Is Uittors toslrtorfs HUISMOEDE HS Bro uwe rij Masschelei n GEDACHTEN 1 OPROEP TOT DERADIOLUISTERAARS BOEKBESPREKING VROUWENHOEKJE APPELSIENEN DE POPERINGHENAAR Och, d'ouders teelen 't kint en maecken 't groot met smert; Het kleine treedt op 't kleet, de groote treeën opo 't hart! VONDEL. Het is een groote kunst op tijd te weten, te spreken en op tijd weten te zwijgen. .«MttUHJMIBH! HET MAMNEKfc UIT DE BESTE DAMES EN HEEREN, 'k ga nog ne keer probeeren hier een reke neêr te pennen om U zoo 't nieuws te laten kennen, dat hier en elders is geschied. Opgepastherhalen doe ik niet En om seffens uwe sympfthie te winnen zal ik maar beginnen met U hier iets te la ten weten... dat... ik twijfel er niet aan, .Ulie allemaal kiekenvleesch zal doen krijgen, als ge er eens goed zult over nadenken! Voor 1932 gaan we weêr nen oorlog hebben. Boem! 't is er! 't Is Ludendorff, ge weet wel den generaal van wie er onder den oorlog zooveel gesproken werd, die 't voorspeld heeft. En ge moet nu niet denken, zulle, dat hij zich bij de voorspelling van 't jaartal houdt! Bijlange niet. Op Maria Lichtmis in 1932, zoo zegt hij, zal dus de eerste internationale ontwapeningsconferentie bijeenkomen. En op 1 Maart van 't zelfde jaar zal ook de nieuwe wereldoorlog uitbreken, met 12 miljoen ge- wapenden. Wat zegt gs daarvan? Als ik er aan denk, zegt Marenta, beginnen de nagels van mijn teenen te dansen van schrik. In alle geval 'k ben ik heel content dat er op de wereld nog zoo'n «goeie., profeten zijn... daarmee kunnen we den 28 Februari van toe komend jaar pak en zak maken en d'r van door muizen. Maar Marenta, zeg ik alras, 'k dacht dat 't in uw hersens klaarder was, Ludendorff is ook een profeet die potverdorie, brood eet en, al is zijn verstand ook noog zoo breed, 'k ben zeker dat ik er zooveel als hij van weet van den toekomenden oorlog, meen ik, en 'k moet bekennen, alderliefste lezereskens en beste lezers, dat 't bitter weinig is... om niet te zeggen... niets. 't WEDER is nog altijd zoo slecht als ver leden week en als geheel 't jaar door. De travail ze wil niet meê kloeg de Waalsche kaasverkooper, en we mogen ook zeggen met recht en reden 't weêr stelt niemand tevreden, en De weêr, ze wil niet meêook. Is me dat een zimperen, en zeveren, en leken, met dat nukkig weder! De grijze lucht, die met zijn facie tegen d'aarde hangt, kijkt nog viezer dan madame van Baron zeep, aan wie Klikspaan vroeg, hoe dikwijls ze zich liet scheren. En toen de deftige dame naar ha ren regenscherm greep, toen zei die nietwaard van 'n Klik, om alles weêr goed te maken, dat 't maar een vraag uit pure nieuwsgierig heid was, en dat er zelfs minder haar op heur kin stond... dan op het fransch dat ze sprak. WIE KAN ME een eigenschap van den 'olifant opnoemen, vroeg professor Caneel, op 't examen. Luibrechts stak zijn vinger op. Wel gij? sprak de profesten Wel... -nen eli-fant kan vlooien, krijgen, orakelt Luibrechts, maar een vlooi geen oli fanten. ALS NE MENSCH verliefd is dan doet hij gewis menige zottigheid waarover hij later voelt spijt. Zoo bijvoorbeeld herinner ik mij nog, dat ik, toen ik nog jong was, en dat is al lang, heel lang geleden, en ik met Marenta ver keerde, ik ne keer vier uur te voet gegaan ben door den regen om haar te zien!... Maar zoo stom als dien zekeren Alexander Tonon ben ik. Goddank, nooit geweest. Hij ver keerde ook, maar zijn lief kloeg dat ze niet genoeg cadokes ofte geschenken van hem kreeg't Is