Brouwerij Masschelein Over eene schilderij in de hern van tflamertingiie Landelijk Eucharistisch congres van mecheien .DE PÖPËRINGM&MS, GEDAGHTEIV HET MANNEKE UIT OE BI. 5. - 10-8-1930. - N' 32. 1.®0G.0M FR. TE WINNEN 21.500.0de FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE YPERSTRAAT POPERINGME AUGUSTI - KOORNMAAND BURGERSTAND VAN AANBESTEDINGEN. Een boek is een gemeenschappelijk graf voor geheimen. Het optimisme heeft altijd gelijk, omdat het gelijk moet hebben. Erkentelijkheid is een eereschuld, ondankbaarheid is een recht. maar Hoe meer wij beminnen, des te eenzamer zijn we. MKUUHUMilMaraBKSBMKHBBMaiSff MENSCHEN! MENSCHEN Past op uldre centen Want de wereld zal vergaan Of... nog blijven voortbestaan! Zoo zingen ze in 't liedeken, maar ge zoudt op 't laatste toch gaan beginnen ce gelooven dat de wereld aan 't vergaan is. De maand Juli is voorbij, en de zon heb ben we niet of bijkan niet te zien gehad. Maar koeragie! 't Schijnt dat ze versleten is en dat ze in den hemel volop aan 't werk zijn met een nieuwe te fabrikeeren, die gereed zal zijn tegen de maand Augusuts. Ondertusschen is er water genoeg gevallen, om al de visschen van de gansche wereld in te laten verdrinken... de stokvisch erbij. En al dat water heeft nogal veel schade toegebracht aan den landbouw. De patatten zijn bijna allemaal rot... het graan is aan 't rotten... als 't zoo voortgaat zullen we nen plezierigen winter beleven... ge moogt er van verzekerd zijn. In Italië dachten de menschen waarlijk dat de wereld verging toen die formidabele aardbeving daar plaats had, waarvan gij de bijzonderheden in de dagbladen zult ge lezen hebben. De ofïicieele cijfers geven 2.200 dooden, doch daar is ne correspondent van een Engelsch dagblad, de Daily He rald en die schrijft dat er wel 15.000 menschen zijn omgekomen en om zijn ge zegde te staven schrijft hijte Aquiloni, een der beproefde dorpen, heb ik maar 300 over leden geteld op 3000 inwoners en er zijn nog vele andere dorpen waar het zoo erg en zelfs nog erger gesteld is. Wat mogen we content zijn dat ons land het nog in zijnen kop niet gekregen heeft van zijnen buik zoo open te scheuren, zegt Marenta, want we zouden dan ook ai in 't piereland kunnen terecht gekomen zijn... en 't leven is toch zoo schoon! WAT OOK SCHOON was dat was de défilé van onze zwarte broerkens, de negers, door de stad Brussel met hunne drapo's en extrementen ofte trompetters en trom mels. En spelen da ze kunnen! Ze hebben wel asem voor vier. Maar op ne zekeren «ogenblik was er toch bijna ruzie in 't huis houden en 't scheelde maar weinig of al de schoon blinkende koperen trompetterkens werden op straat aan stukken gesmeten. Wat was er dan gebeurd? Awel, allemaal die zwarten wilden zoomaar direkt trouwen met een witte ofte blanke vrouw. Natuurlijk kwamen de ossefieren er seffens tusschen en toen ze aan de negers vroegen waarom deze een blanke vrouw wenschten antwoord den ze: chef de musique zegt: 1 witte waard is 2 zwarte (noten wel te verstaan), 't Heeft nog al wat moeite gekost om hen te doen begrijpen dat. indien dit voor de muziekno ten het geval is, voor hen, een zwarte vrouw meer waard moet zijn dan een witte! Alles is toch nog in 't zachte vergaan. AWEL, Sjozefine, is uw moeder niet thuis, vroeg Mie Katoen die daar juist voor bij ging. Neens, Mie, antwoordde Sjozefine, z'is over een uur, voor 'n minuutje bij de gebu- ren gegaan... en ik en zie ze nog niet terug komen Dat gebeurt nog al dikwijls dat de huis vrouwen, in plaats van hun huishouden behoorlijk te doen, soms nen halven dag gaan kouten en zwetsen en babbelen en tateren met de geburen, en als de man dan thuis komt van zijn werk kan hij maar zelf beginnen boterhammen te snijden. Daar moet dikwijls het begin van de oneenighe- den en de twisten in de huishoudens gezocht worden. En Marenta die, onder ons gezegd en gezwegen, geen babbelwijf is, voegt erbij: Babbelwijven zijn meestal lastertongen die niets doen... dan kijven en zorgen noch voor hun man noch voor [hun jongen! VOOR WIE dat er wel gezorgd geweest is dat is voor de burgemeesters van 't gansche land toen ze over een week of twee, daar in Brussel hunnen buik ne keer mogen gaan dik vreeten zijn... gratis voor niks. 