It Broeders lts Verfierfs I IDJAM Brouwerij Masschelein Biet Opseeischie loten JE O A Cl H T E M HET MANNEKE Uil QE ISANSEN - VANNESTE, gasthuisstraat, Poperingh vraagt RHUM BI. 5. 18-1-1931. N' 3. Uwe. goede werken zijn verdienstelijk naai de maat dat de menschen er over spreken en gij er over zwijgt. Zelfkennis is het graf van de hoogvaar digheid. Men moet zijn woorden meten opdat de draagwijdte die der gedachten niet zou overschrijden. BESTE VRIENDEN en vriendinnekens g'en kunt niet gelooven wat een planzier het mij doet, U zoo pront, gezond en kloek weêr te vinden en ik heb ook het formi dabel genoegen U ter kennis te brengen alsdat mijne alderliefste wederhelft Marenta, naar haren schaapstal terug gekeerd is. Nauwelijks was ze thuis,, pf z'is me daar nen ellenlangen diskoer beginnen of te lap pen over de slechte correspondenties met de treinen, de slechte verwarming van de sta ties en vwaturen, de duurte en den langen langen duur van de reizen... en wat weet ik nog allemaal, 'k Heb m'n ooren moeten stoppen wilde ik er niet doof van worden. Maar ondertusschen geef ik haar toch vier kantig gelijk, ziet ge! En, Manneken uit de Maan, liet ze mij verstaan, ge moet niet verwonderd staan als ik U zeg da'k t'akkoord gaan met 't spreekwoord dat luidt: Oost West thuis best. En 'k moet U bekennen dat die bekente nis van Marenta mij veel planzier gedaan heeft, want daardoor heeft ze bewezen dat ze toch nog van haar Mapneken houdt, als is hij precies van de jongste en van de schoonste niet meer. MAAR... Maurisken Chevalier de groote fransche Chansonnier die 'n is niet meer tevreden en dit om de volgende reden: G'hebt toch al van dezen fameuzen type hooren spreken zeker? 't Is de best betaalde komieke zanger van de wereld, met z'n zingen en grimassen maken en allerhande smoelen trekken verdient hij zoo maar 'n tien miljoen ballekens (fransche ballekens, dan nog) per jaar., dat maakt 13.333 fr. per... uur. 't Is verdorie schandalig. Zwijg, zegt Marenta want straks gaan de menschen nog denken dat gij jaloersch zijt: smoelen trekken en de clown uithangen dat kunt ge misschien wel zoo goed als hij, maar als ge begint te zingenhuilt ge nog harder en valscher dan een varken dat gekeeld wordt. Dank voor de vergelijking, lief vrouwtje. Mauris ken is dus niet meer tevreden. Verleden week heeft - de politie van Cardiff, in Engeland, zijn liederen gecensureerd en den artist moest aan zijn concert veroorzaken. De po- litie-overheid had de fransche liederen van Chevalier in 't Engelsch doen vertalen en ze had er zoo eenige van die woordekens in gevonden die alles behalve proper en stich tned waren. En Maurice schoot a sapperloot, "in een fransche koleire en zei adieu aan d'affaire. Hij is 't dan afgestapt... en zonder twijfel zal zijne sympathie voor d'Engelschen ook een beetje gekoeld zijn! TWEE VROUWEN die uit werken gaan, Wanne Katrien en Siska Turlutu, spraken over den slechten tijd. Nu begin ik ook te gelooven dat het slechten tijd is, begon Wanne. Ja, en waaraan ziet ge dat? vroeg Siska. Wel! 'k heb gisteren entwat gezien, welke bewijst dat het bij de rijken ook slecht moet gaan? En wat hebde gezien? Ge weet dat ik alle weken een dag moet gaan werken bij den rijken graaf van Rom plomplom tot Dingeldom, ewel, gisteren ging ik voorbij den salon en ik zag Mevrouw de Gravin en hare dochter te zamen op dezelf de piano spelen, met een enkel muziekstuk voor zich... ge moet niet vragen als zoo'n menschen in 't krot zitten. Wanne had ne katremainzien spelen! EN ONS PIOTTEN krijgen op hunnen kop nieuwe kaskenofte p...potten. Ja, ja... menschen laat ons maar roepen... vievan den troep en hij mag er wezen. Bin nen eenige dagen zul ge verstomd staan van Mengelwerk van De Poperinghcnaar 13. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Ziezoo dat is voldoende, als gij mij het toestaat, zal ik dit briefje verzenden. Gij •ziet dat het niet anders bevat, geen aandui ding aan mijn vrienden, waar ik mij bevind of iets dergelijks. Maar het adres? zei de Linar. 