Onze UÜegenis Zuid-Lüest Frankrijk Politiek Overzicht Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Foperinghe en Omstreken. Zalig Nïsucujaar BRIEF UIT FRANKRIJK Bs uiUiig onzer spoorwgse Zegels en Tarieven voor Nieuwjaarkaarten Dringende Waarschuwing aan de Landbouwers gangai ven m en noi I melottf; Eofiiyg inangrie esrictidss ABONNBM ENTSA AA VB AA (i •.«WW»,. Abonnementsprijs per Jaar: in Stad: 17 fr. In 't Land: 18 fr. (per post) Frankrijk: 35 fr. Congo: 35fr.ji Andere landen: 40 fr. TARIEF i Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on*. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF J Notarieels Verkoopingem 90 cent. per gewone regel, Annoncen: Prijzen op aanvraag. Zalig Nieuwjaar! Zalig Nieuwjaar! gij, over wien 't leven reeds den killen sneeuw der jaren heeft ge strooid, en gij, die de toekomst tegenlacht door de stralen der lentezon uwer prille jeugd! Zalig Nieuwjaar! voor u, huisvaders en huismoeders, die gedurig werkt en slaaft, bekommerd om den dag van heden, bekom merd om den dag van morgen, angstig om het lot uwer kinderen, om hunne gezond heid, om hunne toekomst. Moge de Heer u vrede schenken, troost en voorspoed! Zalig Nieuwjaar! voor u, die het herte voelt kloppen van zoete min en liefde en verlangt u te verbinden aan een wezen, dat ';ij om onder het oog des Hseren, uw eigen bestaan te vermenigvuldigen; moge in negentienhonderd en dertig, uw droom vervuld worden tot het geluk van twee we zens en het genoegen van allen die u om ringen. Zalig Nieuwjaar voor u, kinderen! die nog slechts aan het spelen denkt en voor wie de sluier der toekomst misschien zooveel zuch ten verbergt; leeft gerust onder 't oog uwer ouders; leeft vrij van alle weemoed en alle voorbarige levensangsten speelt zorgloos onder de wolkenloozen hemel uit welken de Meizon van uw leven u de kussen harer stralen zendt; maar weet uw spel te onder breken om te leeren werken, want het werk moet bet doel zijn van het leven, wijl God na den val van onzen eersten vader, het werk van den mensch eischte. Speelt, ge hoorzaamt, werkt en bidt, opdat uw latere leeftijd u geharnast vinde tegen boosheid en ongeluk. Dat dit nieuwe jaar, de gezond heid van uw lichaam verfrissche en den wil uwer ziel versterke! Zalig Nieuwjaar! gij allen, christene zielen die gelooft en hoopt, die uwen evennaaste en God bemint; weze het jaar dat wij gaan binnentreden voor u allen een jaar van in nige zielevrede, van voortgang in de deugden die gij beoefent. IfllBBBBEBBBBBBaBBBEBBBBBEBBBBB Uit een gesprek van Minister Van Caene- giiem ONDERHOUDSMAATREGELEN. Het volstaat niet de wegenis te vernieu wen, ze moet ook zorgzaam onderhouden wordem. Over heel het land zullen voor een omtrek van 25 kilometer vliegende kolonnen voor de reparatie worden ingericht. Elke ko- lon zal beschikken over een opslag van ma teriaal in zand, grint, steen, teer, enz. om zonder vertraging de onderhoudswerken te kunnen uitvoeren. Dit is het eenige middel om de wegenis in goeden staat te behouden DE GESCHIKSTE BAANBEKLEEDING. Door «baanbekleeding moet hier verstaan worden het materiaal waarmede een ver keersweg wordt aanygelegd, kassei, grint meng»! van grint en teer, blokjes, enz. Voor de wegenis van algemeen gebruik dus deze om uitsluitelijk bereden te worden met luchtbanden van kant gelaten heeft de Minister aan twee stelsels zijn voorkeur gegeven: voor het laag liggende gedeelte van 't land, zooals Oost- en West-Vlaanderen, is de platte kassei zeker het best omdat de grond er