MELOTTE DE FISCME HEMHG Politiek Overzicht ZONDAG 1 DECEMBER 1929 Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Aan onze üezers lUanneer Handelsregister De Ontroomer s a Koopt en Steunt Katholieke Bladen omslag iifp Ëgeering Jsssar E. H. LLlyeksert Vandaar is hij nu te Parijs komen sterven. Abonnementsprijs per Jaar; In Stad: 14 fr, In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. i Congo: 28 fr. Andere landen: 34 fr. WEEKBLAD: 30 CENTIEMEN. 2S JAAR. N' 48. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs per inlasscliing4 fr. FtffERDfEffiKUB Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEM-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.579. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn- vooraf te betalen jjen moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag Binnen enkele dagen worden de kwijt- sehriften voor De Poperinghenaarjaar 1930, door de post aangeboden. Onze Lezers zullen bemerkt hebben dat wij steeds verbeteringen aan ons blad toebren gen. Sedert lang reeds verschijnen wij op 8 bladzijden, groot formaat; de druk van ons blad is meer en meer verzorgd; ten einde meer en afwisselender lezing te kunnen ge ven drukken wij nu met een lettertype die, alhoewel kleiner, toch klaarder en netter leesbaar is, we kunnen daardoor veel meer lezing geven. We zullen er steeds aanhouden aan onze Lezers degelijke lezing te bezorgen'; leerrijk, nuttig, aangenaam, tevens ook het nieuws van stad en streek, allerhande wetenswaar digheden en mededeelingen. Benevens Het Manneken uit de Maan dat overal den meesten bijval geniet zijn de 'iiengeswerken van De Poperinghenaar algemeen gegeerd en waarlijk verslonden. Ter afwisseling beginnen wij met 15 Decem ber een oorspronkelijke detective-roman var; William Holt HET SCHOT OP HET SPOOK. Dit mengelwerk is zeer boeiend en span nend en zal voorzeker door iedereen graag gelezen worden. Wij zijn overtuigd dat onze Lezers ons zullen getrouw blijven en verhopen dat zij met ons het verspreiden van ons blad meer en meer zullen betrachten. De prijs voor een postabonnement op De Poperinghenaar 1930 is 18 frank. Gelief uwe huisgenooten te verwittigen want de Postbode komt slechts een enkele maal met het kwijtschrift. Leest en verspreidt De Poperinghenaar Aan de nieuwe Abonnenten die ons hun naam aangeven of ons een kaartje zenden wordt ons blad van nu tot nieuwjaar koste loos toegezonden. iHE Daar gaat geen dag voorbij, of we zijn de opgeschrikte getuigen van de ontzet tende dramas der zedeloosheid. Haast be stendig dient er in de kranten een rubriek gewijd aan de moordpogingen, moorden en zelfmoorden, door drift-verblinden of -wan- hopigen gepleegd in de vaak ijselijke om standigheden. Zoo veelvuldig komt dit euvel voor, dat het is gaan behooren tot den gewonen gang der dingen, dat er niet méér acht wordt aan verleend dan aan de even talrijk voortkomen de autorampen, dat men zich als 't ware schikt in het onvermijdelijk-gewaancie, en niet meer verontwaardigd in verzet komt tegen het bestendigen, het verergeren van een toestand, waardoor we in steeds sneller vaart gedreven worden naar de geestelijke en lichamelijke verdierlijking. En nochans, de immer groeiende imsda- denrubriek in de kranten geeft nog geen flauw denkbeeld van de volledige werke lijkheid. Voor één in moord oï zelfmoord publiek openspattende ontuchtszweer, zijn er duizenden, honderd duizenden, die in 't ver borgen etteren, die in de kille kamers der klinieken, of in de loensche vertrekken van sommige vrouwelijke «specialisten» hun wal gelijk verloop hebben, of die, voor het ter misdaad voorgelichte, aangespoorde en ge holpen volk, de afkeerwekkende aanleidin gen zijn, tot den eenen moord na den ande ren op het nog ongeboren leven. Talrijk zijn de oorzaken van het uitbreiden dier zieldoodende en lichaamsloopende kwaal. Op één dier oorzaken dient echter in 't