DsBÉOMtólB 1 Brouwerij Masschelein b DE POPERINGHENAAR, Een kruisken HET MANNEKE UIT OE MAAN L060.0W FR. TE WINNEN 21.500.080 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSI JVUssienieauus BI. 5. 31-8-1930. N' 35. AUGUSTI - KOORNMAAND SEPTEMBER - HERFSTMAAND BOEKBESPREKING Koperen spreukea Pijprekkenc Dagbladrekkens Pêle-Mêle» m Alle slag van Kader* JS Geldbeugels Porte-feuille* Valiezen n Boek- Muziektesscksn. Alle merken rass VULPENNEN, dureelgerief. Leesboeken, Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNES TE. Gasthuisstraat, Poperinghe. Radio St Jozefskerk der Paters Karmelieten, Yper Wel Duitsch maar geen Vlaamsch mB ZITDAGEN HENNERINGEN te bekomen bij Samen-Vanneste, Poperinghe. YPERSTRAAT POPERINGHE Ik voelde diep in 't harte Kind, de echo van uw smarte, Die oji uw lippen bracht Een stille zieleklacht. Het kruisken, Moeders zegen, Die baak op 's levens wegen, Door Gode zelf geplant In 't dorre wereldzand. Dit kruisken moet ge derven Als 's avonds, moê van zwerven Uw hoofd een kruiske wacht En niemand die 't u bracht. Ontvang van mij een kruisken, Als 's avonds in uw huisken Het klokje negen slaat En gij ter ruste gaat. MOEDERHART. 'T STAAT GESCHREVEN, overal In de boeken, in de bladen. Eens de winter komen zal Met ellenden volbeladen D'ondervinding ook heeft 't ons geleerd Dat hij alle jaren wederkeert Met miseries groot en klein, Alle soorten ziekten, alle soorten pijn. Ja, ja, menschen, 't is van er ne keer serieus over beginnen na te peinzen, want hij zal daar zijn, zonder dat we 't zelf we ten. En 't schijnt, volgens de weerprofeten dat het dit jaar ne fameuzen zijn zal, eenen die voor twee zal kunnen tellen. En nen duren op den koop toe! Marenta, die een voorbeeldige huisvrouw is, heeft al 'n lijstje klaargemaakt. En daar staan al de inkoopen op die 't mensch gaat doen, vóór dat alles opslaat. Steenkolen, patatten, kleedingstuk- ken, schoenen, enz... Mijne haren rijzen te berge, als ik denk aan den armen sukkelaar die dat alles zal mogen betalen, en die arme sukkelaar is natuurlijk niemand anders dan ik zelf. Maar allee! Da ne mensch met zoo'n dingen ne ganschen dag in zijne kop moest loopen, hij zou, peins ik, rap rijp zijn voor Gheel. Daarom, allemaal die muizenissen uit het hoofd, en ik zeg met Manus, den Dorps poëet: God schept den dag, en ik stap er door, Al heeft het leven ook zijn zorgen, Steeds blikt mijn oog, naar 't kronkelend [spoor Dat leidt naar een blijderen morgen INDIEN ALLEMAN zoo optimistisch ge stemd was als dien simpelen dorpspoëet, zouden er zooveel zelfmoorden niet gepleegd worden als dat tegenwoordig 't geval is. Dees week heb ik er vobr Belgie alleen niet minder dan elf geteld. Eergisteren was het nog het geval met de 19-jarige Maria Simpels van Brussel. Ze was nog maar 14 dagen getrouwd met den 20-jarigen Ernest Baltus. Ze poogde een einde aan haar leven te stellen met in de Zuidwillemsvaart te springen. Twee voorbijgangers die de drenkelinge gelukkiglij k nog bij tijds be merkt hadden sprongen gansch gekleed te water en 't lukte hun de vrouw op 't droge te brengen. De bijgeroepen geneesheer heeft evenwel een gansch uur moeten werken om de levensgeesten weer op te wekken, 't Schijnt dat de oorzaak der wanhoops daad de slechte behandeling is, die de jeug dige echtgenoote van hare schoonouders te verduren heeft. Negentien jaar oud, veertien dagen ge trouwd, en er al willen meê gedaan maken. Enfin, wat wilt g'er aan doen. Dat is mo dem Liever, dan modern te zijn, 'k zeg het zonder spijt, noch pijn, ben ik van den ouden tijd. IN TURKIJE willen ze zich ook gaan moderniseeren, maar het gaat er zoo gemak kelijk niet als de groote cheffen het wel zouden willen. Getuige daarvan het volgende historieken Te Angora, de nieuwe hoofdstad van Tur kije. draagt men thans in plaats van tul band en fez den hoogen hoed. Het was zeer moeilijk de conservatieve Turken aan den hoogen hoed te gewennen. Kemal pasja ont moette op zekeren dag een rijken Turk, van wien hij wist, dat hij een politieke vijand van hem was. De Turk droeg reeds zijn Europeeschen hoogen hoed. Wel, ben je met je hoed tevreden? vroeg Kemal pasja. Hij bevalt mij niet erg, antwoordde de Turk. Waarom niet? vroeg Kemal pasja ver wonderd. Omdat hij steeds leeg is, was het ant woord van den ouden reactionair, die nog steeds liever zijn tulband droeg. Ja, dat is zoo, mijn vriend, zei Kemal pasja slagvaardig, maar op een leeg hoofd pa6t een leege hoed! EN IN AMERIKA zijn ze tegenwoordig niet meer content met de mode die ze daar hebben om... de ter dood veroordeelden naar 't piereland te sturen, namelijk de electri sche stoel. De dokters hebben vastgesteld bij de lijkschouwingen dat er mannen waren die na geelectrocuteerdgeweest te zijn nog teeken van leven gaven. 