Notarieel-. An no neen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, f Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor P8!?P MSTtllï LITERS Landhaaien Politiek Overzicht OUDERDOMSPENSIOEN EN NIEUWE KERKVENSTERS in St Janskerk Ie Poperinghe DE POPERINGHENAAR ontvangt men regelmatig van nu tot Kieuwjaar mits opzenden van SANSEN-VANNESTE, Pop. g Xg£!8SBBBBBBEBBBSSEBBB3HaSBMsl 2S> JAAR. - Nr 31. Abonnementsprijs per Jaar in Siwh 114 te 'a !i L*»4> I® te. tpe ?ostt ■?rank«*ijfiE« S5 te-, Zcnso' te )t n.èax S4 fy. TARIEFs C3»Ïjm &«ric&tëa I ft. per reek, minimumprijs oer iniassching4 fr. KTtar^raisaEUrto-r Postabonnenten in Bolgi» die van woonst veranderen, nloeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aast onx. Telefoon Nr 3. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe Postcheek N' Ï5.S7®. j| antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annonces1. sl?s> vooraf te betalea eis aioeten tegen cU- Donderdag nooa, ingezonden word&i Kleine berichteti tegen den Vrijde E note, TARIEF.; KoiarseoSw V<i j koopinaass 5® eest, ;er gewone reg*!.- Assonceii Prijzen op annvrstr Pater Lievens wordt gehuldigd, hij wordt gestandbeeld Moorslede, waar hij geboren werd huldigt zijnen grooten zoon. De groote West-VIaam- sche gemeente was veelal alleen be kend uit de legerberichten onder den grooten oorlog. Thans komt men naar Moorslede uit alle hoeken van het Vlaamsche land zelfs uit het verre overzeesche reuzenland Tndië... uit dat mysterieuze zonneland komt men den grooten Saheb, Pater Lievens huldi gen. Herbouwd, maar toch naar de ver houdingen van de oude hoeve, ligt de hofstede waar Constant Lievens ge- horen werd op 11 April 1856, langs den grintweg van Moorslede naar den steenweg Rousselare-Meenen, op het gehucht «De Koekuit». Geen verve lende baan, waarachtig nietlangs een heuvelbrug zinkt gij Moorslede af; rechtwaarts op de heuvelkoppen rijzen de nieuwe torens van Passchendaele en W'est-Roosebeke, meer naar het Noorden toe Oost-Xieuwkerke en Hooglede. Daar hebt gij de beruchte kam. de Crète de heksenketel van 1914-1918, waar nu nieuwe roode da ken vlekken in de zon, waar op gol vende landouwen de vruchten weder om welig tieren, waar de vrede we derom over ligt en rust. Naar 't Oos ten toe de basiliek van Dadizeele, 't miniatuur torentje van Beythem, de aspergenaald van Iseghem en vlak voor lde toren van Rurnbeke en dieper heel Rousselare. Een heel stuk van Vlaanderen ligt daar voor U. De oogen van den kleinen Constant Lie vens. die oogen waar donkerte en mysterie in lagen, zullen zoo dikwijls gerust hebben op die heerlijke streek... van Cod verkoren. De zevende was hijen vier kinderen zouden nog volgen in 't gezin van Jan Lievens en Barbara Depuydt. 't Waren povere boerenjaren, en van zoohaast het ging moesten zoons en dochters aan den arbeid, zoo ook Constant die reeds boever was t'huis als E. H. Yan- den l'roucke. de onderpastoor van Moorslede, hem weghaalde en naar Ruusselare stuurde op 't Klein Semi narie. 'n Knappe student was hij, .en. 