m yepQepïs iDJAMNAl I 1) rou we rij Masse li e I el n Uit Vpet* >DE POPERINGHENAAR het manneke UIT OE november - slachtmaand BURGERSTAND VAN OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Koperen spreuk.»* Pijprekkeaa Dsgbladrekkens Pêle-Mêles A!I« slag van Katars Geldbeugels Pcrte-feuillea Valiezea Soek- Muziekiessckeis. Alle merken va» VULPENNEN. «reelgerief. Leesboek*» Groote keus Trouwe bediening bij SANSÉN-VANNESTE Gasthuisstraat, Poperingh®. STEDEN IN EUROPA MET MEER DAN 1.000.009 INWONERS YPERSTRAAT POPERINGHE ('t Vervolgt.) BI. 5. - 23-11-1930. - N' 47. GEO AC tl 'F IS r%' Alle groote humoristen waren bejaard, al leen ouderdom vrijwaart den mensch voor ernst. (Poultney Bigelow.) Scheldwoorden en vloeken zijn de toevlucht van menschen, wier woordenschat beperkt is. (William Lyon Phelps.) UH BESTE LEZERS, van de mannelijke en vrouwelijke soort daar is een spreekwoord dat luidt, 'k zeg het heel bedaard, «goede raad, is goud waard». Hewel 't zal U dan nog ne keer gaan too nen watvoor een buitengewoon goed hart ik heb <al zeg ik het zelf) en U hier ne goeden raad gaan geven, gratis voor niemen- dalle, die ge dus met geen goud zult hoeven te betalen. Hij luidt: Neemt allen, tegen Nieuwjaar fV Een abonnement op De(n) Poperinghenaar ge zult er van zijn content. Gij zult het U niet beklagen want 't is een blad dat aan iedereen kan be thagen Dat zegt U 't Manneken uit de Maan Die nog nooit van zijn leven een leugen heeft [begaan En danals ik de prijs bezie: 18 franken 's jaars. vóór een blad dat zijn weerga niet en vindt in twintig uren in de ronde, dan vraag ik mij af hoe 't mogelijk is dat den uitgever er aan uit kan... Allee! Dat alleman zijn best doe...! Uw geweten zal in vrede zijn, want gij zult de Katholieke Vlaamsche pers gesteund hebben WIENS GEWETEN niet in ruste zijn en kan, dat is dit van de grrroote patriotaars van Brussel die op de Surbet de Chokier- plaats van de hoofdstad het monument La Brabanconne op doen richten hebben. Op het monument kan men het volgende le zen... <a!s men fransch kan lezen) O! Bel- gique! O! mère chérie a toi nos coeurs! etc etc... Geen woordje Vlaamsch. We dachten nochtans dat het monument ook voor de Vlamingen bedoeld werd. Maar allee, mis sen is menschelijk... en daar de Vlamingen toch ook menschen zijn.hebben ze zich nog* nee keer vergist, 't Is verdraaid den eersten keer niet. 't Zal allemaal wel ne keer op de rekening komen! Voor vandaag stap pen we d'r over. VOOR DEN HONDERDSTEN en zooveel sen keer was 't weer ne keer ruzie in 't huis houden van Seheeve- Lowie.. S Och! zei Wanne, Lowie's wijf. "k gave duizend frank da 'k een ster was. K En ik dan, hé? wedervoer Lowie. j: En waarom dat? Wel., omdat de ster die 't dichtste bij ons is, nog elf miljoen kilometers van ons verwijderd is. Wanne wist genoeg... en ze zweeg. ZWIJGEN, als ge niks te zeggen hebt, is nooit slecht, en 't spreekwoord zegt: zwij gen is winter- en zomergoed. Dat is ne raad die 'k geef aan mijne alderlicfste lezereskens, (want de tong van de vrouw is nu eenmaal van de kortste niet) en daardoor kan er veel ruzie in 't huishouden vermeden wor den. Ne fameuze statistiekopmraker heeft vastgesteld dat er op honderd echtscheidin gen, tachtig hunne oorzaak te wijten hadden aan het feit dat de vrouw soms haren mond voorbij gebabbeld had. We zullen maar zoo blootaf gelooven wat die snul ons wil wijs maken, zegt Marenta, met 'n grimlach op de lippen, omdat 't weêr eens op 't vrouw volk is da'k het heb, maar, voegt ze er bij, 'k ben er ran verzekerd dat, als men er ooit moest toe komen, een statistiek op te maken welke van de beide geslachten het meeste babbelt, de mannen wel voorop zouden ko men. D'r kan geen banket, noch openbare plechtigheid plaats hebben, of d'r worden diskoers en redevoeringen van ellen lang af- gelapt, die alleen voor doel hebben de men sehen te vervelen. Hewel! Marenta, ge lacht! Maar weêr eens ben ik van uw gedacht! en als besluit zeg ik hier rechtuit! 't ben met uw woord 't akkoord. En Iaat er ons verder over zwijgen, Willen we geen ruzie krijgen! MARIE, vroeg Susse Lap aan zijn wijf, hebt ge nu eindelijk die knop, die al drie weken van mijn hemd was, eraan genaaid. 