en "se steriiiiiin., HEURSELs JUWEELEN Bslgiscüs Boerenbond MELOTTE Pensioenen - spaarkas de SCHOONSTE Pfleicapeiie. - ishuldigifii van Eer®. Kiep fisrmQRgrez WEEKBLAD i 35 CENTIEMEN 28 JAAR. N 5. 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. ^8 Telefoon Nr 9. Uitgever t SANSEN - VANNESTE, Popermghe, Postcheck Nr 15.576, CRISIS EN GEVOLGEN. Ontroomer# MELOTTE, N, V. Remicourt wroaiawi zijn altijd gekend geweest als en de GOEDKOOPSTE Politiek Overzicht ZONOAO 25 JAXUARI 1931. ZONDAG 1 FEBRUARI 1931. Abonnementsprijs per Jaar: (per pDst) In 't Land: 18fr.j In Stad: 17 fr. Frankrijk35 fr. Anderelanden: 40 fr. TARIEF Kleine Berichten G«»33!mMKe8KSBBmaraaa E FOPERINEBEI& Alle annoncen sijs vooraf te betaio en moeten tegen tfw Donderdag noen ingezonden wor<ie& Kleine berichten tegen den Vrijdag noem. mmmmmmmÊÊKm «emOTBBWMBWiaatam'ïiiak Postabonnenten in Belgie die van woonst fj Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. veranderen, moeten dit aangeven in 't post- I bureel dat hun bedient, en niet aan ons. T„ Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF Notarieels Verkoopingesa: SO cent. per gewone rt&A l Annoncen: |Prljzen op aanvrota SS BESCHOUWD VAN 'T STANDPUNT VAN MINISTER HEYMAN. Antwoordende op een ondervraging ter Kamer, heeft, heer minister Heyman aldus zijn meening,uiteengezet: De Economische Crisis. Dit debat komt op 't gepast oogenblik. Ik zal aldus de gelegenheid hebben nader den omvang te bepalen van de economische cri sis, waaronder Belgie lijdt zooals al de lan den van de wereld. Ik zal insgelijks de Re geering kunnen verdedigen, die wordt be schuldigd niet genoeg te hebben gedaan om de crisis te bestrijden; ik zal kunnen zeggen wat zij gedaan heeft en vooral wat zij denkt te doen. De economische crisis heeft reeds veel inkt doen vloeien. Naar mijn meening is deze crisis een gevolg van den oorlog. Gelijkaar dige verschijnseleA werden vastgesteld na den oorlog van 1870. Na den grooten oorlog heerschte er een reusachtige bedrijvigheid om het tekort aan te vullen in de voortbrenging van vier jaar en om te herstellen wat de oorlog vernield had. Deze groote bedrijvigheid vergde natuur lijk een aanzienlijken aangroei van de voort- brengingsmiddelen, fabrieken, uitrusting, enz. Wij staan dus voor het feit dat de fabrie ken beschikken over voortbrengingsmidde- len, die de verbruiksnoodwendigheden ver te boven gaan. Zulks is vcoral waar voor Euro pa. In de Ver. Staten werd alles in den oor log op ongelooflijke wijze geïndustrialiseerd. Deze overvoortbrenging viel samen met de sluiting van groote markten, zooals China en met de landbouwcrisis, die de koopkracht der landbouwers verminderde. Onze crisis is niet eigen aan Belgie; .zij is een onderdeel van de wereldcrisis. In de Academie van New-York heeft de heer Lamont een verslag voorgelegd, waarin hij de stijgende kurve der prijzen aantoont. De heer Max Turman, der universiteit van Freiburg, heeft er insgelijks den nadruk op gelegd dat de uitbreiding van het machinisme en het seriewerk een der oorzaken is van de crisis. In de Vereenigde-Staten werd, we gens dat feit, het aantal arbeiders van 1919 tot 1929 met 900.000 verminderd. De voort brenging heeft in dat land nochtans toege nomen. Getroffen nijverheden in Belgie. Dat zijn de algemeene oorzaken der crisis. Laten wij deze nader onderzoeken in verband met den toestand in ons land. Eerst de werk loosheid. Ik zal gemakkelijk kunnen bewij zen dat wij terzake niet in den angstwekken- den toestand verkeeren van sommige andere landen. Men moet de toekomst dus niet al te zwart inzien. Zie enkele aanwijzingen be treffende onze voornaamste nijverheden. In de metaalnijverheid slonk de voortbren ging van ruw staal sedert Februari 1930, doch rond de maand Augustus was er een lichte hervatting. De voortbrenging van gietijzer is gevallen op 254.000 ton en sedert één jaar werden er veertien hoogovens uitgedoofd. De kolennijverheid bevindt zich