Hel westen in. V rou wenhoekj e P, J. HETMANNEKE UIT DE PASCHEN MAAN Caisse Hypothecaire Anversoise BPiOKl cYTEK CHAMPAGNE ANTWERPEN. BURGERSTAND VAN ti 'T IS PASCHEN. UITSLAG VAN DE PRIJSKAMP, VAN STIEREN EN KOEIEN. VLAANDEREN HERNIEUWEN IN CHRISTUS. V. HET WERK DER CONFRATERS IN DE PREFEKTUUR VAN TAT'UNG. 7 ('t Vervolgt). i* (ÜüT Een zonnewijzer en valsche vrien den spreken tot ons, zoolang de zon schijnt en zwijgen als ze is onderge gaan. De jeugd vraagt voorschot op het geluk, de ouderdom stelt zich tevreden met de rente. De beste, werken worden niet bij voorkeur op de openbare markt des levens volbracht, veel meer in de ver borgenheid van een bescheiden werk kring. «MMilMHlHIIlMM» iOBBI Paschen Halleuja Paschen Hoort! de klokken zingen luid 't Feest der wondere herleving Over steê en dorpen uit. Door de Macht van eigen wil en Ongerept in heerlijkheid, Is Hij uit het graf verrezen Als Hij zelf het had voorzeid. Door de Joden werd de logen uitgestrooid... met goud betaald: Zijne volgelingen hebben 't Lijk uit 't graf teruggehaald Maar de logen werd gewroken Door de waarheid van Zijn woord, En, trots alle helsche machten Leeft die waarhei altijd voort. Christus! Christus! is verrezen Hoortde klokken zingen luid 't Jubellied van Halleluja, Over steê en dorpen uit. Allee Manneken, zegt Marenta, dat is wel, dattekomt dat gedicht uit uwen koker? Zeker, Marenta! En Ma renta antwoordt met een lieven lach: Ziet ge wel, dat als ge wilt Altijd geen karamelleverzen zijn. Uwe verjes groot en klein, Zeg ne keer menschenvoor dat ik het dus vergeeteen Zalige Paschen aan iedereen. Ook namens Marenta. Paschen kan nooit vroeger komen dan den 22 Meert -en nooit later dan den 25 April. Hier eenige spreuken over Paschen Vroege Paschen, vroege zomer. Een droge Meert Is geld weerd Als 't in April Maar regen wil April koud en nat Veel koorn in 't vat. Nooit April zonder aren, nooit Mei zonder bloeisel. Al van April te spreken, zegt Ma renta: Manneken, herinner eens aan de alderliefste Lezeressen en de vrien den Lezers dat ze Maandag moeten oppassen want Zonder uw waarschuwing, .Manneke uit de Maan, Zullen er velen Om Aprilzaad gaan. Dus, ge zijt nu gewaarschuwd en als nten u Maandag op de baan wil zenden om muggevet, om 'n vierkant wiel of om een solsleutel, denk aan 't epistel van 't Manneken uit de MaanjlXaarineê denk ik aan de laatste nieuwigheden voor 't vrouwvolkde hoeden van de mamzellekens en de madamekens zul len dezen zomer versierd zijn met de haren die ze van huider hoofd hebben laten afsnijden. De haren een tijd geleden Van bulder hoofd gesneden Gaan ze nu op hun hoedje halen En peperduur betalen. ALS GE OP REIS GAAT moet ge een koepon betalen. Peerken Tops had nog nooit met den ijzeren convoo' ge reden en Peerken zou dan toch ook ne keer op reis gaan. Hij kwam aan de statie van Poperinghe en vroeg een door E. P. Verraes, Scheutist. Terwijl iedereen schaarschheid lijdt, •willen dezen fortuin maken en tevens kle wellust van 't opium rooken genie ten dat heel hun gezin en eigen zie'l en lichaam ten onder brengt. Geld en ge not zijn afgoden voor sommigen! 'Verderop vermindert de vruchtbaar heid gaandeweg. Eenige rijen widou- wen of canadas breken de eentoonig- heid der zandvlakte. Hier zijn we enke'l 35 m. hooger dan in Kalgan, die 817 m. boven de zee ligt. Reeds ontwaren we recht vóór ons het grauwe gebergte, dat het plein sluit, tot we om 3 ure stilvallen in Tchai-kow-pü. We zijn 52 km. ver ge raakt De statie ligt nevens den hoo- gen stadsmuur. Soldaten komen uit de stadspoort, op wandel met een kara vaan peerden en muilezels. Achter 't latwerk der balie staan een hoop leurders zich heesch te schreeuwen om snoeperijen en verfrisschingen aan den man te brengen. Dit is hier een grensstadje van de. Tclieli en Shansi provinciën. Veel volk stapt af, o. a. een zestal normalisten van Kalgan, alhier op verlof komend. Die meisjes staan al meer dan 4 uren in de brandende zon in eenen kolenwa gen. 