KEI STOKItfl lil 'f UliEL Hst ciütisn spdioaifsme door m Paos ugrgsdfyg TENTOONSTELLINGEN Plaatselijks HoiMsonsieliing oemssieiie TemoGnsieiiino lans isnvsi os siaimsctis studenten ie KiueHe Politiek Overzicht Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. van MOP van Kop te POPERINGHE, Ontroome? |VIEüOTTE draaiende om eene as wordt door alle Land- bou- wers begeert zondag 8 SEPTEMBER 1929. WEEKBLAD: 30 CENTIEMEN. 26 JAAR. - N' 33. Postabonneuten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNE5TE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen 1 en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen Prijzen op aanvraag. «■sssnaaieÊ^ Het vraagstuk nopens de taalkwes tie in Belgie is thans derwijze gesteld, dat een totale en afdoende oplossing niet meer te ontwijken is. Iedereen beseft dat, daargelaten misschien en kele hoorende dooven en ziende blin den, aan wier dwaze mentaliteit toch geene zalf te strijken is. En tevens blijkt het met den dag al meer en meer helder dat de grondslag dier oplossing wezen moet: eentalig heid in'tVlaamsche tegenover eentalig heid, in 't Waalsche land. Het princiep, aangeduid en vooropgezet - door het Christen Werkersverbond, heeft vlug ger dau iemand vermoeden mocht, zijnen weg gemaakt dewijl het 't eenige is dat waarlijk de kern in houdt der definitieve oplossing. Dus, nopens het princiep geraakt men het nagenoeg eensenkel, wan neer het op toepassen aankomt, dagen er weer moeilijkheden op wat niet verbazen moet, vermits het heelemaal op de lijn ligt van den gewonen gang der zaken in ons land. r- Een dier moeilijkheden ligt in de vraag. Wat zijt ge zinnens inzake het goed recht der minderheden. Der minderheden? Dat zijn de be- wofiers der Vlaamsche gewesten, die als omgangstaal, om niet te zeggen als moedertaal, uit gewoonte, uit gemak, toch nog meer uit praalzucht het Fransch hebben gekozen, en die, bij gevolg, begeeren het Fransch aan te wenden in alle omstandigheden van hun privaat leven, bij al hun betrek kingen met de openbare macht en de openbare diensten. Xu. wie of wat belet hun het Fransch te verkiezen boven de moedertaal van ruim 4 millioen landgenooten, hoe ra dicaal de oplossing van het taalvraag stuk ook weze? Het gebruik der talen, in algemeenen zin, is vrij in Belgie. en blijft vrij, ook nadat het Vlaamsche voik totaal op gelijken voet zal gesteld zijn met het fransch-sprekend gedeel te der Belgische natie. Ze zullen, die fransch-sprekenden, gelegenheid te over hebben, om hun kinderen in 't Fransch te laten ouder wijzen en in een Franschen geest op te voeden zelfs al bleve de volledig vervlaamschte Universiteit de eenige hoogeschool van Gent. En waar staat het geschreven dat hun voortaan de gelegenheid gaat ont zegd worden hun zaken met het ge recht in het Fransch af te handelen? We vatten niet al te best, wat de fransch-sprekenden in 't Vlaamsche land eigenlijk hebben te doen gelden als rechten der minderheid. Voor zoo veel we kunnen gissen, zijn die rechten gewaarborgd, tenzij zij mochten aan- clruischen tegen het goed recht der meerderheid, of tegenstrijdig zijn met het wettelijk statuut, dat eindelijk een dikke streep zal trekken over 't stel sel, dat onze bevolking tot heden ver deelt in Belgen van eersten en van tweeden rang. Het worde niet gedoogd dat, met de zoogezegde rechten dezer minderheid als voorwendsel, stokken worden ge stoken in het wiel van den wagen, die ons brengen moet naar het eindpunt der volledige gelijkstelling. Ten andere, het paar honderd dui zend fransch-sprekenden hebben al toos het goed recht der meerderheid miskend, en hindernissen opgeworpen die beletteden dat dit goed ree' t in eere werde hersteldde Vlamingen den ken er niet aan het oog