sm Jules De Paydt-Sehmidt Snuif HANGAR/ DOTEN HAEREM BË POf>Ë&II«GHENAAR In 't Binnenland RUMtffV - V. X. I?. GOUDEN BRUILOFT TE WULVERINGHEM. Doodelijk ongeluk te Vlamertinghe. Yper. Zondag hadden wij de lang verwachte inhuldiging onzer zwemkom. Een schrik van volk. Met de medewer king van Brugsche Zwemkring en Nage St Gillis werd er eene groote meeting gehouden. 100 meters snelheid (voorbe houden B. Z. B 1. Vrielinck in 1 m. 3i sec. 2. Vanwatermeulen 1 m. 32 sec. 3. Geldhof in 1 m. 3 4 sec 100 Meter rugzwemmen. 1. Guillini (B Z. B in 1 m. 36 sec. 2. Devos (B. Z. K.) 1 m. 40 sec. 3. Demiddeleer (N. S. G 1 m 47 sec. 66 Meters voorbehouden aan de "ïperlingen, 1 Deboosere, 2. Mion. 200 Meters streekzwemmen. 1. Huart (N. S G.) in 3 m. 27 sec. 2 Debouvere (B. Z. K. in 3 m. 3i sec. 3. Devos Ernilp (B. Z, K. in 3 m. 33 sec 3 x 5o Meters drie zwem- wqzen. 1. Brugsche zwemk. in 3 m. 11 sec. Nage S. G. in 3 m. 17 sec. 3. Ronse 3 m. 40 sec. 5 X 5o Meters aflossen. 1 Nage St-Gillis in 3 m i3 sec. 2. Brugge 3 m. 14 sec. 200 Meters handicap. 1. Guillini (scratch) in 2 m. 52 sec. 2. Van Mièroo (N.S.G.) in 3 m. 26 sec. 3. Hil- derson (N.S.G.) in 3 m. 32 sec. Water polo. Nage St Gillis klopt Brugge met 3 1 Ho «leb» ka, SckuttersnicUws. Dinsdag is de Gaaiperse verrezen Schoo ne perse sterk gebouwd in ijzer statig hoogJules Lievens, Molenmaker^ Langemarck (Agent der Firma Claevs) heeft ze geplaatst en haalt eere van zijn werkAchiel Odent van Hollebeke smeedt de sprange en levert zoo n uiterst verzorgd en praktisch werk. De schut ters gaan hier geerne komen schieten en. door den bouw der sprange, weinig pijlen breken. Woumen. Ond-Soldaten van Leopold I. Hier te Woumen leven er nog vier kranige oud-gedienden van Leopold I, namelijk Charles Maertens, geboren te Thorhout den 6 Juli 18:9, hij is thans de oudste burger der gemeente Augustinus Bamelis, geboren te Woumen den 3 Juni 1841 Petrus Brvon, geboren te Woumen den 21 October 1833 Petrus Amery, geboren te Woumen den 16 De cember 1844. Langemarck. Muziek. Op Zondag 1 September, doet de muziek maatschappij een uitstapje naar De Pan ne. De reis word. ondernomen per auto bus vertrek 's morgens rond 8 ure, terug rond 10 ure .'s avonds Eere- en Jhescher-, mende leden alsmede hunne familieleden, kunnen de reis medemaken op voorwaar de dat zij tijdig, best zoohaast mogelijk, hunnen naam opgeven bij H.H Bouquet Jules, Depuydt Isidoor of Muyssen Me- dard. De prijs der reis is 10 fr voor de zen die willen deelnemen aan een smake lijk gezellig noenmaal in een beste spijs huis opgediend, valt er nog i5 fr. te betalen. Bemerk dat dit laatste heel vrij Rcesslara. Erge val. P. Vandemaele, was bij den schrijnwerker Mftinen. Verdro ken. Het bezig was met in den steenweg zijn auto zoontje van Honoié Holvoet, 1% jaar te draaien, en botste met een vreeselijk oud, is in de nabijheid der ouderlijke geweld, in volle snelheid, op den auto woning in een poel verdronken. 1 aan waarvan het achterwiel in splinters WERKHUIZEN BI. 2 25-8-1929. N 34. toekennen aan de Fransch-sprekende minderheden in Vlaanderen, hetzelfdé wederkeerig gelden moet voor de Ne- clerlandsch-sprekende in Wallonië. Bo vendien voegen wij er aan toe, dat óns geen Ylaamsch-gezinden bekend zijn, die een redelijke oplossing van de taal kwestie voortaan waardoor het indivi dueel recht van iemand, die Fransch spreekt in Vlaanderen zou aangetast worden De Vlamingen willen hun volle recht en hoe breeder men het hun zal gun nen, hoe gemakkelijker