öepi iilf zoeten MELOTTE WEEKBLAD ,1 35 CENTIEMEN 28a JAAR. N' 7. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Telefoon Nr 9. Uitgever i SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck N' 15.57#.! DE DOODENDE MIST PROVINCIAAL MIDDEN ST ANDSJEUD VERBOND DE ONTROOMER is de wers Ontroom«r» MELOTTE, N. V. R«micourt Politiek Overzicht DOET GRATIS UWE door HEURSEL, gezichtkundige BERICHT. BERICHT AAN DE LANDBOUWERS ZONDAG 15 FEBRUARI 1931. Abonnementsprijs per Jaar: (per post) In 't Land: In Stad: Frankrijk: 18 fr. 17 fr.S 35 fr.» Andere landen40 fr.j TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per lnlassching4 tr. nmamsm Postabonnenten in Belgle die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Wie Inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen sijn vooraf te betalen j en moeten tegen &m Donderdag noen Ingezonden worde», kleine berichten tegen den Vrijdag noem. TARIEF Notarieel® Verkoopingeiv J 90 cent. per gewone ra&'tó. Annoncen: iFrijzen op aanvraa©. Niet zoo heel lang geleden, stonden alle gazetten er vol van. Over de Maasvallei had gehangen de doodende mist en tientallen van slachtoffers gemaakt in de verontrustte dorpen. Er ging een gejammer over 't land <en heete tranen werden geweend. En slaat nu de gazetten open. Dag aan dag drijft er een doodende mist over steden en dorpen. Niet in den vorm van een nevelgor dijn, doch door de zedelijke ontreddering die olie grondslagen doet wankelen en de openbare veiligheid bedreigt. Op elke kolom van onze bladen knalt een revolverschot. In het volle licht van den dag, bij donkeren ochtend of bij donkeren nacht, gaat het tragische gebeuren voort. Met menschenlevens wordt gespeeld of ze waardeloos goedje waren. En dag aan dag kunnen we meten hoe diep het leed is, geslagen in vele harten; hoe hard wordt gerammeld op de deuren der haard steden; hoe familiën, bij het losbranden van een moorddadig schot, worden verwoest. Och! men wijt het aan alles. Aan na-oor- logsche ontsteltenis, aan werkloosheid en economische crisis, aan sociale mistevreden heid of opstandig geweld. Ja, dat alles werpt een gewicht in de schaal. Doch de kwaal zit dieper: ze is wat meer dan van economi- schen, stoffelijken aard; meer dan een voor bijgaande geestersverwildering. Ze is hoofd zakelijk van zedelijken aard. De levensbakens zijn verzet. De absolute waarheid werd vergooid en de band van de zedelijke tucht van de zedeleer ver broken. Het begrip van den arbeid is teloor gegaan door een tekort aan christelijk inzicht in de arbeidswet, naar dewelke eenieder zich te plooien heeft en die zoo raak en klaar ligt uitgedrukt in het GodswoordIn het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten! De innerlijke vooruitgang heeft geen tred gehouden met den uiterlijkcn. Pater Pauwels heeft dat zoo pakkend weten te zeggen, nu een paar jaar geleden, en onwillekeurig ko men de door hem ontwikkelde gedachten nu in ons op, waar we gaan denken aan de bru tale ontreddering'. Luisteren we naar zijn woorden: Dat onze tijd, meer wellicht dan andere tijden, een tijd is van tegenstrijdigheden, een tijd van antithesen. Onze tijd is zoo groot en zoo klein, zoo arm en zoo rijk, zoo sterk en zoo zwak, zoo altruïstisch en zoo egoistisch, zoo sceptisch en zoo superstitieus, zoo verstandig' en zoo dwaas, zoo schoon en zoo leelijk, zoo breed- denkend en zoo kleinzielig, zoo luidruchtig en zoo droefgeestig, zoo speelziek en zoo wan hopig. zoo levend en zoo dood... alles heb bend en niets bezittend. De geneeskunde deed wonderbaren voor uitgang en zou haast mirakelen doen en, 't heeft den schijn alsof de geneeskunde 'enkel dient om meer ziekten te ontdekken. Waren de menschen ooit meer bekommerd om hun gezondheid dan nu? De bouwkunde bouwt op eenige dagen prachtgebouwen en richt smakelijke en ge zellige interieurs in met al het confort van de moderne grilligheid en, nooit was er meer uithuizigheid dan nu. De litteratuur spuwt pornographie uit ge lijk Etna en Vesuvius