voor oog, liet tand voor tand op hen toe te passen maar het gaat hun niet dat er lawaai worde gemaakt om de zoogezegde rechten der minderheid, wanneer en kel de rechten der meerderheid op het dagorder staan. Instede zoo hoog op te loopen met rechten, welke tot op den dag van he den niets anders waren dan voorrech ten, handelden zij wijzer, die fransch- sprekenden, met den raad te volgen die welmeenende lieden hun zoo har telijk geven. Ik vind het verfoeilijk, zegt heer Schramme, van Brugge absoluut geen flamingant in een interview, aan den werkman enkel over zijn rech ten te spreken zonder ooit te wijzen op zijne plichten; doch dit acht ik nog noodzakelijker het ontwikkelde élite over dezes plichten te onderhouden - en ik vind dat de burgerij, in Vlaande ren, slechts dan het recht heeft haar Eatijnsche en Fransche cultuur te be houden, wanneer ze, eerst en vooral zich bekwaam maakt om een rol te spelen, door het kennen, beoefenen en beminnen der Vlaamsche taal en cul tuur. Nu, we moeten bekennen dat dit niet het geval is... De Vlaamsche taal een zeer schoone, hoewel geen internationale taal werd, we moeten het kunnen bekennen, miskend en zelfs veracht door de ontwikkelde standen in Vlaan deren. En dit misprijzen heeft het taal- extremisme en het frontisme uitge lokt. De Vlaamsche landman en arbei der dragen enkel hun genegenheid toe die hunne taal spreken, zelfs als ze weten dat ze de Kransche cultuur be oefenen; maar ze zijn diep verbitterd jegens hen, die aan Fransche cultuur doen, en gebaren hun taal de Vlaam- Onder vorm van een brief aan Mgr Eiénard, bisschop van Rijssel, kondi gen de Acta Apostilicce Sedis een document af der Congregatie van het Concilie, aangaande het geschil tus- schen de leden van het patroonconsor tium en de christene syndicaten. Een beroep van 11. Eugeeti Mathon en van een groep kath. nijveraars over de houding van de christen syndicaten, die beschuldigd werden zaaiers te zijn van'Maf:<isfiXch''éliTfékki'ngen en voor standers van het staatssocialisme, was oorzaak van deze tusschenkcmst. Het Heilig College verklaart, na een lang en nauwkeurig onderzoek, dat deze zware beschuldigingen van allen grond zijn ontbloot. Daarenboven wordt de pauselijke uitspraak ge staafd door een reeks «overwegingen» in zeven artikels, waarin de Kerk zich in deze en dergelijke zaken bevoegd verklaart, uit hoofde van de zedelijke belangen, die erbij betrokken zijn. Worden erkend de wettigheid en zelfs dé noodzakelijkheid van de syndicale vereenigingen, samenwerkende met de gemengde comiteiten. De werkliedensyndicaten, verschil lend van de patroonssyndicaten, zijn niet onvereenigbaar met den socialen vrede. Die soorten syndicaten, in wel ker boezem de christen werklieden zich vrijelijk kunnen bezighouden met hun economische en tijdelijke belan gen, zonder nadeel voor hun geestelij ke belangen, moeten integendeel ver menigvuldigd en gesteund worden. Wat het patroonsconsortium be treft, de Congregatie weuscht het ge luk met zijn weldadigheidsinitiatieven, zooals bijvoorbeeld de gezinstoela gen maar dan volgt de opmerking, dat de menschlievende werken niet volstaan ten aanzien van de christelij ke zedeleer. Met minstens evenveel achting en welwillendheid moeten de christen syndicaten worden behandeld als de godsdienstlooze en revolution- naire. Met het oog op het snelle voort woekeren van socialisme en commu nisme, een ernstig gevaar voor de maatschappij, zegt de H. Stoel, dat er vertrouwen en vrede moeten heer- schen tusschen de christen patroons syndicaten en werkliedensyndicaten Rome dringt hij zonder aan op de in stelling van gemengde bestendige co miteiten. De geestelijkheid wordt ten slotte aangespoord om zich toe te wijden aan de belangen