'i Och, schrijf het er zelf op. Postkantoor te Sens,, poste Restante B110», luidde het antwoord van den gewonde, die vermoeid van inspanning in de kussens terugzonk. De Linar voldeed hieraan en de brief werd gebust. Daarna gingen de beide edellieden heen. Het is jammer, dat de vent zoo'n schurk ismerkte lord Nibblington op. Inderdaad, hij spreekt als een volmaakt gentleman en hij wist ons te vertrouwen 'i En ik geloof, dat hij zijn woord zal hou den zoo goed als wij En dit deed de gewonde inderdaad, want dienzelfden avond nog bleek dit overtuigend. De graaf de Tournel was in vrijheid gesteld. De Linar en Nibblington ontmoetten hem tot hun groote vreugde juist voor het politie bureau, waarheen hij zich begeven wilde. Men begrijpt hoe de ontmoeting was. Weder zijds moest al hetgeen wat voorgevallen was, verteld worden, maar wat de graaf vertellen kon, was niet het belangrijkste. Hij was pas uit zijn verdooving ontwaakt, toen hij reeds vervoerd moest zijn naar een andere woning waar hij even streng gevangen gehouden was. Men had zich de paar dagen, die hij daar doorbracht, met hem niet bemoeid, hem ruimschoots van alles voorzien, doch niet met hem gesproken. En nu opeens was hij dien middag in 'n dicht rijtuig gezet en naar Sens gevoerd, waar men hem in vrij- 't effect dat onze schachten zullen maken, j als ze langs de straten zullen paradeeren met hunne nieuwe kaskensop. De strijders j van 1914-1918 waren begin 1916 heel tevreden over de nieuwe stalen kaskenDe won den aan het hoofd verminderden in belang rijke verhoudingen. Nochtans weerstond het metaal niet aan op korten afstand afgescho ten kogels. De nieuwe hoedenzullen wel een beetje zwaarder wegen als den ouden rommel, maar de balen van den browning, het geweer of de mitrailleuse zullen, als z'er op komen, rechts ommekeer mogen maken, want d'r door en zullen ze niet kunnen. Al lee... zooveel te beter... maar 't is te hopen dat ze nooit voor goed zullen moeten ge bruikt worden. Dat is ook, geloof ik, de hoop van al mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens ook. IN WELK LAND van 't wereldrond, worden er per jaar, (toe zeg het me maar) 't meeste brieven geschreven? welke vrouw of man kan vandaag op die vraag een antwoordje, me geven? Er wordt hier natuurlijk niet gesproken van... liefdebrieven alleen... maar van han dels-brieven, nieuwjaars-brieven, geluk - wenschings-brieven... liefde-brieven, enz, enz... 'k Zal het U hier op een, twee, drie gaan zeggen, zie. Engeland komt vooraan met 78 brieven per inwoner en per jaar. Daarna komen jn de volgorde: de Vereenig- de Staten met 67, Nieuw-Zeeland met 66, Zwitserland met 59,7, Duitschland met 56, Denemarken met 41,6, Oostenrijk met 38,2, Argentina met 37,2, Luxemburg met 34,6, Holland met 31,1, Belgie met 29,4, Frankrijk met 26,2... Hier zal ik mijne droge opsom ming maar staken, want anders zou 'k er morgen vroeg nog bezig meê kunnen zijn! Zooals ge ziet komt Belgie een van de laatste op deze lijst. En de vraag is of w'er ons geluk mogen om wenschen... of er beteu terd om staan! In alle geval... mij kan 't maar weinig schelen. MIJN ZOON, zoo sprak die handels man, in het handeldrijven zijn er twee voor name zaken, die in acht moeten genomen worden. En die zijn? beste vader! De eerlijkheid en de wijsheid. Wat is de eerlijkheid? In elke omstandigheid, en wat er ook moge gebeuren, houdt altijd uw woord. En de wijsheid? Geef nooit... uw woord! Daarmeê weet ge ook aan wat U te hou den! DE VRIJDENKERS, liberalen... en alle ander ongeloovig gespuis, zijn aan 't jubelen. Waarom? De oven die zal dienen vcor hun graf is bijkan af. Oven? voor graf? zult ge zeggen, wordt daar uit wijs. En nochtans 't is simpel als bonjour als 'k het U geëkspelkeerd zal heb ben. Met die oven wordt bedoeld de lijken verbrandingsoven waar ze tegenwoordig te St Gillis bij Brussel volop bezig zijn met aan te werken. In 't fransch noemen ze dat «four crématoire dat doet mij denken aan crème a la glacéals die bovenge noemde mannekens dan dood zijn, wordt hun lijk in dien fameuzen oven verbrand... gelijk een matras, waarop een pest- of ty- phuslijder den laatsten adem uitgeblazen heeft, verbrand wordt. Allee! Liever zij dan ik, zulle! GROOTVADER7~'^aaFom~zijn~rve~ha- ren zoo grijs? vroeg klein Lowieken. Dat komt omdat ik zooveel met het hoofd gewerkt heb, was 't antwoord. Ha, hernam de kleine, dan is uw grijze baard het bewijs dat ge veel met uw kinne- bakkes gewerkt hebt ook. De kinderen toch! OVERLAATST werd er op het strand van Schleswi^, of ergens langs die kant en flesch met een briefje gevonden waar de volgende woorden op stonden (niet op de flesch, maar op het briefje) Lusitania, wij vergaanen onderteekend door eenige passagiers. Men herinnert zich nog wel het drama, dat door dit briefje her innerd wordt. Op Vrijdag 7 Mei 1915, rond 2 uur 's na middags, werd de post-paketboot Lusita nia getorpilleerd door een Duitsche onder zeeboot. Er waren 1193 personen aan boord. Enkel 763 passagiers werden gered. Onder de slachtoffers bevonden zich 20 kinderen en den Amerikaanschen miljardair Vanderbilt (zijt dan miljardair) die zijn eigene red dingsboei aan eene vrouw gegeven had. 