Brouwerij Masschelejn I Over Beurszaken en mal er mens in verhand slaat Vlieden vangers DE POPERINGHENAAR. BI. 5. - 15-6-1930. - N' 24. GEDICHTEN HET MANNEKE UIT DE SANSEN - VANNEST Ei JVIissienieüu-ts BURGERSTAND VAN Heldenbulde ZITDAGEN UWE MOEDER Zoo gij nog een moeder hebt Bezit gij, Lezer, 't eenig goed, Dat nimmer engel smaken mocht In opperzalig hemelzoet! O! zoo gij nog een moeder hebt, Spreek ze immer teeder, minzaam aan; Want, rust ze in het graf, zal uw geween Ze nimmer, nimmer op doen staan. ■iHiuHiiiiiniiHiimiin Weer eens, hebde voor U hier staan 't Manneken uit de Maan, Die U alras zal doen verstaan, Hoe het er deze week is toe gegaan En U 't een en 't ander gaan vertellen (Dat ge allemaal niet rond moet gaan bellen) dat zijn karamelleverzen... van mij. Manneken, zegt Marenta met een lach, dat laatste moede daar precies niet bijschrijven. Peinsde gij misschien dat de menschen gaan denken, dat ze daar een gedicht hebben van nen echten pojeet ofte dichter? Maar ik zeg: die geeft wat hij heeft is waard dat hij leeft en ik geef karamellen...verzen. En daarmeê zijn we nog ne keer aan 't bol len... zonder wielen. DE FRANSCHE of beter de belgische franschschrijvende gazetten hebben verleden week nog een staaltje gegeven van hunne domme kleingeestigheid... (of kunnen de mannen die erin schrijven misschien niet goed tellen). Ziehier het feit. De Zondag te voren heeft er dus een manifestatie plaats gehad van de V.O.Ssen te Beulemansstad ofte Brussel, 'k Heb de deelnemers niet geteld maar steun mij op 'n tiental Vlaamsche dag bladen die vermeldden dat er 20. tot 25 dui zend betoogers waren. En uit kurieuzeteit iik ben pertang geen vrouwmensch) ben ik dan ne keer gaan snuffelen in eenige fran- sche leugenuitzendingsorganen (lees gazet ten). Daar was een reporter bij die 10 dui zend deelnemers gezien had (dat was er eenen die maar met één oog had gekeken). Anderen gaven 8 duizend en 'eenen was er die er maar 4.500 had gezien. Maar 't schijnt dat hij van af 't begin was gaan loopen om zijne... breek te gaan reinigen, waar hij van schrik iets had laten vallen toen hij de drei gende forsche klauwen van den Vlaamschen Leeuw op de vlaggen had gezien. Of 't waar is weet ik niet. MAAR WAT IK WEET dat is dat de uit vindingen niet stille staan. Verbeeld U dat ze nu een systeem hebben uitgevonden waar door ge wel van op 'n twintigmeter afstand de deur van uw garage kunt doen opengaan, natuurlijk als ge per ottermobiel zijt, anders hebt ge immers geen garage noodig. Hoe die affaire ineenzit kan ik U niet uitleggen want ik weet het zelf niet, maar 't schijnt dat het door middel van golvingen is die voortge bracht worden door den in werking zijnden moteur van den ottermobiel. Als ge dus een volgende maal 's nachts, zat naar huis komt, moede geene schrik hebben dat ge uw vrouw zult wakker maken met naar 't sleutelgat te zoeken van uw garagedeur, en riskeert ge niet van 'n hoop scheldwoorden en soms een goeie rakiee meê te krijgen van uw lieve schoenmama. PIMPELMANS kwam ook 's nachts zat naar huis en was al 'n half uur aan 't pro- beeren z'n huisdeur te openen. Juist kwam daar nen agent voorbij. - Wat voert gij daar uit? vroeg deze. Ik zoek... met mijn sleutel... de deur van mijn huis te openen. Maar 't is geen sleutel dat ge daar hebt... 't is een sigaar! Oei... oei... oei,» zei Pimpelmans, 'dan heb ik mijne sleutel opgesmoord. TEGENWOORDIG wordt er veel te veel gesmoord beweren de dokters, bijzonder in Amerika. Maar als ge nu denkt dat daar allemaal sigaren en sigarettenstompkes ver loren gaan, dan zeide mis. Daar bestaat zelfs een fabriek, die 'n dertigtal werklieden heeft die niets te doen hebben dan al die stompkes op te rapen en naar de fabriek te brengen. Daar wordt er dan 'n soort siroop van ge maakt die in schoone fleschjes wordt gedaan en in de drogerijenverkocht aan de bloemen- en groentenkweekers als beste ver gift om de insecten te dooden. Marenta zegt, dat het wel een goed ge dacht zou zijn van ook zoo een fabriek te beginnen, wij zouden dan de monopool heb ben van heel Europa daar er hier nog zoo'n fabriek niet bestaat. Maar 't Mannèken be dankt haar hartelijk, want 't zou hij toch zijn die de sigaren- en sigarettenstompkes zal moeten gaan oprapen. WIE DAT zich ook laten oprapen heeft door de politie dat is 'n 18 jarige franskiljon, lid van de Jeunesges Nationales te Brus sel. Dinsdagavond omstreeks 6 uur ging de 15 jarige