muma 1 Mas-Car FONDSEJIBANK-HSSDEliSBAKK Spaarkas 1.20 l^ond T'Onzent in 'fc CUestland Dokter H- AüüflEYS in t Binnenland DENTOGÊIE I1AMGARD0TEM Maeren BRUS5EI GELDPLAATSINGEN Veerliendaagscha Rekeningen 4.75 t. h, ,DE POP ER ING HEN AAR HERWIN EECKEL T'ONZENT IN T WESTLAND TE NTOONSTELLING VERBOND DER CHR. VROUWEN BOND DER KROOSTR. GEZINNEN V.O.S. POPERINGHE. Ypar. Toewijding. Zondag 5 Januari zal in de Kerk van St Jans ■Godshuis (Godelieven) om 6ya uur de H. Mis opgedragen worden voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van al dezen die ér tegenwoordig zijn. Na de H. Mis zal de akt van toewijding aan het H. Hart van Jesus gedaan worden. Alwie jnet de vroegte naar de Kerk gaan moet, DRINKT BIER. VJamertirighe.— Davidsfonds 0.p Zondag 29 December 1.929, om 5 V» uur avonds in 't lokaal De H. Fami lie wordt er eene voordracht mit licht beelden gegeven. Woumen. Kroostrijke Gezinnen. Tand pij» PURGATINE Iseghem. Doodeliji ongevl. Clerctskcr ke. Doitgnijs. Erg geval. De 32- jarige dekker, Van den Driesche Onési- ma was Vrijdag aan het werk in een slacathuis om er een niew gebouw te dekken. Op zektr oogenblik verloor hij het evenwicht en viel van 4 m. hoog. Hij werd ernstig gekwetst opgenomen. Woas'en. Boerengilde. Van daag, 29 December, om 5 ure 's avonds, WERKHUIZEN Voor uwe POPERINGHE, Yperstraat, 5. Tel. 62. 0 0 BL 2. 29-12-1923. N 52. in de letterkunde). Xaar een penteekening van Edmond Van Offel. Devijfjaarlijksehe prijs van Letterkunde voor West-Vlaanderen werd door den keurraad, bestaande uit Pro). Dr fries Persijn Stijn Str euvels Prof. Dr A ugust Vermeylen toegekend aan het werk door HERWIN EECKEL. Ziehier het oordeel van Prof. Dr. L. S (Leuven), een der meest gezaghebbende oordee'aais ia hei lanu, r);" ik den bundel buitengewoon merkweerdig vind pn iet? eentgs Dat ik. me verkreukeld heb aan UvV geestige, soms scherpe ma nier om menschen en beesten in hun doen en laten voor te stellen, zoo levendig als de beste vertellers uit het buitenland Herwin Eeckel. een luisterrijke naam van 't Westland uit de geschiedenis der jaren i3oo, is de letterkundige deknaam van een onzer meest gerierde voorman- -«O» nen uit de Vlaamsche wetenschappelijke wereld, namelijk Dr H. Allaeys, arts te Antwerpen. Een voorman, niet alleen in de Vlaamsche maar ook in de internatio nale wetenschappelijke wereld. Op vijf- en-dertigjarigen ouderdom reeds werd hij verkozen tot eere voorzitter van het XXIVe internationaal Congres van ge neeskunde (Budapest 1909). Hij is de stichter en de ziel sedert 2 5 jaren van de International Stomatological Associa tion. Het heeft dan ook meer dan een verrast en verwonderd dat iemand met zulk we tenschappelijk verleden, onverwacht een letterkundig werk van zoo'n omvang en zoo'n gehalte voortbracht. Onverwachts, echter slechts \oor deze, die niet wisten dat Dr Allaeys of Herwin Eeckel een geesteskind van Guido Gazelle en een beslapen meester in vele talen, een zeer fijne pen bezit. Met dit epos in proza t' Onzent in 't Westland heeft hij de kroon, ook, op zijn letterkundig werk gezet. Wij beamen den redacteur van Het Kortrijksche Volk waar deze schrijft Eenieder, over gansch Vlaanderen en over de gansche Nederlandsche spraak- gemeente, die iets of wat met letterkunde begaan is, zal dit boek willen bezitten om het te lezen en te' herlezen... genietend telkens een hernieuwd en zuiver kunst genot a t'Onzent in 't Westland is een lijvig boekdeel van 430 bladzijden. Bo vendien worden 3o weeldeexemplaren ge drukt, waarvan i5 op geschept Hol- landsch papier van Gelder genummerd van 1 tot 25 en 7 exemplaren op Japansc'n Mitsumata