staiisüens 000 BsiMiHsm Ware Liefde ABOX N EM ENTSA AX V 8 AA (i ZONDAG 22 DECEMBER 1929. WEEKBLAD i 30 CENTIEMEN. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSF.N-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. L KERSTMIS Voormezeele viert zijn Nieauuen Herder. Lees in dit Nummer g IV! E LOT TE REMlCOÜftT Vraagt een abonnement op «DE POPERINGHENAAR» Politiek Overzicht Abonnementsprijs per Jaar In Stad: 17 fr. In 't band18 fr. tper post) Frankrijk35 fr. Congo35 fr. Andere landen40 fr. 26' JAAR. N-' 51. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. r" I=s Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. KBgSSSa?' Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- jj bureel dat hun bedient, en niet urn ou. MBSBmpSC Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF i Notarieels Verkoopingem 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. Glorie aan Goden vrede op aarde aan de menschen van goede wille! Bijna twintig eeuwen is het geleden dat I in Bethlehems' velden die juichkreet der) Engelen werd aangeheven bij de Blijde j Boodschap, dat de zoo lang verwachte Red- f der en Zaligmaker der wereld was geboren. Bijna twintig eeuwen zijn voorbij gegaan, sinds de eenvoudige Herders van Bethlehem en daarna de met majesteit gekroonde Wij zen uit het Oosten den geheimenisvollen j pelgrimstocht opende van de menschen van I goeden wil", die eeuw na eeuw, met geloof] en liefde bij de arme kribbe komen knielen, Met Kerstdag zullen in onze kerken we derom de stallekens van Bethlehem opge richt worden en de bewondering wekken van jong en oud. Een weinig uitleg over het onstaan van dit zoo schoon gebruik zal wellicht bij me nigeen welgekomen zijn. Het stalleken waar Jesus geboren werd, was eene natuurlijke grot in den bergwand gelijk men er vele vindt in Palestina, waar ze 's nachts dienen als schuilplaats voor de herders en hunne kudden en ook wel voor de reizigers en hunne lastdieren. De eerste christenen hielden voorzeker de grot waar om naar staat en stand glorie te geven aan het Goddelijk Kind ter wereld kwam, en de God- en in den strijd van het leven trede 1 kribbe waarin het gerust had in hooge eere, te vinden voor hunffè 'Kartere zooals ons de H. Justinus getuigt in de De Blijde Boodschap van Bethlehem was 3® eeuw. In 330 liet de groote keizer Constan- en is voor alle volkeren en geslachten en I tijn eene basiliek bouwen die de grot om- tijden Apparuit gratia Dei salvatoris nostri vatte en die eene der schoonste kerken der omnibus hominibus», - de genade van God, wereld zou zijn kon ze hersteld geraken, onzen Zaligmaker, is verschenen voor alle Onder een klein altaar in de grot der ge- menschen gelijk de groote Apostel schrijft. boorte opgericht, toont men er neg eene Bijna twintig eeuwen! Wat al worstelingen groote zilveren ster die in den vloer vastge- en wisselingen heeft de wereld in dien tijd I maakt is en een latijnsch opschrift draagt; aanschouwd! Machtige rijken gingen onder] Hier is uit de Maagd Maria Jesus-Christus en nieuwe stonden op, om vervolgens weer] geboren Nergens wordt het Kerstfeest aan- andere op hunne puinen te zien verrijzen; doenlijker gevierd dan te Bethlehem: ieder eeuwenoude heerscherstronen zonken ver- jaar, na de midüernachtmis, draagt de pa- molmd tneen of werden door den maalstroom triark van Jerusalem een beeldje van het der beroeringen weggeslagen; groote roem- Jesuskindje naar de grot en legt het daar in zuchtige volken verloren naam en bestaanen eene kribbe onder het zingen van het evan- dat alles In wilden woesten kamp en onder- gelie dat Christus' geboorte verhaalt, lingen twist. De christenen te Rome hadden eene groote Bjina twintig eeuwen!... Wat al mensche- vereering voor het H. Land en gevoelden als lijke wetten en wijsgeerige stelsels, wat al een heimwee naar de heilige plaatsen