't Ministerie van Binnenlandsche Zaken dat dan compassie gekregen heeft met die arme stakkerds (niet met de dokters maar met de veroordeelden) heeft een nieuwe wet uitgevaardigd. Bij den eersten die nu nog op den electrischen zetel zal mogen gaan zitten zullen ze na de electrocutatie, de kunstmatige ademhaling toepassen, gedu rende vier uren. Als hij op dat oogenblik nog tot zijn zeiven niet gekomen is, mogen ze hem gemakkelijk den put in steken, en blijft de electrische stoel bewaard... in 't te genovergestelde geval zullen ze weer naar 'n ander middel moeten zoeken... de galg., de guillotine of zoo iets. In alle geval... lie ver ginder dan hier. Maar enfin... ik zit nu over die kwestie te zeeveren met handen en voeten, alsof er ons geluk van af hing. Dat ze ginder maar hunnen plan trekken en wij den onzen. EN IN DE FRANSCHSCHRIJVENDE Brusselsche pers kunnen ze maar moeilijk verdragen dat d'expositie ofte tentoonstel ling van Antwerpen zooveel succes heeft. Terwijl Luik half zooveel volk niet krijgt. Ze zijn jaloersch... en nu halen ze van alles uit den hoek om te bewijzen dat de regee ring niets doet om de expositie van Luik aantrekkelijk te maken en ze gemakkelijk te doen bereiken. Voor hen is Luik honderd maal belangrijker dan die van Antwerpen En nu moeten de Antwerpenaars het be zuren. Ze hebben de Tentoonstelling aan zien, niet als 'n expositie maar als een zaak om geld te verdienen Het zijn Joden. En nog van die zeever meer. Als de kleingeestigheid er meê gemoeid is! KENDE gij Lessing niet? Neen? Persoon lijk ken ik hem ook niet want... hij is al bij de twee honderd jaar dood. Hewel die Lessing was een duitsch schrijver, ne groote geleerde. En gelijk dat de gewoonte is bij de geleerden was hij ook dikwijls verstrooid. Op nen avond kwam hij thuis. Zijne meid die kwam open doen, herkende hem niet daar het donker was, zeide hemMijnheer Lessing is niet thuis. Mijnheer, hij is uit gegaan. Ha! hij is uitgegaan, antwoordde Les sing, goed, ik zal morgen wederkomen. Maar de meid had de stem herkend en deed haren meester binnenkomen, die gansch verwonderd was dat hij zich thuis bevond. IH8BBBBBflflBBBflBBBBflB99B!SBSBBZ Mengelwerk van De Poperinghenaar 6. ROMAN door JAC. BALLINGS. Deze, van geen gevaar bewust, kwam zacht schuifelend aangetreden Even bleef hij staan om een uil na te spiên, die daar kwam langs gevlogen... dan vervolgde hij zijn weg. Toen sloop de andere uit zijn schuilhoek te voorschijn en naderde met opgeheven knuppel den argeloozen wandelaar. Maar deze had eenig gerucht gehoord en keerde zich om... Niet vlug genoeg echter om den slag af te weren, want met de snelheid van een weerlicht viel de zware stok op het hoofd van Pol Dorem neer. De ongelukkige jongen slaakte een kreet... zijn handen tastten in 't wilde, als zochten ze een steun... maar op den eigensten stond zwaaide het wreede wapen weer door de lucht en smakte feller nog op den bloedenden kop. Toen zakte de burgemeesterszoon tegen den grond... een zindering doorliep zijn lijf, dat zich nog even in een stuiptrekking wilde oprichten en dan terugzeeg in 't mul van den weg en daar liggen bleef... roerloos. Maar de wraak van den knecht was nog niet gekoeld. Met een razende woede viel hij nu op zijn slachtoffer neer, zette de knieën op de borstkas van den vermoorde, sloeg zijn vingers rond den hals en neep ze als een schroefband zoo vast toe, dat er daar binnen iets scheen te kraken... Wel, Pol Dorem. siste hij, dat hadt ge niet gedacht, daar straks op het banksken... Een akelige grijnslach verscheen bp zijn DE MALHEUREN Die er gebeuren Met de treins, 't is wreed. Luistert wat er