goed, zei Alexander, en 's Zondags daarna had hij voor haar een schoon gou den horloge meê. Ben Zondag daarop een gouden ring met diamanten, enz... enz... maar als dat spel letje zoo nen tijd lang geduurd had, kwamen er op zekeren dag 'n paar agenten bij ma demoiselle Simone Etienne, zoo heette 't meis je, en zeiden haar dat ze in de vwatuur mocht stappen die voor de deur stond, en waar heuren goeden vriend haar reeds wacht te. En gratis voor niets werden ze beiden naar 't gevang van Bergen gevoerd, want mijnheer Tonon had simpliester hier en daar de ruit van 'n juweelenwinkel verbrij zeld en eenige cadokes meêgepikt... In 't ge vang zal hij nu den tijd hebben eens goed t-e bedenken hoe stom ne mensch zijn kan... £ls hij verliefd is. AL VAN GESCHENKEN te spreken. Een Schot, wier kleinste gebrek precies de gierigheid niet was, moest een cadeau doen aan een dame. Hij komt in ne poreeleinwin- kel cn ziet daar een kostbare vaas liggen... die daar zoo juist in 'n twaalftal stukken gebroken was! - Hoeveel vraagt ge daarvoor? zegt hij zoo tegen den verkooper. Wat? voor die stukken? vraagt deze ganseh verwonderd. Ge moogt ze voor niet hebben, 't Is onmogelijk ze nog aan elkaar te plakken. De Schot geeft een klein drinkgeld opdat men de stukken zou inpakken in een kist... geeft 't adres van de dame... en vraagt aan den verkooper ze naar dit adres te verzen den. Hij vertrekt gansch tevreden er zoo goed koop van af te zijn en verzekerd dat de dame zal denken dat de vaas onder weg gebroken werd. Maar... ongelukkiglijk was de handelaar niet op de hoogte van het inzicht van onzen Schot, en wanneer de dame de kist open deed... was elk stuk in papier gewikkeld. Dat zijn zoo van die farcen die ge kunt tegenkomen, als ge te gierig zijt, zie! GODS geheimenissen zijn ondoorgrondbaar dat wordt men seffens gewaar als men de volgende gebeurtenisse leest waarvan het theater, Zwitserland is geweest. In de St Nicolaaskerk te Freiburg had de zer dagen de priesterwijding plaats van den Pater Dominicaan Genaz. Pater Genaz is een bekeerling en wel een merkwaardig bekeer ling, want hij is eerst een vurig socialist ge weest. Tien jaar geleden was hij één der meest geziene leiders van het socialisme in Zwit serland. In 1920,- vóór zijn intrede in de Katholieke Kerk, was hij voorzitter der vereeniging van de socialistische jeugd en een der voornaam ste strijders voor het bolsjewisme. Bij zijn eerste H. Mis reikte hij ook de Communie uit aan den hoofdopsteller van den Courrier de Genèveeen mede-be keerling en eertijds een socialistisch mede propagandist onder de Zwitsersche jeugd. WAT MOGEN WE ZIJN KONTENT, ('k heb het vroeger reeds bekend) dat we geboren zijn in Belgenland, want al hebben we hier een slecht klimaat toch is het bijlange niet zoo kwaad als dat van vele and're streken. Die hebben, potverdorie, al ergere gebreken. Ge moet maar ne keer zien naar Nieuw- Zeeland, waar er overlaatst nog een fameuze aardbeving heeft plaats gehad, die het leven gekost heeft aan 400 menschen. En dat is nog een van de minste, want als ge eens na gaat hoeveel menschenlevens de aardbevin gen, sedert vier eeuwen, geeischt hebben, dan komt ge tot het totaal van twee miljoen. In 1556 maakte eene aardbeving in China niet minder dan 800.000 slachtoffers, en een andere in Japan in 1703: 200.000. We kunnen ons troosten met de gedachte dat, indien al die menschen toen niet waren omgekomen, ze nu toch allemaal... dat zweer ik... al zouden dood zijn... In 1737 waren er in En- gelsch Indie, ten gevolge van een aardbeving, 300.000 dooden te betreuren. En om een klein sprongsken te doen. In 't jaar 1923 waren er in Tokio, tengevolge van eene aardbeving 200.000 dooden. Neen, zulle, dan is 't in ons modderland met zijn gematigde kluchtstreeknog een beetje beter! JEF TIERLETIJN zat te visschen. Komt daar de sjampetter ofte veldwachter langs. 