noch Broerlie, noch zusis. DE HOP HIER ELDERS Politiek Overzicht Hulp-Bisschop van Brugge. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen elji vooraf te betalen en moeten tegen de» Donderdag noen ingezonden wordes Kleine berichte» tegen den Vrijdag noen TARIEF» Notarieel* Verkoopingen» SS cent. per gewone regal Annoncen» Prijzen op aanvraag Abonnementsprijs per Jaar: Stad» 14 tr. ia 't Laad» 18 «r. (oer post) Frankrijk» 89 ftr, Css|oi SS fr. Aslcn landen M Ir, TAStlEF» KktM Berichten» 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. Zeer* Eet*uu. üamipoy, Zooals wij de verledene week reeds gemeld hebben werd de Z. E. H. I.a- miroy. pastoor-deken van Sint Maar- tens, te Yper, door Z. H. den Paus be noemd tot hulpbisschop van Brugge. Hij is geboren te Heurne, in Oost- Vlaanderen. den 29 Augustus 1883. Hij gaat dus zijn 46s jaar intreden. Na zijn humaniora in het College te Kortrijk. werd bij door zijne geeste lijke overheid naar de Hoogeschool van Leuven gestuurd, waar hij tot doctor in de wijsbegeerte, doctor en magister in de godgeleerdheid pro moveerde. Den 18 December 1909 werd hij tot priester gewijd. Hij bleef als gent aan de Hoogeschool van Leuven en onder den oorlog bestuurde hij al daar het Seminarie Leo XIII tot in 1919. Daarna werd hij tot professor van dogmatiek benoemd in het groot seminarie te Brugge. Den 31 Augustus 1927 werd hij benoemd tot eere.-ka- nunnik, en den 12 September 1928'tot pastoor-deken van Sint Maartens te Yper. Het is pp O. L. Vrouw Hemelvaart laatst, dat hij door Z. H. den Fau-s.be- noetnd werd tot hulpbisschop van Brugge, met recht van opvolging. Mgr Wafifelaert, geboren te Rolle- ghem, den 27 Augustus 1847, gaat wel dra zijn 83'" jaar intreden. En het is sedert den 25 Juli 1895, dus sedert jaren, dat hij aan het hoofd staat van het Bisdom Brugge. stilte te verbreken die drukt als een tweede doode, vraagt de vader. Meneer pastoor, hoe schrikkelijk Nu zijn we zonder kinderen. Hij moest onze eenige erfgenaam zijn. Wij had den alles op voorhand geregeld, bere kend, uitgecijferd... Ja, gaat de priester voort, te veel berekend, te veel uitgecijferd. En God heeft uwe menschelijke berekeningen volledigt door een nul die daar ligt... In mijn priesterlijke ervaring, heb ik meer gezien van die slagen die God rechtstreeks toedient' aan de hamn van ouders die hun gezin ongeoorloofd beperken. Dat mijn woorden u niet kwetsen. Immers, nooit is de waarheid beter ge zegd dan waar lijden heerscht, daar kan ze duurzame vruchten dragen. De vader, snikkend, zonder de oogen op te slaan, neemt de hand van den priester en kust die eerbiedig. Hoeveel zulke ouders. Met de zelfde hand die kleine Jan had gedoopt, die hem de reispenning had toegediend, teekent de hetder een groot kruis over het lijk van 't kind. Doch hij die reeds zooveel had ge zien in zijn priesterleven, denkende op de millioetien kindertjes die hadden moeten leven van Gods leven en die door de ikzucht van hunne misdadige ouders het niet zijn, hij, de oude pries ter, voelt twee dikke tranen in zijn oogen perelen. Sacerdos alter Christus... In hem was het de Christus die weende. Savonarola. Zij zeiden; Maar één!... God antwoordde; Geen!... Eerstgeborene. 