't. ging in broederlijke liefde om twist tus- schen hem en Albert Rodenbach. Lie vens was de twee van zijn klas (het wonderjaar) in Rhetorika 't jaar 1876. Om wille van de weldoeners zou Constant nog niet gebaren dat hij wel wist en diep gevoelde waar hij naartoe wilde, waar hij henen moest... naar de verre missie. Hij bleef te Rousselare en was de eerste in de klas der Wijsbegeerte in 1877. Moorslede huldigde dan een eerste keer zijn Lievens. Aan E. H. Vanden Broucke had Constant gezegd dat hij geren pries- ■ter zou worden Maar Cod had den schamelen boe renjongen voorbeschikt om priester zendeling te worden. De missiege dachte was in dien tijd echter nog niet doorgedrongen als nu en 't koste Lie vens veel, t'huis en bij de vrienden te bekennen dat hij het Seminarie te Brugge verlaten zou om naar het No viciaat der Jesuieten over te gaan, met het innige verlangen zich heel en al veg te schenken aan het missiewerk. Toch kwam het ervan, en 21 October 1878 was Constant Lievens te Dron gen. Iti 1880 reeds op weg naar Indië, dat land honderdmaal grooter dan België, met ongeveer 329 irdüiocn in woners. Sedert 1864 hadden de Belgi sche Jesuieten het vicariaat van West- Bengalen tot missiegebied gekregen, een streek zes maal zoo groot als Bel gië met eene bevolking van 26 miiiioen zielen. Er waren dan hoop en al een 10.000 katholieken te Calcutta, de hoofdstad. In Januari 1883 werd hij priester gewijd; in 1885 begint zijn eigenlijk zendelingtverk. Hij vindt op zijne baan een 70-jarige zendeling, P. Sapart, helpt een tijdje Pater Decock te Jaingaïn. Daar staat hij reeds in Chota-Nagpor, waar 't krioelt van hei denen en er hoogstens 1500 Christenen zijn op eene bevolking van 5 millioen inwoners. Na korten tijd wordt hem bij den stam der Moenda's een eigen missiegebied toegewezen. Daar zijn 50 katholieken, 100.000 heidenen. In November 1885 heeft Pater Lie vens zich gevestigd te Torpa. leder Vlaming zou zich 't boek moeten aan schaffen van Pater Marlier, waar hij dat dagelijks Lievens-leven volgen en meeleven kan; cijfers en data opge geven ziet. Daar was hij nu. de 30-jarige zende ling, op de plaats hem door de Godde lijke Voorzienigheid voorbeschikt. Daar was hij nu alleen, duizenden kilometers van zijn land, van zijn va der en zijn familie die hij zoo innig lief had, om wie hij zoo diep bekommerd was, zooals zijn brieven getuigen. Al leen, aan zich zelf overgelaten, midden die heidenen, die 100.000 Moenda's. Die gedachte doet hem huiveren... Maar hij was niet alleen. Hij was er met zijn God en Heer, voor zijn God. Hij was er gekomen om zielen te winnen voor zijn God, uit liefde tot God en uit liefde voor die arme sukkelaars die achttien honderd jaar hadden gewacht o in Gods woord te vernemen. LI ij bad het offer gebracht... 't vaderlijk huis lag buiten de wereldnu zou hij arbei den, zendelingen-arbeid zou zijn leven zijn, zijn dood ook misschien... maar dat telde niet. En hij werkte. Op verkenning stormde hij met zijn paard van 't eene dorp naar het an dere, kwam tot die Moenda's, later tot de Oeraons, sprak met hen, had ze lief, lief als zijn broeders en zusters. Uit zijn mond, uit zijn oog, uit zijn hart sprak, straalde en vloeide liefde, en die, natuurmenschen kregen dien vreem den man lief, en noemden hem «Sa- heb» vader. En hij werd hoe langer hoe meer hun vader, begaan om hun zielenood, begaan om hun stoffelijke miserie. Hij kon het niet lijden dat die stumperds maar altijd door veronge lijkt en uitgebuit waren door geweten- looze schurken. Voor de rechtbank te Ranchi verdedigt hij dat ongelukkig volk; zijn volk; en wonder, hij wint het pleit... en over het heele land gaat het, van dorp tot dorp, dat die blanke man zijn zwart-bruine broeders helpt en