't Was me daar een fameus dineeken, waar 2.200 man aan tafel zaten, 't Schijnt dat de ge rechten uitstekend waren. Niet dat ik of Marenta ervan geproefd hebben, zulle! want ik ben geen burgemeester noch zij burge meesteres, 't is maar van 't hooren zeggen. Die mannen hebben onder hun twee huizend twee honderd, naar binnen gelapt: Vier honderd kilo zalm aan ongeveer hon derd frankskens de kilo; honderd en tien liter olie om de mayonnaisegereed te maken; vier honderd kilo «filet de bceuf over de duizend kiekens, dit alles natuurlijk overgoten met de noodige flesschen wijn. 't Is maar goed dat er alle jaartjes zco geen diner gegeven wordt, want de schatkist zou spoedig om zeep zijn...! En onder die burgemeesters waren er na tuurlijk menschen van alle soorten: korte, lange, magere, dikke, jonge, oude, met en zonder baarden, enz... Daar waren er meê ne pitteleer aan, anderen met een gewoon kostuum, sommigen met een bolhoed en anderen met nen... hoogen hoed ofte buis. Onder die buizen waren er splinternieuwe en oude versleten met ne centimeter stof d'r op. En hier, beste Lezers en alderliefste Lezeressen, valt er ne moeielijk raadsel op te lossen. Zijn het de huurkoetsiers die hunne buizen afkoopen van de burgemeesters of zijn het deze laatsten die ze leveren aan de huurkoetsiers? Waarlijk een wreed raadsel dat door niemand zal opgelost worden! Man neken uit de Maan. roept Marenta, zwijg om Gods wil! want seffens denken de menschen nog dat gij jaloersch zijt op de burgemees ters omdat g'er zelf geenen zijt. Maar ik zeg: Marenta lief, mijn lot Dat is burgemeester te zijn In mij kot En al is het ook nog zoo klein toch heb ik daarmee al meer dan genoeg, want 't is al lastig genoeg het te bestieren zooals het behoort! CIES was in een restaurant gaan dineeren maar werd er niet bediend zooals het hoorde of zooals hij het zou gewenscht hebben. Hewel, mijnheer, vroeg de baas, heeft het goed gesmaakt? Luister, baas, zei Cies, 'k zal u mijnen buik rechtuit spreken, de wijn was te jong de kiek, dié 'k te fretten kreeg, was te oud en de rekening was te zeer... gepeperd. Dat gebeurt nogal dikwijls als ge in ne restaurant uw maag wilt gaan vullen. WAT DAT er ook nogal dikwijls gebeurt, al te dikwijls zelfs, dat is dat er vandaag een jong koppel trouwt, om binnen 'n maand al echtscheiding aan te vragen. Volgens een onlangs verschenen statistiek, bedraagt het aantal echtscheidingen in Zweden, thans ruim 51. h. van het aantal huwelijken. Honderd jaar geleden was dit percentage slechts 0,49, zoodat het aantal echtschei dingen in den tijd van een eeuw meer dan vertienvoudigd is. Per duizend inwoners komen er thans in Zweden 0,35 echtscheidingen voor, tegen slechts 0,10 in Engeland en Schotland en 0,09 in Portugal. In Denemarken darente- gen 0,66. Op dit gebied neemt Sovjet-Rusland, on der de verschillende landen, de eerste plaats in met 3.10 echtscheidingen per duizend in woners, dan volgen de Ver. Staten met 1,85 echtscheidingen per duizend inwoners. Ge- lukkiglijk zijn we in ons klein Belgiksken nog zoo modern niet. WEET GIJ, beste Lezer of alderliefste Lezeresken, wat Tiet toppunt is van het'Ha- mingantisme? Neen? Hawel. dat is... sterven van honger met een fransch brood onder den arm. En het toppunt van de gierigheid? Aan iemand nooit iets geven... tot zelfs de hand niet. De Schotten zijn bijzonder bekend voor hunne gierigheid, 'k Ga u daar over een historieken vertellen, dat waarlijk gebeurd is. Verleden week was er ne Schot op wandel in het Ter Kameren bosch in Brussel... toen hij plots, men weet nog niet hoe. in den vijver geraakte. De man kon niet wemme ien. Daar waren menschen in de ronde die 't gezien hadden en ze kwamen toegeloopen. Spoedig waren ze in 't bootje gesprongen en bij den half verdronkene gekomen zijnde, riepen ze: Geef ons uw hand! Maar de Schot wilde er niets van weten. Zijn vrouw, die op den oever stond