't Is meerendeels om de slachtoffers van deze ramp te wreken dat de Vereenigde Sta ten aan den grooten dans deelnamen. DE MENSCHEN, zei onlangs eene hoo- veerdige dame in een gezelschap, zijn ver deeld in drie klassen: de rijken, de burgers en de dienstboden, die van elkander ver schillen lijk, porcelein, tin 'en grof aarde werk. Hierop ge"bood zij aan Jan, den knecht, die alles had afgeluisterd, aan de meid te gaan zeggen, naar boven te komen met het kleinste kind. heid had gelaten. Hij begreep van dit alles niets. Veel werd hem duidelijk nu hij den uitleg zijner vrienden hoorde, maar toch voor alle drie bleven nog tal van vragen onopgelost. En wat thans? vroeg de Tournel. Met den nachttrein naar Parijsant woordde de Linar, wij zullen ons woord houden, al hebben wij het gegeven aan den grootsten schurk misschien van geheel Frankrijk Maar voor de drie vrienden Sens verlieten, waar zij zoo vreemde avonturen beleefd had den, begaf lord Nibblington 'zich naar de woning van dokter Dupuy. Hij werd in de ziekenkamer toegelaten en zei: Gij zijt thans vrij, mijnheer. Gij kunt uw vrienden schrijven, waar gij zijt en hebt u niet meer als gevangene te beschouwen. De Tournel heeft zich bij ons gevoegd Ik dank u klonk het antwoord, tot wederziens. Een strijd op leven en dood wacht ons nog. Ik moet u het schot nog be taald zetten eri dan zullen wij niet rusten voor gij ons het meisje hebt overgegeven, op wier bezit de Broeders grooten prijs stellen En wij geven den strijd niet op zei de lord, vóór de macht der Broeders gebroken is Hiermede verliet hij het ziekenvertrek. Hij sprak nog met dokter Dupuy, zei deze, dat hij den gewonde thans gewoon als een pa tiënt beschouwen kon, dien hij nog eenige dagen verplegen zou en drukte den genees heer, ondanks diens verzet, een banknoot van 5000 frank in de hand. Een uur later zaten de drie vrienden in den trein, die hen naar Parijs terugvoerde. IV. ONTVOERD. Doodop waren de drie vrienden te Parijs aangekomen en zij hadden terstond onder vreemden naam hun intrek genomen in een stil deftig hotel. Want dit was zeker, dat zij alle drie allereerst behoefte hadden om eens uit te rusten en kalm na te denken over het vele, dat hen in de laatste dagen gepasseerd was. Jan ging aan den trap staan, en riep zoo hard hij maar konHé, grof aardewerk, ge moet naar boven komen en 't kleinste stuk porcelein mede brengen. Hij had zich gewroken! DE BARBAREN zijn reeds honderden jaren verdwenen uit ons land maar 't is voorwaar een schand beste vrinden, dat er hier en daar nog zijn te vinden en namelijk te Bergen in Henegouwen. Weet ge welke streken die schurken daar uithalen, om van zich te doen spreken. Luistert, en als ge gevoelig zijt zullen de tranen uit uw oogen barsten, gelijk 't water uit de fontein op de Brouckèreplaats te Brussel. Te Bergen dus hebben eenige jonge loopjongens van slach ters een soort sosjeteit opgericht, 's avonds na hun werk komen ze bij malkaar en ieder moet een zeker aantal beenderen mede bren gen. Dan gaan ze op zoek naar hunne slacht offers: honden. Als z'er eenen in 't zicht hebben werpen ze hem een been toe, maar juist zoo dat het 'op de riggels van de trams liggen blijft en het oogenblik is altijd goed gekozen, als er een snelrijdende tram in aantocht is. De hond ziet het gevaar niet... hij ziet alleen het been... de tramconducteur kan in tijds niet meer remmen. En 't beestje wordt dan door den tram op slag gedood of wel haalt men het er kermend en huilend en jankend van onder, met 'n gebroken of afgereden poot, enz... Er zijn reeds eenige aanhoudingen gedaan, 't Is oprecht bar- baarsch TWEE SPELERS zijn aan 't kaarten om groot geld. De eene wint altijd, maar zeurt' onophoudelijk. Zoo rap als de wind eene kaart uit zijne mouw halende roept hij we der winnend uit: Koeken! Taarten! snauwt de andere, die 't be merkt had, hem een paar muilperen gevende, dat hij onder tafel rolt. En zeggen dat 't oprecht gebeurd is? SLANGEN dat zijn beesten dat weten de meesten onder U, zij zijn moeilijk te vangen en het meestendeel onder hen