hun lava, even gevaar lijk en verwoestend, en de massa loopt zich te baden in den vuurpoel terwijl ook an derzijds vele zielen zich verdiepen in de zalige afgronden der oude mystiek. De zielkunde ontleedt haarfijn de minste •emoties en handelingen en de groote nor- ma der moraal die alle handeling richten moet. wordt uit het oog verloren. Het detail en het accidenteele doet het hoofdzakelijke ■en substantieels vergeten. De moraal met haar eeuwige voorschriften en haar breed algemeene princiepen 'wórdt verdrongen door een ingewikkelde cauistiek en ook hier is het detail op den voorgrond getreden. En meer dan eens staat heel de moraal op haar kop gezet: Jonge meisjes zijn moeder vóór dat zij het wettig mochten zijn, en houden op het te zijn wanneer ze het zouden mogen en moe ten zijn. Doopsel en eerste communie worden nog geduld, en niet gemakkelijk zal men de laatste sacramenten uit boosheid weigeren, doch het schoonste en 't beste van 't leven tusschen 't begin en 't einde wordt een be- leediging van den Allerhoogsten en een ont wijding van Gods gave. Men zal boete toepassen voor een flscus- zegel die ontbreekt op een factuur of een lichtje dat ontbreekt op een fiets en mer duldt de afschuwelijkste gruwelen als in Rusland en Mexico, om in ons eigen land geen voorbeelden te zoeken. Jongelingen zijn afgeleefd en uitgeput vóór de jaren en oud en versleten op jeug digen ouderdom en ouderlingen in de hoogste jaren blijken jong en onverzadigd van passies en behoeften. Een moeder met een rijkdom van veel kin deren wordt uitgelachen en van woon tot woon verwezen en een jonge dame met de armoede van een schoothondje of een aap wordt bewonderd en bejaloerschd. Is het ons niet klaar dat juist, om al die tegenstrijdigheden, er geen vrede kan zijn; geen levenorde? En daarom moet, voor familie en school, voor boek en blad, voor film en radio, dit het Wachtwoord wezenaan de echte levens waarden schenken de hoogste waarde. Dat juist heeft onze tijd gedeeltelijk al thans niet gedaan. G. v. A. VAN WEST--VLAANDEREN. Hierbij wenschen wij de aandacht te vesti gen der jonge Middenstanders, Lezers van dit blad, op het bestaan in onze provincie van het Provinciaal Middenstandsjeugdver- bond dat'de volgende Middenstandsjeugd- afdeelingen groepeert: Brugge, Thourout, Kortrijk, Ceurne, Roesselóbre, Poperinghe en Yper. Sedert enkele maanden gesticht mag het verbond reeds bogen op een flink aantal leden. Niet alleen heeft het verbond voor doel voor de groepeering der onderscheiden jeugd afdelingen meer samenhooriglieid en een heid van werking te bewerken, nieuwe af- deelingen te stichten of de bestaande te ver stevigen maar ook het uitgeven van een Mid denstandsjeugdblad c Excelsior dat vanaf 1 Januari 1931 regelmatig om de twee maand verschijnt, en verkrijgbaar Garenmarkt, 17, Brugge. Jonge Middenstanders, die nog geen lid zijt, sluit aan bij een der bestaande Midden- standsjeugdafdeelingen die u niet alleen def tig vermaak verschaffen, maar ook op alle gebied ontwikkeling geven en meer speciaal, sociale opvoeding, die u in den verderen strijd van 't leven een cnontbeerlijken steun zal zijn. Jonge Middenstanders abonneert op Ex celsior het blad der Middenstandsjeugd, uw blad. klaar en niet heel duidelijk is en dat dient De Standaard heeft in eene reeks arti-1 de den verkoop van vergiften door de apothe- opgehelderd te wordeniedereen heeft er kelen dezelfde gevolgen bestudeerd in het het grootste belang bij. WAT DE VOLKENBOND AAN BELGIE KOST. Op een schriftelijke parlementaire vraag, antwoordde de minister van buitenlandsche zaken, dat het jaarlijksch aandeel van Belgie in de Statenbondsbegrooting van 1 millioen 346.665 fr. in 1929 gestegen Ls op 3 millioen 394.2S8 fr. in 1930. met verlaagden melkbak draaiende op eene spil voorstaanders des vooruitgangs. in a land bou WAAROM ZOOVEEL HAAST De minister van Landsverdediging, heeft zeer ernstige verklaringen afgelegd, omtrent onze landsverdediging. Wij moeten een oogenblik de