fin ion Marei 9 TOO UHtialre-clies ■- BlUflSE Btleiföteeii gevonden ie vper Jules De Puydt-Schmidt i FORTE BRUNE In 't Binnenland HAEREN BEUSi&l MAANDAG December Groots Tekoopstelling EfSDESEIZ 1FN Aan de Boerengiidan van het Land van Poperinghe w w w w w w w LANQEMARCK. VREESELIJKE ONTPLOFFING V.O.8. IPopei-ïrs^ïie Landenaarsbond. Yper. K. D. woont in eene her berg op het oefeningsplein. Zondagavond toen hij 't huis kwam bleek hij niet te wel J gezind, 't En duurde niet lang eer de poppen aan het dansen gingen, en nadat de inwoners van het huis het te verduren kregen, moest ook de gansche inboedel van het huis het bekoopen. Gelukkiglijk de politie kwam er toegaande en de woes- taard werd weldra in bedwang gehouden en naar het politiebureel opgeleid alwaar hij de nacht mocht overbrengen, 's Ande rendaags losgelaten kreeg hij nog een proces-verbaai mede. VAN LEDE, Goudsmid, 6, Boter- straat, 6, YPERverkoopt alleenlijk Diamant van eerste keus en Goud 18 ka raat met de grootste waarborg, aan de genadigste prijzen. Vermakingen, ver anderingen en verwisselingen. Henri Wensma - Gent Lang am a rek. Davids'orJs.- We hebben verstaan ditmaal wat 't Da vidsfonds wil. Zondag laatst 'n hes; stroom menschen naar 't lokaal, waariiji buiten alle verwsch ingen met zoo^nweet tje Te hooren en te zien kregen we gt noeg. Wat kan die Mijnheer RamonEe mozaistische Rome toch smakelijk opdit nen. We zullen in 't geheugen printes; 't goede wat hij over 't macaronielandi® te eten gaf! Want wij, ruw vlaamsch voli hebben wel eens zoo'n disch noodig. Tandpijn DENTOGÈit MAIIGAR/ DOYEM WERKHUIZEN BI. 2. 8-12-1929. N' 49. DE POPERINGHENAAR katholieke Vlaamsche ministers, dat ze daar tot het uiterste het Vlaamsch-katholiek standpunt zullen verdedigen en Vlaande ren zal zich tegenover hen erkentelijk too- nen voor het Parlement luidt de opgave dat daar de Vlaamsche gekozenen de oplos sing tot 100 procent bevrediging opvoeren. Onvermijdelijk is, door den geschapen toe stand, door de inkrimping van het regee- ringsprogramma, het feit dat na drie weken politieke spanning nieuwe zorg en kommer over het Vlaamsche land zal gebracht zijn en het leitmotief der uitspraken van het Vlaamsche volk zal klinken naar de woor den van Staatsminister Renkin: nooit wordt aan de Vlamingen een brok recht geschon ken zonder geknor en geknaag. De geestestoestand van het Vlaamsche volk die tot de voorlaatste week van November overhelde naar ietwat meer vertrouwen in de regeeringsvoornemens, zakt door liberale weigerachtigheid naar nieuwe bittere strijd lustigheid terug. Rond de Vlaamsche geko zenen van Kamer en Senaat schaart zich nu het overeind gerezen Vlaamsch volk. Een regeering komt terug met verminderd pres tige, en met verminderd vermogen om onbe- rekend-eerlijk recht te doen aan het Vlaam sche volk. Ons vertrouwen moeten wij nu overbrengen naar den strijd op het parle mentaire veld. en volgende da jen van CHRISTEN MIDDENSTAND Poperinghe. FISCALE DIENST. Inlichtingen te be komen In den Katholieken Kring te POPERIN GHE: eiken dag te 12 uur middag. Dinsdag io December, te C 3/4 u. 