in een ha- chelijken toestand. De vreemde mededinging is daar ook iets voor tusschen, doch de hoofdoorzaak hier lijk elders is de vermindering van het verbruik van onze groote metaalnijverheid en andere. Hetzelf de konden wij vaststellen voor de metaal nijverheid in het Groothertogdom. De vreem de kolen lijden daaronder net als de Belgi sche kolen. Onze uitvoer is dezelfde gebleven. De vermindering van het verbruik in ver houding tot de voortbrenging heeft een zeer harden prijzenstrijd voor gevolg gehad. Deze kwestie heeft de Regeering ernstig bekom merd. Men heeft gesproken over de gasfa brieken en hun kolenaankoopen. Zij wijzen er op dat zij bestellingen moeten doen in verschillende landen, willen zij in bepaalde omstandigheden geen gebrek aan kolen heb ben. In 1929-1930 werden er meer belgische ko len verbruikt. Ik zal nochtans aandringen opdat onze maatschappijen er nog meer zou den gebruiken. Doch men kan de vreemde kolen niet to taal weren. Trouwens, de verhouding is ge matigd. De laatste bestelling van de Nationale Spoorwegmaatschappij, bij voorbeeld, be grijpt slechts 101.000 ton vreemde kolen, te gen 1.036.000 on .belgische kolen. Wij zul len echter vragen dat de Nationale Maat schappij gedurende de crisis slechts bel gische kolen zou verbruiken. Ik heb een tabel voor/ mij liggen met de prijzen der kolen tijdens de laatste maanden. Zij toonen klaar en duidelijk aan dat er een tekort is in verhouding tot de kostprijzen. In al de kolenbekkens wordt er verlies ge leden. Op negen-en-zeventig maatschappij en, zijn er negen-en-veertig, die verlies on dergaan uit hoofde van de gewone uitgaven en zeven-en-zestig met betrekking op de eerste inrichtingskosten. Beschouwen wij thans de steengroeven. In de groeven van ijzeraarde en silex, heerscht er gedeeltelijke werkloosheid. In de cement- nijverheid, is de werkloosheid bij beurtwis seling- verminderd. De uitvoer-verminde- ring voor het cement bedroeg in November 28.000 ton met betrekking op dezelfde maand van het voorgaande jaar. Een afvaardiging van patroons uit de cementnijverheid heeft aan den eersten minister gevraagd om meer inlandsehe cement bij de herstelling der we gen te bezigen. Deze wensch werd overge maakt aan onzen collega van Openbare Werken, die er mede rekening houden zal. Iln de bouwnijverheid, hoeksteennijver heid, onderzoeken wij de mogelijkheid in te grijpen om de werkloozen arbeid te ver schaffen. Ik neem deze gelegenheid te baat om aan het Parlement te vragen zoo spoedig mogelijk mijn wetsontwerp goed te keuren, waarbij de Nationale Maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen gemachtigd wordt een leening van 250 millioen aan te gaan, die haar in de mogelijkheid zou stellen haar Werk voort te zetten. Hetzelfde ontwerp voorziet insgelijks 125 millioen voor de cre- dietmaatschappijen. Een teekenend feit is de verlaging van de bouwkosten: deze bedraagt ongeveer 30 t.h. Daarvan dient gebruik gemaakt om door te werken. Thans de vervoerkwestie. Voor de binnen scheepvaart is het een slecht jaar geweest. De spoorweg doet haar 'n ernstige concur rentie aan. Voor de eerste maanden van 1930, bedroeg de invoer in de belgische havens 558.000 ton, en de uitvoer 542.000 ton minder. Wij stellen insgelijks achteruitgang vast in het verkeer te Antwerpen. Te Antwerpen heerscht er insgelijks een scherpe crisis in de diamantnijverheid. De achteruitgang van de economische be drijvigheid schijnt zich nochtans te sta'oi- iiseeren. Verschijnselen wijzen er op. Ver schillende economisten hebben ze aangeduid. De heer Baudhuin, o. a., heeft den nadruk gelegd op dezen toestand in een studie die hij -kort geleden heeft uitgegeven. De werkloosheid. Nu kom ik tot de werkloosheid. Dit is de maatstaf der crisis. Het aantal leden ingeschreven voor dit debat bewijst lioe belangrijk de kwestie is. In 1921 werden er 24 millioen werkdagen verloren en 9 millioen in 1922. Dit zijn cij fers en zij toonen aan dat