het ook zal zijn, de individuëele rechten van de zoogenaamde minderheden te waar borgen. Het eenige voorbehoud, dat desaangaande dient gemaakt is, dat deze rechten niet kunnen indruischën tégen de eischen, die het levensrecht van het Ylaamsche volk bepalen. Het waarom van Engeland. Wanneer de Conferentie van Den Haag begon, was men er verre van te vermoeden dat zij zulke wending zou aannemen, zooals nu het geval. Alles draait rond de koppige houding van Engeland, dat zich bij het Young- plan niet wil aansluiten en blijft eischen naar grootere toegevingen. Er is meer dan een reden voor En geland om die houding aan te nemen, al zijn die redens door ons niet altijd goed te keuren. Het hemdeke gaat nader dan het rokske zegt dé spreuk. Als Engeland meer krijgt, dan loopen wij gevaar min te krijgen. En dat vooruitzicht is voor ons zoo danig aangenaam niet. Voor de Engelsche Minister Snow- detij-is er een politieke reden om zoo vies te zijn. Hij behoort tot de Labour- partij. In den kiesstrijd heeft die partij den behoudsgezinden Minister Cham berlain afgekeurd, omdat hij te toe gevend was tegenover Frankrijk. Nu wil Snowden toonen dat hij tegen Frankrijk kop wil houden. Zoo wil hij •ook de aandacht trekken op zich en 'op zijne partij en de Engelsche bur gers langs zijnen kant trekken. Daar gelukt hij voor het oogenblik tamelijk goed in, want geheel Engeland steunt Snowden. Daar is nog een hoogere reden: de handel van Engeland. Engeland is bezorgd voor zijn han del, zijn finantiën eii zijne nijverheid. De overzeesche handel van Enge land daalt nogal geweldig, en daar zijn de Duitsche herstellingsleveringen in natnra gedeeltelijk verantwoordelijk voor. En nu wil het Young-plan toela ten «lat Duitschland herstel-leveran ties doe in landen, die geen recht- streeksehe vorderingen hebben op Duitschland. De Duitsche herstelpro ducten dreigen de kansen voor Engel sche goederen te bederven. De reeds zoozeer getroffen Engelsche nijver heids- en arbeidersklassen verzetten zich daartegen. Engeland wil terug naar de oor spronkelijke beschermende maatrege len. Het is tegen gansch het stelsel van herstellingbetalingen in natura en wil alles doen om het af te schaffen of tot de kleinste verhouding terug te brengen. Het Engelsche verzet gaat dus meest tegen Duitsche en niet tegen Kransche, Italiaansche of Belgische concureuHe. Het is klaar dat Enge- land's fijt: wezen bondgenooten des noods op dit punt het gemakkelijkst aan de Engelsche wenschen toegevin gen ronden kunnen doen. Maar dit ten koste van Duitschland, dat zulks tracht te vermijden. Ve Spa ziju de Verbondenen vroeger overeen gekomen hoe zij de Duitsche betalingen zouden verdeelen onder hen. Maar nu het op verdeelen aan komt twisten de Engelschen en de Franschen over de juistheid dier cij fers. De deskundigen van alle landen hebben gedurende vier maanden het Young-plan bestudeerd en opgemaakt. Daar waren ook Engelschen bij. Men heeft alle redens om te denken dat die in betrek gebleven waren met de En gelsche regeering of in alle geval het vertrouwen dier regeering hadden. Dat het de Engelsche regeering is die nu ter wille van dat Young-plan, dat zij zelf heeft helpen opmaken, alles overhoop zet. dat is nu ook juist geen trek waarmede de Engelschen mogen boffen, 't Is flauw als het Europeesch Vrede-gebouw op een hoop geld, al weze het nog goude-geld, moet opge trokken worden. Wraakroepende miskenning. De toestand is ver van rooskleurig te zijn in het land van Dendermonde, dat