Een Erfprins is saloren Kam. lliaaiseüs MM nationals Hooisniososieiiing flnimerpen. Midieüg san mi esdaaüiee» VERWARMT (j ES I"ONDERIES BRUXELLOISES Badaar* de Tcuisten en Oneenigheden,.... De Christene School ME LOT TE HEf'HEVEN IS DUUR! ZUINIG Prioraat der Zusters Benedictinessen. Kerkuuijding te Beceiaera, Politiek OVeraieht Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Generaal JACQUES ZONDAG 14 SEPTEMBER 1930. WEEKBLAD 35 CENTIEMEN 27e JAAR. N 37. Abonnementsprijs per Jaar: Andere landen40 fr Congo: Frankrijk (per ppst) In 't Land: In Stad: 35 fr. 35 fr 18 fr. 17 fr TARIEF Kleine Berichten I fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. rnmmm IMI1IL.UW Alle annoncen zijn vooraf te betalen |en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570.! Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen |Prijzen op aanvraag. NA HET EUCHARISTISCH CONGRES Een onvergetelijke dag! Een dag vol ont roering en christelijke fierheid. Dat is de indruk welke alle katholieken van Mechelen hebben medegedragen. Wanneer men die ontelbare toegestroomde menigte mannen en jongelingen, zingende en juichende langs den Triomfgang van Je zus in de Eucharistie, beschouwde, dan kwa men onwillekeurig deze woorden op de lip pen: Wat zijn er nog velé brave christehe menschen in Belgie. Want hun aanwezigheid te Mechelen was voor velen een daad geweest van roerende opoffering en diep geloof. Dezen uit Eupen- Malmedy, uit het Zuiden van Luxemburg en uit de diepste hoekjes van West-Vlaande ren waren van 's morgens 3 en 4 ure vertrok ken, om verre over middernacht terug thuis te komen. En allen zongen langs den weg, met geestdrift in de stem, met ontroering in de oogen, met opgeheven hoofd of gebogen knieën. Het was een prachtige aanblik, de H. Mis op de Groote Markt, de slotplechtigheid op de Wilsonlaan, de lange rij prelaten en bis schoppen. Het schoonste en prachtigste van al was nog die ontelbare menigte, toege stroomd uit alle gewesten van het land. Ja, er is neg veel geloof in Belgie! En onze dank gaat uit het diepste van ons hart naar ons doorluchtig klaarziend Episcopaat, naar Z. Em. Cardinaal Van Roey, die deze heer lijke godsdienstige plechtigheid, hebben ont worpen en verwezenlijkt. De ontroering stond te lezen op de bleeke gelaatstrekken van onzen beminden Cardi naal, wanneer Hij, door die jubelende en zingende menigte, de H. Hostie ronddroeg. En hoe kon het anders of deze onverge telijke manifestatie van Geloof en Liefde, moest het hart onzer bisschoppen met vreug de en ontroering vervullen. Een vreemdeling zegde ons: Gansch het katholiek Belgie was te Mechelen! Dat is zoo. En daarom gaat onze verdub- beide dank naar ons doorluchtig Episcopaat, omdat het dat te Mechelen mogelijk heeft gemaakt en volbracht. De bisschoppen van Belgie hebben weer alle katholieken, tot welke schakeeringen zij ook behooren, of zij Vlaanderen of Wallonië bewonen, verzameld rond één groot gedacht, rond ééne groote liefde: de Eucharistie, het geloof Velen in Belgie gelooven nog diep. Velen in Belgie. strijden nog voor hun geloof. Dat heeft de manifestatie van Mechelen bewezen. Als Christus-Koning in de Eucharistie verschijnt boven de hoofden der Belgische katholieken, dan smelten hunne harten sa men tot een groote liefde voor een groot Ideaal: het heil der zielen. En het is niet de minste verdienste ge weest van onze doorluchtige bisschoppen alle katholieken in Congres te hebben samenge bracht, gelijk dat vroeger te Mechelen nog gebeurde, met één programma, met één uiting, in ééne liefde: het geloof. Moge dit ééne ideaal alle katholieken, ook na het Congres, blijven beheerschen: zoo klonk trouwens, de.roerende, de dringen de, wij zouden haast zeggen, de