zich te Zagreb onlangs nog [voordeed Te Zagreb werd dus het Eucharistisch Congres gehouden. Om de feestelijkheden van den dag te sluiten zou er 's avonds een groot vuurwerk plaats hebben. Daarvoor was er een zeker aantal personen op de spoor wegbrug geklommen om beter het vuurwerk te zien. Maar... daar kwam de trein in volle vaart afgereden... De machinist bemerkte eerst de menigte op de spoorwegbrug samen gedrongen wanneer het reeds te laat was, om nog nuttig' te remmen. Op eenige minu ten tijd lagen er daar 20 dooden en 40 zwaar gekwetsten. Het bericht der ramp verwekte een paniek op het sportterrein waar het vuurwerk werd afgestoken; meer dan 20.000 personen snelden naar den uitgang van het stadion; hierbij werden nog 20 personen, meestal vrouwen en kinderen, min of meer ernstig gekwetst, 't Is triestig! NE MAN die veel tegenslag in zijn leven gekend heeft, al was hij ook keizer, was Frans Jozef I. Die, had hij nog geleefd, nu honderd jaar zou geworden zijn. Hij werd geboren in 1830, besteeg den troon in 1848 en stierf in 1916 na gedurende 68 jaar ge regeerd te hebben, 't zij vier jaar meer dan Koningin Victoria. Hij werd bijzonder ge troffen door den dood van zijn broeder, Maximiliaan, die vermoord werd in Mexico. Zijne schoonzuster Charlotte werd krank zinnig. Zijn 'eenige zoon Rudolf pleegde zelfmoord te Mayerling; de keizerin Elisa beth, zijne vrouw, werd vermoord, en, eindelijk, zijn neef de aartshertog Frans- Ferdinand werd ook neergeschoten te Se- rajevo. Volgens een beroemd woord: «geen enkel ongeluk werd hem bespaard BOER KRELIS ging op reis. Hij stapt op den trein, een compartiment binnen waar zich zes personen bevinden op elke bank: drij. Als hij daar zoo op zijn gemaksken zit, ziet hij achtereenvolgens naar de twee kan ten. Tiens, zegt hij zoo, op de andere bank zijn ze maar met drieën, terwijl wij op deze hier gevieren zitten. En hij gaat op de andere bank plaats nemen. Die boer Krelis zal ook het poeder niet uitgevonden hebben. CHINA, dat is een land. Dat van den eenen tot den anderen kant Bewoond is met menschen, die men noemt [Chineezen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB gelaat... Maar plots hoorde hij stemmenge- rucht in de verte. Dan herinnerde hij zich, dat hij ginds op de kermis van Geerdonck verschillende menschen van 't dorp had ge zien, waaronder de secretaris, die als naar gewoonte met zijn honden op gang was... Het lijk mocht hij hier niet laten liggen, dat zou vermoedens wekken... ging hij het verstoppen in de haag of het kreupelhout, dan zouden de snuffelende honden het spoe dig ontdekken... Een groote angst overviel hem nu... Hij sprong i-echt en tuurde met verwilderde oogen in 't ronde... Waar... waar blijven met dat doode lichaam? Een schup halen en een graf delven? Onnoozelheid... 't Zou te lang duren. Neen, neen! Het opnemen en 't ergens neersmijten in 't graan? Maai de honden! De doode moest weg van de baan. Als een uitzinnige draafde hij ettelijke malen op en neer. Dan nam hij plots een besluit en tilde 't lijk op zijn schouders, liep er mede naar 't hof, draaide de poort open en wierp zijn last neer in 't wagenhuis. Dan ging hij de poort spoedig grendelen... Hijgend keerde hij naar 't wagenhuis te rug. De doode lag daar met half geopende oogen hem aan te staren... Basiel nam een zak en wierp dien over t hoofd van zijn slachtoffer. Zou hij 't nu aandurven hier een gat te delven en er 't lijk in te verstoppen? Maar plots schoot hem een ander gedacht te binnen... De. steenput... Als hij 't lijk met steenen bezwaarde en daar in 't water liet zakken, was 't voorloopig goed geborgen, t Water diende toch maar voor de beesten; in huis hadden ze een pomp. Hij luisterde. Alles was stil. In 't hof roer de geen levende wezen. Vlug zocht hij zware steenen en dikke tou wen; hij sleepte het lijk naar den put, legde t op den steenen rand en bond er de stee nen vast... Dan wierp hij het omlaag... Daar zijn er veel bij die nog niet kunnen noch schrijven [lezen Zoo mannen als wijven. Ja, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, 80 per honderd van de chineesche bevolking, 't zij 350 miljoen menschen, is ginder onbekwaam van zijnen naam te zet ten. Men is