bijstaat. En daar groeit voor die Moenda's en Oeraons's de figuur van dien man tot een helden- en reuzenge stalte. Als de Meester, ging Pater Lie vens door het wilde land al goed doen. Van heinde en ver sturen de dorpen afgezanten, en Pater Lievens geeft catechismus- les, bouwt scholen en kapellen, vormt geloofstééraars, vliegt te paard van 't een gewest naar 't andere, valt van de koorts, loopt w ijl zijn voeten een wonde zijn, pleit voor zijn volk, heeft nog tijd om in de volkstaal ge beden en catechismus te schrijven, en waar een minuut rust komt, bidt hij in zijn armoedige kapel. Maar de Meester zorgt ervoor dat hij midden zijn werk toch de vreugde genieten kan, niet alleen van den zaaier, maar ook van den maaier. In 14 dagen tijds 1300 doopsels toege diend, op een dag zelfs 1500. En waar hij door de nieuwe streek, de Bar- way trekt, daar komt het volk hem tegemoet, juichend, stralend Vtiii geluk met de blijde mare dat ook zij allen de kinderen willen zijn van dien goeden God, wiens afgezant- de goede Saheb Lievens is. 27.000 menschen doopte Lievens met eigen hand. Christenen en geloofsieer- lingen saam waren er 100.0Ö0. Dat was de droom geweest van zijn leven. De droom was werkelijkheid. Zijn leven was arbeid geweest, rust had hij niet gekend, en waar zijn Hauw- gestel om hulp riep, daar kreeg het den zweepslag: meer nog, meer nog. En waar hij overste te Ranchi, immer nieuwe zendelingen vroeg, hervroeg, en niet komen zag, daar leed niet al leen zijn lijf, maar bloedde zijn hart. De zon met haar warmte, haar Indi sche warmte vermoordde hem, zijn ziel. gloeiender dan de zon, brandde en verteerde hem. 2 September 1892, na 7 jaar missie levenkeerde hij naar Europa... naar Drongen een wandelend lijk, schreef Pater Van Tricht. Den 25 Augustus 1893 kwam hij nog eens tot Rousse lare, te Moorslede gerocht hij dan niet. 7 November overleed hij te Leuven. LI ij was 37 jaar oud Weinig volk op zijn begrafenis. Een dienst werd gecelebreerd te Moorslede. Moorslede bad... het ove rige vergat Hij staat gestandbeeld! De ridder van Christus te paard Gods ijlbode in Indië. LIij zegent met het kruis. Hij zegent dat volk waar hij zijn leven aan schonk Hij zegent dat volk waarin hij af stamde In Indië rijst Lievens' missiepost, ter plaatse zelf waar hij bijna ver moord werd. Hij, de Lievensgeest, de ziel van dien missiepost Te Moorslede rijst zijn beeld. Be- ziele de Lievensgeest onze jeugd, op dat er velen in 't gelid treden om de heidenwereld te veroveren voor Chris tus Beziele de Lievensgeest ons Vlaatrtsche volk, opdat het uit liefde voor Christus uit alie kracht meehelpe, door gebed en gift... om de armsten der armen den rijkdom van 't katho liek geloof te schenken. Het lijkt wel de titel van een sensa tieroman landhaaien 't Is echter droeve werkelijkheid, want iedere zeeman kent ze, die man nen en vrouwen, die als haaien op hem aanvallen, om zijn geld te verslinden. Wat malen ze daarbij om eer en fat soen, om roof en diefstal. Indien ze den zeeman kunnen leegplunderen, zijn hun meest laagstaande handelin gen welkom. In elke havenplaats treft men ze aan als wespen zwermend ron dom aanlegplaatsen en café's. Menig zeeman valt ten offer aan dit laag staand volk. Lloe komt dat? Omdat menig zeeman geen bonk geld in zijn zak verdragen kan, en het genoegen hem te zeer lokt. Menig zeeman heeft na een droevigen boemelnacht hij net