cs Fransen sociale virzskariusvet oo Burgeroorlog in ciioa Be uarnunssringsn in zake Lieflijk, link, tSetronwbaar zijn alle toestellen LES EOliDEBIES BRUHELLOISES WEEKBLAD i J5 CENTIEMEN 27" JAAR. - Nr 24. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Telefoon Nr 9. Uitgever t SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck N' 15.570. GELUK VAN WEL TE DOEN Politiek Ovei*zieht GOEDKOOPE WONINGEN te POPERINGHE O/ERPRODUKTIE TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN ZONDAG 15 JUNI 1930. Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 17 fr. In 't Land: 18 fr. (per post) FrankrijkS5 fr. Congo: 35 fr. Andere landen: 40 fr. TARIEF Kleins Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. FdPEBINGB Postabonnenten m Belgis die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en aiet aaat en». Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een poctzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. ■Vlle annoncen vooraf te betalen sn moeten tegen de* Donderdag noon ingezonden worde* Kleine berichten tegen den Vrijdag nota. TARIEF t Notarieels Verkoopmess 99 cent. per gewone regSÜ. Annoncent Priizen op aanvraag. Weldoen geeft rente.. Zoo heette het vroeger algemeen; tegen woordig gelooft men niet meer aan deze waarheid. Keel natuurlijk. De geest van onzen tijd richt zich op het stoffelijke alleen; hij be vordert de zelfzucht, is een vijand van wel doen, en kijkt alleen op eigen persoonlijkheid. Weldoen geeft rente, maar niet dadelijk van die klinkende stukken, te zien en te voelen bij 't schuiven tusschen vinger en duim. Want als ik vandaag aan eenen armen drommel een stuiver geef en morgen komt iemand mij uit erkentelijkheid daarvoor tweestuivers terugbrengen, dan zou de groot ste ikzuchtige, de snoodste gierigaard heel spoedig de meeste vrijgevige weldoehei' zijn. Wie weldaden uitdeelt, heeft een edel hart. pit alleen reeds is een rijk bezit. Hij weet den nood en de behoefte des levens naar waarde te schatten, hij weet te oordeelen hoeveel het geld weerd is en dit is hem in zijn doen en laten een rechtstreeks en on rechtstreeks voordeel. Maar als wij kristenen zijn, dan laten wij ens bij 't weldoen op de eerste door stelregels lelden. Dan volgen wij het goddelijk bevel op van den naakte te kleeden, den hongerige te spijzen en den dorstige te laven, omdat hij onze naaste is, dien wij moeten beminnen als ons zei ven. En als wij daarenboven de overtuiging hebben dat dit aalmoezen geven honderdvou dige rente afwerpt, dan steunen wij ook daarbij op eene goddelijke belofte. Ieder van ons kent wellicht een of ander die door genotzucht, spel of drank tot bede laar werd en heel en al ten onder ging; maar wie kent iemand die door aalmoezen geven verarmd is? Integendeel, de dagelijksche feiten getui gen dat weldadige menschen in zaken en ondernemingen geluk hebben De zegen van den arme, zijn eenvoudig God loone u! heeft nog nooit iemand tot den bedelstaf gebracht, wel echter geluk en welvaart na zich getrokken. Als men vragen zou, wie moet weldadig zijn? Van de rijken en bemiddelden spreekt het van zelf, ofschoon zij juist, helaas! dat dikwijls niet zoo i< van zelf sprekend vin den. Maar de minder bemiddelden mogen hier ook meedoen. Wat wordt er menig zilverstuk, menige stuiver voor plezier uitgegeven, of voor me nig genotmiddel, dat nog niet zoo erg voor- deelig is aan de gezondheid, al heet het ook op uwe gezondheid. Zou er niet menige traan voor gedroogd kunnen worden, wanneer dit geld eens tot leniging van den nood der armen werd aan gewend? Men leest wel eeris in de dagbladen dat de medearbeiders voor de weduwe en weezen van