dan van plan over heel het on metelijke rijk een groot net vaff lagere scho len te spannen, waar men zich met niets anders zal bezighouden, dan aan groote menschen leeren lezen en schrijven, 't Zal mij ginder een spelleken gaan zijn. Wanneer men het leerplan in zes jaar tijd wil door voeren zullen er ieder jaar 130.000 onder wijzers benoemd moeten worden. Dat ware onze plan, zie! Bij ons zijn er duizenden onderwijzers te veel... hewel! daj, ze zich ginder gaan presenteeren... maar natuurlijk zullen ze dan eerst een beetje chinees moe ten leeren... en 't schijnt dat het nog zoo'n gemakkelijke taal niet en is. Enfin... avis aux amateurs! 116.740 nieuwe schoollokalen zullen moeten bijgebouwd worden. De on kosten voor dit plan zullen zoo maar de bagatelle van 600 millioen frank kosten. WAT DAT OOK veel centen kost tegen woordig, dat zijn de huwelijksreizen ofte vwajage den osIn onzen tijd 'k spreke van over 'n twintig jaren als de menschen veel verstandiger waren is Marenta met 't Manneken uit de Maan ook op d'huwelijksreize uit gegaan. Marenta trok dan met haar Manneken direct te Antwerpen, naar St Anneken, daar bestelde ze dan een portie mosselen met de groote luxe en was 't precies niet. [frite Maar 'k herinneren mij toch nog dat het ons goed gesmaakt heeft. En 's avonds wa ren we alweer thuis. Tegenwoordig doen ze dat gansch anders. Nu trekken de jongge huwden naar vreemde landen voor hun «vwajage den os» naar 't Zuiden van Frank rijk, naar Italië, enz... en als ze dan thuis komen is hunne portemonnaie zoo plat als (ja als wat?) hewel... als de mijnen. MISS MERCEDES GLEITZE, ge weet wel die Londensche dactylo daar die 't kanaal is overgezwommen is ook getrouwd en als huwelijksreis is ze dan een toerken gaan doen in Turkije, met het inzicht de Darda- nellen over tezwemmen. En ze heeft het potvermillementen gedaan ook. De 6 kilo meter 500 heeft ze afgelegd in 2 uur 35 mi nuten. Enfin, iedereen zijne goesting, zei Pier Lawaai, en hij troefde zijn wijf af. LANGE LOWIE zijn schoonmoeder was erg ziek. En Lange Lowie had er veel meê afgezien, want 't was een echte tang ge weest van 'n wijf. Ze had zijn leven vergald. Ach, Lowie, zei ze, morgen zal ik er niet meer zijn, jongen. - Gij hebt ongelijk, schoonmoeder, ant woordde Lowie, van uit te stellen tot morgen wat ge vandaag kunt doen! DE WERKLOOSHEID wordt een ware verschrikking in de wereld van heden. In Groot-Britannië zijn er voor het oogenblik niet minder dan 2 miljoen werkloozen; in Duitschland 2.757.000 en er hangen masa- ontslagen in de lucht. In de Vereenigde- Staten, het land van de spreekwoordelijke welvaart, schommelt het getal van werkloo zen tusschen 4 en 7 miljoen. Daarin groeien de verbindingsdraden met het boljevisme, dat weet te verhalen van koortachtige be drijvigheid in het groote Rusland, van steeds stijgende productie, enz... Ja! ja, God weet wat er ons nog te wachten staat.. Van pest, hongerspood, oorlog en... werkloosheid., verlos ons Heer! EN WEET. ge beste Lezers en alderliefste Lezereskens (bijzonder de jonge vrijers en vrijsters) welke de ergste drukfout is? (Om ze te begaan moet ge zelfs geen drukker zijn.) Hewel, dat is: als men meent de hand van het meisje te drukken, en het is die van., haar moeder. ZEG EENS, ventje, zei mijnheer Kwispel- steert tot Jantje, ik heb uw vader eens noo- dig, waar is hij. O! vader? die is in de verkensstal.Gij zult hem dadelijk herkennen, want hij heeft een pet op. WAT DROEVIG is voor ons, Katholieken is het feit dat de macht der vrijmetselarij in Amerika schrikkelijk toeneemt. Volgens officieele gegevens bestaan er op het oogen blik in de Vereenigde-Staten 16.529 loges der vrijmetselarij met 3,303.620 leden; 't zij 30.104 leden meer dan verleden jaar. De Staat New-York telt 1.011 loges met 343.700 leden. Illinois 1.008 loges met 293.000 leden. Pensylvanië 565 loges met 212.803 en zoo gaat de treurige statistiek voort. Wat bij die mannen vooral telt boven God en zijn gebod Dat is het geld. En ze hebben veel geld... en met hun geld kunnen zij dan het geweten... ja! de ziel afkoopen van velen hunner rrjedeburgers. Want, hoe ongelooflijk het ook moge schij nen, er worden menschen gevonden die voor het