Fl. Vandevoorde De Wilde Ruiter g e i> a c Hr e m as™ Boter straat, YPEE Goede Waar de Beste Reklaam uit de maan der Streek ;r ('t Vervolgt.) .DE POPERINGHENAAR BI. 5. 10-11-1929. N' 45. Zonder baard en knevel, zouden ve len die nu leeuwen schijnen, maar apen zijn. potdorie dan-zijt ge kort van memorie. Die von Bulow was nu ne keer n goeie Duitsch. De man zegde dat Kwaadsprekerij is gebrek aan ver- als hij nog aan de regeering was ge standwie geen vleesch te eten heeft, weest, de oorlog in 1914 niet zou uit- knauwt aan de beenen. gebroken zijn. Dat is heel wat eerlij- i ker gesproken dan zijn opvolger deed I méneer Bethman Hollweg, die het ak- Het Paradijs is een berg, welken koord tusschen Belgie en Duitschland men beter met gebroken en gek wet- 'een vodje papier noemde, ste beenen beklimt dan met heele en j EN WIE DAT nu ook zes voeten onder de aarde ligt, dat is de uitvinder van de postkaarten met prentjes op Molag. Op de slip van achter, zei de Zjuze... Goed! zei de advokaat. En op welke slip staat het moleken van Ga- lom. Op de slip van voor! zei de Zju- O! zeker... ze kunnen fransch en fransche complementen, vlaamsch al leen gebrekkig - maar dat is sjiek; ze kunnen pianospelen en hun achter- gezonde. HET manneke Heele dagen, Zitten klagen, Haalt verdraaid geen zierken uit.. Dat dus schalie Voor u alle Het muziek van lier en luit. Goed gesproken, zegt Marenta, die ook liever een vroolijk gezicht ziet dan een figuur van zeven ellen voor nen frank. Vroolijkheid dat is voor groot en klein de beste medecijn. Alle doktoors zullen u dat zeggen en aangezien het Manneken uit de Maan 7.oo specie is van nen mislukten dok- toor, mag hij ulie dien raad ook wel geven. Geven rijmt met leven. Om te leven is er water noodig. In Brussel is er gebrek aan water, en het vaterbestuur heeft weer ne keer laten weten, dat, als de menschen zoo voort gaan met water te verbrassen er een hola zal worden gesteld. Marenta zegt dat het nog erger is dan in de honds dagen. Wie heeft dat nu ooit gehoord omtrent in den winter zitten en dan nog water te kort. Alleege zult nog toeren gaan zien: Straks loopen alle sjieke uffrawen met zwarte voeten. ALS GE XIET meer uit de voeten kunt dan zijt ge te beklagen. Dat heeft moederken Van Lierde te Brussel he laas maar al te wel ondervonden, 't Mensch zat stijf van 't flerecijn in beuren zetel, toen 't in haar kamerken begon te branden, 't Oudje schreeuw de zoo luid het kon en riep om hulp. Maar ja, 't mensch woonde hoog en droog onder de pannen en niemand die er iets van hoorde. En zoo is ze levend verbrand. Triestig! Triestig! IN DUSSELDORF. in Duitschland, gebeuren er ook triestige dingen. Daar zijn dit jaar reeds 7 vrouwen ver moord, die 's avonds over de straat gingen. De moordenaar wordt ginder genoemd de gek met de groene oogen. Ze zoeken hem maar ze kunnen hem niet vinden. En daarom vrienden luistert Naar 't geen dat ik u zeg Hebt gij soms groene oogen Blijft dan uit Dusseldorf weg. ONZE SJAREL heeft blauwe oogen en pikpotzwart haar. 't Is een ferme kadee te wege en hij is 17 jaar. Ma renta zei me: Manneken, ik geloof dat onze Sjarel reeds naar de meiskens ziet. En waarom peist ge dat, Maren ta? vroeg ik, Hewel, zei ze: zie ne ne keer wat voor een pampierken ik in een van zijn boeken heb gevonden. En Marenta gaf mij het pampierken en ik las O! gij met uw blonde haren Deel er mij een bles van meê... Eeuwig zal ik die bewaren In den zak van mijn gilet! Wat gaan we daarmee beginnen? vraag Marenta. Met die haren vraag ik. Wel neen, zegt ze, met dat geval... 