[i Moderne Elektrieke Inrichting Deftlir LÜOBEEÜ SUBERE [i NIJVERAARS. LANDBOUWERS i i i fund sTEiiEns rm zp» ■s si i i |i -I ■s -}- E. H. Isidore Soemaere In t Binnenland Hocj over de moord te üangemarek. Gemeente HOUTHULST. Batooging - Dienstrenie t£le etrTcite ït - Ypar. Ver ander ing van woonst De Apotheek A. Van Walleghem, sta tiestraat, Yper, is overgebracht naar Nr 24, zeilde straat. Reninghe. Op 1 September 1928 kwam een \reemde os, bij de dieren in de weide toebehoor ende aan M. Remi Vandendriessche. Landbou wer, Reninghe. Dit werd afgeroepen door den veldwachter en tot heden kwam r iemand zich aanmelden. De eigenaar van het dier wordt vriende lijk verzocht binnen de 14 da»en zich aan te melden aan M. Remi Vanden driessche, Reringhe. Reninghelst Soloslim werd Zondag laatst gespeeld in «De Bosse- boom» bij A. Vanloot, door M. Bruno Doom, met 8 pijkens van aas, heer en vrouw; hartenaas en heer;koekenaas,heer en vrouw. Medespelers: Al. en Maur.Cat- teëuw en J. Vanloot. Nieucappelle. Kroostrijke Ge zinnen. Op heben Zondag zal er in het gemeeutehuis cm 11 ure voormiddag een spreker het woord komen voeren over het stichten van een Bond voor Kroostrijke Gezinnen. Alleman wordt tot die verga- deriug uitgenoodigd. Om lid te kunnen Worden moet men minstens 4 kinderen hebben of gehad hebbon Spreeker zal uiteenzetten welke voordeelen er spruiten uit dezen machtigen Bond. Zoodus allen djrpost. Poelcapelte. Brand. Maan dag, om 1 ure namiddag, is er brand uit geborsten op de hofstede \an M. Maurits Vanacker. Een hangar, schuur en stal'ing met den inboedel zijn de prooi der vlam men geworden. Niets kon gebluscht wor den. De schade is door verzekering gedekt. De oorzaak der ramp is onbekend. Wynghen». Gelooft het niet, als men u zegt dat het Snot bij de kiekens ongeneesbaar is; Apotheker Vermandere's MARVOL geneest het ergste Snot. Alle andere ziekten worden voorkomen of ge nezen door het Poeier N° 4200- Eischt het merk de HANEKOP op pak en flesch. DrarrouHr. Muziekmaatschap pij Dr an outer Fanfaren. Op Pa- schen-Zondag aanstaande hebben wij het gewone jaarlijksch avondfeest, met mu ziek en zang. Eerst een aandoenlijk spel daar zal geweend worden maar daarna lachen, lachen om te bersten Daar er slechts één dag gespeeld wordt, zal 't er als gewoonte wêer spannen. Neemt dus voorbehouden plaatsen en komt op tijds 't Begint om 0 ure. Hoilebeke. Karnaualstoet. Zondag morgen 5 uur 1 Onze Ka nonniers schoten naar den Hemsl 1 't Zonneke trok zijn luikje open, het iach- te en zeiHaha 't zijn de karnavalzotten van HoliebekeHum 1 Goed weer 2 uren namiddag 1 'n Zee van menschen die baden in 'n pracht van Lentezonne. Nooit zooveel volk gezien op ons klein frontgemeentje 1 West Rocss beke. HetTram ongeval. Voerman Dewitte is goed aan de beterhand. Wate het niet, dat hij daarbij een groote verkoudheid heeft op gedaan, maar van zijn gebroken sleutel been zou hij al spoedig hersteld zijn. s WILT G!*l eene |S openhaar leven in Vlaanderen moet dus Ylaamsch zijn. Bijzondere schikkingen moeten ge- tr t'fen worden voor Groot-Brussel, de gemeenten op de taalgrens en Eupen- M almedy. V at de Centrale besturen betreft, hier moeten de diensten zoo worden geregeld dat vele aangelegenheden van het Ylaanische land in het Vlaamsch kunnen behandeld worden. De agenten dér middenbesturen, behalve de ver bindingsagenten, moeten de twee ta len niet kennen Nu dat een aanzienlijk gedeelte van de Katholieke partij zijn oplossing be kend gemaakt heeft, valt het te hopen dat de Katholieke Unie, en met haar geheel de Katholieke partij, oir dit standpunt zal komen te staan. De oplossing door de Christene