Ware Liefde HOEST, HHEUfMTSIK, STEKEN IN DE ZIJDE, GRIEP, LENDENPIJN RAIDStLP IJSK«MP RAADSELPRIJSKAMP <~X 'mt DE POPERINGHENAAR SS l» A «ITEM HoimW ket onuitwischbaar schrift (.Recht cioor zee! in 't hart gegrift. HETMANNEKE UIT DE BI. 5. - 29-12-1929. - N' 52. NOG OVER DE INHULDIGING van E. H. Wyckaert Pastoor te Voormezeele. ALMANAKKEN Snoeck's Almanak 0,75 Groote Snoeck's 4,50 Kriebeleire en Dulle Griet 3,00 West-Vl. Landbouwalmanak 3.00 W andkalenders. DECEMBER - WINTERMAAND. JANUARI NIEUWJAARMAAND l.OOO.OOO FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE Mem Barnet de dingen nemen zooals ze zijn maar atet zooals men ze zou willen. Geluk te wenschen is zoo licht gedaan, Geluk scheppen daarop komt het aan. We staan dus vóór het nieuwe jaar Hét oude is moe van 't leven... Dat 't nieuwe jaar Ons allegaar Mag goei gezondheid geven. We staan dus vóór het nieuwe jaar Hét oude ligt op sterven... Dat 't nieuwe jaar Ons allegaar Het meest geluk doet erven. We staan dus vóór het nieuwe jaar Het oude gaat verdwijnen... Dat 't nieuwe jaar Ons allegaar Behoed van srr^irt en pijnen. We staan... Maar Marenta roept uit: Zeg, Manneken, zoo kunt ge wel met uw wenschen voortgaan en een epistel schrijven zoolang als de kas seide van Rousselaere naar Brugge... Ik zal het eens korter doen en even goed! En Marenta roept uit: Lezers en Lezeressen allegaar Van ons blad De Poperinghenaar He wensph u een zalig Nieuwejaar. Dat is kort en goed, gaat Marenta voort, want primo ten eerste ik spreek tot de Le zers en Lezeressen van ons geliefde blad en primo ten tweede ik wensch hun een zalig nieuwejaar. En in dat woordeken zalig ligt alles begrepen: gezondheid, geluk in de za ken, fortuin, geluk in de liefde... enz. enz... dat toch maar goed is als 't voor uw zaligheid dient. Zoo spreekt Marenta. Hewel! Marenta Mijn lieve schat, Ik zeg rechtuit: Proficiat. Ge hebt er verstand van! DE POLITIE in Duitechland schijnt er intusschen geen verstand van te hebben hoe ze 't moet aan boord leggen om dien moordenaar van die 20 vrouwen en meisjes te pakken te krijgen. Vandaag houden ze iemand aan en morgen moeten ze hem weer loslaten en zoo hebben er nu reeds een 30-tal manhei) vastgezeten. Intusschen loopt de moordenaar nog op vrije voeten. Nu schrijft er een duitsche gazet dat men in de omstreken van Dantzig een lijk uit het water heeft getrokken en dat dit het lijk is van den moordenaar. Daar geloof ik nu zooveel van als van de vertelselkens van Jefken den leugenaar... Maar 't zou me niet verwonderen of de politie heeft dat nieuwsken zelf verspreid om haar eer en reputatie te redden. VOOR HAAR EER EN REPUTATIE is Miss Bellie Brown met een vliegmachien zes duizend meter hoog gevlo gen en er dan uitgesprongen. Ze zult zeggen, die is doodgevallen. Toch niet. Ze had een parasjuteken meê of valscherm en 't meisken is zacht op den grond terecht gekomen en heeft alzoo 25.000 frank verdiend. Allegelijk, zegt Marenta, ik zou het nog voor geen hon derd duizend frank riskeeren. 