's avonds, ter herberg 't Gemeentehuis WATOU. RECHTSKUNDIGE DIENST. Zitting eiken Vrijdag morgen. Algemeene Vergadering Zondag 29" te Poperinghe in den Katholieken Kring voordrachtgever heer Ev. Vuylsteke van Kortrijk Onze melding over den gevonden gedenk steen der Meenenpoort, welke aldaar door den Hollander aangebracht werd, is met veel belangstelling gelezen geweest, inzonder door de buitenlieden van 't Ypersche. Want de landslieden hielden veel van een sterk Yper en zij vertelden aan hunne kinderen en kleinkinderen hoe men in de bange tijden naar de stad vluchtte, waar niet alleenlijk de aanzienlijke kloosters en kasteelen hunne schuilhuizen hadden maar waar ook de voornaamste burgers, ten gevolge van het Hagepoortenschap een verblijfvoorrecht had den. Wanneer nu Lodewijk de XIV" onze stad veroverd had, liet hij Yper door zijn sterktebouwer Vauban meer dan vroeger versterken en aan den binnenkant der Mee nenpoort, werd een steen aangebracht van ongeveer 4 meters lang op 1 m. 30 hooge, met de volgende lofrede in 't latijn: De christene wereld nu in den vrede her- steld en de ketterij uitgeroeid zijnde, maakt Lodewijk de Groote van den vredestijd ge- bruik, om Yper stad vroeger slecht ver- sterkt, een spotwerk maar voor den oor- logsgod, door sterke borstweeringen ver- sterken, door schoone poorten te versieren, en door uitgelezen en tuchtlooze krijgers te bewaken. Gelukkige burgers! Onlangs aan de wettige heerschappij teruggeschon- ken, acht U in veiligheid. Een onoverwin- nelijke Koning, wijs van zinne, moedig van inborst, groot in macht, ievert steeds om uw behoud, 't jaar 1686. Honderd vier en dertig jaar later keerde de Hollander den steen buitenste binnen en dan las men in 't latijn, nogmaals: Europa nu in vrede hersteld en Napoleo omverge- worpen zijnde, heeft Willem I, Yper stad. vroeger slecht versterkt, door Lodewijk XIV echter door sterke borstweeringen omringd nogmaals door nieuwe verschansingen, de oudere afgebroken zijnde, hersteld. Bur- gers, onlangs aan een gelukkig beheer te- rugeschonken, acht u in veiligheid. Een grootmoedige Koning, wijs van zinne, moe- dig van inborst, onvermoeibaar in 't werk, ievert uit geheel zijn hart om uw behoud, 't jaar 1820. 's Konings wijsheid van zinne, bestond echter meer met den naam dan met dei- daad. Tien jaren later las men over hem links en rechts: W W W dit is: W W Wij willen Willem weg Wijl Willem wijzer wordt Wij willen Willem weer. Vruchteloos hadden, vooral in 1829 en begin 1830 verkleefde vrienden als Willems van Antwerpen, den Koning gewaarschuwd, geene verbittering te zaaien, doch de wijze vorst en had geene lessen van Zuid-Neder landers, vooral van Katholieken, van doen. Het land nu kwam in opstand. Sommigen als Willems, uit liefde voor hun dietsche volk, andere echter uit eigen belang, bleven den koning genegen. Hier in Yper waren er eenige namelijk: Carton en Titeca. Deze Titeca zal wel Henri Titeca van Voorme zeele zijn, die naar den vreemde vertrokken is en wiens dochter in Amerika met de mees- tersmid Ford getrouwd is. Hun kleinzoon is de vermaarde autoovermeester die de wereld met zijn Fordwagens overstroomd heeft, en dit vóór heeft op zijn zakenbroeders, dat hij een denker is, dewijl de anderen slechts zakenlieden zijn. Koning Willem zou de Belgen met wapens bedwongen hebben, maar Frankrijk loerde en kwam tusschen, gevolgd door Engeland. Het rijk der kaaskoppen 'nam een einde en 't rijk der kaasvreters begon. Uit zucht naar onversperde wegen eischte Frankrijk de sloo ping onzer vesten. Van de twee gelijkluiden de opschriften van boven de Meenen- en Tempelpoort wierd er een ter bewaring op den west-koer der Halle geplaatst; 't andere verbrokkeld, wierd als afval verkocht. Een stuk van een vierde omtrent bestaat nog te Reninghelst, over