aandacht vestigen op deze ver klaringen. De kredieten, gevraagd door den minister, bedragen wel twee miljard. Op het oogenblik, dat de commissie van Ontwapening zetelt te Genève, en dat de Leden van den Raad besloten hebben, dat de Algemeene Conferentie van Ontwapening zal aanvangen op 15 Februari 1932, schijnt de overhaast, van wege onzen minister van Landsverdediging, toch wel een beetje eigen aardig. Wij hebben nu reeds 13 jaar geleefd sedert den oorlog op het militair statu quo Waarom moet dat juist in eens veranderen? Zou men niet redelijker en verstandiger han delen met toch ten minste nog een beetje te wachten, tot wanneer de legercommissie zal bewezen hebben wat zij eigenlijk kan teweeg brengen? Ten andere zijn de officieren het heele- maal niet eens met de stelling van dén gene- ralen staf. Men zou redelijker wijze het ko mend jaar kunnen gebruiken, om de kwestie aan de gevoegde legercommissie toe te ver trouwen. Deze commissie bestaat en moet niet ingericht worden, en het is juist het wonder lijke, dat deze commissie niet werd geraad pleegd, en dat men het plan heeft opgesteld volgens de gegevens van eene speciale commissie? Wij herhalen het, de overhaast van M. de Broqueville, om twéé miljard los te maken pen het land, op het oogenblik van drukken de krisis, komt op zijn minst verdacht en zeker onredelijk voor. Wij hebben nooit geweigerd eene dege lijke Landsverdediging te steunen, maar wij meenen toch, dat het stelsel van de oude Maas-forten opnieuw te bewapenen, voor zijn minst zeer wonderlijk voorkomt aan de mees te menschen. Frankrijk hoeft ook verdedigingswerken opgericht in zijn land, maar dat werd ge daan op eene rationeele en zeer degelijke manier, die overeenstemt met de gegevens van de moderne militaire techniek. Waarom heeft de Belgische militaire staf eene andere zienswijze van verdediging aan genomen? Wanneer, wij herhalen het, krijgen wij duidelijke en ernstige ophelderingen? Wij hebben toch het recht van te weten hoe en op welke manier het geld van de belasting betalers, zal besteed worden. Ieder weldenkend mensch zal daarover meer klaarte verlangen en dat is ook maar redelijk en recht. Er is in deze kwestie iets dat niet heel beheer van geldwezen dat ook staat onder 80 Waalsche invloeden. Zou men hetzefde niet kunnen bewijzen voor alle ministeries, voor alle openbare diensten, voor het leger, het gerecht, enz..? Uit die conclusies zouden de Vlamingen dan kunnen afleiden dat de vervlaamsching geen kwestie is van zuiver gevoel, maar van stoffelijk belang en sociale rechtvaardig- v ïsid, vooral met Let oog op de toekomst van Sinds het ontstaan van don Statenbim'ei t/Óte hinderen en de welvaart van Vlaande- heeft Belgie reeds bijgedragen: 24 millioen 165.046 frank. HET FEDERALISTISCH VOORSTEL DER VLAAMSCHE NATIONALISTEN. Zooals men weet, heeft de Antwerpsche tak der Vlaamsche Nationalisten sinds lang een voorstel gerc tot federalistische inrich ting van Belgie. L>. heer Vos is er de ontwer per van. Andere groepen in Vlaanderen wa ren het daarmee niet eens; vooral West- Vlaanderen verzette zich er tegen. Verschillende besprekingen tusschen de lei dende persoonlijkheden hadden plaats en naar het scheen was er bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar overeenstemming bereikt. Althans in een der eerste zittingen van den senaat in November, kondigde sena tor van Dieren aan dat de Nationalisten hun voorstel tot het ombouwen van den Belgi schen Staat binnen de veertien dagen zouden indienen. Maar ook toen waren de verschillende stroomingen in het nationalisme nog niet volledig accoord. Nieuwe bijeenkomsten had den sindsdien plaats met het resultaat, dat thans eindelijk een overeenstemming werd bereikt. Naar men verzekert werd het ontwerp me degedeeld aan de VI. Nationalistische Volks vertegenwoordigers. Er was ook spraak dat het met 7 Februari, de honderdste verjaardag van de goedkeuring der Belgische grondwet, zou neergelegd wor den. Dit is niet gebeurd, denkelijk