Snuif Het Rood Kruis van Belgie De Wilde Huiler antwerpen. ROMAN loor A. HANS. (ff Vervolgt.) GËDACIITËM Mugger als de wind die vliegt, In de losse boom en wiegt, Gaan, mijn kind, gedachten. Dieper als ons ooge 'n kan Peilen in 't wijde uitgespan, Peilen kind, gedachten. Hooger als de sterren staan, In de glimmende hemelbaan Staan, mijn kind, gedachten. Wijder als dat wijde en wak Uitgestrekte watervlak Strekken, kind, gedachten. Guido Gezelle. «rtiaMlBHMMMSBHMHMMDMW «r niuissier "GEORGES TA HON Rüe Jules Capron, 11, Ypres. LE LUNDI 25 MARS 1929 a 1 lieure de relevée. 11 sera procédé par le ministère du dit juissier Georges TAHON, en l'hótel «Ma stic 67. rue de Lille a Ypres a la Vente Publique et Volontaire D'UN BEAU MOBILIER aaairenant foelie rhamt"» - Vandaag de priesters te allen kant, De groene palmen wijen, Opdat in huis, in stal, op 't land Gods zegening gedijen. Schoon gebruik Ziet ge daar den landman stappen door zijn velden. Op eens blijft hij staan, neemt zijn klakke van zijn hoofd, slaat eerbiedig een kruis. Dan bukt hij zich voorover en plant, terwijl hij de woorden: In den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes uitspreekt, het palmtakje in de eerde. En 's morgens heeft hij het groene takje in huis en in den stal, aan balk of deurstijl vastgemaakt Zoo deden onze vooroudersZoo doen wij het. Schoone en christelijke gebruiken, die nooit mogen verloren gaan al lerminst in Vlaanderen. MANNEKEN, zegt Marenta, ge zijt vandaag serjeus! Ja, Marenta. dat komt zoo af en toe ne keer boven, de serjeuzigheid, maar we.kuunnen al met eens een kwinte slaan ook. zulle. Zie maar ne keer wat hier te lezen staat, en ik toon aan Ma renta een gazet waar alzoo ingedrukt staatEen jongmensch dat wil gaan trouwen, wenscht in kennis te komen met een ervaren en gehuwd man, om hem die zottigheid uit den kop te klap pen. Xu trekt Marenta een aardig gezicht. Wie dat ook een aardig ge zicht trok, dat was Karei Van Kool. De man had in een Brusselsche bank geld ontvangenZestien duizend frank astemblieft. Hij nam den tram om naar de statie te rijden, maar toen hij daar aankwam, hing- zijn overjas kapotge- sneden aan zijn lijf en zijn portefuil was gaan vliegen. Menschen. reist ge met den tram Te Brussel... 'k Zeg u dees... Eet dan goed op uwe zakken En op de heeren pikpokees. Dat zijn weer van die verzen van drie ellen voor nen frankspot de ander helft van mijn bedde. En 't Man- nekeif peistzwijgen is winter en zo mer goed. DIE SEEGRAVE heeft het er goed afgebracht met zijn oto. Die kerel heeft met een vitesse gereden van 372 kilometers in het uur. Dat is dus zoo wat in tien minuten van Po- peringhe naar Brussel. Marenta noemt dat zotte toeren en Marenta heeft mis schien geen ongelijk. Den anderen dag wou een concurent dat spelleken her beginnen en nog rapper rijden. Maar helaas! ff bekwam hem slecht, Want na luttel tijd... Zat de snelle rijder in De eeuwigheid. Op twee minuten was ff afgeloopen de oto vloog tegen de duinenbrak in twee en de chauffeur was dood op den slag. Een kwade slag Soms onbedacht Heeft veel miserie Meegebracht. ZIE MAAR NE KEER in Vlesem- beke. een dorpken niet ver van Brus sel. Daar heeft een zekere August De- euyper zijn gansche familie willen ver moorden. De kerel had twee revolvers en schoot op zijn moeder en op zijn stiefvader, en op zijn broers en zus ters. Naar ff schijnt had zijn stiefvader twee koeien verkocht en wou die August de centen hebben. Daar zijn er die zeggen dat hij precies niet wel bij zijn'zinnen is en vroeger ook reeds van die zotte toeren heeft uitgericht. 