ZONDAG 22 FEBRUARI 1931. WEEKBLAD s 95 CENTIEMEN 28 JAAR. N' 8. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Telefoon Nr t. Uitgever t SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.579. HERDERLIJKE BRIEF CHRISTELIJK HUWELIJK HET UUR DER VERANTWOORDELIJKHEDEN IHSBSIflaBBflBBaBnBflHBBBBnBHflEaUi OUDERDOMSPENSIOENEN DE VREDESBOODSCHAP VAN DEN PAUS TOT HEEL HET MENSCHDOM SrStS'SXiPS RS&Sf&l"» iMnBHRBBflBflBBBBBflflBRBBBBBBBBBft POLITIEK OVERZICHT met onze nieuwe toestellen. HEURSEL BOTERSTRAAT, YPER. Koopt geen Qntroomer vooraleer gij den DOOVEN HOOREN met verlaagden mejkbak draaiende op eene spil gangs - hebt zien J BI werken 5 Ontroomers MELOTTE, NL V S Remicour* GROOTE KEUS Alionnementsprljs per Jaar: (per post) In 1 LandI 8 fr Its Stad17 fr Frankrijk35 fr Andere landen40 fr TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek: minimumprijs per tairsschlng: 4 Ir. mwssmm Postabonnenten In Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureei dat hun bedient, en niet aan ons. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen »ij« vooraf te betalen en moeten tegen dm Donderdag noest ingezonden wordm Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. ~TARIEF Notarieels Verkoopingens 90 cent. per gewone regvS. Annoncen: rijzen op aanvrwM». van Z. E. den Kard. Aartsb. van Meche'en en va» HH. HH. de Bisschoppen van Belgie over het naar aanleiding van öe-m Wereldbrief «Casti connubii» van Z. H. Paus Pius Xï !!v' Doorluchtig Episcopaat van Belgie richt aan de geestelijkheid en aan de geloo vigen. te gelijker tijd met de schikkinge voor tien Vasten, een Herderlijken Brief, waar van wij lieden het eerste deel afkondi gen. is een uiterst belangrijk dokumerit, waar var. wij de lezing ten zeerste aanbe velen. Zeer Beminde Broeders, l)e jongste Wereldbrief «Casti connubii» van Zijn Heiligheid Paus Pius XI over het christelijk huwelijk is een monumentaal leer stuk en een daad van apostolische kloek- moedigdieid. Hij is een der schitterendste uitingen van het opperste leergezag der Kerk. Het aller gewichtigst onderwerp dat hij behandelt, de breedvoerigheid, de klaarheid en de nauw keurigheid waarmee hij het ontwikkelt, het actueel karakter der vraagstukken die hij oplost, de diepe weerslag dien hij ongetwij feld zal hebben op de katholieke gemoederen, de heilzame bedenkingen die hij in al de rechtschapen zielen zal opwekken, dit alles verheft dezen Wereldbrief ver hoven de ge wone dokumenton der Kerkelijke Overheid, die niettemin onze eerbiedige gehoorzaam heid verdienen. Om al deze redenen nog dringt hij zich gansch bijzonderlijk op aan uw overweging en vooral aan uw zedelijk handelen. De Paus treedt er in op als opperste Lee- raar cn Herder; in naam van Jezus-Christus wiens Stedehouder hij is op aarde, spreekt hij tot de bisschoppen en tot de geloovigen der algemeene Kerk, ja zelfs tot het alge- heele menschdom. En hij doet het met die vastberadenheid en dat gezag, die hij put uit het goddelijk voorrecht dat hem maakt tot den bewaker, den behoeder, den verde diger van het geloof en van de zeden. Hij is immers Petrus, de steenrotstot hem heeft Christus gezegdGij zijt Petrus, en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen, en de poorten der hel zullen haar niet overwel digen Hij is niet enkel de hoeksteen van hei maatschappelijk gebouw der Kerk, het middenpunt barer bestuurséénheidhij is ook de onwrikbare rots waarop de onge schondenheid der christelijke leering steunt. Indien «de Kerk van den levenden God de zuil en de grondslag' is der waarheid dan is het ten slotte aan den invloed van het Pausdom dat zij het te danken heeft. In de sombere uren der geschiedenis, wanneer zelfs de andere Herders zouden aan het wankelen gaan. is de Paus daar om hen te steunen en ie leiden met zijn onbuigbare kracht. Heeft de Heer, zinspelend op de toekomstige moei lijkheden. niet tot Petrus gezegd Simon, Simon, ziede Satan heeft véisregen u te mogen ziften als de tarwe. Maar ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet bezwijke. En gij, als gij zult weergekomen zijn, versterk dan uw broeders? Deze goddelijke beloften, in den persoon van Petrus en diens opvolgers aan de Kerk gedaan, komen ons als natuurlijk vóór clen geest bij het lezen der heerlijke bladzijden aan den Wereldbrief Casti connubiiOm tot de moderne wereld over het huwelijk te spreken lijk