't Was hun eerste kindje. Toen de pastoor der parochie, in de liturgische handeling des doopsels, de vraag steldeWelken naam geeft gij hem had de peter een woord geuit dat klonk als een liefdezang: «Jan? den naam van den apostel der liefde. En de klokken trilden van heilige aandoening, beierden hun zilveren DE Ontroomer jVIELiOTTE met verlaagden Melkbak draaiende om eene as ontmoedigde kweekers hun hop niet zouden aftrekken? Sedert Nieuwjaar heeft het Hopver-1 bond van Poperinghe een ernstig on derzoek over de inzinking der hopprij-1 zen ingesteld. En vooraleer dat de frontpartij vragen en interpellatie in de Kamer deed, heeft de bestuurraad I zijn besluitselen aan de Provinciale I Landbouwkamer van West-Vlaande- ren in 't begin van Maart 1.1. overge maakt, opdat het Ministerie van Land- zelf oen onderzoekscommissie j *óh instellen nópéns de fiscale lasten erf tolregietn. De Landbouwkamer zoard haar verzoek aan het Ministerie rond den 20 Maart. Reeds den 27 Juli heeft Dr Brut- saert, op verzoek van het hopverbond, aan den heer Baels, minister van Land bouw, en aan den heer Houtart, mi-1 nister van Financies, kenbaar gemaakt Mat de Fransche interparlementaire ïopcommissie eene verhooging der ransche tolrechten op de Belgische ïop ging voorstellen namens de hop- planters van Hazebrouck en Belle. Deze week heeft de Minister van] Buitenlandsche Zaken aan den heer Volksvertegenwoordiger Brutsaert en aan het Hopverbond geantwoordt dat j het Fransche tolrecht van 125 fr. ge vestigd of geconsolideerd is, door het handelsverdrag van Tcheko-Slovakië, en voor 't oogenblik niet kan verhoogd worden. Ook zal de Belgische Regee ring seffens in onderhandeling treden met de Fransche Regeering. De Hopfenzeitung van Saaz meldt at de prijzen der hop voor 1928 ook 'el ingezonken zijn. Er is geen spraak an het loon der plukkers aldaar te veranderen bij voorgaande jaren. In Styrie is de pluk begonnen sedert 16 Augustide kwaliteit is goed, maar e verkoopprijs is laag. Sedert 20 Aug. aegint de hoppluk te Tettnang. in Duitschland: weldra zal er nieuwe hop ter- markt van Neurenberg (Duitsch-1 land) komen, en zal men nieuwe hop- prijzen kennen. Dixmude. De Idzenbedevaar*t. klanken wijd uit, zingend over de da ken liefdeliefde Hoe schoon was 't kindje, gedoken in de wanzige kant waarop een roze lint neergolfde, 't lint dat als een zege- teeken was opgestrikt aan de hoog ©verbuigende spoor der blanke wieg. Op zijn mollige kaakskens gleed de zachte gloed der rijpende perzik en er kwamen reeds van die kuiltjes in, door de grootmoeders zoo dichterlijk beti teld als engelen zoentjes. Och! zoo we nog in 't sprookjesland geloofden, Ave hadden gezworen dat een toovergodin een godenkindje had neergelegd. Welk een schitterend lot zou die fee hem voorbeschikt hebben Laatstgeborene. Hij was hun eerstgeborene. Helaas! hij zou ook hun laatstgeborene zijn. Onze erfgenaam, juichte de ge lukkige moeder. Ónze eenige erfgenaam verbe terde de vader. Toen bezagen ze mekaar, maar wen den verschrikt den blik af: want in hun oogen zagen ze misdadige hande litigen. Maar. wat wilt ge? Ze waren rijk en ze minden het leven, een leven van genot en plezier. En bij zulk leven zijn kinderen maar last en beletsel. Wie wou niet! En ze hadden immers aan hun klei ne Jan Dien konden ze vertroetelen en verwennen voor dien de mooiste toekomstplannen... die was lief ge noeg om alle andere kinderen te ver vangen. Ze gaven gehoor aan hun ikzucht. Liet hun geweten hun wel rust Niet waar, Janneken, Ons-Heer ken moet geen broer of geen zusje zenden Als om de schuld van zich af te wer pen, hadden ze hun zoontje, nog vóór ze hem de gebenedijde namen van Je zus en Maria lieten uitspreken, geleerc op die vraag te antwoorden Nee nee nee!! terwijl zijn kleine handje afwerend op en af ging. Acht jaar! 