riep toe tot de red ders: «steekt zelf uwe handen uit en zegt: neem onze hand Ze deden zoo en de Schot nam hunne hand en werd gered! IN 'T LEVEN, ge weet het zoowel als ik, is het altijd geen zonneschijn en zijn de wegen niet altijd bedekt met bloemen maar dikwijls en veel met doornen en distels! Het leven is een harde strijd... op alle oogpunten. Maar er zijn menschen die schrik hebben den strijd door te strijden en die gansch ontmoedigd zijn bij de eerste hinderpaal die ze tegenkomen. En dan vinden ze maar een middel om die hinderpaal te ontwijken en dat is de... zelfmoord! Zoo is er verleden week te Assebrouck, een soldaat onder een lokomotief gesprongen, omdat hij zich bij het leger niet wennen kon. Het was de 20 jarige D. D., wonende Pottereilei te Brugge. De jongen had een stil karakter. Nog maar pas enkele weken geleden was hij bij een veldcsfening van zijn paard gevallen zoodat hij zich bezeerd had aan den rechterarm en hij een heelen tijd moest verpleegd worden. Alvorens zijn vreeselijk voornemen uit te voeren, heeft de jongeling nog een brief aan zijn ouders geschreven, waarin hij hun zijn voornenten mededeelde. De droefheid der ouders is hartverscheurend. Dat is te be grijpen. BULGARIE is een land dat bijzonder be kend is voor zijne honderdjarigen. Uit een onlangs verschenen verslag maakt men op dat er voor het oogenblik 158 honderdjari gen zijn. meerendeels boeren die in de bergen wonen. Over 't algemeen zijn deze honderdjarigen klein en hebben een breede borst. Waaruit gij. niet moet besluiten dat alle kleine mannen met een breede borst, honderd jaar zullen worden. Het grootste deel zijn getrouwd tusschen 20 en 25 jaar en hebben gemiddeld 7 kinderen gehad. 95 t. h. hebben in hun leven niets dan groenten gegeten, 3 t. h. eten van tijd tot tijd een weinig vleesch en de overige 2 t. h. hebben geregeld vleesch gegeten. 20 t. h. drinken nooit alkooi en de 2/3 rooken nooit. Awel! rechtuit gezegd: onder die voor waarden zou 'k niet graag beproeven van honderd jaar te worden... en ik denk dat ik de eenige niet ben die van dat gedacht is. Awel, Jef, zijt ge al terug van uw va- cantie? Ja, Tist, 'k begon ginder schrik te krijgen.'.. Ge moet weten ik was ginder in logement op een pachthof ofte hoeve, 't Eten was er niet al te goed. Eerst was er een koe gestorven, dan hebben we veertien dagen niets dan koeienvleesch gegeten. Daarna stierf er een varken... veertien dagen var- kenvleesch. En nu was de boer zijn schoon moeder gestorven... toen ben ik er stille- kens van door gemuisd! VAN ETEN GESPROKEN, nu dat den appeltijd daar is, raad ik U aan er van te profiteeren, want: Appeltjes blozend en rond Zijn voor iedereen gezond. Zij hebben niet alleen een groote voedings waarde, maar ze zijn een der beste verster kende middels. Als men die 's avonds eet, werken zij gun stig op de hersens, prikkelen den lever aan, schenken eenen zachten slaap, reinigen de mondholten, binden de overtollige zuren der maag, bestrijden het speen, begunstigen de afscheiding in de nieren en voorkomen het steen. Met één woord zij vergemakkelijken het verteren van het voedsel. Er maar veel van eten dus! ZE HEBBEN HEM EINDELIJK GEVON DEN of ten minste ze denken hem gevonden te hebben. Wie? Wel nog niet gelezen? de gazetten staan er pertang vol van. 't Is de moordenaar van miss Wilson, die rijke En- gelsche ziekenverpleegster wier lijk een paar jaar geleden gevonden werd in een bosch nabij Parijs. De moordenaar is een zekere André Leloutre die nu 16 jaar en half oud is. Dus was hij er maar 14 en half toen hij de misdaad pleegde. Sindsdien heeft hij nog vele andere aanslagen en diefstallen ge pleegd. En voor de rechtbank bekent hij alles, met de grootste onverschilligheid. Maar 't schijnt dat het in zijnen kop niet erg pluis is en dat een vijs mankeert. Hij zal nu opgesloten worden tot zijn een en twintigste jaar in een strafkolonie. Daar kan hij dan leeren zich een beetje beter te gedragen. VAN LEEREN GESPROKEN. Hewel, mijnheer Frans,zei een ge- buur aan den zoon van den notaris, die aan de