hij het doelom de strenge voorschriften der Katholieke zedenleer te genover de verlokkelijke leerstelsels der twintigste eeuw te stellenom het aan te durven de verlagende ondeugden eener ver gulde beschaving te brandmerken, zelfs wan neer zij voorkomen onder de vermomming van wetenschap en vooruitgang, moet de Paus zich ervan diep bewust zijn een godde lijke zending te vervullen die het hem tot plicht maakt de grondregels van liet chris telijk leven te behoeden en te beschermen. Alleen de katholieke Kerk mag en kan er op roemen, dank zij vooral de kloekmoedige waakzaamheid van het Pausdom, de wetten die het huwelijk beheerschen, spijts het ge weld der driften, spijts de bedreigingen der vorsten, spijts soms dc afscheuring van gan- sche volkeren, steeds in heel haar strengheid ongedeerd en onvervalscht- te hebben ge handhaafd. Hetzelfde geldt helaas! niet buiten de ka tholieke Kerk, zelfs niet bij hen die den christen naam behielden. Nergens meer wordt het woord van ChristusWat God samengevoegd heeft, dat scheide een mensch niet» in al zijn strengheid opgevat: overal is de openlijke of bedekte aanvaarding der echtscheiding een verloochening der onver breekbaarheid door God zelf met het huwe lijksverdrag verbonden. De hoofden der af- gescheide kerken doen immer meer toege vingen. Zoo hebben de bisschoppen aange sloten bij de Anglikaansche Kerk, in de plechtige vergadering te houden in het Pa leis van Lambeth, te Londen, in de maand Augustus 1930, gemeend geen verderen weerstand te kunnen bieden aan dc mo derne eischen omtrent een essentieel punt der huwelijksmoraal. Vergelijkt de Besluiten die zij genomen hebben met dén Wereld brief van Paus Pius XI, en de klare vol ledige en afdoende verklaringen die het pau selijk document kenmerken zullen u nog dieper treffen. Het mag dus gezegd worden dat het woord van Pius XI een hooge apologetische draag kracht heeft. Wezen wij fier en gelukkig, Zeer beminde Broeders, tot de Katholieke Kerk te behooren. Vertrouwen wij op den Stuurman die niet aarzelt zijn schip tegen wind en tij in te stuwen omdat hij weet dat het de voorwaarde js om niet te vergaan. Dien indruk van veiligheid, dat gevoelen van rechtmatige fierheid willen wij u mededeélen bij "gelegenheid van, en dank aan het belang rijk leerstuk met wiens inhoud wij tl verder willen bekend maken. In vele middens, i:;.:nclijk in de Vereenigde Staten en in Engeland, heeft dc Wereld brief Casti connubiigrooten ophef ge maakt. En nochtans onderwijst de Paus niets nieuws, zijn leer is negentien eeuwen oud het is dezelfde die de Katholieke Kerk steeds haar geloovigen ingeprent heeft en spijts alle aanvallen heeft gehandhaafd. In dien die leering verwonderend aandoet, in dien zij de openbare meening in opschudding brengt, dan is het omdat zij niet strookt met hecrschende gedachten en storing brengt in gewoonten die dreigen algemeen te worden. Deze leering, Zeer beminde Broeders, is u haar bestaan zelf bedreigen, en de gewetens Ha! hadden de nationalisten naar den moog verwijderd zijn, weet dan dat wij ook voortdurend aan hun plichten herinneren kiesstrijd kunnen gaan, te midden van ver-voor u bidden, dat wij ook voor u het jin ze te bevrijden van het aanstekelijke kvVaad. l)c Wereldbrief van Zijne Heiligheid den Paus komt u plechtig herinneren aan de verplichting de christelijke levensopvatting te volgen cn de heidensche en materialisti sche te verwerpen. Vurig wenschen wij dat hij een diepen weerklank vinde' in de zielen onzer diocesanen. Moge hij worden tot het vertrekpunt van een nieuwen kruistocht, waaraan alle weldenkende lieden en vooral diegene die zich toewijden aan Katholieke Actie zullen aansluiten, voor het heil der samenleving door de bescherming der hei ligheid van het huwelijk. Het ligt niet in onze bedoeling, Zeer be minde .Broeders, de leering van liet Pauselijk document volledig uiteen te zetten, wij vra gen u dit te lezen en te overwegen naar den oorspronkelijken tekst; maar wij meenen dat het nuttig zal zijn, rekening houdend met de omstreden vraagpunten hier in Belgie, een en ander belangrijk punt bijzonder in 't licht te stellen. ('t Vervolgt.) Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPEU. In de maand November 1930, kondigde de frentgekozene, heer Van Dieren, in den Senaat aan dat des anderdaags de Vlaamsch- nationalistische partij samenkwam om de laatste hand te leggen aan het aanstellen van het Belgisch federatief statuut. En, voegde heer Van Dieren er hooghartig aan toe: binnen de 14 dagen wordt het langverwachte, het langbeloofde, het alles reddende «statuut» op het bureel van de Kamer neergelegd. Sindsdien, geen stauut en... heer Van Die ren schijnt zijn tong verloren te hebben in den Senaat. a Langs alle zijden wordt gevraagd in de pers: Waar blijft het Statuut? Vruchteloos. Niest te doen. Plotselings een sensationeel nieuws: de Brusselsche correspondent van De Maasbo de verzekerde uit goede bron te weten dat de nationalisten hun wetsvoorstel zouden neerleggen op 7 Februari, honderdsten ver jaardag van de stemming der Belgische Grondwet. Dan maar gewacht tot 7 Februari. Die datum Is voorbij, maar... er is geen wetsvoorstel betreffende federalisme neerge legd. Het frontersblad zat met die aankondi ging en de belofte van den heer Van Dieren leelijk in nesten, en had reeds vóór den pro- fetischen datum van 7 Februari en wel op 1 Februari een emmer koud water ge worpen óver die al te hóóg gespahnen ver wachtingen. De Vlaamschs-nationaliteitsgedachte heeft tijd noodig om te groeien, om te rij- pen schreef het frontersblad. Slechts als zij in breedere lagen ingang heeft ge- vonden en de belangstelling der tegenstan- ders begint te wekken die zich genoodzaakt zien er rekening mede te houden, slechts dan moet zij concreet in een duidelijk om- schreven voorstel worden uitgewerkt. En verderDe Vlaamsche nationlisten hebben het recht het hun geschikte oogen- blik te kiezen om hun ontwerp neer te leggen. Dat de tegenstanders een beetje geduld moeten oefenen kan geen kwaad. Goed gelezen? Hebt gij 't vast? De nationalisten hebben het recht hun OQgenblik te kiezen om een ontwerp neer te leggen en dat oogenblik zal maar komen als de nationalistische gedachte in breede lagen ingang zal gevonden hebben. Is dat nu de menschen met een kluitje in het riet sturen, ja dan neen? Die taal is er eene- van verkropte machte loosheid. En zoo is wel feitelijk de toestand, dat weet nu toch elkeen in Vlaanderen. Vooreerst, de nationalisten zijn op hun statuut verdeeld, scherp, diep, afgrondelijk diep, verdeeld. De strijd is in den schoot van hun partij aangebonden tusschen de leiders welke aan realiteitspolitiek willen doen, en dus het on bereikbare van zekere doelstellingen inzien, en de extremistische, ja, revolutionnaire ele menten, wier geest en overtuiging gevormd zijn onder den indruk van de ophitsingen en redevoeringen dierzelfde leiders, en die thans naar het uiterste toe willen zelfs... naar den afgrond voor Vlaanderen. Tweedens, nu de leiders der frontpartij vlak voor de realiteit staan, en gedwongen zijn, onder de voortstuwende kracht der ge beurtenissen, hun afbrekersformulen in eenen wettekst om te zetten, nu staan zij voor onoverkomelijke moeilijkheden. Gaan zij naar de maximum-federatieve formuul, dan is het heel zeker, in korte jaren, Vlaanderen's -economische en finantieele dood. Vergenoegen zij zich bij de minimum-for- muul, dan begint het te gelijken aan een neo-belgicisme, dat hun spottend door de extremistische elementen hunner partij naar het hoofd wordt geworpen. Dan wordt het piet andere woorden, de... vervlaamsching van Vlaanderen, doel en programma der Vlaamsche beweging sedert een halve eeuw. Het niet neerleggen van het zoo bombas tisch aangekondigde wetsvoorstel is eenvou dig vanwege de nationalisten een bewijs van onmacht. Het uur der verantwoordelijkheden is ge slagen en het zal als onvoldoende worden geacht neg verder te teren op demagogische propagandamiddelen en afbrekende critielc. Voor enkele maanden, tijdens de politieke het ia- zegde warring en misnoegdheid, en zonder dat hun «federatief statuut» ware neergelegd! Wat een redding! Dat is zóó niet gebeurd. Nu moeten zij kiezen: Ofwel toch hun voorstel neerleggen, en eindelijk aan ons volk zeggen waar zij met Belgie en Vlaanderen naar toe willen; Ofwel openlijk hun onmacht bekennen. Vlaanderen ziet scherp toe op de keuze welke zij doen zullen. G. v. A. DE BELANGRIJKE VERKLARING VAN MINISTER ÏIEYMAN Ziehier omstandig de verklaring door M. Heyman, minist: an Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, ter Kamer gedaan: Verschillende leden hebben mij gevraagd hoe de herziening zal gebeuren van de bun dels der ouderdomspensioenen. Tijdens het jaar 1931 zal de dienst