Werklieden voorgehouden past geheel in de kader van het kiesprogramma van het Kath. Verbond van Belgie. Enkeledagen na de bekendmaking van het voorstel der Christene Werk lieden heeft ook de socialistische partij een oplossing van het talenvraagstuk in Belgie gezocht. Het is opvallend hoe de socialisti sche overeenkomst gelijkt aan het voorstel der Christene Werklieden. Het is zooveel te beter. Over het klein verschil zal wel een akkoord kunnen gemaakt worden. Zoo is er mogelijk nog middel om vóór 1930 aan een na tionale oplossing" van het talenvraag stuk te komen. De overeenkomst der Socialisten omvat 7 punten Geen twee Staten in Belgie, ook niet aansluiten bij artdere landen. Voor de officieele staatsbedienden Fransch in Walenland, Vlaamsch in Vlaanderen. Provinciale en gemeentelijke autono mie over het gebruik der taal. De cen tralisatie van de staatsdiensten. Spe ciale toestand voor Brussel. Verstand houding met andere partijen om de oplossing te bereiken. Verdere bespre kingen houden over zaken welke nog nader moeten bepaald worden. De taalkwestie is de doodende ziekte waaraan ons land lijdt. Alle pogingen, welke gedaan worden om deze ziekte te bestrijden, dienen goedgekeurd te worden. De Zomertijd. De Zomertijd zal op 21 April, om 2 uur 's ochtens, ingevoerd worden. De Wintertijd wordt weer van toepas sing in den nacht van den eersten Za terdag van October, om 3 uur. In de Fransche Kamer. Deze week worden ter Fransche Ka mer twee belangrijke besprekingen gehouden: èenerzijds de behandeling der wetsontwerpen in zake de Con gregaties en anderzijds de bespreking over het groot aantal sterfgevallen in het Fransche Rijnlegèr. Wat de wet op Congregaties betreft, het gaat er meer om het belang van Frankrijk, dan wel om de liefde tot de Missionarissen. De invloed van Frank rijk in de vreemde landen kwijnt weg. Men heeft bestatigd dat het juist de Fransche. Zendelingen ware; uw Jv.. Franschcn invloed hoogst hielden, m /-ina-Amerika vooral. Doordat, de Fransche wet verbiedt aan de Zende lingen Seminaries te stichten in Frank rijk, vermindert het aantal Fransche Zendelingen uiterst rap en er bestaat geen middel om de opengevallene plaatsen door nieuwe Fransehen te doen innemen. Dit inziende is Frankrijk thans van gedacht aan de Missieorden toelating te geven seminaries in Frankrijk te openen. Het is alleen de kwestie van vertrouwen, die AL Poincaré zal stel len, die deze wet erdoor zal krijgen. De sterfte onder de soldaten van het PVansche Rijnleger heeft het aanzien gekregen van een schandaa4. Veel wordt er gesproken en geschreven van de onvoldoende gezondheidstoestan den van het Rijnlandleger. Fr zouden sinds 't begin van 't jaar niet minder dan 272 sterfgevallen zijn geweest. Het is nogal te verstaan dat men in Frankrijk ongerust is en dat rumoe rige zittingen gehouden worden in de Fransche Kamer. Op een draf. 't Ging er deze week gezwind toe in Kamer en »Senaat. De Senaat besprak in één dag de begrooting van financies. De bespre king der begrooting van bnitenland- sche zaken nam twee zittingen in be slag. Beide besprekingen waken be langrijk en zeer zakelijk. In de Kamer ging bet nog rapper lederen dag eene begrooting. 