JOS. DE RYKCK-BATTHEU Doktor WASBEER SILlElE Handelsfoor Yper. - Bezoekt den Stand In 't Binnenland Belastingen. LANDBOUWMACHIENEN ELECTRICITEIT^ te Yper t S in de Middelbare School, rechtover de Caserne, plaats heeft. 5 Inhuldiging v.h. Museum te Vpep Yper. Ver ander ing van woonst. De Apotheek A. Van Walleghem, sta tiestraat, Yper, is overgebracht naar Nr l, zeilde straat. Yper. Vrijdag laatstleden was het VI. Volkstooneel hier in de feestzaal van het Vlaamsch Huis het blijspel «De knecht van twee meesters') komen opvoeren. De zaal was door de vele toehoorders stor menderhand ingenomen. Geen plaatjse hoe klein ook bleef onbezet. Van de op voering en moeten wij niets zeggen. Dat was vooraf gekend. Ook bleven de joe- juichingen niet achterwege. Baesinghe. Avondfeest. De tweede opvoering van De Priester heeft de eerste nog oveitroffen. De spelers halen eere van hun werk en menige vreem de kijkers spreken met lof over de too- neelgilde van Boesinghe, die het aandurft zulke stukken op te voereu. Wél is waar kan hier endaar nog iets verbeterd wor den, zoo o. a. trager spieken en meer zorg voor tooneelschermen. Doch, dat hangt enkel af van wat oplettendheid. Jammer dat sommige toeschouwers onder 't pu bliek in alles -stof zoeken om te lachen en zoo bij de ernstige kijkers de goede in drukken wegnemen ofwel beletten iets te verstaan. Ware er geen mogelijkheid voor deze lieden politie in de zaal te hebben Elverdinghe. Duiven, evenals kiekens, worden genezen van het Snot door Apotheker Vermandere's MARVOL. Gebruikswijze bij iedere flesch dragende het merk de HANEKOP. Wevelghem. Brand. In de vlasfabriek der gebroeders Herpels is brand ontstaan. De pompiers waren spoedig ter plaatse en konden na hard werken het vuur blusschen. De schade is zeer aan zienlijk. Kontert. Auto ongeval. Vrij dag kwam Mevrouw Hortense Dujardin, gojaar oud. per flets van de markt van Wervick. Zij beging de onvoorzichtigheid van het'wielrijderspad te verlaten en den steenweg op te rijden, juist toen twee au to's elkaar kruisten. Ze werd gevat door het achterwiel van een der auto's. Rousselaere. Vrijdag kwam HRobert Vandenbussche beenhouwersgast, per rijwiel gereden in de Zuidstraat. In het voorbijrijden van een autobus trof deze het achterwiel van het rijwiel van Vandenbussche, die ten gronde geworpen werd en onder het voertuig terecht kwam. Men stelde vast dat hij aan het linkerbeen gekwetst was en kloeg over inwendige pij nen. Vlamsrtingh e. Kunsta-ond Op Zondag 7 April, Beloken Paschen, zal de Eerw. Heer DEC RA ENE, onder pastoor te Caprycke, om 5 uur, in de H- Familiekapel, ons komen vergasten op een prachtigen Evangelieavond, met kunstverlichting en zang. De,zangep..zul De Kiezing in Italis Vper's Helleven Verbond der Smeden van YPER-POPERINGHE. in de bovenzaal dar Vrije BercepschoolMeenenstraat. MERCER8E, LINGERIE Sm iwjs isv m&m Arme blinden. Van,als er spraak is van taalkwestie vinden de Liberalen er noch kop noch -teert aan. Het kan van hunnentwege slimheid zijn om die moeilijkheid zoo lang mogelijk uit hunne partij te hou den. Het kan echter ook domheid zijn want nooit of nooit.vindt men in libe rale middens het minste klaar besef van den jui.sten stand van zaken, voor wat de taalkwestie betreft. Üe verwar ring van Fronters, Nationalisten Duitschgezindeu, Vlaamschgezinden, Vlamingen en wat weet ik al die men in de liberale bladen vindt, stellen de Liberalen zich zoo bespottelijk aan als het maar zijn kan.. Deze week nog hebben de liberale bladen, met de Flandre Libérale aan het hoofd, groen