'k Heb denzelfden knop niet gevonden, was 't antwoord van Marise... Ik heb dan... het knopsgat maar toegenaaid. IN PRAAG WAS ER EEN DOODE Die zeker was niet bloode Daar hij, 't is voorwaar een aardig ding Dood zijnde, nog een moord beging. 't Was de handelsreiziger Wenceslas Ko- koschka. De man was 't leven moede... daar om had hij zoo maar een revolverken geno men en zich een kogelken d'hersenpan inge jaagd. Zijn meid had 't lawaaid gehoord en toen ze gezien had wat er gebeurd was ging ze sito sito den politieinspecteur waarschu wen. De doode lag op den buik en hield zijn revolver nog in de vuist geklemd. Op het oogenblik dat de inspecteur het lijk om wilde keeren, ging nog een schot af, dat de politieman in volle borst trof. Hij zakte ne der en was weldra een lijk. Hij was door de doode gedood geweest. Dat is voorwaar iets, Dat niet alle dagen geschiedt. MAMA, ziet ge mij oprecht gaarne, vroeg klein Jefken aan zijn moeder. Natuurlijk manneken, antwoordde deze. 'k En geloof er niet veel van. En waarom niet? Wel! als ge mij oprecht gaarne zaagt, zoudt ge met dien man getrouwd zijn, die van die lekkere karamellen en koeken ver koopt. STRUISVOGELS zijn (natuurlijk) vogels, die de sterkste maag hebben van al de we zens, die onder Gods' zon rondloopen, men schen (onnoodig het te zeggen) bij begrepen. Daarvan komt dan dat we in de gewone spreekwijze zeggen van iemand die door gaat voor een gezonde sterke maag te heb ben hij heeft een struisvogelmaag Men wist reeds dat die vogels metalen voorwer pen door wier glans zij aangetrokken werden, inslikten. Maar, wat men totnogtoe niet wist en nog nimmer had gegist, dat is voorwaar, dat die vogels raar 'k zeg het onomwonden ook de diamanten, die ze vonden binnenslikken, zooals wij dat doen, met brood, met visch, met vleesch, met groen Dat is de nieuwe ontdekking die men on langs in Zuid-Afrika heeft gedaan. Zij doen dit om hunne spijsverteering te bevorderen (de diamanten dienen dan als tanden in de maag) en ook omdat de glans ervan hunne oogen aanstaat. En nu gaat men op jacht achter struisvogels, niet alleenlijk voor hun ne schoone pluimen, maar ook voor de dia manten, die hunne maag gebeurlijk kan be vatten. Voila! Nog iets dat ge weet... en Ma renta doet mij U zeggen, dat als er zich on der mijne beste lezers iemand moest bevin den die 't in zijnen kop zou krijgen ginder in dat land struisvogels te gaan jagen (met 't vliegmasjien is 't toch maar een sprong- sken van hier) en er ooit een diamant in hun maag moest vinden, hij zich niet moet geneeren er ons kado meê te doen. 't Zal altijd welkom zijn. DE BEURS nog altijd steeds slabbakt En alles zakt, en nogmaals zakt t Is niet alleen maar zoo, hier in het land, maar 't allen kant. Zoo zijn er in Frankrijk op eenige weken tijd niet minder dan vijf banken gesprongen, die precies van de kleinste nog niet en zijn. Bijvoorbeeld de Banque Adam die hon derd twintig bijhulzen had, Crédiet du Rhóne Banque Lacour, et Chassièraud, Banque Oustric. Iemand die daarin haar planzier moét vinden dat is de beroemde? Madam Hanau, iedereen zijn toer denkt ze in haar eigenof gelijk de Walen dat zeggen Chaksontoer 't Wilt allemaal wat zeggen. In alle geval, zegt Marenta, voor ons spaar centen hoeven we niet te vreezen, want die hangen, gelijk ir den goeden ouden tijd, in een kous te drogen op onzen zolder... omdat t de moeite niet en is ze op de bank te zet ten... Ze zouden ons kunnen uitlachen. WAT LAWAAI in mijn huis? kloeg mijn heer van Dingen aan zijn vriend. Mijn vrouw speelt baas, mijn zoon speelt op zijnen poot, mijn dochter speelt piano! En gij? Ik speel schampavie! IN AMERIKA, dat verre land gelegen aan den andren kant, (g'hebt het reeds geraan) van den Antlantischen Oceaan heerecht tegenwoordig een verschrikkelijke ziekte. En ik geloof, voegt Marenta erbij, die geroken heeft over wat het gaat, dat ze bij U aanstekelijk begint te worden, 't Kan wel zijn! Dat mijne alderliefste lezereskens en beste lezers oordeelen... 