Universiteit studeerde, wat leert men u daar zoo al? Kunt ge me daar een staaltje van geven? Frans lachte 'nen keer: Wat we daar leeren is moeilijk om zeggen, gebuur,antwoordde hij; «doch om u daar een staaltje van te geven, gelijk gij vraagt luister eens goed en let wel op mijne woor den: Alle Vlamingen zijn leugenaars, zij zeggen nooit de waarheid; nu, ik ben zelf een Vlaming, dus ook een leugenaar. Maar als ik een leugenaar ben. da" zeg ik de waarheid niet, wanneer ik de Vlamingen voor leugenaars uitmaak. Dus zijn de Vla mingen geen leugenaars. Maar als de Vla mingen geen leugenaars zijn, dan ben ik ook geen leugenaar en dan heb ik de waar heid gezegd, toen ik hen voor leugenaars .uitmaakte. Maar als ik de waarheid gezegd heb, dan zijn de Vlamingen leugenaars en dan heb ik gelogen, wijl ik zelf Vlaming ben. Maar als ik gelogen heb dan... Schei er maar uit, mijnheer Frans; ik heb u ver staan; 't is klaar lijk pompwater. Ge zult het ver brengen, als ge zoo voortgaat. Ik hoop dat mijne lieve lezers en alder- beste lezereskens het ook goed verstaan zullen hebben. IN DE CATECHISMUS STAAT het is eene goede en zalige gedachte voor de over ledenen te bidden opdat zij van hunne zon den ontbonden worden. Wat ook een goede gedachte is, dat is, te zeggen als er iemand niest: Gcd zegene U. Maar weet ge hoe dit gebruik ontstaan is? 'k Zal U dat ne keer in twee woordekens gaan eksplikeeren. In 't jaar 589, dus al 'n goeie tijd geleden, heerschte er te Rome de pest, deze ziekte was zoo he vig. dat men er van stierf op den eigen stond, dat men er van aangedaan wierd, bijzonder als men niesde. Daarvan is het gebruik ont staan tot iemand die niest te zeggen: God zegene U. Men stierf ook weldra, als men geeuwde daarom beveelde men zich haastig aan God door het maken van het teeken des kruises. Daaruit is ook het gebruik ont staan telkens als men geeuwt, een kruis tee ken te maken. Maar helaas! daar, in onze bedorvene we reld alles wat goed is, fel aan 't uitsterfte» is, raken die goede gebruiken al meer en meer uit dentrant. EN TER EERE van het Eeuwfeestjaar, re gent het... decoraties en medalies en striks- kens dat het een plezier is om aan te zien. Iedereen wordt gedecoreerd. Vanaf de Mi nisters tot de gewone dactylo's. 't Is mee moeite dat de loop- en bureeljongens aan de overstrooming ontsnappen. Daar zijn er bij, (niet bij de loopjongens maar bij de gede coreerden) die over drie weken pas ossefier in de Leopoldsorde werden benoemd en nu al Commandeur van de kroonorde zijn. En 't schoonste van al is, dat er anderen zijn die een briefje geschreven hebben om aan den minister te vragen waarom ze eigenlijk gedecoreerd geweest zijn, ten einde het te kunnen zeggen aan hunne vrienden, als deze het hen vragen. EN DAAR is ne lezer van de Poperinghe- naar en die heeft mij gevraagd, onder vorm van brief, hem te willen helpen het volgen de moeilijk vraagstuk op te lossen, 't Is ne man die niet erg goed overeenkomt met de burgemeester van zijn parochie en Zondag gaat er ne stoet uit in zijn dorp en de bur gemeester heeft gevraagd dat alle huizen bevlagd wezen. Ziehier wat de lezer mij schrijft: Als ik mijn drapo uitsteek, dan steek ik niet uit doch als ik niet uitsteek, steek ik niet uit; doch als ik niet uitsteek, nog kwader zijn, en daarom ga ik uitsteken. Is dat niet het beste. Mijnheer? Ik krijg er geene kop aan. Marenta loopt al een ge- heele week met dat briefken in de hand en zegt altijd: Manneken in de Maan, Van al dat latijn heb ik nog niks verstaan. En ge moet toch aan dien man. Zoo gauw als het maar kan. Een antwoord geven, hij is uw lezer en straks scheldt hij U nog uit voor I pezewever, voor ezel, kwezel, en al die dingen meer daarom, antwoord ne keer. - En toen heb ik een stuksken pampier ge nomen en heb er op gekrabbeld: Beste vriend lezer, steek gerust maar uit, daar- meê zult ge toch niet uitsteken EEN DOOFSTOMME ambtenaar in Boe dapest heeft zich in het hoofd gezet, een wekker te maken die ook doove menschen op tijd uit den slaap wekt. Hij gaat hierbij uit van de ondervinding, dat