UITVERKOOP In t Binnenland KALSALPETER IG 15. De Vlaamsche Hoogeschool gestemd. van het Onkruid ia de graanvelden. Het Bestuur. PopSrixghh PLECHTIGE TRIDUÜM Mercerieartikelen, Kinderkostumen voor knechten en Meisjes. Smpsrmeabels, Trench-Coats. - PRIJS VAN FAKTUUR. JULIEN SALOMÉ Yperstraat, 121 Bij de Statie Poperinghe AUTOSCIIOOL VAN GENT Loa. De vrije kaartspelers. Zondag hebben wij den Carnaval- Maandag j 1. wierd de gildedag gevierd stoet gehad Het weder sloeg mee en volk van de Vrije Kaartspelers, die bestaat in was er bij de vleet. Zeker en hebben de Je mariagekaart. BI. 2. 9-3-1930. Nr 10. DE POPERÏNGHENAAR «Kf«9!KS öfcT: tische spruiten van vaderlandsminnende zeeps scheel van woede. Dan laten zij een voudig hun auto's op hem afstormen. Zelfs de procureur des konings van Brugge vindt den Leeuw uitdagend en hij vindt het billijk dat degene die den naam van den Leeuw durft uitspreken, aan stukken gere den wordt. Maar nu is het ongehoorde gebeurd. De Fransche stad Rijssel heeft beslag gelegd op den Vlaamschen Leeuw. Nu prijkt de Zwarte Leeuw op geluw veld op de reclame zegels voor de Jaarbeurs van Rijssel. Als onze franskiljons nu niet allen stikken van woede, dan verstaan wij er ons niet meer aan. Intusschen begroeten wij van harte onzen Vlaamschen Leeuw op Franschen grond. Maar het is wel te verstaan dat wij hem slechts in leening gegeven hebben. Hij is en blijft de onze en wij zullen er fier op gaan hem veel en dikwijls te laten klauwen tot meerdere glorie van Vlaanderen en tot spijt van wie hem benijdt. GUIDO. DE BELGIE-KONGOVLUCHT EEN NIEUW MISLUKKEN. Een noodlot schijnt op de Belgie Kongo-vluchten te drukken. Luitenant Verlinden en adjudant Fabri waren bezig zich te bereiden voor een nieuwe Kongcreis en een dezer dagen zou de afreis van het vliegplein van Evere plaats hebben. Het vliegtuig was gansch gereed en alle dagen werd het beproefd, 't Is bij dergelijke proefvlucht die Maandag na middag plaats had, dat luitenant Verlin den en adjudant Fabii verongelukten. Luitenant Verlinden heeft het scheen been en het linkerwenkbrauwbeen gebro ken glasscherven zijn in het oog gedron gen, dat zal verloren zijn Fabri heeft erge kwe suren aan handen, hoofd en i beenen. Woensdag 5 Maart, heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers de algehee ie vervlaamsching der Gentsche Hooge school gestemd met 127 stemmen tegen 24 en 7 onthoudingen. 3 1 Kamerleden waren afwezig. Stemden voor: 68 Katholieken, 4a Socialisten en 16 Liberalen. Stemden tegen 7 Liberalen, 9 Vlaam- sche Nationalisten en 8 Socialisten. Onthielden zich 6 Socialisten en r VI. Nationalist. De heer Vos verklaart dat de Vlaam- sche nationalisten tegengestemd hebben om lat art. 1 van de wet op de vervlaam- sc ting van de hoogeschool niet vereenig- baar is met hst handhaven van de Fran sche technische scholen gedurende nog 5 jaar en het inrichten van vrije Fransche lessen wat een dienstbaarheid is op de Vlaamsche Hoogeschool. ERGE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Het zwellen der Tarn- en Corrézeri- vieren ingevolge de hevige regens heeft onvermijdelijk overstroomingen voor ge volg gehad. Perpignam, Bezier, Montauban staan gedeeltelijk onder water. Sedert de overstrooming van 1907 heeft de bevolking in deze streek zoo n ramp niet meer beleefd. Het verkeer langs steen- en ijzeren wegen is geschorst. De troepen zijn naar de geteisterde ge bieden afgezonden. Maandag zijn er verschillende huizen van Montauban ingestort, daar zij door het water waren ondermijnd. Gansche gemeenten staan onder water, bruggen werden medegesleept en er werd voor vele miljoenen schade aangericht Er is ook veel vee omgekomen. Wat erger is men heelt hier en daar menschenlevens te betreuren. Volgens latere berichten zouden wel 400 personen omgekomen zijn. in de streek van Moissac alleen De stad Fa vaur is totaal vernield. In het dorp Reynies