300 MILLIOEN a s s a a a HANDELSBANK FONDSENBANK - NOORDSTAR - REISBUREAU ERN.CLAES Zilveren Muntstukken INHULDIGING van het GEDENKTEEKEN te Steenstraete -1 Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Eene Voorspelling BiimnmiiioiiiiiBniiiii Gecast en en Kiezing 5 3 3 8 MAAKT DEEL VAN DE GROEP een der grootste Kapitaal -concentraties van het Vfaamscha land en vertegenwoordigt ruim ZONDAG 28 APRIL 1929. 30 CENTIEMEN. 26 JAAR. - N' 17. Abonnementsprijs <*r Jaar: Ia SteJi 14 tr. Ia 't Lsuwl» 14 Ir. (zer post) Frankrijk: E3 fr. H Cnaeej 28 fr. ABtSutre landen 14 fr. TARIEF: KI»;*» Seriekteaj S ti. per reek; mi''trvrnprii* "er inlas selling: 4 fr. FdPEBUfGBSKUlt Postaoonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan om. Telefoon Nr t. Uitgever i SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck Nr 15.576. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen slj» vooraf te betalen en moeten tegen de» Donderdag soon ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF» Notarieel* V «rkoopingan 94 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvrsa" FEESTDAGEN DER WEEK. APRIL - GRASMAAND. 28 Z Cantate. H. Vitalis, m. H. Patritius, b. 29 M H. Petrus, martelaar. 30 D H. Catharina van Senen, maagd. MEI - BLOEIMAAND. 1 W HH. Philippus en Jacobus, apost. 2D H. Athanasius, bel. en kerkl. 3 V H. Kruisvinding. H. Alfridus, bis. 4 Z H, Monica, wed. H. Godardus, bis. «■BBiiaHEBiailllHHBiaaCilBH De schoonste der maanden, de maand 'er bloemen staat voor de deur'. Geheel de wijde wereld door, van 't flonrdeh tot zuiden, van 't oosten tot 't westen, zijn •miJHoenen in de weer, om in huis. en op straat, in kapellen en kerken, 't Mariabeeld te smukken, 't Is als een edele wedstrijd tusschen kin deren, om de geliefde moeder op haar feest, de meest hartelijke blijken van liefde te schenken. 't Is wonder., dat bij 't naken der Maria toegewijde Meimaand, ons de heerlijke voorspelling voor den geest komt dour Maria uitgesproken in het overschoone loflied Magnificat Ecce enirn ex hoc beatam me dicent omnes generations Zie, van nu aan zullen alle geslachten mij zalig prijzen Wie heeft ooit ter wereld dit van zich zeiven durven getuigen? Van wien heeft de geschiedenis ooit zulke woorden geboekt Op wiens graftom be hebben de nakomelingen ooit deze woorden durven griffen Geen wereldveroveraar, die tal van volkeren aan zijn zegekar geklonken had, wiens wil wet was voor millioenen en millioenen. geen machtig reuzen- genie. dat de wereld verbaasde en ver vulde met de glorie van zijn naam, neen geen machtige, geen geleerde hoe ook zich zei ven vereerende en be wonderende, heeft van zich durven ge tuigen Alle geslachten zullen mij zalig prijzen Zij gevoelden het, een schaterlach zou door alle eeuwen heen het loon zijn geweest van zulke verwaandheid. Zij wisten dat zij zouden gelden als het type, van den aan waanzin gren- zenden hoogmoed. Eén heeft, die woorden kalm en rus tig .gesproken. Van één heeft de ge schiedenis ze geboekt, en heeft het na geslacht ze gegrift en uitgehouwen in steen en marmer en metaal. En zij. die deze woorden dorst spreken, was een jeugdige, arme vrouw, de echtgenoote van een eenvoudige timmerman wier naam slechts door weinigen was ge kend, wier faam zich niet uitstrekte huiten de grenzen van 't geringe ste deken harer woning. Zij sprak deze woorden onder een nederig dak, in een uithoek van Judea, in een tijd, dat 't heidendom de wereld beheerschte, de ware God slechts aan bidders vond in 't rijk van Judea, schatplichtig aan het heidensche Ro me. welke