te beweeglijk is, doch in de hoogere zullen de nieuwe banen in Tarmac worden aangelegd, grint met teer gemengeld. Er wordt een onderslag van teer geworpen en daarboven een laag Tarmac van 10 centime ter dikte, voldoende met teer verwerkt om de ondoordringbaarheid te verzekeren. Vergt de Tarmac meer onderhoud, de aanleg er van kost ook de helft min, en verschaft een altijd droge, steeds effene baan waarop ook mensch 6n dier vasten voet hebben! BSBEBSBSSBBBBBBBBBflflBBBBBBE Van onzen geachten medewerker E. Heer Karei Van Eecke, Aalmoezenier der Vlaam- sche Boeren in Frankrijk, drukken wij hieronder zi.in gewaardeerde mededeeling. Wij nemen de gelegenheid te baat om een Foto te geven van E. H. Van Eecke samen met E. H. Vermaut, thans deken te Yper, tijdens hun ballingschap binst den oorlog, in Holzminder-Lager, Kamp 3354. Geruchten worden verspreid, als zou de Staat tomen een korter of langer termijn opnieuw het spoorwegnet kunnen uitbaten en wel oei de volgende redenen: het beheer beantwoordt niet aan de gekoesterde ver wachtingen; de teleurstellingen zouden niet ontbreken; het personeel klaagt oVèr een zekere verwarring voor wat den duur en de uitvoering van het werk betreft. Dit is eehter de hoofdreden: de politiekers en parlementsleden klagen dat hun invloed op de spoorwegen nul geworden is. Denk eei\s dat veertig duizend ambtenaren, beambten en werklieden hun ontsnapt zijn, veertig duizend stemmen, bijna veertig duizend ge zinnen en familien. Wat een kienteel! Men bedenke dat het personeel van den spoorweg de faam heeft aan politiek te doen het gan sche jaar door en dus een groote werkelijke politieke macht is, die aan de partijen ont snapt is. De aanbevelingen vari en volksver' tegenwoordig er of senator tellen niet meer als vroeger. Daar ligt de hond gebonden Eertijds was het zeldzaam dat een benoeming geschiedde zonder politieke aanbeveling. Zelfs onder katholieke regeeringen waren de libe ralen er in meerderheid. Dikwijls gebeurde het dat ambtenaren, beambten en werklie den, die hun benoeming aan katholieke hooge oomes to danken hadden, liberaal werden door aantrekkingskracht. Noch de politiekers, noch het personeel dat louter van de administratie afhangt, hebben dus voordeel bij de verandering gevonden Uit dien hoek hoort men dan ook stemmen, die verlangen dat er verandering zou komen. Daar de proefneming nog ver van haar einde is, zou hot nog een tijdje kunnen duren vooraleer de spoorwegen tot den Staat terug keeren, maar men spreekt er over in het de partement van den spoorweg. Men stipt er ook de misrekeningen en mislukking aan om er op tijd en stond mee voor den dag te komen. De aandeelhouders dienen echter niet on gerust te zijn. Wanneer tot den afloop beslo ten zal »jn, zullen zij er niets bij verliezen. Hun geld is dus veilig. Ontevredenheid baart nog o. m. het feit dat de spoorwegen moeten opbrengen voor vreemdelingen, 1.1. z. voor buitenlandsche aandeelhouders. Dit alles wordt overwogen in de bureelen en onder het ingelicht personeel van de Nationale Maatschappij. WKB&BBagBBBSSattBBNBBBBBHBHSBB BUREELDOOZEN ter drukkerij dsser. IT EEUW. HEEREN VAN EECKE EN VERMAUT. (E. H. Van Eecke is nog in soutaan.) Onder voorwendsel dat het onrechtstreeks de uitwijking aanmoedigde, weigerden de Boerenbladen en vele gewestelijke bladen inlichtingen te geven over den toestand der hofsteden, koopprijzen en pachtprijzen in Frankrijk. Die handelwijze hield de uitwij king in niets tegen maar had enkel voor ge volg dat vele