Car De Wilde Ruiter EL 5. - 7-7-29. - Nr 27. GEDACHTE HETMANNEKE UIT DE MAAN ROMAN door A, HANS. Heldenhulde Zes Broeders Priesters .DE POPERINGHENAAR Cl Er zijn waarschijnlijk meer boeken dood gegaan door langdradigheid dan door tenige andere oorzaak. Onze voorouders waren in één opzicht be nijdenswaard zij hadden zoo weinig te le ren in vergelijking met ons. Een weeldeartikel is iets dat 50 fr. kost om het te fabrikeeren en 150 fr. om het aan den man (of aan de vrouw) te brengen. iiiiiiBiBiiuiauHBiiiiamn Reizen, reizen naar de zee Mensehen lief wie gaat er mee Naar die groote plasse... Om zich goed te wasschen. Allemaal zeever in pakskens, zegt Marenta. Van de honderd zijn er ne gentig die naar de zee gaan voor hui der plezier, zegt Marenta. En als ik mij wil wasschen, zegt ze, kruip ik thuis in de kuip. Alleeieder zijn goes ting, Marenta, maar as wij ne keer een Villa hadden aan de kustbijvoor beeld Villa 't Manneke uit de Maan en as we daar op ons gemaksken zoo een maand of drie op ons.revenuekens kunnen gaan leven, dan zoude toch ook nie nee zeggen, dat weet ik zeker. De vos zei: de druiven zijn zuu*\ om dat hij er niet aan kon, en Marenta zegt: ik houd nie van de zee... omdat ze er niet naar toe kan gaan. En zoo gaat het dikwijls in de wereldde menschen zeggen'k ben er niet voor omdat ze 't niet kunnen bekomen Zoo is 't Manneke uit de Maan in zijnen jongen tijd nooit geweest voor de Eliane, de dochter van mijnheer de graaf, thuis op 't dorp... Want Eliane dat was geen spek Voor mijnen bek. v Maar sakkertwee, was Eliane ne keer de dochter geweest van onzen koster of schoolmeester. Aharoept Marenta uit... dan zoudt ge mij niet genomen hebben?... Allee 'k heb mijnen mond alweer ne keer voorbijgepraat en de waarheid van 't spreekwoord blijkt eens te meerspreken is zilver en zwijgen is goud. IN DE ALMANAKKEN wordt er ook veel gesproken en ge moogt op verre na niet gelooven wat dat er alle gaar in staat. Maar wat ge wel moogt gelooven dat is dat ze dees week aan 't Manneken uit de Maan reeds een almanak hebben gepresenteerd voor 't jaar 1930. Ze zijn er verdorie rap bij. Ik heb dat almanaksken-leugen zaksken eens open geslagen. Daar staat in dat wij een Winter zullen heb ben die nog strenger is dan die van gepasseerd jaar. Alleedat is af te wachten. EN ZOO IS 'T MET VEEL ZA KEN. Als ge in den huwelijken staat treedt is 't ook af te wachten wat dat er van zal voortkomen. Toen ik met Marenta op de trappen van 't a1taar zat en de paster aan Marenta vroeg of ze mij tot man nam zei Marenta ja, maar dat ja klonk zoo stil en zacht dat ze 't nog ne keer moest zeggen. En in den loop van den dag zei ik tot Maren ta ge hebt uw ja zoo stillekens ge- zeid... dat was zeker van alteratie Ja, zei ze... maar naaste keer zal ik het luider zeggen. Wat moet ik daaruit besluiten alderliefste Lezeressen En fin, ik maar dit 't Grootste raadsel van de wereld, Vrienden lief, 'k zeg bet gauw 't Is het schepsel dat we noemen Och ge weet het wel, de vrouw. En om dat raadsel gebeuren er dag m, dag uit de grootste dwaasheden. De mannen zijn nu eenmaal niet slimmer, treitert Marenta. Maar ik laat haar treiteren... want ze heeft op en top gelijk. MAAR OF DE MAN NEN die het bestuur van 't land in handen hebben, gelijk hebben met alle jaren honderden miljoenen uit te ge- Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 48 Doe wat Jonker van Maere waagt! hernam mevrouw Campens die alleen haar moederhart liet spre ken. Ge hebt samen gedaan met dien ellendigen Pier Huige. Zwijg! beval de notaris. Ik zwijg nietIk denk