'Wat duurt deze halt toch lang!... Daar hebt gij het al!,.. De locomotief is kapot, een telegram om vervanging koepon om en weer. Om en weer? waar maar toe vroeg de man die de kaartjes gaf... Wel perdjik! zei Peer ken, om en weer naar Poperinghe moet ik toch te Poperinghe terugko men. WIE NIET MEER ZAL te rugkomen dat is Leon Vandredewil. Die kerel had op 18 Mei van 't vorig jaar te Rijssel zijn vrouw met een mes zoodanig in den hals gesneden dat 't mensch er van stierf. Nu hebben ze meneer Leon naar 't schavot gebracht. Toen zijn koppeken ging vallen vroeg hij nog een cigaret en al smoorende is hij de eeuwigheid ingegaan. Maar 'k moet er toch bijvoegen dat hij den dag te voren zijn biecht had gespro ken. Toen ze hem kwamen wakker maken om naar 't schavot te gaan. zei hijDit zou allemaal niet gebeurd zijn als mijn schoonmoeder zich, niet met mijn huishouden had bemoeid De schoonmoeders moeten nu niet kwaad zijn op 't Manneken uit de Maan omdat het Manneke hier van schoonmoeders spreektMaar 't is toch een feit dat schoonmoeders dik wijls de oorzaak zijn van ruzie in 't huishouden. Het spreekwoord zegt: Twee vrouwen in een huis Twee katten om een muis Twee honden om een been Komen zelden overeen. Manneken !zegt Marenta, ik zal dat ne keer aan mijn moeder, die uw 'schoonmoeder is, laten lezen! Heer God toch, dan is mijn ganschen Zon dag weer naar de knoppen. DE LE VENSVREUGDE is ook naar de knoppen in 't huisgezin van den spoor wegbediende Sinclair te Sint S dpice in Erankrijk. Zijn huis brandde op en drie kinderen zijn in de vlammen ge bleven. Zoo iets is genoeg om een mensch op staande voet grijze haren te geven. EN ALS DE MEISJES nu maar geen grijze haren gaan krijgen als ze-vernemen dat de zijden kous- kens die ze dragen geen zijden kousen meer mogen genoemd worden. Ge moet weten dat er in de zijden kousen van 20 en 30 frank precies zooveel zij de is als in de onderbroek van 't Man neken uit de Maan. Echte zijden kou sen kosten meer dan 100 frank per paar. De zijden kousen die wij ge woonlijk zien dragen zijn gemaakt van kunstzijde en die kunstzijde werd uit gevonden door een zekeren graaf Chardonne geheetfin. De fabrikanten die echte zijden maken protesteeren nu. Dus zullen de kousen die van kunst-zijde zijn, voortaan Chardonne worden geheeten. OchMarieken wat hedde gij schoone Chardonnekens om uw beenen! zal men dan zeggen. De groote mode in Parijs is nu kousen met geschilderde bloemen op en schoentjes van glas, van onbreekbaar glas en waarin fosfoor is gewerkt. Die schoentjes geven dan 's avonds licht stralen. Wat gaan ze nog al doen Om de modegrillen Te stillen? Van de modepoppen EN DE FRANSKILJONS zeggen dat de eischen van de Vlamingen ook niet te stillen zijn en de bibberalen, waaronder er vele franskiljons zijn, die zouden alle Vlamingen wel voor acti visten willen uitschelden. Luistert ne keer, franskiljons: de Vlamingen vra gen simpliester hun recht en meer ook nietmaar hun volle recht. Zie ne keer wat- 'n triestige historie er onlangs te Pex lez Tins is gebeurd. Pex lez Tins ligt in de Walenstreek en in die Wa- lenstreek hadden ze nu een burge meester gekregen die geen gebenedijd woord waal sell of fransch verstond. Die man kon dus met de menschen van zijn dorp niet spreken. Wat is er gebeurd Hewelze hebben hem op gehangen. Ge zult zeggendie vent had toch verstand genoeg moeten hebben om dat postje niet aan te ne, men, aangezien hij met het volk niet kon klappen. Goed geredeneerd. He- wel dat historieken is niet gebeurd: ik heb het uit