FONDSËNBANK 301 HANDELSBANK FONDSËNBANK - NOORDSTAR - L De sleutel van het geheim Partijgenoot IViae Donald REISBUREAU ERN.CLAES Notarieel-, Armoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Aan Luie 't aangaat sas De 10 Yzer-Bedevaart Politiek Ovepzieht MAAKT DEEL VAN DE GROEP het ¥laamsc5i@ land en vertegen w.ï»rd?st ruim 39 CEN' 'IEMEN. Abonnementsprijs per Jaar: Sa Suis 14 it. Is "t LaIS ?t. (per post) Frackrijfet SS ffr. CCBJ"Ï' m L". An^tr» ïeaiaa S4 ff. TARIEFi KfslUa BtrieSiUsaj 1 ff, per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. r Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefooa Nr Uitgeven SANSEN-VANNESTE, Poperinghe Postcfaeck Nr 15.57®, Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle menschen willen gelukkig zijn en niemand is er, of hij zou vee' willen doen om gelukkig te worden. Thaiw zullen wij de aandacht van ieder verstandig mensch vestigen op een enkel punt en samen zullen wij eens naspeuren of het niet hoogst noo- dig is dat men dit middeltje in gebruik stelt, om ons geluk te bewerken. GelukWat een tooverwoord met Wonderbare beteekenis. Daarin ligt al het goede, schoone, aangename en vreugdige besloten der toekomst van den mensch, voor zoo veel hij hier beneden gelukkig kan vrezen. Maar hedendaags, meer dan ooit, wordt zijn bestaan door allerhande schadelijke tegenwerkingen veelal zoo dwaas, dat men zou mogen zeggen Ze zijn hun eigen vijand geworden Vooral is het eene waanwijze laat dunkendheid, een dwaze hoogmoed welke alle lieden heeft overrompeld en die hen de meest laakbare bedriiven doet uitwerken, de snoodste daden plegen. Alom wordt er geklaagd dat de goe de trouw verdwenen -is en dat men geene of zeer weinig menschen aan treft, die onvoorwaardelijk het volle vertrouwen verdienen. Men treft, nog weinig belangloosheid aan, want elk heeft zijn eigen ikzucht op den voor rang gesteld. De grootste kunst onzer eeuw be staat in veinzen en bedriegen. Alle ge dacht wordt onder schijn en valsch- heid sluw verdoken en wat men ziet of hoort is bij vele menschen enkel list en vuig bedrog. Schrokkige hebzucht maakt zich van velen meester en be derft jammerlijk, door haren branden den adem, de schoonste gevoelens. Hoevele lieden leven er niet uitsluite- lijk voor het geld, enkel werkend naar winstbejag en bezit van rijkdommen en schatten Onmogelijk is het den mensch nog met elkander in vrede en in goede ver standhouding te leven en zij bekampen elkander ongenadig in het verholene zoowel als in het openbaar met aber- hande wreede wapenen en daardoor is ieder mensch op zijn eigen zoo zwak, zoo onbeholpen. Wanneer de een dracht vernietigd is en de goede over eenkomst-verjaagd, komt de wanorde met den tegenspoed in de plaats ge slopen en rap wordt alles bedorven wat voorheen goed en heilzaam was. Wat is dat middeltje om gelukkig te zijn De mensch, wie hij ook weze, moet zich beter maken. Ja, bij moet eens in zijn ze'ven schouwen en koelbloedig nazien wat al onkruid er in zijn binnenste woe kert. Hij moet kunnen inzien en begrijpen wat er hem te doen staat, om te leven als een braaf en redelijk handelend wezen. Ieder mensch zou moeten beginnen zijn eigen zeiven stillekens te temmen en te drillen, als ware hij een enkel woest en wild paard dat nog niets van toom of breidel weet. Komt de ellendige jaloerschheid. de vuige nijd, zijn hart bestormen, dan moet hij er liever gauw den toegang van aan de zoo zoete en heilzame broederliefde, die hem leeren zal en doen begrijpen hoe dwaas en onver standig het is, zijnen evennaaste dat gene, dat hij