gezien bij het verschijnen van de taairegeling voor gesteld door de Christene Werklieden en door de Socialisten. Dit ontwerp is op verre na nog geen wet, maar de tijd daartoe is rijp en eene zaak kan rapper gaan dan men soms denkt. Welnu de Liberalen maken zich uiterst ongerust over de voorgestelde oplossingen. De eene is, volgens hen, al zoo slecht als de andere. Beide lei den tot de scheiding van Belgie in twee deelen, zonder nog eenig verbindings- teeken tusschen beide. Het is om er' mede te lachen. Liet staat .vast dat het juist de bekomme ring is, om Belgie gaaf en gezond in zijn geheel te behouden, die dezé ont werpen heeft doe nontstaan en dat zij de eenige oplossing vormen welke de bestuurlijke scheiding zal beletten. Eens te meer slaan de Liberalen den bal mis. Maar wat baten kaars en bril. Als de uil niet zien en wil. Huichelarij. Mexico is in burgeroorlog. Dit volk is in wettig verzet tegen de bloedige en tergende maatregelen, die door de regeering Valles in de laatste maanden genomen werden. En de Vereer.igde Staten var. Amerika, omdat er vergun- Brussel om zich toeste wijjen aan het H. Hart. Z. Em. Kardinaal Van Roey zal de plechtigheid voorzittend. De toe wijding aan het LI. Hart zal plaats hebben in St Goedele kerk, de, hoofd kerk van Brussel. f In de namiddag zullen de Christene Onderwijzers vergaderen in de groote zaal van het Paleis van Egmont. al waar bekwame sprekers het woord zullen voeren. Beloken Paschen wordt voor het Christen Onderwijzersverbond een on vergetelijke dag. Ze visschen achter 't net. De Socialisten hebben er geweldig spijt van dat ze uit de regeering ge deserteerd zijn. Dat is algemeen ge kend. Ze dachten in de oppositie sterker te zijn dan in de regeering. Zij kunnen echter onder de bevolking geeh beroe ring meer verwekken. Sinds ze met terdaad hun woorden in daden moes ten omzetten, maar dat hun woorden, woorden bleven, is het werkvolk van voor het socialisme niet meer warm te krijgen. gevestigd te Poperinghe, Bruggestraat, nr 16, heeft de eer het publiek van Pope ringhe en omstreken te laten weten, dat Blxschota. Ter gelegenheid der prijsuitdeeling aan de leerlingen der win- terlandbouwavondschool, wordt een heel feestje voorbereid voor Zondag toikc mende, wezende Be'.oken-Paschen. Het hij voor goed ontvangt vanaf 25 Maart zal gegeven worden in de feestzaal van 1929. ,'t Klooster, en beginnen te 7 uur stipt. 1 1 Het is voorbehouden voer de leden der De gebreveteerde Trench-Coat met Boerengilde en 't belooft heel schoon te de uitneembare Mondial en de ondoor- zullen zijn kluchtgezang en muziek, dringbare Regenmantel Belgica zijn voordragen en een klein tooneelspel, iets enkel te verkrijgen c IN DEN NE- voor alle goestingen. Onder ons gezeid GER bij F. BLANCKAERT-VER- en elders gezwegen 't zal een eerste, en LEENE, Meester-kleermaker. voorzeker beste proef zijn, om dan later nog meer te durven, en een tooreelfeest, Diefstal. 1 en nadeele van Mau- aan allen toegankelijk, te kunnen inrich- rice Boudeweel, bij 't Hooghe, werden ten. Goed begonnen is half gewonnen deze week een honderdtal meters dikke waarom zou onze jeugd dat ook niet hoppedraad en een aantal hoppepersenkunnen gestolen. Een onderzoek is ingesteld. Nu beginnen de Socialisten hun ha-]vallend de verschuldigde taks dient Nieucappella. Kroostrijke Ge zinnen. Zondag laatst deed de Heer Flameigh uit Dixmuide eene uiteenzetting Alwie gedurende het jaar i928personeel over het stichten van een plaatselijken in dienst heeft gehad (werkgevers, land-] Bond v. Kr Gez. Na