300 MILLIOEB De Goede Week Een duurzame plieht Dr Brutsaert in de Kamer HANDELSBANK FONDSENBANK - NOORDSTAR - PRACHTKONIJNEN REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken Politiek Overzicht s Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. t!& MAAKT DEEL VAN DE GROEP een der grootste Kapitaal -concentraties van hst Vlaamsche land en vertegenwoordigt ruim 30 CENTIEMEN. Abonnementsprijs per J aar Ik Staal: 14 fr. 't 18 fr. (rer post) Frank rijkt 28 fr. Csnscs 2$ fr. j Ander* lenden 34 fr. TARIEF: lUaiaa Berichte* i 1 fr. per reek; minimumprijs per iulasschicg: 3 fr. FQPESIN6BEHUB CPostaoonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan om, Telefoon Nr 9. Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zij» vooraf te betalen en moeten tegen desa Donderdag noen ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen, TARIEF: Notarieel* Varkoopinges: 88 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvr»» FEESTDAGEN DER WEEK. MAART - LENTEMAAND. 24 Z Palmenzondag. H. Simeon, mart. 25 M O. L. Vr. Boodschap. H. Hubertus 26 D H. Ludgerus, bis. H. Emmanuel, mart. 27 W H. Rupertus, bis. H. Isaak, bel. 28 D Witte Donderdag. H. Sixtus III paus. 29 V Goede Vrijdag. H. Eustasius, abt. 30 Z Paaschavond. H. Lozimus. H. Vero. BBBBBBBflEBEBBBBBBBBBSBBBBflBBBIS De week vóór Paschen wordt ge noemd de goede week om des wille van •de indelooze goedheid ons door den Zaligmaker bewezen door zijn lijden en dood. Uit de plechtigeden dezer week blijkt hoe treffend de Heilige Kerk de lij densgeschiedenis van den Zaligmaker in gebeden en ceremoniën heeft ge schikt en uitgedrukt. Viermaal in deze week verhalen ons de vier Evangelis ten hoeveel en wat de Zoon Gods voor ons heeft geleden. Op Palmen Zondag wordt de Passie volgens den H. Mat- theus, op Dinsdag volgens den H. Mar cus, op Woensdag volgens den H Lu cas, en o]> Vrijdag volgens den H. Jo annes gelezen of gezongen. In vroegere tijden onthielden de christenen zich gedurende de goede week van alle slavelijken arbeid, en christene koningen vaardigden wetten uit waardoor gedurende veertien da gen van Palmenzondag tot Beloken Paschen alle rechtbankzittingen ver boden werden. Op Palmenzondag doet de H. Kerk Jesus begroeten als Koning. Daarom heeft zij de plechtigheden zoo geschikt dat ze tevens vreugde en droefheid uit drukken: vreugde wijl ze mede jubelt bij den zegevierenden intocht van Je sus in Jerusalem; droefheid wijl ze voortdurend Jesus lijden en dood her denkt. Witte Donderdag is de plechtige verjaardag van de instelling van het H. Sacrament, van de PI. Mis en van het Priesterschap. Daarom onder breekt de kerk voor een oogenblik haar smartkreten over het lijden des Verlosserszij hekleed den priester met witte gewaden, zij tooit het altaar met bloemenhet kruis is met een wit ten sluier omhuld; het orgel jubelt; gedurende het Gloria in Exelcis luid den dé klokken.' Na het Gloria echter worden de al taarbellen vervangen door kleppers; de orgels zwijgen en de klokken wor den niet meer geluid totdat op Paasch- zaterdag zij de blijde mare der Verrij zenis moeten aankondigen. Goede Vrijdag is de verjaring van Jesus' dood. Deze dag is uitsluitelijk gewijd aan het Sacrificie van het kruis. Daarom wordt het H. Misoffer niet opgedragener is geene Consecratie alleen heeft plaats de nutting van de H. Hostie die den Donderdag ter aan bidding wierd gesteld. Op dien dag doen vele geloovigen den Kruisweg. De dienst van Zaterdag is de langste van geheel het jaar en is geheel gewijd aan het glorievol geheim van de Ver rijzenis. De dienst begint met de