aan ons kind... O, help ze thuis, eer die vlucht bekend wordtZal dat niet de schande zijnMaar ik zal zelf de verklaring schrijven Neen. ik moet die van uw man hebben of geen, zei Robert. Notaris, gij kunt uw dochter terug krijgen, maar tevens een onschuldige Jonk vrouw recht doen... Als ge een gewe ten hebt, luister er dan naar. Ge zijt mis, als ge meent, dat ik Magda aangeklaagd heb uit jaloezie of zoo iets. Uw eigen vrouw beschuldigt u... -Ze weet niet, wat ze zegt... -Ja, ik weet het wel... En we wor den gestraft voor onze handelwijze jegens Jonkvrouw van Heilbeke! sprak de dame steeds heftiger. O. talm toch niet Ja, als we nog langer wachten, vaak ik het spoor van den Franschen officier en uw dochter kwijt, verzeker de Robert. ven voor de kanonnekens en mitral- jeuzen en dat ander schietgedoe... dat is een andere kwestie. We spelen groote mogendheid Troelalatroelala Met wapens maken we groot lawijd Troelalatroelala Doch helaas, 'k zeg ach ach ach Troelalatroelala 't Leven wordt duurder eiken dag Troelalatroelala Is 't niet ongepermiteerdWe zitten nu volop in den aardbeziën tijd... En die lekkere vruchten daar moogt ge naar kijken maar aankomen niet... In Brussel vragen ze nog 12 fr. voor een kilo. EJn ik herinner mij dat ik voor den oorlog, voor 1 kilo aardbeziën ne keer 6 centiemen heb betaald. Van daag betaalt ge 200 keer meer. Geen wonder dat al die aardbeziën kwee kers per automobiel rijden en dat hui der dochters een goudwinkel op bul der kleeren dragen. Ge zijt zeker ja- loersch, Manneke!? spot Marenta. Ja- loerschBah! Neen! Marenta. Maar in een land dat de oorlog heeft gewon nen, in een land dat zich voor de an dere landen heeft opgeofferd, daar heben we toch ezels van diplomaten gehad en hadden we geen ezels van di plomaten gehad, dan zouden we niet in de krot zitten met onzen frank van 7 centen. Dat 'ik de' waarheid. DE WAARHEID IS ook dat de pootplaag in ons land ook weer in verschillende stallen is uitgebroken. Ons Marenta sukkelt ook met de pootplaag. alhoe wel ze niet in een stal staat. Maar Marenta heur pootplaag, dat zijn heur eksteroogen.Naar den apotheker gaan, mensch. PACHTER NOKER was ook naar den apotheker geweest om poeiers voor de maag,want zijn vrouw leed aan maagkrampen. Hij had ook een doos poeiers meegebracht om de kiekens te doen leggen. Maar hoe dat nu gebeurd is, mag de hemel weten, maar zijn vrouw heeft van die kieken poeiers genomen. Sedertdien loopt het mensch al kakelend door het huis. Wie weet gaat ze nu geen eiers leggen ooflt. De wonderen zijn immers de wereld nog niet uit. VAN KIEKENS GE SPROKEN. Dokter Snep had zijn vriend de poejeet hij hem uitgenoo- digd op een fijn middagmaal met lek kere kiekens en lekkere wijntjes. Toen ze gedaan hadden met eten zei de dokter tot zijn vriend de poeieet: ge moest nu eens een gedichteken voor mij schrijven. Goed, zei de poe jeet en hij schreef Sinds dokter Snep in de stad en buiten Aan de zieken zijn zorgen bied, Heeft men het hospitaal kunnen slui- [ten. Ja, maar, zei dokter Snep, als hij dat las, dat is te schoon. Oantwoordde de poejeet, dan zal ik er nog wel een regelken bijschrijven. En hij schreef Maar 't kerkhof nog al fel vergroot. Of dokter Snep een indizjestie ge kregen heeft, als hij" dat Tas. kali Tk niet zeggen. HEWEE ZANDER, ik meende dat ge gingt trouwen... ik hoor daar niemendalle meer van. Ja, ziet ge... dat is zoo gekomen... ik vroeg de hand van de dochter en ik kreeg de voet van den vader tegen dat gedeelte van mijn lichaam, waar de rug van naam verandert. NONKEL SJAREL was naar de kermis