staat geen enkel huis meer recht. Overal hadden hartverscheurende too- neelen plaats en gaan de reddingswerken uiterst moeilijk. Heel de streek biedt een treurig beeld van vernieling. Meer dan i5oo huizen zijn ingestort. Duizenden personen zijn dakloos. De stortregens hebben thans opgehou den en het water begint te zakken. De schade is onberekenbaar «■■■HBHBBUBuaHaaanHBaHBH De Bestrijd Siig Zondag 1.1. was de zaal der hoerengil de van Popei ioghe opcieuw proppensvol voor de belangrc e voordracht met prach tige en fijngepaste lichtbeelden, welke de E. H. De Jaegher hield over het verdel gen van het onkruid of wied in de graan gewassen. Voortaan zullen onze Vlaamsche boe ren ook met scheikundige middelen het bruis, het pluimgras en ar.der schadelijk wied bestrijden, gelijk men algemeen doet in Dultschland, Frankrijk en Holland. 1. In Duitschland en in Holland sïrooit men fijngemalen ka/ liat-sylvi i"t, van 500 tot 800 kil as per hectaar ofwel 400 kilos syhini t gemengd met 100 kilos cyanamied. Zulk Sylviniet kost nu 54 fr. per 100 kilos. A Op de wintergranen strooit men, in Februvi M tart, 's morgens vroeg, als het sterk gedauwd heeft en als het weder een zonnigen d ig voorspelt. Natuurlijk geschiedt het uitstrooien regelmatiger met een vettestrooier dan met de hand. B. Op de haver mag men fijn syiviniet strooien, 4 of 5 weken nadat de haver op komt. 2. In Belgie en in Frankrijk bestrijdt men beter het onkruid met eene oplossing van vitriooldoor middel van eensproei- machiea dat doet men als de planten droog zijn, van 9 uur voormiddag tot 4 uur namiddag, en op een zonnigen dag Voor wintergranen, tusschen 1 Febr. tot half Maartvoor zomergranen, van Maart tot einde April. Daartoe zal men een groote sproeima- chien, met een groote dwarse baar, ge bruiken gelijk het model van hoppespuit aardappelspuit van H. Deroo (Poperin- ghe) of Vermorel (Villefra^che). De op lossing bevat 5 tot 10 liters vitriool met 100 liters water met (i standen kan men eece hectaar besproeien. Er bestaan ook aardappelspuiters met drie sproei oppen Fit de mooie lichtbeelden van de ver schillende proefnemingen konden onze landbouwers zien welke doeltreffende uit slagen men elders bekwam. Daar de Provinciale Landbouwcom missie het belang van de onkruidverdel ging op de graanvelden inziet, zal er een veldproef met sylviniet gedaan worden 1. op een tarweveld van P. Van Cayzee- le, te Sint Jan ter Biezen 2. op een hav rveld van Em. Desmyter, bij het Gouthof, te Poperinghe. Er wordt nog een tweede voordracht met lichtbeelden aangekondigd over het verdelgen van het onkruid op de weiden en graslanden. S T ADEN Dinsdag 25 Maart (O.L.Vr. Boodsch.) PRIJSKAMP voor PAARDEN. Schoone prijzen en eeremetalen. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. EEN ING HELST DCGDELIJKE ONTPLOFFING Woensdag laatst is hier een smartelijk ongeluk gebeurd, 's morgens rond 9 uur. Michiel Laconte-Temper ille, wonende op de Hoogte, koopman in oud ijzer, was bezig met een obus te verhandelen toen plots een he.ige ontploffing plaats greep. ehee] de lading vloog hem in het hoofd en hij verloor schrikkelijk veel bloed. Hij kon nog een vijftal meters ver loopen en viel in de armen zijner vrouw die op het gerucht kwam toageloopen. De Heer On derpastor kwam toegesneld en diende hem nog de H. Olie toe, waarop het slachtoffer den geest gaf. Hij laat eene weduwe achter met 3 kleine kinderen. De landbouwer Camiel Delva die op e kele meters afstand het lani bevrocht, kwam er met het vet schot van af. Wanneer eindelijk toch het laatste slachtoffer EERE-COMMUNIE. Groote keus van Kerkboeken en Missels van alle uitgaven. Paternos ters in zilver, titre, metaal, in alle prij zen. Gedachtenissen, Spijskaarten, Ge schenken bij Sansen-Vanneste, Gast huisstraat, Poperinghe. Wijze raad. Een moeder van 5 kleine kinderen, waarvan het oudste, een meisje, zes jaar is, en het