rouwe rij Masse lie I ei n Bi. 5. 14-9-1930. - Nr 37. De LievensLueg mmmu HET MANNEKE UST OE MAAfS L®a#.d88 FR, TE WINNEN 21.500.086 FRANKEN. "ONION CENTRALE de la BOURSÏ KROOSTRIJKE OFZINNEN Woningfonds. SEPTEMBER - HERFSTMAAND BURGERSTAND VAN Y PERSTRAAT POPERINGHE 'V Vervolgt), Eng weggetje van zorg en smart. Dat slijk en steenen overhoopen, Wat zijt ge moeilijk om te loopen, Ook voor het stoutste hart! Maar of gij steil of hobb'lig zijt Zij wand'len veilig, die vertrouwen, En op den Hoogsten Leidsman bouwen Hij komt te Zijner tijd. MET MIJN HOED in d'hand breng ik u mijn groet Menschen van het Vlaamsche Land En zonder vijven of zessen ga ik u nu Beste Lezers en alderliefsto Lezeressen, Vertellen, wat er zoo allemaal is geschied Opgepast... want... herhalen doe ik niet! Ge moet dat nu precies niet «op de letter» opnemen als ik zeg dat ik u alles ga ver tellen wat er dees weke is voorgevallen, want, dan was ik toekomende jaar nog niet klaar. Dan zou 'k u bijvoorbeeld moeten vertellen dat Marenta zich nen nieuwen corsetgekocht heeft, omdat haren ouden versleten was; dat 't Manneken uit de Maan dees week, naar 'n feestmaal ofte banket geweest is, waar hij zijnen buik een beetje te fel had ingesmeerd met eten en drank, zoodat hij ervan twee dagen op zijn bed is moeten blijven liggen, en nu nog rond loopt met 'n gezicht van 'n elf-uren-lijk... want. hij heeft pijn in de maag en dat is, voorwaar, een felle plaag. Enfin, dan zou 'k u allemaal van die dingen moeten vertellen, die u niet aan gaan... en waarin ge geen belang kunt stellen. Iets dat u niet aangaat dat is iets «waarin ge uwen neus niet te steken heb». Maar, volgens de beleefdheidslessen, die ik van Marenta ontvangen heb is dat heel onbe leefd zulks te zeggen. En daarom doe ik dat niet. VAN NEUS IN STEKEN gesproken: Aan het hof van Italië werd er ne keer een groot feestmaal gegeven. Mussolini die ginder alles te zeggen wil hebben (en te zeggen heeft) was ook van de partij, en zat juist nevens de keunink van Itolje. Op zeker oogenblik liet de keunink dus zijnen zakdoek vallen... Mussolini had het gezien, raapte hem op en gaf hem aan den keunink terug. Deze bedankte wei vier of vijf maal achtereen volgens. De groote dictator was daarover verwonderd en zei; u schijnt buitengewoon veel aan dezen zakdoek gehecht te zijn, Sire. Wat wilt ge er aan doen? was 't ant woord, het is het ecnig ding in mijn land waar ik mijnen neus nog in mag steken. De keunink van Itolje is de eenige niet in dat geval! EN NA MENIG POGEN zijn z'er eindelijk over gevlogen. Over wat? Wel! over den Atlantischen Oceaan. Jamaar! dat is nog gebeurd... Ja! maar 't is den eersten keer dat ze er over gevlogen zijn van Parijs naar New-York zonder tusschenlanding. 't Zijn de fran- sche vliegers Costes en Bellonte die dat waagstuk hebben volvoerd. En weet ge waaraan ze hunnen 'bijval te danken heb ben, zoo 't schijnt. Aan 'n vierklaver! Lach maar niet! Toen ze den grooten raid gingen aanvangen en afscheid namen van vrouw en kroost... bukte madam Costes zich eens klaps en plukte een vierklaver... dewelke ze in het knopsgat van de frak van haren man stak: dat zal u geluk bijbrengen, zei ze. Tegen dat 't nog ne keer trekking is van den trombola der Verwoeste Gewesten zal 't Manneken uit de Maan speciaal nen dag verlof vragen om met Marenta, in de velden, ne vierklaver te gaan zoeken. Want 't schijnt Öm te kunnen winnen 't miljoen Gij stellig hebt ne vierklaver vandoen. 'k Zal 't u in alle geval in tijds laten weten hoe 't uitgevallen is!... OM NE GOEDEN DIEP te zijn moet ge bijzonderlijk veel tegenwoordigheid van geest bezitten. In Amerika hebben ze nu een school geopend voor den stielvan dief aan te leeren. En 't schijnt dat 't nog zoo'n gemakkelijke studies niet 'n zijn... zonder van 't gevaar te spreken. Verleden week moest er een leerling van die fameuze school zijn examen doen. Dit bestond in het thuis brengen in de school van een som van ten minste 3.500 dollars... die hij natuurlijk moest gaan stelen. Hij had het op de bank van Montreal gemunt. Met z'n revolver in de hand, zei hij; tegen de kassier Mijnheer geef 3.500 dollar hier of 'k schiet u neer. De bediende, die met de poepers zat, gaf spoedig 't geld... en den dief was weg. Maar... d'r is een staartje aan... Onderweg