macht zich uitbreidde tot de uiterste grenzen der toenmaals beken de wereld. Wonderbare voorspelling Alle geslachten d. i.alle volkeren van alle tijden en plaatsen, zullen mij, een arme, eenvoudige vrouw, zalig prijzen, loven en verheerlijken. Die voorspelling is in vervulling ge gaan. Nog weerklinkt na negentien eeuwen, dit prophetischc woord der nederige vrouw van Nazareth over den ganschen aardbodem, tot beschaming des ongeloofs, tot schande van 't pro testantisme, tot troost en opbeuring der Katholieken, van hare millioenen kinderen. Smukt dus het Mariabeeld in uwe woning. Lezeressen en Lezersont steekt 's avonds kaarsen hij de beelte nis uwer Hemelsche Moeder en knielt gezamelijk neder, vader, moe der, kinderen en dienstboden, om Haar te eeren en zalig te prijzen, om hare machtige voorbede af te smeeken bij den troon der Barmhartigheid. En een feestgeschenk, dierbare Le zers, is uwe Moeder boven alles dier baar, een rein hart. P. J. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Parijs en Versailles: 5 dagen. Vertrek 4Mei en 18 Mei. Rome en Italië: 18 dagen. Vertrek 28 Mei. Lourdes en de Pyreneen: 10 dagen. Vertrek 15 Mei en 29 Mei. REIS IX AUTOCAR 5 dagen Luxem burg. Vertrek 18 Mei. Ik ben kooper van 5,00 fr. 2.00 fr. 1,00 fr. 0,50 fr. van Frankrijk en andere landen aan de volgende prijzen stuk 13,00 fr 4,50 fr. 2,20 fr 1,05 fr M. KESTELOOT-BOUCHARD, Wissel, rechtover de Statie, KOMEN. Men begeeft zich ten huize. Staan de princiepen tt nog klaar voor den geest? Neen Hier hebt ge ze nog eens in 't korte Kiezen is zedelijk goed of zedelijk slecht: dus eene gewetensdaad!.,. In het kiezen moet ge u laten leiden niet door uwe goesting, maar door uw geweten. Hoe moet ge uw geweten vormen? Volgens de uitspraken van het ker kelijk leergezag, of hij gemis aan uit spraak, volgens de algemeene katho- liekë beglnseléhi Tn 't eëfstfc géval is de zaak klaar en gemakkelijk opge lost. In 't tweede houdt ge de vol gende beginselen goed in 't oog 1° Ik moet als burger doo.r mijn stembrief zorgen dat mannen naar de Kamers, (Senaat of Provincie) gaan, die 't algemeen welzijn van 't land op zijn best kunnen en zullen behartigen; 2° Ik moet als kristen mensch in 't bijzonder zorgen dat de belangen van Kerk en Godsdienst in 't bestuur van 't land gëeerbiedigd en op zijn best bevorderd worden. Hierbij is natuurlijk in acht te ne men de biërarchie der belangen of het overwicht van 't eene belang boven 't andere Want perfecte menschen die even goed zijn om alle belangen te ver dedigen kunnen we nu eens naar de Kamers niet zenden, aangezien er zulk geene op onze arme wereld loo- pen. Daarin moeten we ons nu eens schikkenDoch een hooger belang prijsgeven om een minder belang te vrijwaren is in geweten kwaad. Meer bepaaldelijk kan geene reden vol doende zijn om mannen te kiezen die vijandig gezind zijn tegenover den godsdienst» (Leo XIII: Ene. Sapien- tue Christians, 10. Jan. 1890.). Dat ware immers zijn geloof en zijn gewe ten verkoopen, want de zielebelangen overtreffen alle andere!... Deze princiepen legden we uit in ons artikel van verleden week en we beloofden ze in een volgend artikel toe te passen. Aan 't werk dus Geve de Heer aan ons allen een klaar katholiek inzicht in de zaken SOCIALISTISCH 1Mag ik STEMMEN 't Gaat hier niet om de vraag of gij die stemt werkelijk slechte bedoelin gen hebt tegenover 't algemeen belang of tegen den godsdienst, want dan zou ik u geen kristen mensch meer noe men: dan staat ge met lijf en ziel in 't leger tegen Kristus. Dit onderzoek is gericht tot katho lieke menschen. 