angstige op roep, welken de Cardinaal als een laatste echo van al het heerlijke, tot ons allen richtte. Wanneer de laatste gezangen waren ver zwonden, wanneer de knielende menigte weer was opgestaan, wanneer het Christus regnai door de lucht daverde, wanneer de zegen was gegeven met het Allerheiligste, sprak Zijne Eminentie van op het altaar overal gedifïuseerd een korte, maar zeer welsprekende slotrede Uit, die diepen indruk maakte en met donderende toejuichingen door de duizenden aanhoorders werd begroet. Onder meer zegde Zijne EminentieAan U, Jezus, vraag ik op dit plechtig oogenblik: Dat uw blikken met welgevallen rusten op deze ontelbare menigte. Bedaar de twisten en de oaeetiigheden die haar al te dikwijls verdeelen... Het is geen lyrisme te beweren dat bij deze woorden de ontroering zichtbaar veler harten vervulde. De Cardinaal had daar luidop gezegd wat alle katholieken meer dan ooit onderling moeten betrachten: de eendracht! Ja, de tijden zijn zoo, dat wij allen tot plicht hebben de twisten en de oneenigheden onder katholieken te bedaren en te verwij deren. Wie om zich heen ziet, voelt dat, bemerkt dat, weet dat. In Belgie zelf, het land dat op tien jaar op alle gebied zulk een heerlijke vlucht nam, bewonderd door de vreemde naties, in Bel gie zelf wordt zoo kwistig, zoo boos, zoo hate lijk het zaad der twisten en der verdeeld heid uitgestrooid, dat onze heiligste belan gen: het geloof, de wetten der Kerk, de christelijke school, er tenslotte de ergste ge volgen van zouden dragen. Mechelen moet alle katholieken tot over weging stemmen, tot eendracht oproepen. Ons niet laten verdeelen door allerlei ■zaaiers van onrust, door ophitsingen, door negatieve afbrekers. Één van hart en betrachting, kunnen wij ■daartoe niets beters, niets zekerder doen dan ons te scharen rond ons doorluchtig Episcopaat, Zijn wil weze de onze; zijn voor schriften wezen onze wet; zijn liefde weze deze van alle katholieken. En dan zijn wij zeker den goeden weg te bewandelen. WAT DE KATHOLIEKEN AAN HET EUCHARISTISCH CONGRES VAN MECHELEN TE LEEREN HEBBEN Duizenden en nog duizenden Katholieken zijn te Mechelen geweest; ouderen en jon geren, mannen en vrouwen, van alle standen en uit alle gewesten. En 't was er feeste! 't Ging er om 't vie ren van Christus-Koning, van den Liefde- koning in zijn Eucharistie. En Christus werd er gevierd en gehuldigd :zooals een koning het geweest is. Onvergetelijk zijn die dagen! Wat is er al niet besproken en besloten «""veest in die talrijke Congresvergaderm 1 's Zon dags dan, als die ontelbare massa de Houwe en Trouwe aan Christus uitriep, dan moest de grootste koelbloed nog begeven om die machtige zielsontplooiïng mede te voelen, om die geestdriftige geloofsbelijdenis mede te leven. Veertien dagen zijn voorbij. Het Eucha ristisch Congres is verloopen en goed ver- loopen! Bij velen, helaas, zal het Congres worden iets uit 't verleden, heel schoon, maar... voorbij. En toch, nu begint uw werk, Katholieken van de daad! Nu moet gij handhaven en uitvoeren wat ge daar besloten hebt! Nu moet gij de geestdriftige gevoelens van Mechelen omzetten in daden. Mechelen is de centrale geweest die u voor langen tijd moet leveren de drijfkracht voor uwe Katholieks Aktie. Mechelen is de lichtfakkel geweest die u een rechten en klaren weg heeft gebakend in het duistere van deze kleinzielige wereld. Mechelen is de gloeiende haard geweest waar Jezus' vuur u heeft verwarmd en opge- mouterd tot vertieren strijd. Mechelen is de wekker geweest die velen onder u heeft gewekt uit een ijdelen slaap: Wat, slapen, voor u die den naam van Katholieken wilt dragen! Slapen, als zooveel anderen dubbel werken en wroeten! Slapen, als er zooveel werk