De Wilde Ruiter „DE POPERINGHENAAR U999B99HBH9BH9&8mH9S9lSB9H9Hn Het ROZELAARSXASTEELTJE vielen met kracht aan, geholpen door te Vlamertinghe FEESTDAGEN DER WEEK. HRRRRRHRRRRRSHRHRHRRRRRRRRRRH IHRRBSRHRHHRRRRRRRRRHHRRBHRRRB Veiligheidstentoonstelling. 'AMVUV<MWM>V»> BI. 5. 21-7-29. N' 29. o UK i* o ss 'r E Men moet zijn geluk niet zoeken in de bevrediging zijner wenschen, maar in de vervulling zijner plichten. Vaak heeft degene, die het meest om anderen lacht, het minst recht tot lachen. Bij eenen zijsprong heeft reeds me nigeen levenslang zijnen voet ver stuikt. Waar de eer gebied te spreken, is zwijgen eene misdaad. lllllllHIIHiniBBHlimHIIUI HETMANNEKE UIT DE MAAN De vervulling is gekomen Van de wenschen onzer droomen Want de zonne schijnt, hoezee! En brengt nu den zomer meê. 'T ZOU TIJD worden, zegt Marenta die alweer een gansche week heeft ge sukkeld met 't flerecijn. Ze heeft wel twintig remedies geprobeerd maar 't was allegaar boter aan de galg Maar Zenobie van den slachter heeft haar nu een remedie gegeven en dat heeft afgeteld. Zenobie zei alzoo ge neemt een strijkijzer en maakt dat goed warm en dan legt ge een fijn doeksken op de plaats waar 't zeer doet en over dat fijn doeksken strijkt ge met dat strijkijzer, niet over en 't weer maar in 't ronde en 't strijk ijzer moet zoo warm mogelijk zijn en ge moet zoo rap mogelijk strijken en zoo hard duwen als de zieke dat kan verdragen. Ik volgde Zenobiekens raad En vrienden lief, ja, inderdaad Marenta die is nu heel fijn, Verlost van hare flerecijn. ZedelesAls gij aan flerecijn lijdt kunt ge die remedie ook ne keer pro beeren en als ge wilt zal ik wel ne keer, op mijn hondenkarreken komen om ulder ne keer te strijken. Gratis voor niet. Ge ziet dus dat 't Manneken uit de Maan een aldergedienstie en compassieus manneken is. WIK DAT OOK ALDERGEDIENSTIGE men schen zijn, dat zijn de franskiljons. Zooals ge weet vieren de Vlamingen sedert jaren het Guldensporenfeest. De keuning heeft openlijk gezegd in 't jaar van den oorlog 1914: Vlamin gen gedenkt den slag der Guldenspo ren. Dat was toen ze de Vlaamsche jongens noodig hadden om 't Vader land te redden. Na den oorlog hebben de Vlamingen den Slag der Guldenspo ren steeds herdacht. Maar de franskil jonsche gazetten hebben de Vlamin gen dan bij die viering, gedurig voor aktivisten uitgescholden; de franskil jons hebben alles gedaan wat mogelijk was om de Gulclensporenviering te doen verbieden. Hun wensch die was, We mogen 't hier wel drukken, Het Guldensporenfeest Te doen mislukken. Maar verre van te mislukken is dat feest altijd grooter en meerder gewor den. En nu kwam algauw De aap uit de mouw. Nu hebben de franskiljons er iets op gevonden om de Vlamingen te duve len. Zoo peizen ze toch. Nu gaan de franskiljons ook den slag der Gulden sporen vieren. Het zijn de Walen niet die dat hebben uitgepeisd. Neen. neen, drie Brusseleers zijn daarmee voor de pinne gekomen drie Brusseleers, drie authentieke franskiljons, drie Vlaamschhaters. En zoo komt het dat er te Namén, door de Walen ook het Guldensporenfeest is gevierd. In den drapo van de Walen staat er een Haan in plaats van een Leeuw. Als die men- schen goesting hebben om den Gul densporenslag te vieren staat hun dat Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 5o ROMAN êoor A. HANS. vrij... maar dan moeten ze niet schel den op de Vlamingen die dit feest reeds jaren hebben gevierd. En wij wenschen ulder Geluk met huider vaan Waarop met ferme sporen Staat een felle haan Maar toch zie ik nog liever Daarop de Leeuw dan staan. MENSCHKN, menschep, ik heb staan kijken dees wéék. 