stad Popen*.- Piscfflige om wang ter ure ui o.Llrow. De Poperingsehe H°ppekujeek sedert 10 jaar. REISBUREAU ERN.CLAE8 Politiek Overzicht 26 JAAR. - N' 28. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Wie inlichtingen begeert over aankondi Telefoon N' t. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe Postcheck Nr 15.57® ROOS EB EEK-OMMEGANG Sc Abonnementsprijs per Jaar 14 f> im 't LwuS» 18 fc. (per post"; ~s-aakri|kt 85 fr, Lage: SC fr. »,aAsrc Icnsisffl 84 fir. 4-AK1EF» B«ricKlwut 1 fv. per reek; ninimnmprijs ncr inlassching4 fr. mpERDIBMMR Postabonnenten in Belgis die van woonst I veranderen, moeten dit aangeven in 't post- 1 bureel dat hun bedient, en niet un ons. Pawiis MM nissin I sail 1. SM, Till IIHIIIBF" .WH gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen cifo vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noeü, ingezonden worde» Kleine berichten tegen den Vrijdag noen TARIEF: Notarieel* Verkoopingeat 88 cent. per gewone regel Annoncen: Prijzen op aanvrasw. Den dag van vandage ziet men in Vlaanderen veel godsdienstig betoog, ■doch dit betoog geschiedt meest in tal rijke groepen, binnen de kerkmuren, ■ofwel op openbare plaatsen, nogmaals in talrijke groepen en grootscbe op tochten, voortkronkelend onder ge wapper van vaandels en standaards, midden ge zurig en stapmnziek. )an zeggen de menschen onder elkaar: 't geloof is niet dood in Vlaanderen Neen, God dank't Geloof ;s niét •dood "in Vlaanderen, maar er dreigt te veel afleiding naar snobisme, naar mo de én spraat in geloofsuiting. ')Tf' iaat "het ons maar rechtuit bekennen be- toogen in benden, meegaan, meedoen, meezingen, al wel, maar 't wordt te veel nrode. Eilaaszoek en tast achter persoon lijke, afzonderlijke uiting van gegron de godsdienstige innerlijkheid. Dat ciie innerlijkheid er nog is Ja, nog eens, God dank maar de durve mankeert, verlamt de op willing van het innerlij ke en leidt naar inkonsekwentie. om niet te zeggen naar lafhartigheid In durve komt de prijs toe aan 't vrouwvolk, niet enkel aan bejaarde vrouwen en oud-jonge dochters, maar evenveel aan jonge bloeikes, die nie mand aan haar zijde noodig hebben of voelen, om 'God, zijne H. "Moeder 'en de Heiligen te zoeken en te naderen met liefde en om liefde. Zie maar eens na op de simpele dagen, wie er in de Kerk te zien is en loer de kleine be- toogïngen en beevaarten af, wat ge zien zulteen handvol bejaarde man nen, een grooter getal bejaarde vrou wen en veel jonge dochters. Gaat het alzoo in den hemel zijn ook? Jonkheden, vreest voor uw vel! Kn a propos van beevaartenden derden Zondag van Juli beginnen de dagen van Roozebeke Ommegang, waar eertijds de beêvaarders toe stroomden, uit loutere liefde tot O. L. Vrouw. Die beêvaarders bestonden niet enkel uit bejaarde mannen en vrouwen, maar veraf ten grootsten deele uit jonkheden; ja, "W est-Rooze- beke was werkelijk het pelgrimsoord van de jongelingen. Nu is het zoo niet meer. Waarom? In beevaart gaan is niet meer van de mode.en wat niet méér van de mode is, vervalt. De~mocTe 'gaaf"naar sflfrfail Neen; zeker is het niet, omdat de liefde tot en 't vertrouwen in Maria vergaan zijn. want we hebben 's Zon dags enkel een wijle de oogen op de rondgedragen schalen te vestigen, om te bestatigen. hoe jong en oud, aller meest nog de jonkheden, met brio hun geldstuk in de schaal storten van O. L. Vrouw, daar ze de andere schalen, we- fel laten. Dit is geheel zeker een be wijs van liefde tot de Moeder Gods; het is ook een gebaar van vertrouwen en eene onuitgesprokene. al veel on bewuste, doch ontfuoedige en kinder lijke beteekenis van nood en miserie en een smeekbede om bescherming en verlossing, midden de menigvuldige hinderpalen en stronkelsteenen, waar mede de weg naar hooger zieleleven voor jongelingen bezaaid ligt. Deze kleine daden van belijdenis en van sacrificie moeten bijzonder aan genaam zijn aan de Moeder Gods, maar nog eens, deze daden worden bijna door de