op den winkel is en zoo veel strijd in de lucht hangt! Op, mannen, en rap de oogen uitgewreven opdat ge zien zoudt; op, ten strijde, voor uw geloof en uw zeden! Hebt ge dan niet gevoeld dat het schou wing was te Mechelen, schouwing der ka tholieke troepen? Daar heeft het ordewoord geluid: Ten strijde voor Christus! Ons volk moet hernieuwd worden in Christus! Gij, Katholieken, weest Katholieken van de DAAD. Uwe daden moeten stichten, 't moeten voorbeelden zijn. Gij moet toonen dat ge zijt: Kinderen des Lichts. Deelt het Leven mede aan al uw broeders, het Leven dat gij in u zult dragen door uw vereeni- gingsleven met de Eucharistie. Laat eens voor goed weg kleingeestigheid en slapheid en onverschilligheid om te werken en te strijden, voor wie?... voor Christus, want in Christus dient ge alles. Christus moet heerschen. Doet Hem heerschen. Christus wil zijn volle rechten over u; geeft ze hem. Christus roept u ten strijde in de rangen der Katholieke Aktie; daar zal men u allen vinden. En dan, dan alleen, zullen we zien ver- wezentlijken dien zegekreet, zoo machtig en fier door die duizenden te Mechelen uitge roepen Christus vincit. Christus regnat. Christus imperat. iBrafaBBBBin HET ELFDE CONGRES TE ANTWERPEN Zaterdag 1.1. werd te Antwerpen, in de lokalen van den Burgerkring, onder voor zitterschap van Professor Bouweraerts, de eerste zitting gehouden van het Elfde Con gres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond. Door den heer advokaat Valvekens, alge meen sekretaris van den Landsbond, werd een algemeen overzicht over de werkzaam heden van den Kath. Vlaamschen Lands bond, sedert het Congres van 1929 en ver slag over den toestand gegeven. M. Valvekens bracht in zijn verslag een warme hulde aan Eerw. Pater Claes, de ge wezen schrijver van den Landsbond. Aan hem, zegde spreker, is het te danken dat de Landsbond zoo groot en zoo machtig gewor den is. Er werd dan gehandeld over de Vervlaam- sching van 't Leger; de Vervlaamsching van het Burgerlijk Gerecht, de Vervlaamsching der Openbare Besturen; over de Vervlaam sching der Gentsche Hoogeschool. Hierover hadden grondige besprekingen plaats en werden telkens de gepaste besluiten ge troffen. Het Congres heeft zich eensgezind uitge sproken om VERWERPING te vragen der bij den Senaat ingediende ontwerpen op het lager en middelbaar onderwijs, en verzocht met aandrang de katholieke mandatarissen in Kamer en Senaat deze te verwerpen. In de slotvergadering van dit prachtig .ge lukt Congres werd eene diepe hulde gebracht aan den verdienstelijken Katholieken Vlaam schen voorman Frans Van Cauwelaert, bur gemeester van Antwerpen. Uit de schitterende dankrede van heer Van Cauwelaert geven wij enkele zinnen: Nu is er de bewustwording van het vlaamsche volk. Het is wakker! De volledige ontwaking komt, zoo zeker als morgen de zon weer zal oprijzen! Nu is het oogenblik daar om onverzette lijk, onverbiddelijk alles door te drijven. De eindstrijd is begonnen. Hetzij dit of dat op den voorgrond dringt, eerst die wet of vooraf de anderen, in elk geval gaan we naar de verwezenlijking van ons programma. Wanneer de strijd in het parlement zal zijn geëindigd, dan eerst zal aanvangen den strijd van de honderdduizenden vlaamsche leiders, om alles te bezielen. Indien Vlaanderen niet beter werde, niet geleerder, welstellender, niet hooger werd opgevoerd, dan zouden wij de gebrachte offers als nutteloos dienen te beschouwen. Er komen bij onze jonge mannen en vrou wen de embitie Vlaanderen. Een tijd van nieuwe klassieke schoonheid wachten wij voor het nieuwe Vlaanderen, en ook dit is er bij noodig: Dat in plaats van geest van kleinkritiek en scepticisme, bij allen de ambitie heersche om uit liefde voor