De Wilde Huiler Gedenkteeken UIT DE MAAN x ROMAN door A. HANS. DE TANDPIJN. Laat bezoek. ('t Vervolgt.) G JtSt a* A G fii 'JT «4 r% - Geen man zonder plan, doch hoeveel planned die wachten op mannen. Wie een raad kan aannemen, staat soms hooger dan wie hem geven kan. Schenk geen gevolg aan hem die goed kan praten, want miauwende katten zijn zelden goede muizenvan- gers. @e schulden van een verkwister worden gemeenlijk betaald door 'n an der wten het verkwisten onmogelijk is. BBBBflfflMSBBBBBBBflSBBBBflBBRaBBI Want al die venten Verdienen gemakkelijk hun centen. HETMANNEKE Terwijl ik zit te schrijven, hangt, Het zonneken zoo fel verlangt Te glanzen in de blauwe lucht Terwijl het zoete windje zucht: Haliola! de lente is daar ïe wordt het te allenkant gewaar. Maar ge weet het, he, alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers, wat ik tikfer gepasseerde weke heb gezeid 't steertje van de Mei, is 't steertje van den winter. Dat zijn van die ouw spreekwoorden en die zeggen dikwijls de waarheid. A propos van oudTan te, zei Fonske tot zijn meetje, hoe oud zijde gij? Ik? vroeg tante waarom vraagde datte ?Hewelomdat de mees ter in de school zei dat ouw meubelen veel waarde hebben en als moeder gis teren tot ons vader zeidat gij hier naar de kermis kwaamt, dan ant woordde vaderwat komt dat oud meubel hier weer doen. DE GRIEP BEZOEKT nog altijd veel menschen en ik zeg: Straks bij 't schieten van de blaren Komt de griep met dubbel kracht, Over steê en dorp gevaren Menschen neemt u goed in acht. Laat bij de eerste zonnestralen 't Wollen ondergoed niet uit. Duur kunt gij dat soms betalen, Daarom, vrienden, als besluit: Laat u niet te rap bekoren Door het eerste zonnegloren. Och! Manneken, zegt Marenta. dat zelfde Heken hebt ge over een week of twee reeds gezongen Marenta luis ter ne keer: in den catechismus staat dat men de christelijke leering moet blijven onthouden maar om iets te onthouden moet men het herhalen en daarom, ten profijte van de alderliefste Lezeressen en vriendelijke Lezers herhaal ik dit liedje nog ne keer. Eb ALZOO HERHAAL ik ook nog dat het leven nog steeds duurder wordt Allee, dat zullen de huismoeders zelf f-het best ondervinden als ze naar den winkef gaan. Ik heb hier een ouc boeksken voor mij liggen dat ik ge kregen heb van den menokel van Ma renta en daar staat opgeschreven, niet o]) den menokel maar op een blaadje van dat boeksken, wat dat een dagloo- ner thans een dikke honderd jaar gele den verdiende27 centen per dag Maar met die zeven en twintig centen kost ge toen koopen 2 schepels koren: 9 centen, 1 kan bier: 3 centen, 1 pond boter6 centen, 1 pond vet: 3 centen, 1 paar blokken 6 centen. Dat «lie daglooner nu ne keer moest terugkomen, de man zou raar staan te zien. blaar we moeten nog geen bon derd jaar teruggaan. Dat de menschen die juist voor of juist na den oorlog naar de eeuwigheid zijn vertrokken eens moesten weer komen, ze zouden ook aardig staan zien, zegt Marenta En daarin heeft Marenta ook weer ge lijk. EN WIE DAT GEEN GELIJK hebben dat zijn de menschen, die met een mes of schaar aan huider ekster oögen beginnen te peuteren. Marenta is dees week naar dé begrafenis ge weest van heur kozijn Medard. Me dard had zich nief schoenen gekocht en die schoenen waren te klein. Toen heeft Medard met een schaar aan zijn eksteroogen gesneden en daar k herhaal het: snij nooit aan uw ek steroogen gij niet en uw vrouw ook niet. Leg er ajuin op. in azijn geweekt op een citroenkop. Niet op uw vrouw maar op uw eksteroog. VAN VROU WEN gesproken: Ik wil enkel trou- cn met een man waarvan ik veel houd! zei Marieken. Zoo, antwoordde raar vriendinmaar als ge nu eens ten huwelijk gevraagd werd door een miljoenair die leelijk was als de nacht. Dan zou ik veel van