aanschouwen van zijn leege oorte- monnaie een duren eed gezworen om zich te wachten voor dat volk, maal' jawel, de verleiding kwam en hji bleek niet sterk genoeg om ze te weerstaan. De landhaaien zijn slim als kinderen der duisternis, zij kennen de zwnkhe- den van den zeeman en speculeerer. er op met geraffineerde middelen. Is het mogelijk zich aan de sluwheid der landhaaien te onttrekken? Zeer zeker, wanneer men zich maar niet in de ge legenheid begeeft, en niet bang is voor het mensehelijk opzicht. Wat baten allerlei politiemaatregelen,wanneer de zeeman zoo zwak en zoo dwaas K. dat hij zich als een gemakkelijke prooi, om zoo te zeggen aanbiedLiet getal van hen moet aangroeien, die hun vrijen tijd niet zoek maken in kroegen en tingeltangels en in den omgang niet eerlooze vrouwen. Den zeeman vormen tot een s'.crk godsdienstig karakter, is het beste middel tegen deze landhaaien. P. J. g&&3££!iR3S3aSg%2»B£EaS£SBBfi&g3E2 Provincieraad van West-Vlaanderen. De Gouverneur heeft toelating ge geven om een laatste week te zetelen. De Provincieraad is overgegaan tot het bespreken der begrooting die over de 42 millioen frank loopt. Allerhande toelagen werden aangevraagd en elkeen trachtte het laken langs zijnen kant te trekken. Meer dan eens gaf eene gevraagde toelaag aanleiding tot een kibbelpar- tijtje, nu eens met de Socialisten, dan weer met de Nationalisten of de Libe ralen: Nogeens werd het toekennen van toelagen aan de vrije vakscholen hevig besproken. De Katholieken stelden voor het onderwijs in de vrije en in de officieele scholen op gelijken voet te plaatsen. De aanvraag tot steun bij het op richten van een hooger scheikundig instituut te Oostende en voor de naaste toekomst van een hooger wetenschap pelijk instituut voor de vlasnijverheid werden goedgekeurd door de Katho lieken, de Liberalen en de Nationalis ten. Toelagen tot verbetering van som mige wegen en voor de waterbedee- ling te Veurne en te Knocke werden ook gestemd. Eene toelage van 30 duizend frank werd ingeschreven, ter bescherming van het natuurschoon en 200 duizend frank voor de schipperschool van Pa ter Tillo. De Provincieraad van West-Vlaan- deren heeft een toelage van 15 duizend frank gestemd voor het Yzermonu- ment te Diksmuide. Liberalen en So cialisten stemden tegen. Er werd ook 250 duizend frank ge stemd tot deelname aan de onafhan- kel ij kheidsf eesten. Bij gelegenheid dezer stemming legde de Katholieke Bestendige Afge vaardigde M. Van den Rerghe volgen de af De Katholieken zullen deze toela ge stemmen. Doch spijts onze groote liefde voor ons land en om wille van die liefde, moeten wij zeggen, dat het Vlaamsche volk zijn rechten niet heeft gekregen zocals het zijn moest. Onze burgerij en onze wetgeving dragen daar de schuld van. Geboren Vlamin gen hebben een on-Vlaamsche leven geleid. Zij hebben buiten de massa ge leefd, er is wrok ontstaan, met gevolg, het nationalisme. In zake wetgeving, moet de toe stand een einde nemen. Wij vragen de eentaligheid van Vlaanderen en de on middellijke vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool. M. David, Katholiek, legde een wensch neer cm over te maken aan de regeering, verzoekende in de eerste maanden de Vlaamsche kwestie op ie lossen in haar geheel. Deze wensch werd gesteund door Liberalen, Katholieken en Socialisten. Onze landbouw. In 1928 bedroeg de opbrengst voor dieren der hoeven