van het christen syndica lisme. gBBBBaMHBBBBB&gHIBHaBSSBSSBHMl Ministerie van Landbouw. ingericht door het Hop verbond van het Land van Poperinghe. Zondag 15 Saptairb^r 1S29 te Crombeke, Proven, Reninghelst, Rousbrugge, Viamertinghe, Watou en Westoutre. -«o»- Van Vrijdag 20 f epïambar tot Zondag 22 September in de Vakschool der P,ekhofstraat De Leden vai de Hopbonden alleen mogen hun naam voor de inschrijving aangeven ten laatste Zendag 8 Sep tembar, b-j de Schrijvers der Plaatse lijke Hopbonden en Boerengilden saBHHHaBSSHaBEiBSSBaasaaHsssBiB?. DE mi met verlaagden Melkbak Men schrijft ons uit Brugge: Vrijdag 30 Oogst kwam een groepje studenten uit Brugge, die weerkeerden van een uitstapje naar Cadzand en te Knocke de tram gingen nemen langs den dijk van 't Zoute en Knocke. 'n Klein leeuwenvlagje ging de groep voorop en ze zongen af en toe een Vlaamsch lied. Gansch den weg door hoorden ze niets anders.dan ge schuifel en ge jouw van éen groepje badgasten waaronder veel studenten, 't Ging er gedurig van A bas les Fla- mands «A bas les curés «A bas les Flarningants«Sales boches», Allez a Berlin enz. Gekomen in de Elisabethlaan werd de toestand scher per. Twee auto's reden op uitdagende wijze gedurig rakelings langs de roep. De studenten gingen onge stoord hun weg voort, zonder iets te antwoorden op al die uitdagingen en verlieten het gaanpad niet. Plots kwam een auto langs achter 't gaanpad opgereden met volle snel heid. De laats ten sprongen ijlings uit een, wijl langs voren verschillende stu denten door den auto werden gevat. Hij stopte onmiddellijk. Op dit oögen- blik kwam een heerschap, dat zich aanstelde" als een zekeren heer D. lid van het comiteit van het Zoule{ nijdig toegesprongen en wilde met ge weld het vlagje neerhalen. Oogenblik- kelijk was de groep omringd door de huilende badgasten. Een bijzondere melding verdient een zeker heertje in badkostuum dat onder den kreet van Vive la Belgique toesnauwde: Est-ce-que vous avez fait la guerre? Moi j'ai été officier!!!» Toen de studenten eindelijk opnieuw verder konden, kwam een der boven vermelde autos opnieuw en herhaalde lijk scherelings het gaanpad in volle vlucht voorbijreden, om zoodoende, paniek te verwekken. Hoe er toen geen ongelukken gebeurden, is bijna onbe grijpelijk. Gedurende het gansch half uur dat dit opstootje duurde, was er geen enkel politieagent te vinden, zelfs niet in de omliggende straten. Om te eindigentoen de groep de Flisabethfnan moest- Oversteken reed dezelfde auto weer in volle vlucht her haaldelijk dwars door de rangen. Zoo worden de Vlamingen in hun eigen land door het uitschelt van de badgas ten, laffelijk overvallen. W at de inwo ners van Knocke betreft, het weze tot hunne eer gezegd, velen hebben er hunne verontwaardgmg over uitge drukt. Een klacht werd aanstonds bij de politie ingediend. 1BI ZILVEREN MUNTSTUKKEN Ben kooper van fransche en vreemde muntstukken aan volgende prijzen: Stukken van 5, voor 11. Stukken dubbel. van 1, 0,50, aan het Men begeeft zich tenn huize. KESTELOOT-BOUCHART N° 9, recht over de Statie, Tel. 1, KOMEN. sche niet te verstaan, omdat ze de taal is van landman en arbeider. Met andere woorden: fransch-spre- kenden, vooraleer te komen aandraven met de rechten der minderheid, tracht uwen plicht te kwijten; 't is te zeg gen, leert, spreekt, beoefent en acht de taal der meerderheid. De Herstelconferentie. De Herstelconferentie van Den Haag heeft veel over zich doen spre ken. Door het optreden van Minister Showden namens Engeland, die veel vroeg en dit op eene ongewone manier deed, is de vergadering meermaals op het punt geweest zonder bepaalde overeenkomsten te moeten uiteen gaan. Op het einde echter is alles ten beste geschikt en het