De Wilde Ruiter Vrouwenhoekje MAAN Politiek Overzicht Meigelwerk v."De Poperinghenaar,, 43 ROMAN door A. HANS. Ja-, E H3 i* Al H X M N Die zware pakken draagt, moet :rom gaan. Een sterke lijdt zonder klagen, een] wakke klaagt zonder lijden. God belooft een lang en gelukkig even, aan de kinderen die hunne aiders eeren. laar is geen zilver of verguld Go schoon als leven zonder schuld. Geen heer, geen eer, Géén excellentie laat er voor een goede consciëntie HET MANNEKE UIT Eindelijk zijn ze toch gekomen. Zie maar eens hoe haag en bootnen, Xu in 't volle bloeisei staan. Zie maar eens hoedat we heden, Opgewekt met volle schreden, Kaar den lieven Zomer gaan. Ons Marenta heeft een nief hoedje rekocht en 't staat heur fameus goed. t Is een schoon zwart hoedje met een dauw lint, maar 't hoedje is niet van >troo; 't is van stof. Maar ge zult zien, ils Marenta tegen Allerheiligen weer een nief hoedje moet hebben, dan zal ze eeti stroohoedje koopeii. Zoo heeft de ondervinding Ons dikwijls geleerd, Die vrouwtjes ook dikwijls Die doen heel verkeerd. WIE DA NIET VERKEERD DOET, dat is Mussolini in Italië. Ge moet weten in Italië worden veel stroohoedjes gemaakt en daar zijn duizenden ,en duizenden mensehen die daarvan moeten leven. Maar de com merce van de stroohoedjes floreerde daar niet en die commerce ging stil lekens kapot. Nu heeft Mussolini ge zeid: vanaf Sinxen tot den eersten Zondag van September moeten alle personen boven de 14 jaar eenen strooien hoed dragen en wie 't niet doet krijgt een boete. Ge kunt er van peizen wa da ge wilt, maar da's nog zoo stom niet, van dien Mussolini. En moest ik hier in Vlaan deren Mussolini zijn, dan scheef ik voor dat al de vrouwen en al de mans, als ze eens 14 jaar geworden zijn, moeten gekleed gaan, zooals de men schen hier vijftig of zestig jaar gele den gekleed gingen. Marenta zegt dat ze met mij 't akkoord gaat. Aflee da's 'n goed dingen, want da gebeurt nie alle dagen. WAT ER OOK NIE ALLE DAGEN gebeurt, is gepasseer de week te Brussel op de vischmarkt gebeurd. Madame Ter vank kocht een schelvisch bij den vischboer Tittel mans eiqtoen zij hem opensneed vond zij een gouden ring in zijnen buik niet in den buik van Tittelmans, maar in dien van den visch. Die ring was met een parel bezet en had een waar de van 30 frank. Marenta is van zin het gansch jaar door schelvisch te eten, in de hoop ook een ring te vin den. MENEER DE PASTER van Schelfdonk gaf catechismusles en zeg de dat een christen mensch als hij 's avends slapen gaat, zijn hart aan God moest offeren. Toen vroeg hij aan Charlotteken Nievang: wede gij wat ik heb gezegd? Ja 'k meneer de pas ter. Hewelwat doet ge dan als ge 's avonds slapen gaat?... Dan ga ik eerst even op de pot zitten, meneer de paster, zei Charlotteken Nievang, met het onnoozelste gezicht van de wereld. DE WERELD IS TEGENWOORDIG meer dan een woelig nest, waardat ge gevaar loopt armen en beenen te bre ken of plat te worden gereden, 't Is wreed als ge leest hoeveel menschen dat er met de Sinxendagen met de otomobiels of snorrewagens zijn ver ongelukt. Maar de treins hebben goei zaken gemaakt en daarom zal er weer opslag komen. De timbers op de brie ven zal 't zelfde 'zijn. OpslagOpslag overal En vraagt ge waar ze 't halen... Dan is 't gelijk in 't liedje klinkt De boer zal 't wel betalen. ALS DE PASTER van Parrapqm- melen met den koster met de kaart speelde, moest de paster ook gewoon lijk betalen, want de koster was ne fijne. Nu hadden ze weer een Zater- dagavend met de kaart gespeeld tot in de klein uurkens. 