omdat iets nog niet heelemaal in orde is of omdat geen volledige instemming kon bereikt wor den. Het land ziet verlangend uit van met het ontwerp der VI. Nationalisten kennis te ne men, omdat de Nationalisten daarmede ein delijk voor iedereen zullen vastleggen wat zij willen, iets wat bij de verwarrende ver scheidenheid van gedachten in hun gelede ren, tot nu toe onmogelijk was uit te maken. Het feit echter dat het statuutdat, volgens senator Van Dieren in volle Senaat beloofde in November, binnen de 14 dagen zou ingediend worden, nu nog niet ken baar gemaakt is, nu we reeds half Februari zijn, is een klaar bewijs dat de Nationalisten niet akkoord komen. Tot nu toe deden hun leiders niets dan afbreken en misnoegdheid zaaien. De tijd is gekomen echter dat hun aanhangers begin nen naar daden te vragen en nu zien de Nationalistische leiders dat afbreken gemak kelijker is dan opbouwen. STREVEN WIJ NAAR VOORNAAMHEID, Als wij, Vlamingen, de plaats wilien inne men die ons in de rei der beschaafde volke ren toekomt, dan is het broodnoodig dat wij naar meer voornaamheid streven. Voornaam heid kost ons niets, maar het heeft toch eene groote waarde. De Fransche Koning Hendrik IV drukt dit gepast uit in een versje: Vriendelijk met woorden, gezwind met den hoed; Het kost ons naar weinig en het is toch zoo goed. 't Is gekend hoe een hoffelijke jongen, waar hij ook komt, veeleer eerbied en sym pathie kan afdwingen dan een ongelikte beer, die steeds bromt en knort en door zijn onbeholpen houding afstoot. Vele personen brachten het verder in de wereld door hun houding en hunne vriende lijkheid, dan door hun verstand. Dit wil niet beduiden dat men geen verstand noodig heeft. In het geheel niet. Maar wanneer hof felijkheid past bij een ontwikkeld mensch, dan weet hij zijn leven in schoone harmonie te brengen. Er wordt soms, verkeerdelijk, gemeend dat hoffelijkheid slechts eene eigenschap is van modepoppen en snobsen. Wij moeten den middenweg zoeken tusschen Tist Pommade en den ruwen straatlooper. Jonge menschen dienen zich in eerlijke hoffelijkheid te vormen, een voornaamheid gelijk ze geschilderd werd in dat heerlijke boek van Pater Callewaert Aristocratie een voornaamheid gepaard met karakter en edelmoedigheid, en wars van alle uiterlijk heid. Snobserij en pedant-doen is uit den boo ze. Maar ruwheid en onbeleefdheid zijn even erg. ren. SCHIJNHEILIGHEID Zekere liberale pers vindt het schande dat in Oost-.Vlaanderen katholieken en VI. natio nalisten een bestuursovereenkomst gesloten hebben, 't Was vanwege de liberalen nog grooter schande de hulp te aanvaarden der VI. nationalisten om eene crisis uit te lok ken die een bestuurlijk accoord met deze groep haast onvermijdbaar maakte. Als de liberalen zich het recht aanmati gen de hulp in te roepen der VI. nationalis ten om een katholieke Deputatie omver te smijten, dan kunnen zij anderen niet het recht betwisten met dezelfde VI. nationalis ten een vergelijk: te sluiten om de katho lieke Deputatie weer recht te helpen. HULDE AAN GROOT BRITTANNIE De Kamer nam met algemeenheid van stemmen het ontwerp aan waardoor de rechtspersoonlijkheid verleend wordt aan het Ypres Memorial Church and Britisch Set tlement te leperen. Vóór de rechtstaande Kamer legde de Voorzitter de volgende verklaring af: Ocrtralkt Ciitcorct W V FELLE B-TAF» IN la de beste. BRENGT STEENEN AAN De 70° lijst ten voordeële van Vlaancfe- rens Yzermonument brengt het totaal der giften op 1 millioen 85 duizend 810 frank en 24 centiemen. Al is deze som groot en al is de toren feitelijk voltooid, toch roept het Comiteit "U toeBrengt steenen aanDe bouw is ten einde, maar met de betaling er van is het zoowel niet gesteld. MEER DOODSGEVAAR. Is het niet opvallend dat in alle Vlaam sche provincies het getal onbewaakte over wegen veel grooter is dan het getal bewaakte overwegen, en dat het precies het omge keerde is in al de Waalsche provincies. De gevolgen daarvan vinden wij terug in het getal ongevallen dat grooter