urgers, N eringdoeners mmt\\ Masschelein DMl Fl. Vandevoorde De Steriste Feisifrma De Wilde Ruiter V rou weniioekj e Landbouwers, Boterstraat, YPEE Goede Waar de Beste Reklaam »BL 5. - 27-10-1929. - Nr 43. li IS O H T JE HET MANNEKE UIT DE MAAN iiiiniHiiiiiiauiiiinnin V oorzichtigheid. j Hun houding was niet van aard om Toen men wat gepraat had, zei de 1 1 bezembinder: der' Streek (li£d- .DE POPERINGHENAAR Nieuwsgierige menschen die weten gewoonlijk het minst. Stokpaardjes hebben grooteren hon ger dan de andereze kosten ook veel duurder van onderhoud. Veranderen doet men dikwijls, ver beteren zelden. October doet het deurken toe November zet het open En daarmee is er van het jaar Tien twaalfden reeds verloopen. Zeg. Manneken, roept Marenta, dat weet ons kat ook, dat als er van twaalf maanden tien naar de eeuwigheid zijn, dat er dan tien twaalfden zijn verloo- pen. i? Marenta, dat is góed en wel, Maar wil .mij goed verstaan... De menschen weten dat, maar ach! Mie denkt en peist er aan? In alle geval, dèes Week vieren we Allerheiligen en daags daarna Allerzie len. 't Is dan een begankenis naar 't kerkhof met bloemen en kransen veel uiterlijk praalvertoon... vooral in de groote steden maar daar is ge wis een andere manier om de dooden te herdenken... En dat leert ons de H. Kerk. Zeg, Lezer, hebt ge al ooit in 't vlakke veld gestaan op den avond van Allerheiligen. In onze streken is 't dan de gewoonte dat er in al de dorpen de klok wordt geluid. Ge moet dat hooren... 't Is of de klokken tot elkander spreken... elkander hun klachtèn vertellen...Maar ge moet al leen staan; alleen in 't duister... en dan luisteren... Hoort nu dreunt uit "donkre torens Eenlijk klagend klokgebrom En het zindert door de luchten Om uw dooden, denkt er om. Binst hun leven, zooveel malen Hebt ge hun uw trouw beloofd... Binst hun leven, zooveel malen Hebben ze aan uw woord geloofd. Bij hun sterven, door uw tranen Henen, klonk uw droeve klacht: Nimmer zal ik u vergeten Lieve dooden, sluimert zacht. Echter laat 't gewoel van 't leven Ons zoo bitter weinig tijd Om te denken aan de vrienden Heengegaan naar de eeuwigheid. En nu zindert door de luchten Eenlijk klagend klokgebrom En het galmt uit donkre torens: Om uw dooden, denkt er om. En het zindert door de tempels Als een kreet in nood geschreid O! ontferming, gij ten minste, Gij die mijne vrienden zijt. En ik denk aan sombre graven Ginds in Ylaandren, langs de kust, Waar zoo menig Vlaamsche jongen Wellicht nu vergeten rust. Daarmee wensch ik aan al mijn al- derliefste Lezeressen en vrienden Le zers een zalige Hoogdag van Allerhei ligen. Aan onze kanten worden met Allerheiligen 's avonds pannekoeken gebakken. Marenta kan dat fijn. En daarbij een lekker tasken koffie... Goed, zeg ik. VAN KOFFIE GESPROKEN. Te genwoordig ziet ge in sommige gazet ten annoncen waaruit blijkt dat men schen die veel koffie drinken wel hon derd ziekten op huider nekke halen. Maar een professor van Leuven heeft geschreven dat ge wel 150 tassen Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 64 ROMAN «loer A. HANS. Ze sprak troostend over den hemel, tot de cipier zei dat het tijd was. Magda had nu ook het gevpel dat ze Fransisca op den dood voorbereid had. Ze veegde haar tranen af. O, jonkvrouw, gij zijt een heilige barstte Fransisca in tranen uit. Neen, neen... Jawel... De menschen vervloeken ons en we hebben het verdiend. Maar gij komt me nog troosten... O, ik zal veel aan u peinzen. Denk aan