en vernufte berekeningen, wat al schoone be-1 de plechtigheden die er gevierd wérden Ioften van beschaving, wat al vredesbonden Daarom zochten ze die heilige plaatsen na met vredespaleizen hebben getracht de te bootsen gelijk men op onze dagen zoowat menschheid uit dein choas van verwarring overal grotten van Lourdes opricht ter her en verbijstering op te beuren en de geheele innering en vervanging van Maria's ver ge aarde in onderlinge verbroedering de himne nadeoord. Zoo kwam het dat de echte kribbe, des vredes te laten aanheffenten minste ten groeten deele, in de 7' eeuw De vredezang van den moderne tijd heeft naar Rome werd overgebracht in de kerk inderdaad geklonken: «Vrijheid, Gelijkheid sin te Maria de Meerdere, sindsdien ook en Broederschap O. L. Vrouw ter Kribbe genoemd. Daar werd Dat was het Evangelie zonder God! eene krocht, die de grot van Bethlehem Vorsten en volken zijn opgegaan om in het moest versieren,"door de Pausen rijk versierd, licht van dat Evangelie te wandelenZijn De mozaïeken die de kerk opsmukken, ver voorschriften zijn ingevoerd en doorgevoerd in alle geledingen der maatschappij onder beloften van een gouden eeuw van eeuwi gen vrede. En wat rijn de vruchten van dien boom| der kennis? Vergiftigd tot in het merg van haar ge beente, ontzenuwd in haar edelste levens krachten, verkankerd door alle ondeugden, is de moderne samenleving een chaos van leu gen en laagheid, van haat en verbittering, van bederf en walging. Hoevele duizenden en duizenden gaan er rond ontgoocheld bij de ijdelheid der belof ten van een vrije wetenschap, een vrije kunst, een vrijen godsdienst en van alle andere vrijheid zonder God! Op zoek naar geluk en vrede tasten rij troosteloos en hope loos in de schaduw des doods, naar eiken I beelden Maria's leven, maar de afbeelding van Christus' geboorte ontbreekt omdat de kerk zelf Bethlehem voorstelt. Met het Kerstfeest werd en wordt er nog telken jare de middernachtmis opgedragen dicht bij de kribbe, die in een zilveren en kristallen reli kwieschrijn gesloten is, waarmede men pro cessie houdt en die dan op Kerstdag uit gesteld blijft en zeer druk bezocht wordt. Van in de vroegste tijden maakte men afbeeldingen van de kribbe, en dit uit de kostelijkste stoffen, zooals goud, zilver en marmer; doch en dit is het opmerken waard, nooit werd daarin een Jesuskindje gelegd. Paus Grègörlus IV deed in ae-SP eeuw een namaaksel van de kribbe vervaardigen voor de kerk S. Maria in Transtevere (of over den Tiber) en plaatste er een beeld bij van O. L. Vrouw met het Christuskindje in stroohalm, gaan zij af, op elk valsch gerucht (je armen. Iets dergelijks werd ook in andere Ziet dat hun uitkomst belooft en toeroept: hier is de Christus, of daar is Hij! De ware, de ééne Christus lag in de kribbe te Bethlehem. Van uit de kribbe klinkt het ons toe: zegening is beter dan vervloeking, kerken gedaan en alzoo, meenen sommigen, kwam men er toe een beeld van het Godde lijk Wichtje in de kribbe te leggen. Heel vroeg ook, ten minste van in de 4" eeuw. werden os en ezel naast de kribbe geplaatst verdragen is beter dan aanvallen. Steekt uw Misschien steunt dit gebruik op de woorden zwaard in de schede, vernagelt uw kanon- van den profeet Isaïas: «Een os kent rijnen nen, ontmantelt uwe batterijen, verandert eigenaar, een ezel de krib zijns meesters; het oorlogsschip in een korenschip, dat ie- maar Israël kent mij niet» en op den tekst vensmiddelen overbrengt naar hongerlijden- van den profeet Habakuk die kwalijk ver- de landstreken, spant uwe cavaleriepaarden staan werd: Gij zult U openbaren tusschen voor den ploeg en smeed uw zwaarden om in twee dieren (in plaats van: in het midden nuari wel zullen zien dat de taks op de be drijfsbelasting voor hen eene wezenlijking kanaal 64 meter diep liggen. Op andere, laag liggende plaatsen zal het tusschen een Het overhandigen van den Herderstaf. 