't Gaat hier dus enkel om de vraag wat uwe stem teweegbrengt, afgezien van uwe intentie of ge door uwe stem werkelijken steun verleent aan 't so cialisme zooals het is, en of ge de socialistische werking moogt steunen, ja of neen. Waar wil de socialistische werking naartoe? 1° Ze wil godsdienst en Kerk buiten jagen en den godsdienstzin dooden in de harten der menschen, en der werk lieden in 't bijzonder. Voor de beste Socialisten is godsdienst privaatzaak, dat is: denkt of voelt in uw hart wat ge wilt, maar komt met uwe leering niet vóór in 't openhaar leven Maar O. E. Heer is Koning en Mees ter over alles en ook in 't openbaar leven moet men Hem dienen! Voor andere Socialisten, en in de practijk zijn ze allen zoo, zijn gods dienst en Iverk de vijand. De socialis tische partij noemt zich zelf antikleri kaal, dat wil zeggen: vijandig tegen over Kerk en godsdienst. Wie dus voor de Socialisten stemt strijdt tegen Kristus en godsdienst! 2" De socialistische partij wil den dood aan de kinderziel. Geen katho liek onderwijs is hun programma. Wie socialistisch stemt helpt de jeugd bederven, en wilt ge weten wat zulks zeggen wil, kijk naar 't socialis tisch Frankrijk) 3° Het socialisme wil de ontbinding van het huisgezin: echtscheiding, kin derbeperking, vrije liefde, 1.1. z. alge meene bandeloosheid. Zal één kristen mensch aan zulk dui velswerk meewerken? 4° 't Socialisme huldigt den klassen strijd. Een kristen mensch erkent men aan zijn naastenliefde. 't Is dus water en vuur! Ge kunt maar 't een of ander zijnwater of vuur Zonder twijfel wie voor de Socialis ten stemt, schaart zich bij Gods ergste vijanden, en geene redens kunnen zul ke daad verschoonen. 2. En de LIBERALE PARTIJ Ware 't niet dat de liberale partij een beetje de partij is van den coffre fort, 't ware nutteloos er over te spre ken. Enkel de geschiedenis zou haar nog kennen. De liberale partij is bij uitstek de partij van den hoogmoed. Hare leering heeft uitgediend, sedert ze haar kind heeft voortgebrachthet socialisme! Een monsterkind wel is waar, dat ze niet gaarne ziet, maar... men kent den boom aan zijne vruch ten. 't Geen cle liberale partij nog wat voedsel geeft, 't is haar antiklerikalis me. O]) dat gebied komt ze nog over een met haar kind: het socialisme. 1° Ze wil den godsdienst en de Kerk buiten wetgeving, bestuur, school, hui ten alles wat openbaar is. Voor de Li beralen ook is godsdienst privaat zaak. W ie dus voor de Liberalen stemt, steekt Kristus huiten in parlement, be sturen, school, enz... Kristen menschen, wat meent ge daarvan 2° Op gebied van onderwijs gaan ze hand in hand met de Socialistenze dulden nog het katholiek onderwijs zoolang ze niet anders kunnen. Haar op hun programma staat: Niets voor de vrije katholieke scholen Toch een klein verschil met de So cialisten Ze willen wel den dood der kinderziel, maar velen hebben toch nog compassie met de ziel van hunne eigene kinderen, en hebben 't goed ge dacht hunne kinders naar katholieke scholen te zenden. Moeten de katholieke kiezers niet zorgen, dat ook andermans kinders goede scholen krijgen 3° Op sociaal en vlaamsch gebied hebben ze (huiten enkelen) geen pro gramma. Ze willen het vaderland red den en 't gemeenebest dienen met nu en dan een vaderlandsche feest. Maar 't belang van 't land vraagt meerde kwestie der arbeiders en de vlaamsche kwestie moeten opgelost worden... Kiezers, ge kunt en ge moet bij de stemming meewerken voor 't welzijn van 't landge moet dus zorgen dat er meer gedaan wordt dan nu en dan een vaderlandsch lied gezongen... Iemand die dus voor de Liberalen stemt, staat ook tegenover Kristus en zijn Kerk, en is een zeer arme vader lander. 