't Is nog nooit gebeurd. Woensdag: Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. Donderdag Wetenschappen en Kunsten. Vrijdag: Landbouw en Openbare werken. Vroeger waren er voor Landbouw alleen gewoonlijk 40 tot 50 redenaars ingeschreven. Nu konden ze in ééne zitting alles voordragen. De Ministers zijn er nog nooit zoo goedkoop van afgekomen. Later Rutten heeft eene prachtige rede gehouden over de verhevene be- teekenis van het Verdrag van Latera- nen. Alinister Hyman sprak als ant woord zijné voldoening er over uit, dat Vatikaan en Quirinaal op zulke schit terende wijze tot verzoening gebracht zijn. Fr is spraak dat de Kamer met Pa- schen in verlof zou gaan om met 10 April tot einde April of begin Mei te rug aan het werk te gaan. Dat is noo- dig om den parlementairen arbeid te kunnen eindigen. De Senaat zou ook met Paschen in ve,rlof gaan, maar later nog bijeenko men om het werk, dat de Kamer afge legd heeft, te voleinden. (Zie vervolg 3e blad.) GUIDO. ninBiiHHinimiiimiiu Op 2" Sinksendag, 20 Mei 19:9, Prachtige Inhuldiging van den eer sten Burgemeester. Pastoor van O. L. V. te Poperinghe. De Eerw. Heer Pastor van O. L. Vrouw parochie te Poperinghe isWoensdaglaatst- leden zachtjes in den Heer ontslapen. Hij werd geboren te Wyt schaete op 20 Februari 1857 Werd benoemd te Pope ringhe op 19 Juni 1908. Hij heeft te Poperinghe meer dan 20 jaar zijn verheven ambt uitgeoefend en ge noot er de algemeene achting, van groot gelijk van klein. Hij was vol ijver en vol toewijding een trooster der bedrukten, de vader der armen De Heei schenke hem de eeuwige belocning. De plechtige begraving heeft heden Zaterdag te 10 */a uur plaats. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag: heden Zondag namiddag alleen M. V ANDEPIAS. Daar zijn er nog die aan Hooiu- pijn Migraine, Rumathiek en aan i Griep wollen lijden. Wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POE- OERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote i Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, i Poperinghe, de doos 6 fr. Ter gelegenheid van de Eere- Communie, wendt uw rechtstreeks naar het oud gekend Huis J. DE PUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vindenAllerhande nieuwe modellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogste prijs. Moto ongeval. Eric Bruneel, reed Zondag namiddag de Veurnesteenweg op met ziin motocycle. Nabij de herberg De Werkman gleed de moto uit en E. B. werd met volle geweld ten gronde gestuik. Hij was verwond en bloedend v>i gauocli live livlldcixrf. Mlotl rio** onirt van Dr Van Walleggem werd hij naar huis gevoerd. De verwondingen zijn ge lukkig nog niet erg. Pectoral Dupuis. Van af de eerste dosis gevoelt de zieke verlich ting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwiint; de flui men komen los en woiden gemakke lijk uitgespuwd. De doos: 4,50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe PENSIOENEN. De personen geboren in de maand Maart, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat. van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pèn- sioenkaart of om hunne storting te doen. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoe gen er in vinden. Doch het is zoo nut teloos te klagen over zware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAOPOEDER zal u aanstonds genezen Onschadelijk voor de maag! De halve doos3,25 fr., groote doos 6 fr. In Poperinghe te hekomer w Vandepias, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaey*. BELASTINGEN.—Belangrijk Bericht Vele personen betaalden nog niet voor 1929 de door hen verschuldigde taksen op honden, gewone voertuigen en slijte rijen van gegiste of geestrijke dranken De achterblijvers worden dringend ver zocht zich zoo haast mogelijk in regel te stellen om moeilijkheden en onkosten te vermijden. Df. Ontvanger, J. G. GESQUIERE Huis Ern. LEEUWERCK, 38, Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. Fabrikant van Ju weelen in Goud, Platina, Zilver en Diamant. Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg, Schoone keus van Brillen. Alle herstellingen. Schoenmakers. Door een onvoor ziene reden is het vastgestelde uur der vergadering van heden Zondag vastgesteld op 3 r/2 uur namiddag ZEER STIPT bij Henri Gillebert, Veurnestraat, loonkwes- tie, gezondheidsmaatregel en ander pun ten zullen besproken worden. gevestigd te Poperinghe, Bruggestraat, nr 16, heeft de eer het publiek van Pope ringhe en omstreken te laten weten, dat hij voor goed ontvangt vanaf 25 Maart IQ20. DEN HERTaan 't verdwijnen. Deze puinen, die aan 't verdwenen zijn, zijn van de laatste oorlogspuinen uit onze stad de voormalig bekende herberg en Spijshuis In den Hert Groote Markt. De afbraak wordt thans voltrokken en weldra verrijst, op de plaats, een pracht- gebouw ten dienste van de Bank voor Han del en Nijverheid, wat het uitzicht van on ze marktplaats veel zal verfraaien. De gebreveteerde Trench-Coat met de uitneembare Mondial en de ondoor dringbare Regenmantel Belgica zijn enkel te verkrijgen IN DEN NE GER bij F. BLANCKAERT-VER- LEENE, Meester-kleermaker Wijze raad. Een moeder van 5 kleine kinderen, waarvan het oudste, een meisje, zes jaar, en het kleinste, een knechtje, tien maanden, verzeker de ons dat zij al haar kinderen gevoed heeft met het Kindermeel FOR- TIOR Zij heeft in 't begin van alles geprobeerd met goedkoopere pro- dukten kwamen haar kinderen niet aan en met duurdere produkten be kwam zij geen betere uitslag dan met de FORTIOR Sedertdien bedient zij zich uitsluitelijk van het Kinder meel «FORTIOR» en zij dankt het aan de FORTIOR dat haar kinderen nu alle vijf zoo gezond en kloek zijn. Voor de groote gezinnen beveelt zij bijzonderlijk de FORTIORaan omdat het zonder twijfel het beste Êrodukt is aan de minste prijs. Het lindermeel FORTIORis te ver krijgen bij alle apothekers, vele vroed vrouwen en de beste kruidenierswin kels aan 5,75 fr. de doos. De Roode Pillen van F. D:.puis, Jumet, purgeerend. bloedzuiverend, slijmafwerend, galafdr-jvend, zijn de beste herstellers van het Moed De doos4,50 fr.de halve doos 3.50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Lente. Donderdag zijn wij offi cieel de lente ingetreden. Oprecht schoon lenteweer hebben wij reeds deze week beleefd. Alleen 's nachts is het nog wat te koud en krijgen nog bijna regelmatig vorst. van harte bedankt even als de muziekan ten die wonderschoon de aangeduide stuk- jer weergegeven hebben. Waarlijk een deugddoende avond. En de mannen slapen er niet op'. Met moeite is dit feest gedaan en reeds krijgen wij een ander in 't vooruitzicht. Dezen keer, om 't jaar te sluiten, zullen ze Seppel de operette van Hullebroeck aanpakken. En dit laat ste feest zal al de andere in de schaduw stellen. Het stuk ligt reeds ter studie. AUGUSTE BONTE, Goudsmederij, Steurstraat, 25, Yper. Juweelen en Diamant naar de laat ste nieuwigheden, alles in goud 18 k. Uurwerken en Kettingen schoone keus van Paternosters, voordeelige prijzen. Kom ziet onze Uitstallingen. Te verkrijgen bij J. DE PUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Paternosters en allerhande nieuwig heden van geschenken voor Eere- Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerlaatste nieuwe modellen. Lokaal van groep Poperinghe Café A LA VILLE DF POPERIN GHE tel. nr Vooruitgangstraat (Rue du Progrcs), nevens de Noordstatie, Brussel. 