Jules De Puydt-Sehmidt EEN AUTOBUS VERPLETTERD TE TOURCONJE KATHOLIEKE KiNEIVU In 't Binnenland Schrikkelijke Mijnramp BI. 2. 26-10-1930. N 43., KATHOLIEKE KINEMA POPERINGHE Groole raklaarrws&k van Yper. Allerheiligen is daar cn de winter staat aan de deur. M er dan 200 verschi lige model en van Win termantels zijn te vinden aan ongelooflijk lagen prijs in Het Waar Sayetten Wijveken 17, Groote Markt, Yper, Yoer. Naar oud gebruik werd Vrijdag namiddag, door de werklieden, den nieuwen haan van St Maartenskerk, ter bewondering rondgedragen en 's an derendaags om 11 uur zette hem de 69 jarige aannemer, Heer Albeiic Vande Kerckhove, van Ingelmunster, den weer- voorsfeller op den 100 m hoogen toren. Om elf ure en half wapperde de vader- landsche driekleur boven op het kruis en het eenig klokje dat vooralsnog in het kruistorentje opgehangen is, zond de blijde maar over de stad. Om 12 uur ver gaderde de Heer aannemer zijne 55 werk lieden in het Gasthof, «Het Zweerd» op de groote Markt, alwaar een feestmaal opgediend werd, waar meesters en werk lieden verbroederden Maandag werd de donderscherm opgesteld en reeds is men begonnen met de afbraak der stelling, zoodat we eerlang de prachtige openge werkte torennaald zullen kunnen bewon deren. In de kerk is er ook een begin gemaakt met het kappen aan de kapitee- len in de voorkerk en Dinsdag kwamen de steenen biechtstoelen toe (gespikkelde larrys met kolonnen in St Remys Rood) welke in 't kort zullen opgesteld ziin. Immers eerst moeten de er nog eerige voorloopige werkjes gedaan zijn. Te oor- deelen naar de teekening zullen het eer lijke monumenten zijn. is bedenkelijk, .DE POPERINGHENAAR. brengst. Daarbij, jonge naties die zich vroe ger weinig of niet met den hoppekweek be kreunden, nu ook aangelokt door de hooge prijzen en winsten, hebben van langs om meer hoppe beginnen kweeken en hebben alzoo het parallelisme verbroken tusschen voortbrengst en verbruik. Duitsche Bieren Daarenboven is er sedert den oorlog in de brouwerij een geheelen ommekeer teweeg gebracht die voor gevolg had een minder- verbruik van inlandsche hoppe, ze heeft de plaats moeten ruimen voor vreemde hop onontbeerlijk voor de brouwerij met lage gisting en ook, ondanks vele hoogere prij zen van langs om meer gebruiktt in de brou werij met spontane en hooge gisting om aan de eischen, van fljner-bier, van den verbrui ker te voldoen. Onze Belgische brouwerijen hebben zich aangepast aan dien nieuwen toestand en le veren in alle opzichten merkwaardige pro ducten. Ondanks dat, en dat komt waarlijk onrustwekkend voor, de voorliefde van den huidigen bierdrinker gaat naar vreemde bie ren en zoo stelt men met leedwezen vast dat de invoer van Duitsche bieren in ons land kolosaal stijgt en dat in sommige bierhui zen zelfs onze fijne bieren met vreemde edele hop vervaardigd om aan te staan aan den kalant, onder Duitschen naam moeten verkocht worden. DE Boeren en Brouwers samen ten strijde. Als ons inlandsch bier met vreemde hop verveerdigd, in lage gisting, geen genade meer vindt, wat moet er dan geworden van onze kleine brouwerijen en van onze in landsche hop die alleen door hen nog ver bruikt wordt. De toestand is voor brouwers zoowel als voor de hoppekweekers niet rooskleurig in dien die nieuwerwetsche mode van verbruik van vreemde bieren niet bekampt wordt. In dien strijd moeten boeren en brouwers hand in hand gaan en eene tentoonstelling lijk deze is voor die samenwerking eene beste gelegenheid. Veel vooruitgang heeft onze hop gemaakt, maar neg veel is te verwachten van gezon der maken der gronden, van doelmatiger bewerking, uitlezen der hopsoorten, bestrij den der ziekten, weeren der