't Was ver leden Zondag en ik was aan zee en 's morgens ben ik naar de mis ge weest, zooals dat aan een Christen mensch betaamt. Hewel, ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar ik her haal Voor groot en klein Dat ons Heer Een goeie man moet zijn. Toen Hij op aarde was, joeg Hij de handelaars uit den tempel en zei maak van het huis mijns Vaders geen huis van koophandel. Maar kwam Hij nu op aard weerom, Het heeft dan alle schijn Dat Hij zou zeggen: van de kerk, Maakt toch geen modemagazijn. En dan was die kerk nog wel een modemagazijn waar 't vleesch ten toon was gesteld als bij nen beenbou wer. En zeggen dat er zooveel kale madammekens zijn, die huider maag te kort doen om toch maar schoon ge kleed te kunnen gaan. MADAMMEKEN BINKS ontmoette mijnheer den doktoor. Ach! 't is spij tig, mijnheer de doktoor, zei ze, dat ge gisteren niet naar 't soepee zijt gekomen, dat ik gegeven heb, ge hadt uw buiksken ne keer kunnen deugd doen. Och, madammeken, antwoordde de dokter, uw soepee heeft me toch deugd gedaan, want ik ben reeds bij drie van uw gasten geroepen geweest, die zich niet wel bevonden. WIE ZJCH OOK niet wel bevonden hebben, dat zijn 40 soldaten die in 't Bezet gebied opgelegd visch hebben gegetenge weet wel van die visch in doozen. Drie zijn er reeds van gestorven en de an deren liggen tegen den dood te sparte len. Ja. ja; oppassen is de boodschap. MARENTA is boodschappen wezen doen en komt terug met de alteratie op heur gezicht. Wat is er Marenta? En Marenta vertelt. Ge hebt Klazina Van Meervliet gekend, hévraagt ze Ja, Marenta, en 't was een pront en fleurig kind van rond de twintig; een schoon maskemisschien wel de schoonste dochter van allen die bier met de kermis kwamen dansen. Och Godzegt Marenta, ge moest baar nu zien. Een monster. Ze is verleden jaar met een kermis ergens in de Walen- streek uit een schommel gevallen en met heur gezichteken op een stuk ijzer terecht gekomen. De neus is half weg, een oog is uitgerukt, de rechter wang van den mond tot het' oor ge scheurd geweest en is nu met een zwaar lidteeken toegewassen. Arm kindzeg ik. Als straks met de kermis de feestmuziek in de danszalen zal ruischen, zal ze niet meer naar 't bal gaan. Dan zal ze bij meetje blijven, bij meetje in de keuken en daar zal ze droomen van den tijd toen zij was de koningin van 't bal... Arm kind! ONS FÖNSKEN is bezig met zijn klaswerk te maken en Fonsken zijn peter is ne keer gekomen. Hewel jon gen, zegt peter, zijt ge nog altijd de zes en dertigste van de klas. Neen, peter, zegt Fonsken, ik ben de zes en dertigste niet meer... Eladat is wek zegt peter en hij steekt Fonsken ten frank in de band. De hoeveelste zijt ge nu De zeven en dertigste, zegt Fonsken, daar is nog een jongen bij gekomen. WAT ER OOK met den dag bijkomt dat zijn oto-, moto- en velo- ongelukken. 't Is te onnoozel daarover nog te spreken, zegt Marenta Maar neen, Marenta, ge kunt de menscben niet te dikwijls waarschuwen dat ze voorzichtig moeten zijn. Te Anderlues botste een oto tegen een muur van 't kerkhof. Drie dooden. 