vijf en twintig jaar van den Kasteelmolen naar de Westouterstraat verhuisd. Een ander vierde dat onder in de pomp lag in den Kasteelmolen, is met den oorlog geheel verbrijzeld. Na den oorlog, als de koer der Halle opge ruimd geweest is, heeft Bouwmeester Coo- mans den gedenksteen, die in tweeën gebro ken was, in stilte naar St Maartensklooster doen vervoeren. E. H. o. L. heeft hem vruch teloos gezocht rond de Halle, dan heeft hij den sehier-alleswetenden stadsknecht Vlae- mynek( over twee jaar overleden) gaan on dervragen. En daar deze ook niets wist heeft E. H. G. L. verzocht belangwekkenden op- zoeker te vermanen, zoo hij iets, of was het maar een stuk, kon wedervinden. Heer Da niel Declerck die nu den steen opgemerkt heeft in St Maartensklooster en die verno men had dat E. H. G. L. hem opzocht om in het museum te doen plaatsen, heeit de goed heid gehad hem op de hoogte te brengen en zoo is de zaak door de gazetten ruchtbaar gemaakt geweest, tot nut en de genoegens van den volke. DRINKT ea Feys-Caliewsert'a GULDENBIER EN EXTRA De Belgische Boerenbond en het Hopverbond van het Land van Poperinghe beleggen eene GEWESTELIJKE VERGADERING van de hoerengilden der Popering- sche streek op Zondag den 15 De cember, te 2 l/z uur, in het lokaal der Boerengilde te Poperinghe. (M. Ostyn, Casselstraat, 41). DAGORDE 1. - Welkomgroet door E.H. De Jae- gher, proost der Boerengilde van Poperinghe. 2. - Aanspraak van M. Dr Mullie, senator, over de landbouw crisis. 3. - Aanspraak van M. Dr Brutsaert, kamerlid, over de landbouw belangen onzer streek. 4. - Voordracht door E.II. Colpaert, lid van het hoofdbestuur van den Belgischen Boerenbond, over de rol der openbare be sturen en de hopcrisis. Wij verwachten dat al de leden van de omliggende Boerengilden deze belangrijke vergadering zullen bijwonen. Eene uitnoodigingskaart wordt ge zonden naar de leden der Boerengil den van Poperinghe, Crombeke, Pro ven, Reninghelst, Rousbrugge, Sint Jan ter Biezen, Vlamertinghe, Watou, Westvleteren en Westoutre. - Woensdag morgend bij 't begin der markt werd gansch de bevolking in op schudding gebracht door een vreeselijke ontploffing, ledereen kwam buitengeloo- pen. Rook steeg op achter den muur van M. R. Cotteau de Patin. Ter plaats vond men het ijselijk verminkte lijk van den ouderling van 70 jaren G. Plamon. In den motregen was hij nog wat gaan spitten om wat oorlogsbuit te vinden. Hij lag er deerlijk verminkt. Hij had eene gapende wonde in de hartstreek ont vangen. De heer doktor die seffens ter plaats was kon slechts den dood vaststel len. Aan den stervenden diende E. H. Onderpastor het Oliesel toe. De oorzaak van de ontploffing is onbe kend. Stukken ijzer zijn tot a-3oo m. ver gevlogen. Watfneer komen wij aan het einde dezer akelige lijst verongelukten. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot len middag; heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rhuniatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de MONOPOEDERS en gij zult spoe dig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos: 7 fr. GROOTE PAUSFEESTEN in Poperinghe. De vlag van den bond van 't H. Hart op St Bertinusparochie te Poperinghe zal hier ter stede ingehuldigd worden op Zondag 19 Januari, en vergezeld gaan met heerlijke pausfeesten VOOR AL DE MANNEN van Poperinghe en omlig gende. Zooals men weet werd de prachtige nieuwe vlag gewijd door den Paus zelf te Rome, ter gelegenheid van de bedevaart