De Feusaiijüe Eaciiciiëk susr Dei DmtijH Hei liDsraiisms aan 'i uitsterven Dg sactatistsn en de utilitaire Mie iMoosueit! en Crisis Pius Kt en deze tiid omslag van staatsminister laa da tipars inir3paiitiig& Ml geschorst Er schijnt iets mis te zijn in Amerika MELOTTE De Hulin de Loo blijft Politiek Overzicht WEEKBLAD j 35 CENTIEMEN Notarieel-,.'Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, j Telefoon Nr t. Uitgever i SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570.! Mad. VANDENDRIESSCHE Oritroomer» ME LOTTE, N. V. Remïcourt ra» Abonnementsprijs per Jaar: (per ppst) in 't Land: In Stad: 18 fr. 17 fr. 35 fr. Frankrijk: Andere landen: 40 fr TARIEF Kleine Berichten: fr. per reek; minimumprijs per tólassehing4 fr. FOPEBHTCBEUU Alle annoncen rijn vooraf te betalen en moeten tegen dea Donderdag noem Ingezonden wordd:. kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF Notarieele Verkoophïgeas 90 cent. per gewone regel. Annoncen: (Prijzen op aanvraag. •s* Casti connnbii Hieronder geven wij voorloopig een samen vatting van dit hoogst gewichtig pauselijk document. In zijn Encycliek over het christelijk hu welijk begint de Paus met de verklaring, van welk belang het is voor een goede beleving van het christelijk huwelijk de ware leer daaromtrent te kennen, teneinde zijn gedrag eraan te toetsen. Hij vindt echter algemeene onwetendheid en zedelijke wanorde op dit punt. De Paus zegt: in de nieuwe Encycliek, tot uitgangspunt voor zijn onderrichtingen, de Encycliek Arcanum Deivan Leon XIII genomen te hebben, welke Encycliek 50 ja ren geleden is verschenen. Hij herinnert eraan, dat het door God ge stichte huwelijk door Christus tot Sacrament verheven is.' Berustende op de onveranderlijke leer van Arcanum Deiheeft de nieuwe Encycliek ten doel, dwalingen en misbruiken tegen te gaan. Na de karakteristieke eigenschappen van het huwelijk vastgesteld te hebben, stelt de Paus vast, dat een geweldige campagne er tegen met pen, woord, romans, tooneel, cine ma. radiophonie wordt gevoerd. Niet alle tegenstanders gaan even ver, maar de wortel der dwalingen is, dat het huwelijk als menschelijke instelling be schouwd wordt, die veranderlijk zou zijn naar believen van de menschen, die, gelijk zij zeggen, de eenige stichters ervan zouden zijn. Na een bespreking van de verschillende misbruiken tegen het huwelijk, zegt de Paus, dat de Kerk hoog Hare stem verheft bij monde van Haar Opperhoofd en weer ver kondigt, dat elk gebruik van het huwelijk, waarbij de huwelijksakt door menschen kunstmatig van haar macht om leven te wekken wordt beroofd, de wet Gods belee- digt. Met dezelfde kracht verwerpt de Paus de theorieën, die kindermoord in den schoot der moeder willen verontschuldigen en andere verderfelijke theorieën ter aanvechting van de huwelijkstrouw en de onontbindbaarheid des huwelijks. Onder de middelen tegen de dwaalleer en de misbruiken geeft de Paus de verlichting van het verstand door de ware leer en als middel om het verstand niet te vertroebelen, het zich stellen in het genadelicht door het Godvruchtig ontvangen der Sacramenten. Dc bisschoppen, priesters en leeken en de sociale actie moeten de ware leer verkondi gen, met. evenveel ijver, als de- vijanden de dwaalleer propageeren. Daar ook de levensvoorwaarden de deugd- praktijk beïnvloeden, herinnert de Paus aan de leer, ontwikkeld in de Encycliek Rerum Novarum - omtrent rechtvaardig loon voor het gezin en houdt aan de rijken den plicht voor om wel te doen. De Staat heeft niet alleen te zorgen voor het stoffelijk welzijn maar moet met de Kerk pogingen aanwenden om de zedelijk heid te beschermen. De Encycliek is gedateerd van den 21 De cember en begint met de woorden Casti connübii Na de boven gegeven samenvatting, zij nog het volgende meegedeeld over de indeeling en den inhoud: Na een inleiding over den oorsprong van het huwelijk uit God en over eenige con clusies, die daaruit volgen, geeft het eerste gedeelte, in aansluiting met de beschouwing van Sint Augustinus over de voornaamste goederen van