11 NOVEMBER 1918 a Abeele. Prachtige Geloofsbelijdenis. MEI LOTTE i Politiek Overzicht WEEKBLAD s 30 CENTIEMEN. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Proparanria Propaganda ""propagandamiddelen. KROOSTRIJKE GEZINNEN LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIREE - BEDDSVELLEN MEUBELPAPIER fj§! - Alls Siireeimeubehm usrgadsring der üopcommissie tï m a i ZONDAG 10 NOVEMBER 1929.. 26e JAAR. Nr 45. Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo28 fr. Anderelanden: 34 fr. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs per inlasSühing4 fr. POPEHDTCHmAR Alle annoncen zijn vooraf te betalen |en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat tran bedient, en niet aan ons. «J Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. De schoonste dag dezer eeuw Ik keu er geen schooner, en de Heer wezé gedankt en gezegend, die hem ons schonk, na deze bloedige geese- ling van vier lange jaren, waarmede het booze menschdom zichzelf tuch tigde. 'Die dag maakte een einde aan de slachting die tien millioen lijken maak te. Hij verbood voortaan, het men- schenmoorden verdienstelijk of lof waardig te heeten. Hij heeft niet oogenblikkelijk al ons leed verholpen, hij heeft niet iedereen bekeerd. Er bestaat geene roede waar mede men een half vernield wereld deel hij een tooverwoord terug uit zijne puinen doet rijzen, en menschen die zich bezopen hebben aan, vergift of bloed, blijven een tijd dronken. Maar millioenen moeders smaakten diep dag de zoete hoop hun kind terug te zien, en van boven onze hoofden heeft de groote maaier zijn scherpe zeis weggenomen, dat eene nacht zwarte schaduw spreidde over den met bloed doorweekten grond. De klok die dan opging heeft zooveel balsem in de harten gestort als Roe land van hier en elders er angst en vertwijfeling in zaaide. Wij leven wel is waar nog in den roes van de na-oorlogsche verdwazing. Er is een tijdstip van revolutie en anarchie op het moordregiem gevolgd. Het was te denken, dat de geest van opstand zou pogen gebruik te maken van de verzwakking die over de vol keren gekomen was, om zijn rijk van geweld te grondvesten. Vooral een uitgeput getal staat aan de ziekten en plagen bloot. Ook de hebzucht heeft met hare ge kende harteloosheid den toestand uit gebaat. Welk een slachtveld ontsnapt aan de hyenas, de grijpgier en den roof. Maar op Rusland na, heeft de wet telijkheid vooral vasten voet verkre gen en indien de toestand hier en daar nog dictatoriale maatregelen vergt, de orde heerscht toch weder, en de wet teloosheid werd geringeloord en tot onmacht gedoemd. Maar wat de groote zegening van dien beroemden Sint Martensdag uit maakt, 't is dat hij.vaar.xle ..eetste maal sinds de wereld bestaat, de volkeren bijeen bracht tot het bestendigen van den vrede. De Volkenbond leeft, en wordt hij niet bejegend door al de zachtmoedi- gen met den eerbied dien hij verdient, eilaas, het moet een troost zijn voor alle eerlijk, vredelievend gemoed, te zien hoe alle sabelslepers, kanonnen gieters, onmenschen, roemzuchtige vechtersbazen, oorlogswoekeraars en lijkenroovers, er hun haat, hun slijm, hun venijn naar spuwen en hém behan delen met eene woede, eene razernij, die zij nimmer jegens eenigen vijand hebben betuigd. De Volkenbond is een gebaar van medelijden met het blinde mensch dom, steeds dolend op den weg der vooreeuwsche barbaarschheid Het is de noodigste instelling van alle