300 MILLIOEN HANDELSBANK FONDSENBANK - NOORDSTAR - s REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken S 26 JAAR. - N' 13. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. 1 1 Wie inlichtingen begeert over aankondi- OPSTANDING Dit het leven v. JVIaarsehalk foeh PAST OP UWE KUIKENTJES BEDEVAART Dringende Oproep Politiek Overzicht Het GEDENKMAAL opgericht te STEENSTRAETE als aandenken aan den eersten Duitschen Gazaanval op 11 April 1915 INHULDIGING op 28 April 1929 s MAAKT DEEL VAN DE GROEP een der grootste Kapitaal -concentraties van het Vlaamsche land en vertegenwoordigt ruim ZONDAG 31 MAART 1929. 30 CENTIEMEN. de mwssmm Poctabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». I gingen, wordt verzocht een postzegel voor Telefoon N' 5. Uitgeven SAN5EN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck N' 15.570. a"two»rd bl' Z1J» schrijvende voegen. TARIEF: Notarieels Varkoop in gen FEESTDAGEN DER WEEK, MAART - LENTEMAAND. 31 Z PASCHEN. H. Cornelia. H. Benjamin. APRIL - GRASMAAND. 1 M Tweede Paaschdag. H. Hugo, bis. 2 D H- Franc, de Paula, bel. H. Musa, mart. 3 W H. Richardus, bis. 4 D H. Isidorus, bis. en kerkl. H. Plato. 5 V H. Julianna. H. Vincentius Ferrerius. 6 Z H. Celestinus I, paus. H. Sixtus I, paus. •MHHH9BBEtBBaneSHaaEBBBHBBSE Pas en!... Opstanding Herle ving!.. Oeestelijke vernieuwing is voor onze huidige maatschappij broodnoo- «dig. Weg met eene beschaving van gees telijke hersenverkalking, van licht zinnig rentenieren, waar men zich met handen én voeten weren moest. Weg een beschaving die met geschil derde wimpers den wellust nasluipt; Weg een beschaving van louter tech niek wier hoogste product een machi negeweer bleek, of die als een pracht- historisch dier in haar autogorgel ge schreeuw door land en steden brult. Getuigen moeten we, voor al wie zien en hooren wil door onze daad dat wij Christus verrijzenis geloo- ve'ta. We mogen het Evangelie niet doorgeven, nuchter en onverschillig, zooals we elkaar een spoorboekje overreiken, neenhet H. Evangelie moet vleesch en bloed krijgen in ons voorbeeld. Als we getuigen door ons leven, zul len wij overtuigen, als we offers bren gen. zullen wij ten voorbeeld strekken en zielen winnen. Och, we staren ons blind 'p vijanden, die ons geloof zwart maken en we vergeten dat we 't zelf .grauw maken en flauw van middelma tigheid. Wanneer 't eeuwige onbeduidend gaat lijken, als 't oneindige in vin gerhoedjes wordt afgepast, is de zuigkracht van 't Katholiek Geloof weg. Het menschdom moet komen bidden bij St Pieters graf; de groote wereld - karavanen moeten optrekken langs •de wegen, die naar Rome leiden naar het Vaticaan, waar de man woont bij wiens grootheid vergeleken, de g-ekr».K,nde üuofden kleine menschel! .zijn. Maar... willen we dat bereiken dan moet, aldoor meer, de attentie getrok ken worden op de goddelijke bergstad, dan moet de lamp in den vuurtoren... ■door ons voorbeeld. Paschen... opstanding! Helpen wij er allen aan mee P. J. iBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Bedevaart van het Aartsbisdom Mechelen. naar ROME. VAN 3 tot 14 MEI. Wegwijzer: Brussel, Bazel, Milaan, Florentie, Sicnne Rome, Napels, Vierwoudstedenmeer, Luzern Brussel. Prijzen: 2" klas trein en le klas hotels, 3010 Belg. fr 2" klas trein en 2e klas hotels, 2810 Belg. fr 3° klas trein en 2" klas hotels, 2510 Belg. fr 3" klas trein en 3° klas hotels, 2250 Belg. fr VRAAGT PROSPECTUS. Het is van algemeene bekendheic dat maarschalk Poch een vurig chris ten was en dat hij zijne overtuiging onder stoelen noch banken stak. In de jaren 1890 werd hij om die re den door de logebroeders gebroken Hij was toen professor in de oorlogs- school. Hij werd afgesteld en terug ingelijfd als luitenant-kolonel in het 29e artillerie te Laon. Ondanks politie ke knoeierij en laster maakte Foch zijnen weg. In l9U5-was Clemenceau hoofd der regeering. 