Liederei en utdekens Uiaamssne Leergangen te Letteen Hol fpiHepaai en de deer Edsird Hermans ie mecnefen Koninkifjh bezoek te Brugge Kle uiaaiusche Bedevaart naar de Eraven van den lüzer fisefl nieuws voor de Landbouwers MELOTTE ZONDAG 31 OOGST 1930. WEEKBLAD 35 CENTIEMEN 27e JAAR. Nr 35. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Onthulling van het Grootsche Monument, 150.000 deelnemers Abonnementsprijs per Jaar: Andere landen40 fr Congo: 35 fr. Frankrijk: 35 fr (per ppst) In 't Land: 18 fr, In Stad: 17 fr, TARIEF Kleine Berichten 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. mwimsm Postabonnenten in Belgie die van woonst j Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. i Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent, per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. ...Voor een tingeltangel in een volks straatje spelen eenige kinderen met den bal, in het herbergsken hoort men, met een mie- zerigen metaalklank, de electrieke piano een straatliedeken tokkelen, en wijl het balspel zijn gang gaat, zingen de ongevormde kin derstemmen, met een onverklaarbare uit spraak: Oh Song of songs! la-la-la-la... ...Op de groote Sinxenfoor draait een kleurige molen zijne wagentjes in op-en- neergaande beweging rond; het orchestrion - orgel laat, midden het gegibber en geroeze moes der kermissende menigte, zijn vooize- ken over de hoofden wegdansen; daar staan eenige jonge snaken en nufjes bij mekaar en neuriën halfluid het airken meê: Sonny Boy! la-la-la-la... want weer gaat de tekst verloren in een geradbraakt Engelsch. Dan moeten wij toch wel denken aan onzen Vlaamschen liederenschat, die zoo rijk is en verscheiden, maar door ons volk niet gekend wordt. Hoor de jeugd van vandaag maar eens zingen. Hun liederenschat bepaalt zich tot «het laatste nieuwe dat uit Parijs of Hol lywood in een der dancings van ons land is overgewaaid, en waarvan zij wel eenige woorden kennen maar de rest aanvullen met een nietszeggend «la-la-la! Wie was het weer die zei: Muziek ver zacht de zeden? Die brave man, die dat gezegd heeft, zal meer dan waarschijnlijk reeds in veiliger oorden zijn, want moest hij nu nog de zang en het muziek bij een groot deel van ons volk hooren, hij zou zich af vragen: Ben ik nu bij de menscheneters of bij beschaafde volkeren? Muziek en zang passen zich echter zoo wel aan bij vreugd en feest, en is het vooral de jeugd niet die vreugde moest brengen en 't liefste feest? Maar er is muziek en lawaai, er zijn lie deren en liedekens! Jonge menschen, die iets of wat muzikaal gevoel hebben doen wel muziek te leeren, zij het viool of klavier: Muziek veredelt het gemoed; men moet daarom geen groot kun stenaar trachten te worden, maar met zang en muziek bezighouden opdat men zelf en ook anderen er genoegen aan beleve. Men zegt dat muziekliefhebbers immers een zachter gemoed hebben. Daar is veel waarheid in, en de dichter mocht wel zingen: Booze menschen hebben geene liede ren. 't Zijn uitverkoren families waar nog ge musiceerd wordt. Ieder kent gezinnen waar men, in stille vreugde en genot, aangename stonden doorbrengt bij klavier- en snaar muziek: in die stille muziek hoort men niet het koortsachtige rymthe dat de moderne jazz als een symbool van onzen tijd be- heerscht. Konden wij onze jeugd toch maar eens liederen doen zingen, waarvan woord en zang innig samenwerken om van hen betere menschen te vormen: want men kent een volk veelal aan zijne kunstuiting en vooral de muziek geeft het hart van een volk weer. Wanneer we die stelling vooruitzetten, dan mogen we ons