nagenoeg 9 milliard frankdeze der teelten 4 milliarden, terwijl de hofbouw, anderhalf milliard besomde. In de reeks producten, welke, uit hoofde van hoedanigheid in overop- brengst naar den vreemde werden uit gevoerd, kunnen we als nettóbalans aanstippen 95 millioen voor de paarden 565 eieren 125 aardappelen 62 witloof 67 druiven. Loonverbe tering. Het Staatsblad heeft het Koninklijk besluit, betreffende de perequatie van de Staatsagenten, medegedeeld. Deze maatregel is toepasselijk aan de magi straten, weddetrekkende militairen, gendarmen, definitieve, voorloopige of tijdelijke rijksambtenaren en beamb ten, zoomede aan de geestelijken en aan de leden van het lager onderwijs, bezoldigd uit 's Rijks middelen. Dezelfde verbeteringen werden door den Raad van Beheer der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen aan de Spoormannen toegekend. Eene extra-toelage wordt toege kend ten bedrage van 10 t. h. van de bruto-wedde of van het bruto-loon, afgezien van de speciale toelagen, dit vanaf 1 Juli 1929. De maandbedragen voor gezinsver goeding worden verhoogd tot 150 fr. voor het vierde kind en tot 175 fr. voor voor ieder van de volgende. De geboortevergoeding werd op 300 fr. gebracht. M. Poincaré is afgetreden. Om gezondheidsredenen is M. Poin- cato, 4e Eerste Minister in Frankrijk, gedwongen geweest zijn ontslag aan te bieden/Geheel het Ministerie volg de M. Poincaré en gaf ook zijn ont- slag. M. Briand werd aangeduid als nieu we Kabinetvormer. Deze is de persoon die meest geschikt was om de zware taak van M. Poincaré over te nemen. M. Poincaré is zeker en vast de grootste politieke persoonlijkheid van Frankrijk. Hij was tot vijf maal toe Eerste Minister Aan 1913 tot 1920 was hij President der Republiek. Mi Raymond Poincaré is leider der republikeinsche progressistische partij en lid der Academie Eranqaise sedert 1909. Frankrijk is aan AL Poincaré veel dank verschuldigd. Kruisen. Zijn er veel kruisen die men ont vluchten zou, daar zijn er echter ook nog die men zou zoeken, kruisen die eere aandoen. Ter gelegenheid van de Nationale feesten werden er velen, bij 't spelen van blijde muziek, onder de pracht van groen loover, in 't bijzijn van Koning en Kroonprins en Ministers en nog duizenden andere menschen, gedeco reerd. Zij zijn gedecorerdMet strik en kruis, met palm en medalieDe eenen kregen hun eere-kruis om hun ridderlijk gedrag bij het gevaar, de anderen om hun jarenlangen, trouwen dienst. Allen geven ze 't onomstoot- baar bewijs, dat er in den nietigen mensch nog echte zieleadel schuilt, die bij elke gelegenheid spontaan tot ruime uiting komt. Het strekt hun tot eer, te meer daar ze ons doen inzien, dat de geest van moed en zelfopoffering alge meen is: hij kent noch rang," noch ge slacht, noch leeftijd. Veel hebben ze gegeven aan de maatschappij, doch deze kan hun dat niet terugschenkenze bezorgt hun een kruis, een eere-kruis. Ze mogen er fier op zijn, die hel den zonder zwaard Met innige zelf voldoening mogen ze het eeremetaal op de borst dragen... doch zónder ijdelheid. Echte verdienste is niet ijdel. Die veel over had voor zijn naaste kent geen zelfzucht. Nauwgezette plichts vervulling was geen jacht op eer en roem. Wellicht wordt het eereteeken niet eens gedragen, doch wordt het weg geborgen ergens in een schuif, waar het liggen blijft. De dag waarop het werd aangespeld wordt nochtans niet vergeten. En