Ut Broeders is Verderfs B ro ii we rij M a ssc h e I e i i: t DE PQPERINGHENAAR Koperen atpreub«». Pijprekken» Degbladrekkem Pêle-Mêle* Alk altkg ven Kaé«rs» Geldbeugels Porte-feuiLW Valiezen Boek- Muziektes«<rj#*m Alle merken van VULPENNEN. öi*ree!&erief. Leesboeken» Groote keus Trouwe bediening bij SAKSEN - VANNESTE, Gasthuisstraat, Poperingb* BURGERSTAND VAN FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND GROOTE KEUS BI 5. -15-2-1931. - N' 7. GBDüGH T E r%i De groots kunst om het leven te verlangen ■is van het niet floor overdaad te verkorten. Onderzoek maar eens grondig alle men- schëlijk gekik, en gij zult altijd iets vinden '■wat dit .geVuk 'bederft! Als ge iets'goed's'gedaan hebt, vergeet hét en doe iets beters. METMAWNEKIÊ UIT DE WE ZITTEN IN DE KORTE MAAND Gelijk de boeren zeggen... De kiekens gaan nu stillekensaan Weer volop eiers leggen. Dat komt uit het gedichtenboek van Vader Cats. Ge kunt daar van gelooven wat ge wilt. Gelooft ge 't, 't is goed; gelooft ge 't niet, dan zijn we nog even goede vrienden... We zitten dus al volop in Februari. Hoe dat de tijd toch voorbij vliegt, hé. Nog een 'beetje geduld en de Lente staat aan de deur. De weerprofeten voorspellen dat we ons dezen keer over dat'jaargetijde niet zullen te be klagen hebben. D'oude zonne is voor de mo ment geheel en gansch versleten... 't is daar- meê dat 't zoo lang geleden is 'dat we ze niet meer gezien hebben... maar tegenwoor dig zijn ze volop bezig met 'n splik-splinter- nieuwe gouden zon te fabrikeeren die op den eersten dag van de Lente hare blijde intrede in de wereld doen zal. Ge zult er mij nieuws van weten te vertellen! wacht maar! Onder- tusschen zullen we maar allemaal ons koe- ragie en onzen moed bijeen pakken en zon der, pruttelen de -maartsche buieri en d'april - sche grillen afwachten. EN: NU om te beginnen, of liever om voort te gaan, moet ik u laten weten, dat er een nieuwe ziekte uitgevonden is (d'r waren er nog niet genoeg, zeker!) Namelijk de Sjes- tolalie Wat is me dat voor een beest? hoor ik u vragen. Hewel, dat is een ziekte die hier in bestaat, dat ge gedurig in uw zeiven §,an *t klappen zijt en veel gebaren maakt, als ge nuchter zijt, wel te verstaan, want dat ge beurt anders nog al ne keer, als men een beetje te diep in 't glas gekeken heeft. Dat er op de wereld veel menschen zijn, die tegenwoordig aan de sjestolalie lijden, dat as gemakkelijk uit te leggen. 't Is altijd 't eigenste en 't zelfde liedje: 's morgens als men opstaat, 's avonds als men slapen gaat, vóór en na het eten; Gedurig is de groote vraag; Hoe is 't vandaag? Zal ik aan werk geraken? Spijts dat gezaag en dat geklaag Blijven 't zeer droeve zaken! ■Ja, de werkloosheid begint groote afmetin gen te nemen in de wereld en 't is... een droevige ziekte! JEF KASSEISTEEN, de bureeljongen van Mijnheel' Dingemans, komt op 't kantoor... De telefoonbei rinkelt en Jef neemt den hoorn en luistert. Mijnheer den directeur, zegt hij, men vraagt u aan den telefoon. Wie is het? Uwe vrouw, mijnheer. 'Wat wil ze? Ik weet niet, ik heb maar een woord gehoord stommerik Mijd u weg van daar! Verstaat ge dan niet dat ze eene persoonlijke communicatie met mij verlangt? D" AFFAIRE VAN DEN GOUD-FABRIKANT ■die, langs den andren kant van den Rijn met zijn goudmakerskunst, g'hebt het reeds vernomen zooveel menschen beet heeft genomen, doet tegenwoordig veel inkt vloeien, 'k zal u, zonder dralen, d'historie gaan verhalen, zoo ze u kan boeien. In Duitschland was er dus ne man, ne zekeren Tausend, die 'beweerde goud te kun nen fabrikeeren. Hij had een laboratorium laten oprichten... dat schrikkelijk veel dui ten kostte... Hij inviteerde rijke lieden, onder andere generaal Ludendorfï en deed proef nemingen vóór hunne oogen. Zij waren zoo tevreden over 't werk van den alchimist en zoo verzekerd dat 't echt goud was het welk hij vervaardigde dat ze hem seffens eenige checks van honderdduizenden mar ken onderschreven om zijne proefnemingen te vergemakkelijken. Maar op ne zekeren dag was de rare vogel met de duiten gaan vlie gen... en toen bevond men dat 't metaal dat hij vervaardigde zooveel goud inhield, als onze moor die daar op de stoof te zieden iBBBBHBBgWBBBBBHlBBBiEHHBSgHBaS» Mengelwerk van De PoperinghenaarKL OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Tot zoover het artikel, maar gij begrijpt, dat dit mijn nieuwsgierigheid volstrekt niet bevredigde. Ik moest en wilde nu meer ver nemen aangaande deze Signora Chiarina. Ik gevoelde, dat wij op den goeden weg waren om daarmede achter de geheimen van de Broeders des Verderfs te komen. Ik begaf mij naar het hoofd van de geheime Parijsche