'k Kan dat goed gelooven, Marenta, want Voorwaar Ge zijt 100 kilos zwaar En dus kon het goed gebeuren Dat uw parasjut zou scheuren. INTUSSCHEN zijn die twee Spanjaards: Challes en Larre Borges met hun vliegmas- jientje naar Zuid-Amerika gevlogen. Het scheelde niet veel of ze waren in de groote kuip terecht gekomen. EEN AMERIKAAN, een zekere Davidsson, heeft een nieuwsoort vliegmachien uitgevonden. Een vliegma chien dat niet over den kop kan slaan en niet kan omklinken. Allemaal goed en wel, zegt Marenta, maar wanneer ze een vlieg- masjientje uitvinden dat niet kan vallen dan mogen ze mij voor een reisken inviteeren. EN HIER, alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers, inviteeren wij u allen naar het feest dat op Zondag 12 en Maandag 13 Januari in 't Vlaamsch Huis wordt gegeven en waar 't Lammekenwordt opgevoerd. Daar zult ge eens hartelijk lachen. Niet enkel hartelijk, maar ook gezond lachen. En ge zult ook al ne keer even aan uw oogen pinken... en er mis schien een traantje in voelen. 't Lamme ken kreeg nu in Vlaanderen reeds 120 aan vragen tot opvoering. 'T SCHIP had Judocus van Amerika naar Antwerpen gevoerd, maar onderweg was er een malheur gebeurd en iedereen was in 't water terecht gekomen. Judocus was gered en toen hij aan wal kwam vroeg hem een madame: Mijn goede matroos, hoe gevoeldet gij u wel, toen de golven over u heen kwamen? Nat, madame, zeer natluidde 't antwoord. Siska kwam in 1 den ellengoedwinkel: Is dat stof sterk? vroeg} ze aan den winkelier. Zeker, zei de vent, als ijzer. Hij trok aan het goed... maar 't goed scheurde. Nu, ja, zei hij toen... ijzer breekt ook'wel eens. VAN BREKEN GESPROKEN: te Groningen, in Holland, brak er een tele foonpaal door den storm. Die telefoonpaal viel omver juist toen er een otomobiel kwam aangereden waarin een koppel zat dat versch getrouwd was. De bruid werd op den slag ge dood en de bruidegom ligt zwaar gekwetst in 't hospitaal. In plaats van 't bruiloftsfeest, Zooals het gaat bij 't trouwen Was 't nu een dag van ramp Van treurnis en van rouwe. DE GETROUWDE vrouwen van Spikspan- sporenspol, een dorp in Holland, hebben een prijskamp uitgeschreven voor wiegeliederen. Het zijn alleen de getrouwde vrouwen die aan dien prijskamp mogen meê doen. De eerste prijs werd gewonnen door mevrouw Sipperlip en we geven hier dat gedichteken. Ge kunt het zingen op de wijze van de mise rere of op een andere zeer triestige wijs. Hoe triestiger, hoe schooner. Slaap! Slaap! Kindeken slaap! Uw vader is precies een aap! Zijn kop is kaal gelijk een raap! Slaap! Slaap! Kindeken slaap! Do! Do! Kindeken do! Uw vader is een metteko! In 't fransch gezegd: il n'est pas beau! Do! Do! Kindeken do! Ach! Ach! Kindeken ach! 'k Beklaag dat ik ooit uw vader zag! 'k Had van den molen toen een slag! Ach! Ach! Kindeken ach! Och! Och! Kindeken och! Waar waren mijn gedachten toch! 'k Zeg: trouwen is een groot bedrog! Och! Och! Kindeken och! Zoo zijn er zes en vijftig koepietjes en ge moogt er zeker van zijn: 't kindeken dat zoo een liedje hoort zingen, valt zeker in slaap, al was 't maar van affront. DAAR ZIJN TOCH menschen die geen zierken affront in huider lijf hebben. Dat zijn de franskil jons. Ze roepen altijd: de wet! de wet! Maar als 't is van de wet toe te passen op 't recht van de Vlamingen dan is 't wat anders. Hier een gedichteken voor de heeren franskiljons die peizen dat zij alleen goede vaderlanders zijn, goede patriotten en ko- ningsgezinden. Wanneer de Koning spreekt, Dan alle Patriotten Die zeggen eensgezind Daar valt niet meê te spotten. Het koninklijke woord Moet iedereen onthouwen, En in zijn wijs beleid Met recht en reên vertrouwen. De Koning is een man, Van geest oprecht zeer schrander, Hij is daarbij gewis De grootste Vaderlander. Zijn woord dus heeft gezag, En wie het zou bespotten Die telt