men de huidige crisis niet te zwart moet inzien, nu er 10 millioen werkdagen verloren gaan. De toestand is nochtans pijnlijk, vooral dat hij zich voordoet na zes jaar terwijl het werk normaal was geworden en scheen aan te duiden, dat wij een zekere stabilisatie hadden bereikt. Gedurende de zes jaren voorspoed die wij gekend hebben, schommelde het gemiddelde getal der werkloozen tusschen 5.800 en 12.000. Welnu, op het einde van November telden we 38.773 volkomen werkloozen, wat de helft vertegenwoordigt van het getal werkloozen in 1921. Voor de maand December is het aantal volledige werkloozen gestegen. De meest ge troffen nijverheden zijn de steengroeven, de metaalnijverheid, de textielnijverheid, de le der- en vellennijverheid, de kunstbedrijven, het bouwbedrijf, de hout- en bemeubelings- nijverheid, de ceramieknijverheid. de glas blazerij, de papiernijverheid en het vervoer. Worden op deze lijst uitgesloten: de mij nen, de scheikundige bedrijven, de boekbe drijven, de tabakbedrijven, de kleedings- en voedingsbedrijven. In deze groepen zijn er 0.9 t. h. volkomen werkloozen en 5 t. h. werk loozen bij tusschenpoozen. In November, werden er 1,5 t. h. werkdagen verloren. In de mijnen is er geen werkloosheid, omdat het werk voor de voorraden voortduurt. De bouwbedrijven zijn het ergste door de crisis getroffen. Op dit gebied ook kan de tusschenkomst der openbare besturen zich het best doen gevoelen, onder meer door het bouwen van goedkoope woningen. De crisis is algemeen; tijdens de Winter maanden neemt zij toe. De bijzonder getrof fen centra zijn: Antwerpen, Aalst, Brugge, Blankenberghe, Boom, Deynze, Oostende. Gemiddeld gingen aldus 10.5 werkdagen ver loren. Wanneer wij voor het geheel onze cijfers vergelijken met deze der andere landen, is de crisis minder hevig bij ons. Ziehier de cijfers: in Duitschland zijn er 4.400.000 werk loozen; in de Vereenigde-Staten ongeveer 5.500.000; in Zwitserland 18.000; in Itahe 642.000; in Engeland 5.000.000; in~Nedërland 114.000. Bestrijding der werkloosheid. Wat te doen om die kwaal te bestrijden? Wij bezitten in Belgie een stelsel van verze keringen tegen de onvrijwillige werkloos heid, die algeheele voldoening schenkt. Koninklijke besluiten kwamen leemten der wetgeving aanvullen. Gij kent de werking van het stelsel en weet welke vergoedingen toegekend worden. Het crisisfonds zal de werkloozen blijven steunen, zelfs na de reglementaire vijf maan den. Ik heb zooeven een amendement ingediend om een aanvullend crediet van 60 millioen te vragen voor de begrooting van arbeid, om de verplichtingen van het crisisfonds na te komen. Die zullen bij de reeds gevraagde 40 millioen gevoegd worden. Bovendien dragen al de provincies bij en verhoogen de toegekende vergoedingen. De gemeenten dragen insgelijks bij. In 1931, dank zij de nieuwe wettelijke maatregelen, zal het aantal verzekerden veel aanzienlijker dan in 1930 zijn. De werklie den hebben een groote persoonlijke kracht inspanning gedaan. In drie jaar hebben zij 61 millioen gestort. De regeering heeft toela gen op bijdragen verleend tegen 50 t. h. in 1921; 66 t. h. in 1929; 't zij 15 millioen. Ik heb inlichtingen ingewonnen nopens het bedrag der globale vergoedingen welke een werklooze arbeider trekken kan in de verschillende steden van het land, voor de verschillende nijverheden, gehuwden en on- gehuwden, spinners van Gent, meubelmakers van Mechelen, metaalbewerkers van Charle roi of van Luik. Deze vergoedingen bereiken voor de gehuwden 60, 68, zelfs 75 t. h. van de loonen. In andere landen zijn de vergoedingen zoo hoog niet. Voor Belgie, twee derden van de loonen of 66 t. h. voor de gehuwde of onge huwde arbeiders. Zie nu de maxima in het buitenland: In Duitschland, 60 t. h. van het loon. In Oos tenrijk, 80 t. h. In Denemarken, 66 t. h., ver laagd tot 4/9 in geval van crisis. In Spanje, 60 t. h. In Frankrijk, 8 frank voor den man; 2,50 fr. voor de vrouw en 2,50 fr. per kind; er is