drukkersgast Rik Gielis, door de Broekstraat, toen hij zich plotseling op de hielen gevolgd zag door 'n 18 jarige kerel. De gelegenheid te baat nemende dat er zich in de onmiddelijke nabijheid geen voorbij gangers bevonden, trad de onbekende op Gielis toe en eischte dat deze de leeuwen- speld zou afgeven welke hij in het knoopsgat droeg. De knaap weigerde. Daarop haalde de groote held een revolver te voorschijn, rukte onder doodsbedreiging de leeuwenspeld van Gielis' vest en... zette het op een loopen. De politie,is overgegaan tot de aanhouding van den fameuzen discipel van Pierre Not~. homb. MIE KWAM OP DE FOOR en zag liaar man staan voor het kraam van 'n waarzeg ster waar hij juist een geluksbriefje kocht. Ze trok hem 't papiertje uit de handen en las: Eerstdaags zult ge een aardig meisje leeren kennen dat U hartstochtelijk zal be minnen! Gemeene ventriep Mie uit, - 'k ga zoo naar nen halvekaat maar vooraleer ge dat meisje in uw armen pakt: is er hier nag ne cadeau van mij En Jef kreeg twee goeie flappen om z'n ooren! De echtscheiding volgde en Jef leerde een aardig meisje kennen... en zoo had de waarzegster nog ne keer gelijk. Maar 'k zeg en herhaal het keer op keer Waarzegsters zijn niet te betrouwen En laat g' u ooit in hunne netten vangen Vroeg of laat zult ge 't u berouwen. VADER GARZIK ging met z'n zoontje een bezoek brengen aan de Expositie van Ant werpen, waar zijn schoonbroeder woont, 's Avonds, na het jongentje te slapen te heb ben gelegd, ging de vader met z'n schoon- broêr nog een glaasje pakken in een herberg van den omtrek. Laat in den avond kwamen voorbijgangers hem waarschuwen dat er iemand te bengelen hing aan de dakgoot. En wie zal de ontsteltenis beschrijven van den vader, die zijn zoontje herkende. Snel wilde hij naar boven loopen maar helaas, het was reeds te laat. De kleine had de goot gelost en was met volle geweld op de steenen terecht gekomen. Morsdood! Kleine kinderen kunnen nooit genoeg bewaakt worden. En ziehier, volgens ne geleerden perfester, in die zaken, hoedat al onze lieve lezeres- kens er zouden moeten uitzien om volmaakte schoone vrouwen te zijn. Zij zouden moeten hebben: De tint van een Hongaarsche. De haren van een Hindoesche. De neus van een Grieksche. De mond van een Engelsche. De vormen van een Amerikaansche. De lengte van een Noorweegsche. De voeten van een Chineesche. De tanden van een Afrikaansche. De armen van een Vlaamsche. (dat hebben ze allemaal, hé!). De beenen van een Italiaansche. De oogen van een Spaansche. De degelijkheid van een Hollandsche. De bevalligheid van een Fransche. De hoedanigheden van een Duitsche. Het karakter van al deze natiën bij elkaar. En of dat gij het gelooven wilt of niet, Marenta is tot het besluit gekomen dat zij allemaal die hoedanigheden bezit. Aan mij heeft ze het natuurlijk niet gevraagd of ik dat ook vindt, want ze weet dat 't vrouwvolk en de beesten twee dingen zijn, waar ik geen verstand van heb. Gisteren heb ik een pianist gezien die met zijn teenen aan 't spelen was zei mijn heer Snibbekens. Wel, dat wil wat zeggen was de uit roep van madam Snibbekens, dat doet onze kleinen in zijn wieg ook. EN IN FRANKRIJK is er weer eens een groot spoorwegongeluk gebeurd, 't Was te Vintimille en 't schijnt dat er met opzet is te werk gegaan. Er zijn verscheidene dooden waaronder vier personen van één zelfde fa milie. De vader, de moeder en twee kinderen. Ze waren met vijven vetrokken... één leefde nog, het was de negentienjarige dochter. Luister hier hoe een redder de zaak vertelt: Alleen Juffrouw Rey (Rey is den naam van de ongelukkige familie) ademde nog wanneer ik door het portel, waarvan het raam gebro ken was, het jonge meisje bemerkte, de bee nen onder de bank geklemd, met gruwelijken blik naar de lijken harer ouders- kijkend. Waarlijk hartverscheurend. GIJ HEBT ook al wel gelezen over die twee bandieten Berckmans en Demoor, die ver leden jaar eenige politieagenten van Brus sel hadden neergeschoten. Die mannen zijn nu veroordeeld tot vijftien jaren dwangar beid. Gedurende het getuigenverhoor werd de moeder van Demoor ook gehoord. Het was wel triestig wat dat mensch vertelde. Als mijn zoon 15 jaar oud was, zegde ze, werd hij, simpelijk om kastanjes af te slaan, naar Ruysselede in de verbeteringsschool geplaatst. Tijdens den oorlog brandde de verbeteringsschool af en voerden ze hem naar de kolonie van Merxplas; als hij 16 jaar oud was keerde hij terug maar