God, aan zijn barm hartigheid... Nog een blik en de gevangene werd weggeleid. Ze verdween door een deurtje. Een cipier leidde Magda heen. Ja, dat meisje heeft wel berouw, zei hij. Maar het gerecht zal hard en streng zijn... -'k Hoop toch dat Fransisca niet ter dood veroordeeld zal worden. Ik vrees het... Ze is in een moord gemoeid. Maar niet met opzet, al is het heel erg! En ze was de beminde van Bake- landt... Ze staat er slecht voor en de meeste van de bende, beweerde dé straffe koffie per dag zoudt moeten drinken om er letsel van te ondervin den. Als ik koffie drink kan ik niet slapen, roepen sommige menschen. En als ge water drinkt? kunt ge dan sla pen? Bijlange niet, want... als ge drinkt... slaapt ge niet, lacht Marenta. In alle geval ik zeg voor mijn paart: Laat de winter nu maar komen En de kwade grief) daarbij Voelt geen schrik en wil niet schromen Een remedie hebben wij. De remedie goede vrinden Elkeen kan ze goedkoop vinden. Koffie is een medicijn! Oud en jong en groot en klein Flapt een lekker tasje binnen, Fleurt daarmee op hart en zinnen. In de koffie steekt genot E11 ik ben er op verzot. Dronken de mans wat meer koffie en wat minder bier, zegt Marenta, 't zou in veel huizen beter gaan. Daar in geef ik Marenta alweer ne keer ge lijk. WIE GELD aan iemand leent, heeft dikwijls ongelijk want men zegt met recht hier in het land leenen is scha of schand. FLIP kwam Jef tegen. Jef, zei Flip, leen mij 11e keer 20 frank. Neen, zei Jef. E11 gisteren, zei Flip, hebt ge mij nog gezegd dat ik üw beste vriend was... dat ge mij kendet gelijk ge uw zeiven kent. 't Is precies daarom dat ik geen geld leen, zei Jef... HIER. NOG 'N GRAPKEN: Een franskiljon en een flamingant zaten in den trein van Poperinghe op reis naar Brussel. Ze klapten over 't een en 't ander en uitgeklapt zijnde zouden ze wedden en hij die de grootste leu gen kon vertellen kreeg de prijs. Ze begonnen. Daar was ne keer een eer lijke franskiljon die de vlaamsche zaak... 't Is genoeg, zei de flamingant... ge zijt gewonnen... want als er over de vlaamsche zaak wordt gesproken zijn er geen eerlijke franskiljons. En Marenta roept van boven Manneken dat kan ik goed gelooven. DAAR ZIJN TWEE heeren, die pre cies geen flaminganten zijn en die heb ben een boeksken geschreven. Een van die meneeren heet Jaaksken Pirenne en is professor aan de universiteit van Leuven. De andere is een zekere Ka- relken Terlinden en is professor aan de Hoogeschool van Brussel. En die twee meneeren schrijven in huider boekskenhet is tijd dat Vlaanderen niet meer achteruit worde gesteld het is tijd dat het Vlaamsch eender recht verkrijge als 't Fransch... Ma renta grommelt: ik kan 't gelooven dat het tijd wordtSedert 1830 heb ben zé ons altijd den duivel 'aangedaan de walen en de franskiljons. Maar nu ze zien dat er geen tegenhouden meer aan is; nu ze schrik krijgen dat de Vlamingen 1930 niet zouden meevie ren. nu is 't opeens al wat de hemel geven kan. Enfin, beter laat dan nooit zei de boer En met Kerstmis oogstte hij zijn leste voer. STAATSMINISTER Delacroix zijn beste momentje is ook onverwachts geslagen. Hij was de man van den wa penstilstand: de minister die het in wisselen van de marken aan 1,25 fr. heeft uitgevondenge weet wel van die 7 miljard marken die zoo lang in de kelders van de Nationale Bank te Brussel hebben gelegen zonder intrest. De Duitschers hebben ze nu aan een klein prijsken overgenomen. EN 'T SCHIJNT dat prins Umberto van Italië, de dochter