boeren fel bedrogen wierden door oneerlijke tusschenpersonen. Die bladen hebben, sedert een jaar, het gevolg hunner handelwijze ondervonden, en hebben nu, omtrent door heel Vaamsch Belgie, de boeren verwittigd. Ik ondervind dat het bedrog merkelijk verminderd is. In het Zuid-Westen (15 departementen) zijn er nu rond.de 300 beigische en holland- sche boeren gevestigd: Een 100 tal in de Gers, een 50 tal in de Lot et Garonne, een 30 tal in de Dordogne, een 20 tal in de Turn et Garonne, enz. De aan koopprijs is 3-4000 fr. per hectare voor hofsteden in goeden staat van uitba ting. Maar bemerk, dat goede staat van uit bating, in bijna heel Frankrijk, voor een belgisehen- boer nog maar redelijk is. Ik bezocht eenen vlaamschen boer, die over 4 jaar eene hofstede kocht van 65 hectaren: 15 hectaren bosch en 50 hectaren land en weide. Land en weide waren van natuurs- wege goed, maar schier verlaten en in slech ten staat. Hij kocht die 65 hectaren voor 50.000 fr. Met zijne familie, heeft hij 'die hofstede bezorgd en gekuischt, nu heeft hij allerschoonste vruchten en vee. De pachtprijzen zijn 150-200 fr. de hectare, de koopprijs tot 10-15.000 fr. de hectare en de pachtprijs' rhet pacht en alle- lasten tot 1000 fr. de hectare gestegen. De ondervinding leert dagelijks meer en meer, dat, met goede bewerking, zorg en bemesting de grond van Zuid-Westen die van Noord-Frankrijk weerd is. Is er soms wat nadeel door ds grootere warmte, 's zomers, dat nadeel wordt vergoed door het klimaat van den winter en de vroege lente. Ik zag, dezen zomer, dat in Juli en Augusti de beeten wat stonden van groeien maar door regen einde Augusti, hernamen zij, in September, Oktober tot einde Novem ber als in 't Noorden in Mei. Het meerendeel zijn van 4, 5, 6, 7 kilos, ik vond een collet vertvan 9 kilos. Ik zie dat de rapen nog dagelijks groeien. Een boer plantte, half Augusti, suikerboonen. Hij had er in hoe veelheid van half October tot half November, zoo jeugdig en malsch als in 't Noorden half Juli. Een ander plantte aardappels, hallf Oogst; op 1 November hadde hij aardappels zoo malsch als einde Juni. Een boer pikte tarwe op 8 Juli, den 12 haalde hij ze in, reed de stoppels om en plantte beeten; met de regen van einde Augusti en 150 kilos nitrate per hectare had hij einde November beeten van 4, 5, 6 kilos. In de laatste dagen, lazen wij in de bladen, dat het in Bretagne, Nor mandie en Noord-Frankrijk hevig stormde. Sedert weken is het in het Zuid-Westen zoet, kalm, warm weder. Het vee weidt ne vens de Gers als in Mei in Veurneambacht. Rond middag staat de thermometer dikwijls 30 graden in de zon, 18 graden in de scha- Ten einde de belemmering van de loketten der 'postkantoren gedurende het Nieuwjaars tijdvak te vermijden, wordt het publiek ver zocht zijn zegels en belastingwaarden vóór de laatste dagen van net jaar te koopen. Het Beheer vestigt de aandacht van de afzenders op het tarief voor prentkaarten, voor Nieuwjaarkaarten en voor naamkaar tjes. Dit tarief is thans vastgesteld als volgt: Frentkaarten en Nieuwjaarkaarten: Zonder briefwisseling of met een beleefd heidsformule van ten hoogste 5 woorden: binnenlandsche dienst, 5 centiemen; Kongo, 20, H Luxemburg, 10 c.; Nederland, 35 c.; landen, 35 c. Met Briefwisseling: binnenland, 35; Kongo, 60; Luxemburg, 40; Nederland, 1 fr.; andere landen, 1 fr. Gedrukte naamkaartjes met om 't even welke geschreven mededeelingen in open om slag of onder band: binnenland, 25 c.; Kon go, 1 fr.; Luxemburg, 75 c.; Nederland, 1.50 fr.; ander landen, 1.75 fr. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB De eierhandel loopt gevaar en de groote oorzaak is te wijten aan de zorgeloosheid, om geen sterker woord te gebruiken, waar mede sommige landbouwers en hennenkwee- kers, hun eieren .vergaderen en leveren. Ontelbaar zijn de klachten en veel huizen in Engeland weigeren nog zaken te doen met eierhandelaars uit de streek. Dit moet na tuurlijk den handel stremmen en doen ver minderen, wat ook een verlaging der prijzen zal medebrengen. Voor goede waar, dus versche eieren, wordt steeds de prijs betaald en klant behouden. Dat de kweekers-verkoopers van eieren, hen dus wel in 't verstand printen, willen zij de vreemde klanten-koopers bewaren, zij er moeten voor zëfrgen, orider andere: De eieren geen weken te vergaderen in 't mogelijk vooruitzicht- van opslag. 's Zomers geen" eieren in te leggen en 's winters die eieren te reinigen met keer nemelk en ze dan als versch te verkoopen Dus hoegenaamd geen bedrog gebruiken en steeds versche eieren verkoopen. LANDBOUWERS let dus op uw zaak. Wilt gij den eierhandel redden en zelf profijt verschaffen: LEVERT AAN DE VOORTVERKOOPERS VERSCHE EIEREN! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Vraagt een abonnement op «DE POPERINGHENAAR» 17 fr J De Katholieke Vlamingen worden de I loensche handelwijze der Liberalen beu. In Poperinghe-stad, te huis besteld IA Belgie, met de post 18 fr, In Frankrijk, bedrag op te sturen 35 fr, Andere Landen, bedrag op te sturen 40 fr. iets meer somtijds, als een belangrijk kapi- duwe. Op de terrassen van het kasteel staan taal alaam en vee medeverpacht is. Laatst wierden er hofsteden verpacht: Een hecto liter tarwe (80 kilos) per hectare, het eerste jaar; twee hectoliters (160 kilos) de volgen de jaren. Meestal de beigische en hollandsche boeren in het Zuid-Westen zijn tevreden. Natuur de rozen in bloei als in Mei, de palmboomen, fusin en andere Zuidersche planten met bla deren van 6 kleuren: donkergroen, bleek groen, half geel, half wit, bruin rood, bleek rood, in volle jeugd. Op 12 December, 's middags, speelden de visschen in het groen water der Gers in de zon en 's avonds om lijk, voor wie geen kennis heeft van boeren, 8 ure, op den perron van 't kasteel, in 't hel de helft bedrogen wierd, of het noodige ka pitaal niet heeft om eene hofstede uit te baten is het nievers goed. Er is geen gebrek aan hofsteden. In de 15 departementen van het Zuid-Westen zijn er verschillige duizen den te pachten en bijzonderlijk te koopen. 1 In Noord-Frankrijk zijn er op vele plaatsen, der maneklaar, over de Gersvallei en den heuvel van den overkant, stond de thermo meter op 16 graden. KAREL VAN EECKE, Aalmoezenier, Chateau d'Arcamont, par Ste Christie, GERS. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBSllBBSFBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBlflBBBBBB gezag voerde of Hij hem zijn glas ook wou vol schenken. Doch, de man die gezag voerde werd boos, en sprak van buitensporighe den en zegde dat zijn vriendeen dron kaard was. En de man die dorst had zweeg, want hij was goed en niet wraakzuchtig. En... hij deed water in den wijn. Men zegt dat de twee vriendennog al tijd samenwonen, dat het nog altijd dezelfde is die gezag voert, en dat de andere nog al tijd voorgaat met water in zijn wijn te doen, Sommigen echter voegen erbij, dat hij dien verwaterden drank begint beu te worden en gezworen heeft, voortaan ook zuiveren wijn te drinken. IBBBBBBBBBBBBBBBMBMUIBBBBBBS