dat mag ook niet, want toen werden er goede woorden gespro ken die zoo zalvend aandoen na lastige plichtsvervulling dat het aandenken ervan zal helpen om beter de andere te dragen die de Voorzienigheid zou kunnen overzenden. Dr Brutsaert naar Congo. Op 30 Juli is Dr Brutsaert, volksver tegenwoordiger voor Yper, met de Elisabethville vertrokken naar Congo om er eene nieuwe studiereis te doen. Hij zal er den Mayumbe door kruisen en zich vandaar naar Katanga begeven. Splitsing in de Jezuitencrde. Er wordt medegedeeld dat de Je- zuitcnorde in Belgie zou gesplitst worden in een Vlaamsche en een Waalsche provincie. Voor de buitenstaanders is echter hoofdzaak dat de Jezuiten dien maat regel nu ook doordrijven in hun mid delbaar onderwijs, en de vervlaam sching in hunne colleges daadwerkelijk doorvoeren. De verschillende pogin gen, die ze tot nu nog toe in die rich ting deden, werden verijdeld, niet door eigen schuld, maar door buitenstaande invloeden. Die zaak hangt niet alleen af van den Provinciaal. Maar met de huidige wijziging zal er waarschijn lijk met meer succes in de richting van de vervlaamsching der colleges kun nen gewerkt worden. De nieuwe Gouverneur van Oost-Vlaanderen. M. Weyler werd deze week benoemd tot Gouverneur van Oost-Vlaanderen. M. Weyler is Liberaal en oud-Senator voor Antwerpen. De benoeming van den nieuwen Gouverneur gaf, bijzonderlijk bij de Liberalen, aanleiding tot veel politiek gekibbel. Spijts alles beweerden de Liberalen dat de Gouverneur Graaf de Kerchove de Denterghem zijn ontslag gaf als protest tegen de samenstelling van de katholieke bestendige afvaar diging van Oost-Y!aanderen. De libe rale Gazette van Gent ging zoo ver te verklaren dat het aan ieder wel denkend en eerlijk man onmogelijk was nog aan het bestuur der provincie deel te nemen Moet dat uitgelegd zijn als een com plimentje voor den nieuwbenoemden Gouverneur M. Weyler die ook Libe raal is Zouden de Liberalen nu vinden dat de nieuwe Gouverneur toch welden kend en eerli jk is Van den nieuwen Gouverneur M. Weyler getuigt het Liberale Laatste Nieuwsdat hij Vlaamsch kent en zelfs dat hij staat aan de zijde der Vlaamschgezinden, die destijds de ver vlaamsching der Gentsche Hooge school hiepen goedkeuren. AL Weyler werd in de laatste ver-. kiezing niet gekozen als Senator en hij werd door de verkiezing van een Nationalist in Antwerpen ook niet ge stemd als Provinciale Senator. Het gouverneurschap werd hem ge geven als troostprijs. Deze kan even wel nogal tellen. Zulke prijs had zoo wel kunnen gegeven zijn aan een Ka tholiek, om aan het hoofd te staan van eene katholieke provincie als Oost- Vlaanderen. Commissies. Het bericht werd gelogenstraft als zou in den schoot der Katholieke partij eene commissie gevormd zijn, die be last is met het onderzoek over de taal kwestie. Dat belet niet dat het wel zoo ver zal komen. De Katholieke par tij moet en kan de taalkwestie oplos sen en als de Katholieke Vlamingen met de Katholieke Walen zich onder ling verstaan over eene oplossing dan is de zaak zoo goed als beslecht. Intusschen is er in de Liberale partij een dergelijke taalcommissie samen gesteld. Anderzijds werkt ook een so cialistische commissie aan hetzelfde werk. Uit die verschillende besprekin gen zal dan toch wel iets moeten ko men. Hopen wij dat het een bevredigende oplossing zal zijn. Ook de Nationalisten zijn met het