door de dijkbreuken en de ove/- stroommgen geteisterd geweest is. De onmiddellijke nood is schijnbaar gelenigd, de allernoodzakelijkste hulp werd verleend. Het water is terugge trokken, de dijk is gestopt. En nu schijnt het velen toe, dat daarmede alles is afgedaan. Helaas, de naweeën zijn pijnlijk, erg droevig. In de eerste uren van den hangen nood heeft ieder meegeholpenHet Roode Kruis, het Nationaal Werk voor het Kinderwelzijn, het Vlaamsch Kruis, de Boerenbond en andere par ticuliere en officieele instellingen. Tot hiertoe is enkel een volledig verslag gekend over de werking van een der organismendat van den Boe renkom!. Uit dit eenvoudig verslag leert men wat een reuzenwerk de Boerenbond in het Dendcrmondsche verricht heeft. Wanneer men inziet wat de Boeren bond daar gegeven heeft aan stoffe lijke hulp, geld en goed, aan zedelijke hul]?, moed en troost, wat hij gedaan heeft oiu de ziekten te bestrijden, om de inwoners tegen gewetenlooze woe kerhandelaars te beschermen, om de inerjseken aan huizen te brengen, daar staat men versteld voor, dat grenst aan het ongelooflijke. In één woord het is prachtig, wat de Boerenbond daar leverde Êr is echter nog" een tweede verslag verschenen, namelijk in het Staatsblad van 22-23 juli. Daarin komt voor een «gaitsche 1'. t van personen die gede coreerd worden met kruisen en orden, om hun werk in het Dendermondsche. Zelfs betaalde personen werden ver heven. En van den Boerenbond?... Nie mand. Noch de jongens die zich maan den lang belangloos offerden, noch de anderen die dag en nacht hebben ge werkt ten bate van hun volk. En toch, ja er is toch één vermeld Heer Willem Van Obberghen, de ziel van geheel de werking van den Boe renbond, die door geheel de Dender mond.selie bevolking als een reddende engel vereerd wordt, die krijgt... een medalie van tweede klas... Niemand van die werkers, die het echt deden voor hun volk, vraagt een eereteeken. Maar echte wroeters hebben ook bun Vlaamsche herheid. De tijd van Lam me Goedzak is voorbij. Wij juichen den heer Van Obber ghen, met geheel de Dendermondsche bevolking, toe, omdat hij met klank- die medalie geweigerd heeft. Een Vla ming laat zich zoo gemakkelijk niet meer paaien. De verontwaardiging om die ruwe iskenning is groot in het Dender mondsche. Daar weet men wat de Boerenbond deed. wat zijn afgeveer- digden verricht hebben, wie er wer kelijk belangloos gewroet heeft in de mate van al hun krachten. Dê geteis- terden zijn den Boerenbond en M. Van Obberghen dankbaar. Hebben zij geen medalies van tweede klas om dat te toonen, zij zullen op èene andere en veel betere wijze hunne dankbaarheid weten te betuigen. Wij hebben dikwijls mogen hooren: Voor de Vlamingen 't zelfde Nu is dat nat verbeterd. Nu klinkt het: Voor de Wamingen niets De houding van Duitschland. De Conferentie van Den Haag gaat haar loom en lastig gangetje. Meer dan eens kwam eene onweerswolk als de voorbode van een vreeselijk orkaan, den zwaargeladen Haagschen hemel versomberen.. Dank aan veel goeden wil bij de onderhandelaars en door den schrik van de verantwoordelijkheid, welke een afspringen der Conferentie na zich zou slepen, is men met de be spreking kunnen voortgaan, maar van werkelijke uitslagen is er tot nu toe geen spraak. Het is nogal te betreuren dat bijna elf jaar na den wapenstil stand er zoo moet geloofd en gebeden worden om een schadeloosstelling te verkrijgen. Met het gras over de gra ven is ook het gras over het verant woordelijkheidsgevoel