'k Zal er ne keer 'n nacht op slapen... Dat antwoord stelt Marenta niet ge rust en ze klaagt: daar zijn geen kiji- deren meer. EN VOX BULOW is er ook niet meer. von Bulow! ge weet waarschijn lijk niet wie dat, is. Hewel Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 66 Gij meisjes, jongens uit het ronde, Ge hebt reeds naar elkaar Zoo 'n postkaartje gezonden. ROMAN A. HANS. Neen, ge stapt te voet met al de andere gevangenen. Boeit hem beval de chef. Wat mij boeien! Maar het gebod werd uitgevoerd. Robert werd bij de andere gevan genen gevoegd. Jonge mannen, die den vorigen avond met gezellen de gen darmen hadden aangevallen. De groep vertrok. Jan Posteels was buiten het kasteel. Hij wenkte de Pen knechten. En plots sprong hij tus schen de hoornen en greep Pier Huige vast. die van achter een dikke beuk alles hekeek. Hij werd nu verrast. Zoo'n kaartje met veel bloemen op Daar stond op geschreven... Ik houd van u, o lieveling Voor gansch het leven. Hewel't was een zekere Ludwig Zremer die het eerst het gedacht op vatte prentkaarten te verkoopen. In 't begin waren het niets dan zichten uit dorpen en stedenlater werd er van alles opgezet... en zooals 't ge woonlijk gaat, kwam de ondeugd er zich meê bemoeien en werden er slech te en gemeene kaarten gemaakt... Te genwoordig worden alle jaren miljoe nen en miljoenen van die kaarten ver zonden... Maar die arme Ludwig Zre mer is er niet rijk meê geworden. Geen fortuin heeft hij verworven, Zoo arm als Job Is hij gestorven. EN ADAMS de dierentemmer die te Lyon door een leeuw werd gebeten is ook aan zijn hekomen wonden ge storven. Leeuwen temmen Al zijt ge nog zoo klqek en fel Is voorwaar Een gevaarlijk spel. Dat hebben de franskiljons in Belgie ook ondervonden. Ze dachten den Vlaamschen Leeuw te temmen en na den oorlog riepen zede Vlaamsche Leeuw is dood Maar neen De Vlaamsche Leeuw Is kloeker dan weleer... En als hij brult, beteekent dit: Nu fopt ge mij niet meer. Dictus was naar 't beestenspel ge weest en had daar gezien dat er een lieve dierentemster in 't kot stond en dat er twee leeuwen hun kop op haar schouders kwamen leggen en de die rentemster stond daar zoo gerust hij als ik en gij in een schaapstal. Dat durf ik ook! riep Van Zanten uit... Wat! zei Dictus... zoo tusschen de leeuwen gaan staan Neen, antwoordde Van Zanten... mijn kop op haar schouder leggen... VAN LEGGEN GESPROKEN. Om de kiekens meer eieren te doen leggen, moet ge 's morgens vroeg elektriek licht in 't kiekenkot doen branden. Zoo schrijven ze toch in een kiekenkwee- kersgazet. Ge kunt het ne keer pro- Deeren. ALS GE PROBEERT een handels merk na te maken, wordt ge gestraft door de wet. Als ge mij niet gelooft, runt ge ne keer beginnen, met bank- brief kens van 1(XX) frank na te ma ken. Te Antwerpen was er een zekere Molag en die verkocht hemden en die rad op die hemden een handelsmerk gezeteen rondeken en dat rondeken stond op de slip van achter en daar stond bij gedruktmerkHet Mole- een. 