De Wilde Ruiter t door A. HANS, BURGERSTAND VAN Politiek Overzicht KOOP UWE SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste. "rass; GEDACHTE I%' diefde is het brood der zwakken. Als men goed wil zijn, is het leven wel heel moeilijk. Rijke lieden zijn in regel, noch be ter, noch slechter dan de armen, hoe wel de verleiding om slechter te zijn, natuurlijk te grooter is. IBtSBBBBBBBBBBBBBBBSISBBBBSBlg Nog veertien dagen en we gaan ter stemming en... Allee! ge hebt maar te zien dat ge tnv plichte doet. Ik moet ulder dat nooit zeggenge zijt oud en ■wijs genoeg om te weten wat dat ge te doen hebt. STUDENTEN van 20 jaar zouden ook wijs genoeg moeten zijn. om te weten wat ze te döen heb ben. I 'ie van Gembloers, van de land bouwschool hadden grève of werksta-, king gemaakt. Waarom? vraagt Ma renta. Wel, schaap omdat er besloten was in de Kamers van hun diploma's niet op den zelfden voet te stellen als de diploma's afgeleverd door de uili- versiteiten van Leuven, Luik, Gert en Brussel. Die studenten van Gembloers maakten dus grève. Maar zooals- bij iedere grève moest er een kas zijn, met ondersteunings-geld. Iedere stu dent gaf dus iets van zijn drinkgeld. Hoeveel er in de kas was weet ik niet, maar op een morgen was de kas ge stolen. 't Is nu uitgekomen dat twee andere studenten die centen hadden gepikt om hun schulden te betalen, die ze met het spelen gemaakt hadden Die zijn natuurlijk voor hun leven ge schandvlekt. Wie eenmaal heeft gestolen Of pakt een andermans gerief, Die draagt gedurende zijn leven Den naam van dief. Toontje Poefzat op 't banksken want hij had ook gestolen. Zeg ne keer, betichte, zei de zjuze, hoe hebt ge 't aan boord gelegd om die brand kast of kofferfort open te breken Da s ne geheim van den stiel, meneer ■de zjuze, zei Toontje, da mag ik u nie zeggen. Maar ik zeg u, menschen, dat er toch menschen zijn die met hun geld en juweelen de zot houden. Zie ne keer madame Jurgeus, de madame van dien Hollandschen margarine fa brikant. 't Mensch logeerde te I.onden in een hotel en had voor 600 duizend gulden juweelen mêe. Voor hoeveel frank is dat? vraagt Marenta. Wel, schaap ais ge een beetje rekenen kunt zult ge zien dat het voor omtrent 9' miljoen frank is. Hewel, Daar is in vollen dag Een dief gekomen, die Met al die schoon juweelen ging Schampavie Maar madame Jurgens zal er geen boterham minder om eten want 't mensch heeft meer biljetten van 1000 gulden dan 't Manneken uit de Maan. haren op zijn kop. IN ENGE LAND hebben een paar vliegers het in huider kop gestoken om van Lon den uit naar Indië te vliegen, in een trek door. Een boot doet dat réisken op vier weken, zij zouden 't op 3 dagen doen. Maar in Amerika zijn ze wat anders van zin. Daar willen ze zoo maar in een trek rond de wereld vlie gen. 56 duizend kilometer astemblief. Daar zouden vliegmasjienen zijn die al vliegende de vliegers eten en drin ken en olie en naft zouden bezorgen. Allo! 't wordt plezant: nog een beetje en we gaan als de hoogmisse gedaan is te Poperinghe in een vliegmasjien- tje en we vliegen even naar Parijswe gaan daar een broksken eten en een glazeken drinken en we komen al Brussel weere naar huis en we liggen nog voor middernacht in ons bedde. En naar Amerika vliegen zal ook maar een gepeisd werk zijn. A propos van Amerika. Te Rock-Ysland zijn er twee vlaamsche menschen 50 jaar ge- BBBaSBBBBBSflBgflflBBBRlHflBBBBI« Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 41 V ROMAN 't Verraad. Een dag was voorbij gegaan. En men had op den Maerburg de maatre gelen genomen voor de reis van jonk vrouw van Heilbeke. Robert zou haar naar Engeland brengen. Ze moesten in 't geheim over zee, wegens den oorlog met de Britten. Robert had daarover gesproken met Blomme, die immers van de kust afkomstig was. En met vreugde zou deze zijn weldoeners een dienstbewijzen... Hij was nu sterk ge noeg om de reis mee te maken naar Blankenberge of Heist. Men zou bij avond het kasteel ver laten, om niet de aandacht der dorpe lingen te wekken. 