't Is mogelijk. Maar in alle geval ge hoort dat tegenwoordig nog al veel van die doodschieterij. Ja, ja! de wereld is slecht, zegt Marenta. Neen, Marenta, niet de wereld, maar de menschen. IN CONGO wonen zwarte menschen en Bouboula was een zwart manneken en negerjonk en Bou boula diende bij een blankeff is te zeggen een Vlaming van de kanten van Brugge, een zekere Driepont. Die Driepont had een koe en Bouboula moest die koe melken. Nu had Drie pont voor Bouboula op zekeren dag een stoeltje gekocht op driepikkels en hij zegdezie Bouboula, met dat stoel tje zult ge de koe gemakkelijker kun nen melken. Bouboula ging met het stoeltje naar den stal maar een half uur later kwam Bouboula terug, nat van ff zweet. Hewel vroeg Driepont. En Bouboula sprak Bouboula kan koe niet melken met dat stoeltje, koe wil niet gaan zitten op dat stoeltje ONZE H. VADER de Paus zit ook op een stoel en dat noemen ze de Heilige Stoel. Daar wordt gezegd dat de Paus een reis gaat maken en ze zeggen dat hij naar Brussel gaat komen, 't Kan waar zijn, maar eerst zien, zei de blin de. LIEFDE IS OOK BLIND! zegt het spreekwoord. In alle geval wordt er voor de liefde menige dommigheid en stommigheid uitgevoerd. Zie maar ne keer wat er in Frankrijk is gebeurd. Een zekere meneer Villequier, rond de vijftig en zeer rijk, was getrouwd met een mamzei van rond de vijf en twin tig en precies van de leelijksten niet. 't Leven ging er goed en wel Maar zie, maar zie Het werd me daar een anderspel Bij de komst van nummer drie. Die nummer drie was de kozijn van meneer Villequier, een zekere Paul Verhon. En op een goeden avond, toen Villequier met zijn kozijn per oto uit reed, kwam Paul Vernon alleen naar huis. Sedert is menonkel spoorloos verdwenen. Maar meneer de Zjuze die dat verdacht zaaksken onderzoekt, die zegt tegen Paul Vernon: gij moest alles erven van uw menonkel, dat is eengij hadt een oogsken op de vrouw van uw menonkel, dat is twee. En gij vliegt den bak in totdat dat zaaksken klaar is, en dat is drie. En Marenta zingt Ik vreezé voor zijn koppeken Ge zult het zien Die Vernon, zal nog komen Op de gielotien. Marenta is precies geen waarzegster maar ze kan toch gelijk hebben. PIP VAN NANTJES had een vechtpartij gezien en moest nu als getuige bij me neer de Zjuze komen. Hoever waart gij van de vechters af? vroeg de Zjuze. Negen meters drie decimeters en ze ven centimeters, zei Pip. Hoe weet ge dat zoo juist? vroeg de Zjuze verwon derd. Wel, zei Pip, 'k peisde wel dat de eene of andere zot mij die vraag zou stellen en toen heb ik maar op voorhand den afstand gemeten.OP DE MARKT te Mechelen heeft de po litie een koopvrouw aangehouden die om de stoffen te meten een meter ge bruikte die vijf centimeter te kort was. Gezien de prijs van de stoffen, kon ze op die manier een aardig centje stelen. Maar 't kruiksken gaat zoolang te wa ter tot het breekt en eerlijk duurt het langst, zegt de spreuk. Daarmee peis ik op deze spreuken die in 's Hertogen bosch in de wachtzaal van de statie geschilderd staan. Eet wat gaar is. Drinkt wat klaar is. Spreekt wat waar is. En Marenta voegt er bij Vlucht waar gevaar is. FIKSKEN kwam bij den sjarktitjee of spekslager en vroeg: een pond pen sen. Witte of zwarte vroeg de sjar- aitjee. Da's al eender, zei Fiksken, 't is voor nen blinde. Blind zijn is triestig, maar ziende blind zijn is ook triestig. En daar zijn er pertang veel die alhoe wel ze met de oogen open loopen, ste keblind zijn. Geef ne keer ne voor beeld! zegt Marenta. Hewel! daar zijn er honderden die nog geen jaar zijn getrouwd en die reeds om echtschei ding vragen. Die zijn dus wel met hun oogen open, blindelings