is in Vlaanderen dan in Wallonië. Besluit: In Belgie is het leven van een Vlaming veel minder waard dan het leven van een Waal. Wordt dat werkelijk zoo brutaal bedoeld? Heelemaal niet. Maar in de openbare besturen zijn 80 V/alen en 20 Vlamingen. Vooral in de hoo gere verantwoordelijke posten. Zoudt gij werkelijk denken dat die Waalsche ambte naren, bewust of onbewust, meer gevoelig zijn voor een Waalsch belang dan voor een Vlaamsch belang? Al die ambtenaren komen uit die Waal sche provincies en hebben daar hunne fami lie, hunne eigendommen, hunne vrienden en kennissen. Denkt gij dat dat altijd zonder invloed blijft? Mevrouw, Mijne Heeren, U zult ongetwijfeld uw Voorzitter toelaten de beteekenis en het belang van het wetsont werp dat de Kamer zooeven goedgekeurd heeft, in het licht te stellen. Wanneer de Regeering, die den maatregel voorstelde en het Parlement dat hem goed keurde, een wettelijk bestaan hebben willen geven aan de vereeniging door de Britsche Natie op ons grondgebied opgericht, dan hebben zij, hun genegenheid en erkentelijk heid jegens een bevriende Natie willen be tuigen. Daardoor hebben zij ook de nagedachtenis willen huldigen van deze duizende soldaten, die uit Engeland kwamen om aan de zijde van de onze tfi strijden, voor een gemeen schappelijke zaak en vielen als offers van hun plicht en hun moed. De Kamer hoopt dat de Engelsche Natie in deze huldebetuiging, de verzekering zal zien van een steeds groeiende genegenheid en dat, door de aanwezigheid van de gedenkteekens die Öij op ons grondgebied opricht, ter eere van hare Helden, zij beter nog de solidari beitsbanden zal begrijpen die onze beide vol ken vereenigen. (Zeer wel, op alle banken), GEWESTELIJKE INDEELING EN TAALGEBRUIK. Met voldoening hebben wij vernomen dat twee Katholieke Volksvertegenwoordigers de Regeering ondervraagd hebben over de in lijving van een groot getal Vlaamsche nlili'- ciens te Luik, evenals over de niet naleving der wet op het taalgebruik in het leger. De ondervragers waren de heeren Vergels en Van den Eynde. M. Vergels wees op 't feit dat 450 Vlaam sche recruten uit het arrondissement Brus sel naar Luik, op 130 Km. van hun huis, werden gestuurd. Deze handelwijze is kort weg een inbreuk op de wet der gewestlijke indeeling. Het is noodig dat de wet zou wor den toegepast zoodat Vlaamsche regimenten tot stand komen. Hij meent dat men stel selmatig het tot stand komen van Vlaamsche regimenten wil tegenwerken en te veel vast houdt aan een soort mengenstelselwaar Vlamingen en Walen weer dooreen zijn ver mengd. Deze handeling is totaal verkeerd. 't Is ook hoog tijd dat geene inbreuken meer geschieden op taalgebied, aldus zal alle wantrouwen wegblijven. De tweede ondervrager handelt over de provinciale indeeling en met cijfers wordt aangetoond dat de indeeling niet geschiedde volgens den geest der wet. Dat Vlamingen die Fransch verkiezen als opleidingstaal bij hun huis mogen blijven, wijl onze Vlaamschvoelende jongens het land door verspreid worden is in de hoogste mate hatelijk. Dat mag niet geduld worden. Minister de Broqueville verklaart de wet met uiterst goeden wil toegepast te hebben. Hij schermt veel met den goeden geest die heerscht in 't leger en belooft eene strenge toepassing der wet. ROND EEN CIJFER. De eerste geruchten betreffende het bedrag der nieuwe verdedigingswerken spraken van 2 milliard. 't Is zooveel niet, zegde M. de Broque ville, 't is voor dit jaar enkel en alleen maar 300 millioen. De bladen deelden deze week mede' dat Minister Houtart in de financleelë commis sie der Kamer gezegd heeft dat slechts 150 millioen zouden gebruikt worden en dat de andere 150 millioen voor openbare werken zouden dienen ter bestrijding der werkloos heid. Thans komt Minister Hoütart te verkla ren dat hij in de Commissie geene verklaring' ;gedaan heeft. Het blijft dus nog bij de 300 millioen. Voor een konijn is het niet van groot be lang te weten als zijn vel hem, na zijn dood, in eens of in meermalen zal