't Moet zijn dat het goede hemden waren, want daar werden duizenden en duizenden van verkocht. Een con- curent in dezelfde straat was daar over jaloersch en die concurent. Galom geheeten, besloot ook hemden met een handelsmerk te verkoopen. En hij zette ook een rondeken en doopte zijn hemden ook: Het Moleken. Ja maar Molag trok Galom voor 't gerecht en zooals te verwachten was werd Ga lom veroordeeld omdat hij een han delsmerk had nagemaakt. Maar de ad vocaat van Galom zeimijnheer de Zjuze, ge bedriegt u... het is niet het zelfde merk. Ik zie er geen verschil in, zei de Zjuze die met de slippen van de twee hemden in zijn handen zat. Toch wel, zei de advokaat... Zie eens goed... Op welke slip staat het moleken van -- Er is iets gebeurd, zei ze dadelijk. O, ja... iets ergs...! O, zult ge dan nooit gelukkig mogen zijn, gij. die liet toch zoo verdient! kreet haar pleegmoeder. Heeft Robert een ongeluk gekre gen vroeg Magda ontsteld. Neen, neen... hij is goed gezond, de jonker, maar er zijn Fransche gen darmen gekomen.. ze... Perfectging de advokaat voört. werk draaien als een vigge dat pas Dus is er een verschil: want het mole- begint te loopen... Ze kunnen zelfs op ken van Molag is een... windmolen... hun hooge hielen blijven rechtstaan terwijl het moleken van Galom een... als een kunstendoener, maar ze ken- watermolen is... Vrijgesproken! zei nen niets van opvoeding... niets van de Zjuze. Marenta kijft En gromt en scheldt Omdat ik dat grapken Hier heb verteld. En ze zegtwat moeten de alder- liefste Lezeressen van De Poperin- ghenaar wel niet van u peizen. Wel! Beter twee handen dan een snoezig simpel dit: dat ik de waarheid heb ge- snuitje. Ze staan meer voor den spie- zet?d, precies lijk dien advokaat. gei <jan voor waschkuip en cuisinière. Zijn ze niet vlug genoeg? Veel te vlug want ze zijn meer buiten dan binnen. huishouden... en weinig van den gods dienst. Wat zijt ge met zulke meubels in huis? Meubels heb ik genoeg. Zijn ze niet lief genoeg? Lieve snuitjes hebben ze zeker en 't moet hun alle dagen nog al wat werk vragen om hun smoeleken te verzor gen. Maar die snuitjes vragen duitjes. Een advokaat weet voor alles raad. zeggen de menschen. Maar te Zurich, in Zwitserland is er een advokaat van door gegaan, die voor meer dan 5 mil joen in 't krot zat. En 't ergste van alles is, dat hij met de centen van zijn klanten er van door is. MARIETTE TASY te Luik trok er verleden jaar ook van door met de cen ten van beur papa. Ze ging aan cinema doen. Maar nu is 't uit met hare droomen Ze is poverkens naar huis g"ekomen. De centen weg zij zucht helaas Wat was ik domwat was ik dwaas Arme meiskens, die hun kopken la ten op hol brengen door die cinemare clame. In de H. Schrift staatvelen zijn geroepen, weinigen zijn uitverko ren. En dat is hier zeker het geval. Oppassen is de boodschap en als som mige gazetten lokartikels of reklamen schrijven, ziet dan eerst twee maal uit uw oogen, voordat ge u laat vangen. DE VOLGENDE RECLAME gele zen in een Hollandsche gazetTe koop een pracht melkkoe bij de weduwe q f cn j Stoel, die 600 kilo weegt. Hewel! dat vanafPde'eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek Zijn ze niet fijn genoeg? Veel te fijnwant ze vallen omver als ze een borstel in handen pakken of grof werk verrichten. Zijn ze niet teerhartig genoeg Veel te teerhartig want ze hou den meer van een hond of een kat dan van kinderen. Zij ze niet... Och kom Miel... laat ons daar over zwijgen... 