nu had die misselijke omgeving hem gansch bedorven... Oh! riep zij uit, had men mij mijn jongen gelaten ik hadde er een treffelijke mensch van gemaakt... zooals van mijn vijf andere kinderen... Geen een van hen die ooit met de politie moeielijkheden had. Daarmeê wordt nog ne keer 't vlaamsche spreekwoord verwezenlijkt: woorden wekken voorbeelden trekken zoowel wat het slechte als het goede betreft. BARON ZEEP zijn dochter krijgt pianoles van ne grooten kunstenaar. Om zich te over tuigen of zijn kind vorderingen maakt in de muziek, woont hij eene les bij. Opgepast nu mejuffer, zegt de professer. Alvorens te beginnen, drie maten voor niets. Tut-tut-tut, zegt Zeep, doet ze ook maar betalen, wij zijn rijk genoeg. EN IN 't groot dorp Brussel begint het nu naar de feesten te rieken. Daar worden aan hoek en kant Drapo's op groote stokken geplant maar dat is ook alles wat ge tot nog toe kunt merken. i MAAR 'T GERECHT had gemerkt dat ne groote patriot, ne zekere meneer Frick, geld had verdiend, op een manier die precies niet pluis was. Die Frick was directeur in een ministerie en had van de Duitschers geld gekregen cm verf te leveren, die eigenlijk aan de Belgen moest verkocht worden. Nu zit die Frick in den bak en zijn madam er bij. En zijt er maar zeker van Dat waren patriotten Die een steek kregen in hun hert Als door Vlaamsche borsten De Vlaamsche Leeuw gezongen werd. IN ENGELAND zijn er weer eenige ge lukkigen meer. 't Zijn diegene die gewonnen hebben op de groote paardenkoers genoemd Derby van Epsom. De winnaar ervan is een zeker Hogg, die stoker was op een loko- motief. De man krijgt zoo maar het onnoozel sommetje van 80.000 pond sterling of 14 mil joen frank, die hij moet verdeelen met zijn schoonbroer die kantonnier is en vier andere stokers die bijgelegd hadden om de biljetten' te koopen. Dat is toch voor ieder nog 'n goei twee miljoentjes, weet ge 't Marenta stelt voor dat toekomend jaar al de Lezers van De Poperinghenaar ook ne keer diep in hunnen zak kunnen schieten om zoo ook eenige briefjes te koopen... en 't Manneken zal zien van tegen dien tijd ook eenige nikkele frankskes te hebben gespaard... en als we een beetje geluk hebben zijn we dan allemaal miljonnair... of toch bijkan. JAAK was bezig met zijn konijnenkot te timmeren en pardaf, hij sloeg op zijnen duim. Wel, wel, kunt ge nog geenen nagel inslaan, zonder op uw vingeren te kloppen, Zei Tiste Strop. Zoo, weet gij misschien een middel om dat te voorkomen? Zeker... den nagel met uw twee teenen vasthouden. IN LA MINERIE was er een 23-jarig meisje, Katrien Cornil, in dienst op het pachthof Pirotte. Alle dagen deed ze de koei en en stieren naar de weide... sinds jaren reeds... maar zie... verleden Donderdag, schiet er eens een woedende stier op het meisje toe... en stootte haar zoo erg met de horens dat de ingewanden gansch werden doorboord. Zij werd naar de kliniek van Verviers overgebracht maar overleed er aan hare afschuwelijke verwondingen. WIE DAT ne viezen neus zal opgetrokken hebben dat. is dat waalsch mijnheertje die op de Antwerpsche expositie ne keer van zijnen stoef wilde maken. Hij trok dus ne cafébinnen in Oud-Belgie, en bestelde daar een pint, in 't fransch. Mijnheer, antwordt de bedienster, hier zijt ge in Vlaanderen, dus moet ge Vlaamsch spreken. 't Was als of hij ne kasseisteen op zijnen bol kreeg. Esse kik keen Vlaams h ken. 't Is drie frank, mijnheer, en als gij mij niet verstaat!... en ze wees naar ne politie-agent, die daar niet ver af stond. 't Heertje betaalde... en toen zei de bedien ster Ik ben Walin, mijnheer, maar ik versta heel goed, dat, vermits ik hier in Vlaanderen ben... ik Vlaamsch moet spreken. Dat is een les, die goed van pas kan ko men, niet alleen aan de Walen, maar ook aan' vele Vlamingen, die, hadden ze in de plaats van die Waalsche bedienster gestaan, seffens aan het heertje zouden geantwoord hebben met de twee woorden fransch die ze kennen: Sion plé, monchjeu! IN ITALIË waren ze bezig met een groote brug te maken... En die brug zou de grootste geworden zijn van Europa... indien ze niet was ingevallen Die brug was gemaakt uit gewapend beton en telde een dertigtal bogen. Van onder het puin werden 8 dooden en een gekwetste gehaald DE EERSTE goei dagen zijn nog maar pas in 't land of ge hoort de menschen (bijzon der de dikke) al klagen en zuchten och heer! och arm, wat is het warm 'k zou voor d'hitte wel gaan vluchten maar in de plaats van ze te vluchten, loopen ze naar de zee, waar het nog warmer is. Marenta is ook precies van de magere soort niet, en gansche dagen, gansche nachten hoor ik niets dan klachten! En als ik dan zeg dat de weêrprofetën voorspellen dat het een heel heete zomer zijn zal, spreekt ze van niets minder dan nen' ijskelder te laten bouwen om zich daar van de hitte te vrijwaren. CHINA is een land waar het er bijlange niet plezierig toe gaat. 