afvragen: Hoe droevig moet het met het hart van ons gesteld zijn, wanneer het liederen zingt die goed zijn voor cannibalen en erger? Waarom moeten het toch altijd Engelsche of Fransche lichtzinnige liedjes zijn die door kinderen van onzen tijd gezongen worden? Hebben wij in ons land dan geen toon dichter, die zoo fijn hart en ziel van zijn Vlaamsche volk weet te roeren? In jeugdorganisaties en scholen diende men, met harde hand, op te treden tegen dat smakelooze goedje dat one-step of shimmy heet; de beste methode om daartegen te reageeren is het aanleeren van treffelijke eenvoudige, maar verheven liederen, lijk wij in ons Vlaamsch land er zoovelen heb ben. Kunstvorming? Ja, door liet lied. Zoo worden de zielen als 't ware gepolitoerd. Men zegge'niet: Men lacht met ons wan neer wij ernstige liederen voordragen! Dat kan men wellicht doen warneer gij afkomt met eenAan den oever van een vliet, een jeugdig meisje zaten dies meer; maar geen ernstig mensch zal lachen, wanneer men iets zingt uit onzen kernge- zonden Vlaamschen liederenschat. En gij, die modernist wilt zijn! Zijn Hul- lebroeck, Opsomer, Van Hoof, Veremans dan soms reeds buiten onzen tijd? Wat zijn de tijden verre dat men liederen leerde uit De Vlaamsche Zanger van Coene! Nu zingt men er maar op los, klinkt het niet dan botst het; niets meer van dat roerendschoone, van dat streelend-zoete: het moet hoekig nu zijn in hortend rythme, of 't deugt niet meer. Mogen wij dan geen gemoedsmenschen meer zijn? Het is echt jammer; oude menschen ken nen nog alle liederen uit hunnen tijd, en onze jeugd weet buiten enkele strijdliederen (die ze dan nog maar half kent) niet te spreken dan van Song of songs Sonny Boy» en Constantinople dat daar ergens uit een danskot is buitengewaaid bij onze goede menschen uit 't Vlaamsche land. Een zingend volk is een edel volk. Waar vindt men nu nog jonge mannen, die op wandeling of uitstap uit volle longen Vlaam sche liederen zingen? Langs de groote baan naar Breda trokken een twintigtal jongens op uitstap, en zingen! Zingen?? Ten minste ze dachten te zingen, maar 't ging me daar in een stemmenlawaai vanHangt er 'ne pekelharin" aan... In den zang steekt de ziel van een volk. Laten wij dan in Gods naam trachten in onze kringen en vereenigingen meer plaats te ruimen voor het Vlaamsche lied, met zijn heerlijke teksten én diep-voelende muziek, opdat er morgen toch weer een ziel en een hart in ons volk zou leven. Wie kan er toch zoo onnoozel zijn te schok schouderen en te zeggenOch, wat kwaad zit er nu toch in? Die kinderen verstaan niet eens wat ze zingen. Wel, juist daarom. Ze moeten verstaan wè.t ze zingen, en er beteekenis aan hechten, opdat hun gemoed door den zang gevormd worde. Zoo is het klaar dat wij gezonde lie deren eischen voor onze jeugd, en wars zijn In dit jaar, waarin Belgie het eeuwfeest zijner onafhankelijkheid viert, schenken 's Lands Regeering en de Wetgevende Ka mers gansch bijzondere aandacht aan het taalvraagstuk. Niemand die nog loochent dat de Vlamin gen, gedurende de laatste honderd jaren, in velerlei opzichten werden achteruitgesteld waar het hunne cultureele, sociale econo mische belangen gold. Deze toestand werd geschapen door de schuld van de Vlamin gen zelf die, tengevolge der vreemde over- heerschingen, het 'stambewustzijn verloren hadden en door de schuld van de bewind voerders, die de eenheid van het Vaderland meenden te moeten grondvesten op het overwegend zooniet uitsluitend gebruik der fransche taal. De Vlaamsche beweging, de invoering van het algemeen stemrecht, de deelneming in