tijden. Zoolang den massalen moord aangenomen wordt en gedoogd en verrechtvaardigd, zoolang hij niet vervangen werd door eene wederland- sche rechterlijke bank, met straffende sancties, is alle rechtspleging onzin, is zij enkel eene camoufleering van den beschavenden toestand, die het men- schenmoorden aanneemt, als de dol ken de voorgeschreven lengte hebben, en de vechters de bepaalde macht. Deze rechtbank, door alle volkeren samengesteld, waaraan alle volkeren zijn onderworpen, beoogt de volken bond te worden. Hij is de wal die het menschdom op werpt tegen een verbolgen bloedzee, waarin de wereld moet vergaan, een beroep op de bezinning, op dé gezonde rede, op het besef van eigen behoud. Tiito mihoen vermoorden... Veg V'narbij tien millioen gansch onscluldï-jge kinderen, ouderlingen, vrouwe^f gedood door uitputting, en door het verdriet, dat zevenvoudig zwaard dat Onze Lieve Vrouw haren titel van Moeder der smarte bezorgde. Gedood door de wanorde, door den op bloei van al de zonden die welig tieren in en na dien tijd van doemnis. Wij weten niet of de vredeklok, vier ontwaking wij thans vieren, den eeuwigen vrede heeft ingeluid, of zij nog ooit wordt tot zwijgen gebracht door den hellehond die den nieuwen oorlog uitbast, maar het princiep dat de Volkenbond op de wereld bracht, kan niet meer vergeten worden of uit het gemoed gejaagd. De fakkel die hij over eene verwoeste wereld opstak, kan nimmer meer gedoofd. Hens zal de Vokenbond den oorlog overwinnen en aldus het menschdom toelaten den eersten stap te doen op de baan van vooruitgang en bescha ving, die toch niet kan gezet, zoolang twintig millioen menschen slachten, een niet te vermijden ramp, ja, eene noodzakelijkheid, zelfs eene weldaad Wordt geheeten. De vrededag, die wij nu vieren, zal misschien de eerste zijn die over een Wereld rees die aan den oorlog ver hakte. WANNES. PRIJS DER WEEKBLADEN voor 1930. Vanaf ln Januari zal de prijs van ons blad gebracht worden op 35 centiemen per nummer; 17 fr. voor een abonnement in Stad; 18 fr. voor een postabonnement in 't Land. Tot deze verhooging van 5 cent. per nummer werd besloten door om trent alle Uitgevers van West-Vlaan- deren in algemeene vergadering. Gedurige stijging van loonen, papier, enz. verplicht ons daartoe. We danken al onze Lezers en hopen dat ze ons in 't vervolg trouw zullen blijven. De lichte prijsverhooging zul len wij hun vergoeden door steeds te trachten 011s blad meer en meer aan trekkelijk en boeiend te maken. DE POPERÏNGHENAAR. voor de katholieke Pers. Katholieken doet uw plicht. Onlangs konden we de volgende korte mededeeling lezen in de dagbla den Op hun algemeene vergadering hebben de socialisten te Gent besloten 5.000.000 fr. te besteden aan hun dag blad Vooruit Deze som werd met algemeene stemmen goedgekeurd en zal door de verschillende organisaties gestort worden Dat is kort, maar dat zegt veel. De katholieken konden dit wel eens overdenken. De socialisten oordeelen het noodig hun dagbladen te verbeteren en op modernen voet in te richten. Zij oor deelen het noodig de propaganda voor hun dagbladen te moeten versterken en daarvoor wordt de som van 5.000.000, zegge vijf millioen, uitge trokken. En van waar moet dat geld komen Gij peinst zeker van Anseele, de millioenrijke grootnijveraar Hij heeft toch genoeg millioenen gewonnen, 't Mag er wel vanaf ten voordeele van 't arme werkvolk. NeenAnseele stelt zich wel aan