Vandevoorde De SMs Peiirma Brouwerij Masscheiein TENTOONSTELLINGEN Piaaissüjüi Hsmsnlosnsieiilno eemesiejijüe ïoiioonsieiiiog Hurgers, N eringdoeners: i—1 lil Boterstraat, YPER"" Goedé Waar de Beste Rek!aam Lardbouwers, DE POPERINGHENAAR BI. 5. - 1-9-1929. - N' 35. WK hetmannek MAAN Zendag 15 Sspts-vbtr 1 29 van Hop tc P0P£R1 RillC, FEESTDAGEN DER WEEK. SEPTEMBER HERFSTMAAND. BEURSWAARDEN Tafereel uit rien Hongersnood in China. rss MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste bruin 4i C£ D C U X IS TO Men moet zijn geluk niet zoeken in cle bevrediging zijner wenschen, maar in cle vervulling zijner plichten. Vaak heeft dêgene, die het meest om anderen lacht, het minst recht tot lachen. Bij eenen zijsprong heeft .reeds me nigeen levenslang zijnen voet ver stuikt. zee. Daar liepen daar ezelkens waar op de kinderen voor een frank een paar minuutjes mogen rijden. Ons Fri- clolijntje wou ook per force op een ezel zitten. Allee! Manneken, zei Marenta, neem gij den kleine ne keer op uwen rug, dan is hij kontent. V I F, OOK KONTENT zijn, dat zijn de metsers. In veel dorpen kunt ge met het geld op de hand aan geen metsers geraken, 't Schijnt dat ze ai- diverse kruiden. Niet zijn meneer en madame, maar de tongen. Toen de schotels werden opgediend, schoot meneer in een razende koleire, dat hij er omtrent een indigeste van kreeg en hij riep uitIk heb u gezegd mij het beste te koopen wat er op de markt te krijgen was en ge komt daar af met allerhande soorten tongen. Toen zei Esopus, die precies geen ezel wasge nadige gebiedt te spreken, is Waar cle eer zwijgen eene misdaad. aBaMMUBUHBBBaaiMBBMHBHS heer, wat is er beter clan de legaar naar Antwerpen trekken, om de tong? De tong laat ons toe de lofbede- gras, dat nog ra]) door cl ekspoziesie op te bouwen en dat zeren te zingen voor cle goden... de tong zou verslonden worden daar tot 15 fr. per uur verdienen. Dat j laat ons toe onze dankbaarheid te be- maakt 120 fr. voor een dag van 8 uren, tuigen aan onze weldoeners... de tong als ik wel rekenen kan; zegt Marenta'laat ons toe een liefdesverklaring af te en ze voegt er bijPier de metser van leggen... de tong laat ons toe cle spijs ons dorp, heeft jaren geleden ook nog! zen naar binnen te werken... de tong.... achter mij geloopen... 't Is precies of i Ja, ja, h is al gjbed, schreeuwde Esopus wilwas ik maar met Pier ze zeggen wilwas ik maar met getrouwd... want 't Manneken ver dient geen 15 fr. per uur... MAAR WAT dan gezegd van de mannen die de kassei leggen ergens in cle Walen. Ik heb gelezen dat die man nen 45 fr. per uur verdienen, dat is 360 fr. per dag. Als dat waar is. dan wordt ik subito presto ook kasseier... DEZ E AA N KON DIGI NG EN in een Antwerpsclie gazet ge- De wereld is een scbouwtconeel Eik speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Zoo heeft Joost van den Vondel eens gezongen. Marenta vraagt wie van den Vondel Wel 't Godsmogelijk dat dat is, die Joost sakkert wee, is niet te weten? roep ik uit. Maar Ma renta zegt: vraag het eens aan de Le zers en Lezeressen van De Poperin- ghenaarof zij het weten. Hewel hier stel ik de vraag: wie was Joost \an den Vondel Wie weet het? Luis ter, 'k zal het zeggen Joost van den Vondel, meer geheeten Vondel, in 't kort, was en is cle prins van cle Ne- derlandsche dichters. Hij werd te Keu len geboren in 1587 en stierf te Am sterdam in 1679. Daarmee en met zes zaakcenten hadt ge voor den oorlog een pint hier, roept Marenta uit. Dat is waar, doch 't is een kleinigheid dit meê te dragen en 't is niet genoeg al tijd grapkens en lollekens te vertellen