politie, maakte mij bekend, doch repte niet van de Broeders. Ik vroeg hem alleen mij te willen inlichten op welke wijze ik het 'best nasporingen zou kunnen doen naar een Ita- liaansche dame. Ik noemde hem signora Chiarina en zei dat ik in deze opera-zangeres om bepaalde redenen zeer veel belang stelde en dat ik zeer gaarne haar tegenwoordige verblijfplaats zou opsporen. Hij zei mij, dat ik het best deed mij te wenden naar een groot particulier infortmatie- en detectievenbu- reau te Rome. dat mij misschien de noodige inlichtingen zou kunnen verschaffen. Ik volg de dien raad op. Per telephoon stelde ik mij den volgenden dag met dat bureau in ver binding en ik droeg den directeur ervan op, voor mij alles op te sporen, wat betrekking kon hebben op signora Chiarina. Haar af komst, haar studie's, haar familie, haar vrienden, de plaatsen, waar zij gewoond had en vooral de vraag waar zij thans verbleef, niets liet mij onverschillig en omtrent al deze punten wenschte ik zoo uitvoerig moge lijk te worden ingelicht. Bij het onderzoek behoefden geen kosten te worden ontzien, terwijl ik op zoo grooten mogelijken spoed aandrong en aanbeval mij althans zoo spoe dig het kon de levensgeschiedenis van sig nora Chiarina te zenden En hebt gij die reeds ontvangen? vroeg lord Nibblington, sf-aat. Achterop werd hij aangehouden... en nu is 't ^proces volop aan den gang. Hier in Belgie hebben we ook in den tijd van die alchimisten ofte goudmakers gehad... na tuurlijk in denzelfden genre als mijnheer Tausend. In 't begin van de XV" eeuw be stonden er in Hal, Nijvel en Edingen ge heime vereenigingen van goudmakers. Op zekeren dag vond men te Hal, in den kelder van een brouwerij drie lijken!... 't waren die van drie «alchimisten». Wat was er gebeurt? Een manuscript dat een eeuw daarna werd gevonden, Zal ons de sleutel van t -drama verkonden! Onbekwaam zelf goud te vervaardigen, hadden ze d'hulpe van Satan ingeroepen. En den duivel kwam af Hij zou hen zoo veel goud geven als ze maar wilden... als ze hem hunne ziel verkochten... en de stomme rikken deden 't. Met hun eigen bloed onder teekenden ze d'akte die Belzebub, de sekre- taris van Satan, hen voorlegde. Als ieder een geteekend had, deed den opperduivel de sluizen van d'helle openzetten en 't goud kwam .in den kelder gestroomd... en er stroomde er zooveel en zoolang, dat de drie onvoorzichtigen er in verdronken, 'k Heb d'uilen liggen, zei Satan, hij deed een teeken en al 't goud verdween weêr van waar 't ge komen was! Ziedaar wat er verteld wordt... maar voor al 't goud van de wereld zou 'k er mijnen eed niet willen op doen dat 't de waarheid is. EN OM NIET te veranderen hier nog 'n uilengeschiedenisje. De koster van Broebekesdonck zat met een vieze tang van een wijf op zijn kot. Lest eene cent die de man verdiende moest hij afge ven... en nooit kreeg hij een franksken om een potje bier te gaan nemen. Maar op ne zekeren dag zou er toch een veranderingsken komen. Hij had opslag gehad... tegen z'n vrouw zou hij er niets van zeggen,maar 't verschil voor zich houden!... Hij riskeerde zich niet 't geld thuis ergens weg te bergen... z'n wijf moest er eens op uit komen... ze was bekwaam hem zoo plat te slaan als een luis. Rap had hij 't gevonden. Onder den kerk toren was er ergens een hol in den muur... met een planksken d'r op... daar borg hij dan 't geld en schreef erophier wonen uilen (niet op 't geld, maar op 't planks ken). Maar op ne zekeren dag moest de metselaar komen* om 't een en 't ander te vermetselen aan den toren... hij zag de «uilen»..: stak z'in zijnen zak en schreef; hier hebben uilen gewoondAls de koster nu op ne zekeren dag goesting had een potje te gaan pakken... wilde hij een franksken in 't uilennest» gaan nemen... maar... O! wee... d'uilen waren gaan vliegen... bijna weenend van koleire nam hij 't plankske, vaagde 't af en schreef .weemoedig; «hier zullen geen uilen meer wonen! 'K ZEG HET HIER MET SPIJT de vlaamsche theaters moeten op onze dagen, immer aan, voeren een harde strijd om te kunnen blijven voort bestaan. De officieele theaters ofte schouwburgen van Antwerpen hebben voor d'eerste maand van 't jaar een groot deficiet of tekort. Daar zijn er die meer dan 100 duizend frank te kort hebben, en dat ondanks een subsidie van honderd duizenden franks en nog meer. Ja, ja, de theaters, ze gaan stillekens aan om zeep, zegt Marenta. 't zijn weer ne keer de cinema's die met de centen gaan strijken. Hebt ge nog niet gezien, als ge te Brussel komt, hoe onnoozel de menschen zijn? Voor sommige cinema's staan ze uren en uren aan te schuiven en halen ze zich een plaag op d?n nek, want ze staan daar in den regen, op nen natten trottoir. Stultprum numerus infinites est zoo las ik in m'n kerkboek overlest dat beteekent, wil er niet meê spotten, «oneindig is... 