gegroeid. Het gaat hier nochtans maar enkel om het te doen naleven van de een votidige verplichting in zeer geringe mate te herstellen, wat in zoo gewel dige mate verwoest door het schuldige Duitschland. Nadat de Duitsche Maarschalken den oorlog verloren hadden hebben de Duitsche Diplomaten de taktiek van den loopgrachtstrijd, van den uitput- tingskamp toegepast op het voeren der betalings-onderhandelingen. Zij deden dit met den besten uitslag. Zij wisten keer op keer, bij elk handge meen, of liever woordgenieen worden in de Conferentiezalen, iets van hun schuld te doen afbrokkelen. Dank zij hun merkwaardig aanpassingsvermo gen en hun rustelooze en behendig ge voerde propaganda, hebben zij van lieverlede een atmosfeer van loomheid van lusteloosheid en van toegeeflijk heid geschapen. Onder voorwendse van broederlijk beslechten der twist punten, geleiden de Duitsche Diploma ten naar het prijsgeven van de meest elementaire rechten op schadeloos stelling, die het slachtoffer mag en moet doen gelden tegenover den aan randende!] booswicht. De Duitschers hebben onder de ver schillende natiën een gemoedsgestel tenis doen ontstaan, welke zich gaarne al te gaarne verzoent met het afron den van de scherpe verplichtingshoe- ken. Maar dat afronden geschiedt iede- ren keer ten koste van de benadeelden ten koste van de aangeranden, uitge- branden en uitgemoordeu. In Den Haag bemoeien de Duit schers zich zoo weinig mogelijk met de aanspraak der Engelschen. Zij laten de geallieerden gerust onder elkander kibbelen en zorgen maar alleen dat zij het kind der rekening niet worden. Intusschen sturen zij maar kalmpjes en zeker aan naar eene ontruiming van Rijnland. Die kwestie schijnt ook zoo goed als geregeld. Wij kunnen noch tans niet denken dat de Verbondenen goedsnoods het laatste pand dat zij hebben, om Duitschland tot betalen te verplichten, zullen lossen vooraleer zij volstrekte zekerheid hebben dat de fi- nantieele zijde van het na-oorlogsche vraagstuk geheel en volledig opgelost zij. En spijts al onzen goeden wil, spijts al onze verlangens naar wereld vrede en wereldruste kunnen wij maar moeilijk volle gerustheid hebben, als wij maar kunnen betrouwen op het woord en het handteeken van Duitsch land. Het is aan Duitschland van aan ons, Belgen, eens te toonen dat zijn woord en zijn handteeken meer waar de heeft dan een gebroken stok. En die zekerheid hebben wij tot nu toe van Duitschland niet gekregen. Mogelijks wacht Duitschland op deze Conferen tie van Den Haag om ons die gerust heid te geven en zijne fout van 1914 ten opzichte van Belgie te herstellen. GUIDO. De Oogst geschoren De Winter geboren! Zorg tijdelijk voor uwe PELS! Kies Bij TAXI. Gaston Vanbruwaene, Groote Markt, Poperinghe, is steeds een Taxi nu uit de volledige en prachtige keus te hu-ren voor iedereen en voor alle r,- reizen. (Nieuwe luxe-voiture Re der hirma v - FL. VANDEVOORDE Fijner kwaliteit - Beter waarborg Rijker keus - Keuriger modellen Vindt ge nergens. STADSNIEUWS. nault6 plaatsen.) Engelsch Bezoek Zondag avond kregen wij het bezoek van een afdeeling' der «Yorkshire» een i5o personen. Zij verbleven in onze stad tot den Vrijdag morgen en deden ondertusschen enkele uitstappen in autocar, naar Yper, Brussel en Noord Frankrijk. j Maandag avond werd den groet ge- j bracht aan het standbeeld der gesneuvel- Zondagsrust.