is of bezit te benijden en te belagen. De afgunst heeft nooit iemand een enkelen penning rijker ge maakt. Levert iemand zich aan gramschap over, ontvlamt hij rap in ziedenden toorn bij een enkel niet, waardoor hij zich aan hoogst betreurenswaardige handelingen overlevert,ho die mensch moet zijn eigen heldhaftig bekampen en zijne gramstoriglieid met alle ziels kracht bedwingen en intoomen, want de gramschap is een slechte raadgecf- ster, een hoogst gevaarlijke bondge- noote en reeds ontelb.aren heef* ze in het verderf gestort. Heeft iemand een kwade lasterende tong in den mond, die vol is van booze aantijgingen en verderfelijke ver dachtmakingen, dat hij wel bedenke, vooraleer hij iemands faam wil schen den, dat hij niet beter dan een ander is, maar even krank. Wie vermag het van zijnen evenmensch kwaad te spre ken? Zou elk niet eens best naar zijn eigen zeiven zien? Vergt de verhevene naastenliefde niet dat wij jegens el kander toegevend zijn en vol mede- doogen met elkanders kranke men- schelijke natuur? Te veel menschen worden er ook gevonden die. iets meer zijnde dan eeti ander, iets meer vermogend, of wat hooger geplaatst, anderen verdruk ken en onder knevelarijen doen lijden. Zulke handelwijze is door slecht, want niemand is er of lui heeft iemand boven zich en zijn voorbeeld kan door allen gevolgd worden, zoodat reeds menigeen een put graaf de voor een ander en er zelf inviel. Zijn even mensch verdrij.kken, door de macht te misbruiken welke ons voor een tijdje in handen gegeven werd. is noodlottig en brengt geen geluk bij. Veel betel en edeler is het wanneer wij onze me- ■demenschen het bestaan op deze we reld vergemakkelijken, door inschik kelijkheid, door welwillende behulp zaamheid, want ieder mensch heeft ze van noode. Tot besluit, een middeltje om ge lukkig te zijn voor eenieder, is zich zeiven te verbeteren.Onverpoosd moet men leven en werken om wat beter te worden en wat edelmoediger +e ban delen en wanneer wij er toe zullen ge komen zijn meester te spelen over onze kwade neigingen en het schade lijk onkruid uit ons hart te roeien, dan zal er een zoete vrede in nederdalen, een zoo zonderling en opbeurend ge voel, dat men zal beginnen te begrij pen wat waar geluk is en wa+ genot het ons kan geven. - Leven-wij vtror-'t geluk onzer mede menschen, wij zullen er eveneens ge lukkig mee varen. In 't wel handelen met iedereen ligt de sleutel van het geheim. De Schelde en consoorten gin gen ons een paar keeren aan nopens een artikel in ons blad van 7 April 1.1. verschenen onder titel De Gevange nen verlossen en dit in gevolge een brief van Dr Borms met Paschen ver schenen in De Schelde Wat we toen schreven houden we nog vol. De brief van Dr Borms was heele- maal opgesteld in Nationalistische!! trant, 't is te zeggen: enkel om de ge- makkelijk-meegaande massa door het gevoel aan te staan en politiek al zijn kant te trekken, wel wetend dat het voorgestelde niet aan te nemen is,.niet redelijk zelf en dus niet uit te voeren. We zouden op die zaak niet terug gekeerd zijn, ware het niet dat «West- Vlaming» en «Ypersche Bode die, jammer genoeg, er hun beste plezier in vinden de katholieke partij uiteen te rukken schrijven als zouden wij van Dr Borms, in gevolge ons artikel van 7 April, een recht op antwoord of andere brief ter inlassching .gekre gen hebben en dit niet durven druk ken of niet eerlijk genoeg zijn dit te drukken We hebben daarop enkel dit te zeg gen Van Dr Borms ontvingen we volstrekt niets, dus hebben we niets te drukken. 