elkeen ingelicht te bouwers inbegrepen, particulieren voor hebben wat die bond is, welk doel hij hunne knechten of meiden, enz.), wordt nastreeft en na bewezen te hebben hoe we verzocht binnen de tien dagen de ver-schouder aan schouder moeten staan om eischte aangifteervan te doen ten kantore I dat doel te bereiken gaat men over tot het der Belastingen (Stadhuis) waar desge- stichten an het bestuur. M. A. Bulcke 5 laaiisHiiiiiiniiimiuniii lEaaiiMBUBiiiiiiiiiiHinni ver een uit te werpen 0111 eens te verne men of het niet wenschelijk zou zijn bij gelegenheid van het jubeljaar 1930 een drieledige regeering, Katholieken, Liberalen en Socialisten, samen te stellen. Het valt te vreezen dat de visch niet zal bijten. Het gaat 1111 toch zonder de Socia listen. De Liberalen zijn niet voor het bijtreden der Socialisten, omdat zij van hun invloed daarbij zouden in schieten. De Katholieken kunnen ze ook missen. Liet is thans toch zeker wel voldoen de bewezen dat wij de Socialisten niet noodig hebben, om een prachtig ge heel van maatschappelijk werk te ver wezenlijken, zooals de Christene de mocratie het thans doet. GUIDO. BBIIIIIBlIBIIIIIBIUflnUIBIII STADSNIEUWS. ningen van petroleom-bronnen te ver-Zondagrust. Alle Apotheken krijgen zijn m Mexico en de Ver. Sta- tot den middag. heden Zondag ten er geldbelang lu, hebben, zij sten- n^midda? alieen M. KESTELYN nen de Mexicaansche regeering m den Maanda'g 2« Paaschdag: M. NOTRE- strijd tegen de opstandelingen. DAME. Wat i\inei ika nu doet is in volslagen Een goede raad. Indien °"ij van strijd met de onzijdigheid en de begin-- hoofd.f schelehoofdpijn, zenuwlijden, selen van liet volkenrecht. Het is m razende tandpijn of rheumatiek aan- naam van het Christendom dat er moet getast zijt en dat tot hiertoe niet een geprotesteerd worden tegen de hou-1 geneesmidde] u ervan heeft kunnen ding welke de machtige 1 epuNiek zich ontslagen, neemt zonder aarzelen de veroorlooft ten opz.chte van eenMONO-POEDER en gij zult spoedig zwakker volk, Het is wel diep-beschamend voor de Liberalen, voor de vechters voor men- schenrechteu, voor de Socialisten en andere lieden die jammerden over de schennis der onzijdigheid van Belgie, over de terdoodbrenging van Sacco en Vanzetti, dat zij nu zwijgen. Zij protesteeren als een Nederlander het waagt voor Ylaanderens rechten te pleiten. Zij brullen als Italië wapens zendt aan Hongarje. Zij gooien ruiten in als veroordeelden van het slag Fer rer hun straf ondergaan. Maar nu dat in het volle licht van den dag een machtige Staat, uitsluitend en alleen ter verdediging van de belangen van enkele groot-kapitalisten. den tyran tegen de meerderheid van een volk, anders was er geen hulp noodig nu zwijgt men in alle-talen. De geschiede nis zal eenmaal haar vonnis vellen over zooveel oprecht en huichelarij. Een dwaze maatregel. De Duitsche Prof. Meurer heeft eene brochure geschreven over de Vrijschutters van Dinant. Om al het lasterlijke dat 111 dit schrijven was, bloot te leggen en om eens voor goed den fabel der franc-tireurs den bodem in te slaan, hebben twee Belgen, de heeren Dom Norbert e.11 Tchoffen, een boekje geschreven als antwoord.. Dit werd in het Duitsch vertaald om in Duitschland verspreid te worden. De Duitsche Minister van Posterijen heeft echter gezegd dat dit Belgisch antwoord moest behandeld worden als drukwerk zonder waarde en inge volge iiiet mocht uitbesteld worden. Tegenover het protest van Belgie heeft de Duitsche Minister deze dwaze maatregel moeten intrekken, zoodat de brochure De fabel der Vrijschut ters van Dinant thans vrij mag ver zonden worden in Duitschland. In Nederlandsch Indië. Prins Leopold en Prinses Astrid zijn thans op reis in het Oostelijk gedeelte van den Indischen Archipel. De reis bevalt hun zoo goed, dat zij er drie weken langer zullen blijven dan zij eerst voornemens waren. effend, De Ontvaneer, F. C. GESQUIERE. Pectoral Dupuis. 