't Is een eon- solatie dat ze die menscben in alle geval niet ver moeten vertransportee- ren. TE VKRVIERS was zekere Da- maye met zijp lieveken per moto- cycle een toerken gaan doen. Maar al met ne keer, als Damaye ne keer om zag, bemerkte hij dat hij zijn lieveken kwijt was. 't Lieve kind lag daar er gens met gebroken ribben in een gracht. Ja menschen, 't gaat tegen woordig nopit vlug genoeg. 9999099SE93B899099B9R9999MRH9H! O, ik ben er zoo gelukkig om. Ge zijt vrij niet waar? Ja... Door u O, niet zooveel liefde heb ik daar toe gewerkt... Kom, Magda. Hij bood haar zijn arm aan. We gaan, zei hij... Voorbij hen stapte een zwaar ge boeide gevangene tusschen twee gen In dwazen overmoed Heintje de nikker, De dood tegemoet. een stier en die keek leelijk naar Ma dameken Spiegels. Waarom beziet die koe mij zoo, vroeg Madameken. Dat komt door uwen rooden hoedzei de KLVIRE PAMELS van 's Heeren- boer... Hemel lief! riep Madameken wege kwam haar vroegere vriendin uit... mijn hoed is wel van de mode Martha Andels met een revolver in niet meer... maar ik wist niet dat een koe dat kon zien. AFGELOOPEN voor vandaag. Marenta maakt de pakken En wij gaan alle twee Ons voetekens eens wasschen Te Oostende in de zee. 't Manneken uit de Maan. Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekken Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen fBoek- Muziektesschen, Alle merken van VOLPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening t>ij SANSEN - VANNESTE, Gasthuisstraat, Poperinghe. de hand te gemoet. En parda* PifPoef! Paf... 't Levensdraadje Van haar vroeger kameraadje Brak af. Martha Andels was op den slag dood. Jaloezie of liefdeshistorie vraagt Marenta. Toch niet. Maar naar 't schijnt had die Martha Andels 't een en 't ander verteld over haar vroegere vriendin en daardoor had het meisken heur lief verloren. Het gebabbel der vrouwen Heeft menig kwaad gebrouwen. Zeg ik. Maar Marenta antwoordt De mannen kunnen kletsen En evengoed zwetsen. Daarin heeft Marenta precies veen ongelijk. MIJNHEER TOFFELS was getrouwd, maar zijn vrouw was zoo mager als een hout. Nu zou Toffels een portret laten schilderen van zijn vrouw voor heur verjaardag. En Tof fels ging naar nen schilder en ekspli- keerde hem het geval. Moet dat met waterverf of met olieverf zijn? vroeg de schilder. Maak ze maar in olieverf, zei Toffels, dan zal ze wat vetter uit zien. Gelezen te Leuven als opschrift boven een café. In de Union fait la farce» Farce in plaats van force... 't Is misschien wel de waarheidzegt Marenta. VAN PIEPELAAR was ge trouwd maar zooals 't meer gebeurt, droeg zijn wijf de broek. Van Piepe- laar was op zijn pintjes geweest en kwam in de kleine uurkens naar huis. Ha! zijt ge daar, riep zijn madame uitge hadt gezegd dat ge slechts 1 pint gingt drinken en om 10 uur zoudt. thuis zijn. Maar w... w... vrouw, dat hebt ge mis op, antwoordde Van Piepelaarik heb gezegd dat ik tien pinten ging pakken en om 1 uur zou thuiskomen. Ge hebt slecht verstaan. Slecht verstaan is slecht begrijpen En wilde men te Brussel goed verstaan Het Vlaamsche recht... dan ,vas de In 't land reeds lang gedaan. [strijd ZIJT GE GETROUWD? vroeg de Zjuze, aan Pee Schavuit, die op 't banksken zat Neen, meneer de Zjuze, zei Peeik heb er nooit een kunnen krijgen, maar als ge soms een dochter hebt, dan houd ik mij gecom- mandeerd. BOERKEN SLETS kwam van 't veld en hij droeg een zeis op zijn rug. Mijnheer de baron kwam daar aangewandeld met zijnen hond en die hond