hem houden sprak Marieken. Maar wordt er getrouwd om het geld... En doet ge de liefde geweld Dan komt algauw het berouw 't Geld is geen geluk, zegt Marenta. Daarin heeft ze gelijk; maar met geld wordt gansch den dag gezongen. In kunt ge soms uw geluk koopen. plaats van het vrouwvolk te laten bab- VROEGER MAAKTE men hier in helen en om te voorkomen dat er min t land ook geld van goud. Maar die goede of slechte praatjes worden ver- goeie tijd is lang voorbij. Uit Congo kocht wat helaas in fabrieken maar is er nu weer een boot aangekomen en al te veel gebeurt, laat het bestuur al- die boot heeft 510 kilo goud meêge- daar gansch den dag een klapmachien bracht. Dat goud- ligt nu in de kelders speten; En het werk gaat veel beter, van de Nasjonale bank. Als er ginder GOED, BETER, BEST. Een kieken soms geen plaats meer is, mogen ze van den landbouwer Torfs te Hem- gerust een partij in onzen kelder ber-melloo heeft een ei gelegd dat 9 centi- gen. VKRDEKKK, zei Sjarel I.owie meter lang is en 122 gram weegt. Dat gepasseerde week tot zijn vrouwwat doet onze kanarievogel dat kieken niet is 't hier koud -waarom bedde nietna, zegt Marenta. En hier zijn de tien reter gestookt, 't Zal subiet wel warm gebóden van een filosoof, worden, zei zijn madame, als ze met J Ziehier de tien geboden van den de rekening komen van mijnen nieven grooten Amerikaan Jefferson (1765- ïs van voortgekomen bloedvergiftiging ■BBBBBBBBBflBflBSBBBEflBBSBEBBflBI Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 34 van Maere reed heen. Waar moei ik me eigenlijk mee mompelde hij. Wie is die Magda? Weet ze van de bende meer dan ik denk Is ze hulp waardEn compro miteer ik me niet als ik voor haar ten beste spreek Weifelend reed Robert rond. Hi, hoopte dat de Wilde Ruiter zou ver schijnen. Die kon raad geven Ja. ik wacht op hem, besloot hij En Robert keerde naar het kastee terug. Maar hij had geen rust. Hij zag steeds het beeld van het mooie meisje Hij voelde innig medelijden. Hij kon niet gelooven, dat zij schuldig was. De Wilde Ruiter vertoonde zich niet En in zijn spanning beklom Robert op nieuw zijn paard. Hij reed naar het dorp. De menschen stonden er te bab beien. Heeft niemand den Wilden Ruiter zien groepje. Niemand had den geheimzinnigen man ontmoet. Maar allen wilden over Magda beginnen. Nu wisten ze hoe ze altijd zoo schoon gekleed kon gaan En dat leuren met bezems, was ge ik zou dat eerst eens moeten studeeren thuis. Hewel, zegt de pastoor, als gij het gc vonden hebt, kom het mij zeg- Dat is zeer goed. Fonsken, maar g hadt er kunnen bijvoegen dat net „enWan beloof ik voor u ten beste te vlaamsche volk lederen dag een tand Spreken wordt getiokken door de dierbare Linus trekt L diepe gedachten, ver- franskiljons. OA1 AAN sl0nden naar huis. liet bemerk 1 de ver- GELD te geraken wordt er dikwijls Jegenheid van haar echtgenoot en daar gestolen. Maar ik ga ulder een remedie de vrouwen nog al kurieus zijn. heeft geven om rap rijk te worden zonder zij hem seffens uitgevraagd, stelen. Ge gaat naar de statie en ge Maar? Linus toch> weet gij dat neemt een koepon simpel naar Kam- „iet Wel, jongen, dat is Zebedeus zelf chatha. Kamchatha vraagt Marenta, die de vader is van z[jn kinderen, waar ligt dat? In Sibene, schaaphef., >t Kan niet zijn, zegt Linus. Ze hebben daar goudvelden ontdekt en Hoe 't kan niet zijnroept Bet. ge kunt er het goud zoo maar opra- j Als ik u vraagwie is de vader van de pen, gelijk hier steenen langs den kinÜêreri van Kobe Vanderhaege, 011- z. v. Hector en Atlriana Crombez. I,on- eke Hlisa, 1 m., d. v. Maurice en M.ijricia tiw" irepoel. Huwelijken. I.emenu Juiiai'.u 1, latDw. en Maria Hoflacc, werkster. Bonte Mau rice, winkelier te Tper, wed. i. Martha Van Landschoot, Margareta WA., rc _n M- ia