wijding van het nieuw vuur. Dit vuur wordt gesle gen uit een steen en verbeeldt het licht en het leven dat Christus ons brengt. De wierook wordt ge wijdt en ver beeldt de balsem en specerijen waar mede de HH. Vrouwen het lichaam van den Zaligmaker wilden balsemen. Eene kaars met drie armen verbeeldt de drie Goddelijke Personen in wier naam de geloovigen gedoopt worden. De Paaschkeers is een symbool van den verrezen Christus en brandt in alle hoogmissen tot O. H. Hemelvaartdag. Na al die wijdingen worden 12 pro fetien gelezen om ons te herinneren aati al hetgeen God voor den mensch gedaan heeft. Daarna heeft de Vontewijding plaats met de wijding van het water dat ge bruikt wordt bij het Doopsel. Dan volgt de mis na het blijde Alle luia Alle schoone en indrukwekkende ce remoniën. worden gewonnen door een regelmatig ge bruik van LAPINEX de redder der konijnen die ook omniddelijk de sterfte tegenhoudt in meest beproefde konijnenstallen. Dit on misbaar poeder kost maar 5 fr. de doos 17 fr. de JA kilo; 30 fr. de kilo in de apothe ken Notredame, Groote Markt, Poperinghe; Snoeck, Groote Markt en Van Robays, Bo- terstraat, 24, Yper. Vraagt heden nog gratis en vrachtvrij «Het Handboek van den Konijnenkweeker» aan de Specialist Dokter-Veearts Domicent, 35, Cureghemstraat, Brussel. IBBBIBBI De aanstaande algemeene verkieziri- en hebben voor ons land eene meer an gewone beteekenis. De strijd gdat hem hoofdzakelijk tusschen de katho lieken en de socialisten, die op dit oogenblik, volgens de kiescijfers van 1925, nagenoeg over gelijke kracht be schikken. De mogelijkheid van een zuiver so cialistische Regeering zou reeds vol staan om al de weldenkende kiezers van ons land te doen stemmen op de katholieke lijst. Waarom De beweegredenen liggen voor de hand 1°) De socialistische partij is eene klassepartij; immers, zij noemt zich zelf de arbeiderspartij en sluit daar door alle andere standen en klassen uit. Burgers, hoeren, middenstanders be- hooren niet tot het domein der socia listische' organisatie. Integendeel. De dictatuur van het proletariaat is geen ijdel woord. 2°) De socialistische partij steunt op wanorde. Door het feit, dat zij eene klasse partij is en den klassenstrijd als een dogma aankleeft, stuwt-zij aan op de omverwerping van de bestaande maat schappelijke orde. 3°) De socialistische partij Stuwt aan op het vernietigen van den eigendom. Door hunne voormannen Anseele en Wauters werd het collectief bezit van de grooteondernemingen een punt van het socialistisch partijprogramma. Eens dien stap gezet, volgt zeer ge makkelijk een tweede, een derde in de richting van het afschaffen van het privaat-bezit. Wij willen niet stilstaan bij de be wering, de verdeeldheid, de slagwoor den die schering en inslag zijn in het roode kamp, noch minder onderlijnen hoe de socialisten als ministers iets meer of heter konden dan welkdanig ander minister van eene andere partij. Integendeeldoch daarover hande len wij wel later. Voorgaande beschouwingen kunnen volstaan om alle weldenkende burgers te wijzen op het socialistisch gevaar, en den duurzamen plicht de katholieke partij te steunen. Doch, indien wij, van een katholiek standpunt uit, de zaken nog verder en dieper overwegen, dan blijkt nog meer dan ooit, de noodzakelijkheid voor ons, katholieken, om met meer kracht dan ooit te voorkomen, dat het land van een socialistisch bewind blijve ge spaard. 