mogsheid - OilirigispKSiosneR Fensioeoen vegr den gaden dag oe guüsie Fi'iiSiors laa m Bisdom eraggg 28 JAAR. N 4. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Telefoon Nr f. Uitgever i SANSEN - VANNESTE» Poperinghe. Postcheck Nr 15.576. Het Kind BERICHT Een goede dag I Politiek Overzicht a as ONTROOMER. M Ontroemen MELQTTE, N. V. Remicourt Abonnementsprijs per Jaar: (per pust) In 't Land: 18 fr In Stad: 17 fr Frankrijk: 35 fr Andere landen: 40 fr TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching: 4 fr. POPEBDTCBEBUB Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen rijn vooraf te betalen en moeten tegen de» Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. "TARIEF: Notarieel® Verkoopingen: 90 cent. per gewone rees! Annoncen f Prijzen op aanvrat} EUSatffWHMnaHMH«b>»a!B Het kind is de toekomst. Dat weten wij! dat aanveerden wij! Dat is een dier waarheden die de oogen uitsteken en zelfs een blinde slaan. Maar wat wierd er voor die toekomst ge daan? Welk is de gang en den uitzet der maat schappij nu? 'k En spreek niet van den stofïelijken kant! Maar' wat is het maatschappelijk leven nu onder zedelijk en godsdienstig opzicht! Wat is de samenleving gezien in de betrekkingen die .de mensehen. onder malkander hebben! Waar te nu de godsdienstigheid, de eerlijk heid, de naastenliefde en behulpzaamheid, den eerbied voor 't leven en voor de deugd van weleer! Waar is die verslaafdheid aan plicht, dat gedacht van verantwoordelijk, dat hoog aanzien van eerbaarheid en zedig heid! En de menschen die nu de maatschappij vormen, zijn het de kinders niet van over 20, 30, 40 jaar? Men wil het verwijt van alles op den oor log leggen! De regen en doet geen steen smelten maar maakt van aarde slijk! Uiterlijke oorzaken vermogen niets tegen innerlijke sterkte. Onder en sedert de oorlog ontbreekt de deugdelijke en sterke opvoeding en dat is de oorzaak van verval. Ja! Het kind is de toekomst! en dan zal de toekomst goed zijn wanneer de opvoeding van het kind goed is dan zal de toekomst grondig godsdienstig zijn wanneer de vorming van 't kind grondig godsdienstig is. Dan zal de toekomst eerlijk zijn en eerbaar als de vorming eerlijk en eerbaar is! De mensch, en het huisgezin en de samen leving krijgen loon naar werken en pogen! En dat is recht en redelijk! Die wel doet zal wel varen! Maar die zijn taak verzuimt zal er de gevolgen van dra gen. Gerechtigheid beheerscht alles! en alle kwaad of verzuimenis sleept zijne straf mee. Welke zijn de grondslagen van eene goede en deugdelijke opvoeding? Eerst moet men den staat van zaken be schouwen en daar in de waarheid en echt heid zien! Alle kind is eene eigen persoonlijk wezen! 't Een is niet als een tak van eenen boom die zijn leven vindt IN en aan den stam, daar zijn zeever en zocht moet halen, zijn ontwikkeling krijgen, en dus den stuw en den drang der natuur van dien boom moet volgen Neen, het kind heeft ZIJN EIGEN leven, het heeft ZIJN EIGEN lichaam met ZIJNE krachten en zintuigen en lidmaten Het heeft ZIJNE EIGENE ziel met ZIJNE vermogens en begaafdheden. Het heeft ZIJN EIGEN doel en einde te verwezentlijken door ZIJNE EIGENE han deling! Het heeft ZIJNE EIGENE taak en zending te vervullen door EIGEN werk en onder EIGENE verantwoordelijkheid Dat kind is dus wel een EIGEN PERSOON LIJK WEZEN. Zoo wel als zijne oudere broeders of Zusters, zoo wel als zijne ouders (die ook klein geweest zijn) zoo wel als alle menschen. Het eenige dat het kind nog niet heeft het is het VOLKOMENE en ONTWIKKEL DE GEBRUIK van zijn wezen, van zijne lidmaten en krachten, van zijne vermogens en begaafdheden. Maar dat neemt zijne PERSOONLIJK HEID niet weg! De landbouwer moet het graan opdoen dat wij eten. De molenaar moet het malen maar dat neemt de PERSOONLIJK HEID niet weg van dezen die het koopende krijgen en verobberd! 