der pen sioenen al de dossiers herzien om de bepalin gen van de nieuwe wet toe te passen. In be ginsel zal het pensioen 2.100 frank bedragen in plaats van 1,400 frank voor de ongehuwde ouden van dagen en 3,200 frank voor de ge huwde ouden van dagen. Men zal niet alleen de dossiers der huidige gepensionneerden her zien, maar insgelijks het dossier der 100.000 ouden van dagen aan wie het pensioen ge weigerd werd krachtens de vroegere wetten. Op die manier moeten dé belanghebbenden geen voetstappen doen en wordt de proce- duur vereenvoudigd. De bejaarde, wiens echtgenoot in 1931 den pensioensouderdom bereikt zal ook geen aan vraag moeten doen. Het pensioen zal van ambtswege verhoogd worden. De herziening zal dus geschieden op grond van de inkom sten, vermeld in het dossier. De toestand van den belanghebbende kan gewijzigd zijn. De oudjes, die in dit geval verkeeren, moeten geenerlei aanvraag doen. De huidige wet is ruimer dan de oude. De loonen, b. v. werden totaal vrijgesteld. Ont vangt de gepensionneerde het maximum niet, dan mag hij de herziening vragen, zoodra de beslissing hem werd medegedeeld. Intusschen zal het toegestane pensioen hem uitbetaald worden met terugwerkende kracht op 1 Ja nuari 1931. De belanghebbende zal dus geen schade lijden. Het werk werd den 15 Januari begonnen. Bij het pèrsöneel der openbare diensten werden een veertigtal tijdelijke agenten gevoegd. In den loop van het werk zullen wij zien of wij die ploeg niet moeten versterken. Wanneer zal het werk geëindigd zijn? Dat is moeilijk te zeggen. Het werk zal verricht worden in de alphabetische orde der provinciën, en in de provinciën in de alphabetische orde der gemeenten.' Geene "~i~' wijking zal aangenomen worden. Vermits de Staat den last der gemeenten en provinciën voor de pensioenen zal over nemen, zal ik de tusschenkomst der plaatse lijke beheeren, voor de samenstelling van de dossiers afschaffen. Deze zullen rechtstreeks door de kontroleurs der belastingen aan het hoofdbestuur overgemaakt worden. Dit zal 'talrijke terugzendingen vermijden. IBBBBBIEBBiaHBSBBBBBBBBBBBflBBElBS DE RADIO IN DIENST DER H. KERK H. Sacrificie opdragen, opdat gij het Licht mocht ontvangen, dat u met ons zal ver eenigen, opdat er maar eene kudde en een herder meer weze. Ik wend mij tot hen die bevelen en het gezag voeren. Verricht uwe taak in rechtvaardigheid en liefde voor het alge meen welzijn en geenszins tot ondergang. Herinnert u dat alle gezag van God komt en dat gij aan Hem rekenschap verschul digd zijt. Ik wend mij tot het volk en wijs op den plicht der gehoorzaamheid aan uwe 'oversten zooals aan God, want alle wettig Bezag komt van God. 7 Ik wend mij tot de rijken, die zich moe ten beschouwen als de aangestelden der Goddelijke Voorzienigheid, als de uitdeelsrs der rijkdommen en goederen, welke zij van Jesus hebben bekomen. Jesus heeft aan de rijken de bezorgdheid om de armen aanbe volen, en aan de rijken herinner ik het woord Gods: Wee de rijken. Ik wend mij tot de armen, en in hen groeten wij den Heer, die aan hen zijne geestelijke rijkdommen heeft geschonken. Dat zij nooit vervallen in onrechtvaardigheid. Tot de arbeiders en de patroonsaan allen vagen wij dat zij allen vijandigen na ijver zouden vermijden, dat zij in verstand houding' hun arbeid in samenwerking zou den verrichten. Dat de eene vragen wat rechtvaardig is, en dat de anderen niet wei geren wat rechtvaardig is; dat zij, in rust en orde, hunne persoonlijke belangen en het algemeen welzijn behartigen. Ten slotte wenden wij ons tot de be drukten, ofschoon zij in ons hart niet de laatste plaats bekleeden, maar de eerste. Tot de zieken, de bedrukten, tot allen die hun wee en lijden verduren, zeggen wij dat wij voor hen bidden en dat wij hen aanbe velen aan de liefdadigheid van elkeen. En wij herinneren hen de woorden van den Heer: «Komt tot mij, gij allen die belast en beladen zijt, en ik zal u verkwikken Nu blijft er ons niet meer over dan het H. Kruisteeken te maken en onzen Aposto- litschen zegen te schenken aan de stad en aan de wereld, Urbi en Orbi ïtiet vreemd; reeds dikwijls hebt gij de uit eenzetting ervan gehoordreeds meermaals beroering door de wetsontwerpen op 1" hebben uw Bisschappen uw aandacht gevés- |,,er en middelbaar onderwijs verwekt, cihe van Mechelen, in 1920, heeft plechtig grondbeginselen en de onderrichtingen j uitgevaardigd die