geko men en hij liet klein Lowietje on zijn rug zitten en galopeerde er nieê door den hof. Ts dat niet plezierig? vroeg Nonkel Sjarel, half buiten asem. Ja, zei Lowietje, maar gisteren reed ik op eenen echten ezel en dat was veel ple zanter. WAT PRECIES niet plezant is, dat is als er een kindeken geboren wordt met eenen haard om eenen pa ter Capucyn jaloersch te maken. Dat is nochthans te Tuishav gebeurd. De kleine Paurel is daar ter wereld geko men met baard en moestasj. Het kind is kloek en gezond en bij den doop hebben ze 't Eustache geheete.n. He- wel van zulke Eustachekens, behoed ons Heer, zegt Marenta. En hier is het gedichteken van ons Janneken, dat aardig manneken. DE ZJANDARM. De zjandarm dat is een kadee Die moet zorgen in dorp en stee iiiiiiimiuiiiiiiiBiniiniii Ik wil wel een verklaring schrij ven, dat ik me in Magda vergist heb en zij niet tot de bende behoorde sprak de notaris. Dat is ook goed, stemde van Maere toe. De notaris zette zich neer. Hij zag zeer bleek. Diep wérd hij vernederd, hij, die altijd geheersclit en zijn wil doorgedreven had. Achter zijn fleemend gezicht ver borg hij steeds grenzeloozen hoog moed. Hij had Jonkvrouw van Heilebeke willen scheiden van Robert van Maere. En nu moest hij haar helpen bevrij den. Campens verbeet zijn woede. Hier is het stuk, zei hij. Robert zag het in. In orde, sprak hij. Nooit had ik kunnen denken vroeger, dat gij u zoo zoudt verlaagd hebben om een eenvou dig. eerlijk meisje, een wees, in 't on geluk te storten. O. Jonker, help ons nu! smeekte de moeder. Notaris, span de koets in en volg me. Ik hen te paard. We moeten naar Langemarck. Daar wilde de officier zijn paard laten beslaan. We hebben geen tijd te verliezen. Ik ga voort naar buiten... Robert wilde niet langer in dit huis verblijven. De notaris had zijn schuld bekend door deze verklaring. Robert dacht aan Magda op de rooverskar, dan op het tweede voertuig, aan haar verblijf in de gevangenis. En hij zou den notaris zijn verachting in 't gelaat kunnen schreeuwen... L* ..JU. Dat de menschen, goei en slechten, Niet met elkander vechten. Hij moet ook zien dat hij Bij dag en nacht, ten allen tij De dieven en mooordenaars kan pak- [ken J En de pitpokees die in andermans zak- [ken Gaan tasten. Efet staat dus vast als [een rots. De zjandarm is een nuttig schepsel [Gods. Daar zijn zjandarms te peerd en te 1 voet En een zjandarm die zijn stielken doet Verdient dikwijls te weinig om van te [leven. Ze mochten de generaals wat minder [geven En de zjandarms wat meer. Daarom zeg ik keer op keer. Met veel verdriet Een paard dat de haver verdient,krijgt ze niet. Veel zjandarms zijn vlaamsch van hart Maar ze mogen tot hun smart, Dat niet laten merken, want. Menig hooggeplaatste franskiljonsche klant, Zou het hun duchtig doen bezuren Dat spelleken zal echter niet blijven [duren. Nu heb ik och arme Compassie met de vlaamschgezinde [zjandarm en. Goed, Janneken, ge toont dat d* uw harteken draagt op de rechte pla its. HEBT GE REEDS MOOR EN spreken van Sus Jeamicard? Dat is een man die slangen vangt en hij doet dat met een stoksken. Op enkele dagen ving hij er 800. Daar zijn soorten van slan gen: daar zijn slangen die op bulder buik rondkruipen. Maar daar zijn ook slangen die op twee pooten loopen en die heet men serpenten. En menige getrouwd vent Die thans pas goed zijn vrouwken [kent Peist ook: wat zijt gij een... serocjit. JEF JOEPERS kende twee mcis- kenseen was een zeer lief kind. met schoone oogen, maar och heer... zon der centen. Het ander meisken was te leelijk om te helpen donderen, maar 