algemeenheid gesteld en midden groote omgeving, in de intimi teit van Gods huis en zoo blijven ze van beperkte weerde. Wat er hedendaags moet betracht worden, zijn gebaren en daden van af zonderlijke durve, persoonlijk en open baar betoog van belijdenis en offer en dienstbaarheid, dit zonder aanstellerij, maar hertelijk gemeend en als reaktie tegen de beestige durve in uitstalling van zedeloosheid en geilheid, die de plaag en 't verderf van onze tijden is. Zoek mij nu nog jongelingen, die het spottend lipgekrul van de omge ving durven trotseeren en hoed en klak opheffen voor een Lieve Vrou wen beeld, dat hangt aan een linde of een -hof-pilaar. Wie durft er zich nog kruisteekenen of zijn hoofd oiffhloo- ten al de kerk voorhij stappen En wie durft er nog in kleinere groepen bedevaren Dit zijn daden van belijdenis! Dit zijn daden van sacrificie. Welaan, jon gelingen en jonge meisjes van Vlaan deren, u wordt met de Roozebeekda- gen een gelegenheid geboden, om deugdelijke, hoogverdienstelijke da den van edele durve. van grootmoedig heid. van openbare belijdenis en van sacrificie te stellen, met den bedevaart van uw dorp naar het heiligdom van O. L. Vrouw te West-Roozebeke meê te maken. Dit, daar is ons aller heilig dom. Daar is wel ons aller moeder ver eerd, doch inzonderheid onze moeder ons Lieve Vrouwke van Vlaanderen, het onze O])! jongens en Meisjes, gij vooral. Op! jong en oud. zonder uw durve gaat de openbare eeredienst van O. L. Vrouw van Vlaanderen verloren Wat een schande en schade ware 't voor Vlaanderen! Want indien wij den rug naar onze goede Moeder keeren, wat zal Zij doen Nutteloos te zeggen, hoezeer <rn de Moeder Gods noodig hebtge weet het maar al te welDurft het dan ook toonew e« zij even zal durven voor u bij haren Goddelijken Zoon. Durft, gij. Jan, Dries, Rerten, Eons,,, 'k Zon zoo- ft r Het was een waarlijk stichtend schouwspel te zien hoeveel bedevaar ders Zondag laatst van 's morgens vroeg den ommegang deden al ingeto gen en betrouwvol den Rozenkrans biddend. Helaas! 't Regende... en me nig Wees Gegroetje werd voorzeker gepreveld om gunstig weder te heko men. En ja! 't beterde; de regen hield op, al voeren gedurig danker-d"eigen de wolken over de stad. En 11a de plechtige Hoogmis, waar in het St Janskoor gloedvol de Kind Jesu-mis van Schweiter uitvoerde, deed de processie haren ommegang. De belangstelling ging natuurlijk naar de nieuwe groep, ingericht ter gele genheid van de 450e verjaring van het groot mirakel door Maria's voor spraak bekomen. 't Was al even schoon:: dragers van tapijten met de voorstelling van het mirakel en muziekanten in kleurige kostumenengelen uit eene schilderij van Era Angelico in de processie ge daalden vooral het koor der zingende maagden die, op den juigkreet Salve Regino! met groene takken de Lieve Vrouwe toewuifden clie op een praal wagen gevoerd werd. Die praalwagen, eene gotische kapel in oud brons geschilderd, niet het wonderdadig beeld midden in eene weelde van witte bloemen en mooie planten waartusschen blauwe engel tjes halfverscholen zaten, was voor de vreemdelingen en de jongere Po- peringhenaars wat heerlijk nieuws dat ze nog ieder jaar hopen terug te zien, en voor de oudere inboorlingen eene ontroerende herinnering aan de groot- sche kroningsfeesten in 1909. Mocht de Lieve Vrouwe hen allen iets bijdroegen ter hare zegenen die eer veel jongens met naam en toenaam willen noemen... durft de eerste zijn om u te toon en in den bedevaart van dit jaar durft, gij meisjes, en toeko mende jaar wordt uw getal verdub beld, om met de jaren vertiendubbeld te worden, dit tot uw eigen geluk en tot eere en geluk van Vlaanderen. En_ vraagt dan maar aan O. L. Vromvke* van TvOozeb etcëZlïfftjsfl! Haar, valt Haar lastig, plaagt Haar, ze zal u bezorgen wat ge van Haar verlangt, alles, zelfs een snelle vent, meisjes zelfs een fijntig wijveke. jongens. Dat moet ge precies niet luidop vragen, noch uitlangen aan kur.ie.uz