't Is daar volle oorlog en hongersnood. In de Noorder-Povinciën al leen zijn er sedert Januari 1930 meer dan 200.000 kindertjes gestorven van honger. Bo ven de 80.000 vrouwen en meisjes zijn ver kocht geweest voor 3 a 4 dollar 't stuk, dat is ongeveer 200 fr., ten einde hunne overige familieleden in staat te stellen zich een weinig voedsel aan te schaffen. Enfin 't is triestig. NOG ALLE DAGEN staan de dagbladen vol met moorden en zelfmoorden van jong- verliefden... die zelfs nog niet eens weten wat liefde is. Zoo bijvoorbeeld in Borgerhout had een 16-jarige meid de betrekkingen af gebroken met een 22-jarige Yougo-Slaaf, die zij te Genck leeren kennen had. Dinsdag morgen is het meisje met het huishouden bezig, rond 11 wordt er gescheld. Zij opent de voordeur. De afgewezen minnaar staat voor haar, met een bleek verwrongen gezicht en onheilspellende oogen. Hij dringt binnen. De voordeur moet achter hem toe... Twist woorden, een plof en daarna een onmen- schelijk kreunen en de jongen die op straat zwijmelend neêrvalt. De politie komt. Het 16-jarig meisje wordt ten gronde gevonden met een mes in de borst, dood!. Daarna heeft de gewezen minnaar zefmoord gepleegd. Ja! ja, onze na-oorlogsche jeugd! En hier, om te sluiten, nog 'n paar gedach ten, die iedereen goed zou doen in praktijk te stellen: Men moet zich nooit schamen zijn ongelijk te herkennen, want het is bewijzen dat men verstandiger is geworden. Wie beter wil worden ziet naar zijne gebre ken, maar niet naar die van anderen. En daarmeê, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, is de preek weer ne keer voor n' week gedaan. 't Manneken in de Maan. volop onderwezen in dem godsdienst! Waar is de tijd, dat ze gelijk een hoop wilden, als de klasse gedaan was, op den eersten klop van, de belle, al over de banken door de ven stergaten wupten, ja, waarlijk wupten, om ter1 eerst naar buiten. Tegenwoordig ware 't eene echte schande voor een kind moest het wagen zulks nog te doen. De opvoeding der meisjes heeft den toon gegeven aan den eerbied en de godsvrucht in de kerk. Ze vie ren1 den eersten Vrijdag der maand. De Con gregatie van O. L. Vrouw is ingericht en alle meisjes maken er deel van. lederen Zaterdag om 9 ure is er vergadering waaronder gebe den, gezang en sermoen. De opvoeding dezer kinderen is eene geheele omwenteling ge weest. Alle deugden kiemen en groeien in die kinderlijke zielen. Vrome, christelijke vrouwen worden ze. Reeds een honderdtal van die schoolkinders zijn uitgetrouwd. Een vijftigtal, na een stichtend en godvruchtig leven, en een nog stichtenderen dood, zitten nu te bidden in den hemel: 't zijn reeds be schermsters voor onze familien en onze wer ken. Welken troost! Verschillige kinderen van 12, 15, 18 jaar oud droegen gewillig en zonder vreeze hun leven op voor het heil der zielen. Dan hebt ge nog de dagelijksche liefdewer ken der zusters in het dispensariumeen kotje van twee meters breed op één diep, bij gebrek aan iets beters. Dat moet tellen in de weegschaal, want 't en is de mensche- lijke natuur niet aangenaam die afschuwe lijke ziekten en kwalen te verzorgen, mees tendeels van arme menschen. Une oeuvre d'art ou de science peut-elle jamais valoir line oeuvre de charité? Kan een kunst- "öf wetenschappelijk werk ooit opwegen tegen een liefdewerk? (Pascal), 't Is echte zelf opoffering. Lezers, helpt toch die schoone werken bloeien en groeien door uwe mild dadigheid. Een deeltje dier groote verdien sten zullen u toegerekend worden. Een toemaatje nog. Het muziekkorps van Ste Cecilia begint ook al te bloeien. Misschien zullen .velen glimlachen: een muziekkorps, eene fanfare van Ste Cecilia! Ja, dat bestaat te Palliady en 't schijnt te moeten lukken. Dat houdt mij een 25 jongelingen Fhoope. 