Vlaanderen een stap hooger te zetten op de ladder van geest of kunde of tech niek! Op plechtige wijze geeft de heer Van Cauwelaert nog de verzekering dat hij, en met hem de katholieke mandatarissen, op geen enkel gebied een oplossing zullen voor staan of aanvaarden die niet paal en perk stelt aan de kultureele herwording en zich geheel aansluit bij het begrip der eentalig heid en der kultureele gaafheid van het vlaamsche volk. Het Elfde Congres van den Landsbond is een geslaagd Congres geweest. Vlaanderen heeft herhaald de wegen belicht, zonder schaduwpunten, langs waar het met vasten tred opgaat naar zijn volledigste herwording. La Libre Belgique gelooft niet dat de debatten en de stemmingen op het Congres van den Kath. VI. Landsbond bevredigenden invloed zullen uitoefenen voor wat betreft het van de baan ruimen der Vlaamsche kwestie. Laten wij geen mosselen roepen voordat ze aan wal zijn. Voor wat ons aangaat, wij hopen dat zij, die het oplossen van dit vraagstuk tot heden zoo moeilijk maakten, door vast te houden aan hun evenwaarde-stelsel, nu eens ein delijk zullen inzien dat er rechtzinniger, edelmoediger, rechtvaardiger dient gehan deld tegenover 't Vlaamsche volk, dat zich niet meer laat paaien gelijk een poedel welken men een been voorsmijt, doch er op staat zijn gewettigde vorderingen erkend te zien en voldaan. Het tijdperk der brokjes, der tegenpresta ties, der koopjes is bepaald afgesloten ieder het zijne, ieder zijn volle recht, dan wordt de vriend - ap hecht, de goede ver standhouding dia aam. Dat moet men eens wel begrijpen aan den overkant der barricade, en er zijn inzichten en daden naar regelen. Gebeurt dat, dan is 't amen en uit met den taalstrijd in Belgie, en kunnen alle goedgezinde Belgen al hun bezorgdheid en hun krachten aan wat anders en wat meer vruchtbaars wijden. gKfiMQSaSBBSBHSBMSaHiailBaaBSBaS Ontwikkeling en opvoeding dat zijn de grondslagen van het katholiek onderwijs. En dat alleen is een volledig onderwijs. Op de allerhoogste vragen, het levensdoel en de bestemming van den mensch betref fende, moet het onderwijs antwoorden en verklaring geven evenals het de tijdelijke wetenschappen in de hoogst bereikbare ma te dient te onderwijzen. Als zedelijk wezen, heeft de mensch hooge verplichtingen te vervullen. Plichten tegenover God, zijn ouders, zijn eigen, tegenover de gansche samenleving. Dat moet het kind onderwezen worden. Dat is de opvoeding. Met de eerste indrukken moet zulks sa mengaan. Met het opengaan en opbloeien van het kind, opdat die verplichtingen, die levens opvattingen, met het verstand en den wil zouden vergroeien en van dooi-wegende in vloed zouden blijven het heele leven'lang. Ga het maar zorgzaam na: waar zulke op leiding ontbreekt is het over 't algemeen de zelfvergoding welke de bovenhand neemt, en daar worden ook wel de ouders in d'eerste plaats het slachtoffer van. Het Christelijk onderwijs is de bronader, waar de levensbron der samenleving uit op borrelt en voortstroomt. Uwe kinderen, vader en moeder, ze zijn toch de levende krachten der toekomst; de room van de melk; de kleur van de bloem, de geur van den balsem; de vrucht van de plant; de glans van het edelgesteent. Eenmaal dienen zij de christeiijke-fiere vreugde der ouders uit te maken, door hun offervaardigheid, door hun kennis, door het ideaal dat ze nastreven. De middelen daartoe en de bezieling er voor, worden hen in overvloed door het christelijk onderwijs bedeeld. Overweegt 'het maar, vader en moeder: de liefde van uw hart, de klaarheid van uw verstand zullen het eensgezind verkondigen, dat ge uw kinderen geen grooter erfdeel kunt schenken dan het fortuin van een ver zorgde opvoeding, een christelijk onderwijs. Wij