'k Vind er tot hiertoe nog geen naar mijn goesting... En daarom zal ik nog maar wat wachten. Ongelijk hebt ge niet. Dag Jef. Dat Miel... Alderliefste Lezeressen Wil mij hier toch goed verstaan, Allen kent ge toch de spreuk Wien het schoentje past trekke het [aan 't Manneken uit de Maan. «BBBBBBBBBBBBBBBBBglBBBBBBSSMBB 1.600.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanai noet een kolosale weduwe zijn.. MKISKEN, zei Simpels tegen de serveuse in een staminee te Brussel... ik heb een frank laten vallen. Als ge hem vindt, geef hem mij dan morgen weer... en als gij hem niet vindt, moogt ge hem houden. En hier iets uit 'n almanak van 't jaar 60. PIER de leugenare wos ne plan- trekkere numero een. 't Gebeurde dikkens da Pier t'huus kwam in de kleene urkis, en nateur- lik, 't wos oltemets ekee karieljon. Up ekee, 't wos 't zelfde spel. Hoe laat es 't weere dê, vroeg ze wuuf. Zuust één, zei Pier, en meteen sloeg d'horlooize drie. Ma' Pier en verschoot da' niet in. Allei, allei, zei ie, we weten 't ooi dat 't één es... Ge moet da' geen drie keeren zeggen. En hier een samenspraak, die *k heil afgeluisterd op den tram te Antwer pen. Nog niet getrouwd, Jef? Neen, Miel, nog niet, op verre na niet. En nog niemand in 't zicht In 't zicht, jawel. Er loopen met ionderden meiskens die zoeken naar nen Jef gelijk ik. Maar juist omdat ze zooveel in 't zicht loopen, heb ik er geen betrouwen in. Goede waar prijst haar eigen en heeft geen reklaam noo dig. En wat vindt ge te kort aan de king van uw lot, zal de gansche premie toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotos- worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.090 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 10 Nov. 1 lot van 250.000 fr. op 20 Nov. 2 loten 2 3 15 1 Dec. 1 lot op op 10 Dec. op 20 Dec. 100.000 100.000 50.000 10.000 1 millioen 500.000 100,000 500.000 100.000 50.000 1 lot 2 loten 1 lot 1 lot 3 loten Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSï Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL* Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh» Ernstige Agenten worden gevmagd. SHBBaflBflBflflBBBBHBHBHHnBaBSSSBS BOEKBESPREKING meisjes van nu r Heur rokken zijn te kort, heur bloezen zijn te kort, heur mouwen zijn te kort, heur godsvrucht is te kort enfin er is zooveel te kort. Zijn ze niet schoon genoeg ge deed Ze schijnen zoo arm dat ze maar ralve kleeren meer aandoen en zoo slappekens dat ze op hun schouders niets meer verdragen kunnen. Zijn ze niet rijk genoeg? -De rijkdom zit in de ziel en niet in de sacoche. Zijn ze niet lief en schoon ge noeg? De ware lieftalligheid en schoon heid is -zedelijkheid en eerbaarheid... En de meisjes van nu loopen gepoeierc en geverfd gelijk oude meubels die een vernis van doen hebben. Ik vraag geen schilderij voor vrouw maar wel een echte onvervalschte vrouw. Zijn ze niet geleerd genoeg? Ze herkende den jongen man. Terug in de streek? vroeg ze. En waarom O, hebt gij jonker van Mae ré valsch beschuldigd Ge stelt u hier allemaal als rech ters aan, maar ge moet me seffens in vrijheid stellen riep Huige nijdig uit De bezembinder greep een stookijzer van naast den haard. Als