in hun onge luk geoopen. NAAR 'T SCHIJNT loopt Foch, die den oorlog won ook op zijn laatste beenen. Zijn hart is ge- deranzjeerd en klopt gelijk een ver- Wn wekker. Dat staat er ons ook te bpnden, dan is het omdat de frankil- vac „en en 't kan niet blijven duren, jóns wel weten dat: Alaam kenning van Engeland is toch oed dL„ W« Als &»J> meisjes, mee wilt strijden Onder vlaamsche vlag en vaan, Is er met de vlaamsche eischen Vast geen tegenhouden aan. Dees we,ek is 't de Goede Week. Ge ïrioogt uwen Paschen reeds houden, duur blijven. Stel njet up tot morgen wat gij heden p"j;' j^-r zijn ziekte heen gespa-teld. t Reken.,tySpen van (je doktoors zal wel een be+:e gepeperd zijn, maar de vent kan er -f den sterlingert jan wjj centiemen, zegt kan er t.jren pjij heeft meer pon- terlingen ian wjj centiemen, zegt Marenta die al»eer staat te duvelen omdat de legum^ zoo duur blijven. oo j t Zal beteren schtap> ajs de zon ne doen kunt. Daarmee de groeten van keer voor goed begi.t te schijnen. MAAR CLARA, zei dtpnoeder, ik be grijp u niet: nu klaagt gij over uwen man en laatst noemdet gij hem het licht van uw leven. Ja, zei Clara, maar wat heb ik aan een licht dat iederen avond uitgaat. Hier nog zoo iets: 't Is thuis een leven, zei Jan. Mijn vrouw speelt baas mijn zoon speelt op zijn poot; mijn dochter speelt piano. En gij? Ik speel schampavie! zei Jan. ALS GE TEGENWOORDIG een meid in huis krijgt, speelt die dikwijls ook rap schampavie. Maar Hedwig,Eerlens is te Souda, in Holland vijf en zeventig- jaar in dienst van dezelfde familie. Te genwoordig zijn er veel die geen zeven en veertig uren blijven. Ja, de goede, oude tijd We zien het klaar Die is voor goed voorbij Voorwaar. MET DE OVERSTROOMDEN is voorwaar ook maar droevig gesteld. Daar is alweer een dijk doorgebroken aan de kanten van -Moerzeke en de menschen die drie maanden op vlucht zijn geweest en nu pas terug waren in hun huis, mochten wederom den zolder opkruipen. Die menschen weten dubbel van den winter te spreken. WIE ook van ongelukken weet te spreken dat is Isidore Tagal van Luik. Zijn vrouw werd Zondag door een oto tot kipkap gereden. Zijn vader die bij aar ongeluk haastig kwam toegeloo- pen sprong van den tram voor dat deze stilstond en brak den schedel. Woens dag tijdens de begrafenis van zijn vrouw, viel het jongste zoontje uit het venster en was op den slag dood. En ik zeg het met verdriet De malheuren rusten niet! JEFKEN RUSTTE niet voordat hij de stellige hoop had met Karlientje te mogen trouwen. Hij trok zijn stoute schoenen aan en ging de vader vinden. Mijnheer, zei Jefken... ik... ik... ik be min uwe dochter. Ik ben maar een een voudige jongen, maar zij bemint mij ook. Dat verwondert mij niet, ant woordde Karlientjes vader; 't kind is altijd met weinig te vreden geweest. EN DIT HOORDE ik lest vertellen van een kennisik mag niet veel meer eten, nog minder drinken en smooren en 's avonds niet meer naar de herberg gaan. Zijt ge dan ziek? vroeg ik. Neen, was 't antwoord... Marenta zegt maar getrouwd. Manneken ik wil u vragen Hebt gij ook daarvan te klagen? Bijlange niet, Marenta, want met u heb ik een hemel op aarde, ff NIEUWS \7LIEGT over heel de aarde dat er weer iets nieuws is uitgevonden. Ze maken nu leer dat zoo sterk is als 't vel van een olifant. Ze nemen daarvoor oud leer en laten dat koken met kaoet- sjoek. Als dat papken koud is, hebt ge een stuk leer waarvan ge schoenen laat maken die onverslijtbaar zijn. En een nief vliegmachien is er ook al uit- gévonden. 