't Is de... statistie kenziekte! Men maakt ginder bijvoorbeeld statistieken van het jaarlijksch verbruik van., schoenveters ofte snoeren... of van de totale lengte van kauwgom ofte gom om te sjikken dat in één jaar verbruikt wordt. Maar van één statistiek is het wel de moei- tee waard hier even te vertellen. Dat is: dat de grootste kapitalen, in de Vereenigde Staten zitten! Het blijkt, dat ei- De grootste millionnairs zijn John Roche- soms nogal eenige kemels geschoten. We feller, die zes millioen 278.000 dollar oftegeven er hier eenige staaltjes van. 219.730.000 frank per jaar te verteren heeft. H. Ford, die 't met 2 millioen 609.000 dollar (91.315.000 fr.) moet doen en Andrew Mel lon, die maar 2 millioen dollar (70.000.000 fr.) heeft. Er zijn zoo maar 30 milliardairs in Ameri ka. De arme stakkerds. Zoudt g'er geen com passie meê hebben. MAG IK DIEN BRIEF even naar de post gaan brengen, moeder? vroeg klein Jantje. Neen kind, was 't antwoord, 't Is een weêr, ge zoudt er op 't oogenblik zelfs geenen hond doorjagen. Laat uw vader het maar even doen. Die vrouwen toch DAMES ENHEEREN 'k hoop dat ge mij zult permetteeren Laat me hier een vraag U stellen Voor 't antwoord moet ge weêr niet te zeer uw hersens kwellen, want, beste vrinden Dat zult g' achter de vraag zelf vinden. Welke gelijkenis bestaat er tusschen een letterkundige, een geneesheer, een... vodden raper en een baanstrooper? Dat ze alle vier van VALLEN leven: de letterkundige van In-vallen; de geneesheer van toe-vallen; de voddenraper van af-vallen; en de baanstroo per van aaa-vallen. HEBT GE LANGE BEENEN Dan moet ge noch klagen noch stenen, want 't is een teeken naar 't geen is gebleken dat g' hebt veel... verstand. De Amerikaansche psycholoog Dr Henri C. Garett heeft een eigenaardige ontdekking- gedaan. Hij beweert dat de menschen die het meest met hun verstand werken, lange bee- nen en lange armen hebben maar een kort ineen gedrongen lichaam. Volgens zijn waar nemingen houden personen met korte beenen en armen zich meer met handenarbeid be zig waarbij dus maar weinig nagedacht be hoeft te worden en de geest dus niet inge spannen is. Deze proefnemingen werden door andere geleerden herhaald bij ongeveer 300 studen ten van de Columbia Universiteit en talrijke arbeiders. De onderzoekingen hebben bewe zen dat er werkelijk een zekere betrekking- bestaat tusschen lichaamsbouw en verstan delijke begaafdheid. Er werd o.a. vastgesteld dat 76 pet. van de onderzochte personen met ineengedrongen lichaam en lange ledematen buitengewoon begaafd waren, terwijl 40 pet. van de personen met groote lichamen en korte ledematen blijk gaven van een vlug verstand te bezitten. Als bewijs voor de juist heid van zijn theorie noemt Garett een groot aantal vooraanstaande mannen, die allen lange beenen hadden. En nu ge dat allemaal weet, beste lezers en alderliefste lezereskens, moogt ge vrank en vrij proficiat wenschen aan mijn dier bare wederhelft Marenta, went haar beenen zijn bijna zoolang als nen boonstaak. Van mijzelf zal ik maar stillefeens zwijgen... want ge zoudt mij nog kunnen uitschelden voor... iemand die er in 't geheel niet slim uit en ziet! VAN SLIM GESPROKEN. Daar zijn men schen die denken dat zij de gansche weten schap in hunne hersens hebben als ze met moeite hunnen naam kunnen schrijvelen en dan halen ze soms van die slimmestre ken uit zooals ae volgende: In een werkhuis te Brussel was de chauf feur in slalp gevallen, daar het in den atelier buitengewoon warm was. Een mees tergast zag hem liggen. Hij zegde tot een werkman die gereed stond de andere wakker te maken: Wacht... 'k zal hem ne keer een farce gaan bakken. Iemand verklaarde: 't Is met hun armen en hun zweet dat onze druivenplanters, dien goeden wijn maken. (Drink hem smakelijk zegge kik). Er zijn volksvertegenwoordigers die schitteren, door de afwezigheid van hun woord. Het uur is aangebroken, waarop de her sens van de volkskinderen, het recht zullen hebben, zich op de schoolbanken neêr te zetten. Ik wil niet spreken over de levenden, maar ik wil het hier hebben over een hunner, die dood is. 't Is op die wijze niet dat men mannen wegtrekt van hunne vrouwen, kinderen en weduwen Wij leven niet meer in den tijd dat Jéricho de muren der stad kon doen omver- vallen, met door zijn trompet te blazen. 