zag hij in de verte een politie-agent afkomen... en denkende dat het was om hem te pakken, liet hij gauw het geld vallen en ging verder... De politie-agent raapte de geidbriefkens op en wilde ze aan den man teruggeven... maar... deze zette 't op een loopen. Toen kreeg de agent vermoedens.en onze gail- lard werd aangehouden. Had die man een beetje tegenwoordigheid van geest gehad hij zou z'n diploma voor dief met de grootste onderscheiding gehad hebben. Nu mag hij daarover nadenken in 't gevang. WEL, wel, wat dat ge zegt, Fons, uwe verloving is dus uit! Maar hoe komt dat? vroeg Miel" Zwabbereer aan zijn vriend Fons Awel, ik had voor de farce een huwe lijksaankondiging doen plaatsen in een ga zet, en onder de brieven, die ik er op kreeg was er eenen bij van mijn lief!... EN NU WIL ik ne raad geven aan mijne alderliefste Lezereskens, gratis voor niet opdat ze zich rekenschap zouden kunnen geven of hun broekgenoot ofte man ooit in staat zal zijn d'een of d'andere helden daad uit te halen. Ge lacht! 't Is nen Ame- rikaansche dokter die dat systeem uitgevon den heeft. En gemakkelijk dat 't is. G'liebt maar eens goed uw kijkers open te zetten als uw man zich in kolèrezet. Als de adrenale klieren dan fel opzwellen ('t is te zeggen, de klieren die zich in de keel, onder den Adam's-appel bevinden) dan zal er een held groeien uit 't ander helft van uw bedde. Marenta zou ook graag weten of ik ooit nen held zal worden en daarvoor heeft ze al sinds meer dan 'n week beproefd mij in kolèreofte woede te zetten, ten einde een te zien of mijne klieren niet op en zwel len. Maar daar ik de goedheid zelve ben, is het haar tot nogtoe niet gelukt. NEN BOER en ben ik niet... en dus moet ik maar gelooven, als ik op nieuws uitga, wat ze mij allemaal wijs maken over den boerenstiel en over de akkervruchten. Ik zeg u dus zonder verantwoordelijkheid van mijnentwege Vrienden luistert naar mijn lied Weg de zorgen en 't verdriet 't Staat geschreven en gedrukt De patatten zijn gelukt. Zou 't waar zijn, Manneken? vraagt mijn dierbare eehtgenoote Marenta, zou 't waar zijn? zouden we dezen winter onze provisie goedkoop kunnen doen? Zeker Marenta. We zullen kunnen eten Patatten met de pel Met... nen drogen haring Smaakt dat dubbel wel. En patatten als stoemp... en patatten als friet... en patatten gekookt en patatten ge braden in 't vet en patatten op veel verschil lende manieren nog... Hip! Hip! hoerah! leve de patatten... Ja, ja, daar werd gezegd: 't is te nat... daar zullen geen patatten zijn... Daar staan ze nu die profeten Die alles altijd 't beste weten. Enfin... als 't waar is... zoovele te beter. JEFKE BOMMELS, 'n pront ventje van tien jaar, was met z'n zustertje op bezoek bij familie. Da's toch 'n lipf manneke, zei tante Fie, 't heeft de oogen van z'n moe der. En de mond van z'n vader, zei tante Siska. En de broek van zijn broer, zei 't zusterken. TOEN WE nog op de schoolbanken zaten en de meester ons vroeg: hoeveel menschen - rassen zijn er? toen antwoordden wij: vijf meester, omdat we 't zoo geleerd hadden. Maar, zooals sindsdien onze frank veran derd is van waarde, en in plaats van hon derd centiemen er maar veertien meer waard is, is in het getal menschenrassen ook een veranderingsken gekomen. En de groote geleerden, discuteeren en ze beweren dat, indien het in den tijd zoo was, er nu maar twee bestaan, te weten, 't blanke en 't zwarte ras. Tespitard, nog zoo nen fameuzen bol op oogpunt van menschenrassen beweert dat er zijn, negentien, maar ik twijfel of hij ze allemaal heeft gezien. Anderen beweren dat er maar acht zijn, onderverdeeld in vier-en-zestig familien... enz. Enfin... als de geleerden zoo voort gaan zich met allemaal die zaken te bemoeien, zullen we niet anders kunnen doen, dan weer ons kort broeksken aan trekken en terug met pak en zak naar de school gaan, als we voor geenen ezel willen doorgaan. 