7.ullen die menschen die zoo licht omspringen met eerlijk en on eerlijk nu eerlijk genoeg .zijn ore dit in hun blad mede te deelen? We vragen het hun niet en verwach ten het ook niet. En wijl we eraan zijn, weze terloops nog eens gezegd hoe De Poperkighe- naar den strijd voor de vlaamsche belangen verstaat Wij zijn overtuigd dat de Vlamin gen in 't Land nog steeds als onderge schikten aanzien en behandeld zijn. Daarom streven wij naar verande ring, maar het kan niet gaan met alles te willen omvergooien. De Katholieke Partij uiteen rukken is de Vlaamsche zaak achteruithelpen, en niet het minst de Katholieke. Wij willen volledige voldoening krijgen, maar, in 't leven, om iets te verkrijgen, moet men de macht heb ben. De schoonste woorden der wereld kunnen aan die levenswet niets veran deren. Daarom alle Katholieke Vlaamsch- gezinden moeten één blok maken en de macht zien te krijgen en dan met goed bestudeerde en verstandige voor stellen afkomen die kunnen aanveerd worden. Dat kunnen we enkel als we eensge zind zijn. Dat zullen we nooit kunnen als we voort te. werke gaan gelijk nu. j Onze macht is nu verdeeld, tot groot genoegen der tegenstrevers en tot onze meeste schade. We zijn Katholiek boven alles, maar we zijn ook door en door. Vlaming, en daarom wenschen we niets Defer dan: dat er op vasten katholieken grond slag dus ook met eerbied en onder-- worpenheid aan 't Kerkelijk Gezag eene gemeenschappelijke Vlaamsche actie gevoerd worde. Met de scheven naar-malkaars hoofd te gooien, verhe zen we ons eigen bloed, en we maken er de tegenstrevers des te sterker mee. Doch men boude op als franskiljons of slechte Vlamingen uit te schelden diegenen die in 't belang van 't Vlaam sche Land zelf, sommige punten van 't Nationalistisch programma niet kunnen bijtreden. Men houde vooral op onze Geeste lijke Overheid te bezwadderen en den eerbied en 't geloof te gaan dooden in de Vlaamsche harten. De liefde voor het Vlaamsche Volk vraagt dat, (Xa&jgBQ&gag£Ë@£££18££££gliig@&ii&ifil3 BOEKEN GRATIS! Om de duivenmelkers en kippen- of konij nenkweekers te helpen in het verzorgen hun ner dieren heeft Dokter-Veearts Domieent drie boekjes uitgegeven, te weten 1" Hand leiding voor Duiventnel <ers, 2° Het fokken van pluimdieren, 3" Handboek van den konijnenkweeker. Deze boeken worden gra tis en vrachtvrij verzonden op aanvraag aan Dokter-Veearts DOMICENT, 35, Cureghemstraat, 35, BRUSSEL. Gezel Missiaén van Yper, die niet te troosten is over de geweldige dave ring die hij met de kamerkiezing kreeg, tracht z'n zeiven en zijn lezers te troosten met wijs te maken dat. zoo de socialisten in Belgie een klopping kregen, zij in Engeland toch weer de meerderheid behaalden. De socialisten bedriegen hierbij hun lezers: er is een oneindig verschil tus- schen de engelsche Labour-part ij (of Werkpartij) en de belgische so cialisten en hoezeer Mac Donald en zijn partij met onze sossen verschilt wordt deze weck nog klaar aaiige- tfiótid ih'« De Tijd» van Amsterdam, Hier een paar uittreksels De redactie der roode bladen hebben hun geheelen staf van medewerkers en redacteu ren opgecommandeerd om, ieder naar eigen geaardheid duidelijk te maken, dat er hoege naamd geen verschil is tussc.ien 'ie hagel- sche Arbeiderspartij en de Nederlandsrhe- sociaal-democratie (of de socialisten. Red.) Met onverstoorbare hardnekkigheid blij ven de Labourtnannen in «Volk» en Voor waarts» «partijgenoot» heeten. Natuurlijk mogen de lezers niet weten, dat denzelfden' dag, waarop het Amsterdamsche roode or gaan een kleinzielig en zuur artikel schreef over de Koningin Emma-hulde, Mac Donald