Vandevoorde met EÜsa Vantievyver v, "4 v. Louis Dumazy, winkelierster te Vlamertin- FROVEN, maanden Januari-Februari. Geboorten. Clauw Maria, d. v. Marcel en Maerten Magdalena. Rappelet Michel, z. v- Cyriel en Faes Magdalena. Declerck U»jie, cl. v. Camiel en Swaels Simonne. IK: d 1 e.i z. v. Maurice en Mortaigne AKw. Sterfgevallen. Vrammout Trma. 56 j., ghe. Goeman Camille, peerdengeleider te Ae<J v' Debruync j'id tel. Moo; -; Hems, Poperinghe en Maria Loncke, werkster te 59 j., echtg. v. Buntmx Anna. Y> 'per Vlamertinghe. Alice, 44 j., echtg. v. Devloo -Germain. BECELAERE, maand Februari. mytte Bertha, 21 j., ongeil. Hallynck Joannes, 86 j., wed. v. Ryckebusch Rosalie. Geboorten. Goes Andrea, d. v. Leon en Borreby Henri, 72 j., wed. v. Ryon Ro- Vandermeersch Hel. Lefebvre Frans, z. v. manie. Huyghe Roger, 8 m„ z. v. Remi en Achille en Demuynck Maria. Maes Leona, weg. Maar 't is nogal een kostelijk reis ken en ge moet zorgen een partij boterhammen meê te nemen. IN EEN FABRIEK van Tottingham daar mantel. DAAR WAS LEST KWES TIE in 't kót bij Jef van Dingen en Jef zei in koleire tot zijn wijf: gij zijt precies goed om met een metteko te leven. Dat cloe ik reeds twintig jaar, antwoordde madame Jef en Jef zweeg. NU MET dat geval van Utrecht en die valsche stukken broeit er weer iets in de lucht tegen de Vlamingen. Want dat is 1111 eenmaal zoo in ons landals er iets gebeurt met Holland weten de vlaamschhaters dat altijd zoo te draai en dat de leiders der vlaamsch gezin den er in betrokken worden. DE ZEUNE van Fliepken had ne keer meegespeeld in een concert en Fliep ken was zoo kontent dat hij overal zegde: mijn jongen moet akteur wor den die is voor de planken geboren. De mijne ookzei zijn vriend Dolf. En is hij tooneelspeler geworden? vroeg Fliepken. Neen zei Dolf, 'k heb er een schrijnwerker van gemaakt. DE MA TROOS Orifal maakte een tuimelaar en kwam in de zee terecht en hij werd subiet opgepikt door een walviscli. Maar de schepelingen maakten jacht op dien walvisch en als ze hem gevan gen hadden vonden ze Orifal in den buik van den visch. De man lag van zijn zei ven maar nadat ze hem met wat genever hadden ingewreven kwam hij weer op zijn zeiven. E11 Marenta zingt In een lustig lied Ofdat gebeurd is Weet ik niet. Maar wat ik wel weet, dat is dat er te Nijvel al weer een officier is doodgevallen met zijn vliegmachien. Ziede, dat gebeurt hier in Belgie zoo maar alle maanden een of twee keer en dat is twee keer te veel. Zoude dat ook niet peinzen. EN GE MOET NIET REIZEN dat ons Fonsken niet meer kan dichten. Hier is een eksempel van zijn kunnen Ge moet het weten Ik heb met de tandpijn gezeten, 't Was een rotte tand, die in mijn mond Langs achter stond. Wel menschen, die tanden kunnen [iemand doen lijden Ik heb dagen en nachten zitten schrei- en Maar dat hielp geen zier en toen Zei ons moeder, weet ge wat we zullen We zullen een pipken maken [doen? En dat leggen op uw kaken. Maar 't was boter aan de galg ge- [gesmeerd Tk jankte als een hond met een pan aan [zijn steert Toen zei moeder die geen raad meer wist Ge gaat met mij naar nen dentist Die vent heeft dan mijn tand Met een tang in zijn hand Uit mijn mond gehaald Ons moeder heeft daarvoor twintig [frank betaald, Als ik groot ben, 't is heslist Word ik ook dentist «aaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRBB weest om beter te kunnen spioneeren voor de bende. De gendarmen moesten haar vader ook aanhouden. 