'k Geloove dat er genoeg zijn voor vandage. DAAR WAS NE KEER EEN MEISJE... dat scheel was... maar dat gaarne had, dat men haar bestoefte of bqbofte. Op een? zegt zoo de jonge man, die ihut haar danste op dat bal, en die niet meer wist wat te zeggen: Juffrouw, gij zijt schooner dan de Lief de. De andere, zeer gevleid, deed of ze niet verstaan had gij zegt! vroeg ze. Ik zeg, dat ge schooner zijt dan de Liefde... De Liefde is blind, en gij zijt maar scheel! JEF, de knecht van den bakker, had dien dag zijn preê getrokken, en daar mochten dan wel eenige pintjes van af. Maar 's avonds had Jef er zooveel pintjes van afgedaan, dat hij met moeite op zijn beenen nog staan kon. Wacht, zei Jef, 'k ga mij daar ne pistolee of twee met hesp koopen en opeten... 't zal daarmeê wél overgaan... want ik moet de zen avond nog brood bakken. Zoo gezegd, zoo gedaan... Maar als Jef dan bezig was met 't deeg te knijpen in den oven waar 't ver schrikkelijk warm was... werd hij plotseling onwel en. zijn pistolees met hesp en de rest, 't kwam allemaal in 't deeg terecht... Jef meê zijne zatte kop bakte maar voort... en 't brood was goed gelukt... Maar, wie zou de verwondering van den bakker kunnen be schrijven toen 's anderdaags Mieke van Wannesus in zijne winkel.kwam en sprak: Bakker, ik moet U proficiat wenschen met uwe nieuwe methode om brood te maken... en thuis hebben ze gevraagd of gij nog zoo'n paar brooden hebt... met van dat gekapt vleesch in? En nu, om te sluiten Beste vriend, beste vriendin vergeet niet te sparen eenige kluiten voor 't abonnement, waarvan 'k U sprak in t't begin. 'k Bied U allen m'n beste groeten aan Zoo ook doet Marenta lief met spoed. 't Manneken uit de Maan. Het verslag wordt afgelezen en door allen goedgekeurd. 2.Eedaflegging van den nieuwgekozen Gemeente-Ontvanger. De hoogere goedkeuring door de Best. Af vaardiging is nog niet ingekomen. Volgens de wet mag 2 maanden na de benoeming de eedaflegging geschieden, zelfs zonder hooge re goedkeuring. Het schepencollege werd verwittigd dat de goedkeuring binnen enkele dagen zou afgezonden worden. M. Valère Dezutter wordt dus als Ge meente-Ontvanger aangesteld en legt den grondwettelijken eed af. 3. Bcgrooting der Commissie van Open baren Onderstand. Enkele cijfers: ONTVANGSTEN. Buitengewone ontvangsten, to taal 185.622,33 Huishuur en Landpachten 405.000,00 Tallie 19.000,Q0 Obligatien 39.625,82 Gewone ontvangsten, totaal 498.138,42 Totaal der Ontvangsten ÜItua vimn.' Herstelling van Gebouwen Onderhoud: Mannen en Kinderen Vrouwen en Meisjes Kleederen en bedding Zieken in 't Gasthuis Geneesmiddelen Kolen Hulpmiddelen in geld Hulpmiddelen in natuur Verblijf in vreemde gestichten Aandeel in 't Gemeenefonds Totaal der gewone uitgaven Herstellingen in 't Gasthuis Totaal der buitengewone uitgaven 683.760,75 30.000,00 65.000,00 55.000,00 15.000,00 65.000,00 20.000,00 12.000,00 45.000.00 10.000,00 30.000,00 80.000,00 507.786,30 150.000,00 169.950,00 Totaal der Ontvangsten S77.736.30 Overschot: 6.024,20. De begrooting wordt goedgekeurd met 10 stemmen en 3 onthoudingen: M. Gombert, als lid der Commissie; MM. Verbeke en Carpentier uit reden dat de vrije keus van geneesheer niet volledig toegestaan is. 4. Begrooting* der Kerkfabriek van Sint Jan voor 1931. Ontvangsten 36.638,67 Uitgaven 26.767,40 23 Z H. Clemens I, p. en m., H. Felicitas, m. 24 M H. Joannes a Cruce, bel., II. Sarius, pr. 25 D H. Catharina, m. en m., H. Fintanus, b. 26 W H. Albertus v. Leuven, biss. van Luik. 27 D H.Acharius, b., H. Facundus, mart. 28 V H. Sosthenes, bel., H. Rufus, mart. 29 Z H. Saturnius, mart., H. Radbodus, biss. vraagt R MUM Gebruikt Chicorei W YPELIER-TA F FIN 't ts de beste. AVYTSCKAETE, maand Oktober 1930. Hij nam dan een groot stuk papier En stak daaraan het vier. Met dar. brandende papier ging hij dan onder den neus van den siapenden caufïeur. Deze schoot wakker. De andere was door deze beweging geschrokken... en liet het brandend papier vallen op den salopet van den chauffeur, hetwelk kleedingsstukyvol vet en olievlekken was. Op één oogwenk hadden zijne kleederen vuur gevat... en... in eenige oogenblikkeji was de man... gansch verkoold. Dat was de farce van den fa- meuzen slimmen meestergast'! Hij zal den tijd hebben, erover na te den ken in 't gevang. Met de boerkes wordt er soms nog al eens gespot... in de stad. Maar dat zij altijd zoo dom niet zijn... als zij er uitzien, bewijst het volgende Kijk eens, riep Stienas Praatmans tot een landman, die zijn deur voorbijging, hoe het volk ginder te gaar