steeds grooter mate van de midden- en volksstanden aan het bestuur van het land en aan zijne maatschappelijke en economi sche inrichtingen hebben de vlaamsche taal en meteen den vlaamschen volksaard van den ondergang gered. De meest doortastende hervorming op taalgebied die, gebrekkig begonnen, thans grondig ondernomen wordt, is de vervlaam- sching der hoogeschool van Gent. Was die hoogeschool vroeger een instel ling, medehelpend tot de ontaarding en de verfransching van het vlaamsche volk, zij zal voortaan een middenpunt zijn van vlaamsche cultuur. Zij zal geleerden en lei ders vormen die, nader staande van hun eigen volk, het beter zullen begrijpen en er beter zullen door begrepen worden. Er dreigt hier echter een groot gevaar. Het wou onheilzaam dat het vlaamsch hooger onderwijs in Belgie zich zou beper ken tot de Staatshoogeschool van Gent. Als Vlamingen zullen wij moeten vreezen dat alle middels zouden worden ingespan nen om de invloedsfeer van dit instituut te verminderen en het af te zonderen. De po gingen die van de verfranschte en Brussel- sche middens uit en, onder hunnen invloed, zelfs van Regeeringswege gedaan worden om het lager en het middelbaar onderwijs te onttrekken aan maatregelen zich aan passend bij de vervlaamsching der hooge school van Gent, kunnen niet anders dan die vrees staven. Als katholieken, moeten wij wenschen dat de goede vruchten, die wij, in vaderlandsch opzicht, verwachten van de laatst gestemde vlaamsche wet, ook kunnen voortgebracht worden door den boom der vrije hoogeschool van Leuven. Anders ware de vervlaamsching van Gent half en, in godsdienstig opzicht, gevaarlijk werk. H. H. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Belgie hebben overigens naar de stem ming der vlaamsche hoogeschoolwet niet ge wacht om een ernstig begin te maken met het invoeren van vlaamsche leergangen in de Alma Mater van Leuven. Zij hebben daarbij stellig de ontdubbeling van alle leer gangen in een fransche en in een vlaamsche sectie beloofd. Zonder twijfel zal de volledige vervlaam sching der Staatshoogeschool van Gent in hooge mate de verdere omvorming der ka tholieke universiteit, naar de nooden van het katholiek Vlaanderen, beïnvloeden. Maar willen de vlaamsche katholieken, zooals het hunne plicht is, dat de inrichting van vol ledige vlaamsche leergangen voor alle vak ken van het hooger onderwijs te Leuven bespoedigd worde, zij zullen de vereeniging, die zich ten doel gesteld heeft, de bisschop pelijke overheid daartoe behulpzaam te zijn, eensgezind en krachtdadig steunen. Alhoewel West-Vlaanderen de kroon spant in het begunstigen van het werk «De Vlaam sche Leergangen te Leuven» vereeniging zonder winstgevend doel onder het voorzit terschap van hoogleeraar kannunnik Sencie, is het noodig dat er een steeds toenemen de stoot van toetredingen gegeven worde, van wege gemeentebesturen en bijzonderen. Naar het voorbeeld, gegeven door den provincieraad van West-Vlaanderen, die jaarlijks een ruime toelage verleent, zijn er, gemeenteraden thans 63 -die een hulp geld voor de Vlaamsche leergangen van Leuven op hunne begrooting uittrekken. Mocht hun getal spoedig nog aangroeien! De gemeentebesturen storten hunne bijdrage op de postcheckrekcning Nr 610.12: Vlaam sche Leergangen te Leuven. In het loopend jaar zijn er reeds door het West-Vlaamsch Comiteit een tachtig nieuwe leden, 't zij veertig nieuwe leden meer dan in 1929, opgeteekend. Hun getal beloopt nu tot bij de drie honderd, wat echter ver van voldoende is. Het jaar 1930 zou niet mogen eindigen zonder dat dit getal minstens