't had' veel, veel geld. En Jef wist niet wat doen. Hij kwam zijn vriend t?gen en lei hem 't geval uit. Hewel, zei de vriend: ziehier: ga gij naar dë schoo ne en geef mij 't adres van de leclij- ke... met de centen. Wat Jef gedaan heeft weet ik niet. Maar wat ik wel weet is dit Om de centen getrouwd Vlug berouwd. PIEREUIT was te Brussel in een kelderken gaan eten. Als hij huiten kwam bemerkte hij dat hij ziin zak doek had vergeten. Hij liep rap terug naar den gar^on en vroegheb ik hier niemendalle vergeten? Ja wel, zei d'e garqon... mij drinkgeld te geven. Hier volgen nu eenige spreuken uit het Boek der Wijsheid, geschreven door Sint Juttemis, Iedere zottin kan een man krijgen maar hem vasthouden, dat is wat an ders. Een domme vrouw wil altijd dë eer ste liefde zijn van haar man; een ver standige vrouw geeft er den voorkeur aan de laatste te zijn. Hoe weinig vrouwen zijn verstandig genoeg te zwijgen als ze niets meer te zeggen hebben. Een man is dikwijls blind voor vrou wendeugd. maar voor vrouwenschoon- lieid nooit. Alleege kunt er eens over napein zen of 't waar is. Ik moet u zeggen voor mijn deel, dat die Sint Juttemis wel gelijk kan hebben. DAAR WAS EEN eksposisie van tabloos of schilderijen en Jan was ook ne keer gaan zien. Hoe vindt ge mijn tabloos, vroeg de artist die daar rond liep. Bah! zei Jan... zoo en zoo Maar de artist werd kwaad en riep uithoe kunde zoo spreken. Gij hebt geen ver stand van kunst. Hebt ge zelf al ooit geschilderd. Neen. zei Jan. Ziet ge wel, antwoordde de schilder, ge hebt zelf nooit geschilderd... hoe wilt ge dan oordeelen of een tabloo goed of slecht is. Hewel, zei Jan, 'k heb zelf nooit een ei gelegd en toch kan ik zeggen of het goed is of niet deugt En Jan stapte 't af. 'T WAS DE EER STE APRIL en de koster van Pottel- mottel wjou een van de misdienaars om Aprilzaad sturen. Fonsken, zei hij.loop ne keer rap naar den apotheker en haal 11e keer voor een half franksken verstandspoeier. Goed, zei Fonsken, maar moet ik zeggen dat het voor u is Dë koster kon er meê voort. En lier een yraagsken aan al de verstan dige Lezeressen van De Poperinghe naar Waarom loopt een kieken en waarom springt een puit? Weet ge niet. Mewel,simpel...om vooruit te ko men. TE 'LA HUL PR verloor madame Lahav eeh brieventesch met 3.000 fr. in. Een schooljongen vond de 1 rieven- tasch en bracht ze aan de eigenares te rug en kreeg... 5 centen belooumg. Ik leb in dertijd ne keer eens een half miljoen verloren,maar tot nu toe heeft me dat ni'emand terug gebracht. Daarmee is 't weer ne keer gedaan met ons (epistel. Voor 't sluiten een raad Viert den elfden Julidag Met uw fieren leeuwen vlag. 't Manneke *uit de Maan. KORTRIJK. Maar hij beheerschte zich. O mor gen al kon Magda vrij zijn... morgen zou hij haar jawoord krijgen. Hij vreesde niet, dat ze hem zou afwijzen als hij zijn liefde verklaarde. Een zoet gevoel vervulde hem... Magda als vrouwe op het ,kastee: tnogeir hren-geri De koets reed nader. Volg mij. zei Robert tot den knecht. We moeten naar Langemarck. Zet uw paard góed aan. Mevrouw Campens vergezelde haar echtgenoot. Ze wilde zelf haar dochter terug halen. De tocht begon door 't duister en werd dan vervolgd door sombere Oos- schen, zoo lang geschuwd om de bende van Bakelandt. Maar de meeste roovers zaten -ast nu, zooals Jan-Augustin Busschaert en zijn zoon Pieter,wevers van Staden Matheus Danneel, een schoenlapper van dezelfde gemeente. Jozef van Da mme, werkman, geboren te Staden maar te Nieuwkerke wonend, de ge broeders Verplancke van Hooglede, Pieter Bruneel, een bezembinder