loopt. Daar heeft een koe een ei gelegd. Aardig, hé! Da's aardig, ja, antwoordde de man van den buiten, maar wat nog aardiger is, 't is dat een ezel mij dat vertelt. DE KAMER VAN VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS die een beetje later in Geboorten. D'heere Florentyn, z. v. Al fons en Zulma Cornille. Vanderhaeghe Michel, z. v. Marcel en Magdalena Billiau. Overlijdesis. Fonteyne Gérard, 17 j., z. b. ongeh., z. v. René en Elodie Callewaert. Huwelijken. Desomer Maurits, landbou wer m: t Dumont Madeleine, landbouwster, b. v. Wytsehaete. Vanloot Jerome, werk «Éuigkuoaige van Reninghelst met Castel Ma rie, z. b. Odent René, timmermansgast v Meessen met Beele Elisa, z. b. v. Wytsehaete. Leroux Michel, vlashandelaar v. Wervick met Crespel Andrée, z. b. v. Wytsehaete. Dumortier Joseph, landbouwer v. Hollebeke met Vanbeselaere Marie, z. b. v. Wytsrhaete Alleweireld Oscar, landbouwer y, Y/yt- schaete met Becquaert Marie, z. b. v. Wyt sehaete. Roose Remi, metsergast v. La- main (Henegouw) met Leuridan Maria, z b. v. Wytsehaete. ALVERINGHEM, maand Oktober 1939 Geboorten. Clara Vandaeie, d. v. Ca- miel en Alice Parrein. Ferdinand David z. v. Germain en Rachel Pinson. Sterfgevallen. Joanna Haucke, 93 j. kostgangster, wed. v. Petrus Dequeker. Maria-Louisa Vandooren, 63 j., kostgangster ongeh. Clara Vandaeie, ld. Marcel Vandenberghe, 34 j., handelaar, echtg*. van Gabrielle Maes. Huwelijken. Michel Vandermeeren, pas teibakkergast en Elvire Dechief, z. b., b. v. Alveringhem. Maurice Decorte, werker en Maria Blancke, dienstmeid, b. v. Alve ringhem. Marcel Degraeuwe, haarkapper en Maria Parrein, naaister, b. v. Alverin- 'ghem. Arthur Vercoutter, bakker v. De Panne en Bertha Verstraete, z. b. v. Alve- inghem. zesmaal zooveel millionnairs in Amerika zijn, 't zeisoen opengaat dan de andere theaters als vóór den oorlog! In 1924 waren er 75 menschen, die een inkomen hadden van een millioen dollar vermenigvuldig dat met 35, dan hebt ge 't getal in frankskens, ik ben iel* te... lui voor). In 1927 waren er 283. me. Mengelwerk van De Poperinghenaar OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Natuurlijk antwoordde graaf de Tour nel, maar daarvoor zullen wij geen moeite behoeven te doen. Gij begrijpt, dat de lie den, die mijn dood gezworen hebben, het niet bij één poging zullen laten. Nu zij be merkt zullen hebben, dat hun goed beraamde aanslag toch mislukt is, zullen zij wel een andere doeltreffender manier vinden om mij naar een andere wereld te helpen. Wellicht zijn zij dan gelukkiger, maar misschien ook mislukt hun aanslag opnieuw en hebben wij dan meer succes met ons pogen een van de schurken in handen te krijgen Ho, ho zei nu lord Nibblington, dat is wel de gevaarlijkste manier voor ons om met hen in contact te komen. Wij hebben met geslepen schurken te doen, die wij het op zoo'n manier al erg gemakkelijk maken u uit den weg te ruimen. Gij moogt u niet als een schietschijf voor hun kogels aan bieden. Zij zullen u dan zeker raken en het is dan nog de vraag of wij hen in han den zouden krijgen Maar wat wilt gij dan, dat wij doen zul len? Heel eenvoudig, gij moet verdwijnen Moet ik verdwijnen? Gij meent dus dat ik voor de schurken op de vlucht gaan zoti? Dat nooit Ge begrjipt mij niet. Ik heb een plan gevormd, dat ik aan uw beider oordeel on derwerp. Ik geloof, dat het goed is en voor ons het meest veilig. Gij moet mij goed be trijpen en niet denken dat ik de Broeders fles Verderfs zou vreezen. Neen zoo is het niet. Wij zullen, ik zoowel als gij, alles wa gen om Parijs van die misdadigers te verlos sen. maar wij behoeven daarbij ons niet noodeloos in gevaar te stellen Goed. maar wat wilt gij dan? vrdeg de Linar. Luister. Ik wilde voorstellen, dat de Tournel op reis ging en Parijs verliet, niet om te vluchten, doch om als een ander terug te keeren. Natuurlijk vergezellen wij hem. Broeders des Verderfs moeten ons spoor verliezen, meenen dat wij uit vrees voor gevaar gevlucht zijn. Dan zal het ons ge makkelijker vallen hen te bestoken Km. wat gij daar zegt is wel waar, doch hoe zullen wij met hen in aanraking komen; als ik hier blijf, komt die aanraking zeker Jawel, maar op een onaangename en voor ons zeer gevaarlijke wijze. Ik vraag u, waar om staan onze