't getal der zotten». Nog ne keer waar! 'T IS VASTENAVOND, KARNAVAL nu klinkt het overal, met blij geschal, naar 't bal! naar 't bal! naar 't bal. Oneindig is 't getal der zottenAls er iets is dat den naam of de hoedanigheid van zotverdiend dan is dat wel de karnaval zooals hij op onze dagen gevierdwordt in de groote steden. Als ik de menschen zoo verkleed en gepoeierd en geverfd over straat zie lcopen vraag ik mij wel eens af, of ze allemaal geen vijs verloren hebben. Een gan- sche vijs is nog al veel, zegt Marenta, maar 'k ben er toch van verzekerd dat ze niet alle maal hun vijf zinnen meer hebben... vier en ne krentekoek! 't Kan zijn? In alle geval, 't doet mij veel pizelier dat op die dagen, 't dragen van maskersofte van mom- meibakkes zooals ze te Vivedogne St An- toine, waar dat de kalkoenen barvoets loopen, zeggen, verboden is. Daarmee zijn we weer een stapken dichter bij de beschaving. Ik hoor al den eenen of den anderen onder mijne beste Lezers en alderliefste Lezereskens in hun eigen zeggendat Manneken uit de Maan... moet wel ne fameuzen droogstoppel en pezewever zijn, hij kan niet af dat d'an- dere zich vermaken Inderdaad, en die levensgeschiedenis is zeer merkwaardig, zooals gij hooren zult Vertel. Wij zijn er zeer nieuwsgierig naar Welnu luister. Signora Chiarina is ge boortig van het eiland Sardinië. Haar ouders waren eenvoudige lieden en zij gaven hun kinderen een zeer eenvoudige opvoeding «Hoeveel kinderen?» vroeg de lord. Drie, te wejen één zoon en twee dochters, waarvan Chiarina de oudste is. Haar schoon geluid werd ontdekt toen zij vijftien jaar oud was, door een Italiaansch edelman, die het meisje geheel op zijn kosten liet studeeren, waardoor zij een uitnemende operazangeres werd, die een drietal jaren met steeds grooter succes optrad totdat zij nu een goed half jaar geleden het tooneel verliet, gelijk ik reeds uit het .muziektijdschrift vernomen had. Aangaande de reden, welke signora Chiarina noopten haar schitterende loopbaan te verlaten kon men mij geen vaststaande inlichtingen geven, doch een bekwaam detec tive zou trachten dit op te sporen en tevens nagaan waarheen de zangeres vertrokken is en of het gerucht van een huwelijk waarheid bevat. Daarvan toch was met zekerheid niets bekend Is dit alles, wat men u aangaande haar heeft kunnen mededeelen? vroeg de Tour nel. Ja, maar ik verlangde nog inlichtingen en zeer belangrijke over haar familie! Haar broer en zuster? Ook over haar broer, doch van belang vooral, hetgeen men omtrent haar zuster weet. Deze is wel twaalf jaren jonger dan zij en bleef bij hare ouders, toen Chiarina en ook haar broer deze verlaten hadden. Welnu voor ongeveer anderhalf jaar stierf de vader en nu vier maanden geleden ook de moeder, het meisje dus als wees achterlatend. Daarover is in de woonplaats van het land nog al wat te doen geweest, daar de dood der oude vrouw onder verdachte omstandigheden plaats vond en op den dag der begrafenis het meisje plotseling verdween. Was zij vrij willig weggegaan? Had men haar ontvoerd? Het laatste werd algemeen geloofd door de Hola! gewis zijt ge mis als ge dat denkt, niets dat meer vreugde schenkt allen te zien, dames en heeren, hoe and'ren zich goed amuseeren. Als 't maar deftig vermaak is! EN OM van den os op den ezel te springen, of van de karnaval... op den olifant... zooals gij verkiest, geef -ik u een tooneeltje dat zich lang, heel lang .geleden afgespeeld heeft in d'ark van Noé. 't Was nacht Noé's ark begon te varen, als op de woeste baren met gansch haar menschen- en dierenvracht d'olifant had gansch den avond liggen gapen maar was toch eind'lijk ingeslapen. Opeens werd hij gewekt, bom! bom! Wat is me dat nu, potdom! Zoo vraagt hij in z'n ollfantentaal aan Noé, die daar juist passeerde, 't lawaai herhaalde zich wel twintigmaal juist boven de kamer waar d'olifant logeerde. Wachtsprak Noé, 'k zal eens gaan zien, dan weet ik wat het is, misschien 'n Minuutje later was hij weder En tot den olifant sprak hij toen teeder, Sire, 't lawaai dat u heeft gewekt, zal misschien nog uren blijven duren, 't is den duizendpoorter... die zijn schoenen [uittrekt. 'K HEB D'EER ULIE TE VERKONDEN dat z'in Amerika een nieuw ding hebben uitgevonden namelijk... den echtscheidingsring We hadden al den verlovingsring... de trouwring en nu komt de echtscheidingsring, de reeks nog volledigen. En 't schijnt dat de laatstgenoemde ginder schrikkelijk veel bij val heeft. Hij is vervaardigd uit zwart onyx ofte nagelsteen, en in plaats van den datum van den trouwdag staat er langs binnen in te lezen freehetwelk beteekent «vrij». Aan welke hand en welke vinger deze fa meuze ring gedragen wordt, weet ik ulie niet te vertellen... en misschien hangen ze hem ook wel aan hunnen neus, zooals dat gedaan wordt bij zekere varkens, om de aandacht nog een beetje meer op hen te trekken! 