mijn duim gezogen. Maar, hoeveel burgemeesters zijn er in 't vlaamsche land niet geweest die met hun volk niet konden spreken hoeveel volksvertegenwoordigers en senators zijn er in 't vlaamsche land niet gekozen geworden die geen bak kes Vlaamsch kenden. Hoeveel osse- fieren zijn er niet in 't leger die geen Vlaamsch kennen. Hoeveel ministers die staan te gapen als een koe naar een piano, als ze Vlaamsch hooren. Dus is 't maar met recht en reden, Wijl het de gelijkheid geldt, Dat lang gefopte Vlaming heden Eens voor goed zijn rechten stelt. WE ZITTEN DUS morgen in April en April stelt zijn eischen. Bin nen enkele dagen hebben we 't zomer uur weer en dan denken de menschen dat het zomer is. Maar past op: Pas wijst de klok het zomeruur Voorspelt men ons schoon lenteweer Maar ja 't wordt ijzig koud en guur Eri sneeuw valt dan bij vlokken neer. Zoo gaat bet in Aprilzegt Marenta en ze zingt met heur lief stemmeken j April Doet wat hij wil. •.Met sneeuw en hageltochten Wordt tegen zon en lentetij In feilen kamp, de heerschappij Nu woedend uitgevochten. April Met luim en gril Hij plaagt zoo graag de meisjes Ze willen wei en velden in Ze hooren 't liedje van de min Op allerzoetste wijsjes. April Wie zit nog stil? Geen stoere vlaamsche jongen. De lente kriewelt door zijn bloed En hij in dwazen overmoed Hij danst de gekste sprongen. April Doet wat hij wil. Hij doet het alle jaren Hij kuischt de lucht van sneeuwgerij En zorgt voor 't lenteweer van Mei: De vogels gaan paren. En hier mijn beste wenschen van ge luk, heil en voorspoed aan de lieve Le zeressen en vrienden Lezers van De Poperinghenaar die in 't huwelijks bootje gaan stappen rond den Paasch- tijd. En Marenta wenscht hun subito, dito! JAN VAN boer Kempzaad, ging ook trouwen en liep, in plaats van opgeruimd te zijn, ganseh den dag met den kop tegen den grond. Maar Jan, jongen, zei hem de vader, ge moet daar zoo niet mee inzitten. Van trouwen zult ge niet sterven. Ik ben toch ook getrouwd. Ja, vader, zei Jan, met een zucht, maar met u is dat een verschil, gij zijt met moeder getrouwd, en ik moet het met een vreemde doenj GELEERDE BOLLEN doen veel aan rekenen: ze hebben nu uitgevonden dat er nog voor 164 jaar petrol in de aarde steekt en nog 260 jaar kolen. We kunnen ne keer komen zien of 't waar islacht Marenta. FOEI 'SOFIEKEN, zegde tante Doka, ge moet zulke leelijke gezichten niet trekken. Als ge dat blijft doen, zult ge later een leelijk vromvmensch zijn. Hebt ge dan ook leelijke gezichten ge trokken? vroeg Sofieken. DE NIK KELEN stukken van vijf frank wor den voorloopig niet gemaakt. We zul len dan maar voortdoen met de bankbriefkens. Als ge er genoeg hebt is 't een 't ander. Maar intusschen is onze frank nog maar altijd zeven cen ten weerd. IN ANTWERPEN zijn ze volop bezig met bouwen voor de ek- spositie van naaste jaar. En te Luik zijn ze ook bezig. \TOLGENS DE laat ste volkstelling is Zoetenaye nog altijd de gemeente met het minste inwoners. Daar wonen nu zeven en dertig men schen. De gemeente Genck, bij Has selt, waar de koolputten zijn, telde in 1900 nog geen 1900 inwoners. Nu zijn er 23 duizend. Maar een stad die bij zonder rap vooruit is gegaan, dat is Eindhoven in Holland. Daar woonden een twintigtal jaren geleden nog maar 10 duizend mensehen. Nu zijn er meer dan 80 duizend. Te Eindhoven heeft men die uitbreiding te danken aan de fabrieken van de Philipslampen. Langs de grens in Limburg gaan er alle da gen honderden en nog honderden meisjes werken indie fabrieken ze worden met autobussen gehaald en te ruggebracht en verdienen guldens, in plaats van franken. Daar zijn daar boeren die hun boerderij van kant heb ben gedaan en met bun dochters en zonen naar Eindhoven gaan werken. Ik ken zoo een familie vader, twee