't Weder sloeg tegen. Fijne mistregen viel heel den morgen neder, maar niettegen staande waren alle huizen gepint en bevlagd toen we daar 's namiddags toekwamen. De stoet, waarvan we verleden week, pro gramma gaven, stond gereed aan St Eloi en wachtte de koinst af van den nieuwen Her der. De boerenzonen op hunne flinke peer den, waren hem tegemoet gegaan op den Ypersteenweg en 't was rond 2 uur toen E. H. Wyckaert met Z. E. H. Vermout, Deken van Yper, op St Eloi toekwamen. Verwelkomt door den Heer Bartier, bur gemeester, die ook een woord van dankbare herinnering had voor Z. E. H. Deleu, de vroe gere Pastoor, dankte Z. E. H. Wyckaert in den persoon van den Heer Burgemeester, de gansche gemeente voor de innige welkom- groeten. De stoet zette zich nu in gang en werd door de Geestelijke en Wereldlijke Overheid in oogenschouw genomen. Menige schoone groepen waren er; jam mer dat de regen alweer begon te vallen. Nabij de plaats, in het huis der Wed. Crain, trokken de Geestelijken hun priester gewaad aan en den herderstaf werd er den nieuwen Herder aangeboden door den klei nen Marcel Platteau, zoontje van Heer Georges. 't Is dit richtje dat bovenstaande photo weergeeft. Z. E. H. Wyckaert houdt den Her derstaf; naast hem Z. E. H. Vermaut, Deken van Yper, dan de twee getuigen Z. E. H. Joye, Pastoor van O. L. Vr. te Poperinghe en Z. E. H. Nicaise, Pastoor te Dickebusch, vroeger Onderpastoor,op O. L. Vr. te Pope ringhe samen met E. H. Wyckaert. Vandaar trokken de Heeren Geestelijken naar de kerk, waar de sleutels aangeboden werden door de jonge juffer Elisa Van Eeck- houtte en waar de gewone kerkelijke cere moniën plaats grepen der aanstelling van E. H. Wyckaert als Pastoor door Z. E. H. Deken Vermaut. In eene treffende aanspraak werd de nieu we Herder door den Z. E. H. Vermaut voor gesteld en met de hoofdgedachte Vrede en Liefde tot elkaar trof de weerde spre ker het gemoed aller aanwezigen. een ploegijzer De weg naar de kribbe is de eenige weg I naar den vrede voor vorsten en volken, voor de menschelijke samenleving en voor iederen mensch afzonderlijk. Daar troont de ware Vredekoning in zijn waarachtig vredepaleis, den nederigen stal; daar is de oplossing van alle moeilijkheden en strijdvragen des levens, daar is de liefde die den hemel op aarde bracht, om de aarde naar den hemel op te heffen, daar boven dien stal schittert nog j altijd bet lumen ad revelationem gentium de ster die de afgedwaalde heidenen en on- geloovigen aan de voeten van den Christus roept "en deelachtig wil maken aan den vrede die de wereld niet geven kan. Glorie aan God in de hooge en vrede aan de mensehen van goeden wil. P. J. der tijden»). Op Kerstdag 1223 stelde de heilige Fran- ciscus van Assisi, met toestemming des Pau sen, in het woud van Greccio, eene met stroo gevulde krib tusschen os en ezel ten toon. Daarrond verbeeldden personen O. L. Vrouw, Sint Joseph, de engelen en de herders, maar ook hier ontbrak het Jesuskind. Naast de krib stond een altaar met vele brandende kaarsen, terwijl ook op de omgevende boo- men lichten waren aangestoken. De klooster lingen en het volk zongen er lofliederen ter eere van den nieuwgeboren Heiland; een priester las de mis op het altaar en na het evangelie predikte de heilige Franciscus op aangrijpende wijze over de liefde van het Goddelijk Kind. Volgens de legende zag men na de Consecratie in de kribbe een wonder schoon kindje liggen, omstraald met een hemelsch licht. Van dien tijd af zou het gebruik zijn opgekomen, in de kerken der Franciskanen kribbetjes te zetten met af beeldingen van het kindeken Jesus. Dank aan de snelle uitbreiding der kloosterorde van Sint Franciscus zou dit vroom gebruik rich even snel verbreid hebben. Thans wordt in bijna alle kerken en kapel len een stalleken van Bethlehem