'T LIEF VAN MARIEKEN, de meid van mijnheer Pruttelmans was ook van 't blanke ras, maar hij was knecht bij nen kclen- marsjan (niet M. Pruttelmans, maar 't lief van Marieken) en daardoor liep hij ne gan- schen dag door met een gezicht zoo zwart als dat van nen neger. M. Pruttelmans had al dikwijls geprutteld omdat zijn meid met ne kolenvent vrijdde, maar daar hij zag dat er niets aan te doen en was, had hij dan niets meer gezegd, toen hij af en toe, tegen den avond een man met een zwart gezicht aan de deur een praatje zag voeren. Maar... na een week en zag men de man al niet meer. Maar, Marieken, zei M. Pruttelmans, hoe komt dat toch? Ik geloof dat 't al ge daan is, met uwen kolenvent? Ja, mijnheer, van den eersten Zondag dat ik er meê uitging. En waarom dat? Hij is te leelijk... als hij... gewasschen is... en daarvoor heb ik hem buiten doen vliegen. VAN VLIEGEN gesproken. Ze zeggen dat Ford vliegmasjientjes gaat maken die zeer goedkoop zijn... en waarmeê ge zeer goed koop uwen nek zult kunnen breken. Die vliegers zijn andere Sjarels. In Engeland heeft er alzoo eenen gevlogen, gevlogen zoo rap... dat ze hem niet konden zien. Had hij van Antwerpen naar Brussel moeten vliegen, dan zou hij dat op vijf minuten gedaan hebben. Ge moogt er van zeggen wat ge wilt, zegt Marenta, maar dan reis ik nog liever met nen bommeltram. 't Schijnt dat de griep Zoo stillekens aan Met leed en ellende Op ronde wil gaan Oppassen is de boodschap. En daarom dubbel opgepast voor koude voeten. Ja, ja, schoone mamezellen Dit hier, wil ik u vertellen Met uw fijne bas de soie En den heelen tralala, Lichte schoenen, dunne kleeren Zal de griep u weldra leeren: Modepoppen opgepast Of de grieps-tand heeft u vast. 't Is nog ne raad die 't Manneken uit de Maan geeft aan zijne Lezereskens: leg die schoone zijden kouskens en die dunne kleed jes en andere foefoelikes van kant tot 't naaste jaar in de Lente. En steek uw voet jes, in straffe, sterke schoentjes... dan zal de griep u niet te pakken krijgen. WE GAAN stillekensaan naar 't einde van het jaar en terzelvertijd naar 't einde van 't eeuwfeestjaar. Wat dat 't jaar 1931 ons zal bezorgen... is nog niet geweten... maar 't schijnt dat 't geene peperkoek op den bo terham zal zijn... met allemaal dat gevier en gefeest... is er een groot gat in de schat kist gekomen... zooveel te slechter. In Din gen... ge weet wel dat klein dorpje in Hene gouwen, wilden ze ook meehelpen aan het wellukken van de eeuwfeestjaar-feesten. En daar zou ook ne stoet ofte cortège uitgaan. Maar op den dag dat de groepen en de charsuitgingen... waren de figuranten verwonderd bijna geen enkele toeschouwer op hun baan tegen-te-komen. Wat was er dan gebeurd? Wel, simpliester dit... al de inwoners van dat klein dorpken speelden ne rol in de stoet... en d'r schoten er geen meer over om als spectateur te dienen. MIEL KARTOUCHE en Jef Streep staan voor een automatische weegschaal. - Zut! zegt Miel zoo ineens, ik en heb maar een stuk van vijf-en-twintig centie men meer over... da'k een half „franksken had... ik zou mij eens wegen. Och! gij stommerik, antwoordt d'an dere, weeg u voor vijf-en-twintig centiemen en verdubbel 't gewicht dat de naald zal aanduiden die daar hun tenten hadden opgeslagen. Allemaal zijne afstammelingen ten getalle van 32, begaven zich naar het gemeente huis om de sterfte-verklaring te doen. Zij bestelden een lijkkoets van eerste klas en 13 muziekanten. In de kist werd een groote hoeveelheid bananen, citroenen en oranje appelen neergelegd, plus eene som van drie honderd frank om de laatste reis van den doode te vergemakkelijken. 's Anderdaags om 7 u. had de begrafenis plaats. De muziekanten speelden een stuks ken in de genre van Vivan Bomaen den troep trok naar 't kerkhof. De lijkkoets werd gevolgd door allemaal de kinderen van den bohemer-troep, met gescheurde kleeren, barvoets en d'een cigarette achter d'andere smoorende. Waarlijk, een niet alledaagsch schouwspel DE AMERIKANEN, 't is algemeen be kend, zijn groote stoeffers. Zoo was er over- laatst een van die mannen, met veel dollars op zak naar Brussel gekomen om er de groote gebouwen en monumenten te bewonderen. Vóór 't Stadhuis gekomen vraagt hij aan zijn taxi-bestuurder. Wat voor iets is dit? Ha! was 't antwoord, dat is 't Stadhuis. Dat 't Stadhuis? Bij ons zijn de gewone huizen nog veel grooter. Toen zij vóór de Résidence- Palace gekomen waren en dezelfde vraag herhaald werd antwoordde de taxibestuur der. Dat is de Résidenee-Palacc, één van de grootste gebouwen van Brussel. Ha bij ons, zegt de Amerikaan, zou men daarvoor maar twee maand noodig gehad hebben. Na nog een beetje getoerd te hebben staat de' auto stil vóór 't Justitie Paleis... Schoon