daar mag zoo wel eens iets tusschen komen om te leeren. DAT DE WERELD een schouw- tooneel is en ieder zijn rol speelt is weer eens te zien aan dien meneer Zoebkof. Die kerel was glazenwas- scher in een hotel en trouwt op slot van rekening met de zuster van den keizer van 1 fuitschland.Maar 't mensch had zijn grootmoeder kunnen zijn. Ge kunt dus wel peizen dat cle speelman niet lang op het dak heeft gezeten. Toen Zoebkof de weinige centen die de prinses nog had, naar cle vaantjes had geholpen is hij er van gaan loo- pen... Tegenwoordig speelt hij weer voor garson de kafee en zit de prinses EN heb ik lezen Uit ter hand te koop: schoon bedde ken, voor kind in eikenhout. Een kind n eikenhoutDat is zeker een pop; f Over te nemenschoone pelsmantel voor juffer met zijde gevoerd. Een rare juffer voorwaar Te huur: goede kamer voor heer al leen, met achteruit, 't Is te hoopen voor dien heer dat hij een achteruit heeft. Te koop gevraagd: kinderwagen voor tweeling, op kaoetsjoeke wielen. )ie tweeling op kaoetsjoeke wielen zou ik wel ne'keer willen zien. WAARNAAR- de menschen ook zul len zien, met verwondering en alte ratie, dat is naar dat vliegmasjien, dat er in Engeland gemaakt is en waarmee ze 600 kilometer in 't uur zullen vlie gen. Dat is dus op minder dan vijf mi nuten van Brussel naar Antwerpen of van Poperinghe naar Op een zolderkamerken te treuren En denkt aldaar in veel verdriet 't Js de waarheid wat er staat geschre- f ven 't Verstand komt voor cle jaren niet. Dat zoudt ge ook mogen zeggen van dien trommelaar die al trommelend door ons land heeft geloopen, gepas seerd jaar en die nu al trommelend wil gaan van Brussel naar Parijs. Als de man dat plezier kan doen Laat hem dan trom lend loopen Ik hoop dat hij die dwaasheid met Geen ziekte, zal hekoopen. Marenta vraagt waarom die vent dat doet. Ha! ja! Marenta, waarom worden er tegenwoordig zooveel zotte toeren uitgericht, door menschen die toch tot cle jaren van verstand zijn ge komen? Waarom? Hun portret Wordt fijn en net Dan in de gezet. gazet Dat is gerijmel, he! In alle geval 't is de waarheid. De glorie Marenta.. de glorie DAAR HEBT ge mama Grove, een oud moederken van rond cle zevent en die wil nu in een ton, een reisken maken over de Niagara watervallen". Daar zijn er nog die die zottigheid heb ben uitgevoerd maar 't is hun slecht bekomenof wel zijn ze verzopen of wel zijn ze er met gebroken armen en beenen van af gekomen. Maar ziet ge, 't is weer eens de zelfde historie die ouwe vrouw laat eens gaarne van zich spreken... ze ziet eens gaarne haar portret in de gazet... En Maren ta zingt Wat zijn er op de wereld Het is genoeg te zien Toch vele dwaze zotten En vele dwaze liên... 'T IS DWAAS aan voorspellingen te geloovert. Maar een geleerde ster- rekijker uit het sterrekijkerskot van Harwich heeft voorspeld dat het in 't jaar 1930 een fameus nat jaar zal zijn en dat het zal regenen, gelijk in den tijd van den zondvloed. De eene zijn dood Is de ander zijn brood en de paraplu mar sjangs zullen er het best mee varen. VAN VAREN GESPROKEN De twee zoontjes van den heer Dubbel dam waren te Lexmond in Holland gaan varen op een rivier. Maar hun bootje sloeg om en de twee manne kens gingen de diepte in. Een schipper Spréng in 't water om hen te redden maar cle man zakte ook naar onder. Brugge. Vliegen, 't gaat nooit rap genoeg Altijd vlugger, altijd beter, Straks dan doen zij op een uur Meer dan duizend kilometer. Ja, ja, 't is heel wat anders dan in grootmoeders tijd! MET DE MODE OOK, heMada meken Trot was met heur zoontje ne keer naar de stad gekomen. Madame ken