3. Mag men VLAAMSCHE NA TIONALISTEN naar Kamers en Se naat zenden? Die noemen zich toch katholiek, ten minste bij ons. Maar natuurlijk is de fiagm nrët genóégv Want katholieke kiezers zijn verplicht zulke mannen te zenden die de katholieke belangen werkelijk en boven alles dienen... Zijn en werken de Vlaamsche Natio nalisten nu werkelijk als Katholieken? 1° Ze werden veroordeeld door de kerkelijke overheid. Veroordeelde Ka tholieken zijn toch aardige Katholie ken Een waar Katholiek mag zich niet in zulke gelederen scharen!... 2° Wat ook hunne intentie zij, hun grootste vijand dien ze boven allen be strijden, is de katholieke partij (dat is zóó in feite, en Borms zei het te Ant werpen) dat wil zeggen dat ze het noodzakelijke bolwerk tegen het anti klerikaal front van Socialisten en Li beralen willen kapot hebben... Hoe kan een katholiek geweten zich daarmee vereenigen? 3° Hun programma kan in korte woorden samengevat worden: Alles kapot Een kiezer moet hij de stemming land en kerk dienen. Dient een kind zijn familie als het in de kamer alles aan stukken slaat om dat er een kader scheef hangt? 4° Menschen die besturen moeten volgens St Thomas twee hoedanighe den hebbenKennis van zaken en voorzichtigheid. Het kenmerk der Nationalisten is kortzichtigheid en gemis aan gezond oordeel. Ze hebben zoodanig veel ge keken op één belang en het zóó dicht hij hun neus gehouden, dat ze als 't ware geene andere belangen meer zien en kennen, en dat ééne vlaamsche belang willen ze behartigen met dolle drift. Wat de Nationalisten tot nog toe met zulke methodes bereikten is daar omtrent 0. Het kwaad dat ze stichtten op gods dienstig en ook op vlaamsch gebied is onafzienbaar. Een kiezer die zulke menschen aan 't bestuur van 't land stelt, spant dolle paarden voor den wagen en helpt on gelukken doen... 5° Waar is hun programma voor ver dediging van het katholiek onderwijs, hun sociaal programma?... Neen, een katholiek geweten eischt niet enkel godsvrede maar, vooral in de huidige omstandigheden, eischt het mannen die voor alles de groote ka tholieke belangen verdedigen, en nuch ter de bestaande kwesties (vlaamsche, sociale kwesties) willen oplossen vol gens de katholieke beginselen. Daar voor gaven de VI. Nationalisten ons nog niet de minste waarborg, we! in tegendeel. Denkt o.a. op Denderleeuw Alleen dus de twee eigenlijke katho lieke lijsten kunnen een Katholiek ge weten bevredigen de lijst der Burgers en Landbouwers en de lijst der Kris tene Werklieden... Aan de eerste Slachtoffers der Duitsche Gasaanvallen. Op heden Zondag 28 April, om 14.30 uur. Programma der Plechtigheden van Zondag 28 April 1929. Te 14.30 uur: Aankomst van Z. M. de Koning der Belgen. 1. - Hulde door het Belgisch militair muziek en de troepen. 2. - Volkslied (Fransch militair mu- 3.'"-' Gebéd door K. P. Barrandon, Almoezenier van de 153e legerafdee- ling. 4. - M. P. Héricourt, voorzitter van het Komiteit van het Standbeeld leest de opdracht en de nummers der fran- sche en belgische regimenten. 5. - De Heer Burgemeester van Zuydschoote neemt het standbeeld in bewaring. 6. - Redevoering van Generaal Gou- policie aangeduid zijn. rand en ontblooting van het Stand beeld. De troepen bieden de wapens totdat het doek gevallen is. 7. - Redevoering door Z. M. de Ko ning der Belgen. 8. - Volkslied (Belgisch militair mu ziek). 9. - Zegen (Katholieke Godsdienst). (door Fransch militair muziek) daarna Fransch nationaal volkslied (Belgisch muziek). 