het huwelijk: nakomeling schap, trouw en Sacrament (proles, fides et sacramentum) een korte uiteenzetting van de desbetreffende christelijke geloofsleer en teekent het christelijk huwelijksideaal in zijn volle schoonheid en verhevenheid. Het tweede gedeelte behandelt in de volg orde va® de genoemde woorden van Sint Augustinus de hoofddwalingen omtrent het huwelijk van den tegenwoordigen tijd. Buiten het huwelijk is geen zedelijk geoor loofde geslachtsdaad mogelijk. Huwelijk in kameraadschap en soortgelijke verhoudingen worden daarom verworpen. Eveneens wordt ieder misbruik van het huwelijk:, zooals onnatuurlijke geboortebe perking, iedere rechtstreeksche vernietiging van het ontkiemende leven als in strijd met de wet; Gods en met de natuurwet veroor deeld. Geen enkele omstandigheid, noch gezond heidsredenen, noch redenen van economi- schen aard, kunnen een dergelijk misbruik •verontschuldigen. Ook de sterilisatie van schuldelooze per sonen, op de eugenetische aanwijzing opge bouwd, wordt veroordeeld. Als dwalingen, die in strijd zijn met de huwelijkstrouw, noemt de Encycliek iederen vorm van polygamie en polyandrie, geslach telijke verhoudingen met derden, de omver werping of verandering van de door God gegeven inwendige regeling van de familie gemeenschap door ontkenning van iedere orde, die boven den mensch gesteld is en waaraan hij onderworpen is, en vervanging der ware huwelijksliefde door een vluchtige wisselende neiging. Uitvoerig worden behandeld en verworpen de verwereldlijking van het huwelijk, het onrechtmatige en lichtzinnige sluiten van gemengde huwelijke en in het bijzonder de tegenwoordige hervorming op gebied van echtscheiding, waarbij gestreefd wordt naar een gemakkelijker ontbinding van den hu welijksband. De H. Vader wijst hier in bijzonderheden op de gevaren en noodlottige gevolgen, die uit de echtscheiding voortvloeien, niet alleen voor de echtgenooten en het gezin, maar ook voor den Staat en de maatschappij. Zijne Heiligheid wijst er verder op, hoe «oor een dergelijke wetgeving de Staat en het volk slechts een noodlottige toekomst, vol angst en verwarring, tegemoet kunnen gaan. Het derde gedeelte, dat meer op de zielzorg betrekking heeft, handelt over de middelen, die moeten worden aangewend, om de ge noemde misdrijven, fouten en gebreken te bestrijden. Naast de middelen van godsdienstigen en zedelijken aard in engeren zin, worden die van socialen en politieken aard naar voren gebracht. De Encycliek wijst met nadruk op de eco nomische wantoestanden, die niet op de laatste plaats de schuld zijn van de ontaar ding van het huwelijksleven, en geeft de middelen aan, om die te bestrijden. In dit verband spreekt Z. II. de Paus den wensch uit, dat de, burgerlijke overheid ook inzake de huwelijkswetgeving zal samenwer ken met de Kerk. Immers de reinheid van zeden en het doen eerbiedigen van de hei ligheid van het huwelijk, komt niet alleen de echtelijke gemeenschap en de Kerk, maar ook den Staat ten goede. Als voorbeeld van een richtige samenwerking in dezen, wijst de II. Vader op het onlangs gesloten Con cordaat tusschen het Vaticaan en Italië. Uit het feit, dat dit verdrag tot stand kwam blijkt wel hoe goed Kerk en Staat elkaar hiei van dienst kunnen zijn, en hos zij te zamen het verder verval van het huwelijk kunnen tegengaan. De wereldzendbrief wordt besloten met den wensch, dat de Pauselijke oproep om de eeuwige wetten te gedenken en de heiligheid van het huwelijk te eerbiedigen, een zoo wijd en zoo groot mogelijke verspreiding' vinde onder de christelijke volkeren. Tandmeester DIXMUDESTRAAT - 47 1 YPER. DAGELIJKSCHE RAADPLEGINGEN van 8 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. VLAANDEREN TEGEN BRUSSEL. Tot nu toe waren de liberalen van heel t land altijd goed overeengekomen in hun programma en wat Brusselbesliste, werd stipt gevolgd. Uit hun vergaderingen lekte niets uit en geen ongewenschte geraakte er binnen. Nu ziet het er naar uit of ook die laatste hoop in rook zal vergaan, want zelfs zij, de eenheidsapostelen