's Avonds van 6 tot 9 ure is er les en reeds hebben ze menige feesten opgeluisterd met echt europeesch muziek. Ze zijn ook zangers geworden in de kerk en lezen latijn zoo goed als ik. In twee avonds zijn ze 't op met een deuntje of met een kerkzang. Een ding tot nu toe mislukt: een orgelist, maar 'k leve pp hope. Zoo zullen de jongelingen ook wat godsdienstiger worden. Alles om zielen te Winnen, en om de gewonnen zielen nog hoo- ger te doen opstijgen. Zoo zijn er reeds drie jongelingen naar ons noviciaat van Trivan- drum opgetrokken als broeders. Twee ervan hebben het kleed ontvangen en met genoegen vernam ik dat ze voorbeeldige kloosterlingen zijn. Moge God hun de volherding geven. Zoo, beste Lezers en Lezeressen, peist als 't u belieft ne keer op mijne werken en in 't bijzonder op het dak van de kerk te Palliady!... ""«V - ?;fy l ■J#;; Vi y - i' Cf. Wk Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekkens Pêle-Mêles ASle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Boek- Muziektesscken.! Alle merken van VULPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij Gasthuisstraat, Poperinghe. p Vervolg van den brief van E. Pater Petrus Thomas der Ongeschoeide Carmelieten (in de wereld Achiel Baekeroot), missionnaris te Palliady (Engelsch-Indië) Onder mijne geloovigen, alhoewel tot drie kasten behoorende, heerscht er vrede en iedereen is onderdanig aan den Pastoor. Inderdaad te Palliady ben ik heer en mees ter, en het bestuur der kerk is er in mijne handen. Tengevolge van zekere omstandig heden stond ik zonder overheden die men hier noemt Pradanis. Moest ik er terug aan stellen, de vrede zou gaan schuifelen want iedereen zou een woordje willen te zeggen hebben en met hunne oude gebruiken en oude gedachten zouden ze oneindig veel den waren en echten godsdienstigen voorspoed" en vooruitgang beletten. Nu heb ik de handen vrij aan 't werk en iedereen is er tevreden over. Op zekeren dag zegde mij een man: Pater, de menschen hebben tegenwoordig meer betrouwen in u sedert uwe onafhanke lijkheid. 't Is natuurlijk! Die Pradanis willen over uw hoofd kijken en u dikwijls bij den neus leiden waar ge niet wilt; biedt ge tegenstand, ge zult het langs een anderen kant bekoopen. Het verschil van een burgemeester hier met een burgemeester in Europa is dit: in Belgie bestuurt de burgemeester de gemeen te; hier bestuurt de burgemeestr de kerk en dat- maakt bet leven van4qn ^epdfling soms nutteloos lastig. Niemand die nog naar Pra' danis verlangt én het volk begeert maar twee dingen: vrede en vooruitgang. Ze hebben het verschil beproefd en beseffen het tusschen de twee besturen. In den loop van het ver leden jaar hing er overal uitgeplakt: toeko mende Zondag vergadering van al de man nen om eenen burgemeester aan te stellen, 't Was het werk van nen afgevallen maar .rijken Christen. Er waren 6 mannen in 't ge heel in de vergadëffhg. 'k Hoorde zeggen Wat! Nu nog Pradanis! Er was nooit vrede en voorspoed gelijk nu. Waarom van systeem veranderen? Die woorden waren mij troos- telijk en mijn iever steeg wel 10 graden hoo- ger. De laatste twee maanden van het ver- loopen jaar werden er vijftig protestanten in onze Kerk ingelijfd uit twee verschillige kasten; onder andere een der bijzonderste mannen hunner sekte, die nu eenvoudig weg, gelijk iedereen, 's Zondags de mis bijwoont. Geene de minste afgunstigheid noch achter docht! De diensten worden regelmatig ge daan en de geloovigen komen allen te ge lijk af. Eene andere oorzaak van bijval is de meis jesschool gesticht en bediend door onze vlaamsche zusters. Drie honderd kinders Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. Lowie, in 't colle- gie te Poperinghe, en door E. H. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe. (Post- checknummer: 197972.) Ml ZONNEBEKE, maand Mei 1938. Geboorten. Claerebout Antoon, z. v. Camille en Bouten Evelina. Devoldere Astrid, d. v. Marcel en Decloedt Zenobie. Vandecasteele Anna ,d, v. Emile en Desmit Pharaïlda. Vercaigne Roger, z. v. Sylvère en Blaizot Leonie. Leleu Anaise, d. v. Ar- sène en Demessemaëker Robertine. Ghes- quiere Solange, d. v. Robert en Vandoolaeghe Ivonne. Seynhaeve Godelieve, d. v. Achiel en Bataillie Victorine. Wybo Simonne, d. v. Gustaaf en Vandierendonck Herminia. Overüjdens. Vulsteke Paulina, 92 j., wed. v. Dezeure Désiré. Coudron Angele, 32 j., echtg. v. echtg. v. Hautekeete Camiel. Taillieu Henri, 64 j., echtg. v. Mylle Emma. Rigole Jeanne, 7 j„ d. v. Camiel en De- norme Eudoxie. Vangheluwe Gerard, 1 j., z. v. Joseph en Denorme Celina. Hoflack Simonne, 7 j., d. v. Achiel en Baelen Mar garita. Hoens Sidonie, 70 j., wed. v. Bar- tholomeus Edouard. Huwelijken. Winne