als leider van 't socialisme, maar hij houdt zijn centen voor hem. Daarin doet hij niet beter dan de vervloekte kapitalist. Of dan komt het uit den bloeienden bank van den arbeid? Nogmaals mis. De winsten komen ten goede aan de naamlooze aandeelhouders, juist gelijk in de zoo gehate kapitalistische onder nemingen, noch min noch meer. En deze lieden willen wel rijk worden van 't socialisme, maar er iets voor geven, dat is wat anders. Ze werken immers voor 't werkvolk, dat deze. het dan ook betalen. En inderdaad deze. som komt uit de kas van de organisaties, dus uit den zak van den werkman. Dat zullen de werklieden betalen En daarbij mogen zij reeds 0,35 fr. geven voor hun blad, in plaats van 0,30. Dat is schoon. 't Is spijtig dat het voor zulk een zaak is, maar deze daad van solidari teit is schoon, is bewonderenswaar dig. Deze kunnen ten minste geldsacri- ficies doen voor hun zaak. Het dagblad is liet groote propagan damiddel voor hun gedachten. Daar mee moet de partij aangroeien en voor dat doel, stort ieder lid zijn deel. Dat is schoon! En wat zal men daarmee doen Vijf millioen is een heele som. Daar mee worden nieuwe, groote drukma- chienen aangekocht. Men zal er een schoon blad van maken. Doch dat is niet alles. Daarmee wordt propaganda ge maakt. Verwacht u aan een groot offensief. We zulen overstroomd worden door Vooruit 0.111 nieuwe lezers te ma ken en iedere socialist wordt opnieuw propagandist. Hij heeft er immers zijn geld ingestoken. En de katholieken DOEN ZIJ HUN PLICHT Zullen wij laten gebeuren? Zullen wij toezien of zullen wij afwachten? Iedere nieuwe lezer van Vooruit wordt socialist en verliest zijn geloof. Mogen wij toezien op dat werk van onchristening Maar kunnen wij iets doen We kunnen ten minste evenveel als de tegenstreverpropaganda voeren voor onze bladen. Dat ieder katholiek een nieuwe le zer aanwerve voor zijn blad. Wie kan dat niet? Uw gebuur koopt geen dagblad. Dringt er een binnen. Leent hem uw blad en overklapt hem, doet hem ver staan dat hij zelf een dagblad moet nemen, dat hij daarmee de goede pers steunt in haren strijd tegen den was- senden vloed van de slechte pers. Dat kost 0,30 of 0,35 fr. per week. Op het einde van de week is dat ge noeg voor een pinte bier, maar daar voor krijgen ze iets beters dan een pot. Laat ons maar overtuigd zijn dat al die menschen vroeg of laat een dag blad nemen, en zijn wij niet voor, dan is er veel kans dat er een slecht bin nen komt. In uw gebuurte trekt men een slecht dagblad. Tracht er uw eigen blad bin nen te draaien. 'Nen truc! We kunnen gemakkelijk de nieuws gierigheid opwekken; «Jan of Gust, hebt ge 't reeds gelezen Ge moet dat lezen, 't is de moeite weerd. Kwestie van binnen te geraken. Maar doet dan voort en houdt volalle dage moet gij hem uw blad in de handen stoppen. Weldra zal uw gebuur er zelf naar vragen. Dan is het oogénblik daar om het te zeggen«Gust, laat uw blad schieten, 't Is niet voor jongen. Nu hebt ge reeds genoeg kunnen verge lijken. Neem dees in de plaats. Daarmee hebt ge een nieuwe lezer gemaakt en dat is een dubbele winst een slecht dagblad min en een goed meer. Ah, ze vertellen ons van een jonge dame die te Aarlen iu Luxemburg 200 slechte dagbladen door goede heeft kunnen vervangen, dan moeten wij niet denken, dat dit zoo van zelf heeft gegaan. We kunnen ons voorstellen welke moeilijkheden ze daarbij heeft ontmoet en overwonnen, en wat een som