urgers, N eringdoeners erouuieri! Masschelein Vandlevoopcl© ne De Wilde Huiler Landbouwers, lot rstraat, YPER iBl. 5. 13-10-1929. N' 41. MAAN Uw ouders... «DE POPERINGHENAAR G E A. C! H T IK Ken christen mensch heeft niet het recht zich onverschillig te toonen ten opzichte van zijn medebroeders en ten opzichte der maatschappij. (Mgr Merinilod De liefdadigheid heeft lot taak de ellendigen ter huig te komen maar het doel van een goede sociale ordening is de ellende te voorkomen. (Jules Simon.) Een zekere mate van stoffelijke welvaart is noodig voor een gods dienstig zedelijk leven. (St Thomas van Aquino.) Zijt goede christenen en ge zult uitmuntende democraten zijn. (Leo XIII.) Wat er ontbreekt moet door de overheid worden aangevuld en, wat nog beter kan, moet door de overheid worden volmaakt. (St Thomas van Aquino.) HETMANNEKE UIT DE Menschen lief. het scheelde weinig Of het was verdraaid gedaan. Met Marenta en potdorie Ook met 't Manneken uit de Maan. Ja. ja! we gingen gepasseerde week ne keer naar Antwerpen. Marenta heeft daar een nicht wonen en die heeft kennis met een zekeren Pier en die Pier is tafelkwast hij den gouverneur en daarmee gaat die nicht trouwen. Niet met den gouverneur maar met Pier. Manneken, zegt Marenta, Pier is geen tafelkwast maar tafelgast. Compris. Marenta. Ik vertel dus voort. Luistert. Marenta en ik we trokken dus met den ijzeren vapeur naar Ant werpen. Dien ijzeren vapeur noemen ze den Bloktrein. lie welge kunt er van zeggen wat ge wilt maar zeker momenten ging dat rapper dan den bliksem... zoo zegt Marenta toch. En Marenta die profeeerde heuren kop door 't venster te steken om ne keer naar buiten te lonken liet opeens een schreeuw Ik keek verschrikt op, want 'k pèisde dat Marenta heuren kop ver loor... maar 't mensch sprak al klap pertandend. terwijl ze naar buiten wees: ginder... ginder... nog 'nen trein... op dezelfde lijn... Nauwelijks was 't woord uit heuren mond of daar schoot langs onzen blok eenen anderen blok... en zoo schoven de twee blok- treinen langs mekaar. He! zuchtte Ma renta, ik meende dat 't op dezelfde lijn was... Dan waren we zeker dood ge weest... En daarom herhaal ik: Menschen lief, het scheelde weinig Of het was verdraaid gedaan Met Marenta en potdorie Ook met 't Manneken uit de Maan. JA. JA. 'T IS ine tegenwoordig iets met die vitesse en vitësse... 't moet altijd rapper en rapper gaan en 't is nooit niet rap genoeg. Ze hebben nu een vliegmasjien waarmee dat ze 540 kilometer'in 't uur vliegen dat is op 'n paar minuten van Poperinghe naar Brugge. Heweidat is nog niet rap genoeg. Nu is er een insjeneur een vliegmasjien aan 't houwen dat 1000 kilometer per uur moet doen. Met recht en reden zegt Marenta: als dat masjièn bestaat zal 't nog niet rap ge noeg zijn en zullen ze weer naar iets anders zoeken. THEODOOR GUL F zocht naar een portemenee maar hij zocht dien in 't sakosken van een madame. Die ma dame kreeg 't spel in de gaten en gaf mijnheer Theodoor Gulf zoo een patat in zijn gezicht, dat de kerel omver stuikte en in zijn val nog zijn been brak. 