ge bouw... zegt de Amerikaan zoo... Wat is dat voor iets? Dat zou ik u niet kunnen zeggen, antwoordt de geleider, want dézen morgen, tóen ik hier passeerde, stond het er nog niet! Dat was troef boven troef! EN IN DE PAUSELIJK STAAT in Italië, gaan ze een voetbalclub inrichten. Men weet dat Z. H. den Paus, niet nalaat de sport aan te moedigen, als ze maar goed geprati- keerd wordt... en in 't bijzonder het athle- tisme. Wanneer hij soms d'een of d'andere athletische groep in gehoor ontvangt, haalt hij dikwijls het gezegde meus sana in cor- pore sano een gezonde ziel in een gezond lichaam aan. En dat moet zoo zijn ook. En om te eindigen: En aan m'n vrienden en vriendinnen Blij van hart en blij van zinnen Wensch 'k eenen Zondag met plezier Alles op de schoon manier. 't Manneken uit de Maan. Bedrag der leeningen. 10.000 Frank per huisgezin, verhoogd met 2.000 fr. vanaf het vierde kind ten laste. Teruggaaf der leeningen. 1. - Maximumtermijn: twintig jaar. 2. - Maandelijksche afkorttigen. 3. - 31. li voor gezinnen met minstens 4 kinders ten laste3 Mi t. h. voor gezinnen met minstens 3 kinders ten laste; 4 t. h. voor gezinnen met minstens 2 kinders ten laste; 4 t. h. voor gezinnen met 1 kind ten laste; 5 t. h. voor gezinnen zonder kinders. Fonds A. Als er gelden beschikbaar zijn, leent zooals te voren 5.000 fr. zonder intrest, maar wordt voorbehouden voor huisgezin nen met weinig middelen. Twee borgen mogen hier de hypotheek vervangen. Fonds B 1. Als er gelden beschikbaar zijn, leent zooals te voren 5.000 tegen 4 t. h., mits hypotheek van 1" of 2" rang. Fondsen A en B kunnen dienen om een oud huis af te koo- pen. In Fonds B 2, worden geen leeningen toe gestaan om een oud huis (t. t. z. vroeger ge bouwd) af te koopen. De bureelen, Weststraat, 26, te Ingelmun- ster, zijn open ale werkdagen van 9 tot 12 u., en van 2 tot 4 ure, den Zaterdag namiddag uitgezonderd. Alle briefwisselingen betreffende het Wo ningfonds moeten gezonden worden naar M. Hil. Depraetere, voorzitter, te Ingelmun- ster. éooT het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vana' 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij des- aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansché premie t toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen. 233 lotsi worden uitgetrokken voor een totaal ?aa De volgende trekkingen zullen plaats bet- ben: den 20 Sept. den 20 Sept. den 20 Sept. 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. VAN DE MODE zoude Mengelwerk van De Poperlnghenaar 8. ROMAN door JAC. BALLINGS. Daar is 't nu te laat voor; daarbij, ik heb geen gist. Gaan we dan hier gansch den avond zitten als op 'n Goeden Vrijdag? Ge nadt dat eerder moeten zeggen, Basiel... wat kunnen we nu nog gereed ma ken... 'n Bigaro, zei hij plots; of nog beter: 'n komrne genever branden... Genever? Bah! Zeg niet bah! meisken, 't is geen buchtdien ik heb. Ge zult het eens gaan zien. Hij was opgestaan en trad de keuken uit. Even later keerde hij terug. In de hand droeg hij een kruiksken. Echte Schiedam... Geef ne keer de sui ker en 'n komme. Ja maar, ik drink niet, verzekerde ze. Ge moet niet drinken, maar ge zult toch ne keer proeven. Hij goot de genever in de ijzeren pan, smeet er de fijne suiker bij... Hebt gij nu nog wat kaneel en grof* nagel? Ze zocht in de kastlade, naar ettelijke papieren zakskens en gaf hem 't gevraagde. Ziezoo, nu zult gc eens gaan zien wat dat is, genever branden. Hij zette de pan op 't vuur. Weldra begon de drank te pruttelen en te borrelen. Dat riekt straf, zei Marieken. En goed daarbij, lachte hij; kom nu he keer hier... Ze ging tot bij de stoof... Hij nam twee taskens uit de kast en vulde ze halfvol. Als de drank een beetje verkoelde was, hield hij haar een kommetje voor... Proef eens, even maar; 'k ben zeker dat ge 't moogt. Een terke prikkelgeur hing in de keuken. Als 't zoo goed smaakt, als 't goed riekt, zal 't lekker zijn, antwoordde ze terwijl ze 't tasken aan de lippen bracht. Basiel stond haar aan te zien met den glimlach op 't wezen. 't Brandt als vuur... 