't Is een vliegmachien dat niet vallen kan. Op die kondiesie, zegt Marenta. zou ik ook wel ne keer willen vliegen. Ik heb al ne keer gevlogen. Wanneer vraag Marenta. Wel, schaap, toen ik bij uw vader kwam vragen om met u te trouwen. Toen kreeg ik een stamp op dat gedeelte van mijn lichaam waar de rug van naam verandert... en ik VLOOG de straat op. Alleezegt Marenta, zoo iets moet ge mij nu niet onder den neus komen steken. TANTE FIE, vroeg Ponsken, kunt gij uw neus in een sleutelgat steken Waaromdat, ventje? Omdat ons vader zegt dat gij uw neus overal insteekt. Marenta kijkt kwaad. Manneken zegt zede vrou wen moeten 't altijd bezuren. De vrou wen zijn taaie schepselen, Marenta. Zie ne keer: als er 10 menschen hon derd jaar worden, zijn er 8 vrouwen bij en 2 mannen. Ja, ja, ff is van de vrouwkens dat het komen moet en jonge vrouwen dat zijn meisjes en als de franskiljons zoo razen op de meisjes die lid worden van vlaamsche Marenta en van ff Manneken uit de Maan. pi GROOTE KEUS VAN PI JPENREKKENS Koperen Spreuken Dagbladrekkens - Pêles-Mêles en alle grootten van Portretkaders, bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. ■MBaHBHHHaBBRBHHUMBBHBMI BEURSWAARDEN. Nuttige inlichtingen. I INSCHRIJVINGEN. Compagnie Générale des Aciers. Ken nieuw aandtjel voor twee. oude aandeelen, tegen 125 flank, van den 18 Maart tot den 4 April 1929. Charbonnages de Houthaelen. Ollvermin- derJ^jrI)rie. nieuwe aandeelen voor twee bule kapitaal- of dividendaandeelen, tegen 525 frank per aandeel, (125 frank bij inschrij ving en 400 frank bij oproep door den raad va,t beheer), van den 18 Maart tot den 5 April. derminderbare inschrijvingen worden op- -gaiomen. t Later zullen de oude kapitaal- en dividend aandeelen verwisseld worden, stuk voor stuk, terén maatschappelijke aandeelen. k S. A. B. E. A. C.Société Annonyme Bei ge pour l'Exploitation d'Autos-Chenilles. 3.5O0 aandeelen, tegen 585 frank, van den 18: tot den 26 Maart 1929. Société Minière, Agricole et Forestière du Tanganyika. OnverininderbaarEen nieuw kajjitaalaandeel voor vier oude kapitaal- of dividendaandeelen, tegen 260 frank per nieuw aaïfleel, van den 18 tot den 28 Maart 1929 (Ook vepminderbare inschrijving. Criiger Toll. F.en nieuwe deelhebbende oh igatie van 100 Kronen per 800 Kronen 011 le aandeelen of oude deelhebbende obliga tie!, tegen den prijs van 600 Kronen, van den 15 Maart tot den 15 April 1929. Ijecht omtrent 120 frank Fransch geld. L'Énergie Industrielle (Parijs). Inschrij ving gesloten den 30 Maart 1929. Een nieuw aaifdeel voor 4 coupons nr 33 der oude aan- deejlen, tegen 375 frank. Recht: 40 fr. Matériel de Transport (Parijs). Inschrij ving gesloten den 26 Maart 1929. Vijf nieuwe aaifdeeleu voor 12 coupons nr 4 der oude oude aandeden, tegen 100 fr. per nieuw aan- dejl. BETAALBARE COUPONS. Brussel. Den 13/3/29: Peignage de Laine de Hoboken, coupon nr',9. fr. 78 netto. Den 14/3/29: Giments d'Harmignies, coupon nr 21, fr. 42,10 netto. Den 15/3/29: Armement Ostendais, kapitaal, coupon nr 7, fr. 23,40 netto. C. I. L. (Compagnie Jndu^tr. du JÜ&g&i P- Jv iits. >1. tot 125II00, Wij hebben over veertien dagen de beknibbelingen medegedeeld die tegen het Roode Kruis geopperd werden, over het ingrijpen bij de laatste ram pen in Belgie. Wij ontvingen van wege dit orga nisme volgenden brief Rood-Kruis van Belgie Aan den Heer Bestuurder van De Poperinghenaar IEPER. Geachte Heer Bestuurder, Wij namen kennis van het artikel aangaande Het Roode-Kruis van Belgie waarin beweeringen werden geuit die bij oningewijde personen ons zouden kunnen schaden. W ij verzoeken U dus volgende te rechtwijzingen op te nemen. De kritiek over «Het Roode-Kruis» uitgebracht mist allen grond en is strijdig