der H. Hartebonders naar de Eeuwige Stad verleden Zomer. (Tusschen haakjes gezegd Zijne Heiliaheid heeft onze vlag wel drie maal opengetrokken om ze te bezien en te bewonderen). Nu gaan we ze vieren, in 't licht van de pausgedachte De viering wordt inge zet door een driedaagsche oefening met sermoenen voor al de mannen look niet- H. Hartebonders) van stad en omlig- sende. De sermoenen worden gepredikt door den welbekende predikant E P. De Clippele S J. Mannen alleen zullen toe- gtlaten worden. Den Zondagavond zal onder andere een prachtige nieuwe film afgerold worden, de Rome-film ALLE mannen zullen er vrijen en kosteloozen toegang toe hebben, ook de niet H. Har tebonders Men houde reeds nu zijn dagen vrij De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoegen er in vin den. Doch het is zoo nutteloos te klagen over zware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAO- POEDER zal u aanstonds genezen. Onscha delijk voor de maag! De halve doos3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys. Verzwakking van de zenuwen verbeterd en genezen op korten tijd door dagelijksch gebruik van THEOBROMA. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Werkongeval. Bij het lossen van zijn wagen, werd Germain Dameel twee vingers verpletterd. Kiekendief geschoten Sedert een 3 tal weken waren de landbouwers rond den Busseboomregelmatig hennen gestolen en men vond de dieren doodge beten op de velden. Zaterdag ging vrouw Jules Dekervel naar het kiekenhok en zag er de kiekendief: een groote hond, die aan niemand toebehoorde. Zij sloeg het hok toe en de landbouwer schoot hem dood. De Regenmantel BELGICA en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering MONDIAL zijn enkel ver krijgbaar IN DEN NEGERbij Fel. Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. BurgerskleedercnIn hun belang ra den wij onze leden nogmaals ten zeerste aan de transactie-voorstellen niet te tee kenen, welke men hun zou toezenden be treffende vergoeding voor hunne zoekge raakte burgerskleederen. - En wie het nog niet gedaan heeft, kome naar Petit Paris 's Zondags van 11 tot 12 uur, om er een volmacht te laten invullen voor den advokaat van den V. O. S. Katholieke Kring. Het Concert van Zondag laatst was de weerdige be kroning van de Ste Ceciliafeesten. Onder de knappe leiding van Leeraar Heyl- broeck, aangevoerd en gedrild door dezen bekwamen Meester, maakt het muziek gestadige vorderingen en heeft met kunst zin en gevoel de moeilijkste nummers van het programma uitgevoerd. Bij het opgetogen publiek genoot Heer De Munnynck, Kunstzanger, niet min bijval. Wat een forsche, heldere, klank rijke, mooie stem. Aan de toejuichingen scheen geen einde te komen en, benevens de vertolking, viel de keus der uitgevoer de liederen evenzeer in den smaak. In een woord het Concert was prachtig en algemeen wed den wensch uitgedrukt M. De Munnynck hier terug te zien optreden. Het eerstvolgende Concert is vastge steld op 26 Januari a. s. Geen geneesmiddel is doelmatiger en aangenamer van smaak dan de Pectoral Dupuisom vallingen, keelpijn, heeschheid te genezen. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Heden Zondag te 3 uur in 't Volkshuis vergadering voor 't Werk van den Akker en Hoendcrbond. Spreker M. Depuydt. Ingang vrij voor iedereen. De kweekers van Houthulst gelieven hunne kaart in te vullen en mede te brengen. B. V. O. S. Heden Zondag van r o tot 12 uur zetelen de bestuursleden om het lidgeld te ontvangen. De Leden die nog niet betaald hebben voor i<)29-3o worden verwacht. Het Bestuur. TAXI. - Bij Gaston Vanbruwaene, Groote Markt, Poperinghe, is steeds een Taxi te huren voor iedereen en voor alle reizen. (Nieuwe luxe-voiture Re nault6 plaatsen). Telefoon 73. - Licht. De bewoners van de Nieu we Reek en de omgeving, in de Crombe- kestraat, smeeken gedurig om licht Wanneer toch geraakt die belofte in ver vulling Voor groote menschen en kleine kinde ren. -Het is zelden als men nog menschen hoort klagen dat hunne kinderen lijden aan 't zuur aan de maag of een andere slechte spijsvertering hebben. De talrijke moeders die hunne kinderen voeden met het Kinder meel FORTIOR hebben daar in alle geval geen last mede. Niet het Kindermeel FOR TIOR komen de kinderen steeds goed aan, zij slapen gerust en zijn frisch en gezond. Het Kindermeel FORTIOR zal U door alle apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 6,75 fr. de doos afge leverd worden. Omver. Zaterdag werd den steun- arm, ingemetst in de poort van den Ka tholieken Kring, waarde draden voor de electriciteit aan vast liggen, gedeeltelijk uitgereden door een Au'ocamion Forte Brune». Gelukkig bleef den steun nog een weinig in den muur vast, of anders had men erge ongelukken kuunen te be treuren heb!en. De Roode Pillen van E. Dupuis, Jumet, dank aan hunne zachte maar voortgezette werking, veroorzaken de regelmatigheid van den dageüjkschen stoelgang. De doos: 6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Gev cht. Maandag namid. rond 4 uren gerochten de gebroeders C in de Westouterstraat, in ruzie. Hun moeder die in de ruzie wilde tusschenkome kreeg een slag op den arm met een stoof- haak en zal een tiental dagen onbekwaam zijn te werken. Velo gestolen. Woensdag avond, bij het naar huis gaan, ging Leopold Ver- haeghe van Abeele, b nnen ter herberg (i Het Wit Peerd Toen hij buiten kwam was zijn velo verdwenen. Donderdag mor gen ro-d 6 u. werd hij te-uggevonden op den keizelweg \an De Leene na^r Den Hertog van Brabant door eenen dienstdoenden tolbediende. Lantern, pomp en andere benoodigheden waren echter verdwenen. Straatgevecht. Maandag nacht rond 12 12 uur, kreeg W... F... van Proven-Canada, alhier in de YperstraaL eene rammeling van een zijner gebuu s V... Voor rachtlawijd werd een rond- doolende vreemde dronkaard, op de markt aangehouden en tot ontnuchtering opgesloten. Onvoorzichtige motorijder. Vrij dag noen zette een motorijder zijn ma- chien in gang bij Henri Lysy's, Watou- straat, juist toen de kolenhandelaar Hec tor Houvenaghel met peerd en kar daar voorbijreed Het peerd sprong zijwaarts op een landbouwer die per velo huis waarts reed en ten gronde geworpen werd alles verging echter zonder schade of zeer maar motorijders zouden toch eens moeten beter rondzien vooraleer hun gerij in gang te zetten. Maandag hebben de metaa'bewer- kers hun patroon gevierd en nog naar be- hooren. Niets was er te kort. Zij begon nen dan met een H. Mis, om 9 ure opge dragen in St Pieterskerk, voor het tijde- lijken geestelijk welzijnder makkers. Ook de overleden waren niet vergeten. Als naar gewoonte was er zeer veel volk tegenwoordig. Na de mis werd er een uitstapje door de stad gedaan en de vrienden werd er een bezoekje gebracht, 's Noens vergaderde men hi r en daar en lekkere spijzen kwamen er op tafel. Zij bleven ook niet onaangeroerd en tot laat in den avond vierden de maatjes hun pa troon dat het een aard was. Nievers moeilijkheden Onze ijzerbewerkers klop pen op het ijzer en op niets anders. 