verdubbeld weze. Dit kan, zoo degenen die wenschen dat de volledige ont dubbeling van de leergangen van Leuven spoedig op de vervlaamsching van de heele hoogeschool van Gent volge, zelf lid worden, indien zij het nog niet zijn, en een hand toesteken om nieuwe gewone en bescher mende leden aan te werven. De gewone leden van de vereeniging Vlaamsche Leergangen te Leuvenbe talen een bijdrage naar beliefte. De be schermende leden storten jaarlijks een bij drage van minstens 100 fr ofwel 2000 fr. in eens. De stortingen van bijzonderen uit West-Vlaanderen moet gedaan worden op postcheckrekening Nr 2104.60, Ph. Maertens, Molenmeersch, Brugge. Alle Vlamingen hebben de vervlaamsching van de Staatshoogeschool van Gent met vreugde begroet. Voor de katholieke Vla mingen zal de voldoening eerst dan onver mengd zijn, als ook Leuven een onderwijs zal bezorgen, volledig Vlaamsch van taal en zuiver Vlaamsch van geest. Een klaar besef van de noodzakelijkheid eencr volledige op lossing van het hoogeschoolvraagstuk in taaiopzicht alsmede onderling vertrouwen en samenwerking kunnen tot die oplossing machtig veel bijdragen. H. J. P. Uit Het Belfort «■■■■■■■■■■■■KBHSEBBBSaaBaBSB van al die foor- en tingeltangelliedjes uit kroeg en danszaal. Ik hoor wat liever een groep scouts op de baan al zingend 't vrije lied dan moest er gezongen worden: Daar hangt 'nen pekel haring aan! Ook door muziek wordt de toekomst gediend. WIES. Wij lezen in De Standaard KERKELIJKE STRAF WEGGEVALLEN We vernemen dat volksvertegenwoordiger Ward Hermans, zich gedragende naar den eisch van de geestelijke overheid, in De Scheldevan Zaterdag 23 Augustus, al de oneerbiedige uitlatingen over den laatsten herderlijken brief voorkomend in zijn arti kel van 15 Juli 11. in De Scheldever schenen, heeft herroepen. De geestelijke overheid, betrouwende op de rechtzinnigheid dezer gevoelens, heeft vrede genomen met deze herroeping van den H. Ward Hermans, en bijgevolg' is de kerke lijke straf welke hem getroffen heeft, weg gevallen. Voor ieder onbevangen geloovige is hierin grond te vinden voor oprechte voldoening. Heden wordt het heerlijk geslaagd Congres gesloten met een openbare grootsche hulde- betooging aan het H. Sacrament. Eene zee van deelnemers worden verwacht uit alle hoeken van het land. Het wachtwoord werd reeds herhaaldelijk gegeven de vlaggen moeten mee naar Mechelen, al de vlaggen gaan mee! Volgens de vooruitzichten zullen meer dan 8.000 vlaggen in Mechelen aanwezig zijn een nooit te voren gezien schouwspel. Dat de stad Mechelen nog nooit zulke algemeene en prachtige versiering harer straten, pleinen, huizen, gebouwen en on derwijsgestichten zal gekend hebben kan verzekerd worden. In alle parochies der stad werden sinds maanden, met het oog op de huizen- en straatversieringen komiteiten in gericht, die aanzienlijke sommen vergaar den. In de bijzonderste straten en lanen langs den grooten doortocht, wordt met koortsachtigen iever aan die versieringen gewerkt. Eene macht van hooge staken is geplant, welke met allerhande nieuwe vlag gen zullen versierd worden Naar het verlangen van het inrichtings- komiteit, de vensters der huizen en balkoe nen met bloemen te versieren, is hieraan door de bevolking goed gevolg gegeven. Op verschillende groote openbare plaatsen worden bijzondere versieringstoestellen op getimmerd. IBBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBflBBBBBBBi De hoofdstad der provintie was Zondag in vollen feestooi ter gelegenheid van het officieel bezoek van den Koning. Zijne Ma jesteit was vergezeld