mannelijke plan ten, beter plukken en beter drogen. Verder verklaart spreker dat de belangen van hopteler en brouwer solidair zijn. Wat baat het den boer ten prijze van veel geld en zorgen verbetering in zijne producten te brengen als de brouwer ze niet waardeert en ze niet betaalt volgens hunne innerlijke warde Na er te hebben op gedrukt dat de brou wers uit nationalistisch gevoel meer en meer inlandsche hop zouden gebruiken en van den anderen kant dat de hoppekweekers zich met alle vlijt en kundigheid zouden toe leggen op het aanwinnen van zulkdanige keurige hop dat de brouwers vanzelf aan de vreemde hop verzaken zouden wenscht spreker de aanwezige brouwers hartelijk welkom. Tenslotte richt hij een dankwoord aan allen die meehelpen tot het welgelukken de zer tentoonstelling in de eerste plaats den diep-betreurden Eerw. H. De Jaegher, de groote boerenvriend, die enkele dagen gele den door den dood aan zijn edel werk ont rukt werd en wiens gedachtenis in zegening blijven zal. H. Baron De Kerckhove d'Exaerde brengt namens de Land- en Tuinbouw afd. hulde aan de inrichters van deze laatste, maar niet de minst belangrijke landbouw-mani- festatie. Het plan en het doel der inrichters van deze Hoptentoonstelling is: de hopteelt in ons land weer terug de plaats doen beklee- den, die hij steeds opeischen mocht. Spreker maakt van de gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan een man die gansch zijn ideaal gesteld had in het doen-herople- ven van de hopteelt, die daarin niet alleen stoffelijke voordeelen zag maar ook geeste lijke goed zocht voor de hopteelers uit de Vlaamsche gewesten n.m. E. H. De Jaegher van Poperinghe. Ook deze spreker druktt er op dat het er namelijk in de toekomst niet meer om gaan zal een groote hoeveelheid hop voort te brengen, maar wel dient deze tentoonstel ling een spoorslag te zijn, opdat ons land, vooral gekend worde om zijne goede hop. De hoedanigheid moet hier de hoeveelheid vervangen. Deze tentoonstelling zal deze taak uitvoeren en het hoofd leeren bieden aan den Engelschen hopinvoer, die ons land wil overstrcomen. Heer Pien, spreekt namens den h. Minis ter van Landbouw de slotrede uit en drukt op de samenwerking die er komen moet tus schen de brouwers en de hopteelers. DE UITSLAG. Poperinghe en omliggende gemeente mo gen fier zijn over den bekomen uitslag. In Antwerpen is getoond geweest dat de Pope- ringsche hop hoegenaamd in kwaliteit niet lager staat dan de Aalstersche en dat het prijsverschil in die hopsoorten niet het ge volg is van het verschil in hoedanigheid, de oorzaken zijn elders te zoeken, en niet moeilijk om vinden. De brouwerij-wereld heeft eene eenige gelegenheid gehad om eene gezonde vergelijking te doen, en op Maandag' 20; dezer, hebben de belgische brouwers er dan ook aan gehouden de natio nale hoptentoonstelling te bezoeken. De uit slag die hier volgt getuigt het best over de voortreffelijkheid der ten toon gestelde waar. Het getal punten moet als volgt worden uit gelegd: 95 p. en meer eereprijs; 90-94 p eerste prijs; 85-89 p. tweede prijs; min dan 85 p. eervolle melding. GEMEENTE RENINGHELST. Carron Maur.. 94; Goethals Maurice, 89 Hauwen Achiel, 97; Huys Eduard, 93; Jacob Cyriel, 84; Naeye Henri, 89; Spenninck Elie, 99; Van Óóst Leon, 93; Verdonck Wed. Aug., 99; Jacob Cyriel (Str. Spalter), 97. GEMEENTE WESTOUTRE. Catron Charles, 98; Dejonghe Hyp.. 97; Hardeman Ben., 93; Hardeman Marc., 94; Rouseré Georges, 92; Traisnel Jeroom, 89. GEMEENTE CROMBEKE. Breda Gustaaf, 84; Decae Isidoor, 94; De block Valeer. 98; Dehouck Elie, 98; Delporte Alf.. 89; Desmyttere Arth., 94; Garmyn Cyr., 94; Parret Evarist, 94; Sampers Henri, 83; Temperville Jules, 89; Top Achille. 