1°) De socialistische partij is een ongodsdienstige partij. O! wij weten het wel, telkens zullen zij komen aandraven dat zij de gods dienstkwestie als privaatzaak beschou wen. Doch de feiten spreken luider dam luiiwie huichelachtige slagwoor den daar waar het sociaiismë vóorüit- gaat volgt oogenblikkelijk geloofsaf val, godsdienstloosheid. Het Walenland gaf het voorbeeld de Vlaamsche gewesten waar het so cialisme is doorgedrongen, bevestigen hetzelfde verschijnsel. 2°) De socialisten willen de vernie- tiging van het vrije onderwijs. Hunne laatste congressende ver schillende gestemde dagorden op ver scheidene plaatsen van het landde onlangs uitgesproken redevoeringen door Anseele, Wauters en C°, op roode kiesmeetingen laten aan duidelijkheid niets over. Behalen de socialisten de volstrekte meerderheid dan is het amen-en-uit met het vrij onderwijs. 3°) De socialistische partij heeft het gemunt op onze christene arbeiders organisatie en christen sociale werken. Het Rood of geen brood, de ver volging tegen onze christene arbei ders, het vertrappelen van de vrijheid van vereeniging, de pogingen om alle sociale wetten in een zuiver socialis tisch teeken te plaatsen, volstaan om dit te bewijzen. Een socialistische meerderheid be- teekent de strijd tot het uiterste tegen de christene sociale organisaties, ik Het spreekt dus vanzelf, dat de ko mende verkiezingen van 1929 geen en kel katholiek mogen onverschillig la ten. Wij hooren soms, spijtig genoeg, zoovele goede katholieken, met min achting, zelfs met walg spreken van die z. g. zotte politiek katholieken, die vol geestdrift zijn voor sommige katholieke werken, en wij prijzen en loven hen daarvoor, staan noch tans dikwijls onverschillig, ja, wat soms erger is, vijandig tegenover elke politieke actie. Is het niet treurig dat het soms zoo ver gaat, dat zekere puren niet aarze len, de katholieke partij af te breken, doch niet achteruit deinzen hun ver trouwen te schenken, ofwel aan eene liberale parti de l'ordre ofwel aan een radikale partij. Wij weten wel hun getal is niet grootdoch tegen over den grooten strijd die ons wacht, moeten alle ka tholieken het als een duurbaren plicht aanzien, alleen en uitsluitelijk de ka tholieke partij te steunen. Wij zeggen en herhalen het luide gezonde, katholieke politiek is een apostolaat. Zij die den moed hebben te strijden voor de rechten der katho lieke levensbeschouwingen in het openhaar bestuur, in het openbaar le ven hebben recht op eerbied, steun en aanmoediging. Zouden wij, katholieken, onverschil lig durven blijven voor de goede poli tiek, om het terrein over te laten aan de slechte politiek? Een geleerd man schreef eens deze groote en diepzinnige waarheidEen regeeringsman, die als katholiek han delt, heeft een veel machtiger invloed ten goede dan een eenvoudige burger, hoe ijverig deze ook zij. De katholieke leer mag niet vergeten worden in de zittingen der volksvertegenwoordi gers. Breng het katholicisme in de wetenschap, in de staatkunde, in de nijverheid, in alle menschelijke bedrij vigheid Onze katholieke beginselen in de staatkunde, dat is de ware macht spreuk voor ons katholiek politiek le ven. In den strijd die komende is, staan onze beginselen zoo schoon en zoo stevig tegenover de socialisten. Niet alleen dienen wij aan te vallen, doch tegenover hen ons positief en ophouwend programma te stellen. Eerbied voor huisgezin, eigendom, godsdienst. Sociale vrede door samenhoorigheid, in wederzijdsch plichtvervullen en rechtveerdigheidszin, voor al de stan den der maatschappijburgers, mid denstander, boeren en werklieden. Klassenverzoening en samenwer king tusschen kapitaal en arbeid, met in achtneming van ieder goed recht. Bevorderen van voorspoed en wel vaart door aanmoediging van nijver heid en handel. Sociale vrede, rust en orde, door een breeden geest van verdraagzaamheid en vrijheid ten goede Och, onze katholieke beginselen zijn zoo ruim en zoo krachtig, dat zij ge rust de critiek kunnen onderstaan. Maar juist daarom is het een duur zame plicht voor allen, en inzonder heid, de katholieken, slagvaardig te staan voor den komenden strijd en te steunen ,te helpen en mede te werken aan de zege onzer katholieke partij. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. naar ROME. VAN 3 tot 14 MEI. Wegwijzer: Brussel, Bazel, Milaan, Florentie, Sicnne, Rome, Napels, Vierwoudstedenmeer, Luzern, Brussel. W-ï'j-t.n 2" klas trein en 1" klas hotels, 3010 Belg. Ir. 2' klas trein en 2" klas hotels, 2810 Belg. fr. 3e klas trein en 2" klas hotels, 2510 Belg. fr. 3" klas trein en 3" klas hotels, 2250 Belg. fr. VRAAGT PROSPECTUS. BBBEBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBi Onze katholieke Volksvertegen woordiger tijdens de bespreking van de begrooting der Koloniën sprak eene kernachtige, zaakrijke, opbouwende rede uit die met toejuichingen door de Kamer begroet werd. Ze zou geheel ons blad innemen moesten wij ze overdrukken. Wie be lang stelt in Congo kwesties verwijzen wij naar de «Annales Parlementaires» van 28 Februari waar de rede van Dr Brutsaert in 't lange en in 't breede te lezen staat. De verledene week, Woensdag' 13 Maart, als verslaggever van de be grooting van Binnenlandsche zaken en volksgezondheid nam Dr Brutsaert weer het woord. Het eerste deel van zijne rede, die betrek heeft op de belangrijkheid van den dienst der statiestieken, laten wij kortheidshalve achterwege, maar drukken een en andere wetenswaar digheid over. Met even groote voldoening lazen wij in den Moniteur van 14 December jongstleden dat de centrale commissie werd uitgebreid om alle strekkingen er in te vertegenwoor digen. Het ware inderdaad wenschelijk dat dit college niet alleen opstellers, maar ook verbruikers van statistieken moet begrijpen. Ten slotte, meldde de minister aan den Se naat dat weldra eene commissie zal samenge steld worden voor de statistieken der geboor ten en der woongelegenhedeumet voldoe ning vernamen wij dit dubbel initiatief. Ik opper den wensch dat de regeering krachtdadig het hervormingsprogramma doordrijve dat zich op dat gebied opdringt en waarvan zij dezer dagen de grondslagen vestigde. Ik hoop dat zij met de medewerking van de centrale commissie van statistiek, zooals deze thans samengesteld is, er in sla gen zal weldra een inrichting van bestuurlijke statistiek tot stand te brengen in verhouding tot jferi toestand dien ons land in de wereld inneemt. In elk geval reken ik er stellig op dat, naar aanleiding van de eerstkomende be grooting, voorstellen van kredieten bij de Kamer zullen ingediend worden waarbij dui delijk zal blijken dat men er toe besloten is de onontbeerlijke geachte offers te plegen. Ik hoop ook dat de kredieten die uitge trokken werden bij artikel 37 van de begroo ting in 1926 en die tijdens de jaren van groote boetepleging afgeschaft werden, opnieuw op de be°Tooting van 1930 voorkomen zullen Vroedvrouwen Ziekenverpleegsters. a) Toelagen aan de scholen voor vroed vrouwen. Toelagen aan de vroedvrouwen Aij- dens en na hunne studiën 1" Om ze te helpen instellen; 2° Om ze te vergoeden voor de zorgen hun ner kunst die zij kosteloos aan behoeftige vrouwen geven, 50.000 frank. b) Toelagen aan de scholen voor zieken verplegers en -verpleegsters. Toelagen aan de behoeftige leerlingen, met het oog om het hun mogelijk te maken hun studies voort te zetten 60.000 