't Is de beste remedie bij het begin van een kwaad aardige valling of griepzij doet spoe dig den brand in de ademhalingsor ganen verdwijnen. De doos: 4,50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe Naar de jransche fabrieken. - In onze stad werden tot nu ö5o kaarten afge leverd mannen en vrouwen om naar de fabrieken in Frankrijk te gaan werken, Groote keus MODEL HOEDEN voor Eere-Communie, Damen en Kin- ders, in het aloud gekend Huis WYL- LEMAN Esther en Dochters, Noord straat, 38, Poperinghe. Gestemd. lange bespreking over in Frankrijk stelde deze week de vertrou Xa een vri de Congrega M. Poincaré wenskwestie. De Regeering verkreeg eene gunsti ge stemming met 334 stemmen te gen 242. Eupen en Belgie. De Bond der Oud-Strijders van Eupen vierde deze week zijn tienjarig bestaan. M. Reul, uit Eupen, bracht verslag uit over de samenwerking met de Vla mingen in de bestrijding van den oor logsgeest. Hij zegde dat de bewoners van Eupen. nadat zij van hup vader land Duitschland gescheiden zijn onder het juk van een inilitaristischen Staat zijn gekomen en dat hun zonen geen soldaten behoeven te worden wanneer zij bij Duitschland waren gebleven Hij vroeg dat iedereen zich zou aaneen sluiten in den strijd tegen een nieuwen dreigenden oorlog. De Christene Onderwijzers en het H. Hart. Zooveel huisgêziimen, dorpen, ste den, landen werden reeds toegewijd aan het goddelijk Hart van den Liefde koning. Op Beloken Pasehén trekt gclieel het Christen (>ndèrwij;zerskorps nair Poperinghe. *V "X X 'T 1' en volkomen genezen zijn Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos 6 fr. Doop. Zondag laatst, te 11 uur, we. d in St Bertenskerk, het zevende zoDntje van Al Clabau-Castelyn ten doop gebracht. De Koning die het peterschap aanvaardde, werd vertegenwoordigd door den Heer Burgemeester Lahaye het kind werd gedoopt onder den naam Albert. Voor onze Moeders. Het is nog zoodanig lang niet geleden dat alles hier op de streek van Amerika moest komen: Amerikaansch spek, Amerikaansche bloem, tot zelfs Ame rikaansch kindermeel. Aan de prijs van 35 fr. voor een dollar kwam dit wat duur zoodanig dat tegenwoordig de meeste moeders hunne kinderen voeden met het Kindermeel FOR- TIOR Zij bekomen er allemaal de beste uitslag mede en hunne kinderen zijn frisch en gezond zooals met geen enkele andere voeding het geval is. Het KindermecJ FORTIORis te j verkrijgen bij alle apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruide nierswinkels aan 5,75 fr. de doos. Door geneesheeren, specialisten en door vele vroedvrouwen is de «FORTIOR» warm aanbevolen. Jongheid luistert naar de raadgevin gen van ouderen het beste middel om te erkloeken is altijd den ouden, goedge- kenden THEOBROMA. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Witte Donderdag. Prachtig lenteweder en gevolgentlijk druk kerkbe zoek 't Was den dag door eene bonte wemeling van wandelaars die tevens de talrijke frissche en belangrijke uitstallin gen der winkels bewonderden. VO. S. Heden Zondag klach tenbureel open te 11 uur 's morgens. Als men gezond is, is men geluk kig en aan pijnen denkt men niet. Maar weest toch voorzichtig en ver liest uwen moed niet, als de pijn u aantast. Herinnert u dat hoofdpijn en koorts veroozaakt door griep of rheu matiek, kan verdwijnen met ALCAO- POEDER. De halve doos3,25 fr., groote doos 6 fr. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas, Apotheker. In Yper bij Hautekier en Van Robaeyn. Meikdruppel. De raadpleging zal deze week gehouden worden niet den Maandag, maar wel den Dinsdag van 1 V'2 tot 3 nur. Verbetering. De landsche brief dragers zullen dus hunne ronde per moto- cycle afleggen en dit te beginnen van Maandag, 2e Paaschdag. Ze vertrekken uit het postbureel, 's morgens te 8 uur en half. Bericht. - Alois Verwaerde maakt bekend dat hij op Paschen-Zondag, 3i Maart, met zijn autobus zal rijden naar de aankomst van de groote koers Parijs- Roubaix voor beroepsrenners. Voor de aankomst van de koers groote voetbal match Roubaix-Antwerpen. Vertrek uit Poperinghe om 12 uur stipt. Prijs heen en weer 12 fr. Dezen die de reis willen medemaken, gelieven zich in te schrijven bij Alois Ver waerde, Yperstraat, 46, Poperinghe. Wilt gij goed purgeeren, zonder buikpijn, zonder tijdverlies, op ge makkelijke, eenvoudige, zekere en spaarzame wijze? Neem de Roode Pil- van L- Dupuis, Jumet De doos4,50 tr.de halve doos 3,50 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Vergeet niet van gedurende de 6e Han delsfoor de uitstallins van Goud en Diamant te bezoeken bij VAN LEDE, 6, Boter straat, YPER. Alles wordt er verkocht met waarborg, wierd Voorzitter gekozen. M. H. Delan ghe, Ondervoorzitter. M L. Verthé, Se cretaris 21 leden deden zich seffens in schrijven. Een schoon begin voorwaar? Dranouter. Fan/are. 't Is heden avond, om 6 ure stipt, dat het groot concert gegeven wordt in de meis jesschool. Laat uwe plaatsen voorbehou den of komt wel op tijds, want aan volk zal het niet ontbreken, 't Zal prachtig zijn en tot ieders volle voldoening Niet vergeten dat het slechts één avond is. Langemarck. Goed nieuws. De heer Verhaeghe Alg. Bestuurd r der Rechtbanken van Ootlogschade, uit genodigd door M. Senator Dupontieu is in gezelschap van den heer Burgemeester onze wegenis komen onderzoeken. Als be sluit komt dat wij eindelijk toch nieuwe velobaanen en voetwegen zullen krijgen. Laat ze maar van morgen begiunen Groote vergadering. Op Maan- 1 April te 2v, in 't lokaal groote vergade ring waar M. Edm. Dupontieu en Sena tor G. Bossuyt komen spreken. Alle werkers en kristen democraten worden dringend uitgenoodigd. HUIS VAN VERTROUWEN. André THEVELIN-VANDROMME, (rechtover de kerk) VLAMERTINGHE Schoone keus vanJuweelen in Platina, Goud, Zilver, Diamant, Beste Uurwer ken, Regulateurs en Wekkers, merk De Ster Spoedige herstellingen. Groote keus van Regenschermen. Toen Zaterdag morgen omstreeks 10 uur, een bediende der gazmaatschappij, in de Dixmudestraat waar hij werkzaam was aan de gazleiding, van zijn ladder afdaalde bestatigde hij dat zijne mande bevattende zes apparaten voor het aanste-r kenen uitdooven der lichten ter waarde van 1500 fr. verdwenen was. De bijgeroe pen onderkommissaris stelde al dadelijk een onderzoek in dat op niets uitliep, toen een gebuur er op wees, dat wellicht bij vergissing, de beambte van den reinig- heidsdienst, de doozen welke hij meende ledig te zijn, op den wagen zou kunnen geworpen hebben. En inderdaad toen het onderzoek verder doorgedreven werd bleek het alras dat de ge-buur het goed voor had. Zondag hadden wij hier de inhuldi ging van den protestanschen tempel. Zoo veel werd er over gesproken dat de men- schen meenden dat wij hier nogmaals een grooten toeloop van vreemdelingen