na afloop van zijn audiëntie bij Koning George verklaarde Het heeft mij en mijn: collega's (de Labourministers Red.) zeer verheugd, dat de Koning er zoogoed uitzag». Even zorgvuldig wordt thans verzwegen, dat Ramsay Mac Donald alvorens hij Zon dag 1.1. zijn Amerikaanschen gast, den ge zant Dawes, ging verwelkomen eerst zich vroeg in den morgen ter kerke had begeven om er de godsdienstoefening bij te wonen gelijk de Londensche berichtgever van De Telegraaf vermeldt. In de uitvoerige levensbeschrijvingen, wel ke de socialistische pers den nieuwen Brit- schen premier heeft gewijd, wordt geen woord gerept over diens rede te Brighton in Maart 1924 gehouden. Optredend voor den Nationalen Raad der Free Churches (de' Vrije Protestantsclie kerken) zeide Mac Do nald daar o.a. Wij zijn allen min of meer geneigd steeds aan één enkele klasse te denken. Ook ik. Maar ik betwijfel of iemand nog meer dan ik vecht tegen den klassenstrijd. Wij worden bedreigd door stakingen, uitsluitingen, con flicten en rustverstoringen, maar hoe kinder achtig is eigenlijk dit alles. Dat komt, omdat men aan beide zijden geen ander ontkomen aan de moeilijkheden meer ziet dan door af en toe een dergelijk conflict, waarvan ieder een nadeel heeft. Wat wij moeten doen is het materialisme op zij schuiven en bedenken, dat de mensch niet leeft voor zijn portemon- naie, maar voor zijn ziel!» Behalve verklaard tegenstander van den klassenstrijd en het materialisfne tvetkv beide behooren tot het wezen van het socia lisme is Mac Donald boyendien «kerksch» en doet niet mee aan het gesmaal op leden van het Koninklijk Huis. Ware het niet, dat deze feiten voor de roo de lezers stelselmatig verzwegen werdvi. dan zouden velen hunner zich reeds verwonderd hebben afgevraagd, hoe iemand met zulke van de socialisten afwijkende principes als Mac Donald die zeker de meest represen tatieve figuur is onder de Labourmannen toch tot partijgenoot kan worden gebom bardeerd. duw .stellen. Want daar is meet" nog. Daar is nu het IJzermonument. Verle den jaar waren de grondvesten voor het machtige gedenkteeken een ver rassing voor allen. Dit jaar zal men kunnen opzien naar den machtigen 50- meter hoogen toren die middenin de uitgestrekte massa zijn kruin ten he mel verheft, als een onverbreekbare schakel tusschen levenden en dooden, als een gebed van steen dat in zich di aagt de laatste zucht onzer geliefde IJzerdooden. In de wijde vlakte van Veurne-Am- bacht rijst reeds de machtige reus, overschouwend heel het ljzerslag- vQ'jnog zijn de werken in vollen Thans is hij 40 meter hoög én groeit nog immer aan. Gp 18 Augustus zal heel Vlaanderen te Diksmude in bewondering staan voor dit groot.sche werk, onze dooden en Vlaanderen ter eer! Nationaal Werk voor Kinderwelzijn. Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Rome, Vacantiereizen. Vertrek 3 Augustus, 15 dagen; 17 Augustus, 11 dagen 1 Septemebr, 18 dagen. Lourdes en de Pyreneen. Vertrek 3, 16 en 31 Juli. Parijs. Vertrek 13 Juli en 10 Augus tus. Zwitserland. Vertrek 20 Juli en 10 Augustus. Route des Alpes. Vertrek 20 Juli en 3 Augustus. Luxemburg in autocar. Vertrek 1 en 24 Augustus. De Xe Bedevaart is van eene onge wone beteekenis. Inderdaad is het voor de tiende maal dat Vlaanderen ingetogen opstapt naar de bloedvlakte van den Ijzer, om daar één dag in communie te verwijlen met zijn duur bare IJzerdooden zaad dat kiemend in 't zand ligt en op wiens oogst het levende Vlaanderen hopen mag Tien maal stapten wij in stille ontroering naar dit tragische land waar onze jon gens in slijk en bloed