sprong plots, al grommen de naar boerken Slets zijn broek... Maar boerken Slets gaf den hond een streeling met zijn zeis, zoodat de hond morsdood hJeer liggen. Waaróm sloegt ge niet met de steel van uw zeis? vroeg de baron kwaad. Hameneer, antwoordde 't boerken, zou ik wel met den steel van de zeis geslagen hebben, als de hond met zijn steert had willen bouwmeester Jules Coomans van Yper, Yper zijn met Allerheiligen!... Dezen dag had het Engelsch leger een van de sterkste aanvallen te door staan. De Engelsche lijn werd door broken De toestand van de verbon dene legers was uiterst hachelijk en Maarschalk French was beschikt om aan het uitgeputte Engelsch leger be vel tot aftocht te geven!... De Maarschalk Foch, hierover ver wittigd, komt aanstonds toegesneld en ontmoet Maarschalk French te Vla mertinghe op 't Rozelaarskasteeltje, op 1 November 1914, om 2 ure 's mor gens. Maarschalk Foch bezweert den En- schen legeraanvoerder alle aftocht te verhinderen, maar Maarschalk French kan niet meer volhouden, zijne troe pen zijn uitgeput!... Niettemin houdt Maarschalk Foch aan zijn woord. Maarschalk, zegt hij, wij houden met tien korpsen tegen zestien, indien gij achteruit trekt is mijn linkerflank overrompeld! Nog nooit in de geschiedenis heeft het En gelsch leger gewekenGij houdt de eer van Engeland in uwe handen, ge lijk ik deze van Frankrijk houd! Men mag nooit achteruit trekken in volle gevecht, 't is te gevaarlijk en nu zou het eene echte ramp wezen. Houd vol Ik zend U hulp 'En sprekende, schrijft Maarschalk Foch zijn gedacht op een stuk papier en reikt het over aan Maarschalk French, die er eene nota bijvoegt voor Generaal Douglas Haig, bevelhebber van 't eerste Britsch legerkorps. De Engelschen herzamelden zich en de Franschen. De vijand werd tegen- Ten Noorden der baan van Vlamer tinghe naar Yper, aan den Grooten Traveer», 't is te zeggen daar waar de spoorbaan den steenweg dweerscht, staat midden een park het Rozelaars kasteeltje. De naam van «RozelaarskasteeJtje» dagteekent enkel van over een goê vijf en twintig jaren; eertijds was dit buitengoed onder 't volk bekend onder den naam van 't Kasteeltje aan den Grooten Traveer Dit buitenoord was in den tijde meestal verhuurd aan officieren in garnizoen te Yper, die er met hunne familie verbleven, en omstreeks 't be gin dezer eeuw aan M. Louis Jeanson- Fauchille, nijveraar te Armentiers. Een plankje met het opschrift Rozelaarskasteeltjewerd door laatstgenoemde pachter nevens de ingangpoort geplaatst en stillekens aan werd de naam van Rozelaarskas teeltje volksgenieën. Deze naam werd gekozen om reden van de menigvul dige rozelaars, die niet alleenlijk rond deze woning en bezijden de ingang- dreef, maar overal rond in 't park groeiden In 1911 kocht M. Louis Jeanson de zen eigendom aan M. Louis Veys- Sböerï, brouwer te Vlamertinghe. 't Volgend jaar werd dit buitengoed afgebroken en een nieuw kasteeltje, te grooten deele in vlaamsche herle- vingstrant, naar de plannen van den gehouden voor goed!... ijten. EN HIER IS HET gedicht van onzen Sjarel, die vopr sjampetter stu deert en af en toe ook gedichtekens maakt. DE KERMIS. Nu zijn te alle kant De kermissen in het land. Dan komt er te onzent op 't dorp een molen En dan moeten we die dagen niet naar schole Op de plaats staat er dan een kraam en een En de menschen zijn allegaar half zot [kot Ze hebben nieuwe kleeren aan