't M as even na zeven uur. Op het plein stonden drie paarden gezadeld. En weldra traden de drie reizigers buiten. Robert voelde weemoed, dat Magda dit was ze nog altijd in zijn geest het kasteel zou verlaten. Hij had ze zoo gaarne een gewich tige vraag gesteld. Of zij zijn vrouw wilde worden. Maar hij vond den tijd ongeschikt. Ze treurde nog om haar broer, wiens huwd. Het zijn August Poelvoude en Marie Van Hyfte van Wyngene. 't Manneken heeft met Marenta een uitnood iging gehad om naar de feeste te gaan, maar aangezien Rock-Ysland precies niet nevens de deur ligt en Marenta schrik heeft van de groote waterplas, zijn we maar stillekens te Kukkelooreghem gebleven. De Paus die nu reeds zoolang in 't Vatikaan is gebleven, gaat een reis- ken maken naar Palestina. En Casimir Devogel die naar de plaatse ging waar de konink te voet naar toe gaat is door de plank gezakt en terecht ge komen waar 't niet goed. riekt. Ze hebben hem gelukkig nog opt ijds kun nen bovenhalen. Maar hoe hij er uit zag kunt ge wel peinzen. Peist er ook op, allegaar, Dat ge stemmen moet Kort en goed Voor de candidatèn van «De Poperin- [ghenaar». Jef, de zeune van boer Tops, leest ook alle weken De Poperinghenaar en als Jef die leest-, zal hij moeten zeg gen: dat Manneke uit de Maan weet toch vele dingen. Ziehier wat er ge beurd is: Jef, had een nieuw paard gekocht en zou het beest ne keer probeeren in de voituur van papa. Stance, zijn zuster en Sarlotteken, zijn lief, reden mee. Jef zat voorop 't banksken en de twee meiskens ach terin. Alles ging goed maar daar be gint het paard almeteens met den rombardun te spelen en dat vermeerde allee vijf minuten zoodat Jef maar besloot naar huis te keeren met zijn gespan. Toen ze thuis kwamen hielp hij de meiskens uit het rijtuig en hij zei tot Sarlotteken't is spijtig dat we zoo rap hebben moeten keeren. Och! zei T meisken... dat kan ieder een al ne keer voorvallen. Ja, zei Jef, ze hebben 't peerd te veel boonen ge geven. O! was dat 't peerd... dat zulk gerucht maakte...vroeg Sarlotteken... 'k meende dat gij 't waart. Manneken zegt Marenta, als ge geen ander his- toriekens weet te vertellen, is 't maar beter dat ge zwijgt. Daarop denkt het Mannekenzwijgen is winter en zo mer goed. We zullen dus Marenta maar laten babbelen. 't Gebabbel der vrouwen Brengt leed en rouwe. 't Is weer ne keer te zien geweest, te Sjarlerwa. Daar woont zekere Pal- mvre Devogel van de kanten van Sot- teghem. Daar woont ook een Irma Deperter van de kanten van Aude- naerde. De twee meiskens zagen gaarne een Italjeunder die Giovani Bianci beet. Giovani hield meer van Palmyre. Irmatje was jaloersch en strooide praatjes uit over Palmyre. Palmyre dat hoorende werd kwaad. Palmyre liep naar Irma. Palmyre pakte Irma bij de haren en 't gevecht begon. Ja maar Irmatje was precies geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. De nagels kwamen er hij te pas En Palmyre kreeg toen alras Een gezichteken vol wonden 't Schaap was leelijk nu geschonden. 