van taaien moed zij heeft moeten ontplooien. Doch wie kan ten minste niet éénen bewerken Gij hebt onder uwe keimissen, ka tholieken, anders brave, christene menschen, maar die ook slechte of onzijdige bladen koopen, zooalsLe Soir La Dernière Heure Het Laatste Nieuws enz. Waarschijnlijk weten zij niet eens dat zij daarmee kwaad doen of zij peinzen er niet op. Kunnen wij deze menschen niet waarschuwen Een woordke doet zooveel Doet hun oogen open EEN DERDE VAN DE LEZERS DER SLECHTE BLADEN ZIJN- KATHOLIEKEN, Zij behooren tot dit getal van ka tholieken die slechte dagbladen koo pen en lezen, da,t is ten minste een derde van hun lezers in ons land. Zij geven dus ook hun geld aan slechte bladen, alle dage 0,30 fr., dat is bij de 100 fr. op een jaar. Daarmee steunen ze deze bladen, zij vullen hun lezers aan en bijgevolg dragen zij met een de schnld dat zulke bladen meer gelezen en meer gekocht worden en beter kunnen bestaan, ten nadeele van de goede bladen. Dat al deze katholieken hun plicht doen en op denzelfden stond verliezen al deze bladen 1/3 van hunne lezers, ten voordeele van onze eigene bladen. DE KATHOLIEKEN GEVEN JAAR LIJKS DRIE MILLIOEN FRANK EN MEER AAN SLECHTE BLA DEN. Zegt hun dathun geld is ook hij deze millioenen. En men overdrijft niet; neemt vijf katholieken per {ja- rochie over heel het land, daarmee komt men tot de kolossale som van 1 millioen en half. Welnu hoeveel meer katholieken zouden er niet ziin die slechte bladen koopen en bijgevolg met hun geld. meewerken aan al het kwaad door deze bladen gesticht? Ziet slechts rond u. Het is verbijs terend. Overal zien wij katholieken slechte bladen lezen. Zagen wij reeds liberalen of socialisten met een katho liek dagblad in de hand Zoo geven wij millioenen aan onze tegenstrevers en daarmee voeden deze katholieken huil geest met slechte le zingen. Dat zijn feiten en waarheden die niet luide genoeg kunnen uitgebazuind worden. Mén zou ze moeten uitbellen. Men zou \iet moeten uitschreeuwen, dat de ooren ervan tuiten. Men zou ze in vlammende letters en met mon stercijfers moeten uithangen in onze lokalen, aan de kerken, in ieder chris ten huisgezin. Dat" moeten wij zeggen aan onze kennissen die zich daaraan schuldig maken. Dat moeten wij aan hun ver stand brengen. Wie kan dat niet Zoo kunnen wij propagandisten zijn van het goede dagblad en iedereen kan dat. Moeilijk is het niet en veel tijd vraagt het ook niet. Uit de christene huisgezinnen de slechte bladen. In ieder christen huis gezin een goed dagblad. Ieder katholiek helpe daaraan mee. Maar laat er ons niet op slapen. Nu is het nog tijd, doch 't gevaar dreigt. De handen uit de mouwen en allen aan 't werk voor 4 welzijn en 't geluk van ons katholiek volk. Laat ons het terrein bezetten voor de vijand aan rukt. P. G. qSV3BffiWHWSnnMHHiKHUMaSB«!&k Gewestelijke Bond der van 't Poperingsche. Noordschote, Oostvletéren, Proven, Kousbrugge, St Jan-ter-Biezen, Wa- tou, Westvleteren, Woesten, Westou- trè, Reninghe, Dranoutre. Belangrijke voordeden werden dooi de werking van den Bond reeds bekomen voor de kroostrijke gezin nen, namelijk 1. - Aanzienlijke vermindering van rechtstreeksche belastingen (bedrijfs belasting en supertaks). 3. - Gezinstoelagen aan de ambtena ren ran Staat, Provincie en Gemeen ten en aan de bedienden en de werk lieden in al de openba,re diensten en in vqje nriyafe ondernemingen. 3! - Afslag van schoolgeld in vele onderwijsgestichten. 