zoons en drie dochters en die brengen per dag naar huis de som van 30 gul den, dus omtrent 450 frank. Manneken, zegt Marenta We maken pak en zak en trekken met ons kinder al rip naar ginder. En bier om te sluiten nog een paar grapkens MET ANDERE WOORDEN... Meester. ...En weet ge wat ik nog zeg? Degene die zich niet kan doen verstaan is een ezel... Hebt ge mij nu verstaan Franske. Neen, meester. DAT SPREEKT. Wel manneke, hoe oud zijt ge? Zes jaar, Meneer. Zoo, zoo. En wat gaat ge wor- den Zeven jaar, Meneer. JUIST GEPAST. Ilier, Anna, zei madam, deze hoed is voor u, ik draag hem niet meer O, dank u wel madame, dat is juist het hoedje waar mijn Karei mij zoo schoon mee vindt. Jan was nog niet lang getrouwd, maar hij had nog al ne keer woorden met zijn vrouw. Hij sprak er over met mijnheer pastoor en deze zei: ge moet uw vrouw wat meer gelijk geven. Goed, zei Jan. 's Zondags ging hij met zijn vrouw wandelen en ze kwamen Marieken van Dyck tegen. Een schoon meisken dat Marieken, zei zijn vrouw. Zeker een schoon meisken, antwoordde Jan. Toen was er ruzie ge lijk ér nog nooit was geweest. Geef dan al gelijk, zuchtte de sukkelaar. Daarïnfiê amen en uit. 't Manneken uit de Maan. (Antwerpsche Hypotheekkas) merk D G- C. HSBniHIIIUIlIHHHHRIlll GROOTE KEUS VAN Koperen Spreuken Dagbladrekkens - Pêles-Mêles PIJPEN REKKENS en alle grootten van Portretkaders, bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. BfiBBSSBBSBBSBBflflEEBBBaBRBBBHBI BEURSWAARDEN. Nuttige inlichtingen. BBaBSKEBBBSSBBSBBaBflBSSBBBBEBBS ervan wordt beantwoord mettrekt uw plan... We zitten dus met de ge bakken peren Om 6 ure 's avonds geraken we weg. Na een kwart loopt het spoor in de bergen. De weg klimt en 't is effenaf kruipen, dat de trein doet met nog en kel 5 wagons. Hij volgt eenen dam langs den breeden bergstroom, die tus- schen de bergkammen slingert. Hier en daar schamele acacia in eene berg kloof, voor 't overige naakte bergrug gen. In de zwenking van de baan zien we eene laatste maal de heel breede rivierbedding, waar eene lange rij os- senkarren gesapig doortrekt. Met zonondergang rijdt de trein door eene hoogvlakte, waar een groot dorp ligt midden groene velden, die fel onder de droogte lijden. Later blijven we op één km. afstand van de rivier, die we lang kunnen volgen door 't zicht van een groene strook met boomen en struiken. De avond valt in. Bij de schemering onderscheiden we nog hoe petieterig arm de streek wordt. Boomen zijn er) ten allen kante boog opgeschoten, meer staat er niet. j Alle kwartier valt de boel stil mid den de wildernis, want de locomotief Is haren adem kwijt. Na eene halve uur meenen de machinisten dat ze zich verder kunnen wagen. Dat spel duurt uren lang, Cn 't wordt van langs om erger. Onnoodig te zeggen dat velen den moed kwijt zijn. Zoo sukkelen we verder. Af en toe zien we in den maneschijn de donkere bergen en de wildernis in de valleien. INSCHRIJVINGEN. Brasseries Labor-Hainaut Réunis. Van den 20 Maart tot den 5 April 1929. Onverminderbare inschrijving, 1 nieuw aandeel voor 4 oude, tegen 800 frank per nieuw aandeel, betaalbaar als volgt500 fr. bij inschrijving en 300 op den 20 April 1929. Comptoir Colonial Beigika. Van den 25 Maart tot den 10 April 1929. Onverminderbare inschrijving, 5 nieuwe aandeelen voor 12 oude, tegen 210 fr. per oud aandeel te betalen bij inschrijving. 3 oude aandeelen zullen ook recht geven op 1 nieuw, 5 oude op 2 nieuwe, 8 oude op 3 nieuwe, 10 oude op 4 nieuwe. - Verniinderbare inschrijvingen worden op genomen. Comp. Gén. D'Entreprises Electriques (Pa rijs). Inschrijving gesloten den 11 April. 