eenen verongelukten kameraad veel geld bijeenbrachten. Dat wordt geprezen en zeer terecht; maar men ziet niet zoo tegelijkertijd, hoe ook de minder bemiddelden wonden kun nen heelen. En inderdaad, een paar centen anders nut teloos besteed, kunnen dan dikwijls zoo onbe grijpelijk veel nu stichten. Men vrage niet, welke soort van armen men meer of eer dan anderen helpen moet. Deze die zorgen bij elke bedeeling vooraan te staan, die 't hardst bij iedere gelegenheid klagen over hunne armoede en thuis even wel aan voedsel noch vuur gebrek lijden? Zeker niet. Maar die niet klagen, die nooit of nimmer bij openbare bedeelingen wagen te verschij nen, maar integendeel, zoolang zij gezien worden door het oog der menschen, fatsoen lijk en net voor den dag komen: in hunne woning echter te zamen gebrek en ellende lijden. De ware armoede vertoont zich niet op straat, gaat niet langs de huizen of op naar de bedeelingen; zij huivert en hongert in stillen huiselijken kring. Laat dezen eerst en vooral uwe zorgen en uwen steun genieten, en doe het op eene wijze die hun geen schaamrood op de wan gen jaagt, maar eerbiedig hun hoog hart. En als 't soms wezen zou, dat uwe stille weldaad, in de avondduisternis gedaan geenen, geen enkelen getuige heeft, en wan neer zelfs degenen, wien gij wel doet, u niet kennen, ga dan in stilte huiswaarts. Boven alles, wees Hem dankbaar dat gij voor een enkel oogenblik hebt mogen gebruik maken van eenig allergeringste Zijner goe deren tot uw eigen geluk en dat uws broeders. De verplichte verzekering is toepasselijk op loonen en wedden tot 15.000 frank. In industrieele omschrijvingen is dit maximum 18.000 frank. De frontaliers van 60 tot 65 jaar stor ten alleen voor ouderdomsverzekering. Om de voordeelen der wet te genieten die vcordeelen komen in toepassing van 1 Octo ber a. s. af moet men minstens drie maan den in Frankrijk werkzaam zijn. De verzekering dekt van 80 tot 85 van de uitgaven voor geneeskundige zorgen. Vrouw -en kinderen hebben recht op de ge neeskundige hulp in dezelfde verhouding. De geldelijke ondersteuning treedt in na den zesden dag der werkonbekwaamheid. De ge salarieerde vrouwen hebben bij moederschap recht op steun, zes weken voor en zes weken na de bevalling.' Daarenboven kunnen maan- delijksche premies worden gegeven voor de zorg voor den zuigeling. Dat gaat over negen maanden. De huismoeders vrouwen van fronta liers 'i hebben bij bevalling alleen recht op geneeskundige zorgen. Bij overlijden van den verzekeringsplich- tige wordt 20 van het jaarloon uitbetaald. De geldelijke ondersteuning bij ziekte gaat van 6 tot 18 fr., volgens de onderscheiden loonklassen. Bij invaliditeit is 't bedrag der ondersteu ning verschillend naar den duur der verze kering en den ouderdom van den invalied. Het ouderdomspensioen gaat in vanaf 60 jaar of later. (Men mag voortwerken tot 65 jaar). Om 't volle pensioenbedrag te kun nen ontvangen, moet men minstens 30 jaar regelmatig hebben gestort. De frontaliershebben vrije keus van mutualiteitsinrichtingen, die ze willen toe treden. Ze blijven voor twee jaar gebonden aan de mutualiteit, die ze toegetreden zijn. Wie zijn keus niet heeft gedaan vóór 1 Juni, wordt van ambtswege ingedeeld bij de De- partementeele (officieele) Mutualiteit. De frontaliers moeten ingeschreven zijn in eene mutualiteit, gevestigd in het Depar tement waar ze werkzaam zijn. Dat zijn zoo wat de voornaamste bepa lingen. De frontaliers die lid zijn van een Bel gische mutualiteit, zullen bij voorkomende ziekte door tusschenkorrjst de vergoeding kunnen ontvangen, die de Fransche mutua liteit hun verschuldigd is. Tusschen ons Arbeidsministerie en dit van Frankrijk wordt eene overeenkomst voorbe reid, die al de voornaamste punten regelen zal. Belgische Fabriek Chieorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. 