Trot was een fier madameken, gepoeierd en geverfd zooals er tegen woordig veel madamekens zijn. Ze kwam nu met heur zoontje langs1 een winkel van een kwafeur waardat er veel poppen stonden voor de vitrien. en al met ne keer vroeg het ventje mama, heeft papa u hier gekocht? DE FAMILIE LAPASSE, te Laken- veld in Holland, heeft het vier en twin tigste kind gekocht. Twee hoekskens vol Het mag gezeicl Zoo iets dat is Een rareteit WAT OOK EEN rareteit is. dat is dat een meid en knecht, die zich hij hun nieuwe meesters gaan aanbieden, per otomohiel arriveéren. Dat is dees week te Brussel op davenulowies ge heurd. Man en vrouw gingen zich aan bieden als knecht en keukenmeid en ze zonden in den nieuwen dienst ko men als ze er een garage konden vin den om er hun oto te zetten. Nog een neefje en ze brengen hun piano ook meê. Marenta trekt Subiet het besluit En zegt met rêen De wereld gaat vooruit DAT DE WERELD vooruit gaat is zeker, maar of 't er heter mêe wordt, dat is een andere kwestie. In Den Haag zitten de afgevaardigden van verschillende landen te parlesanten over geldkwesties, 't Schijnt dat de gebroken potjes van den oorlog no altijd niet zijn betaald. Intusschen wordt er geroepen en geschreven oorlog aan den oorlog! Geen oorlog meer. Maar hier in ons landeken staan Walen en Vlamingen meer clan ooit Vlamingen tegenover elkander. :\n waarom Omdat cle Vlaming zegt Met reden en met recht: Ik wil precies lijk broeder Waal Mijn volle recht voor mijne taal. En nu de franskiljons zien dat het' spelleken gemeend is, en dat de Vla- j mingen er genoeg van hebben, als min 'Over heel de gouw en bijzondér te San-Yuan is er aleen spraak meer van den hongersnood. In alle hoeken, over heele streken, vindt men ongelukkigen bezig met... van honger te sterven: hun hulpgehuil schreit nacht en dag door de ruimte. Willens nillens leven we altijd met ellende en dood. De grond ligt gebarsten van zonne brand onder een koperen hemel. Er is niets te oogsten, zelfs niet wat wild hongerlijders om zich zoo wijs te maken dat zij toch iets hebben gegeten. Wat meer is, geen enkel land zal voor een nieuwen oogst kunnen bebouwd wprdem Toch botten de hoo rnen nog.;, en men ziet, wie 't rapst klimmen kan, cle botten halen om ze te stoven en toch iets te kunnen eten. Een oude christene vrouw zei me ingericht door h t Ifopierbond van het Land van Poperinghe. te Crombeke, Proven, ReninghelsR Roustrugge, Vlamertinghe, Watou en Westoutre. zijnen meneer... maar met clat alles kunnen mijn gasten geen stuksken meer over hun tong krijgen... Morgen geef ik opnieuw een feest- j Wat zijn ze gelukkig die op de maal. Ge gaat weer naar de markt... .hoornen geraken. Wie zal het doen En moet ik weer koopen wat het beste yoor ons? Thuis zijn we maar met is, vroeg Esopus onnoozel. Ge koopt ivvCe menschen en twee kleine kinde maar wat het slechtste isriep cle me- ren. En zoo kunnen we zelfs geen bot ten van cle hoornen eten!... We dach ten zuidwaarts te trekken, maar mijn gisteren zette hem terug neer van Esopus kwaad uit... Goed, zei Esopus, en hij nam zijnen korf, op een kruiwagen en ging naar de markt. Hij keek even rond wat hij koopen zou en dadelijk was zjn besluit genomen. Hij kocht: ossentongen, kalvertongen, varkens- tongen, schapentongen en nog aller hande soorten tongen, te lang om hier te melden. Hij maakte ze gereed zoo als vroeger en diende ze op. Maar toen schoot zijn meneer in zoo'n duivelsche koleire clat hij er omtrent een geraakt heid van kreeg. Ezel! riep hij uit, ik zei u 't slechtste te koopen wat er op de markt was en nu komt ge weer met