fit em Wie geen öiilraamer voor verschillende gebruiken SS dienende en met verlaagden Ziehier een parabel welke de bekende liberale vlaamschgezinde Bruggeling Frans Retsin (1859-1918) in 1893 schreef voor den Gentschen Studenten-almanak en welke, vooral in de huidige omstandigheden, van alle actualiteit is: Er waren eens 't was, geloof Ik, in 1830, maar het jaar doet niets ter zake, volstrekt niets, er waren dus twee vrienden... neen, het waren géén vrienden, maar ze meenden dat zij het waren, en ze gingen samen wonen. De oudste... neen, hij was de oudste' niet, de grootste... neen, hij was de; grootste niet, de slimste... ja, dat zal het' zijn... hij dus die noch de oudste, noch de grootste, maar de slimste was, zou gezag voeren en het huishouden besturen. Hij was het die aan tafel de spijzen deelde en den wijn schonk: hij schonk véél wijn voor zich, omdat hij gezag voerde, en weinig voor zijn vriend, omdat deze... zijn vriend was. Eerst merkte het zijn vriendniet, want hij was goed en niet achterdochtig. Maar, op eeij dag, dat het zeker wat war mer was en de vriendmeer dorst had dan naar gewoonte, werd hij het gewaar dat zijn wijnglas maar half gevuld was Hij zag het met spijt, doch zegde niets, wan lij was goed en niet lastig. En om zijn dors-, te les- schen deed hij water in zijn wijn. En nogmaals had hij dorst, en hij merkte weer dat zijn glas maar half vol was. En toen de man die gezag voerde voor zich inschonk stak de man die dorst had ook zijn roemer bij, om dien tot den rand te laten vullen, maar de man die gezag voerde deed alsof hij den roemer niet zag. En de man die dorst had trok maar zijn glas terug, want hij was goed en lijdzaam... En... hij deed water in zijn wijn. En wederom kwam er een dag, dat de man i die géén gezag voerde dorst had. Maar dit maal sprak hij, en hij vroeg aan Hem die g melkba'k draaiende op eene spil benut- kerij. Ont oemers L1ELOYTE, N. V REMIC0U1.T Geval mag zich niet meer voordoen of ze zullen de Liberalen met de gebroken potten laten. De Vlaamsche Katholieken trachten goed uit hunne oogen te zien om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Nu heb ben de Katholieken en de Vlamingen niets te vreezen van een regeeringscrisis, die de Liberalen zouden verwekken. Er zou mis schien wel een tijd kunnen komen dat het zoo niet is en dat alle lamzakkigheid duur moet betaald worden. VLAAMSCH IN BESTUURSZAKEN. Deze week heeft de eerste vergadering plaats gehad der Commissie van ambtenaars, door onze Regeering aangesteld om het vraagstuk te onderzoeken, nopens de toepas sing van 't gebruik onzer moedertaal its be stuurszaken. Die Commissie kan niet te gauw met een weldoordacht plan voor de pinne komen, om de talrijke achteruitzettingen van 't Vlaam sche recht te beteugelen. Niemand kan beweren dat Minister Jaspar het ernstig gemeend heeft met deze Commis sie. Het is immers te kras dat het meerendeel der leden ervan zelf dagelijks de wet over- trèctèn hebben. Nu moeten zij verslag tegen hun eigen handelwijze uitbrengen. Neen, er valt niet veel goeds te verwachten van deze Commissie. Hier of nergens was er werk voor eene vrije parlementaire Commissie. Maar de Re geering heeft mogelijks wel gevreesd dat er te veel onklaarheden voor den dag zouden gekomen hebben en heeft er in het geheel niet angehouden dat de parlementairen hunnen neus in alle hoekjes en kantjes der bureelen zouden gestoken hebben. Heeft Minister Jaspar in kwestie Vlaamsch rechtsherstel vele goede bedoelingen, in be