bij zonder de aandacht gevestigd van allen, die, tot welke partij zij ook behooren, in hun waardigheid van mensch of in hun overtui ging van Christen, nog de zedelijke kracht behielden om tegen dien volkenvernielenden vloed in te gaan. Die oorzaak is de pers, en, voornamelijk, de dagbladpers. Het wekt smart, het wekt afkeer, het wekt woede op, te zien welke dubbelzinnige of openlijk ploertige aankondigingen er worden opgenomen in vele, vooral Fransche anti katholieke bladen. Terwijl op hunne eerste bladzijde, onder vette titelletter, de jongste ineenstorting van een zwijnig bestaan wordt bekend gemaakt, staan op de derde of vierde bladzijde eveneens onder vette titelletter, de schaamtelooze en gewetenlooze aanbiedingen, om de gevolgen van een zwijnig bestaan zoo schadeloos mogelijk te maken. Voor de be heerders van die bladen, wordt het op de eerste bladzijde vermeld verlies aan eer en leven van rampzalige menschenwrakken, ruimschoots goed gemaakt door de winst, welke het plaatsen hun oplevert van de an noncen der derde of vierde bladzijde, waar door het verlies van eer en leven der ramp zalige menschenwrakken wordt bevorderd. Terwijl ze met ergerniswekkende omslach tigheid de stuitendste bijzonderheden van het wanbedrijf verhalen, geven zij in koelen bloede in die annoncen de noodige aandui dingen, welke andere passie-bezetenen kun nen brengen en richten op de donkere baan van het wanbedrijf. En toch, niettegenstaande de onverholen misdadige bedoelingen, welke in die aan kondigingen tot uiting komen, ondanks die openlijke en betaalde ophitsingen tot ge heime ontucht en tot laffen moord, wordt er niet ingegrepen door de bevoegde macht. Zelfs, ondanks die afschuwelijke, God-ter gende propaganda, worden die bladen nog gekocht en gelezen door sommige katholie ken, die, onder voorwendsel dat ze daarin het laatste en het volledigste nieuws vinden over handel, beursverrichtingen, sport, ofwel de rijkste verscheidenheid aan bijdragen of... fotos, met hun geld die bladen helpen bloei en, door hun voorbeeld die bladen helpen verspreiden, en derhalve ook de heillooze propaganda, vervat in de bedoelde aankon digingen, helpen bloeien en verspreiden. Hoe kunnen dergelijke katholieken dit koopen en lezen verantwoorden tegenover hun geweten? Zijn ze dan éérst handelaar, geldman, voetballer of prentjeskijker, en daarna Christen? Gaat hun belang of hun voorliefde dan vóór hun verantwoordelijk heidsgevoel? Niet alleen uitgesproken anti-katholieke bladen onderscheiden zich op schandige wijze in het opnemen van schandelijke an noncen. Ook de zoogenaamde onzijdige doen daar flink aan mee. En hier dient er vooral nadrukkelijk gewezen op zekere neutrale pers, welke zoo wat een gaarkeuken gelijkt, waarin de koks van alle kaliber om beurt hun gerechten komen opdienen, en waarin dan ook de zoogeheeten naam-katholieken, die te zwak en te laf zijn om er een vaste overtuiging op na te houden, zich dagelijks komen verzaden aan de hun opgediende neutralespijs. Maar niet alleen de eerste bladzijde, met de gerechten van soms katholieke koks, wordt door hen verorberd.. Ook de andere, waar heti neutralevolgehouden wordt door de ver menging van de meest onberispelijke met de meest laakbare aankondigingen. Zoowel de laatste als de eerste worden door de kee pers van die pers gelezen. Ook door de ka tholieken. En nu vraag ik het aan iedereen, die nog een zandkorreltje besef heeft van hetgeen de eeretitel katholiekaan den drager er van oplegt inzake zedelijkheid en plicht, wat hij denkt over de volgende aan kondiging, dezer dagen verschenen in een neutrale krant (Vertaald) Te huur, gelijkvloers, als tij delijke verblijfplaats (pied-a-terre) voor 2 dagen per week. Geheimhouding. Over het volstrekt klare van dit dubbel zinnige hoeft voor niemand uitgeweid. Want niemand zal een stonde dralen, om de in 't oog springende beteekenis