't Was in St Jacobskerk dat de landbouwers St Eloy begonnen te vieren met eene heilige mis. 't Ging er vroom en ingetogen zooals bet behoort maar wat later in de Bascule waar een deugdelijk feestmaal werd opgediend, gerochten de tongen los en de magen kregen er werk. Tot laat in den avond bleven de vrienden in een gezellig samenzijn bijeen. Op 1 December kwam Heer De- munnynck eene voordracht houden in het lokaal De drie Koningen op de groote markt alhier en haadeldeer over de keus van fruitsoorten. Na eerst een woord ge zegd te hebben over de bereiding van den grond, het planten en de veredeling der boomen, somde hij de beste soorten op, welke hier in de streek zouden kunnen gekweekt worden, zoo van appels, peren, krieken, pruimen, enz. En zijne voor drachtles was zoo eenvoudig ea schoon voorgedragen dat iedereen ten hoogste voldaan was en dat de heer V. Vanbece- laere zekerlijk den wensch uitdeukte van de vele toehoorders toen hij den spreker bedankte om de zoo nuttige wenken ons gegeven. Een luidruchtig applaus be aamde deze zoo welgemeende woorden. De WAARBORG eener PELS vindt ge niet alleen in de goede faam eener firma maar voor al in de vakkennis der verkoopers* en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE Boterstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikanten) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk- huizen; levert de grootste waarborg. Af. Ver wilghen gedecoreerd. De heer Verwilghen, onze Koninklijke hoogcommissaris, komt officier in de Leopoldsorde benoemd te worden en deze gelegenheid ntmen wij te baat om hem uit ter harte geluk te wenschen, want meer dan wie ook, heeft hij zich in de zeven jaren gedurende dewelke hij hier werkzaam is geweest, buitengewoon ver- die,stelijk gemaakt. Meer dan honderd kerken in het land (een veertigtal in het Ypersche) en ruim zoovele openbare ge bouwen, stadhuizen, scholen, enz., zijn door zijn toedoen in aanbesteding uitge geven geweest en telkens hebben wij kunnen bestatigen hoe hij steeds de kunstuitvoeringen op het oog hield. En nu dat de meeste werken voltooid zijn, bracht hij nog onze kunstschatten wel ke hier en daar verspreid zijn op te zoeken en zoodanig te doen herstellen dat ze aan onze zoo geteisterde streek nog al den mogelijken luister komen bij te zetten. Doch ook als Vlamingen moe ten wij hem hier onzen welgemeenden dank toevoegen, want, toen minister Van de Vyver aan't bestuur kwam en den deerlijken toestand vernam welke bier in de bureelen onder taaiopzicht heerschte, was M. Verwilghen de ge- wenschie man bevonden ooi de recht matige eischen der Vlamingen te vol doen. Dehevige wild van Donderdag heeft de stelling aan St Maartenskerk gedeel telijk neergehaald. T- Deze week werd de toelating ver leend voor het leggen van den vloer in de nieuwe overdekte botermarkt, ook voor de houten ramen der groote vensters. Ongeluk. Daniel Matton, oud 18 jaar, wonende bij zijne moeder te Veurne was hier tijdelijk werkende bij zijn oom, Heer Rossey, glaswerker aan de Veurne- steenweg. Woensdag namiddag wou de jongtn lijk naar gewoonte naar zijn werk gegaan, hij was immers bezig ruiten in te stellen van het hoogportaal van St Maar tenskerk. Teen hij wat later omtrent 2 uur wederom de ladder wilde opgaan schoof hij uit, de planken immers glad geworden zijnde door de regen, en viel van een