1 fóop tateraarsriep Robert, die zich niet meer kon beheerschen. Wie van 11 durft Magda Posteels betichten Haar feiten noemen. Men zweeg. Buiten het dorp klonk gejoel. De dieven en moordenaars zijn daarklonk het. En men zag Fransche gendarmen, die een wagen omringden. De gevan genen werden van leper naar Brugge gevoerd. Robert zag Magda en zijn hart trilde van deernis. Sterk voelde hij hoe hij dat meisje beminde. Magda verhief het hoofd. Ze be merkte van Maere. Mijn onschuld zal aan het licht komen, riep ze. van Maere reed tot bij den aanvoer der. Hij maakte zich bekend. Dat meisje is onschuldig, sprak hij. Kunt ge ze niet vrij laten? OnmogelijkMijn orders luiden deze gevangenen naar Brugge te ver voeren. 1 Maar zij is het slachtoffer van lage wraak. Dat zal te Brugge onderzocht worden. van Maere begreep dat zijn inmen ging nutteloos was. Magda sprak hij luid en ieder moest en mocht het hoppen ik zal voor u recht opkomen. Dank u jonker! antwoordde ze. Ik ben ook onder Gods hoede. 1826) 1. Stelt niet uit tot morgen wat van daag kan gedaan worden. 2. Verteert nooit uw geld alvorens het verdiend te hebben. 3. Koopt niets omdat het goedkoop is als gij het niet noodig hebt. 4. Hebt nooit spijt niet genoeg ge ëten te hebben. 5. Werk met opgeruimdheid gedaan, vermoeit niet. Steunt nooit op anderen voor werk dat gij zelf kunt doen. 7. Grootschheid en hoogmoed kosten meer dan honger en dorst. 8. Begint altijd met het begin '9. Verschoont u van zorgen en moei ten die slechts in uwe verbeeldin bestaan. 10. Als ge mistevreden zijt, telt tot tien. als ge vergramd zijt, telt tot hon derd alvorens te spreken Vooral dat leste punt moet ge goed onthouden en ge zult er wel meeva ren. Manneken, zegt Marenta, ik peis- de dat ge slimmer waart. Hewel 1 Ma renta wat is er nu weer? Wel, slim me... daar zijn 10 andere geboden, de 10 geboden Gods en als de menschen die onderhouden, dan hebben ze de geboden van die filosoof niet noodig En ik zeg het hier Met veel plezier Tot arm en rijk Daar heeft Marenta groot gelijk WIE GEEN GELIJK had dat v Martin Van Lathem van Molenbeek Hij wedde dat hij, als de klok twaalf uur sloeg, hij 12 pinten bier zou leeg drinken. Bij 't negende glas stuikte hij op den grond. De doktoors hebben veel moeite gehad om hem weer op zijn „effen te brengen. EN DE TELE GRAAF brengt ons de tijding dat het schoonste meisken van Europa niet meer het schoonste meisje is. Dat kinc heeft een zweer op haar neusken ge kregen. Ze heeft aan dat zweerken gepeuterc Dat zweerken werd een wonde En nu is dat schoonste meisken Heur gezichteken geschonden. IJdelheid der ijdelheden! roept de wijze man uit in de H. Schrift. EN HIER EEN vertelselken om te eindigen De post van schoolmeester staat juist open en Linus Wiks trekt naar den pastoor om voorspraak. Ja maar, Linus, zegt de pastoor gij moet daarvoor een exaain doen. Een exaam, zegt Linus, dat is voor mij een kinderspel; ik ben kapo hel van alle kwesties op te lossen. 't Kan zijn, Linus, zegt de pas toor maar als ik nu per exempel eens vroeg: «Wie is de vader van de kin deren van Zebedeus wat zoudt gij antwoorden Wie dat de vader is van de kinde ren van Zebedeus herhaalde Linus vijf, zes keeren... Luister, Menheer pastoor, zij mogen mij alles vragen maar zulke dingen, dat is te moeilijk BBBEBBBBBBBBBBBBBRBBBBBBBBBBBI De kar schokte voort. Straatjongens liepen achter de gendarmen. Een ge- meene vrouw stak haar tong uit naar Magda, die weer het hoofd boog. Robert voelde ware smart. Waar blijft de Wilde Ruiter dan tochvroeg hij als in wanhoop. Voor anderen was hij altijd in de bres. De notaris trad op Robert toe. -Ga mee naar ons, vroeg hij. We d. v. Leo en Nuitten Emelie. Desmet Wil ly, z. v. Oscar en Breyne Bertha. Neyrinck g: wie is dé vader van de 1 Martha, d. v. Henri en Vanacker Magdalena. Maes Jules, z. v. Remi en Van Hecke Adria- 11a. Ameye Angèle, d. v. Gaston en Ver- leye Suzanna. Dejonghe Roger, z. v. Po- lydor en Verbrugghe Rosalie. Overlijdens. Kussen Rachel, 34 j. Vercaemerjul.es, 62 j. Terryn Cecilia, 1 j., d. v. Jules en Van Colen Augusta. Nuytten