onnoozel sommetje van 100 dollars, be reid zijn, zich in de loge van de vrijmetse laars te laten opschrijven. Triestig... maar toch zoo! OVER EENIGE dagen had ik een an nonce ofte aankondiging gelezen in een gazet: zij was zoo samengevat: Insectendoodend raiddel. Ik bezit het beste middel om bladluizen rupsen en andere tuin-insecten te dooden Stuur mij 5 fr. 50 en gij ontvangt het middel franco bij u thuis. Het geld zal worden terug gegeven indien het middel niet krach tig is. Marenta zei me zoo, Manneken, riskeer maar vijf frank en half want onzen hof krioelt van 't ongedierte. Dat heb ik dan gedaan... Maar of ik 't mij beklaag! Luis tert. Voor mijn vijf frank vijftig kreeg jk een klein doosje met een houten hamertje en het volgende brief ken: «Neem ieder in sect afzonderlijk vast. Leg ze op een steen. Waak er op dat ze niet weg springt. Neem het hamertje en sla ermeê op den kop van het beestje. Herbegin als het van den eersten keer niet dood is, ge zult, met een weinig volharding, verstomd zijn van den bekomen uitslag. En om u de waarheid te zeggen ik was ver stomd en ik ben nog verstond... over den durf van dien «Insectendoodenmiddeluitvin- der En tot mijn spijt Ben ik 5 fr. 50 kwijt Maar 'k mag van geluk nog spreken Dat Marenta zich niet kan wreken Daar zij het is, die mij had aangeraan Op zoo'n middel rap de hand te slaan. Afgeloopen, voor vandaag En ik eindig met 'n wensch: 't is deze: Dat de Zondag voor u allen, Vreugdig en ook zalig weze. 't Manneken uit de Maan. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vana 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie v toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lote; worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats hek ben: den 1 Sept. den 1 Sept. den 1 Sept. den 10 Sept. den 10 Sept. den 20 Sept. den 20 Sept. den 20 Sept. 1 lot van 250.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 1 lot van 500:000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. den 10 Oct. den 10 Oct. den 15 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 millioen 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naam! Maat., Beursstraat, BRUSSEL Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingbt Ernstige Agenten worden gevraagd IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB STAD POPERINGHE Een doffe plons weerklonk... een tijdeken borrelde het water omhoog... dan was alles afgeloopen... Uit het wagenhuis sleurde Basiel een hop staak... Daarmee peilde hij even de diepte van den put en voelde meteen dat het lijk op den bodem lag... Hij bracht de staak ter plaats terug, ontgrendelde weer de poort en snelde, heel omzichtig, terug in de richting van Geerdonck. Daar kroop hij ergens in een stuk graan en bleef er liggen tot 's mor gens, precies als een zatterik die zijn roes uitslaapt. De menschen die vroeg naar 't veld trokken, vonden hem daar, en seffens was 't allen kanten geweten, dat Basiel Tripsaad, die trouwen ging met 't zwarteken van den smid, nog al dapper de Geerdoncksche ker mis had gevierd. Toen hij dien morgen naar de Winning- terugkeerde, ontmoette hij juist den burge meester, die vragen kwam hoe laat zijn zoon den vorigen avond van daar vertrokken was. En Marieken wist ook niets anders te zeg gen, als dat Pol, volgens gewoonte, klokslag tien uur, naar zijn huis was teruggekeerd. 't Nieuws van de verdwijning bracht een groote beroering in het anders zoo stille dorp, en zooals het in dergelijke omstan digheden gewoonlijk gaat, kwamen de meest tegenstrijdige berichten de opzoekingen nog bemoeilijken. Ze hebben Pol 's nachts in Geerdonck op de kermis gezien met een meisken... deed een gerucht de ronde. Ze hebben hem ontmoet in de dreef van den watermolen; hij stond er met een vrouwmensch te klappen. Hij is voor een dag of drie naar Brus sel, op rabot... Hij ligt ergens in een stuk graan, zijn roes uit te slapen... Zoo wisten de babbelmonden te vertellen en allerhande praatjes, waar geen zierken van waar was, liepen door het dorp. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD OP VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 om 6 ure namiddag. DA GO R D E 1. - Goedkeuring van het Proces-Verbaal der laatste Zitting. 