't Kind wierd groot. Reeds lang kon het klappen en zijn blij getater vervroolijkte het heele huis. Toen de zonne hoogtij vierde en 't feest van Hoogwaardig met haar mildste stralen beglansde, toen de jaarlijksche proc» ssie haar veelkleu- rigen stoet van vaandels en banieren, van symbolische groepen en heiligen beelden. ontrolden, mocht ook Janne ken meegaan, gehuld in een schapen vacht, met een staf, waarop een kruis prijkte in de eene hand, met de andere een echt lammeken, dat bee-bee blaat te. bij den toom leidend. De toesciiouwërs, door zooveel be valligheid verrukt, lachten 't knaapje toe: Wat lief Sint Janneken! Hij was bijna acht jaar oud. Ziek! Ach! Janneken is ziek. 't Was de derde maal, dien dag dat de dokter kwam... 't Kind ligt hijgend in zijn beddeken, zweetdruppels bevochtigen zijn slapen, met moeite schijnt het te ademen. Angstig ziet hij rond... Wat vreest 'lij? Zijn moederke is immers daar die hem toelachtLacht niet eenieder tegen een ziek kindje om het te sus sen... maar is dien lach niet soms smartelijker dan menige traan? Mijn lieveling, zegt nog moeder. Straks zal 't beter zijn. Maar tranen bengelden aan haar oogleden als ze den dokter in het be- endend vertrek vervoegde. Dokter hij zal genezen nietwaar? Misschien... zal 't wel overgaan... Verzorg hem goed. Longontsteking op dien ouderdom is zoo pijnlijk en... zoo gevaarlijk MisschienMisschien Dit woord blijft als een bedreiging in 't oor de*- bedrukte moeder. Mis schien In den vallenden nacht, toen alles bijna rustig was in 't klein stadje, schrikt de klank van een rinkelend belletje de inwoners op. Een priester in koorhemd, vooraf gegaan door een knaap die hel en brandende lantaarn draagt, brengt de laatste teerspijze naar een zieke. Naar wien? De buitengesnelde geburen, na hun God te hebben aangebeden, zien den priester na. Die gaat den hoek om, ginds naar 't groote huis. Hemel! Kleine Jan! Ja, kleine Jan gaat sterven. Hij is dood. Ochde zangvogels die toch de kin deren zijn onzer hovingen, willen niet dat.wij hun laatste leed zouden zien en verbqrgen hun om te sterven. Laten wij de laatste stonden van den kleinen lieveling verzwijgen, want 't is toch zoo treurig den dood van een kind, van een eenig kind! ...Nu is 't volbracht. Hij ligt daar op de witte bedstede, de oogskens toe, kalm en koud als een marmeren beeld. Zwijgend staat de priester, zwijgend, biddend, denkend... De ouders, als vernietigd door hun smart, zijn op een stoel neergevallen en hebben zelfs de kracht niet meer om te weenen... Aan wie dc schuld. Eensklaps als om die aangrijpende Hi ll) iiiiiimiiiiiiiiiiiimniiii Uit het land van Aalst wordt er ons bericht dat de vroege hop in het alge meen goed staat, doch dat de op brengst kleiner zal uitvallen dan in 1928. Voor de late hop zijn de vooruit zichten minder goed: de late hopsoor ten zijn niet gezond, en de hellen ko men geheel traag. Indien er in korten tijd geen regen komt, zal de opbrengst verre beneden de schatting zijn. Ook zal voor het plukken het loon niet hooger zijn dan verleden jaar. In de streek van Poperinghe staan de hommelhoven, voor het meesten deel, nog gezond, maar veel lichter ge groeid dan verleden