van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Karei, ministers Jas- par, Heyman en Baels. Op den ganschen doortocht van den ko ninklijken stoet waren de straten lief ver sierd. Op de Statieplaats was eene groote praalboog aangebracht waartussehen het groen de Driekleurige, de Brugsche en Vlaamsche vlaggen wapperden. De zijkan ten waren bekleed met de wapens van Brug ge en West-Vlaanderen. Een groote menigte volk was de Konink lijke Familie komen toejuichen. Op het Gouwhuis werden voorgesteld Mgr Waffelaert, Mgr Lamiroy, de Leden der Be stendige Afvaardiging. Daarna had eene ontvangst plaats op het Stadhuis vaar de Overheden en Burgemees ters der Provintie werden voorgesteld. Na een bezoek aan het Nieuw Museum was de plechtigheid afgeloopen en rond 5 u. trok de Koninklijke Familie terug naar de statie. EEN IIOEK DER MARKT TIJDENS DE II. MIS. Deze foto kan een gedacht geven der massa volk die Zondag te Dixmude samenge komen was. Foto hierboven werd getrokken Zondag op het voetstuk van het Heldenhuldekruis vóór we konnen vermoeden wat er ging gebeuren door de schuld van die uitdagende briefjes uit een vliegmachien geworpen. Deze foto stelt voor een waalsche familie en afvaar diging van een waalschen Oud-Strijders- bond van rond Namen (nader bepalingen kunnen we geven zoo noodig). Deze foto kan dienen als document om de beweringen der franschschrijvende en vlaamschhatende dagbladen te weerleggen, als zou de geest van den Bedevaart en der Bedevaarders anti-vaderlandsch zijn. De groep hierboven getrokken draagt eene groote zijden belgisohe vlag, die vorenop ging en eene eereplaats kreeg op het Yzerveld. Geen een betooger is daartegen opgekomen. Zooals ander jaren beloofde alles kalm te verloopen. 150.000 Betoogers stonden inge togen rond het gedenkteeken geschaard. Maar als die uitdagingsagent alle bedevaar ders kwam uitschelden voor verraders en lafaards, dan kookte het vlaamsch bloed; elkeen gevoelde dat men weer den spot hield met de Vlamingen en dat in Belgie alles uit gedacht is om ons Vlamingen te kleineeren; elk gevoelde dat we maar recht krijgen stuk per stuk, gelijk bedelaars en bij ieder aan wezigen was het een zweepslag om harder dan vroeger te werken voor ons vlaamsch recht. Niet te verwonderen dat de jonge koppen verwarmd gerochten. De uitdagende briefjes en de gedurige ophitsing in fran sche dagbladen dragen er alleen de schuld van. Zondag te Dixmude zijn de Vlamingen dichter bijeengesnoerd geweest. Vrijdag laatst werd op de markt alhier ten toon gesteld, een nieuw toestel om aard appelen te rooien. Met dit stelsel worden de aardappelen op regelmatige reken gelegd en geheel afgezon derd van de aarde en van het groen. ALDUS is het mogelijk, eene gansche partij te reoien alvorens op te rapen, men is dus niet meer afhankelijk van de rapers. Deze prachtige nieuwigheid werd door de talrijke landbou wers oprecht bewonderd en verscheidene be stellingen werden reeds gedaan. Het fabrikaat is van het beroemd merk NATIONAALwelke firma aan de spits staat onzer konstruktie-huizen en welke hier ook in POPERINGHE zal demonstreeren, namelijk, als het weder goed is, Maandag namiddag, 1 September, om 3 ure, op de hofstede van M. Prosper Vercruysse. Voor verdere inlichtingen zie aankondiging op een volgende bladzijde. fBBBBBBBaseaflBBBBflBBBBBBBflSi&Bfj R Wiet geen Ontroomer g voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden S melkbak draaiende op eene spil Zondag 24 Augustus, had te Diksmuide de XI" jaarlijksche Ijzerbedevaart plaats. Zij werd begunstigd door een heerlijk weertje. Iedereen die