's Anderendaags onder 'de hoogmisse had de koster vaak en hij viel onder 't sermoen voor zijn orgel in slaap. Toen de paster ge daan had met sermoenen en weerom aan 't altaar stond zong hij Credo maar de koster sliep altijd voort. De riepen kosterkoster speelt! De koster schoot wakker en riep: Wa is d'er troef! 't Is serieus gebeurd zulle, want geweet wel dat t Manneken uit de Maan ulder geen vodden zou wijs maken. TEGEN WOORDIG MAKEN ZE in Parijs kostumen van papier. Die kostumen zijn licht en goedkoop en ge moogt er gerust meê door den regen loopen. Marenta heeft er subiet een half do zijn besteld. Nu peist ge weer da 'k lieg. Maar zie de biljardballen. Die zijn zoo hard als' steen en voor 't grootste deele ook uit papier ge maakt. In Amerika maken ze alzoo ook dakpannen. Ze zijn licht en goed koop en als ge er een op uw koppeken krijgt, doet het geen zeer. WA'!' WEL zeer deed, dat was dat geval met dat meisken in Elsene. Dat meisken, iififra Leval zou gaan trouwen en was op een feestmaal genoodigd. Het meiske VAN de schuttersgilde te Puy-le-Sac in Frankrijk vierden feest. Een meis- ken uit de gemeente zou den koning van de gilde een bloemenkroon opzet ten. Dat gebeurde op een kiosk mid den in 't dorp. Almeteens vloog er een pijl door de lucht en 't meisken kreeg die pijl in volle borst en stuikte dood neer. 't Was een jaloersche minnaar die dat had gedaan. Jaloezie mijn goede vrinden, Is verdraaid een rare plaag. En ge leest zooveel malheuren Die gebeuren Door de jaloezie vandaag EEN BEETJE ZJALOEZIE moet er bij zijn, zegt Marenta, want anders is 't een teeken dat de man zijn wijf niet geernc ziet en is 't ook een teeken dat het wijf van heuren man niet houdt. Zonder een klein beetje jaloe zie is 't huwelijk precies als een soep- ken zonder zoutDat zegt Marenta en misschien heeft ze geen ongelijk. Meteen schenkt ze koffie in. 'T daarom zeg ik opgepast. SCHIJNT DAT HET NIET GOEDStaat ge dp een dak, mijn foeie vnn- IS, veel koffie te drinken. De dokteursfden, zeggen dat ge er hartkloppingen van!Wel houdt u dan maar stevig vast. krijgt. Ons Jozefien die lijdt af en toe Maar op moeders' gulle wezen Straalde toen een blijde lach. Oh mijnheer, zoo sprak de vrouwe 'k Den gelukkig in mijn lot. Kind'ren zei mijn moeder immer Zijn een zegening van God. Dikwijls denk ik aan dat vrouwken Die in de eenvoud van haar stand, Grooter is dan vele grooten Hoog geprezen in het land. Ja, ja, en zulke huisgezinnen zijn nog de beste steun tot behoud van ze den en geloof in ons Vlaanderland. BLANK EN BERGHE ligt in 't land dat aan de zee grenst, en mi inbeet Dryepondt, die daar met mannen van den telegraaf aan 't werken was, stond boven op een dak. Maar almeteens verloor hij zijn ekiliber en viel. Hij bleef nog een wijle tusschen hemel en aarde hangen maar toen ze kwa men dril hem te helpen lag hij reeds op den grond. En 't was er meê gedaan. Een ongeluk is gauw gekomen, De Provinciale verkiezingen. Tot nu toe was al de aandacht der verschillige partijen gewijd geworden aan de voorbereidende werkzaamhe den der Wetgevende verkiezingen van 26 Mei. Op 9 Juni echter hebben we een an Voor de keuken: Rhubarbe met kalfslap jes (sautés). Wentel de «sautés» een voor een in geklopt ei (dooier(en) wit) of in geklopt wit daarna in fijne bloem met peper en zout. Laat de boter bruinen, leg er het vleesch in, laat langs beide kanten genoeg worden. Pers een citroen over uit en dient op met de jeugd of saus. Intusschen hebt ge een weinig water op- der verkiezing, wier