9 Frankrijk krijgt eene sociale verzekerings wet. De bespreking heeft zoo maar drie jaar geduurd. Die wet komt den 1 Juli a. s. in toepassing. Al de Belgische werklieden die in Frankrijk wonen en werken, vallen onder de toepassing van die wet. Naast de Belgische werklieden die in Frankrijk verblijven om daar te werken hebben wij de eigenlijke frontaliers die dagelijks of wekelijks over de grens trek ken om in Frankrijk te werken. Men schat hun getal op 70.000. Van West-Vlaanderen alleen zijn er 43,573 waarvan 28.201 mannen en 15.372 vrouwen Moescroen slaat het record. Op eene bevol king van 27.000 inwoners, zijn er 6.254 man nen en 4.220 vrouwen die in Frankrijk wer ken. Uit Henegouwen zijn er 21.480 die over de grens gaan om daar in de nijverheid ge bezigd te worden. De sociale verzekering, naar den inhoud van de Fransche wet, gaat over ziekte en invaliditeit, moederschap en ouderdom. Eerst was er ook de werkloosheidsverzekering in begrepen. Dat is nu weggevallen. Enkele inlichtingen over den inhoud van die wet: Zijn verzekeringsplichtig: de mannen en vrouen van 13 tot 60 jaar. De verzekeringsbijdrage is vastgesteld op 4 van de loonen. De bijdrage wordt op het loon afgehouden. Er zijn vijf loonklassen: 1) min dan 8 fr. per dag; 2) van 8 tot 15 fr.; 3) van 15 tot 20 fr.; 4) van 20 tot 32 fr.; 5) van 32 fr. en meer. MEER VERTROUWEN. Op het oogenblik dat er in Beigie een reuzenpoging gédaan zal worden, om ons land met eene voorbeeldige sociale wetgeving te begiftigen, moet eene spijtige vaststelling gedaan worden. Al die wetten zijn ten voordeele der ar beidende bevolking. Zij vragen eene berei ding, eene voorstudie waarvan de buiten stander geen gedacht kan hebben. Hebben de politieke partijen over die kwesties soms verschillende gedachten, het moet toch ge zegd worden dat zij alles doen wat in hunne macht is, om zooveel voordeel mogelijk te krijgen voor den werkman. De bespreking ter Kamer en in den Senaat zal aantoonen de groote moeilijkheid om sommige wetten in den gepasten vorm te steken. Wij twijfelen er niet aan of de sociale wetten zullen eene groote meerderheid hebben zoowel in Kamer als in den Senaat. Men zal er niet op zien duizenden, millioenen zelfs uit- de Staatskist te halen om ze te geven aan U, arbeidende volk van ons land. Is het dan niet jammer te moeten besta- tigen dat er toch zoodanig veel onverschillig heid bestaat van de werkmenschen tegenover dezen die met hun lot dag en nacht bekom merd zijn? Is het dan niet spijtig wanneer men ziet dat dezen die in uw plaats op de barikade der loonsverdediging staan, den noodigen steun niet vinden bij U. Gaat het op het werk goéd, geraakt gij wel door het leven, zijt gij over uwe loonen tevreden, zooveel te beter. Weet dan toch menschen dat gij maar uwe handen hebt om te werken en dat eene kleine verandering in zekere levensomstan digheden U in zulke groote moeilijkheden kan brengen. Ziekte kan aan uwe woonst kloppen. Zijt gij daartegen verzekerd? Dagelijks bedreigen U werkongevallen? Denkt gij daar genoeg zaam op? Werkloosheid kan komen. Niemand wenscht het, maar kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben. Zijt gij vooruitzien de genoeg geweest daartegen? Onvoorziene onkosten kunnen het huisgezin treffen, het zij door geboorte of door overlijden of iets anders. Is het niet spijtig dat sommige oude menschen maar gedeeltelijk hun pensioen zullen trekken, omdat zij nalatig genoeg ge weest zijn en verwaarloosd