zouden gezien hebben. En om de waarheid te zeggen, in stad en heeft men zulks nooit kunnen bemerken. Hoop en al wa*en er ten hoogste een drie honderd vreemdelin gen waar te nemen Dezen keer werden de Yperlingen in hunne verwachtingen leelijk bedrogen. KOOPT GEEN JUWEELEN vooraleer de uitstallingen bezichtigd te hebben In den Gouden Ring bij M. Vandermarliere-Depuydt, 24, Mee- nenstraat, Yper, waar Gij altijd de schoonste keus zult vinden, de laatste nieuwigheden en aan de goedkoopste prijzen. Alles gewaarborgd. Eetigen tijd geleden hadden de Ypersche Schotten, ter gelegenheid van Carnaval te Oostende, den eersten prijs weggehaald, een koddig vlagje en dat werd Zondag laatst op het stadhuis, door den heer Burgemeester pl chtig overhandigd, daar deze maatschappij eene liefdadige vereeniging is. De groote eer welke onze mannen te beurt viel, moest gevierd en e^n prachtig feestmaal werd hun opge diend in het gasthof Ypriana. 't Ging er leutig en vreugdigen de toekomende uit stapjes werden er druk besproken. Woensdag namiddag werd op het stedelijk kerkhof alhier begraven Mijnheer Stoffel, na eene langdurige en pijnlijke ziekte overleden te Gent, toen hij docht wederom in zijne geboortestad zijn laatste dagen te kunnen overbrengen. Nu zou hij die herzien wanneer zij bijna heelemaal opgebouwd is, want 't moet gezegd toen het meerend el de stad ontvlucht was, bleef hij met ernige andere, waaronder Z. E. H. Kan. Delaereom het noodigete dsen in die hachilijke omstandigheden. En daarom verdient hij aller dankbaarheid, daarom zullen de Yperlingen hem niet vergeten, want hij was een voorbeeld van zelfopoffering voor allen. AUGUSTE BONTE, Goudsmederij, Steurstraat, 25, Yper. Juweelen en Diamant naar de laat ste nieuwigheden, alles in goud 18 k. Uurwerken en Kettingen schoone keus van Paternosters, voörÖeelige prijzen. Kam ziet onze Uitstallingen, Vaartwerken. 't Zal er geweldig gaan dezen zomer. Wij zien reeds meer en meer materiaal aanbrengen. Wagentjes zijn reeds ter plaatse en aan 't sas is men reeds volop bezig. Goed voor ons volk die zoo werk genoeg zal ter plaatse vinden. Naar Congo. Verleden Dinsdag vertrok naar Congo M aurits Vandendorpe onzer gemeente. Twee jaren geleden legde hij zijn eindexaam af van onderwijzer en nu komt hij de proef te onderstaan in hulp dokter. Aldus zal hij gaan dienst nemen voor den Staat. Hij is Dinsdag laatst in gescheept. Laat ons hopen dat hij aldaar goed werk zal verrichten en onze Belgen tot voorbeeld dienen. laeqhsm. - Ongeval. De voer man Polydoor Van Moen, 26 jaar oud, wonende Baertshof, werd erg verwond door een vallenden boom, bij het boomen- lossen op het perron van den ijzerenweg. Hij werd naar een kliniek overgebraeht alwaar hij een heelkundige bewerking moest ondergaan. Te bekomen bij de Apothekers: Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckes- «er te Yper en in alle Apotheker. De vrouw werd ernstig gekwetst aan hoofd en beenen. len door de zanggilde van Vlamertinghe uitgevoerd worden. VLAMERTINGHENAARS, dat is iets buitengewoons dat ge te' zien en te hooren krijgt. Het is een waarkunstgenot. De schoonheid van 't Evangelie in levende lichtbeelden of sprekenden Film. Komt allen zien De prijzen der plaat sen zijn Eerste genummerde 5 fr. Tweede 4 fr. Kaarten te bekomen bij Camille Hahn, In de Smisse Brugge. Smartelijk ongeval. Maandagochtend, te 7U. 3o, was men in het station te Brugge aan het rangeeren des goederenwagens. Een der werklieden zekere Dousselaere, 40 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, werd