belang zeker niet gezet/met water en suiker.De rhubarbestam- to onderschatten is nameliik vnnr rlc men 111 stukles gesneden afspoelen, laten af- te o nctei se nat ten is, namelijk vooi de <iru,peUj (jan werpt gij ze in het soort siroop 1 rovtncieraden. [van water en suiker. Laat ze koken totdat liet belang der provinciale raden,'ze malsch zijn. Zorgt dat de rhubarbesok- welke meer besturende dan politiekeJes geheel blijven en dien ze op i worm Atrpr l'l«iTcltnine lichamen zijn, wordt met altijd genoeg ook aan hartkloppingen, dat is als ze Sjarlowie van den sekretaris tegen komt. Van koffie gesproken moet ik er bijvoegen dat het nooit goed is te Daar zijn menschen die huider fa meus vasthouden aan nen titel, alzoo aan nen titel van baron en nu beeft onze kenning er weer baron 'gebombardeerd leelijk van als ge dood zijt. ZE SPRE KEN VOLOP VAN de lijkverbran ding. De riberalen willen per force de lijkverbranding hier invoeren. Maren ta zegtze hebben de menschen nu reeds zoolang in den grond gestoken, daar is dus niets da passeert om dat te veranderen. Maar dat ze eerst ne was bezig met heur telloorken soep L. b innen met onzen frank zijn veel koffie te drinkenge wordt daarbarons als met de bankbriefjes, zei onderwijs. naar waarde geschat. Sinds enkele ja ren, vooral sedert den oorlog hebben wij de werkzaamheid der provinciale besturen op verbazende wijze zien uitbreiden en toenemen. De «provinciale raden hebben hun woord mede te spreken in zake volks gezondheid, maatschappelijke voor zorg en beroepsonderwijs, ouder domspensioenen, werkrechtersraden, fonds der meestbegaafden, onderhond van krankzinnigen, blinden en doof stommen. Zij hebben te voorzien in het bezor gen van drinkbaar water, zij brengen sanatoriums tot stand, richten dien sten in voor bacteriologische ontledin- een partij tot gen en stichten scholen voor zieken- 't Is met de verpleegsters, vo.or vak- en landbouw-' koud of warm over de klafslapjes. Van de rhubarbestammen moet men slechts de lange draden aftrekken, die bij het snijden soms loskomen.. boerken Top, hoe meer dat er komen, Zij helpen mede in den strijd tegen hoe min ze waard zijn, Maar aan allede werkloosheid en den woningnood, regels zijn eksepsiesDA'S WAAR, Een muzikant lag op sterven. Zijnbe- droefd gezin huilde op een hartverscheu rende toon rond zijn doodsponde. Hout in Godsnaam op, riep hij, gij zingt zoo valsch als katten IIIIHIHHIHIHIIUHIBHIHI MUNITIE. Alle niet-ontplofte obussen en an dere springstoffen moeten aangegeven worden aan den Dienst voor het op ruimen en vernielen van Munities (T.G.Dn.), 30, Renaissancelaan, 30, Brussel. Deze Dienst is gelast on middellijk de aangegeven gevaarlijke tuigen weg te halen. Er valt op te merken dat door in het water gelegen te hebben, het ontplof fingsgevaar voor de projectielen niet sommige zelfs, is, Deze korte opsomming toont reeds I geweken is. Voor zei Rierken Neuufs. Toen ik gisteren'aan hoe noodig het is te zorgen dat dé I (ioor het verdwijnen in heï water van zekere veiligheidsorganen, het ont- uit te lepelen als ze opeens heur kop peken in heur telloorken lei en kik- kik-kik zegde... Och arme... 