Flodie, 54 j. Vanhecke Cecilia, 1 m., d. v. Valentijn en Sioen Germana. Cneudt Hen ri, 87 j. Lezj' Albert, 11 m., z. v. Jerome en Goemaere Magdalena. Buyse Gilbert, 4 m„ z. v. Marcel en Nuytten Aëriana. Huwelijk. Kruydt Pieter met Celina Depla, wed. v. Florimond Raes. zen gebuur? Ja, zegt Linus, nu versta ik het. En hij, in een loop, recht naar de pastorij. Hewel, Linus vraagt de pastoor, rebt ge het gevonden Wel, Mijnheer Pastoor, 'k had het seffens vast, zegt Linus't is zoo klaar als pompwater. Hewel dan, wie is de vader van de kinderen van Zebedeus- Kobe 'Vanderhaege!... Menheer pastoor. En daarmede is 1111 gedaan Het epistel van Het Manneken uit de Maan. Deschuytter Ida. Huwelijken. Alleweireldt Emile v. Pro- en en Verbeke Magdalena v. Veurne. Schepmans Albert v. Schaerbeek en Notre- dame Martha v. Proven. «Hl WOUMEN, maanden Januari-Februari. Geboorten. Dedeyne Maria, d. v. Pru dent en Celina Vanthuyne. Vanoverschelde Maria, d. v. Louis en Martha Bamelis. Hoorelbeke Alice, d. v. Cyriel en Germaine Paesbrugge. Deklerck Lea, d. v. Marcel en Laura Vanderhceren. Hindryckx De- nise, d. v. Leon en Elisa Bylle. Goemaere Marcel en Maria, d. en z. v. Constant en Bertha De Tavernier. Deraedt Maria, d. v. Georges en Germaine Maekelbergh. Paes brugge Walther, z.v. Désiré en Alice Mortier. Sterfgevallen. Hoornaert Juliana, 84 j., wed. v. Désiré Paesbrugge. Dedeyne Ma ria, 6 d., d. v. Prudent en Celina Vanthuyne, Decap Valentijn, 88 j., wed. v. Sidonia Hosten en Maria Slembrouck. -Denblyde Lievin, 83 j., wed. v. Emma Gaucqui en echtg. v. Alice Deseck. Brouckaert Désiré, 70 j., wed. v. Eugenie Volens. Bryon Rosalie, 85 j., echtg. v. Désiré Raes. - Vandamme Alidor. 47 j., echtg. v. Octavie Vanderbeke. Deberdt André, 16 j., z. v. Henri en Marie Tourlouse. Ryckeghem Elodie, 89 j., wed. ^?_n. *>-3-29: Caisse de Reports van 500 fr., Louis Noez. Hoorelbeke Alice, 5 w., d. v. GROOTE KEUS VAN Koperen Spreuken Dagbladrekkens - Pêles-Mêles en alle grootten van Portretkaders, bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. BEURSWAARDEN. Nuttige inlichtingen. BETAALBARE COUPONS. fr. 35,10 netto voor coupon nr 19. Caisse Cyriel en Germaine Paesbrugge. de Rejxorts van 2.500 fr., fr. 87.75 netto voor coupon nr 1. Den 12-3-29: Etablissements Pieper, fr. 21,54 netto voor coupon nr 8. INSCHRIJVINGEN. Cafco (Compagnie Congolaise des Cafés). 30.000 aandeelen van 100 fr. tegen 187,50 fr. per aandeel (50 fr. bij inschrijving, 137,50 fr. bij verdeeling) van den 14 tot den 22 Maart 1929. Algemeene Industrie Maatschappij (So- - ciété Générale d'Industries). 1.600 groe- j Augusta, N5 echtg. v. Dehouck 1 lacide. pen bestaande uit 5 kapitaalaandeelen fcfcn Marescaux Virgime, 73 _j., wed. v. Benoit 50 Gulden en 1 honderste oprichtersaandeel, A eU', Decuyper Maflrits, 35 j., echtg, tegen 5.000 fr. per groep, betaalbaar bij in-[v" 'aes Adronie. Smagghe Juhaan, 82 j. Huwelijk. Coutteau Valere met Garwig Madeleine. WOESTEN, maanden Januari-Februari. Geboorten. Rousseeuw Egide, z. v. Ju- lien en Margareta Delanghe. Florisoone Daniël, z. v. Gaston en Maria Baes. Overlijdens. Oostlandt Benjamin, 75 j. echtg. v. Eudoxie Belau. Geeraert Leonie 60 echtg. v. Jeroom Lahoutte. Acquet schrijving van den 12 tot den 25 Maart 1929.we('- v- Anciens Établissements Lagache. 