ge nu niet seffens vertelt, wat Ln hebben ze Robert gevangen er achter die gevangenneming van den genomen r Ja. Maar waarom Ja, waarom Kr was zoo'n onge likte heer van een overste hij. Hij keek precies of hij ons allemaal ging opeten. Hij was ook zeer grof tegen den jonker. Waarom hebt ge mij niet geroe- We mochten niet van den jonker. Maar er moet toch een reden zijn om iemand aan te houden! En gaven ze er geen op jonker zit. sla ik u de hersenpan in! dreigde hij. Huige begon te laclipn. -- Peinst ge me zóó hang te maken spotte hij. Ik vrees uw groote woor den niet. Waarom hebt ge me zoo laf en valsch hier binnengesleurd? Is de weg voor het kasteel niet vrij Gij zijt een vuile spion! schreeuw de de bezembinder. Hij legde het haardijzer neer. Neen, dood slaan mag ik u niet, al verdient ge het al lang, nietwaard u T T) 4 Nog eens, er was met dien loebas Oïj hebt uw moeder en vader in 't graf Help me. riep Jan T osteels tot de j spreken. Maar de arme jonker geholpen. Altijd met den vijand ge rechten. e moeten dezen kerel mee- werd gronden als een moordenaar! sjacherd. tmen naar binnen. 't Js een schande. Er moet konkelfoes' Toe, toe, ik hen niet slechter ge- Fiers vriend had al de vlucht geno- zjjn Mijn man heeft een soort weest dan de broer van de jonkvrouw j men- 'spion aangehouden en hier binnen ge- daar. We waren beste kamaraden en Wat heb ik nu misdaan Sleurd. zelfs, toen hij een sukkelaar was ge- schreeuwde Huige. 1 j:n wat zegt die? vroeg Magda. worden, mocht hij nog bij ons in de W ij doen als de FranschenIk weet het nog niet... schuur slapen. Maar 't was leelijk van DE GEESTELIJKE BRUILOFT. Jef Claes. Prijs: 20 fr. Een roman waarin verteld wordt hoe Saar tje, het Joodsche meisje, thuis wegloopt op zoek naar waarheid. Ze doolt door de wereld met Ahasverus, den wandelenden Jood; ze zwoegen samen als Freeleu en Maarten, twee nietige menschjesze vinden geen bevredi ging in kunst en wetenschapze verkondigen aan het volk de nieuwe leer van het com munisme. Saartje wordt in een volksoproer gevangen en nu gaat ze den weg op naar het katholiek geloof. De nieuwe mensch wordt in haar geboren en ze zingt er haar Magni ficat om. Er staan mooie brokken in dezen roman Fantastisch vreemd en voor den man in de straat» soms moeilijk te verstaan, maar soms ook aangrijpend uitgebeeld. Alleszins geen banaal werk. Drukkerij «Excelsior», St Baafs, Brugge. O. F. M. ZIJN OFFER. Pater Juvenalis. Prijs10 fr Een missiedrama in 3 bedrijven dat ge bouwd werd naar de lotgevallen aan een missionnaris in China overkomen, tijdens den burgeroorlog tusschen de Noordelijken of regeeringstroepen en de Zuidelijken of om wentelaars (1925). Tao, een afvallige Christen, wordt hoofd man der Senpinn's of zoogenaamde levende afgoden, die beweren met eene goddelijke zending belast te zijn en het volk te redden maar weldra de christenen vervolgen. Hij wordt evenwel gevangen genomen en dan weder tot inkeer gebracht door denzelfden pater die hem vroeger christen maakte en dien hij bloedig bedreigd en beschimpt had Aanbevolen aan studenten en missiekringen. Drukkerij «Excelsior», St Baafs, Brugge. ^BBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBI haar van den goeden weg gebracht... ge weet dat zoo goed als ik. Tut, tut. ik zeidat ik u den kop niet mag inslaan, maar als ge ons niet zegt waarom ze den jonker meegeleid hebben steek ik tt toch in den donker sten kelder. En daar kan ik u houden zoo lang ik wil r Als mijn vrienden er niet waren Maar die zullen u doen hoeten. als ge mij kwaad doet! verzekerde Huige. De Franschen Ik zeg: mijn vrienden en 't is ge- ijk wie ze zijn. Maar pas goed op, vent... Ik heb geen zaken met de aan- ïouding van den jonker. Ge liegt! Ge wist dat hij aange- ïotiden zou worden [a. 