't schaap jvvas almeteens dood. Triestig! Tries tig! WAT NIET TRIESTIG IS, dat isI dat madame Piron van Nijvel ti kling heeft gekregen dat heur man, die ze van voor den oorlog niet meer gezien had, tegenwoordig in Rusland zit en daar nog springlevend is. Lest is er j zoo ook een aan de kanten van I.uik teruggekomen. AlleeGod weet hoe veel wufkeris er nog hun ventje zullen terug zien. We zien tegenwoordog veel rare zaken waar dat we maar moeilijk uit wijs kunnen raken. DAAR IS ALZOO EEN MEISKEN van 17 jaar van Dover naar Kales, dat is van Engeland naar Frankrijk gere den op een watervelo 't is te zeggen een velo die over het water rijdt. Toen 't meisken in Frankrijk aankwam is ze van heuren sis gevallen. In allegeval 't meisken zal nu heur portret in de cinema zien en dat is reeds een groote consolatie. Maar een Zwitsche inge nieur heeft een bootje uitgevonden waardat hij op 6 minuten mee naar Engeland kan varen van 'Frankrijk uit en op 12 uren naar Amerika. De grootste booten doen 't nu op 5 dagen. Nog een beetje en we reizen Kloek en lustig en gezond Op een vier en twintig uren Gansch de wereld rond. DE GENERAAL WAS OP RONDE in 't kamp van Beverloo en hij zou de soldaten ne keer ondervragen. De ko lonel die daarvan op de hoogte was had een aantal manschappen hijeen- geroepen en zegde alzoo tot de jon gens de generaal zal enkele vragen stellen alzoo zal hij vragenhoe oud zijt gij? Dan zegt ge maar: 20 jaar generaal. Hoelang zijt ge hier in 't leger? Dan zegt ge: 2 maanden, ge neraal. Is 't eten hier goed en de sla- ping ook Dan zegt ge luidde twee, generaal. Zooals te verwachten was, kwam de generaal afgestapt. Hij zag op de eerste rij Pier-Jan staan weet wel, Pier-Jan van daar straks. Hoe heet gij? vroeg de generaal. Pie... Pie... Jan V... Van Do... Dore kens. Alleeniet hakkelen. Hoe oud zijt ge? Twee maand, generaal. De kolonel die op afstand stond, trok de oogen open. Hoelang zijt ge reeds on der dienst? Twintig jaar, generaal. Maar sukkerdit en sakkerdat, vloekte de generaal houdt ge mij voor een ezel of een dommoor? De twee gene raal! riep Pier-Jan uit. DE LEDEN ■aiuiHuiimimmiuimii maskerd... 't Is alles door vader, die een geldduivel is... Weer voelde Robert wat mede lijden. Uw vader heeft Jonkvrouw van Heilbeke aangeklaagd, zei hij. Wie heeft hem ingelicht? Huige... uit haat tegen u. en vooral tegen Raoul van Heilbeke. om die geschiedenis met zijn zuster. E11 de notaris Campens wist er ook van. Die force weer te geven. Want onze frank Met al die complimenten Die geldt vandaag Omtrent nog zeven centen. PIoop doet leven, Marenta. Zie ne keer. Daar is weer een boot terugge komen uit Congo en die boot heeft goud en zilver en koper en nog veel andere dingen meêgebracht. Rijk wor den we nog met onzen Congoals we maar kunnen wachten. Ja 't, zegt Ma renta: worden wij niet rijk, dan zullen 't toch de groote Banken wel zijn In tusschen zijn de zwarten in Congo fel aan 't uitsterven en dat is de schuld van de blanken. Als ge dat hoort ver tellen dan moet ge bekennen dat de blanken daar nog al fameus zijn te werk gegaan. En dat is potdorie, het schoonst van hun historie. nacht met een stuk in mijn krage katholieke meerderheid in onze thuiskwam, bestrooide mijn vrouw Vlaamsche provincie moge versterkt mij met bloemen... Wat dat ge zegt, worden en zij zoo goed moglijk verte- riepen zijn vrienden uit... dat was een genwoordigd weze in de andere pro- vriendelijk onthaal. Nog zoo vriende- vincies. lijk niet! antwoordde Pierken, want! De Hitste provinciale verkiezingen de bloemen stonden nog in de potten, j hadden plaats op 8 November 1925. Wel besteedtroept Marenta uit op haar beurt en ze besluit naar In ons kiesdistrikt Poperinghe. be vattende het kanton Rotisbrugge het kanton Meéssen en het kanton Pope ringhe (Poperinghe, Reninghelst en Westouter), werden 11.088 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan gin gen