't Is enkel eene hulp tot gebruik. Zoo ook de hulp die 't kind noodig heeft, neemt zijne PERSOONLIJKHEID niet weg! En men zegge niet, dat kind heeft zijn wezen gekregen van zijn ouders! Neen Dat kind heeft zijn wezen van God gekre gen! Hij is de Schepper van alle wezens en de ouders zijn alleenlijk de WERKTUIGEN die God gebruikt, de hulpen om dat kind op de wereld te brengen. Gelijk ten andere die ouders zelf hun wezen van God gekregen hebben. Het kind is dus een schepsel Gods, dat van God ZIJN WEZEN gekregen heeft en van God zijne eigene persoonlijkheid ont ving! Dat kind is dus een persoonlijk wezen. Dat is de daadzaak! dat is de waarheid. HUiBSBBBBl!BKEBBBBBailRBHaE9BS&!£ Door Senator Mertens werd volgende vraag gesteld: De nieuwe wet op de ouderdomspensioenen treedt in voege in 1931. Is de werklooze verplicht de bij de wet voorziene bijdrage te betalen? Zoo ja, op welken grondslag zal zijne bijdrage worden berekend? Indien de werklooze de bijdrage niet be taalt, verliest hij den zijn rechten op het pensioen en in welke mate? De Heer Minister van Nijverheid en Ar beid en Sociale Voorzorg, gaf volgend ant woord Gedurende de périoden van werkloosheid zijn de loontrekkenden niet meer in dienst bij een werkgever en trekken dus geen loon meer, zoodat zij niet meer verplicht zijn de bijdragen t(j betalen' voorzien bij de wet op de ouderdomspensioenen (wet van Ï0 Decem ber 1924 tot 1 Juli 1931, en wet van 14 Juli 1930, vanaf dezen datum). Bovendien dient de werkgever ook niet meer te storten. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen dat om van rechtswege op 65 jaar de ouder - domsrenteverhooging (kosteloos pensioen) voorzien bij de wet van 14 Juli 1930 te ont vangen, op de rekening der loontrekkenden de stortingen moesten worden gedaan voor zien bij de artikelen 35 en 36 dezer wet. Werden dus de stortingen onderbroken, om eenige reden, dan kan hun die verhooging niet van rechtswege worden toegestaan, doch enkel in de voorwaarden bepaald bij artikel 38. Het is juist om de arbeiders deze moei lijkheid te besparen en hun het voordeel te behouden van artikel 35, dat artikel 37 der wet te hunnen behoeve een uitzonderlijke bepaling voorziet luidende: De verzekerde die, in den loop van 't jaar, gedurende minder dan tien maanden en meer dan vier maanden als verzekeringspliehtige in dienst van een werkgever werkzaam was, kan, door vrijwillige stortingen het aantal maandstortingen volmaken in vorig artikel vereischt ter vorming van één wettelijke jaar storting. Gansch de aldus door verzekerde te storten som zal, minstens, gelijk staan met het bedrag der persoonlijke storting en dei- werkgeversbijdrage, die in verband staan met dé klasse waarin hij werd begrepen tij dens de maand waarin hij zijn dienst staak te, vermenigvuldigd met het getal der aan te vullen maanden. Die volmakende storting dient in het loopende jaar te worden ge daan. De loontrekkende die dus als zoodanig ge durende ten minste vier maanden in den loop van een jaar te werk werd gesteld, moet, zoo hij zijn rechten op de voordeelen van artikel 35 wil behouden en op 65 jaar van rechtswege en zender onderzoek, de ouder - domsrenteverhooging (kosteloos pensioen) ontvangen, persoonlijk een aanvullende stor ting doen als hooger voorzien. Bij gebreke waarvan, bedoelde verhooging hem niet meer van rechtswege kan worden toegekend, doch na onderzoek als voorzien in artikel 38. Het is duidelijk dat, in elk geval, de be trokkene een ouderdomsrente ontvangen zal in verhouding tot de op zijn rekening bij de Lijfrentkas gedane stortingen. Ik meen het geachte lid erop te moeten wijzen dat werkloozenkassen reeds maatre gelen hebben genomen om zelf en voor re kening van de belanghebbenden bedoelde stortingen te doen. Wij onderzoeken of dit niet zou kunnen veralgemeend worden. Ieder postkantoor krijgt elke Zaterdag zooveel gazetten als er geabonneerden zijn. Als er dus een geabonneerde zijn ga zet niet ontvangt moet hij NIET AAN ONS maar aan zijn briefdrager re clameeren die voor de bestel ling moet fcorgen. Als katholieken mogen we over de Kamer gebeurtenissen van verleden week tevreden zijn; ais Vlamingen evenveel. De verklaringen van den Heer Jaspar, eer sten minister, wijzen er op dat hij het goed meent met de oplossing der vlaamsche kwes tie. Uit het verslag der zitting van Dinsdag drukken, we 't volgende over: De Heer Jaspar, Eerste Minister. Het parlement, door een stemming waarvoor ik het nog bedank, en in een ruim nationalen geest, stond om