jaar. In eenige hopvelden, die verleden jaar niet be spuit werden, ziet men toch eenige sporen van Roode Vlekziekte onge lukkiglijk hebben deze boeren den moed niet om wat te spuiten met Bor- deleeschen pap, nu nog vóór den pluk omdat de verkoopprijs der hop maar met moeite 300 frank bereikte deze week. Aan den prijs van 300 frank, gaat de hopboer veel geld verliezen. Men moet maar nagaan dat de boer die 3.200 pond droge hop per hectaar zou bekomen, reeds 4.800 fr. zou betalen voor het plukken, en 1.152 fr. voor het drogen, dus te zamen 5.952 fr. voo plukken en drogen. Verkoopt hij die 3.200 pond aan 300 fr.. dan ontvangt hij 9.600 fr., waarvan hij nog 608 fr moet aflaten voor den facteur, voor de zakkers, voor de taksen en voor de onkosten bij de levering der hop. Hij heeft dus netto omtrent 3.000 fr. Alzoo zou de hopboer. na 't plukken en het drogen betaald te hebben, a leenlijk 3.000 fr. over hebben om al de volgende bedrijfskosten, die ruim 9.000 fr. bedragen, te moeten dekken 1. Voor pacht en belasting: 900 tot 1.000 fr.2. Voor de jaarlijksche afre kening van het bedrijfskapitaal en voor de slete ven zijn ijzerdraadstel ling met kepers3.000 fr.3. Voor de vette en meststoffen2.000 fr.4 Voor den arbeid en de grondbewerking: 1.450 fr.5. Voor het neerhalen en opr trekken der draden, voor het aanlei den, het kappen, het draadtrekken, enz.: 1.400 fr.6. Voor het bestrijden der ziekten moest men in 1927 daarbij voegen 550 fr.. en verleden jaar rond de 1.000 fr. Met dien verkoopprijs van 300 fr. zal de hopboer 6.009 fr. per hectaar verliezen. Drie jaar achtereen doet de Pope- ringsche hoppekweeker slechte zaken. Is het te verwonderen dat veel hop- hoeren spreken van nog een deel van hun hommel uit te smijten, en dat zelfs Zondag 1.1. heeft het levende Vlaan- Alhoewel de prijs van de hop thans deren zijn gesneuvelden te Dixmude de productiekosten niet dekt, hebben plechtig herdacht. jde afgeveerdigden van de hopbonden Waar er verleden jaar nagenoeg van Poperinghe en omstreken, in de 100.000 bedevaarders naar den Ijzer vergadering van 21 Juli besloten den gekomen waren, daar is dit getal ze- loon van het plukken te behouden, ker met ruim 20.000 overtroffen voor zooals deze loon verleden jaar vast- dees jaar. gesteld werd in overeenkomst met het Te middernacht, van Zaterdag op Christen Werkersverbond50 centie- Zondag, vertrokken reeds speciale vol- men per kilo, met behoorlijken kost en gepropte treinen uit Maaseyck en La- slaping; 60 centiemen, zonder kost en naeken. De aanblik van de Markt tijdens de Openluchtmis. BERICHT VAN WEGE HET HOPVERBOND. Het IJzergedenkteeken. Men ziet erbij het vliegtuig van V. T. B. dat, tijdens de plechtigheid, herhaalde malen over de vlakte zweefde en bloemen strooide over de menigte. slapinc "DE POPERINGHENAAR ontvangt men regelmatig van nu tot Nieuwjaar mits opzenden van Voor Belgie: 6 fr. Voor Frankrijk: 9 fr. UBlHIIBBBIBtllBIHHBINHin De Sunertaks. de de Door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen, was het maximum van speciale treinen, door Dixmude te slik ken, ter beschikking gesteld: 27! Ze ven en twintig treinen, met 20, 25. en ja zelfs 27 rijtuigen aan, alle volge propt. En wat werd er niet aangebracht met de gewone treinen? Met de buurt spoorwegen Met die ontelbare auto's en autobussen? Hoeveel fietsers en voetgangers van 't omliggende, waren naar Dixmude gekomen Na de Mis, godvruchtig bijgewoond, op de Groote Markt had de plechtig heid plaats op de IJzervlakte. Toespraken werden gehouden door I Dr Filip de PillecynProf. Daels De supertaks staat thans aan dagorde van de besprekingen in pers. Het heeft zijn voor- en tegen standers. Minister Houtart schijnt ge neigd tot het behoud van de supertaks. 