geen verhouding vastgesteld. In Enge land is geen verhouding voorzien. In Italië, 50 ten honderd. In het Groot-Hertogdom Luxemburg, 50 t. h. van het loon, met een maximum van 9 fr. per dag, plus 1,50 fr. voor de vrouw en evenveel per kind. In Noorwe gen, 50 t. h. In Polen, 33 t. h. voor de onge huwde en 55 t. h. wanneer er' meer dan vijf kinderen zijn. In Zwitserland, 50 tot 60 t. h. In het V. S. S. R., 50 t. h. van het loon. Ik kom nu tot de voorschriften van 26 October inzake proeftijd en termijn van verval. Het crisisfonds komt tusschen, zoodra de kassen uitgeput zijn. Ik heb den termijn verkort. De Regeering kan niet onverschillig blij ven aan het lot van de werklieden, die meen den dat zij voortaan van werkloosheid vrij zouden blijven. Darom hebben wij den proef tijd van zes maanden verkort om vroeger het recht te geven op de hulp aan de werk loozen. Die maatregel werd zeer goed onthaald, talrijke arbeiders sloten zich bij een mutua liteit aan. Wij willen de voorzorg bij den werkman bevorderen. De Regeering is vast besloten de crisis te bekampen door al de middelen waarover zij beschikt. Wij hebben de middelen om de hevigheid van de crisis te verzachten. Wij kunnen, bij voorbeeld, groote openbare wer ken laten uitvoeren, banen laten aanleggen, enz. De burgemeester van Bergen heeft in overweging gegeven het plein van Nimy herstellen: Wij hebben hem onmiddellijk on ze goedkeuring gegeven. De gemeenten en de provincies moeten aan de Regeering alle mo gelijke voorstellen doen: wij zullen ze on derzoeken met den wensch hun voldoening te geven. Ambtenaren bestudeeren de werken welke dienen uitgevoerd, onder meer in het bouw bedrijf en in de nijverheden van de bur gerlijke bouwkunde over het algemeen. Het is zoo eenvoudig en zoo gemakkelijk niet werk aan de werkloozen te verschaffen. Wij mogen niet uit het oog verliezen dat de vreemde markten voor sommige onzer nij verheden ilang zullen gesloten blijven. Men moet .-owe afzetgebieden zoeken. De heer Franck, minister van State, heeft een gewichtige voordracht voor Z.M. den Koning gehouden over de mogelijkheden van uitvoer naar Indie. Dat is een land met 320 millioen inwoners. Onze metaal- en onze textielnij verheid kunnen er een klienteel winnen, op voorwaarde er nauwgezet te werk te gaan in zake kwaliteit der producten en leverings termijnen. De markten van Zuid-Amerika moeten eveneens voor ons nieuwe en kost bare afzetgebieden worden. Inzake verzekering tegen werkloosheid, de regeling waaronder wij leven, heeft ons, dank zij de lenigheid er van, in staat gesteld in kiesche toestanden te voorzien; de sterfte- tabellen hebben ons de mogelijkheid geschon ken de definitieve ontwerpen op zekere grondslagen te vestigen. Hetzelfde geldt voor de arbeidsongevallen. Maar de kwestie van de verzekering tegen de werkloosheid is niet rijp. Ten onzent onderschreven 650.000 werklie den vrijwillig een verzekering tegen werkloos heid en ik wensch ze er geluk om. Indien de werkloozenvergoedingen om plaatselijke redenen ontoereikend blijken, moet de plaatselijke overheid ze aanvullen. SSMHSÜliSaBfl^SSBSSIISIiaHBSaSBSSIBi! Sedert November wordt een blad rondge strooid dat-zich als officieel orgaan van het verweerskomiteit tegen de misbruiken van den Belgischen Boerenbond en dergelijke in richtingen aanstelt. Zooals de titel aanduidt wordt de Belgische Boerenbond vooral, ook de kristen werkliedenorganisaties en wel een beetje de kristen Middenstand over den hekel gehaald. Het zijn al deugnieten en dieven ende priesters die er zich meê bezig houden, krijgen natuurlijk hun deel. De meeste artikels zijn voor hen. Zij wor den dikwijls eerbiedwaardig genoemd om ze te gemakkelijker te kunnen belasteren. Het schrijven heeft den schijn enkel de alge meene stoffelijke belangen van den burger te verdedigen en daarom raden zij de pries ters aan in hun kerk te blijven. Ais de vos de passie preekt, boer waakt uwe gan zen zegt het spreekwoord. Mgr