2 nieuwe aandeelen B. voor 3 coupons nr 9 der oude aandeelen, tegen 800 fr. per nieuw aandeel. Recht210 fr. Electro-Cable (Parijs) Inschrijving geslo ten den 13 April. - 1 nieuw aandeel voor 4 coupons nr 16 der oude aandeelen, of 4 coupons nr 8 der be voorrechte oude aandeelen B, tegen 725 fr. per nieuw aandeel. Recht50 tot 55 fr. BETAALBARE COUPONS. BRUSSEL. Den 20 Maart 192S: Fonderies Bruxellcises, kap. 154.08 fr. net to, coupon 9. Fonderies Bruxelloises, Op- richtersaand. fr. 84 netto, coupon 9. Ban- que Liégeoise et Crédit Général Réunis, oude, fr. 42.90 netto, coupon 2. Banque Liégeoise et Crédit Gén. Réunis, nieuwe, fr. 21.45 netto, coupon 24. Den 22 Maart 1929: Crédit Anversois, fr. 42.90 netto, coupon 24. Charbonnages de Maurage, fr. 702 netto, coupon 24. Den 25 Maart 1929. Société Beige de l'Azote, fr. 38.22 netto, coupon 2. Tramways du Pays de Charleroi, kap. fr. 22.22 netto, coupon 25-—genotsaand. fr. 18.52 netto, coupon 25—div. fr. 22.22 net to, coupon 25. Westende-Plage, p.s. fr. 7.80 netto, coupon 22. Den 26 Maart 1929: Anglo-Egypt. Land, kap 22 piastres (6% belasting), coupon 20—-oprichtersaand., 1 pi astre (6 belasting), coupon 6. ANTWERPEN. Den 22 Maart 1929: Brasseries de Nice, kap. fr. 112.50 netto, coupon 2—-genotsaandeel, fr. 100 netto, cou pon 2. De n23 Maart 1929: Banque de Crédit Commercial, coupon 2, fr. 46.80 netto (nrs 1 tot 80.000), fr. 23.40 net to (nrs 80.001 tot 120.000). De lucht overtrekt, mogelijks krijgen we nog eene vlaag op den nek. Iedereen is moê en zit te dutten. 'k Bezin me, en klim op den naasten open wagen, waar ik tusschen de sol- daten een hoekje zoek om te slapen. In een wollen deken wordt de indrin ger door niemand opgemerkt vóór 2 ure 's morgens, 'k Slaap voor zooveel het kan op den vloer van den ijzeren wagen, die bij stilstand of vertrek door 't schokken mij doet opschrikken. 'k Schat dat het 2 ure geworden is als de trein blijft plakken. De eerste uur hoort men schier niemand, allen slapen. Allengs geraakt de eene na de andere overeind. Wat is er toch gaande 'k Gebaar te slapen en hoor de soldaten, die afgestapt waren, zeg gen dat de locomotief voor goed ge broken is, en noch vooruit noch ach teruit kan. 'k Heb den moed niet om te gaan kijken, 't blijft toch eender. Met zonsopgang geraakt iedereen op de been, van slapen komt er al niet veel meer en 'k trap het maar af. We zitten hier in volle woestijn. Overal zand en eenige widouwen, die hoekig en scheef overhangen, want de wind schuurt hier razend over den grond in den hoek der hoogvlakte, die vóór ons ligt. Hier zijn we nog niet halfwege onze reis, want naar we vernemen moeten we nog meer dan 120 km. doen. Som migen herkennen de streek als zijnde op 12 km. van Tien-chen. Effenaf spij tig voor ons, want in dat stadje woont een confrater, P. Jamart. Eenige man nen, die daar moeten afstappen gera ken in koleire en om de mannen van den trein te foppen gaan ze te voet met eenige onderofficieren, om ginder hun beklag over de machinisten te doen en hulp te vragen. I)at alles laten we aan ons hert niet komen. Per uitzondering krijgen we eenen schotel water om ons 't bitter van den rook en 't stof uit oogen en ooren te wasschen. Later "bestellen we eene telloor rijst met een koppel eieren. Pas hebben we gedaan met eten of... hurrah! daar komt eene lo comotief uit de bergen. We zijn gered Om 7 j/2 ure wordt de trein aange haakt. 't Is een speciale militaire trein, vol volk. Ons spel wordt vooruitge- duwd, want hier is er maar één sooor. Nu vliegen we vooruit, in enkele mi nuten staan we in Tien-chen. De trein wordt daar in orde gevormd, en de ge broken locomotief geraakt op een zij spoor. De machinisten, die ons zoo in nesten hielpen, 't zien er jongens uit van vooraan de twintig! 