tongen af. Dat is het slechtste, ant woordde Esopus. De tong wordt ge bruikt om de Goden te vermaledijden,., de tonk wordt gebruikt om te vloeken en te sakkeren... cle tong wordt ge mókt om achterklap en lastertaal te spreken... Door de tong wordt er zoo veel ruzie geboren... ruzie in huishou den... ruzie in kringen en bonden... ruzie oncler vrienden... De tong! maar clat is ver uit 't slechtste clat er op de wereld bestaat. Toen zei de meneer van Esopus Esopus, ge zijt zoo dom niet als ge er uitziet... gehuwde kinderen willen niet... Een andere vrouw antwoordde op ons herhaalde vragen Het gemalen maïs, clat we koo pen konden met den dollar ons door den Pater gegeven, weet ge wat er is? De roovers zijn het stelen onder het mis- lRibben we niets meer, mee gebeurd ongelukki- De zedeles van dit verdichtsel. Mijn vrienden, zal u niet ontgaan, Wilt ge in uw stand in vrede leven Laat clan uw tong niet ijdel slaan. allemaal komen uur... en weeral niets, niets En het verhaal van die gen eindigt steeds eeuderwijze: met heide handen bedekken ze zich 't aan gezicht... en dikke tranen van stom leed glijden tusschen hun vingeren uit. Doch het komt er op aan een middel te vinden om daadwerkelijk te helpen. Wanneer één hongerlijder afzonder lijk om een almoes komt, kan het er nog door. Maar.,, zoohaast de in huilende massa stormt den koer bin nen, over de uitgeputte lichamen van degenen, die dag en nacht voor onze deur blijven liggen... En wat kunnen wij die uitgehongerden geven? Ze bestormen ons als w ilden en we kunnen maar enkele brokjes brood rondwerpen en moeten haastig cle deu ren grendelenwe hebben niets meer t TONY GOLF. een bokser heeft gedaan met s I aan. Hij heeft in een bokspartij zoo een fameuse slag gekregen, clat zijn zieltje uit zijn lichaam is gevlogen. Daar zijn stieltjes die minder opbrengen maar ook minder gevaarlijk zijn. NAAR 'T SCHIJNT is de opbrengst in Oostende maar poverkens geweest. De hotelhouders klagen steen en been» 't Waterken van cle.zee is te koucLge«. weest. Nu is er een sociëteit en die wil onder in cle zee, langs het strand een groote oven bouwen waarin ze dan een vuurken zouden stoken om het water ken te verwarmen. Op die manier Zoudt ge met plezier Op uw gemakken In den winter een had kunnen pakken. Allee! Manneken, zegt Marenta, ge moet uw Lezers niet voor den aap houden. Marenta. mijn Lezers en a 14 derliefste Lezerssen zijn verstandig genoeg om te weten wat ze moeten gelooven en niet geluoven. Hl KR IS IETS voor mijn alderlief- ste Lezeressen dat een groote waar heid is Korte rokken, korte haren, 't Doet geen enkel centje sparen, 't Maakt cle hoofden eens zoo licht Beenen tot den dam gericht. En voor mijn Lezers: derwaardige Belgen Als aan druppel, pint en pijpen Mannen dikwijls zich vergrijpen, 't Hoofd niet goed meer werken wil En cle armen vallen stil. Boer Wanes van Millen bij Tonge ren ging bij nen apotheker en vroeg twee fleschjes: een voor zijn vrouw die ziek was en een voor zijn verken dat dfe plaag had. Maar. zei Wanes tot den 'apotheker, ge moet opschrijven wat voor mijn vrouw is en wat voor mijn verken is, want is zou niet geer- ne hebben dat het met het beest zou slechter gaan... Zeg, Marlis, wat zijn dat voor patat Ministerie van Landbouw. -«os- Van Vrijdag 2U Sept nr.bar tot Zondag 22 5eptsmbsr in de Vakschool der Rekhofs raat. H. Gillis. De Leden vai de Hopbonden alken mogen hun nasm voor de inschrijving aangeven ten laatste Zand.. £j 8 t&SJï- ternbe b i de Schrij eis der Plaatse lijke Hopbonden en Boerengilden ïsjes die tot elven slapen Fjn veel uit cle vensters