taalvraagstuk bezig. Zij vergaderen regelmatig en zijn reeds overeenge komen om verschillige wetsvoorstel len in te dienen. Als minimum stellen zij de omvorming van Belgie voor op federalistischen grondslag, dus binnen het kader van Belgie. Een ontwerp voor vervlaamsching van de Hooge- school van Gent, een voor volledige amnestie, een voor vervlaamsching van het leger en den zesmaandendienst en nog andere mag men van uit het Nationalistische kamp verwachten. Zoodat er werk genoeg zal zijn op den politieken winkel van Belgie. Comedie Tijdens den kiesstrijd kwam de Li berale kandidaat voor den Senaat af met een radikaal Ylaamschgezind en democratisch programma, om erbij te watertanden. AL Decoene werd spijts zijne rechtzinnige, overtuigde, onbe wimpelde Vlaamsche overtuiging niet gekozen. Alaar deze Heer is gemeen teraadslid te Kortrijk. In de verslagen van de zittingen van den gemeenteraad van Kortrijk lezen wij dat de radikale, Ylaamschgezinde democratische heer Decoene er herhaaldelijk Fransch spreekt. De verkiezing is nu toch voorhij Welke comedie toch! GUI DO. 3aBBSBaMBEBHSHBBBBIiaSailBBBBflR Nog veel personen verstaan niet waar om wij laatst hebb n doen opme ken. dat dezen die enkel 12 f.\ per jaar storten een pensio n zu'len tie'eken minder dan de genen die 24 fr 's j tars storten. In de pensioenen moet er rekening ge houden worden van drie dingen 1. Het bedrag der kostelooze cuder- donis'oelage 2. Den toeslag van den S'aat 0. l)e verworven rente door de ptr soonkjke storting. Bij VOO''he- ldIemand geboren in 1864 heeft zijne aanvraag gedian, bekomt hei luderdomspensioen en heeft ook telken jare 24 frank ges'oit. Die persoon zal ontvangen 58o fr. kos 'elooze cuderdomstoelage, ook 140 fr. toeslag van den Staat en ook nog i5 fr v-erwo.ven rente. Dat maakt te zaaien 7-15 ff. Hadde die persoon telkenjare enkel 12 fr. gestoit, dan zoude hij ontvangen 58o fr.-f-i40 fr.-f 7 fr.^727 fr Het ve schil komt vont uit de verwor ven renten Men moet goed in aandacht nemen dat i.derfe storting eene rente geeft. Hadde die persoon niets gestort en toch zijne aanvraag gedaan 0:11 het ouderdoms pensioi n cn am-eerd gewetst, hij zou 58o fr. ontvangen en niet meer. Dus toeslag en aanvullend pensioen kunnen niet genoten worden door personen die niet jaarlijks 12 fr. voor vrouwen en 36 fr. voor mannen storten. Bemerk wel dat ieder twee j lar het be drag der kostelooze ouierdumstoelage met 28 fr. verminderd wordt Zoo b.v.: Iemand geboren in 1868 ont vangt voor kostelooze ouderdomsfoelage Ó40 fr. en voor .oeslag van den Staat 140 fr. Te zamen 680 fr Heeft hij re gelmatig zijne storting gedaan, dan is de verworven rente 44 fr. Dus 't pensioen bedraagt 724 fr. Zoo ook voor volgende jaren. Wij vragen dus aan iedereen zoo regel matig mogelijk te storten. De mannen 72 ot 36 fr. en de vrouwen 24 of 12 fr. per jaar. Onlangs werden in het II. Harte- koor der St Janskerk te Poperinghe twee nieuwe brandvensters geplaatst, voorstellend: het eerste, Christus' ko ningschap, en het tweede, Christus in de H. Eucharistie. Terzelfdertijd bevatten die vensters* eene vingerwijzing op dringende mis sieactie en veelvuldige communie. Bovenop in het eerste venster staan de drie dieren,'zinnebeelden van Chris tus' koningschapde leeuw, koning der aarde; de arend, heerscher over de luchten de dolfijn, vorst der zeeën Daaronder wordt afgebeeld de aan bidding van