'k Had het hooren zeggen en k kwam eens afloeren wat er zou ge- >euren. Wie kan mij dat verbieden? Wat doet ge in de streek Ik weet dat ik een uitgeschudde hoer hen, maar een mensch keert al ens gaarne terug naar de plaats waar hij geboren is en veel plezier heeft gehad. Ik kwam de schoone meisjes een goeden dag zeggen. Ge weet dat k veel vriendinnen had, juist als de broer van de jonkvrouw in zijn goeden tijd, vóór hij op strooi moest slapen en mijnonnoozele zuster den kop zot maakte, om eten van haar te krijgen Huige ik weet dat mijn broer eel misdaan heeft, maar hij heeft er sI>otte Posteels... We nemen ook een Ontsteld begaf Magda zich bij haar hem mijn zuster zoo te bedriegen. gevangene. pleegvader. Deze en de twee knechten Magda voelde wel dat Huige haar Jzwaar voor geboet, sprak Magda. En Huige werd binnen het kasteel hadden Huige nu in de keuken ge- wilde hoonen. Mijn zuster heeft haar eer ge- gesleurd. bracht. Uw zuster... tivv zuster, smaadde wroken, dat is al... en 't was haar Magda kwam uit haar kamer. Ze - O, wat is er toch gebeurd! kreet de bezembinder, ook zoo'n fijn stuk... [recht. Zag beneden de ontstelde gezichten. Magda binnentredend. De broer van de jonkvrouw heeft Maar de jonker heeft toch nie- i i DE ZIEL VAN IERLAND. O' Flanders. Prijs 14 fr. Een boek over Iersche vroomheid en Ier- schen heldenmoed, eene bloemlezing opge dragen aan de nagedachtenis van Pastor Denys, die zijn leven gaf voor zijn zwofe- gend volk O' Flanders staat reeds gunstig bekend door zijn boek over Ierland «ERIN». Ook in dit tweede werk dwingt hij onze bewon dering af voor een lijdend en strijdend volk, een volk van helden en heiligen. Niemand min dan onze volksschrijver en volksvriend Warden Oom schreef er eene inleiding voor en vraagt den verzamelaar dezer opstellen nog voort te vertellen. O' Flanders, geef ons volk nog zulke le- zenswaarde en deugddoende boeken. Zeer aanbevolen voor volksboekerijen. Drukkerij «Excelsior», St Baafs, Brugge. VOLKSOPVOEDING. Pol Roza. Prijs: 15 fr. Dit boek wil de volksschool schetsen van vóór den oorlog, haar traditioneele werking in het dorp, haar stelsel in de stad, haar op voeding tegenover het leven. De volksschool zooals ze dan was tot vergelijking met wat ze nu aan 't worden is. Het werk is geschreven in roman vorm en wel zoo dat in het P' deel, «de school in het dorp Polke Raes bij zijn schoolgaan uitge beeld wordt, en in,het 2" deel, «de school in de stadRoosje Van Wetteren op het voor plan komt. In het derde, school en leven, vinden Polke, jonge boer geworden en Roos je, onderwijzeres, elkaarterug. Tendenzkunst over opvoedkunde, met veel waarheid in, al gaan we niet akkoord op vele punten met den schrijver. Drukkerij «Excelsior», St Baafs, Brugge. HET BETOOVERD HOF. Edward Vermeulen. Prijs 18 fr. Het zeventiende boek uit