opgericht. Juist gelijk bij de christene schilders, g beurt de handeling niet in eene grot, maar A. Hans die steeds is en blijft de boeiendste 1 zooals de oud-vlaamsche liedjes ringen, in 't begin van onuitgegeven, boeiende volksroman, door A. HANS. vertelier die u onmiddellijk beïnvloedt en steeds hunkerend doet verlangen naar het vervolg. Lees «WARE LIEFDE» door A, Hans. AHHBnBBSii aSBflfiHilWMBBBMBHiiMHl I Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den met verlaagden melkbak draaiende op eene spil een huys seer dinne ghedaectof in eene boerescheure waer sloten vensters noch deu ren De krib is niet meer eene holte in de rots uitgehouwen, maar een houten paarden- kribbetje of zelfs eene wissen mand met stroo of hooi gevuld. De kleedij der aanwezige personen is niet langer streng-historisch en oostersch maar min of meer middeleeuwsch en fantastisch. Het Jesuskindje is grooter dan een borelingske want het moet de aan dacht trekken als zijnde de hoofdpersoon van 't heele gebeuren. Zingende engeltjes houden wel eens boven het dak een bandje met de woordenGloria in excelsis Deo Een blinkende metalen of doorschijnende ster wijst den weg aan de drie koningen die, minstens na Dertiendag, de handeling nieu wen luister bijzetten. Ook in de huizen waar nog echt-vrome en eenvoudige christene gezinnen wonen, wordt een stalletje van Bethlehem op kas of kave berd tusschen kaarsen tentoongesteld tot groote vreugde en stichting der kinderen Mocht alwie de woorden van Christus be grijpt: Zoo gij niet wordt als kinderen, zult gij het rijk Gods niet ingaan de stallekens van Bethlehem niet als kinderachtig spel veroordeelen, maar er met kinderlijk ge moed en betrouwen voor nederknielen. werken fifil eomers f^ELOTTE, N. V. In Poperinghe-stad, te huis besteld 17 fr. In Belgie, met de post 18 fr, In Frankrijk, bedrag op te sturen 35 fr. Andere Landen, bedrag op te sturen 48 fr. De ceremoniën geëindigd, gingen Vrienden en Uitgenoodigden naar het Klooster waar de flinke Muziekmaatschappij van Dicke busch nog een paar stukken liet hooren ter eere van den nieuwen Herder, die de muzie kanten hiervoor hartelijk bedankte. Onder het vriendenmaal, opgediend door het gunstig gekend huis C. Laconte-Devos, Katholieke Kring Póperinghe, en dat elk zich ten beste liet smaken, werden eerst gelukwenschen den nieuwen Herder aange boden door zijne jonge neefjes, kinders van den Heer Vlaemynck van Locre. Namen opvolgentlijk het woord: de Z. E. H. Vermaut die Voormezeele geluk wenschte met rijnen nieuwen Herder en hulde bracht aan de familie Wyckaert waarvan de vader, 84 jaar, hier als de beste op het vrienden maal aanwezig' was; de Heer Rich. Deco ninck die den Heer Pastoor verwelkomde in naam der Kerkfabriek en die in rijn rede ook een dankbare herinnering bracht aan den Z. E. H. Deleu, de voorganger van Z. E. H. Wyckaert. die Voormezeele voorzien had van een der schoonste kerken van 't front. Z. E. II. Joye, Pastoor van O. L. Vr., drukte spijt uit zijnen ieverigen onderpastoor te zien vertrekken en in die woorden besloeg hij de gedachte van dsn tweeden Onderpastoor Z: E. H. Verbouwe en van al de parochianen Hij drukte toch zijne tevredenheid uit over de benoeming en verklaarde luidop dat men aan stoet en feestviering wel kon zien dat Z. E. H. Wyckaert, als Pastoor, door heel de bevolking van Voormezeele welkom was. Z. E. H. Wyckaert sloot het feest met allen vaafiMtrfe te bedanken, met de hulp te vra gen van alle Overheden en alle inwoners om met God's zegen, allen samen te werken voor het zedelijk en stoffelijk welzijn der gemeen te Voormezeele. De Poperinghenaaris gelukkig zijne wenschen te voegen bij al de uitgedrukte op dezen schoonen dag, den Z. E. H.Wyckaert den dank zijner oude parochianen aan te bieden, en hem veel heilen te Voormezeele toe te roepen. iBBBBBBBBI IBBBI IN DE KAMER. De