het Christus' kind door de drie heidensche koningen die den Ko ning der Joden kwamen huldigen bij zijne geboorte en waarvan de oudste Hem eene kroon aanbiedt uit goud, het koninklijk metaal. Terloops weze aangestipt dat de drie koningen, vol gens de christelijke iconografie, met een de vertegenwoordigers zijn van drie menschelijke leeftijden jeugd, volle wasdom, grijsheid. Het twee de, het onderste deel van het venster stelt Christus-Koning voor, gezeten op een troon met het kruis in de hand van waarop hij over de wereld heerscht, en aanbeden door de vijf menschenrassen, dewelke verbeeld worden door een blanken ambachts man, een neger, een Chinees, een Hi- doe en een Indiaan. Deze 3 laatste zijn in prachtige kleuren gedost. Het geheel is omlijst met eene ge- stijiiseerde passiebloem, want in de passie vooral bleek Christus' koning schap dat Hij vóór Pilatus plechtig bekende, dat in de doornen kroning bespot werd en waarvoor Hij, aan 't kruis genageld, nog uitgejouwd werd. Den algemeenen zin van het venster duiden de rijmpjes aan: Heidenen brachten Hem een' kroon Gods volk gaf Hem 't kruis als troon. Eeuwig heerscht nu Christus Koning Bij elk volk, in iedre woning. 1 In het tweede venster staan boven op de drie symbolen van het LI. Snera- menthet Lam, zijn bloed stortend in een kelk; de Pelikaan met opengere ten borst zijne jongen voedend' de Yisch met den broodkorf. Het bo venste tafereel stelt het eerste Mis offer voor in het Laatste Avondmaal of beterhet einde van dit offer, de eerste communie der apostelen en in 't bijzonder die van St Jan. Treffend! zijn hier de houding en de gelaatsuit drukking der verlangende en danken de apostelen. Er straalt zoo 'o liefde uit, zoo 'n blijdschap, dat men het waarlijk een meesterstuk mag heetén. Het onderste tafereel is heelemaal modern van uitwerking. Christus zelf reikt er zijn Vleesch en Bloed onder de broodgedaante aan het rondom ver gaderd volk uit alle Standen en van allen ouderdom. Dit is de bedoeling: de H. Eucharistie is de zielespijs op eiken leeftijd en de liefdeband tus- schen alle menschen. De twee bovenbeschreven Faferee- len zijn omringd met een gestijliseer- den druivelaar, want Christus is de wijnstok en wij zijn de ranken; Hij is de ware druif die voor ons geperst werd en met zijn sap ons voedt. Nog eens wordt de algëmeene be- teekenis van Christus offeraar, offer en offerspijs onderstreept dror de rijmpjes Priester in der eeuwigheid, LIeeft LI ij 't offer ons bereid, Waar Hij geeft uit liefdedrang Vleesch en Bloed tot spijs en drank. Voor Belgie: 7 fr. Voor Frankrijk: 11 fr. 9 DINGEN DIE MEN MOET ONTHOUDEN Wij ontvangen somtijds klachten van postabonnenten die niet regelma tig hun blad ontvangen. De kortste weg is echter schriftelijk klacht in te dienen bij den postmeester van het bedienend bureel. Voor nieuwe abonnementen moet men slechts den naam aangeven bij het beheer van het blad, of nog beter in de post een abonnement te vragen en onmiddellijk de som te storten. Wie van adres verandert, moet dit aangeven, niet bij het beheer van het blad, maar wel aan den dienstdoenden postbode of schriftelijk aan den post meester. Deze zorgt onmiddellijk voor de overschrijving. <p.3S£EaaSSRSBË&REBgHtBBEB@SHHGg s Groote keus beste kwaliteit g TAFEL TOILE-CIRÉE g n h in alle breedten, Geele, Zwarte en Bruine BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1