zijn onderling aan 't bak keleien gegaan. Veertien dagen geleden stemde de Fédéra- tion libérale de Bruxelies een motie, die het ontslag eischte van Minister Vauthier, omdat deze prof. Hulin de Loo niet wegens insubor dinatie... decoreerde en de studenten, die verplicht werden hem aan de rechtsgeldig heid van wet en reglement te herinneren, niet tot minstens tien jaar dwangarbeid wa ren veroordeeld. Vroeger ware daarmee de zaak beklonken geweest. De capitale hadde den doorslag', den toon gegeven. Maar nu zoowel van Waal- sche als van Vlaamsche zijde wordt heftig opgekomen tegen' de pretentie van de na tuurlijk door de ministrabiliteitskoort bezeten kliek Max-Devèze en Cons. Het zal dan ook, binnen enkele weken tijd, de tweede maal zijn dat het Brusselsche li beralisme getracht heeft een cabinetscrisis te verwekken en dat zij, op het laatste oogenblik, smadelijk tot den terugtocht werd gedwongen. Zij willen nog wel, maar ze kun nen niet meer. Dat is het symptoom van de ontbinding. Le partie de la France is ziek, ligt met zichzelf overhoop en gaat zelf ten onder aan wat ze zoolang begeerdede tweeheid van Belgie. Alleen, in plaats van eerlijk, met ridder lijke openhartigheid, die mislukking te er kennen en er de onafwendbare conclusies uit te trekken, ploetert ze in het moeras van kleine persoonlijke ambities, van kleine in triges, van charlatanisme en Cabotinage. De liberalen worden de clowsvan de Belgische politiek. En, willen de enkele vlaamschgezinden die bij de liberalen hier of daar nog verloren rondloopen, niet met het politiek schip ver gaan, dan is het hoog tijd dat ze aan boord gaan. Hun plaats is elders. «■■■BBBBHHBSBBEHBSBaBOBBSnffiBBE Bij onze Belgische socialisten bestaat er eene diepgaande verdeeldheid over het vraag stuk van 's Lands, verdediging. De socialisti sche federatie van Henegouwen heeft Zondag 4 dezer daarover stelling genomen. Oud-Ka merpresident Em. Brunet heeft daar de stel lingen herhaald, welke hij vóór drie weken op eene politieke meeting te Namen verde digde. En Oud-Minister Destrée verzaakte aan zijn spreekbeurt, zeggend dat hij vol ledig akkoord ging met Brunet. Naar het socialistisch Journal de Char leroi van 5 Januari sprak M. Brunet als volgt: De landsverdediging staat op het socia listisch programma. Indien het offensief te gen dat beginsel lukt, wordt het voor onze partij een ernstig gevaar. We moeten positie kiezen: voor of tegen. Ik vrees niets van den kant van Frankrijk. Maar in Duitschland wordt Stresemann niet nagevolgd. Hier en daar kunnen er wel enkele personen gunstig zijn voor een franco-duitsche toenadering, maar de meerderheid oordeelt anders. Ik zie in Duitschland een gevaarlijken revanche geest. De Hitlerbeweging ontwikkelt zich op onrustwekkende wijze. Naast het leger dat men Duitschland heeft gelaten, beschikt het over vorming die eene formidabele leger macht mogelijk maken. De handelslucht vaart kan in enkele uren vervangen worden in militair vliegwezen. 'i De nationale verdedigingsgedachte bij ons smelt samen met den strijd tegen het fascism. Nóch in Duitschland, nóch in Italië is er eenige herleving der demokratische ge dachte. Het tegenovergestelde is waar. We mogen een nieuwen aanval vreezen. Moeten wij dan onze grenzen openzetten? Neen, niet waar? In Duitschland loert men thans op onze verdeeldheid. Luide moeten wij ons voor 's lands verdediging verklaren. Het fransch- belgisch verdrag dagteekent van na den wa penstilstand, nadat wij de waarborg onzer onzijdigheid hadden verloren. Dit verdrag legt ons geen enkele verplichting op. In 1925 werd het Locarno-pact gesloten, maar dit vernietigt geenszins het verdrag van 1919 't Is daarom dat ik de stelling der fronters heb bestreden, strekkende om te doen aan vaarden dat Locarno de vroegere overeen komst zou hebben vernietigd. Het beginsel van 's Lands verdediging afschaffen zou eene zelfmoord beteekenen voor de socialistische partij. Ik vraag aan onze Vlaamsche vrienden, dit te willen over wegen. Wij willen de nationale verdediging in een geest van vrede, zonder vijandelijk heid ten opzichte van wie ook, maar wij moeten den wil bevestigen ons land te ver dedigen moest het aangevallen worden. 