van onzen ken ning en van ons keuninginne tot zijn bruid heeft genomen. Proficiat, Marie-José En veel geluk er meê. SCHRINKEL was ne keer naar de Mis gegaan op 'n Zondag, wat niet dikwijls gebeurde. In de Mis werd rondgegaan met een schaal 0111 voor de missies te offeren. Ik geef nooit cipier. Ze maken toch ook nog al spek takel in de gevangenis en zelfs op 't gerecht... Diep onder den indruk ging Magda heen... En ze was den geheelen dag stil. Robert en Magda zouden nog eenige dagen bij hun vrienden blijven. En ze zagen de bende steeds voorbij gaan. van Maere nam eens een kijkje in de gerechtszaal. Door bemiddeling van een advokaat kon hij binnen. Men had voor de groote hoop be schuldigden de bank moeten vergroo- ten. Ze zaten daar geketend, omdat ze zoo opvliegend waren en soms dreig den eikaar aan te vallen. Rakelandt had het meest 't woord. Hij legde de feiten uit en betichtte zijn kameraden. Als deze dan protesteerden, riep de kapitein ze toeniet te liegen, 't Leek wel of de schelm zich fier gevoelde, zoo de belangstelling te trekken. De getuigen verschenen, eenvoudige landsche menschen, die schuw naar de bende keken en nog vreesachtig spra ken. Bakelandt snauwde ze soms toe, dat ze logen. En nog weken de getui gen angstig achteruit. De gendarmen moesten dikwijls aan de ketenen rukken om opspringende betichten te doen zitten. I Er waren bendeleden, die tot getui gen riepen: Had ik geweten dat gij hier zoo zoudt liegen, 'k had u vermoord. voor de missies, zei Schrinkel. Neem dan maar wat uit de schaal, zei de kos ter... 't is voor de heidenen. SPIEGELS kwam met twee var kens van de stad en zijn varkens liepen over den voet weg langs de kasseide. Hela! riep.de veldwachter... die weg is alleen voor voetgangers. Peisde misschien dat mijn varkens per velo rijden vroeg Spiegels. IN DE STAD MECHELEN wareni er eenige plaatskens open van school meester en schoolmeesteres. Weet ge hoeveel kandidaten er waren. Hon derd een en zestig astemblief. Een be dorven stieltje, zegt Marenta... als ge geen plaats kunt krijgen. Ja, ja, 't is. met de schoolmeesters en schoolmees teressen zooals in de H. Schrift staat: Velen zijn geroepen en weinigen zijn itverkoren. En wil mij even nu aanhooren Dees spreuken zijn ook uitverkoren. 'k Kwam lest in 't huisje van mijn vriend Snepvangers die pas getrouwd is en gelukkig woont met zijn jong vrouwken. In hun huiskamer las ik de volgende spreuken Wil in uw huis Aan Kristus' Kruis De plaats van eere geven En menig kruis Wordt uit uw huis Door Kristus' Kruis verdreven. En verder Het geld kost moeite te vergaren Het geld kost moeite te bewaren Maar die 't vergaard heeft en bewaard. Moet zonder geld gaan onder de aard. Dat is voor de gierigaards, zegt Ma renta. Wat nu volgt is voor al de ge trouwden. Daar alleen kan liefde wonen Daar alleen is 't leven zoet Waar men om zijn hart te toonen Alles voor elkander doet. En hier nog een: Hij die in tevree wil leven Moet aan zijn vrouw Bij warmte en kou Den voorkeur geven. Goed gezegd, roept Marenta uit. Hier nog 'n ander. Wie thuis 't geluk niet vindt Die zal het nergens vinden... Wie thuis geluk niet ziet En vindt het nergens niet. En eindelijk dit voor de ouders: Die wel bemint Kastijdt zijn kind. Wie al te zacht is en te goed, Die wordt vertrappeld met den voet. En dit voor alleman Wees rein en keurig op uw kleeren, De vogels kent men aan hun veeren. VAN KLEEREN GESPROKEN. De kleermakers te Brussel zijn bijeenge komen. Ze gaan in