Luytgaerens wordt vorengesteld als een man met twee aangezichten. Dat is vooral eerbiedig! Tektsten van Bisschoppen en Priesters uit vreemde landen worden aan gehaald om tegen de priesters hier in Belgie te bewijzen. Zegt ergens niet een Fran- sché schrijver: geef mij eene zinsnede uit een boek en 'k zal den schrijver doen han gen Zoogezegde open brieven naar Pas toors geschreven om hen te gemakkelijker alle slag van onaangenaamheden naar het hoofd te slingeren. Doch wat vooral het koddigst is, dit blad dat uitgaat van Middenstanders wordt naar alle slag van personen gezonden. Op sommi ge gemeenten zijn er propagandisten, die zelf soms lid zijn van de Boerengilde, en dan kiezen deze hunne beste vrienden en vijanden. Zelf het werkvolk wordt ermede begunstigd,cmdat de brave-eenvoudige-en- meer dan Roomsch-Katholieke menschen zoo hopen deze laatste tegen hun meesters op te stoken of... door dit middel den Boe renbond zwart te maken; hetgeen ze over maanden door hun valsche geruchten hebben betracht, maar niet bekomen. Sommige eenvoudige menschen zijn ver wonderd dat de Belgische Boerenbond daar op niet antwoordt. Het staat ten anderen in het tweede nummer van De Stormklok dat hun tegenstrevers niet kunnen en niet durven. Och arme, zoo ze daar naar wach ten, zijn ze te beklagen. Als een schoothondje opsprngt tegen een muur of huis, laat staan een kerk en grijnzend naar den eigenaar opziet die daar voorbij komt, zult ge daarvoor verwonderd zijn, dat deze zich daarovor niet kwaad maakt? Wel integen deel, want zoo'n daad gebeurt dagelijks en is toch van geen tel. Zoo oordeelen ook heel waarschijnlijk de Belgische Boerenbond en dergelijke inrich tingen. ESTIUS. «BH9flBflflBBflflBBflBBBBiIBBBIflBBBBP Koopt niet den eerste den beste g ONTROOMER. Indien gij 'uwe belangen CHK. WERKERSVERBOND, POPERINGHE hebt, verlangt den Ontroomer. lief S De verleden week kondigden wij aan dat wi heden'het middel zouden aanduiden om jeujrlijfcche storting, vereischt om het ouderdomspensioen te kunnen verrichten. Dit middel is: de Spaarbank der Christene Werklieden. Deze samenwerkende Vennootschap werd gesticht te Brussel op 9 December 1925. De Spaarbank stelt zich ten doel het spaar wezen te bevorderen en alzoo te arbeiden aan de verzedelijking van het volk, in het alge meen, en van de christelijke arbeiders in het bijzonder. Zij wil meewerken aan de flnan- cieele en sociale versterking van de werklie denorganisatie. Zij werd gesticht om het maatschappelijk kapitaal te vormen, noodig voor de economische inrichtingen; om den flnancieelen dienst waar te nemen van de verschillige vereenigingenom aan de werk liedenbeweging meer gezag en nieuwe inkom sten te bezorgen. Dank zij den steun van de sociale organi satie is de Spaarbank op enkele jaren doorge drongen in de meeste gewesten van ons land. Het aantal spaarders en spaarafdee- lingen stijgt voortdurend. Ziehier een korte vergelijking van de belegde spaargelden Op 31 October 26 5.132.393 fr. Op 30 Juni 27 8.370.539 fr. Op 30 Juni 28 12.257.397 fr. Op 30 Juni 29 17.402.269 fr. Op 31 December 29 24.036.577 fr. Op 31 December 30 boven de 35.000.000 fr. De Spaarbank groeit in de mate dat, in den schoot van onze plaatselijke Werkersver bonden de spaardienst levendig werkt. En sedert 1 Januari 1930 is ons plaatselijk Werkersverbond ook aangesloten bij deze Spaarbank. Hier kan de werkman zijn spaargeld be leggen op termijn, t. t. z. dat hij zes maanden zal wachten vooraleer dit gestorte geld terug te vragen; ofwel op zicht, t. t. z. dat hij elk oogenblik geheel of gedeeltelijk zijn geld kan terug eischen. Dit sparen is bijzonderlijk het werk dei- moeder, die nu en dan eenige f ranker) naar de plaatselijke spaarkas draagt en wanneer dan Vader of Moeder in hun verjaarsmaand komen vragen zij terug wat er moet gestort worden voor het pensioen. Bemerk wel dat geen enkele getrouwde werkman zou mogen de storting veronachtza men. Niemand weet wat