Om naar de kermis te gaan In de staminees wordt er dan gezopen Daar zijn bazen die wel vijf tonnen verkoo- [pen Rond den noen zijn er reeds veel die loopen Met een stuk in hulder kraag Dan gaan ze naar huis en vullen hun maag Met soep en boullie en rosbief en zoo meer En versche schotels komen keer op keer Daar wordt er ook wijn geschonken En soms sjampoeper gedronken s Avonds is dan overal In de kafees en kafeken bal. Dan ziet ge de koppels springen En dansen, dat ze hun hemd kunnen uit- Als de kermis is gedaan [wringen. Dan zijn hij de jongens de centen naar de En menig meisken zucht bevreest [maan Was 't maar geen kermis geweest... werd op dezelfde plaats door den aan nemer Jules Soete van Yper gebouwd. Een schoon park met wateringen werd insgelijks aangelegd. De ingang- dreef, welke tusschen de bareelen van den «traveer» kwam, werd verplaatst. De herberg Het Kasteelhof die ook in dezen eigendom begrepen was, werd afgebroken en eene nieuwe her berg met opschrift St Louis naar den naam van den patroonheilige van den eigenaar werd wat verder ge bouwd. Aan den ingang van 't park werd eene loods voor au tos gebouwd, alsook eene kapel. Het Rozelaarskasteeltje werd tij dens den oorlog 1914-1918 door de Engelschen Goldfish Chateau ge noemd, naar de menigvuldige goud- vischjes welke ia de wateringen van 't park zwommen. In fransche nieuws bladen wordt deze naam door «Cha teau des Rosiers» vertaald. Dit kasteeltje heeft niet erg te lijden gehad tijdens den oorlog en korten tijd na den wapenstilstand werd het bewoonbaar gemaakt en eenigen tijd verhuurd aan eene Engelsche inrich ting: «The Salvation Army». Bij akt yerleden op 23 Maart 1925 vóór Meester Evarist Vande Lanoitte, notaris te Vlamertinghe, werd deze eigendom verkocht aan M. A. Quin- tard, een franschman, die op de puinen van loods en kapel eene melkerij op richtte. In 1926 werd deze melkerij verkocht aan M. Nicolas Fourir en het Roze- laarskasteelfje met park en waterin gen aan den tegenwoordigen bewoner M. Lucien de Thibault de Boesinghe. REMY DUFLOU. BBI JULI - HOOIMAAND. 21 Z Nat. Feestdag. H. Victor. H. Daniël 22 M H. Maria Magdalena. H. Vaudrillus. 23 D H. Apollinaris, b. en in. H. Liborius, m. 24 W H. Christina, maagd en mart. 25 D H. Jacobus, ap. H. Christophorus, m. 26 V H. Anna, moeder van O. L. Vrouw 27 Z H. Pantaleon, geneesheer en mart. MADAMEKEN SPIEGELS kwam op den huiten en ze ging met boer Ne tels eens de wei in. Daar stond daar «s In dit kasteeltje had er binst angsti ge dagen van den oorlog eene ontmoe ting plaats tusschen den franschen Maarschalk Foch (alsdan nog gene raal) en dén engelschen Maarschalk French, die dit kasteeltje voortaan eene zekere geschiedkundige beroemd heid gaf Ik orlrijk. Tweede Handelsfoor. We vernemen dat de plechtige openi g der tweede Ilandelsfoor zal plaats hebben op Zaterdag 3 Oogst Verscheidene minis ters hebben reeds beloofd tegenwoordig t' zijn. Het publiek zal esksl op Zondag 4 Oogst toegang krijgen vanaf 10 ure 's morgens. De tweede Handelsfoor zal de bewondering afd«ingen van alle bezoe kers. Nooit /al zulk een verscheidenheid van Textielmachienen en vlasbewerkings- machienen te zien zijn geweest Als 't maar evengoed als aan hun zonen' de Binst de 19 maanden waarin Amerika aan den grooten oorlog deelnam, werden aan het front 5o.ooo soldaten van Ameri ka gedood en 200.000 gewond. Binst dienzelfden tijd