'k voel de warmte loopen door heel mijn lijf... sprak het meisje. Nu gaat ge nog wat anders zien, zei Basiel. Hij nam eon doos solferstokken van 't schouwblad, streek er een van aan. Draai de lamp af, gebood hij. Maar aangezien Marieken 't niet deed, liep hij zelf naar de tafel en draaide de wiek neer. Basiel, riep het meisje, wat doet ge? Ge zult het zien; en meteen hield hij een branderken aan de kokende drank. Plots danste een blauwe vlam boven de pan, en schemerde door heel de keuken een spook achtige klaarte... Marieken lonkte op. Basiel stond daar voor haar zooals ze hem nog nooit had gezien... Een pronte vent met zijn gestreuvelden kop, zijn witte tanden en donkere fonkelende oogen. O, die oogen... Ze voelde de blikken er van priemen tot diep in haar binnenste, diep, diep, waar de drank te gloeien zat. De drank! Ho ja! Ze wilde er nog van proeven... 't was goed, 't was zoet; 't deed de miserie vergeten: al de ellende, die ze in de laatste maanden gekend hadeerst met de dood van Pol Dorem, nu met dat gesukkel van moeder. En wie anders dan Basiel had haar gesteund, door woord en daad... wie had voor haar gezwoegd van 's morgens tot 's avonds en, als 't moest, 's nachts er bij... Basiel, Basiel, anders niemand. Ze keek naar hem op, en glimlachte. op 't laatste nog zot worden... als ge 't nog niet en zijt. De allerlaatste nieuwigheid bestaat in het schilderen op de nagels van de élégantes van kleine bloemtuilen, 't Zijn de Japaners die dat hier ingevoerd hebben... en die die schilderijen uitvoeren ook. Maar voor het oogenblik is de wind aan t keeren. De bloemen zijn te romantisch, en zijn niet meer in overeenstemming met het tijdstip. Daarom begint de gunst nu ook te gaan naar de sport. En nu gaan de nagels (niet die van de teenen, maar de vingers) van die chikke mamezellen beschilderd wor den met raketten, koers-auto's vliegtuigen, enz... dit alles natuurlijk heel... heel klein... want op nen nagel is zóó veel plaats toch niet... maar niettemin kunstig uitgevoerd. 't Was nog niet genoeg dat ze hunnen sm...ikkel zoodanig verfden dat ze als 't ware ls levendige schilderijen op straat rondlie pen... dat moest er nog bijkomen. Onnoodig u te zeggen dat het ook nog al nen aardigen duit kost. IN ZELE was er verleden week iets te zien dat niet alle dagen gebeurd... en dat de moeite waard was. 't Was de begrafenis van 'n bohemer. De man was 78 jaar oud toen hij 't leven verwisselde met den dood. Hij was de chef van den troep bohemers O, daar zag ze weer die fonkeloogen. Maar wat gebeurde er nu? Was 't de drank, de sterke geur, de warmte? Ging ze van haar zeiven vallen? Ze stak de hand uit naar Basiel, als zocht ze een steun... op 't zelfde oogenblik voelde ze, rond haar mid den, de sterke armen van den jongen kerel, die op haar mond zijn lippen klemde. 4 In angstig verweer rekte ze nog even het lijf, maar dan liet ze het hoofdeken willoos op zijn schouders rusten. In dwaze schemeringen danste de licht gloed door de keuken krinkelend als een rookwolkje, draaide het blauwe vlammetje een stonde nog boven den kokenden drank... en flapte plotseling uit... 's Anderendaags was 't Nieuwjaar. Toen Basiel in de keuken kwam en naar oude gewoonte een gelukkig jaar wenschte, durfde Marieken schier niet antwoorden. Ze mompelde iets terug met gebogen hoofd, terwijl een schaamteblos haar wangen kleurde. Dan haastte ze zich weg. Alhoewel het eten daar voor hem op tafel stond, bleef Basiel zitten zonder de spijzen aan te raken... 't Was feestdaghij had geen haast en beraamde een plan... Groot was Mariekens verwondering, toen ze een poos later in de keuken terugkeerde en het eten nog onaangeroerd op tafel zag. Nu moest ze wel iets zeggen. Eet ge niet, Basiel? klonk het schijnbaar kalm, terwijl ze haar kapmantel omhing en 't kerkboek van het schouwberd nam om naar de vroegmis te stappen. Tijd genoeg, sprak hij glimlachend, terwijl zijn donkere oogen weer met een geheimzinnigen fonkelgloed op haar rustten. Onwillekeurig draaide ze 't hoofd om en maakte zich gereed om heen te gaan. Maar plots was hij rechtgesprongen en hield hij het meisje weer in zijn sterk gespierde armen geprangd. den 10 Oct. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Oct. 2 loten van 100.000 fr. den 15 Oct. 1 lot van 1 millioen den 20 Oct. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Oct. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Oct. 15 loten van 10.000 fr. Voer alle inlichtingen wendt U tot de Naam!. Maat., Beursstraat, BRUSSEL, Of bij: Jafïr. Simone Lanseus, Post, Vlamertinghs Ernstige Agenten worden gevraagd De Regeering stelt 25 millioen ter beschik king van het Nieuwe Woningsfonds B2 der Groote Gezinnen. Dit geld mag dienen: 1. - Om een nieuw huis te bouwen. 2. - Een nieuw huis af te koopen aan de erkende bouwmaatschappijen. 3. - Een huis te vergrooten waar kinder- last meer kamers vereischt. De voorwaarden zijn: 1. - Het huis moet minstens drie slaapka mers tellen. 2. - Recht hebben öp de Staats- en Pro vinciepremie. 3. - De leening wordt toegestaan tegen Hypotheek van 1" en 2* rang. 4. - Eene Levensverzekering wordt ver eischt, met eenige premie. De leening wordt verhoogd met het bedrag der premie. 5. - Voor vergrooting. Het inkomen niei, overtreffen, welke bij de Staatspremie ver eischt wordt. 6. - In het huisgezin moeten minstens 4 kinderen onder hetzelfde dak wonen. Laat! Laat!... kreet ze met gesmoorde stem... laat me gaan, Basiel, laat me gaan! Maar hij hoorde niet... Zeg me eerst dat ge niet kwaad zijt... zeg me dat, toe, zeg me dat, praamde hij hartstochtelijk. Maar ze zei niets... Ze kon niets zeggen... Daar stokte iets in haar keel... daar spron gen tranen uit haar oogen en plotseling begon ze krampachtig te snikken. Ze is Pol Dorem rap vergeten, wisten de babbelwijven van 't dorp te vertellen, toen de pastoor van den preekstoel afriep: Er zullen vergaderen in den huwelijken staat: Basilius Tripsaad en Maria Vonk, bei den van deze parochie, voor den eersten roep. Enkele weken later was het huwelijk vol trokken. 't Gebeurde in stilte... Mariekens moeder lag nog altijd ziek en 't was toch immers maar met 'n knecht dat ze trouwde... Och ja, ze hield wel van Basiel en Basiel hield van haar... in anc'.ere omstandigheden zou ze met opgeheven hoofd naar de kerk zijn gestapt... maar nu wist ze, dat de menschen met bedekte woorden spraken van haar schande en val... Zij, de dochter van schepen Vonk, de pachtesse van 't hof de Winning, trouwde nu... omdat ze moest. Feest werd er niet gehouden, althans niet voor vreemden. Naas te familie had ze niet meer en van Basiel waren er een koppel broers en een zuster overgekomen... 't Werkvolk en enkele ge- buren kregen 's avonds te drinken. Onder de naaste geburen was ook Mie Schavonk, die omtrent dien zelfden tijd was getrouwd. Het leven ging weer zijn gewonen gang, en toon Jan Mels, de man van Mie Scha vonk, het met de helleveeg van zijn wijf niet meer stellen kon en op zekeren dag de wijds 14 Z H. Kruisverheffing, H. Maternus, biss. 15 MH. Nicomedis, m., O. L. V. d. VII Weeën. 16 D H. Cornelius, p., m., H. Cyprianus, b., m. 17 W Quatertemp- 18 D H. Josephus a Cupertino, bel, 19 V Quatertemp., HH. Januarius en gez., m. 20 Z Quatertemp., HH. Eustaehius en gez., m. Gebruikt Chicorei WYPEI,IER-TAFFIN 't is de beste. ALVEÏIINGHEM, maand Augustus 1930. Geboorten. Patfoort Cyrille, z. v. Remi en Degrootte Gabrielle. Sterfgevallen. Eric Dellöbel, 24 j., wer ker, ongeh. André Demeester, 3 m. Irma Vandenberghe, 49 j., z. b„ echtg. v. Emile Decoussemaeker. Huwelijken. Antonius Moyaert, z. b. te Poperinghe en Hilda Deschilder, z. b. te Al- veringhem. Michel Vandenberghe, land bouwer te St Ricquiers en Rachelle Wacke- nier, z. b. te Alveringhem. Achille Dezut- tere, metser-aannemer en Amelie D'haene, z. b. Marcel Ureel, hoofdonderwijzer te Wulveringhem en Suzanna Selschotter, z. b. te Alveringhem. Achille Minne, postbe ambte, te Rousselaere en Gabrielle Hout man, z. b. te Alveringhem. LANGEMARCK, maand Augustus 1930. Geboorten. Top Johanna, d. v. Eugène en Seys Maria. Christiaens Angela, d. v. Albert en Demeester Jüliana. Dewilde Al- bert, z. v. Jerome en Celina Staelen. Gou- deseuye Marcel, z. v. Benjamin en Leonie Ghesquiere. Cailliau Florent, z. v. Michel en Germaine Depoorter. Bourgeois Gode- lieve, d. v. Marcel en Eugenie Degraeve. Vandevoorae Simonne, d. v. Gaston en Augusta Ververke-n. Sterfgevallen. Sinnaeve Camiel, 1 m., z. v. Leon en Van Walleghem Irma, De- ceuninck Maria-Theresia, 83 j., wed. v. Titeca Désiré. Decruynaere Alfred, 52 j., land'o., echtg. v. Delvael Maria. Huwelijken. Linclau Victor, teekenaar v. Ingelmunster met Angela Seys, z. b., v. Langemarck. Mares Leo, metsersgast v. Wervick met Anna Grymonpon, werkster, wed. v. Dewilde Camille, v. Langemarck. PASSCHENDAELE, maand