14. - Neerlegging van blpemeh en kronen. 15. - Voorstellingen aan Z. M. de Koning der Belgen. 16. - Bezoek aan het Standbeeld. N. B. De weg tusschen de brug van Steenstraete en de Kruisstraat van Lizerue zal gesloten zijn vanaf 2 ure. De vereenigingen der Oudstrijders (Roóde kaarten) en de personen voor zien van een uitnoodigingsKaart, zijn verzocht zich ter plaats te bevinden voor 14.15 uur. Het publiek zal toegang hebben tot een weide rechtover het standbeeld, langs cle rijweg. Die weg zal door de Bijzondere trams uit Yper. De Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen maakt het publiek kenbaar dat op Zondag 28 April aan staande zes bijzondere trams zullen in gericht worden, ter gelegenheid der 10. - Dood-march (Fransch militair plechtigheid van Steenstraete. muziek). 11. Een minuut stilte. 12. - De klaroenen blazen le re- réveil 13. - Belgisch nationaal volkslied Vertrek uit Yper om 13.30 uur Aankomst in Steenstraete 14.00 uur Terug uit Steenstraete 16.15 uur Aankomst in Yper 16.45 uur De prijs heen en terug 3.50 frank. Generaal De Ceuninck verhaalt welke rol het belgische leger speelde in die droeve dagen van 22 April tot 5 Mei 1915. Heden Zondag, wordt te Steenstrae- Indien het slecht uitwerksel der gas te ingehuldigd/het gedenkteeken dat schrikkelijke verwoestingen hij onze bondge- i - i .i, ii i i nooten teweeg bracht, leden de onze niet te Frankrijk wijdt aan de dooden van het veel> hef doodemie overspansel was komen 418e regiment voetvolk en aan de eer ste slachtoffers van de duitsche gas aanvallen, waaronder het inrichtend komiteit ook onze soldaten telt, die, zooals men weet, glorierijk den slag doorstonden, uitgaande van de Duit- scher, door de moorddadige gas-wol- ken beschut. Die plechtigheid zal met buitenge wone luister gevierdwonden; zij zal immers voorgezeten zijn door den Ko ning, omringd van een groot getal le geroversten, waaronder Generaal Gouraud, militaire bestuurder van Pa rijs, de generaals Deligny, gewezen kbmmandant der 153e afdeeling: Qui- quandon, gewezen kommandant der 45" afdeelingCouillaud. der 87e af deeling; Lacapelle, kommandant van dezer gebeurtenissen uit droeve dagen, zullen ook wel menige herinneringen te binnen ko men. Het was rond 4 uur, den Donderdag na middag, 22 April, dat in de stad de gruwver- wekkende mare rondliepDe Duitschers zijn doorgebroken We leefden weer in angstige onzekerheid, 's Avonds zagen we fransehe soldaten waan zinnig. hijgend naar adem, de stad binnenloo- pen. Op de markt, op de steenen lagen er te stuiptrekken, half vergeven door de gas, naar adem hijgend. Doodvrees lag op ieders gezicht in stad: Moeten we vluchten? De Vrijdag was het door stad een aaneen- houdend doorrijden van parijsche autobussen die jonge mannen naar 't moordend front vroerden. om <U: ledige gaten te stoppen. Kanongebulder' aan 't front, autogerinkel in stad, en niemand die een straat ver dierf gaan. Pakken wierden gemaakt met het noodig- ste om te vluchten Den Zaterdag morgen, minder beweging. We waren dien morgen rond 8 uur aan 't drukken van De Poperinghenaar 't was ons laatste nummer toen voor het eerst obussen door kanonnen gezonden op stad vielen en er inwoners doodden. Dat was het begin onzer ellende den Za terdag vluchtten er velen. Den Zondag, Maandag cn Dinsdag nieuwe obussen, nieuwe dooden. Twee dagen later was Poperinghe verlaten en dood. Velen waren Frankrijk in, velen doolden rond stad, woonden in schuren en stallen. Dat duurde 3 jaar! Droeve herinneringen. Bij 