't Is maar te hopen' dat die mode langs hier niet komt overgezeild. D'r zijn er die bekwaam zouden zijn te divorceeren, alleen lijk om 't plezier té hebben met zoo ne ring te kunnen paradeeren! zegt Marenta, na tuurlijk... want dat gedacht kan alleenlijk bij 'n vrouwmensch ontstaan! ME DUNKT m'n beste Lezers en alder liefste Lezereskens, dat 't verdorie al 'n heele tijd geleden is, dat ik nog met ne «stati stiek voor de pinnen gekomen ben. Ja, Manneken uit de Maan laat Marenta mij verstaan ik dacht het kan niet anders wezen of van de «statistiekziekte» is hij... genezen. Indien het u pizelier kan doen, beste Le zers, ga ik u hier een klein statistieksken geven, over de landbouwnijverheid in Belgie. DT is nog iets in te leeren. Op de drie mil joen hectaren oppervlakte van het land, zijn er twee miljoen voor den landbouw bestemd 525.000 hectaren zijn bedekt met wouden, en den overschot is bedekt met steden, nijver heids-exploitaties, enz Voor de twee miljoen 'bebouwde hectaren zijn er 300.000 landbouw-beroeps-exploitan- ten ofte pachters, daaronder zijn er 200.000 die ten hoogste vijf hectaren bebouwen; 50.000 van ten hoogste 5 tot 10 hectaren:; 50.000 zijn aan het hoofd van eene bebou wing van 10 tot 150 hectaren.; en er zijn er maar een goed twintigtal die boven de 150 g-aan. En zeggen, zoo spreekt Marenta spij tig, dat er daaronder geen één hectaar is... die onzen eigendom is, En nu genoeg, zulle'! met allemaal die cijfers, 't is er om ne mensch zijne kop mee te breken! EN ALS 'T U PLEZIER KAN DOEN, ga ik u hier iets vertellen, met veel fatsoen over de tong', 't Is geen nieuws dat ik hier [verkond de tong, dat is ne lap die hangt in den mond, van menschen en van dieren, moet ge weten, bij d'eene soort dient ze om te spreken, bij Ld'andre om 't eten. Kende gij Eusopus niet? Ik ook niet, maar ik weet dat 't geenen ezel en was. Eusopus was keukenmeester bij een rijke madame, en die rijke madame gaf op zekeren dag een groot banket. Ga naar de markt, zei ze tot Eusopus, en koop daar wat het beste is. Eusopus ging en, na een tijdje rond gezien te hebben, kocht hij ossentongen, kalfston- gen, schapentongen, varkenstongen, kemels tongen, want 't was in een vreemd land. Als hij daarmeê thuis kwam, schoot de madame in een formidabele koleire. Ik heb u gezegd, zei ze, te koopen wat het best was, op de markt en... Toen sprak Eusopus: «genadige madame, wat is er in Godsnaam op de we reld toch beter dan de tong! En hij somde op: met de tong zingen wij lofliederen tot de goden, met de tong betuigen wij onze dankbaarheid aan onze weldoeners, met de tong leggen verliefde harten een liefdesver klaring af, met de tong werken wij de spij zen naar binnen, met de tong... Ja, ja, schreeuwde de madame, die niet buren van het meisje. Hoe dit zij, het kind verdween en het gelukte de politie niet, het meisje weder op te sporen Weet gij nog meer van haar? Neen, maar ik vermoed, dat deze zuster van Chiarina het stomme meisje is dat gij, de Tournel, gered hebt uit de handen van de Broeders des Verderfs Hebt gij redenen voor uw veronderstel ling riep de Tournel opgewonden uit. «Zeker heeft hij redenen daarvoor», riep lord Nibblington, hoe kunt u het vragen. Ik kwam reeds tot de dezelfde conclusie. Als dat meisje toch de zuster is van de dame die ons zoo vaak waarschuwde, dan kunnen wij verklaren, waarom zij dit deed. Het is toch mogelijk, dat zij, hoewel zelf tot de Broeders behoorend, blij is dat haar zuster aan de macht der schurken is ontrukt. Zij zal dankbaar zijn, dat gij, de Tournel, het meisje uit hun klauwen gered hebt en ter- wille van haar zuster heeft zij ons tot heden tegen de Broeders des Verderfs geholpen». Het is inderdaad mogelijk mompelde de graaf, maar een dame heeft het stomme meisje meegevoerd uit het klooster, waarin zij veilig verborgen was. Die dame moet sig nora Chiarina. zelf geweest zijn. Waarom liet zij haar zuster dan niet, waar deze was? Daarvoor zal zij alle redenen gehad heb ben. Zoo goed als zij de schuiplaats ontdekte zou dit ook aan de Broeders gelukken en ik geloof nu vast, dat zij juist om het arme meisje tegen een aanslag van de Broeders te beveiligen haar hier vandaan gehaald heeft. Het is nu ook al zoo helder als de dag, waar om het stomme meisje, dat hier tevreden en gelukkig scheen, toch vrijwillig is mede