hebben eene klei ne storting te doen wanneer zij dit nog wel konden. Menschen heb dan toch meer vertrouwen in uwe leiders, in dezen die uwe belangen in uwe plaats verdedigen. Gij hebt niet altijd noch den noodigen tijd, noch de noodige geleerdheid om U op de hoogte te houden der sociale wetten, die doorgaans nogal in gewikkeld zijn. Daarom ik herhaal het voor uw welzijn, hebt vertrouwen in de christene sociale leiders, hebt uwe christene syndica ten lief, betaalt trouw en regelmatig in de verzekeringskassen. Spaart een appeltje te gen den dorst. Dan en dan alleen zult gij uit die moeilijk verkregen sociale wetgeving al het nut trekken dat erin besloten ligt. ONGEZONDE LEGERTOESTANDEN. Sinds hetgeen bij het leger voorgevallen is met den Vlaamschen soldaat Joris De Leeuw zijn sommige legeroversten uiterst zenuwachtig voor al wat in betrek staat met den Leeuw (den Vlaamschen). Op het vliegplein te Schaffen bij Diest worden de Vlaamsche soldaten op onduld bare wijze geplaagd op taalgebied. Ook te Bevcrloo gebeurden tijdens de kampoefening spijtige zaken. Wegens het veranderen van een Capitaine in Kapi teinwerden de Vlaamsche soldaten met alle mogelijke banbliksems bedreigd. Te Ursel, een Oost-Vlaamsch dorp waar een regiment dat naar Brugge ging voorbij trok, legde de kolonel een krans neder aan den voet van het monument der gesneu velden. Na de plechtigheid werd door een groep omstanders, burgers wel te verstaan, een Vlaamsche Leeuw gezongen. De razende kolonel schold de Vlamingen uit en hij gaf zijn officieren het bevel het groepje Ursel- naren, burgers, naar het cachot te brengen. Al die feitjes, en er zijn er nog meer, zijn nietig in hun eigen. Zij wijzen alleen op de dcor en door ongezonde taaltoestanden in ons leger. Zij hebben het uitwerksel van olie op het vuur en kunnen niets anders op de eenige gezonde oplossing, Vlaamsche en Waalsche regimenten, bespoedigen. DE KANKERPLEK. Het Fransch-Belgisch militair verbond is en blijft nog steeds eene kankerplek in het lijf van Belgie. Zoolang men wacht daar het sterke zonnelicht te laten opschijnen, zoolang zal een deel der Belgische bevolking daar wantrouwig tegenover staan. De verklaring van tien Ministers, hoe goed zij het ook mogen meenen, kunnen den in druk niet wegnemen van hetgeen uit de pen gevloeid is van den eerlijken Dokter Vande- perre. Het Vlaamsch Nationalisme doet in deze zaak niets anders dan het werk van Dr Vandeperre voortzetten. Deze week kwam het Fransch-Belgisch Militair accoord voor de derde maal in kor ten tijd ter bespreking in de Kamer. De Vlaamsche Nationalisten deden een voorstel van een parlementair onderzoek der bekend making van het vermeend Fransch-Belgisch accoord en daarmede verband houdende do cumenten. Volgens M. Vos doen zij dit voorstel om Ward Hermans wit te wasschen van de be- leedigingen die tegen hem werden geuit en om tevens het bewijs te leveren dat er wel een Fransch-Belgisch militair accoord be staat. Nogeens werd van Regeeringswege, en ook door M. Brunet namens de Socialisten, ver klaard dat het Militair verbond niet bestaat. Het voorstel een parlementair onderzoek daarover in te stellen werd verworpen. VREEMDE AUTO'S. Nog hangt in vele plaatsen den oproep door de Regeering gedaan waarbij de bevolking aangezet wordt de Belgische nijverheid te bevoordeeligen. Thans heeft M. Huysman den heer Fort- homme, Minister van het Spoor, gevraagd waarom hij 27 auto's bij vreemde firma's besteld heeft. De Minister heeft geantwoord dat de vreemde auto's 30 t. h. goedkooper waren dan deze door de Belgische nijverheid voorgesteld, maar dat de Belgische autowagens veel beter waren. M. Marquet