's Anderendaags kwam Palmyre weerom maar nu had ze een revol verken mee... Drie kogels floten door de lucht en Irmatje ligt 1111 in 't hos pitaal. I leur leven hangt aan een draadje... En dat allegaar uit jaloe zie... Dat allegaar om te trouwen... Marieken was ook getrouwd. Weet ge 't nog zei ze tot hen ren Jef, hoe gelukkig ik was toen ge mij gevraagd hebt... Ik kon van aandoening geen woord meer spreken. Ja, zei Jef, maar sedert hebt ge uw scha ingehaald. Een stormwind haalt soms ook rare fatsen uit. Te Stockholm heeP het zoo fel gestormd, dat de daken van de huizen vlogen, precies lijk een strooi- hoedje van den kop van 't Manneke uit de Maan. Marenta vraagt of 't mansvolk dit jaar een strooihoedje- zal vandóen hebben Als 't weer blijft zooals 't nu is ,dan zeker niet, want Nog altijd zit de wind in 't Noorden, E11 blaast. En raast, Met veel geweld Dat 't Lenteweer niet of en telt. De spinazie die verleden week te BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBa graf nauwelijks gesloten was. Llij moest wachten. Doch in Engeland kon een ander verschijnen en hem de geliefde ont nemen. Misschien zou hij op de zee spreken van den grooten wensch zijns harten, van zijn liefde. Ze stegen op. En stil reden ze heen over de brug. Haltklonk het plots. Vele gedaanten omringden hen. Franschen, zei de jonkvrouw van Heilbeke huiverend. En van Maere begreep ook, dat er hier een valstrik was gelegd. En hij dacht aan den onbetrouwbaren nota ris. Wat beteekent dat? vroeg hij luid. Een officier trad naar voren. - Ik sta hier in naam der wet, zei hij. Wat wilt ge dan? Gij herbergt op uw kasteel den zoogenaamden Wilden Ruiter, vijand van 't gezag, op handeling, 't Is ons bekend, dat zij een jonkvrouw is... Vijand van 't gezag, hernam van Maere... Geen geweld om mij. fluisterde de jonkvrouw, zich tot hem buigend. O, ik wil mijn leven voor u laten uit liefde, prevelde hij terug. Hij had niet kunnen vermoeden zoo gauw zijn liefde te betuigen en dan in zulke omstandigheden. Neen, geen geweld nu, herhaalde Brussel tien frank per kilo werd ver kocht, stond dees week 12 frank. Veel te duur, maar de asperges werden in tegendeel aan 10 fr. den bussel ver kocht. Alleeasperges met eengoei botersaus en harde eieren is ook eten. Van eten gesproken: Tuur de jager was op jacht geweest maar had zijn poeier voor niemendalle verschoten. Hij liep door veld en bosch uitgehon gerd als een leeuw. Llij kwam aan een hutteken en zag daar een panneken met pap op de stoof staan. Tuur kende de menschen die daar woonden en hij peisde: 't zijn arme menschen.. Ik zal een goed drinkgeld geven en dat papken opeten. Dan zullen ze niets zeggen. En Tuur slabberde alles maar binnen. Juist toen hij 't kommeken leeg had kwam de moeder binnen met haar drie kleine gasten. Moe der, zei Tuur, hier is vijf frank... ik heb dat papken uitgegeten. Maar mijnheer! riep de vrouw uit! )a, zei Tuur en 't heeft me goed gesmaakt. Maar mijnheer!' zei de vrouw weder om... dat papfcen... Hewel? vroeg Tuur. 't Heeft op het hoofd gelegen van mijn gasten... Zie ne keer... hun kop staat' vol zweren Wat er met Tuur toen is geschied Mijn vrienden lief vertel ik niet. E11 dit is te Hoei geschied: Oreer Marin reed met zijn oto over de haan. Voor hem reed een wagen van het pachthof van madame- Lepers die van achter niet verlicht was-. Niet madame Lepers, maar de wagen. Orner Marin botste er op en met zulk geweld dat hij op den slag werd gedimd'. Ja, ja, die oto's... Prinses Czartonvska is ook dood. Een schoon maske drie en- twin tig jaar oud. Verliefd op een onder officier. Mocht er niet mêétromven. Kon haar leed niet meer kroppenOch arme. Toen heeft Czartonyska een flesch vergift genomen. Dood'! Nu is ze van haar liefdepijn genezen. Maar had dat schaap