liun leven of ferden 10 jaar is al een heel eind - en nog is de wassende vloed, van Vlaanderens dankbare doodenhulde niet aan 't ebben gegaan, nog immer zwelt de vloed EN DE DAG DER 100.000 wordt dit jaar stellig over troffen. Wij zien nog in verbeelding die klei ne vrome groep van enkele honderden zich scharen in den triestigen regen rond Joe English' graf monument je, op 't kerkhof te Steenkerke bij Veurne - grijze Septemberdag van 't jaar 1920. Het zaad dat Joe English zoo kwistig had gestrooid, hij de schoone knuste naar die zijn volk diende ging aan 't kiemen. Deze zaaiers van het ^erste uur - de honderden bedevaarders groeiden aan telken jare. Na de schandelijke verbrijzeling der Heklen- huldezerkjes verdriedubbelde het aan tal op één jaar, en .verleden jaar mo'eh ten wij dit eenig schouwspel, Je dag der 100.000 beleven! De groei der Bedevaarten? Voor den kunnen moeilijk daarvan een ge dacht geven. s De Xe zal alle andere in den scha- VOOR DE MOEDERS. Indien hedendaags de vrouwen meer weten, moet men erkennen dat hunne wetenschap niet nalaat zich uit te breiden op al wat hunne toekomende zending aangaat, 't Is alzoo dat men minder onwetende vrouwen aantreft. Zelden vindt men jonge vrouwen wel ke vóór hun moederschap het verlan gen niet beproeven zich tot hun rol van moeder te vormen en zich in te lichten over de minste bijzonderheden betreffende de kindjes. Onder den titel van Toekomende Moeders is er een vlugschrift ver schenen, welke allen zullen gaarne le zen. Er is sprake van een soort cathe- c.histne, inhoudende de antwoorden op de voornaamste vragen, welke men zich kan stellen, ten opzichte der zor- n te geven aan zuigelingenzoo ging, voeding, groei, enz... Het is een klein kort begrip der kinderopvoeding welke zeer nuttige zaken herinnert of aanleert. Men kan het zich gratis aan schaffen aan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, Guldenvlieslaan. 67 te Brussel. Voor de slachtoffers der arbeidersongevallen. Door enkel artikels der nieuwe wet op de arbeidersongevallen uit het wetsvoorstel te lichten en deze te spa ren voor latere bespreking, werd toch van nu reeds het voornaamste gered. Dit gebeurde nog eens dank aan het krachtig optreden van den werkzamen Minister Heyman, de zondebok der tegenpartijen. Met ingang van ljanuari 1930 wordt de tegenwoordige wachttijd, die 7 da gen bedraagt, afgeschaft. De vergoeding op voet van 50 t. h. van het verloren loon wordt behouden voor de werkonbekwaamheid tot 28 dagen. Daarna komt de vergoedinp; op 2/3 van het loon. Bij groote verminking mag de. vre derechter de vergoeding bepalen op 80 t. h. ven het loon. De medische, pharmaceutische en heelkundige zorgen worden geheel ten laste gelegd van den werkgever of van de verzekeringsmaatschappij. Het basisloon wordt opgevoerd van 12.000 op 20.000 frank. Het verplichtend loonboekje wordt moet doen op vreemde elementen En eens de leerrijke gegevens gekend, welke dit bestutleeren zal verstrekken moet men onverwijld de middelen in 't werk stellen, welke ons kunnen be hoeden voor het verergeren dier ge duchte plaag. Liberale dubbeizinigheid. ingevoerd. Verboden. Bij de bespreking over ontwapening heeft de commissie een ontwerp van overeenkomst aanvaard, waarbij het gebruik van scheikundige wapenen in oorlogstijd, verboden wordt. Dit voor stel ging uit van de Belgische verte genwoordiging. De lokkende sirenen. Het is van harte toe te juichen, dat de Minister van Landbouw machti ging verleend heeft aan de Nationale Commissie -tot verfraaiing van het landleven, om een prijskamp