aan de priesters hun ge- i dragslijn op den kansel en inden biechtstoel! aanwijzen. Maar wijl de leerstelsels en de] praktijken die het huwelijk vernielen door al de middelen waarover de moderne re cl aam 'vergadering in Limburg: «Men verwijt ons aan demagogie te doen. i Welnu ja, wij doen aan demagogie, want - nu of nooit moeten wij de kamerontbinding - hebben, anders is het voor ons te laat. De Radioheeft alle afstanden afge schaft. Redevoeringen worden gehoord van de eene kant der wereld tot de andere kant en eene wereldgebeurtenis voor onze katho lieken en zelfs voor niet katholieken was de aanspraak per radiovan den Stedehouder van Christus tot heel de be schaafde wereld op Donderdag 12 Februari 1931 om 4 uur namiddag. In zijn toespraak prees de H. Vader aller eerst de uitvinding van senator Marconi, die het mogelijk maakt, dat de Opperpries ter, di-e aller gemeenschappelijke Vader is, tot Zijne kinderen, die over de geheele we reld verspreid zijn, kan spreken, om, volgens het bevel van Christus, de woorden van het Evangelie over de geheele wereld te ver breiden. Ook de Vaticaansehe radio-inrichting moét daarom -een middel zijn, dat ondergeschikt is aan dit ééne doel: dat God in alles verheer lijkt worde. We zijn gelukkig hierbij nu de wereldtoe spraak van Z. H. de Paus in haar geheel te kunnen mededeelen: Ik wend mij vooreerst tot mijne mede werkers, tot al de leden der kerkelijke hiërarchie, tot al onze helpers in de hooge zending welke ons is toevertrouwd, en ik zeg hun dat zij altijd in de rechte baan zouden volharden. Weidt mijne lamme ren heeft de Heer gezegd. Weidt de lam meren der kudde van God en weest in alles een toonbeeld en een voorbeeld, opdat gij de Kroon zoudt ontvangen welke de God van Vrede, de Groote Herder, belooft aan hen die het Goede doen, die zijn Heiligen Wil volbrengen. Ik wend mij tot de kloosterlingen, die door hunne roeping medewerkers zijn van ons apostolaat. Bewaart steeds deze roeping als een kostbaren schat tot uw eigen heil en tot uitboeting van den smaad welke door d wereld den Heer wordt aangedaan. Ik wend mij tot de missionarissen, tot onze zoo duurbare Zonen in Christus, die hun leven veil hebben voor de verspreiding van het Geloof en voor de uitbreiding var het Rijk Gods. Zooals de eerste apostelen, te midden van ontberingen, offers en ge varen voor uw leven, ievert gij voor dc glorie van Christus, levert gij den goeden strijd voor het Geloof, wint gij zielen en werpt gij het zaad der christenen uit. Gij zijt de athleten van Christus! Met u groeten wij ook de inlandsche priesters, welke gij gevormd hebt, en welke thans uwe mede werkers ziin. Ik wend mij tot de geloovigen van onze stad en van gansch de wereld, en vooral tot u, die, zooals de eerste geloovigen, als lee- ken medewerkt in ons apostolaat. Gij zijt Die spreker had aldus, in enkele volzinnen,het Volk van God. Tracht dit te blijven in Z. H. de Paus hield Zijne toespraak in het Latijn. Zoodra de H. Vader het radio station verlaten had, herhaalden verschei dene omroepen de woorden van Z. H. in de voornaamste talen voor de microfoon. ONNOOD1G EN NADEELIG. In een prachtig artikel bewijst M. Ed- .mjvl Rubbens dat bet. voor de Vlamingen onnoodig en nadeelig zou zijn tot de politieke scheiding van Belgie over te gaan, om vol doening te geven aan onze Vlaamsche taal- eisclien. Als wij zien van waar we komen en uit welke diepte en uit welke duisternis, hoe ver wij op eigen krachten geraakt zijn en hoe dicht wij staan bij de volledige over winning, dan moeten wij erkennen dat nu allerminst de politieke scheiding nog noo dig is. De grootste moeilijkheden zijn achter den rug. 't Is nu het oogenblik niet meer om een wanhoopspolitiek te voeren. Verliest de gedachte van zelfbestuur veld, blijkt de werking voor politieke scheiding onnoodig en nadeelig, dan blijft nog de be stuurlijke scheiding. Niemand zal ontkennen dat wij met reuzenstappen gaan naar de bestuurlijke scheiding. Die beweging mag door de Katholieken gesteund worden en dat is mogelijks wel den weg waarop alle goedmeenende katholieke Vlamingen elkander zullen ontmoeten en de handen zullen ineen leggen om met vereende krachten den Vlaamscben wagen op de hoogte te brengen. Laat het ons hopen in het voordeel van Katholiek Vlaanderen. AAN DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Een nieuw ophefmakend geval heeft