89; Van- denberghe Wed. Ach., 89. GEMEENTE WATOU. Brisbaert Cam., 94; Brisbaert Leon. 98; Cappelaere Nestor, 99; Deheegher Jul., 87; Dehouck Cam., 97; Dejonghe Georges, 89; Leurs Gery, 84; Parret Camiel, 94; Thorrey Maur., 87; Van Cayseele Cam., 94: Van Cayseele Petrus, 88; Vandroemme Gast., 84. GEMEENTE VLAMERTINGHE. Bouton Cyrille, 97; Bouve Cesar, 89; De- raedt Camille, 89; Derycke Cesar, 84; D'Hul- ster. 89; Gheldof Aug., 82; Longupée Aug. 89; Verbrigghe lid. (Hallertau), 99. GEMEENTE ROUSBRUGGE. Coene Achiel, 89; Delanote Hector, 84; Leroy Alois, 81. GEMEENTE PROVEN. Devos Jules, 89; Delanote Prosper, 94; Dequidt Alois, 94; Descamps Maur., 84; De- prey-Adam Cam.. 92; Ganne Maur., 94; Gouwy Cam,, 93; Lefebvre August, (Strissel- spalter), 93; id., 98; Lermytte Georges, 98; Top-Decae Marcel, 99; Van Cayseele Remi, 94; Vandoolaeghe Alf., 98; Soenen Cyriel, 89; Vermeersch Cyr., 98; Vulsteke Henri, 93. GEMEENTE POPERINGHE. Adriaen Jeroom, 87; Boeket Henri, 99; Bouthé Achiel, 98; Buseyne Maur., 92; Ca- trycke Jul., 89; Cappelaere H., 94; Coene Cyrille, 94; Boone Charles, 98; Dehouck Je room, 98; Devacht Ch.. 83; Decrock Cam., 94; Dumey Wed. Emile, 89; Desmyter Emiel, 84; Derycke-Kesteman Remi, 89; Denys Er- nest, 94; Ghesquiere Hilaire, 94; Huyghe Je room, 89; Ingelaere Jules, 98; Igodt Jozef, 89; Jacob Achille, 94; Liefooghe H., 94; Kes- teman Julien, 97; Kesteman Omer, 83; Kes- tier Jules, 89; Klooster 't Vogeltje, 82; Lebbe Jules, 89; Merlevede Aug., 87; Lebbe Hector, 89; Orbie Ch., 82; Ollivier Remi, 89; Pil- laert Arth., 94; Quaghebeur Arth., 86; Qua- ghebeur Pierre, 94; Ruckebusch Aug., 99; Ru'obrecht Georges, 94; Sohier Camille, 92; id. tWitte Rank) 92; Saint Germain Emile, 88; Ruyssen Kinders, 89; Sohier Achille, 84; Vanbeselaere Hilaire, 93; Van Cayseele Nes tor, 94; Vandezande Georges, 84; Van de Wynckele Maur., 84; Vande Wynckele JUL, 97; Vandenberghe Maur., 89; Van Gheluwe H., 93; Van Calis Cyr., 94; Verdonck. Georg., 89; Verdonck Constant, 94; Verdonck Con stant Strisselspalter), 99; Vermeersch Cam., 94; Verdonck Georg., 84; Verdonck Heet., 94. Vandenhroucke Jules, 97. De tentoonstellers wier namen niet ver meld zijn leverden stalen die niet in orde waren. De toegekende eeremetalen en di ploma's zullen later in «De Foperinghenaar» worden meêgedeeld. X. BERICHT. De landbouwlessen in de gewestelijke land bouwschool zullen aanvangen op MAANDAG 3 NOVEMBER, om 6 ure, in het gewoon lokaal. Dat eenieder op post weze! Een laatste woord, een laatste oproep Allen in 'c gelid voorde Katholieke Ki nema. Onze peis, onze bibliotheken, onze jeugdwerken, onze sociale werken, onze radio-instellirgen zelf k unr.in fit r de \e - gelijking doorstaan met 't is gei ij k welke andere. Waarcm zou de Ka'.h. Kinema dat niet kunnen Daar ook moeten de Ka tholiekcn op de eerste linie, 't Is een moeilijke taak. De Katholiek blijft ge bonden door onomkeerbare beginselen van zedelijkheid, terwijl de niet katholiek immeraan maar vcortho t in 't neutrale, begiosellooze, diiltige, wulpsche, sen- sationeele. Moeilijk zeker is het daaitegen p te gaan, maar de strijd voor 't geloof en zeden is geen liefhebberijtje van een hocgaa gelegd zieltje ot een karweitje van wie er voor betaald wordt. Moeilijk gaat oc k voor Onzen Lieven H?er, vojr Christus-Koning. En daar om is 't niet noodig dat e.n Katholieke Kintma ontaarde in preek en bondieuse- r:e de Ka'holitke Kinema kan breed mentcheiijk wordt n opgevat, want de Kath. Kinema geelt niet eerst en meest onderricht en opvoeding maar ook wel ontspanning. De mensch kan ook vreugde en leute genieten in onschuld. Om reden au de zonde is de m :derns lach niet meer gezond, hij is geforct erd. Laten we door de Kinema docr de Katholieke Ki nema weerkeeren ook naa den gezonden lach, den lach van Charlie Cbapun. Zoo opgevat kan dus de Katholieke Kinema met moed beginnen aan zijn moeilijke taak. Ingericht d, or alle Katholieken voor alle Katholieken, wil het Bestuur hier nochtans in 't bijzonder dank zeggen aan het Bestuur van't Christen Werktrsver- bona dat zijn nieu w herbouwde feestzaal te onzer beschikking stelt, ook wel aan de milde ondersteuning die ons zoo be langloos door veel katholieke burgers we d verleend. De zaal zal vol loopen op heden Zon dag 26 Oktober, te 7 uur, feestdag van Christus-Koning, om klaar en duidelijk te bewezen dat deze Kinema zijn best zal doen om steeds in trouwen dienst te staan van Christus KoniDg, zijn taak op vattende als een modern apostolaat van ontwikkeling, verzedelijkirg en eerlijk verzet La'en alle Katholieken hier één f ont maken. Beduur Kath. Filmcomiteit. zijn volledig vernield of zeer erg bescha digd. De ontploffing was van zulk buitenge woon gebeld, dat eene overgroote vlam, u t den put opsteeg, terwijl muren, stak - ken ijzergeraamte, voortkomend van de gebouwen en van de machines, in alle richtingen werden geslingerd. De omlig gende buitenstreek gelijkt aan een over groot veld van puin. De huizen in de omgeving der mijn hebben veel schade geleden. Al de ruiten zijn in stukken geslagen, daken zijn afge worpen en eenige gebouwen zijn inge stort. Verhaat van ooggetuigen. Een mijnwerker was ooggetuige van de ramp. Hij vertelt ze als volgt een ge weldige knal klonk plotseling door het geheele dorp. Eenreusachtige steekvlam, begeleid door donkere rookwolken, sloeg uit de aarde. Muursteenen, dakpannen, vensterruiten en stukken balk, vlogen aan alle kanten kletterend op de straten. Uit de huizen vlogen de menschen in een gewei Jige paniek de straat op en snelden direct Daar de mijn. Daar zag men reeds direct de eerste gewenden, mijnwerkers en beambten met bebloede gezichten. Zij liepen verschrikt rond. De geheels schachttoren en de aangrenzende gebou wen zijn een groote puinhoop. De brand weer, de politie en de reddingscolonnes waren spoedig ter plaatse en b:gontien onmiddellijk met het bergen der dooden en gewonden. De aanblik van dat alles was die cener ruine. Reeds spoedig na het ongeluk stroomde van wijd en zijd 'n massa publiek naar de plaats van het ongeluk. Lastauto's werden opgeeischt en arbei ders bieden aan hulp te verleenen. Men tracht door de schachten van de Anna I en van de mijn te Streifield onder den grond door tot de verongelukte mijn door te dringen Allerwege hoort men het ge roep om doktoren. De Spoorlijn Stolberg-Herz vgenraht is verwoest. De oorzaak der ramp. Vo'gens de eerste vaststellingen der techniekers kan niet bepaaldelijk beves tigd worden dat de oorzaak der ramp de dynamietoniploffing zou zijn. Fr zijn er die de meening zijn toegedaan dat de d3rnamietopslagplaa1s ontplofte ten ge volge van een mijngasontvlammirg. De ontploffing zou in elk geval heel wat dieper hebben plaats gevonden dan werd verondersteld. De slachtoffers. Donderdag was het aantal slachtoffers gekend zooals wij hierboven aanduiden. aBaHlUBBHHBBSaSlHESWEBHgBBB<3B STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand October, moeten heden Zondag raor« gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van af f tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te loen. VOLKSHUIS. Poperinghe Heden Zondag ter gelegenheid van het Feest van Christus Koning, in dt 7 uur mis in St Bertinus erk, Aigemeene Communie voor de Chiistene Arbeiders j'Ugd, Kajotters en Kajotsters Plaats voorbehouden in RECHTER en LIN KERZIJKOOR. 