met de waarheid. Ge kunt, we denken, dat de Alge- meene Raad bestaande uit personen van alle denkwijze en ten stelligste op staat aan onze instelling naar natio nale karakter te bewaren. Wij bevestigen ten stelligste, dat in alle omstandigheden, het princiep van gelijkheid der landstalen door ons werk werd hoog gehouden, i In de overstroomde gebieden name lijk kende als het personeel dat met de bevolking in betrekking kwam uitste kend Vlaamsch en te Brussel, tijdens het tijdperk van nijpende koude, toen I kantines werden opgericht, waren er in gelijk aantal Vlaamsche en Fran- sche aanplakberichten. 1 Om te toonen welke sympathie het Roode-Kruis verwierf in de geteister de streken, zij het voldoende U te mel- den dat de gemeenteraad van Dender- monde, met algemeene stemmen, be- j sloot den naam van Roode Kruis- straat te geven aan eene der nieuwe straten van de stad. j Meent ge dat een Vlaamsche ge meente zulk mildebewijs zou geven aan een werk, dat met al de fouten beladen waren, die gij aanhaalt. Ieder redelijk mensch zal antwoor den Neen. Ik dank U bij voorbaat en groet zeer hoogachtend. De Algemeene Bestuurder, (Onleesbaar). coupon nr 1, fr. 56,15 netto; nrs 123.001 tot 181.000, coupon nr 1, fr. 28.05 netto! Den 18/3/29: Banque Generale Beige, nrs 1 tot 200.000, coupon nr 21, fr. 78 netto. Den 19/3/29: Charbonnage de l'Est de Liége (Luik), cou pon nr 25, fr. 109.20 netto. Den 14/3/29: Remorquage a Hélice, cp 30, fr. 366,60 net to. Magasins a Grains, cp 25, kap. fr. 46,80 netto, genotsaandeel fr. 58,10 netto. Den 15/3/29: Compoir Général d'Affrêtements, cp 16, fr. 335,40 netto. Mutuelle Financière et Commerciale, cp 37, fr. 42,90 netto, voor de aandeelen aan toonder, fr. 21,45 netto, voor de aandeelen afbetaald met 50 per hon derd, fr. 8,58 netto voor de aandeelen afbe taald met 20 per honderd. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Beste Engelsche PEPERMINT v. Neusverstopp. Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakk. enz. enz. Te verkrijgen enkel in de Beste Winkelt Vraagt het doosje met het haantje. -ii. (We drukken den brief gelijk wij hem ont vangen, zonder hem te verbeterenHij kan dienen als staal van Rood-Kruis-vlaamsch Wij hebben hierop het volgende aan te merken Bij plaatsgebrek kunnen wij niet de lange redevoering overdrukken die E. P. Rutten op 31 Januari 11. in den Se naat heeft uitgesproken en waarvan wij mededeeling ontvingen. Die redevoering brengt eene onbe perkte hulde aan de werking van het Roode-Kruis en stelt deze werking bo ven alle verdenking. Verder bewijst zij dat het Roode Kruis onbetwistbare rechten bezit en eenigszitis een offici eel organisme is, dat het bestaan van een 2° Roode Kruis niet mag dulden. E. I'. Rutten sprak als lid van het uitvoerend Komiteit, in een midden waar zijn succes verzekerd was. Om die reden is dit succes voor ons zonder beteekenis. Ondanks al den eerbied die wij. ka tholieken, den E. P. Rutten toedragen kunnen wij zijne redevoering niet toe juichen want deze neemt de feiten niet weg, die de gematigde en ernstige Vlaamsche dagbladen zooals De Standaard en «Het Laatste Nieuws» ten overvloede hebben vermeld maar zonder verbetering te verwekken. Wat den toestand betreft in het overstroomde Dendermondsche, heb ben wij vernomen dat het overvloedig materieel waarmede E. P. Rutten hoog oploopt, zooals bootjes, draagberries enz, is moeten verzonden worden uit Namen, Givet enz. omdat er in ff Vlaamsche land niets voorhanden is dat de Croix-Rouge dametjes in het doorvlaamsche geteisterde gebied, in ff Fransch opgestelde vlugschriften hebben uitgedeeld om ons