zich aan de Vlaamsche Hoogeschool van Geut voorgedaan. Een vlaamschvijandige leeraar, Felix Daels, wordt ervan beschuldigd scheikundige in strumenten, ter waarde van 339 duizend frank, van het laboratorium van scheikunde van de Hoogeschool naar de Ecole des Hautes Etudes te hebben verhuisd De bestuurraad der Hoogeschool heeft over het geval een onderzoek ingesteld en de besluiten zijn aan het Ministerie over gemaakt. Voorloopig zal Leeraar Felix Daels zijne lessen niet geven. De zaak is tot nu toi niet in de handen van het gerecht. Men wacht het besluit van het Ministerie af. Het is nuttig er op tc wijzen dat M. Felix Daels geen familielid is van den bekenden Vlaamscben geleerden Dr Frans Daels. Hij is er een verwoede tegenstander van en was immer ecu haantje vooruit in alle ami- vlaamsche werking, die zich vroeger aan de Gentsche Hoogeschool voorgedaan heeft DE HELDEN VAN DEM BOMAANSLAG. Donderdagavond rond 8 uur, kort na het spelen der Internationale door den socia listischen uitzendingspost, ontplofte eene bom vóór het Radio-Institut tc Brussel. D ruiten werden verbrijzeld en één persoon werd gekwetst. Het duurde niet lang of de daders van dezen bomaanslag waren gekend. Het zijn :1e groote Mijnlieeren Jules Van de Putte Voorzitter der «Legion Nationale» en Jac ques' Parent, bestuurder en broeder van den schatbewaarder dezer verceniging. Hierdoor komen niet alleen deze personen maar ook geheel de Legion Nationale in het gedrang. Dit zijn eigenlijk de rumoerntakers te Brussel. Er zijn er maar een handvol, maar 25 dol lemannen met geweren, revolvers en Wat springtuigen en die daarenboven geid in overvloed hebben, zijn echter voldoende om voortdurend een stad in onrust te houden De Legionmannen zijn geweldig gekant tegen de Socialisten en niet min tegen de Vlamingen. Behalve allerlei oorlogsmateriaa heeft men in het lokaal der Legionde bewijzen gevonden dat de meeste ant: vlaamsche incidenten door hen uitgelokt werden. De vliegers van Diksmude waren ook li van de Legion NationaleTlfens zoe'1 liet gerecht het verband op dat bestaat tus schen de Legion en zekere afdeeling van dc «Union des Fraternelles Niettegenstaande de Legionmannen boffen met hunne machtige beschermers, valt het te verhopen dat zij ditmaal hunne verdiende I straf niet zullen ontgaan. Als liet nood doet MOEILIJKHEDEN IN SPANJE. 't Gaat er niet goed in Spanje. Het Ka binet Berenguer is afgetreden omdat de linksche oppositie het bijeenroepen van een nationale vergadering had geëischt, die een ieuwe grondwet zou geven. De verkiezingen, die op 15 Maart moesten plaats hebben, zijn uitgesteld. Het Kabinet Berenguer is ruim een jaar aan de regeering geweest. Het nam na Prima de Rivera's val op 29 Januari 1930 de teugels van het bewind in handen. De laatste dagen werd de toestand hache lijk voor dc koninklijke familie. Toch is het Admiraal Aznar gehikt een monachirstisch kabinet samen te stellen. Intusschen is de Koningin uit Engeland teruggekeerd en denkelijk heeft ze daar zij is van prinselijke engelschen bloede raar gekregen nieuwe toegevingen te doen om den koningzetel te redden. DE ONDERVRAGING OVER DIKSMUIDE. Deze week kwam de ondervraging ter Kamer aan de beurt, over de feiten die zich voorgedaan hebben te Diksmuide en bij zonderlijk over het optreden der gendarmen tegenover de massa Vlamingen. Men den te e nu niet, uit gemakzucht, dat dit eene zaak is die alleen dc Vlaamsche Nationalisten aangaat. Verre van daar. Het is eene zaak die alle Vlamingen en in de eerste plaats de Katholieke Vlamingen aan gaat want die vormen te Diksmuide elk jaar het gros van het aanwezige kontigent. Te Diksmude is Vlaanderen, rond zijn Yzer- kruis, één. Is het genoeg geweten dat de jongen Frans Schelckens, die beschuldigd en zonder voorwaarcA lijk/heid en zonder uitstel van straf tot drie maanden gevangenis en 182 fr. boete veroordeeld werd, als zijnde degene die de vlag afgerukt en verscheurd heeft, dat die jongen de Voorzitter is der Kajo.t- ters, der Kristene Arbeidersjeugd te Blaas- velt? Is het genoeg geweten dat al de Ka- jotters van Blaasvelt, die met hem de reis medegemaakt hebben, het eens zijn om te zeggen dat Schelckens de dader niet is. De ondervraging over de furie van Dik smude werd aangevraagd door M. De Ben- ckelaere. Vlaamsche Nationalist, maar de Katholieke Vlamingen zullen erbij zijn. Volksvertegenwoordiger