tegenstanders zooveel sterker dan wij? Het is, omdat zij ons onbekend zijn. omdat wij heil niet kennen en zij ons wel. Zoo zijn wij in het nadeel, doch we zullen gelijk staan, indien zij evenmin we ten, waar wij ons ophouden. Bovendien zul len zij misleid worden en denken, dat gij voor hen op de vlucht gegaan zijt Lord Nibblington heeft gelijk sprak de Linar, zijn plan is goed, wij moeten verdwijnen Als gij beiden dit meent, welaan dan stem ik toe antwoordde de Tournel, laten wij dan den schijn aannemen voor hen te vluch ten En zoo spoedig mogelijk Wanneer? Vandaag nog. Over twee uren vertrekt de expresstrein naar Marseille. Daarheen nemen wij een plaatsbiljet om verder naar Italië te reizen. Zoover evenwel zullen wij niet gaan. Onderweg stappen wij af om als vreemden naar Parijs terug te keeren, waar van Brusselheeft dus ook hare werkzaam heden hernomen. In het vuur der 12, op het programma ingeschreven interpellaties, gaat de parlementaire welsprekendheid zich weêr ne keer ten volle ontplooien. Dan worden er alles in orde gaan maken "Ik ben klaar», antwoordde de lord. ..Wacht maar een oogenblik». Hij liep naar het telefoontoestel, vroèg aansluiting met zijn hotel en gaf zijn be diende kort en duidelijk het bevel binnen twee uren de koffers te bezorgen aan den trein, die door naar het Zuiden vertrok. Deze, die zijn heer kende, antwoordde, dat hij voor alles zorgen zou. All right zoo wendde lord Nibblington zich weer tot zijn vrienden, verder heb ik niets te doen, dan het vertrek van trein af te wachten Maar al uw koffers, waarvoor die mee te nemen? O, die gaan naar Marseille en gij zult goed doen de uwe ook spoedig op te laden. Gij begrijpt toch, dat wij bewaakt worden en het is zeer nuttig, dat het werkelijk schijnt, alsof wij een groote reis gaan onder nemen De graaf de Tournel moest dit toegeven, men talmde nu niet langer en na een goed uur waren alle drie voor het vertrek gereed. Zij reden naar het station, nadat de Tour nel met zijn huisbewaarder en bedienden alles geregeld had, die niet beter wisten, of hun meester verliet Parijs voor langen tijd. De drie vrienden letten, toen ze wegreden, scherp op, of zij ook personen bemerkten, die hen bespieden en de Linar meende aan de overzijde op de derde verdieping iemand te zien staan, die als onwillekeurig terug week, toen hij zag, dat de Linar naar hem keek. Deze wachtte zich wel er de aandacht zijner vrienden op te vestigen, eerst toen zij eenige straten verder waren, zei hij: Ik geloof waarachtig, dat wij bespied werden van uit het huis tegenover uwe wo ning gelegen. Voor een raam op de derde verdieping zag ik iemand naar ons uitkijken we zorgen zullen niet herkend te worden».'en het leek mij alsof hij schrikte, toen ik Goed zei de Tournel weer, laat ons naar hem opkeek i IB B STAD POPERINGHE OP ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 om .6 ure 's avonds. VERSLAG De Zitting begint te 6 u. 15 m. onder het Voorzitterschap van den Heer Burgemeester. De raad is voltallig. 1. Goedkeuring van het Verslag der laat-, ste Zitting. Dat kon verbeelding getveest zijn Zeker, doch ik geloof het niet. Ik denk, dat daar een onzer vijanden op post stond Het is mogelijk Neen, het is waarschijnlijk. Gij weet toch hoe Nibblington gewond werd. Hem trof in de hand een klein pijltje, dat zeker van de overzijde van de straat kwam. Nib blington steunde met de hand op de ven sterbank om naar beneden in de straat te kunnen kijken. Wij waren op de tweede verdieping. De pijl kwam schuin van boven, welnu wat is dan waarschijnlijker, dan dat zij door iemand afgeschoten werd, die in het huis aan de overzijde zich bevond, een ver dieping hooger dan wij Lord Nibblington knikte. Het is waar, gij kunt gelijk hebben. Wij kunnen van die mogelijkheid gebruik ma ken om de misdadigers op het spoor te ko men Het rijtuig kwam bij het station aan en spoedig zaten de drie vrienden in een eerste klasse coupé en bevonden zij zich op weg naar het Zuiden. Het was reeds bijna donker, toen de trein het station uitstoomde en het zou al aardig laat zijn als de trein te Sens stopte. Daar wilden de vrienden uitstappen om den vol genden dag over Orleans naar Parijs terug te keeren. Zwijgend zaten zij tegenover elkander en rookten een sigaar, ieder bezig met zijn eigen gedachten. Te Fontainebleau, waai de trein eenige minuten slechts stopte, zag de Linar een bediende langs de wagons loo- pen, die rondzag en voor het portier van hun coupé gekomen, een briefje naar bin nen wierp, om dan zonder iets te zeggen in het gedrang te verdwijnen. Tegelijk werden de deuren reeds weder door een conducteur dichtgeslagen, de trein floot en zette zich in beweging. De vrienden zagen elkaar aan, voor de Overschot 9.871,27 Goedgekeurd met al de stemmen min M. Brutsaert die hem onthoudt als lid der Kerk fabriek. 