't Hoeft nauwelijks gezegd, dat M. Brunet hier andermaal eene afkeuring heeft wiilen geven aan de Vlaamsche socialisten, die om hun kiesbelang te dienen hunne volgelingen trachten in den waan te brengen dat alles] wat aan 't leger wordt besteed, nutteloos is weggeworpen. Dat M. Brunet, die zeer gierig is in rede voeringen, in den laatsten tijd tweemaal over hetzelfde onderwerp heeft gesproken' krijgt aldus eer" bijzondere beteekenis. ««BHBBNBR.V tlBBBBBMHBBiKflliBÜHKB Alles wijst erop dat de wereld door thans een ernstige crisis doorleeft. Het spook der werkloosheid dreigt op in alle landen en tot nu toe vond men in geen land het doeltref fende middel hiertegen. De kwaal begon in Engeland en in de laat ste groote kiezingen ging heel de strijd rond het werkloosheidsvraagstuk. De socialisten beloofden de zaak in orde te brengen zoo ze aan het bewind kwamen en ze kwamen aan het bewind. Toch verergerde de crisis en kwamen er' nog meer dan een miljoen werk- loozen bij. We zullen maar zoo kleingeestig niet zijn de schuld ervan op den rug der engelsche socialisten te schuiven; ze deden wat ze konnen. In ander landen ook verergert den toe stand en ten bewijze geven we hier eenige tijdingen daarover uit de laatste dagen. Meer dan vier miljoen werkloozen in Duitschland Volgens de laatste gegevens is de werloos- heid in Duitschland in December nog toe genomen. Het aantal werkzoekende werkloo zen is nu rond de 4.357.000; einde 1929 was het 2.851.000. WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Erge woeiingen te ,New-York. Vijftig personen gekwetst. Donderdag namiddag hadden te New- York verscheidene betoogingen van werk loozen plaats, ook in de voorstad Brooklyn. De woordvoerders zegden dat men de werkloozen niet van honger moest laten om komen, maar dat er voor hen afdoende hulp moest bekomen worden. Eene afvaardiging begaf zich naar het stadhuis van Brooklyn en vroeg onder meer, dat men de werkloozen het recht moest geven van het betalen van huishuur aan de eigenaars te schorsen, zoo lang de krisis duurt, en dat men hun eene vergoeding van 15 tot 25 dollars per week zou toestaan. Terwijl deze onderhandelingen plaats had den trok een groep van 400 tot 500 man naar het warenhuis van het Heilsleger, en poogde het gebouw in te nemen, onder het geroep van: Wij willen niet van honger sterven! De policie, met vuist en stok, kon het ge bouw beschermen. Terwijl een policievlieg- tuig, met tranen-verwekkende bommen, de betoogers overvloog, daagden versterkingen policie op, die de bestormers uiteen en ach teruit dreven. Doch tijdens deze botsing wer den ongeveer vijftig personen, zoowel betoo gers als policiemannen, gekwetst. Werkloosheid en kinderellènde. In Sarvar, in Hongarije, is de kunstzijde fabriek reeds sedert een paar jaar stopgezet. Een gedeelte van de ontslagen arbeiders vond sedert dien werk in Frankrijk en Belgie. 1-Ioe groot echter de ellende is onder die families, van welke de kostwinner geen werk vond, daarvan getuigt het onlangs gepubliceerde rapport van den gemeente-arts, volgens het welk van de 1057 onderzochte schoolkinderen 521 aanleg tot tuberculose vertoonen .terwijl 200 kinderen geene kleederen hebben en daarom niet naar school kunnen gaan. In 't Brugschc. Brugge en omliggende gemeenten telt te genwoordig 2.400 werkloozen die van het Werkloozenfonds genieten. De oorzaak van deze groote werkloosheid ligt natuurlijk, in eersten aanleg, in de alge meene crisis' die het gansche land en wel meer de gansche wereld teistert. Voor Brugge is er nochtans een tweede oorzaak, afhanke lijk van de eerste, die den toestand op bij zondere wijze verscherpt. De plaatselijke vak lieden zooals schilders, tapijtsiers, metsers, timmerlieden, enz., gaan gewoonlijk gedu rende den winter, in groot getal, aan de kust arbeiden. Daar echter het verloopen zomer seizoen 1930 voor alle kust-inrichtingen on der de