door een wagon gevat en beide beenen en linkerarm afgereden. Hij werd naar het St Jansgasthuis over gebracht, alwaar hij korts na zijn aan komst overleed. GHyv&rinchove. Ongeval Zondag 24" dezer, waren eenige liberale leiders van het arrondissement eene kies- meting komen geven naar Ghyverinchove en spuwden hunne versletene lastertaal tegen onze priesters en ons christen geloof die nogtans onzen zedelijken steun en troost zijn alsook tegen den boerenbond, die onze redding is geweest en onze groot ste hulp blijft. Vele der liberale kliek van Veurne en omliggende hadden zich naar Ghyverinc- tove begeven met automobiels en autobus sen. 's Avonds bij het terugkeeren werd een hunner autobusvoerders voorbijgere den door eenen automobiel op Isenberghe, Eene afdeeling van ons nieuw Museum, namelijk de Zaal Louisa De Hem, waar niet min dan 49 schilderijen en pastels door haar op hit doek gebracht, aan de stad als legaat geschonken, nu bijeenge bracht zijn, is op Witten-Donderdag, om 11 uur, plechtig ingehuldigd geweest. Talrijke Overheden waren aanwezig. De Voorzitter, Weledele Heer Daniel Tack, gaf een korte levenschets van onze kunstenares en drukte tevens de hoop uit in zijne werking om het tot stand brengen van een degelijk Museum, krachtig gehol pen zijn. Heer Advokaat Vandermeersch, verwelkomde de Heeren Volksvertegen woordigers, Burgemeester, Schepenen, Raadsleden en allen die tegenwoordig waren om hunne welwillende deelneming en niet het minst de Heeren Tack en Schmidt, die zich zoo druk voor het tot stand komen van ons Museum ingespan nen hadden. Als lid van de familie dankte Heer Dehem, Greffier, in dezes raam, tevens de hoop uitdrukkende dat de jon geren door die grootsche kunst aange trokken, haren roemrijken weg zullen volgen. Om te eindigen verklaarde Heer Bur gemeester hoogst gelukkig te zijn dit prachtig legaat te aanvaarden en dankte in naam der bevolking alwie medege wrocht had tot het tot stand komen van deze onze eerste Museum zaal. «llUBBIIIBBIiaiHIIISfllfllllll Triomfantelijke volksraadpleging zoo noemen al de Italiaansche dagbladen de kiezingen die Zondag in gansch het wijk De Sleutels. De eerste geraakte zijn stuur kwijt en reed in den gracht. Er wa- iand" plaats "hadden," en°dit mag gezegd ren eenige licht gekwetsten en het ongeval worderi zal waarschijnlijk geene erge gevolgen Het Fascistisch regiem en M. Musso- iebben. lini konden geen beteren uitslag wen- RsninghalsL Voor de Kroost- schen. Er waren 400 kamerleden te kie- rijke Gezinnen. Op o.tze gemeente zen de kiezing is niet verplichtend. 7,al ook overgegaan worden tot het stich- j Er waren voor gansch Italië 0. 00 5yo ten van een plaatselijken bond der Kroost- kiezers ingeschreven, en 8.65o.i 1 kwa- rijke Gezinnen. Vergadering Zondag 7 mer Zondag naar de stembus, 't zij 89,63 April' om 3 uur, bij Emile Vercruysse. 'per honderd van het kiezerskorps. Van de Sprskers Heer Notaris Van Eecke, uitgebrachte stemmen keurden 7.506.576" Voorzitter van den Bond te Poperinghe 't regiem goed, slechts 136.198 waren ir en Heer Ghyselinck, bestuurder te Pops- tegen, en 6.824 nietige stembrieven wer- ringhe Tot dezs vergadering werden uit-den gevonden. genoodigd a'ie hoofden vaders en moe- j De kiezing komt ook voor als eene ders van een kroostrijk gezin en alwie de volksgoedkeuring van de Akkoorden die, zaak genegen zijn. VLAMERTINGHE. GEMEEN TEKREDIET VAN BELGIE, de ze kerste plaatsingen vrij van taksen. Rechtstreeksche agent: J. DEHAECK Zaterdag 23 Maart werden in ge hoor ontvangen door den Heer Eersten