13e Tijgerhad Foch sinds gernimen tijd in 't oog gekregen en deed weldra de overtuiging op dat die man een genie was hetwelk Frank rijk ten goede moest komen. Heen stappende over al het politiek geknoei deed Clemenceau den pas benoemden brigade-generaal Foch roepen, en, zon der omwegen sprak hij hem toe Generaal, ik noem u bestuurder der oor logs school, waar ge vroeger leeraar zijt geweest. Foch, die heel goed wist dat hij om zijne godsdienstige overtuiging ge boycott geweest was, antwoordde Heel goed en besten dank, M. de minister-president, doch u weet wel dat ik katholiek ben en mijn broeder Jezniet is... Ja, dat weet ik, maar dat kan me niet schelen, gij wordt bestuurder der oor!ogsschóól, omdat ik weet dat gij goede officiers zult vormen en oplei den, en dat is hoofdzaak. In 1905 dus werd Foch bestuurde der ooriogsschool en bleef het onafge broken tot 191'4. Na de groote manceu vers van den zomer 1914 vroeg Foc veertien dagen verlof, die hij in Bre tagne ging doorbrengen. Doch. pas was hij er aangekomen Juli 1914 of hij werd bij hoogdringendheid terug naar Parijs geroepen, daar er oorlog op handen was. Foch trok aan het hoofd zijner brigade ten oorlog eerst in Lotharingen, dan aan de Marne, la ter te Vitry-le-Francois en werd be velhebber der Fransche legers van het Noorden. Toen kwamen de verwoede aanvallen der Duitschers in de rich ting van Yper, met het doel Kales en Dulnkerke te nemen. Zij waren op het punt erin te gelukken, daar de Engel- sche troepen van French het er niet meer konden houden. Fr blijft'ons niets meer over dan te sterven, zegde French. Neen, wedervoer Foch, eerst de Duitschers tegenhouden, en dan hebt ge nog tijd genoeg om te sterven. French aarzelde om, zijn. bevel tot den aftocht in te trekken. Als uwe troepen het niet kunnen houden, zegde Foch, welnu, dan zal ik mijne jongens er naar toe sturen en die zullen den vijand wel tegenhouden. French wedervoer onmiddellijk: Neen, we blijven er en we zullen stand houden Inderdaad, de Fngelschen hielden tand en nooit kwam de vijand in Yper. Den 30 September 1916, werd de gene- aal, zonder ouderdomsgrens, behou den in de staf van het Fransche leger, hetwelk eene hulde is, slechts aan groote veldheeren bewezen. Den 15 Mei 1917 werd Foch overste van den ranschen legerstaf benoemd, j:n den 26 Mei werd hij door de Bondgenooten uitgeroepen als opperbevelhebber van al de verbondene legers. Clemenceau ontbood Foch om hem dit nieuws mede te deelen. De maar schalk herhaalde wat hij aan Clemen ceau reeds in 1905 zegde Mijnheer de minister, zegde Foch, gij vergeet dat ik katholiek ben en dat mijn broeder Jezuiet is.» "Wat geeft mij dat, riep M. Clemen ceau uit, van dezen stond af noem ik n opperbevelhebber der verbondene legers en maarschalk van Frankrijk. Dat is mijn antwoord. Ik weet dat gij de man zijt, die Frankrijk redden zult, en moet die redding gebeuren met God, welnu, het weze zoo Op zekeren dag kwam M. Clemen ceau maarschalk Foch aan het front bezoeken, juist op het oogenblik dat Foch in de frontkapel neergeknield was voor het Altaar, zooals dit zijne dagelijksche gewoonte was. Officieren deelden M. Clemenceau mede, dat Foch in de kapel aan 't bidden was en wildenhem. gaan. r.ocpcuNeen, neen, zegde Clemenceau, laat hem bid den, want dat kan Frankrijk voorzeker geen kwaad doen.» Laatste hulde aan Maarschalk Foch. Uit alle streken der wereld zijn hul deblijken opgegaan tot den groote veldheer Maarschalk Foch. Pas was het overlijden gekend, of onze Kcnin Albert is persoonlijk hulde gaan bren gen aan het stoffelijk overschot van zijn ouden vriend en