handpapier genummerd van A tot G De nummers 25 en G komen niet in den handel. OPGELETDaar deze oorspronkelij ke uitgave betre kkelijk beperkt is, zoo deed men goed dadelijk en van nu af zijn inschrijving te zend>n op het bureel van De Poperinghenaar 15, GasthuisstraatPoperinghe,/ri/sf stor ten of tir l55/0 posicheck van D- Poperinghenaar in el Vtgam en adres en vermelding van uitgave. De prijzen zijn voor 1Gewone uitgave gebrocheerd fr. 35 2. in linnenstempelband fr. 5o 3. Weelde uitgave op Hollandsch fr. 180 4. opJapansch fr. 450 Men voege er een frank bij, indien het werk per post verzonden moet worden. T'ONZENT IN 'T WESTLAND ver schijnt rond i5 Januari aanstaande. der werken van kunstschilder JEF VERÖRUGGEN. LAATSTE DAG Heden Zondag 29 December, op 'T STADHUIS te Poperinghe, laatste dag der tentoonstelling. In de werken van jef verbruggen zien wij den Schilder die hem totaal heeft losgerukt van het alledaagsche gedoe. Hij baant zijn eigen maar geheel nieuwen weg. Wij verheugen ons het geacht pu bliek attent te kunnen maken op de groot- sche samenstellingen tevens op de fijne kleurschakeering die verbruggen in zijn werk weet te vereenigen. Deze schilder stemt dadelijk sympa thiek door de mooie, stevige hoedanighe den van opstel en kleur welke zijn wer ken ontegensprekelijk bezitten. Een schi1- der die werkelijk «schilderen» kan, en toch nergens aan technische acrobatie doet, maar zich al even bescheiden als voornaam kan uitdrukken m<?t die lenig heid en tevens met die tucht en bezadig- heid we ke het kenmerk zijn van den ech ten kunstenaar. Aan al onze Leden wenschen wij ei gelukkig en zalig Nieuwjaar Dat G zegen dale over het jaar dat opdaagt, op dat in alle huisgezinnen den vree, de ge zondheid en het geluk mogen heerschen. Strale Godes rijksten zegen Ons en al ons' zusters tegen Wij nemen deze gelegenheid te baat om te laten weten aan onze Leden dat onze groote Tooneelfeest zal plaats hebben op Zondag 2 en Maandag 3 Februari. Daar wij ons tienjarig bes'aan mogen vieren, zullen we dit jaar iets buitenge woons voorstellen. De naaste week zullen er reeds schikkingen kenbaar gemaakt worden. Onze Leden zullen, lijk gewoonte, hei- Den propaganda maken en vrienden en kennissen verwittigen. Nogmaals een heilvol jaar aan allen. Het Bestuur. M. Ward Hermans sprak anders: Wij willen Vlaanderen nationaliseeren. De grond slag van onze eensgezindheid is Vlaanderen, de eenheid van Belgie is een leugen, etnisch en geografisch. De strijd tusschen U en ons zal gevoerd worden tot wanneer een van ons beiden sneeft.- van Belgie's financiën. Het werk van finan- cieele saneering kan voortaan als voltrokken beschouwd worden. De gevolgen daarvan zijn merkbaar door het herstel van ons kre diet zoowel in het binnenland als in het buitenland. Zij zijn eveneens merkbaar door de dubbele verlichting en van onze Openbare Anders, geheel anders sprak M. Van Die-Schuld, en van den fiscalen last, welke ver ren. Dat hij in het Franseh sprak, zuilen de lichtingen, daar ze belangrijke kapitalen VI. Nationalisten maar zelf moeten klaar spinnen. Hij heeft met zijn kalme welspre kendheid en ook met zijn bezadtgheid een vrij maken, toelaten ze aan de uitbreiding' van onze economische uitruisting en, van onzen handel té' beSêeden. Dank aan deze besten indruk teweeg gebracht in den Se- ontwikkeling van den nationalen rijkdom naat. Het besluit van zijn uiteenzetting was: Geeft aan Vlaanderen den indruk dat het zich thuis voelt in Belgie. 