geloof gehad Dan had ze geen vergift genomen En was het zeker met haar niet Zoover gekomen. In de Walenstreek zijn er wel dfie, vier moorden uitgekomen die jaren ge leden zijn gebeurd, 't Spreekwoord zegt hetde kraaien zullen 't uitbren gen. Kraaien wonen in de bosschen en vossen ook. Een zekere jachtwachter die Renard heet, wat vos beteekent. heeft tweemaal achtereen een nest jonge vossen gevonden, 't Moet ergens in de Ardennen zijn gebeurd'. Clara, zegde Mieleken op 't bal, ik heb met mijn kameraden voor een toerneeken gewed, dat ik 11 zou mogen kussen. Hewel. zei Clara, betaal dan rap uw toerneeke en ze gaf Mieleken een bil jet van twintig frank. Onze frank Is nog altijd krank In dé groote handelshuizen steken er voor miljoenen en miljoenen fran ken. En die groote handelshuizen doen mekaar vreeselijk dén duivel aan. 't Is van buigen of bersten. Maar nu wordt er gezegd dat Tietz terug komt naar Antwerpen en Brussel Én nu schijnt het dat die g*roote han delshuizen van Brussel en Antwerpen schrik krijgen en dat ze zich tot één maatschappij gaan versmelten, om tegen Tietz te kunnen concttreeren. Laat ze maar concureeren. zegt -Ma renta. Hoe meer concurrentie, hoe beter koop Punt. De drukker heeft gezegd dat ik mijn kronjike niet te lang mocht ma ken, want hij heeft zijn papier te fel noodig voor de kiezing. Ik leg dus rap de penrre neer En wensch u voor te sluiten... Eén Zondag, rijk aan zonnig weer Waarbij de vogels fluiten. 't Manneken uit de Maan. mBBBBBBBBBBBSSggaEBBRBBBSHBEBS ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1® en 3e Zaterdag der maand, van 9 J4 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2® Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel BBBBBBBiaSBBBBBIBBBlHMBBBBBflflBS de jonkvrouw. Ik ben de Wilde Ruiter niet meer. Mijnheer, hernam de officier, 't is hier de plaats niet om te redetwisten. De rechtbank zal oordeelen, maar ik heb bevel Jonkvrouw van Heilbeke, alias den Wilden Ruiter, op te leiden. Zij is trouwens tegelijk Magda Pos- teels, die reeds om rooverij aangehou den werd en de vlucht nam. Aangehouden door laster. Het is de zaak van de rechtbank daarover uitspraak te doen. Men is echter wantrouwend jegens zulke ge heimzinnige personen. De eer van Jonkvrouw van Heil beke staat boven alles verhevenzei van Maere heftig. 't Is mogelijk. Ik voer mijn last uit en neem de Jonkvrouw gevangen. Zij zit daar naast u op het paard. Er waren plots fakkels verschenen, welker rossige schijn over de groep viel. En 't werd een tragisch tooneel nu. Soldaten lichtten snel Jonkvrouw van Heilbeke van 't paard. Robert had groote moeite om zich te beheer- schen. Blijf kalm! smeekte de Jonk- wouw hem. Ik zal me verantwoorden. ,De bezembinder en zijn vrouw waren uit het kasteel komen loopen en zagen wat er gebeurde. Ze jammerden luid. Hebt moed en vertrouwenriep bun pleegdochter hun toe. Ik heb mijn plicht gedaan. En 't is nu niet meer als vroeger, toen zoovelen onrechtvaar dig vervolgd werden. BECELAERE, van 1 Februari" tot 30 April. Geboorten. Lefebvre Frans, v. Achille en Dymuyiick Marie. Maes Leona, <j. v. Leon en Nuitten Emelie. Desmot Willy, 7.. v. Oscar en Breyne Bertha. Weyrinck Martha, d, v, Henri en Vanacker Mag/talena. Maes Jules, z. v. Remi en Vauhecke Adriana. Atueye Angèle, d. v. Gast»» en en Verleye Ówzaiina. Dejonghe Robert, z. v. Polydoï e» Verbrigghe Rosalie. Lar- nout Noëlla, dv v. Gaston en Warlop Martha, Reynacrt Maurice, z. v. Henri en Delrue Nathalie. Vamfetannoote listher, d. v. Omer en Lobbestael Marie. Debuf Julius;, z. v. Jozef en Detiwaor Elodie. Holle voet