't Is hier verboden te visschen. Honderd frank boete. Maar ik visch niet, antwoordde Jef, ik leer een pier zwemmen. Laat die pier eens zien! Zeker! en Jef haalt zijn vischlijn boven. Gij zult toch de geldboete moeten beta len, is 't woord van den sjampetter, uwe pier heeft geen zwembroek aan... en 't is verbo den hier naakt te zwemmen. 't IS ONGELOOFLIJK 't belangrijk nieuws en mededeelingen waarmeê sommige gazet ten soms voor den dag komen! Zoo las ik nog vandaag, 'k vertel het U heel graag, dat er te Watsula, een stad in Amerika, een wreed malheur heeft plaats gehad 't is van een vrouw die zich zelfmoorde omdat haar man iets had gepakt... dat hem niet [niet toebehoorde. De man had dus iets gestolen... moest 't gevang in... en de vrouw, zoo arm als Job, niet meer wetende van wat hout pijlen ma kende, pleegde zelfmoord. Goed... of beter slechts... zeer slecht zelfs. De vrouw woonde ergens op de twee-en-twintigste verdieping van 'n wolkenkrabber. Ze sprong uit het ven ster van die 22ste verdieping. En wat zoudt ge denken, alderliefste lezeresken en beste iezer, was die vrouw dood nadat ze met haren kop op de kasseisteenen terecht geko men was... of leefde ze nog? Ze was dood! Goed geraden... en ge moet sapperlipopet 't poeier niet uitgenvonden hebben om dat te raden, nietwaar? Maar de opstellers van de gazet, waarin ik dat ongeluk gelezen heb, dachten er zoo niet over, want, nadat ze 't geval uiteengedaan hadden, stond er op de volgende bladzijde, ender rubriek laatste nieuwstijdingente lezenWe hebben vergeten te zeggen dat vrouw Pimphcuse, die te Watsula zelfmoord pleegde, morsdood was, nadat ze op de straat- steenen terecht gekomen wasen datte he? Mij zou het integendeel verwonderd hebben, zegt Marenta, indien die vrouw, na zoo een reisje, frisch en gezond opgestaan ware, en op reis. Maar... in de statie gekomen hooren ai zingend en dansend voortgeloopen ware. En van dat gedacht ben ik ook. MENEER EN MADAM PUMMELS gaan ze dat de trein juist vertrokken is. Ziet ge wel, zegt meneer Pummels, tot zijn wijf, had ge zooveel tijd niet moeten hebben om U te kleeden, dan zouden we den trein nog gehad hebben. Ja, is 't antwoord van Madam Pummels, die altijd 't laatste woord moet hebben, maar had gij mij zoo niet doen loopen, dan zouden we zoolang niet moeten wachten voor den volgenden trein. D'R HEEFT ONS WEER ne keer Mengelwerk van De Poperinghenaar18. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Immers men kan dan zes en twintig lijstjes maken, waarop a beurtelings 1, 2, 3 enz. is, waaruit men dan weer de andere letters afleidt. Ik heb zes en twintig dergelij ke lijstjes gemaakt en alle geprobeerd, maar er ontstond uit de cijfers op dit briefje nooit een leesbare zin. Ik heb toen nog het idee gehad de cijfers van achteren naar voren te lezen, maar ook dat gaf .geen oplossing. Het werd mij toen duidelijk dat de eene letter niet uit de andere was afgeleid, doch dat iedere letter vervangen was door een wille keurig cijfer en dat men dus al deze cijfers moest kennen, dat