bespreking over de regeerings ver klaring heeft eene geheele week ingenomen van den zoo kostelijken tijd van het Parlement. Minister Jaspar heeft, door den uitleg die hij gegeven heeft, veel wantrouwen bij de Vlamingen weggenomen. Hij heeft veel plezier bezorgd aan de Vlaamsche Nationalisten met te bekennen dat zij hem overtuigd hebben van de nood zakelijkheid een taaioplossing te bezorgen. Hij voegde er echter bij dat het was omdat de VI. Nationalisten de vijanden rijn van zijn land. De bijzonderste leden van elke groep ter Kamer, hebben hunne houding tegenover de Regeering uiteengezet. Tot tweemaal toe in ééne week is de zit ting moeten geschorst zijn wegens wanorde. Zulks pleit niet in het voordeel der Kamer. De eerste keer ten gevolge van den aanval van M. Hubin, Waalsche Socialist, op de Vlaamsche Nationalisten en voornamelijk op M. Ward Hermans, 't Is verkeerd als de So cialisten meenen dat zij met schelden en verwijten de Nationalisten zullen tot zwijgen brengen. De Vlaamsche Nationalisten zullen, noch kunnen niet dulden dat zij gedurig maar als landverraders en schriftvervalschers uitgegeven worden. In de kwestie van de papieren van Utrecht is er nog veel onklaar. En dat M. Ward Hermans niet veroordeeld werd is toch een bewijs dat hij niet is het geen waarvoor M. Hubin hem uitgeeft. Het is het verlangen der VI. Nationalisten daar over eens volledig uitleg te mogen geven in de Kamer. Het is dat wat M. Ward Hermans gevraagd heeft. De tweede maal dat de bespreking moest stopgezet werden was het nogeens de schuld der Socialisten, M. Vandervelde, voorman der Socialisten had, zonder een enkele maal on derbroken geweest te zijn, uiteengezet wat hij wilde verklaren. Wanneer de Minister van Geldwezen, M. Houtart hem antwoordde mieken de Socialisten op onbeschofte wijze een kabaal van alle duivels. Zulke manieren beteekenen niet veel. Het leed geen twijfel of de politiek der Regeering zou goedgekeurd worden door Katholieken en Liberalen tegen Socialisten en VI. Nationalisten, 't Is hetgeen gebeurd is. Nu is er schrikkelijk veel werk op den winkel, want meer dan eene zaak moet nog vóór Nieuwjaar vereffend zijn en wij rijn om zeggens aan het Nieuwjaarverlof. De Vlaamsche kwestie werd Donderdag besproken in de Kamerafdeelingen. Dat is slechts een bloote formaliteit. Het is eerst in de Middenafdeeling dat de strijd zal begin nen. Daar zullen de Liberale Walen met hunne amendementen afkomen. Indien de Regeering haar woord wil hou den, dat nog in dezen zittijd het Vlaamsche vraagstuk in rijn geheel zal opgelost zijn, dan heeft zij geen tijd meer te verliezen. Indien de Regeering hierin gelukt zal rij aan het land den grootsten dienst bewijzen die het kan bewezen worden. VLAAMSCHE RADIO. Het is plezierig te mogen bestatigen dat er immer maar nieuwe bronnen Vlaamsch levep uit den veien Vlaamschen grond op borrelen. En die bronnen ontstaan buiten den parlementairen grond. Ik stel veel meer vertrouwen in de kracht van een ontwikkeld, stambewust Vlaamsch volk, dan in al de wetten die daor politieke bekommeringen aaneengeklopt worden en die later zoo moei lijk eerlijk zullen toegepast worden. De kracht van Vlaanderen moet liggen in zijne economische en fïnantieele inrich tingen, in zijn Davidsfonds, in zijn Vlaam sche Toeristenbond, in zijne Doodenver- eering, in zijne Kunstuitingen. Maakt Vlaan deren cultureel en ftnantieel sterk en de Wetgevers zullen aan zijne voeten liggen. In de laatste maanden kreeg Vlaanderen zijn Flandria-fllm en rijn Vlaamsche Radio-omroep. Thans wordt dit laatste uitgebreid. Het wil meer zijn dan een liefhebberij van enkele luistervinken. De Vlaamsche Radio wil op voedend werken. De Radio-omroep kan in het huidige politieke leven een geweldig wa pen ten goede, maar ook'ten kwade worden. Om hem beste vruchten voor Vlaanderen te doen