slechtste telt, laten pensionhouders,! winkeliers, enz., weinig of geene onderhouds- herstellings- of verbeteringswerken uitvoe ren. Te Brussel ook had Maandag namiddag eene betooging plaats van werkloozen. Communisten zweep ten deze op en de agenten die dit wilden be letten werden met steenen onthaald. Er kwam versterking en de betoogers konnen dan uit eengedreven worden. Te Mechclen had Dinsdagnamiddag een betooging plaats waar rond de 2.000 werkloozen aan deel na men. Redevoeringen werden gehouden maar alles verliep zonder incidenten. Slecht nieuws voor dc werklieden onzer streek. GEEN AANWERVING MEER VAN VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN IN FRANKRIJK. Het departement van buitenlandsche za ken brengt ter kennis volgens een bericht van de ambassade van Belgie te Parijs, dat ten gevolge van de economische crisis en van de groote hoeveelheid aanvragen om een werkvergunning die thans nog moet onderzocht worden door den service de contróle de la main d'ceuvre étrangère te Parijs, deze dienst besloten heeft een on gunstig advies uit te brengen over de aan vragen die zouden ingediend worden voor vreemdelingen die na 1 Januari 1930 in Frankrijk gekomen zijn. De bevoegde Fran- sche dienst zal dezen nieuwen maatregel streng toepassen, behalve in gansch uitzon derlijke gevallen. Alles wijst erop dat we moeilijke tijden te gemoet gaan: crisis in de fabrieken; crisis in den landbouw; crisis bij de handelaars. We moeten niet alles in 't zwart zien, maar elk moet doen wat hij kan om de crisis tegen te gaan en wat ons volk meer moet leeren is: sparen en meer het spreekwoord toepassen van tering naar neringen in- tusschen bidden opdat de Goddelijke Voor zienigheid hare wakende hand over ons land uitstrekke. art In Sen Fransch blad lezen wij hoe het er op 't oogenblik mee staat in het dorada, de Vereenigde-Staten van Amerika: Van het verlaten van de boot te New-York af stoot men op rijen van ongelukkigen, die erop wachten tot de koks aan boord hun de etensresten uitdeelen, waarvoor ze geen tijd hebben gehad, om ze tijdens de reis in het water weg te gooien. Op den hoek van alle straten eri de hoofdverkeersaders verstop pend ziet men slechts eindelooze reeksen van kisten vol appelen, die door werkloozen wor den verkocht tegen den prijs van 5 cents. Bij een temperatuur van 10 a 15 graden be neden nul zijn huisgezinnen zonder vuur. Geen brandstof, geen geld om ze te koopen. Mén houdt de kinderen in bed, opdat zë niet van koude dood gaan. Des nachts, d. w. z. van vier uur af, is er geen licht meer: de electriciteit ié allang afgesneden, daar de rekening onbetaald bleef. Soms werkt een gezindslid nog tegen verminderd loon; hij moet voorzien in de behoeften van alle an deren. Voor de talrijke liefdadigheids-centra, waar uitdeelingen van soep, van andere le vensmiddelen, van kleeren plaats hebben, staan rijen van ongelukkigen uren en uren te wachten, terwijl ze de beenen hebben omwikkeld met kranten, om te voorkomen dat ze bevriezen. Des morgens nog vóór de dag begint, vormen zich ook talrijke rijen voor de verschillende plaatsingbureauxdaar ziet men werklieden, beambten, boekhouders, kunstenaars, leeraren, alle soorten van wer kers; allen zijn bereid om het eerste het beste baantje te aanvaarden: krantênver- kooper, sneeuwruimer, bordenwasscher in een restaurant, al wat men zal aanbieden, al wat men wil, als ze maar voor een week, voor een dag kunnen leven en het levens onderhoud voor hun gezin kunnen verdie nen. De dienstbodenkwestie, die twee jaar geleden in de Vereenigde Staden zoo moei lijk was, is het tegenwoordig niet minder: maar het zijn niet langer de vele aanvragen om hulp in de huishouding, die de moeilijk heid veroorzaken, verre van dat; het is te genwoordig 't bijna volslagen gebrek aan aanvragen. Dit alles klinkt wel een beetje anders dan de mooie verhalen over het land waar alle arbeiders zoo 'n beetje kapitalist waren ge worden en in een auto reden. SflBB Koopt niet den eerste den beste ONTROOMER. Indien gij uwe belangen lief