werden in Amerika zelf ten gevolge van ongevallen in fabrieken en werkplaatsen op straat of in huis 125.000 personen gedood en 2 000.000 gekwetst. Voor het arrondissement Thourout is het getal werkongevallen als volgt in 1926: 131 werkongevallen in 1927116 in 1928131 in 1929 (tot 15 Juni): 63 Er bestaat dus over geheel de wereld een vraagstuk der werkongevallen. De oplossing van dit vraagstuk is twee zijdig het omvat de kwestie der vergoe ding, en deze, veel belangrijker, van het voorkomen der ongevallen. En daarom o a. de veiligheidstentoonstelling te Lich- tervelde die aanschouwelijk leert hoe ge vaar vermeden en ongevallen voorkomen worden. 1.000.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben 1 lot van 250.000 fi. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 millioen. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Op 10 Augustus1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. Op 20 Augustus2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Een vertegenwoordiger is gevraagd voor ieder gemeente. KORTRIJK. MIDDELBARE BEROEPSSCHOOL VOOR MEISJES. O. L. Vrouw van Bijstand. Benevens de stads -Hoogere Techvische school en de St Jozefs' vrije Beroeps- school voor jongens, heeft Kortrijk het geluk nu ook te bezitten een Middelbare beroepsschool voor meisjes, gelegen St Jansstiaat, 4, met handels- en te oepsaf- deeling. Na 3 jaar kan men er halen een officieel diploma voor de algemetne vakken (mid delbaar onderwijs); na 4 jaar een officieel beroepsdiploma hetzij in de handelsaf- deeling (handel, dactylo, stenographic); hetzij in de beroepsafdeeling linnennaad snijkunstmet nog een jaar erbij, kan men zelfs het officieel diploma winnen van beroepsonderwijzeres. Dat de ouders nu aan hunne dochters Op 10-Juli: Op 15 Juli: Op 20 Juli groote weldaad van degelijk vakonderwijs bezorgen. leeilingen kunnen aanvrard worden dus na het (5e studiejaar der lagere school van van op twaalfjarigen ouderdom weder mee wil zal het aaa bezoekers niet ontbreken ëHSf3S££!31glRSRa0aRHHRSfl9DBRRHi De Veiligheidstentoonstelling te Lich- tervelde ingericht met de Sinte-Margare- thafeesten (van 20 tot 28 Juli) gaat even- als de veiligheidsfentoonstelling in April 11. te Gent gehouden den grootsten bijval, z^1"1 voorgedaan m de Franscne ge- DRAMA DER DRONKENSCHAP. Een .drama van dronkenschap heeft te gemoet. Het vraagstuk der werkongevallen is immers aan de orde van den dag en is een voorwerp van bezorgdheid bij de overhe den en van algemeene belangstelling bij gewone menschen. In 1923 werden in Frankrijk 2082 arbeiders gedood en 200.000 gekwetst en De eerste slag van Yper was volop in Engeland hetznlfde jaar 33o2 gedood aan den gang!... De Engelschen moes- f en Soo.ooo gekwetst. In Duitschland in ten wijken voor den vijand!... Op Za-1 1925, 5285 dooden en 65o 000 gekwet- terdag 31 October 1914, 's namiddags, I sten. In Amerika telt men van 20 tot 25 verlieten een groot getal Yperlingen J duizend doodelijke arbeidsongevallen per de stad!... De duitsche Keizer wilde in jaar. Mag ik uw vrouw zijn? Ik weet welk een edele man ik zal hebben fluisterde Magda. Dus ge stemt toe. Zou ik dit groot geluk afwijzen... Ik bemin u reeds zoo lang, on danks alle misverstand. Er was altijd zulk een sterk gevoel dat me naar u] waar men ellegoederen verkocht dreef... En nu hoor ik uw jawoord... bert drong aan, dat Magda nu wat rust j -U