werkstaking als ze geen voldoening krijgen. Ze vragen een loon van minstens 8 fr. per uur. Heweldat is geen zierken te veel. Ons gouvernement blaft uit dat het indexnummer op 940 staat, 't Is te zeg gen dat hetgeen voor den oorlog 1 fr. kostte, nu 9.40 fr. kost. Ge zijt er wel mee. Daar zijn veel dingen die voor den oorlog 1 fr. kostten en nu 18 fr. dat is 18 maal meer. Wilt ge een voor beeld. Een kilo kabeljauw kostte voor den oorlog 1 fr. en nu 18. Een kostuum kostte voor den oorlog 50 fr. en nu 800 of 900 of 1000. E11 zoo zijn er hon derden zaken... Och God! Och God! Hoe droevig is ons lot... Maar we zitten in de krot... En spreken ze van grrroote feesten in 1930. Zie menschen als ik daarop peis... Dan zeg ik: ongelogen... Ze draaien met hun index ons Gewis een rad voor de oogen. En iemand een rad voor de oogen draaien dat wil zeggenbeliegen, be driegen, foppen.Enfin, aan fopperij zijn de Vlamingen zoo een beetje gewoon geraakt, dus ne keer min of meer kan de zaak niet maken. En 'hiermee maak ik voor vandaag Er ook een kruisken over... Misschienfzegt gijoch Manneke 't Is voor vandaag maar pover, Fransisca Am eye zat voorover ge bogen en weende veel. Met haar kon Robert wel medelijden gevoelen. Hij zag trouwens hier de verachte- ring van "zijn volk. Ook bij getuigen lag de ellende en onwetendheid op 't gelaat. En dan het Fransch gehaspel met gebrekkige vertalingen zat in deze treurige gerechtszaal, bij deze wrak ken der samenleving grijnsde de be zetting door. Het bleek dat sommige beschuldig den aan den boerenkrijg deel genomen hadden. Zoo waren ze zwervers ge worden. Maar welk een hopelooze ver warring van begrippen. Eerst een kamp voor vrijheid en recht en dan baanstrooperij... Maar 't was ook een tijd van ellende, van dwang, van ont binding zelfs. Hadden de Fransche bezetters niet het voorbeeld gegeven van roof en on recht Robert van Maere had genoeg van die éene zitting. Hij verlangde niet meer van het proces te zien. Hij keerde met Magda terug On der wege merkten ze dat men overal over het proces sprak, 't Was de groo te gebeurtenis van den tijd. Veilig bereikten Magda en Robert het kasteel en ze werden weer harte lijk door den bezembinder en zijn vrouw ontvangen. _0. Moerman woonde nu te leper. medelijden te wekken. Helaas, wat wilt gij er aan doen Ben ik van mijn griep genezen... Dan beste Lezers allegaar Zal het wel beter wezen. 't Manneken uit de Maan. SBBHBBBBBBBflBBBBflBBBSSBBBBBBBB 1.000.000 FR. TE WINNEN door het koopen van laten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanai 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deei aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie c toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotes worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 10 Nov. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten 100.000 op 20 Nov. 2 100.000 3 50.000 15 10.000 op' 1 Dec. 1 lot 1 millioen op 10 Dec. 1 lot 500.000 2 loten 100.000 op 20 Dec. 1 lot 500.000 1 lot 100.000 3 loten 50.000 Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naam!. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh* Ernstige Agenten worden gevraagd. BBBBBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI BURGERSTAND VAN WESTOUTRE, van 1 Juli tot 1 Oct. 1929. Geboorten. Mortreu Denise. V er- eecke Gilbert. Cornette Jeroom. Delan- gbe Gilberte. Barzeele Suzanne. De- crock Julia. Mahieu Felicien en Lucien. Coppenolle Jeanne. Van Hoecke Lilianne. Kestelyn Astrid. Overlijdens. Bauw Lucien, 8 m. - Ma hieu Felicien, 4 d. Decoopman Leonie, 64 j., echtg. Cyr. Haerdeman. Veneechout- te Cesar, 66 j., wed. El. Goudenhooft. -Van- meiris Cyr., 64 j., wed. Flora Baron. Huwelijk. Duflos Georges en Petitjean Jeanne. Huwelijksbeloften. andevoorde Albert en Fache Elise. -Cordenier Ach. en Maes Julia. Laseure Urb. en Lermytte Alida. Struye Cam. en Delboo Irma. Coppenolle Hendrik en Struye Rachel. NIEUCAPPELLE, v. 1 Juli t. 30 Sept. 1929. Geboorten. Roger Debeir, z. v. Camiel en Maria Keirschieter. Emiel Vanden- berghe, z. v. Marcel en Elvira Leblanc. Elza Cardinaal, d. v. Remi en Irma Deturck. Sterfgevalen. Henri Boone. 67 j., echtg. v. Emma Hesschentier. Dionysia Vander- faeilie, 5 m., d. v. Marcel en -Magdalena Tim merman. Huwelijk. Julien Wulleman v. Xieucap- pelle met Zoé Verkeyn v. Thourout. OUDECAPPELLE, v. 1 Juli t. 30 Sept. 1929. Sterfgeval. Martha Deceuninck, 15 d., d. v. Hector en Alice Bulthé. Huwelijk. Marcel' Harteél, rentenier V. Dixmude met Elisa Boussemaere, landbouw ster te Qudecappelle. BECELAERE, v. 1 Sept. tot 15 Oct. 1929. Geboorten. Demvttenaere Marie, d. v. Germain en Soenen Zoé. Bekaert André, z. v. Gerard en Verbeke TJisa. Bavaert Rose, d. v. Karei enDequinnemar Josephine. Soen Jeanne, d. v. Valeer en Vanhoirel- beke Magdalena. Vanwildemeersch Frans, z. v. Florent en Nuytten Maria. Cardoen André, z. v. Remi en Eveline Deleu. De smet Simonne, d. v. Jeremie en Flavia Sioen. Cardoen André, z. v. Jules en Helena Deleu. Hauspie André, z. v. Maurits en Engelaere Irma. Sterfgeval. Vandercruvssen Marietta, 2 m., d. v.Adolf en Zulma Demoor. Huwelijk. Vanbelle Joseph met Bou- ckaert Irena, LOO, maand September 1929. Geboorten. Matthys Norbert, z. v. Jo seph en Verplancke Bertha. Snick Wil- fried, z. v. Walter en De Dobbelaere Elodie. Sterfgeval. Glorie Hendrikus, 68 j., dag- looner, echtg. v. Dezwarte Emerentia. Huwelijken. Lampaert Theophiel, land bouwer te Elverdinghe met Debyser Maria, landbouwster te Loo. Vandewvnckel Ca- mille, handelaar met Balloey Esther. STAVELE, derde trimester 1929. Geboorten. Butaye Joseph, z. v. Germain en Feys Maria. üever Denis, z. v. Leopold en Matton Madeleine. Vandeputte Bert- holf, z. v. Georges en Vanbelle Maria. Bonte Walther, z. v. Joseph en De Baenst Maria. Vandeputte Gery, z. v. Cyriel en Nuttens Jeannette. Overlijdens. Devos Maria, 65 j., ongeh. Vannobel Maria, 63 j., echtg. v. Slosse Ho- noré. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBI I Notaris Campens loopt hier weer rond. Zoo! En wat voert hij hier uit? vroeg van Maere. Ik weet het niet... Hij is aan den Boschkant geweest bij kerels, die niet veel beteekenen... Hij moet misschien nog geld op halen... de woekeraar. Bij die menschen 't Is waar, ze - hebben niets... 't Zijn doodarme menschen... Ik zal den kerel eens nagaan, be sloot van Maere. We hebben hem op reis ook ontmoet. Hij wou zoete broodjes bakken en misschien is dat nu ook zijn plan. Maar ik zet hem vierkant aan de deurHl ij is een schob bejak en daar is 't al mee gezegd... De bezembinder had nog nieuws. Lr waren verscheidene jonge mannen op geroepen om dienst te nemen in 't Fransch leger. Ja. die ellende duurt voort, zei Robert. Gaan vechten voor een vreem deling. En wegloopen wordt moeilijk... Waar moeten die arme kerels heen. In 't Zuiden is 't Frankrijk, in 't Noorden ligt Holland en daar is de Franschman ook de haas. De zoon van Lepelaan is naar de kust