beschuldigde de ambtenaren een speciale type voorgesteld te hebben, om op die wijze de eigen nijverheid uit te scha kelen. Hij sprak zelfs van commissieloon. M. Jaspar sloot deze onverkwikkelijke on dervraging, met- de nijverheid aan te zetten zich te verbeteren en hunne werkmaterialen te moderniseeren. Belgen, steunt de Belgische nijverheid! DE GEHEIMEN VAN BEERNEM. Dinsdag had ter Kamer eene ondervraging plaats door Volksvertegenwoordiger Victor De Lille over de handelingen van het gerecht in de zaak van Beernem en andere duistere gebeurtenissen. Men weet dat M. De Lille tot Volksverte genwoordiger gekozen werd op eene afzon derlijke lijst dank aan de campagne die hij gevoerd heeft met zijn blad Het Getrouwe Maldeghemtegen deze gebeurtenissen en dank ook aan de groote verontweerdiging die onder de bevolking der arrondissementen Brugge en Rousselaere in betrek met deze moorden heerschte. M. De Lille heeft misschien veel van die ondervraging verwacht en zijne kiezers ook. Zij zullen echter ontgoocheld zijn want het antwoord van Minister Janson was geheel onbeduidend. De Minister wees op de moeilijkheid van het onderzoek en op de zonderlinge terug houding der getuigen. Hij zegde dat het niet altijd gemakkelijk is de waarheid op ieder gebied te achterhalen. Het eigene van veel ondervragingen ter Kamer is van op een sisser uit te loopen. t Was wederom een onweder in een glas water DE ERFENISRECHTEN. De kwestie der erfenisrechten heeft ver- ledene week de Regeering tot driemaal toe in minderheid gebracht. De erfenisrechten hebben in 1929 ongeveer 422 millioen opgebracht. De Regeering wil de opbrengst beperken op 270 millioen, mis schien nog minder. M. Marquet, liberaal Kamerlid, heeft daar een ander gedacht over. Hij wil de erfenis rechten opvoeren tot 600 a 700 millioen. Vooral de groote erfenissen in de zijlinie zouden hoog aangeslagen worden. M. Mar quet beweert dat men het fortuin dat men erft aan het toeval te danken heeft. Het is, volgens hem, maar redelijk dat men een deel daarvan aan de gemeenschap moet terug geven. De Socialisten hebben zich geestdriftig aangesloten bij de zienswijze van M. Mar quet. De Nationalisten en enkele Liberalen ook, zoodat het voorstel van M. Marquet gestemd werd. Thans zet de Regeering zich daartegen en voor de tweede lezing wordt de regeeringskwestie gesteld. Daar de meerder heid uiterst klein was, voorziet men toch dat het regeeringsvoorstel zal gestemd worden. SOCIALISME-KAPITALISME De groote Katholieke bladen hebben deze week twee lijsten gegeven, die zeker door geen enkel Socialistisch blad zullen overge nomen worden. De eerste lijst behelst de namen der roode kapitalistische fïnaneieele en industrieele maatschappijen, met de winsten van het laatste jaar. De tweede lijst gaf de namen der socalis- tische beheerders en eommissiarissen dier kapitalistische maatschappijen. Dat de Socialisten het zoover hebben kun nen brengen moet hen zeker niet verweten worden. Maar dat zulks in het geheel niet overeenkomt met het socialistische program ma, dat mag toch gezegd worden. Dat de Socialisten altijd maar schelden öp het kapitaal en den kapitalist en dat zij toch al de middels gebruiken van die zoo gehate bourgeois dat zij zelfs, om geld te verdienen, niet aarzelen de negers van den Congo uit te buiten dat al toont aan hoezeer de Socialisten het princiep behertigen van Luistert naar mijn woorden, maar let niet op mijn daden DE BELGISCHE BOEREN IN FRANKRIJK. De B. B. (Bébés) van Frankrijk waren op Maandag, 2'' Sinxen, in volle feest. De Belgische Boerenbond, Rue Lafayette, Parijs, yierde zijn vijfjarig bestaan samen met de jaarlijksche algemeene vergadering. Dit jaiar had deze vergadering een uitzon derlijk karakter door de aanwezigheid van Z. Em. Kardinaal Van Roey. Die zat de plechtigheid voor. Op de Dankmis waren de meesten onzer Vlaamsche boeren in Frankrijk tegenwoor dig. Dig had plaats om 11 uur in de basi liek vah Montmartre. Daarop volgde het feestmaal alsmede de algemeBne vergadering. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey voer de er het woord en toonde daardoor zijne belangstelling aan het werk van den Belgi schen Boerenbond in Frankrijk. Andere rede- veeringen werden gehouden door Minister Baels en ook door Baron de Gaiffier d'Hes- troy, fle Belgische gezant te Parijs. DE SOCIALE WETTEN EERST. De ^franskiljons hebben hemel en aarde bewogen om de bespreking te bespoedigen der taalwetten op het lager- en middelbaar onderwijs. De anti-vlaamsche elementen weten zeer goed waarom ze zoo hardnekkig aandringen om de stemming te bekomen van de drie wetsvoorstellen. Dat is voor hen de losprijs voor de Vlaamsche Hoogeschool. Deze is in derdaad zonder belang wanneer ze als ver- gcedipg de verfransching bekomen van het middelbaar onderwijs. De Regeering weet dat in de Kamer eene meerderheid tegen hare voorstellen is. Zij heeft gemeend slim te zijn met die aan den Senaat voor te stellen en daar eerst de wet te doen bespreken. Daar is het echter ook verkeerd geloopen. Dank aan het wettig protest der Vlaamsche bladen heeft de Regeering beloofd de bespre king ervan te verdagen tot October-Novem ber en eerst de sociale wetten ter bespreking te brengen. Ook zal de Regeering tot merke lijke veranderingen in deze wetten moeten toegeven. Zooniet zal de Regeering onvermij delijk vallen. Moest de wetgevende macht de ze onderwijs-ontwerpen tot wet maken, dan zou de verdeeling in Vlaanderen scherper zijn dan ooit. Dan zou het jaar 1930 eene tweede eeuw van strijd inluiden voor Vlaanderen en deze strijd kan alleen eindigen met den on dergang van Vlaanderen of van Belgie. GEEN KANAALTUNNEL. Engeland blijft door de eeuwen heen de politieke gedragslijn volgen zijner vorsten uit de XVI'' eeuw, die melden dat het afge zonderd zou leven van het Europeeseh continent. Dit is nu eens te meer gebleken door de afwijzing van de plannen voor den bouw van een kanaaltunnel. De regeering heeft in een Wrtbeek-de redenen uiteengezet, waarom het 8 Woonhuizen voor Bedienden, gelegen in de Meessenstraat. 4 Woonhuizen voor Werklieden. Opgericht langs den Ypersteenweg, rechtover de Tramstatie. Deze huizen maken deel van eene reeks van 20 woningen gebouwd te Poperinghe, ten voordeele van Bedienden en Werklieden. Van de 20 werden er 4 verkocht; de andere 16 zijn verpacht. We verhopen dat Dr Brutsaert, Volksvertegenwoordiger, door wiens bemoeiing deze woonsten tot stand kwamen, er zal in gelukken dit schoon en nuttig werk nog uit te breiden. BBBBBBBBBBBBSHS IBBBBBBBBBBISeiBBI IBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBfll IN VOLLE HEVIGHEID generale staf van Feng-Yuk-Siang De generale staf van kabinet het ontwerp van de Kanaaltunnel I meldt, dat 7,000 soldaten van Nanking, be- verwierp. Uit militair oogpunt zou het veel- hoord hebbende tot de oude troepen van eer ene gevaar beteekenen, terwijl om econo- Fang-Chin-Fu, die nu 4e krijgsgevangene mische en politieke redenen de bouw te lang van Tsjang-Kaï-Shek is, naar den vijand zou duren en onmetelijke uitgaven vergen, zijn overgeloopen. De gebruikte arbeidskrachten zouden gering Het Rood Kruis deelt mede, dat 20,000 ge- zijn, zoodat de Labourregeering niet meent kwetsten werden verdeeld over de hospitalen een andere houding dan deze der vorige re- iangs