van die enkele woorden te begrijpen. Het is de onbe- schaamdste, de onbeschoftste uitnoodiging tot het plegen van overspel, tot het zich overgeven aan ontucht, waarvoor men, twee dagen per week, zekere plaatsen beschikbaar houdt met geheimhouding op den koop toe, mits betaling. A Leve de vrijheid van de pers! Dat door sommigen die vrijheid misbruikt wordt om het volk steeds redeloozer te doen zinken in de verslaving der zedeloosheid, komt niet in aanmerking. Vrijheid vóór alles. En leve de neutraliteit van de pei-s! Dat door sommigen die neutraliteit verstaan wordt in den zin, dat het absoluut rotte evenveel recht op verspreiding heeft als het absoluut gezonde, komt evenmin in aanmerking. Neutrale vóór alles. Maar gij, katholiek, die zulke «neutrale bladen koopt en leest, wanneer zult ge dan toch eens beseffen hoe zwak en laf ge zijt, welke ontzettende schuld ge daardoor op u laadt? Wanneer zult gij op die domme leu zen van Vrijheid vóór alles en Neutraal vóór alles», eindelijk eens antwoorden: Plicht vóór allesen Katholiek vóór alles»? BEN. JAMIN. Wilt gij een abonnement voor 1930 zendt ons uw adres en gij ontvangt DE POPE RINGHENAAR kosteloos van nu tot Nieuw jaar. - Dit bericht is enkel geldig voor Belgie. Kwijtschelding der boeten. Een ministerieell schrijven van 24 Septem ber 1.1. meldt dat diegenen die de boete van tachtig frank moesten betalen wegens laat tijdige inschrijving in het handelsregister, van ambtswege van die boeten ontslagen worden. De referendarissen en de griffiers aan wie de inschrijving in het register werd aange vraagd, zijn gemachtigd die boete terug te betalen indien de rechthebbenden vóór 31 December 1929 hun een verzoekschrift voorleggen gericht aan den Heer Algemeen Bestuurder van het Beheer der Registratie en der Domeinen, le Afdeeling, Ministerie van Financien, Brusselbij hetwelk zij kwijtschelding en teruggave der boete vra gen. Zij die zich vóór 31 December aanstaande laten inschrijven in het handelsregister, en bij die inschrijving een verzoekschrift, als hooger vermeld, voorleggen, zullen insgelijks van ambswege van de boete ontslagen wor den, en de heeren referendarissen en griffiers moeten ze hun bij de inschrijving terugbe talen. Opgepast dus, want de termijn van 31 De cember a. s. is de allerlaatste, en na dien datum zullen de boeten toegepast worden, zonder de minste kwijtschelding. Alle nuttige inlichtingen in 't lokaal Ka tholieke Kring», Poperinghe, den Vrijdag, van 11 tot 12 uur. Wie moet hem laten inschrijven? Iedereen die handel drijft of winkel houdt, hoe klein zijne inrichting of den verkoop ook weze. Medegedeeld door «Christen Middenstand» van Poperinghe. waarloozing der Katholieke dagbladen de gekozen weg. Willen zij echter den aanval helpen af slaan, dan worde elke Katholiek propagan dist voor het katholieke dagblad zijner keu ze. Niet één katholiek dagblad moet zijn lezertal zien verminderen, allen moeten er winnen. Als er gevaar dreigt moet niemand voor zijn kapel alleen prediken; we moeten enkel er aan denken dat de toekomst der katho lieke zaak in ons land afhangt van eene bloeiende, aan invloed winnende katholieke pers. Verstaat men het zoo niet, dan zullen de socialistische miljioenen de overwinning wel behalen. ■Pi Katholieke bladen koopen, lezen, te lezeh geven, vergeten op trein of tram, steunen door medewerking en aankondigingen, nieu we lezers en abonnenten aanwerven: dat is onze plicht, ONZE ZWARE PLICHT. THOR. lUBMHHflBflflflflBBBBflflBBBSBEBBSBSS^ met verlaagden melkbak draaiende op eene spil is de Ont roomer van al de land bou wers voorstaanders des vooruitgangs. OnUoomers &1ELOTTE, N. V. REMIC0URT m De aanwijzings-supertaks Dinsdag heeft baron Houtart, minister van financies, in de Kamer de ontwerpen der fiskale hervormingen ingediend. Deze ont werpen betreffen de herleiding der over- ■SEffieSSagBSaBBHBBBBBEBHÏBBfifiSa •drachttaks Q» 50 P-c-; de vermindering der erfenisrechten, der grondlasten, en de af-' 'voor Telegraaf èn Telefoon gekend waren, KATHOLIEKEN Wij hebben in ons blad gewezen op de buitengewone inspanning door de socialisten ingezet voor het uitbreiden hunner pers, en op de aanhoudende werking voor liberale en zoogezeide onzijde bladen, onrechtstreeks door sommige katholieken ondersteund. Op dat gebied moet een strijd aangebonden wor den, een rustelooze strijd. Van de uitslag zal het bestaan onzer katholieke instellin gen, de toekomst onzer kinderen afhangen. Dat onze vrienden dit wel bedenken en ons niet van overdrijving beschuldigen. We zijn ten anderen niet alleen om alarm te roepen: het Handelsblad van Antwerpen gaf deze week de volgende beschouwingen welke onze meening bekrachtigen. Het hangt van de katholieken af dezen stormloop op breeden voet ingericht, al of niet onbeantwoord te laten. Men vraagt hen geen 15 millioen, zij kun nen den stormloop helpen afslaan door hun ne pers te steunen door abonneeren en adverteeren. Zooals een onzer confraters het zeer te recht schrijft; De katholieken teekenen hun doodvonnis wanneer zij hunne pers verwaar - loozen. Indien zij het socialisme en het anti-cle- ricalisme overal met een machtige pers hoogtij willen laten vieren, dan is de ver schafïing der supertaks. Deze supertaks zal vervangen worden door eene. aanwijzingssupertaks, gegrond op de uiterlijke kenteekens van weelde en rijkdom. Deze kenteekens zijn: 1. de werkelijke huur waarde der woonsten, of, indien de bewoner de eigenaar is, de huurwaarde door verge lijking vastgesteld; 2. de waarde van de meubileering, geschat op 5 p. c. van het be drag der huishuur; 3. de meiden, dienstbo den of werklieden, wier loonen geraamd wor den op: 6.000 fr. voor een werkman, 8.000 fr. voor eene meid en 12.000 fr. voor een dienst knecht; 4. gewone en luxe-paarden, bere kend op 6.000 en 12.000 fr.; 5. de automobie len, yachts, enz., geschat op 5.000 tot 50.000 frank, volgens de uitgaven voor die vervoer middelen. De inkomsten van deze vijf kenteekens worden samengesteld, en de aldus verkregen som is het inkomen. Dit inkomen zal dan vermenigvuldigd worden met een coefficient, zijnde 1.5 tot 100.000 fr.; 1.6 tot 120.000 fr.; dan verder met 0.1 voor elke schijf van 20.000 fr. Het hoogste coefficient zal 2 zijn. Al de inkomsten beneden de 30.000 fr. ont snappen aan de belasting in de gemeenten met meer dan 30.000 zielen; en 20.000 fr. in de gemeenten met minder dan 30.000 zielen. Voor de kroostrijke gezinnen mag het vrij gesteld inkomen verhoogd worden met 10 p. c. per kind vanaf het vierde kind. De sommen, welke bekomen worden door de vermenigvuldiging met de voorziene coëf ficiënten zullen dienen tot de berekening van de belasting. Het inkomen tot 60.000 fr. wordt belast met 1 p. c.; van 60.000 tot 80.000 fr., 1 p. c. voor de eerste schijf en 2 p. c. voor de tweede schijf; boven de'80.000 fr., 1 p. c. voor elke schijf van 20.000 fr. Het hoogste percent is 15 p. c. Hier ook worden de kroostrijke gezinnen begunstigd: vanaf het 5" kind, afslag van 5 p. c. op de belasting; vanaf het 9" kind, afslag van 9 p. c. er zal aan de Kamer overgelaten worden er Uitspraak over te doen voor wat betreft het i getal en den aard dier lessen. Mogelijks ziet de Regeering in de faculta tieve lessen een tegemoetkoming aan deze die, ten onrecht, beweren dat de Vlamingen tëgen het Fransch zijn. In de Hoogescholen van Holland wordt het Fransch niet uitgesloten en de andere talen ook niet. Elke leeraar gebruikt de talen die hem passen om uitleg te geven en zijne les sen zoo wetenschappelijk mogelijk te maken. Dit kan te Gent ook het geval zijn zonder dat eene ingewikkelde wetgeving zulks regelt. 