uit te schrijven voor het stellen eener ver handeling over de voornaamste oor zaken van het verlaten van den uiten, door de landelijke bevolking in Belgie. Een der belangrijkste vraagstuk ken, betreffende den landbouw, is on tegensprekelijk dit van het verlaten van den akker, vooral door de aanko mende krachten. De lokkende sirenen trekken onze jonge boerenbevolking naar de fabrie ken of naar de steden, alwaar zij door hun verleidelijk lied zoovele eenvou- digen begoochelen. Zij doen ze weg gaan van de hoeve, om in 'schijnbaar vrijer midden een schijnbaar lichter en lustiger bestaan te gaan zoeken. Het is buiten kijf dat menigvuldige factors die vlucht der boerenbevolking beinvloeden. Het is dus hoogst wen- schelijk, ja dringend noodzakelijk, elke van die menigvuldige factors omstandig te kennen, zoo in zijn kracht als in zijn uitwerkselen. Er mag niet gewacht worden tot wij ons in een droeven toestand bevin den als in Frankrijk, waar men beroep Het vraagstuk der samenstellingen van de bestendige afvaardigingen maakt nog steeds het onderwerp uit van besprekingen tusschen de belang hebbende groepen. Door de voorwaarden welke de Li beralen stellen roepen de Liberalen •een dubbelzinnigèn toestand in 't le ven. De Liberalen u-eten niet goed op welk been ze moeten staanop hun rechter- of hun linkerbeen. Ze willen wel overeenkomen met de Kathol ie- ken, in sommige provincies, mits ze, in verstandhouding met de Socia'isten, hun anti-katholiek werk k tranen voortzetten. De Liberalen stellen de Katholieken twee voorwaarden. Eerst, van inzake onderwijstoelagen geen stap verder te gaantweeds, van een scheidsmuur op te trekken tusschen'de Katholieken en de Vlaamsche groepen. Wat de eerste voorwaarde betreft, de Katholieken kunnen de zaken laten zooals ze zijn voor het lager onder wijs. Maar de Katholieken kunnen niet blijven toezien op het feit dat ge durig toelagen gegeven worden door Liberalen en Socialisten aan vrije schoolinrichtingen die onder toezicht staan der Loge en dat noch de Katho lieke Hoogeschool, noch de vrije ka tholieke vak- en nijverheidsscholen van die toelagen genieten. Wat de tweede voorwaarde betreft dat is iets waar de Liberalen niets in te zien hebben. De Katholieken zijn oud en wijs genoeg om zelf te oordeelen wie in of wie buiten hun partijgenoot- schap moet blijven en het zijn juist de Liberalen niet die hun lessen van va derlandsliefde moeten geven, vijl zij zelf menigmaal tekort kwamen aan hun vaderlandsche plichten. De Liberalen maken het treffen eener overeenkomst met de Katholie ken niet gemakkelijk. Het heeft er zelfs den schijn van dat zij die over eenkomst onmogelijk willen maken om zooveel té beter vriend te kunnen -spelen.«iet de Socialisten en de -chuld daarvan te laden op den hals der Ka tholieken. Wat de Katholieken betreft er zijn er jammer genoeg die niet inzien hoe gevaarlijk het is de Liberalen achterna te loopen en zoo de scheidingslijn tus schen Katholieken en Liberalen weg te vagen. De Katholieke partij heeft er geen belang bij de Liberalen te sparen want principieele gronden van godsdiensti- gen en economisch-socialen aard zijn bij beide partijen en leeringen diep verschillend van elkander. Er zijn gelukkig ook nog Katholie ken die uit hun oogen zien en die op geen manier vernederende voorwaar den zullen aanveerden of toegeven aan onduldbare Liberale pretenties. Voor die in Frankrijk werken M. Heyman heeft met M. Loucheur een zeer belangrijk onderhoud gehad over de toepassing der sociale verze keringen voor wat de 80.000 Belgische werklieden