hoogte van 9 tot 10 meters, met het hoofd opeen hoop steentn. De sche del was geborsten en de hersens puilden uit. Een auto toebehoorende aan een vee handelaar, kwam daar voorbij gereden en bracht den ongelukkige en stervende jongen naar het hospitaal. Donderdag is het ongelukkig slachtof fer overleden. FABRIKANT-GOUDSMID t, Gasthuisstraat, 6, recht over het Gasthuis POPERINGH Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PU. TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, Ply. tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en zon. der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de R* gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone es speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen es zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. absoluut moet bestaan. Werd hier niet te Boesinghe ie's dergelijks gesticht over eenige jaren Hebben niet enkelen hunne bijdrage gt stort En wat is er van ge worden Is het niet de gewenschte oogenblik, dit opnieuw en stevig in te richten, geen onzijdige maar een katholieke met man nen aan het hoofd die de zaak kunnen doen draaien Het is zeker wel de moeite weerd zulks niet lang meer te overpeizen, doch hand aan 't werk te slaan. WIE MOET HEM LATEN IN SCHRIJVEN IN HEIT HANDELS REGISTER EN IN DE TE STICH TEN MIDDENSTANDSBOND Ie dereen die handel drijft of winkel houdt hoe klein deze inric ting of de verkoop ook weze. Davidsfonds. Vrijdag laatst hadden wij onze tweede wintervergade ring met een puike voordracht over zede lijkheid door Mijnheer DEHEM, greffier te Yper. Een halve uur lang, kon hij de toehoorders over dit gewichtig punt on derhouden en ze aan zijn lippen doen hangen. De Eerweerde Voorzitter deelde vervol gens het programma mede der volgende avonden, 't geen hij hoop'e te kunnen verwezentlijken, t. w. een voordracht over Pater Lievens, met lichtbeelden een muziekavond violoncello, piano en zang een goochelavond een voor dracht met lichtbeelden over Noorwegen. Het overige van den avord werd be steed aan pianostukken, zang en declama tie. II er Maurice Tytgat leende opnieuw mild zijne hulp Juff. Martha Hollynck zong op hare beurt en Juff. Degraeve, onderwijzeres kwam voor 't eerst op de j planken met eene luimige declamatie Om te eindigen kregen wij te hooren, de schoone stem van Juff. J. Samvn uit Sta- den die voren zong Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief waarvan het laatste couplet door de toehoorders werd herhaald Ons Davidsfonds leeft Boerengilde. Verleden Zondag kregen wij op de beurt Dr Veearts Caene- peel uit Yper. Hij sprak ons over de zwij- venopbrengst vaar het niewv systeem Hoe ongeloovig de boeren ook waren, 't zit hun in 't bloedtoch moesten ze bekennen dat M. Caenepeel waarheid sprak Eenige die er vooral bek op hadden, fluis terden tusschen hun tanden Wanneer zal M. Caenepeel dat ne keer komen ver tellen aan ons vrouwvolk, war.t die willen minst van al mêe. Het overige van den avond hield al niet veel in, want de leden brokkelden uiteen zoodat men uit armoede de vergadering sloot. Wanneer zullen de bestuursleden nenkeer den raad volgen welke «De Gids» uit Leuven hun geeftenbeginnen met zich eraan te abonneeren ZONNEBEKE. De N. V. FOND- SENBANK is alhier vertegenwoordigd door Mijnheer LUCIEN DEBAL, Ge meente-Secretaris, die alle verhande lingen doet aan de voordeeligste voor waarden, volstrekte zekerheid en grootste geheimhouding. Kasbons op 