is te zeggen de letter die zij voorstelden, om het briefje te kunnen lezen. De letter a kon bijvoorbeeld wel door 19 voorgesteld worden en b door 5 en de c door 26. Ik wilde nu weer beginnen met lijstjes te maken waarop alle mogelijke con structies voorkwamen maar dat was onbe gonnen werk. Immers als men 26 letters heeft die door de cijfers 1 tot 26 voorgesteld kunnen worden, dan zou men een ontzettend aantal verschillende lijstjes kunnen maken, een aantal dis in de duizenden liep. Wille keurig te beginnen, bijvoorbeeld met a is 14, b is 19, enz. ware dus onbegonnen werk, want a kan ook een ander getal zijn dan men aan neemt. Men heeft zoodoende geen enkel hou vast. Gij begrijpt dit toch zeker? Volkomen antwoordde de Tournel, die aandachtig toeluisterde, maar gij moet toch zoo'n houvast gevonden hebben Dat heb ik ook. Ik bestudeerde en aan- schouwdee het briefje lang, ik overzag het nauwkeurig en toen viel mij op dat het cijfer 8 niet minder dan dertien maal voor kwam, vaker dus dan eenig ander cijfer. Dit bracht mij op het spoor, hoe nietig deze bij zonderheid ook schijnen moge. Ik had name lijk wel eens gehoord, dat de letter e de meest gebruikte letter is, zooals bijvoorbeeld de x en de q zeer weinig voorkomen. Voor alle zekerheid nam ik eenige korte berichtjes uit een courant en telde daarvan de letters en altijd was het cijfer e, die het meest voor kwam: Hieruit nu besloot ik dat het cijfer 8 in plaats stond van de letter e Prachtig, prachtig riep lord Nibbling - ton vol oprechte bewondering, inderdaad gij zijt zeer scherpzinnig te werk gegaan. Maar vertel verder. Gij zeidet zelf dat de letters niet uit elkaar waren afgeleid, wat had gij er dus aan, of gij al wist dat die 8 de letter e voorstelde. Gij kendet toen nog niet een andere letter Neen, maar ik had een begin en dat gaf mij den moed voort te gaan. Beziet het twee de woord van het briefje. Daar staat 8.8.3. niet waar, wel, nu wist ik dan al, dat dit was ee3. Wat kon die 3 voorstellen. Ik schreef alle woordjes op door ee met een medeklin ker kreeg er slechts drie, namelijk een, eed, eer. Spoedig kwam ik tot de conclusie dat het woordje 8.8.3. een beteekende en dat die 3 een n voorstelde. Nu had ik twee let ters. Die 3 kwam ook voor in het eerste woordje 12.3. en ik wist alzoo terstond dat die 12 een klinker verbeelde, dus a, e, i, o, u of ij moest zijn. Ik kreeg nu voor 12 een e of i en het eerste woordje moest daarom zijn en of in. Had ik nu geen- schoon begin. En een of in een moest het zijn. En eenwas uitgesloten daar de e door de 8 voorgesteld wordt, terwijl bovendien de woordjes in eenzeer goed de aanvang van een zin kunnen zijn Gij maakt vernuftige combinatieszei de Tournsl nu, vertel ons hoe gij verder gehandeld hebt Och, de rest viel me verbazend mee zoo- als gij zult hooren. Het vijfde woord bestaat uit zes letters zooals gij ziet, waarvan er vier bekend waren daar de e en de n beide twee maal er in voorkomen. Zie slecht 26.8.3.3.8.7 kon ik vervangen door 26enne7 waarvan ik onmiddelijk maakte 't woord... Rennes riep de lord. Juist, dat lag voor de hand. Ik dacht te een schoonheidsprijskamp plaats gehad en 't is Miss France zoozeer benijd, die op 't eereplaatsje zat. Nu, dat kan mij maar weinig bommelen, zulleMiss France of Miss Parapome- len In alle geval ons misken Belgie waar ze allemaal hun hoop op gesteld hadden, komt bijna aan 't steertje. Hoe dat ne mensch j zich toch soms kan tromperen, hé! Dus, aan