afwerpen is gestichtDe Vlaamsche Radiogidsen de Katholieke Vlaamsche Luisteraarsvereeniging(K. V. L.). De Vlaamsche Radiogids bedoelt te rijn een zeker en -betrouwbaar leider, onder alle opzichten een der beste radiobladen. Het zal bestaan uit twee deelen: A zal 12 tot 16 bladzijden kronijk bevatten, met allen mogelijken uitleg over Radio, de tek sten der liederen die zullen gezongen worden, den korten inhoüd der lezingen, uitleg van de uit te voeren muziek, enz. Dit gedeelte zal rijkelijk geïllustreerd rijn en ingebonden om gemakkelijk te kunnen bewaard rijn. Deel B zal 32 losliggende bladen bevatten met de programma's van de Europeesche zendstations. Het jaarabonnement December tot Decem ber kost 70 fr. Het losse nummer kost 1,75 fr. Door de K. V. L. zullen de Vlaamsche Ra dioluisteraars een groote familie vormen. Elke abonnent o de VI. Radiogids zal aan zien worden als lid van de vereeniging K.V.L. Er zullen ook steungelden (100 fr.), bescher mende leden (250 fr.) en eereleden (1000 fr.) aanveerd worden. Inschrijvingen worden genomen door het Sekretariaat van N. V. Radio, Blijde Inkomst straat, 77, Leuven of bij middel van storting op postcheck Nr 236 (N. V. Radio, Leuven). Wie helpt er meê de Kath. Vlaamsche Radio-organisatie opbouwen? VERMINDERING VAN BELASTINGEN. Minister Houtart zegde in zijne Kamer rede dat de begrooting sluit met een over schot van 340 millioen. Deze som zal dienen om de wetten van socialen aard, nu inge diend, toe te passen. Men mag dus geheel gerust rijn. De Minister legde breedvoerig uit dat ver scheidene taksen zullen v rminderd zijn en dat de arbeiders en bedienden vanaf 1 Ja- zal zijn van 20 tot 30 meer inkomen. De supertaks zal op gunstige wijze ver anderd worden. De Minister bewees ook, met tal van cijfers, dat de vermindering van belastingen vooral ten goede zal komen aan de kleinen, den middenstand en de neringdoeners. Hij verzet zich tegen het stelsel van verklaring van het inkomen door de belanghebbenden, omdat het een inquisitiestelsel is, dat niet mocht blijven duren. IN MIDDELBAAR- EN LAGER ONDERWIJS. De Liberalen laten geen middel ongebruikt om toch maar van de culture latine in Vlaanderen te redden wat nog te redden is. Na beproefd te hebben de half en half Hoogeschool te redden, na getracht te heb ben geheel de taalkwestie ineen te brengen en ze in eene commissie te stoppen als in een doofpot, na gepoogd te hebben de fran- sche bijzondere leergangen te Gent te behou den moeten zij met spijt en woede bekennen dat alles voor hen verloren is. Gent zal spijts al hunne macht of onmacht Vlaamsch wor den. Ziende dat de Hoogeschool hen ontglipt, werpen de Liberalen zich met een overdreven iever op het Middelbaar- en Lager Onder wijs. De Regeeringsverklaring, die in zake taai- regeling verre het minst klaar was, liet den indruk na dat de oplossing der Hoogeschool- kwestie zou afhangen van de taairegeling in Middelbaar- en Lager Onderwijs. Gelukkiglijk vernamen wij, door de ver klaring van Minister Jaspar, dat dit niet zoo was. De Hoogeschoolkwestie is rijp en moet seffens opgelost worden. Deze van het Mid delbaar- en Lager Onderwijs moet ook opge lost worden, maar na een onderzoek in de commissie en los van de Hoogeschoolkwestie. De commissie moet zoo spoedig mogelijk verslag uitbrengen. Het valt echter te vreezen dat dit verslag niet geheel en gansch naar de goesting der Liberalen en nog veel min der Walen zal zijn. Zie eens, in al de Athenea van het Vlaam sche land bestaat reeds een Fransche afdee- ling, en in al de Middelbare scholen wordt het Fransch onderricht verre gedreven, ver mits er verschillige vakken uitsluitend in het Fransch gegeven worden. Door den band heeft in de meest vrije ge stichten van Middelbaar Onderwijs het Fransch nog altijd den voorrang en wordt aan het onderricht in die taal de meeste zorg