hebben een vergiftigenden beet. Van sommige vrouwen, wordt er ook weieens gezegd dat zij een... slangentong hebben... maar hunnen «beet» is niet doodelijk. Hm! We spraken dus over slangen. Men weet dat die lieve diertjes verzot zijn op melk en dat zij zelfs in de weiden gaan waar koeien en andere melkgevende dieren verblijven, om ze te melken, en als ge 't nog niet wist... dan weet ge 't nu. Dit feit is zelfs bekend in Europa, maar het komt ons nu uit Ame rika, onder een anderen vorm. Dus, ginder was 'n pachter die koeien had die door een slang... gemolken werden. De boer wist het maar het kruipdier kon maar niet gevangen worden. Met eenige geburen was de pachter dan op slangenjacht gegaan en had het geluk ze ergens verscholen te vinden, buitengewoon opgezwollen en half in slaap, bezig de melk te verteeren. Men doodde het beest en opende den buik: en weet ge wat men erin vond? De ingewanden natuurlijk en... niet minder dan vijf kilo boter! En dat aan den prijs aan denwelken de boter tegenwoordig verkocht wordt... en daar en zal zeker en vast geen margarine bij geweest zijn! EEN DIRECTEUR van een fabriek doet een toerken in het gebouw en ziet daar een jonge snotneus zitten op een koffer, die bezig is op zijn honderd gemakskens een gazet te lezen jniet de koffer, maar de snotneus, hoe veel keeren moei ik 't nog herhalen?! Dé di recteur beziet hem eens goed, en ziende dat de jongen voortleest, treedt hij nader en zegt hem zoo: Hoeveel wint ge per week? Honderd twintig frank, mijnheer. Eh wel, hier hebt g'uw honderd twintig frank van de week, en stap het nu maar af, we kunnen het hier zonder U ook wel gedaan krijgen De jongen laat het zich geen tweemaal zeggen... steekt 't geld in z'n zak... en weg is hij. Daarna richt de directeur zich tot de mees tergast. Waarom neemt gij zulke luierikken aan? Ik neem ze niet aan, mijnheer, deze deugniet is een werkjongen van een andere fabriek... en hij kwam ons deze koffer bren gen. Gezicht van den directeur ALS GE VAN PARIJS HOORT SPREKEN dan denkt ge seffens, verdoren, aan den Eiffeltoren, waar ge uw nekke kunt op breken. Dan denkt ge seffens aan de schoone theaters, chikke cinemas en café's en al die dingen meer. Maar uwe bewondering voor de Ville Lumicrezal wel een goede knak gekregen hebben als ge zult gehoord hebben dat er in die stad in 't jaar 1930 door de Parijzenaren alleen niet minder dan... 80.000 paarden opgevreten werden. In 1929 was het getal, aan de paardenslachterijen van Parijs 1 verkochte paarden van 73.000. Awel, merci. Liever ne gewonen inwoner van Broebel- donck, en van tijd tot tijd ne, gezonden bif- steek... dan van zoo'n stad en gevoederd te moeten worden met... knollenvleesch. iasaa*aBBBBZ!BBSSBH»SBRBBBXaR9iCi Ze moesten nog eens alle feiten verzame len, alle gebeurtenissen zich herinneren om hun gevolgtrekkingen te kunnen maken en de maatregelen te beramen, welke zij ne men moesten. Want geen van drieën dacht er ook een oógenblik aan, den strijd op te geven, integendeel zij verlangden vurig® dan ooit de Broeders onschadelijk te maken en zij gaven de hoop het zoover te brengen volstrekt niet op. Vooral de Engelsche lord blaakte van ijver. Hoe meer de moeilijkheden zich opstapel den, met des te meer animo nam hij deel aan den strijd, des te opgewekter toonde hij zich- Er was geen sprake meer van, dp,t hij zich verveleh zou, hij had nu een levensdoel, het speen had hem geheel verlaten. Komaan zei hij, nadat de vrienden een tweetal dagen hadden uitgerust, wij zullen den strijd weder moeten herbeginnen en ik verheug mij daarop zeer. Wat listen zullen de Broeders nu weer bedenken om ons te verschalken O, zij zullen niet tevreden zijnant woordde de Tournel, zij zullen zeer waar schijnlijk trachten ons uit den weg te rui men en hebben daarvoor allerlei manieren Jawel, maar tot heden zijn al hun po gingen om ons te vermoorden of in hun macht te krijgen, mislukt Zooals het ons mislukte een der Broeders in handen te krijgen Dat is waar. maar er is nog een weinig verschil. Als wij de balans opmaken zullen we zien, dat wij tot heden niet over een na- deelig saldo behoeven te klagen Maarmerkte de Linar op, gij werd gewond en de Tournel hielden zij gevan gen Goed, maar zij kregen ook hun deel. Hun hoofdman kreeg een kogel tusschen zijn ribben, den vent in den kelder heb ik een opstopper gegeven, dien hij mogelijk niet te boven kwam en bij de ontvluchting met den woonwagen heeft het ook een van de leden der rooversbende bijna het leven gekost. Neen, alles bijeen genomen kunnen wij te- vreden zijn. Wij zijn in aanraking met den vijand gekomen en ik geloof meer tot zijn i nadeel dan tot het onze GELEZEN in 'n gazet: «In weerwil der groote sommen voor medicamenten uitgege ven, zijn er maar weinige sterfgevallen ge weest Hoe moet dat verstaan worden? Ieder denke er 't zijne van. En daarmeê m'n beste Lezers en alderlief ste Lezereskens heb ik d'eer Ulie te groeten want... 