frank. c) Vulgarisatie der hygiene, voordrachten en verschillende uitgaven, publicaties betref fende de geneeskundige wetenschappen, toe lagen, inschrijvingen 30.000 frank. Totaal van artikel 37140.000 frarik. Men vindt het terecht jammer dat zoo weinig vroedvrouwen zich op den buiten gaan vestigen. De credieten waarvan ik de wederinschrij- ving vraag zouden, door de studies te verge makkelijken, een grooter aantal jonge meis jes aapzetten om zich om zich aan de ver- loskunpe te wijden. Maar er is nog beter te doen. 1 Juist omdat zij moeilijk haar brood ver dient in vele onzer steden en vooral op den buiteij, verbindt de gediplomeerde vroed- vromV zich liever als kraamvrouwenverpleeg ster, fcmdat dit beroep beter wordt betaald. Dap vloeit uit voort dat zij aldus de hoop der apenbare machten beschaamt, die haar in de, laatste jaren studiebeurzen hadden ver leend in het belang der gemeenschap en niet in haar eigen belang. 'lm den wensch te vervullen van de open bare besturen die ze steunen, moet zij een vaste bediening hebben, genoeg bezoldigd voor haar maatschappelijken stand. Hoe dit vraagstuk oplossen? De vroedvrouw zou niet alleen het examen van vroedvrouw, doch ook dit van bezoek ster moeten afleggen. Voorzien van deze twee diploma's, zou zij in eene stad of ge meente moeten gaan wonen om die gemeente en omliggende te bedienen. Daar die bron van inkomsten vooral op den buiten ontoereikend is, zouden de ge meenten overal het nuttige en practische werk voor kinderwelzijn moeten inrichten. De vroedvrouw-bezoekster zou overal wel kom zijn, doch vooral bij de moeder welke zij in haar kraambed zou hebben bijgestaaan. De daardoor toegekende bezoldiging zou het eigenlijk verdiende loon behoorlijk aanvullen. Zoo deze twee bronnen van inkomsten niet mochten volstaan, zouden de provincies kun nen bijdragen. Ik weet, onder meer, dat de provincie West-Vlaanderen en andere zou den dit voorbeeld kunnen volgen zou be reid zijn bij te dragen voor twee derden, op voorwaarde dat de gemeente of een groep van gemeenten zouden tusschenbijdragen voor het andere derde om aan de vroed vrouw-bezoekster een totale wedde te ver zekeren die ten minste gelijk is aan deze vóórzien voor de verpleegster-bezoekster ver bonden aan het Nationaal Werk voor kin derwelzij*. Daar het aantal kraambedden gecontroleerd wordt en wij, anderzijds, de wedde kennen verleend door net Nationaal V.'vrk voor kinderwélzijn, zou het nier meoi- liftï vallen de noodige aanvulling vast te stellen om een eerbiedwaardigen toestand te scheppen. De minister zou misschien het bestaande programma van vroedvrouw en verpleegster- bezoekster kunnen doen onderzoeken om te zien of er geen wijzigingen zouden kunnen aan gebracht worden, met het oog op ge makkelijker aanwerving van leerlingen en de verwezenlijking van het ontwerp dat ik uit drukte. Wellicht zou een voorbereidend jaar, uitsluitelijk gewijd aan ontwikkeling der al gemeene cultuur, mogelijk maken met meer vrucht de studies van het wettelijk program ma te volgen. Ik voeg er aan toe dat het nuttig ware dezen wenk en dit plan van 't geheel voor te leggen aan het comiteit van het. Nationaal Werk van kttcJerwyb'U dat yiêze baan >- Volksgezondheid. Als geneesheer heb ik een bijzonder nauw keurig onderzoek gewijd aan de kredieten betreffende de volksgezondheid, want bene vens al de geldelijke offers voor het behoud der gezondheid van de bevolking, moeten wij ook alle pogingen inspannen tot de bestrij ding van de vreeselijk'ste kwalen. Ik bedoel vooral de kwalen welke men so ciale kwalen heetde syphilis, de