kleinste, een knechtje, tien maanden, verzekerde ons dat zij al haar kin deren gevoed heeft met het Kindermeel FORTIOR. Zij heeft in 't begin van alles geprobeerd met goedkoopere produkten kwamen haar kinderen niet aan en met duur dere produkten bekwam zij geen betere uit slag dan met de FORTIOR. Sedertdien be dient zij zich uitsluitelijk van het Kindermeel FORTIOR en zij dankt het aan de FOR TIOR dat bare kinderen nu alle vijf zoo gezond en kloek zijn. Voor groote gezinnen beveelt zij bijzonderlijk de FORTIOR aan omdat het zonder twijfel het beste produkt is aan de minste prijs. Het Kindermeel FOR TIOR is te verkrijgen bij alle apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruideniers winkels aan 6,75 fr. de doos. Ch. Miidenstmd. Algemeene Vergadering Zondag aanstaande 16 Maart te 3 uur namiddag, in de «Katholieke Kring» te Poperinghe. Voordracht door E. H. Jacobs, Algemeenen Secretaris van den Chr. Middenstand van Belgie. Alle leden worden dringend uitge- noodigd. Tier,jaarlijksche I andbouwoptel- ling. Verplichte aangi/te. Daar de belanghebbenden maar moeilijk de inge wikkelde aangifte-bulletijnen zelf ten huize zouden kunnen invullen, werd er besloten eiken namiddag zitting te hou den op 't Stadhuis (trouwzaal), alwaar bedienden zich ter beschikking houden voor het verrichten van dat werk Alwie dus het speciaal uitnooiigings- briefje ontvangt, gelieve stipt op aange wezen uur en dag ten stadhuis te zijn. Tevens wordt aan de nalatigen aangera den zich zoohaast mogelijk in regel te stellen Ten slotte worde er nog 00 gewezen dat de wet van 11 Septembhr i8q5 boet en gevangeniszitting voorziet voor degene, die zich aan deze telling w illen onttrekken of weigeren de aangifte of inlichtingen te geven Yper per moto; achter hem zat L. De schodt. Westerner kalsiede. Aan den draai op Vlamertinghe plaats werden zij aangereden door een auto die van Yper kwam en te kort droei, en ten gronde ge worpen. Beiden werden licht gekwetst. Carnaval verliep in alle stilte. Om 9 uur Zondag was er omtrent niemand meer op de been. In de danszaal weinig beweging, 's Avonds werd wat ge ochten in een herberg halfwege de Yperstraat Maandag meest de po'itie ook tus- schenkomtn in een gevecht in eene her berg vorenaan de Ypers raat en een aan houding werd gedaan. A ank aiding. De eierhandelaar Brabandts, waarover v\e reeds spraken, werd Maandag in zijne woonst te Abeele door de gendarmen van Watou aangehou den, op bevel van het parket van Veurne, en naar Veurne gevoerd en in het gevang opgesloten. EERSTE COMMUNIE Verzorgde keus: Juweelcn, Diamanten, bij Aug. BONTE, Steursstraat, 25, YPER. - EEN MAAL KLANT, KEERT TERUG. Huis Ern. LEEUWERCK, 38, Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. Fabrikant van Ju weelen in Goud, Platina, Zilver en Diamant. Goede Uurwerken met 5 jaar waarborg. Schoone keus van Brillen. Alle herstellingen. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot ien middagheden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Katholieke Kring De tooneel- spelers hebben ons twee prachtige feest avonden geschonken. Mooie en puike liederen en tweezangen; dan een paar blijspelen om eers hart lijk te lachen. Aan bijval heeft het niet ontbroken. DAVIDSFONDS. POPERINGE. Op Maandag 10 Maart komt de welbe kende Tooneeischrijver Jac. Ballings ons een voordracht geven met als onderwerp Sprokkelingen uit het leven van een Tooneeischrijver De voordracht begint te 6 uur in de bovenzaal van de Katho lieke Kring. Wij verhopen dat de leden zeer talrijk zullen opkomen om die be langwekkende voordracht te aanhooren. PIANOLESSEN Gediplomeerde ROGER CLAUS, van 't Lemmens Gesticht te Mechelen Bertenplaats, 19bis, Poperinghe. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, Mi graine, Rhumatiek en aan Griep willen lij den, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, ;n A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, 4e doos: 7 fr. Kroostrijke Gezi-nm. Heden Zondag te 3 uur, in den Katholieken Kring algemeene vergadering voor den bond. Dagorde Opening door den Voorzit ter; Aanspraak door M. Decock: Prijslo- ting voor de aanwezige Ie Jen. Vanaf 2ure kan men het jaargeld (10 fr.) aldaar betalen. Al de leden worden dringend verwacht. Gezondheid staat boven geld en goed. Fortuin zonder gezondheid is gelijk aan de zon verdoken achter zware wolken. Trachten wij eerst en vooral gezond te blijven. En daarom nemen wij van tijd tot tijd eene flescli THEOBROMA; dit waarborgt ons eene blijvende kracht en wij zullen aldus ons lichaam tegen ziekte en kwellingen verster ken. Dit is een goede raad. Te Poperinghe bij alle Apotheker». LandenaarsbondHeden Zondag te 3 uur, belangrijke vergadering in 't Volkshuis. De kweekers voor de Fabriek moeten er ook zijn Alle liefhebbers hoveniers en alle hoenderkweekers zijn welkom. Namens het Bestuur C vandamme. Volkshuis. Zondag laatst was 't haast gelijk een mierennest in 't Volks huis. De tooceelzaal zat vol aandeelhouders die mochten vernemen dat hun zakencij- fer dit jaar geklommen was tot 263 000 fr. Ze mochten dan ook in een kamerkeaaar nevens na hun per cent ristourne, hun deel in de winst gaan opstrijken en daar bij allemaal naar huis trekken met een prijs uit de prijsloting. De bovenzaal zat vol Kajotters die in den «uil» aan 't bollen waren midden jolig gejuich en verzet. Eindelijk in 't zaalke boven 't tooneel vergaderden een veertigtal Kajotsters. Na een gemoedelijke aanspraak van hun voorzitster mochten ze een eenvoudig werkmeisje uit Yper hooren spreken over «Levensvreugde». Nog een beetje op haar ongemak voor zoo veel vreemde gezichten wist ze zich toch tl in k uit de slag te trek ken en de aandacht te boeien DePaasch klucht» en de «Drie Boeren onder één paraplu» sloten deze schoone vergade ring. En nu Zondag a s q Maart alsook op 16 Maart, geven de Kajotters hun groot Tooneelfeest. 't Vraagt die werkjongens eenuiterstekrachtinspanningom 's avonds na hun werk zoo'n tooneelstuk voor te be reiden. De Hellas» hangt zwaar van ge dachten, 't is geen peuterwerk. Maar de Kajotters hebben reeds bewezen dat ze op tooneelgebied hun man kunnen staan. Alwie Katholiek is in Poperinghe zal de werking van die ijverige jongens willen steunen. Kaarten worden ten huize aangeboden en zijn altijd te verkrijgen in 't Volkshuis. Voor de Kajotters is de vertooning kosteloos. Al de leden van 't Christen Werkersverbondook de Kajotsters hebben een frank afslag. Verder Mededeelingen Maandag ion. vergadering Bestuur Ziekentroost. Woens dag i2n. te 6 uur, vergadering Hoofdbu reel, en te 7% u Bestuur Coöperatie! Te verkrijgen bij J. DE PUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Paternoster» en allerhande nieuwig heden van geschenken voor Eere- Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerlaatste nieuwe modellen. Ter gelegenheid van alle Fees ten, wendt uw rechtstreeks naar het oud gekend Huis Jules DE PUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vindenAllerhande nieuwe modellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogste prijs. Auto in brand. Zaterdag is de auto van M. Willy Gombert, leerhande laar in stad, langs de Switch road aan de Veuruestraat, in brand geschoten. De ge leider F. Couwet bekwam geen letsel maar de auto is erg beschadigd. Gij zult geen beter en aangenamer ge neesmiddel vinden dan de «Pectoral Dupuis» om eene slechte valling te genezen. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. De Regenmantel BELGICA en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering «c MONDIAL zijn enkel ver krijgbaar IN DEN NEGER» bij Fel. Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoegen er in vin den. Doch het is zoo nutteloos te klagen over xware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAO- POEDER zal u aanstonds genezen. Onscha delijk voor de maag 1 De halve doos3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaey». Öt JniiH ICeB-lw ter eert van O. L. V van St Jan. Dinsdag 11 Maartom 6uur, Plechtig Lof en Openingssermoen. Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 Maart: 's morgens Solemneele Mis sen om 6 uur, om 8 uur (binst deze mis kort sermoen) en om 10 uur. 's Avonds om 6v» uur, H. Rozenkrans, Plechtig Lof en Sermoen. De sermoenen zullen gepredikt worden door Ferw. Pater Breuckers, Oblaat. YPER, Ferdinand Pauwels. Op 13 April 1930, zal het honderd jaar geleden zijn, dat te Eeckeren, als zoon van een simpelen hovenier, geboren werd kunstschilder Wil helm Ferdinand Pauwels, welke vooral als historieschilder vermaard is geworden. Het was hij die jaren geleden, een gedeelte van onze Lakenhallen met onvergetelijke tafe- reelen versierd heeft. Ongelukkiglijk zijn deze, tijdens den wereldoorlog, heelemaal te loor gegaan. Wij hopen nochtans dat deze, samen met onze hallen zullen hersteld zijn, want hier ook was er kunstwerk voorhanden. Nochtans, goed moeten wij indachtig zijn, dat van nu af aan er moet gezorgd worden om de cartons op te koopen welke onont beerlijk zijn voor het hermaken dier prach tige schilderijen. Zij bestaan nog, doch zij zijn reeds te Leipzig en te Berlijn verzeild geraakt. Willen wij niet dat ze reddeloos verloren gaan, moeten wij dadelijk ingrijpen om die zooveel mogelijk te bemachtigen. En waarom nu reeds hoor ik vragen? Maar heel eenvoudig, omdat het niet gemakkelijk zijn zal die los te krijgen en dat er tijd verloopen zal eer het verloren weder in onze handen geraken kan. Ons dunkens zou de commissie van het museum er voor aangeduid zijn om dat werk te helpen verrichten en ons de noo- dige inlichtingen te verschaffen welke ons op den goeden weg zouden brengen. Want ieder Yperling zal er waarlijk op gesteld zijn te vernemen dat er iets in die richting' zal gedaan zijn. Het laatste werk van Jan Van Eyck. Op 22 dezer las ik een artikel over het laatste werk van Jan Van Eyck, waarin geklaagd werd dat ook dit meesterwerk naar den vreemde verhuisd was. Wellicht zal het niet van alle belangrijkheid ontbloot zijn, hier mede te deelen, wat we er over te lezen vin den in de boeken van St Maartenskerkfa- briek. Yper op 27 Juni 1824 aangaande eene schilderie van Jan Van Eyck, verbeeldende 0. L. V. met haar kindeke, voor welke is nedergeknield een priester in het gewaad der reguliere kanonikken dezer kerk. Deze is Nikolaas Malchalapie, proost of abt. De schilderie was geplaatst in St Maar- tenskoor. Voor deze schilderie ligt de schen- ker ervan begraven. Deze schilderie was verkocht door M... aan en bevond zich op dezen datum (27 Juni 1824) ten huize van den Heer Boogaerd-Dumortier, boek drukker te Brugge. De Kerkraad besluit: 1. - Daar zal eene saissie-revendication ge daan worden, opdat zij zich niet en zou ont maken van dit tafereel. 2. - Aan de Heeren zal vriendelijk de koop som weder besteld zijn. mits deze schilderie volgens alle lands- en kunstbeschrijven zich bevond in deze kerk ten jare 1750. Dus dat deze niet verkocht is kunnen worden, mits zij niet alleen aan de kerk maar aan de gansche stad eigendom is. 3. - Verzoek te doen aan de stadsoverheid: te zenden een lid, samen met een lid van den kerkraad, om de zaak in 't vriendelijke te vereffenen, zoo niet daging voor den recht bank. Tot hier het besluit. Wij zien ongelukkig lijk dat er niets gebaat heeft en met Dr I. V. H. zijn wij het eens om een brokje wet te vragen die onzen eigen vlaamschen kunst schat waar de gemeenschap ook wel wat recht op heeft onder har.' 1 v zal nemen. Assche Woensiag,Paardenfeest. We zijn gelukkig te mogen zeggen dat onze paardenmarkt steeds aangroeit, zoo wel voor het getal tentoongestelde paarden doch ook voor het getal kijkers, koopers en verkoopers. De toegekende prijzen zijn vinnig betwist geweest. Hieronder de prijzen lijst. 