't vat is af. 't Manneken uit de Maan. SfCoperen spreuk Pijprekkera» Dagbladrekken» Pêle-Mêlee Alle slag van Kadev» Geldbeugel* Forte-feuiHsï Valiezen Boek- Muziektesscke», Alle merken vara VULPENNEN. Bareelgerief. Leesboek** Groote keus Trouwe bediening bij Hoe verbazingwekkend 't ook klinken moge, toch is het een feit dat er op dees oogen blik ëen aantal loten zijn, uitgekomen bij de trekkingen der leeningen van de Verwoeste Gewesten, die nog niet door de winners op- geëischt werden. Er zijn er daar tusschen van één miljoen, zoodat er thans personen zijn die miljonnair kunnen wezen en die het niet eens schijnen te vermoeden. De bezitters van oten waaraan premies verbonden zijn, zouden goed doen bij iedere trekking eens nazicht te houden. Zij die loten hebben van de Ver woeste Gewesten hebben vooral reden eens goed na te zien, want de fortuin kan hen begunstigd hebben en ze kunnen er onmid dellijk van in genot treden. Wij laten hier de lijst volgen van al de uitgekomen loten die tot hiertoe nog niet door de winners opgeëischt werden. De be langhebbende personen worden aanzocht die lijst goed te bewaren, want het is ons niet mogelijk ze een tweede maal af te kondigen. Leening van 1921. Hier zijn acht loten: 1 millioen, reeks 89.09(2, Nr 20, 250.000 fr., reeks 127.504, Nr 13, reeks 32.978, Nr 6, Vijf loten van 50.000 fr. reeks 8.641, Nr 19, 10 Jan. 1929 reeks 32.978, Nr 11, 10 Jan. 1930 reeks 36.241, Nr 16, 10 Jan. 1929 reeks 70.894, Nr 15, 10 Jan. 1930 reeks 176.389, Nr U, 10 Jan. 1926 Leening van 1922. Vijf-en-twintig loten steeds betaalbaar: Zes loten van 250.000 fr. reeks 9.468, Nr 19, 1 Juni 1928 reeks 16.037, Nr 5, 1 Juni 1926 reeks 47.366, Nr 19, 1 Juni 1926 reeks 112.557, Nr 13, 1 Juni 1929 reeks 121.008, Nr 3, 1 Juni 1928 reeks 161.132, Nr 1, 1 Juni 1928 Negentien loten van 100.000 fr. 10 Jan. 1928 10 Jan. 1929 10 Jan. 1930 Zes-en-zestig loten van 10.000 fr. reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks' reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks reeks 2.163, 4.697, 14.846, 15.529, 27.343, 29.621, 29.836, 31.366, 31.921, 37.702, 39.763, 52.418, 55.536, 62.847, 63.398, 65.243, 67.728, 68.575, 70.107, 71.939, 75.307, 86.221, 89.470, 95.011, 95.505, 5, 1, 1, reeks 105.346, reeks 123.291, reeks 136.182, reeks 151.838, reeks 156.433, reeks 158.963, reeks 162.350, reeks 168.258, reeks 178.811, reeks 188.022, reeks 220.594, reeks 222.-450, reeks 242.698, reeks 246.937, reeks 254.131, x-eeks 256.581, reeks 265.284, reeks«2CI,727, reeks 267,767, reeks 271.486, reeks 286.132, reeks 287.601, reeks 299.168, reeks 308.626, reeks 310.207, reeks 316.644, reeks 318.782, reeks 327.987, reeks 329.862, reeks 337.926, reeks 340.250, reeks 340.523, reeks 358.053, reeks 364.448, reeks 367.989, x-eeks 310.207, reeks 370.517, reeks 380.552, reeks 389.681, reeks 392.268, reeks 394.948, Nr 5, Nr 5, Nr 5, Nr 5, Nr Nr Nr Nr 2, Nr 3, Nr 3, Nr 5, Nr 2, Nr 5, Nr 5, Nr 2, Nr 3, Nr 1, Nr 3, Nr 4, Nr 5, Nr 1, Nr 1, Nr 1, Nr 1, Nr 5, Nr 1, Nr 3, Nr 3, Nr 1, Nr 2, Nr 1, Nr 5, Nr 3, Nr 2, Nr 1, Nr 4, Nr 1, Nr 2, Nr 4, Nr Nr Nr 1, 5, 2, .Nr 5, Nr 2, Nr 2, Nr 1, Nr 3, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 1, Nr 3, Nr 5, Nr 2, Nr 5, Nr 1, Nr 5, Nr 5, Nr 3, Nr 1, Nr 4, Nr 3, Nr 2, Nr 2, Nr 4, Nr 5, 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 15 Juni 1925 1927 1928 1928 1927 1925 1926 1925 1927 1928 1927 1928 1929 1928 1927 1929 1926 1929 1928 1929 1928 1929 1928 1928 1927 1928 1929 1927 1928 1928 1928 1929 1929 1928 1927 1926 1926 1929 1929 1927 1928 1927 1929 1929 1925 1929 1928 1928 1929 1927 1927 1927 1927 1928 1929 1929 1929 1928 1929 1926 1929 1928 1928 1928 1929 1927 JANUARI - NIEUWJAARMAAN» 18 Z St ricters' Stoel te Rome, H. Prisea, m. 19 M II. Canutus. H. Marius, Audifax, Abach. 20 D HH. Fabianus en Sebastianus, mart. 21 W H. Agnes, maagd en martelares. 