's Namiddags te Yper Aigemeene Hul de van de Chiistene Arbeidersjeugd e an 't arrondissement aan E. H Beel, arron- dissementsproost, bij zijn afscheid. Maandag te 7»/, uur Vergadering van den Middenraad, iu plaats van op Allerzielen. Alls maal op post zonder eene uitzondering. Dinsdag te 6 uur Zangherhaling en te 7 u. S udiekriog voor de Kajotsters Woensdag te jVt uur Studiekring voor de Kajotters. De besmettende kiemen zijn de groote verspreiders van de griep. De Pectoral Du- puis belet het aantasten van de ademha lingorganen. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen Dij H, Notredame, Groot* Markt. Poperinghe (Lokaal Katholiek Volkshuis) ZONDAG 26 OCTOBER, TE 7 U. STIPT PLECHTIGE INHULDIGING PROGRAMMA 1. Openingswoord door den Z. E. H. Kan. Deken. 2. Feestrede door Eerweerde Pater De Clippele, S. J. 3. 'T EUCHARISTISCH CONGRES VAN MECHELEN (Prachtige Film in 3 deelen) 4. «CES DAMES AUX CHAPEAUX VERTS DE GROENE HOEDJES Boeiende filmbewerking van het frissche leuke werk van Mad. Germaine Acremant met een muzikale aanpassing. - Prachtfilm in 9 deelen. Prijzen der plaatsen: 10-5-3 fr. Maandag 27 October, te 8 uur, zelfde twee prachtfilms als den Zondag. Prijzen der plaatsen: 4-2-1,50 fr. Alle vertooningen beginnen zeer stipt op 't aangegeven uur. IN DUITSCHLAND 424 Slachtoffers: 231 Dooden. 94 Ver dwenen. 30 Doodelijk gekwetsten. 69 Gekwetsten. Dinsdagmorgen rond 7.S0 ure heefi zich inde mijn Anna II put Wilhelm, te Usdorf (R jnschi gemeente op 25 kilc- meters van Aken) eene erge ontploffing voorgedaan. Eene bergplaats van dyamict, gele gen op 245 meter diepte is in de lucht gevlogen heelt de instorting der mijn veroorzaakt De ophaaibakken zijn vol- l.dig vernield. De gebouwen van het beheer, de bad inrichtingen, de hangaars der machines MET ALLERHEILIGEN stel ik te koop een groote partij WITTE en GEKLEURDE CHRYSANTEN GERARD RABEAU Veurnestraat - 54 - Poperinghe Alle dage zichtbaar. V.O.S. POPERINGHE. Betaling van lidgeld voor 't nieuwe B^rdsjaar ig3o—u Nov.—ig3i. El- ken dag zijn er nieuwe lidkaarten te ver krijgen bij de lokaalhouders, in Petit Paris Het Bestuur rekent op den goe- len wil zijner leden en hoopt dat alle bij - frasen zullen aanbetaald zijn voor de a. s li November feesten. breigoed, sayettehandweik, enz aan on- geloov ige prijzen, van Zondag 26 Octo ber tot Zondag 2 November Vrije ingang. DE HONGHERE, 33, Noordstraat, Poperinghe. Kindersterfte. Eene vermindering Jer sterfte onder de kleine kinderen is zon der twijfel te danken aan het feit dat meest j alle jonge moeders nu hunne kinderen voe- den met het Kindermeel FORTIOR. Dit voortreffelijk produkt, bereid onder toezicht an volgens voorschriften van Dr Depoorter moet gij eens voor uw kind probeeren. Iedere apotheker, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels zullen het U afleveren »an 6,75 fr. de doos. Gebruikt Chicorel WYPELIEK-TAFFEM 't ts de beste. Ongeval. Maandag werd vrcuw Julien Lamond, werkend in de fabriek Ollivier te Abeele, aldaar door een der macti'ner gevat en ten gronde geworpen. Zij had een paar ribben geb'oken en haar kleedeten waren gansch geschrurd Kleingeestig. Woensdag morgen werd het vrijheiJsboompje, onlangs ge plant in den hof der Bertenplaats, afge zaagd gevonden. B. V. O. S. Er wordt te-r kermis gebracht aan de leden dat er op heden Zondag, Lidkaarten te bekomen zijn in het lokaal Vlaamsch Huis Nieuwe leden worden steeds aanveerd. Diefstal. Woensdag nacht zijn een 20 tal hennen gestolen geweest ten nadeele van M. J. Debaene Boone, Boe- schepe kalsiede. Muilplaag is uitgebroken ter hof stede M Lebbe, sectie B. THEOBROMA geeft ons kloek bloed THEOBROMA verkloekt de zenuwen THEOBROMA geneest alle flauwten Zijt gij verflauwd? beproeft THEOBROMA. Te Poperinghe bij alle Apotltakarc. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoegen er in vin den. Doch het is zoo nutteloos te klagen over iware hoofdpijn of zenuwkoort». ALGAO- POEDER zal u aanstonds genezen. Onscha delijk voor de maag De halve doos: 3,25 fr.; groote doos; 6 fr. In Poperinghe te bekomen bij Vandeplas en in Yper bij Hautekier en Van Robaeys. Een auto met werklieden, uit Frank rijk, wederkeerende naar huis, kwam Zaterdag aan het Waterkasteel van den Meenensteenweg gereden toen hij met geweld botste op een bronwerswagen welke aldaar op kant stond, Onnoodig te zeggen dat heel het voorwerp deerlijk in gedeukt werd en dat de werklieden ver plicht waren den nog te doene weg te voet af te leggen. Komt zien naar de Uitstallingen van het Huis BONTE, Stuersstraat, 23, Yp< r. Schoone keus DIAMANT. Voordeelige prij zen. Alles gewaarborgd. Zondag morgen om 11 ure had in den Anglikaanschen tempel de Inhul diging plaats van eene koperen gedenk plaat ter gedachtenig der Schotsche tffi- cieren en soldaten gesneuveld op het Ypersche slagveld. Voorop in den stoet stapten diie doedelzakmannen, gevolgd van eenige schotsche soldaten, met in hun midden brigadier-generaal Mackensie van den Royal Scots; Kolonel Faryns en Cox Voorzitter van het «Britisch Legion» ie Yper. - De gebruikelijke aanspraak werd gehouden en de dankpsalm werd aangeheven Een aangrijpende treur- marsch sloot de plechtigheid. Voor uwe aankoopen van alle slach van Juweelen in diamant, goud, gewaarborgd 18 karaat, Monters, Regulateurs, Schouw- garnituren, enz... wendt U tot het huis HENRI DONCHE en ZOONS, horlogiema- kers, 9, Dixmudestraat, 9, te Yper. Het ver- maardste en eenigste huis die de herstel lingen van alle slach van uurwerken ten huize zelf doet. Zaterdag avond, om 8 ure en half ontstond er twist tusschen eenige ver bruikers in eene herberg der Statiestraat, 't En duurde r iet lang eer men tot ge- welddaden overging. Zekere A. ram een stoel en bracht den eigenaar een harden slag tce op het hoofd. Terwijl deze met zijn hand het bloed trachte te stremmen, wierp de vechter een bierglas dat te recht kwam op het hand van den ongelukkige en eene nieuwe groote wonde veroor zaakte. Koopt, uwe JUWEELEN en DIAMANTEF bij M. VANDERMARLIERE - DEPUYDT 24, Meenenstraat te Yper, daar hebt gi. altijd de schoonste keus, 3e genadigst# prijzen en alles gewaarborgd. Toen Arthur M., oud 40 jaar, va der van verschiilige kinderen, Zondag avond om 11 ure al de Botermarkt naar huis trok, wilde de man over de brug daar op de telefoonpaal geplaatst en viel zoo ongelukkig dat hij deerlijk gekwets werd aan het hoofd en naar het gasthuis moest gedragen worden. Door toedoen van de Broad Castinh van Londen, zal op 11 No/ember e.k. de «last Post» van Yper door de radioliet- hebbers van de heele wereld kunnen op genomen worden. Later zullen nog meer inlichtingen gegeten worden. Een krediet van 5 15o.ooo blijft voorzien voor het voltooien der vaart Yper-Yzer. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, purgeerend, bloezuiverend, slijmafdrijvend, zijn de beste hersteller van het bloed. De doos6 fr. bij H, Notredama, Groote Markt, Poperinghe. Donderdag morgen om 6 ure wer den de 58 melkverkoopers aan de poorten der stad verzocht met hunne waar naar het politiebureel te gaan En 't mag ge zeid ter eere van onze boertjes, niet een staal werd in gebreke gevonden. AUTOSCHOOL VAN GENT HoofdnUli GENT, Miryatr&at, 10 Bijhui*: KORTRIJK, Gent*chenstecnw*s, St THEORIE - PRAKTIJK JUESSEN OP DEN AUTO 2ELP RIJOEFENINGEN Gamalc hatadiow