afgestroopt wor den. Voor ons echter, die nog niét heelemaal dood zijn, zou dat afstroopen heel wat meer pijn doen. De Metropolevindt dat als de forten er noodig' zijn men ze moet bouwen hoe veel het ook moge kosten. En als de forten over bodig zijn dan zijn 150 millioen nog te veel en Wordt dit bedrag eenvoudig weggegooid. WANNEER KOMEN ER VEILIGHEIDSMAATREGELEN De browning viert hoogtij. In één en het zelfde blad lezen wij zes, slechts zes brow ningfeiten! De lezers kennen ze te wel om er weder op te komen. Alleen dit: Alle fatsoen lijke burgers van eén regelmatig ingerichten Staat hebben het recht de grootst mogelijke waarborgen van veiligheid te eischen. Zoo wel voor hen zelf als voor hun omgeving. Die waarborgen van veiligheid is de Staat hun verschuldigd voor zooveel het in zijn macht ligt ze hun te verstrekken. De Staat regelt het vervoer. De Staat oefent toezicht uit op handel, op nijverheid. De Staat heeft strenge bepalingen voorgeschreven betreffen- kers. De Staat heeft ook een afdoend middel te zijner beschikking om zoo niet heel en al, dan toch ten minste in ruime mate bedoelde waarborgen te bezorgen. Kan een eindje reglement of een" brokje wet niet beletten dat men zoo gemakkelijk bij de wapenhande laars de echte revolvers kan aankoopen, als de valsche in de speelgoedwinkels? Zouden ook de kogels, die noodig zijn bij het ge bruik van echte revolvers, niet slechts bij vervulling van zekere wettelijke voorwaar den kunnen verkrijgbaar zijn? Wat denken onze Parlementsleden er van? Is zes revolverdramas in één gazet en op éénen dag niet genoeg? Hoe hoog moet het getal dan stijgen, om voor eert reglementee ring terzake in aanmerking te komen? Ondertusschen, blijft er te hunnen laste toch zoo iets bestaan, dat den naam draagt van verantwoordelijkheid en dat niet kan weggenomen worden noch door de vrees voor den fabrikant, noch door de schrik voor den handelaar noch door de ontevredenheid der spitsboeven. 'T GAAT NIET DOOR. Over enkele weken deelden wij mede dat de Burgemeester van Ronse een proces in spande tegen M. Grammens, daar deze zijne tellingsbuUetijns weigerde omdat er vooraf aanteekeningen werden op gemaakt. Door tusschenkomst van M. Vindevogel, op verzoek van Min. Baels, werd een akkoord getroffen en 't proces gaat niet door. Mr. Grammens heeft van den Burgemeester nieuwe bulletijns gekregen zonder fransche stempels. Daar is nu één Vlaming die zijn recht eischte en die gelijk gekregen heeft. Dat moet ons leeren allemaal op ons recht te steunen en vol te houden. DE VERVLAAMSCHING VAN HET TECHNISCH ONDERWIJS. De heer minister handelt dan over de ver vlaamsching van het technisch onderwijs in Vlaanderen. De stille arbeid van alle dagen, levert meer op dan lawaaierige propaganda. De Staat meet in Vlaanderen Vlaamsch zijn, en dit is vooral waar voor het technisch onderwijs. Welnu, dit onderwijs wordt ver- vlaamseht. Toen ik minister werd, dan heb ik bevonden, dat er in Vlaanderen nog veel technische scholen waren, welke het Fransch als voertaal hadden, De wet schreef niet voor dat het Vlaamsch de voertaal zijn moest, Welnu, het vakonderwijs in Vlaanderen is Vlaamsch zonder meer. Ik heb er op aange drongen bij de gouverneurs van de provin ciën. Allen hebben ze er gevolg aan gegeven. En de vrije, niet-gesubsidieerde vakscho len? Daar hée'ft de Minister niéts te zeggen Het aanbal, echter, dier scholen is uiterst gering. Trouwens, zegt de heer Minister, zie hier de toestand: In West- en Oost-Vlaanderen, werden be slissingen getroffen, waardoor het vakonder wijs volledig vervlamscht wordt. Met de vervlaamsching der Hoogere Nij verheidsschool, té Gent, werd dit jaar aan' gevangen. Natuurlijk wordt ex* in die school 3 uren Fransche les per week gegeven. In de provincie Antwerpen bestonden en kele hoogere scholen, o. m. de hoogere han delsschool en het St-Ignatiusgesticht. Ook daar werden maatregelen getroffen en in het St-Ignatiusgesticht bestaat reeds een Vlaam sche afdeeling. In Limburg