- Alle Apotheken den en kronen neergelegd De Gemeente- JPen.,j0t Zondag „verheid, met afgeveerdigden en vlag der namiddag a leen M. KESTELYN. stedelijke maatschappijen, was aanwezig. Een goede raad. Indien gij van Het muziek van den Katholieken Kring1 hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, luisterde de plechtigheid op en speelde razende tandpijn of rheumatiek aan- het Engelsch en het Belgisch Volkslied-, getast zijt en dat tot hiertoe niet een, Ter waardeering der Engelsche Bezoe- geneesmiddel u ervan heeft kunnen kers werden Maandag avond door het zonder aarzelen de muziek van den Katholieken Kring en MONO-POEDER en gij zult spoedig Donderdag door dc Pnilharmonie uit an vo|komen genezen Z1in '«Ons Huis» prachtige Concerten ge- Te koop bij H. Notredame, Groote Speeld die veel bijval genoten bij de aan- Varkt, en A. Kestelyn, «jasinuissraat, hoorders zoo Engelschen als Stadsgenoo- Popermghe, de doos 6 fr. I ten PENSIOENEN. Dinsdag avond werd door de Yorks- T. j hire in Palace- Hotel een feestmaal aan- De personen geboren in de maand gebQden gan de Gemeenteoverheid en ogs moe. en uctn .roiu Voorzitters van Invalieden- en Soldaten- gen naar t Volkshuis, Yperstraat, van- If 9 tot 11 uur, komen met hunne pen-] bonden der Stad. sioenkaart of om hunne storting teSlijmafdrijvend. De Roode Pil- doen. 1 Hn van L. Dupuis, Jumet, verwijderen - Voor groote menschen en kleine de slijmen welke in de maag de spijs- kinderen. - Het is zelden als men nog vertering belemmeren menschen hoort klagen dat hunne kin- L De do°s: b H H Notredame, deren lijden aan 't zuur, aan de maag!Groote Markt' Poperinghe. of een andere slechte spijsvertering-, Inbraak.Karei K..., die in de hebben. De talrijke moeders die hunne herberg De 3 Koningen» Dinsdag avond kinderen voéden met het Kindermeel was buiten gezet geweest, kwam in den FORTIOR hebben daar in alle ge- j nacht terug, sloeg eenige ruiten in en val geen last mede. Met het Kinder- kroop langs daarbinnen. Hij wordt deze meel «FORTIOR» komen de kinde- daad met een proces betaald. Hoppepluk. Bijna algemeen be FABRIKANT-GOUDSMID C, Gasthuisstraat, 6, recht over het Gasthuis POPERINGH Beste Engelsche PEPERMINT v. Neusverstopp. Hoofdpijn Kortademing Zenuwverzwakk. enz. enz. Te verkrijgen i «g-, enkel in de I p p g Beste Winkels 'ST^ «ff u ren steeds goed aan, zij slapen gerust en zijn frisch en gezond. Het Kinder meel FORTIORzal U door alle apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 5,75 fr. de doos afgeleverd worden. Reis naar de Grotten van Han. De inschiijvers halen hun spoorweg kaartjes, en bewijs voor grot en tram, he den Zaterdag naar 't Vlaamsch Huis; voor deze welke in de onmogelijkheid verkeeren deze af te halen zal er iemand zich in de statie bevinden Zondag mor gen de trein vertrekt om 5.o3 uur stipt. Er zijn uit Poperinghe 78 deelnemers. Vierde graad. In de lijst der leerlingen van de E. Z. Benedictinen die het examen van den vierden graad afleg den werd vergeten: Marguerite Cardinael, met onderscheiding. Beste gelukwen- schen. Hoevele jonge meisjes die lijden aan bloedarmoede, die altijd bleek zien, die zonder koeragie zijn, zullen van eenen gewissen dood gered worden door het gebruik van THEOBROMA dat haar op korten tijd nieuw bloed, nieuwen aaem, nieuw leven zal schenken Het is een goed werk de goede THEOBROMA te verspreiden. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Dondervlaag. Vrijdag avond kregen wij een hevige doch korte donder vlaag over de streek. Tijdens het onweer is de bliksem door de schouw geslegen bij de Wed. Decoker aan 't Vogeltje. Na gansch het huis vol stof en roet gezet te hebben, sloeg hij door de ruiten van den zoldervenster heen, verbrandde een paar korenschoven op het veld, doch richtte geen verdere schade aan. Ongeval. Jozef Demeester. zoon van Gustave, een knaap van 12 jaar speelde met zijn vlieger (draak) en trapte bij ongeval op een zeisen. Hij werd erg aan den voet gekwetst. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoe gen er in vinden. Doch het is zoo nut teloos te klagen over zware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAOPOEDER zal u aanstonds genezen Onschadelijk voor de maag! De halve doos3,25 fr., groote doos 5 fr. In Poperinghe te bekomen bii Vandeplas, Apotheker In Yper bij Hautekier en Van Robaey*. Bedevaart naar Dixmude. Met tram, auto en velo zijn ruim 400 personen van Poperinghe, Zondag laatst, naar de Groote Bedevaart van Dixmude getrok ken. Omvergereden. Bij het inrijden per velo, der Nieuwstraat aan Britan nia bij de Statie, werd M. Renon Ver- cnocke Zondag, langs achter, door een auto aangereden en omgeworpen, geluk kig zonder hem te hinderen. Schielijke dood. Charles Les- tienne, landwerker, Vogelhoek, 80 jaar, werd Dinsdag op het veld, bewusteloos gevonden. Hij werd nog de H. Olie toe gediend maar overleed zonder tot bewust zijn te komen. V. O. S. Aanvragen worden in gevuld voor zoekgeraakte burgerskleede- ren, heden Zondag van 11 tot 12 uur, in ons lokaal Petit Paris Ziende blind zijn ze, die kweekers, die nog Apotheker Vermandere's rems- diën merk de HANEKOP niet kennen. Men vindt ze tegenwoordig in alleApothe- ken, mits deze aankondiging uit te knip pen en te vertoonen. Te bekomen bij de Apothekers Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckes- aer te Yper en in alle Apotheker. Bezoek. Een vijftigtal afgeveer- digden brouwers der bonden van Kort- rijlc, Brussel en het Walenland hebben Donderdag de Hoppevelden onzer streek komen bezoeken. Bericht. Degene, die de goedheid gint de pluk Donderdag aanslaande; bij enkelen reeds vanaf morgen Maandag. Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PLA- TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, PU*, tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en zon der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de R*. gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone en speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen en zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. Heer en Vrouwc Morlion Jules en Dequidt Emma. AUGUSTE BONTE, Goudsmederij, Steurstraat, 25, Yper. Juweelen en Diamant naar de laat ste nieuwigheden, alles in goud 18 k. Uurwerken en Kettingen 5 schoone keus van Paternosters, voordeelige prijzen. Kom ziet onze Uitstallingen. Dinsdag werd in volle eenvoudigheid en in familie het gouden bruiloftsfeest gevierd van Heer Morlion Jules, geboren te Wulvtringhem, den 25 Juni 1851 en Vrouw Dequidt Emma, geboren te Wulveringhem, den 8 April 1859. Zij traden in den echt te Wulveringhem, den 31 Juli 1879. In de parochiale kerk werd een plechtige dankmis opgedragen. - Uit het huwelijk zijn geboren binders en 21 kleinkinders. Onze beste geluk menschen. Maandag rond 5 ure 's avonds is Remi Derudder, 22 jaar, ongehuwd, geboortig van Zant voorde en wonende te Gheluvelt De zwemkom is kleiner dan voor den oorlog, doch we mogen zeggen dat hier alle mogelijke verbeteringen aangebracht werden. Zoodat we thans een model in richting hebben. De feesten der Dixmuidestraat zijn goed afgeloopen. Tamelijk wel volk niet tegenstaande er o/eral wat te doen was. De velokoers had haren gewonen bijval. Veel volk en een 3o vertrekkers die meer dan hun best deden. Cat, tee uw van Wer- vicq was de gemakkelijke eerste. 