ge gaan. Zij, die haar ontvoerde was haar zuster en die ontvoering geschiedde, zooals ik zei, met het oog op de schurken, die nog steeds, om ons onbekende redenen op het meisje loeren Neenzei de Linar, dat laatste raadt gij mis. De Broeders hebben de verblijfplaats van het meisje niet uitgevonden. Zij is ont voerd om ons Om ons, maar wij waren toch hare vrien den? Zeker, maar signora Chiarina, vreesde op haar long gevallen was, 't is goed... maar morgen geef ik weer een feestmaal. Ge gaat terug naar de markt en deze keer, koopt ge er wat het slechtste is. Den volgenden dag ging Eusopus weer naai de markt en na er een beetje rondgeloopen te hebben kocht hij er: ossentongen, kalfs- tongen, schapentongen, varkenstongen, ke melstongen, 't was in een vreemd land, en alle soorten andere tongen. Als hij nu thuis kwam was 't weer 't zelfde liêken van mada me Ik had u gezegd dat ge 't slechtste moest medebrengen dat ge vondt, en nu komt ge weêr met tongen af. Toen zei Eusopus; genadige madame wat is er in Godsnaam op de wereld toch slechter dan de tong: met tongen lasteren wij de go den, met de tong toonen wij onze ondank baarheid aan onze weldoeners, met de tong breken de eens zoo verliefde harten hun duurste eeden, over de tong werken wij vaak de... genomen spijzen naar buiten... Manneken... zegt Marenta... houdt nu maar... uw tong... g'hebt genoeg gezegd... als Marenta gebiedt, moet ik gehoorzamen. Dat doe ik. 't Manneken uit de Maan. BRIELEN, jaar 1930. Geboorten. Pierre Iweins d'Eeckhoutte, z. v. Ernest en Germaine van Caloen. Fer- nand Vandeleene, z. v. Maurice en Maria Dewulf. André Devacht, z. v. Maurice en Julia Lannoye. Alixe Vandamme, d. v. Cyriel en Maria Geldhof. Hubert David, z. v. Jerome en Silvie Opsomer. Agnes Monkerhey, d. v. Cyriel en Augusta Simoen. Nora Debruyne, d. v. Gentiel en Mar guerite Cauliez. Jean Vierstraete, z. v. Henri en Elisa Monserez. Odette Titeka, d. v. Achiel en Maria Vermote. Lucien Vandenbriele, z. v. Alfons en Julia Breyne. Roger Demuyt, z. v. Maurice en Marie Hoflack. Julia Bruyneel, d. v. Jules en Marina Top. Albert Buseyne, z. v. Cyriel en Maria Vandenwesten. Roger Hoflack, z. v. Camiel en Irma Hoflack. Henri Van- derstichele, z. v. Cyriel en Odilia Pecceu. Michel Beun, z. v. Georges en Leontine De- groot. Alixe Troch, d. v. August en Maria Verminck. Michel Bouton, z. v. Gerard en Leonie Favorel. Willy Dewulf, z. v. Oscar en Martha Lecomte. Agnes Vangheluwe, d. v. Henri en Bertha Dewilde. Roger Corthnls, z. v. Camiel en Barbara Vanden- broucke. Irma Feene, d. v. Leon en Emma Coache. Gilberta Titeka, d. v. Albert en Maria Verhaeghe. Gaston Biebuyck, z. v. Victor en Alida Devoldere. Overlijdens. André Demeulenaere, 5 m. André Devacht, 4 d. Louise Louwyck, 73 j. Oscar Mourisse, 6 m. Maria Mey- froodt, 18 j. Jules Knockaert, 54 j. Ma deleine Vanmaele, 8 m. Rose-Anne Van- ■depitte, 3 m. Maurice Soenen, 26 j. Pierre Iwiens d'Eeckhoutte, 4 m. Anna Cjoethals, 5 m. Julia Meyfroodt, 9 j. Beonie Gekiere, 87 j. Eugenie Vanpoucke, 87 j.j --'Prudence Vandendriesche, 64 j. Madéleine Vangheluwe, 11 j. Henri Sohiër, 80 j. Maurice Proot, 65 j. Huwelijken. Oscar Ooghe en Lucie Beda. Marcel Vanoverberghe en Germaine De- voogdt. Emiel Vandevoorde en Louise Tytgat. Henri Vandenbroucke en Andréa Vercaigne. Emiel Corthals en Barbara Vandenbroucke. Albert Vandewalle en Antoinette Legrand. Marcel C&poem en Reine Vangheluwe. WESTVLETEREN, jaar 1930. Geboorten. Herkelbout Gerard, z. v. Cy riel en Luyssen Blanche. Parret Gilbert, z. v. Elie en Peperstraete Maria. Verbrig ghe Jozef, z. v. Jerome en Lams Margarethe. Maeyaert Guido, z. v. Leopold en Pillaert Angèle. Pareyn Sidou, z. v. Cyriel en Re- gheere Bertha. Peutevinck Marie-José, d. v. Julien en Deberdt Emma. Huyghe Daniël, z. v. Marcel en Pype Maria. Bouve Germaine, d. v. Camiel en Marbrancfce Mar- garetha. Geeraert Agnès, d. v. Maurice en Bouve Rachel. Boucneau Jeanne, d. v. Remain en Haghebaert Rachel. Druant Suzanna, d. v. Henri en Gheldof Zoë. Meeuw Gaston, z. v. René en Dury Irma. Rubben Jacqueline, d. v. Achiel' en Abeele Margaretha. Dewulf Helena, d. v. Jerome en Meeuw Maria. Duerinek Solange, d. v. Frans en Queldry Irma. Demeulemeester Michel, z. v. Odiel en Notebaert Irma. De- weerdt Jozef, z. v. Jerome en Rosseel Adria- na. Verhelst Joël, z. v. Henri en Laleeuw Magdalena. Gheldof Cyriel, z. v. René en Meeuw Christina. Overlijdens. Lobelle Fany, 65 j., wed. Jules Gombeir. Rolly Medard, 36 j., echtg. Roels Madeleine. Cappoen Gaston, 50 j., echtg. Kinoo Augusta. Seys Alois, 86 j., ongeh. Allewaert Silvie, 75 j., wed. Derycke Charles. Malbrancke Marguerite, 31 j., wellicht, dat