kanker en de tuberculosis. De syphilis. De schitterende uitslagen welke men in den strijd tegen de syphilis heeft bekomen, zijn vooral te danken aan het feit dat men geneesmiddelen van eene onge kende kracht heeft gevonden. De groote verdienste der regeering is dat zij van af den wapenstilstand eene weinig ingewikkelde, practische en weinig kostende organisatie heeft ingericht, welke de min be- goede zieken een kostelooze en bescheiden behandeling bezorgde. De uitslagen hebben alle verwachtingen overtroffen en wij mogen er fier op zijn dat wij de nieuwe besmettingen met meer dan 9/10 hebben verminderd. Al de geneesheeren zijn het op dat punt eens. Mag men nog be tere uitslagen verhopen en om zoo te zeggen tot de uitroeiing van de kwaal geraken? Dit valt te betwijfelen, bijzonder daar er steeds besmette vreemdelingen op onze arbeidswer- ven komen. Doch, dat wil niet zeggen dat wij het niet moeten beproeven. De lreer minister heeft in den Senaat ver klaard dat het beheer der volksgezondheid in onderhandeling is getreden met de sociale werken, ten einde dezer medewerking met de openbare besturen doeltreffender en nauwer te maken. Ik ben overtuigd dat het beheer der volks gezondheid den goeden weg is opgegaan en ik wensch er den heer minister geluk om. Maar, ik keur hem nog levendiger goed, waar hij ons verklaart, dat hij de in 1926 op gelegde beperkingen heeft ingetrokken. Van 1 Juli aanstaande af dus zullen al de eerbaar gekende geneesheeren machtiging bekomen hunne min hegoede kliënten sommige bijzon dere geneesmiddelen op kosten van den Staat vpor te schrijven. Ik verbeug er mij om. want juist deze maatregel is bij de machte den strijd tegen de syphilis nieuwe kracht bij te zetten. Het ware inderdaad moeilijk de rol te over schatten van den dapperen geneesheer, die feitelijk de beste, ik zou graag zeggen, de ecnige goede propagandist is. Ik wil geen kwaad spreken van de propa ganda'van den Nationalen Bond tegen het ve nerisch gevaar maar toch wil ik doen opmer ken dat men wijselijk zou handelen, met wat minder beslag te maken rond sommige waar lijk overdreven vulgaristiemiddelen, welke het doel voorbijstreven en welker eerste uitsla gen zijn eene nieuwe reeks zieken te verwek ken. de syphilisvreezendendie dikwijls moeilijker te genezen zijn dan de echte syphi- lislijders. Dit betreft, onder andere, sommige waarlijk buitensporige tooneelspelen. Wat meer bescheidenheid ware gepast. Een woord over den kanker. Het krediet van twee milllioen frank, dat voor de kankerbestrijding aangevraagd wordt, is bestemd om de hoogescholen in staat te stellen zich het uiterste duur mate riaal aan te schaffen, dat voor de behandeling met radium vereischt is. Tot nog toe weet men niet waaraan de kanker toe te schrijven is, en men kent dan ook het middel niet om die geduchte kwaal te bestrijden. Wat is in die voorwaarden de behandeling met jadiuffi waard? De tijd is nog niet gekomen om op die vraag te antwoorden, en zoo die genezings- kuur, terecht trouwens, veel hoop gegeven heeft, moet men nochtans opmerken dat de in de begrooting opgeschreven kredieten ten behoeve van die nog onzekere behandeling betrekkelijk aanzienlijk zijn, terwijl men zich zoo gierig toont ter bestrijding van de tering. De Tering. De tering is een ziekte die kan vermeden worden en die wij van lieverlede zullen kun nen overwinnen, als het land zich maar de noodige opofferingen getroost. Tien duizend onzer landgenooten bezwijken jaarlijks onder die geduchte kwaal. Een groot aantal levens zou kunnen gespaard worden. Om aan de dringendste behoeften