Augustus 1930. Geboorten. Rosseel Rosa, d. v. Arthur en Vanlerberghe Julia. Depoorter Octaaf, z. v. Hendrik en Mareau Martha. Coene Simonna, d. v. Joris en Gryson Yvonna. Obyn Margriet, d. v. Camiel en Deburggrae- ve Lucia. Dick Hendrika, d. v. Jules en Veióneersch Julia. Fraeye Daniël, z. v. Aifons en Verscheure Anna, Noyelle Joris, z. v. Gerard en Bentein Anna. Maertens Daniël, z. v. Camiel en Brmieel Elza. Overlijdens. D'Autry Boenen Joris, 2 m., z. v. Ircna. Verlinde Rosalie, derjeugd Jan. Huwelijken. Deneut raert Germana. Deleu beke en Leleu Joanna v. Pol, 32 j., ongeh. Michel en Hampe 91 j., wed. v. Van- Gerard en Heve- Gerard v. Zonne- Passchendaele. BECEEAERE, maanden Juli en Oogst 1930. Geboorten. Bruggeman Zoë, d. v. Ge rard en Theunynck Martha. Defoor An dré, z. v. Henri en Vandamme Maria, Vanbelle Denisse, d. v. Leon en Decoene Alixe. Dekaezemaker Georgine, d. Cyrille j en Leleu Martha. Vuylsteke André, z. v. Michel en Vandemaele Bertha. Hollevoet Andréa, d. v. Omer en Soete Rachel. Ver- I scharre Michel, z. v. Acliiel en Baelen Eme- lie, Blancke Georgette, d. v. Gerard en Castelein Elisa. Lezy Gerard, z. v. Jerome en Goemaere Magdalena. Vandercruyssen Georgette, d.v. Aifons en Demoor Zulma. Overlijdens. Oda Emma, 64 j., echtg. Serroen Henri. Casier Elodie, 62 j., echtg. Buyse Ernest. Rousseau Pharaïlde, 72 j., wed. Casier Jules. Durnez Sylvie, 75 j., wed. Bruggeman Charles. Soenen Emiel, 65 j., echtg. Decroix Emma. Vantomme Henri, 67 j. Huwelijken. Develter Jules met Van- hecke Pharailde. Boutte Emile met Van- nieuwenhuyze Maria. Winne Oscar met Debeuf Laura. WOUMEN, maanden Juli en Augustus. Geboorten. Emile Van Gheluwe, z. v. Omer en Lucie Vandenberghe. André De- molder, z. v. Camiel en Clara Vantuyne. Jeanne Neven, d. v.Joseph en Maria Ooghe. Gerard Polfliet, z. v. Gerard en Helene Vallaeys. Omer Polfliet, z. v. Gerard en Helene Vallaeys. Jeröme Debacker, z. v. Constant en Rachel Demedts. Roger Mar- chand, z. v. Justin en Zenobie Alderweireldt. Roger Barbary, z. v. Romain en Urbanie Dewilde. Sterfgevallen. Petrus Essel, 74 j., wed. v. Romanie De Muyt, echtg. v. Emmerence Declerck. Joseph Detraux, 79 j., echtg. v. Marie Leloup. Huwelijken. Charles Roelens en Irma Vanbiervliet. Marcel Deroo, van Dixmu- de en Maria Huyghe. Camiel Huyghe en Flora Verhaeghe. Gaston Santy, van Da- dizeele en Madeleine Boutyen. ZONNEBEKE, maand Augustus. Geboorten. Vuylsteke Noëlla, d. v. Ali- dore en Bouckaert Marie. Calis Adeline, d. v. Remi en Knockaert Felicie. Van- steenlandt Georges, z. v. Paul en Lapere Martha. Gunst Mariette, d. v. Jules en Verkempinck Julienne. Reynaert Bertha, d. v. Gaston en Knockaert Margaretha. Overlijdens. Samyn Maria, d. v. Henri en Naert Marie. Baelen Emile, z. v. Hector en Noyez Eudoxie. Boucquet Henri, echtg. v. Vanbeselaere Julia. Durnez Amelie, echtg. v. Bataillie Henri. Buyse Marie, wed. v. Dewulf Louis. Masure Helena, wed. v. Callens Emiel. LOO, maand Augustus 1930. Geboorten. Dezwarte Yvonne, d. v. Ca- millus en Irma Decaestecker. Bonte Si monne, d. v. Emericus en Irma Degandt. Snick Simonne, d. v. Walter en Elodie de Dobbelaere. Sterfgevallen. Bonte Casimirus, 80 j., z. b., echtg. v. Marie-Theresia Moereman. Vermeulen Cyrille, 58 j., echtg. v. Dequidt Zoë. Huwelijken. Vandooren Camille, dagl. met Mollet Augusta, werkster, b. te Loo. Huwelijksaankondigingen. Dequeker Maurits, landb. v. Pollinchove met Irma Van- becelaere, z. b., v. Loo. Noterdame Julius, landbouwer, v. Loo met Deschildre Margue- reta, z. b. v. Pollinchove. Wauters René, landbouwer v. Curlu, (Frankr.) met Rycke- boer Felicie, z. b. v. Loo. Vieren Remi, landbouwer v. Steenkerke met Bossaert Mag dalena, meid v. Alveringhem. Vandewyn- ckei Carolus, landbouwer v. Loo met Zulma Dequeker, z. b. v. Pollinchove. VLAMERTENGHE, maand Augustus 1930. Geboorten. Degraeve Jeanne, d. v. Sil- veer en Anna Laridon. Top Antoine. z. v. Omer en Rachel Wallays. Detrez Jeanne, d. v. Maurits en Cesarina Ingelaere. Gou- wy Hubert, z. v. Maurits en Honorine Glorie. 