stuurszaken belooft het op een sisser te zullen afloopen. En dat ware jammer. PEREQUATIE DER STAATSWEDDEN. Naar het schijnt zou de Regeering het in zicht hebben van de loonen en de wedden met 5 t. h. te verhoogen voor iedere stijging van het index-cijfer met 35 punt boven de 800 of met 5 punten boven den goud-index 100 die nu 113 teekent. Z. H. DE PAUS, 50 JAAR PRIESTER. Zondag 21 December vierde Z. H. de Paus zijn gouden priesterfeest.. Geheel de katho lieke wereld sloot zich met geestdrift en vrome blijdschap aan bij deze herdenking Er was vreugde in 't hart van zoovele tien tallen millioenen Katholieken. De Paus is niet langer een gevangene. God heeft Hem de kostbare gunst geschonken in vrijheid zijn jubileum te mogen vieren. De H. Vader, het hart overstroomd van geluk, heeft de gouden herdenking van zijn priesterfeest uitgekozen voor een daad, welke door de katholieke wereld met ontroering vernomen werd. Aangetrokken tot de kerk, waar hem vijftig jaar geleden de Priester wijding werd toegediend, heeft Zijne Heilig heid voor de eerste maal het Vaticaan wil len verlaten om op het altaar van Sint Jan van Lateranen een H. Mis van dankbaarheid op te dragen. Zijne heen- en terugreis heeft zonder de minste plechtigheid plaats gehad. Heil den grooten Paus! Heil ons aller dier baren Vader! Ook de Belgische Katholieken houden in deze dagen hun hart naar 't Vati caan gewend. Zij danken den Gever van alle goed, Die het priesterleven van het zichtbaar Opperhoofd der H. Kerk zoo bij zonder vruchtbaar gemaakt heeft. OFFICIEEL BEZOEK. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie-José met prins Umberto zullen Koning Albert en Koningin Elisabeth van Belgie me, hun gevolg in den morgen van 7 Januari een officieel bezoek brengen aan den Paus. DE LAAKBARE DAAD VAN M. DEVÈZE. Zonder de beraadslagingen en het verslag af te wachten der Commissie, door de Regee ring belast met het onderzoek der taaltoe standen in Lager- en Middelbaar Onderwijs, heeft de Liberaal M. Devèze een wetsont werp ter Kamer neergelegd betreflende de herziening van art. 20 der wet op 't Lager Onderwijs. Van den eersten dag af hebben de Vlamin gen de schouders opgehaald voor dat on bruikbaar materiaal. De Walen hebben zich kwaad gemaakt bij de gedachte dat M. De vèze nu Vlaamsche klassen in de lagere scholen van Wallonië zou uitlokken. En de Liberalen waren erg verdeeld bij het beoor- deelen van de dwaze daad van M. Devèze. De Liberale partij wist van dat voorstel niet, zelfs M. Max niet, wiens naam er onder staat. Wat M. Devèze gedaan heeft is zeer laak baar. Op zijn minst is het een ontijdige zet. Het is echter een daad van wantrouwen ten opzichte van Minister Jaspar. De daad van M. Devèze heeft nogal op schudding verwekt. Willen de Liberalen, of zelfs maar een deel ervan, de vervlaamsching der Hoogeschool afhankelijk maken van het voorgelegde wetsvoorstel, dan is de regee- ringsmeerderheid verbroken en de regeering zal uiteenvallen. De Vlaamsche rechterzijde is het met geheel de rechterzijde eens dat de vervlaamsching van Gent geen koopje kan zijn. Zij beschouwen dat als een recht, dat het Vlaamsche land reeds al te lang onthou den werd en een recht dient toegekend zon der er een losprijs voor te eischen. Dat moeten de Liberalen eindelijk eens begrijpen, zooniet is er met hen geen over eenkomst mogelijk. DE GROOTE ZAAK VAN COOLSCAMP Coolscamp was een der eerste gemeenten die, lang vóór den oorlog, het aandurfde het Kampioenschap van Vlaanderenin te richten. Het