1. Had het nu niet beter geweest was ééne stelling één programma door allen verdedigd geweest. Dat zou alzoo den indruk niet ge geven hebbben van - zooveel koppen, zooveel gedachten De VI. Nationalisten hebben natuurlijk hun vertrouwen niet geschonken aan de Re geering Jaspar. vermits zij in de minderheid zijn. Bij de stemming over de Hoogeschoolwet in de afdeelingen hebben zij onder voorbe houd hunne goedkeuring gegeven. Daarvoor verdienen zij een goed punt. Omdat zij uit verscheidene bestendige commissies als on betrouwbaar geweerd werden heeft de par lementaire groep der VI. Nationalisten beslo ten hare vertegenwoordigers uit de andere commissies terug te trekken. Er zijn bladen die zeggen dat zij beslist hebben het parle mentair werk te saluteeren. Dat is niet te gelooven, want dat ware onnoozel en Vlaan deren verwacht van nu voort daden en geen kinderachtigheden. Voor hun eerste optre den in het Parlement was de indruk goed. Mocht het zoo blijven. EEN ANDERE KLOK. In antwoord op de liberale voorstellen be treffende de taalregeling in lager en mid delbaar onderwijs heeft de Socialist M. Cam. Huysmans een andere klok laten luiden. Zijn voorstel komt hierop neer: De taal eenheid en kuituureenheid van Vlaanderen en Wallonië moeten ongerept behouden wor den. Wat het lager onderwijs betreft het onder wijs der tweede taal mag enkel aanvangen vanaf het vijfde studiejaar. Dientengevolge zouden in het Vlaamsche land de vier eerste studiejaren van het lager onderwijs eentalig Nederlandsch zijn, ter wijl in de vier laatste studiejaren de tweede taal zou worden aangeleerd, In het middelbaar onderwijs zou de studie van de Fransche taal, een derde van de les sen, in de vier hoogere klassen behouden worden. M. Huysmans zegt; Wij Vlamingen wil len Franseh kennen en hij vindt de ver plichting daartoe van geen belang. Wettek sten vindt hij totaal overbodig. HET LOT VAN DE SEIZOENARBEIDERS. Men weet dat ongeveer 150.000 arbeiders dagelijks of wekelijks uit Belgie naar Frank rijk reizen om daar in de metaalfabrieken te arbeiden. Die arbeiders moeten bijdragen betalen in uitvoering van de Fransche wet op de sociale verzekeringen zonder dat zij de hoop hebben de voordeelen van de wet te genieten. Dit is een toestand welke na tuurlijk ten spoedigste ophouden moet. Sedert maanden hebben tusschen de Bel gische en Fransche Regeering onderhande lingen plaats gehad met het oog op een oplossing van het vraagstuk. Zelfs ging de H. Heyman, minister, naar Darijs om daar met zijn Franschen collega te beraadslagen. De onderhandelingen zijn op goeden weg en de hoop bestaat, dat een voorloopig stel sel zal kunnen worden tot stand gebracht, waarbij de stortingen van de seizoenarbei ders niet zouden vertoren zijn. Later, wanneer oak in Belgie de wet op de sociale verzekeringen zal goedgekeurd zijn, bestaat de hoop aat tusschen Belgie en Frankrijk een stelsel van wederkeerig- heid zal worden tot stand gebracht. zal het volbrachte werk, indien de beginse len van wijsheid en voorzichtigheid, die de fmancieele politiek van onze Regeering ge kenmerkt hebben, blijven voortbestaan, slechts een etappe naar nieuwen vooruit gang, en naar nieuwe ontlastingen in de toekomst zijn. DE DUIVENPRIJSKAMPEN. Gelet op de finantieele moeilijkheden van den tijd, werd bij artikel 6, paragraaf 1, der wet van 7 Juni 1926 het maximum van de vrijgestelde toewijzing per reis en per duif, van 100 tot op 75 frank gebracht. De Regeering is van oordeel dat bedoeld maximum van 75 frank aan den nieuwen monetairen toestand kan aangepast worden en men van de evenredige taxe de toewijzin gen dient vrij te stellen die, per reis en per duif, 200 frank niet overtreffen. Ten einde de imiingsverrichtingen te vereenvoudigen stelt zij anderzijds, voor voortaan