geweest, maar het kri oelt er van douaniers en gendarmen. En vond dan maar een schuit naar Engeland. Ja, dat is moeilijk. Ik heb te Brugge nog inlichtingfin gevraagd en 't gaat aan den zeekant geweldig I streng toe. Wij zouden ook eens wil- Huwelijken. - Dedric Nestor van Renin- ghe met Maerten Maria. Blanckaert Hniile met Catteeuw Malvina. Bonnez An dré met Bourmaillie Maria. Pil Maurice met Butaye Angèle. WATOU, maand September 1929. Geboorten. Maerten Béatrice, d. v. Mau rice en Palma Poissonnier. Vandenberghe Astrid, d. v. Macaire en Maria Parret. Devinck Albertine, cl. v. Karei en Anna Lar- nou. Overlijdens. Kinget Benoit, 77 j., echtg. Léonie Verlynde. Darou Irma, 29 j., echtg. Alois Casier. Maerten Béatrice, 15 d., d.v. Maurice en Palma Poissonnier. Vanren- terghem Louise, 73 j., echtg. Adolf Lanoo. Cnaepelynck Henri, 74 j., echtg. Elisa Cou ture. Demey Henri, 74 j., echtg. Léonie Graeschepe. Devinck Albertine, 2 d., d. v. Karei en Anna Larnou. Vanderschelden Adèle, 82 j., wed. Petrus Decolf. Huwelijk. Ruckebusch Alidor, wagen maker en Martha Bossaert, dienstmeid. VLAMERTINGHE, maand September 1929. Geboorten. Cauliez Simonne, d. v. Omer en Irma Vandeéoorde. Dehuysser Geor ges, z. v. Camiel en Maria Porte. Overlijdens. Camiel Dheygers, 64 j., rentenier, echtg. v. Maria Markey, wonende te St Pieters Jette. Eugenia Lebbe, 65 j., huishoudster, echtg. v. Achilles Detrez. Charles Bryon, 72 j., landgebruiker, echtg. v. Sylvie Bouckenhove. Huwelijken. Cyriel Liefhooge, meubel- makersgast te Yper en Maria Deman, fa briekwerkster. Juliaan Parrein, telefoon werker en Maria Thorré, werkster. Alfóns Vandevoorde, tlaglooner en Irma Vanhaste, fabriekwerkster. Achiel Persyn, landbou wer te Wervick en Germaine Nuytten, landb. WYTSCHAETE, maand September 1929. Geboorten. Belpaire Jacques, z. v. Ro bert en Elise Gaveele. Vansuyt Gilbert en Gilberte, z. en d.v. Henri en Esther Desmyter. Vandecaveye André, z. v. Emeri en Co- ralia Callewaert. Titeca Alice, d. v. Luci- aan en Agnès Adam. D'Heere André, z. v. Léon en Marguerite Roelens. Overlijdens. Vansuyt Gilbert, 2 d., d. v. Henri en Esther Desmvter. Huwelijken. Debal Omer, aardewerker v. Vlamertinghe met Vanpeteghem Eugenie, dienstmeid v. Wytschaete. -Dekyndt Geor ges, metser v. Woesten met Verhoest Elodie, fabriekwerkster v. Wytschaete. Verstfaete Camillus, schrijnwerker v. Ingelmunster met Deconinck Irma, z. b., v. Wytschaete. De-' leruelle Jules, landbouwer v. Ploegsteért met Deconinck Estella, z. b. v. Wytschaete. «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB SPEELKAARTEN ten bureele dezer. OCTOBER - ZAAIMAAND. 27 Z Feest Kristus-Koning. H. Florentius. 28 M HH. Simon en Judas, apost. 29 D H. Ermelindis, maagd. H. Narcissus. 30 W H. Germanus, bis. H. Alphonsius. 31 D Vastendag. H. Wolfgangus, bis. NOVEMBER - SLACHTMAAND. 1 V ALLERHEILIGENFEEST. 2 Z Gedachtenis der Geloovige Zielen. Kleine raadgevingen: Laat nooit uw kinderkens, ook niet uw slapende kinderen, alleen t'luiis. Geef aan stekjes (sulfers) een vaste plaats buiteu het bereik der kinderen. Zet nooit kokend water op den vloer als ge er niet kunt bij blijven. Maak uwe kinderen opmerkzaam nooit te dicht bij kachel of gasvuur te komen. Haal nooit bijtende vloeistoffen in bier- flesschen (zoutgeest of vitriool bijvoorbeeld) gebruik daartoe eene gewone flesch en eisch dat men er een doodskop opplakke. Bewaar zoo weinig mogelijk bijtende of vergiftige zelfstandigheden in huis en laat nooit