1" PRIJSKAMP. Hcngstenvculens van één jaar. l' pr. verg. eerem., 50 fr.: Verstraete, Holleb. 2l' pr. zilv. eerem., 40 fr.Demuys C., Elverd. 3'' pr. zilv. eerem., 35 fr.Dochy J., Elverd. 4'' pr. zilv. eerem., 30 fr.: Dekeerle, Neerw. 5" pr. zilv. eerem., 25 fr.Nuytten, Vlamert. 6>' pr. zilv. eerem., 20 fr.Vanhecke, Vlam. 7" pr. zilv. eerem., 15 fr.Nuytten, Vlamert. 2*' PRIJSKAMP. Hengsten van twee jaar. 1' pr. verg. eerem., 100 fr.Vandecandelaere. 2'pr. zilv. eerem., 00 fr.: Vex-straete, Holleb. pr. zilv. eerem., 60 fr.: Vandecandelaei'e. 3° PRIJSKAMP. Merriën van één jaar. 1'' pr. verg. eerem., 50 fr.Vanweyhaeghe, VI. 2" pr. zilv. eerem., 40 fr.: Mahieu, Ploegst. px\ zilv. eerem., 35 fr.Vei'brugghe, St-Jan 4' pr. zilv. eerem., 30 fr.: Catteau.Com.-t.-Bi-. 5" pr. zilv. eerem., 20 fr.Sobry C., Yper. 6" pr. zilv. eerem., 15 fr.: Dejonckheere, Elv. 4" PRIJSKAMP. Merriën van twee jaar. 1° pr. vei-g. eerem., 60 fr.: Steelandt, Vlamert. 2' pr. zilv. eerem., 55 fr.: Baelde, Dranoutre. 3r pr. zilv. eerem., 50 fr.: Depaepe, W.-N. 4'' pr. zilv. eerem., 45 fr.: Depaepe, W.-N. 5" pr. zilv. eerem., 40 fr.Pan-et, Houthem. 61' pr. zilv. eerem., 30 fr.Lampaert E., Yper. pr. zilv. eerem., 20 fr.: Leuridan, Ploegst. 5" PRIJSKAMP. Merriën van drie jaar. pr. verg. eerem., 75 fr.: Coene, Dickebusch. pr. zilv. eerem., 60 fr.: Steelandt, Vlamei-t. pr. zilv. eerem., 50 fr.: Gheysen, St-Jan. 4" pr. zilv. eei-em., 30 fr.: Quaghebeur, Pop. 6» PRIJSKAMP. Merriën van vier jaar en daarboven. 1" pr. verg. eerem., 100 fr.: Coene, Dickeb. 2" pr. zilv. eerem., 80 fr.Coene, Dickeb. 3' pr. zilv. eerem., 60 fr.Neyt, Neerwaasten. 4" pr. zilv. eerem., 50 fr.Neyt, Neerwaasten. 5" pr. zilv. eerem., 45 fr.Neyt, Neei'waasten. 6" pr. zilv. eerem., 40 fr.: Nuytten, Vlamert. 7° pr. zilv. eerem., 30 fr.Mahieu, Ploegst. 8" pr. zilv. eerem., 20 fr.Vanweyhaeghe, VI. HET BESTUUR. Maandag kwam Roger Van Eisen oud 2i jaren, wonende op dm Ligywijk met zijn velo rond den middag naar huis gereden. Op de hoogte van de Bascule, stootte hij tegen een hinderpaal en viel zoo ongelukkig dat hij liggen bleef. Hij werd naar huis gedragen. De bijgeroepen geneesheer vond zijn toestand tamelijk erg. EERE-COMMUNIE. De schoonste keus Juweelen en Hor logen. Groote keus Paternosters bij M.VANDERMARLIERE-DEPUYDT 24, Meenensiraat te Yper. Komt zien alvorens te koopen. Alles gewaarborgd. TAXI. - Bij Gaston Vanbruwaene,5 Groote Markt, Poperinghe, is steeds een Taxi te huren voor iedereen en voor alle reizen. (Nieuwe luxe-voiture Re nault; 6 plaatsen). Telefoon 73. Hoofdseiel: GENT, Mirystraat, 19 Bijhuis: KORTRiJK, Genischeciteenweg, 21 THEORIE - PRAKTIJK LESSEN OP DEN AUTO ZELF RIJOEFENINGEN Gemak van betaling - DOODELIJK ONGELUK te St Jan-Yper. De genaamde Camille Vandevyvere, koopman, was Maandag voormiddag rond 11 uren bezig ijzerafval te verhan delen toen eene ontploffing plaats greep die hem deerlijk verminkte. F bijgeroepen ge e 6 hem hospitaal ".a.. x per overbrengen, waar hij bij zijne aankomst overleed. De ongelukkige, oorïogsinvalied, laat eene weduwe en drie minderjarige kin deren achter. ¥lsmsrtlnghs. Straatnaam.— Binst den oorlog mieken de Engelschen eene nieuwe straat van aan de Poperin- ghesteenvveg naar den Pothem, looperde achter het Oud-Mannenhuis en nevens de hofstede van Longuèpée, ten einde betere verbindingsmiddels te hebben en ook om de dorpplaats welke dikwijls bescho ten was te zwichten. De Engelschen noemden dien weg Switch Road Sindsdien zijn er reeds eenige jaren verloopen en deze straat, welke nu ge meenteweg is. heeft nog geene officieele benaming gekregen fn den volksmond is deze engelsche benaming reeds ver draaid tot Zwitsche Route Zwits- oufe Zwitsersche Route enz. Eene officieele beslissing nemén over den naam welke men aan die straat be geert te geven kost niets Aan de twee uiteinden van