jaarlijks aan de Bedevaart deelneemt, kan met vreugde vaststellen dat het aantal bedevaarders ieder jaar op ont zagwekkende wijze aangroeit. De eerste Ijzerbedevaart had plaats in 1920: enkele honderde Vlamingen waren opgekomen. Men spreekt nu van 150.000 bedevaarders, en dit zal niet overdreven zijn, want het was een eindelooze massa, nog veel, veel talrijker dan 't voorgaande jaar. Toen wij te Diksmuide aankwamen we melden de straten van de Vlamingen. DE H. MIS IN OPEN LUCHT. Te 11 V. ure schallen de klaroenen en de H. Mis begint. Gansch de Groote Markt ziet zwart van 't volk, dat met ontdekten hoofde en eerbiedig zwijgend de H. Mis volgt en in stilte vurig bidt voor de nagedachtenis onzer gesneuvelden. Toondichter Jef Tinei leidt van op een groot verhoog een koor dat ker kelijke gezangen uitvoert. Gedurende de consecratie zinkt gansch de massa op de knieën, en het is alles muis stil. Aandoenlijk voorwaar, die ontelbare Vlaam sche mannen, jongelingen en meisjes daar te zien knielen, één in hetzelfde Katholiek geloof, bezield met dezelfde Vlaamsche over tuiging... Onmiddellijk na de H. Mis zet de optocht naar het IJzersIagveld zich in beweging. DE PLECHTIGHEID BIJ HET IJZERMONUMENT. Het is 12 u. 15 wanneer de kop van den optocht aan het IJzermonument aan komt. Om te beginnen voeren de Vlaamsche Harmoniën van Thielt en Ardooie, onder de bezielende leiding van toondichter J. Tinei, een treurmarsch uit. Daarna heeft de bloe menhulde plaats vanwege de Vlaamsche meisjes: tal van prachtige bloemtuilen wor den rondom het monument neergelegd door afgevaardigden van Vlaamsche Meisjesbon den. Juliaan Platteau deklameert nu diepge voeld de «Psalmvan A. Rodenbach, waarna door alle bedevaarders gezamenlijk het aan doenlijke lied Vlaanderen van Veremans, wordt gezongen. Daran komt aan het woord, namens de Vlaamsche Oud-Strijders, Dr F. De Pille- cijn. Daarna is het oogenblik daar voor de internationale bloemenhulde, bedoeld als een betooging voor de vrede onder de volke ren. Beurtelings worden door Waalsche, Amerikaansche, Duitsche, Engelsche, Fran sche en Hongaarsche oud-strijders prachti ge kronen aan de wanden van het monu ment gehangen. Het IJzermonument is trouwens ook een echt monument voor den vrede onder de volkeren, en op de vier wan den prijkt het opschrift Geen oorlog meer in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Gansch de massa zingt nu eensgezind en krachtig het schoone lied O Kruise den Vlaming Terloops zien we eens in de verte: nog altijd komen de bedevaarders met hun honderden vlaggen afgestapt. Thans komt aan het woord, Prof. Dr Frans Daels, die namens het Bedevaart-komiteit eene diep-grondige rede uitspreekt. Na de rede van Prof. Daels, die met klare en vaste stem wordt uitgesproken, heeft de indrukwekkende inhuldiging plaats van het IJzermonument: twee reusachtige leeuwen wimpels worden naar omhoog getrokken en waaien langs de rijzige wanden van het monument; intusschen gaan de bazuinen aan 't schallen en we krijgen boven op den top van het monument vier torenwachters te zien, die de bazuin langs de vier zijden opsteken. Plechtige oogenblikken die men moet beleefd hebben om den machtigen indruk ervan volledig te kunnen aanvoelen. Nu wordt de klok «Nele», het hart van Vlaanderen, die van boven in het monument is aangebracht, door Z. E. H. Pastoor Blan- cke, studiemakker van Berten Rodenbach, ingezegend, in tegenwoordigheid van Cl. De Landsheer, Mej. De Rudder en Mevrouw De Bondt. De klok gaat dan voor de eerste maal aan'het luiden en de massa zingt het alom bekende Klokke