wapenbroeder Maarschalk Foch. In Frankrijk is men zeer gevoelig geweest aan deze flinke daad van onzen Koning. Zondag werd het lijk van Maar schalk Foch naar den Triomfboog der Are de l'Etoile te Parijs gebracht. Gansch den dag duurde het défilé van duizenden die niet te tellen waren. Ook werd Hem Dinsdag de kon ink lijke begrafenis gegeven waaraan hij ten volle recht had. Het lijk werd in het Pantheon in de Iuvalieden bijgezet. Maarschalk Foch zal voorzeker hier boven reeds de belooning ontvangen hebben voor het christelijk, voorbeel- g leven dat hij steeds, zelfs in de grootste moeilijkheden, geleid heeft, lloe schoon de laatste hulde die de wre reld hem bracht ook zijn moge, de hulde die God hem voorbehoudt over treft ze toch oneindig. En die alleen zal blijven. Men kan te Poperinghe inschrijven hijF. H. Sobry, onderpastor op Sint Jan; H. Fr. Yandeplas, Kleine Markt; H. Fm. Verhaeghe, Cas seist raat; H. Manr. Beauprez, Yperstraat. De in- schrijvingslijsten worden voorloopig gesloten op Vrijdag 19 April. Na dien datum, kan men nog enkel bij F. H. Sobry inschrijven, en de inschrijvings prijs zou dan 27 fr. bedragen. Voor tramgelegenheid zal gezorgd worden, zooals verleden jaar. De juiste uren van trein en tram zul len zoo vroeg mogelijk, bij middel van De(n) Poperinghenaar bekend ge maakt worden. De Inrichters. Ifll Zoodra ze hunne vleugeltjes laten hangen vraagt dan spoedig aan uw apotheker eene doos ADIARRHEOL-poeder, fr. 7, waarme de men 50 kuikentjes van huikloop en occi dioise geneest. Maar om de ziekte te voor komen voegt u dagelijks bij het drinkwater eenige druppels AVIOL. Aviol: fr. 7 de flesch, fr. 20 de y2 liter, fr. 36 de litey, in de apotheken Notredame, Groote Markt, Pope ringhe Snoeck, Groote Markt en Van Ro bays, Boterstraat, 24, Yper. Op aanvraag zend de Specialist Dokter Veearts Domicent, 35, Cureghemstraat te Brussel, u gratis en vrachtvrij het boekje Het fokken der pluimdieren BBUBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBKiBBBI van het Westland naar Oostacker op Meiavond, Dinsdag 30 April 1929. Reeds vele trouwe vereerders van Maria vroegen ons: Wanneer gaan wij naar Oostacker? Om vele redenen werd beslist, aan gezien Paschen vroeg komt dit jaar ook vroeg naar Oostacker te gaan. na menlijk op Meiavond, Dinsdag 30 April aanstaande. Wij durven verhopen dat een zeer groot getal bedevaarders zullen geluk kig zijn de Meiavond in te leiden te Oostackeren in dat genadeoord van Maria, hen zeiven en de hun dierbaren onder de zegen te gaan stellen der H. Moeder Gods. Even als de voorgaande jaren za een bijzondere trein aangevraagd wor den Poperinghe Oostacker en terug op hetzelve of ongeveer hetzelfde uur De prijs der reiskaart wordt, in vast betrouwen op een groot aantal bede vaarders vastgesteld op 22 fr. heen en terug. De Missiekrans van de stad doet een ringende oproep tot alle missievpien- len. Ter gelegenheid der Missieweek an verleden jaar kwamen ons een tiental vragen toe van missionarissen en missiezusters tot het bekomen van ierkornementen, kerkgewaad en sïeedjes voor de missies. De opbrengst an onzen jaarlijkschen Missieavond 5 volstrekt ontoereikend om aan al die aanvragen te voldoen. Daarom ver zoeken we den steun van iedereen een steun die u NIETS zal kosten doch aan de missies VEEL zal geven. Verzamelt voor ons ALLE OUD PAPIER van gelijk welken aard of kleur, ge- cheurd of niet, registers, boeken, tijd schriften, karton, inpakpapier en voor al ook GAZETTEN. Gelief deze laat- te afzonderlijk te houden. Voor zakken zich te wenden tot de leden van den Missiekrans of tot het Clooster der Benedictinen in de Boe- scheepstraat. Deze zakken zullen om de twee maand ten huize afgehaald worden. Ook gevraagd STOFFEN tot het