volk tegen besmettelijke ziekten te waarschu wen dat er in een gemeente bevel werd gegeven aan de Genietroepen en kel liberalen en socialisten over te zet ten, dat eindelijk een burgemeester, zich steunende op een Sansculottenwet van 1790, gevonden werd om de ver deeling van hulpmiddelen te verbieden, die van het Roode Kruis niet kwamen, alsof men niet in dergelijke rampen, enkel mensch hoeft te zijn en alle hulp met dankbaarheid dient te aan vaarden, van wie die hulp ook kome. De Boerenbond zelf, die met het Roode Kruis t'akkoord gaat heeft, van zijnen kant, ondervonden dat die laat ste inrichting niet bij machte is, aan Vlaamsche geteisterden, de zedelijke opbeuring te verschaffen die, in geval van ramp, zoo hoog noodig is. Al die feiten worden niet met wel sprekendheid weggecijferd en bewij zen dat er iets in het Roode Kruis moet veranderen. Wij nemen aan dat het de eenige inrichting van die aard is die door den Staat kan erkend worden en als dus danig als half-officieel organisme mag rechten bezitten, maar juist daarom dient het ons dunkens, democratisch ingericht om de sympathie en het ver trouwen van de massa te verwerven. Het is te betreuren dat het Roode Kruis nu gansch onder Brusselsche in vloed schijnt te staan. De Vlaamsche bevolking is de aanmatigende en ho nende houding der Brusseleers beu ge worden en gezien de verheven op dracht en de sociale doeleinden van het Roode Kruis, alsook diens nationaal karakter is het noodzakelijk dat het Roode Kruis meer toenadering met het volk bewerkte en de bijzonderste fac tor dier toenadering, de Volkstaal, met al de gewenschte. kieschheid benuttige. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de brief door ons ontvangen eene Vlaamsche hoofding droeg, iets wat wij tot heden nog niet hadden gezien. De Vlaamsche aanplakberichten, te Brussel uitgehangen, werden maar aangebracht nadat De Standaard op het verkeerde der eentalige Pran- sche berichten had gewezen. Gezien de Roode Kruis -heeren pakjes ronddeelden waar, oj) gedrukte briefjes, Vlamingen voor verraders uitgegeven werden, hebben wij daarte gen en met recht geprotesteerd. Het gebeurde ook dat in de pakjes uitgedeeld door Het Vlaamsche Kruisgeschreven onbetamelijke briefjes zaten zoodra het Bestuur het vernam werden al de pakjes openge daan en alle briefjes verwijderd. Waar het Roode Kruis ons nu antwoordt dat in de overstroomde ge bieden als het personeel uitstekend vlaamsch kende, zal het voorzeker van dat soort geweest zijn dat het parfai- tementverstaat maar onze vlaam sche menschen niet fatsoenlijk kan aanspreken. De tekortkomingen op taalgebied zijn in dit organisme dus aan ff verbe teren, en wij wenschen het Rood Kruis er geluk om. 3fc Het is nog zoo lang niet geleden dat we eene inschrijving openden om ter hulpe te komen aan de noodlijdende Russische kinderen. Onze oproep werd door onze geachte Lezers mild beant woord, en we zamelden dunkt ons meer dan 10.000 fr. in en zonden die som in verschillige stortingen naar het Roode Kruis op. Met onze eerste storting van 3.217,80 fr. zonden we een vlaamsch schrijven naar het Bestuur waarop we volgend antwoord kregen, op een uitsluitend in ff fransch gedrukte briefhoofding. Croix Rouge de Belgique Bruxelles, le De Poperighenaar, Poperinghe. Monsieur, J'ai l'honneur de vous accuser re ception de votre lettre du 20 Mars que j'ai parfaitement comprise, quoi- que je ne sache pas correspondre dans la langue flamande. Le Trésorier, (Onleesbaar handteeken.) En die heeren zouden dan willen dat wij Vlamingen daarover tevreden zijn! Het is hunne schtdd zoo de invloed der