Roeland Deklamator J. Platteau doet enkele me- dedeelingenDe prijzen uitgeloofd door V. O. S. Gent voor de schoonst versierde wegen langsheen den autotocht, vielen on derscheidenlijk ten deel aan 1) Zarren, 2) Staden, 3) Eessen. We krijgen thans te hooren, eene diepge voelde godsdienstige rede van E.' P. Dom Modest Van Assche, O. S. B.. oud-legeraal moezenier bij het 19" linieregiment, IV" Le- gerafdeeling. Daarna brengt J. Platteau een dankbare hulde aan de heeren bouwkundigen, de ge broeders Van Averbeke, die het,.monument ontwierpen; aan de gebroeders De'^andt, aannemers te Nederbrakel, die het ontwerp ten uitvoer brachten, en inzonderheid aan Cl. De Landtsheere, secretaris van het Bede- vaartkomiteit, de stille maar noeste werker en organisator, die sinds 10 jaren onafge broken zijn beste krachten wijdt aan de inrichting en het wellukken der bedevaar ten en aan wien als een blijk van hulde het bronzen kunstwerk van beeldhouwer Gus- taaf Van der Meersche De Bouwers ten geschenke wordt aangeboden. M. Platteau wordt onderbroken door het geweldig geronk van een tweedekker. Het is een afgezant van het machtig organisme Vlaamsche Toeristenbond die op deze wijze hulde komt bieden aan de Vlaamsche gesneuvelden. Weldra volgt nog een andere tweedekker, en beiden zwenken nu verschil lende malen rond het monument, onder de algemeene belangstelling. Maar nu ging de kat op de koord dansen. Een derde vliegmachien komt al opeens aangevlogen, ditmaal een eenöekker, een mooie vogel. Die werpt al meteens briefjes uit, een heele massa. Iedereen grijpt er naar; ze komen echter niet van de V. T. B. maar van een groep oud-strijders (lees: fascis ten) die de Vlamingen willen waarschuwen tegen de slechte leiders die hier het Bel gische vaderland komen honen en aan de dooden gevoelens toeschrijven die zij nooit hebben gehad. De bouquetkwam nog achter: lange, driekleurige wimpels in pa pier werden over de bedevaarders uitge worpen. Aldus werd door die heeren nogmaals België-Viaanderen als een anti-thesis ge steld, en al dezen die niet onvoorwaardelijk hun franskiljonisch hyperpatriotisme aan kleven worden verketterd. De reactie zal dan ook niet uitblijven. De uitgeworpen Belgische wimpeltjes werden door het volk openlijk verbrand. Borms, die zich ook onder de menigte be vond, liep naar het verhoog en zwaaide met een leeuwenwimpeltje. Dit werd stormachtig toegejuicht. De massa hief daarna spon taan een machtig dreunende Vlaamsche Leeuw aan. Enkele jonge lieden, spijts een paar wachthoudende gendarmen trok ken de vlag af aan de Minoterie opgehe- schen en verscheurden de vlag in honderd stukken. Vroeger jaren hing daar ook die vlag en nooit had men nochtans eenig be zwaar daartegen gevonden, maar die inci denten mogen gerust op den rug van de franskiljonsche patriotards geschoven wor den. Na deze korte tusschenpoos, kon de plech tigheid voortgezet worden. Juliaan Platteau kondigt aan dat volgend telegram van protest aan de regeering zal gezonden worden. Het comité der bedevaart teekent tele grafisch bij den eersten minister protest aan tegen de uitdagende schending van de Vlaamsche doodenhulde; Het wijst van de hand alle verantwoor delijkheid in zake de gevolgen; Het vraagt aan den eersten minister of dit het incident is, dat aan de regeering moet toelaten de bedevaart van heden te verbieden. Hij meldt tevens dat de Nederlandsche en Zuid-Afrikaansche sprekers, die vandaag moesten optreden, vanwege de Belgische regeering verbod hadden gekregen om hier te spreken. De Nederlander L. Simons, leider der Wereldbibliotheek, heeft