vervaardigen van kleedjes voor de missies (overschot van- goed, stalen cunnen ook dienstig zijn). Wie bezorgt er offs rozenhoedjes, scapulieren, medailles en prentjes voor de missies Alles niag Jyésteld worden in t klooster derxBenedictinen. Missievrienclen, beantwoordt onzen oproepWie den Missionaris steunt, zal het loon van den Missionaris ont vangen De Missiekrans. BSEBBBaSBBflBBBBBSSBaaEBBSBBBB: Ik ben kooper van van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen: 5.00 fr. stuk 13,00 fr. 2,00 fr. 4,50 fr. 1,00 fr. 2,20 fr 0,50 fr. 1,05 fr. M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. IBBflBBSSBBBBaBBBSSBSBeSSSBgBBSBS Voor de tentoonstellingen. De Regeering zal 2 millioen geven aan de tentoonstellingen van 1930 te Luik en te Antwerpen. Het Comiteit der feestelijkheden zal 25 millioen'ont vangen. Schrik voor 't Kruisbeeld. Onlangs werden de Middelbare School en het Staatslvcenm voor Meisjes te Seraing ondergebracht in de lokalen van een lagere school Bij den verhuis werden de kruisbeel den medegebracht. M. Merlot echter socialistische volksvertegenwoordiger en burgemeester te Seraing, wilde niet dat zij aan de muren gehangen wer den. Minister Vauthier heeft hem daar toe verplicht en volgens bevel van den socialistischen M. Merlot wordt het kruisbeeld alleen gehangen in de klas sen voor den duur der lessen over godsdienst. Daarna moeten ze seffens opnieuw wórden verwijderd. SectairismeFanatisme! Beiaard te Brussel. Er is spraak dat de toren van de hoofdkerk Sinte Gudula te Brussel zou voorzien worden van een beiaard. De kosten zullen 700 duizend frank bedra gen. Het beiaardspel, dat bij uitstek een Vlaamsche kunst is, komt meer en meer in eere. De Socialisten moeten dus zelve be kennen dat zij den kiesstrijd met een peerdeleugen inzetten, 't Is flauw! Maar de Kerk heeft nooit zoo ge sproken. De Kerk legt iedereen gelijke plich ten'op, werkgever en werknemer. Zij heeft het Liberalisme evengoed ver oordeeld als het Socialisme. De Kerk raadt iedereen aan tot organisatie, maar organisatie welke steunt op de grondslagen der voorschriften van den godsdienst, opdat het recht niet zou erdrnkt worden en de broederlijke iff de zcm worden nageleefd. Wie het opzettelijk anders teekent ohderwijst weet dat hij de waarheid verdraait, alleen met het inzicht de Kerk en den Godsdienst te bestrijden. Fn dat is> hetgeen de roode teekenaars en de socialistische schrijvers van de vroeger, o zoo onzijdige Eendracht gewild hebben. Tegen de Krotwoningen. De Bond der Kroostrijke Gezinnen van Belgie en de Nationale Bond tegen de Krotwoningen hebben besloten sa men te werken in den strijd tegen de slechte woningen. In verstandhouding hebben die twee Bonden besloten tot het stichten van twee nieuwe organismen. Het eerste, genoemd Samenwerken de Maatschappij van het Woningfonds van den Bond der Groote Gezinnen, zal geld ontvangen in den vorm van ;;iften gedaan door rijke personen. De Staat, de Provinciën, de Gemeenten en de Weldadigheidsinstellingen zullen oók door bijzondere toelagen deze maatschappij aan geld helpen. Het tweede organisme zal zijn de Samenwerkende Maatschappij van het Woningfonds van de Groote Gezinnen. De millioenen die deze instelling zal noodig hebben om den woningnood te bestrijden, zullen gevormd worden door belegde kapitalen, die een beperk ten interest van 2jZ% zullen afwerpen. 