zoo te zeggen eenparig de Vlaamsche Hoogeschool toe, waarop het Vlaamsche volk recht had. Het deed dat niet bij wijze van toegeving, maar omdat het meende dat zulks een werk was van her stel en rechtvaardigheid. Na dat gedaan te hebben, is er niets ver- foeilijker dan aan de Vlamingen den indruk te geven dat men hun 's anderdaags wil te rugnemen wat het parlement hun gegeven heeft. Dat is oorlogs- en tweedrachtspolitiek. Onvermijdelijk zeggen de tegenstrevers dan dat het gebaar door schijnheiligheid werd in gegeven en zeggen zijDaar heeft men nu vlak tegenover uwe Universiteit, met het doel uw eigen Hoogeschool te ondermijnen, een Instituut opgericht wfiar de Staatshoogleera- ren, door den Staat betaalt, in het Fransch dezelfde cursussen gaan geven dan degene waarmede zij op de Universiteit belast zijn; de Regeering heeft een instelling laten op richten vlak tegenover uwe Universiteit om uw eigen onderwijs te bestrijden. Dat is een verdeelingspolitiek, een oorlogs politiek, een nadeelige politiek; ik wil daar niet van weten. En laat er mij bijvoegen dat zulke politiek de drijverijen bevoordeelt, die gij ons vraagt te beteugelen. En gij, heeren interpellanten, ik weet dat uw gevoelens uitstekend zijn. Gij ontwik kelt een interpellatie zooals deze omdat gij ware Belgen en gcAde vaderlanders zijt. Maar laat mij zoo vrij zijn u te doen opmer ken dat wanneer men den schijn aanneemt aan de Vlamingen te zeggen dat wij hen te gen onzen zin geven wat zij vragen... De Heer Devèze. Wij hebben geen oogen- blik den schijn gehad zooiets te willen zeg gen. De Heer Jaspar, Eerste Minister. Ik weet het, doch wanneer men in eene bijzaak zooals deze aan haarklieverij gaat doen en sommige vrijheden wil beperken, dan geeft men aan die onruststokers een krachtigen steun om te doen gelooven dat België Vlaan deren niet kan gelukkig maken. Gij moedigt de menschen aan die zeggen: «Ziet! de re geering houdt hare belofte niet, zij tracht te vernielen wat zij den schijn had u te geven. Ik wil die lieden niet aanmoedigen en daar om betrachten wij de bevrediging der gemoe deren in ons land. Wij gaven aan de Vla mingen de hoogeschool waarop zij recht had den. Maar niemand kan betwisten dat wij moe dig, hardnekkig onze politiek voortzetten, ondanks droevige voorvallen zooals dit. Sedert twee jaar zetten wij hardnekkig dat werk voort. Het bestaat eenerzijds hierin te beletten dat verwarde en schadelijke ele menten het nationaal gevoel in ons land zou den bederven en anderzijds de behoeften der Vlamingen en der Walen trachten te begrij pen en te bevredigen, in ons land de for mules op te zoeken die de geschillen moeten beslechten en de eenheid van het land moe ten behouden. In dit werk worden wij heel dikwijls mis kend; dikwijls schrijft men ons gevoelens toe als deze: nu eens is het gebrek aan ge weten, dan weer onverschilligheid en mees tendeels lafheid! Welnu, ik beschouw als de grootste eer van mijn politieke loopbaan, den moed ge had te hebben het talenvraagstuk aan te durven, niet door te zeggen dat ik het met een slag oplossen ging, zooals men mij zulks soms geestig verweten heeft, doch door, als hoofd der Regeering, den moed gehad te hebben het aan te pakken, het te bestudee- ren men den wil het op te lossen. Deze wil bezielt me nog en niemand zal mij dien ontnemen. Levendige toejuichingen begroetten deze rede en de spreker werd door zijne politieke vrienden geluk gewenscht. De stemming die hierop volgde en die fei telijk inhield: goedkeuring of afkeuring der maatregelen getroffen tot bescherming der vlaamsche Hoogeschool was voor de katho lieke partij een zege en verging voor de li berale partij in een drama. Tegenover een vlaamschen maatregel der regeering is de liberale partij in twee gebroken. We gaven den uitslag' der stemming ver leden week: AL de katholieken VLAMINGEN EN, WALEN stemden voor. 6 Waalsche liberalen en 5 Vlaamsche libe ralen stemden voor; 9 brusseisehe liberalen stemden tegen. Al de socialisten stemden tegen alsook de communist. Al de Vlamsehe nationalisten stemden tegen behalve Vos die zich onthield. Vin- devoghel ook onthield hem (stemde dus niet tegen zooals we verleden