'k Heb ze onderweg in ruzie gehoord met de sol daten. Die treinmannen tijeenden dat de trein voor hen was, en zij niet ten dienste van den trein. Of de soldaten ketterden Want zij wilden zeggen geeft ons zooveel dollars en wij bol len verder Dat wordt nogal gedaan op deze lijn. In statiën van nietnendalle blijft de trein uren staan, terwijl de machinisten nevens de locomotief gaan slapen op den grond. Daarnieê willen ze de handelaars dwingen gro< t drink geld af te doppen. Iedereen begrijpt hoe de nijverheid daardoor bloeit Om S lire verlaten Ave Tien-chen I)c algemeene vergadering van 25 dezer heeft de rekeningen en de balans over 1928 goedgekeurd. Aan de aandeelhouders zal, j van af 15 April a. s., een dividend uitgekeerd; worden van fr. 78.brutto (netto fr. 60,84) op de 40.000 oude aandeelen, met 50 afbe taald. De nieuwe aandeelen, einde 1928 uit gegeven, deelen slechts in de winst te begin nen met 1 Januari 1929. De medegedeelde cijfers doen den zeer ge zonden en stevig gevestigden financieelen toestand der maatschappij uitschijnen. De netto winst bedraagt fr. 7.595.994,31. Hiervan wordt fr. 3.044.640,46 naar de verscheidene reserven gebracht, ongerekend de delging van de gezamenlijke onkosten der kapitaals- verhooging en termijnverlenging. Deze on kosten bedroegen fr. 1.565.326,89. Bij den aanvang van het boekjaar 1929 bereiken de gezamenlijke reserven het aanzienlijk bedrag van fr. 54.332.142,22 voor een onderschreven ka pitaal van 40.000.000,00 liet maatschappelijk bezit bedraagt dus fr. 94.332.142,22 terwijl de kapitalen, aan de maatschappij toevertrouwd om in hypotheekleeuingen omgezet te worden, beloop en tot fr. 412.275.845,46 hetzij een maatschappelijke waarborg van 23 te voe gen bij het totaal bedrag der léeningen, door de maat schappij in.eersten rang van hypotheek toegestaan, fr. 420.305.682,79 en die op zichzelf reeds de toevertrouwde kapitalen ruimschoots dekken. De Portefeuille Publieke Fondsen sa mengesteld uit waarden van allereerste ge halte, bedraagt fr. 34.065.869,61. Uit de ver klaring van den Beheerraad blijkt dat de ra ming der Portefeuille in zeer ruime mate beneden hare werkelijke waarde blijft; het verschil vormt eene belangrijke onuitgedruk te reserve. Uit de cijfers der balans blijkt dat de maat schappij ruimschoots van beschikbare kapi talen voorzien is, bestaande namelijk uit fr. 25.227.498,08 rekeningen Kas en Bankenfr. 7.700.633,76 tijdelijke voorschotten en mits tepandstelling en fr. 34.065.869,61 publieke fondsen, waaruit onmiddelijkbeschikbare kapitalen kunnen verschaft worden, hetzij een totaal van fr. 66.994.001,45, ongerekend de meerwaarde der Portefeuille. Het verslag van den Beheerraad wijst op de groote bedrijvigheid in de verscheidene afdeclingen der maatschappij gedurende het verloopen jaar de totalen vertoond door de rekeningen Obligation, Spaarkas en Hypo thécaire Leeningen zijn de hoogste welke tot hiertoe werden bereikt in deze aanzien lijke Belgische Hypotheekinrichting. Ook heeft de Beheerraad het wensclielijk geoor deeld eene succursaal te openen te Luik de resultaten welke aldaar reeds werden beko men zijn belovend.voor de toekomst. Belangwekkend is dat in 1928 talrijke ka pitalen bij de Antwerpsche Hypotheekkas belegd werden in plaatsingen op langen ter mijn en obligatien van grootere bedragen, en dit in verhoudingen zooals lot hiertoe nog 1 niet in den loop van eenzelfde boekjaar werd waargenomen. Deze inlichting uit het verslag van den Beheerraad bevestigt hetgeen in den laatsten tijd meermaals werd vastgesteld, na melijk dat het publiek opnieuw betrouwen stelt in titels met vast inkomen, wanneer deze de vereischte waarborgen aanbieden onder oogpunt van veiligheid. En het zal niemand verwonderen dat de geldplaatsingeii bij de Antwerpsche Hypotheekkas het eerst genie ten van dit vertrouwen van het spaarzame gedeelte der bevolking. CROMBEKE, maanden