volgen, stamelde de kerel, zou nemen. Maar mijnheer... Ik heb eenige boodschappen te Niet liegen! Zult ge spreken of doen. .zei hij. Morgen dus reizen we ik sleur 11 naar de politie. Ik kom juist af... Zet 11 nu wat in uw zetel ho">*en.'van 't gerecht. En misschien hebt gij Magda begaf zich naar boven. ook wel iets te stellen met de bende van Maere stapte een winkel binnen van Bakelandt. zoekrechter geleid. van Maere herkende Lodewijk Ba kelandt, maar hij zei er niet van tot Magda. Bakelandt keek niet naar hen. Hij scheen uit zijn lood geslagen. De portier deed vriendelijk knik kend de poort open. Jonker van Maere heeft me be wijzen overgelegd van uw onschuld. Gij zijt zeer erg belasterd geworden, vervolgde de magistraat. Ik twijfelde reeds aan uw schuld... en ik beoogde een heter verblijf. Daarvoor ben ik u zeer dankbaar, mijnheer. Maar nu heb ik de stellig bewij zen gezien van uw onschuld. En de rechter van Thorhout heeft me laten weten, dat Bakelandt zelf verklaard heeft u niet te kennen. Nu, jonker van Maere, die u in de gang wacht, zal het 9 wel allemaal vertellen. Ge kunt gaan. Mocht ze waarlijk vertrekken? Was ze weer een vrij mensch? Haastig ging ze haar luttele bezittingen op haar ka mertje halen. De cipier wenschte haar geluk. En n de gang zag ze eensklaps jonker Jobert... In haar groote vreugde, haar alig gevoel, snelde ze op hem toe en veenend viel ze om zijn hals... Robert ontroerde geweldig... Dadelijk trok Magda zich terug... O, vergeef me, snikte ze. Wat moet ik u vergeven. Dat ge veilig hij mij gevoelddet? Dat ge uw j Robert! loofd op mijn schouder liet rustenAntwoord mij! darmen... Flij werd voor den onder- We gaan naar mijn kasteel. Ge zult er onder de hoede van uw pleegouders zijn. En we trouwen spoedig niet waar Ja... Glimlachend keek ze naar hem op. In heider oogen spiegelde hun groote liefde. Vader en moeder zullen bok ver- Is hier een naaister? vroeg hij. Ja, jonker, antwoordde de win kelierster. -Kunt gij haar dadelijk naar een gasthof zenden om met een dame het maken van een kleed te bespreken O, zeker, jonker... van Maere gaf het adres en drong aan op spoedige bediening. -Zeker, de naaister zal seffens ver- Vrij! zei Magda. O, 't is me of J heugd zijn, hernam Magda, O, die trekken beloofde de winkelierster, ik droom. Zoo opeens... Daar straksgoede eenvoudige menschen. van Maere kocht dan twee gouden was de priester nog bij mij. Hij wistj' Ontroerd dacht de jonkvrouw van [ingen. 1 jij voelde zich zoo gelukkig, het nog met... Ik moest toch afscheid adellijken bloede aan haar arme pleeg-!.1"".1.1 was. hl.J verhonden met haar, die van hem genomen hebben. fouders, de Vlaamsche bezembinders. N zo° innig be»mde" zon *'el We kunnen hem straks bezoeken. yr 'dra zijn vrouw zijn. Kunnen we vandaag nog hij hen zou het geluk op den Maere_ weg wonen. van Maere merkte dat een haveloos O. ik ben zoo blij, zoo blijI afdoeningen We'b"eveven ons Fekleede bepelfh,em v4->lg<le. straat uit Ik voel me ook over gelukkig, „aarden "asufóf. begeven onsstraat m. t Gaf hem een onoehaagiijk verzekerde Robert. v 'gevoel. Hij leidde Magda naar een stille ?e nam*n grootere straten en schre- Hij draaide een nieuwe straat w de kade, waar zwanen zwommen in een en over t e gioo e mar - rustjo-e reie 'en man bekeek 'ien- Robert zag een kade op, schreed over een brug... hM-i''da ge reist met mij mee op. Hij herkende