van Ledegem, Pieter Cloedt van Rosebeke en wonende te Passchendaele, Pieter Rupse, werkman te Rollegem, de twee De Mevers, bezembinders te Ledegem August Vormezeele, metser te Roese- lare. Jan Colbert, vischvoerder in de zelfde stad, Pieter Cloedt, timmerman te Ichtegem, Alexander Danneel. voer man van Staden, maar ook wonende te Ichtegem, Arm and Simpelaere. ge- horen te Ingelmunster en vagebond toen, Jan de Boever, wever, geboren te Canegem en wonende te Ingelmun- Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekken Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Alle merken van VOLPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNESTE, Gasthuisstraat, Poperinghe. nn -Kvf vïJ: f V'. r j SP ■.K-yL'! v i 1 OPVOEDINGSGESTICHT O. L. Vrouw van Bijstand en O. L. Vrouw van Vlaanderen. Op deze gekende Kostscholen inet vak onderwijs en uitgebreid middelbaar onder wijs klopt niet alleen de polsslag van krachtig opvoedingsleven,maar' nog van stre ven naar hooger op kunstgebied. 1 Zoo nu weer Zondag 30 Juni stipt te 5 uur, in de feestzaal der St jansstraat, door de op voering van Antoon Vandevelde's Sint-Lut- gardis, tooneel-, muziek- en lichtspel. Wie iets. heerlijks wil genieten, zij aanwe zig! Kaarten tegen 5 fr., ten voordeele der Mis siewerken van de Eerwaarde Zusters, te ver krijgen in de twee Gestichten. Postcheckre- kening 139.593. MUZIEK- EN ZANGLIEFHEBBERS OPGELET! 't Is dus Zaterdag 6 Juli te 7.30 uur 's avonds en Zondag 7 Juli te 3 uur namid dag, dat het Katholiek Vlaamsch Kunstge nootschap Eigen Schoon het VIIIe jaar- lijksch Kunstfeest geeft ih den stadsschouw burg te Kortrijk. Uitvoering van Hucbald en Prometheus van Peter Benoit, Het Roodborstje van Cecilia Callebert en Kol- lebloemen van Edgar Tinei., Leiding; Heer Jozef Berteel?. lT- Solisten: Heer Karei Bogaers, van de Koii. Vlaamsche Opera van Afttwerpen, Mevr. Janssens-Mul- leman en Heer julien Casier, liefhebbers- kunstzangers van Kortrijk. Eene buitengewone gelegenheid dus voor liefhebbers vau degelijke muziek en zang. Het ordewoord wezeAllen er naartoe! Kaarten te bekomen in 't bureel van (Rh schouwburg. FEESTDAGEN DER WEEK. HET PROGRAMMA VAN 18 AUGUSTUS. Te 11 ure. Plechtige openluchtmis op de Markt te Diksmudedaarna optocht naar het IJzerslagveld. In de vlakte. Aan den voet van den 50- fneter hoogen toren Internationale bloemenhulde van Oud- Strijders.- Aanspraken doorEen V. O. S., een Oud legeraalmoezenier, Prof. Daels, een Noord- Nederlander. Naamafroeping der geredde en in gemet selde Heldenhulde-zerkjes. Uitvoering der volgende liederenWaar om ik Vlaming benVlaanderen, van Vere mansO Kruise. den Vlaming...; De Vlaam sche Leeuw, met begeleiding van Tbebaan- sche Trompetten. 's Namiddags. Op de Markt Muziek uitvoeringen van werken van Peter Benoit, Tinei, enz., met afwisseling van gezamen lijke liederen en hegeleiding van bazuin geschal. Muziek onder leiding van Jef Tinei. De liederen, zullen, onder leiding van Q. J. Van Trigt, worden uitgevoerd. ■Liederetf? 1.000.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben JULI - HOOIMAAND. 7 Z H. Willebaldus, bis. H. Claudius, m. Poperinghe Ommegang. 8 M H. Elisabeth, koningin van Portugal. 9 D HH. Martelaren van Gorcum. 10 W H. Amelberga, m. HH. 7 Broed., mart. 11 D Guldensporenfeest. H. Pius I. 12 V H. Joannes Gualbertus, abt. 13 Z H. Anacletus, paus en mart. ■■BflflBBBBHBBBBflflBflBBBBBBBBBflBBl V rouwen hoekj e MOEDERS WAAKT! Op 10 Juli: BISSCHOPPELIJKE NORMAALSCHOOL VAN THOUROUT. Eindexamen voor Onderwijzer. Groote onderscheiding: 1. DeVos A., Brug ge 2. Lecomte M., klpQrseele. Onderscheiding: 3. Catrysse A., Veurne; 4.. Demulder C., Adinkerke5. Vieren J., Erfr'èlghem; 6. Cönstaudt A.; Brügge; 7. De corte J., Oostvleteron8. Vermeulen G., St-Juliaan (Langemarck) 9. Vansteenkiste A., Kortrijk10. De Graeve G., Brugge, 11. 