dezen weg zou men dan een plankje kunnen plaatsen waarop een vlaamsche naam geschilderd is en in een twee drie ware die nieuwe naam inge burgerd en de zaak tot veler voldoening opgelost vele toeschouwers hunne verplaatsing y2 leden namen deel aan de kaarting niet moeten beklagen, want 't was waar- Na een langdutige bekamping wierd den lijk het zien waard. Onder de vreemde uitslag vastgesteld als volgt groepen waren er die effen af prachtig Vermeulen Cyriel-Demeyer Ma- waren. Voor die van V per mogen wij wel dekjnPe 2, Vantoortelboom .1 ustin- hetzelfde zeggen en gezien den grooten Hesschentier Hippolijte; pr. Pillaert bijval, welke de stoet behaald heeft, zal- Désiré_Terlij Henri4» pr. Devos Jerome- l!°: W2L ^l\ ,L,l!ri'„,. eï;qmeiTÏ Vrouw Camille Philips 5^ pr. Dupont André-Vrouw Demory Benoni 6e pr. Zondag is de tooneelafdeeling van het Christen Werkersverbond vanZonne- beke in het Volkshuis een tooneelfeest komen geven die de moeilijksten heeft moeten bevredigen. Men voerde op: De Anarchist, sociaal drama, Het lande lijk leven Ballet met muziekbegeleiding en het welgekend blijspel Het Testa ment, Ook hebban de spelers grooten bijval gehad. Het groot, orgel van S -Maartens kerk is ic aanbesteding gegeven. Z E H. Kan. Vannuffel gat er de gewenschte in lichtingen en het huis Anneessens zal het werk uitvoeren onder zijne leiding. Het zal het schoonste instrument zijn van het ganscheland. Toekomende week zal een ploeg van vijf en twintig elec'.riekwerkers de Cathe- draal binnen vallen om er de verlichtings toestellente plaatsen. Op acht dagen zal alles klaar zijn. Schielijke dood Zaterdag is Vw Bentein- Boerhaeve. 73 jaar, fruithande laarster, terwijl zij hare woning aan "t schuren was, onpasselijk geworden en schielijk gestorven. Purgeerend. De Roode Pillen van L. Dupuis. Jumet, purgeeren zacht maar zeker, zonder vermoeienis, ongesteldheid of buikkramp te veroorzaken. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt. Poperinghe. jaar, nog meer mededingers zijn. De inrichters van het feest halen eer van hun werk en ze verdienen allen dank. Laat ons maar denzelfden weg voort betreden, het is de goede. De vele toehoorders, die Zondag j avond in de feestzaal van het Vlaamsch Huis waren hebben zich buitenmate! wel verzet. De gebroeders Michel, dei welbekende zangers waren gekomen en J lijk altijd en overal hebben ze het wel ge daan. Alles even deftig! Velen mogen daar een puntje aan zuigen. Willems Emile-Vermote Eduard T P^ MalbranckeMaurice-Degraeve Victor8« Rouzée Joseph-Herreman Jerome; qepr. Wavrin Karei-Thoma Isidore 10^ pr. Vanderfaeillie Maurice-Vrcuw Jerome Devos; 1 iu pr. Dommecent Camille- Smaeghe Florent12^ pr. Hancke Remi- Vandecasteele Jerome i3u pr. Simoens Ernest-Vrouw Vandecasteele Jerome. Denzelfden avond wierden in het lo kaal twee solo-slems gespeeld ie door Thoma Isidoor, met r.egen koeken, drie hoogste pikken en harten haas mede spelers Wavrin Karei (Deken der gilde) Dommecent Cam. en Smaeghe Florent, 21-' door Heindrycx Camille (Voorzitter der Duivenmaatschappij', Yzerbond Loo) met 12 klavers en harten haas, me- spelers Wavrin Karei, Dommecent Ca mille en Vrouw Arthur Pauwels. Solo-Slim. Gespeeld door Valere Deschodt met de zeven hoogste koekens, vierhoogste klavers, zeven en acht van klavers. Medespelers Vrouw Valere De schodt, Achilleen Vrouw Depuydt VLAMERTINGHE. Gemeente- krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- streeksche agentJer. Dehaeck. DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. VV. De nieuwste modellen. Gitfcluwe. Laffe aanval. - Vrij dag nacht werd de genaamde Jules La- compte alleen wonende in zijn buis, staan de dicht de Leiestraat, gewekt door een zonderling gerucht. De man die eene kie- kenkweek erij heeft, vermoedende met die ven te doen te hebben d e achter zijne kiekens kwamen stond op maar op het ze-fde oogenblik knalden drie schoten en vlogen de vensterruiten zijner slaapkamer aan stukken Lacompte greep zijn geweer een tweeloop, die in z n beTeik stond en loste twee schoten naar buiten Niemand werd getroffen. Tfceurouf. Ergongeval.