't Gebeurde te Brussel in de Nieuwstraat in 't jaar onzer I fee ren 1929 en 't Manneken uit de Maan heeft het met zijn eigen oogen gezien. «SBBBBBBEBKSSSBttBHMBBBBBBBBSBK Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 62 ROMAN dear A. HANS. TWEE 'OOGEN ZOO BLAUW O! mijn liefje Harte diefje Ik. ik zweer u eeuwig trouw. Aldus zong er een verliefde pojeet voor zijn Dulcina. Gij hebt zoo ook nog I gezongen, Manneken, zegt Marenta. j Helaas, ja, 't verstand komt voor de jaren niet. Dus die verliefde jongen zong dat voor zijn Dulcina. Hij heette Adhemar Dueroo en zij heette Del phine Strang. Hij was zwart van haai en had donkere oogen zij was blond en had: twee oogen zoo blauw. Ze konden zonder mekaar niet meer leven en gingen trouwen. Ze waren nu een maal niet slimmer en dachten dat lief de even sterk is als een ijzeren paal. Eilaciede speelman was rap van 't dak, zooals dat tegenwoordig maar al te veel gebeurt. Maar het bleek dat Adhemar met zijn meester was ge trouwd. Enkele weken na hun huwe lijk waren zijn bruine oogen ook blauw. Daar had de bezemsteel in Del- phina's hand voor gezorgd. De reden? Delpliina ging nog altijd gaarne naai de dancing en zag daar nog ouwe be kenden en Adhemar was jaloersch. Ja- loerschheid is een rare ziekte, nog erger voor sommige personen dan koorts of razernij. En Adhemar haalde zijn vrouw naar huis. De kat die kwam daar op de koord... En Adhemar die kreeg algauw Met 't bezemsteelt je van zijn vrouw Twee oogen zoo blauw. Toen heeft de kerel zich gewroken. En om zich te wreken heeft hij, toen zijn vrouw sliep, met een schaar een stuk van haar neus afgesneden. Daar na heeft de kerel laf de vlucht geno- notnen. Arme Delphine... Nog maar twintig jaren oud Keelijk nu geschonden... Want die fel gekwetste neus Blijft altijd een wonde. Ja, liefde! We zeggen 't nog 11e keer... 't is een bloemeken waar ge heel voorzichtig meê moet omgaan. VAN OMGAAN gesproken, ik ben met Marenta ne keer onze vlomsche kermisse omgegaan die ingericht was door de plezierige jonkheid van ons straat. Hier is 't programma en ge ziet, alderliefste Lezeressen dat er nog vroolijke snaken in ons straat wonen. ALLERGRROOTSTE VLOMS5E BOEREKERMIS en verlichting door 'nen brand van 4999 elektriesche vetpottekens, in den hof van Earn ilia PROGRAMMA Als ge de blaftüren van a üge goe wasct dan zei de janvermille nog meer zien da ge zien kunt. 1. Schietkot. - Met dikke Bertha en lange Eiza. 2. Keuken van Caroline. - Vooj. de oude jongmans die goeste hebben om te trouwen. 3. Allerlei chiq. - Kom. kijk, kies en dop af. 4. Vischvang^t. - Men vangt stok- visch, sprot, walvischjes, bakvisch- jes. 5. Ringsteken. - Oorringen, verkens- ringen, zelfs trouw'ringen. 6. Paardjesmolen. - Met echte ras- peerden en muilezels. 7. Wandelende Jood. - De arme suk keleer kon niet verder en blijft hier drie dagen boetveerdigheid doen. 8. Rookzaal. - Lange, korte, rechte, kromme pijpen. Cigaren, cigaret- ten en tabak. 9. Reukwerken en papierartikelen. - Best voor dairies met een zoeten adem, en voor heeren met zweet voeten. 10. Bollenkraam. - Naar de goeste van alle lekkerbekken. 11. Bloemen en fruit. - Met een wei nigsken peper en niespoeder be strooid. 12. Bazar. - Met allerhande afval uit de chikste huizen van Quartier Albert. 13. Crème glace. - Met stinkbollekens in glazen tubekens. 14. Heksenkoê. - Waar ge de folter- geesten ziet van Judas, Barabas en T unk-Tank-Stank. HBE We zullen het beproeven. 'k Zou haar willen bemoedigen... 