en wat. ge verzoekt, maar doet het geheel zoet jes en met groot vertrouwen, want de stoutste wezels zuipen de eiers Aan 't werk, jongens en meisjes Jaagt van stonden aan elkander op en dat West- Roozebeke binst de Oinme- gangdagen van beêvaarders over stroomd en de kerk te klein zij om deze te omvatten. Warden Oom. «sQBBisBBBBBsaHsaaaHisaiaaBggHSi Korte Gasthuisstraat, 21, Antwerpen. TEL. 58689. Rome, Vaeantiereizen. Vertrek 3 Augustus, 15 dagen; 17 Augustus, 11 dagen 1 Septemebr, 18 dagen. Lourdes en de Pyreneen. Vertrek 3, 1'6 en 31 Juli. Parijs. Vertrek 13 Juli en 10 Augus tus. Zwitserland. Vertrek 20 Juli en 10 Augustus. Route des Alpes. Vertrek 20 Juli en 3 Augustus. Luxemburg in autocar. Vertrek 1 en 24 Augustus. SBBaBBBBBBBBBBBSBBBBISHBBSBBBBit Eet visch! M. P>aels. minister van Landbouw, hééft besloten de middels te doen be studeer en om methodisch de propa ganda in te richten, om het vischver- bruik te veralgemeenen. Hij is van zin aan de bevolking te doen overtuigen dat visch een gezond voedsel is, dat voedzaam is en gemak kelijk te verteren. Verder moet de ma nier aangeleerd worden 'om visch te bereiden, in de scholen en bij middel van rondrijdende brad e rij en. Een alge- meenê vischweek kan als propaganda middel aangewend worden. Zoo zal het land vele millioenen versparen, die nu uitgegeven worden aan bevrozen vleesch uit Amerika en die aan onze eigene visschers zouden kunnen ten goede komen. Dat is nu goed en wel en Minister Baels weze gedankt om zijne bezorgd heid. Ware het echter niet beter te zor gen dat er meer versche goede visch worde ter mijn gebracht en aan rr.en- schelijken prijs te koop gesteld? Wat haat de propaganda als men stukken van menschen vraagt oor wat kabeljouw of een rogsken. 't Is goed middelen te bestudeeren als er buiten mosselen en garnaal niets uit de zee te voorschijn komt. De bevolking is niet gekant tegen visch en men zou er zelfs bereiden dat Mijnheer de Minister erbij zou water bekken. Visch geniet de gunst van het volk en verdient hem ook. Daarom ware het wenschelijk dat de zorgen en de studies van Mijnheer de Minister ook gaan tot dezen die den visch moe ten opbrengen. Dat men ons visch be? zorge die versch is, niet te duur en wij zullen er eten naar hartelust. Godsdienstvrede in Mexico, De godsdienststrijd in Mexico is, na lange jaren van onrust, door een ac- coord tusschen den Heiligen Stoel en de Regeering bijgelegd. Hoewel het geen volledige regeling van de han gende geschilpunten omvat, verwacht men dat het accoord een tijdperk van werkelijken vrede tusschen Kerk en Staat zal openen. Het erkent het recht van de Kalho lieke Kerk, om haar geestelijken te benoemen, in regel met de grondwet. De gesloten kerken worden heropend en de godsdienst zal weer vrii mogen uitgeoefend worden. Ook is de moge lijkheid in 't vooruitzicht gesteld som mige wetten te wijzigen, terwijl reeds een begin gemaakt werd met amnes tie. Sinds 1925 heerschte er in Mexico een echte kerkvervolging Ontelbare martelaars zijn er voor hun Geloof ge vallen, in omstandigheden welke soms aan de eerste tijden van het chns,:en dom deden denken. Er was voor het ongelukkige Mexi co .geen duurzamen vrede mogelijk, zoo men de katholieken als paria's bleef behandelen. Heel het land leed onder dien toestand, die een schande was voor de beschaafde wereld. Dank, naar 't schijnt, aan de be moeiingen van Amerika, heeft de te- geering van Mexico zulks ingezien en na moeilijke onderhandelingen is een accoord bereikt. Buitengewone Zittijd. De parlementaire groep van Kamel en Senaat der Ylaamsche Nationalis ten heeft den heer Jaspar een verzoek gericht, om het .Parlement in buueu- gewone zittijd bijeen te roepen, ter bespreking van het Vlaamsche vraag-, stuk. Een goede maatregel. Belgische en Eransche politie zijn te Rijsel samengekomen tot het onder zoeken der aan te wenden middelen om te voorkomen dat boosdoeners van beide landen over de grenzen kurnen