gewis niet meê Bij goeië Patriotten. OchPatriotten lief Nu wil ik u iets vragen: Hoe komt 't, dat 's Koningswoord Dan ook niet kunt verdragen. Wanneer hij plechtig sprak: Gij Vlamen wilt gedenken Den Gulden Sporenslag En doet den vijand zwenken! Ja, heeren franskiljons 'k Verklaar het onverholen, Ge dweept met 's Koningswoord Als 't... graan is... op uw molen. Maar moest de Koning ooit Voor 't recht der Vlamen zweren, Dan zijt ge goed genoeg Om hem den rug te keeren. En loopt naar Marijan La France inagnifique En zegt: adieu Flamins, Le Roi et la... Belgique. IN DEN BELGIEK gaan we dus naast jaar twee eksposies hebben: eene te Antwerpen en eene te Luik. Naar 't schijnt zal 't prach tig zijn. 't Manneken uit de Maan heeft reeds verschillende keeren loten genomen op den tombola van die eksposies... Maar 't lot van honderdduizend Ik zeg het met verdriet, Mijn liefste Lezeressen Helaas ik won het niet. Mengelwerk van De Poperinghenaar 2 ROMAN door A. HANS. Jongen, ge zijt moe, zei moeder, ik zie het. Uw bed ligt al een paar dagen klaar... Ja..., ik verlang er naar. We kunnen morgen nog veel praten. George ging naar zijn oud kamertje. Ook dit was onveranderd gebleven. En hij be groette het met ontroering, 't Hing vol herin neringen. Op planken aan den muur stonden nog zijn oude studieboeken. Wat had hij hier veel wen zitten blokken! Sterk kwamen die in drukken der jeugdjaren over hem. Maar hij was geen boekenworm geweest; hij had ook veel ontspanning gezocht. Voor al roeien en zeilen op de rivier deed hij gaarne en hij was van plan nu een jacht te koopen. Als hij aan dat roeien dacht, zag hij plots het beeld van Malvina Brandsen voor zich, de dochter van den sekretaris. Malvina had dikwijls bij hem in de boot gezeten, welke hij dan huurde aan 't veer. Haar vriendin Lotje Moerman was er steeds bij... En Malvina zou nu trotscü geworden zijn! Zoo vertelden de menschen... Zeker klein- steedsche jaloezie, omdat de sekretaris rijk geworden was, en ergernis ook, omdat Mal vina geen stijve dame was, maar zelf haar auto stuurde. Moeder wist het toch maar alleen van hooren zeggen. George verlangde Malvina terug te zien. Hij had in den vreemde zoo dikwijls aan haar gedacht. En daarom vroeg hij nu da delijk naar haar... Maar allee! Ik zal maar zeggen, gelijk Vohen in 't Lammekenge kunt niet alles hebben. En ongelukkig in 't lot, is ge lukkig in de liefde. DE LIEFDE, dat is iets waar de jonkheid altijd gaarne over hoort spreken. Ja, de liefde... 't Is schoon als 't blijft duren. En bij dat koppel te Brussel duurde het niet lang. Zekere Armand Des- feuilles trouwde met een Elvire Hadoks. Ze gingen op speelreis en in Parijs liet mon- sieur Armand zijn vrouw zitten en ging met een ander de wijde wereld in. De rekel had bovendien om zoo te zeggen al het kleer- i goed van zijn vrouw, zelfs haar schoenen j en al haar juweelen meêgenomen. Ge kunt denken hoe die arme Elvire met hangende pootjes naar huis is gekomen. Daarom meis- kens en jongens peist er op: Wilt gij bij het trouwen Niet in miserie loopen; Wil dezen raad onthouwen: Oogen open. NU, BIJ 'T BEGIN van 't jaar mogen we wel eenige eigenaardigheden opgeven van den almanak. Geene eeuw kan beginnen op eenen Woens dag, Vrijdag of Zondag. October begint altijd met denzelfden dag als de maand Januari; April met denzelfden dag als Juli; December met denzelfden dag als September. Februari, Maart en November