redeneeren met U; gij zult de beslis sing nemen, in volle vrijheid, maar ook in de volste verantwoordelijkheid van uw ouder lijk gezag een gezag dat staat het aller naaste bij God! Vader, moeder,! Die overtuiging draagt ge in U; deelt ze ook mede aan uw vrienden en kennissen. !S Wiet geen Ontroomer voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden melkbak draaiende op eene spil benut- Nieuwe blijdschap voor deri lande. Prinses Astrid heeft Zondag het leven geschonken aan een zoon. De gelukkige gebeurtenis heeft plaats ge had in het Kasteel van Stuyvenberg, 's na middags, te 16 u. 25. De Hertogin van Brabant en de jonge Prins zijn welvarend. De Koning, de Koningin en prins Leopold waren in het Kasteel van Stuyvenberg aan- wetijdens de verlossing van Hare Konink lijke Hoogheid. De jonge prins heeft den naam van Bou- dewijn ontvangen. Zijn andere voornamen zijn: Albert - Karei - Axel - Maria - Gus- taaf. Een uur na zijn geboorte, werd Prins Bou- dewijn door den pastoor-deken van Laeken den nooddoop toegediend; Z. M. de Koning was peter. Het officieel doopsel zal over een maand plaats hebben. «3B»BBBEBg$SBg£BB£BS8BaSSaSBBX 19 October tot 26 October 1930 12.C90 fr. Prijzen voor de hop van Aalst en Poperinghe De Belgische hopplanters en de hopbon den alleen mogen aan dien prijskamp deel nemen. De Belgische hopplanters worden tot de afzonderlijke prijskampen aanvaard, enkel met hop van hun eigen teelt. Zullen aan de gezamenlijke prijskampen mogen deelnemen alleenlijk de wettig er kende beroepsvereenigingen, waarvan ten minste tien leden aan de afzonderlijke prijs kampen deel nemen. De stalen moeten 2 kilogr. (vier pond) hop Inhouden: deze hop mag niet gesulferd noch geperst wezen ais voor den handel. De hop zal als volgt gerangschikt worden: 1° Afdeeling. - Hop van Aalst-Assche 1° Reeks: Witte Rank; 2° Reeks: Groene Bel; 3° Reeks: Coigneau; 4° Reeks: Vreem de variëteiten in deze streek gekweekt. 2° Afdeeling. - Hop van het Land Pope ringhe: 1° Reeks: Buvrinsche hop; 2° Reeks: Witte Rank; 3° Reeks: Vreemde in 't land gekweekte soorten. 3° Afdeeling. - Proefteelten van nieuwe soorten in het Land van Aalst-Assche. 4" Afdeeling. - Proefteelten van nieuwe ^soorten .in het Land van Poperinghe. 5" Afdeeling. - Proeven, opzoekingen en werktuigen. Hierna vermelde belooningen kunnen toe gekend worden: 1° Voor de afzonderlijke ten toon tsellers Tien duizend frank prijzen, en daarboven diplomas en eeremedalies. 2' Voor de gezamenlijke deelnemingen: Eeremedaliën en diplomas aan hopbonden en hopverbonden. 3" Voor de 3", 4° en 5" afdeeling: Twee duizend frank premiën. diplomas en eere medalies. De keurraad zal een puntenschaal gebrui ken en vooral in acht nemen: Kleur en uitzicht: 10 punten; Pluk: 25 punten; Droging: 25 punten; Rijkdom en Aroma: 40 punten. 3B9BBBBBBBaBBfiBBBBBBaBBEaiBBB3 TER EERE VAN TE DIKSMUDE Kerij Ontroomer» ME LOTTE, N. V, Remicourt Zondag had te Diksmude de inhuldiging plaats van het gedenkteeken, opgericht tot nagedachtenis van baron Jacques. In den voormiddag werd een gedachtenismis opge dragen door den aalmoezenier-generaal Du- gardijn, waaraan de familieleden van baron Jacques en een talrijke menigte deelnamen. Vervolgens werd er ter Groote Markt een koncert gegeven, ,dat eindigde met de Bra- banqonne en de «Vlaamsche Leeuw». Na het koncert begaven zich de genood ïgden naar het stadhuis, waar ze door burgemees ter en schepenen werden welkom geheeten. Te 2 uur werd het standbeeld ingehuldigd. De markt is afgezet door een afdeeling van het 4" linieregiment met muziek en vaandel, onder bevel van majoor De Droog, door af vaardigingen van Nationale Strijdersbonden en Fraternellesafgevaardigden, officie ren van regimenten