vluchten. Een overeenkomst is getrof fen. Een schoone maatregel, voorwaar In den Elzas. Duitschland heeft vroeger veel last gehad met de Elzassers. Die zijn aan hun streek, aan hun zeden en gewoon ten fel gehecht en ho.uden er met kei- koppige hardnekkigheid aan vast. Thans is het de beurt aan Eraukrijk om moeilijkheden te hebben in den Elzas. EJet verschil tusschen gch ovige Elzassers en de godsdiensthatencL po litiekèrs van het Eransche parlement is geweldig groot. Door verschillige incidenten tus schen den Elzas en Frankrijk is in den Elzas een beweging ontstaan voor zelfbestuur en ook voor afscheuring van Frankrijk. Processen en moeilijk heden in de verkiezingen waren er het gevolg van. rT> ■ar «c V V T- CP, M V "V "T oo CS T N- V T* «r* «CTS cro <3-> <CS^> T "V T T" "V V V V V V N 1. HOPTEELT IN HET LAND VAN POPERINGHE. 1913 TOT 1927. N 2. HOPTEELT IN HET LAND VAN AALST. 1913 TOT 1927. Door den wereldoorlog kreeg de zoo gloeiende hoppekweek, die in 1914 rondom Poperinghe daaromtrent 1600 hectaren bedroeg, een geweldigen krak zoodat er in 1918 nog 275 hecta ren hoppe overbleven. Zou onze hoppekweek uit de oor- logspuinen kunnen opstaan? Terwijl in 1914 de onkosten van het volledig aanplanten en inrichten van een hec- taar hop met ijzerdraadstelling 2.800 fr. tot 3.000 fr. beliepen, klommen die inrichtingskosten in 1920 tot 10.500 fr. Maar de geteisterde hoppeboeren konden de gunstige gelegenheid waar nemen van seffens hun hommeihof weerom te leggen op Staatskosten, mits ten bedrage van 11.000 fr. een herstellmgscontract aan te gaan met het Ministerie van Landbouw. Het geen hun iever gaf daartoe in 1920 tot het begin van 1922, het was dat zij het eerste jaar gemiddeld 5.500 fr. en het tweede jaar 3.500 fr. zuivere winst per hectare mochten inboeken. De ja ren 1922 en 1923 waren zoo voordeelig niet, want ze brachten het eene jaar een gemiddeld verlies van 3.900 fr. en het andere jaar een verlies van 1.100 fr. mede. Dan kloeg men ook van hop- pecrisis of wantoestand in den hoppe kweek. Het Ministerie van Landbouw bekwam dan van de Kamers een in- kotnrecht op de vreemde hoo, dat «^aBBBBBBBBBBBBBBEBBBBSSBBBI SBHBHHHBBIflBHHBEBEHBBBIHSIBBHBfilSBBBBBBBBWgBHBBBBIHBBIISSIIBBSfïS.B©®' IBBBI 40 fr. per 100 kgr. zou bedragen voor de landen, met wie er een handelsver drag zou gesloten worden, en d.it 80 fr. zou bedragen voor de landen met wie er geen handelsverdrag zou aangegaan worden. Maar den grootsten stoot tot uit breiding van den hoppekweek kwam wel van de gunstige verkoopprijzen in 1924 tot 1926. Volgens de vaststelling van de gemengde belastingscommissie bedroeg de gemiddelde winst in 1924 reeds 11.000 fr., om in 1925 te klimmen tot 17.500 fr.,en in 1926 nog 16.00C fr. te bedragen. Niettegenstaande de buitengewone onkosten van eerste inrichting, die in 1927 meer dan 25.000 fr. per hectare beloopen, werd de uitgestrektheid der hommelhoven verdubbeld in de streek van Poperinghe: in 1923 waren er 600 hectaren, in 1927 daaromtrent 1.160 hectaren. Zou er door die geen al te rappe ver meerdering van den hoppekweek geen verslapping komen in dèn verknop? Dat vreesden al de deskundigen reeds voor het gewas 1927. HelaasOnze hop kon maar moeilijk verkocht gera ken in 1927, omdat zij zooveel bruin gevlekt was door de nieuwe plaag. Men mocht rekenen dat 1/3 van het gewas 1927° maar een gemiddelde winst van 1150 fr. per hectare gaf. dat 1/3 verkocht werd met een gemiddeld verlies van 4.000 fr. per hectare, en het laatste derde met 9.000 fr. verlies per hectare. Het laatste gewas 1928 bracht geen hetere uitslagen voor den boer. Im mers de productiekosten van dit ge was bedragen 15.500 fr. per hectare; en in de veronderstelling dat de boer 3.200 pond droge hop per hectar" be komt en ze verkoopt aan 500 fr. dan legt hij nog 524 fr. toe per hectare. Hoeveel hop werd er min dan 500 fr. verkocht? Voorzeker 3/4 van de op brengst. Is het dan te verwonderen dat. de hoppekweek met 