gebeuren kan en de !:v'i 'zSgt' da't, wanneer de man zou overlij den na eenige stortingen gedaan te hebben, een overlevingsrente verleend wordt aan vrouw en minderjarige kinders. De werkman, die voor een patroon werkt is dc storting afgehouden van zijn ioon; doch de niet verplichte werkman moet zelf zijne storting doen. Niet uitgesteld dus, maar in tijds gezorgd om het later niet te beklagen. Daarbij, uw geld beleggen in de Spaarbank is het zekerste middel om uw geld niet te verteren en wat ook niet te versmaden is, dat geld brengt nen goên intrest op. Ieder namiddag wordt er gezeteld in 't Volkshuis van 2 tot 4 ure om spaargeld te ontvangen, den Vrijdag uitgezonderd, dan in den voormiddag. SMAAD AAN DE BELGISCHE VLAG. In de Kamerafdeelingen werden verschil lende wetsontwerpen besproken en goedge keurd. Onder meer het wetsontwerp nopens de beteugeling van den smaad aan de Bel gische vlag. De socialisten hebben tegengestemd en zich onthouden, om reden, dat het ontwerp tot willekeur zou aanleiding geven en dit ontwerp niet noodzakelijk is. Ten slotte wordt er ook geen onderscheid meer gemaakt, zeg gen ze, tusschen de officieele vlag en de vlag door particulieren gedragen. De Vlaamsche Nationalisten hebben tegen gestemd. De Katholieke Vlamingen en Demokraten hebben voor gestemd onder het grootste voor behoud. LITAUEN. Een nieuwe Kultuurkampf is, naar het schijnt, losgebroken in dezen Randstaat. Volgens een bericht uit Kowno is Mgr Bar- toloni, de pauselijke nuntius in Litauen, Dinsdagmorgen met den trein naar Berlijn vertrokken om van daar naar Rome te reizen. De pauselijke nuntius heeft den dag te voren den Litauschen minister-president schriftelijk van dit vertrek in kennis ge steld. Men verwacht dat hij niet meer zal te- rugkeeren. Dit vertrek houdt verband met de hatelijkheden gepleegd door 't regeerend bewind tegen den katholieken godsdienst. DE AFWEZIGHEIDSZIEKTE. De sociaistische groep heeft Woensdag morgen de kwestie onderzocht van de afwe zigheidsziekte in het parlement. Na een tamelijk lange gedachtenwisseling werd besloten dat voor alle belangrijke be sprekingen de lijst der afwezigen, die niet verontschuldigd zjn, zal openbaar gemaakt worden. NOG DE HERVORMING VAN DE OPENBARE BESTUREN. De Standfeard deelt sedert enkelen tijd cijfers mede over het getal Walen en Vla mingen in de openbare besturen en vooral in het ministerie van geldwezen. Voor de afdeeling: Beheer der Thesaurie en Openbare Schuld zijn de cijfers als volgt; 12 Vlamingen, 11 Brusselaars en 52 Walen. Van deze twaalf Vlamingen is er een vlaamschonkundige, twee andere zij echte vlaamschhaters en van de negen die over blijven worden er dit jaar twee gepension- neerd en één vertrekt naar Perzie. Zondag den 25", had de plechtige inhuldi ging plaats van E. H. Germonprez, als pas toor van Poelcapelle. De nieuwe klokken kondigden het feest aan. Bij zijne aankomst werd Z. E. H. Pastoor verwelkomd door eene afveerdiging en heer heer A. Nevejan, sprak volgende welkom- groet uit: Eerweerde Heer Pastoor, Het is met innige yreugde dat ik U, in mijnen naam en in dezen van alle uwe goede parochianen, het welkomwoord toestuur. Dit woord wordt gewoonlijk gericht tot een onbekende pastoor, tot een priester die voor het eerst zijne intrede doet... het is nu zoo niet. Gij zijt een overbekende, een priester die hier burgerrecht verkregen heeft, zoowel door de groote en onophoudende diensten uwe medeburgers bewezen, als door het groot getal jaren in ons midden doorgebracht. Wij beleven thans de derde intrede van E. H. Germonprez en wij danken er den Heer om. Eerw. Heer Germonprez kwam hier een eerste maal als cuadjitor, in 1901, zijne be noeming als onderpastoor volgde en we be hielden onzen geliefden priester tot in 1914, het begin van den wereldoorlog. Dan reeds had E. H. Germonprez alle herten veroverd. De langdurige scheiding volgde: Hij, onder pastoor in Moorseele, wij als bannelingen ten allen kante