Van den Eynde is ook ingeschreven. Hopen wij dat de verklaring der Regee ring vernietigend zal zijn vooy dezen die de furie van Diksmude veroorzaakt pit ook voor dezen die ze uitgevoerd hebben. De interpellatie moet nog verder plaats hebben. GENERAAL BERNHEIM OVERLEDEN. Generaal Bernheim, die tijdens den oorlog over de 1" Legerafdceling het bevel voerde is Vrijdagmorgen te Parijs overleden. Hij maakte de tragische episode mede van Lizerne in 1915 cn te Langemarck in 1917- 1918. Bij 't groote offensief voerde hij ook toepen aan ter verovering van 't bosch van Houthulst, De. IijkpJcchtigbecJcJi hadden, te Parijs plaats. Generaal Bernheim werd... verbrand en de assche werd naar 't kerkhof van Evere overgebracht. DERTIEN JAAR GELEDEN. Op 10 Februari laatst was het dertien jaar geleden dat de eerste grafschennis plaats had te Oeren36 Heldenhuldezerkjes werden geschonden en besmeurd en de glorieuze let ters A. V. V. V. V. K werden gemeen dichtgecimenteerd. Voor dit heiligschendend feit werd nooit een dader noch ontdekt, noch gestraft. De militaire veiligheid had ander werk. Den nacht daarop had het Vlaamsche eerherstel plaats, dat bijna bloedige gevol gen kreeg voor de Vlamingen op de Yzer- vlakte. Vlamingen, vergeet die feiten niet. Zij vormen een treurige bladzijde uit uwe ge schiedenis. Dertien jaar daarna bestaat die kwade geest tegenover onze Vlaamsche doodei nog. Het is dezelfde geest die opgetreden is tegen Vlaanderens Doodenkruis te Diksmu de, in den persoon der hatelijke vliegers. Er moet een. einde komen aan dien geest van verderf en vernieling. VOORUITGANG! Uit de cijfers die onlangs medegedeeld werden blijkt hoezeer de Christenc Vakbe weging in de laatste maanden vooruitgc gaan is. Deze zijn nog veel hooger dan de meest optimistische verwachtingen. In ronde cijfers heeft het Christen Vak verbond 30 duizend nieuwe leden gewonnen. Het ledenaantal stijgt van 180 duizend tot 215 duizend. Voor West-Vlaanderen is de ledenaan winst van 7.010. Ook de Waalsche provincies, die den naam hebben socialistisch te zijn, gaven een ledenwinst van 2.434. Het Christen Syndicaat S. P. T. T. L. Z. won ongeveer 600 nieuwe leden en het Na tionaal Syndicaat van Bedienden ging ook goed vooruit. De propagandisten hebben in de laatste maanden hard gewerkt. De uitslagen di verkregen werden vergoeden echter ruim schoots de moeite die zij gedaan hebben. Het is een prikkel om op den ingeslagen weg voort te gaan. den immers dat liet nu juist niet op één jaar kwam. Konden wij als. Katholieken dat bewerken, dan zouden we zéker handelen naar liet hart an den Paus, dan zouden we helpen ver wezenlijken zijn grootsch verlangenWe- eldvrede. En dan zouden we meteen zeker zijn dat wij niet verantwoordelijk te stellen zijn voor de mislukking der iternationale ontwapeniugs-conJerentie. VLAAMSCHE KUNSTFILMEN. Onder de kunstleiding van Jac. Ballings, een onzer meest gevierde tooneelschrijvers, wordt over enkele weken met het afwerken •an Vlaamsche filmen begonnen. Als we zeggen filmen bedoelen we hier klankfilmen Komen alzoo aan de beurt't Lieve /"rouwken en de Herdersknaap» en «Het Kruis op de Heide twee werken van bo venvermelden schrijver en die in 't Vlaam sche land reeds honderden opvoeringen be leefden. De groep die zich met de verwezenlijking an deze filmen bezighoudt, beschikt over een ultra moderne inrichting, zoowel wat studio als toestellen betreft. IBBHQHBKfiflBflBBBEHiaSHBaBBBHBHflB WAAROM GEEN JAAR GEWACHT? Op dc laatste zitting van den Volkenbond, na al 't gekibbel over veiligheid cn ontwa pening, na al den strijd tusschen de Fran- sehe veiligheids-theorie, kwam men tot hei besluit dat in 1932, begin Februari, de 'out wapenings-commissie bijeen zal komen. De Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken, Henderson, gaf klaar te kennen dat alléén ontwapening een waarborg is voor vrede. De Fransche Minister van Buitenlandsc'h Zaken, de welbekende heer Briand, vroeg dat geen enkel land in den loop van dit jaar maatregelen treffen zou die de ont wapenings-conferentie konden doen misluk ken. En dezelfde, week worden in Belgie kre dieten gevraagd om versterkingen op tc richten Is dat niet teencmaal tot gruis afbreken wat Frankrijk zelf opbouwen wil? Noch als Katholieken, noch eenvoudig als menschen kunnen we begrijpen waarom zoo haastig, reeds in 1931, door ons land die mi litafire uitgaven