week per misgreep meldden.) Onverstaanbaar is de houding der Natio nalisten. Samen met de hevigste liberale franskiljons en de socialisten en communist, stemden zij tegen. Men zou waarlijk zeggen dat die niets an ders betrachten dan ruzie. Wanneer te stemmen viel voor de ver- vlaamsching der Hoogeschool van Gent stemden zij tegen, wat niet belette dat hun blad De Schelde 's anderdaags in groote letters drukte: Gent aan ons! Nu stemmen ze weer tegen en weer belet dit niet aan «De Schelde»» te drukken: de heeren Max en Devèze in den hoek geduwd maar zij stemden met Max en met Devèze tegen de goedkeuring der genomen maatregelen. Liet verheugendste feit is dat al de katho lieken stemden voor de dagorde. Aldus heeft onze partij eens te meer bewezen dat zij, zoowel van Waalsche als van Vlaamsche zijde, eensgezind achter de Regeering staat om de wet die de Universiteit van Gent ver- vlaamschte, loyaal te doen uitvoeren, om een bevredigende oplossing aan het taalvraag stuk te geven. Deze prachtige eensgezind heid der katholieke kamergroep is een waar borg dat het zoo omstreden rechtsherstel, in het kader der Belgische eenheid, spijts alle moeilijkheden, toch zegevieren zal. Belgische Fabriek; Chiecrei WYPELIER-TAFFSN Vennootschap, YFER. nam—twwiiii»—leiaa.» DE INTERNATIONALE BEWAPENING Het is onchristelijk en onredelijk de deugd van vaderlandsliefde zoodanig op te drijven, dat zij leidt naar een oorlog, die niets anders is dan het slachtofferen der massa aan brandkastbelangen. Dit wordt klaar bewezen in het boek De bloedige Internationale van Otto Lehmann. Enkele onthullingen van dit boek zijn waarlijk stichtend! Gedurende den oorlog werden de Engelsche schepen in de Dardanellen beschoten met kanonnen die geleverd werden door Engel sche firma's. Een Engelsch schip werd tot zinken ge bracht door eene mijn welke een engelsche flrma aan Turkije had geleverd. Krupp verkocht tot op het einde 1911 in het geheel 53 duizend kanonnen, waarvan 26 duizend aan Duitschland en 27 duizend aan andere landen. In den wereldoorlog werden dus veel Duitschers door de duitsche kanon nen van Krupp in gruizel geschoten. De rus- sische machinegeweren, die te Oostenrijkers neermaaiden, waren geleverd door de Oos- tenrijksche Skoda-fabrieken. Krupp levert pantserplaten aan Duitsch land en ook aan Amerika. Wat kan hem eene overwinning schelen in geval van oorlog. Hij heeft alleen belang bij den oorlog zelf en overwint altijd. Doch wie altijd verliest, dat zijn van weerskanten de kanonnenvleesch- soldaten die moeten dienen om het spel in gang te houden. De fransche bewapeningsindustrie heeft zich vereenigd in twee syndicaten. Hetzelfde gebeurde in Duitschland. Het gevolg was dat de prijzen van het oorlogsmateriaal fel in de hoogte stegen en de panden nu genood zaakt zijn hun oorlogstuig zooveel meer te betalen aan die vaderlandslievendefa brikanten. Tijdens den oorlog verkocht de kanonnen- koning Zacharoff, geboren Griek, eene duik boot aan de Grieksche vloot. Onmiddellijk daarop verkocht hij twee duikbooten aan Turkije, den erfvijand van zijn land, omdat de Turken over meer geld beschikten. Op de Engelsche vloot werden, tijdens den slag in het Skagerrach, duitsche optische instrumenten gebruikt, die een half jaar te voren door tusschenkomst van Hollanders werden geleverd. De Duitsche bestormers van Deaumont ble ven in het prikkeldraad hangen dat een Duit sche firma twee maanden te voren aan Zwit serland had geleverd en dat door Frankrijk gekocht werd. Deze en nog veel andere stichtelijke histo ries, die met naam en toenaam, dag en datum opgegeven worden, toonen ons eens te meer aan hoe schandig degenen werken die op een nieuwen oorlog aansturen. Ter wijl enkelen politiek voordeel nastreven, werkt de internationale bewapeningsindustrie om eenige geldmannen zöo spoedig mogelijk schatrijk te maken, ten koste van gebrek en armoede, lijden en dood van duizenden, van millioenen slacthoffers. Weg met den oorlog! Weg met de interna tionale bloedwolven! Roepen wij van liever lede: Vrede! Vrede! driemaal Vrede! IN DE KAMER: DE WERKLOOSHEID. De Kamer heeft deze week de behande ling aangevangen van de begroting van