er 4.974 naar de Katholieken, 3.306 naar de Vlaamsche Nationalis ten, 1.086 naar de Socialisten en 1.7221 huisnaar de Eiberalen. ploffingsgevaar nog grooter. Anderzijds vereischt aller yeiligheid dat de ingegraven obussen eveneens iter wegneming worden aangegeven. BALATUM bij Sansen-Vanneste- Ni et Als het vrouwken met haar min Te goedzakkig is, o dan, Zal ze door zijn dwaze kuren Nogal hartepijn verduren. Daarom vrouwkens 'k zeg het 11 Zonder kijven of gevloek... Komt mijnheerken 's nachts Draag de broek4 •d I 1 u De uitslag der verkiezing alhier was Beste lezers! ik ben niet responsa-' Air 4. u- dat twee vertegenwoordigers der Ka- Ze verklaarde, waarom ze die rol vervulde en er is bij ons toch ook ge voel voor ridderlijkheid, al hebben we man is valsch totjn de ziel. veel kaf onder 't koren... van den vroegeren tijd, toen veel schftrrie- De notaris Ja... Wij hebben slecht gehan- niarie de hoogste ambten veroverde, jdeld, maar hij deed ook veel kwaad... Robert had na dit bezoek toch meer jMijn vader is nu afgedankt... moed. Toen hij zich naar de afspan ning begaf, waar zijn paard, gestald was, ontmoette bij in een eenzame bochtige straat Jacqueline Lamoens. Ze herkende hem en bleef staan. Een enkel woord, Jonker van; Maere, zei ze. Misschien zou Robert iets belangs-1 rijks hooren. Wat is er? vroeg hij, toch boog- j hartig. Oordeel niet te hard voor mij... Ik heb zooeven gehoord dat gei toch geen blijk geeft van berouw. Mijn vader heeft door zijn geld zucht mij op den slechten weg ge stuurd, reeds ginds aan de zeekust. Toen ik op uw kasteel verbleef, lokte het heter eerlijk leven me zoo sterk. E11 daarom wildet gij Blomme vermoorden. En gij verkeert met een luite nant. Hij heeft me weggestuurd. Weer een vernedering! kloeg Jacque line. Maar ge zijt toch oud en zelf standig genoeg, om uw vader te weerstaan. Ge weet niet, welk een macht hij heeft, hoe sluw en geslepen hij is Maar nu verlaat ik hem. Waar gaat ge dan heen Dat weet ik nog niet... Jacqueline staarde Robert vlak in de oogen. Mag ik dienstbode worden bij u? vroeg ze stil... En er lag een lonk op haar wezen... Toen had van Maere genoeg van baar. Hij zag in dat schoon gelaat de bruute gemeenheid van een vrouw, die EN DIE HISTORIE VAN Madame Lacuster is precies ook niet van de schoonste. Ze was getrouwd en had twee kinderen. Maar nu was ze met een artist 111 kennis gekomen en die hairspel heeft haar den kop zoo zot gemaakt dat ze met hem de wijde we reld is ingetrokken en heur man met de twee kinderen in den steek heeft gelaten. Een wijf zonder hart, zegt Marenta. Zeker, Marenta. Neen. dan hebben wij dees week een ander schouwspel gezien, dat meer deugt doet aan 't hertewij zijn dees week op bezoek geweest in een huis waar dat er 12 kinderen zijn. En wat we daar zagen in dat huisken, waar de vader maar een klein boerken is: Op de vensterbanken pronkten Pottekens met bloem en kruid, En een vogel zat te schuiflen In zijn uitgesneden muit. T Koper op het schouwken glansde Als een spiegelglas zoo hel, Vier, vijf gastjes aan de tafel, Deden druk op aan hun spel. 