rondverspreid. De lastige en pijnlijke jaren vermochten niets af te nemen van onze wederzijdsche genegenheid. De liefde die E. H. Germon prez ons toedroeg was groot en 't was voor hem een gelukkige dag waarop Monseigneur aan 's priesters wenschen toegaf en hem als d.d. pastoor van Poelcapelle aanstelde. Dat was de 2® intrede in Juni 1919, wan neer alles nog sprak van dood en vernieling, ons uitgestrekte grondgebied kende dan 10 bewoners. Eerw. Heer Pastoor, gij verkiesdet als woonst een plankenstal in de woestenij, bo ven een gerieflijk steenen huis te midden van een bloeiend dorp... en dat alléén uit zuivere genegenheid voor al die menschen in wiens midden gij vroeger 13 jaren geleefd had. Gij Wist nogthans dat gij uw volk niet zoudt terug zien in denzelfden staat als gij het verlaten hadt, de oorlog zcu men den aardbodem ook de gemoederen geschokt heb ben... Uw volk zou terug komen, ziek-naar ziel en geest... Maar dat waren juist voor U zooveel redens om U hier te komen vestigen. Gij hebt ze allen één voor één zien terug keeren en we bewonderden U in uwen ijver om eenieders komst'af te wachten of te gaan opzoeken. Gij hebt hier een arme zendelingsleven ge leid en waar apostelwerk verricht; al die lauwe, onverschillige en ontredderde kriste nen leerdet gij opnieuw den weg kennen naar God's Huis. Gij maaktet van Poel capelle, op zeer korten tijd, een parochie die geheel de heroplevende verwoeste streek tot voorbeeld strekte. 't Geen ge deedt voor het zedelijke, deedt ge ook voor het stoffelijke, wij vonden U altijd vroeg en laat ter beschikikng uv/er geteisterden, die ge niet opgehouden hebt met wijze raad en daad bij te staan. 't Was dan voor ons een blijde mare dat Eerw. Heer Germonprez zijn 3" intrede bij ons doen zou en wel als pastoor. Het zou betaamd hebben, ge verdiendet het ten overvloede, dat deze intrede een groot- sche betooging geweest ware, waardoor wij volle uiting zouden gegeven hebben aan onze gevoelens van genegenheid en dankbaarheid. Maar dit strookte niet met uwe begeerte en... zooals altijd, getrouw aan uwe verlangens, hebben wij het feest eenvoudig ingericht. Ik danke Zijne Doorluchtige Hoogweerdig- heid de Bisschop, omdat Hij uw twaalfjarig werken gewaardeerd en beloond heeft en ik roep U toe in naam van alle weldenkende parochianen i. WEES WELKOM Begunstigd door een heerlijk weertje, werd de E. H. Pastoor stoestgewijze naar de kerk geleid, die spoedig vol liep en waar de plech tige aanstelling plaats greep dcor den Z. E. H. Deken van Yper. Als getuigen traden op de E. H. Blondelle, pastoor van Denterghem en E. H. Denys, onderpastoor van St Berti- nus te Poperinghe. De kerk was prachtig versierd door den Heer Paul Lerouge van Oyghem. Aanstaande week geven we de opschriften. Hoe is het dan mogelijk dat we komen tot gelijkheid zonder radikale hervormingen, nl. de splitsing in vlaamsche en waalsche dien sten met respectievelijk vlaamsche en waal sche ambtenaren? 'S PAUZES ENCYCLIEK IN DE WERELDPERS. De wereldbrief Casti Connubiiover het christelijk Huwelijk heeft de wereld geschokt en niet wonder; tusschen de moeilijkheden van de economische crisis, de flnancieele ontreddering en de onzekerheid der toekomst komt opeens de Paus, als Hoofd en Meester van de groote Christene familie, de stem ver heffen en een gevaar en een stoornis aan klagen die veel gevaarlijker zijn en veel dieper zitten dan al het voorgaande, daar zij, op godsdienstig en zedelijk gebied, de grond slagen zelf aantasten van de familie en van de burgerlijke maatschappij. HET NIEUW STATUUT VAN BRITISCII-INDIE. De Ronde Tafelconferentie van Londen is besloten geworden met een belangrijke rede van Mac Donald en de uiteenzetting der ver schillende standpunten ingenomen door de drie bewindspartijen van Engeland en door de vertegenwoordigers van Britisch' Indie. Een boodschap van Koning Joris ging de mededeelingen vooraf. Hij sprak zijn tevre denheid uit over het wellukken der bespre