4. - Afslag in vele winkels. 5. - Afslag van 50 op den prijs der reiskaarten op treinen en trams ten gunste der gezinnen die minstens 4 kinderen hebben beneden de 21 jaren. 6. - Vrijstelling van militairen dienst, mits zekere voorwaarden, voor den eerstopgeroepene in een gezin van 6 kinders en nog meerdere voordeelen wanneer de omstandigheden zulks toelaten. Veel reeds werd gewonnennog veel moet verkregen worden, name lijk 1. - Afschaffing der verbruikslasten, die een belasting uitmaken gelegd op het aantal kinderen. 2. - Veralgemeening der gezinstoe lagen. 3. - Merkelijke vermindering der erfenisrechten ten voordeele der kroostrijke gezinnen en volkomen af schaffing van het erfenisrecht in rech te lijn voor de gezinnen van ten min ste 4 kinderen. QROOTB KEUS TBR TROUWE bij SANSEN-¥ANfc§ESTE GASTHUISSTRAAT. 15. POPERINGHE Op Zondag 10 November 1929 zal door gansch het gewest Poperinghe een groote propagandatoclit onderno men worden voor de kroostrijke ge zinnen.' Plaatselijke bonden zullen opgericht worden in al de gemeenten van het gewest waar thans nog geen bestaat. Te 3 uur nanoen stichtingsvergade ring met voordracht op de hierna ge melde plaatsen Beveren a/Yzer, Crombeke, Locre, Nog over de Vijfde In het beknopt verslag van de hop- commissie (d. d. 30 October), dat wij in ons nummer van 3 November reeds gaven, konden wij niet breedvoerig al de besproken punten weergeven. Nopens het tolregiem, heeft Baron de Bethune, Volksvertegenwoordiger van Aalst, gewezen op de vreemde hop, vooral Engelsche hop, die hier mits een laag invoerrecht van 60 frank in kwam. Namens den hopbond van Aalst stelde de achtbare afgevaardigde de vraag of de grenzen niet konden ge sloten worden voor vreemde hop Daarop antwoordde de voorzitter, M. Warnauts, hoofdinspecteur van den landbouw, dat de grenzen voor vreemd vee of vreemde landbouwproducten maar kunnen gesloten worden als er veeplaag in den vreemde heerscht of dat de vreemde landbouwproducten een gevaar van besmetting voor onzen landbouw zouden opleveren. Doch de heer Baron de Bethune wedervoer dat er in Aalst door som mige publicaties (onder andereDe H opstifd iek ring en Inlichtingsbureel van West-Europa, en door het dag blad Het Nieuws van den Dag I de meening verspreid werd dat de Roo- de Vlekziekte of Peronospora in Belgie binnengesleept werd inet de duizende centenaars Engelsche hop 1924, die hier in 1926 binnenkwam. Daarom vroeg hij dat het toezicht van wege den Plantenziektendienst zou ven- scherpt worden bij den invoer van vreemde hop, zoowel als van andere gewassen De heer Staatslandbouwkundige Lindemans antwoordde daarop gevat dat de nieuwe plaag of Peronospora reeds in 1924 woekerde in het Land van Aalst, en in 1925 in het Land van Poperinghe, dus twee jaar eer dat de beruchte Engelsche hop hier ingevoerd werd in 1926 en 1927. De besmetting onzer Aalstersche en Poperingsche hopvelden is geenszins een gevolg van den invoer der Engel sche hopwant die droge hop is door het drogen en het sulferen op den drpogast ontsmet. Immers volgens de geleerde deskundigen Marchal (van Gembloers) en Sorauer worden de kiemen dezer besmettelijke ziekte of Peronospora gedood zoodra de hop op 42 graden gedroogd wordt; in de Engelsche en in de Belgische droog asten droogt men op 45 tot 55 graden, zoodat, met het sulferen daarbij, al de sporen van Roetdauw, Schimmelziek te en Peronospora totaal