Nij verheid en Arbeid en in verband er mede, van de ondervraging over de economische crisis. Het kan niet anders of de Regeering, waar in twee Katholieke Democratische Ministers zitting hebben, moest zich met het vraagstuk der werkloosheid bezig houden. De heeren Heyman en Van Caeneghem hebben de on dervraging der Socialisten niet afgewacht om maatregelen te treffen. In dit blad werd er reeds medegedeeld dat M. Van Caeneghem een plan uitgewerkt heeft om aan duizenden werkloozen werk te verschaffen, zonder dat het aan den Staat veel kosten zou. Integen deel, de Staat zou er voordeel bij hebben. Anderzijds heeft M. Heyman een commissie van ambtenaren aangesteld, welke de doel treffende maatregelen zal onderzoeken om de werkloosheid te verminderen. Die com missie zal ook het plan van M. Van Caene ghem bestudeeren. Men ziet het, de werkloozen mogen ver trouwen hebben in de Katholieke Democra tische Ministers, die al zullen daen wat mo gelijk is, om de ellende van de werkloosheid te temperen. (.tens, de behandeling van zijne begroo ting voerde M. Heyman heo (voord en lichtte nóg nader dit vraagstuk toe. Hij handelde over het indexcijfer, dat thans van velerlei zijde het voorwerp is van critiek. Volgens den Minister berust het in dex-cijfer op gezonde gegevens en het moet dus behouden worden. Stippen wij ook nog den laatsten maatregel aan waardoor de aanwerving van vreemde arbeidskrachten in Belgie aan een strenge controol onderworpen wordt. In het belang der eigene arbeiders en ook op zedelijk ge bied is die maatregel van belang. DE KATHOLIEKEN EN DE INTERNATIONALE VREDESPOLITIEK De vertegenwoordigers der Katholieke werküeden-partfkr, uit Belgie. Frankrijk, Duitschland, Luxemburg, Polen, Litauen, Ita lië en Nederland hebben een besluit aange nomen, in betrek met de Internationale Vre despolitiek. Iri die resolutie wordt elk gebruik van ge weld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid veroordeeld en verworpen, terwijl bevestigd wordt de onverzettelijke wil om alle pogingen in het werk te stellen, zoo wel 'in het kader der binnenlandsche politiek van de respectievelijke landen als op inter nationaal terrein, om de publieke opinie te leiden in de richting van de samenwerking der volken, zoowel economisch als politiek en om de organisatie van den vrede en de vredespolitiek in Europa en in de geheele wereld, volgens de middelen in het werk ge steld door den Volkenbond voort te zetten en verejer te ontwikkelen. BBBESSBKSIBigBiaBHIBBSaffiiSiSl'Bie&SKSa g Koopt niet den eerste den beste gjj Indien gij uwe belangen lief 9 hebt, verlangt den Ontroomer. met ver laagden melkbak draaien- spil. DE GESTOORDE IJZERBEDEVAART. Op 27 Januari komt voor de rechtbank van Veurne de zaak voor, tegen den vlieger die de jongste Ijzerbedevaart stoorde, te Dik- smuide; het komiteit der Ijzerbedevaart treedt op als burgerlijke partij. Denzelfden dag zijn ook gedaagd de jon gelingen beschuldigd Belgische vlaggen te hebben afgerukt. FOTOS RENAAT DE RUDDER. Het komiteit der Ijzerbedevaarten zal eer lang een volksboek uitgeven over Renaat De Rudder, de heilige der 4" Divisie, wiens stand beeld dit jaar op het IJzermonument zal ge plaatst worden. Wie kan ons helpen aan fotos van Re naat, 't zij uit zijn jeugd, maar vooral uit zijn soldatenleven aan 't front, enz. Vrienden oud-strijders, stuurt ons die voor enkele da gen, wij zullen ze doen afdrukken en U 't oorspronkelijke terugsturen. Wacht er piet op, het is dringend en wij weten het, er zijn nog verscheidene zijner frontmakkers die zulk aandenken bezitten; ook brieven van RSnaat, enz., alles wordt in dank aanvaard. Sturen naar: Sekretariaat Ijzerbedevaart, Wilfordkaai, 16, Temsche. EEN ZONDERLING PROCES. Wie meent dat in ons land alleen proces sen ingespannen worden tegen degenen die de wet overtreden, die is leelijk mis. Dezer dagen kreeg M. Grammens van Ronse een proces omdat hij de wet te wel wil doen on derhouden. M. Grammens kreeg op 3 Januari zijn tellingsbulletijns gedeeltelijk reeds in gevuld. Hij weigerde ze, zich steunend op de uitdrukkelijke ministerieele voorschriften en zond ze terug aan den burgemeester. Tien dagen daarna werd