Daniel, z. v. Jules- em Spillebeen Zultna. Overlijdens. Nuyssen Marie, 34 j. Verkaemer Jules, 62 j. Nuytten Elodie, 54 j., Cneudt Henri' 87 j. I,ezy Roger, Roger, 11 m. Buyse Gilbert, 4 m. De- gezelle Joannes, 87 j. Verstraete Euphra- sie, 60 j„ echtg. Grysott Louis. Samijn Valere, 9 m. Huwelijken. Pieter Kruydt met Celina Depla, wed. Raes Florimond. Nuytten Jules met Samain Irma. Olevier Gaston met Sarrazyn Lucienne. PASSCHENDAELE, maand April. Geboorten. Ledoux André, z. v. Cyriel en Eeckeloot Germaine. - Simpson Rose, <L v. Georges en Plaisant Josephine. Wyf- fels Bruno, z. v. Cyriel en Sinnaeve Eudoxie. Toebaert Marcella, d. v. Juliaan en Olie- vie Iilisa. Deforche Agnes, d. v. Alidor Ramon Godelieva. Dutry Antoinette, d. v. Ijilaire en Huyghe Martha. Dick Oditla, «8 v. Jules en Brackx Maria. Vallaey Erajis. z. v. Alfons en Lapere Maria. Ty- vnert Robert, z. v. Henri en Vand'enbroucke Maria. Joye Henriette, d. v. Joris en Salen Margareta. Vangheluwe Roger, z. v. Cyriel en Huyghe Magdalena. Veracx Jeanne, d. v. Gaston en Demey Anna. Overlijdens. Decapmaker Omer, 12 j. -p Verharghe Ismael. 1 j. Verbrugghe Lucie, 72' ongeh. Deceuninck Agnès, 1 j. Huwelijk. Degryse Emie! en Bailleul Irma. SBEBBBBBBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBBS Verdeeldheid bij de Liberalen. De Liberalen hebben er een zeker leedvermaak in wanneer zij bestatigen dat de Katholieken op sommige pun ten verschillen en in enkele plaatsen zelf verdeeld zijn. Zij voegen er met zekere zelfvoldaanheid bij dat zij. de Liberalen, geene verdeeldheid kennen en dat allen dezelfde rneenïng hebben. Niets is min waar. Niettegenstaan de het beter ga-at eens van gedacht te zijn, als men maar met een klein hoop je is, toch mogen de Liberalen zich op geen eensgezindheid beroepen. Te Antwerpen gaat het onder de Liberalen tras s eb én flaminganter en anti-flaminganten. Te Brussel gaat het voor of tegen den schooloorlog en voor of tegen het kartel met de So cialisten. Een deel der Liberalen komt op voor dit laatste beginsel met een afgescheurde lijst. Voor de andere ar rondissementen is het niet veel beter. Tn ons arrondissement, bij voor beeld, waar het toch zeker is dat M. Glorie niet kan gekozen zijn, weten de liberale kiezers niet of hunne stem zal dienen om den flamingant M. Boedt van Brugge naar de Kamers te zenden ofwel den franskiljon M. Gil- l m van Kortrijk. In alle geval zal er een deel der liberale kiezers gefopt zijn. Ook in het Walenland is er ruzie onder de Liberalen. Daar staat onder andere de razende separatist Tennissen aan het hoofd der liberale lijst te Luik. Voor de oplos sing van het taalvraagstuk staat hij even ver, en misschien wel verder dan de Vlaamsche Nationalisten. E11 daar is ook M. Pater, de liberaal uit Hene gouwen, die niet kan dulden dat Waal- sche officieren zouden moeten Ylaamsch kennen. Ge ziet, als er spraak is van ver deeldheid in de politiek rangen, dat de Liberalen best zouden zwijgen. I De Liberalen zijn eigenlijk maar op een punt eens, en dat is om negatief werk te verrichten. Anti-clericajisme, dat was en blijft vooral hunne bekommernis. Liberale sociale en cultureele inrichtingen, die bestaan niet. O]) Vlaamsch gebied hebben zii alle goede oplossingen stelselmatig ge dwarsboomd. De liberale partij mag er enkel fier op gaan op haren haat tegen de boeren en op hare minachting voor de arbeiders. Hulde aan den arbeid in 1930. Het plan is opgevat geworden in 1930 een Nationale Tentoonstelling van den Arbeid te Brussel te houden. Die tentoonstlling zal, naar verluidt, IBBBBBBBBBBEBSBBBBRSBBBBBBBnB