ieder der kandidaten werden honderden vragen gesteld. Naam, beroep, enz..., enz... en ook Hoe beeldt ge U, uw toekomende man in D'r waren er bij die antwoordden 't mag er eenen zijn met lie kletskop als 't Manneken uit de Maan, als hij maar veel duiten heeftMaar 't antwoord dat Miss France gegeven heeft vind ik nog 't ver standigste van allemaal en z'heeft er verdo rie gansch mijn sympathie meê gewonnen. Ik vraag niet van een man dat hij schoon weze, verklaarde ze, als hij maar een goed werker is, en een goed karakter heeft, dat volstaat Avis aux amateurs! EN ZIET HIER OM TE EINDIGEN, beste lezers en alderliefste lezereskens, een staaltje van de manier waarop in 't leger de bevelen uitgevoerd worden! De Kapitein spreekt tot de sergeant-ma joor. Zooals ge weet heeft er morgen een zonsverduistering plaats, hetwelk alle dagen niet geschiedt. Laat de mannen om 5 uur vertrekken, in veldtenue, naar het oefenplein, zij zullen dit zeldzaam verschijnsel dan kun nen zien en ik zal hen den noodigen uitlegi verstrekken. Indien het regent, zal er niets te zien zijn, in dit geval zult ge de mannen in. de zaal laten!.» De sergeanf-majeor tot de serg de week. Op aanbeveling van den Kapitein, zal .er morgen om 5 uur eene zonsverduistering in veldtenue plaats hebben. De kapitein zal den noodigen uitleg geven op het osfenplein, hetwelk alle dagen niet geschiedt. Indien het regenen moest, zal er niets te zien zijn, maar dan' zal dit zeldaam verschijnsel plaats heb ben in de zaal. De sergeant van de week tot de korpa- raal van de week. Op bevel van den Kapitein morgen vroeg om 5 u., opening van de zonsverduistering op het oefenplein. De mannen in veldtenue, de Kapitein zal den noodigen uitleg.geven over dit zeldzaam verschijnsel. Indien het moest regenen, dan zou dit zeldzaam verschijnsel in de zaal plaats hebben, hetwelk niet eiken dag gebeurt. De soldaten onder elkaar in de kamer. Morgenvroeg om 5 uur zal de zon den kapitein doen verduisteren in de zaal met den noodigen uitleg. Indien het moest rege nen dan zou dit zeldzaam verschijnsel plaats hebben in veldtenue, hetwelk niet eiken dag gebeurt. Ja, Ja, 't leger... d'r moet nog veel aan verbeterd worden... en bijzonder voor wat betreft de taalkwestie Roger Dehollander, fabriekwerker te Yper en Bertha Haezebrouck, fabriekwerk- ster. Desiré Crombez, aardewerker, wed. v. Celina Maelbrancke en Emma Logie met Mathilde Vandewynckel, huishoudster, wed. v. Amandus Hoflack. Charles Clabau, daglooner te Yper en Maria Deman, fa briekwerkster. Chieorei WYPELIER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml, Vennootschap, YPER En daarmeê m'n goede menschen zeg 'k U voor vandaag: vaarwel! 'k Stuur U toe mijn beste wenschen Marenta's groeten doe 'k U ook heel snel. 't Manneken uit de Maan. Ijggg Koperen spreuk. Pijprekken* Dagbladrekken» Pêle-Mêka mm AJS* slag van K» jöj Geldbeugel» Porte-feuili*»» Valiezen Wm Boek- Muzieklessen Alle merken va® VULPENNEN, «tmreelgerief. Leesboeken. Gioote keu» Trouwe bediening bij «AN5EN - VANNEST E, Gasthuisstraat, Poperingh*. WURGERSTAND VAN WATOU, maand December 1930. Geboorten. Maerten Bertha, d. v. Mau rice en Palma Poissonnier. Vuylsteker Madeleine, d. v. Maurice en Eudoxie Ga- deyne. Overlijdens. Vancayzeele Romain, 78 j., wed. v. Elisa Ampe. Dequidt Louis, 4 m., z. v. Jeremie en Madeleine Deheegher. Dennekin Adolf, 83 j., wed. v. Romanie Ver- beke en Octavie Vanvcuren. Cordenier Pierre, 6 