de volledige wer ken van Warden Oom, onzen gevierden volksschrijver. Een roman uit het volk, voor het volk», handelend in den tijd - der slechte boerenjaren (1850-1875) die duurde tot de Boerenbond van Leuven in stand kwam, wien dan ook dezen roman opgedra gen wordt. Den korten inhoud van zoo'n boek willen we niet geven. Maar I Boeren en boerenzo nen, koopt en leest dit boek. Gij allen die uw volk bemint en beter wilt kennen om het nog meer te beminnen, koopt en leest de werken van Warden Vermeulen. Niemand in Vlaanderen kent en bemint het landsche volk en kan het doen leven voor onze oogen met zijne rijke gaven, eh helaas! zijne gebreken gelijk hij. DrukkerijLannoo-Maes, Thielt. ALMANAKKEN te verkrijgen bij SANSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe. Groote Snoeck's Kriebeleire en Dulle Griet Snoeck's Boerenalmanak 't Manneken uit de Maan Snoeck's Almanak 4,50 3,00 2,75 0,75 0,75 Voor 't verzenden 50 cent. bijvoegen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBSBH DE VIJANDELIJKHEDEN IN CHINA Officieel wordt uit Chineesche bron ge meld dat de soviëtstroep en Dinsdag Ta- heiho bezet hebben, eene Chinetsche stad gelegen rechtover Blagovestcher.sk. Na dere bijzonderheden ontbreken. IJSELIJKE DRAMA Te Regina, in den Staat Saskatchevan, heeft een landbouwer, na zijne vrouw en zijne twee kinderen vermoord te hebben hunne lijken in eene hooimijt geworpen, waaraan hij het vuur stak. Wanneer het vuur in alle hevigheid woedde, sprong hij zelf in den vuurgloed. Men he ft Dinsdag hunne verkoolde lijken teruggevonden. NOVEMBER - SLACHTMAAND. 10 Z H. Andreas Avellinus, bel. 11 M Vredefeest. H. Martinus, b. v. Tours. 12 D H. Livinus, b. en m. H. Lebwinus, pr. 13 W H. Stanislas Kostka, bek H. Didacus. 14 D H. Alberticus, bis. H. Serapion, mart. 15 V H. Leopoldus, bel. H. Eugenius, b., m. 16 Z H. Edmundus, bis. H. Eucherius, bis. IBBBB9BBBBBBHBBBBBBBBBBBBBBBBB KINDJE VERKOOLD TE WASMES Het kindder echtelingen J. Gallez-Que- non, wonende rue llera, te Wasmes (He negouw), 2 1/2 jaar oud, heeft het vuur aan zijn bedje gestoken met een doos stek jes De moeder kwam op het geroep toe gesneld en vond haar kind door lammen omringd. Niettegenstaande de beste zor gen is de kleine knaap een uur later in de afgrijselijkste pijnen overleden. De vader die in Congo is, werd terwittigd. BERLIJNER ADVOKAAT OP DE VLUCHT Een welgekend Berlijner advokaat-no- taris, M. Siegfried Aron. heeft de vlucht genomen. In een brief, tot een ambtge noot gericht, verklaart hij door spekulee- ring 5 miljoen mark verloren te hebben. Dit geld hoorde toe aan zijne kliënten. 400 NEGERS IN 'N SCHEERMESSENGEVECHT Vier honderd negeis, te Chicago, die twist hadden over de keuze van hun gees telijken leidsman, hebben elkaar dusdanig met scheermessen bewerkt, dat er meer dan twintig werden gewond, vanwvie eti- kele ernstig. Zestig negers werden aange houden. BOOT OMGESLAGEN Uit Helsingfors wordt gemeld dat, tij dens een s orm aan de uitmonding van de Laeskelaerivier in het Ladogarmer, eene boot is omgeslagen. Zes arbeiders vonden den dood in het water TREINBOTSING IN SPANJE Woensdag zijn nabij het dorp Silia, een werkliedentrein en een manieuvertrein opeengelocpen. Een werkman werd ge dood, drie werden erg en negen andere arbeiders lich gekwetst. TRAGISCHE ZELFMOORD Een haarkappersgast, Germain Vin cent, 20 jaar oud, moest Maandag in het huwelijk treden met een meisje \au Ma- raussan Des morgens is hij onder eet trein geloopen. Hij werd vreeselijk ver morzeld De bloedige overblijfsels werden naar de woonst zijner verloofde te Olar- gues, overgebracht, waar iedereen ge reed stond voor de bruiloft. BIJ ONS TE VERKRIJGEN: 1- De Wonderdokter 4.50 2. - De gouden Willem 6.50 3. - Dokter Marcus 7.50 4. - Dorpsverhalen 6. 