2. - Aanvraag tot het inrichten van eenen openbaren en regelmatigen autobus dienst tusschen Rousbrugge-Haringhe en Yper. 3. - Begrooting der Staatsmiddelbare School voor 1931. 4. - Begrooting der Kerkfabriek van O. L. V. voor 1330. 5. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van St Bertinus. 6. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van O. L. V. 7. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onder stand. 8. - Goedkeuring van Lastenboek en Bestek voor de Onderhoudskosten aan de ge meentelijke Steenwegen van groot Ver keer. 9. - Goedkeuring der Aanbesteding van de gewone Onderhoudswerken aan de ge meentelijke Steenwegen van groot Ver keer voor 1930-1931. 10. - Verkoop door de Kerkfabriek van Sint Bertinus aan de Stad van een Streep- ken grond op de Botermarkt. 11. - Aankoop door de Stad aan de Kerk fabriek van St Bertinus van een streep- ken grond op de Botermarkt. 12. - Afstand door de Société Générale Bei ge de Distribution Electrique aan de Société Centrale Gaz et Electricité te Brussel van haar vergunningskon- trakt voor het leveren en verdeelen van Electriciteit aan de Stad. 13. - Goedkeuring der Aanstelling door het Schepeneoliegie van een tusschentijdige Ontvanger der Stad. 14. - Benoeming van den Gemeente-Ontvan ger. 15. - Mededeelingen. NATIONALE BETOOGING TER EERE DER MISSIONARISSEN VAN CONGO op Maandag 1 September te Antwerpen Onder de hooge bescherming van Z. M. den Konng, van Z. Em. Kardinaal Van Roey, van al de Belgische Bisschoppen en van de hoogste Katholieke en Koloniale Persona liteiten, wordt op 1 September e. k. te Ant werpen een groote nationale betooging inge richt ter huldiging onzer Missionarissen van Congo. Tot alle missievrienden wordt een dringen de oproep gedaan om deel te nemen aan deze betooging, die een grootsch huldebetoon van geheel de natie worden moet. Hieronder volgt het programma: 10 uur: Ontvangst ten Stadhuize der Mis sionarissen van Congo, thans in Belgie ver toevend. Toespraak van den Heer Burge meester. 10 uur: Bijeenkomst der afvaardigingen vóór het Stadhuis. Stoetsgewijze optocht naar O. L. Vrouwkerk. 11 uur: Te Deum. 13,30 uur: Bijeenkomst der betoogers aan de Harmonie. 14,15 uur: Vertrek van den stoet naar de Tentoonstelling. 15 uur: Algemeene vergadering in de groo te Feestzaal. Rond 16 uur zal alles beëindigd zijn. 31 Z H. Raymundus Nonnatus, H. Isabella. 1 M H. Egidius, abt, H. Verena, maagd. 2 D H. Stephanus, Gel. Margar. v. Leuven. 3 W H. Remaclus, biss. van Maastricht. 4 D H. Rosalia, m., H. Irmgardis, m., H. Ida. 5 V H. Laurentius Justianus., H. Bertinus. 6 Z H. Onesiphorus, m., H. Zacharias, pr. Gebruikt Chlcorel WYPELIER-TAFFIN t Is de beste. TOEN VLAANDEREN GROOT WAS, door A. O'Flanders. Uitgave Excelsior Brugge. Prijs 20 fr. Het boek draagt als motto: hoogschatting van eigen verleden waarborgt best een eigen toekomst, en is opgedragen aan Guido Ge- zelle, den levenswekker van Vlaanderen. Hiermede wordt het doel van het boek aan geduid: de Vlamingen wijzen op hun glorie vol verleden om ze tot nog grootere daden aan te zetten. Met fierheid te wekken, wil hij leven wekken. Het boek brengt ons zantingen in vreemde landen, meer in 't' bijzonder in Italië en Groot-Britannië en is eene overrijke bron voor de kennis van Vlaanderens betrekkin gen met die landen. Zeer warm aanbevolen. i - jj aaHEÜiaH&PEMKEi&HBKHHSBBHIia&SHi Vanwaar die praatjes kwamen, wie ze eerst uitstrooide, wist niemand; maar ze groeiden aan tot vreeselijke histories en 's avonds was het 't gansche dorp door ge weten, dat Pol als een hond afgemaakt was en zijn lijk ergens in de velden verstopt lag. De menschen trokken er op uit, met schuppen gewapend. Ze liepen langs hagen en wegen, door weiden en velden, bleven staan waar de grond versch lag omgewoeld, doorzochten de grachten en greppels; maar al hun werk en moeite was tevergeefs. Dan kwamen ze tot het besluit, dat het lijk in een korenveld zou liggen en ze wachten moesten op den oogst, als de maaiers het graan zouden pik ken. Dat was ook het gedacht van Basiel, die ijverig had meegezocht, aan den kant van den watermolen. Dat zoeken en graven duurde nog een dag of twee, dan gaven de