hebt, verlangt den Ontroomer. met del Vaticano beschikken zal over een dei- sterkste uitzendposten? Pius XI zal blijven voor de geschiedenis een Paus van uitzonderlijken invloed op het wereldgebeuren van zijnen tijd. Geen kwestie is er die Hij niet rukt in het kader der Kristi'. waarheid; geen edele menschelijke daad die Hij niet ;stelt. Denk aan Zijn onderstand bij rampspoe den in eigen land en daarbuiten; denk aan Zijn weergaloos ijveren voor het uitgehon gerde Rusland; aan Zijn tactvol en kracht dadig optreden in Mexico; aan Zijn missie werking (Mijn werken noemt Hij ze); aan het verdrag van Laterar.en waardoor de Ro- rneifische kwestie (moeilijkheden' tusschen Pausdom en It&llaansche regccrtng? opge lost werd; denk aan Zijn dekument over de opvoeding' der kinderen; aan Zijn vredes- actieenz. Zoo staat Pius XI ons, en de heeie wereld dicht nabij! De Internationale Bidweek. Dat is nu eens een heerlijke uiting van christelijk leven, .van algemeene bezorgdheid voor alle geloovigen. In onze kerken zal op de beteekenis van deze Bidweek worden ge wezen en zal verklaard worden hoe ze tot stand kwam. Wie in den echten zin van het woord KATHOLIEK is, wie zijn geloof belijdt en beleeft zal met groote vreugde deze daad van christelijke caritas, van christelijke naastenliefde begroeten en er het zijne toe bijbrengen, wat ook het inzicht is van den Paus, deze week te maken tot een INTER NATIONALE Bidweek. De Kath. Vlamingen zullen daarin niet ten achter blijven. De vredesgedachte zooals die zoo pakkend door den Paus enkele dagen geleden werd verkondigd zal daarin een vruchtbaar terrein vinden. Over de ge- heele wereld overal waar GELOOVIGEN nederknielen zal de liefde van mensch tot mensch, van volk tot volk worden ver sterkt en aangevuurd. Daarvoor zullen we bidden! Gebruikt Chicorel WYPELHESUTAFFIN 't 1» fie beste. ver laagden melkbak draaien de op eene spil. De Internationale Bidweek, die vandaag begint (18-25) Jan.) brengt van zelf ohaan- gcdachten naar den Paus van Rome, die de groote vlucht heeft gegeven aan deze uiting van christelijke naastenliefde en welbegre pen vredesgezindheid, onder de bede ut unum sint" (opdat allen een wezen). Keer op keer spreekt Rome met die prin ciepenvastheid, die het kenmerk zijn van Kristus' Kerk; keer op keer weet de Paus ïn de brandende kwesties van dezen geschok- ten tijd alle vraagstukken te zetten onder het licht der eeuwige waarheid en met een buitengewoon begrip van dezen tijd onomwonden alles te toetsen aan de grond slagen van onze geloofsovertuiging. Zijn woord, Zijn daad, Zijn optreden be wijzen dat de Kerk niet hoeft bang te zijn van de nieuwe vraagstukken, die zich op dringen in een steeds wisselende maat schappij. Wel integendeel indien er iemand is die alles durft te bezien in het wit van het oog, dan is het de Paus. Indien er iemand is die zich verheugt over den geweldigen vooruitgang van b. v. de techniek, dan is het de Paus. Is het niet beteekenisvol dat Hij b. v. zoo'n scherpe aandacht schenkt aan de pers en metterdaad heeft bewezen dat In Üe heer schappij van de Pers over de wereld, onze dwarsdoor katholieke pers, redactioneel en technisch, de andere moet voorbijstreven? Is het niet beteekenisvol dat die Nieuwe Grootmacht de Radio met vaste hand door Hem wordt geleid, opdat ook de eeuwig- onvergankelijke waarheden zouden spreken tot de menschen in de taal die de moderne techniek heeft mogelijk gemaakt? Is het niet zeer beteekenisvol dat Z. H. met buitengewone belangstelling de bewe ging van den Kath. Radio in alle landen volgt? Is het niet zeer beteekenisvol dat de Cltta De h. Burggraaf A. Van de Vijvere heeft zijn mandaat van volksvertegenwoordiger neergelegd. Met hem verdwijnt een vooraan staande politieke figuur van de parlemen taire rechterzijde uit de Kamer, een per soonlijkheid die over een verdiend gezag be schikte in het Parlement, wiens politiek door zicht, politieke ondervinding en raad in me nige omstandigheid groote diensten hebben bewezen. De heer Burggraaf A. Van de Vyvere werd den 22 Mei 1910 