heeft veel bijgedragen om de rijwielsport te bevorderen en bij het publiek in de gratie te jagen. Na den oorlog hernam het dezelfde koers om het Kampioenschap van Vlaanderen Maar nu waren er in de versiering der ge meente nogal wat leeuwenvlaggen en een dreunende Vlaamsche Leeuwbegroette bij de eereronde den overwinnaar. Niemand die daar gratie in vond of .er zelfs,ach,t op sloeg. En och al met eens zien de leiders van het West-Vlaamsche Sportkomiteit in die on schuldige leeuwenvlaggen en dien Vlaam schen Leeuweene uiting van opstand en Vlaamsche machtontplooiïng. En dat mocht niet. Verleden, jaar wei-den Vlaggen en VI Leeuw verboden. En wat gebeurde er? De VI. Leeuw werd niet gespeeld maar het volk de duizendkoppige masse... zonghet Vlaamsche lied. De heeren van het Sport komiteit hadden er geen deugd van. Nu wil len zij zich wreken. Aan de werkers van Coolscamp hebben zij geschreven dat ze nog enkel hun kampioen schap mochten behouden, indien ze de ver bintenis wilden aangaan dat er niets meer van dien aard zou geschieden, anders zou de koers eenvoudig te koop worden gesteld. Een kreet van verontweerdiging is opge stegen en tal van dag- en weekbladen namen de verdediging van Coolscamp op zich. Beroep werd gedaan te Brussel voor het Sportkomiteit. Daar is het wijze besluit ge troffen Coolscamp zijn Kampioenschap te laten en de plaatselijke overheden in alle vrijheid te laten oordeelen of er en wat er moét gespeeld worden. Best zoo! Welk een kaakslag voor de venditieheeren van het West-Vlaamsch Sportkomiteit! GENT VLAAMSCH! Over het wetsontwerp, om de Hoogeschool te Gent Vlaamsch te maken, heeft men geen gras laten groeien. Het ging er rap aan toe. Donderdag vergaderden de Kamerafdee- lingen. De uitslag van de raadslagingen van de stemmingen was: 89 Ja; 5 Neen en 69 onthoudingen. Al de Katholieken en de VI. Nationalisten stemden Ja (deze laatste onder voorbehoud). De Socialisten waren verdeeld, maar hebben zich uit partijtucht onthouden. Vijf Liberalen hebben tegenge stemd en drie hebben zich onthouden. De Verslaggevers waren: MM. Poullet (VI. Kath.)Masson (W. Lib.)Van Dievoet (VI. Kath.)Blavier (VI. Kath.)Doms (VI. Soc.); Sap (VI. Katk.). Reeds Vrijdag vergaderde de hoofdafdee- ling. M. Poullet werd tot verslaggever geko zen.. Hij zal zijn versla" indienen op den dag der heropening van de Kamer na liet Kerstverlof. De behandeling van het wets ontwerp Gent Vlaamschzal dan onmid dellijk half Januari worden begonnen. TWINTIG JAAR KONING. Zondag laatst was het 20 jaar geleden dat Koning Albert den grondwetseed van trouw aan de wetten van net Belgische volk aflegde. Koning Albert bleef steeds trouw aan dien eed. Hij stelde daarbij belang in alle uitin gen van de Belgisché bedrijvigheid. Hij dwong door zijn moedig gedrag tijdens den oorlog de bewondering af' van vriend en vijand. Ook tegenover Vlaanderen en de Vlamingen koestert onze Koning veel gene genheid. En als Vlaanderen van over tien jaar de beloofde gelijkheid in rechte en in feite niet verkreeg, het is de schuld niet van Koning Albert, maar wel van de ongelukkige politiek, die het woord van den Koning tot een leugen gemaakt heeft. Lang leve onze Koning en geheel de Ko ninklijke Familie PARLEMENTAIRE VERGOEDING. Eerst Oompje en dan Oompjes kinderen of anders gezegdDe Pastoor zegent zich zeiven eerst. De finantieele kant van Belgie is beter. De eersten die het zullen gewaar worden zijn de Wettenmakers zelf. De parlementaire vergoeding der Volks vertegenwoordigers wordt