4et zal zijne kapitalen vinden bij de inschrijvingen van de maatschappijen, van hare beheerders en commissaris sen en van al dezen die, zonder daarom eene gift te willen doen, van zin zijn geldelijk mede te helpen in den strijd tegen de krotwoningen. Sedert den wapenstilstand heeft de Staat meer dan een milliard frank ter beschikking gesteld van de Maat schappijen vóór Goëdkóope WóMngêft. De Spaarkas heeft honderden millioe nen voorgeschoten. Het is echter te >etreuren dat die gelden meest ten goede gekomen zijn aan de kinder iooze gezinnen en aan gezinnen met 'weinig kinderen en minst van al aan de gezinnen met veel kinderen. De twee hoogergenoetnde Bonden doen een oproep aan het Land, opdat men door giften of door beleggingen van geld, zou medehelpen in den strijd tegen de krotwoningen ten voordeele der groote huisgezinnen. Z. M. Koning Albert heeft het goede voorbeeld ge geven met op elk der twee fondsen voor 100 duizend frank in te schrijven. De rechten der minderheden. 't Schijnt dat er van 1914 tot 1918 in Europa een oorlog gewoed heeft, waarbij er spraak was van het verlee- nen van zekere rechten aan de Minder heden. De geschiedenis zal echter moe ten aanleeren dat er van die rechten al niet veel in huis is gekomen. De Volkenbondsbesprekingen, die te Genève gehouden werden, zouden de minderheids-kwestie eens onder handen nemen. Weeral kregen wij schoone woorden te hooren. M. Briand omschreef de taak van den Volkenbond als zijnde het vereenigen der verschiilige belangen en niet het bevorderen der verdeeld heid. Men moet ze binnen het kader van het Staatsverbond alle rechten schenken en hun rechtmatige eischen doen inwilligen. Men is echter tot geen oplossing der minderheidskwestie kunnen komen Men is overeen gekomen een comiteit samen te stellen uit de heeren Cham berlain (Engeland), Stresemann (Dnitschland) en Adatci (Japan), om het minderheidsvraagstuk zoo bre»d mogelijk te onderzoeken, raadplegin gen te houden en op de aanstaande zit ting van 10 Juni verslag" uit te brengen. Dit delbat, dat zooveel verwachtin gen had laten koesteren, eindigt dus een proceduur-vorm. Verhopen wij dat Juni meer goeds voor de minderheden zal aanbrengen. Een roode leugen. De Eendracht het weekorgaan van het Socialistisch Nationaal Svndi caat voor spoor- en postwerkers, heeft het noodig gevonden het prentje af te drukken dat hier aan de muren hangt en waarbij Kardinaal Van Roey zou zeggen dat de geloovige arbeider geen gemeens mag hebben met den onge loovigen arbeider en ook nog waarop Hij beschermend zijne handen strekt over de Patroons zeggendeGeloo vige en ongeloovige patroons ver eenigt u voor de verdediging van het kapitalisme De Eendracht in het nauw ge bracht door De Tijd om te zeggen waar en wanneer Kardinaal Van Roey deze hatelijke woorden uitgesproken heeft moet bekennen dat het een leu gen is en dat zij door Kardinaal Van Roey, de Kerk en den Godsdienst wil len bedoelen. streeprente bevat, werd dan ook uit ret debat gelicht. De Ministers hebben beloofd binnen kort een voorstel in te dienen met grondige herziening van bestaande stelsel. I3e Regeering zal moeten rekenschap houden met den toestand der krijgsgevangenen. De Vlaamsche Nationalisten hadden amendementen aan de wet op de ver hooging der frontstreeprente voorge steld, doch deze amendementen vervie len alleen door het feit dat de VI. Nationalistische Kamerleden niet ter Kamer waren om ze te steunen. De invaliedenkwestie in ons land is niet in orde. In Wallonië zijn er drie oorlogsinvalieden op één gesneuvelde. In Vlaanderen zijn er twee gesneuvel den op één oorlogsinvalied. Wallonië telt meer invalieden dan gesneuvelden. Op de 112 generaals zijn er 106 inva lieden. Zeggen deze cijfers niet al reeds genoeg Dé Vlaamsche Oudstrijders hebben Zond a'g betoogd te Brussel'mét zege vierend gemoed. Zegevierend wegens de duizenden die zij te been gebracht hadden uit alle hoeken en kanten van Vlaanderen, zegevierend ook wegens de rechtvaardigheid van hun program ma. De betooging der V.O.S.