't inhuldigen van het gedenktee ken van Steenstraete dat zoovee! jon ge menschenlevens eischte, laat ons een gebed storten voor de Oorlogs slachtoffers en God bidden ons van alle verdere oorlogen te vrijwaren. STAD POPERINGHE. te eindigen rechts tegen onze loopgraven. Maar de veldslagen kostten aan ons voetvolk alleen30 officieren en 1500 mannen, ge dood, gekwetst of verdwenen. Twee regimen ten'hadden bijzonderlijk geleden: De Gre nadiers en het 3" Linie. De Koning herkende hun heldenmoed en gaf toelating aan die twee regimenten hun vaandel te betitelen met de naam «Steenstraete». Plet zelfde voorrecht werd verleend daarna aan de 2" Karabiniers, van. dewelke twee bataljons deel •geiMMnen hebben op het laatste van den slag. Frankrijk heeft niet vergeten. Groote Galavertooning der VLIEGENDE KOZAKKEN TE PAARD op Zaterdag 4 en Zondag 5 Mei 1929 telkens om 5 uur stipt, op het Voetbalplein «Kouter Prijzen: 15 fr. - 10 fr. - 5 fr DE KOZAKKEN-DJIGUITES te Poperinghe. 'De wereld door bekende"ruiters De Kozakken-Djiguites die eene schit terende opvoering gegeven hebben in het park Cinquantinaire te Brus sel komen naar Poperinghe den 4 en 5 Mei. 't Is de Oproeping van. het on sterfelijk Rusland, want Kozakken en dansers zullen er altijd zijn in het kei zerrijk der Czars. Deze uitstekende ruiters hebben de voornaamste steden der wereld be zocht. 't Is gansch het gebied der step- Welk is het ontstaan van het gedenktee ken, dat zal ingehuldigd worden op Zondag 28" April? Zooals ge weet, is dit gedenkteeken op gericht ter nagedachtenis aan de dooden van het 418" en aan de slachtoffers van de duit sche gas-aanvallén. Het 418" was een nieuw regiment, ten groo- 1' wapenkorps, die plaats zullen nemen ten deels samengesteld uit jonge soldaten der i naast onze legeroversten en overhe- j klas '15. Men noemde ze de BleuetsDie den geleid door Generaal Baron deschoone jeugd, waarlijk bezield met het Ceuninck. Kere-voorzitter van het in-heihg vunr en d,e d(j «sondering uitrmek pen dat ge met die beroemde ruiters richtend komiteit ?n?er ™ien' Pas geleid door den luitenant- H zien voorbijtrekken. nuiLcuu ivvinlcl. kolonel Barraud en vormde met de 4 Zoua- k tt i i tv Sprekend over de tragische oorlogs- ven, een brigade, geplaatst onder de orders' sPel cler 'Jtguttes is zeei ge- dagen van 22 tot 25 April, aan een dag-van generaal Codet. Die brigade miek deel vaarlijk en zeer moeilijk. Hun leven bladschrijver van Brussel ze°-de Ge- u't. van de 153" fransehe afdeeling, bestuurd is gedurig in gevaar. Maar het is hun b door generaal Deligny, daarna geroepen tot stjej die ze boven alles schatten kommandant van een andere atdeeling. i i. i De werkdadige hulp en de wilskrachtigeUe paarden zijn hun beste vrienden, medewerking van de belgische troepen aan Men zegt dikwijls dat de Kozakken kleine omstandigheden zijn uit mijn geheu- de zegepraal van Steenstraete willend her- een ongevoelig hart hebben. Dat is gen verdwenen. (kennen, en de gedachtenis aan de officieren niet waar. In Europa weet men niet, Wat de gas-aanvalbetreft; beschouwd en soldaten van ons leger die vielen in den poe „-oecj en zacht ze zijn Zii denken van Belgisch standpunt, ik denk te mogen loop van den slag willende in eer houden, bevestigen, zonder tegenspraak van wegens beeft het Fransch komiteit, dat de oprichting alleenlijk aan Rusland en denken er onze heldhaftige fransehe bondgenooteu, dat, van het standbeeld aanvaardde, besloten de j weldra te mogen terugkeeren. zoo de Duitschers verslagen werden in hun naam der eenheden die