te vol doen moeten wij maar streven ten spoedigste nieuwe kuur-gestichten op te richten, niet alleen voor geneesbare teringlijders, maar ook en vooral voor chronische zieken, wier leven nog lang kan duren en die een voort durend gevaar zijn voor hun omgeving. Voor de geneesbaren stemmen de openbare besturen commissies van bijstand, pro vincies, gemeenten, en mutualiteiten nog al gemakkelijk er in toe gedurende enkele maanden de noodige verblijfskosten te be talen. Hetzelfde geldt niet wanneer de afzon dering een langen tijd, jaren lang soms, moet duren. In den Senaat heeft de geachte minister gezegd dat hij de mogelijkheid in overweging nam om een klimmende toelage toe te ken nen, zoodanig dat de zieken voor dewelke een lange duur noodig is, beter de voordeelen van den Staatsteun kunnen genieten. Ik denk dat al de teringkenners u zullen goedkeuren en ik koester de hoop dat gij aanstaande jaar aan het parlement de noo dige kredieten zult willen vragen om dat ont werp te verwezenlijken en daarbij zeer mild te zijn. Nu dat gij er in geslaagd zijt de eenheid van front te verwezenlijken in de verdediging tegen de tering, twijfel ik er niet aan dat gij vastberaden zult vooruitgaan en dat gij er in zult slagen, ten beste van 's lands belangen, tegelijk het vraagstuk van de afzondering der ongeneesbare teringlijders op te lossen, dat van de wederaanpassing van den arbeid van de teringlijders en dat van de inenting tegen de tering van de pasgeboren kinderen. Het zal het parlement tot eer strekken, in dien het u daarbij steunt en gij persoonlijk zult daardoor, mijnheer de minister, 's lands erkentelijk ten volle verdiend hebben. Daar waar de strijd aangebonden werd ten voordeele van het hospitaliseeren van de ge neesbare en niet geneesbare teringlijders, heeft men schitterende uitslagen bekomen. Denemarken, een land "van mist en regen, Denemarken is thans spijts zijn ongunstig klimaat het land waar het sterftecijfer toe te schrijven aan de tering, het laagst is en die uitslag werd in enkele jaren bekomen, dank zij de stelselmatige afzondering van al de teringlijders. De plicht van de regeering is zonder aarze len dien weg op te gaan. Tot nog toe kwam het beheer van den ge zondheidsdienst tusschenbeide naar rato van 3.000 fr! per bed, in de kosten van oprichting van de kuurgestichten. Die bijdrage bleef on veranderd sedert den tijd dat een bed op 10.000 frank kwam te staan, terwijl het thans drie of vier maal meer kost. De geachte minister heeft bij de bespreking van zijn begrooting in den Senaat verklaard ge örailit weerden. Dat us een stap m de goede richting. Men moet op dien weg voortgaan. Veel verder moet men gaan 10.000 frank per bed moet er gegeven worden. Dat zal maar billijk zijn en al degenen die beseffen hoe ernstig het teringvraagstuk is, zullen u goed keuren. Doch niet alleen de bouwkosten moesten in aanmerking komen ook de onderhouds kosten van de zieken verdienen dat er reke ning mede gehouden wordt. (Zeer wel! zeer wel! op talrijke banken.) Voor de geneesbare zieken betalen de Openbare BesturenProvintie, Gemeente, Commissie van Openbaren Onderstand, nog al gemakkelijk gedurende eenige maanden de onderhoudskosten. Maar de zaken verslechten als de isolee- ring langen tijd, somtijds jaren, duren moet. Gij hebt in 't Senaat gezegd, Mijnheer de Minister, dat gij de mogelijkheid inzaagt van eene trapsgewijze verhooging van de tus- schenkomst van den Staat voor die zieken, wier verpleging lange duurt. Allerloffelijkst is dat inzicht en ik verhoop dat gij 't jarent de noodige kredieten aan het Parlement zult vragen om dat edelmoedig ontwerp op bree de schaal te verwezentlijken. Nu dat gij er in gelukt zijt eenheid te bren gen in den strijd tegen de tering, hopen wij nog verdere uitslagen te mogen begroeten. Benevens de verpleging der ongeneesbare zieken, zijn er nog twee kwesties die uwe aandacht vergenhet wederaanpassen aan het werk van de genezene teerlijders en de preventieve vaccinatie tegen de tering van de nieuwgeboren. 