dooven bijzonder gevoelig zijn voor lichtstralen en ontwaken wanneer een sterk licht de gesloten oogen treft. De vrouw van den uitvinder was op reis, zoodat er niemand was, die hem 's morgens kon wekken. Hij bracht verschillende slape- looze nachten door, uit angst zich te versla pen en daardoor te laat te komen, wat hem zijne betrekking zou kunnen kosten. Hij pruste zoolang met de wekkers (waar van hij er al een paar voor goed bedorven had) tot het hem ten slotte gelukte het me chanisme met een electrisch contact in ver binding te brengen, dat op een gestelden tijd een felle gloeilamp deed ontbranden. Hij heeft reeds patent op deze uitvinding ge kregen... bij hem werkt dit toestel zeer re gelmatig, maar of ook andere doofstommen op dezelfde manier beïnvloed worden, staat nog te bezien. Van doofstommen gesproken. Vóór de kerk te N... zat nen bedelaar, met vóór hem een bordje waar opstond Doof stomme Daar kwam nen heer voorbij en hij wierp een franksken in den hoed van den bede laar. Merci, Mijnheer zei deze. De heer draaide zich om en zei: Hewel, kerel, ik meende dat gij doofstom waart Jamaar, meneer, ik remplaceer hier mij nen kameraad die doofstom is. - En waar is uw kameraad nu? -> Hij hoort danig gaarne muziek, mijn heer, en nu is hij naar de groote plaats gaan luisteren naar 't concert dat ze daar geven op de kiosk! Met m'n epistel, beste menschen is 't voor 'n weke weer ne keer gedaan ontvangt dus allemaal de beste wenschen van 't Manneken uit de Maan. Vóór dén sarlog 1914-1918 bezat de kerk van Vlamertinghe twee schilderijen. De eene stelde voor: I)e H. Karolus Borromeus cn de pestlijders vaw Milaan (1) en de andere De Afdoening van 't Kruis (2). De regelmatige; beschietingen der Dorp plaats, sinds einde April 1915, deden den E. H. Modest Vincis (3), alsdan onderpastoor te Vlamertinghe; besluiten tot het in vei ligheid brengen van deze schilderijen. Op 't laatste der maand Mei of begin Juni 1915 werden deze schilderijen uit de ramen los gemaakt door Belgische Werkers (soldaten):, in tegenwoordigheid van voornoemden E. H- Vinck en van den Heer advokaat P. de Grave van Veurne, alsdan taaisman bij 't Britsch: leger. Deze schilderijen werden per wagen overge bracht naar de abdij van St Sixtus te West- vleteren en vervolgens op 12 Juni 1915 (4) naar Parijs vervoerd. De eerste wachtmeester der Belgische Gendarmerie Bastin leverde aan de Paters van St Sixtus een ontvangst bewijs dezer schilderijen af. Na den oorlog was men het spoor dezer schilderijen kwijt geraakt, toen opééns de schilderij met De H. Karolus Borromeus en de pestlijders van Milaan ontdekt werd in de kerk van Lampernisse en aldaar ook door verscheidene Vlamertïnghenaars stellig erkend als deze welke vroeger in hunne kerk hing. De kerk van Lampernisse. die menige schil derij bezat, welke ook gered werden tijdens den oorlog, kreeg van dén DIENST VOOR TERUGGAVE VAN KUNSTVOORWER PEN, ENZ. insgelijks voornoemde schil derij, omdat sommige gegevens min of meer schenen overeen te stemmen met de lijst der geredde schilderijen uit de kerk van Lam pernisse. De E. H. Jozef Priem, pastoor te Lamper nisse, deed deze schilderij, reeds vóór den oorlog in den rechter benedenhoek geschon den en nog meer beschadigd door vervoer en langen tijd opgeplooid liggen, herstellen. M. Ed. Vergote, kunstschilder te Brussel (Eugeen Demolderlaan, 91), neeft dit moei lijk werk met de meeste zorg uitgevoerd. Onderhandelingen werden aangeknoopt om deze schilderij naar Vldrnertinghe te doen terugkeeren, hetgeen op Maandag 7 April 1930 gebeurd is. Deze schilderij heeft reeds 's anderendaags hare vroegere plaats in de kerk van Vlamertinghe hernomen, aan den muur langs den vrouwenbeuk. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen van»' 9 fr. pe* maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie t toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lote» worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Aug. 15 loten van 10.000 fr. den 1 Sept. 1 lot van 250.000 fr. den 1 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 1 Sept. 3 loten van 50.000 fr. den 10 Sept. 1 lot van 500.000 fr. den 10 Sept. 3 loten van 100.