die onder bevel van ge neraal Jacques hebben gestaan. Om half drie nadert een kleine stoet, ge opend door bereden gendarmen, voorafge gaan door de koninklijke harmonie Sint- Ceciliaen bestaande uit een dertig-tal groepen nationale strijdersbonden en Fra ternelles. Kinderen dragen bloemen en vlag jes. Te kwart voor drie klinkt hoorngeschal. Minister de Broqueville verschijnt en we vernemen dat de prins onderweg te Oosten de telegrafisch teruggeroepen is geworden naar Brussel. Na deze mededeeling vanwege den Minis ter hadden de onthullingsplechtigheden plaats. M ET BEHULP DER 13 O verschillende modellen 9o^koop^ 8RUXO Z. E. MOEDER PRIORIN. Verleden Maandag was er volle feest in het gesticht, dat zijn 300-jarig bestaan vier de, alsmede het gulden jubilé van Z. E. Moeder Priorin Marie-Jcseph en van E. Zus ter Leonor. Plechtige Mis in de rijk ver sierde kapel. Honderden oud-leerlingen van alle kanten. Overvloed van kunst in spel en zang. Dan de wijding der prachtige grot bij het zingen van den Ave Maria van Lour- des. En aan tafel, welke geestdrift in die bloeiende zaal! Lekkere spijs en drank waar onder standvastig aanspraak, spel en zang. 't Waren allen echte kunstenaars! Onder het feestmaal stroomden de tele grammen toe die allen wierden afgelezen. Z. H. de Paus zond er ook een uit de Vati- kaansche Stad. Wij geven hier de vertaling er van: CITTA DEL VATICANO. Ter gele genheid driehonderdste verjaren stichting Z. E. ZUSTER LEONOR. klooster Benedictinessen, Poperinghe, Hei lige Vader zegent van herte deze Religieuse famiiie. waarborg van steeds overvloediger goddelijke gunsten; verleent tevens bijzon deren apostolieken zegen aan Moeder Priorin en Z. Leonor hun gouden jubelfeest van re ligieus profes vierende. - Card. Pacelli. Groote eer voor het jubelvierende klooster! Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, heeft een aflaat van 50 dagen toegestaan bij ieder bezoek aan de grot voor het bid den van 3 Weesgegroeten. En nu nogmaals proficiat aan het geze gend klooster: dat die jubilé hen voordeelig weze op alle gebied: PROFICIAT! Dat het gesticht groeie en bloeie't is de vurige wensch van al de oud-leerlingen, van al de genoodigden en zijne talrijke vrienden en bewonderaars! Dinsdag 2 September greep er in Becelaere eene heerlijke plechtigheid plaats, die lang nog in 't geheugen der geloovigen zal voort leven. Het was namelijk de dag van de plechtige Wijding der Kerk. De lange en beteekenisvolle ceremonie der Wijding en Zalving van Kerk en Hoogaltaar, de over brenging der Relikwiën naar het Altaar werd verricht door Z. D. H. Monseigneur Lamiroy. Z. E. H. Deken Huys van Mecnen, de Eerw. Heeren Pastoors en Geestelijken van 't om liggende hielpen de plechtigheid opluisteren, terwijl E. H. English met een woord en een teeken zorgde voor den goeden gang van al de opeenvolgende ceremoniën. De Heer Ar rondissementscommissaris, Senator Deporr- thieu en de Notabelen der parochie alsook eene groote menigte parochianen woonden de Solemneele Wijdingsmis bij. Aan het Ite missa estgaf Z. D. Hoog waardigheid zelf den plechtigen zegen en verliet dan de kerk al de geloovigen zegende en bijzonderlijk de kleine kinderkes, die mét bevalligen eenvoud hun kopken bogen om den bisschoppelijken zegen te ontvangen. In zijne aanspraak zegde Monseigneur dat lii.j gelukkig was dat nogmaals een tempel aan den Allerhoogste was toegewijd en in den waren zin een huis des gebedsgeworden, was. Hij wenschte de Becelaernaars geluk met hun kerk, die waarlijk onder de schoone kerken mag gerangschikt worden. Hij ver hoopte dat de geloovigen nu nog meer zou den aangetrokken zijn om, eensgezind: van hert en geest, daar samen den Meester van het heelal te komen