'k Zal mijn best doen voor u... Misschien lukt het wel. Toen de maaltijd afgeloopen was, wilden Robert en Magda nog even rus ten. Ze bleven zitten. Plots stond de notaris hij hem... Hij hoog die])... Ik heb de eer den jonker van den Maerburg te begroeten, zei hij. En zeker mag ik 11 heiden geluk wenschen met uw verloving of huwelijk? Robert was opgerezen... -Neen, wensch ons geen geluk, sprak hij snel. Ik verlang niet u nog te kennen, mijnheer... Er is zooveel misverstand ge weest... Dat is durven Moet ik u aan uw eigen bekentenissen herinneren Ik zeg niet dat ik nooit gemist lieli... Maar ik werd zelf misleid. j Uw vrouw is openhartiger ge weest ge weet wel, dien avond, toen ik u kwam melden dat uw dochter op de vlucht was. Laat ons ongestoord... Is dan geen verzoening mogelijk? Neen... Meisje, kunt ge de jonkvrouw en mij geen plaats wijzen, waar deze on beschofterik ons niet kan hinderen riep Robert. O, ik zal heen gaan. stamelde Campens vuurrood. Met woede in 't hart verliet hij de eetzaal. Wacht maarsiste hij toch. Robert en Magda bleven dan nog enigen tijd zitten. Ze zwegen over den notaris. Hij was een onaangename ver- schijniijg geweest. En zijn persoon herinnerde Magda aan die smartelijke dagen, toen ze zoo leed 0111 haar broer, die zich slecht gedroeg. Die akelige dagen waren voorhij... E11 Magda hield 't liefst dit verleden als afgesloten. Eindelijk besloten de verloofden hun reis voort te zetten. De knecht werd verzocht de paarden voor te brengen. van Maere keek rond of hij den val- schen notaris nog zag, maar deze bleek vertrokken. Wat later draafden Robert en Mag da vroolijk voort. De paarden hadden gerust en gegeten en de last scheen hun 1111 licht. 't Leven scheen de geliefden nu zoo schoon toe, al waren de tijden nog zor gelijk. Na een Hinken lit zagen ze de torens van Brugge. Magcfa hield niet van deze stad, al zou ze wel oog hebben voor de oude schoonheid. Maar Brugge was voor haar de gevangenis geweest... De ruiters reden door de Smede- poort, Brugge was een doodsche, ar- 15. In den pot. - Groote prijzen te w in nen. 16. Mosselkot - Patatfrit met of zon der paardenju. 17. Taartenkraam. - Fijne koffie van olienootjes of chokolade met pe perzaadjes. 18. Eten en drinken. - Krentenbrood jes met een scheutje azijn, sand wiches met een glaasje petrol, smoutebollen met afwaschwater. 19. Photograaf. - Hij maakt 11 juist zoo schoon ge wilt. 20. Lachbuis. - Af te raden, want wie daar binnen sukkelt zal er zich recht of krom lachen. 21. Feestconcert. - In den hof Het aardsch paradijs door alle soor ten van artisten. Bijzondere schikkingen 1° De Kerremis begint 48 uren voor den derden dag. 2° Alle personen die niet komen zul len erbarmelijk afgeranseld, en daar na terug naar huis gestampt worden. 3" Het is aan iedereen verboden op de riggels van den tram te gaan liggen of in de lucht te gaan hangen, om het verkeer van tram en luchtschepen niet te verhinderen. 4° I11 geval van stinkende hitte zal de chauffage central in alle lokalen aangestoken worden. 5° De personen vergezeld van hon den, katten, kiekens, varkens en alle andere huisbeesten moeten deze aan, den portier in bewaring geven. 6° De wandelstokken der heeren zul len bij het binnenkomen op hunnen rug stuk geslagen worden. 7° Autos van het roode kruis staan ter beschikking van de zieken, mits ons acht dagen op voorhand te verwit tigen. 8° Voor de kortharige mannen en vrouwen zijn paardenstaarten ver krijgbaar. 9° Alle lokalen zijn voorzien van bus sen naphte en petrol om in geval van brand het vuur te bestrijden. 10° Men moet op straf van boet rechtstaan voor men valt. 11° Alwie den eersten dag minder verteert dan 20 frank moet den twee den dag terug komen. 12° De personen die de clowns dur ven uitlachen zullen opgehangen wor den in het diepste der zee. 13e De inwoners der wijk Familia worden verzocht op de kermisdagen de zon uit te hangen en hunne huizen met schoon weder te versieren. 14° Als g'het ongeluk hebt van uwen sus te vallen moet g'op Louis zijn rug springen. 