'Sohier Marie, d. v. Honoré en Bertha Angillis. Huwelijken. Maurits Knockaert, tele- foonbediende en Marie Buytaert. naaister. Marcel Vandamme, wever te Wervick en Maria Maelbrancke, dienstmeid. Aifons Rasalle, metsergast en Julia Deberdt, fa briekwerkster. Gerard Parrein, fabriek werker en Godelieve Mortier, fabriekwerkst. Overlijdens. Remi Deberdt, 25 j., ongeh., metser, z. v. Julianus en Louisa Recour. Emma Logie, 55 j., huishoudster, wed. v. C'-.arles-Louis Valcke en echtg. v. Désiré Crombez. Francisca Sergier. huishoudster, echtg. v. Remi Huyghe. Omer Cailliau, 22 j., mekaniekwerker, ongeh., z. v. Carolus en Romania Casier, overleden te Yper. Irma Vandenbroucke, 47 j., huishoudster, wed. v. Jules Knockaert, overleden te Yper. Verdonck Maria, 19 j., landbouwster, d. v. Honoré en Juliana Lobeau. BURGERS, HERBERGIERS. NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. CRISTMAS: Scotch-Type 9 fr. de bak v. 12 flesseh. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v, 12 flesseh. 10 fr. de bak v. 24 kl. fi. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flesseh. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in liesschen en presva ten. wereld introk, zonder adres achter te laten, vonden Mie Schavonk en haar dochterken Zelika een milden steun bij de lieden van 't hof de Winning. Maar als Basiels zoon, Riele, eenmaal een 30-jarigen jongen was geworden en zijn oogen had laten vallen op de mooie Zelika, die zooveel aanbidders had, besloot Tripsaad aan die geheime verkeering een einde te stellen. Wat? zijn zoon zou trouwen met de dochter van Mie Schavonk, die niets had dan een arm hutteken? 't Was in die dagen, dat de boer met zijn zoon een twist had in 't hooiveld, twist waar in de zoon zijn vader de harde waarheid in 't aangezicht slingerde... 't Was immers door een misdaad dat hij, Basiel Tripsaad, gewezen koeier van de Winning, eigenaar van dit schoon gedoen was geworden. Dat de vader een moord... de moord op Pol Dorem op zijn geweten had, wist of ver moedde de zoon niet... vermoedde of wist niemand. Die historie was lang geleden gebeurd geen mensch die er nog over handelde. De oorlog was uitgebroken, en Zelika, die een dienst had in de stad, kwam naar huis terug. Een prachtmeid was ze geworacn in den vollen zin van 't woord. Maar al was ze ook niet meer dan de dochter van Mie Schavonk, toch was er geen een in 't dorp die 't wagen moest een hand naar haar uit te steken. Aan Riele had ze heur hart ge- chonken, aan Riele wou ze toebehooren, aan Riele alleen. Niét om zijn geld, niet om zijn goed... Als gebuurskinderen waren ze opgegroeid... Onbewust had de jonge vriend schap voor een ander gevoel plaats gemaakt: de liefde. En nu wilde de hooghartige boer, die zijn afkomst vergeten had, dadelijk bre ken wat zij cn Riele in jaren rein en vroom hadden opgebouwd. Het was in die dagen, dat boer Tripsaad Mie Schavonk zoo ruw van den steenput wegjoeg toen ze om water kwam. Bij al 't geraas dat het wijf maakte had Zelika de schouders achteloos opgetrokken. Ze wist dat ze op Riele kon tellen... Maar nu kwam die ongelukkige oorlog 'plots al de berekende plannen in duigen slaan. Wie durfde er nog aan trouwen denken? Stond heel de wereld niet in rep en roer? De Duitsche legers waren voorbij getrok ken, uitgerust alsof ze de gansche wereld gingen veroveren... De menschen voelden geen lust meer tot werken er was geen handel, geen nijverheid meer. De schrik had alles verlamd. Doch, dat duurde slechts eenige maanden; dan begon de moed er weer in te komen... Enkele dagen voor Kerstmis besloot Riele aan zijn vader van trouwen te spreken... De boer zag norsch op, maar tegen Rieles verwachting in, viel hij niet uit in harde bewoordingen en grove vloeken... En waar gaat ge wonen? vroeg hij kalm... Ik blijf thuis, en Zelika ook... En als er kinderen komen, moeten die dan in de hut van Mie Schavonk blijven? Zoo ver zijn we nog niet, vader. Gc kent mijn gedacht... wilt ge er mee trouwen, tegen mijn goesting... moet ge maar weten wat u te wachten staat; maar als er armoe is, moet ge op mij niet tellen... Wat brengt dat meisje mee? Niets. Een schoon lijf en lief gezicht; twee artikels waar het nieuws rap van af is, en de schoonigheid ook. Ge zijt een jongen die trouwen kunt met de deftigste meiskens van 't dorp.Meis- kens die iets meebrengen: geld en goed... Ge wilt niet... Doe dan wat ge niet laten kunt, maar maak er me geen verwijt van, als ge later ziet en gewaar wordt, dat uw winkel niet draait.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5