gedood wor den. Maar is die hop niet ingekomen in Belgie zonder inkomrechten te beta len, zoo beweert een Commissielid daartoe haalt hij sommige praatjes van Poperinghe aan. De heer Voorzitter.en andere Com missieleden leggen uit dat de vreemde hop, die naar stapelhuizen of douan- depots gebracht wordt, hetzij hier in Belgie, hetzij in Duitschland of elders, geen inkomrecht betaalt totdat zij verkocht is. Wordt die hop verkocht en uit het .stapelhuis gehaald om naar een handelsmagazijn of een brouwerij De indrukwekkende stoet van Christus op het praalbed omringd van Vlagge, Katholieke Wacht, Oud Strijders, Lichtdragers en de vrome me nigte dorpelingen op weg naar 't Kerkhof, waar de Zegening van 't Kruis en het Slotsermoen der prachtig gelukte Zending gedaan werden op Zondag 3 November 1929. GHaSBSHBSSBHB gevoerd te worden, dan wordt zij ge- dedouaneerd, dat wil zeggende 1 in komrechten worden dan betaald. Voor die Engelsche hop heeft het Ministe rie geen het minste voorrecht toege staan, alhoewel sommigen zulks ten onrechte beweren. Als Belgische hop naar Nurenberg gaat, dan komt zij ook omtrent altijd in Transietlager of douanenstapelhuizen, zonder inkom rechten te betalen. Die hop betaalt geen tolrecht, indien zij weder uitge voerd wordt naar een vreemd land maar wordt zij verkocht aan een Duitschen handelaar, die ze in zijn ma gazijn wil bergen en verhandelen, zij moet eerst gededouaneerd -worden. Dat is het tolregiem voor de tolstapelhui- zen in alle landen. Daarop verklaart zich de heer Ba ron de Bethune voldaan over de gegè- ven uitlegging in zake invoer van En gelsche hop. Andere leden drukken den wensch uit dat de dagbladen geen valsche maren meer zouden verspreiden no pens de oorzaken van Roode Vlek ziekte. Pér naasten' geven wé nóg meer uit leg over dit gewichtig punt. 5 Koopt niet den eerste den beste Onfroomar. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer g a Ont oomers R/IELOTTE, N. V. REMiCOURT In afwachting... Er zit spanning in de Belgische lucht. Men heeft er feitelijk de ope ning van het Parlement niet kunnen afwachten om den strijd van recht tegen voorrecht te beginnen. Sla gelijk welk Belgisch dag- of weekblad open en ge zult er artikels in vinden die handelen over de Vlaam- sche kwestie. Dat de handhavers van het voorrecht zulke hevige aanvallen doen is een verblijdend teeken. Die geweldige pennestrijd kan niet blijven duren. Alzoo komt er toch eerst of laatst klaarte. In de laatste dagen is er geheel wat voorgevallen. Bemoedigend is het, dat de Liberale partij besluiten genomen heeft die breeder zijn dan hetgeen men langs dien kant zou verwacht hebben. De socialisten zien nog geen haast in de oplossing der Vlaamsche kwes tie. Volgens hen moet de bespreking van het ontwerp pp de verzekering en de belastingsontwerpen eerst ter behandeling komen. Met de begroo tingen daarbij zou de Vlaamsche zaak voor hen wel op de lange baan mogen geschoven worden. De Katholieke taalcommissie heeft niet gegeven wat men er met reden van had mogen verwachten. Eerst hebben de Vlaamsche Katholieken de eischen van het Vlaamsche volk uit eengezet.. Men verwachtte dat de Waalsche Katholieken dan hun stand punt zouden bekend gemaakt hebben. Zoo ver is het echter niet gekomen. De Katholieke taalcommissie zal hare werkzaamheden later hervatten wan neer zij na de heropening der Kamer in voeling kan treden met de geheele rechterzijde. I11 