7,evende zoon. Bij Alidor Clabau- Kestelijn, Briefdrager, Boomgaardstraat, werd een zevende zoon geboren. Hertelijk proficiat aan de gelukkige ouders. Zijne majesteit heeft het Peterschap aanvaard. Opschorsing van verkeer. Er wordt ter kennis gebracht van het publiek dat voor herstel, op de baan Poperinghe- Crombeke het verkeer zal opgeschorst worden tusschen den weg leidende naar het Vogeltje «herberg De Lyster en de herberg Het Jagershof» van 27 Maart tot i-3 April 1929. Zondag 240 zal er geen electriesche stroom geleverd worden van 7 1/2 uur tot 11 uur 's morgens. Vrijdag namiddag heeft Mijnheer Henri Desagher, als opvolger in de com missie voor openbaren onderstand, van wijlen M. Vanaerde, zijn eed afgelegd op het stadhuis. Hij weze van harte welkom gewenscht! De behoeftigen verwachten veel van zijne werking. Zondag avond was er in de herberg aanhoudende aan de Vischmarkt, twist ontstaan, waarom en weten wij niet. In alle geval, een kerel werd buitengewifjt en t en ging niet zonder brake. De ruitten der voordeur plooiden en vielen op het voorland. Alwie de aanhoudende werking vaan den wel edelen Heer Daniel Tack, voor het tot stand komen van ons museum, nagegaan heeft, en kan niet nalaten Hem van harte geluk te wenschen, bijzonder al's hij van naderbij de moeilijkheden gekend heeft, waarmede deze te kampen had. Want hij is er in gelukt waar andere het hadden laten zakken, 't Museum, of althans, een begin van museum, is er en eene afdeeling er van, en niet de minste, namentlijk deze der tentoongestelde wer ken van Louisa De Hem, onze stadsge- noote, zal op Witten Donderdag aanstaan de om 1 1 uur officieel ingehuldigd worden. Eene nieuwe inhuldiging van, eene tweede en derde zaal, wij hopen het althans en zal niet lang meer uitblijven en alwie de bekomene uitslagen gezien heeft, zal nu, wij zijn er overtuigd van, zijne medewer king niet ontzeggen. Ons museum nu, is wat het zijn kan en het schieten van het licht is dan ook best benuttigd, want voor oogen moeten wij steeds hebben, dat de ons geschonkene zaal: nu juist niet ge maakt werd voor museum te dienen. W. E. H. Tack had gelukkiglijk ook helpers, en dezen eveneens verdienen onzen besten dank. De meest in het oog springende schil derijen zijn de Gitana, de drie levens tijden, het kind met den groenen bal, bet portret van Mevrouw De Hem en dat van baron Ceriez, zoo goed gekend door de Oud-Yperlingen. Mevrouw Louisa De Hem werd gebo ren te Yper den 10 December 1866, zij trouwde den Ingenieur Fritz Lebbe en stierf te Brussel. Zij had voor eersten meester haren schoonbroeder, onzen onvergetelijken kunstschilder Theodore Ceriez, bestuur der van de Akademie van schoone kun sten, onzer stad Zij ging later naar Parijs, waar zij lessen ontving van den zoo gun stig gekenden Alfred Stevens. Mevrouw Louise De Hem is munt bijzonder uit door hare portretten en pastels en behaalde menige prijzen in de tentoonstellingen van Brussel, Ryssel, Parijs en Londen. De toegang van het Museum is vrij op Witten Donderdag 28 Maart, op Goeden Vrijdag 29 Maart telkens van 2 tot 5 uren namiddag. Op Zaterdag 3o, Zondag 3i Maart en Maandag 1 April telkens van ïq uur 's morgens tot 12 uur 's middags en van 2 tot 5 uur "s namiddags. KOOPT GEEN JUWEELEN vooraleer de uitstallingen bezichtigd te hebben In den Gouden Ring bij M. Vandermarliere-Depuydt, 24, Mee- nenstraat, Yper, waar Gij altijd de schoonste keus zult vinden, de laatste nieuwigheden en aan de goedkoopste prijzen. Alles gewaarborgd. Ter gelegenheid der 6e Handelsfoor Namens de schoenmakers vereenig.ng Bijzondëre uitstalling van Juweelen in van operinghe. Brillant en Diamant bij VAN LEDE, Hoeveel jonge meisjes, die lijden aan Boter straat, 6, ,YPER bloedarmoede, die altijd bleek zien, die zonder koeragie zijn, zullen van eenen Zondag en Maandag gaf de Tooneel- gewissen dood gered worden door het maatschappij de Puinentroost haar gebruik van 1HFOBROMA, dat haar op voorlaatste avondspel in de feestzaal van korten tijd nieuw bloed, nieuwen adem, het Vlaamsch Huis. 