1 De beroering rond de facultatieve lessen k dus grootelijks overdreven. De Vlamingen «ërijgen nu, na bijna honderdjarigen strijd, hun Vlaamsche Hoogeschool. Dat is het his torisch feit en daarover moet Vlaanderen zich verheugen. Er worden in de Hoogeschool te Luik 10 verplichte en 1 vrije cursus in het Vlaamsch gegeven. Ook aan de Universiteit van Brussel worden die 10 verplichte cur sussen in het Nederlandsch gegeven. De acht eerste zijn noodig om atheneum- leeraar te worden. De negende is vereischt om een rechterlijke betrekking te bekleeden in het Vlaamsche land en de tiende is noodig om Notaris te kunnen worden in het Vlaam sche land. Met wat goeden wil zal men het ook wel kunnen schikken, dat de facultatieve leer gangen te Gent enkel rekening houden met het belang van de Vlaamsche studenten zelf. Hierover zal de Kamer moeten uitspraak doen. DE PARITAIRE COMMISSIE. De Paritaire Commissie is eene inrichting bestaande voor de helft uit leden door den Belgischen Staat gekozen en voor de andere helft uit leden vertegenwoordigende het per soneel. Vroeger werden de vertegenwoordi gers van het personeel aangeduid, op grond der sterkte der groote syndicaten. Vroeger waren er slechts negen vertegenwoordigers van het personeel, nu zijn er tien. Zij waren verdeeld als volgt: Nat. Syndi caat, 5; Postbond, 2; Kristen Syndicaat, 1. Bond der Ambtenaren en Bedienden, 1. Als gevolg der stemming door het perso neel verledene week uitgebracht is de eenige verandering deze, dat de bijkomende zetel, de tiende, gaat naar den Postbond. Deze zal voortaan 3 vertegenwoordigers hebben. Het was opvallend welk oneindig klein getal stemmen de Liberalen bij de verkiezing be komen hebben. Men zou zeggen dat de Libe rale heer Lippens, Minister van Post en Telefoondiensten, niet hoog aangeschreven staat bij zijne mannen. Ze moeten er maar weinig vertrouwen in hebben. Het was ook opvallend hoe het Nationaal Syndicaat eens te meer zijn Socialist zijn bewezen heeft. Wanneer de eerste uitslagen DE FACULTATIEVE LEERGANGEN. De strijd rond de vervlaamsching der Gentsche Hoogschool is verre van uitge streden. De Ministers zijn het onderling eens. De Liberalen echter moeten nu nog eene beslis sing treffen. De partijraad zal op 1 December vergaderen en verrassingen zijn niet onmo gelijk. Op de vergadering der liberale parle mentairen waren er 15 tegenstemmers en dat getal zou nog wel kunnen groeien. De anti-Vlaamsche bladen als Nation Beige Libre Belgique en de Liberalen vooral hebben den strijd ook niet opgegeven. De schrijvers dier bladen willen blind zijn en daar is dan geen genezen aan. In Nationalistische middens is men wan trouwig tegenover de Fransche facultatieve leergangen. Niet zoozeer tegen die leergan gen zelf, maar men vreest dat een zedelijke drukking op de studenten zal uitgeoefend worden en dat later in het practische leven door sommige franskiljonsche nijveraars, bankiers of anderen de studenten zouden geweerd worden, die op hun diploma geen vermelding over het volgen der Fransche leergangen staan hebben. De VI. Nationalis ten zullen de Vlaamsche Hoogeschool maar stemmen op voorwaarde dat het diploma daar geen melding van geeft. De Socialisten blijven steeds in hunne rol van oppositiepartij. Zij ook zullen die facul- tieve leergangen bestrijden omdat daar de flauwste plek van het ontwerp is en zij zoo de regeering meenen te kunnen treffen en zoo tot de door hen gewenschte regeerings- crisis te komen. Wat die facultatieve leergangen betreft, was er een overwegend getal stemmen voor het Nationaal Syndicaat. Het roode «Vooruit» kondigde dit aan in groote letters als «Groote zegepraal der Socialisten». Zegt dit niet ge noeg? De groote les uit de verkiezing te trekken is dat het begint tijd te worden dat de Re geering de belangen van beambten en be dienden eens ernstig aanpakke want velen zijn rijp voor het socialismus om niet te zeg gen voor het communisme. Dat men daar mede niet te lang wachte. DE STANDAARD Kort vóór den oorlog staken de Vlamingen de koppen te