Waar voert ge de jonkvrouw heen? vroeg Robert aan den officier. Dat deel ik u niet mee en ik waarschuw u geen pogingen te doen om haar te bevrijden. iIs die gevangenneming dan zoo geheim, dat haar verwanten en ken nissen niet mogen weten waar de jonkvrouw zal vertoeven? -Gij hebt mij geen vragen te stel len... Wel. neem mij ook gevangen! riep van Maere uit, die gaarne de ver liefde vergezeld zou hebben. - Daartoe heb ik géén last. Maar ik heb haar verborgen! Ik herhaal, dat ik geen bevel heb gekregen u mee te nemen. En ik ver zoek u mij niet lang op te houden. Waarom werd hier voor ons een hinderlaag gelegd? Gij blijft me lastig vallen en dat verveelt me. We wilden in uw kasteel komen toen ge buiten reedt. Maar de fakkeldragers zaten ver borgen. -O, ik heb volkomen het recht eenige maatregelen te nemen, waar het een sluw persoon als de Wilde Ruiter geldt. En nu hel) ik u meer dan genoeg verteld. Laat mij een gerij halen voor de jonkvrouw Er staat ginder een kar... Een ruwe, schokkende kar. Zoudt ge een draagkoets \«en- schen Jonkvrouw van Heilbeke is geen veroordeelde, hernam van Maere. geen mededinging voor de Tentoon stellingen van Antwerpen en Luik uit maken. De' bedoeling is dfen1 arbeid te huldigen en' de hand- en geestesarbei- ders aan te ïftviedigen, alsmede aan de ambachten fiti!® adel en prestige' terug te schenken. Met dit doel zal een national ten toonstelling van den arbeid ingericht worden. Naar aanleiding van die ten toonstelling zullen* groote feestelijk heden ingericht worden en wel op die wijze dat door middel van filmopna men en draadlooze omroep het buiten land zal kunnen oordeelen over de Waarde van de Belgische arbeiders. Aan de dekens der verschillende ambachten zal een nationale hulde ge bracht worden. Die dekens zullen ver kozen worden onder de verdienste lijks-te em oudste arbeiders die nog aan dert arbeid zijn; ook zullen twee on derdekens aangeduid worden. Een Commissie: zal in 1930 die dekens en onderdekens aanduiden. Een wedstrijd voor het beste ar- beidsprödukt zal worden ingericht en prijzen zulle® worden toegekend. In 1930 dus zullen de arbeid en de arbeiders- gevierd en gehuldigd wor den. Het Ouderdomspensioen. Op de Kiesvergadermg te Rousse- lare zegde Minister Heyman: Er zijn thans in het land 320.000 pensioengerechtigden,, dus zooveel menschen trekken hun pensioen, daar voor geeft de Staat uit 350 milUoen frank per jaar. Een derde van die menschen. die pensioen trekken zijn niet tevreden en dat is. begrijpelijk. De wet van 1920,. door de socialist Wauters voorgesteld, beantwoordt niet aan onze opvattingen. De Minis ter toont met een paar pittige en sprekende woorden aan dat de vooruitziende en spaarzame men schen, door het stelsel van den socia list Wauters worden gestraft era dat daarentegen de nieL-spaarzanie en goe-levers er het' meeste profijt uit halen. Wanneer de katholieke macht versterkt wordt op 26 Mei a.s. zullen we dat stelsel heel en al veranderen. Wij willen, dat iemand die 65 jaar oud is en voor zijn pensioen gestort heeft, fier op zijn pensioen moge gaan welke ook op dien ouderdom zijn inkomsten mogen wezen als een verworven recht. Tegen het vloeken. Steds weer hoort men belangwek kende bijzonderheden over den strijd der Italiaansche overheden tegen het vloeken en zweren. Al heel streng treedteen prefect van een klein stadje in dè Abruvz-en op door in een manifest aan de burgers mede te deelen, dat hij thans ged won gen is van woorden tot daden, over te gaan en dat verder eenieder het vloe ken zeer duur te staan zal komen. De politie heeft last gekregen een