m., z. v. Amand en Maria Firey. Huwelijken. Duflou Michel v. Lourdes an Jeanne Depuydt v. Watcu. Brysbaert Armand en Ulbrick Maria, b. v. Watou. Lebbe Rogier en Vangheluwe Maria, b. v. Watou. VLAMERTINGHE, maand Januari 1931. Geboorten. Couttenye Roeland, z. v. Gerardus en Clara Bouvyn. Ghesquière Denise, d. v. Cyriel en Ivona Glorie. ear lier Paula, d. v. Emericus en Martha De- ryeke. Overlijdens. Zwartier Theophiel, 74 j.. z. b., wed. v. Philomena Truwant. De- bruyne Henri, 83 j., z. b., wed. v. Barb&ra Suffys en echtg. v. Amelia Struye. Maes Carolus, 64 j., landbouwer, echtg. v. Maria Vanoverberghe. Vanrobayes Willy, 10 m., z. v. René en Maria Lelieur. Vanholme Leonie, 80 j., z. b., echtg. v. Theophiel Haus- pie. Huwelijken. Gerardus Deberdt, rriet- sersgast en Maria Barroo, fabriekwerkster. eer aan deze stad, omdat gij daarheen ver trekken waart. Ik vermoedde dus dat 26 de letter 'r voorstelde en 7 de letter s. Ik had nu de stukken van een zin: In eeh... Rennes... Ah, dacht ik, dat briefje betreft het stomme meisje dat immers bij Renrfc verborgen is in een klooster. De geheele zin snede kan niet anders zijn dan: In een klooster bij RennesDat moest kloppen te meer daar het aantal cijfers met de letters van deze woorden overeenkwam. Als deze woorden werkelijk de ware beteekenis van de cijfers vormden, dan kende ik nu reeds onderscheidene letters. Dan was de 5. de let ter k, de 9 de letter 1, de 20 de letter o enz. Met behulp van de gegevens kon ik toen vele cijfers in het verdere gedeelte van het briefje door letters vervangen, zoodat ik dit geheel verkreeg: In een klooster bij Rennes 14.ee.f.t 6.e To.10.rnel on.ll.e ll.10.ster 18.erbor.24.en. Gij zult mij toegeven dat daaruit volgens mijn methode spoedig te lezen was: In een klooster bij Rennes heeft de Tour nel onze zuster verborgen Is het niet heel eenvouddig? Het is heel eenvoudig, inderdaad riep lord Nibblingtcn, het is eenvoudig nu gij het raadsel opgelost hebt. Maar gij verdient voor de oplossing alle hulde. Ik bewonder uw scherpzinnigheid meer dan ik u kan zeggen «Kom, gij overdrijft», antwoordde de Li- nar bescheiden, gij zoudt het evengoed gevonden hebben als ik en waarom ook niet Ik ontken het Laten wij daarover niet meer spreken. Belangrijker is het thans voor ons na te gaan wat wij uit het kleine briefje kunnen afleiden Dit is duidelijk. Signora Chiarina heeft met dit briefje bericht aan haar broer, waar het stemme meisje, haar zuster verborgen was Dat meende ik ook uit deze regels te mo gen afleiden. Wat dunkt u de Tournel. Hebt gij soms een ander idee? Neen, ik geloof hetzelfde. Werkelijk dit briefje is van veel belang. Wij weten nu dat ook de broer van de onbekende dame of NIEUWCAPPELLE, v. 1 Oct. tot 31 Dcc. 1930. Geboorten. Dequidt Michel, z. v. Mauri ce en Magdalena Verweirder. Sterfgevallen. Engelbert Deman, 83 j., wed. v. Emelie Coemelck en echtg. v. Sidonie Degraeve. August Vansteene, 59 j., echtg. v. Marie Noliet. Valeria Vandaele, 69 j., echtg. v. Honoré Caesemacker. Emma Smaeghe, 67 j., wea. v. Albert Verleye en echtg. v. Gustave Vannieuwkerke. Huwelijken. Gerard Annoot, landb. te Oudecappelle met Godelieve Basyn, landb, te Nieuwcappelle. OUDECAPPELLE, v. 1 Oct. tot 31 Dec. 1930. Geboorten. Bossant Maria, d. v. Leon en Elza Pynseél. Huwelijken. Richard Palflick v. Ghy- verinchove met Alice Ghillebert v. Oudecap pelle. Marcel Delanghe van Oostkerke met Maria Titeca v. Oudecappelle. BECELAEKE, van 12 