hij op het politiekom- missariaat ontboden, waar hij vernam'dat de Burgemeester tegen hem een proces inspan de! Zoo komt de Minister in 't gedrang en iedereen is benieuwd hoe dit zonderling pro ces wel zal afloopen. DE INVAL IN BELGIE. In de Parijzer Matin is een artikel ge wijd aan de gedenkschriften van den overle den en gewezen Duitschen rijkskanselier von Bülow. Aangehaald wordt wat von Bülow schreef over den inval in BelgieEr zijn daden welke maar te verdedigen zijn, wanneer zij gelukken. De woorden van Machiavel zijn soms juist, dat eene slechte daad nuttig en vruchtbaar kan schijnen, wanneer zij goed eindigt: En verder: Wanneer men gemee- ne streken begaat, is het noodig dat ze luk ken... Zoodat, merkt Stephan Lauzanne aan, de inval in een klein onzijdig land welks onzij digheid men gezworen heeft te waarborgen, de schending van het recht, het te vuur zet ten van eene natie, dat alles zou maar eene gemeene streek zijn omdat het niet gelukt is. Wat moeten de andere Duitschers er dan wel over denken? En welke hoop op gerech tigheid en vrede kan wel gebouwd worden op dergelijke opvattingen? DE NIEUWE ALKOMOLWET. De kamerafdeelingen hebben Donderdag het Regeeringsontwerp op de herziening van de alkoholwet goedgekeurd. Twee afdeelin- gen op zes hebben evenwel het ontwerp ver worpen. De verslaggevers zijn de hh. Rubbens, Feuillien, Carton (kath.), Brunfaut, Galo- pin (soc,), Fi.erco (lib.). Veiscliiilendc Oniric rhirxgcn werden ge maakt door voor- en tegenstanders van het ontwerp. De H. Jaspar heeft in zijn afdeeling het ontwerp verdedigd en namelijk gezegd dat hij het ontwerp nooit zou onderteekend heb ben, indien de houders van drankslijterijen het recht mochten behouden sterke dranken voor hun eigen verbruik op te bergen. EEN ALARMKREET. Eerw. Pater Fallon, de wakkere Proost der Kroostrijke Gezinnen, laat een angstkreet hooren om de besparingen welke de Regee- ring wil doen ten koste der Kroostrijke Ge zinnen. De Regeering weigert de beslissing toe te passen, verleden jaar genomen, van den familietoeslag zijner agenten te verbete ren met 16 t. h. evenals het met de wedden gedaan wordt. Er waren 25 millioen frank beloofd voor het Woningsfonds der Kr. G. Deze moesten gestort zijn in Januari 1930. Tot nu toe echter zijn er enkel 8 millioen gestort ge weest. Voor verdere stortingen wil de Regee ring niets beloven en maakt alzoo voor dit fonds elke wei'kplan onmogelijk. Het Studiefonds zal elk jaar met 500 dui zend frank verminderd worden. De Regeering ziet de moeilijkeden niet in welke deze maat regel, vooral in deze crisistijden, voor vele kroostrijke gezinnen zal bijbrengen. Pat. Fallon wijst op het belang der Kroost rijke Gezinnen voor het land, waarvan het den grootsten rijkdom uitmaakt. Hij doet een oproep tot het Parlement en tot de Re geering opdat zij zouden meer doen, zoo niet uit genegenheid voor de Kroostrijke Ge zinnen, dan toch ten minste voor het weizijn van het Land dat geen grooter kracht heeft dan het werk zijner inwoners. Verleden jaar kreeg de Bond der Kroost- rijke Gezinnen vanwege den Staat de belof te dat zijne drie wenschen zouden ingewil ligd worden. Men weet dat die wenschen zijn: het behouden van de rang van elk kind, wanneer een of meer door ouderdom of door sterfgeval van geen kindertoeslag meer kun nen genieten; het aanveerden van de gepen- sioeneerden en ook van de vrouwen die in staatsdienst zijn, maar wier man dat niet is. Nu de Bond den Staat aan zijne belofte herinnert, schijnt hij aan doovemans deur te kloppen en er bestaat kans dat er van die heerlijke belofte niet veel in huis zal komen. Altijd en immer dezelfde reden: Er is geen zaad in 't bakske. Wij willen hier geene reeks van onnuttige, onnoozele uitgaven opnoemen welke door den Saat gedaan worden en die veel beter als steun voor de Kroostrijke Gezinnen zou den gebruikt worden. Zeggen wij enkel dat het vanwege den Staat eene slechte politiek is, van te willen sparen ten koste van de Groote Gezinnen. Alles is echter nog niet te laat. Hopen wij dat de noodkreet van Pater Fallon gehoor mocht vinden, zoowel in het Parlement als bij de Regeering. BENOEMING VAN EEN NIEUWEN VICE-RECTOR