't Zal ter eere strekken van het Parlement u in uwe edelmoedige pogingen te ondersteu nen en gij zelft zult ten bate van het volk schoon werk verricht hebben. I Zeer wel, zeer wel, op vele banken.) BBBBBBBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBI Balatum bij Sansen-Vanneste, Pop. Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen 5,00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. s» 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr. 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. Roode verdedigers van het kapitaal. Tijdens de bespreking over de Con- go-begrooting bracht M. Sap, als ver slaggever, kritiek uit tegen de geld macht der uitbatende maatschappijen. De geldmannen vonden een uitmun tenden verdediger in den persoon van verschiet niet den socialist M. Jules Mathieu. M. Mathieu is tweemaal naar Congo geweest. Hij is immers een der beheer ders der socialistische Congo-maat- schappij de Ruzizi Hij is tot het besluit gekomen, dat de samenwerking van bank en kapitaal nuttig is geweest. Groote financieele maatschappijen zijn noodig, om iets grootsch te verwezenlijken. Socialist Mathieu smeekte zijne roode vrienden zich het koloniaal vraagstuk juist voor te stellen. Wie had ooit kunnen vermoeden dat de Belgische geldmannen bij een roo- deii proletariër hun verdediger zouden vinden. Maar de wereld draait en de Socialisten, zij blijven ook niet stille staan. Over taksen. Tusschen de verschillende verkie zingsprogramma's zijn er punten van overeenkomst en andere van verwij dering. In zake erfenissen diepe oneenig- heid. Het socialistisch programma wil in princiep gaan in twee of drie keeren, tot de inbeslagneming van het bezit der dooden. De katholieke partij wil een breede familiale politiek,-stelt aan zienlijke verlaging van erfenisrechten voor, niet enkel in rechtstreeksclie lijn, maar ook in zijdelijksche lijn, waar de taksen overdreven, zijn. De grootste oneenigheid gaat, .over t «icj-.Qg éenen willen eenvou- daarvan niet hooren. Dat zal ook wel 't geval zijn in het volgend parlement. De oplossing ligt in hetgeen het pro gramma van het Katholiek Verbond van Belgie aangeeft, te weten de her ziening van de supertaks met verhoo ging der vrijgestelde minima en uit- lenging der schijven. De Socialisten vragen verhooging van 't vrijgesteld minimum tot 10 dui zend frank. Baron Houtart stelt 50 duizend frank voor. De taalkwestie. De Christene Werklieden dienen ge luk gewenscht te worden. Het Alge meen Christen Werkerverbond is de eerste groepeering van ons land, be staande uit Walen en Vlamingen, die den stier bij de hoorns heeft durven grijpen, die eene volledige oplossing van het moeilijke taalvraagstük ge vonden heeft. De Vlaamsche en Waalsche afge vaardigden van het A. C. W. hebben zich akkoord verklaard over eene for- muul, welke nagenoeg het volgende bevat De taalkwestie moet worden op gelost en die oplossing mag geen af breuk doen aan de eenheid van het land. De oplossing moet steunen op het beginsel dat Vlaanderen eentalig en Wallonië eentalig is. Het geheele FONDSENBANK IBBSBBBSSBI

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1