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 50C.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 20 Sept. 3 loten van 50.000 fr. Voor alle Inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: JnfTr. Simone Lansens, Post, Viamertiugh» Ernstige Agenten worden gevraagd. 1. - De H. Karolus Börromeus werd gebo ren op 't kasteel van Arona, den 2 October 1538. Hij werd Kardinaal Aartsbisschop van Milaan en heeft zich bijzonderlijk onder scheiden door zijne zelfopoffering tijdens de pestziekte, welke deze stad teisterde, ten jare- 1576. Hij stierf den 3 November 1584. 2. - Naar het schijnt: zou deze schilderij; welke in zeer slechten staat is, zich bevinden: in de Koninklijke Museums te Brussel. 3. - Thans pastoor te Caeskerke. 4. - Dag van den brand der kerk van Vla mertinghe. Deze schilderij meet 2.18 m. breed x 3.60 m. hoog (binnenraam). Op den achterkant dezer schilderij heeft de hersteller volgende opschriften geschil derd: Victor Boucquet 1619-1677 en daar onder: V. Boekey 1670. Op de schilderij, nevens den voet van St Rochus kan men, maar uiterst moeilijk, den naam V. Bockey met het jaartal 1656-70 zien. De kunstschilder Vigor Boucquet (Boekey), ook Victor genoemd, werd geboren te Veurne in 16119. Hij trouwde met Maria Vanderhaege van Veurne en stierf er op II Februari 1677. Zijn vader Marcus Boucquet was sieraad schilder en heeft vele schilderwerken uitge voerd1 voor het Magistraat der Stede en Kasselrij van Veurne. Voornoemde schilderij mag onder de beste gEwrochten van Vigor Boucquet gerangschikt worden. Deze schilderij stelt den H. Karolus Borro meus voor, die de pestlijders van Milaan aanzet door aanroeping van sommige Hei ligen en door tusschenkomst van O. E Vrouw van God het einde hunner schrikkelijke plaag af te smeeken! Bij- de onderste groep ziet men-: Be H. Ka rolus Borromeus, blootshoofds, als kardinaal gekleed Zijne rechterhand rust. op het wa penschild der geschoeide Karmelietenorde en dé linkerhand strekt hij omhoog.. Vóór hem liggen drie pestlijders: twee vrouwen en een man met naakte borst rustende' op strooi. Tusschen St Rochus met .zijn pelgrimstaf „en een hond, welke een brood in den muil houdt, staat een gevleugelde engel met. een zalfpotje in' de linkerhand. De middengroep verbeeldt: St Elooi, met bisschopsstaf en in de linkerhand een ha mer;. St Elias, stichter der Karmelietenorde, met een vlammend zweerd in: de rechter hand;; de H. Klara, dragende een monstrans; de H. Katharina van Siëna, met eene door nenkroon op het hoofd en waarschijnlijk de Hl Albertus, patriark van Jerusalem, wet gever der Karmelieten, met een: duhtael kruis, een open boek in de linker- en eene vlam mende toorts in de rechterhand; Op het lint in dit boek staat er: Acad. Bonom (Aeademia Bononiensis) De bovenste groep beeldt O; L.. Vrouw af, gezeten boven de wolken, met een naakt Kindeken Jezus op haar schoot. Langs weerskanten van Haar knielt een karmeliet: Links: de H. Simon Stock ontvangende het scapulier en rechts de H. Albertus van Siei- lië, naar wien het Kindje Jezus de armpjes uitsteekt. Onder de voeten;van O. E Vrouw zijn drie gevleugelde engelenkopjes. Deze groep is omkransd met zwevende engelkens, die twee wapenschilden en andere voorstel lingen in de handen houden. De pestlijders en de groep; Heiligen staren allen hemelwaarts. Vlamertinghe mag zieh: verheugen terug in ff bezit gesteld te zijn- van een harer kunstschatten, welke men: reeds verloren waande REMT DUFLOU. BURGERS, HERBERGT NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: AHerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. £L I CRISTMAS: Scoteh-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERSEen aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordleeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in flesschen en presva ten. 10 Z H. Laurentius, martelaar. 