TE LEUVEN. Z. E. H. Kan. Dr Cruysberghs, algemeene proost van het Jeugdverbond voor Katholie ke Actie, oud-professor aan het Groot Se minarie te Mechelen, werd door HH. DD. HH. de Bisschoppen van Belgie benoemd tot vice-rector der Hoogeschool van Leuven, in vervanging van Mgr Beyls, benoemd tot pas toor van Sint Baafs te Gent. VERVLAAMSCHING ONZER MEISJESSCHOLEN. Onlangs werd op eene vergadering van Meisjes uit de hoogere standen vastgesteld dat het hen onmogelijk was zich met sociale, politieke of godsdienstige werken bezig te houden, omdat zij op eene voldoende wijze de taal van het volk niet kenden, de Vlaam sche taal. Is het niet allerdroevigst na zoo veel jaren strijd nog zulke erbarmelijke toe standen te ontmoeten? Wij doen die brave Meisjes persoonlijk geen verwijt, zij dragen de schuld niet hun ner onbekwaamheid, maar wel de Ouders en vooral nog de Leeraressen, zoowel wereldlij ke als geestelijke. Vele dezer zien nu nog op onze dagen niet in hoe verkeerd zij handelen met hunne kinderen of hunne leerlingen in sociaal-ongezonden geest op te leiden. Zij dragen de verantwoordelijkheid ervan, dat die meisjes, die zulke goede helpsters zouden zijn in al onze katholieke werken, zich nu onbekwaam voelen om ernstigen invloed op hun evenmenseh uit te oefenen. Wie de taal van het volk weigert te spre ken kan enkel van verre en niet zelden met misprijzen op dat volk nederzien. De vervlaamsching van ons onderwijs en niet het minst van ons meisjes-onderwijs is eene noodzakelijkheid zelfs op katholiek ge bied. Ook in deze zaak moeten de Katholieken eerlijk handelen. Wij vragen niets beters dan in het vrije onderwijs, lager en middelbaar, dezelfde taaimaatregelen te zien toepassen als in de offlcieele. Wij hebben er alle belang bij dat bijzonder de meisjes onzer betere standen, een volmaakte kennis der Vlaam sche taal bezitten. Van katholieke zijde werd reeds meer dan eens protest aangeteekend tegen de dwaze verfransching van zekere pensionaten en daarop doelende heeft niemand min dan Staatsminister Poullet gezegd dat wij in deze zaken volstrekt rechtvaardig en eerlijk willen zijn. Zelfs voor de scholen die heel en gansch onafhankelijk staan tegenover den Staat hopen wij op het helder dooi-zicht der hoo gere Geestelijke Overheid, die de opleidsters onzer meisjes zal doen inzien hoe verkeerd zij tot hiertoe hebben gehandeld. Ook de Ouders kunnen daaraan veel ver helpen. Wij zijn niet tegen de kennis der Fransche taal, verre van daar. En zij moeten er ook niet tegen zijn. Maar in plaats van aan te sturen op een verfranscht onderwijs, op eene verfranschte opvoeding voor hunne kinderen, moeten zij toch inzien dat aan j Vlaamsche kinderen alleen eene Vlaamsche opvoeding past en dat alleen in die opvoe ding het kind al zijne natuurlijke gaven volledig zal kunnen ontplooien. Op Ouders en Onderwijzeressen rust de groote verantwoordelijkheid aan hunne kin deren en leerlingen een opleiding te geven die in 't maatschappelijk leven kan nuttig wezen. TWEEDRACHT BIJ DE LIBERALEN. Na het debat over de cumulkwestie in de Kamer, dat eindigde met een heerlijke over winning der Regeering, heersoht er toah een zekere malaise in de politieke kringen en vooral in de liberale partij. Het bewijs is thans geleverd dat de in vloed van de Brusseisehe liberalen beneden het vriespunt gedaald is. De Libei'alen uit de provincie, behalve twee franskiljons uit Oost-Vlaanderen, hebben hun Brusseisehe geloofsgenooten in den steek gelaten. De Brusseisehe Liberalen vormen een af zonderlijk eiland, en zulks verheugt ons. Zij zijn. het juist die sedert vele jaren de poli tieke atmosfeer vertroebeld hebben, door hun halstarrig weigeren aan de Vlaamsche eischsn tegemoet te komen. De Liberalen waren in den laatsten tijd zeer kwistig met hunne weeklachten, omdat er een zekere wrijving bestaat tusschen de Katholieke par tij en de Nationalistische partij, die toch twee afzonderlijke politieke partijen zijn, die beide aan de Liberalen geen. reken schap te geven hebben. Nu kunnen de Liberalen gerust hunne krokodilletranen uit storten op de tweedracht en de splitsing der Liberale partij van ons land. Wij echter treuren daar