beginnen met denzelfden dag der week. Mei, Juni en Augusti beginnen met ver schillende dagen der week. Deze regels zijn niet toepasselijk op de schrikkeljaren. Het gewoon jaar begint en'eindigt altijd denzeifden dag. Alle twintig jaar kan de zelfde almanak dienen. Welke maanden 30 en welke 31 dagen hebben kan men zich gemakkelijk door het volgende rijmpje herinneren: Dertig dagen heeft November April, Juni en September, Acht en twintig Februari heel alleen; De ander, dertig en nog één. En hier een raadgeving die ook te pas kan komen. KOUDE VOETEN. Als ge koude voeten hebt, sta dan herhaaldelijk op de tee- nen en laat u weer langzaam op de hielen zakken. Een goede remedie is ook: iederen morgen de voeten met koud water wasschen. Maar ja, koud water is toch zoo koud als 't koud is, vooral in den kouden winter. EN HIER VOOR 'T SLOT EEN GRAPKEN, van 'nen bisschop en 'nen advokaat. Ze waren samen op een officieel feest. Mijnheer de advokaat wilde zoo wat den grooten Jan uithangen, en sluw, gelijk man nen van zijne soort tóch zijn kunnen, vroeg hij aan den bisschop: Maar, Monseigneur, mag ik u nu toch eens iet vragen? Wel zekerzei de bisschop. Wel, weet ge, wat verschil er is tusschen eenen bisschop en eenen ezel? De bisschop zonder iets te gebaren, ant woordde: c Zeg het maar De bisschop, zei de advokaat, draagt zijn kruis op de borst en de ezel op zijnen rug Heel juist, zei toen de bisschop; maar Mijnheer de ad vokaat, mag ik u nu ook eens iet vragen: Weet ge, wat verschil er is tusschen eenen ezel en eenen advokaat? De advokaat sloeg zijne oogen eens omhoogWel neen, zei hij, dat weet ik niet -Ik ook niet zei de bisschop. En nu: Luister, goeie kameraad Bij 't nieuwjaarsfeest, geen overdaad, Bij lach en leut Een ferme scheut Van bier en wijn Darmag er zijn'... Maar voor de rest, giet door uw keel Geen glas te veel. 't Manneken uit de Maan. IBBBBBHBBBBBBBBBBBBBSBaBRBilS»^ Bij het opnemen der opschriften houden wij er aan te vermelden dat de schoone kerk prachtig en kunstig versierd was, niet te ver wonderen, daar men hier ook den Heer Remi Lerouge, den vermaarden versierder uit Oyghem, ermede belast had, overal gekend voor zijne frissche draperijën en kunstig werk; die ook den wagen van het H. Hert, met roode peluche versierde; alsook al de huizen van de bijzonderen in draperijën opsmukte. DE OPSCHRIFTEN Schoolhuis: ALLerLIefste HerDer aLLen wensChen U Innig zegening en helL. Bij de Burgemeester: Als Kerk en Staat te gare gaan Dan is er vreê in dorp en steê. Bij Cam. Desmaöryl en M. Titeca: Wij wenschen onzen eerwaarden gebuur Een gelukkig en voorspoedig bestuur. Bij Remi Logie: Remi Logie is er geerne bij (ie) En wordt M. Pastoor zijn klient Dan zijn ze alle twee kontent. Bij de Sekretaris: De Sekretaris wenscht de nieuwe Herder goed heil. Bij Hector Lamoot: Welkom. Bij de Gemeenteontvanger: ALLerLIefste Priester aL De VoorMezeeLE- naren wensChen U Innig geLUk. ontwikkelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig het blad watte op liet pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt io het voldoende de Thexmogèno eerst te bespren kelen mot gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.50 Fr. de doos; 3 Fr. de halve doos Bij Bij Bij Bij George hoorde den beiaard... Oude bekende stem... Behaaglijk schoof hij onder de dekens. Ja, hij was moe... O, hoe veilig voelde hij zich nu thuis, bij zijn ouders... Hij zou toch