'ziek der 1 ieder err kan M>e Graeve A„ Oosteamp12. Deneut M., men Bestellen op het Sekretariaat te Tem- sche, tegen 30. fr. het hónderd. HERKENNINGSTEEKENS. Zooals verleden jaar wordt er c-p gewezen dat alle Bedevaarders zooveel mogciik in bezit zouden zijn van het herkenningsteeken. Strenger nog dan verleden jaar zal de loe- gang der weiden rond het IJzermonument ontzegd worden aan Bedevaarders die niet ervan in bezit zouden zijn. Het is trouwens eene noodzakelijkheid en een piicht die zich elke Bedevaarder moet getroosten. Met vergete niet dat het inrich ten der Bedevaart naar den Ijzer meer dan 50.000 fr. kosteen verbazend cijfer dat nochtans ver beneden de waarheid is 1; Daarom richten wij ons tot alle bedevaar ders, inrichters der reizen, enz. Bestel reeds van nu af het herkenningsteeken der X" (prijs 2 fr. stuk) eri doet de bestelling geza menlijk voor uw medereizigers. Duizenden verlaten Diksmude telkenjare zonder zich van die kleine plicht te hebben gekweten. Vergeet niet, wij zijn niet zooals andere ver- eenigingen die op een jaarlijksch lidgeld kun nen steunen om hun onkosten te dekken. Het herkenningsteeken is de eenige inkom- ste die de hooge inrichtingskosten moet dek ken. Dit jaar zal het herkenningsteeken bij zonder verzorgd zijn. Een verkleinde kleu renafdruk van den kunstplakbrief. Op 15 Juli Op 20 Juli Op 10 -Augustus Op 20 Augustus 1 2 1 2 3 15 1 2 2 3 15 lot van 250.000 fr. loten van 100.000 fr. lot van 1 millioen. loten van 100.000 fr. loten van 50.000 fr. loten van 10.000 fr. lot van 250.000 \r.i loten van 100.000 fr. loten van 100.000 fr. loten van 50.000 fr. loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot dé UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Een vertegenwoordiger is gevraagd voor ieder gemeente. Wervick; 13. Verbeke J„ Rousselaere14. Delombaerde C., Heule15. Bossuvt J., Meu- lebeke16." Stubbe "A., Nieuwmunster17. Hendrickx E., Rolleghem18. Verhille M., Rousselaere19. Calcoen K., De Panne20. Dejaegher Aertrycke21. Maselis M., Hooglede22. Ponjaert R., Oostende23. Duyck G., Iseghem; 24. Vermandere R., Cachtem25. Leleu G., St-Jan-bij-Yper26. Depinois R., West-Vleteren en Desmedt A., Westcappelle28. Maes A„ Reninghe29. Steen J., Beerst30 Dedrie E., Poperinghe 3L,-Bogaert J., Staden; 32. D.Haene M„ Ghe lfivelt33. Desander J., Oost-Roosebeke34. Vandenberghe M., Vyve St-Elöoi35. Bouc- kaert C., Oedelem. Op voldoende wijze: 36. Doisë R., Watou St-Jan; 37. Bamelis H., Harelbeke38. Hos tens M., Meenen; 39. Luttun D., Wielsfieke 40. Pauwels A., Oost-Nieuwkerke41. Clacys G., Beernem42. Wydooghe J:, Oost-Nieuw- kerke; 43. Valckenaere J„ Knocke; 44 Op somer F.. Mercketn; 45. Bulcke J., Lissewe ghe: 46. Gruson E., Waasten; 47. Vannobil R„ Beveren a/d Ijzer; 48. Dubois A, Veur ne 49. Blomme G., Langemarck50. Lema- hieu O.. Pervyse51. Marchand P., Rousse laere; 52. Verburgh J„ Zuyenkerke53. Pin telon J„ Brugge; 54. Verfaillie J., Beernem; 55. Deblonde F., Langemarck. Moeders waakt gij, met open Oogen, met fijn gescherpt gehoor? Weest1 wakker! 