de spoorlijnen van Tien-Tsin naar Fo- geeringen te moeten aannemen. HET BANKET DER BURGEMEESTERS TE BRUSSEL. Op 't programma der Belgische Eeuwfees ten komt voor het Banket der Burgemeesters op 21 Juli. De moeilijkheid is evenwel om voor deze burgervaders een behoorlijke ruime zaal te vinden. Naar blijkt koesterde men kow en van Shanghai' naar Nanking. Rond Laufenq en Hoe-Tsjang wordt de slag voortgezet. Verscheidene generaals van 't leger van Nanking zijn overgeloopen. Tsjang-Kaï-Shek heeft een algemeenen aftocht op de linie Peking-Hankow bevolen. Het leger van Fang-Chen-Wu blijft snel van hoogerhand het plan om dat banket in oprukken tegen Hankow, langs de spoorlijn het Gerechtshof te houden. Van de zijde der Peking-Hankow en de Han-rivier. balie evenwel te kennen gegeven, dat de tem pel van Themis moeilijk met Bacchus kan gedeeld worden. Waarschijnlijk zal nu de groote Hall van het Half-Eeuwfeestpaleis worden gekozen als zetel dezer smulders. TEGEN DE RUSSISCHE DUMPING. Een ontwerp ingediend. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB OORZAAK DER EKONOMISCIIE KRISIS De gezant der Vereenigde Staten te Parijs, M. Walter Edge, heeft voor de handelskamer van Parijs en de Amerikaansche handelska mer in Frankrijk, eene groote redevoering De Minister van Buitenlandsche Zaken gehouden over de overproauktie, welke hij heeft bij de Kamer een wetsontwerp inge- beschouwt als een der oorzaken van de eko- diend waarbij de invoerrechten op de Rus- nomische krisis. sische lucifers worden ingediend. De gezant heeft zijne bewijsvoering ge Om de Russische mededinging te keer te staafd met indrukwekkende cijfers, gaan, werd reeds voorgesteld het accijnsrecht Sedert 1913, zegde hij, is de bevolking van van 50 tot 30 centiemen per 1.000 houtjes te de wereld aangegroeid met 15 per cent. Doch, verlagen. de voortbrengst heeft eene veel hoogere Het vraagstuk word't echter nog veel inge- vlucht genomen. Wanneer men als basis de wikkeider doordat de Belgische lucifernijver- vijf laatste jaren voor den oorlog neemt, dan heid, sedert verscheidene maanden, onder de is thans het verhoogingspercentvoor de ko- werkelijk abnormale mededinging van de 'en 113, voor de waterkracht 152. In verhou- Sovjet-lucifers lijdt. Dezer lucifers gaan bij ding met de cijfers van 1920 is het percent ons tegen prijzen ver beneden de op een van petroleum gestegen op 344. Voor de autos gezonde basis gevestigde handelswaarde van klom het van 100 in 1913 op 928 in 1928. De dit artikel van de handde dumping is dui- I rubbervoortbrengst klom op 604. delijk en wordt zoover gedreven dat het bestaan onzer eigen fabrieken er door be dreigt wordt. Met het oog op dit gevaar, werd bij de Voor de metalen zijn de verhoogingen ook beduidend: 111 voor het geutijzer, 143 voor het staal en 200 voor het koper. Wat de landbouw en de voedingswaren rëgeering er op aangedrongen den last der betreft, zijn de voortbrengststijgingen122 accijnzen nog meer te verlichten dan bij voor graan, 143 voor suiker, 123 voor koffie, voornoemd artikel 5 is voorzien, zelfs dit 135 voor aardappelen en 145 voor tabak, recht totaal op te heffen. De landbouwprodukten voor de nijverheid Het is zelfs voorgekomen dat het aldus stegen: 123 voor de katoen, 107 voor wol en aangeprezen middel niet genoeg afdoende 180 voor zijde, zou zijn: dit verklaart dat van ale kanten Wanneer men nu al deze overproduces werd aangedrongen om te bekomen dat de samenrekent, dan zal men vaststellen dat Russische lucifers aan het maximum tarief de behoeften der Wereldbevolking nog niet zouden worden onderworpen. ten volle voldaan zijn. De overproduktie treft De