haar zuster spreken zou en ons geheimen vertellen, die zij niet wil, dat wij zullen kennen. Zij wenscht haar zuster niet in handen der Broeders dat is duidelijk, maar dit neemt niet weg dat zij zelf tot dat ge heime genootschap behoort en dus niet kon willen, dat wij in den strijd tegen de schur ken overwinnen». Maar in 's hemelsnaam hoe is het dan toch mogelijk dat een dame als zij met der gelijke schurken gemeene zaak maakt. Wat heeft zij dan toch met de Broeders des Ver derfs uit te staan? Bevroedt gij dan dat zij medeplichtig is aan de moorden en andere schurkenstreken van die ellendelingen? Hoe kunt gij zoo iets toch veronderstellen? Inderdaad gij moet daarvoor goede rede nen hebben», merkte lord Nibblington op, de Tournel heeft gelijk. Wij kunnen dit niet denken van de vrcuw, die ons eenige malen ter hulpe kwam, wat voor haar zeker niet zonder gevaar was. Zij verhinderde, dat ik vermoord werd. Zij waarschuwde ons, niet te Sens uit te stappen, waar wij zoo leelijk in de val liepen. Neen, deze dame kan geen medeplichtige zijn van moordenaars en schurken, gelijk de Broeders des Verderfs. Dat neem ik niet aan Maar antwoordde de Linar, dat is ook meer dan ik beweerd heb. Ik zeg alleen, dat de signora verhinderen wil dat de Broe ders door ons in hun verderf gestort worden. Doet zij dit, omdat zij hunne misdaden goed keurt? Geenszins, ook is weiger dat te geloo ven Maar zei de Tournel, waarom zou zij dan wel hun partij trekken? Kan zij dit niet doen omdat zich bij de schurken haar broeder bevindt, of een echt genoot, of iemand anders, dien zij lief heeft? Hebt gij reden om dit te veronderstel len? Luister. Ik verkreeg ook inlichtingen om trent den broer van de beide meisjes. Hij trad in dienst van den heer, die zijn zuster tot zangeres liet opleiden. Deze nam hem mee op zijn reizen en die broer moet thans met zijn meester te Parijs verblijven. Het lijkt mij nu waarschijnlijk, dat die beiden deel hebben aan de misdaden der Broeders des echtg. Bouve Camiel. Desmadryl Camiel, 2 j. Stekelorum Achiel, 58 j., echtg. Seye Celestina. Delaplace Julie, 76 j., wed. Maerten Fideel en Socheel Pieters. Wyffels Gerard, 12 j. Masson Julien, 21 j., ongeh. Cappoen Pauline, 73 j„ echtg. Verbrigghe Flcrimond. Decroos Jules, 66 j., ongeh. Six Mathilde, 76 j., wed. Van Ruymbeke Fre- derik. Huyghe Daniël, 5 m. Lowagie Eugenie, 62 j., echtg. Louis Gombeir. Pa reyn Sidou, 5 m. Saesen Veronica, 3 m. Baelen Michel, 18 j. Merlevede Philo- mena, 68 j., wed. Versaevel Henri. De- weerdt Jozef, ld. Lanszweert Augusta, 52 j., echtg. Verstraete Nestor. Gombeir Pieter, 79 j., echtg. Debaene Elodie. Qwel- dry Elisa, 49 j., ongeh. Meersseman Pela- gie, 60 j., ongeh. Derycke Jules, 79 j., echtg. Gruwier Clemence. Druant Henri, 89 j., wed. Saesen Julia. Huwelijken. Huyghe Alfons met Col- paert Martha. Vanquaethem Maurice v. Ruysselede met Breemeersch Julia v. West- vletcren. Lams Achiel met Top Madeleine. Dumon Maurice v. Poperinghe met Kino Irma v. Westvleteren. Fieu Maurice v. Crornbeke met Gheldof Alice v. Westvleteren. Steen Marcel v. Reninghelst met Six Maria v. Westvleteren. Vandelanoitte Arthur met Lams Maria. Derutter Daniël v. Yper met Druant Magdalena v. Westvleteren. De wulf Emeric v. Westvleteren met Morrez Ga- brielle v. Watou. Morrez Abel v. Watou met Dewulf Magdalena v. Westvleteren. Lobelle Charles v. Oostvleteren met Labaere Maria v. Westvleteren. Malbrancke Nestor met Vanrenterghem Rachel. Battheu An dré v. Poperinghe met Capoen Rachel v. Westvleteren. Dewulf Gery v. Crombeke met Kinoo Emma v. Westvleteren. Win- teen Laurent v. Westerloo met Six Angèle v. Westvleteren. Top Jerome met Peper straete Palma. Houvenaghel Jozef met Debreus Gabrielle. Bouduelle Leopold v. Poperinghe met, Huyghe Juliana v. Westvle teren. Fieu Hector v. Crombeke met Van dewalle Emma. Six Lucien met Plaetevoet Maria. 15 Z Quinquagesima. HH. Faustin. en Jovita. 16 M II. Juliana, maagd en martelares. 17 D H. Silvinus, bisschop. 18 W Aschdag. H. Simeon, biss., m. H. Flavius. 