-sen was even waardig als machtig en zal er ongetwijfeld toe bijdragen om dé eischen, die zij uit samenlioorigheid met hunne makkers gesteld hebben even spoedig als volledig te zien in vervulling gaan. Opmerkenswaardig was het dat de deelnemers aan de betooging hun eere- teekens op de borst niet gespeld had den. Alleen het herkeningsteeken der V.O.S, prijkte in het knopsgat. Was het misschien daarom dat deze Oud-Strijders van wege de Brussel- sche bevolking met eene buitengewone onverschilligheid werden bejegend? De vlaggen wapperden niet aan de huisgevels. Bloemen werden niet ge gooid naar de oud-verdedigers van het vaderland, zooals dit het geval was bij de betooging" van de Nationale Oudstrijders of bij de betooging van de Waalsche Studenten. De V.O.S.-sen kenden echter sinds lang reeds den aard der vaderlandsche gevoelens der uber-patriotardische Brusselaars. Aan dezes houding ten hunnen opzichte storen zij zich niet in het minst. Als eerste uitslag der werking ten voordeele der verhooging der front streeprente, zullen vanaf hun 45 jaar deze jaarlijksche sommen uitbetaald wordenvoor dragers van 1 front streep500 fr. voor 2: 750 fr. voor 3: 1000 fr. voor 4: 1250 fr. voor 5:. 1500 fr. voor 6: 1750 fr. voor 7: 2000 fr. en voor 8: 2250 fr. Wijziging aan de kieswet. In de laatste vier jaar hebben her haalde bijgevoegde verkiezingen moe ten plaats hebben omdat sommige lijs ten geen voldoende getal plaatsver vangers hadden. Om dit te verhelpen zal eene wijzi ging aan de kieswet voorgesteld wor den waarbij zal toegelaten zijn bij het vormen der lijsten een dubbel getal plaatsvervangers van dit der titelvoer- ders te bezitten, met een maxinum van -10. Eens gestemd zal het getal aanvaarde plaatsvervangers enkel het dubbel der verkozen titelvoerders mo gen bedragen. Hongersnood in Ruanda-Urundi. De streek van Ruanda-Urundi, door Belgie sinds den oorlog beheerd en ge voegd bij onzen Kongo, werd reeds verscheidene malen, ter oorzake van het grillige klimaat, geteisterd door hongersnood. Thans opnieuw heerscht daar een verschrikkelijke honger snood Het aantal slachtoffers valt moeilijk te bepalen daar een groot deel der bevolking gevlucht is voor den geesel. Van regeeringswege werd al het mogelijke gedaan om den nood te lenigen. In de bloemen. Er worden nu reeds toebereidsels gemaakt om in 1930 zooveel mogelijk van ons land «enen bloemhof te ma ken. Zoo werd bij de statie-oversten reeds aangedrongen opdat men van dit jaar af de beschikbare plaatsen en gronden rond de staties met blóemen en planten zou versieren. De spoor wegmaatschappij stelt er prijs op ruim deel te nemen aan den algenieenen tooi van Belgie voor het jubeljaar. De deserteurs. DeAmnestie-wet is niet toepasselijk op de deserteurs. Het eenige middel voor deze laatsten, om hun militairen toestand te regelen, is zich bij de bel- gische militaire en rechterlijke overhe den aan te melden. Er zal rekening ge houden worden met de verzachtende omstandigheden die de deserteurs mochten aan te voeren hebben. De Frontstreeprente. In de Kamer stonden verschiilige voorstellen tegenover elkander, die al hoewel bekleed met de handteekening van Kamerleden, uitgingen van de groepen van oud-strijders. Het ontwerp der Vlaamsche-Oud- strijders is met eer uit den slag ge komen. Niet alleen werd de vermenigvuldi ger met 5 aangenomen, doch de regee ring heeft ook nog toegegeven om den datum van ingenottreding te vervroe gen tot 45 jaar. De V. O. S.-sen stelden het stelsel voor van dienstrenteZij willen hierdoor het onrecht herstellen tegen over de krijgsgevangenen die nu geen enkel frontstreep verkrijgen, terwijl er zoo vele embusquées ze alle acht hebben. Deze kwestie, die eene volledige herziening van de wet öp de front- II IIBBBBBI mum a iSHlA

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1