Young-plan werd gered. Einde goed, alles goed. De thans geslotene overeenkomsten komt op het volgende neerDrie Mo gendheden waren het niet eens met een vierde. De drie hebben te haren laste drie vierden genomen van de be twiste som en de vierde Mogendheid heeft het laatste kwart op zich geno men. Nu het akkoord gesloten is tusschen Duitschland en de Staten-schuld- eischers, zal de financieele regeling tusschen Engeland, Belgie, Frankrijk Italië en Japan haar volledigen invloed kunnen doen gelden. Onze Ministers, vooral M. Jaspar, hebben hun uiterste best gedaan om de Herstelconferentie toch te doen ge lukken en het Young-plan te redden, omdat zij wisten hoezeer dit voor Bel gie voordeelig was. Belgie heeft hij de overeenkomst, ter wille van Engeland, twee millioen goiuhnark moeten laten varen. Maar het Young-plan verzekert aan Belgie een tiental millioenen goudmarken meer, het akkoord over de marken erin begrepen, dan de toepassing der percentages voorzien door de bestaan de akkoorden van Spa en Parijs zou den verzekeren. Wanneer men het nieuwe Young- plan beschouwt en thans de gebrachte offers vergelijkt, dan blijkt daaruit dat het Frankrijk is dat verreweg de grootste offers heeft gebracht. Vele harer miljoenen heeft het af gestaan om de vraatzuchtigheid van den Brit te bevredigen en evenveel om de kleine landen schadeloos te stellen. Het uitbetalen zijner oorl-ogspen- sioenc-n aan de verminkten en oor- logswee'zen én wederopbouw zijner verwoeste gewesten zijn aldus te zij nen laste. De jaarbetalingen zijn nauwelijks toereikend om de interesten te betalen zijner leeningen. Voor Duitschland breekt een nieuw tijdvak aan. Thans is geëindigd het tijdvak van een Duitschland dat onder toé-zicht stond en door overmacht ge dwongen werd; de territoriale orde, ingevolge de verdragen geschapen, te eerbiedigen. Nu begint het tijdstip waarin Duitschland vrij en ongedwon gen de bfestaaude rechtorde zal moeten eerbiedigen. Duitschland is gelukkig de bezet ting van Rijnland spoedig beëindigd te zullen zien. Gaarne had het ter Confe rentie ook de Saarkwestie opgelost gezien. De Duitsche Minister Strese- mann en de Fransche Minister Briand zijn echter overeengekomen deze kwestie onder elkander te behandelen daar het een Fransch-Duitsch vraag stuk gold, waarbij de andere mogend heden niet betrokken waren. Wat Engeland betreft, het zege praalt in dezen zin, dat het zijn ge dacht voor de drie vierden heeft kun nen opdringen en de andere mogend heden heeft kunnen doen buigen. Maar de politieke groepeeringen kunnen veranderen en mogelijks wel kan En geland de hulp nog moeten inroepen van de mogendheden die het nu verne derd heeft. Zal Engeland het dan soms niet moeten gedoen zonder zijne vo rige vrienden, met zijn splendide isolement Het boek van Remarque. Tien jaar na den wereldoorlog is eindelijk een hoek verschenen dat men mag noemen het hoek van den oorlog. Het werd geschreven door den Duit- schen oud-strijder E. M. Remarque. In het Vlaamsch vertaald draagt het voor titel: Van het Westelijk Front geen nieuws Dit boek beleeft een ongelooflijken bijval. Op enkele maanden tijds werd het op 1 millioen en half exemplaren verkocht. Het werd overgezet in alle RuroKeesche tadeiT. -Na is men bezig met de vertaling ervan in de Aziatische talen. Het dankt zijn bijval aan eene be hendige propaganda en aan den anti- oorlogschen geest die over de wereld zweeft. Het verdient echter dit geluk ken door het ridderlijk inzicht en het menschelijke waarmdede'het geschre ven werd. Het is een aanklacht tegen den oor log uitgebracht door iemand die hem jaren heeft uitgestaan en ondervon den, die hem betast een geroken heeft en erdoor gebeten is geworden. Remarque verhaalt hoe hij, als