19 D H. Bonifacius v. Bruss. H. Conradus, b. 20 V H. Eleutherius, biss. v. Doornik en rn. 21 Z Gel. Pepinus v. Landen. H. Ablebertus. LANGEMARCK, maand Januari 1931. Geboorten. Coryn Rachelle, d. v. Henri en Mestdag Maria. Huyghe Omer, z. v. Gustaaf en Vanslembrouck Margaretha. Soenen Gilbert, z. v. Camiel en Vanrobaeys Madeleine. Pouillie Gerard, z. v. Achille en Assez Juliana. Robaeys Camiile, z. v. Arthur en Swaenepoel Martha. Kimpe Marcel, z. v. Oscar en De Jonckheere Martha. Lampaert Gerard, z. v. Theophiel en De- byser Maria. Clarebout André, z. v. Hector en Vanrobaeys Julia. Bossaert Marga retha, d. v. Jules en Roussel Eugenie. Van- noote Oswald, z. v. Antoon en Desmet Maria. Claeys Gertrude, d. v. Maurits en Charle Martha. Daels Achille, z. v. Maurits en Bruneel Alida. Overlijdens. Crombez Ludovica, 37 j., huishoudster, echtg. v. Arthur Vierstraete. Schacht Rachel, 2 m., d. v. Maurice en Quar- tier Martha. Staelen Antoon, 2 m., z. v. Isidoor en Monsy Syivie. Dewulf André, 6 j., z. v. Emiel en Hoet Julia. Vermaut Julie, 63 j., landbouwster, echtg. v. Assez Alois. Verfaillie Maria, 35 j., echtg. v. Ma- richal Julesoverl. te Gent). Veryser Hen drik, 84 j., z. b., echtg. v. Vandevelde Virgmie. Claeys André, 1 j., z. v. Marcel en Verhoest Elza. Huwelijken. Landuyt Edmond, werkman en Pieters Martha, fabriekw. Vanacker Camiile, werkman en Defrancq Julia, huis werkster. Vanacker Cyrille, werkman en Descamps Maria, huiswerkster. ZÖNNEBEKE, maand Januari 1931. Geboorten. Petillion Jules en Flavie, z. en d. v. Henri en Vangheluwe Irma. Vyn- chier Marie, d. v. Alois en Glorieux Eulalia. Verstraete Coralie, d. v. Henri en Vande- lannoote Margarita. Boutte Simonne, d. v. Jules en Bostyn Anna. Graf Georgette, d. v. Oscar en Gryson Maria. Bouckaert Lucien, z. v. Achille en Herman Elodie. Vyncke Camiel, z. v. Omer en Vandenbrou cke Adrienne. Bentein Marcella en Mar cel, d. en z. v. Camiel en Vandecappelle Em ma. Boddin Georgine, d. v. Joseph en De- beuckelaere Irena, Overlijdens. Petillion Flavie. d. v. Henri ien Vangheluwe Irma. Defever Pharailde, j echtg. v. Muylle Cyriel. Herreman Edou- ard, wed. v. Santy Juliana. Devos René i z. v. Joannes en Deneire Maria. Noyez Desiré, echtg. v. Viaene Regina. Delbec- i que Urbanie, wed. v. Vanbiervliet Charles. Vandenweghe Maria, wed. v. Desyne Carolus. Casier Simonne, d. v. Servaes en Taillieu Eugenie. Duthoy Melanie, wed. v. Carreyn Petrus. Huwelijken. Mares Gerard met Mollez Martha. Nuitten August met Titeca El vira. Callcwaert Emile met Naert Maria. WESTROQSEBEKE, v. i Jan. t. 4 Febr. 1931. Geboorten. Anna-Maria Bostyn, d. v. Henri en Magdalena Dutoit. Roger Vin devogel, z. v. Roger en Elisa Verheyde. Jozef Lesage, z. v. Julien en Lima Vanden- driessche. André Vandenbulcke, z. v. Aloys en Emma Vanpeteghem. Sterfgevallen. Aloys Hessel, echtg. v. Maria Seynaeve. Henri Vanlerberghe, wed. v. Cheerisa Vandendriessche. Mathilde Tytgat, wed. v. Charles Vandewalles. Hen ri Cardoen, echtg. v. Maria-Louisa Vandevy- ver. Victor Olyn, echtg'. v. Steph. Cou- sens. PASSCHENDAELE, maaiul Januari 1931. Geboorten. Knockaert Firmin, z. v. Jan en Dewancker Irma. Pattyn Andrea, d. v. Leo en Dierick Martha. Decapmaker Mar tha, d .v. Arthur en Vercaigne Christina- Clara. Vermeulen Roger, z. v. Gerard en Viaene Julia. Bardyn Raymond, z. v. Ju les en Blondéel Augusta. Beheyt Zulma, d. v. Albe/ic en Staessen Helena. Van- elslander Joris, z. v. August en Defruyt Ra chel. Vangheluwe Remi, z. v. Gerard en Hacke Celesta. Versavel Jozef, z. v. Ga- briël en Baccarne Juliana. Lecleire Roger, z. v. Jozef en Missiaen Leontina. Overlijdens. Tyvaert Robert, 20- m. Dubuisser Rosalie, 86 j., wed. Bruneel Augus- tinus. Carpentier Felix, 81 j., echtg'. Cle mence Vandeputte. Vercruysse Leonia, 36 j., echtg. Verstraete Petrus. Huwelijken. Blanckaert Silveer van Woesten met Verbrugghe Helena, v. Pas- sehendaele. Sioen Camiel en Tyvaert Martha, b. v. Passchendaele. Deleu André, en Lefever Angèle, b. v. Passchendaele. KENINGHE, m. Dcc. 1930 en Jan. 1931. Geboorten. Doom Prosper, z. v. Gaspar en Agnes Feryn. Lams Augustus, z. v. Achille en Magdalena Top. Simoen Ag nes, d. v. Gaston en Clementia Debeir, Huyssenne Maria, d. v. Juliaan en Augusta Noppe. Wullepit Simonna, d. v. Leon en Bertha Delva. Sticker Roger, z. v. Julien en Margareta Buicke. Van Hulle Charles- Louis, z. v. Richard en Maria Goegebuer. Leuridan Hilda, d. v. Camiile en Maria Leu- ridan. Mahieu Leonard, d. v. Antonius en Gabriella Wauters. Overlijdens. Proot Leonie. 72 j., echtg. Henri Markey. Moerman Pelagie, 90 j., wed. Carolus Gekiere. Neudt Marie, 77 j., ongeh. Merlevede Placidus, 85 j., echtg. Pharailde Dewulf. Huwelijken. Delva Gaston, landb. en Vandecasteele Magdalena, landb., b. v. Re- ninghe. Deblieck Arthur, metser v. Coxy- de en Beun Rachelle, dienstmeid v. Renin- ghe. Vannoorenberghe Stephanus, landb. en Delva Irma, landb., b. v. Reninghe. ROUSBEUGGE, m. Dec. 1930 en Jan. 1931. Geboorten. Porreye Jacqueline. Cee- naeme Nelly. Prophete Lutgarde. Coe- voet Henri. Sterfgevallen. Candaele Marie, 83 j., wed. Laseure Henri. Vandendriessche An dré, 12 j. Mares Cyrille, 59 j., echtg. v. Lucie Vandenbroucke. Toussaint Arsenia, 77 j., wed. Basile Rousseeuw. Verbrigghe Jules, 72 j., echtg. Marie