80.000 aandeelen van 500 fr., reeks A, tegen 585 fr. per aandeel, betaalbaar bij inschrijving, van den 11 tot den 19 Maart 1929. Soxiété Générale (Parijs). Inschrijving gesloten den 23 Maart 1929; 1 nieuw aandeel van 5 60 fr. (afbetaald met 250 fr.) voor 4 oude Amelie Goudry. Noyel Eduard, 82 j., ongeh. LOO, maand Februari Geboorten. Page Gaspard, z. v. Richard en Couteree Angèle. Sterfgevallen. Alderweireld Medard, 81 j., rentenier, wed. v. Vanhoutte Octavie. opgericht ter glorievolle nagedachtenis der slachtoffers van de stikgassen. Het gedenkteeken is bijna afge- wrocht en verheft zich bij de Ypcrlee, grondgebied Zuidschoote op eenige meters van Steenstraete brug. Het zal met groote plechtigheid in gehuldigd worden op Zondag 28 April aanstaande in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning. Men herinnert zich nog op de streek dat er op 22 April 's avonds een eerste >lk van stikgassen naar onze loop grachten overwaaide, toen bezet door de 87e territoriale divisie en de 45® fransche divisie. Oj) 24 April en de volgende dagen deed de 153e divisie een uitval onder een hevig vijandelijk geschut van obusgassen. De soldaten waren niet voorzien van maskers, 't Zijn de over- evenden van een jong regiment van deze divisie, het 4l8e voetvolk, die het i zich genomen hebben een gedenk teeken op te richten aan hun dooden en aan deze der volgende regimenten. Aan de Belgische troepen: Regiment der grenadiers; 1" Regiment karabiniers 2° Re giment karabiniers3" Linie regiment; 4® Linie regimentGenie en Artillerie van 6* D. A. en 1" D. A.; Zware Artillerie van' 't le ger. Aan de Fransche troepen: 93" et 74e Rég. d'Inf. territoriale; 76e 79° et 80" Rég. d'Inf. territoriale; 101" et 102" R. 1. T.2e et 4e Bat. de Chasseurs a pied; 2ebis, 3ebis, 4°, 7* et 9° zouaves; 1" Mixte; le Tirailleurs algé- rièns; le et 3e Bat. Infant, légère d'Afrique 135", 268", 290®, 418° Rég. d'Infanterie; Genie- et Artillerie des 45° D. I., 87° D. I. T. et 153° D. I.Artillerie lourde, Groupem El- verdinghe. Op het monument lezen we volgende indrukwekkende opschriften (600 fr. bij inschrijving en 400 fr. den 15 Juni 1929). De oude aandeelen (titels op naam) moeten als bewijs ingediend worden. Waarde van het recht, omtrent 230 fr. Marret Bonin. Gesloten den 26 Maart 1929; 1 nieuw aandeel voor 4 coupons nr 8 der oude aandeelen, tegen 500 fr. per nieuw aandeel. - Recht, 90 fr. Brasseries du Maroc. Gesloten den 26 Maart 19293 nieuwe aandeelen., reeks B, voor 20 oudé aandeelen of voor 4 oprichtsrs- aandeelen, tegen 250 fr. Recht: aandeel. 11 tot 15 fr.oprichtersaandeel, 55 tot 60 fr. Péchiney. Gesloten den 27 Maart 1929; 1 nieuw aandeel reeks A, voor 4 coupons nr 12 der oude aandeelen, tegen 1.500 fr. Recht: omtrent 465 fr. Acièries de la Marine. Gesloten den 28 Maart 19291 nieuw aandeel reeks A voor 4 oude aandeelen reeks A of 8 oude aandee len reeks B, tegen 1.500 fr.1 nieuw aandeel B voor 10 oude aandeelen A of B, tegen 600 fr. Recht: 110 fr. Crédit Lyonnais. Gesloten den 28 Maart 19293 nieuwe aandeelen A voor 5 coupons nr 66 der oude aandeelen A, tegen 2.000 fr. Recht680 tot 770 fr. Compagnie Générale d'Électricité. Ge sloten den 28 Maart 1929; 3 nieuwe aandeelen A voor 10 coupons nr 48 der oude aandeelen, tegen 2.500 fr. Recht385 tot 400 fr. BEBEE!S8BSBKBSEBZ33X33&;3SHM23iE6«2 BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE, maand Februari. Geboorten. Decommer Denise, d. v. Gas ton en Adriana Hennebel. Guillemont Ro ger, z. v. Frederik en Martha Hollebeke. Vandromme Agnes, d. v. Remigius eti Irma Lefebvre. Desodt Wilfried, z. v. Josephus en Maria Rommens. Vanelslander Dos- sak, z. v. Emericus en Martha Vandooren. Berlamont Jeanne, d. v. Omer en Maria Stra- gier. Mourisse Simonne, d. v. René en Victorina Vertriest. Fernagut Bertha, d. v. René en Firma Desmet. Overlijdens. Debruyne Lucien, 19 m., z. v. Maurice en Valerie Caron. Cornette Camillus, 66 j., landbouwer, echtg. v. Elodia Deeren. Pinseel Hortense, 80 j., z. b., on geil. Debuysser Melanie, 76 j., z. b., wed. v. Fidelis Schoonaert. Vanlede Roger, 5 m., BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBOHI veroordeeld. Roovers beschuldigen haar en domme menschen van hier zullen tegen