extremisten zoo groot is hij de jongeren. Als ze 3.000 fr. ontvangen, vlaam sche centen, kunnen ze nog geen vlaamsch briefje antwoorden en dat gebeurt in een land waar de Vlatnin- gemin meerderheid zijn. En wij zouden dat moeten aanveer- den. De Poperinghenaar Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 35 De Wilde Ruiter, zei hij met een gevoel van verlichting, toen hij den bezoeker herkende bij ff licht van de lantaarn, welke de bediende droeg. Maar de geheimzinnige man was niet alleen. Flen geestelijke vergezelde hem. Jonker van Maere, mag een vriend van mij en ik u gastvrijheid vragen sprak de Wilde Ruiter. Die wordt u gaarne verleend, ant woordde Robert hartelijk. Treedt bin nen. Mijn gezel is pastoor Balens. O, ik heb al met lof over den eer waarden priester hooren spreken. V eest beiden welkom Robert reikte hun de hand. Jonker, ik heb uw goede ouders gekend, zei de pastoor. Dan zijt ge dubbel welkom in hun woning. De knecht zorgde voor het paard en Robert leidde zijn gasten in de kamer. De ruiter vroeg verlof om zijn hoed en mantel niet af te leggen. AVeldra zal ik alle geheimzinnig heid laten varen, voegde hij er bij. ff- Uw verzoek zij u gaarn toege staan, sprak Robert. Hij gelastte de meid voor een avond maal te zorgen. Hebt gij het droevig nieuws over Magda vernomen? vroeg van Maere. Ik breng er 11 beter, antwoordde de ruiter. Magda is aan de Franschen ontsnapt. Is ff waarriep Robert blij ver rast uit. Ja. Dat nieuws verheugt u? Ja! ik had innig medelijden met haar Gij gelooft niet aan haar schuld, jonker? Neen Ge houdt haar nu voor een fat soenlijk meisje. Ja. Maar ze heeft toch veel ge heimzinnigs voor mij ook. Dat kan op tijd en stond opgehel derd worden. Hebt gij haar bevrijd? vroeg Ro bert. Ja... met de hulp van onzen goe den pastoor Balens. De gevangenen werden te Aartrycke in een herberg gebracht. De Franschen zouden daar overnachten. De priester mocht met de gevangenen spreken. De ruwe kerels bespotten hem. Fransisca Ameye was een der ergsten. Maar in al dat gewoel sprak de priester zacht met Magda. Hij fluisterde haar toe, dat hij zou trachten een afzonderlijke kamer voor haar. te krijgen. Ze zou dan geholpen worden om te vluchten. En de pastoor pleitte bij den aanvoerder. Hij betoog de dat Magda niet bij dat rapaille be hoorde. Magda mocht dan op de voute logeeren. Er waren houten stijlen voor' het raam. Onze pastoor sneed die door. En zoo kon Magda langs daar ont snappen. Op mijn paard werd ze in vei ligheid gebracht. O, ik ben gelukkig dit te verne men hernam Robert. Ik was voorne mens na de begrafenis van Raonl zélf naar Brugge te gaan. -r- Om Magda te helpen? vroeg de ruiter, en er trilde ontroering in zijn stem. Ja, ik weet niet of ik er veel voor had kunnen doen, maar ik achtte het mijn plicht haar te steunen. Ge hadt toch dikwijls twijfel over haar eerbaarheid Ja, omdat ze vreemd deed. ff Is waar, de schijn is dikwijls te gen haar geweest, erkende de Wilde Ruiter. Maar ondanks alles heb ik groote achting voor haar. Al dadelijk na mijn terugkeer hier voelde ik belangstelling voor dat meisje. Ze is beschaafd, ont wikkeld, kordaat, 'k Begrijp niet hoe een bezembinder zulk een dochter be zit. Magda is uw achting ten volle waard, verzekerde de oude pastoor. En hij deelde mee, welke hulp hij van haar had ontvangen in den tijd der priestervervolging, toen toegewij de geestelingen in ff geheim rondgin gen om toch hun ambt uit te oefenen. De meid bracht spijs en drank bin nen. En men zweeg nu over Magda. De Wilde Ruiter begon over de be- rafenis van Raoul. Ook de pastoor wilde de plechtigheid bijwonen. Er zal veel volk zijn, beweerde van Maere. —7 Meer uit nieuwsgierigheid dan uit belangstelling, meende de ruiter. Waar zou de dochter van Huige zijn? vroeg Robert. 