11 MH. Tibertius, m.. H. Suzanna, m. en m. 12 D H. Clara, m., H. Parvarius, abt en m. 13 W HH. Hippolytus en Cassianus, mart. 14 D Vastendag, H. Eusebius, pr. en mart. 15 V O. L. V. HEMELVAART, H. Arnoldus. 16 Z H. Rochus, bel., H. Joachim. Emile. Ameloot Florent, 72 j., echtg. v. Vandenbussche Sidonie. Huwelijken. Glorie René met Bultheel Julia. Beloften. Corneillie Maurice v. Rous- brugge met Mahieu Marie v. Beveren. Glorie René met Bultheel Julia. Bultheel Marcel te Rousbrugge en Vandenbruwaene Irma te Watou. Scharre André te Rous brugge en Spyckerelle Blanche te Renin- ghelst. Prinzie Gaston te Merckem en Braem Emila te Rousbrugge. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. VLAMERTINGHE, maand Juli 1930. Geboorten. Vande Lanoitte Monique en Jacqueline, d. v. Jozef en Jeanne Portier. Noyelle Simonne, d. v. Maurits en Maria Deprey. Veracx Roger, z. v. Maurits en Maria Demuynck. Vandelannoote Rachel en Michel, kinders v. Fmiel en Emma Logie. Vanhove Joannes, v. Petrus en Maria Vanmaele. Cornettc Ghi .Iain. z. v. Cle mens en Robertine De. \c Degrou Ga- tien, z. v. Jozef en Ma. Hauspie. Van- sevenant Julia, d. v. Floribert en Anna Bruy- taert. Monkerhey Roger, z. v. Jerome en Magdalena Verbiese. Overiijdens. Kerkhof Emma, 76 j., land bouwster, echtgenoote v. Ernest Lapere. Ampen Carolus, 79 j., z. b., ongeh. Soenen Amelia, 81 j., z. b., wed. v. Honorius Dehuys- sere. Malbrancke Carolus, 63 j., daglooner, echtg. v. Emma Devey (van Woesten). Huwelijk. Jules Dcwerkman en Maria Pluym, fabriekv -ter ZONNEBEKE, ma uil 1930. Geboorten. Vercai ne es, z.v. Henri en Dufloor Elvira. D'Hondt André, z. v. René en Dcroix Helene. Masure Henri, z. v. Gerard en Blomme Martha. Vandevyvere Denise, d. v. Floris en Winne Ivonne. Bal Omer, z. v. Jules en Vanhaverbeke Em ma. Debeuf Roger, z. v. Leon en Verkamer Emma. Taillieu Georgette, d. v. Odile en Mathys Adrienne. Blanckaert Jacqueline, d. v. Remï en Van&evivere Elvire. Overiijdens. Vandevyvere Denise, dl v. Floris en Winne Ivonne. Huwelijken. Ceuninck Jules met Bou- chaert Bertha. WATOU, maand Juli 1930. Geboorten. easier Yvette, d. v. Arthur en Marie Du Ry. Cordenier Roger, z. v. Maurice en Nestorine Flahaut. Dauchy Gérard, z. v. Florent en Félicie Decrock. Blomme Loranda, d. v. Oscar en Bertha Se- gaert. Verdonck Robert, z. v. Omer en Gabrielle Brysbaert. Overiijdens. Swaels Marcel, 11 m., z. v. Odil en Antoinette Deheegher. Camer- lynck Maria. 13 m., d. v. Jéróme en Made leine Tuyten. Decock Cyriel, 27 j., ongeh. Steverlynck Georges, 8 m, z. v. Camille en Madeleine Depoorter. Rouseré Sophie, 78 j., echtg. Benoit Caulier. Huwelijken. Lermyte Hektor en Top Marcelline, beide te Watou. ROUSBRUGGE, maandt o Juli 1930. Geboorten. Brutsaert Regiiia. Plate- voet Hilda. Deschuytter Maria. De- erop Maurice. Viane Willy. Debuysere Roger. Deheegher André. Sterfgevallen. Verheye André, 15 m. Gombeer Emilienue, 73 j., echtg. v. Cou.veur Augustus 1930 Het Algemeen Sekreta-iaa stuurt ons de volgende mededeelingen 1. - DE VLAGGEN MEE Sommigen hebben zich afgevraagd of de vlaggen van de parochies en van de katho lieke werken ook deelnemen aan de massa- betooging van Mechelen. Natuurlijk! Na tuurlijk! Eerst en vooral omdat onze vlaggen een van de heerlijkste rijkdommen zijn en op kunstgebied een ongeëvenaarde waarde be zitten. Wat is er schooner dan een vlaggenont- plooiïng? Vraagt het maar aan de mannen van den Boerenbond, van de Bonden van H. Hart en van de Kajotters: waarom ze zooveel beziens hebben gehad in Rome; wat de vreugde van den H. Vader zoo opgewekt heeft? Ze zullen U antwoorden: de vlaggen! Ook laatst nog op het Internationaal Eucha ristisch Congres te Carthago waren de vlag gen van de Bonden de clouvan de slot- processie, zoodanig' dat een Fransche Bis schop uitriep: de Vlamingen hebben de ra men van hun cathedralen naar Carthago gebracht! Maar de groote reden waarom onze vlag gen al onze vlaggen naar Mechelen moeten is dat ze daar. het symbool moeten zijn van al de katholieke werken en organi saties van geheel het land, die hulde komen brengen aan. Christus, den Koning van de Eucharistie. Dus van nu. af het, wachtwoord gegeven: geen. enkele vlag blijft thuis. 