gapen En lang voor den spiegel staan Laten 't huiswerk ongedaan. Die pater Loiters is lang dood. Moest de man nu eens terugkomen. En te worden bei- j |en die gij daar aan 't planten zijt? handeld, nu begint cle scheldpartij pas Ongekookte, zei Marus. voor goed... Ue moet daarvoor som- Hier een gedichtje van Pater Loiters, mige franskiljonsche gazetten lezen. Schelden clat ze kunnen SCHELDEN wordt niet enkel ge daan op 't papier, maar schelden \Vordt Ook gedaan met de tong. I KENT ge cle historie van Esopus en de tong? Neen!? Hewel, lees dan wat volgti ESOPUS leefde in den goeien ouden tijd, toen er nog geen trams, treinen, velo's en oto's en vliegmachienen wa ren toen iedere man zeven vrouwen had en geen steek moest werken, maar rustig vóór zijn deur zijn pijp zat te smoren, terwijl zijn zeven hartlapkens den kost verdienden. In dien goeden ouden leefde Esopus. Hij was kok of keukenmeester bij een rijken meneer en die rijke meneer gaf op zekeren dag een groot banket. En de meneer van I E^öpus zeiSopus, ge gaat ne keer sito, sito naar cle markt en ge koopt daar wat ge daar het beste vindt. Op enkel minuten was 't afgeloopeu.1 j Góed, patron, zei Esopus, en hij gin£ Ja, 't waterken verraderlijk en dood, Beteekent voor- zoovelen ondergang [en dood. MET DEN HOOGDAG ben ik met Marenta en onze jongste, ons Frido- lijntje ook ne keer naar 't water ge- weest, te Hofstade, hij Mechelen. Dat Roemen ze daar de arme menschen Op de markt gekomen, zag hij ne keer rond wat daar zoo allegaar te koop was en dadelijk was zijn besluit geno men. Hij kocht: ossentongen, kalver- tongen, varkenstongen, schapenton gen, en nog alle soorten van tongen, te lang om hier te melden en bestemd voor het feestmaal van zijn meneer en madame, die hij gereed gemaakte met peper, azijn, mosterd, boter en nu voor 't besluit Amen en uit En met een blij en lach Aan elkeen goeden dag. 't- Manneken uit de Maan. imiiiiiiiiiiniiiniiiiuiii Welke ijzingwekkende tafereelen de hongersnood in Noord-China oplevert voor cle 35 miljoen lijders, daar geeft een nieuwe missiebrief ons enkele staaltjes van. Reeds meldde Mgr Tchang dat cle hongerlijders de lijken opeten van degenen die vóór hen ge vallen zijn dat de kinderkens als vlie gen vallen en clat velen zich zelfmoor den om niet van honger te sterven. Een andere brief vertelt ons enkele dingen meer over die ontzaggelijke ramp. We zullen hem hier laten vol gen en er geen enkel woord bijvoegen. te geven De Eerw. Paters Franciscanen kun nen dagelijks gekookt koren uitdeefen voor een 400 hongerlijders maar, he laas hoevelen krijgen niets, hoevelen komen te laat! Ze blijven dan kermen en slaan in vertwijfeling luin hoofden op den grond en wachten schreiende den stilaankomenden hongerdood... Nevens de stervenden, die we dage lijks aan onze deur en langs de stra: ten kunnen doopen, gelukt het ons soms nog anderen te bereiden. Zoo is het een Chineesche Zuster gelukt in eeiuherb'êrgplaaWte geraken, waar ze op één dag zes en twintig doopsels in stervensnood heeft toegediend. Van fe(Jiuj9YQ.qrt, gaatje er eiken dag heen. !ejh ze zal er voort heengaan, zoolang het mogelijk wezen zal... De stadsoverheid heeft meer clan 800 hongerlijders in deze herberg plaats hijeen verzameld: zij krijgen ten minste nog tweemaal daags iets. Maar, nieuwe ramp! voor hoeve len onder hen. door ondervoeding uit geput, is deze plotselinge overvloed... van twee maaltijden, niet döodeiijk. Nauwelijks is de portie hitmen of die ongelukkigen zwellen op, na korten tijd worden ze heelemaal zwart en op enkele uren tijds sterven ze. Anderen komen