't Was overal iets te nieuw leven zal schenken Het is een doen, en toch 't en belette niet dat het goedwerk.de goede THEOBROMA te ^ér nogmaals volle bak was, want zij verspreiden. wisten dat de beste tooneellisten voor het Te Poperinghe bij alle Apothekers, voetlicht' kwamen en ook dat het reeds Auto tegen boom.Zondag na- zoo gunstig gekende blijspel «De Dorps middag, kwam Oscar Destaillegx, met poeët» een van de schoonste is. 't En gaat een paar kehnissen, van Yper gereden, hier niet om'te neggen hoe ons volk zich Nabij De Meiboom brak het stuur en uit den slag trok, neen dat weten we de autq botste tégen een boom. De auto vooraf, m'aar dat de bijval buitengewoon was geheel ontréddèrd -'.eri gebrökèn. 13e groot was^, dat kunnen dezéralléen wetën, .inzittenden kwamen er met den schrife en .die d&W. die. onveEgötelijkhs. uren'YSeléèlÜ een paar bujlen vanaf. ,1 3V-;.*U 1 G' 188 G3'-3J De Middenstand vernemende dat hier ter stede de kleine handelaars den daver op het lijt hadden ten gevolge van de nieuwe onderzoeken welk door den fiscus gedaan zijn, had besloten eene ver gadering te beleggen Donderdag om 6 u. in het Volkshuis, waar M. Vuylsteke van Kortrijk opnieuw uitleg zou komen ver strekken over het plakken der zegels enz. En klaar en eenvoudig heeft hij de zaken uiteen gedaan zoodanig dat wij nog eens ingelicht zijn over hetgeen er te doen valt. Hoe jammer dat de staat de kleine hande laars enkel vinden gaat om ze te straffen in plaats van sedert vier jaren van hier den noodigen uitleg te verstrekken. Ieder een weet ten andere dat die wet in der haast opgemaakt vele gebrekkelijke kanten heeft en dat het hoogst noodig is dat eene gezamentlijke werking ontsta om de re geering er op te wijzen. HUIS VAN VERTROUWEN. André THEVELIN-VANDROMME, (rechtover de kerk) VLAMERTINGHE Schoone keus vanJuweelen in Platina, Goud, Zilver, Diamant, Beste Uurwer ken, Regulateurs en Wekkers, merk De Ster Spoedige herstellingen. Groote keus van Regenschermen. ligt vcorloopig bestuur, Het Huis der Misdaad en zichtje op den Paneelhóek De inwoners van den Paneelhoek te Langemarck zijn nog altijd hevig onder den indruk van het gebeurde. Dei5 jarige Henri Vandenberghe is daar door iedereen gekend. Zooals we verleden week zegden, was vrouw Mad- delein de moeder van zijn tante, en daar de jongen dikwijls bij zijn tante verbleef, op eenige minuten van het huis der moord was hij daar ook goed tehuis. Vrouw Maddeleim was sedert lang ziekelijk en had reeds meermalen gezegd dat ze had willen dood zijn. Het was vrouw Lucie Mouton-Vande- walle, gebuurvrouw, die, naar den win kel gaande, het bewusteloos lichaam op.de voute ontdekte; ze zag de oude vrouw nevens een bed liggen, bewusteloos, en dacht ze - met een rooden doek het hoofd omwonden. Verschrikt liep ze buiten en bij eersten indruk werd gedacht aan poging tot zelfmoord. De vrouw leefde nog eenige uren, maar kwam niet meer tot spraak. Uit-het onderzoek van de wetsdoktoors- bleek dat zelfmoord in die omstandighe den onmogelijk was. Die tijding bracht1 ontsteltenis bij de inwoners van het ge-' hucht I' Vermoord Door wie Dat was de groote vraag 1 Eikendeen stond versteld en namen werden genoemd Niemand dacht aan den ;ongen Vandenberghe, en dat hij verdwenen was deed geen argwaan ontstaan, daar de kerel zulk gewoon was; hij had geen vaste woonst en bleef soms welden en maanden weg zonder dat ouders af iemand van hem iets vernamen. De inwoners brachten dagen door in angst en vrees: elk vreesde beticht te zijn. Moest ge weten, Mijnheer, zei ons eene buurvrouw Maandag, hoeveel hier in die dagen