haar getuigen. Maar ze weten toch geen kwaad. Magda hielp zieke en arme menschen. Ze is een engel. Ze liep veel rond. Met bezems... Ze mocht toch hel pen ons brood te verdienen. Ja, zeker. Maar ze was dikwijls kunnen niet in onmin leven. Ik denk hij Raoul van Heilbeke en den Wilden van )\J li. idiuciddiu mui ^jkj 11t vuui -t uuuci T~ - or i i i at aandeelen, tegen 1.000 fr. per nieuw aandeel, gepuydt Carolus8a j„ dagl echtg. v Maes aan uw edele ouders Denk nu liever aan de arme, on schuldige Magda Posteelssnauwde Robert. Zij is plichtig. Neen... O, wat zijt ge verblind. En ge gooit uw eerlijken naam te grabbel... Kom mee... word kalm! Voor Magda zal ik pleitenher nam van Maere en hij reed heen. 't Leek nu wel openlijke vijandschap met den notaris. van Maere was diep onder den in druk van hetgeen hij gezien had. En hij voelde diep medelijden met Magda. Maar hij kon niets doen tot haar be vrijding. Hij wist zoo weinig van haar. En soms rees zelfs de twijfel. Maar haar vader kon inlichtingen geven. En nog eens reed van Maere naar Posteels. O, jonker ik heb Magda gezien op de karkloeg de man. Ik ook... -God weet dat ze onschuldig is. - Maar de Fransche overheid dient het ook te weten en anders wordt ze Ruiter... En er wordt nu over gebab beld. Veel menschen brommen gaarne kwaad. Er was geen slechtheid in haar. Zeg mij de waarheidverkeerde Magda met Raoul. Nooit Ik zag ze toch samen. Magda sprak met ieder, maar het was altijd in eer en deugd. En met den Wilden Ruiter? Tk zweer u hij mijn zielezaligheid dat er niets op Magda te zeggen viel riep de bezembinder uit. Kr is hier toch veel geheimzin nigs. Er is hier iets dat ge me niet wilt vertellen Jonker vraagt daar niet naar. Ik mag niet alles zeggen. Hoe wilt ge dan dat ik haar ver dedigIk sta zelf in 't duKter. 'k Weet niets van Magda. Zij is een heilige! Ga het vragen in de hutten van arme menschen en van zieken Dat is niet genoeg. Ze deed vreemd. Ik heb zelf aan haar getwij feld. O, ik weet het wel. Felicita. Van Egroo Emilius, 69 j., kleer maker, ongeh. Balloey Eugenia, 70 j., ren tenierster, wed. v. Dujardein Carolus. De bergh Maria, 44 j., kleermaakster echtg. Vandooren Camille. ZONNEBEKE, maand Februari. Geboorten. Duthieuw Jeroom, z. v. Cy riel en Cnockaert Maria. Demey Denyse, d. v. Jules en Titeca Hortence. Ferrest André, z. v. Cyriel en Defrancq Rachel. Herman Jeanne, d. v. Achiel en Robaye&Ze- lie. Schepens Denyse, rl. v. Cyriel en Bal Zulma. Cailewaert Maxime, z. v. Cyrille en Witters Petronella. Coeckelberghs Ge orgina, d. v. Remi en Marchand Maria. Lewyllie Georges, z. v. Achiel en Masur Irena. Overlijdens. Dewilde Henri, 79 j., echtg. v. Quartier Clemence. Laroye Renilde. 15 j., d. v. Theophile en Carette Emelie. Godderis Camille, 54 j., z. v. Honoré en Dob belaere Nathalie. Vandeplassche Joseph 22 j., z. v. Adolphe en Vandenberghe Marie, Devolder J Josué, 6 m., z. v. Henri en Plovie Marie. Huwelijken. Blomme Emile, dagl. en Bouten Jeane, fabriekw. -— Ghyselen Mau rice, landb. en Dochy Adrienne, z. b. ROUSBR.-HARINGHE, 1 Jan. tot 1 Maart Geboorten. De Pelsemaeker Marcel. Yernieuwe Jerome. Soenen Simonne. Deu Solange. Deloz Jean. Braem So lange. - Gheysen Carmen. Sterfgeval. Peel Clothilde, 59 j., ongeh WATOU, maand Februari. Geboorten. Vandenbruwaene Jean, z. v, Ferdinand en Oliva Vercaigne. Vermeulen Gilbert, z. v. René en Emma Decae. Van denameele Georges, z. v. Germain en Nely Fauconnier. Overlijdens. Deschilder Leopold, 8S wed. v. Clemence Goudenhooft en v. Mathilde Deraedt. Senesael Julie, 77 j., ongehuwd. CROMBEKE, maand December 1928. Geboorten. Goussey Joanna, d. v. Mar cel en Vandenbroucke Julia. Delanoye Agnes, d. v. Maurice en Goussev Marguerite, Sterfgeval. Vrammout Désiré, 83 j ongehuwd. IBBBBBBBBBBBBBBBB