vermelde taxe tegen een gelijkmatig 4 t. h. te heffen. Worden van de taks vrijgesteld de wedstrij den met liefdadigheids doeleinden en sommi ge volksspelen, zooals het balspel, zooals het wedloopen, de rijwiel-, motor-, of automobiel- koersen, biljartprijskampen en behendig heidsoefeningen van denzelfden aard. NIEUWE AUTOMOBIELPLATEN. De automobielplaten met witte cijfers op blauwen grond zullen met ingang van 1 Ja nuari niet meer geldig zijn. Ondanks de in de pers opgenomen berich ten, hebben talrijke automobielisten zich nog niet de nieuwe plaat met witten grond, roode cijfers aangeschaft. De belanghebbenden worden in hun belang verzocht onverwijld hunne oude platen te vervangen. GUIDO De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoegen er in vin den. Doch het is zoo nutteloos te klagen over Zwaré hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAO- POEDER zal u aanstonds genezen. Onscha delijk voor de maag! De halve doos3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys. Ongelukken. Zaterdag avond be gon het te regenen en werden de straten, tengevolge der koude grond, in ijsbanen herschapen. Talrijk waren de gevallen van personen die zich min of meer erg bezeerden sommigen wel zeer erg. Vrouw Henri Delboo-Wulleman, Veur- nesteenweg, toen zij, Zondag morgen, naar de eerste mis wilde, viel en brak haar knieschijfzij moest naar eene kli niek overgebracht worden haar toestand is bevredigend, Vrouw Nestor Provo-Ampen, Werf, Katholieke Kring. «Dinsdag wordt Nieuwjaaravond gevierd. De Le den en Eereleden worden verwacht. Van 8 tot 11 uur komt Heer Speeckaert Kunst- en Kluchtzanger uit Gent, zijn toehoorders verlustigen en vermaken. Galafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Juni et, yerjagea de gaJ opgehoopt in de maag, die zij reinigen en weer gezond maken. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Te verkrijgen bij J. DE PUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Paternosters en allerhande nieuwig heden van geschenken voor Eere- Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juwetlen in allerlaatste nieuwe modellen. Tentoonstelling Un Stadhuize. Op Woensdag 1 Januari, op Zondag 5 en Maandag 6 Januari, op Zondag 12 Ja nuari, 's morgens van 9 tot 12 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uu1-, in de zalen van het stadhuis Tentoonstelling der Wtrken v.n Kunst childer BEUN LEOPOLD, onzen stadsgenoot. Inbraak. Dinsdag in den dag werd ingebroken in het woonhuis van René Devos, landwerker, sectie C. De bewoner die alleen woont en heel den dag uit is om te werken besta igde de inbraak bij zijne tehuiskomst. Heel het huis was ond rzocht geweest en erkel een bakje met velo alaam was verdwenen. Dader onbekend. POPERINGHE. zal trachten daar tegenwoordig te zijn. viel op het koertje van haar huis en brak et Jaar beginnen met God, zoo moet het de knie. Zij werd naar de kliniek van z;;n STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot len middag; heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Nieuwjaardag, 's namiddags: M. KESTE- LYN. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, Mi graine, Rhumatiek en aan Griep willen lij den, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij II. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos: 7 fr. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand December, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Heden Zondag klachtenbureel open van 11 tot 12 uur. t Moederhuis gedregen om verzorgd te worden. Wie er het slechtst vaarde, was onge twijfeld Marcel Decae van 't Vogeltje. Met den laatsten trein toegekomen en na wat gehaperd te hebben om reden van 't slecht weder, sukkelde hij toch eindelijk over de gladde baan huiswaarts. Om vas ten voet te krijgen deed hij nog zijn schoenen uit, maar in de Crombekestraat aan de kruising der tramlinie is hij het eerst gevallen. Aan de bloedplassen ziet men dat hij nog meer dan eens gevallen is Rond twee uren werd Henri Lefever, die een heel eind verder woont, wakker van de klachten en het hulpgeroep Op gestaan vond hij Decae bewusteloos lig gen, ram hem op en in huis en liep om hulp. Decae heeft eene groote wonde aan het hoofd en heeft veel bloed verloren. Aan armen en beenen kreeg hij een begin van vervrozenheid. Zijn toestand was Zondag zoo erg dat hij het H. Oliesel werd toege- .diend. Hij wordt in 't Gasthuis verzorgd en is thans aan de beterhand. Lijst der Inrichtingen en Handelshuizen van Poperinghe die op vertoon der Lidkaart vermindering toestaan aan de Leden van den Bond. College, Klooster Eerw. Zusters Benedic tine» en Penitenten 10 t. h. Apothekerijen 5 en 10 t. h. Hector Orbie, hoeden en klakken5 t. h. Berat Georges, Ingelaere Alphonse, Lamey Camille, Albert Cossey, schoenen 5 t. h. Blanckaert Félicien, Hauspie Willy, Du- mon Joseph, kleederen 5 t. h. Sansen-Vanneste, Daneels-Taillieu, druk kerij, schoolgerief, enz.5 t. h. Gouwy Julien, ijzerwaren: 5 t. h. Salomé Julien, Rouseré Alfons, bonnete- rie 5 t. h. Afslag op den trein. De leden van den Bond der Kroostrijke Gezinnen die begeeren eene kaart te bekomen voor afslag op de reizen per trein, kunnen alle inlichtingen bekomen hij M. Notredame, Apotheker, Groofe Markt, Schrijver- Schatbewaarder van den Bond. Hui» Em. LEEUWERCK, 38, Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. Fabrikant van Ju- weelen in Goud, Platina, Zilver en Diamant. Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg. Schoone keus van Brillen. Alle herstellingen. DE FINANCIËN STAAN GOED. Het einde van het jaar 1929, geeft belangrijke etappe aan in de Wie zal er ons kindeke douwen, En doet het zijn moederke niet? Zoo doet Hullebroeck ons zingen, maar hij kende dan voorzeker nog het Kindermeel FORTIOR niet. Want de kinders die met FORTIOR gevoed worden zijn steeds frisch en gezond en moeten niet gedouwd worden. Moedersgebruikt de FORTIOR voor de voeding uwer kinderen, gij zult er U beide goed mede bevinden. Het Kindermeel FOR TIOR is te verkrijgen bij de apothekers, een j vroedvrouwen en vele kruidenierswinkels aan geschiedenis^ 6,75 fr. de doos. De vooruitziende moeder zal altijd in gereedheid eend doos Pectoral Dupuis hebben, want het is een kostbaar genees middel dat zij altijd zal gebruiken, vanaf de eerste aanvallen van hoest van een huis genoot. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Christen Middenstand. Leden, vergeet de vergadering niet van heden Zondag, te 3 uur, in den Katholieken Kring. Belangrijke voordracht door H. E. Vuylsteke uit Kortrijk. Mededeelin- gen over de toepassing der nieuwe taksen. Davids)onds. We genoten weer van een verrukkelijk Kerstfeestje: 't was eenig mooi. Dat leestje wordt gegeven voor de kleinen, zegt men, en waarlijk die hebben er alle genoegen en verzet aan maar als men dien toeloop van ouders en grooteren aanziet en die innig stralende voldoening, dan zegt men te rechtons kerstfeestje is, bij uitstek, het aangenaamste feestje voor groot en klein 't Was puik en de uitvoeringen hebben de verduldige en aanhoudende moeite de inrichtsters ruim vergoed. Detoeschou wers drukten ten hoogste hunne voldoe ning uit. Onze beste gelukwenschen. Kerstdag. 