zamen en zij legden ook hunne centen bijeen, want ze wilden kost wat kost een Vlaamsch dagblad hebben, dat op de hoogte was der Fransch-Belgische bladen, of iets beters als het zijn kon. Ongelukkiglijk de oorlog kwam al die sehoone plannen in duigen helpen, of liever enkel verdagen. Pas was de laatste Duitsch uit ons land of spijts allerhande moeilijk heden werd De Standaard geboren. Het duurde niet lang of geheel het Vlaam sche land wist dat het een blad bezat het welk het voortaan niet meer missen kon. De hevige aanvallen die hij te verduren had, was voor De Standaard zooveel spoorsla gen om vooruit te werken. Dr Vanderperre, zaliger gedachtenis, heeft er zijn beste krachten aan besteed. Hoe spij tig dat hij zijn ijzerharden wil niet meer heeft kunnen doordrijven en dat het blad in de latere jaren min durfkracht getoond heeft dan waaraan wij reeds gewoon waren. Doch sinds enkèle maanden is er eene geheele verandering gekomen in De Stan daard en zijn broeder De Morgenpost Ik bedoel niet alleen den klaarderen druk, het meer verzorgde uiterlijk, de steeds tal rijker wordende printen en platen enz. Neen, ik bedoel voornamelijk het innerlijke van het blad. Er zit meer sap in, veel meer sap in. Daar straalt een durf uit die de Vlaamsche zaak veel voordeel moet bijbrengen. De Standaardhamert ên beukelt tegen de ver- fransching onzer scholen dat het plezierig is. Hij houdt Minister Vauthier tusschen de tang, om hem te dwingen op te houden met de wetten op het taalgebruik in de scholen onder de voeten te treden. De Standaardmag zich een pluim op den hoed steken. Als de Vlaamsche kwestie eene goede oplossing krijgt, dan is het groo telijks dank aan de krachtdadige houding in de laatste maanden door De Standaard aangenomen. Onze vurige wensch is dat De Standaard moge volharden en volhouden, wat wij ten andere ervan verwachten en ook dat zijn weldoende invloed over Vlaanderen door een steeds groeiender oplage moge verzekerd zijn. Als geen ander blad van geheel het land helpt het mede tot de verstandelijke en gods dienstige verbetering van het Vlaamsche volk wiens zieleleven het geheel en gansch medeleeft. Deze maand kwam uit de bureelen van De Standaard Het Nieuwsblad dat als volksdagblad zijn weg door de wereld zal zoeken te maken en waarvan er nu reeds veel goeds verteld wordt. Wij wenschen het ook Goed heil! ROUWHULDE. Het Parlement kan op stichtende wijze zijne dooden eeren. De Voorzitter houdt de rede van rouwhulde. Een lid van den Minis terraad spreekt daarna. Vervolgens de Voor zitters der onderscheiden parlementaire groe pen. Al de redevoeringen worden rechtstaan de en in eerbiedige stilte aanhoord. In de Senaatzitting van Woensdag werd aldus de nagedachtenis gehuldigd van MM. Maur. Féron (liberaal), Baron Ruzette (ka tholiek), Gerard en Lion (socialisten). In de Kamerzitting van Dinsdag werd hulde gebracht aan MM. Wauters, gewezen Arbeidsminister (socialist), Herbert en Stan- daert (katholieken). Voor de eerste maal hebben de Vlaamsche Nationalisten zoowel in Kamer als in Senaat, zich als parlementaire partij bij de uitge brachte rouwhulden aangesloten. HET SAARGEBÏED. Als een gevolg aan de laatste Haagsche Conferentie en een accoord dat daar getrof fen werd tusschen Briand en Streseman, zijn thans onderhandelingen aangevangen over de Saarkwestie. Het Saargebied is geen bezet gebied. Het werd krachtens het Verdrag van.. Versailles, vóór een tijd van vijftien jaar, aan Duitseii- land ontnomen om den Franschen Staat de uitbating te vergemakkelijken van de kolen mijnen. Die mijnen werden aan Frankrijk in vollen eigendom toegewezen voor de ver woestingen door de Duitschers in de mijnen van Fransch-Noorden aangericht. Volgens het Verdrag van Versailles zal in 1935 eene volksstemming over het lot van het Saargebied moeten beslissen. Volgens de uitspraak der Saarbewoners zal het land dan, hetzij aan