zulke waar door kinderen halen. Zoo er gevaarlijke voorwerpen in huis zijn, stel die steeds buiten het bereik der kin deren revolver, geweer, messen, enz... Han teer zulke voorwerpen niet als kinderen het zien. Gewen uwe kinderen eraan, niet alles op te eten wat ze vinden. Hededaagsche aankondiging. Ervaren keukenmeid zoekt plaats bij deftige familie. Kan ook chauffeursdienst doen. Witloof. Het loof moet in zijn geheel blijven. Kuiseh en spoel het loof. Laat wat boter of vet bruinen en leg er de tuiltjes on- uitgedrupt in, bestrooi ze met peper, zout en kruidnoot, en laat ze dicht gestopt in hun sap malsch stoven. Het sap kan, zoo men het begeert, met wat bloem gebonden worden. Eene gelegenheid. Dokter. Gij hebt dikwijls steken in de zij Man. Zeer dikwijls. Dokter. En daarbij een brandenden dorst? Man. Ach! Ja, ja dokter, maar wil U dit aan mijne vrouw vertellen, die gelooft dat niet van mijl... B Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste bruin Als voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masschelein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs. len oversteken, maar ik zie vooreerst geen kans. Den volgenden morgen wandelde van Maere eens rond. want hij wilde toch voorzichtig zijn, daar hij den no taris niet vertrouwde. Hij ondervroeg den een en den an der. De menschen beweerden van niets te weten. Ze keken Robert wantrou wig toe. Hij stapte langs den boschkant. En plots schoot een oude vrouw naar bui ten. Ze was klein en mager en van onder een vuile muts hingen in stek ken de dunne grijze haren. Maar haar oogen fonkelden van toorn. Komt gij weer spioneeren vroeg ze. Robert schrok. Spioneeren. herhaalde hij. Wat bedoelt ge? O, ge moet niet veinzen, 't Is een schande... En dat van een kasteelheer, die zelf voor de Franschen is moeten vluchten. Maar vrouwtje, wat wilt ge zeg gen, hernam Robert nog bedaard en geduldig. O, ge meent zeker dat we 't niet weten, hoe ge aan de Fransche over heden aanduidt, welke jongens de beste soldaten kunnen zijn! Zijt ge nog niet rijk genoeg, dat ge nog geld wilt winnen op onze miserie. Jonker van Maere was verontwaar- Grelooft ge dat van mij vroeg hij. Van eigen geloof ik het. En u zul len ze niets misdoen. Rijke menschen worden altijd voorgetrokken... Mijn kleinzoon moet ook op en gij hebt hem aangewezen Wat leugen Zijn vader pacht land van 't kas teel en durft tl niets zeggen. Maar ik kan me niet inhouden en ik schreeuw het u in 't gezicht, dat ge een judas zijttierde de oude vrouw. Plots vermoedde van Maere de waarheid. Notaris Campens was hier geweest en had dien laster uitge strooid, uit wraak over zijn vernede ring te Thorhout. Die valschaard kwam dus maar niet tot inkeer. Dat heeft de notaris u wijs ge maakt, hezei Robert. 't Is gelijk van wien we 't weten. Nu kennen we u... 't Is de notaris! Ik wil de waar heid weten. Die woekeraar en uitzui ger heeft hier rond geloopen om u op te maken tegen mij. En gij gelooft hem. O-, gij dwaze menschen toch. Ge hebt den notaris verwenscht om zijn gewoeker, ge zijt door hem verdrukt geweest. En nu laat ge u weer door hem hein vloeden. Ge weet dat hij jonkvrouw Magda van rooverij be schuldigde. Wie weet wat ze uitgestoken heeft. En misschien is haar plaats wel te Brugge bij de bende. Maar rijke menschen krijgen alles gedaan. En nu zit ze met den bezembinder en zijn wijf op uw kasteel. ('t Vervolgt.) BUREELDOOZEN ter drukkerij dezer.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5