't Was herfstweder, niet koui, en de nachtmissen werden in de onderscheidene kapellen druk bijge woond. In de kerken werden de missen gevolgd dooreen groot getal geloovigen. In iedere kerk bestaat nu een zangkoor, wat de goddelijke diensten, op de hooge dagen, veel luister bijzet. Kerstboomen. Bij de Invalieden werd een prachtige Kerstboom geplukt met speelgoed en kleedingstukken voor de kinderen der Invalieden. zijn. Nog nooit en werd er in de feestzaal van het. Vlaamsch Huis een feest opge- voerd, als dit van «Vrede op aard», waar er zoo 'n schrik van volk was komen zien. De menschen zaten er waarlijk on gemakkelijk en toch gaarne, omdat alles wat ze te hooren en te zien kregen, zoo schoon, zoo roerend was. Dezen keer werden de lichteffekten buitengewoon goed wedergegeven en het spel leek een sprookje, zoo lief, zoo innig maar ook zoo treffend. Wie dat alles aangeleerd heeft mag een pluimtje gevest worden, want hij verdient het ten volle. Ook spe lers en speelsters, zangers en zangsters mogen onvoorwaardelijk toegejuicht wor den, evenals dat machtig orkest dat bij wijlen het waarlijk lastig had, want 't muziek was ver van gemakkelijk. In een woord het was een prachtig feest. Op Zondag 29 December komt het Poesjenelle-gezelschap Kallemoeie om 3 ure namiddag een feest geven in de groote zaal van het Vlaamsch Huis. Er zal opgevoerd worden 1. Asschepoet- sertje», sprookje in drie bedrijven; 2. Smid je Smee fantastisch spel in 3 ta- fereelen. Ingangsprijs 2 fr. Kinderen be talen 1 fr. Kaarten zijn te bekomen den dag zelf aan den ingang der zaal. Het staat dus vast. Toekomende jaar gaan de Kajotstersnaar Romein be devaart. De Paus, Hij zelf zegde het, verwacht ze. Ook willen de Lentemeisjes daar in de eeuwige stad bij hunnen heili gen vader den Paus, vertegenwoordigd zijn. Doch daar de onkosten voor de reis vrij hoog loopen, zal er moeten bijge sprongen worden. Daarom zal detooneel- groep der Lentemeisjes op Maandag 3o December, in de feestzaal van het Chris ten Volkshuis, om 6 ure, eene galaver- tooning geven, waar de opbrengst van dienen moet voor het samenstellen van het Romefonds. Prijs der plaatsen eerste rang, 5 fr.; tweede rang, 3 fr. Familie- kaarten 20 fr. en 10 fr. Met Kers'dag was de toeloop naar onze kerken en openbare bidplaatsen buitengewoon groot. Zoowel bij da ge als bij nachte werden de diensten goed gevolgd en de H. Communiën over- talrijk. Niets werd er gespaard om de versiering zoo schoon mogelijk te maken en onze goddelijke diensten op te luiste ren. Het uitvoeren van oude Kerstliede ren in St Maartenskerk oogstte grooten bijval. Eerw. Pater Urbaan, kapucien te Yper zal er spreken over Spiritisme en Bijge loof. Deze voordracht heeft in menige plaatsen grooten bijval genoten cn de Daridsfondsers woiden in groot getal verwacht. Ook zullen de leden gelegenheid heb ben bijdrage 'oorl93ö(l5 fr.) te betalen. Examers. EMMANUEL HOF- LACK heeft te Brussel met de grootste onderscheiding, zijn examen afgelegd als Meester Coupeur voor de Institut Su périeur de Coupe de Btuxelles» en een vergadering der B( erengilde bij Gera Catteeu ln de Zon I(* Dagorde Voordracht door M. j) queker af.evering der almanak 1930 e der lidkaarttn zeer belangrijke med^ deelirg over betaling beeten, pfinten Va„ groenten en aan de Spaarder s bij de Spaa. en Leenkas btstelling en betaling. Het Bestuur VLAMERTINGHE. Gemeente, krediet van Belgie. Alle verrichtin- gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- rtreeksche agent.Ier. Dehaeck. Nicuwp&C rt. Groote werken. Men is begonnen met, de vlotknm in zij. nen vooroorlogschen toestand te brengen. Men is reeds bezig de dijkglooiingen in orde te brengen. We vernemen o,k dat bekwaamheidsexamen als Coupeur-Tail- ^dagerT d^den.