Lamoens... en hij las en de kerel handelde als hij. naar mijn kasteel, zei Robert... Ik heb haat in zm Wik Opnieuw ging van Maere in een u bevrijd, maar niet om 11 weer te la- Lamoens wendde zich echter dade- straat, hij bleet staan. Daar*wam dt Ge moet eerst wat rust nemen. zipi vroeo- Ze. Ik hen niet moe... j Neen... we zullen morgen ver- - Maatmiw zenuwen zijn geschokt, Voor vandaag hebt ge al ge- aandoeningen, nu naar een gasthof. O, neen, mijnheer, kreunde de aangehoudene, die nu over al zijn le den beefde. Zeg dan onmiddellijk de waar heid Iemand heeft 11 bevolen mij na te gaan. Wie Ik weet het niet. Hij is in een koffiehuis op de markt. En wat moet gij voor hem doen Zien waar ge heen gaatO. mijn heer, 't is om iets te verdienen. Ik hen zoo arm en heb een groot gezin. En ik zweer u. dat ik nooit gestolen 'heb en niemand van Bakelandt ken. Kent gij Lamoens? Neen, mijnheer... Maar van ge hoord. Hoe ziet de man er uit, die u op droeg mij te volgen meente Laversines. De weduwnaar Louis Flament, 68 jaar, betrok er een huisje met zijn oudsten zoon Georges, weduwnaar met twee kinderen. De ouderling was een verstokte dron kaard. Als gewoonte kwam hij dron ken thuis en Georges verweet hem eens te meer zijn schandalig gedrag, waarna hij plits een mes uit den zak haalde en het zijn zoon in volle borst plofte. De toestand van Georges Fla ment die verpleegd wordt in het gast huis van Beauvais, werd onrustwek kend bevonden. O, mijnheer, dat wist ik niet. Gij weet het nu. En ik herhaal het 11let op. Mén stopt nu gemakke lijk verdachte lieden achter de gren dels. Ik hen eerlijk, mijnheer. 't Is toch niet heel eerlijk voor spion te spelen. 't Was om iets te verdienen, kloeg de man. Maar ik zou 11 geen kwaad gedaan hebben. Welnu, ik laat u gaan voor dezen keer. Maar pas op. De man verdween dadelijk. Maar ik zal toch weten, waar ge gaat, mompelde hij. Lamoens betaalt me goed. En die jonker laat zich ge makkelijk verschalken. van Maere wandelde voort. Lamoens brouwt iets, dacht hij. De vent zoekt wraak. Of hij vreest me nog. Zoo ik hem aan 't gerecht ver klapte. Maar Robert had er een tegenzin in. Dan zou hij ook heel die dwaze ver lovingsgeschiedenis met Jacqueline moeten vertellen. Och kom, morgen ben ik thuis ten «-aan... En dadelijk vraag ik u of Mjk afc, man eveneens om den hoek. I 'ij schrok doen... ik verzeker het u. «ij mijn vrouw wilt wordenvan Maere zei niets over deze ont-toen hij vlak voor Robert stond Deze j 't Is u geraden ook, want het zou - •i moeting aan Magda. t greep hem snel hij de borst. ju slecht kunnen afloopen. Gij handelt j Ze bereikten de afspanning. En Ro- Waarom volgt gij mij, vroeg hij. j voor een slechten kerel. I I De man gaf er gewillig een beschrij ving van en daaruit herkende Robert en ginder zal de schavuit zich niet inderdaad den valschen Lamoens j durven toonen. Een oog in 't zeil hou- Wat heeft die vent u nog bevo- den hier. man deed het ook. van Maere st,ipte;len? hernam hij. j Robert keerde naar't gasthof terug. Ik moet er op letten wanneer en Hij had het gevoel alsof zonder zijn langs waar gij de stad verlaat. j aanwezigheid" Magda niet veilig zou En het hem dan dadelijk melden zijn. Ja, mijnheer! Maar ik zal het niet - Is er een naaister voor, de jonk vrouw boven gekomen vroeg hij aan den waard. Ja, jonker, maar ze is a! weer weg. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5