tot volksvertegenwoor diger gekozen. Kort na zijn verkiezing tot volksvertegenwoordiger, werd hij Minister van Landbouw en Openbare Werken in het Kabinet de Broqueville, den 11 November 1912 werd hij Minister van Spoorwegen en den 28 Februari 1914 werd hij belast met de portefeuille van Financiën. Tot November 1918 bleef hij Minister van Financiën. Toen het Kabinet Delacroix aan het bewind kwam werd Burgraaf Van de Vijvere tot Staats minister verheven. Twee jaar nadien was hij Minister van Economische Zaken in het Kabinet Carton de Wiart en vervolgens Minister van Jus titie. In 1925 verklaarde Burgraaf A. Van de Vijvere zich bereid om als Kabinetsvormer op te treden. In het Ministerie Poullet, dat den 17 Juni 1925 werd gevormd, werd aan den h. A. Van de Vijvere de portefeuille van Landbouw toevertrouwd. De h. Burggraaf A. Van de Vijvere, die zijn zestigste jaar is ingetreden, heeft een lange en vruchtbare politieke loopbaan ach ter zich. Door de katholieke rechterzijde werd be sloten stappen te doen bij den h. Van de Vijvere opdat hij zijn ontslag als Kamerlid niet zou handhaven. De afvaardiging bestaat uit de hh. Ponce- let, Jaspar, Renkin. Wij vernemen dat de H. Hulin de Loo den Minister van Kunsten en Wetenschap pen thans heeft medegedeeld dat hij wei gert te kiezen tusschen zijn leergang aan de Universiteit te Gent en deze aan de «Ecole des Hautes Etudes», dat hij weigert af te zien van zijn leergang aan de Ecole De Vlamingen zullen met voldoening ver nemen dat de Minister van Kunsten en We tenschappen daarop de Heer Hulin de Loo heeft meegedeeld dat hij in zijn leerambt aan de Universiteit te Gent onmiddellijk wordt geschorst. üMBBBIBKBBBflHBBBE DECENTRALISATIE. Over decenstralisatie schrijft M. C. Huys- mans: Het samenleven van twee volken met een verschillende cultuur in Belgie vergt een nieuwe aanpassing. Waarom? Omdat de Vlaamsche cultuur gestegen is, Omdat het algemeen stemrecht de geesten wakker heeft gemaakt. Omdat het denkbeeld van de noodzakelij ke zelfstandigheid van alle beschavingen een terugslag heeft op het bestuur. Denk eventjes na! Moeten de provincies niet anders ingedeeld worden? Moeten zekere departementen niet gewij zigd worden? Is het niet noodig in onze moderne wereld die méér en méér gecompliceerd wordt, waar het Parlement véél en véél vraagstuk ken te bestudeeren heeft waarover de Ka mers niet altijd bevoegd zijn, lucht en ruimte te verschaffen, en aan het plaatselijk gezag méér vrijheid te schenken? Dat is geen bestuurlijke scheiding. Dat is decentralisatie. Zal er een man van praktisch verstand ooit scheiding vragen in het beheer der spoorwegen? Ik denk het niet. Maar ik ben overtuigd dat decentralisatie wel noodig is, voor de uitvoering van het programma, in het bestuur der openbare werken. Decentralisatie is méér een probleem van praktijk dan van politiek. Het Belgisch huishouden heeft een verbe terde regeling van inwendige orde noodig, en ik ben niet bevreesd ook dat probleem te zien behandelen. Vrede met het buitenland. Vrede in het binnenland. PACIFISME IN UüiTSCIÏLANo." In Duitschland, vroeger het land van het razend militarisme, komen de pacifisten eene postkaart uit te geven, waarop op de keer zijde aanhalingen der vijf laatste regeerende Pausen aangaande den oorlog gedrukt staan. Zoo lezen wij: De oorlog' moet vernietigd en van den aardbodem verjaagd worden. Paus Pius IX. i Niets is noodiger, niets is meer dringend dan tegen den oorlog op te komen, en elke poging in deze richting moet als eene lof- waardige poging in den geest van het christendom en tot het algemeen weizien worden. Paus Leo XIII. Alle maatregelen tot het voorkomen der gruwelen beantwoorden volkomen aan de voorschriften van het Evangelie. Paus Pius X. De oorlog is eene verschrikkelijke, Euro- 'i pa onteerende slachting, eene menschen- moorderij, eene anti-christelijke achteruit- gang. Paus Benedictus XV. De broeder-moorddadige oorlog staat in volledige tegenstrijd met de wezenlijke grondvesten der christelijke beschaving. Paus Pius XI. Mochten