ieder, die vloekt op het raadhuis aan te geven, waar boeten tot 4.000 lire worden opgelegd. Tenslotte herinnert dé prefect er aan. dat een beschaafd volk niet mag vloeken. Senator Braun gehuldigd. Na afloop der Senaatzitting van Donderdag, had een hrrldebetooging plaats ter eere van den Katholieken Senator M. Braun, die de hernieuwing van zijn politiek mandaat niet meer aanvraagt. M. Braun is 82 jaar en ouderdomsdeken van den Senaat Hij was zeer bevoegd in alle juridi sche vraagstukken, als katholiek een vurige strijder voor de vrije scholen en zeer meegaande irr zake democra tische hervormingen. Hij werd in de parlementaire we reld algemeen geacht. Ter gelegenheid' van de hulde aan M, Braun waren de openbare gaande rijen van den Senaat druk bezet. De vertegenwoordiger van den Koning, de gezanten, van Frankrijk en Italië, dé Voorzitter en de Leden van de questuur waren in de zaal aanwezig. Al de Ministers waren op hun bank. Bij zijn intrede in de zaal werd de heer Braun langdurig toegejuicht De Voorzitter gaf lezing van een per soonlijk schrijven van den Koning, waarin deze zijn sympathie voor den heer Braun uitdrukt. Daarna werden redevoeringen ge houden door den Voorzitter van den Senaat, M. Magnette en door den eer sten Minister, M. Jaspar. BBaBBBSMEflEBSflilBBEEBSflEflEEBflH Laat haar dan tenminste op haar paard zitten. Zij zal op de kar reizen. Ook ver bied ik 11 ons te vólgen. De weg is toch vrij, meen ik. Als ik het merk, behandel ik u als vijand en laat ik u neer schieten. O, Robert, stel u voor mij niet in gfevaarvroeg de jonkvrouw. En het ontroerde van Maere dat ze hem bij den voornaam noemde. Dat leek nu zoo innig. En ze werden ge scheiden... Wat zou 't gerecht beslis sen over haar! Weer kostte het Robert moeite zijn wapen te laten rusten. De geliefde verlossen en met haar rennen naar de kust en ze veilig in Engeland brengen 't Lokte hem sterk. Maar wat kon hij tegen de overmacht. Ei" was een ster ke macht om de legendarischen Wil den Ruiter gevangen te nemen. Maar jonkvrouw van Heilbeke was niet wild. Ze stond zoo kalm tusschen de soldaten. Robert zag haar schoon gelaat en de zoete oogen, nu op hem gericht. Vooruitbeval de aanvoerder. Niet langer meer gedraald. Robert gaf de jonkvrouw de hand. Toch zal ik over u waken, fluis terde hij. Tot weerziens en ik dank u voor al uw goedheid, antwoordde ze stil. (3, kon ik meer doenMaar ik zal een verdediger aanstellen voor 11 en de lasteraars laten ontmaskeren Vooruitherhaalde de officier. Mijnheer van Maere verwijder u,., De heer Braun bedankte ten slotte de Vergadering vóór de vele blijken sympathie en genegswheid die hem op dit haldebetoog zoo talrijk werden ge- schorDen. V rouwenstenSSecht. De k Vestie van het vrouwenstem- recht voor de Provincie: kwam deze week wéér op het tapijt. Nu was het in den Senaat. De Socialist M. Leken verklaarde dat de Socialisten tegen het' vrouwen stemrecht voor de Provincie'zijn, om dat de Katholieken hopen daarmede eenige provinciale Senators te'winnen. De vrouwen moeten eerst geëman cipeerd zijn en rood stemmen, dan krijgen ze stemrecht. De Liberaal M. Digneffe is ook vüorstaander van vróuwenstemrecht, tiïaar nu niet. Na de kiezingen. Socialist Völckaert schoot den op- petgaai af bij de bespreking, met te vragen waarom de vrouwen geen Bis schop mogen worden. Zijn partijge- nooten lachten! dan nog met die geestigheid Burggraaf B'erryer, Oud-Minister, schetste een beetje met de Liberalen, hun zeggende dat ze gerust het vrou wenstemrecht móchten goedkeuren zonder te weten wat de uitslag zal zijn. De Liberale partij is