's Avonds om 612 uur hadden we een feest gegeven door St-Michiels Tur ners.' Niettegenstaande ze nog maar twee jaren bestaan, hebben ze reeds ver schillige bekers weten weg te halen in de prijskampen van Marcke en Waereghem. Doch hier nu ter stede gaven ze de volle maat van hun kunnen.Ook heeft het volk zijne toejuichingen niet gespaard. Met kloeken moed vooruit,ze komen er zeker. Dinsdag morgen was Nelly, het lief kindje van de weduwe Butaye uit den Rosario, gaan wandelen met zijn zus:e langs de magazijnen van den Boeren bond, toen het door eene ongelukkige beweging van af den barm in het water rolde. Een schoenmaker uit de Statie straatdie het hulpge'schreew gehoord had kwam toegeloopen en redde het kind van een gewissen dood. Dinsdag rond den middag was He lena, de weduwe van Jan Taccoen, wo nende op de Ligytuinwijk, naar de Mee- nenpoort komen zien, waar eene plech tigheid zou plaats hebben. Zij gevoelde zich opeens onpasselijk en, men droeg haar binnen in de villa van M. Decoene. Zij beterde daar een weinig en kon naar huis gaan, doch daar gekomen verergerde de onpasselijkheid en wel zoo rap dat ze eenige stonden later overleed. E. H. Pastoor van St Jacobs kon ze bedienen. Van het ministerie van Scnoone kunsten kregen wij door toedoen van dèn Weledelen Heer Daniel Tack, conserva tor van ons museum een dertiental schil derijen waarvan het grootste gededte poriretten en twee bronzen beelden. Onder de schilderijen is er een primitief, de afdoening van het kruis, van de Bur- gocdische school, heelemaal dezelfde van het museum van Belles Godshuis. In ons land hebben wij er zeven gelijksoortige, doch hier hebben we een prachtig speci- dit hier nog maar eene eerste zende is van de veertig kunststukken welke ons beloofd werden, zoo toch zullen wij een gedeelte der muren van ons museum kunnen behangen, in afwachting dat de eene of de andere betere bedeelde Yperling door aanraking \an de electrisHie hoog- een legaat sture, zooals mevrouw Louisa spanningsdraden dood ten gronde ge- de Hem, zoo eenig mooi heeft gedaan. I vaJ?n' Binnen eenige dagen komen nog zeven Ziehier hoe het ongeluk gebeurde etsen binnen, oude zichten van onze stad, L Eeae kat ^as, °P de Pa,e" geklommen welke te Berlvn bij een antiquair aange-ider electrische kabien staande bi, de her- kocht zijn geweest Met geld en geduld be^ wfDe Koevoet». Op t geroep kwam- komen wij er toch. (5 b2estJ? +n,et naar benfden en, een lad" 1 der werd tegen deze palen geplaatst om Dikwijls hebben wij er op gewezen de kat beter te kunnen afdalen Vraagt het doosj» t het haantje gehad hebben Engelsche Bedevaarders te men voorhanden. Heer Vanpuivelde die herbergen, worden vriendelijk verzocht een fijne kenner is en Yperen in 't haite hun aan te bieden op het stadhuis, Don-J draagt, heeft ons waarlijk vertroeteld, en derdag aanstaande, 29" dezer, van 2 tot niemand zal dat kwalijk nemen, want ure namiddag, voorzien van hunne onze stad is de eenigste die zooveel bons, ten einde de vergoeding te ontvan-.schoons verloren heeft. Ook zullen wij gen welke hun werd toegekend door de buiten de biecht niet klappen, wij denken inrichters. het toch, wanneer wij zeggen zullen, dat dat vele steden en zelfs kleine gemeenten van de frontstreek hun oorlogsmuseum hebben en dat wij hier ervan verstoken bleven En nogthans, eerst