„1 leur voor de Unton royale des Cou- vaargeul zullen worden in orde gebracht peurs-Tailleurs de Belg,que en heeft Deze werken kunnen niet te spoedig vou zijn Leergang geëindigd voor de Dames- den uitffevotrd onze toenemende scheep. m vaart he.ft c ringende bet efte aan me r Measïsr-KIeermaker voor Man- laa;sruimte. nen ea Vrouwen te Vlamertinghs bij zijne ouders, nabij de Witte Molen. makkelijkt de spijsverteering door het vrij houden van Maag en Darmen. Gebruikswijze Een soeplepel driemaal daags in het graan of in het drinken. HET PAK 7.50 FRANKEN. Te bekomen bijVeearts Devloo, Rekhof- straat en H. Notredame, Apotheker, Groote HOUDT OP, EN GENEEST DOOR De flesch 5 frank in alle Apotheken. Rousbruggo - Haringhe. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Be de de lidkaarten te willen afhalen bij Ju les Louwagie, Markt nr i3. nn n - van Veearts DEVLOO, bloedzuiverend en Zondag Decemb r tn den namiddag maagzuiverend behoedmiddel voor paarden. om 2 ure vergadering in St Barbara Voorkomt balgpijn, oprijzing, bewaaienheid, voor de leden van den Bond der Kroost- en ,vele andere kwalen der paarden veroor- riike oe innen V< n dr-ehl Hnnr M I zaakt door verandering van kost- en jaarge- rijke ge-iricen. Vto artcnt do n Jt;jdenj door vermoeidheid van reizen, door Rogiers. Kerstboom en tombola onder al langdurigen zwaren arbeid en sterke voede- de aanwezige kinderen. ïusscl enin Voor- ring. Vermeerdert den eetlust en verge- dracht en zarg. Iet knaapje, Desteenmacker Roger, 3v, jaar oud, werd Vrijdagmorgen omstreeis 10 u. 45, in de Gentstraat, 1e Iseghem oor een auto gevat en verpletterd. Het Markt,'"Ï8,"póperingheT eind bleef op slag dood De moeder was ooggetuige van het vreestlijk einde 'an, Ssts-vesse-I©, ba'daduaelrds. ïaar kind. Op de wijk Hille» kwamen b j den Bisssgham. Meisje verdwenen, herbergier H. Iiaert eenige jongelingen Na een berisping, dat het 11-jarige uit Schuyfferscapelle binnen. Zij miektn dochtertje van Karei Van Sompel.te Bis- er lawaai en stoorden er de rustige \er- seghem, Maandag van haar ouders had bruikers Op zeker ougfnblik werden zij gekregen, heeft het kind de woning ver- aan de deur gezet, doch midden het ge laten en is sinds niet meer teruggekeerd, harrewar werd een der zonen een mes- Opzoekingen worden gedaan naar de steek toegebracht. De rijkswachten vver- kleine. den opgeroepen en dezen hielden de Rflsenen, - Verkeersongeval. - driestaards aan en sloten ze in het gevang )onderdagavor.d, omstreeks 8 ure, wer- RalIe^hem-CJEpetfe.Spijtig den de twee gezushrs Six, toen zij, uit werkongei al. De vlaswerker André de herberg «Ons Dop», te Meeaen, Debonnet werd in het fabriek met de lin- twamen, door een auto om/ergeworpen. kerhand in een zwingelmplen pevat en al- Beide vrouwen zijn erg gekwetst. dus den wijsvinger gedeeltelijk verplet- De autorijder is er van door gereden, terd. zonder zich om zijne slachtoffers te bekom- boesïNGHE. Middenstandsbond. - meren. Het gerecht stelt een streng on- Zondag laatst kwam de Middenstandsbond derzoek in. van Yper alhier eene afdeeling stichten. Wij ontmoeten er de Heeren Voorzitter Delaiiaye; G ielUW€. Auto-ongeval. Za- Ondervoorzitter Boulanger en Sekretaris terdag avond om G u. 30, heefc de autobus Vandendriessche, vergezeld van den E. H. J. an Dumortier Florent, van Poperinghe, Faf p™ost en Heer Vuylsteke, Provin- 1 1 ciale Propagandist en plaatsvervangend met werkvok geladen, de genaamde volksvertegenwoordiger. Weinig volk uit riaeys Alfons, landbouwer te Gheluwe, Boesinghe, doch veel geestdriftig. E. H. Pas- in het doorrijden in ce