Regeering, na een aandachtig onderzoek maar sommige landen, terwijl andere landen van het vraagstuk is er toe gekomen te den- groot te kort hebben aan tal van voortbreng- ken dat een oplossing in den laatsten zin, sols- beter dan de vermindering van het accijns- Niettemin heerscht cr overal eene scherpe recht of.de volkomen afschaffing van dit ekonomische krisis. De oorzaak ervan is niet recht, den toestand zou kunnen verhelpen, de overproduktie, maar de verdeeling der Het is echter niet noodig gebleken het maxi- voortbrengst, welke gedwarsboomd wordt mumtarief onverkort toe te passen: het werd c!oor c^e tolbarreelen en het protektionism 5 t. h. 1922. 10 Juni 1930. Gisteren heeft de 97° trekking plaats gehad van de Leening 5 t. h. 1922. van de Federatie der Coöperatieven voor Oorlogsschade. Reeks 186.695 Nr 14 wint één millioen frank. Reeks 46.303 Nr 4 en 7, reeks 149.266 Nr 5 winnen elk 100.000 fr. De andere nummers dezer reeksen alsmede al de nummers der reeks 125.863 zijn uit- keerbaar met 300 frank. Verleden week was de bespreking ten einde. Werklieden en bedienden, groote gezinnen en eigen ^huis-bewoners krijgen tamelijke verminderingen. Kort samengevat werd volgende bekomen: GRONDLASTEN Nieuwe manier van aanslag bij verge lijking tegen 1932. Dit is bijzonder in 't voordeel der huurders, die nu te veel wor den aangerekend. Van 1930, voor deze die een aanslag hebben sedert 1926, maar 9 meer te betalen. Na herziening allen 7 Eigen-huis-bewoncrs: vermindering van xk. Groote invalieden, vermindering van 20 Groote gezinnen, als er 3 kinders zijn, 7 en per kind afslag op de betaling. INKOMSTENBELASTING Hier zijn twee soorten belastingsplichtigen deze die aan de bron worden afgehouden en deze die betalen op rol of forfait. De eersten zijn de werklieden en bedienden, van welken aard ook. Ze zullen nu eene bijzondere vermindering hebben omdat ze aan de bron, dus op brute inkomsten worden berekend en afgehouden. De tweeden zijn de handelaars, fabrikan ten en vrije beroepen, die allen eene ver klaring van aangifte moeten doen. Voor hen is de belasting op het belegde kapitaal afge stemd en veranderd door een verhooging van 10 op de aangegeven inkomsten. Voor beiden is een ontslagen minimum van 4.8Ó0, 5.600 of 7.200 fr. volgens de ge meenten. Voor deze die aan de bron afgehouden worden komt daar tot 15.000 fr. en daar boven 1/5 voor bedrijfslasten, met altijd 3.500 fr. als minimum. Voor al de nijverheidsgemeenten dus, zal het ontslagen minimum 10.700 fr zijn. Daarbij komt nog de ontlasting voor de Kroostrijke Gezinnen: 1/5 voof de twee eer ste kinders, 2.500 fr. voor het 3" en 4e, 4.000 frank voor het 5" en 6° kind en 5.000 fr. voldoende geacht het dubbel der rechten te eischen. Waar de Sovjets uitvoerhandel drijven en de prijzen bederven, beoogen zij niet enkel het doel, zich buitenlandsche deviezen te verschaffen: zij willen ook in al de landen van West-Europa werkloosheid veroorzaken. Werkloosheid baart ellende en bevordert de communistische propaganda. Onze handelsbetrekkingen met de Sovjets staan geenszins in het teeken van een eer lijken handel. De bolsjewiki houden niet van wederkeerigheid Zij willen bij ons hunne lucifers verkoopen, en de Belgische lucifers mogen niet op hun grondgebied komen, zelfs niet in transito. Wij hebben hier te doen met een prohibitie-systeem in zijn scherpste vor men. Dit gebrek aan wederkeerigheid ken merkt de handelwijze van de Sovjets; 't had- de sinds lang de Belgische Regeering tot krachtige tegenmaatregelen moeten nopen. GUIDO. -* wt» «Banish '0Lj.üU>^ DE BESTE BELGISCHE FABRIKATIE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 1