Januari en Februari Geboorten. Wyffels Roger, z. v. Rene en Lefever Marie-Louise. Derycke Roger, z. v. Marcel en Devvilde Elodie. Vanhalme Simonna, d. v. Julien en Dumon Emma. Kino Paula, d. v. Amand en Peperstraete Urbanie. Dehondt Michel, z. v. Remi en Lebbe Julia. Vanhalme Cecilia, d. v. Alfons en Dehollander Elisa. Meulenaere Simon na, d. v. Achille en Wybou Emma. -Van- damme Joseph, z. v. Hilaire en Meersstpnan Zulma. Vanhalme Gilbert, z. v. Camiel en Vanhalme Bertha. Sterfgevallen. Allewetrelld Edmond, 88 j., wedv. Boone Eusebia. Delporte Joanna, 18 j.,ongeh.. d. v. Alphonse en Claeys Maria. Luyssen Amand, 80 jaar, wed. v. Jengem- ber Leonie. 1 WYTSCHAETE, maand Februari. Geboorten. Cappoen Henriette, d. v. Achille en Maria Desomer. Dewitte An dre. z. v. Maurice en Martha Bebeuf. Bar tier Denise, d. v. Richard en Julia Degandt. Lottegier Irène, d. v. René en Irma De- 'commer. -Herman Maria, d. v. Remi en Oc- tavie Vandelannoite. Taffin Gerard, z. v. Emile en Martha Mahieu. Dewilde Si- nione, d. v. Joseph en Agnes Couvreur. Bailleul Camille, z. v. Remi en Barbe Ca- gniez. Overlijdens. Leroy Maria, 17 d., d. v. Gaston en Felicie Knockaert. Coens Mar- cella, 11 d., d.v. Valentin en Jeanne Hellem. Meeuws Chaerles-Louis, z. b., 63 j., wed. v. Sidonie Sedeyn. Tiersen Edotiard, z. b., 89 j., wed. v. Marie Camerlynck. Adam Richard, z. b., 67 j.. echtg. v. Elodie Derycke Louwyck Franciscus, z. b. 81 j., wed. v. Rosalie Titelion. Pastiels Paula, 7 m., d. v. Paulus en Malvina De Brabandere. De- wilde Simonne, 2 d., d. v. Joseph en Agnes Couvreur. BBBBBEBBBB1BBBBBBBBBBBBBBBBBBB en rijden verder de vallei in, die uren en uren breed is. De trein vliegt voor uit als een sneltrein. In al de statiën stopt hij enkele minuten. Met zoo eene vaart merken we zooveel te rapper de verbetering van grond. Weelderige boschjes, meerschen én prachtige vel den. Geen plekje geraakt verloren. De noodlottige opium heeft het leeuwen aandeel. Op heel onze reis hebben we nergens zoo 'n vruchtbare streek ge zien. We komen verder en vinden links en rechts van de baan een net dorpje. Zoo zien we 't dorp voorbijvliegen, waar Ik Van Haute woont. Een twin tigtal kilometers verder maakt de baan eenen grooten draai en klimt óver de dorre zandbanken naar den Yangkow (Yangbergpas) toe. Hier zijn we 1150 nt. hoog. Na eene plantage van acacia's geraken we wéér in de woestijn. Al klimt het spoor, toch geeft de trein goed door. Eens over de bergpas, zijn we over 't hoogste punt. Nu gaan we naar beneden met eene lichte zwen king naar 't zuiden. Pijlrecht loopt de baan tusschen twee rijen canadas. De velden zijn be bouwd, maar de regen laat op zich wachten en daar komt niets uit. Aan den linkschen gezinchteinder zien we het gebergte, aan wiens voeten P Ai- beric Van Ackere (van Beveren aan Leiej zijnen missiepost heeft, en dat is op 54 km. van hier. Z. E. P. Provin ciaal, die ons leidt, wijst ons wat ver der twee rotstoppen aan. waartus- schen hij moet rijden om daarachter zijne residentie te vinden, die op ruim 100 km. afstand ligt. Als we goed kij- 't Is Paschen, en de zon Zendt weer levendoende kracht, Aan 't nieuw geboren groen der lent Dat in de weiden lacht. Geen oude wet, geen zurend brood Geen zonde meer die 't leven doodt, 't Is Paschen, verrijzen wij. Met God verrijzen wij. 