Ivonne. Vandevyvere Floris met 1.000.006 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premfe i toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 iote* worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN. De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den 10 Juli 1 lot van 250.000 fr. Den 10 Juli 2 loten van 100.000 fr. Den 15 Juli 1 lot van 1.000.000 fr. Den 20 Juli 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Juli 3 loten van 50.000 fr. Den 20 Juli 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghib Ernstige Agenten worden gevraagd. IIIBIHNIIHIIIIIIIIIIIIIIIII De Herkenningsleekens. Enkele Bedevaarders vroegen ons reeds of het waar was dat dit jaar het Herkennings- teeken 5 fr. zou bedragen. Wij moeten het inderdaad bevestigen. Willen we eens even samen nagaan waarom: 1. - Enkel en alleen voor dit jaar, jaar van inhuldiging van het grootsche IJzermonu ment, wordt deze maatregel toegepast. 2. - 1930 moet voor alle Vlamingen zijn, het jaar van het offer het jaar waarop eiken Vlaming (of is hij het niet) ten minste een paar franken meer wil offeren voor ons geliefde dooden. 3. -. Het machtige gedenkteeken (U zijt er allen fier op) dat wordt ingehuldigd staat er, maar is nog niet betaald! nog meer dan Va miljoen is noodig, 24 Augustus moet dus de ALGEMEENE stortingsdag zijn. 4. - Zeg niet! ik heb reeds zooveel gegeven... geven moet een genot zijn als het is voor onze dooden en 5 frank min maakt u niets armer. 5. - Dus in die 5 fr. van het herkennings- teeken is 3 fr. gift begrepen voor 't IJzer monument, de overige 2 fr. moeten dienen, zooals telkenjare, om de inrichtingskosten (die meer dan 65,000 fr. in 1929!) te helpen dekken. 6. - Aan de bruggen want er zullen weer twee bruggen zijn! zal dit jaar niet meer ingezameld worden. Zoodat elke bedevaarder «en verplichte gift, (3 fr. meer) aan de ver heerlijking onzer dooden zal geven. Grootere giften zullen altijd in dank worden aangeno men op het Sekretariaat te Diksmude. 7. - Geloof ons, deze maatregel is noodig wil het komiteit aan zijn verplichtingen vol doen. Gij zult den durf van het komiteit niet beschamen. 8. - De herkenningsteekens dragen dit jaar het opschrift:, een steentje voor 't IJzermo nument het zijn niet de gewone kaartjes, maar wel zwartgele spelden, met middenin het Monument. De Inrichters van groepreizen worden dus beleefd verzocht bovenstaand besluit af te lezen voor hun leden en er voor te zorgen dat het herker.ningsteeken op voorhand be steld worden op het sekretariaat, hoe eer hoe liever -ze zijn van nu af beschikbaar. Men zal dus goed doen van bij den kostprijs der reis het bedrag van 't herkenningsteeken te voegen (meer 5 fr.) dat zal voor allen het meest praktische zijn. We herhalen het nogmaals enkel voor dit jaar ziet het komiteit zich verplicht aldus te handelen, in de hoop dat alle Vlamingen het noodzakelijke ervan zullen inzien. Het Secretariaat. PASSCHENDAELE, maand Mei 1930. Geboorten. Deblauwe Roger, z. v. Leo pold en Latré Maria. Cornette Omer, z. v. Gaston en Sioen Elvira. Deceuninck Jozef, z. v. Odiel en Wybaillie Mari. Vanbiervliet Maria, d. v. Odiel en Degrande Magdalena. Leire Frans, z. v. Victor en Depoorter Ra chel. Vandevelde Denise, d. v. Juliaan en Bintein Maria. Soenen Joris, z. v. Michel en Hampe Irena. Ostyn Elias, z. v. Odiel en Reynaert Palmyra. Croes Willy, z. v. Gustaaf en Van Isenberghe Adronia. Sterfgeval. Hendrik Deleu, 60 j., echtg. v. Lietaert Emma. HOUTIIEM-bij-KOMEN, v. l-l-'30 t. 31-5-'30 Geboorten. Belpaire Denise, d. v. Albert en Ramon Marie. Ollevier Maurice, z. v. Julien en Deberdt Augusta. Vergison Mo- nika, d. v. Leon en Dujardin Marguerite. Breyne André, z. v. Omer en Galliot Ger- maine. - Lannoote Eliane, d. v. Camiel en Verghote Maria. Caeytant Ferdinand, z. v. Jules en Decroix Albertine. Loridan Pe trus, z. v. Abel en Montaine Hélène. Villez Willy, z. v. Camiel en Deweerdt Julie. Messelier Remi, z. v. Pieter en Verslype Martha. Pannecouque Theresia, d. v. Emiel en Duriez Marie. Vancoppernolle Lucienne, d. v. Pierre en Duthois Alice. Sterfgevallen. Gaveele Sidonie, 60 j., huisvrouw v. Parez Emiel. Sinnaeve Cle- mence, 70 j., ongeh. Dujardin Gilbert, 10 m., z. v. Arthur en Lenoir Julia. Ghes- quiere Julia, 18 j., d. v. Cyriel en Delsalle Emma. Bouchard Désiré, 57 j., echtg. v. Garreyn Marie. Lepla Marie, 23 ongeh. Pourcelle Ivonne, 3 m., d. v. Emiel en Hanquart Angèle. Clinquemaillie