5. Begrooting der Kerkfabriek van Sini Bertinus voor 1931. In ontvangsten en in Uitgaven beraamd op 113.055,89 Algemeene goedkeuring. 6. Bespreking van het Voorstel van den Dienst voor Vereffening der Oorlogscha- de nopens het afbreken der Onderstan den. De onderstanden mogen door de landge- bruikers tot op 1 Januari 1931 afgebroken worden in vollen eigendom. Daarna behoo- ren ze toe aan de gemeenten die verzocht wordt ze te doen verdwijnen; de Staat zou de kosten vergelden. Dr Brutsaert geeft hierover nog naderen uitleg: Volgens beraming bestaan er nog 3000 onderstanden in de streek; beraamd op 1000 fr. 't stuk voor 't wegnemen, zou dat eene uitgaaf vergen van 3.000.000. De Minis ter dringt aan op een spoedige wegruiming en na beraming der kosten zou een voorschot verkregen worden en na uitvoering der wer ken, de totale vereffening ten laste van den Staat. De raad stemt met deze schikkingen in. 7. Vernieuwing van een vijfde der leden van het Keuringsbureel der Hop. Het mandaat van M. Jules Sohier wordt voer vijf jaren vernieuwd. i. Vernieuwing van de titelvoerende Le den der Commissie van Openbaren On derstand. Als leden van den Openbaren Onder stand v/orden gekozen, elk met 8 stemmen: MM. Oscar Batailie, Emile Bcuequey, Willy Gombert, Felix Rommans, Theophile Sohier, Leon van Merris. M. Gasten Feys bekomt 4 stemmen. 9. Aanvraag tot Pensioen door de weduwe van den overleden Gemeente-Ontvanger. Eene toelaag van 1200 fr. 's jaars wordt verleend. 10.Mededeelingen. Dr Brutsaert vraagt dat er zou uitgezien worden naar middelen om toekomende ge beurlijke overstroomingen der Poperinghe- beek te voorkomen. Het volk hier ter stede, is de meening toe gedaan ('t zij door overlevering, 't zij door vroegere bevinding) dat de grond waar Sint Maartenskerk en de Hallen opgetrokken wer den heelemaal bedekt, geplaveid is met os senhuiden en zulks om te beletten dat de vochtigheid hooger in d§ muren opjteke en ook pm de menigvuldige bestaande 'kwelni tegen ie wei'ltéh. Want de grond is hier moerassig een moeilijk te bebouwen, zoo komt het dat bijna overal bij het bouwen groote eiken balken in den grond geschalkt waren om deze meer stevigheid bij te zetten. Dit laatste valt nog dagelijks te bestatigen daar nog veel te herbouwen is. Velen echter zijn er gevonden die de eerste bouwmethode niet aannemen kunnen, al werd ze in vroe gere tijden in Holland, onder meer te 's Her togenbosch, dikwijls benuttigd, en schok- schoudend onthalen zij de gezegden van 't volk al waren die van allen grond ontbloot. Nogthans een feit dat zich dezer dagen voorgedaan heeft zal wellicht de oude ziens wijze van het volk nieuwe kracht komen bij te zetten. Zooals vroeger reeds gezegd, worden te genwoordig maatregelen getroffen om de rondygstingen van onzen halletoren aaneen te schakelen ?n goo te verstevigen. Dezer dagen, bij de delvingswerken, heelt een werf man een koppel ossenhojiyos blootgelegd^ waaraan nog een tamelijk groot gedeelte huid kleefde. Onbedacht wierp hij dit Wég, Doch een heer die daar juist voorbijkwam vond dit verschijnsel, drie meters diep, op zijn minst zonderling en zich het oud-ge zegde herinnerende wilde hij zich vergewis sen of deze soms hier niet zou bewaarheid worden. Hij bleef aandachtig toezien en be- statigde dat na korten tijd de grond waarop de huid gelegen had vochtiger werd en bo vendien dat later op dezelfde plaats een plas water te voorschijn kwam. De delvingswerken worden voortgezet en zullen wellicht dien aangaande nog, mper te voorschijn komen. Hieruit reeds 'meenen we toch te mogen afleiden dat die methode van droogmaking misschien wel niet over heel die uitgestrekte vlakte benuttigd werd, maar dat toch op de