rijk ge noeg om zich die'weelde te veroor loven. Senator Van OVerfeergh, Katholiek, verdedigde zoo göeff hij kon het vrou wenstemrecht voor de Provincie. Maar het waS' alHisfeter aan de galg, het ontwerp werd" verworpen met 69 stemmen tegen 54. Dé vrouwen moe ten dus nog wat geduld hebben, 't Zal voor te naaste keer zijn, bij vier jaar. Lijstenkoppeling. Volgens het stelsel Vandewalle moeten de lijsten vair verschil live ar rondissementen samen; koppelen, om een minste overschot van stemmen te bekomen. De Katholieke bürgeriijst van Yper koppelt met de kath. bürgeriijst van Kortrijk en met de' lijst der vereenig- de Katholieken van B'rugge. De lijst der Chrrsfene Werk heden van Yper koppelt met déze der Chris- tene Werklieden van Kortrijk en met de lijst der vereenigde Kathobeken van Rousselare-Thielt. Tien frank daags pensioen. 't Is wonder hoeveel dé Socialisten hij deze verkiezing gespariger omgaan met beloften dan over vier jaar, in 1925. Dan beloofden zij hemel en aar de. Zij kwamen aan het bestuur en van al die beloften kwam er niets terecht. Zij kunnen hunne slechte gewoonte van beloven echter nog niet afleggen. Deze keer kruipen zij uit hunne schelp met de groote belofte van tien frank pensioen daags, 't Is om erbij te wa tertanden. O die farceurs Zij komen daarmede af zes wéken voor de verkiezing. In de Kamer zegden zij dat dit pensioen door storting zou verkregen .zijn, nu zeggen zij dat het enkel noodig is van te stemmen voor dè Socialisten om het te verkrijgen. O die kluchtigaardsWaarom heb ben zij dat niet gegeven wanneer zij van 1925 tot 1927 111 het Ministerie zaten De bestaande pensioenwet, die op verre 11a geen tién frank daags geeft, dat rs de wet van Wamters, oud-socia listisch Minister; Dat vergeten de So cialisten altijd te zeggen, als er spraak is van pensioenen. En het is de schuld van M. Wauters dat onze oude menschen dat pensioen maar krijgen als ze volstrekt bijna geen cent meer bezitten, want de wet- Wauters schrijft een nauwkeurig beursonderzoek voor. En als onze. oudjes een centje ge spaard hebben, of als ze een klein huisje bezitten, of als ze nog iets win nen, dan mogen zij' bij den ontvanger hun matten oprollen en elders gaan zingen. Wat willen de Katholieken? Niets onmogelijks 1. Verhooging van 't pensioen met aanpassing op dé levensduurte. 2. Afschaffing van dat hatelijk on derzoek van dé porte-monnaie van onze oude menschen. Het pe.nsioen moet ook gegeven worden aan spaarzame werklieden. GUI DO. BBBSaSBBgaSBBBBBBSBBBBBlgBffBBSl Nog eens staarden ze elkaar in de oogen. Magda en Robert en ze lazen eikaars liefde. De jonkvrouw riep ook een hartelij- ken groet tot haar pleegouders. En de stoet marcheerde heen bij "t licht dér roode fakkels. van Maere staarde hen na en een snik nokte in zijn keel. Wil ik volgen en zien wat er ge beurt? vroeg zachtjes Blomme. O, ik moet 't zelf doen... Neen, gij moogt niet, op u zal zeer gelet worden... en ze zullen u neerschieten. En dan heeft die edele jonkvrouw geen beschermer meer. Gij hebt wat anders te doen, jonker, Hier, neem mijn paard over. Ik sluip de Franschen wel na zonder dat ze 't merken. Ik heb nu mijn krachten terug. Ja, doe het dan vriendO, waren we wat vroeger vertrokken. Ze zou den te laat geweest zijn. Er is natuurlijk verraad in 't spel. Ja... En ik zal onderzoeken van waarGa nu en breng me nieuws 1 Wees gerust, jonker. En Blomme verdween in 't duister. van Maere begaf zich over de brug. Jonker, riep uit het donker een stem. van Maere wendde zich om. Wie is daar? vroeg hij. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5