stu- deerende jongeling, met logens naar 't slagveld werd gelokt. Hij beschrijft er de afschuwelijkheden van met een nauwkeurigheid die het hoek, jammer genoeg, ongeschikt maakt voor de jeugd. Hij deelt mede hoe gevaarlijk- een veldtocht is zoowel voor de ziel als: voor lichaam. Zonder bijna een woord tegen den oorlog uit te brengen, stelt hij tegen hem het schrikkelijkste rekisitorium op dat menschenmond kon uitspreken. Zulk een werk geldt, als: doelmatigheid tegen de uitmoor ding der wereld, meer dan duizend zit tingen van den Volkenbond. Zulk werk is het hoek dat iedereen verwachtte, dat de wereld ten plicht had te doen verschijnen en waaruit duizend andere oorlogsboeken zullen ontstaan. Wij mogen, tot ons spijt, het hoek niet onvoorwaardelijk prijzen. Het is te ruw, het is te echt. Al het kwaad willende schetsen dat de oorlog mede brengt, beschrijft hij den ondergang der zedelijke gevoelens hij twintig-ja rigen. .Hadden er een tiental bladzijden van hei hoek weggelaten geweest, dan zou het beter geweest zijn, al kwam het dab onvollediger voor. Al wie tegen den oorlog is moet het verschijnen van het boek van Remar- qiife toejuichen, zooveel te meer dat die anti-militaristische wind van Duitsch land komt, vanwaar men het minst van al verwachtende was. De Volkenfcondsraad. Vrijdag opende te Genève, onder het Voorzitterschap van den Perzischen vertegenwoordiger, de 36' zitting van den Volkenbondsraad. De raad zal zich onledig houden met de kwestie der mandaatsgebieden en het vraagstuk der Piongaren in Ze venbergen. Verder zullen de verschillende Com missies hun verslag aan den Raad moe ten voorleggen. Duitsche Katholiekendag. De Duitsche katholieken houden eeti grooten betoogdag te Freiburg in Ba den. Dit gebeurde hier de laatste maal 70 jaar geleden. Mgr Pacelli, de pau selijke nuntius, w erd met groote praal ontvangen. Het hoofdonderwerp, waarover de beraadslagingen en redevoeringen dit maal zullen gaan, is het christelijke huisgezin. Donderdag werden in hoofdzaak voorbereidende vergaderin gen gehouden en werd overgegaan tot verkiezing- van den voorzitter, de vroe gere rijkskanselier M. Marx. De belangstelling van de bevolking voor den Katholiekendag is bijzonder g'i'oot. Er is in de binnenstad wel nau welijks een huis, dat niet feestelijk versierd is. Ook de kerken en andere gebouwen zijn versierd. Een nieuw pensioenregiem. Door hooge ambtenaren van de ver schillende ministeries is een ontwerp gereed gemaakt om de peiteioenei} der. verschillende departementen in één organisme saam te smelten. Voor de toekomst zal het zoo geregeld zijn dat men na 33 jaar dienst drie vierden van de wedde zal genieten. Denkelijk zal het ontwerp nog dit jaar door het Parlement worden aan genomen en den 1 Januari 1930 in voege treden. De opstand in Palestina. De zeer onrustwekkende berichten, die ons den laatsten tijd uit Palestina toekwamen hebben aller aandacht nog eens op het Heilig Land. gevestigd. Wat men ook zeggen moge, die moei lijkheden in Palestina tusschen Joden en Arabieren moesten toch eens ko men, vroeg of laat. De houding van Engeland is er regelrecht de oorzaak van. Tijdens den oorlog werd het Heilig I.and aan de voogdij der Turken ont trokken. Hoe de Vereenigde Staten zich ook inspanden om daar een voet in huis te krijgen, Engeland wist toch de rol van Engel-Bewaarder voor zich te houden en begon daar een nieu we politiek-, namelijk het Zionnisme of Joden-politiek. Engeland wilde het oude Palestina terug geven aan de Joden. Nu de Joden daar bijna twee duizend jaren waren weggebleven en over de geheele wereld verspreid wa ren, nu zou men door een grootscheep- sche actie al die zwervende, die wan delende Joden weer naar 't oude huis terug