1/5 zal verminderen in 1929? In het Land van Aalst integendeel nam, tijdens de vier jaar Duitsche be zetting, de hopteelt afde kweek van vroege aardappelen, groenseis en fruit nam fel toe zelfs tot het jaar 1925, om dat men aldaar alle jaar regelmatig meer winst doen kan met aardbeziën, groénsels en fruit dan met de hopcul- tuur. Weliswaar hebben de hoogere hoppeprijzen hier en daar 'nen Aal- sterschen landman aangespoord om opnieuw hopplanter te wordentoch blijven zij bij de 310 hectaren in 1°28, tegenover 600 in 1919. Wat er daaruit te besluiten valt, bespreken wij per naasten keer. Te Besanqon werd een proces inge spannen tegen Roos wiens verkiezing tot depute verbroken werd: Roos beweerde echter dat hij het welzijn van den Fdzas wilde, maar kin nen het kader van Frankrijk. De gezwoornen te Eesancon hebben Roos vrijgesproken. Onmiddellijk daarna heeft de Eran sche regeering een voorstel ingediend, tot verleening van amnestie aan de po litieke veroordeelden in Elzas-Lotha- ringen. Deze amnestie zou zich uit strekken over alle politieke misdrij ven die vóór 22 Juni zijn begaan. Dat is een fijne politieke zet vanwe ge Frankrijk, om het vertrouwen der bevolking van den Elzas te winnen. Parijs en Besanqon hebben een ge baar gedaan dat nu van den Elzas uit zal moeten beantwoord worden. Ge makkelijk zal het nog niet gaan, want in den Elzas is de verbittering zeer diep ingeworteld. Er mogen geen fouten meer begaan worden. M. Van Caeneghern. Er wordt meer en meer gesproken over de verandering die zou aange bracht worden aan de Regeering. Heer Carnov, minister van Birnéh- landsche Zaken, die sinds een tiid erg ziekelijk is, zou ontslag nemen en ver vangen worden door M. Van Caene ghern, eveneens vertegenwoordiger der christene werklieden en kamerlid VWo'r Hasselt. Er is nog geene officieele bevesti ging van dit bericht. M. Van Caeneghern zou de porte feuille van de Openbare Werken ter hand nemen. Hij is een zeer bevoegd Ingenieur, de ontwerper van het ka naal Antwerpen-Luik. Ons land heeft groote openbare werken op het ge touw. De heer Van Caeneghern zou zeker de man zijn om ze in 't beste uitgevoerd te krijgen. De toestand onzer Schatkist. De H. Houtart heeft op.de vergade ring van den ministerraad een uitéén zetting gegeven over de algemeene begrooting voor 1930. De Minister liet uitschijnen dat de toestand van de schatkist goed is en dat er dan ook kan gedacht worden aan vermindering van belastingen. Vroeger werd de hoop uitgedrukt dat er in 1930 voor een bedrag van 1 mil liard frank vermindering van belastin gen zou kunnen toegestaan worden, doch de H. Houtart die met voorzich tigheid wenscht te werk te gaan. zou dit bedrag op 600 miljoen frank bren gen wat niet uitsluit dat hij de moge lijkheid van een vermindering met 1 milliard frank onder het oog blijft zien. De Minister heeft namelijk het plan de Amortisatiekas te laten be staan al was bet maar met een reserve van enkele millióen frank. Dusdoende hoopt de Minister de beigische schuld op korten termijn die binnen drie jaar vervalt en 5 milliard frank bedraagt te kunnen aflossen. De Bestendige Afvaardigingen. Het vernieuwen der Bestendige Af vaardigingen is het wettelijk gevolg van het vernieuwen der Provinciale Raden. In de Provincies waar de Raden over eene volstrekte meerderheid be schikten werd het dagelijksch bestuur, zonder eenige moeite, samengesteld uit leden van de meerderheid Zoo kwam er eene uitsluitend katboHeke Bestendige Afvaardiging in West- Vlaanderen, in Limburg en in Luxem burg en eene zuiver socialistische in Henegouwen. In de vijf andere provincies, waar er geene volstrekte meerderheid is, daar ging dat veel moeilijker. In Antwerpen had men vroeger de evenredige verdeeling tusschen Ka tholieken, Liberalen en Socialisten toe gepast. Nu heeft men dit nog eens ge daan. In Luik waren de Socialisten baas door de goedige medehulp der Com-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1