HUIS y/"T VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 FABRIKANT-GOUDSMID 6, Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE. Allergrootste keus van JUWEELEN in BRÏLLANT, DIAMANT, PLA- TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, Plas- tronspellen, Ringen,.Man-monters en Vrouw-monters, met en zoa- j der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de Re gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone e« speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen «a zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. DE AUTOBUS KWAM VAN MERCKEM. EEN TWINTIGTAL GEKWETSTEN. TWEE ZICHTJES VAN DEN UITEENGESLAGEN AUTOBUS. Maandag met den vroegen morgen gepeur de te Tourcoing een ernstig' ongeluk. Alhoe wel geen dooden vielen, toch waren er niet min dan drie en twintig slachtoffers, waar van twaalf erg gekwetsten. Rond 6 u. 30. komen de autobussen met belgische werklieden door de Duinkerkstraat op weg naar de Fabrieken der middenstad. Veelal rijden die autobussen met een over dreven snelheid. Deze straat vormt halver wege eene scherpe bocht en het verkeer is er gevaarlijk; de voerders moeten er uiterst voorzichtig zijn. Volgens de inlichtingen reed de autovoer der veel te snel. De auto was gevoerd door Lucien Baecke, 20 jaar, wonende te Merckem in dienst van Camille Plateau, 45 j., eigenaar van den autobus; hij vervoerde dertig werk lieden. Een autobus geleid door Gérard Dewach- ter, 26 jaar, wonende te Roubaix, reed voor. Baecke wilde dezen voorsteken langs den linkerkant. Met de rechtsche achterkant van zijn auto, haakte hij vast aan den linkerkant van het ander voertuig. Daarop sloeg zijn auto over het gaapad rechts, en gansch de zijde van den autobus werd letterlijk verpletterd te gen den muur der werkhuizen Jonglez. Een waterbuis werd afgerukt en een hoek van den muur storte op de reizigers. Deze waren aldus verdrongen tusschen het dak en den plankenvloer, terwijl zij de beenen gekwetst werden door de zitbanken en bedekt met glasscherven. Men snelde ter hulp en gekwetsten werden in de buurt binnen gedragen. Het was een treurig schouwspel! Gebroken ruiten, dak afgerukt, banden gescheurd, alaam rondverspreid, enz. en te middenin de huilende gekwetsten. De geneesheeren Dujardin en Desurmont snelden ter plaats en dienden de eerste zorgen toe. De gekwetsten werden overge bracht naar het burgerlijk hospitaal. De Dokter Decherf en M. Caron, bestuurder, waren om 7 uur reeds ter plaats toen de gekwetsten aangebracht werden. Er waren er 23 waarvan 12 erg gekwetsten in het hospitaal bleven Baecke Lucien, autovoerder, oud 21 jaren, van Merckem, hij was drager van het gewoon getuigschrift tot het voeren van kleine auto's, maar had de bekwaamheidsproef niet afgelegd tot het voeren van autobussen, een nieuweling in het vak, been gebroken in twee plaatsen; Platteau Camiel, oud43 jaren, herbergier, Merckem, eigenaar van den autobus, heeft twee auto's, de tweede auto is gevoerd door Vanstaen Camille, een ervaren en voorzich tig autogeleider die sinds vele jaren autoge leider is, zware wonde aan het hoofd, lich telijk gewond aan den schedel, lijdt erg in 't hoofd; Remi Booghs, Eixschoote.; Pieter Dereyne, Langemarck; Camiel Martin; alle drie groote hoofdwonden;. Robert Wenes, van Yper, heupbreuk, v/as erg gesteld; Omer Denorme. Yper, diepe wonde aan den rechterarm; Victor Vandeler, rechterbeen gebroken en hoofdwonde, toestand erg; Leon Lannoye, Merckem, rechter elleboog ge kwetst; Marent Adilenne, oud 18 jaren, ai gemeene kneuzingen; Vandewalle Alice, oud 18 jaren, wonde aan arm en been; Vande walle Maria, oud, 16 jaren, inwendige kneu zingen; Vanthuyne