5. - Het Wonder van St Hubert 9.75 6. - De Meesterknecht 7.50 7. - Het Hutje van Wartje Nulph 9.75 8. - Op de Pijnbank 10.50 9. - Nouvellen uit de acht Zaligheden 10.25 10. - Bij de Boeren 9.75 11.-Amanda 11.- 12. - Zonder God- 10.50 13. - De Brandstichter 4.50 14. -De Lelie van 't Gehucht 9.75 15. - Narda 11. 16. - De Scheerslijper 15.50 17. - Het Kind met den Helm 9. 10 vermindering voor onze Lezers, van nu tot Nieuwjaar. Aan wie het bedrag 10 r/o stort op onze Postcheknummer 15.570 (San- sen-Vanneste, Poperinghe) worden de boe ken vrachtvrij opgestuurd. BBSBSSBy "*9wbb ie Msfe Mm mand kwaad gedaan... O, zeg me, wie beschuldigt hem Wat wee't ik er van Alles! snauwde de bezembinder. Ge zijt een nietwaard. Hij gaf Huige een schop. Lafaard, ge durft omdat ge hier met de knechten zijt! siste de jonge man. Maar wacht, uw rekening zal iok gemaakt worden. Eerst de uwe! Kom, we hinden tem in den donkeren kelder als een :>eest Geen geweldsmeekte Magda. We zullen hem eens temmen en zijn tong los maken! hernam haar leegvader. Llij luisterde niet naar het verzoek er jonge vrouw. Huige werd meegesleurd uit de keu ten, de trappen af en in een kleine celder opgesloten. De knechten hon en hem aan armen en beenen. Ge zijt in onze macht, zei de be zembinder. -Ge zult het u beklagen, wat ge oet O, als ze naar u vragen, gebaar c ook van stommen haas! Zit nu maar wat alleen. De gevangene werd opgesloten. Boven giste Magda naar de reden an de aanhouding. Ze besloot zich naar leper te hegeven. Robert had haar te Brugge bevrijd en zij wilde nu al laar krachten voor hem inspannen. De geest van den Wilden Ruiter werd opnieuw over haar vaardig en zij voelde den ouden moed, de durf van weleer, terug". Haar pleegvader besloot haar te vergezellen. Naar leper. Robert kwam met de andere gevan genen tusschen de gendarmen, door het dorp. De menschen liepen uit. Ze begre pen er nu niets meer van. Gisteren nog werd er beweerd, dat jonker van Maere de vriend der Fran schen was en hen hielp om kloeke, Vlaamsche soldaten voor het Fransche leger te werven. En nu uit verbittering hadden de jongens oproer gepleegd en de gendarmen aangevallen. Eu thans werd de jonker met de opstandelingen geboeid meegeleid, als een plichtige dus Neen, men begreep er niets meer van... En de jonker zelf vond 't geval al even duister. Hij had gedacht aan ge konkel van notaris Campens. Maar die had hem juist hij het volk als een vriend van de Franschen aangeklaagd. De Franschen moesten zeker on der den indruk Verkeeren, dat een kas teelheer zulke oproerige bevelen aan hoeren gaf. Maar in den boerenkrijg lieten de meeste kasteelheeren de hoeren vech ten en hielden ze zich buiten gevaar. Er moet een misverstand zijn, dacht Robert. En het zal te leper opge klaard worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5