22 D HH. Vincefitius cn Anastasius, m. 23 V H. Udcphonsus, biss. 24 Z H. Timótheus, biss., m. II. Babilas, b. ***0ÏW!l8e!0-t&K5sïSBïKS*l®t41ïSRB!!)ïfMMIKa®S reeks 14.057, Nr 20, reeks 14.571, Nr 8, reeks 31.892, Nr 4, reeks 31.892, Nr 14, reeks 35.096, Nr 10, reeks 39.738, Nr 17, reeks 53.907, Nr 15, reeks 53.907, Nr 16, reeks 74.746, Nr 14, reeks 85.866, Nr 17, reeks 95.773, Nr 13, reeks 113.050, Nr 7, reeks 113.050, Nr 10, reeks 118.366, Nr 2 reeks 130.908, Nr 11, reeks 140.571, Nr 16, reeks 161.132, Nr 3, - reeks 189.168, Nr 1, reeks 189.168, Nr 19, 1 Juni 1926 1 Juni 1925 1 Juni 1928 1 Juni 1928 1 Juni 1929 1 Juni 1929 1 Juni 1929 1 Juni 1929 1 Juni 1927 1 Juni 1928 1 Juni 1923 1 Juni 1927 1 Juni 1927 1 Juni 1927 1 Juni 1925 1 Juni 1926 1 Juni 1923 1 Juni 1928 1 Juni 1928 De obligaties met loten moeten te Brussel uitbetaald worden, na visa verkregen in het Ministerie van Financie, 18, Wetstraat. Al de niet vervallen interestkoepons moeten aan den titel vast zijn of vergoed. Al de andere nummers der hierboven ver melde reeksen zijn uitbetaalbaar met 250 fr. voor de leening van 1921, 300 voor deze van 1922 en 550 fr. van de leening van 1923. Get»"»)** Chicorei WYPELTER-TAFFIN ls de beste. Leening van 1923. Van de leening van 1923 alleen blijven 91 loten niet opgeëischt! 1 millioen, reeks 190.152, Nr 3, 500.000 fr., reeks 257.536, Nr 3, Zes loten van 100.000 fr. 4, 15 Juni 1927 15 Juni 1928 reeks 203, Nr 4, 15 Juni 1928 reeks 71.247, Nr 2, 15 Juni 1929 reeks 172.787, Nr 1, 15 Juni 1927 reeks 180.256, Nr 9, 15 Juni 1929 reeks 200.022, Nr 5, 15 Juni 1928 reeks 381.417, Nr 5, 15 Juni 1927 Zeventien loten van 50.000 fr. reeks 15.398, Nr 2, 15 Juni 1928 reeks 66.446, Nr reeks 79.257, Nr reeks 97.161, Nr reeks 113.197, Nr reeks 131.561, Nr reeks 148.756, Nr reeks 178.015, Nr reeks 188.732, Nr reeks 191.677, Nr reeks 236.432, Nr reeks 236.900, Nr reeks 256.393, Nr reeks 329.996, Nr reeks 337.899, Nr reeks 342.715, Nr reeks 367.441, Nr 4, 5, L, 1, 5, 1, 4, 1, 2, 1, 3, 4, 5, 1, 4, 1, 15 Juni 1923 15 Juni 1928 15 Juni 1926 15 Juni 1926 15 Juni 1929 15 Juni 1928 15 Juni 1927 15 Juni 1926 15 Juni 1928 15 Juni 1929 15 Juni 1927 15 Juni 1928 15 Juni 1929 15 Juni 1929 15 Juni 1928 15 Juni 1929 '«wu»Baimnx8»aaaai«HaBMKBC^ft Met al dat zijn wij ons doel geen stap nader gekomen meende de Tournel, mis schien was het beter geweest mij aan mijn lot over te laten en den gewonde aan de justitie over te leveren. Hij was het hoofd van de bende Maar lord Nibblington en baron de Linar protesteerden hiertegen. Al was hij duizend maal de voornaamste van de Broeders, men had om hem gevangen te kunnen houden nooit een vriend in de macht van de bende kunnen laten. De schurken zouden hun wraak gekoeld hebben op een vx-eeselijke wijze. «En dan», zei de Linar, «wij staan nog tamelijk sterk tegenover hen. Dit weet ik wel, dat de Erceders rekening met ons gaan houden en dat wij hen het vuur nader aan de schenen hebben gelegd, dan de politie ooit gelukt is. Wij weten althans, dat de schurken niet onkwetstbaar zijn en wij we ten ook, dat zij er zeer bevreesd voor zijn, dat het stomme meisje over hen zal gaan spreken. Dit meisje heeft dus vi-eeselijke geheimen te onthullen. Zij is door schrik vi-eesclijk geschokt, verstomd en versuft, maar zij kan genezen en van haar zullen wij alles vernemen, wat wij weten willen Misschien geneest zij nooit en in ieder geval kan het neg zeer lang duren, eer zij weder tot spreken in staat is Wij zullen tot dien tijd ook niet rustig afwachtenzei nu lord Nibblington, voor zij spreekt lossen wij misschien de geheimen op van de misdadigers, tot wie zij in betrek king gestaan heeft. En dan vergeet je één ding, er schuilt verraad in de misdadigers- bende, er is daar iemand onder hen, die ons xxu reeds eenige malen waarschuwde, die door haar tijdige hulp mij het leven redde en wier rol in dit drama nog zeker niet ik afgeloopen. Geloof me, vrienden, we zuilen haar nog wel ontmoeten, zij zal neg wel vaker haar bijstand bieden Ik gaf mijn halve vermogen om te weten, wie zij is ï-iep de Tournel uit, maar ook zij hult zich in een geheimzinnig waas. Maar komaan, laat ons niet langer redetwisten over de vraag of onze kansen meer of min der schoon staan, we zijn het toch hierin BURGERSTAND VAN BOESINGHE, van 1 Juni tot 31 Dec. 1930. Geboorten. Dedecker Marcel, z. v. Pieter en Emma Vandaele. Vandamme Simonne, d. v. Jules en Irma Verly. Van- slembrouck Maria, d. v. Oscar en Veronica