huldigen en te komen bidden. Daarbij hoopte en wenschte hij dat zij van uit dezen gewijden tempel den vrede des herten zouden meedragen naar huis, alsook den zegen des Heeren voor hun eigen persoon, voor hun gezin en hunne onder nemingen. Deze kerk werd in de beste voorwaarden gebouwd door den ondernemer J. Dujardin uit Komen volgens de plannen van bouw meester M. Janssens uit Meenen. De eerste steen wierd gelegd op 1 Mei 1924 en zij werd voltooid in 1927. Edoch vóór hare eindvol- tooiïng werd zij op 27 Mei 1926 gewijd door Z. E. H. Deken Huys en dan reeds in gebruik genomen. Enkele prachtige ornementen en verschil lende kunstvoorwerpen voor den eeredienst zijn uit den oorlog kunnen gered worden. Zoo kunnen de geloovigen op de groote da gen zich nog gemakkelijk de pracht en de luister der feestelijkheden van vóór den oor lóg in hunne herinnering doen herleven. Mochten de geloovigen van Becelaere nu npg meer dan vroeger hunne prachtige en ruime kerk liefhebben en gebruiken, en mochten de ouders aan hunne kinders ook vol piëteit don weg naar dien tempel aan- leeren zooals zij het zelf van hunne gods dienstige vaders en moeders geleerd hebben. Dat de H. Martinus, patroon der kerk en der parochie, dit helpe verwezentlijkenDit vra gen wij hem als wij op zijn brandvenster in het koor lezenH. Martinus, blijf met uw volk tot in der eeuwen IRaRasa9t8SS8flR&BKaaBBESS!tëi£32Sa3aflBBgH8SBBBa 27'ZO t ia»*"-- —Arswm ïV EREN-BRUSSEL VLAANDEREN WIL VLAAMSCH ZIJN. Ons Vlaanderen beleeft tegenwoordig' een der belangrijkste tijdperken uit zijne ge schiedenis. Zooals de zaken thans gaan kan het onmogelijk niet voortduren. Daar moet verandering in komen. En dat die verande ring zal gebeuren met Vlaanderen of tegen Vlaanderen, dat zal grootelijks van de Vla mingen zelf afhangen. Men heeft van hoogerhand Vlaanderen maanden lang gepaaid en in slaap gewiegd met schoone woorden en rijke beloften. De Regeering heeft het mogelijke gedaan opdat de eeuwfeesten in een geest van orde en tucht zouden gevierd worden. Het is een ontegensprekelijk feit dat niet een enkel feest, niet een enkele vaderlandsche betoo ging gestoord geweest is door de Vlamingen. Het is een bewezen feit, dat de eenige greot- sche Vlaamsche betooging, de vereering on zer gevallene broeders, door de vijanden van Vlaanderen geschonden geweest is. Al zijn de Vlaamsche vuisten meermaals gebald geweest, om den bombast die in 1930 vei kocht geweest is en om de v mede ring die Vlaanderen terwiile van de Belgis -ï lering ondergaan heeft, de Vlamingen hebben zich kalm en waardig gedragen. Nu echter, binnen kort zal de rekening moeten vereffend worden. Nu zal men zien in hoever men het met Vlaanderen ernstig meent. Dat men r.ict raze van extremisten, van separatisten of wat weet ik al. Dat men eenvoudig naga v/at er deze week gezegd geweest is op het elfde Congres van den Katholieken Vlaamschen Landsbond. Daar werd met beslistheid, vanwege de meest k; ne vertegen-oordigers 'van Vlaan deren, g hoe het staat met den vlaam schen wil. Geen macht Is in staat de Vlaam bevrijding te verdagen. In het gerecht, in het leger, in het bestuur en niet het minst in het onderwijs, van hoog tot laag, wil Vlaanderen Vlaamsch zijn. In boever Vlaanderen dit niet is werd door verschei r,pikkers uiteengezet. Het is niet mo alles hier mede te deelen. Het v.- g te zeggen dat, wanneer de Katholiek.. ïingen handelen, zonder vaar of vit--- —cht door zee, zooals zij op hun Cor.gr ken hebben, zij moeten en zij sul 'en. Lamme Goedzak heeft nu j rei 'e tanden van den Vlaam sche] Lei. j iaten zien, het wordt tijd dat hij ïem eens laat brullen en... bijten als het noodig is.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 1