15° Alle huismoeders moeten een waschmand mede brengen om in geval van regen het water op te vangen. 16° Om alles properkens te houden wordt men verzocht voeten af te kui- schen aan eenen properen zakdoek. 17° Het is streng verboden smoute bollen in de neusgaten uwer vrienden te steken: 18° Het Bestuur doet al wat het niet laten kan en om tijd te besparen zul len alle onvoorziene gevallen acht da gen voor de feestelijkheden opgelost worden. Ge ziet dat er nog leutemans wonen in ons straat en dat 't geen wonder is dat Marenta zoo vriendelijk is gewor den sedert ze naar die boerenkarmis is geweest. MAAR 'T NIEÜWSKEN dat ik ul- der nu zeg is zoo leutig niet. De koe pons op den ijzeren weg gaan nog ne keer opslaan. En ik zeg Om te beginnen Met thuis te blijven Is 't meest te winnen. DE EMPEAJEES IN BRUSSEL hebben gemanifesteerd om opslag, 't Schijnt dat de oudé spreuk op hen toepasselijk is: ze winnen te weinig om te leven en te veel om er van te sterven. STERVEN rijmt met erven en ik ken een mijnheer die in ons geboren woont en die heeft een grootnonkel, 't is te zeggen dat die grootnonkel de broer was van dien meneer zijn groot vader. Die grootnonkel woonde ergens in Frankrijk en heeft overlijd zijn keersken uitgeblazen. Hij liet aan dien meneer een fortuintje achter van rond de 500 duizend frank. Nu is die erfe nis vereffend en weet ge wat die me- moedige stad. Er zwierven toen veel bedelaars door de straten. De eenige drukte die men er zag was van Kransch krijgsvolk. Robert van Maere en Magda reden naar het beste gasthof en ze werden er met eerbied ontvangen. Robert vernam ook hier, dat het groote proces morgen begon. En zijn er veel nieuwsgierigen gekomen? vroeg hij. Nog niet... Dat zal pas de volgen de dagen zijn... De menschen zullen 't nog niet weten, dat het morgen be gint. Maar dat nieuws loopt ra]) rond. Na 't avondmaal ging Magda ter ruste. Ze was toch vermoeid van de reis. Robert hield zich in de zaal bezig met eenige dagbladen, zooals die toen hier en daar in de Eransche taal ver schenen. 't Waren oude nummers, maar van Maere zag er óp zijn kasteel nooit. Zoo grabbelde hij wat nieuws. En hieruit begreep hij, dat het voor eerst nog niet rustig zou zijn in Euro pa en ook niet in Vlaanderen. Den volgenden morgen begaf Ro bert zich met Magda naar de gevange nis, om te trachten toegang te ver krijgen tot Fransisca Ameye. Maar er stond reeds veel volk, meest arme lieden uit de achterbuurten. Ze kakelden druk over de roovers en er waren er die deden of ze alles wisten over de bende. We geraken er nooit door, zei Robert. We kunnen niet duwen en dringen. Kr waren kerels die toch al wat neer getrokken heeft. Zero frank, zero centiemen. Hij heeft nog 53 frank mo gen bij betalen, 't Gouvernement gin der is met de duiten weg... Allee! erft dan al ne keer. NEEN dan is de erfenis heter die mijnheer üesonwilik heeft nagelateii. Die Desonwilik is de man die het snij- machientje heeft uitgevonden waar mee de kwafeurs ons haar snijden en de haren van de lieve mamzellekens die hun nek laten kaal scheren. Hewel i Die Desonwilik heeft een fortuintje [van vier milliard nagelaten... Spijtig dat ik niet een van zijn kozijntjes ben. 