1 p De R k legeralmoezenier 'vi /V en CPaSS erVa" mCrkelljk tC Heer B. Verhoeven, letterkundige, wijzigen. Nog indrukwekkender dan de vorige Zooals deze taks thans wordt toe- iarengis het vredeskarakter van deze gepast treft hij te zeer de famihe:im-|Vlaamsche doodenhul(le dit jaar tot mers die taks treft den individu en hij I v.lclcl"pp.'1- U1L 'aai li. i uitdrukking gekomen. Door een afge- houdt geen voldoende rekening met I d; d h Bedevaartcomiteit ïsgezm. Duidelijker uitgedrukt: I eeif af ardi de der yiaamsche de supertaks oevoordeehgt eerstge- W, c, i 1 W Oud-btnjders werden in een vroom en noemden tegenover den tweeden. Del,i11.1 ontlasting der personen ten laste is bespottelijk voor het groot-inkomen lp en i... ontoereikend voor het middelmatig inkomen Om het gezin niet te ontredderen tzoSi de ontlasting voor de vrouw en voor elk kind, tegenover het algeheel inkomen geëvenredïgd moeten wor den. Dat inkomen met het oog op de vaststelling ervan zou dienen verdeeld te worden door het getal le den van 't gezin. Verder. Is rederlijker wijze aan te nemen 't geen de huidige wet thans huldigt dat twee personen samen (wettelijk ongehuwd i levend, hun twee. minder lasten te betalen hebben dan wanneer ze gehuwd zouden we zen Minister Houtart ziet thans in, hoe er toe te geraken om die onredelijke dingen, inzake de toepassing, te wij zigen. Hij verlangt tevens dat de be lastingen, in 't algemeen. eenvoudiger en billijker worden opgevat en toege past. 't Is geen gemakkelijke taak. Hij dient vooral gesteund, wanneer hij het inkwisitiestelsei. in zake belastingen, dat hij terecht zoo hevig heeft aan gevallen een duw wil geven. In geen land, zooals in Belgie, wordt de inkwisitie toegepast c»p eenieder, op den weihebbenden zooals op den on- welhebbenden man. Wie zal niet akkoord gaan met den heer Houtart als hij het inkwisie-stel- sel wil breken? Ontruiming van 't Bezet Gebied. Dienaangaande is uit Den Haag ge meld het ontruimen der streek van Coblenz zou einde October geëindigd zijn; de streek van Keulen in de Lente [goedertieren gebaar bloemen gelegd en een gebed gestort op het graf van Fransche gesneuvelden en van Duit sche gesneuvelden, te Yper werd door Bedevaartcomiteit en V.O.S. een krans gelegd op graven van Ieren en van Britten, te Wareghem op de militaire begraafplaats van Amerikanen. En te Dixmude zelf had een interna tionale bloemenhulde plaatsaan den voet van het IJzerkruis werden heer lijke kransen gebracht door Fransche oud-strijders uit Vieux-Condé, door Waalsche oud-strijders, door afge vaardigden van de English Ex-War- riors, door vertegenwoordigers van het Deutsche Friedensgesellschaft verder namens de Iersche oud-strij ders. In den namiddag hadden op de markt Muziek- en Zanguitvoeringen plaats en te midden de meeste broederlijk heid trokken de bedevaarders terug naar hunne verre of dichtere woonste den. Het was een heerlijke dag. Het was een piëteitsvolle dag. Het was een dag van dankbare hul de aan onze roemrijke dooden. Een dag, die tevens stond in het teekeii voor den wereldvrede. Een