vooreerst niet de woning bij de fabriek be trekken. Beneden drentelden zijn vader en moeder nog even rond; dat was allemaal als vroeger. Nu zou hij het dubbel slot van de winkeldeur hooren. Daar was 't geluid al... Maar George soesde in en weldra sliep hij. II. Den volgenden morgen na 't ontbijt, wilde George even door 't stadje loopen. Straks zou hij met vader de fabriek bezoeken. Lydia, het buurmeisje, veegde de stoep af. Zoo vroeg op na de reis? vroeg ze. Ja, ja... Ik slaap nooit lang... Komt ge vader en moeder niet eens goeden dag zeggen? Is er geen belet? Wel neen... Stap binnen! Lydia ging hem voor... En nog beter dan gisteravond zag George hoe het vriendin netje uit zijn jeugd een bevallig, knap meisje was geworden. Haar vader was uurwerkmaker. Hij kwam uit zijn werkplaats, en, evenals zijn vrouw, heette hij George welkom. Hij wenschte hem geluk met zijn vooruit gang... Een fabrikant, zei vrouw Molenaar lachend... Wel, wel, wie had dat ooit ge dacht... Dit hinderde George Verlane. Hij was aan die kleinsteedschheid niet meer gewoon. Hij zei: dat hij wel eens kwam praten, en nu wilde hij zich niet zetten. Lydia liet hem weer uit. Ge zijt waarlijk gegroeid! sprak George. Vindt ge? Ze kleurde wat. Drie jaar is een heele tijd, hernam ze. Dat is waar... En opnieuw bewonderde George haar. Maar dan begon hij zijn wandeling. Veel menschen schenen hem niet te herkennen. Anderen echter groetten hem en oogden hem na... George Verlane nam zijn weg zoo dat hij voorbij het vroeger notarishuis kwam, waar nu de secretaris woonde. Er stond een auto voor de deur. En een jonge dame verrichtte iets aan den auto. 't Was Malvina. George ontroerde. Hij kon haar gezicht zien en 't was ook schooner en bekoorlijker geworden, meende hij. Zijn hart bonsde toen hij nader trad. Dag Malvina, groette hij, wat bevend. Ze keek op. Wel, George Verlane, riep ze uit. Maar dadelijk verkoelde haar uitdrukking. En 't was of ze hem weifelend de hand gaf. Terug, vroeg ze. Ja, gisteravond. Hoe gaat het u? Best. Ja, ik wist dat ge zoudt weer kee ren. Ge zult een fabriek besturen, maar Be- laarde mag immers niet weten wie de eige naar is. Ik ben de eigenaar, Malvina. Ze glimlachte ongeloovig. Ik wensch u veel succes, sprak ze. Neem me niet kwalijk... ik moet een grooten tocht doen... ik ben dus wat haastig. Ze knikte en wipte in huis. George was zeer teleurgesteld door haar houding. Ja, ze is trotsch geworden, zei hij wat nijdig. Ha, ik ben maar de bestuurder... Zeker omdat vader een eenvoudige timmer man is, kan ik de eigenaar niet zijn. De aristocratie van Belaarde zal het dan anders René Capoen: Kom, Heer Pastoor, kom eens zien 'k Wil hier smak'lijk vleesch u bien Karbonaden, hesp en worst Ook een pintje voor den dorst Kunt ge krijgen hier bij ons Suf hier lang en blijf gezond. Maurits Corteborst: Hier woont Maurits Corteborst Timmerman in dees dorp Werkt in 't grof en in 't fijn Voor groot en klein Zoowel voor pastoor, burger of boer Elkeen wordt bediend op zijn toer. Emiel Elslander: Lieve Herder: Geluk en zegen Op al uw wegen. Cyriel Barbez: Heer Pastoor welgekomen Ge ziet het wel gewis Geen een hier uitgenomen Die niet tevreden is. Bij Pol. Deknudt: BIJ stILLe beDe vreuGdezang KLInkt bLIJ De Innige wensCh: Leef Lang. Bij Jozef Lewyllie: Wees welkom. Bij Remi Paret: Hulde! Die brengt U Remi Paret Handelaar in osssvet Wilt g'u niet bedrogen zien Kop altijd zijn l'extra fine 