kingen en is er van overtuigd dat de Confe rentie een nieuw hoofdstuk in de geschiede nis van Indie heeft geopend. Vol hoop ziet de koning den uitslag tegemoet, dat den vre de en de tevredenheid in geheel Indie zal herstellen. Alle Engelsche bladen wijden uitvoerige be schouwingen aan het resultaat der Indische conferentie De Times die in den laatsten tijd nog al eens scherpe aanvallen tegen de regeering richtte wegens haar tekortkomingen op het gebied der binnenlandsche politiek, prijst Mac Donald in zake Indie ten zeerste. Hij heeft den geest der conferentie volkomen verstaan, zegt het blad. De gedachte, de par tijen op den grondslag van gelijkberechtig- heid te laten onderhandelen, is een volledig succes geworden. De Timesbesluit het artikel met een beroep op de Indische Na tionalisten. Het is de taak der Indische deel nemers aan de conferentie om hun landge- nooten ervan te overtuigen, dat deze weg beter is dan de glibberige weg der revolutie. Volgens het Labourorgaan, de Daily He rald is er nog nooit zooveel reden tot hoop geweest op een vriendschappelijke regeling van de betrekkingen tusschen Engeland en Indie als thans. De pers van Lord Rothermere oefent scher pe critiek uit, die zich echter niet tegen den persoon van Mac Donald richt, maar voor namelijk tegen de conservatieve leiders. Zij had gewild dat zij scherpe oppositie hadden gevoerd en de rechten en de belangen van Engeland beter hadden verdedigd. De Daily Expressvan Lord Beaver - brook schriift. dat het aeneuoel van Bom bay de eigenlijke overwinnaar der conferen tie is en dat het zaak is voor het Engelsche parlement, ervoor te zorgen, dat het Engel sche aanzien en de Engelsche positie in Indie behouden worden en de bijzondere belangen van Engeland verzekerd zullen zijn. INTERPELLATIE OVER DE VOLKSTELLING. De h. Van Dieren (Kath. VI. Nat.) heeft een vraag ingediend om interpellatie tot den h. Minister van Binnelandsche Zaken over de knoeierijen met de volkstelling. IN DEN VOLKENBOND TE GENEVE. De Conferentie voor de Europeesche Unie gesloten. De beraadslagingen over het tot stand ko men eener Europeesche Unie en het door voeren van het Plan van Pan-Europa heb ben hun beslag gekregen door het stemmen eener resolutie waarvan de hoofdgedachte luidt In onze hoedanigheid van ministers van Buitenlandsche Zaken of van verantwoorde lijke vertegenwoordigers van de Europeesche Staten stellen wij er prijs op, te proclameeren dat wij meer nog dan ooit besloten zijn om ons van het mechanisme van den Volken bond te bedienen om ieder grijpen naar de wapenen te verhinderen. Gevraagd naar zijn indrukken verklaarde M. Briand aan de persvertegenwoordigers ten uiterste tevreden te zijn. Nadruk werd er vooral gelegd op de hartelijke, zelfs broeder lijke wijze waarop de besprekingen werden gevoerd. Gehraifct CJhicorei WTFKLIER-TAF» IN "t I» di* beste. ALGEMEEN ONTWAPENINGS CONFERENTIE IN 1932. In geheime zitting heeft de Volkenbonds raad verscheidene besluiten genomen betref fende de algemeene ontwapeningsconferen tie. Hij beslloot namelijk de algemeene confe rentie te beleggen onmiddellijk na den zit tijd van den Raad in Januari 1932, hetzij den 2 Februari 1932. De keuze der stad waar de conferentie zal plaats hebben is verzonden naar den zittijd van den Raad in Mei a. s. De voorkeur zal geschonken worden aan Geneve of Lausane. WIE HOUDT MEN VOOR DEN AAP? Wie houdt men voor den aap? Dat is de meest passende vraag die men zich moet stellen wanneer men in een zelfde week, in een zelfde blad, de berichten leest over de ontwapeningsconferentie in den Volkenbond te Genève ter bespreking, het verslag ziet van wat bedisseld wordt in betrek met de landsverdediging en den Staat verneemt van onze Schatkist. Drie Belgische Ministers laten van zich hooren. De eerste, Minister de Broqueville, zet uiteen hoe de forten en versterkingen, hoe fiP hpwnnprnncy en fonrnefmn- tmn

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1