Duitschland teruggegeven of bij Frankrijk ingelijfd worden. Komt het Saargebied aan Duitschland te rug, dan zal het Duitsche rijk de mijnen aan Frankrijk moeten terugkoopen. Duitschland zou nu eene vervroegde beslis sing willen want beide landen zien nu reeds goed in dat de volksraadpleging een terug- keeren naar Duitschland zal bevestigen. Frankrijk kan veel economische voordeelen bekomen door toe te stemmen in eene ver vroegde ontruiming terwijl Duitschland voornamelijk een politiek en zedelijk voor deel nastreeft. Het Saargebied moet een terrein van sa menwerking kunnen worden in het belang der Fransche en Duitsche welvaart. Dat is in het belang van Frankrijk, van Duitsch land en van het Saargebied zelf. Er moet hier een koopje bedisseld worden tusschen twee mogendheden, een kwestie dus van geven en nemen. Geen van beide partijen heeft echter belang bij eene mis lukking der aangegeven besprekingen. VOLLEDIG RECHTHERSTEL. De volledige vervlaamsching der Hooge school te Gent, is geen eindpunt in den strijd voor ons Vlaamsche recht. Het is veeleer maar een begin. Het bewijst enkel den goe den wil die hoogerhand in regeeringskringen heerscht, om de Vlamingen voldoening te geven. Het is echter van belang dat de Vla mingen eens het princiep erdoor krijgen Vlaamsch in Vlaanderen Fransch in het Walenland Elk zijn recht. Nu zien wij verlangend uit wat de Re geering zal voordragen om ons Vlaamsch recht tè geven in het bestuur, het gerecht, het lager- en middelbaar onderwijs en het leger. Het blijkt genoeg dat er nog veel werk op den winkel is en als 1930 een nationale viering wil zien, dan zal er wel spoedig moe ten gehandeld worden. Dat Vlaanderen ongeduldig is, dat heb ben de honderden moties en wenschen be wezen, die deze laatsteweken maar onop houdend uit Vlaanderen, namens tiendui zenden vlaamschvoelende menschen, naar de Regeeringsmannen gezonden werden. Vlaanderen vindt dat het lang genoeg ge duurd heeft. KANKERBESTRIJDING. Een vrijgevige landgenoot heeft aan den Belgischen Nationalen Bond tegen Kanker eene som van vijftig duizend frank ter hand gesteld, om een naamloozen prijs te stichten, welke dienen moet om de kankerbestrijding in wetenschappelijk opzicht te bevorderen. De prijs zal toegkend worden zonder te zien naar de nationaliteit van den prijswin- ner. Deze sehoone daad van menschlievendheid zal overal met de grootste instemming ont vangen worden. Hopen wij dat deze daad er doelmatig zal toe bijdragen om de kanker bestrijding te bevorderen. GUIDO. Wanneer Dinsdag iedereen verwachtende was dat Minister Jaspar, zooals hij het be loofd had te doen, de wetsvoorstellen be treffende de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool ter Kamer zou nederleggen, kwam plots het onverwachte nieuws De Regeering Jaspar is in gevaar... en enkele uren daarnaOntslag der Regefering Wat was er gebeurd? De Ministerraad was bijeengekomen. Daar hadden de liberale Ministers willen bekomen dat Minister Jaspar met zijn optreden ter Kamer zou wachten tot na de vergadering der Liberalen, die op 1 December moet ge houden worden. Maar Minister Jaspar, als man van woord, wilde zijne belofte houden. Van daar ver schil van opvatting met als gevolg... ontslag. De Liberalen wilden dubbel spel spelen en dit is hun niet gelukt. Wat kan er nu gebeuren? De toestand is verre van klaar te zijn. Het is mogelijk dat de Liberalen toch hunne Mi nisters goedkeuren en blijde zullen zijn als de ministerieele zetels opnieuw door Libera len zullen bezet zijn. Op enkele wijzigingen van personen na zouden wij dan een nieuw Katholiek-Liberaal Ministerie Jaspar heb ben. Het is echter ook mogelijk dat wij een toestand hebben als in Engeland. Daar is de groep der Werklieden de grootste groep, maar heeft de volstrekte meerderheid niet. En toch kan ze regeeren. Hier ook zouden de Katholieken alleen kunnen regeeren als