volk. dat zijn zonen huldigt, dat zijn helden herdenkt, is een groot volk. Het levende Vlaanderen, heeft zijn zonen, zijn helden, op waardige wijze herdacht en gehuldigd. Om de vlakte bereiken werd eene tweede brug aangelegd. Deze werd ge plaatst onder de leiding van Ingenieur De Bondt, in den tijd van 4 uurde brug was 30 meters lang op 6 breed. Hierdoor werd de overtocht van den Ijzer veel vergemakkelijkt en werd dat gevaarlijk gedrum van vroeger ja ren, vermeden. IBHBBBBBBflHBflBBRnBBBBBBHBBBBglI BBB^BSBBBBBBSBSBIigBSBSSSESSBBB van Young 1930; het geheel, zoo het plan is aanvaard en de Duitsche verplichtingen nog in 1929 gecommer cialiseerd zijn. De kwestie eener toezichtskompnis- sie zal denkelijk opgelost worden door het aanstellen eener groote algemeene kommissie, werkende onder toezicht van den Volkenbond. Het Belgisch Rood-Kruis en onze Taal. In Ons Leuven wordt gewezen op het misprijzen van het Belgisch Rood-Kruis en de taal van het volk: In de verloopen maanden deed het Roode-Kruis van Leuven geldinzame lingen, ten voordeele van de geteister- den der overstrooming uit de streek van Dendermonde. Loffelijk werk! On langs werden de maatschappijen en kringen onzer stad, door bemiddeling eener eentalige (natuurlijk fransche) uitnoodiging, verzocht op eene verga dering waar zij, die medegewerkt had den aan genoemde inzamelingen, een gedenkpenning zouden ontvangen. De vergadering, eentalig fransch. De verslagen in de plaatselijke bladen, eentalig fransch. Zij die niet op de ver gadering aanwezig waren ontvingen thuis een brief met dankbetuigingen vergezeld van den gedenkpenning, al les uitsluitend in 't fransch. Heeft het Roode-Kruis van Leuven dan niet een tikje eerbied voor ons vlaamsch volk, voor onze vlaamsche kringen? Of wordt zulks opzettelijk gedaan uit plagerij In ieder geval, tactvol is het niet! Het Roode-Kruis wordt onder steund door het geld van iedereen. De omhalingen werden gedaan ten voor deele van vlaamsche menschen en door vlaamsche kringen. Verdienen de Vla mingen misschien geen dank? Men moet geen vlaamsch-nationa- list, zelfs geen flamingant zijn om de fransche complimentjes en de fran sche gedenkpenningen eenvoudig te rug aan den afzender te sturen. 't Schijnt er opzettelijk op aange legd. Meerderheid en Minderheid. Een Gentsche medewerker van «Het Laatste Nieuws» had, ter verdediging van de motie nopens de taalkwestie, aangenomen door het «Willemsfonds», laten uitschijnen, dat het er in de eer ste plaats om gaat aan de meerderheid voldoening te geven hij voegde er aan toe, dat de franskiljons, die zooveel gedaan Hébben om de zegepraal van het Vlaamsche volksrecht te dwars- boomen, niet moeten verwonderd zijn, indien de Vlamingen zich aan hen min der gelegen laten. Daaruit besluiten eenige bladen, zooals La Libre Belgique dat de Vlamingen dus geen enkel recht aan de Fran'sch-sprekenden in Vlaanderen willen toekennen, en zulks van' geen ruim uitzicht betuigt. Wij denken dat de bedoelingen van de Vlamingen hier verkeerd worden uitgelegd. Eerst en vooraf is het duidelijk, dat zoo men in een taaistatuut rechten wil 26 JAAR. Nr 34. ZONDAG 25 Post I veranc bureel 9all —IIIIH IBI IL3 Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan one. Telefoon Nr t. Uitgever t SANSEN-VANNESTE, Poperinghn Postcheck Nr 15.573,, OOGST 1929. éimm WEEKBLAD: 30 CENTIEMEN.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1