Yperstraat geraakt toor stelde de Heeren voor en toonde aan dat het zeer van belang was te vernemen zoo welwillend was geweest hier eene afdeeling te komen stich- dea aan het hoofd bekomen. ten, tevens drukte hij zijne verwondering IX* XXV*. V* OUI11JUVX1 1 XX V, V X JZVIOUUUl *»WX\l ----- en ten gronde geworpen door zijn val op daJ zeer van belanS de straatsteenen heeft Claeys lichte won- geweest hrirTene afdeeiir Twee visschers uit dat niet meer neringdoeners waren opge komen. Persoonlijke kaarten waren niet ge- verdronken. Donderdagmorgen waren zonden geweest, doch iedereen wist het door eenige mannen mot kar en paard, te Clemskerke, op het strand gaan lokaas zoeken voor de vischvangst. Zij haiden zich te ver in de zee gewaagd, zoodat zij zich plotselings op eene zandbank bevon den die als een eiland door de zee was om ringd. Zij wilden nu naar de kust overste- 1 en, maar het paard verloor vasten grond en deed het karretje omtuimelen. De in zittenden vielen allen in de zee. Drie van hen werden met groote moeite gered maar twee andere waien niet zoo geluk kig en verdronken. WMB— Speciale Breuk- en Buikbanden. - Toe stellen tegen alle Misgroeii'ngen van rug of kromme bee nen. - Geperfection- neerde Kunstarmen en Beenen. - Elas- tieke kousen voor Aderspatting, onzichtbaar en waschbaar. CH. INGHELS (Zoon) - Begijnengracht, 78, (tram 1 of 3) GENT. - Let wel op adres. Op aanvraag begeeft men zich ten huize. het weekblad De Poperinghenaar dat in Boesinghe gelezen wordt op 300 exemplaren. Na hem sprak de Heer Vuylsteke: of zijn woord overtuigend was kunnen de aanwe zigen genoeg zeggen. Niemand had ooit durven denken dat zoo veel belang was gelegen in de Middenstands bond. Het zou ons heden te ver brengen daarover meer uit te wijden. De Heeren Detahaye en Vandendriessche zetten daarna de voordeelen uiteen van een plaatsetijken bond, en toen zij vertrokken waren, staken de aanwezigen de hoofden bijeen en de Boe- singsche afdeeling werd gesticht met een voorloopig bestuur als volgt samengesteld: Voorz., A. Bentein; Onderv., J. Hollynck; Schrijver-Schatbewaarder, P. Vandenbran den. Eerw. Heer Pastoor nam aan proost te zijn, en... zoo weten we nu dat het zal draai en. De leden betalen als lidgild 35 fr. 's jaars en ontvangen onder meer het weekblad. De ingeschrevenen van Boesinghe te Yper. wor den aan den plaatselijken bond overgemaakt, en daarmede telt de Middenstandsbond van Boesinghe een 25-tal leden. Werkliedenbond. Het mag de pro pagandisten Vancoillie en Vanslembrouck ter eere gezegd worden, de Werkliedenbond van Boesinghe met Syndikaat en Ziekengilde gaat met rasse schreden vooruit. Met groote snelheid nadert hij de 50" inschrijving. Asa, nog een ferme spoorslag en 't is klaar: en dan wordt er gevierd. Werklieden, neemt de kans te baat. De ingeschrevenen voor 31 December dus neg tot Dinsdag avond zullen van den onder stand bij onvrijwillige werkloosheid kunnen genieten van af 1 April 1930. Groot voor deel! Met 1" Januari, zal het opnieuw zijn zooals vroeger, t. w. eerst een jaar lid zijn. Denkt goed na en laat u bij de propagandis ten inschrijven. Boerengilde. De gewone vergadering van de eerste Zondag zal met Januari ge- GANSCH IN STAAL VERPLAATSBAAR OMVERGAMKELYt en Pt/wnen K02TCL0Q3. wendt U in volle vertrouwen tot de Kapitaal-Concentraties: 300 MILLIOEN. Bijbank: YPER, Groote Markt, 9. Tel. 304-334. Agentschappen in al de bijzonderst e Gemeenten van West-Vlaanderen Alle dagen beschikbaar. OBLIGATIEN op 5 JAAR aan drager 6 NETTO. Rente betaalbaar met zesmaandelijksche Koepons. BEURS BANK WISSEL.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2