Verfaillie. Heughebaert Silvère, z. v. Ca- miel en Augusta Vanderper. Bultinck Mar cel, z. v. Maurice en Juliana Hostens. Dewulf Nelly, d. v. Maurice en Maria Ver- brugghe. Verstraete Georgette, d. v. Henri en Maria Masschelein. Deconinck Agnes, d. v. Valere en Floi-a Nuyttens. Vanden- abeele Martha, d. v. Henri en Godelieve Huyghe. Capiau Cai-men, d. v. Karei en Flavie Kons. Plouvier Maria, d. v. Jules en Mathilde Desrumaux. Verfaillie Johanna, d. v. Cyriel en Maria Wyffels. Desaegher Gilbert, z. v. Alidor cn Martha Bekaert. Vlaeminck Jan en X., z. en d. v. Marcel en Magdeleine Declercq. Goderis Blanca, d.v. Henri en Marie Debeerst. Knockaert Odetta, d. v. Arthur en Augusta Van- englandt. Deraedt Joseph, z. v. Omer en Julia Lermenez. Depuydt Maurice, z. v. Remi en Martha Vandamme. Calens Da niël en Simonne, z. en d. v. Maurice en Mar tha Ingelbeen. Vanoverberghe Simonne, d. v. Jules en Eyeline Lahoutte. Cloet Jo seph, z. v. Leon en Maria Vanbeveren. Desmedt Denise, d. v. Achiel en Hélène De- poorter. Castryck Johanna, d. v. Victor en Maria Defrancq. Becuwe Georges, z. v. Remi en Zulma Turck. Sterfgevallen. Lacante Angèle, 21 j., echtg. v. Ameel Marcel. Dumoulin Roma- nie, 35 j., echtg. v. Desodt Camiel. Gau- cquie Arsène, 84 j., wed. v. Sarazijn Anna. *4 Durnez Marie-Louise, 53 j., echtg. v. Depuydt Henri. Desmytter Wilfried,, 4 m.. z. v. Silvère en Ida Vandenbussche. Debreuck Georges, 31 j., echtg. v. Debey Marie. Crombez Leonie, 74 j., echtg. v. Van Oost Henri. Dedecker Marcel, 3 m., z. v. Petrus en Emma Vandaele. Wyffels Henri, 76 j., ongeh. Mispelaere Euphrasie, 71 j., wed. Debei'dt Henri. Planckaert André, 4 ni., z. v. Gaston en Helena Flepts. Voipke August, 74 j., wed. v. Samyn Silvie. Ma- hieu Virginie, 79 j., wed. v. Aeck Medaer- Amand. Desaegher Gilbert, 2 d., z. v. Ali dor en Martha Bekaert. Vlaemynck Jan, 17 m., z. v. Marcel en Magdeleine Declercq. Vandewalle August, 70 j., echtg. v. Wtn- dels Marie-Louise. Vlaemynck X., 1 d., d. v. Marcel en Magdeleine Declercq. Cae- nepeel Maria, 11 m., d. v. Alois en Eugenie Goethals. Huwelijken. Bostoen Alberic en Mag deleine Bruyneel. Schorreel Gaston e* Adrienne Wyffels. Decastecker Maurice en Verhille Nera. Louwagie Oscar cn Anna Vandewalle. Tommelin Jerome e* Supply Magdeleine. Desimpel Camiel en Wielandt Louise. Dumon Cyriel en De raedt Marie. Vandenberghe André en Vandewalle Irma. Roselle Remi en De- loJïer Magdeleine. Phlypo Prosper en Ver hille Maria. Lelombaerde Gerard en Wyf fels Euphrasie. DICKEBUSCH, m. Oct.-Nov.-Dec. 1930. Geboorten. Verhoest Simonne, d. v. Omer en Mortier Augusta. Pareyn Ray mond, z. v. Camiel en Ryckebusch Rachel. Dury Maria, d. v. Camiel en Timperman Rachel. Deconinck Joris, z. v. Jozef en Lampaert Irma. Verclyte Gerard, z. v. Camiel en Uzeel Pharaïlde. Savoye Wer ner, z. v. Alfoxxs en De Meester Margriet. Cuvelier Julien, z. v. Maurits en Cuvelier Germaine. Decommer Luciemxa, d. v. Al beric en Debreuck Sylvie. D'hellen Emma- nuël, z. v. Maurits en Lamerant Maria. Stamper Daniël, z. v. Camiel en Queldry Magdalena, Haezebrouck Gilbert, z. v. Arthur en Desmedt Magdalena. Van Els- lande Jeanne, d. v. Isidoor en Timperma* Maria. Overlijden. Wyffels Charles, 62 j., wed. v. Vandendorpe Marie-Louise. Huwelijken. Scherrens Marcel en Six Marie. Buytaert Julien v. Vlamertinghe en Vanoverbei-ghe Martha v. Dickebusch. WULVERINGHEM, jaar 1930. Geboorten. Sampers Roger, z. v. Jozef en Marijn Angèle. Geldhof Godelieve, d. v. Henri en Booghs Eugenie. Vande walle Bertha, d. v. René en Louwagie Zulma. Gesqueire Irène, d. v. Julien en Cleene- werek Max'guerite. Vanrijssel Alice, d. v. Camille en Verbrigghe Adrienne. Ver- mander Karei, z. v. Henri en Desiere Irma. Huyghe Monika, d. v. Leon en Devloo Irma. Baelden Maria-Theresia, d. v. Ger main en Roose Maria. Delanghe Marie- Jeanne, d. v. Kamiel en Cossaert Madeleine. Devos Hugo, z. v. Leopold en Decreus Maria. Sterfgevallen. Notebaert Emma, 64 j., echtg. Cappelaere Joseph. Sinnaeve Elvira, 18 j. Top Camillus, 41 j. Galle Hilda, 1 m. Thirou Romania, 66 j., echtg. v. Bolle Henri. Bouteca Gustaaf, 60 j. Senave Sophie, 84 j., echtg. v. Senave Pieter. Ver- meesch Zenobia, 75 j., echtg. v. Ceulenaere Eduard. Huwelijken. Catteeuw Gaston met Mae- ren Gabrielle. Debruyne Georges rrnet i Maeren Augusta. Coopman Georgius met I Blaevoet Godelieve. De Ruyck Theophilus met Christiaen Augusta. Feys Roger met Amey