andére woorden de Katholieke Walen krabbelen achter uit. Zij zijn zonder twijfel onder den indruk van de geweldige perscampag ne die gevoerd wordt door de Walen en door de franskiljons in Vlaanderen. Zij dragen echter een groote verant- woordeljikheid tegenover de Katho lieke partij eni tegenover het land. Hunne houding van thans zou wel noodlottig kunnen worden. Op 9-10 November houdt de Fede ratie van de Katholieke Kringen haar 56e zitting te Bergen. Daar ook zal over het Vlaamsche vraagstuk gehan deld worden. Alhoewel de Gentsche franskiljons nu reeds door alle middels de uitspraak van Bergen willen beïn vloeden, hopen wij dat politieke wijs heid ten grondslag zal liggen aan den toon van de bespreking. Van de Vlaamsche Nationalisten hooren wij niets bepaaldelijks. Maar het is nochtans zeker dat zij op dit oogénblik in hunne handen staan te wetten. De franskiljons van Vlaande ren doen hun uiterste best om -zooveel kórëri mogelijk tè dragen* naar den na- tionalistischen molen. Wat de Regeering betreft, men hoort nog van niets in betrek met de Vlaam sche kwestie. Zij is feitelijk de schuld van de geweldige spanning die heerscht in ons land. Zij heeft reeds geweldig veel tijd verloren en verliest er maar altijd voort. En verloren tijd komt nooit terug", zelfs niet voor een Minister Jaspar. Vriendelijke raad. Tijdens de viering van den Vlaam- schen letterkundige M. Cyriel Buysse gaf Leeraar August Vermeylen aan Minister Lippens den vriendelijken raad dat hij bij sommige zijner colle- gas in de regeering er op zou wijzen dat zij, indien zij het Vlaamsche volk nog tijdig willen inhalen, dadelijk moe ten overstappen in den sneltrein. Zij zitten al te lang in een ouwerwetschen bomméltrein. 't Was liefelijk gezegd, maar het teekent echt den geheelen toestand. Nummer 1002. Een schaterlach is deze week in het Vlaamsche land opgegaan, wanneer door het maandblad van het Vlaamsch personeel en door de dagbladen be kend gemaakt werd dat op 7 October laatst nummer 1002 verschenen is 1002 is den zooveelsten ministerieelen rondzendbrief om tot onverbiddelijke toepassing van de bestuurlijke taalwet aan te dringen De bestuurlijke taalwet werd in 1921 gestemd en de 1002 ministerieelen om zendbrieven konden nog niet beletten dat deze wet in elk departement, van den Minister tot den laatsten aehter- looper, op eene -schandige wijze over treden wordt. De Vlamingen hebben genoeg aan zulk paaiwater, voortaan lusten ze iets beters, veel beters zelfs. Goed nieuws. Tijdens de vergadering van het be stuur van het Algemeen Christen Werkers verhond, heeft Minister Hey- man gezegd dat de Regeering zich akkord heeft aangaande de sociale po litiek alvorens over te gaan tot het onderzoek van de vermindering der belasting. Wat de oplossing van het Vlaam sche vraagstuk betreft, gaf Minister Heyman de verzekering dat de Re geering het initiatief zal nemen tot de oplossing van dit vraagstuk. Koninklijk bezoek. Uit goede bron wordt gemeld dat de Koning van Italië aan Z. H. den Paus een bezoek zal brengen in het begin van December, ten laatste op den 7n. Koning, koningin, de kroon prins en al hun andere kinderen als ook de overige leden van het konink lijk huis zouden bij dit bezoek aanwe zig zijn. De audiëntie zou een intiem karak ter dragen en de Paus zou de konink lijke gasten tot den ingang van de troonzaal ontvangen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1