u blijmoedig te ge- moet en roepen vol begoocheling uit O. Zuster, ik hen zeer goedalleen hen ik wat duizelig, geef me iets tegen die duizeligheid... En reeds liggen ze in cle armen van cle dood, en moeten wij hun ziel bereiden voor cle reis naar een beter oord. Een uitgehongerde had zoo een hee- len tijd weerstaan: - «Ja. ja, zegde hij. ik wil christen worden, maar geef me eerst iets te eten opdat ik wat ster ker worden zou... En wanneer men niet zachte woorden over 't gelukkig hiernamaals sprak, antwoordde hij Maar ziek ben ik niet: alleen heb ik wat voedsel noodig. En 's anderen daags riep hij cle Zuster tegen: Doop me gauw, ik ben doodaf en s avonds was hij in den hemel. Welk een schoone laatste hoop is de hemel niet, voor al die hopeloozen, die we door onze weldaden kunnen bereiken en bekecren... dank zij de gebeden en de giften van de christenen uit Euro pa (Uit een brief van een Eerw. Zuster Overste in cle streken van den hon gersnood.) Na zulk een brief kan er niets an ders meer bijgevoegd worden! Wij herinneren enkel dat de aalmoezen kunnen gestort worden op postcheck- rekening Nr 163,578 der Rranciscanes- sen. (uiuiuiiiniKiHiiiiiiHai 1.000.000 FR. T E WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee! aan al. de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie t toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotei worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 1 Sept. 1 lot van 250.000 f'. 1 lot van 100.000 fr 3 loten van 50.000 fr. op 10 Sept. 1 lot van 500.000 fr. 2 loten van 100.000 fr op 20 Sept. 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr 3 loten van 50.000 fr. op 10 Oct. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. op 15 Oct. 1 lot van 1 millioen op 20 Oct. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000. fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansen», Post, Vlamertinghe. BETAALBARE COUPONS. BRUSSEL: DEN 2t OOGST 1929. EAUX D'ALICANTE, fr. 33.70 netto, op 3i. DEN 26 OOGST 1929. CANAL SAMBRE A L'C§fSE, fr. i.45 Eransch geld. cp 1 (6 °/o belasting:. COM PAGNIE NATIONALE D'ECLAIRAGE, kap. fr. 7.90 netto. cp22. COMPAGNIE NATIONALE D'ECLAIRAGE, winstbe w ijs, ir. 11.20 netto, cp nf 22. INSCHRIJVINGEN. BRUSSEL. COMPAGNIE DES GLACÉS DU MIDI DE LA RUSS1E van den 2*5 Oogst tot den 20 September 1929. Bevoorrechte inschrijving nieuw aandeel voor 10 oude, tegen 547.50 fr. voluit te storten bij de inschrijving. PARIJS. UNION CIIA R BON NI ERE CONTI NENTALE. Gesloten den 11 Sept. 19 6. Bevoorrechte inschrijving,! nieuw aandeel voor 2 coupons nrs 2 der oude aandeelen. tegen 100 fr. Ook vrije inschriji ing. LT NT ON ELECTRIQUE i RURALE, gesloten den 11 Sept. 1939. Bevoorrechte inschrijving, 1 nieuwaandeel A voor 7 couoons nr 7 der oude aandeelen A tegen 1 '5 fr. EN DE YZERSLAG T BELGISCH LEGER Verdiende hulde aan onze soldaten De Fransche generaal Azan, die den Yzerslag ingestudeerd heeft, volgens de dokumenten van het Fransche mi nisterie van oorlog en van het Belgisch ministerie van landsverdediging, heeft over dezen grooten veldslag het vol gende geschreven De Yzerslag is in Frankrijk slecht gekend. Deze veldslag is hoofdzakelijk eene Belgische overwinnig, ofschoon de Fransche troepen er schitterend aan medegewerkt hebben. Er is dik wijls over dezen veldslag verwarring gesticht, omdat men hem verkeerde- van 1 Z H. Egidius. H. Verena. 2 M H. Stephanus, koning. 3 D II. Remaclus, bis. van Maastricht. 4 \V H. Rosalia H. Irmgardis. H. Ida. 5 D H. Laurentius Justinianus. H. Bertinu*. 