1Dat kan ik 11 meedeelen, hernam de ruiter. Gisteren moest de veldwach ter van Boesinge haar naar leper lei den. En ik heb ze uit zijn handen ge haald en ze doen vluchten. Ze is uit de streek. van Maere keek den geheimzinnigen man verwonderd aan. Ik handelde zoo uit eerbied voor het edel geslacht van Heilbeke, ver volgde de ruiter. Anders komt het dra ma voor den rechtbank. En Raoul is er niet meer om zich te verdedigen. Wie weet wat die deerne over hem zou vertellen. Bovendien hij heeft zijn lichtzinnigheid, zijn dwalingen geboet door zijn wroeging en zijn dood. De nieuwsgierige menigte behoeft niet te grabbelen naar dat treurig leven. De ruiter sprak dit met ontroerde stem. Maar gij kunt thans zelf last krijgen met het gerecht, meende van Maere. De veldwachter weet natuur lijk dat gij hem de gevangene ontfut seld hebt. O, ja. De goede man was geheel verbauwereerd toen ik uit een bosch verscheen, ff Was of hij een spook zag. Hij houdt me ook voor iemand, die niet tot de gewone aardsche schepse len behoort. Ik had niet de minste moeite om de moordenares te bevrij den en weg te leiden. En wat zei zij zelve wel Niet veel... Ze was blijde en maakte zich snel uit de voeten. Ze be loofde me naar Frankrijk te gaan! Maar zoo ontsnapt ze aan haar straf. Ik kan het niet helpen. Maar ik dacht aan de ouders vau Raoul... en aan zijn zuster. Och, ja. Zijn arme zuster. Waar mag ze zijn. Ik zou ze gaarne helpen. Ze verkeert misschien in kommervolle omstandigheden. Er komen betere tijden, voorspel de de ruiter. Hij wilde vroeg ter ruste. Weten Magda's ouders dat hun dochter bevrijd is Vroeg van Maere. Zoo niet, zal ik het hun nog wel wil len gaan zeggen als ge er niet op tegen hebt, want ze waren vreeselijk be droefd. Ze weten het, verzekerde de rui ter. De notaris heeft in die zaak een gemeene rol gespeeld. Ik weet het... Hij is een valsch mensch. Maar er wordt met hem ook afgerekend De ruiter was moede. En Robert geleidde hem naar boven. De pastoor wilde nog wat opblijven. van Maere bracht den ruiter op zijn kamer. Het is mij een eer u gastvrijheid aan te bieden, zei ik. ik heb u leeren kennen als een edel man... En niet lang meer zal ik zoo geheimzinnig blijven. Dat verheugt me... Maar ik zal u niet langer ophouden... ge ziet er moe uit. Ik ben toch gelukkig, dat Magda nu in veiligheid is. van Maere ging heen. De Wilde Ruiter scheen zijn droef heid lang beheerscht te hebben, want nu barstte hij in tranen uit. De pastoor zat beneden in gedach ten. Maar toen Robert verscheen werd hij weer levendiger. En hij vertelde van zijn lotgevallen in den beloken tijd, doch over den Wilden Ruiter scheen hij nu niet te willen spreken. Een uur later begaf de pastoor zich ook ter ruste. Robert bleef lang op... En hij mij merde over den volgenden dag. Dan werd Raoul van Heilbeke begraven. Een droevige plechtigheid, als slot van een droevig leven. En wat zou er mor gen geopenbaard worden? Wie was de geheimzinnige man, die zoo lang in de streek had gedoold, bijgeloovig na gestaard Robert dacht ook aan vader en doch ter Lamoens? Waar zouden zij geble ven zijn Hadden ze uit ware schaam te de vlucht genomen? Of konkelden ze nog voort? Maar dan rees voor Robert het zoet gelaat van MagdaWaar zou het schoone meisje den nacht doorbren- gen? van Maere had den Wilden Ruiter niet willen vragen waar Magda ver; toefde. Het moest blijkbaar een ge heim blijven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5