't Oudste zong een wiegenliedje En een kleine peuter zat, Met wat marrebols te spelen Naast de stove op zijn gat. Moeder zelf was druk aan 't naaien, Aan een afgesleten broek, Rond haar woelden nog wat gasten, Lajk de kiekskens rond een kloek And'ren waren druk aan 't leeren Hunne catechismusles, En een dikkert, zat te tut'ren In zijn stoeltjen aan een flesch. Vrouwken sprak ik,zulk een troepje Baart veel zorgen nacht en dag fllBIHimiRHBIHIIlHIUIIB en snel verwijderde hij zich. Is dat de Jacqueline, die ik als een Engel vereerde, zuchtte hij. Wat later verliet Robert de stad. Op zijn kasteel pakte hij een valies in. tin na een haastig maal vertrok hij. Hij had toch nieuwe hoop. In 't dorp ontmoette hij den notaris. Robert deed of hij hem niet bemerkte. Hij verachtte de huichelaars. Wéldra volgde van Maere de groote heirbaan en hij dacht aan den avond van zijn terugkeer in Vlaanderen, toen hij hier door de Wilden Ruiter gehol pen werd. MagdaDie naam was hem nu 't liefst... Dien avond was ze zijn be schermer geweest. Thans zou hij voor haar vrijheid kampen. bel voor 't geen Marenta hier zegt... In alle geval, daar zijn 1111 langs alle kanten hermissen aan den gang. 'k Hoop dat gij de kermisdagen Door zult brengen in behagen, A room en zedig met fatsoen Lijk een Vlaming dat moet doen. 't .Manneken uit de Maan. bbmbbbbbbbbbbbbbbbbebbbbbbbbb TOILE-CIRÉE om te spellewerken en te brodeeren. Bij ons te verkrijgen. tholieken gekozen werden, de heeren Dr Brutsaert en R. Eepoutre alsook de heer Jer. Leuridan. M. Hil. l.efeb vre heeft Dr Brutsaert als provincie raadslid opgevolgd wanneer M. Brut saert de plaats van M. Colaert ter Ka mer innam. Wat het kanton Poperinghe betreft de 4.248 stemmen werden verdeeld op Kath. 1.897, Nation. 1.255, Soc. 363 en Lib. 733. Sedert de voorgaande stemming van 5 April 1925 had de katholieke lijst in het distrikt Poperinghe 482 en in geheel het arrondissement Yper 1.191 stemmen bijgewonnen. Daar de huidige provinciale verkie zing maar veertien dagen na de wet gevende verkiezingen gehouden wor den valt het te voorzien dat beide ver kiezingen nagenoeg dezelfde verhou ding zullen hebben, voor wat bet ver deden der stemmen betreft. Vrouwen in de politiek. Ter gelegenheid van de benoeming van Mevr. de baronnes Gilles de Pé- BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE, maand April 1929. Gel)«PTten-. Sohier Sazanua, cl. v, Ha- noré en Bertha Angillis. Deleu Roger, z. Durnez Marcel, z. v. Rcnaat en Magdalena Beun. Leys Rachel, d. v. Valeer en Mar tha Hosdez. Lemahieu Maria, d. v. Je rome en Magdalena Monkerhey. - Van- damme Michel, z. v. Mauritius en Magdale na Duflouck. Hollevoet Lucienne, d. v. Cyrillus en Maria Flou. Overlijdens. Rassalle Georges, 1 j., z. v. Jules en Magdalena Struye. Deprince Gerard, 3 m., z. v. Hector en Maria Billiau. Huwelijken. Hieronymus Devos, land-',. T, on bouwer te Reninghelst en Flora Cornette, bchy tot Lurgemeesteres van Snelle- landbouwster te Vlamertinghe. Prosper ghem, in vervanging van haren over-; Hepuydt, fabriekwerker te Gheluvelt en Ir-leden echtgenoot, heeft men eens na- rwV" gegaan hoeveel vrouwen in ons land ma Desmarev, werkster te Vlamertinghe. Gaston Balliu, paardengeleider en Marga- retha Roose, z. b., b. te Vlamertinghe. Maurice Vanden Abeele, stoker op den ijzer- weg te Yper en Coleta Turcke, z. b. te Vla mertinghe. Gaston Witterbecq, hergorn- mer te Yper en Martha Pyck, fabriekwerk ster te Vlamertinghe. ALVER1NGHEM, maand April 1929. Geboorten. Ramault Marie-Jeanne, d. v. Lucien en Germaine Hoorelbeke. De- z. v. Joseph en Germaineontvangeressen. saver Norbert Baf cop. Sterfgevallen. Alois Tanghe, 57 j., z. b. Leopold Barra, 82 j., z. b., ongehuwd. Huwelijken. Joseph Huyghebaert, land- gebruiker v. Leysele en Madeleine Porreye, dat ambt en andere openbare manda ten uitoefenden. Einde 1928 was de toestand als volgt Eén Senator, 5 Provincieraadsleden, 154 Gemeenteraadsleden, 9 Burge- meesteressen, 9 Schepenen, 