gebracht van 24 duizend op 42 duizend frank per jaar. Er is spraak dat de senatoren 28 duizend fr. zullen hebben in plaats van 12 duizend. Het is zoo goed als zeker dat de Ministers het met 200 duizend frank zullen moeten ge- doen. Ook de burgerlijke lijst of wedde van den Koning, nu 9 millioen frank, zal verhoogd worden. Er is geen spraak van den achturendag in te brengen, noch voor de Parlementairen noch voor de Ministers. DE VLAAMSCHE NATIONALISTEN IN HET PARLEMENT. Nu de Vlaamsche Nationalisten als zelf standige partij optreden in Kamer en ook in Senaat, moeten de VI. Nationalisten kun nen verdragen dat een Politiek Overzicht het goede zoowel als het kwade bespreke dat uit dit opterden vloeit. Het weze een maal voor goed gezegd dat het parlementair werk der VI. Nationalisten hier zoo objectief mogelijk zal besproken worden zonder voor- opgezetten kritiekgeest enzelfs zonder ge bruik te maken van de onbetamelijke bena mingen waarmede tegenstrevers gemeenlijk de Katholieke Vlaamsche voormannen be stempelen. Tijdens de bespreking van het regeerings- programma spraken M. Devos en M. Ward Hermans ter Kamer en M. Van Dieren in den Senaat. Hunne redevoeringen waren klaar en werden kalm voorgedragen. Er wer den goede dingen gezegd die gerust mogen toegejuicht worden. Dat de anti-clerikalen de K. VI. Nationalisten op hunnen weg zul len ontmoeten, als er zal op aankomen den godsdienst te verdedigen, dat verdient on derlijnd te worden. Kamer en Senaat waren benieuwd te ver nemen welk het programma der VI. Natio nalisten in zake Vlaamsche oplossing zal zijn. Dit kwam niet klaar uit. De drie bij zonderste sprekers der VI. Nationalisten heb ben zich op verschillende wijze uitgedrukt. Zij hebben den schijn verwekt ofwel dat zij geene juiste oplossing hebben ofwel dat zij over die oplossing nier akkoord gaan. M. Herman Vos zegde: «We zullen niet rusten voor we in Vlaanderen ons recht, ons geheele recht, niets dan ons recht zullen be komen hebben. ('t Vervolgt 2blad.) iSEBBljS&gaSliasaSlEaiSB Vanaf aanstaande week wordt ons blad per los nummer aan 35 centiemen verkocht. De abonnementen in stad zullen be gin Januari ontvangen worden. Abonnenten waar dè postbode kwam tijdens hun afwezigheid, kunnen een abonnement voor 1930 krijgen mits ondergaande inteekeningsbulletijn in te vullen en aan den briefdrager te geven. Aanstaande week geven we als nieuwjaarsgift een almanak voor 19.30 bij ieder blad. Voor 't Buitenland. Onze geachte Abonnen,ten van 't Buitenland die ons nog niet betaal den, zullen vanaf aanstaande week ons blad niet meer ontvangen. Lees ons nieuw mengelwerk WARE LIEFDE door A. Hans. De nieuwe abonnenten kunnen nog de verschenen nummers verkrijgen. AAN ONZE GEEERDE ABONNENTEN. Wie niet thuis was wanneer de Postbode het kwijtschrift voor de vernieuwing van het abonnement op DE POPERINGHENAAR aanbood en aldus niet betaalde, kan den briefdrager verwittigen opnieuw te komen met het kwijtschrift. Men gebruike daar- daartoe onderstaande Abonnementsaanvraag. Hier uitknippen. Mijnheer De Postmeester, Wil mij a. u. b. een kwijtschrift aanbieden van 18 frank voor abonnement voer heel 1930 op DE POPERINGHENAAR een mijn adres: M. straat te Knip bovenstaande aanvraag uit en geef ze aan uw briefdrager als gij in den buiten woont, of steek ze in de postbus zonder postzegel op en enkele dagen nadien komt de Post om 't geld, en ge ontvangt regelmatig DE POPE RINGHENAAR geheel het jaar 1930.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1