Gaston, oud 22 jaren, wonde aan hand en vooram. Na de eerste zorgen konden de anderen huiswaarts keeren. Het zijn: Caroline Car- don. 56 jaar, Marigny; Nestor Vanderkerko- ve, 43 jaar, Langemarck: Clovis Deieu, 45 jaar en Jereoom Hauwele, 27 jaar, Mer ckem; Henri Durnez, Bixschoote; Camiel Vandenbulcke, Rumbeke; Gilbert Verslype, Marcel Callewaert en Albertine Magry, Mer ckem; Marcel Booghs, Bixschoote en Hoet Clothilde, Yper. De Heer Commisaris was onmiddelijk ter plaats voor het onderzoek. Het bleek dat de chauffeur Baecke, hoogst onvoorzichtig was geweest een ander voertuig te willen voor steken aan dezen bocht en nabij een Kruis straat. Hij reed veel te snel, men beweert laan 45 Kim. per uur. Het parket kwam onmiddellijk ter plaats. Na een kort onderhoor werd Baecke beschul digd van onvrijwillige verwondingen en bleef ter beschikking van het gerecht. Gansch den dag was er een strooming van volk op de onheilplaats en de ongeluk kige slachtoffers werden algemeen bejam merd en beklaagd. Uit het hospitaal wordt vermeld dat alle doodgevaar, bij de slachtoffers, geweerd is. De wonden, en meest de hoofdwonden, zijn stilaan aan 't genezen. De beenbreuken zul len natuurlijk meer tijd tot herstel vergen. Twee vrouwen Marie en Alice Vandewaele, verlieten Dinsdag reeds het hospitaal. 0;:s DaviJsfond dat groeit en blot it zal op i3 November e.k. een Gszelle avond geven in de feestzaal van StVin- centius College, om 7,45 uur. Als spreker zal optieden E. H. Decuypere, onder pastor te Desselghem Liederen en de Gezelle Cantate door Verhoeven zal ge- zmgen worden door het gemengd koor van den Studiekring. Ter gelegenheid der inhuldigirg van het Volkshuis, zal op 29 November, om 8 1/4 door het VI. VoDstooneel opge voerd worden, niet «De Ze e dffe Blijd schap van Maria» maar «De Klucht der Vergissing» door Shakesp are. Op 3o November, om Gure, ter ge legenheid van den Carmelitaanschen missiedag, zal er in de feestzaal van het College, eene voordracht gegeven wor den, door Z. E P Thomas van Aquinen, provinciaal der belgische provincie. Onder de vele slachtoffers in de schrikkelijke autoramp 1 an Toerconje, zijn de volgende Yperlingen Robert Wenes, met gebroken heup (heel gevaar lijk gerampti Omer Denorme, diepe won de aan den elleboog, alsmede Clothilde Hoet. i De wekelijksche markt wordt deze week gehouden op den Vrijdag, gezien het Feest van Allerheiligen valt op den Za terdag. Zaterdag had rren cp den afge- werkten toren van S Maartenskerk, eene driekleur uiigesteker, Zondag morgen vord men deze vervangen doc r eene leeu wenvlag. Deze werd dan weer afgehaald e opnieuw vervanger door de driekleur. In de cfficieel loting der tentoon stelling enheblen wij lijk vroeger ons t riet mogen verheugen over het winnen van groote loten, dcch we mogen toch zeggen, dat we deze keer op zijn mitst een twintigtal loten van 1000, 5oo en 100 ,fr. hebben kunnen binnen loodsen. En dat gaat nog al, H t Nazareth, gesticht waar onze cude brave mannen, zoo goed door de Zusters verzorgd zijn, is sedert eenige maanden opgedaan en heeft in dat verla ten kwartier f ene nieuw e leefte gebracht nu. Donderdae aanstaande, zal het ge sticht in volle feest zijn Z E H Deken zal er de kapel wijden en zoo zullen de ongelukkiger die tot noe toe van allen geestelijken troost verste ker waren, ook hu en dan hunnen Heer en Meester in eigen huis kunnen gaan groeten. Woensdag morgen om 11 ure kwam de vrcuw van Alf Hoet. in de Rvssel- s raat gegaan te weeg naar huis Geko men recht voor St Pieterskerk, werd ze geslegen door eene beroerte en half lam naar haar huis gebracht. Haar tcestand

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2