Marcel, 25 j., ongeh. Lannoote Eliane, 1 m., d. v. Camiel en Verghote Maria. Vermeulen Victorine, 49 j., echtg. v. Roussel Emiel. Bonduëlle Jozef, 74 j., echtg. v. Waumes Marie. Loridan Adolphe, 64 j., echtg. v. Dieryck Hélène. Villez Willy, 2 m., z. v. Camiel en Deweerdt Julie. Vergison Ro bert, 8 '/2 j., z. v. Leon en Dujardin Mar guerite. Huwelijken. Six Lodewijk v. Linselles met Dieryck Martha. Lemaire Maurice met Verhaest Madeleine. Galloo Gerard met Leroy Martha. Parez Jozef met Mor- treu Germaine. Vandewalle Jozef met Taillieu Bertha. Alleman Henri v. Neer- Waasten met Galloo Madeleine. Duthois Marcel met Descamps Hélène. Becquaert Marcel v. Hollebeke met Wullepit Martha. WATOU, maanden April en Mei 1930. Geboorten. Truyman Maurice, z. v. Fideel en Gabrielle Verbrigghe. Benouwt Michel, z. v. Georges en Hélène Dedeurwaer- der. Walbrou Gerard, z. v. Julien en Anna Decouvelaere. Delbaere Agnes, d. v. Camil le en Maria Scherpereel. Cordonier Pierre, z. v. Amand en Maria Firey, Vandensteen- dam Alice, d. v. August en Maria Këstëman. Dupont Michel, z. v. Omer en Zulma Verhaeghe. Overlijdens. Berteloot Philomene, 81 j., wed. v. Alois Brysbaert. Vancalis Melanie, 80 j., wed. v. Dionis Couwelier. Liefooghe Henri, 70 j., ongeh. Wydooghe Elisa, 77 j., ongeh. Lemahieu Mathilde, 67 j., wed. v. Ignaas Huysser. Huwelijken. Gille Daniel te Poperinghe en Prinzie Simone te Watou. Lermyte Ca mille te Poperinghe en Meersseman Celine te Watou. Decalf Jerome en Decrock Ma deleine. Deman Germain en Busson Maria. Sohier André en Cornette Maria. Van Éecke Germain te Poperinghe en Coene Ma ria te Watou. Welkenhuysen te Yper en Lebbe Margarita te Watou. OEREN, maand Mei 1930. Huwelijken. Bulthé Gaston, werker en Waeles Georgine, dienstmeid. ALVERINGHEM, maand Mei 1930. NGeboorten. Liefooghe Joseph, z. v. Je rome en Godderis Romanie. Sterfgevallen. Vandooren Marcel, 26 j., herbergier, echtg. v. Vanderriest Julia. Beloften. Dellobel Leon, metser te Al- veringhem en Lebleu Maria, dienstmeid te Steènkerke. Scharlaken Hector, veesnijder te Oostkerke bij Dixmude en Dekien Maria, z. b. te Alveringhem. LOO, maand Mei 1930. Geboorten. Dequeker Joseph, z. v. Cor nelius en Elisa Waeles. Sterfgevallen. Vandecasteele Julien, landgebruiker, echtg. v. Dehaese Helena. Hesscheutier Hippolyte, winkelier, echtg. v. Dehaese Eugenie. Beloften. Ekelson Valerius, slachter te Ukkel, vroeger te Pervyse, met Deneckere Martha, z. b. te Pervyse, vroeger te Loo. Vandooren Michel, tolbeambte te Antwerpen, voorheen te Loo met Dupont Germaine, z. b. te Poperinghe. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. D' BRUTSAERT, Kamerlid, ls sprekelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1' en 3' Zaterdag dei maand, van 9 tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Te WERVICK, den 2' Zaterdag der maand van 9 Va tot 12 uur, in Het Kapitel JUNI - ZOMERMAAND 15 Z H. Drievuldigheid, H. Vitus, mart. 16 M H. Hart van Maria, H. Lutgardis, m. 17 D H. Adulphus, biss. van Maastricht. 18 W H. Marcus, mart. 19 D H. Sacramentsdag, H. Juliana de Fale, m. 20 V H. Silverius, p., H. Paulinus. 21 Z H. Aloysius van Gonzaga, bel. IIIRIIBIIIIIBIIIIUIIUIHIIII De Beurs is slap. Het publiek blijft uit de markt en de groote Banken laten deze aan haar eigen over. Wij verkeeren in volle crisis. New-York, dat na de jongste debacle de koersen opgedreven had om het papier af te zetten dat de groote Investement Trust en de groote credietinstellingen opkochten om de debacle tegen te houden, liet de markt zijne specialiteiten los, en de baissiers of dalingmakers maakten van de gelegenheid gebruik om storm tegen de meeste waarden te loopen en ze opnieuw achteruit te drjiven. De toestand van alle grootnijverheden is daarbij niet bemoedigend en doet zeer gerin ge winsten, zooniet verliezen, voor vele onder hen vooruitzien. Het valt dan ook te vreezen dat tal maatschappijen voor 1930 slechts bilans zullen over te leggen hebben en hunne dividenden zullen hebben te verminderen of stop te zetten. Er wordt in het algemeen geene serieuse beterschap voor den herfst verwacht. En. Het is op zulk oogenblik, in volle crisis dus, dat Frankrijk zijne sociale wetten heeft in gevoerd, en dat Belgie zich bereidt om deze te stemmen, sociale wetten waarvan de druk den toestand onzer groot-nijverheden verder moet bemoeilijken. De vooruitzichten, op dit gebied, zijn dus niet bemoedigend. Overdreven