6 V H. Onesiphores, m. H. Zachanas, pr. 7 Z li. Regina, m. en m. II. Madelberta, m. tocht van Luik en Antwerpen, niet in staat waren onmiddellijk tot een of fensief over te gaan. Anderzijds, den opmarsch der Duitsche troepen door Belgie vernomen hebbende, wilde hij gerugsteund blijven tegen de zee. Wat zou er gebeurd zijn. indien het Belgisch leger naar de Leie ware opgerukt Het z-ou eene opening van eeil vijftigtal kilometers hebben gela ten, 111 dewelke de Duitscbers zouden binnengerukt zijn. Het Belgisch leger ware zelf in den flank gegrepen ge weest en de Bondgenooten zouden langs de zee overrompeld geweest zijn. Wanneer Koning Albert besliste zijn leger op te stellen langsheen den Yzer, heeft hij het ééne front verwe- zentlijkt, dat liep van Zwitserland naar de Noordzee. Ofschoon de Koning zijn leger onderwierp .aan de hevelen van dén Franschen opperbevelhebber, stond hij niets af van zijn hoofdman schap. noch van zijne verantwoorde lijkheid. En wanneer hij, door zijne dagorde van 13 October, zijne per soonlijke wilskracht in zijn leger wilde doen doorgaan, wanneer hij door zijne bezoeken van 16 October op het Yzer- front zijne troepen het voorbeeld gaf van den moed, wanneer hij den 26 Oc tober weigerde zijnen staf te volgen op een aftochthevel, dan heeft hij bc; wijzen geleverd van een bewonde- renswaardigen moed en van een helder krijgskundig doorzicht. Wat zijne troepen betreft die heli- hen in het kritiekste oogenblik van den oorlog een overwegenden rol vervuld. Na ongelijke gevechten, in dewelke zij weggemaaid werden door eene artil- ferie, tegenover dewelke zij machte loos stonden, na een langen en uitge- puttenden aftocht, hebben zij post ge vat op den Yzer en hebben er, ondanks alles stand gehouden. Met 50,000- man voetvolk en 3.600 ruiters hébben zij den 17 October een front bezet van 36 kilometers, van Nieuwpoort tot Boesinghe. en den 21 October, een front van 20 kilometers van Nieuw poort tot Sint-Jacobskapelle. Als steun en versterking in den Yzerslag had het Belgisch leger maar alleen de 6.000 fusiliers van admiraal Ronarch, aan welker heldhaftig op treden het Belgisch leger' zelf hulde brengt. De 42° Fransche divisie is slechts den 23 October opgetreden, met eene bijzondere zending langs de kust. Het is eerst 24 October dat zij een bataljon stuurde in den sektor, die het meest gevaar liep. Den 26 October kwam eerst het gros der Fransche di visie op den Yzer in werking. Zij redde den toestand, waarvoor de Belgen zeer erkentelijk zijn. Het Belgisch leger heeft op den Yzer onverpoosd stand gehouden te gen de Duitsche overweldigingspogin- gen. Het heeft bange dagen he'eefd, ontzaglijk lijden verduurd, groote ge lijk gelijk stelde met den slag vanvaren getrotseerd, welke alleen kun- Yper. welke later werd geleverd. nen beseft worden door hen, die dezen De Yzerslag is het werk geweest vreeselijken tijd hebben doorgemaakt der beslissingen van Koning Albert, op dit front. Dank aan den heldenmoed Generaal Joffre trachtte den vijand te der Belgen, hebben de Fransche en de overrompelen langs het Noorden en Engelsche versterkingen zich kunnen wilde het Belgisch leger aan deze k'rijgsverichting doen deelnemen, ntétl een aanval langs den linkervleugel. Doch. Koning Albert was van oordeel dat zijne troepen, na den pijnlijken af- inriehten. Frankrijk heeft niet vergeten, en zal nooit vergeten, wat het verschul digd is aan Belgie, aan zijn leger en aan zijn Koning. eas*wi Streek Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. Als voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masscheiein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5