't Zou te pas komen nu Marenta en mijn dochters al te gaar alle dagen om een nieuwen mantel vragen. Karlientje had ook een nieuwen mantel gekregen. Zoo een mantel van fourruur. Ze ging met heur poepa wan delen. Poepa, zei Karlientje, 't gaat regenen, 'k Zou een paraplu moeten halen want mijn mantel zou kunnen bederven. Kom! Kom! zei de vader... Hebt ge al ooit gehoord dat de konij nen een paraplu moeten hebben als 't gaat regenen. Hier nog een paar grapkens Raak. Een dikke heerenboer ont moette op een veetentoonstelling den schoolmeester van zijn dorp. Mij meende eens erg aardig te zijn en riep den onderwijzer der jeugd toe: Wat dóet gij op de tentoonstelling? Een schoolvos heeft toch geen ver stand van rundvee Ik had gehoord, zei de onderwij zer, dat er hier ossen zonder horens te zien waren, en daarvan heb ik mij eens goed overtuigd. Uit een lijkrede. Ja, mijne hee ren, de overledene was niet alleen een zeer geleerd, maar wat meer zegt, een zeer bescheiden mensch, en wanneer wij thans een krans op zijn graf leg gen, dan kunnen wij dit alleen doen, omdat hij nu gestorven is; bij zijn leven zou hij het nimmer gedoogd heb ben. Bij den photograaf. Mijnheer doet zeggen dat hij vandaag niet kan komen poseeren voor zijn portret. Hij heeft thans zijn belastingbiljet ontvan gen, en ge verstaat, zijn gezicht staat niet in de goeide plooi. DE SOIR geeft alle dagen een uit treksel uit gazetten die nu honderd jaar geleden verschenen. Uit die uit treksels blijkt dat de groote koppen van dien tijd, alle franskiljons, op de revolutie aanstuurden omdat de Hol landers hier alles in 't Xederlandsch wilden. L)us de groote oorzaak van de omwenteling van 1830 was de taal kwestie., En dan zijn de franskiljons verwonderd dat de vlamingen na bon derd jaar gejudast te zijn, op hun beurt hun volle recht vragen wat de taal be treft... Het werd in 't lang en 't breed gezegd Zoo goed als broeder Waal Zoo willen wij voor onze taal On.s rechtons rechtons recht EN DEZEN MORGEN heb ik het bezoek gehad van mijn vriend Netels. Maar Netels kwam binnen met een gezicht van zeven ellen. Wat is er ge beurd vroeg ik. Hewel, zei Netels, dat zal ik 11 ne keer vertellen. Ik moet pe ter gaan zijn, zei Netels, bij een vriend in Sjarlerwa. De gewoonte is dat de peter voor de meter een schoone doos met pralines koopt. Maar nu had mijn vriend mij gezegd dat de meter een alderliefst meisken was, de dochter van een wijnmarsjang. Ik ben nog jongman, zei Nikels... en 'k peisde... ge kunt nooit weten hoe een koe een haas vangt. En ik kocht een schoone doos pralines van 80 frank. Maar toen ik buiten den winkel kwam zag ik voor de vitriene nog een veel schoonere doos staan een van 150 fr. Ik terug den winkel binnen en ik kocht de doos van 150 fr. Fier als een kommunikant stapte ik naar de statie, stapte ik den trein in. Te Sjarlerwa stond mijn vriend met de oto aan de statie. Dade lijk reden we naar huis. Hoe is 't met de moeder? vroeg ik... O! goecl... En met 't kin^lO! best... Maar de meter heeft een ongeluk! Zoo! Ja, die heeft haar been gebroken... Maar we hebben al 'n andere meter... De vrouw van 'n kozijn... 'n oud matant van rond de zeventig... Begrijpt ge nu, vroeg Ne tels... waarom ik met een gezicht van Zeven ellen loop... Marenta houdt heu ren buik vast van 't lachen... Ja, ja, BBSBBBBBBEBSEBBBBBBBBaBBSBBBSBI spottend naar van Maere en Magda keken. Door de revolutie was er hij velen een weerzin tegen lieden, die er voornaam uitzagen. van Maere en Magda trokken zich wat achteruit. Plots kwam uit een deftige woning een jonge man op Robert toe. Jonker van'Maere... of vergis ik mij vroeg- hij. Ik ben Robert van Maere en gij zijt Diederik van Doorne. Ge herkent 111e dus? Ja, ja... We hebben elkaar in ja ren niet meer gezien. Ze waren vrienden uit hun jonge