't Zij in klein of "t zij in 't groot Gewaarborgd zuiver goedkoop. Bij Madel. Lelong: Bij Wed. Henri Lelong Wees welkom Eerw. Heer Wij bieden u aan onze waar En zullen u dienen op een haar Om vriend te blijven met elkaar Al ware het nog voor honderd jaar. Bij Jules Vermeersch: Leve lang en goed Onze Herder zoet. Bij Wed. Henri Cram: Leef bLIJ geLUkklg EerWaarDe nooit VoLprezen priester ToLk Van GoDes WoorD steUn Van UW fiere VoLk U zIJ HelL. Bij Thomas Platteau: Herberg houden is geen kwaad Als het wel in regel gaat Ik hoor u zeggen: 't is alzoo Op die conditie ben ik hier De ware vriend van d'herbergier. Bij Benoit Lemaire: Wij wenschen in koor aan onzen Pastoor Heil en zegen langs zijn wegen. Bij Arthur Platteau: Eerwaarde Heer, met welbehagen Wensch ik U lange blijde dagen. Bij Emiel Deheaf: Ware Herder, uw woord zal nu richten Uw voorbeeldig priesterleven stichten. Op de poort bij de Kasteelwal: Heer Herder welkom. Bij Valère Parmentier: Lieve Herder wees welkom. Bij Jules Lelong: Eerwaarde Pastoor, wees gegroet Hier te verkrijgen ellegoed Pantoffels voor ailen voet Bij Jules Lelong in overvloed. zien! En de Brandsens rekenen zich ook bij de aristocratie... George hoorde fluiten en keerde zich om. Hij zag juist hoe Klaas Brandsen, de broer van Malvina, zijn hoofd terug trok, binnen de deur van zijn woning. Hoe onbeschaamd! siste George. Hij begreep dat Malvina en Klaas met hem gespot hadden. Ze kunnen naar de maan loopenbrom de hij. Maar hij meende 't niet. Hij voelde ver driet over Malvina's houding. III. Een uur later stapte timmerman Verlane met zijn zoon door 't stadje. De menschen keken hen na. Sommigen bleven even staan. George begreep dat ze over hem spraken. Hij ging met zijn vader de fabriek bezoe ken. Deze was in werking gebleven onder toezicht van den vroegeren meesterknecht en het kantoorpersoneel. Eerst traden ze het bureel binnen. Mijn heer Verhoef, de boekhouder, kwam van achter zijn hoogen lessenaar. En dadelijk onderdanig, met zeemzoet gelaat, begroette hij den nieuwen patroon. Hij maakte geen prettigen indruk. George liet zich de vier klerken voorstellen. Dan wees vader hem zijn eigen kantoor. Daar was alles vernieuwd, j Mijn werk, zei timmerman Verlane. Dankbaar keek George zijn vader aan. j Hij zag in dat alles zooveel liefde. I Ze gingen dan de fabriek bezichtigen. Er werkten een honderdtal mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Cornelis, de meester knecht, kwam naar voren. George kende hem nog van vroeger. En hij begroette hem hartelijk. Ik ben blij dat gij er zijt, mijnheer Verlane, zei Cornelis. We werken nu vroegere Bij Jules Leroy, kolenhandelaar: 'k Wensch Heer Pastoor hier veel jaren Vrij van kommer, vol plezier Wil daarom van kou U sparen En zorg steeds voor een goed vier. Bij Achiel Molein: Welgekomen goede Herder Leid ons ten hemel, we gaan niet verder. Bij Achiel Capoen Met beitel en schaaf fijn gezet Maak ik sieraden van een plank Wees welkom, Mijnheer Pastoor Gij door uw woord maak zielen blank. Bij Scherrcns Achille: Heer Herder met uw staf Keer de wolven van uw schapen af En kan het met de mak niet gaan Ge moet maar met de knotse slaan. Bij Jerome Lelong: Eerweerde Herder Gaat niet verder Blijf Voormezeelenaar Nog honderd jaar. Bij Emiel Thery: In deugd en vreugd komt oud en jeugd Voor blij verzet hier binnen Laat oud en jeugd In deugd en vreugd Den Zielenvader winnen. Bij Remi Goudezeune: Welkom Pastoor in dees wijk Welkom Herder, goed van aard 't Is de wensch van arm en rijk Wees door God ons lang bewaard En als ge soms voorbij hier gaat Gedenk dat op St Elooi «'t Dambert staat Waar nevens bier en lekkere wijn Opperbeste kolen te verkoopen zijn! Bij Jerome Tyvaert: Hier woont Jerome Tyvaert, bakker Die 's morgens vroeg is altijd wakker Hij hoopt van door zijn werk en kunst Te winnen 's Heeren Pastoors gunst. Bierwagen Lieve Herder, wees gegroet Doe uw diensten kort en goed Opdat uw schapen jong en oud Kunnen drinken een knockout. Bij Jerome Blootacker: Welkom. Men zegt, Mijnheer, dat grooten dorst Zeer schaad'lijk is voor maag en borst Gedoog Heer Pastoor dat wij schinken En 't uwer eer een pintje drinken. Bij Emiel Vandhove: Gansch het dorp staat gepint Iedereen is welgezind Mond en harte roepen blij Dat die Heer welkom zij. Bij Chieux Alfons: Wij als bakkers en winkeliers zijn u vaardig En wij zijn u ten dienste waardig Wij bakken broodjes grof en fijn Naarvolgens dat de vragen zijn. Hanenliefhebberswagen Heilwensch aan den nieuwen Herder Maar de wet gaat vele verder Daar ze ons toch zulks verbied Spelen wij met de hanen niet. bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. bestellingen af... Maar 't valt me moeilijk beslissingen te nemen. Wel, morgenochtend hoop ik in mijn kantoor te zitten; vandaag is er nog allerlei te doen buiten de fabriek. Het arbeiderspersoneel gluurde nieuwsgie rig naar den nieuwen baas. Sommige man nen keken wat spottend. Ze konden het niet goed uitstaan, dat de zoon van timmerman Verlane hun meester was geworden. Ze had den liever een kapitalist, die hen uitbuitte, ze toesprak in 't platte dialect en als hij aanmerkingen maakte, vooral zijn ontevre denheid uitte door geweldig vloeken. Vader Verlane leidde zijn zoon langs de getouwen en machines. Maar George overzag alles sneller en be ter dan zijn vader, al liet hij dit niet merken. Hij was tevreden over zijn aankoop. Hij had de lust, de bekwaamheid en de energie, om zijne zaak op te wekken. En de aristocratie van Belaarde mocht hem benijden... Hij zou toonen wie hij was en wat hij kon. Maar dat Malvina Brandsen zich zoo koel had getoond, deed hem toch pijn. Zou ze dan waarlijk zóó veranderd zijn, dat ze hun oude vriendschap vergat? PIERRE VAN LANDALE. Weer al uit? vroeg de secretaris Brand sen brommend aan zijn zoon Klaas. Och, een ritje met Malvina... Ze heeft me meegevraagd naar Brugge. En uw studie... Wat maakt u een daagje? Ik kan in die twaalf uur toch geen advokaat worden. Als ge het maar ooit wordt! Heb geduld!... Maar Malvina roept me... De heer Brandsen was altijd zwak geweest tegenover zijn kinderen. En ook nu gaf hij 29 Z II. Thomas van Kanterberg, b. en mart. 30 M H. Eugenius, bis. H. David, kon., prof. 31 1> H. Silvester, paus. H. Columba, n».. rn. 1 W O. H. Besnijdenis. H. Fulgentius, biss. 2 D H. Macarius, kl., H. Adelardus, abt.. 3 V H. Genoveva, H. Florentius. 4 Z H. Gregorius, biss.. H. Pharaïldus, m. ZONDAG 8 DECEMBER 1929. 