gevaarlijkste plaatsen hier en daar ossen huiden voor dat doel gebruikt werden. Groot zal het getal dier huiden wel geweest zijn, doch niet moeilijk om aan te schaffen, daar in de jaren 1100 en 1200 de huiden- handel alhier vrij groot en overbekend was, zoodanig dat de leerlooiers ook hier hun ne halle hadden staande waar zij vroeger het nieuwwerk bevond, en die bij he opbou wen der lakenhalle neergehaald werd. Londen, 7.476.000; Parijs, 4.412.000; Ber lijn, 3.804.000; Weenen, 1.841.000; Hamburg, 1.218.000; Konstantinopel, 1.200.000; Glas gow, 1.167.000; Liverpool, 1.161.000; Buda pest, 1.103.000; Moskou, 1.028.000. De Brusselsche agglomeratie met alle aanpalende gemeenten, telt een klein mil lioen inwoners. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zai bestellen aan de genadigste prijzen. 1 CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. .24 kl. 11 Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in pres vaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. Tournel het briefje opraapte, het opende en blijven volgen. Wij zijn nu in ieder geval las. Zijn gelaat toonde de grootste verbazing, gewaarschuwd Hij gaf het briefje aan zijn beide reisgenoo- j Toen de trein te Sens stilhield stegen de ten, die even verwonderd de weinig regelsdrie mannen uit. Zij zagen goed rond, doch lazen, die het bevatte. Maar zijn wij dan ten speelbal van men schen, die ons overtreffen riep de Linar uit. Het heeft er allen schijn vanant woordde lord Nibblington, die het briefje nog eens nalas, uit deze weinige regelen leeren wij twee dingen. Ten eerste, dat de Broeders des Verderfs niet alleen weten, dat wij af gereisd zijn, maar ook, dat zij althans be vroeden, dat wij onderweg willen uitstappen en terugkeeren Zelfs schijnen zij te weten, dat wij niet verder als Sens willen rijden. Maar wij leeren er meer uit, namelijk dit, dat bij de Broeders des Verderfs iemand is, die ons gunstig gezind is, die ons voor hun valstrikken waarschuwt Wie zou dat anders zijn, dan de dame, die reeds eerder zoo groot diensten ons be wees. We kennen haar niet, doch kunnen haar zeker vertrouwen. Zij moet dit briefje geschreven hebben zei de Linar. Maar wat nu te doen? vroeg de Tour nel. Verder reizen zei lord Nibblington. Daar ben ik tegen hernam de Tournel. zij waren de eenigste reizigers, die hier uit stapten. Dit verwonderde hen, maar deed hen evenzeer groot genoegen. Zij bleven op een donker gedeelte van het perron staan en wachtten tot den trein, die trouwens slechts enkele oogenblikken oponthoud had, weder onder de stationskap wegschoof. We zijn niet gevolgd zeide de Tournel, misschien was het briefje juist bedoeld om ons in den trein te houden. Het is goed dat we ons plan gevolgd hebben Met de reizigers door andere treinen aan gevoerd verlieten zij het station, waarvoor enkele huurrijtuigen stonden. Terstond toen zij buiten kwamen, reed een koetsier op hen toe en de drie heeren stap ten in, na hem den naam van hun hotel toegeroepen te hebben. Ziezoo zeide de Tournel, ik geloof, dat ons plan toch gelukt is. Men is ons niet gevolgd Hm mompelde lord Nibblington, ik ben daarop minder gerust. In ieder geval zijn de Broeders op de hoogte van onze plannen, wisten zij, dat wij het voornemen hadden, hier af te stappen en naar Parijs terug te keeren. Hoe zij daarachter gekomen Nu onze tegenstanders weten, dat wij niet zijn is mij onbegrijpelijk V\ O O V» H Af i i /"J n v> vnirrovi rfnllrtv\ -i Ki 1 tn/Imi naar het Zuiden reizen, zullen zij bij ieder tation evengoed opletten om ons niet te laten ontsnappen. Wij kunnen dus even goed te Sens dan ergens anders den trein verla ten Maar in dit briefje worden wij gewaar schuwd dit niet te doen Overal elders zullen de Broeders ons evenzeer op de hielen volgensprak de Tour nel. Het is zoo», antwoordde nu Nibblington, welaan laten wij ons oorspronkelijk plan Maar zij zijn ons toch niet gevolgd merkte de Linar op. «I Ik weet absoluut zeker, dat niemand, dan wij drieën den sneltrein verlaten heeft. Deze houdt trouwens hier alleen eenige mi nuten stil. omdat hij den sneltrein uit het Zuiden hier kruist Dat bewijst nog niets zei lord Nibbling ton, daarom kunnen wij toch ook hier be waakt worden

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5