't Is Paschen en Verrijzenis, Zingt elk, vol dankbaarheid Omdat de Heer verrezen is Die wierd in 't graf geleid. Verrijzen wij met Hem, weerom, De winter is vóorbij De zomer is daar welkom Met God verrijzen wij liniBIBHinnBIMIBBBBIBKII Huwelijk. D'Hondt Hubert, beenhou- wersgast v. Komen (B.) met Irène Bruneel, z. 1)., te Wytschaete. RENINGHE, maanden Januari-Eebruari. Geboorten. Glorie Gaston, z. v. Henri en Emma Mazereel. -Baes Franz ,z. v. Marcel en Augusta Ivestelyn. Arteel Denise, d» v. Leon en Emma Quartier. Mooren Antoi nette, d. v. Jules en Louise Vanrapenbusch. Sticker Maria, d. v. Julien en Margareta Bulcke. Vandenberghe Eric, z. v. Prosper, en Bertha Lootens. -Verhille Willy, z. René en Elvira Vanlerberghe. Defever, Robert, z. v. Henri en Magdalena Gheldhof. Desmet Robert, z. v. Prudent en Maria Alleman. Overlijdens. Noliet Agnes, 2 j., d. v. Theophile en Elise Vermeersch. Debergh Euphrasie, 73 j., wed. v. Désiré Decreton. Desmet Irma, 32 j., ongeh. Daene August,- 82 j., wed. v. Virginie Debergh en Amelia Vandervelde. BflBBBBBBBBBBBSBBflBBBBfiBBflflBBfll STAD LOO. OP 23 MAAKT 1929. Aangeboden stieren 65waarvan 44 aan vaard, 20 geweigerd en 1 uitgesteld. A. - Stieren zonder tanden. 1° premie aan Dehaene O., Oostvleteren. 2° Verarame Robert, Loo. 3° Vandenberghe C., Oostvl. 4° Ferijn Cyriel, Reninghe. I 1" eerv. meld. Haeghebaert E., Reninghe. 2° Dequidt Joseph, Loo. 3° Vandenberghe C., Oostvl. 4° Pijsson Cyriel, Loo. B. - Stieren met een of twee tanden. 1° premie aan Loones Cyriel, Loo. 2° Morlion Elie, Pollinchove. 3° Dequyper Camiel, Beveren. 4° Feryn Wed., Nieucappelle. 1° eerv. meld. Decorte E., Ghyverinchove. 2" Dewaele Julien, Loo. 3° Lelieur Victor, Pollinchove. C. -Stieren met drie tanden en meer. 1° premie aan Degrij Achiel, Loo. 2° Godderis E., Pollinchove. 3° Soete Th., Pollinchove. 4° Demoor Florent, Reninghe. 1° eerv. meld. Rooryck Michel, Hoogstaede. BEWARINGSPREMIEN. Stieren met drie en vier tanden. Premie aan Vaijbiervliet Jos. Oudecappelle. Stieren met vijf tanden en meer. Premie aan Bulcke Achiel, Eessen. De 2° annuieteit wordt toegekend aan den stier van Veesyndikaat, Loo (houder De waele Julien). Melkkoeien. 1° premie aan Dewaele Julien, Loa 2° idem 3° Ameloot Jules, Nieucappelle. 4° Veramme Robert, Loo. 5° Dewaele Julien, Loo. 6° Dournez Alois, Nieuwcappelle. Tijdschrift voor Katholieke Studenten actie in West-Vlaanderen Redactie: E II. K. Dubois, Klein Se minarie, Roeselaere. Beheer: E. H. P. Gbyssaert, Lange Rei. 2, Brugge. Verschijnt in 1929 om de twee maan den tegen den prijs van 5 fr. op te sturen naar E. H. P. Ghyssaert, Postch. nr 186009. 1 Jaargangnr 1 i5 Februari 1029. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB VREESELIJKE BRANDRAMP. In het Iersche stadje May werd een huis door een geweldigen brand in puin gelegd. Het vuur had zich zoo snel uitge breid dat eene 90-jarige groolmoeder en twee harerklein-kinderen niet meer kon den vluchten. Men vond de verkoolde lijken onder de puinen. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBEa ken zien we aldaar eenen vagen rots top: daar ligt de beruchte Yen-men bergpas (30 km lang), alwaar verleden winter de Shansi-troepen duizenden noorderlingen op afstand hielden De baan zwenkt noordwaarts en snijdt door eenige zandheuvels en wre vallen stil even buiten de stadsmuren, waarachter de twee torens der katho lieke kerk uitsteken. We zijn hier niet ver van het centraal Seminarie, dat we gaan bezoeken, 't Is ongeveer 10 V2 u., de helft der reis (120 km) deden we in 3 uren, en zeggen dat we sedert gisteren morgen om 6 ure op den'trein zitten We zijn dus op weg naar het Semi narie. Van verre zien we het afgebrand gebouw der leeraars. Eene maand ge leden door de onvoorzichtigheid der loodgieters geraakte het gebouw in brand en er bleven enkel muren van over. Dat is eene diepe beproeving, bijzonder doordien dat men daar al jaren lang moeite heeft voor de gel delijke middelen. We dweerscheh eenen grooten hoveniertuin en komen vóór het Seminariegebouw. Daar wor den we ontvangen als van den huize. We zullen maar eenige dagen rust ne men.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5