3 en 6 maand, op 1 jaar Spaarkas 5% bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. BANK BEURS UITWISSELING van Fransch Geld GHELUVELT. De N. V. FOND SENBANK is alhier vertegenwoordig door Mijnheer ALOïS BEYLS, i meente-Secretaris, die zich kostelo;f ter beschikking houdt der belanghel. benden. Kasbons op 3 en 6 maand, op 1 jaa« Spaarkas 5bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. BANK BEURS UITWISSELING van Fransch Gel; I Verhuring van Kostumen Stijl - Fantaisie - Modern Vakkundige bediening - Billige prijzen Voskenslaan, 148. Tel. 14701, HOUDT OP, EN GENEEST DOOI De flesch 5 frani in alle Apotheken. CROMBEKE. Mijnheer CYRIEI DECAE, Gemeente-Ontvanger, Agenl der FONDSENBANK, gelast zich me: alle plaatsingen van gelden aan voordeeligste voorwaarden. Kasbons op 3 en 6 maand, op 1 jaai Spaarkas 5% bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. vBANK BEURS UITWISSELING van Fransch Gele Oustendi?. Kassier op de vhd De genaamde Remi Vanthore, 25jaa oud, verblijvende te Oostende, wassedc zes maanden in dienst als kassier, in een konservefibriek. Maandag is deomerli ke bediende op de vlucht ge-lagen 50.000 fr. gestolen uit d« kas der fabric! Men denkt dat hij naar Parijs gevlucht! zijne persoonsbeschrijving is overal roti gestuurd. amuuuMHi Groote keus beste kwaliteit TAFEL TOILE-CIRÉE in alle breedten, Geele, Zwarte en Bruine BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten bij SANSEN-VANNESTE, Pop. Wilt gij een abonnement voor 193 zendt ons uw adres en gij ontvang De Poperinghenaar KOSTEL00 VAN NU TOT NIEUWJAAR. (Dit bericht Belgie.) is enkel geldig voc PURGATINE van Veearts DEVLOO, bloedzuiverend en maagzuiverend behoedmiddel voor paarden. Voorkomt balgpijn, oprijzing, bewaaienheid, en vele andere kwalen der paarden veroor zaakt door verandering van kost- en jaarge tijden, door vermoeidheid van reizen, door langdurigen zwaren arbeid en sterke voede ring. Vermeerdert den eetlust en verge makkelijkt de spijsverteering door het vrij houden van Maag en Darmen. Gebruikswijze Een soeplepel driemaal daags in het graan of in het drinken. HET PAK 7.50 FRANKEN. Te bekomen bijVeearts Devloo, Rekhof- straat en H. Notredame/ Apotheker, Groote Markt, 18, Poperinghe. Bossfnqhe. Midd ns'and. De mededeeling van den Kristen Midden standsbond van PoperingheZondaglaatst verschenen in De Poperinghenaar no pens de inschrijving der handelaars en winkeliers in het handelsregister, heeft eenen keer te meer deoogen geopend van velen en doen inzien dat deze inrichting GANSCH IN staal [VERPLAATSBAAR QNVERGANKEL/ «ïVS//» en P>LAS*rf6rt mm£rnSm£Am£Atmmm* ■Banzai mHssaMnBaiMHaaHHHuam Voor uwe Geldplaatsingen wendt U 111 volle vertrouwen tot de Fondsenbank Bijbank: YPER, Grocte Markt, 9. Tel. 304-334. Filiaal der Groep: Handelsbank Fondsenbank Noordstar. Kapitaal-Concentraties: 300 MILLIOEN. -«o»- Brussel, Gent, Antwerpen, Kortrijk, Brugge, Oostende, Thielt, Iseghem, Lichtervelde, Poperinghe, Wervik, Komen, Yper. ?-! Agentschappen in al de bijzonderste Gemeenten van West-Vlaanderen Voorwaarden voor de Zicht- en Termijnrekeningen: Zicht: alle dagen beschikbaar 3 Veertiendaagsche Rekening: 4.75% Spaarkas Zicht 5 Kasbons aan toonder op 3 maanden (vooraf betaalb.) 4 netto 6 maanden 4.50 netts 3 1 jaar 5 netto OBLIGATIËN op 5 JAAR aan drager 6 NETTO. Rente betaalbaar met zesmaandelijksche Koepons. BEURS BANK WISSEL.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2