besteed. Ook in het lager onderwijs bekleedt de Fransche taal eene schoone plaats. In vele scholen van het Vlaamsche land geeft men Fransch, niet alleen van het vijfde stdiejaar voort, maar zelfs van veel vroeger. Zouden de Liberalen, wanneer zij veran deringen brengen aan het taairegiem van Lager- en Middelbaar Onderwijs, niet ge vangen zijn in hun eigen strop? En wat te zeggen van het Walenland. Ge zien het princiep van gelijkstelling van Vlaanderen met Wallonië moeten de Vlaamseh-sprekende minderheden in Wal lonië evenveel recht hebben op Vlaamsche scholen als de zoogenaamde franschspreken- de minderheden in het Vlaamsche land. Het is klaar dat men aan de eenen zal moeten geven wat men aan de anderen toe zegt. De vrijheid van den huisvader waar mede de franskiljons zoo gaarne schermen, is van evenveel waarde, en meer zelfs, als het geldt arme Vlamingen in Walenland als begoederde franschsprekenden in Vlaande ren. Maar daarop hebben de Liberalen zekerlijk niet gedacht. Voor hen kwam het er maar op aan een argument te vinden dat de Ka- tholoieken tusschen de beenen zou geworpen worden, om verwarring te veroorzaken in hunne gelederen die thans voor de Liberalen veel te dicht aaneengesloten zijn. Het is te hopen dat al de Katholieken, ook de Behoudsgezinde, ook de Waalsche zullen klaar zien in het valsche spel der Liberalen en zich van hun stuk niet zullen laten bren gen. HET KANAAL LUIK-ANTWERPEN. Van de groote openbare werken, welke Belgie in den eerstkomenden tijd schikt uit te voeren, is het kanaal Luik-Antwerpen zeker wel het grootste en dringendste. Op 29 November laatst had de aanbe steding plaats. Vóór 15 Januari zal de aan besteding worden toegekend en onmiddellijk na den Winter zullen de werken aanvangen. De eerste schop aarde welke zal gestoken worden, zal met zeer grootsche plechtigheden gepaard gaan, want het zal de opening zijn der jubelfeesten onzer honderjarige onaf hankelijkheid. In 1940 moet het geheele werk voltrokken rijn. Om een gedacht te geven van het kolos sale werk der onderneming gedurende acht jaren, werkende met twee ploegen of 16 uren per dag, zal elke 5 minuten een trein van 50 wagons aarde moeten verplaatst worden. Een heuvelkam moet doorsneden worden op een lengte van 200 meter. Daar zal het stevigen dijk loopen van 4 meter hoogte. De gemiddelde breedte zal rijn: 42 meter op den bodem en 55 meter aan de waterlijn. Van Luik tot Genck, dus op een lengte van 60 km., zal de bevaarbaarheid door geen enkele sluis onderbroken worden. Als verbinding met Frankrijk, Rotterdam en Antwerpen wordt Luik een binnenhaven van onschatbare waarde. Ongetwijfeld zullen langs het kanaal aller hande nijverheden zich vestigen, wat aan de streek en aan het geheele land zal ten goede komen. VLAAMSCHE KATH. OUDERSBOND TE BRUSSEL. In navolging van wat réèds té Antwerpen bestaat, is Vrijdag te Brussel een Vlaamsche Katholieke Oudersbond gesticht. De Vlaamsche ouders van Brussel verlan gen een daadwerkelijke politiek te voeren tot afwering van het verfranschinggevaar waar aan de kinderen blootstaan in nagenoeg alle Brusselsche scholen. Deze oudersbond bedoelt een syndicaat te wezen van katholieke huisvaders, die voor hunne kinderen onderwijs verlangen in de moedertaal. Zoo hoopt men een einde te stel len aan den wilden en schandigen toestand, die thans duizenden Vlaamsche ouders te Brussel in de onmogelijkheid plaatst hunne kinderen enderwijs te verschaffen in de moedertaal. HET AANSTAANDE HUWELIJK ONZER PRINSES. Voor het huwelijken van den kroonprins van Italië met prinses Marie-José van België zullen op het Quiniraal twee groote ont vangsten gegeven worden. De eerste zal plaats hebben op 6" januari en daarvoor zullen behalve de dan te Rome vertoevende vorstelijke personen alleen de hooge staats ambtenaren uitgenoodigd worden. De twee de wordt gehouden