deze aanhalingen niet alleenlijk op Duitsche postkaarten, maar op de post kaarten van alle beschaafde landen te lezen staan. Het ware eene internationale, bestendige en openlijke propaganda tegen den oorlog. GEBUREN KENNEN ELKAAR. Finland grenst aan Sowjet-Rusland, en de Finnen weten nog beter dan wij hoe het bij hun rooden gebuur gelegen is. En juist die kennis van hetgeen in Rus land omgaat heeft de Finnen een onweer- staanbaren afkeer van de communisten in geboezemd. In de laatste jaren, dank aan de zwakheid der opvolgende regeeringen, waren de com munisten er in geslaagd 22 hunner mannen in den Finschen Landdag te smokkelen. Maar er ontstond algemeene reactie tegen de handlangers van Moscow. De Landdag werd ■ntbonden, nieuwe verkiezingen werden uit geschreven, en op de 1.122.162 uitgebrachte stemmen, behaalden de communisten er nog 11.000. Ze verloren met één slag het totaal hunner 22 mandaten in den Landdag. De les door Finland gegeven, mag overwo gen in alle Europeesche staten. OVER LANDSVERDEDIGING. Luitenant-generaal Hellebaut, die thans met rust gegaan is, heeft te Luik een voor dracht gehouden die in de gers geheel wat stof opjaagt. Hij sprak over de landsverdediging en voornamelijk over de vraag Zijn wij pa raat om het land te verdedigen tegen een nieuwen aanvaldie door hem als mogelijk geacht wordt. Hij antwoordt zonder omwegen, dat de huidige inrichting van het Belgisch leger, bestaande uit 6 legerafdeelingen, een beveili ging van de Oostelijke grenzen van het land niet toelaat, zelfs niet met de hulp van ver sterkte vestingen te Luik, te Namen, te Ant werpen en ook te Gent en te Dendermonde, voor dewelke, zegt hij, kredieten zullen aan gevraagd worden. Generaal Hellebaut, gewezen Minister, en naar men beweert met hem de meest ge zaghebbende hooge officieren, zijn het niet eens met Generaal Gallet, hoofd van den Staf, die het noodig heeft geoordeeld met zijn ontslag te dreigen, indien de Regeering nog bleef aarzelen op zijn ontwerpen in te gaan. Waarom bleef de Hooge Raad voor Lands verdediging niet geraadpleegd? Al zijn de uitgaven voor de grensforten reeds aange gaan, het Parlement hééft nog gelegenheid zijn stem te laten hooren. De kredieten voor de forten moeten door hen goedgekeurd wor den. Wat het Fransch-Belgisch Militair Ver bond aangaat, Generaal Hellebaut keurt het niet uitdrukkelijk af, maar hij schijnt er toch maar heel weinig staat op te maken. Volgens de plannen die opgemaakt zijn re kent men er op dat de Franschen van den beginne af hun eigene grenzen zouden on bezet laten, zoowel langs den kant van Duitschland als langs deze van Italië. Gene raal Hellebaut wijst op deze onwaarschijn lijkheid. In den oorlog wordt nood tot wet. De Fransche Regeering zou schuldig zijn aan nalatigheid, zoo zij haar land bloot stelde aan eene ware ramp, door eene vruchtelooze poging om hare Belgische vrienden ter hulp te snellen. Generaal Hellebaut, die veel moed getoond heèft bij zijne uiteenzetting, is van oordeel dat slechts een militieleger Belgie op doel treffende wijze kan verdedigen. Wij staan dus voor een konüikt tusschen Generaals. Het is een' vraagstuk van natio naal belang. Meteen vormt onze landsverde diging een internationaal probleem. Het is een maatregel die ons terug naar bewape ning brengt, in plaats van ons te leiden naar geleidelijke ontwapening. Generaal Hellebaut kan niet verdacht zijn van anti-vaderlandsliefde. Dat men dan ook ophoude met voor slechte Belgen uit te schelden al wie zonder protest niet alles wil opslorpen wat onze militairen wel willen voorschotelen. Voor kwesties als Landsverdeding dienden alle parlementairen zich eerst goed te laten voorlichten om daarna, naar geest en plicht, te stemmen en het land geen verkeerde ba nen op te sturen uit loutere partijpolitiek. GENT HEEFT VEROORDEELT. Zekere Franschtalige pers heeft gedurende twaalf jaren onophoudelijk de Vlamingen beleedigd, alles wat tot het Vlaamsche rechtsherstel in Belgie leiden kon stelsel-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1