der grensstreek betreft en de 40.000 seizoenarbeiders. Thans moeten die werklieden, juist als de anderen, de verplichte premiën betalen der verzekering, zonder van de wet te kunnen genieten, want er be staat nog geene reciprociteit met Frankrijk dat geene wet op de sociale verzekering bezit. Zoodra de Kamer terug bijeenkomt, zal M. Heyman een wetsvoorstel in dien zin neerleggen en er de studie en de stemming bij hoogdringendheid van aanvragen. Zonder talmen zal eene diplomati sche overeenkomst worden gereed ge maakt, welke de kwestie ten volle zal regelen, zoowel voor de tijdelijke werklieden als voor deze die er ver blijven. M. Loucheur heeft M. Heyman ver zekerd dat hij vol goeden wil is ten op zichte der Belgische arbeiders die zoo veel diensten bewijzen aan Frankrijk. In afwachting dat in België de wet gestemd worde, zal men zich akkoord stellen over de modaliteiten eener tij delijke regeling, ten einde de Belgi sche werklieden niet langer te scha den Bij de Liberalen. Er zijn hoop en al nog zeven Libe rale Proviuciesenatoren1 Antwer pen, 2 Brabant, 1 Oost-Vlaanderen, 1 Henegouwen, 1 Luik en 1 Luxemburg. Ge kunt denken hoe er hij de Libe ralen gevochten wordt om die zeven zetels. Om de zetels der Liberale ge coöpteerde senatoren is de strijd nog heviger. De groote nationale pa<"tij heeft er enkel maar drie op twintig. En zij heeft zoodanig veel bevoegdhe den om die drie zetels te doen beklee- den Hoe dat de kiezers toch niet wij zer geweest zijn en niet meer blauw gestemd hebben om de Liberalen al die moeite thans te sparen! M. Van Roey, vader, overleden M. Van Roey, de 85-jarige vader van Z. Em. Kardinaal Van Roey is over leden. Wat moet het troostend geweest zijn voor dezen braven man, bijge staan te mogen zijn in zijn laatste oogenblikken door zijnen Zooii, thans Prins der H. Kerk. Belgen naar Amerika. Tot nu toe. onder de Quota-Wet werden er jaarlijks 512 Belgen toege laten zich in de Yereenigde Staten te vestigen. Een nieuwe Amerikaansche wet treedt met 1 Juli in voege waar door dit getal Belgische landverhui zers op 1.304 gebracht wordt. Een nationale opbouw van de Abdij van TongerJoo. Onmiddellijk na den geweldigen brand, welke de abdij van Tongerloo zoo deerlijk teisterde, heeft de heer burgemeester Yan Cauwelaert, gelijk men weet, het voorstel gedaan. Hoor een nationale inschrijving het groote verlies zooveel mogelijk te herstellen. Thans heeft zich een eeré-kömiteit gevormd met koning Albert en konin gin Elisabeth aan het hoofd en waar van ook deel uitmaken de meest voor aanstaande personen uit het geheele land en zelfs van verscheiden gezind heid. De Huishuurwet. De Regeering onderzoekt thans wat dient te gebeuren met de huisbunrwet waarvan de uitzonderlijke bepalingen vervallen in 1930. De besluiten zullen waarschijnlijk worden voorgelegd aan een bijzondere kommissie, reeds vroe ger aangesteld en die thans opnieuw zou vergaderen. Er zou spraak van zijn de wet te handhaven in 1930 voor de laatste kategorie van woningen 'echter zouden de prijzen worden aan gepast. Nieuwe perequatie? Sinds verscheidene weken heeft het Christen Syndikaat van het Spoor voetstap op voetstap gedaan bij de verschillige leden der Regeering. ten einde de heraanpassing der loonen en wedden te bekomen. Deze aanpassing werd noodzakelijk gemaakt d.~»or de aanhoudende stijging der levens duurte. CBBBBBBBBBBBBBSBBBSBBHSBBIiBSB& IBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBEB een der groutsts Kapitaal -concentraties van SMUWMWWWMfS

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1