jaren. Kom binnen en maak kennis met mijn vrouw, noodigde Diederik van Doorne. Gaarne! En laat ik u mijn ver loofde voorstellen, jonkvrouw van Heilbeke. van Heilbeke... En bleek dat van Doorne die familie kende. De zuster van Raoul? vroeg hij. Ja, antwoordde Robert. Maar de arme Raoul is gestorven. Ze traden het mooie huis binnen en maakten kennis met Elvira, het lieve vrouwtje van Diederik. Ze spraken eerst over hun verblijf in Engeland want van Doorne was daar ook geweest. Buiten klonk luid gejoel. Kom, we gaan eens kijken naai de bende van Bakelandt, zei van Door ne. We moeten naar boven. Ze stonden dan voor een open raam. ging Netels voort... gij hebt schoon j lachen... maar had ik het geweten... dan had ik een doos pralines van tien frank gekocht. En zoo is voor vandaag alweer 't Epistelken geschreven... Ik hoop dat het een poosje toch U wat verzet mocht geven. 't Manneken uit de Maan. 1.600.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanat 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben 1 lot 2 loten 3 s> 15 1 lot 2 loten 2 2. 3 15 Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansen», Post, Vlamertinghe Ervstige Agenten worden gevraagd. op 15 Oct. op 20 Oct. op 10 Nov. op 20 Nov. 1 millioen 100.000 50.000 10.000 250.000 100.000 100.000 50.000 10.000 BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE, maand September 1929. Geboorten. Kesteloot Godelieve, d. v. Georges en Lapere Marie. Claerebout Jeanne, d. v. Sylvère en Coudron Emma. Grymonprez Denise, d. v. Henri en Vanover- beke Maria. Devos Paula, d. v. Octave en Vanseveren Adrienne. Bouckaert Marcel, z. v. Eugène en Dliondt Irma. Hoflack Leon, z. v. Robert en Verborgh Maria. Decoster Gaston en Jerome, zoons v. Camille en Verbeke Marie. D'hondt Etienne, z. v. Remi en Dochy Maria. Overlijdens. Gallens Henri, 1 m., z. v. Emerfc en Bouchaert Augusta. Bogaert Amelie, 76 j., wed. v. Masschelein Alfons. FEESTDAGEN DER WEEK. OCTOBER - ZAAIMAAND. 13 Z H. Eduardus, k. v. Engel. H. Lubentius. 14 M H. Calixtus, p., m. II. Donatianus, bis. 15 D H. Theresia, maagd. 16 W H, Florentiuus, b. H. Wlommolinus, b, 17 D H. Hedwigis, weduwe. 18 V H. Lucas, evangelist. 19 Z H. Petrus van Alcantara, bel. Soenen Roger, 5 m., z. v. Jules en Graf Zoë. Decoster Gaston, 5 vv., z. v. Camille en Verbeke Marie. Deleye Marie-Louise, 72 j., echtg. v. Defloor Santie. Wienne Edith, 1 m., d. v. Joseph en Baes Georgine. Huwelijken. - Feys Benoni, dagl. met Vandecappelle Irma, huisli. Baelen Omer, wever met Claerebout Maria, z. 1). Claere bout Nestor, vverkm. met Dekeyser Eugenia, z. b. Vandcpoele Marceau, werktuigk. met Gobyn Laura, z. b. Dewitte Jules, vlash. met Vandelannoote Jeanne, z. 1). Carrein Jerome, fabriekw. met Eemahieu Estella, z. b. Vermeersch Marcel, vlash. met Bouchaert Magdalena. z. b. ALVERINGHEM, maand September 1929. Geboorten. I)egry Norbert, z. v. Charles en Maria Ollivier. Sterfgeval. Louis Ryckeboer, 83 j., kost ganger, wed. v. Maria Pomaere. Huwelijken. Arthur Aernhut, landge- bruiker te Vinchem en Maria Vandaele, dienstmeid te Alveringhem. Marcel Visage, werker en Elisa Feys, werkster, wed. v. Ca mille Robyn. Michel Desmedt, werker en AjJgèJe Demeester, werkster. OEREN, maand September 1929. Geboorten. Raphael Devloo, z. v. Pros per en Rachel George. Sterfgeval. Julie Mergaert, 78 j., z. b., wed. v. Ivo Vannieuwkerke. Huwelijk. René D'hooge, landbouwer en Gabrielle Vandenbruwaeue, landbouwster. BIXSCHOTE, m. Juli, Oogst, Septemb. 