—Kleer maker Aloys Desmedt, die rond 7 12 ure 's avonds per velo uit Roesselaere terug keerde werd in de Rijsselstraat omgere den door een auto en met geweld ten gronde geslingerd waar hij bewusteloos bleef liggen. De auto doofde zijn lichten en ssorde weg, maar werd nagezet door andere automobilisten die het gebeurde bemerkt hadden. De voerder is een ge naamde M. B in dienst eener garage. De voerder verklaarde van heel de zaak niets te weten, maar zijn achtervolgers, ean dame en haar voerder, waren stellig in hun verklaringen Het slachti ffcr had inmiddels hulp ontvangen van wege pri s- ter en geneesheer. Desmedt, die erg ge steld w as, werd naar het gasthuis overge bracht in zorgwekkenden toestand Het parket heeft de zaak in handen. W ausierj.Dieven. Zaterdag nacht zijn dieven binnen gedrongen in de stallen van Jeremie Meeuws en hebben het konijngeboerte buit gemaakt. Brugge. Botsing. een vracht auto, rijdende van Dudzeele naar Brugge, is op het gehucht Kruisabeele in bot sing gekomen met een kar. De geleider der kar werd erg gekwetst naar een kli niek te Brugge overgebracht. ffj na verdronken. - Vrijdagmor gen wandelde een ouderling langs de Sint Catherina vesting toen hij door een draai ing in 't hoofd viel en van den wal in de breede gracht rolde. Spoedig werd het werkvolk van de naburige brouwerij Le Lac verwittigd en men trok den drenke ling uit het water. Het oudje werd na% een goede verzorging naar het gesticht der Broeders van Liefde, waar hij verblijft, teruggeleid. Öostcamp, Ongeluk. Het oud vrouwtje, B. Debaene, wonende wijk Stuivenberghe wilde de kelderdeur openen. Ongelukkiglijk zij deed een mis stap en stuikte vcorover den keldertrap af. Zoo botste het oudje met het linkeroog op de deurkruk die haar in het oog drong. Fin bijgeroegen geneesheer stelde vast dat de vrouw het oog zal verliezen. Elsertdgmme. Man doodgere den. Zaterdag avond is er op de baan Yper-Veurne, aan de «Nieuwe Herberg» een smartelijk ongeval gebeurd. Een zekere koopman, Cyrille Patfooi t, woonachtig te Veurne, is in 't naar huis komen per fiets, aangereden geweest door een voorbij snorrenden auto, die in dolle vaart met uitgedoefde lichten, zonder naar 't slachtoffer om te zien, voort ge vlucht is. De onge'ukkige werd door de geburen opgeraapt en aanstonds vervoerd naar de kliniek te Veurne waar hij Dins dag avond aan zijn wonden gestorven is. De droefheid der fami'ie is onbeschrijflijk. Moge het gerecht op het spoor der doodrijders komen en ze duchtig straffen tot voorbeeld van menige dolle rijders Oosten d©. Zelfmoord. De Antwerpsche beeldhouwer Jozef Schram die in de ridderstraat te Antwerpen w oont pleegde, onder den invloed van een zenuw crisis zelfmoord te Oostende, door uit het raam van de derde verdieping van het Hydro instituut te springen. Vooraleer uw diamant of goudwerk te j koopen beziet eerst de étalagen van het j huisVANl LE DE, 6, Be terstraat, (ne vens de Puppen) YPER. De schoon-1 Auto tegen motos. Zondag reed(ste keus, de genadigste prijzen, de meeste] Hilaire Vercruysse, Boeschepestraat, naarwaarborg. Uitmuntend mest voor al'e teelten. KALKSALPETER IG 15,5 stikstof, ongeveer 28 kalk. (overeenkomend met 50% koolzure kalk). Zeer goede dekmest geschikt voor alle planten, waarvan de groei moet aange wakkerd worden.. ZEER VOORDEELIGEN PRIJS. EEN GOED GEBRUIK der MESTSTOFFEN VERMEERDERT DEN OOGST. Voor aankoop van KALKSALPETER IG zich wenden tot den lokalen handel. Voor alle andere inlichtingen tot: JULES VAN LUC1IENS, 23, Jodenstraat, Antwerpen. Thielt, die U stalen en drukwerken zal zenden op aanvraag en eveneens een verkooper kan aanduiden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2