menschen den moed op. Ook de nieuwe praatjes werden niet meer geloofd, en een week later werd er over de geheimzinnige verdwijning niet meer gesproken... Pol Dorem lag nog altijd in den Steenput. Maar daar kon of mocht het lijk niet blij ven. Basiel bemerkte met ontsteltenis dat de paarden den kop van het water wegkeerden als hij hun te drinken bracht... Er steeg een flauwe geur op uit de emmers, telkens hij ze volgeput naar den stal droeg Als de koejongen dat ook gewaar werd, zouden ze misschien argwaan gaan koesteren en den put onderzoeken. Dan zouden ze misschien hem gaan ver denken; ja, dat stond vast en zeker. De mannen van 't gerecht gingen dan komen om hem te ondervragenniemand had iets gezien of gehoord, maar die kerels waren zulke fijnaards... met allerhande vragen wis ten ze iemand te vangen... En daarbij, als Maandschrift voor radio-vulgarisatie, -tech niek en -wetenschap. Redactie en Beheer: De Somerstraat, 5, St Amandsberg (Gent). Jaarinschrijving, 30 fr., Postcheck: 213.877. In het jongste nummer treffen we eene studie over Radio en Lichtbeelden ter ver fraaiing van het landelijk Leven» (vervolg), verder: Radiodistributie, Huisvrouw en Ra dio, Verleden en Toekomst der Televisie. Onder de technische bijdragen vinden we: Electrische gramofoon-weergave (1' ver volg) Q. R. V. of Korte-golf ontvangers en zenders rubriek, Het Liefhebbers zendstation, Een selectiviteitsfilter, Gelijkrichting bij middel van Oxymétalenz. Ten slotte me dedeelingen u idaedfcrlos ibu- aare .1 dedeelingen uit de radioclubs en allerhande nieuwsjes uit binnen- en buitenland. Eeredienst der H. Kleine Theresia Wij vieren nu de 9 Donderdagen, die haar feest van 3 October voorafgaan. Wij verwachten de geloovigen in groot getal, toekomenden Donderdag, voor de So- lemneele Mis van 7 u., te hunner inzicht opgedragen, en in het Lof van 7 té u. door hen gezongen, waarna hunne aanbevelingen zullen afgeroepen worden. HBBIHIHniUHBBBIU&llBin Het Vlaamsch Economisch Verbond heeft aan den Heer Minister van Nijverheid, Ar beid en Maatschappelijke Voorzorg volgend schrijven doen toekomen: Hooggeachte Heer Minister, Door eene der bij ons Verbond aangeslo ten instelling wordt ons een omslag overge maakt, dragende als hoofding, naast de vermelding van het Ministerie onder Uw beheer, deze der Wereldtentoonstelling van Luik 1930. De omslag bevat een oproep tot een Con gres international d'Enseignement Commer cial supérieuren is, schoon hij ook ver spreid wordt in het Vlaamsche land, uit sluitend in de Fransche taal gesteld. Bij dit reeds betreurenswaardig feit komt zich ech ter de wezenlijke ongelooflijke omstandig heid voegen, dat de eerste bepaling van het Congres, op den omzendbrief afgedrukt, luidt, dat les langues officielles du Congres sont le frangais, l'allemand et l'anglais (dat dus de officieele talen van het Congres zijn het Fransch, het Duitsch en het En- gelsch) Door deze bepaling wordt dus de Neder- landsche taal, de taal der overgroote meer derheid van 's lands bevolking, uit den schoot gebannen van vergaderingen, waar zij, eerstens wegens het feit dat zij een onzer landstalen is, tweedens om reden dat zij de voertaal is bij eene der Belgische Staats- hoogescholen en derdens dat zij daarbij de gemeenschappelijke taal is van landen met een glorierijk handelsverleden, haar plaats als vanzelf aangeduid zag. Wij vertrouwen, hooggeachte Heer Minis ter, dat Ued. het met ons zult eens zijn om dergelijke houding tegenover de Nederland- sche taal te betrouwen en met ons in te stemmen om te verklaren dat dergelijke krenkende handelwijze tegenover het Vlaam sche volk niet van aard is om de gevoelens van verzoening tusschen Walen en Vlamin gen te bevorderen. Gelief ons toe te laten U te verzoeken, hooggeachte Heer Minister, ons in de gele genheid te willen stellen onze opdrachtge vers de verklaringen mee te deelen die U nopens het opgeworpen incident zouden ver strekt worden en U tevens de betuiging te bieden onzer gevoelens van hoogste achting. De Alg. Secretaris, Voor den Voorzitter II. Melis. De Ondervoorzitter, Jos. A. L. Vermeulen. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is sprekelijk foor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVICK, den 2" Zaterdag der maand, van 9 té tot 12 uur, in Het Kapitel Te YPER, den 1" en 3' Zaterdag der maand, van 9 té tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Provinciaal Raadslid: Hiiaire Lefebvre zal zitdagen houden: 1. - Te RENINGHELST, van 8 té u. tot 10 u. 's morgens, eiken 2' Zondag van de maand, in de herberg Rozendaal 'nevens de Kerk). 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 té u' 's mor gens, eiken 4° Zondag van de maand, in het Gemeentehuis. IBBBBBBSBRBBB^BBBSRSBBSiBBBflBBB BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. CRISTMAS: Scotch-Type 9 fr. de bak v. 12 flessch. 24 fr. de bak v. 24 kl. fi. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. .15 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in hesschen en presva ten 't lijk gevonden werd in den put, moest hij er nooit meer aan denken Marieken in zijn strikken te vangen... Hij was nu eenmaal begonnen en moest het werk voleinden. Het lijk mocht in het water niet blijven, het moest er uit: het moest... moest... moest. In den dag rijpte hij allerlei plannen in zijn kop, hoe hij t zou te werk stellen om het uit 't water op te visschen, en waar hij er dan mee blijven ging... Daar, achter den oven hadden ze verleden jaar kalk gelescht, en lag daar nog een rechthoekig hol gedolven... meer dan eens was 't ter spraak gekomen dat gat toe te stoppen, want zooals 't daar nu lag, bleef het een gevaar voor menschen en die ren. Nu weer was hij er met Marieken over begonnen, en ze vond het goed en wel dat de koejongen er in den achtermiddag mee beginnen zou De koejongen niet, had hij toen driftig geantwoord, zoodat ze ervan verschrok... wat kent dien uil daarvan... Ik zal 't zelf doen. Er ligt daar nog een hoop ouden brol... gebroken flesschen, stukken verroest ijzer, oude potten en pannen, 'k Zal dat allegaar zelf ingraven, dan ben ik zeker dat het goed werk is... Gelijk ge wilt, zei Marieken. Even later zag ze hoe Basiel druk op langs alle kanten de scherven en versleten goed bijeen zocht... Hij heeft weer zijn kuren, dacht ze; t is beter hem maar gerust te laten. Want als 'lij 'o in den kop krijgt, laat hij hier alles liggen en trekt er van onder... En we hebben hem te zeer van doen... Hij werkt en slaaft alsof 't voor zijn eigen is, dat hij boert... Zoo redeneerde Marieken en ze liet Basiel stilaan betijen. Dien eigensten nacht kroop Basiel, rond twaalf uur, uit zijn bed, in den paardenstal. Buiten was 't helle donker en onheil spellend gierde de wind rond de hoeken der eenzame hoeve, terwijl, in dikke druppels, de regen kletterend nederstroomde. Behoedzaam sloop de knecht naar den steenput Vischhaak en koorden lagen in 't wagenhuis gereed. Hij wist het gerièf in den donker te vinden; maar toen hij er mee aan 't graf van den vermoorde stond, brak het koud zweet hem uit en begon hij over het gansche lichaam te beven, zoodat zijn tanden op elkaar klapperden. Neen hij voelde er den moed niet toe om dat rottende lijk uit den steenput op te halen, het naar den kuil achter den oven te slepen en 't daar opnieuw in een graf te smijten De pestreuli die er uit het water opsteeg deed hem walgen en zijn maag kee- ren, zoodat hij brakensgereed het hoofd te gen de steenen drukte, en er met bovenmen- schelijke inspanning in gelukte den hoest te smooren, die uit zijn binnenste omhoog welde. Wat ben ik begonnen... en meteen vaagde hij het koud zweet weg, dat hem van 't voorhoofd leekte... Even dacht hij er aan het lijk te laten liggen en er van door te trekken... ver, ver weg... de grenzen over, naar Amerika. Maar dan stond het vast dat de moordgeschiedenis weldra uitlekken zou en men hem, was 't vandaag niet, dan toch morgen, als moor denaar ging aanhouden. En dan was 't gedaan met Basiel Trip zaad, gedaan voor goed; gedaan met boeren op 't hof de Winning, gedaan met hopen op Marieken... Driftig schudde hij den kop. Neen, neen... geen zwakheid, 't Lijk moest uit den put. Binnen een uur was alles voorbij... Knarsend schoven zijn tanden over elkaar, terwijl hij den scherpen driehoekigen haak in 't geheimzinnige water over en weer sleepte. ('t Vervolgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5