niet om. Integendeel. Niettemin in politiek opzicht is het een onverkwikke lijk feit dat negen Liberalen tegen de Re geering gestemd hebben. Men kan niet loo chenen, dat zoo van eene partij die de Re geering steunt en 23 leden telt er negen, dus meer dan het derde afvallig worden, dit den ziekelijken toestand moet verwekken, waar over wij hierboven spraken. De gevolgen van die opstandige daad van 9 Liberalen, zullen zich vroeg of laat laten gevoelen. Dit moet de Regeering aanzetten haar werk van herstel op alle gebied te vervorde ren. Mogelijks zal dit voor de Liberale partij het begin der wijsheid zijn. Mogelijks zal zij tot het bewustzijn komen dat zij doodgaat, indien zij langer haar verzet tegen het Vlaamsch herstel volhoudt. Indien een onnoozel geval als dat van pro fessor Hulin de Regeering in gevaar brengen kan, wat zal er dan gebeuren bij de behande ling van de andere punten van het Vlaamsch herstel? Ons steunende op hetgeen deze week ter Kamér gebeurd is, kunnen wij ons toch vlei en met de hoop dat de oplossing zal gevon den worden. De Liberale Vlamingen en de Li berale Walen zullen hier ongetwijfeld aan de zijde van de Vlamingen staan, en zulks in weerwil van nog een gebeurlijk verzet van de Brusseisehe Liberalen. Laat het ons ho pen. GUIDO. Nog altijd zijn er personen die vragen wanneer zij hunne storting voor 't pensioen moeten doen. Menigmaal hebben wij herhaald dat de storting moet gedaan worden een der laat ste Zondagen van hun verjaarmaand. Voor aleer te storten moet men een nummer heb ben, die ingeschreven wordt op de stortings- kaart en daarom is het volstrekt noodig zijn naam en geboorte te komen aangeven voor aleer men verjaart, dus van nu af. Van welk jaar moet men beginnen storten? Van zoohaast de wet in voege treedt, dus van in 't jaar 1931. En hoeveel moet er jaarlijks gestort wor den? Er is spraak van wettelijke storting en de wettelijke storting voor de vrouwen is 60 fr. 's jaars en voor de mannen 120 fr. 's jaars. Personen geboren in 1869 moeten storten: Mannen. In 1931: 72 fr., in 1932 en 1933 twee wettelijke stortingen of tweemaal 120 fr. Vrouwen. In 1931: 24 fr., in 1932 en 1933 twee wettelijke stortingen of tweemaal 60 fr. Personen geboren in 1869 gaan op dezelfde manier te werk, t. t. z. in 1931 ofwel 72 fr. of 24 fr., en dan nog drie wéttelijke stortin gen. Zoo ook voor de personen geboren in 1870. Het eerste jaar 72 fr. of 24 fr. en dan nog vier wettelijke stortingen. Lieden ge boren in 1871 en volgende jaren gaan op dezelfde wijze te weerk. De toekomende week geven wij het mid del om gemakkelijker die stortingen te kun nen verrichten. "fHBBBSBBHBBBBBBBBnBBKiBSISKBBBB Z. D. H. Monseigneur Waffelaert, 84 jaar; Eerw. Heeren: Godderis, pastoor van Watou, 86 jaar; Van den Berghe, vicaris-generaal, 83; Blanche, pastoor van Cortemarck, 82; Demolder, pastoor van Swevezeele, 82; De- schrevel, vicaris-generaal, 81; Belpaire, pas toor van Blankenberghe, 80; Denolf, gewe zen pastoor van Elverdinghe, te Lichtervelde, 87 j.; Boutens, gew. past, van Lessen, verbl. te Rousselaere, 87 j.; Debruyne, gew. past. van Oostende, verbl. te Ardoye, 85 j.; Vansa- ceghem, géw. past. van Chyselbreclitegem, verbl. te Wielsbeke, 85 j.; Debrabandere, gew. past. van Brugge, verbl. te Brugge, 84 j.; De Jonckheere, gew. past. te Hulste, verbl. te Ingelmunster, 84 j.; Rijckeboer, gew. past. te Yper, verbl. te Veurne, 84 j.; Claerhout, gew. past. van Lendelede, verbl. te Kortrijk, 82 j.; Decaestecker, gew. past. van Ghijsel- brechtegem, verbl. te Tieghem, 82 j.; De Jonckheere, gew. past. van Merckem, verbl. te Merckem, 82 j.; Lagace, gew. past. te Le- degem, verbl. te Ledegem, 82 j.; Pieters, gew. past. te Reckem, verbl. te Ardoye, 82 j.; Soete, gew. past. van Ingelmunster, verbl. te Brugge, 81 j.; Buysschaert, gew. past. van Vinckem, verbl. te Kortrijk, 81 j.; Billiet, gew. past. van Runkelen (Limb.), verbl. te Isegem, 80 j.; Willaert, gew. past. van Hou- cke, verbl. te Leke, 80 j.; Vandermeersch, gew. past. te Brugge, verbl. te Kemmel, 80 J. IBBBBaBflBflflflflBflBBBflBBBBBERBBfllB SPEELKAARTEN TEN BUREELK DEZE®

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1