1. - Lettergreep. Mijn eerste wordt dikwijls uitgebracht Door hein die uit der harte lacht; Zoek niet naar 't einde van 't tweede deel, Want nimmer kunt gij 't vinden; Noch vleesch noch brood is mijn geheel, En 't dient u toch tot spijs, mijn vrinden. HA-RING. 2. - Kapraadsel. Als roover en dier ben ik gekend, Aan 't moorden en stelen zeer gewend; Onthoofd word ik nog machtiger dan Doch niemand van mij kwaad zeggen kan. V-OS. 3. - Strikvraag. Wat heeft men nog nooit naar het leven geteekend, alhoewel er veel voorbeelden van bestaan. DE DOOD. 4. - Kapraadsel. Ik ben een stad, maar geen gediert, Dat in de groote bosschen zwiert; Doch als ik eens mijn hoofd ben kwijt, k Ben dan een dier dat dikwijls bijt. S-LUIS. 5. - Lettervierkant. Een babbelaar, Een sukkelaar, Een koning van 't verleden, Een titel nog op heden. ZAAG ARME A M O N G E N 4. Tusschen het beperkt getal oplossers wa ren er slechts zes goede. Wij beloofden vijf prijzen, doch om niemand uit te sluiten heb ben wij een prijs bijgevoegd> Bij loting werden de prijzen verdeeld als volgt 1. - DE OPGEEISCHTEN, A. Hans, liuyghe Marcel, Veurnestraat. 2. - DE DOOD IN VLAANDEREN, A. Hans, Joris Vermeulen. 3.-DOCTER MARCUS, R. Snieders, Adrien Notredame. 4. - DORPSVERHALEN, R. Snieders, Daniel Morisse. 5. - DIT ZIJN SNIDERIEN, A. Snieders, Gcrmaine Lahaye. 6.-DE DANSTENT, J. Simons, Marcel Mollet. ZONDAG 29 DECEMBER 1929. 1. - Woordraadsel. Maak van een lichaamsdeel en een maat, een nuttig voorwerp. 2. - Strikvraag. Lees een zin met volgende letters: o o o o i k uuuuuuuu God. 3. - Lettergreepraadscl. Mijn eerst aan 't schip te vinden, Mijn twee een boom; En 't geheel dat kunt gij, vrinden. 4. - Strikvraag. Wat zeggen de menschen rond Kemmel tegen eene telefoonstaak. 5. - Strikvraag. Welk dier wordt grooter wanneer men het onthoofd. De oplossingen in te zenden tegen 14 Ja nuari ten laatste. Vijf schoone boeken te verloten onder de goede oplossers. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Januari 1 lot van 250.000 fr. den 10 Januari 2 loten van 100.000 fr. den 15 Januari 1 lot van 1 milj. fr. den 20 Januari 2 loten van 100.000 fr. den 20 Januari 3 loten van 50.000 fr. den 20 Januari 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naam!. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. BSBHBBESBaHsaBsaaasBaaiKssnBBBH toe... Hij verhinderde zijn zoon niet om uit te rijden. Klaas zette zich naast Malyina, die stuur de. Ze was sportief gekleed. De auto reed heen. Wat een geluk, dat die oude tante haar laatste asempje gaf, zei Klaas. En ons haar fortuin naliet. Natuurlijk! Wat een geluk... Ik zeg het iederen dag. De oude heer wou me naar boven sturen Om te studeeren? Ja... Neen, vandaag kan dat niet. Maar ge zoudt toch advokaat moeten worden, 't Zou onzen stand nog verhoogen... Rentenieren is toch wel de hoogste stand, zusje. Ons fortuin is niet groot genoeg om al tijd te rentenieren... Maar ge trouwt met een baron. Och toe... Ja, ja. Pierre is dol op uHij vindt u zoo schoon, zoo gracieus... Ge krijgt hem. Ge wordt barones... O ik lach nog om George Verlane, die daar straks zeker meende, dat ge hem met een lekkere kus zou begroeten. Ge hadt hem toch niet mogen uitlachen. Hij was vroeger een goede jongen, en waar lijk ik was toen verliefd op hem. Maar nu is alles veranderd natuurlijk, al bluft zijn vader, dat zijn zoon die fabriek heeft - ge kocht. En betaald met steentjes zeker. Als George Verlane zoo rijk was, zou zijn moe der nog dat snoepwinkeltje houden en zijn vader hier een dak aanslaan en daar een deur oplappen...? O, natuurlijk is George de strooien man voor den waren eigenaar. Vader zal wel ge lijk hebben dat de ware eigenaar iemand van adel is., die voor de wereld geen handelaar of nijveraar wil zijn. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5