2. - ZANGEN EN. MUZIEK. Op Zondag 31 Augustus vooral zal er te Mechelen geen tekort zijn aan. beweging, leven... en muziek. De toetredingen komen zoo geweldig binnen dat het cijfer van 100.000 vroeger voorspeld, zeker overtroffen wordt. Van 's morgens tot 's avonds zal het een geroesemoes zijn van vrome en opge wekte betoogers, niet alleen; in de groote straten, maar tot de kleinste straten van Mechelen zullen bezet zijn. Verder hebben reeds vele muzigkmaa (- schappijen, fanfaren en harmonies hun toe treding beloofd.. Hier wenscht hel Sekreta- riaat een bijzondere hulde te brengen aan do maatschappijen, die, om reden van het uitzonderlijk karakter en van. de hnoge be- teekenis van deze massabetooging, hunne toetreding geheel belangloos hebben aan gebeden; ze hebben daarmee een: prachtig voorbeeld gegeven. Al te samen worden tusschen 150 en 200 fanfaren verwacht, die concerten, zullen houden in de verschillende, straten, waar de zes stoeten zullen gevormd worden, en ook het opmarcheeren zullen opluisteren. Een eigenaardigheid van het Congres zal ook het ruime deel zijn dat aan gezamen lijke zang wordt aangewezen. Onder de Pontificale Mis van II uur zal door het volk. de Missa de Angelfo uitge voerd worden,met Credo I. Onder de stoet en; in: afwacliti dat de geestelijke stoet, op dé Wilsonlaara aankomt zullen ook algemeen gekende liedtscn uitge voerd worden: De Roodé Roos, ij willen God, het Bondslied, Lauda Jerus ;..em, enz. (de woorden verschijnen in het Congres boek). Op de eindplechtigheid zal het Te Deum (Juxta morem romanum) uitgevoera worden. Eindelijk zal de Meehclsche bei, rd spe len en de talrijke congressisten vergasten op heerlijke concerten. Aan afwisseling, zooals men. riet, sal het niet ontbreken. 3. - WIE HELPT ER !HEE Het Inrichtend Kouriteit herinnert er nog eens aan dat de onkosten van het Congres ontzettend; groot zijn en dat het op de me dewerking rekent van alle weldenkende lie den om de onderneming ook geldelijk te steunen:. Van iedere deelnemer, die per trein, tram. autobus: af fiets naar Mechelen komt, wordt de som van 3 fii gevraagd door de plaatse lijke komiteiten.. Daarvoor ontvangen de congressisten het herkenningsteeken van het Congres en een: rijk geïllustreerd congres boek, met het plan en de beschrijving van Mechelen, de woorden van de uitgevoerde zangen, de volledige dagorde, de plaatsen waar de vergaderingen zullen gehouden wor den, de volgorde van de stoeten, enz., enz. Daarenboven wordt in iedere parochie rondgegaan om beschermende leden en eereleden aan te werven. De beschermende leden betalen 100 fr, de eereleden 50 fr. Kunstrijke tcetredingskaarten worden hen aangeboden als aandenken aan hun schoone daad, Degenen, die zich op deze wijze wenschen aan te sluiten bij het Congres, kunnen zich Wenden tot het plaatselijk komiteit, ofwel het bedrag rechtstreeks sturen aan het Al gemeen Sekretariaat (Postcheck. Nr 288628), 16, Korte Schipstraat, Mechelen. iMHBIIMauaBBIMMMHBRHRM* 13 AUG. Onderhoud aan verschillende buurtwegen, ter volgende gemeentehulzen 1) te 9 u, tc IEPER, aan buurtwerken St- Jan-Zillebeke en Ieper-Pilckem. Bestek: fr. 9.256.80. 2) te 10 u„ te BOESINGHE, aan buurtw. Ieper-Pilckem, Boesinghe-Langemarck en Boesinghe-Elverdinghe. Bestek fr. 25,743.40. 3) te 9 u, te ST-JAN, aan buurtw. St-Jan- Zillebeke en Ieper-Pilckem. Bestek fr. 5,400.10: 4) te 10 u„ te HOLLEBEKE, aan buurtw. leper- Komen. Bestek fr. 11,790.50. 5) te 5 u„ te HOUTHEM (leper), aan buurtw. Ieper-Komen. Bestek fr. 9,941.80. 6) te 4 u, te ZILLEBEKE, aan buurtw. St- Jan-Zillebeke en Ieper-Komen. Bestek fr. 14,901.70. 7) te 3 u„ te POPERINGHEaan den buurtw. van Poperignhe naar Crombeke, Watou. Westoutre, Dickebusch, Woesten, Boeschepe en Abeele-Watou. Bestek 63.454.50. 14 AUG. Te 6 u. 's avon, ten gemeente huize te SINT-JAN-BÏJ-IE^E; vergunning voor het uitdeelen der eicctrische energie in de gemeente. Inlicht. 9-12 u. ten gemeen^ tesecretariaat.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 4