brengen om ze als landbouwers, nijveraars of ambachtslieden in 't be loofde land vast te zetten. De uitslag van de geheele beweging, door groot geld krachtig gesteund, he antwoordde niet aan de verwachting. Er werden weJ j^ods.ahe. kcd,apie4.,ge sticht, er zijn wel Jooclsche zwervers die rustige landbouwers geworden zijn, maar hij de meerderheid der Jo den is de zwervensnatuur niet onder te krijgen. Van een anderen kant al voe len de Joden zich daar thuis, in het land door God aan hunne vaderen ge schonken, de Arabieren voelen er zich meester. Zij zijn er de bezetters en de bezitters. De Araabsche bevolking be staat er grootendeels uit half- of niet- beschaafde Muzulmannen en in de woestijn ten Zuiden van 't land zwer ven nog immer de Bedouienen, de bruine kerels met witte mantels en vlugge paarden. Het kon niet anders of er moest eerst of laatst een botsing komen tus schen de Joden en de Arabieren. Om dat de Engelschen de Joden steunden trokken zij den baat der Arabieren op hun nek. De botsing begon hij den klaagmuur. Die muur is een overschot van den verwoesten tempel van Jerusalem. Bij dien muur gaan sedert eeuwen, dage lijks Joden, bedevaarders en andere, weenen en klagen, hartverscheurend weenen en klagen over den ondergang van hunne natie.De Engelschen hebben het doorzicht niet gehad te beletten dat de Araben langs den klaagmuur een weg aanlegden naar hun Moskee of turksche tempel. De Joden die aan den muur klagen zijn gedurig gestoord door de voorbijgaande Araben, die tamelijk onverdragelijk zijn. Van daar ruzie die zich rap uitgebreid heeft. Wel kunnen de Engelschen nu met wapengeweld den opstand onderdruk ken, de oorzaken ervan blijven. Zelfde oorzaken hebben zelfde gevolgen en eerst of laatst zal het spel herbegin nen. Nu zitten de Engelschen daar met de vruchten van hun onbezonnen po litiek. Zij dienden vooral voorzichtiger en zachter te w:erk te gaan. Als men weet dat de Araabsche Mu zulmannen een oproep doen tot alle Muzulmannen om tegen de Engelschen op te komen, wijl deze de Joden be schermen en dat er millioenen Muzul mannen in de Engelsche bezittingen verspreid zijn, zoo valt het te vreezen dat de oproer van Palestina een olie vlek worde die zich over alle Engelsche bezittingen kan uitbreiden. Dat ware een gevaarlijke toestand voor de En gelschen, die, met den geest van Na tionalisme die over de wereld waait, al niet te sterk staan in hunne kolonies. Militaire kindermeiden. De crisis die heerseiit in de wereld der werkvrouwen en der kindermeiden werd nergens doelmatiger bestreden dan... hij het leger. Daar dragen som mige onzer jonge landverdedigers den militairen titel van ordonnans wat zooveel wil zeggen als werkvrouw, kindermeid, boodschapper, hovenier, enz., enz... 't Zal echter verslechten. De Minis ter van 's lands Verweer komt onlangs een rondschrijven te zenden tot de Of ficieren, waarhij hij hun herinnert hoe zij zich tegenóver hunnen ordonnans moeten gedragen. De officieren hebben het recht niet een ordonnans in dienst te hebben tij dens de oefeningsuren. De soldaten zullen daarmede nochtans niet gediend zijn, want den hond kammen is toch plezieriger dan te exerceeren. De Minister vindt het noodig de of ficieren te herinneren dat de soldaten in de kazerne zijn om er te leeren be hoorlijk hun land te dienen, om het op de doelmatigste manier te leeren be schermen tegen allen vreemden over val en niet om zich enkel nuttig te ril Aken "tegTiiriver dem..officier en hem eene meid te ontsparen. Dit bewijst ten minste dat de Minister zijn volk kent. Het was toch eene ongeoorloofde mededinging aan de meiden als wan neer des Zaterdags een echt legertje ordonnansen aan 't schuren waren en alle andere werken verrichten, die bij