democratie, gepaard met over productie, hebben dezen toestand verwekt. Men meende dat er aan den vorigen voor spoed geen einde te voorzien was, en o. m. Amerika, welk dacht door zijn hooge loonen en zijn verkoop op crediet het verbruik van zijne fabricaten uit te breiden, worstelt thans tegen een crisis zonder weerga, nu dat het geen voldoenden afzet meer vindt bij de 5 Vi millioen werkloozen welke de arbeids- stilstand hem op den nek schoof. De algemeene arbeidsstilstand, die vooral in Amerika, Engeland en Duitschland op te merken valt, biedt nog een ander gevaar. De werkloosheid is slechte raadgeefster en levert een prachtige gelegenheid aan het Commu nism om zijn invloed bij de massa te ont wikkelen. Die arbeidsstilstand dreigt van een ande ren kant de budgetten van al de landen te ontwrichten. Immers. De contributiën moeten des te min opbren gen alsdat er min gewonnen is, of althans min zaken gedreven worden. Intusschen. Moeten de geldbezitters zich tevreden stel len met hoogstens 4 en 5 pet. intrest papier tegen, vóór den oorlog, 4 a 5 pet. goud, tegenover een levenstandaard die 8 a 9 maal hooger is. m Heeft de stabilisatie van onzen Frank aan 175 pet. eenen tijd onze productie bevoor- deeligd, zij heeft anderzijds tot de levens duurte bijgedragen. Daarbij is vergeten dat Belgie, welk, buiten zijn kolen, geene eigene grondstoffen bezit, een transformatieland is dat alleenlijk, door mindere kostprijzen, te gen het buitenland kan concurreeren. Nu. Deze kostprijzen staan bijna zoo hoog als elders. Rekent men daarbij dat twee groote afzet gebieden sinds jaren voor den wereldhandel gesloten zijn, met name Rusland en China, en mogelijks, morgen, Indië, dan moet men niet verwonderd zijn dat het met de zaken slecht gaat. Loonen en wedden houden bovendien geen tred met de verdiensten die er tegenwoordig aan verbonden zijn. Er is nog een andere factor die zijn rol speelt, te weten de duizelachtige snelheid waarmede de productiemiddelen, door altijd maar verbeterde productiemethoden, zich hebben te transformeeren, wat aan vele nijverheden zelfs den tijd niet gunt hunne installatiekosten af te schrijven, vooraleer ze voor nieuwe worden gesteld om te kunnen voortbestaan. Er wordt in sommige middens fel tegen het kapitaal uitgevaren. Nu, 't geld is bijna waardeloos geworden. Bet brengt slechts 4 a 5 pet. intrest papier op, en stelt aan allerlei verliezen bloot, die niet te voorzien zijn. Russen zijn geen geld waard, Metal- lieken zijn geen geld waard, Turken en Chi- neezen zijn bijna geen geld waard, zonder te spreken van al de rest. Talrijk zijn thans de familien, die voor gefortuneerd aanzien worden, wier inkomsten door den fiscus aan gesproken worden, en welke pas genoeg heb ben om eere aan hun stand te doen. Was de geldartikel, gedurende zekeren tijd, een goed artikel, thans loont hij zijnen man niet meer. Zoo duurt alles zijn tijd. Moet men daarom van de toekomst wan hopen? Wij denken dit niet; crisissen, net als ziek ten en andere catastrofen, komen geregeld voor, en geene die niet overwonnen worden. Wee echter hunne slachtoffers. Belgische renten, die nu weer in de gunst staan, zijn in den grond, noch min noch meer betrouwbaar als alle andere soliede waarden. Immers, zij zijn totaal afhankelijk van een gezonde geldpolitiek en van den voorspoed van 't land. Geld hebben is wat; geen hebben, wij ge ven dit toe, is wat(ter). Elk is begeerig naar geld; met geld koopt men de boter, doch waar ook is 't dat iemand die geld heeft dit niet geerne verliest. Nu, veel geld is er, sedert bijna twee jaar, aan allerhande zaken ver loren, ten voordeele van dezen die van dit verloren geld hebben geleefd. G. V. E. Provinciaal Raadslid: Hilaire Lefebvre zal zitdagen houden: 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 u' 's mor gens, eiken 4" Zondag van de maand, in he? Gemeentehuis. v 1. - Te RENINGHELST, van 8 u. tot 10 u. 's morgens, eiken 2' Zondag van de maand, in de herberg Rozendaal(neven» de Kerk). UI D c? in 't Groot BIJ in 't Klein SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot YPERSTRAAT die U de beste en de smakelijkste bieren STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. ff. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. POPERINGHE zal bestellen aan de genadigste prijzen. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in flesschen en presva ten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5