't en is geen tijd om te slapen en te sluiinJeren 1... uw kinderen zijn in groot gevaar! Luistert .scherp. Ziet toe hiet klaren blik, waakt fallen tijde, want de zonde is- gewor den een zoet vergift, dat ovetbde zielen den slaap als sluier spreidt. -\m, Hoevele Moeders, braaf en deugdzaam opj gegroeid, vermoeden niet eep9-het ontzetten de bedetf dat hare kinders 'omgeeft, en heb ben geen open oog voor al de g&varen die onzen tijd 'biedt.' Ze leven op onbegrijpelijke wijze, nog im mer voort in het verleden en willen maar niet begrijpen, zou mert zeggen, dat het heden niet het verleden is; Ze. kunnen den- itmerlij- ken strijd niet aanvoelen die noodzakelijker wijze op onze dagen, elk jong hart, vroeg reeds,-doorvechten moet: 't noodlottig ge volg is dan dat de kinderen niet weten waar steun zoeken moeder begrijpt niet. Moeders, waakt dan met helder oog en vooral met liefdevol begrijpen. Waakt fallen tijde: want de dagen zijn zwaar nu van verleiding en strijd voor uw zonen en dochters. i," BLOEMEN IN HUIS. Om lang plezier te hebben van een ruiker, behahdele men de bloemen aldusMen steke enkele bloemen 'niet te veel in eene vaas gevuld met versch water lfefst regenwater waarin een koffielepeltje sui ker. 's Nachts ze daaruit nemen, in eene-don kere plaats, met de stelen omhoog, in ,een emmer water zetten, 's Anderendaags de bloemen terug in de vaas steken doch deze gevuld met versch water en suiker 11a de stengels onderaan, met een scherp mesje, schuin te hebben afgesneden. ',s Nachts weer 'in een emmer water dompelen, 's anderen daags wepr de stengels een centimeter afsnij den, enz. Moesten de onderste bladeren ver dorren of verrotten, die afsnijden, nook af rukken. Zelfs in den Winter kan men chry- santemen, enz. zeer lang bewaren. jf: Weet ge hoe de Engelsche taal op de we reld kwam Hewel, deHuivef wierp eens alle oude en nieuwe talen van de 'wereld in- een gróoten pot. Toen de pot goéd aan 't koken was, schepte hij er zorgvuldig het schuim af en daarvan maakte hij de engelsche taal. Ondervinding. Baziii Lunlrpëls was haar jongste tién maanden pefteïlidrfn-g aan t geven. Maar Sdzin, zei dë 'ïcTlóbJhiéfefër' die haar een bezoek bracht, dat ismjjjrtoch geen voedsel, voor eei.1 kind. Wat weet gij daarvaii, zet tlè bai'th. Zult gij mij leeren kinderen grootbrengen? 'k Heb ik er al zesse dood... STAD YPER. Door overlijden is de plaats open van Be stuurder en leeraar van viool, aito, cello en tiotenleer aan de stedelijke Muziekschool te Yper. AanvangswesJdp als Bestuurtter6.000 frank, waarbij te voegen huisvesting, verlich ting en verwarming. Verplichtend, verblijf te Yper. Wedde als leëraar: ongeveer 9.40Ó fr. De mededingers, dragers van diplomas, worden beleefd verzocht hunne vraag vóór 25 Juli aanstaande over te maken aan den 'Heer Aimé Van Nieuwenhove, Voorzitter van den Beheerraad, 47, Rijselstraat, te Yper. Yper, den 1 Juli 1929. De B.urgemec a er, H. SOBRY. DRINKT BIER. ster en anderen. Er waren jonge en oudere gasten. Lieven Verleye, van Pitliem was 63 jaar. Zijn dochter Ro salie. ook aangehouden, 21 jaar. Ook van Pithem was Isabella Van Maele, een 'negentigjarige spinster. Bij zulk gespuis had men Magda ge- ypqgd en de rijken man daar achter in de koets droeg daar de schuld van. Om Magda van mij te verwijde ren, dacht Robert, om mij aan zijn dochter te koppelen, die nu met een Fransch officier op de vlucht is. Ja in deze bosschen hing de vreese- lijke herinnering aan die roovershen- de, aan hun aanhouding en misdaden. Om die bende werd het Vrijbosch geschmy.1, hoewel de eigenlijke bewo ners in de leemen hutten, de bezem binders en koolbranders meestal eer lijke lieden waren... Robert reed Langemarck binnen, toen ook een schamel dorpje Hij moest niet vragen, waar de smid woonde. Hij zag den gloed uit 't Werk huis