Vienne. Huwelijken. Corneillie Achille met Dela- note Maria, b. v. Rousbrugge. Dehoucke Marcel v. Beveren met Houveneghel Magda lena v. Rousbrugge. ALVERINuHEIW, maand Januari 1931. Geboorten. Rachel Veile, d. v. Marcel en Leonie Straetburgh. Georgette Coop- man, d. v. Georges en Godelieve Blaevoet. Roger Winne, z. v. Gustave en Bertha Cos- tenoble. Sterfgevailen. Evariste Dehaene, 81 j., rentenier, echtg. van Felicie Roose. Huwelijken. Marcel Alderweireldt, wer ker en Clara Geeraert, werkster, b. v. Alve- ringhem. LOO, maand Januari 1931. Geboorten. Yolanda Matthys, d. v. Jo seph en Verplancke Bertha. Marie-Louise Matthys, d. v. Gilbert en Vermote Bertha. Sterfgevallen. Vanryssel Maria-Ludovi- ca, 71 j., z. b., echtg. v. Aloisius Declerck. Moereman Amelie-Sophie, 80 j., z. b., wed. v. Bonte Eduard. Camillus Matthys, 61 j., rentenier, echtg. v. Celina Vandamme. Huwelijksaankondigingen. Van Eegroo Leo, landb. v. Loo met Venquaethem Maria, landb. v. Poelcapelle. Vermeersch Marcel, landb. v. Veurne met Godelieve Matthys, bijz. v. Loo. ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. mtmwm Verderfs. En veronderstel dat èn de broeder èn de weldoener van signora Chiarina tot het geheime genootschap behooren, is het dan niet goed te begrijpen, dat zij deze niet gaar ne ontdekt ziet? Inderdaad, gij kunt gelijk hebben zei de Tournel en lord Nibblington knikte toe stemmend. Ik bevroed zei de Linar verder, dat die weldoener het hoofd is van de bende Konden wij daaromtrent maar zekerheid krijgen Die zullen wij misschien spoediger heb ben dan gij durft hopen. Ik heb het detec tive-bureau opgedragen mij omtrent den wel doener alle mogelijke gegevens te verschaffen en zoo mogelijk van hem een portret te stu ren evenals van de zuster en den broer van signora Chiarina. We zullen dan kunnen zien of onze vermoedens juist zijn Inderdaad, dat is een goede gedachte sprak de lord, en hetgeen gij ontdekt hebt is werkelijk van veel belang. Maar nog is het geheim niet geheel opgelost. Nog kunnen wij slechts vermoeden, dat de twee meisjes zus ters zijn Neenhernam nu de Linar, ik heb daarvan zekerheid want gij weet nog niet alles, daar ik nog meer ontdekt heb Nog meer? vroeg de Tournel verwon derd. Nu, wij mogen zeggen, dat gij uw tijd wel hebt weten te besteden. Gij hebt heel wat belangrijker dingen ontdekt, .dan wij Het gelilk was mij dienstig, ziedaar alles. Ik heb nog' een briefje ontdekt Een briefje? Ja en wel van een vorm gelijk de Broe ders des Verderfs gewoon zijn te gebruiken. Het is een driehoekig stukje papier En wat bevatte het? Ziedaar sprak de Linar me een glim lach zijn portefeuille uit den zak halend, beoordeel zelf, wat het is Nieuwsgierig lazen de beide anderen het briefje of trachtten zij dit te lezen, maar het gelukte hen niet. De schrijver had een ge heimschrift gebruikt, dat de edellieden niet vermochten te ontcijferen. I En gij kunt het lezen? vroeg lord Nib blington. Jaantwoordde de Linar, ik heb het ontcijferd, maar slechts na zeer groote moeite Hoe is het mogelijk? I Ik zal het u zeggen. Beschouw het briefje nogmaals goed De beide edellieden deden dit, doch zij za gen niets dan eenige cijfers. Het briefje be vatte deze getallen: I 12.3 8.8.3 5.9.20.20.7.25.8.26 2.4 26.8.3.3.8.7 14.8.8.1.25 6.8 25.20.10.26.3.8.9 20.3.11.8 11.10.7- 25.8.26 18.8.26.2.20.26.24.8.3. Ik zie geen kans daaruit wijs te worden, of de schurken moeten het cijferschrift al heel gemakkelijk hebben ingericht Misschien heeft de Linar den sleutel er bij gevonden Noch het een, noch het ander is waar. De sleutel van dit schrift lieten de Broeders niet achter'en gemakkelijk is het cijferschrift ooi: niet Maar hoe hebt ge het dan ontdekt? vroeg Lord Nibblington. Oh, ik ben daarbij zeer logisch te werk gegaan. Ik herinnerde mij eens een verhan deling over geheimschrift gelezen te hebben en mijn geheugen deed goede diensten. Kijk eens aan. De gemakkelijkste manier van cijferschrift is wel deze dat men de letter a met het cijfer 1 aanduidt, vervolgens de b men 2, enz. Zulk schrift kan men evenwel geen geheimschrift noemen. Moeilijker wordt het als men voor de a een willekeurig getal neemt,, dat alleen de vertrouwenden kennen. Bijvoorbeeld a is 23, dan b 24, c 25, d 26, e 1, f 2. enz., enz. Weet men dan wat a is dan kan men spoedig een sleutel op het schrift vervaardigen Was dit bij dit geschrift ook het geval? Neen, de oplossing was dan nog gemak kelijk genoeg. Na veel probeeren moest men den sleutel op het schrift toch vinden. ('t Vervolgt). «!3awsKiiMaffiBnra!iBBasm!3EHHBna Leesboeken - Schilderwerken - Printboeken bij SANSEN-VANNESTE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5