het wapenbedrijf heelemaal niet pas. ten. Mogelijks zal, door het optreden van den heer Minister, daar nu veran dering in komen. Wij zijn in het ge heel geen militaristen, maar zoolang het leger noodzakelijk wordt geacht werischen wij het zoo degelijk moge lijk. Als onze jongens het Vaderland kunnen dienen met dweil en horstel, dan kunnen zij dat te huis veel heter doen dan hij den troep. De V. O. S. bestaat 10 jaar. De Vlaamsche Oud-Strijdershond vierde Zondag te Brussel, zijn tienja rig bestaan. De V.O.S. werd eigenlijk gesticht op 1 October 1916 aan het front. Fei telijk wras het maar een theoretische vastzetting van het programma, waar van het in praktijk stellen aanving in Augustus 1919. Destijds bestond een Waalsche zustervereeniging, die sa men met V.O.S. een vereeniging uit maakte. Deze viel naderhand in dui gen. Plet programma van V.O.S bleef on veranderd. Dezes doel bestaat in het verdedigen der rechten en belangen van de Vlaamsche oud - strijders en wil daarbij op politiek gebied volko^ men onafhankelijk blijven. In zake dotatie, dienstrente, invaliditeit en op meer ander gebied heeft V.O.S. de grootste overwinningen hekqjnen. 'V.CVS. streed ook v<»Sr de rechten der Vlamingen en ieverde voor anti- militarisme. Uit V.O.S. groeide een Vlaamsche Invaliedenbond. Dit was noodig door het feit dat er 73 t.h. der Invalieden Walen zijn, 6 t.h. van Eupeh-Malmedy en slechts 23 t.h. Vlamingen die met 80 t.h. aan het front stonden. De V.O.S. die thans 80.000 leden telt en wier orgaan eene oplage der beide bladen van de F.N.C. overtreft ver wacht voor de toekomst een grooten steun van den Bond der Vlaamsche Oud-Soldaten (B.V.O.S.) die in veel plaatsen reeds flink werk verricht. De V.O.S. verdient eere en dank om al wat hij gedaan heeft voor onze Vlaamsche oud-strijders, die ongeluk kige slachtoffers van het oorlogsmon ster. De helden van Jules Veme geklopt. Wie kent het boek niet van Jules Verne De Reis rond de wereld Daarin doet de Schrijver, die in de toe komst scheen te kunnen kijken, zijne helden Phileas P'ogg en Passepartout de reis rond de wereld doen in 80 da gen. Voor de eerste maal is het record der wereldomreis geklopt. Niet in 80 dagen, maar wel in 21 dagen 5 uren en 35 minuten is het luchtschip Graf Zeppelin vertrokken van het stand beeld der Vrijheid van New-York, op dezelfde plaats teruggekeerd, na ge vlogen te hebben al over den Atlan- tischen Oceaan, Europa, Siberië, Ja pan, den Grooten Oceaan en Amerika. Daarvan is de Zeppelin 11 dagen 22 uren en 11 minuten in de lucht ge weest. 't Is een wereldrecord dat verdient van door Jules Verne beleefd te zijn geweest. Onze torpedobooten. Het schijnt dat de verkoop der Bel gische torpedobooten niet vooruit wil. Er zijn geen liefhebbers. Nu wordt er gezegd dat men vijf van de tien schepen zou behouden voor de opleiding tot matroos voor de han delsvloot. De andere schepen zouden ontmanteld worden. Plet komt zonderling voor dat men zeelieden voor de handelsvloot wil op leiden aan boord van oude oorlogs schepen. Deze opleiding kan misschien degenen bevredigen die nog altijd illusies over Belgie als zeemogend heid koesteren. Maar het valt nog te bezien of dergelijke liefhebberij ons weer niet meer zal kosten dan de gan- sche zaak weerd is. GUIDO. ISB£E5!BflBgB88E&BE3S9BBSSaiS&&HB UWE KIPPEN LEGGEN MINDER! Uwe kippen zijn volop aan het ruiven, het leggen vermindert. Om het ruiven te verkor ten, de ziekten te voorkomen die in dezen tijd vaak voorkomen en het leggen te doen hernemen, voegt dagelijks bij het drinken uwer kippen een koffielepel AVIOL per 2 li ters water. Aviol: 7 fr. de flesch20 fr. de y2 liter; 36 de liter. In alle apotheken.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1