Minister M. Jaspar de afgeveerdig- den van Yper en Nieuwpoort onder de leiding van den Heer Advokaat Bu- taye en de Heer Vermeulen en de Heer Van den 'Eynde. Onze Katholieke Volksvertegenwoordiger D1' Brutsaert, die zich ten zeerste met de herleving op alle gebied van Yper bekommert, werd ook op de vergadering uitgenoo digd. De Heer Jaspar deelde de inlichtin gen mede die hij in ieder betrokken Ministerie verzameld had nopens de vragen die hem door de afgeveerdi- ging vroeger gesteld werden. Niet alle waren even verblijdend; sommige zelf waren onthutsend 11a- mentlijk deze komende van het Minis terie van Land verdediging". "Maar de afgeveerdigden kregen toch de verze kering dat de vaart Yper naar den Yzer met 1930 wederom bevaarbaar zou zijn en droegen de hoop mee dat sommige andere klachten een einde zou gesteld zijn. Een schuilplaats van 33 meters zou ter statie op gericht worden. Hallen en nieuw stationge bouw zijn voor hetere tijden wegge- legd. Dr Brutsaert namens de afgeveer digden bedankte de Heer Minister voor de veel moeite die hij zich ge troost had om aan de verschilligc Mi nisteries een antwoord af te persen en de blijde mare over Yper's vaart. En die bedankingen waren ten zeer ste verdiend om het spoèdig en góed gevolg aan de meest gegronde klach ten. door den Duce namens Italië met het Vatikaan geteekend zijn. Maandag 1" April, zijnde 2" Paasch dag, om 3 uur, zeer belangrijke Vergade ring in het lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper. 1. Opleg voor 1929. 2. Zeer belangrijke vei klaring voorde kwestie van taksen. Er zullen geen kaarten gezonden wor den. Het Bestuur. LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIREE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER GROOTE KEUS TER TROUWE bij SANSEN-VANNESTE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE - Alle Sureelmeubelen - AUTO-ONGELUK TE MALDEGHEM. Donderdag is er te Maldeghem een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. Een on derwijzer, woon chtig te Dcnck, werd daarbij zoo dee-lijk gekwetst dat men hem bij hoogdringendheid naar het Siut-Jans- gasthuis, te Brugge, moest overbrengen. De ongelukkige was schier zieltogend. DE VETTE OS Zondag laatst had de jaarlijksche vee prijskamp plaats te Anderlecht, en ge noot veel belangstelling. De vette ossen trekken de aandacht van de kenners. On der die prachtbeesten zijn er die ruim 1 000 kg. wegen. Koeien, varkens, stie ren pronken daar, produkten van de ken nis en de zorg onzer vei fokkers Enkele stieren wegen van 12C0 tot 1300 kg. De eereprijs werd toegekend, alsmede de medalie van den Minister van Land bouw, aan den heer Baudet van Marloie, die een os vtn meer dan 1000 kg. ten toonstelde. Onder de prijswinnaais vinden wij uit onze streek Koeien van verschillende rassen, le Prijs Depyper Camille van Bet e ren-Y ser Vaarzen van inheemsch ras, 3e Prijs Depyper Camille, Beveren- Yzer. JONGELING DOODGEVALLEN. TE BRUSSEL. Maandag morgen rond 8 1)2 uur wilde de 10 en half jarige Henri De Nair, wo nende Blaesstraat te Brussel, op de Züid- laan den tram nemen, toen hij plots in een zakte en overleden was. VREESELIJK ONGELUK TE ANTWERPEN. Zondag namiddag had te Antwerpen een vreeselijk tramongeluk plaats. Het 3jarig kind Rachelle Wabl, werd bij het overloopen der riggels door een tramrijtuig verrast en doodgareden. Het lichaampje was letterlijk in twee gereden. bonneterie in 'i Groot I J. De Rynck=BatUieu, 31 31 bis, Vandepeereboompl., YPER, 5!'T- Ha* ïU

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2