op 7" Januari en daartoe worden toegelaten alle personen, die aan het Hof rijn voorgesteld. Op den 8" Januari vindt het huwelijk plaats en dan zal er 's avonds een familie diner gegeven worden. Den 9" heeft de groote ontvangst op het Kapriool plaats en den 10" de groote galavoorstelling in het konink lijk operatheater. Bij de huwelijksplechtigheid zullen de hofdames den grooten blauw-fluweelen goud- gevoerden Savoie-mantel dragen, terwijl de prinsessen een bij haar toilette passenden mantel met zilver gevoerd zullen dragen. Prinses Mafalda, echtgenoote van den prins van Hessen, zal een wonderschoonen rooden manteldragen van onschatbare waarde, toe- behoorende aan het huis Hessen. IN CHINA. China en Rusland zijn in oorlog, of beter gezegd, ze zijn niet in oorlog, maar er wordt toch oorlog gevoerd. Het is begonnen met invalletjes langs weerskanten, botsingen tusschen wederrijd- sche wachten. In de laatste dagen rijn de Russen overgegaan tot grootscheepscher in vallen, aanvallen uit de lucht, het aanwen den van taks en andere vriendelijkheden. Men spreekt zelfs van duizenden krijgsge vangenen. Voor een oorlog die geen oorlog is, kan dat wel tellen. Men kan echter geen het minste betrou wen hebben in de berichten die van China komen. Regelmatig spreken de eene de an dere tegen. Het zijn echte chineezerijen. Het Russisch-Chineesch conflict is al eenige weken oud. Zekeren dag besloot de Chineesche regeering een einde te stellen aan de Russische meezeggenschap in 't be heer van den Chineesclien ooster-spoorweg. Zij beweren dat de Russen alleen hun mee zeggenschap gebruiken om door de Russische beambten het Chineesche volk bolsjevist te maken. De regeering en de rust in 't land werden daardoor bedreigd. De Russische spoorwegbeambten werden het land uitgezet en door Chineezen ver vangen. Gewis, de handelwijze van de Russische beambten was onduldbaar, doch dit gaf nog aan China het recht niet een bestaande accoord over gemeenzame uitbating eigen machtig en eenzijdig te verscheuren. De Chineezen hebben dit zelfs ingezien en hebben getracht met de Russen in onder handeling te komen. Maar de Russen wilden alleen dan onderhandelen als de toestand hersteld was als vóór de moeilijkheid. Eerst wilden de Chineezen dien eisch niet inwil ligen. Nu echter dat zij veel verliezen onder gaan hebben, willen de Chineezen zich schik ken bij de wisseling van enkele Russische personen. China heeft zoo onzeggelijk veel moeilijk heden gehad in het binnenland, zoo dikwijls gevochten als het niet noodig was, zooveel verliezen aan mannen en schade aan 't land ondergaan dat zij duchten voor vijandelijk heden met Rusland. Van hunnen kant zwichten de Russen zich ook, omdat zij vreezen door hun optreden een vereenigd China tegen hen te vinden. De twee reuzenrijken beloeren elkander. Het wordt meer dan tijd voor den Volken bond of de onderteekenaars van het Kellogg- pact van een woordje mede tc spreken. Er mag in ons brandbaar wereldje niet lang met vuur gespeeld worden. GUIDO. \B\sva^MSM\jr^unjn\B %rèjr%r^js AAN ONZE GEEERDE ABONNENTEN. Wie niet thuis was wanneer de Postbode het kwijtschrift voor de vernieuwing van het abonnement op DE POPERINGHENAARaanbood en aldus niet betaalde, kan den briefdrager verwittigen opnieuw te komen met het kwijtschrift. Men gebruike daar- daartoe onderstaande Abonnementsaanvraag. Ilicr uitknippen. Mijnheer De Postmeester, Wil mij a. u. b. een kwijtschrift aanbieden van 18 frank voor een abonnement voor heel 1930 op «DE POPERINGHENNAAR mijn adres: M. straat te Knip bovenstaande aanvraag uit en geef ze aan uw briefdrager als gij in den buiten woont, of steek ze in de postbus zonc'er postzegel op en enkele dagen nadien komt de Post om 't geld, en ge ontvangt regelmatig DE POPE RINGHENAAR geheel het jaar 1930.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1