zich derhalve aan de grens niet aangeboden. De andere, de Zuid-Afrikaan Bosman, werd aan de grens weerhouden, alhoewel die man zich nooit met eigenlijke politiek heeft ingelaten. Beide hebben echter gezorgd voor een plaatsver vanger, wiens naam niet wordt bekend ge maakt, en die hun redevoering zullen af lezen. Na deze beide redevoeringen wordt «Trouw aan Vlaanderen gezworen. Julien Platteau zegt voor: O Land van roem en rouwe, van liefde en lijdensnood, Gij wordt weer vrij en groot. Wij zweren houwe, trouwe, U, Vlaanderen, tot der dood! 150.000 monden zeggen hem na en evenveel handen gaan naar omhoog. Oogenblik van geweldige beteekenis, dat aan alle ziende blinden diets maakt dat hier een daadvaardige, zelfbe wuste massa is opgesteld. Een dreunende Vlaamsche Leeuw be sloot deze grootsche inhuldiging van het Yzermonument. Het is 2 u. 15. Langzaam trekt de stroom van volk over de beide bruggen terug naar Diksmuide, de herbergen, eethuizen en kraamkens worden gepluimd en men maakt dan aanstalten om te 3 ure op de Groote Marktde uit beelding en gezamenlijke uitvoering van Vlaamsche liederen bij te wonen. Intuschen heeft zich echter op de Groote Markt nogmaals een vlagge-incident voorge daan. Gendarmen komen, met blanken sa bel in de vuist, in het volk gereden. Er ont staat een heel geharrewar. Ward Hermans en Jacobs, leiders van de V. O. S„ Van Die ren, Leuridan, Declercq, gaan op de stoep van 't stadhuis staan en manen aan tot kalmte en tot het vermijden van uitzinnig heden, die zware gevolgen zouden kunnen hebben. Borms spreekt tot het volk van uit de Casino en maant aan tot kalmte. Nadat de gendarmen zich hebben terug getrokken en de aangehouden losgelaten, komt de rust en de kalmte terug en rond 3 ure kan de gezamenljke uitvoering van 9 Vlaamsche liederen beginnen. De Markt is zoo vol als een ei. Op een reusachtig verhoog staat een afdeeling man nen en vrouwen van Ganda die de lie deren uitbeelden door passende en schoone bewegingen. Een geweldig succes viel hen ten deel. Langzaam begint vervolgens de uittocht, en iedereen keert vermoeid, doch vol geest drift en Vlaamsche fierheid naar zijn haard stede terug. De dienst van de treinen is goed ingericht en aldus kost het niet te veel moeite om een plaatsje te bekomen. Een der schoonste dagen, waarop Vlaan deren kan bogen! Betreffende de voorgekomen incidenten, is, hetgeen we hier uit de Etoile Beige over nemen, bijzonder kenschetsend. Het is het klinkendste bewijs, dat de oorzaak dier treu rige indicenten alleen te zoeken ligt in het dweepzieke en onruststokende franskiljo nisme. Op de Markt zegt de Etoile Beige waar de vlaggen der bedevaarders geschaard staan, bemerkt men er velen met driekleu rige franjes. Er zijn er ook die uitsluitelijk Belgische zijn, zonder Vlaamschgezinde zin nebeelden. De Belgische kleuren lokken geen incidenten uit.» (Onderlijning van ons). Tot daar de Etoile, die, ons dunkens, van geen Vlaamschgezindheid mag verdacht worden. Als er zich dus later in den dag wel inci denten voordeden, daar, waar er tijdens de tien voorgaande bedevaarten geen waren, dan ligt alle schuld aan de zijde van die heethoofden, die het gezocht hebben en mo gen de bedevaarders en allerminst het komi- teit der bedevaart er niet verantwoordelijk voor gesteld worden. Het strooibriefje, dat bij duizendtallen uit de vliegmachine geworpen werd, treft en be- leedigt al de bedevaarders, want het bevat o. m. volgende uitlating: «Achteruit, verraders en deserteurs!» Droevige mentaliteit! i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 1