is het Vlaamsch overal de voertaal. In het Vlaamsch gedeelte der provincie Branbant zijn er enkele Vlaamsche vak scholen: te Vilvoorde, te Leuven, te Aer- schot, te Saventhem en in de Kardinaal Mercier-vakschool te Brussel. De heer minis ter hoopt, door overreding, daar ook betere uitslagen te kunnen bekomen. DE PENSIOENEN DER STAATSAMBTENAARS. De Commissie voor de Herziening der pen- sioenen van de staatsambtenaars en staats bedienden en de eenmaking er van vergader de Maandag en zij besloot namelijk dat de ambtenaars die 40 jaar dienst tellen 1/53 van hun wedde in plaats van 1/60 dus 3/4 van hun pensioen genieten zullen. Die meerdere uitgaven zullen 200 millioen meer vergen dan is voorzien. VERMINDERING der GERECHTSKOSTEN Minister Janson heeft eene commissie sa mengesteld bestaande uit magistraten, om na te gaan of er wenschelijkheid en mogelijk heid bestaat, de gerechtskosten te vermin deren. Men weet dat een wetsvoorstel in dien zin reeds werd ingediend. HET FONDS DER GEBREKKELIJKEN EN VERMINKTEN. De heer minister handelt dan over het Fonds, ten bate der gêbfekkelijken en ver minkten. 43.000 aanvragen zijn binnengekomen, waarvan er reeds 33.000 werden onderzocht. Men zal er spoed achter zetten om alle zaken op te lossen. 20.000 belanghebbenden ontvin gen reëds het achterstel van den 2"" Semester 1929. Aan 16.000 belanghebbenden werd het achterstel' van den 1"> Semester 1930 uitbe taald. Op enkele ingékome» vragen wordt ge- antwooi'd docr den heer' minister, dat de wet enkel toepasselijk is op dooven, stommen en blinden en niet op personen die lijden aan vallende ziekté, noch op zenuWZWakken. Deze iworden niet beschoüwd als gèbrekkelijken. Indien de -kamer de wët op déze kategorie menschen wil toepassen, dan dierie men maar wetsvoorstellen in te dienen. Het besté ware 'echter van te wachten, tot deze wet zal toe gepast zijn. NAGELS MET KOPPEN. Onder de afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Vereénigingen werd de kwes tie besproken der evenredige vertegenwoor diging in de bestendige afvaardigingen dér verscheidene provinciën. Ook kwam de be stuursovereenkomst van Oost-Vlaanderen ter sprake. In eene ongelukkige tusschenkomst noem de M. Vei-sé dat een heulen tusschen de Ka tholieken en Frcnters. Ook Staatsminister Segers had liever den warboel dan die oneer gezien. De katholieke Senator voor Aalst, M. De' Clercq, sprak daarop deze klinkklare rede die aan de Katholieke voormannen veel stof tot diep nadenken zal geven: De liberalen en socialisten hebben aldoor de toepassing van de evenredige vertegen woordiging geweigerd die him door de katho lieken werd aangeboden. Men spreekt hier veel over de houding van de katholieken doch: men verliest uit het oog de houding van hunne tegenstrevers. Wat mij' betreft, ik heb de Vlaamsche Na tionalisten steeds bestreden en ik zal het in de toekomst nog doen. Maar, zoo de Vlaam sche Nationalisten zooveel stemmen hebben gewonnen, dan is zulks te wijten aan het feit dat men 10 jaar na den oorlog nog niet ertoe gekomen is de Vlaamsche eischen in t? willige': en de belofte van den Koning te vervullen. 80 ten honderd van de Vlamingen zién in de frontpartij een middel om de Vlaamsche eischen eindelijk eens ingewilligd te zien en dit zoo spoedig mogelijk. Deze 80 t. h. zullen wij terugwinnen bij de aanstaande verkiezingen indien wij het Vlaamsche vraagstuk kunnen oplossen, wat ik verhoop. En daarom vrees ik de aanstaande verkie zingen ook niet. Het is spijtig dat gedurende 8 tot 9 jaar wanneer 80 tot 90 Katholieke Vlaamsche Ka merleden en Senatoren die onder vader landslievend oogpunt alle waarborg boden, het Vlaamsche recht opeischten, men toch geen voldoening geschonken heeft en dat men daartoe maar bereid gevonden werd wanneer er een aantal Frontei's in het parle ment hadden zitting genomen. Ongelukkig wordt bij velen den indruk of de schijn verwekt dat het eene het gevolg is van het andere. De Katholieken van Gent hadden enkel dit doel: het heil van de katholieke partij en van het land. M. Moyersoen verklaarde zich volledig so lidair met M. De Clercq en ook met de Ka tholieken van Oost-Vlaanderen. OUDERDO?