minderheids-regeering. Dit zou maar een tijd kunnen duren. Doch die tijd zou lang genoeg kunnen zijn om de Vlaamsche kwestie, de belastingsverminde ring, de groote werken, waarvoor er nu toch in Kamer en Senaat eene meerderheid be staat, gestemd te krijgen. Dat de Socialisten aan de Regeering zou den deelnemen is min waarschijnlijk. Zij verlangen meer eene Kamerontbinding en nieuwe verkiezing. Eerst wanneer zij zouden vooruitgegaan zijn zullen zij van de Regee ring willen deelmaken... zeggen zij. De laatste mogelijkheid is de Kameront binding, maar zoover heeft gelukkiglijk de liberale partij het land nog niet gebracht. De waarboel is al groot genoeg. Als Vlamingen kunnen wij gerust en kalm de komende gebeurtenissen afwachten. De dommigheid der Liberalen kan hoogstens het rechtsherstel van Vlaanderen verdagen, vertragen, Doch dat recht moet en zal er komen, met hen of spijts hen. Pastor van Voormezeele. DOOD VAN CLEMENCEAU 123 Bij het heengaan van E. H. Wyckaert uit onze stad, houden wij er aan hem de hulde te brengen onzer eerbiedige dankbaarheid. Voor den oorlog Bewaker in 't College en nu sedert 10 jaar Onderpastor op O. L. Vrouwparochie, was hij alom gekend en om zijn minzaamheid en zijne hooge verdiensten door iedereen geacht en gewaardeerd. Bij zijne benoeming als Pastor te Voor mezeele, wenschen wij hem van herte geluk en goed heil in zijn nieuwe eervolle bediening. IBBBBBBBflBBBBBHBBBBSBBBBflBBBSB1 Wilt gij een abonnement voor 1930 zendt ons uw adres en gij ontvangt De Poperinghenaar KOSTELOOS VAN NU TOT NIEUWJAAR. (Dit bericht is enkel geldig voor Belgie.) Zaterdag is een groot Fransch politiek man, Heer Clemenceau, gewezen eerste Mi nister, overleden in den ouderdom van 88 jaar. Als fanatiek en haatdragend kerk- en priestervervolger, met een hevige tempera tuur, neeft hij gansch zijn politieke loop baan in den strijd gestaan. Clemenceau vocht verwoed voor de schei ding van Kerk en Staat, zelfs de wetsont werpen van Combes gingen volgens hem niet ver genoeg. Tijdens den oorlog, in de uren van het gevaar, heeft hij, hand in hand met Gene raal Foch, pal gestaan en den moed bij de Franschen hooggehouden. Vreeselijke, angstige oogenblikken heeft hij gekend, doch op een moment zelf dat veel, zoo niet alles verloren scheen, is het Clemenceau geweest die in actie trad en de glorietitel verwierf van Redder des Vader lands en Vader der Overwinning De anticlerikaal Clemenceau en de groote christen Foch namen de heft in handen, beurden het normaal der natie, dat een ge- duchten knak gekregen had, op. Wij zullen, zegde hij, oorlog voeren tot het laatste kwaart uurs, en dat kwaart uurs zal het onze zijn. Hij hielp Foch aan het eenige commando over de legerkrachten, dat het Duitsche leger voor goed breken zou. De grootste dag in Clemenceau's leven was, toen hem bericht gebracht werd, dat de Duitsche gedelegeerden in princiep de voor waarden van den wapenstilstand aanvaard hadden. De estafette van het Algemeen Hoofdkwar tier zag toen tranen parelen in de oogen van den Tijger, zijn hoofd in zijn handen zijgen en stil weenen. Spoedig echter hervatte hij zich. 't Is dwaas, sprak hij, na een stond. Ik ben niet meester meer van mijn zenuwen. Het was sterker dan mijzelf, doch plots heb ik voor mijn geest 1871 weergezien, de neder laag, de schande, het verlies van Elzas-Lo- tharingen. Dat alles is nu uitgevaagd Clemenceau zat nu nog het Vredescongres voor en over zijn aandeel loopen de meenin gen wel eens uiteen. De gebeurtenissen zijn nog te dicht bij ons om hier uitspraak te doen. In alle geval is Frankrijk hem mede de overwinning schuldig geweest en Clemen ceau's naam zal in de geschiedenis die schit tering bewaren. De laatste jaren heeft Clemenceau als een echte kluizenaar doorgebracht in een vil- latje aan de ruige Atlantische kust, nabij Sables d'Olonnes.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1