13 Ge meentesecretaressen en 34 Gemeente- De eerste vrouw, die in Belgie als Burgemeesteres aangesteld werd, was een kloosterlinge. Zij werd echter bij koninklijk besluit niet genoemd, daar z. b. v. Alveringhem. Myrtille Lioen,1 het onder de bezetting was. Zij beeft landbouwer en Philomena Boussemaere,hare taak op kranige en schrandere landbouwster, b. v. Alveringhem. Richgfd j wjj7e volbracht naaister, b. v. Alveringhem. Camiel Ly ckq, dienstknecht v. Steenkerke en Maria Vandesteene, dienstmeid v. Alveringhem. Vanhille, landgebruiker en Rachelle Bulthé, i H I j 1 ij h. v. Alverinerheni. Camiel f.v- BBIBBBBBBBOBBBIBBBIBBBIBIBBBB deel gevallen PRIJSKAMPEN VOOR MERRIEVEULENS JAAR 1 929. Deze prijskampen zullen plaats heb ben als volgt Voor de lc omschrijving te Brugge, op Dinsdag 18 Juni. Voor de 2e omschrijving te Thou- rout, op Zaterdag 29 Juni. Voor de 3e omschrijving te Ghistel, op Woensdag 26 Juni. Voor de 4e omschrijving te Veurne, op Woensdag 19 Juni. Voor de 5e omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 20 Juni. Voor de 6e omschrijving te Y-peren, op Maandag 24 Juni 1929. SMOKKEL-DRAMA OP DE FRANSCH-BELGISCHE GRENS. Twee groote «getruqueerde» auto's, [een limousine en een torpedo, nader den in volle vaart den douanepost van Saint-Jean-Capelle, waarvan de inzit- tenden dachten, dat hij niet was bezet. De tolbeambten gaven teeken?, en versperden den weg. De torpedo liep toen achteruit, viel in een sloot, en de vijf personen, die erin zaten, namen de vlucht. De limousine wilde chvars door de weiden naar een naburig dorp [vliegen; maar de gendarmen, die schoten hadden gehoord, kwamen tus- schenbeide, en legden ontplofbare tui gen op den weg door de weiden. Dit ziende, lieten de vier inzittenden hun rijtuig in den steek, en namen op hun ne beurt de vlucht. De tolbeambten hebben, in de twee auto's 2,350 kilo gram gesmokkelde Belgische tabak, ter waarde van 71,000 frank, in beslag genomen. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN Leening 5 t. h. 1923. Twee loten van 100.009 frang ge wonnen door reeks 226.794 nr 3 en reeks 340.5S0 nr 5. Drie loten van 50.000 frank gewon nen door reeks 131.561 nr 5, reeks 195.525 nr 5 en reeks 281.683 nr 1. De loten van 10.000 frank zijn ten aan In den Kerker. Magda zat te Brugge in een gevan geniszaal, waar zich verscheidene meisjes en vrouwen bevonden, niet al leen die tot de bende van Bakelandt behoorden of er mee betrekkingen hadden gehad, maar ook landloopsters en lichtekooien. Een ellendig gezelschap voor de be schaafde Jonkvrouw met hare reine ziel. Toen Magda binnengeleid was ge worden, had Eransisca Ameye haar dadelijk herkend. Een dame! spotte ze. Nu hebben VULPENNEN vanaf 15 fr., gouden pen, bij Sansen-Vanneste. ■BB GEMEENTE POLLINCHOVE, Openstaande plaats van Gemeente- sekretaris; de aanvragen dienen schriftelijk ingediend te worden aan heb Gemeentebestuur tot 9 Juni 1929 inbegrepen. R. N. R. N. R. N. R. N. R. N. 26787 2 28637 2 32745 4 68575 3 78029 3 97669 4 101505 2 141767 4 176535 5 210117 1 {227973 3 232179 2 311144 1 340523 5 392789 2 Al de andere nummers der uitge trokken reeksen zijn uitkeerbaar te gen 500 frank. ■BB En nu leek het of de haat van ver-1 God neemt het oprecht berouw dorveri schepsels zich keerde tot de aan, sprak Magda zacht, medegevangene, die zujk een edel ge- Maar ik heb zoo slecht geleefd, laat bad en die niet schold en niet o zoo slecht. Vannacht heb ik er over vloekte. gepeinsd en ik werd zoo benauwd. Wat al gemeene taal werd er geuit. Dat is een