moeten gedaan worden, De vraag blijft: Waarom wordt niet ge luisterd naar den heer Briand die dees jaar nog, en we zijn pas Februari te Ge nève met nadruk vraagt dat geen land iets doen zou dat de ontwapenings-gedachte en de ontwapenings-conferentie schaden kon? Waarom wordt geen jaar gewacht? Lukt de ontwapenings-conferentie, wov den daar geen besluiten genomen die doen afbreken wat we met onze schamele finan cies hebben opgebouwd? Wordt daar te Genève toekomend jaa niet op gewezen, dat bet kleine Belgie i BI gansch de nationalistische ziel blootgelegd, ieverige werkzaamheid, in nederigheid, in beschikt, overvloedig en heiaas! niet zon- der bijval - in ons land verspreid worden,] Maar de ontbinding is, Gode dank niet deugdzaamheid. 1 dan'zullcn 'dc Socialisten en ook wel de Vla-11931 't slecht voorbeeld gaf en de ontwapr- mocten wij onverpoosd de geesten voorlich- gekomen. De katholieken hebben intijds Ik wend mij tot de heidenen en tot de mj„gen daar een handje aan toehelpen, j nings-conferentie deed mislukken? Waarom! ten omtrent de dwalingen die de familie in,klaar gezien. ongeloovigen hoeverre gij ook van ons Ware wel besteed. miet heel dat voorstel verdagen? We hoor- I HET PROCES DER RUSTVERSTORENDE VLIEGENIERS. Dinsdag kwam vóór de correctionneele rechtbank van Veurne, de zaak der rustver- storende vliegeniers De Neef, Labricque en Lagrange. Onze Lezers zullen zich herinneren dat het Komiteit der Bedevaarten naar den Yzer, zich aangesteld had als burgerlijke partij. Tijdens de eerste zitting, twee weken ge leden, betwistte de verdediging aan het Ko miteit der Yzerbedevaarten het recht een burgerlijke partij aan te stellen. Over de ontvankelijkheid tot het aanstellen eener burgerlijke partij moest gisteren uitspraak gedaan wórden. Het openbaar ministerie, M. Teugels, leg de zijn besluitselen neer. Deze besluitselen houden vóór, dat het aanstellen eener bur gerlijke partij eerst dan toegelaten is, wan neer er schade berokkend is, voortkomende van een rechtstreeks delikt. Volgens liet openbaar ministerie ontbreekt deze voorwaarde, en namelijk het reclit- streeksch verband tusschen oorzaak en uit werksel. Derhalve wordt de vraag tot het aanstel len eener burgerlijke partij verworpen. Het Komiteit der Yzerbedevaarten heeft beroep aaugeteekend tegen deze verwerping. Over veertien dagen uitspraak. DE LUCHT KLAART OP. Een paar maanden geleden heerschte een belemmerde onrustde menschen hadden een gevoelen, dat er weeral oorlog boven ons hoofd hing, en al wist niemand te zeg gen uit welken hoek dc storm zou opsteken, toch vreesde men een ramp erger dan die van 1914. De laatste weken hebben evenwel een merkbare ontspanning gebracht, zoodat men zonder aarzeling mag zeggen, dat Europa, sedert den oorlog, nooit veiliger is geweest dan op dit oogenblik. Eerst kwam het manifest der vier groote Europcesche staten, waarbij alle gepraat over oorlogsgevaar als ondergrond en mis dadig werd gelogenstraft, en waarbij deze mogendheden de verbintenis vernieuwden om d,e moeilijkheden uitsluitend door rechts middelen te vereffenen. Terzelfdertijd werd ook de ruzie tusschen Polen cn Duitschland bijgelegdmen zou reeds van vriendschap kunnen spreken. Dientengevolge zijn ook de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch- Uld aanmerkelijk verbeterd; daarover straks iets meer. Deze gunstige ontwikkeling kan zeker wel voor een deel toegeschreven worden aan de vrees voor algeheelen ondergang van Euro pa, een vrees die nog versterft is door de groote crisis; daardoor groeide het besef, dat alleen dc eendrachtigste samenwerking kan redding brengen. Maar een ander, nog dreigender gevaar, dat men nog bijna niet durft vernoemen,' brengt de volkeren tot el kaar de Russische bedreiging. Het bolsje wisme is een macht aan 't worden, die zich onvermijdelijk op Europa zal storten: dc economische, oorlog met dumping en over rompeling der Europcesche markten is reeds verklaard, de oorlog met .de wapens wordt voorbereid. Dc cenige wijze om hem te ont gaan, is dat Europa eendrachtig en sterk genoeg blijve om de Russen van zich af te houden, tot dat de sovjets uiteen vallen, eu zulks is nog in de eerste jaren niet te voor zien. Intusschen kan de vrees voor Moskou zeer heilzaam zijn. GJJIDO. Leesboeken - Schilderwerken - PrintboekeB bij SANSEN-VANNESTE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1