gelezen is geweest, beloofd, en gebeevaart vaarde grot van Houthulst, opdat de dader zou uitkomen ledereen hier was vergruwd en de menschen schuwden elkaar En die toestand duurde 8 dagen totdat het gerecht vernam dat de dader Henri Vandenberghe, 15 jaar te Rijssel aan gehouden werd. Dat nieuws bracht algemeene verlich ting bij op den hoek, maar tevens veront waardiging bij het overdenken hoe wel die jongen altijd door Vrouw Maddelein be handeld werd en hoe ongemeen onmen- sctièïijk hij haar had doodgeslagen. De kerel was ingegaan langs de achter deur, gelijk ten andere de klanten vbor den winkel ook altijd langs daar gingen; de voordeur was Immer gesloten. Binst hij aan 't nemen was van 't geld, werd hij verrast door de vrouw en sloeg ze neer met een bijl die hijzelf had mede gebracht, gestolen langs den weg. Dus was hij wel besloten een slag te slaan. Hoe hét verder verliep verhaalden we verleden week De groote foto geeft de voorkant van het huis-en een zichtje op het gehucht, een halveuur van Langemarck, en waar de Mariaschool opgebouwd is: het gebouw met het torentje. Achterkant van het Huis der Misdaad, Op bovenstaande foto ziet men de'ach- terkant van het huis waar deze vreeselijke moord plaats greep. De vouwtevenster is aangeduid door een kruisje en er langs ziet men de ingangdeur. HENRI VANDENBERGHE De Moordenaar. De kamer van in beschuldigingsstelling: der rechtbank van Dowaai heeft de uitle vering toegestaan, gevraagd door de Belgische regeering, van den 15-jarigen Vandenberghe, dader van den moord te Langemarck. De jeugdige moordenaar die de grootste onverschilligheid aan den dag legde tijdens zijn verblijf in het gevang vat> Dowaai, heeft tegen zijn unievering geen opwerpingen gemaakt. Te bekomen bij de Apothekers; Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckes- ser te Yper en in alle Apotheker. 13e stoet nadert 1 Onze lichte cavallerie voorop en dan 'n wemelende tinteling van kleuren op de prachtig versierde praalwa gens en, uit de welgekozen humoristieke groepen 1 Breughel had het moeten zien 1 Elkendeene lachte, trok 's avonds blijge- zind naar huis en zei kunt ge het geloo- ven Maar dat is nu eens vlaamscbe leute in 't Hol van Beke 1 Eere aan de inrichters en aan al dezen die bijdroegen tot het welgelukken der feestOnzen innigen dank aan het knap muziek van Houthemdat ons feest heeftop- geluisterd met schitterende stapmarche» V. O. S. Makkers, Zondag mor gen, 24 dezer allen naar Brussel. Wij ver trekken Station Houthem, eersten trein met vlag aan 't hcofd. I-et op 1. Vanaf 9 uvr zullen commis sarissen zijn aan het Noordstation. 2. Ver trék van den stoet, Antw erpsche Laan. 2. Meeting rond 11 uur. Het Bestuur. MOUEIV Groote keus MODEL HOEDEN voor Eere-Communie, Damen en Kin- ders, in het aloud gekend Huis WYL- LEMAN Esther en Dochters, Noord straat, 38, Poperinghe. Boschbrand. Zaterdag avond meende men in de verte een grooten fa- briekbrand te zien. 't Was. 't bosch van 't Engelsch Veld, dat in brand was ge raakt. Droog hoog gras en struiken kwa men in de vlammen om Kinderen hadden willen een vuurtje makenen daar. v; GEMEENTEKREDIET van BELGIE Nieuwe uitgaven van Obligatie^ ftyo vrij van belastingen. Kostelooze inschrijving en alle in lichtingen bij M. Ad. C R O U S E L CPtlf" 7 Schaalstraat, 14, POPERINGHE. Agent van het Gemeentekrediet. *ai w zien, komt dan naar onze Tentoonstelling van WITTEN-DONDERDAG 28" dezer tot PAASCH-ZONDAG 21" Te POPERINGHE, Gasthuisstraat, 19. Te YPER. in de Zalen der Middelbare School, ter ge- 2 tegenheid der Handelsfoor. «■■BttaraaaMHBMUMMUMMHHHI i I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2