en meest zou er moeten gewrocht worden om aan onze Stad, die een druk bezoek center van toe risme geworden is, datgene te verschaffen dat de vele bezoekers kan aangenaam zijn. Ook heeft de commissie van ons stedelijk musepm beslist het mogelijke te doen om op hare beurt een oorlogsrruseum op te richten, waardig van onze stad. Heer Raymond Ommeslagh, lid van hooger- genoemde commissie en wonende op de Neermarkt stelt zich bereidwillig ten dienste om de noodige inlichtingen te geven en zal tevens met dank de voorwer pen aanvaarden, zooals, pistolen, gewee- ren, obussen, oorlogsfotos, enz dewelke zouden kunnen de verzameling komen verrijken. Laat ons hopen nu dat alwie het goed meent met den groei en den bloei van onze stad. het zijne zal weten bij te brengen, tot bet in stand komen en ver beteren van ons nieuw oorlogsmuseun, dat het eenig officieel zijn zal Remi Derudder, au'ogeleider, bij den aannemer Daniel Beun van Yper, die daar te naargange kwam, wilde de kat afhalen die dicht bij de draden zat Hij greep het dier, raakte waarschijnlijk de draden aan, bleef een oogenblik onbeweeglijk, een groot geronk ontstond, vlammen sloegen uit en Derudder v'el achterwaarts over naar beneden van eene hoogte van omtrent tien meters Dr Criem, die in de nabijheid woont, was seffens ter plaats, doofde nog de brandende kleeren van den onvoorzichti ge uit en kon enkel de dood bestatigen. Beide handen van 't slachtoffer waren ijse'ijk verbrand. Het lijk werd naar de doodenkamer van 't oude-mannenhuis overgebracht en Dinsdag naar Gheluvelt gevoerd alwaar de begraving plaats had. Gendarmen uit Yper deden het onder zoek en mieken het gebruikelijk verslag OP- Auguste BONTE, Stuerstraat, 25, YPER, Brillen en Optieke voorwerpen. Vooral onzen dank aan Hinders Gou- dezeune, die zoo bereidwillig hun weide afstonden tot vermaak der schutters en de- nering der Gemeente. Dinsdag avond is de Perse plechtig ge doopt met vele potten zuiver en natuur lijk... Bier. Zondag laatst werd er in de parochiale kerk een Plechtige Mis van dankbaarheid ter hunner intentie opgedragen. Daarna is, doch die wil deelnemen aan t noen- ontvan st het gemeentehuis waar hun maal moet spoedig inteekenen bi] dezelfde de herinnenngsmedalie overhandigd Aan de Kandidaten Automobilisten van Poperinghe-Yper-Kortrijk en om liggende. - Gij wilt auto-voeren. Leert vooreerst de auto kermenLeert de motor kennen. Doch gaat daarom' naar een oudgekende en goedingerich- te Autoschool. De Autoschool van Gent, welke sinds 9 jaar bestaat, geeft U alle waarborgen. Ze geeft U de noo dige theorie, doch ook, en bijzonder, praktijk. Lessen op den auto zelf. Ryoefeningen. Gemak van betalen. Laat U dus inschrijven bij de Auto school van Gent (let goed op den naam). Te Kortrijk: Gentschensteen- weg, 21. Te Waereghem: Holstraat, 510. Hoofdzetel: Gent: Mirystraat, 10. heeren. werd. Moto-ongeval. Verleden Zondag, r„ rond den noen, kwam de genaamde Je- Delaey hout aan t verstapelen. !F)tS|rome Mortier, worende Clerckensteen- ver oor hij het evenwicht, storte n)*ar be-weg a]p,ier, in gezelschap var) een ander neden en stuikte op het hoofd en bloeddemotorijder5 uit de richting Diksmuide, uit de ooren en den neus. Hq werd naar huiswaarts gereden, het gesticht van het H. Hart overge-, (n het dorp gekomen had Mortier die at- j voor reed, niet h<merkt cat A. Moieel GAN5CH IN STAAL VERPLAATSBAAR, ONVERGANI\ELy PpySf/* £ri "PL/trirteB Kosretoos

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2