en in die klaarte het paard eti drie gestalten. Daar stonden de smid en zijn knecht, die het paard besloegen, en naast hen keek de officier toe. Robert bracht zijn paard naast de koets en deed den voerman teeken stil te houden. De heer Campens opende het por tier. j- We zijn te Langemarck, zei hij. Ja, en de smid beslaat het paard. - O, de officier is er dus nog! kreet mevrouw. Ja, hij staat bij den hoefstal. En onze dochter. Vlaanderens Bedevaart naar Lourdes van 29 Juli tot 6 Oogst. INLICHTINGEN BIJ: E. H. Derycke, pastoor op St Jans; E. H. Sobry, onderpastoor op St Jans; Heer Fr. Vandeplas, apotheker, Bertenplaats, Pop. Terug langs Lisieux of rechtstreeks. Die zie ik niet. Maar ze kan na tuurlijk niet ver zijn. Ze zal zich in het donker houden om niet herkend' te worden. Die onwaardigebromde de no taris. Nu heb ik mijn taak volbracht, hernam Robert,, Ge uioet verder alleen handelen! Oh, Jonker, help ons nog! smeek te mevrouw in haar angst. En van Maere voelde deernis met haar. 't Was toch een moeder, die zijn bijstand inriep, terwille van haar kind. Komt dan, zei van Maere. We gaan naar de smidse. De officier scheen te ontstellen, toen hij drie gedaanten zag opdagen. Robert bemerkte onder een insprin gende poort van een verder huis een gestalte, 't Moest de notarisdochter zijn, die er zich verschool. De Jonker schreed naar haar toe. Ik heb uw ouders hier gebracht, zei hij. O, wees toch verstandig en keer onmiddellijk met hen terug. Wat moeit gij u met mijsnauw de Zela. Loop niet in uw ongeluk. Wat hebt ge mij lessen te geven Ge deugt zelf niet... Het meisje wilde dieper de donkere straat inloopen. Maar Robert greep haar bij den arm. Mevrouwriep hij naar de moe der. De Fransche officier stond echter 't eerst bij hem. Wat vermeet gij u deze dame las tig te vallen! vroeg hij, zijn degen Een buitengewone plechtigheid had Zondag plaats te Rijssel. P. Basquin, S. J., de laatste der zonen van Mr Léon Basquin, omringd van zijn vijf broeders, heeft in de parochiale kerk van T Heilig Hert te Rijssel zijn eerste Heilige Mis opgedragen. Ter gelegenheid van die eeremis van den jongsten onder hun, hadden de zes broeders Basquin, allen priesters (een Be- nediktijn, twee Jesuiten, drie priesters van het bisdom Rijssel) het HSacrificie gecelebreerd. Vijf altaren waren voor hen in het koor geplaatst, omringende het hoofdaltaar, waar dejongste den dienst deed. De zes missen hadden op zelfde uur plaats, onder den bewogen blik hunner ouders. trekkend. Met welk recht raakt ge haar aan. Met het recht van een eerlijk man, antwoordde van Maere onbe vreesd. Houdt ge mij dan voor een straatroover Deze.dame behoort niet met u te reizen. Ha,* daar is haar moeder. En ginds nadert ook haar vader. Gij hebt mij bespiedraasde de officier. Mijnheer, ik ben in betrekking met hooge Fransche overheden en ik raad u af, geweld te plegen, waar schuwde Robert. ZelaO, wat doet ge ons aan kloeg mevrouw Campens. Keer dade lijk mee naar huis! Ik hen verloofd! beweerde de dochter. Verloofd! herhaalde haar vader, die deze woorden hoorde. En moet ge dan als een slet met dien man de vlucht nemen? De notaris stelde zich voor den of ficier. Ik ken zei hij... En ge zijt een schurk, luitenant Braun. Ha, durft ge mij uitschelden Een schurk zijt ge! En zoo ge mijn dochter niet onmiddellijk niet ons laat terug keeren, klaag ik u aan. We zijn verloofd! hernam Zela. O, breek ons geluk niet! We bemin- nen elkaar. j ('t Varvolgt.) aassaBSKHsnHBnMsaaHHMHHHi MEUBELPAPIER bij Sansen-Vanneste. 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5