Le 22 Avril 1915 Les troupes de la 87° D. I. T. et de la 45° D. I. furent empoisonnées par la première nappe de gaz. Depuis II meurt encore chaque jour Dans la paix Des victimes de ce procédé de guerre abominable. En dat gebeurt nog! verzekerde de jonker! Wist ge alles Zeg het me dan Ik mag niet! Ze heeft het verbo den. Hoe Robert ook aandrong, de be zembinder bleef een geheim verber gen. Jonker, sprak hij dan, over een kwartier was pastoor P>alens hier. Ik ken hem niet. O, hij heeft in den beloken tijd honderd keer doodsgevaar geloopen om de menschen den troost van den godsdienst te geven. Hij doopte en be rechtte, zegende de huwelijken in, las hij de dooden. En hij deed mis in schu ren. Magda heeft hem dikwijls helpen verbergen. En de goede man was 't hart in, nu hij hoorde dat ze met gas ten van de bende meegedaan was. Waar woont die pastoor? Hij is meest te Roeselare. Maar hij was naar de streek gekomen; hij moet zich niet meer wegsteken. Hij is nu de gevangenen achterna. Maar wat zal hij kunnen doen. O, Magda had nooit die Fransisca Ameye in huis mo gen halenZe wilde dat meisje hekee ren. Maar die Fransisca is te verdor ven. En zi j belastert ons kind. Ik zal naar Brugge gaan en zien wat ik er kan doen, beloofde van Maere. Ja, jonker! Magda heeft zoo'n eerbied voor u. kobert ontroerde door die woorden. Sprak ze dikwijls over mij vroeg hij. Het gedenkteeken meet 13 m, op 14 m. en is 9 m. hoog. 't Is een kunstig monument geteekend door den bouw kundige Robert Bourin en door den beeldhouwer Maxrme Real de Sarte uitgevoerd. Prachtig heeft hij het droevige, het tragische, het gruwelijke van die oorlogsgassen weten te ver tolken J. B. BBHBEBBaBBEBBBBBBBBaBBBBBBBBBI HERENT. Zusters Missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika (Witte Zusters van Kardinaal Lavigerie). Tien Witte Zusters scheepten op Donderdag 28 Februari te Marsei'le in, om in Midden-Afrika nieuwe Missie posten te stichten Zuster M. Bernardin (Emelie Qua- nonne van 1 loudeng.-Goegnies) e» Zuster M. Anne-Francoise (Mariette Matton uit Nijvel) gaan in Urundi (Begisch Congo) te Mugera een Nor maalschool stichten voor inlandsche onderwijzeressen. Zuster M. Amanda (Madeleine Van Daele uit Oeren-Alveringhem) en Zus ter Alida-Marie (Louiza De Decker uit Zwijndrecht) zijn bestemd voor de Missie van Kivu (Belgisch Congo). Zuster Christophe-Marie, Zuster M. Olype, Zuster M. Antonio en Zuster M. Consolata vertrekken voor de stichting van Zunba in het Tanganika Territory. Zuster M. Elisabeth van het Kruis gaat naar Mangu (Zanguebar). Zuster Raymond-Marie heeft de be noeming ontvangen voor Mombasa. EBBBB9BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHI ~Ja. Maar vroeger zag ze me voor lichtzinnig aan. Dat is veranderd, jonker, vooral sedert gij van Heilbeke in uw huis wilde nemen. Waarom beschermde ze dien los bol zoo? Toen aarzelde de bezembinder. Uit medelijden, hernam hij O, denk geen kwaad van haar Zoodra van Heilbeke hegraven is zal ik me naar Brugge begeven! ver zekerde van Maere. Hij reed naar zijn kasteel. En hij had een somher gevoel, al leed hij een zwaar verlies door die gevangenne ming van Magda. Steek ik me in een nieuwe dwaas heid? vroeg hij zich af. Ik heb dat meisje lief. Maar ik beminde ook Jac queline Lamoens? En toch... toen reeds had ik zoo fn belangstelling voor Magda! Is het vereering voor een on waardige? O, waarom spreekt haar vader niet openhartig. En waar blijft den Wilden Ruiter. 't Was avond. De wind stak op en loeide klaaglijk om den Maerburg. Robert zat triestig in zijn kamer. Hij overdacht de gebeurtenissen van den dag. Er werd voor de poort geroepen. Nog een bezoeker? van Maere ging- zelf met den knecht opendoen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5