Angela. Alleman Joseph met Van denberghe Irma. Panneel Georgius met Alderweireldt Bertha. Leeman Leon met Louwagie Martha. Vangaever Pamphile met Bartholomeus Zoë. STAVELE, van 1 Oct. tot 31 Dec. 1930. Geboorten. Dever Denise, d. v. Leopold en Matton Magdelena. Desmadryl Gode lieve, d. v. Marcel en Regheere Martha. Butaye Cecilia, d. v. Lueien en Deweer Rachel. Sterfgeval. Próvoost Esperance, 72 j., rentenierster. SPEELKAARTEN TEN BUREEI.K nnzg» ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeeiige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. eens, dat wij alle krachten zullen inspannen. Laten wij dus vaststellen wat ons te doen staat Goed gesproken antwoordde de Linar, en als de he,eren willen luisteren, zou ik graag het plan willen ontvouwen, dat mijixs inziens, de meeste kans van slagen biedt Wij zijn geheel en al aandachtig Welnu, ik wilde voorstellen, dat wij ge bruik makend van hetgeen wij tot heden ontdekt hebben, trachteix het spoor van de Broeders terug te vinden. En ik geloof, dat wij dit het beste zouden kunnen doen op de volgende wijze. Wij moeten van elkander scheiden en iéder onzen eigen weg gaan «Van elkander scheiden», riep lord Nib blington, «daar zou ik tegen zijn». «Het idee lijkt mij ook minder goed», merkte de Tournel op. Laat ik u duidelijk maken, hoe ik het bedoelantwoordde baron de Linar. Het heeft zeker veel voor, indien wij bijeen blijven, maar het heeft ongetwijfeld nog meer tegen. We maken het daardoor oixze tegenstanders gemakkelijker van ons doen en laten op de hoogte te komen en ons te tref fen. Want zij moeten wel in het oog houden, dat zij geen aanval van ons zullen afwach ten, doch probeeren zullen ons zoo spoedig en zoo goed mogelijk onschadelijk te maken. En dit zal hen moeilijker vallen, indien wij niet bijeen blijven Daar is veel van waarviel lord Nib blington hem in de rede, en het zal goed zijn, als we de Broeders niet steeds op onze hielen hebben. Voor onze veiligheid zou de voorgestelde maatregel goed zijn, doch het verlamt ongetwijfeld onze actie indien ieder op zich zelf gaat werken Dat ben ik geheel met u oneens, ik meen integendeel, dat wij intensiever zullen gaan werken. En mij bedoeling is ook niet, dat wij onze nasporingen zullen doen, geheel van elkander gescheiden. Neen, maar laat ieder van ons een spoor volgen, misschien gelukt het aan één de misdadigers te ontdekken Hebben deze dan zoovele sporen nagela ten? Genoeg om ons alle drie werk te ver schaffen. Laten wij eens nagaan, hoe wij te Werk dienen te ga.an. Ten eerste' dan hebbera v/ij aanknoopingspunten te Sens. Er kan (daar onderzocht worden, wie het huis huur de, waarin wij gevangen gehouden werd em en aan wie het landgoed toebehoorde, waar de gewonde door ons is afgehaald. Natuur lijk zijn ook daar de vogels al lang gevlogen, maar misschien vindt men er een leiddraad, die de opsporing der Broeders tengevolge kan hebben. Het is mijn ooi-deel evenwel, dat wij het onderzoek daar gerust kunnen over laten aan den energieken commissaris. Als er iets te Sens te ontdekken valt, zal hij het zeker doen Dat ben ik met u eenssprak de Tour nel. Welnu, dan is het onze taak de onder zoekingen te Parijs voort te zetten. En nu kunnen wij van drie dingen gebruik maken Welke zijn die? vroeg de lord. Ten eerste weten wij, dat onder de be dienden van de Tournel een verrader schuilt, een handlanger van de schurken, die onzen endergang gezworen hebben. Anders toch hadden de Broeders niet op de hoogte kun nen zijn van onze plannen, niet kunnen we ten, dat wij te Sens wilden uitstappen. Het is dus zaak, nauwkeurig te onderzoeken, wie van de bedienden de verrader geweest is. Ontdekken wij hem, dan is ons een weg ge opend om achter de waarheid te komen om trent het geheime genootschap, dat wij ver nietigen willen De kans is geringzei de graaf. Het is een kans, hoe gering dan ook éra wij mogen zelfs de kleinste kans niet ver smaden. Maar er staan ook nog andere we gen open. Gij herinnert u misschien nog, hoe wij bij ons wegrijden van uit het raam tegenover uw woning bespied werden. Van daar ook is de vergiftige pijl afgeschoten, die u moest dooden. Welnu, een nauwkeurig en voorzichtig onderzoek naar den persoon of de personen, dis daar gehuisvest waren of mis: chlen nog zijn, biedt ons een tweede kans Een de derde? De derde hebben wij in het stomme meisje ('t Vervolgt,)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5