-ÏSPENSIOENEN. Sprekende over de ouderdomspensioenen, zegt minister Heyman, dat al de dossiers zui len herzien worden, om ze aan te passen aan de nieuwe wet. Meer dan 400.000 dossiers moeten herzien worden er zijn 100.000 nieu we pensioengerechtigden, die tot hiertoe nog geen pensioen genoten. De huidige wet is zeer voordeelig. Mijn departement zal er allen mogelijken spoed bij zetten, om de dossiers te herzien. Men is reeds aan 't werk sedert 15 Januari. Het onderzoek gebeurt in de alphabetische orde. De ouderdomsgerechtigden moeten geene voetstappen doen, alles zal normaal gaan en de gemeentebesturen zullen niet moeten tus- schenkomen voor de herziening der dossiers. DE CUMUL DER INVALIEDEN. De regeering heeft de kwestie ter studie gelegd van het afschaffen van het invalidi teitspensioen aan de eud-strijders, die eene bediening hebben bij den Staat. Men zou de cumul der wedde en van het pensioen af schaffen. 't Gaat er om te weten tot welk pereent invaliditeit de maatregel zou toegepast wor den. Tot hiertoe is nog niets beslist. Vrijdagavond vergaderde het Komiteit van den Bond der Invalieden, die tegen den maatregel z&l protesteeren. DE VLAMINGEN VEROORDEELD. Dinsdag werden de Vlamingen, die bij de furie van Diksmuide aangehouden werden, veroordeeld. Vijf Vlamingen werden vervolgd om èen Belgisch vaandel afgerukt te hebben, voor smaad aan de gendarmen of om met steenen en flesschen geworpen te hebben. Schellekens Frans: 3 maand gevangenis straf. Marechal Emiel: 1 maand en 8 dagen gevang. Jacobs Alfons: 15 en 8 dagen gevang. Roelandt Alb. en Demildt Kamiel: vrijge- sproken. Wie eene daad pleegt, moet er de verant woordelijkheid van dragen. Als het gerecht wel zeker is dat voormelde personen de schul digen zijn, dan is er op de uitspraak niets te zeggen. Zijn het de ware plichtigen niet, dan ware het wenschelijk dat de ware plich tigen zich zouden laten kennen. Dit voor geval er gegrepen zou geweest zijn in den hoop en opdat geen onschuldigen zouden ge straft worden. Men bemerke dat alleen Marechal tegen spreken jk veroordeeld is. Voor de andere was het vonnis bij verstek uitgesproken. Tegen de uitspraak zal verzet aangeteekend worden. Het hatelijke van geheel dit proces bestaat in het feit dat de vliegers, die de schuld, de eenige schuld zijn van al wat er gebeurd is, nog niet geoordeeld zijn en de Vlamingen wel. Het proces der rustverstorende vliegers komt vóór Dinsdag 17 Februari. Dien dag zal eerst uitspraak gedaan wor den over de kwestie der ontvankelijkheid tot het aanstellen eener burgerlijke partij door het Komiteit der Yzerbedevaart. Wij willen de uitspraak' van h"t gerecht niet vooruitloopen, maar gelooven toch vast dat de vliegers gerust op hunne beide ooren slapen. GUIDO. Ieder postkantoor krijgt elke Zaterdag zooveel gazetten als er geabonneerden zijn. Als er dus een geabonneerde zijn ga zet niet ontvangt moet hij NIET AAN ONS maar aan zijn briefdrager ro- clamecren die voor de bestel ling moet zorgen. Er wordt thans in het land groote reclame gemaakt voor een pi-oduct Elsyrige naamd, bestaande uit een yloeibaar bezink sel opgeleverd door de zuivering van het lichtgas, en dat een électrisChe behandeling ondergaan heeft, waardoor het groei-aanwak- kerende eigenschappen vóór de planten ver kreeg. Aan den prijs van den dag Ls een staal van dit product, volgens de oiitledlng. 8,40 ,fr. per hectoliter waard, zijixde minder dan' het elfde van zijn verkoopprijs.. Een tealtprdéf, geno men in de Rijksstatie voer landbojxwschei- kunde en -natuurkunde, heeft \a^pg£toond, dat de vruchtbaarmakchdé waarde .'dér stik stof van Elsyn die van de atónoijiakëtïk- stof nabij komt, en dat de zeer Zwalflte'lffoei- aanwakkering in alle geval zeer onvoldoen de ié om den verkoopprijs te bi)iijken,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1