er deel aan namen er Wanneer de overblijfsels van het le- moorddadig plan, bewerkt met een verboden 'n te beitelen, te weten 2" Karabiniers, 3" en „er Wrangfel in Crimée gedreven wer- 4" Linie, Artillerie en Genie der 6" en 1" afdee- t- T) i ling en de Zware Artillerie. Het is daar een dfn' 7A U de Kozakken naar Bulgane mooie zoowel als een broederlijke hulde, die gezakt om vandaar de wereld rond 't hart van alle Belgen raakt. De tegenwoor- te zwerven. Hunne eerste opvoering digheid des Konings aan de plechtigheid van had plaats te Parijs in 1922. Bijgevolg de ïnhuldiguig, zal toonen aan onze fransehe - (]e Kozakken oude strijders en vrienden, dat die huldebijk hier gewaardeerd J neraal de Ceuninck Veertien jaren zijn verloopen, sedert de gebeurtenissen van Steenstraete en vele en niet bekend vernielingswapen de gas het voor een deel komt door het heldhaftig optreden der Belgische 6" legerafdeeling, die lag zij aan zij de fransehe troepen, eenige honderden meters benoorden de brug der Steenstraete. Het is de verstandige leiding der onder oversten, op het oogenblik dat de verrassing zich voordeed; het is de heldhaftigheid en de moed der officieren en soldaten, die de tegenpartij belet heeft een bijval te genieten, die, had de doorbraak gelukt, groote gevolgen had kunnen hebben. Het volstaat te denken, wat had kunnen gebeuren, indien de belgische troepen, min hardnekkig en min koelbloedig begeven hadden. TRAGISCHE UREN. ...nochtans, twee maal was de toestand ten uite'fst gevaarlijk: Vooreerst,' den 22" April, op het oogenblik, dat zich verdedigende in de verstikking, de fransehe legers in wanorde achteruit weken, hun stand ontruimden, hon- derde dooden ter plaats latende, en aldus de Belgen ontdekkende, hun van allen steun be- roovende, en hun blootgesteld latende aan de pogingen der omsingeling. Ik voeg daar bij dat de Franschen letterlijk versmoord waren in de giftige wolken, en dat deze de Belgen enkel licht aanraakten. Daarna was het. in den nacht van 23" tot 24" April, wanneer de verbinding met de pijnlijk herstelde fransehe troepen opnieuw door verrassing doorgebroken werd te Li- zerne, de Duitschers, onze naburige loopgra ven al de keerzijde van dat gehucht ingeno men hebbende, al den rechterkant van de verdedigende secteur, vlqg samengesteld in den avond van 22" April. In die bange oogenblikkenhebben de krachtdadigheid, de wil, en de ontembare moed onzer troepen een vreeselijken toestand gered, hebben aan den vijand een hinderpaal gesteld, welke hij niet heeft kunnen trotsee- ren, en hebben aan onze bondgenooteu een steun verleend die hun toegelaten heeft, zich terug te groepeeren, de aanvallers te bedwin gen en zelfs vooruit te gaan, met den moed het fransehe leger eigen. In hun samenwer ken met de fransehe troepen, schitterden de onzen uit en herwonnen den verloren grond, ten westen van het kanaal. Een vraag komt ons heel natuurlijk op de lippenHoeveel werd betaald aan al dien heldenmoed in verdediging en bij aanval Van 22" April tot 5" Mei, datum op de welke de Duitschers totaal over de vaart verdreven waren, ondergingen onze mannen in die ongeschikte loopgraven, schrikwekken de bombardementen. is aan juiste waarde. De gevolgen van den Gas-aanval in 1915 voor Poperinghe. Bij de inwoners onzer stad, bij 't overlezen verbazende oefeningen. 't is daarom dat ze overal grooten bij - val genieten. j De gansche bevolking van Poperin ghe en omliggende zal ze willen be wonderen in hunne verrassende en FONDSENBAM m B

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1