goed teeken. Ge moet 't Was voor Magda een hel, dit ver- benauwd zijn over het kwaad en dan blijf, niet om de grauwe muren, of de zal God u vergiffenis en zielerust tralies voor de ramen, maar om dat schenken. gezelschap. Ze leed er ontzettend Wist gij alles! door. En ze dacht aan haar pleeg- Christus vergaf den moordenaar ouders en kennissen, en aan Robert aan kruis en zei tot hemheden van Maere, op wien ze haar vertrou- zult gij met mij in het paradijs zijn. wen stelde Magda vergat alles wat dit meisje Maar zou hij haar kunnen helpen? kaar aangedaan en hoe ze haar valsch Ze voelde hoe ze hier zat uit wraak...beschuldigd had. Ze voelde, dat hier een ziel gered kon worden. Er was van Magda groote kracht En. ze huiverde bij de gedachte, dat ze met roovers voor het gerecht zöu moeten verschijnen. Zij. die nooit dan goed had gedaan. Zij, de beschermster van verdrukten, de helpster van armen en zieken. Den tweeden dag kwam Eransisca Ameye bij haar in den hoek, waar Magda als weggekropen was. Jonkvrouw, zei FraSsisca, ik heb misdaan... Nu gevoel ik het. Ge zijt zooveel beter dan wij. Ge scholdt niet terug. Ge hebt gisteren die zieke oude vrouw getroost, 't Spijt me dat ik u bespot heb. ik vergeef - O, Magda. Gij hoort hier niet... Ge hëbt uitgegaan door haar stille, christelijke getuigenis. Nu wilde ze spreken. En ze herin nerde aan Jesus die aan 't kruis stierf voor de zonden der menschen. Zijn blöed kan uw zonden af- wasschen, Eransisca, verzekerde ze. Ge moet bidden. Ik durf niet... 't Is zoo lang ge leden, dat ik bad. Toé'h Bidden. God is onze vader en Hij zal zijn gevallen kindéren Wéér aaririérrien. En stil zei Magda Ipaar de wóórden Hij zou weer alles onmogelijk huichelen kon Smaakt hebben. En ik werd toch ont- Bruusk draaide hij haar den rug toeMagda wist. vroeger mij willen bekeeren. En toen we een dame bij ons, 't lief van een'meende ik het, dat ik braaf zou wor- ruiter en ook al van een kasteelheerden. Maar de bekoring voor het kwaad te stellen hadt met de bende. Gij hebt En Eransisca vertelde wat ze van kwam weer... Ik ben diep gevallen... ze bestreden... het u, fluisterde van het Onze Vader Voor. O, ware ik als gijzuchtte Eran sisca Ameye. Ik zal vragen om een rechter te spreken en vérklareri dat ik u valsch beticht heb en gij nooit iets 't Is de zedeloosheid... Ik zal u dankbaar zijn voor uw oprechtheid. Spreek over u zelve met den priester. Belijd uw schuld en gij zult rust hebben. Ik zal gestraft worden en ik heb het verdiend. Neem dan die straf aan als boete. Zoo fluisterden ze in den hoek van de donkere zaal. Wat hebben die twee daar elkaar te vertellenriep een grove deerne Mogen wij 't niet hooren! Spreekt die fijne juffer over haar vrijers. Zwijg gij! snauwde Eransisca. De Jonkvrouw moest hier niet zijn. Zij is een Engel bij ons duivelinnen. Hoor jut toch eensF,ri gij hebt ons tegen haar opgemaakt. Ja, dat is waar en het was valsch van mij. Zij is onplichtig. O, ge peinst zeker door haar vrij te geraken. Zij zal wel een rijken heer hebben, die voor haar ten beste spreekt. En gij denkt dan ook te ont snappen. Maar wij weten te veel van 11. -Och, gij raast Andere gevangenen kwamen ook nader en 't gesprek en gejauw begon weer. Dit duurde eenigen tijd. Op raad Van Magda zweeg Eransisca. De deur tverd geopend en bewakers traden binnen. Jonkvrouw van Heilbeke, riep er een. Magda trad nader. Die ben ik, zei ze. Volg ons Plots laaide bij Magda de hoop op. Zou de bevrijding reeds komen. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5