1929. Geboorten. Deman Michel, z. v. Georges en Debergh Martha. Bebouvere Gabriël, 7.. v. Enjiel en Seynaeve Elisa. Desmadrj 1 Roger, z. v. Achiel en Vanbelleghem Mar- garetha. Cromhez Clara, d. v. Henri en Desodt Irma. Bulcke Robert, z. v. Cyriel en Tierssoone Alice. Beeuwsaert Cecile, d. v. Lucien en Tommelein Martha. Folens Robert, z. v. Honoré en Abicht Margaretha. Huwelijk. Cailliau Michel v. Langemarck en Depoorter Germana v. Bixschote. IBBBBBBBBBSBBBBHBBBBBBBBBBHSBB KOOP UWE SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste. Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste brui# wm f '5 h 1 P i i Als voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masschelein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs. wa»* mtmmmgmmsssxiismsK aMttffatc fe.-jVÜ KTt A ,tc r A--k VJ j&ftXitax mtjsm m BBBBBBB"" «SB»®aBi nn riKSVsfiw !lu i eig dei* w,^ V Goede Waar de Beste ïleklaam |i Er scheen een heel leger van gen darmen, zwaar gewapend. En ze om sloten de roovers, die drie aan drie -geketend waren, Alleen de meisjes en vrouwen waren ongeboeid. Dat is Bakelandt... dat is Bake landt fel on kt het uit het yolk en ze wezen naar den kapitein, die in de eerste rij stapte. En Bakelandt zag die groote me nigte en hief hoog zijn kop op, als ware hij fier op die belangstelling Ja, hier is Bakelandtschreeuw de hij. Beziet hem maar goed, kwestie hebt ge daarna nog de keure van En als onbewust week het volk ach teruit. Het had van dien booswicht zulke vreeselijke dingen gehoord. Bakelandt, zei Robert. Hij wil zich als een held doen doorgaan. En hij is een verachtelijke lafaard, die al weg liep, wanneer hij mannenstem men hoorde. En voor gendarmen vluchtte hij uren ver. Magda keek naar de achterkomende vrouwen. Ze herkende ze allen. Ze had immers bij hen gezeten. Fransisca Ameye stapte naast Babbe Stuite, de oude bedelares. Fransisca boog beschaamd het hoofd. Ze scheen bang van al dat volk. Die is de ergste van de vrouwen heb ik gehoord, zei van Doorne. Hij doelde op Fransisca Ameye. Ze is gemoeid in den eenigen moord die de bende ten laste wordt gelegd. Ik weet het van haar advo- kaat, een vriend van mij. En hij zegt dat hij moeite zal hebben om haar hoofd te redden. Haar hoofd! herhaalde Magda huiverend. O, ja, er zullen veel doodsvon nissen vallen. Kr zijn strenge voor schriften uit Parijs gekomen. En die vrouw is een der zwaarst beschuldig den. Ze heeft te Pithem Bakelandt en een anderen roover naar het huis van een alleen wonende vrouw geleid, die verinoord is gewoorden. En is er maar een moord ten laste vroeg Robert. Ja. maar een! O, de daden van die bende zijn fel overdreven gewor den. Misschien komt er tijdens het proces meer uit, maar mijn vriend denkt het niet. Bakelandt heeft zoo veel uitgebracht en verraden als hij kon. Hij spaart zijn mannen niet. Dus hij hekent volledig? Ja, ja... 't Is of hij er plezier in vindt uitvoerig het hendeleven te ver tellen. Ze hebben meest kleine dingen gestolen. Neen, 't is geen beroemde bende, maar een hoop vagebonden en baanstroopers, die weinig samen werk ten. De groep gevangenen was voorbij. Het volk lie]) er achter en het werd stil nabij de gevangenis. Het viertal keerde naar beneden te rug. En nu vertelde Robert wat ze te Brugge kwamen doen. KI ij moest uit weiden over het leven van Magda, om te verklaren hoe ze ook in de gevan genis had gezeten. Hij sprak over haar hulpbetoon aan ongelufekigen en ver volgden, maar zweeg over het treurig leven van Raoul. ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5