tot 31 Januari 1931. Geboorten. Verbrugghe Rosa, d. v. Mau- rits en Leonie Flamant. Espeel Maria, d. v. Jozef en Clara Ghesquiere. Dejonghe Maurice, z. v. Paul en Rosalie Verbrugge. Wallecam Rachel, d. v. René en Maria De- ekestecker. Vanbelle Simonne, d. v. Leo pold en Marguerite Durnez. Terryn Marie, f U. v. Jules en Augusta Van Colen. David Cecile, d. v. Gustave en Martha Vermont. Overlijdens. Vanheecke Suzanne, 2 j., d. v. Gustaf en Julia Foor. Verbeke Bruno, 85 j., bakker. Baert Silvie, 64 j., echtg. Henri Nussen. Bekaert Nathalie, 87 j., wed. Marcellin Strataert. Samyn Jules, 55 j., landbouwer. Casier Guido, 31 j., ongeh. Houtckie Plilomena, 64 j., echtg. Hoorelbeke Amand. ZILLEBEKE, van 1 Oct. tot 31 Dec. 1930. Geboorten. Parret Georgette, d. v. Er- nest en Collie Marie. Leroy Georgette, d. v. Oscaar en Provoost Margareta. Deleye Godelieve, d. v. Charles en Degryse Pharail- de. Hoorelbeke André, z. v. Gaston en Merlevede Maria. Comyn Gaston, z. v. Jules en Forret Helena. de Vinck (Baron nes) Rose-Marie, d. v. Baron Pierre de Vinck en Loudon Margaret. Van Exem René, z. v. Celestin en Noël Marie. Degryse Si monne, d. v. Benoni en Verheye Maria. Titeca Noëlla, d. v. Achiel en Masschelein Alida. Overlijdens. Leroy Desiderius, 75 j., gep., echtg. v. Therry Maria. Bogaert August, 59 j., echtg. v. Deronne Romanie. Huwelijken. Lepercq Aimé, fabriekwer ker v. Yper en Deleye Irma, huish. v. Zille beke. Lagrou Julius, landbouwer en De ronne Bertha, z. b., b. v. Zillebeke. Duthoo Georgius, landb. v. Yper en Carrein Anna, z. b. v. Zillebeke. Garreyn Remigius, met- sersdiener en Lefieuw Julienne, fabriek werkster, b. v. Zillebeke. POLEÏNCHOVE, v. 1 Oct. t. 31 Dcc. 1930. Geboorten. Veramme Raphaël, z. v. Michel en Callens Maria. Decroos Walter, z. v. Jules en Delanghe Elodie. Vanbece- Iaere Henri, z. v. Ludovicus en Deleu Maria. Overlijdens. Maton Maurice, 52 j., koop man, echtg. v. Bau Martha. Dequeker Henri, 60 j., rentenier, echtg. v. Vandecas- teele Elisa. Huwelijken. Cornette Joseph, landb. en Top Maria, landb., b. v. Pollinchove. RENINGHELST, v. 1 Jan. tot 10 Febru. 1931. Geboorten. Caesteker Simonne, d. v. Michel en Lebleu Maria. Bervoet Antoon, z. v. Honcré en Depuydt Mathilde. De- zqueker Martha, d. v. Jules en Nouwynck Eli sabeth. Cleenewerck Lucien, z. v. Camiel Louchaert Irma. Overlijdens. Knockaert'Sidonie, 62"j., echtg. v. Clynckemaillie Jules. Decrock Octavie, 72 j., echtg. v. Feryn Henri. De- eryse Florence, 86 j., wed. v. Vion Alois. Debaene Gaspard, 1 m., z. v. Henri ai Bokets Philomena. Huwelijken. Butaye André v. Stavele met Vantomme Julia. Bauw Lucien v. Sclesines (Nord) met Forceville Martha. WATOU, Maand Januari 1931. Geboorten. Lermyte Roger, z. v. Mauri ce en Alice Verhaeghe. Deheegher Ivona, d. v. Gaston en Irma Degrauwe. Waeghen- maecker Jeanne, d. v. Camille en Zoé D'Ar- ras. Geldof Roland, z. v. Oscar en Maria Masson. Walbrou Alberic, z. v. Maurice en Madeleine Vandenabeele. Overlijdens. Cheroutre René, 73 j., ong. Wullus Victorine, 72 j., echtg. v. Honoré Vanneste. Huwelijken. Ryon Hektor te Brussel en Hannebou Anna te Watou. ïBIKISiBBBB8B>dflSBBflBaBfl!!iB8BSK»Bi£ii Ge moet toch met ons bekennen, dat U ge lukkig en blij zijt, sedert we een Katholieken VI. Radio Omroep hebben. Ge moet evenzoo bekennen dat onzen omroep reeds machtig veel gegevenheeft. Gaven we U niet tal van kunstkoncerten, benevens leerrijke voor drachten. We hebben het daarbij niet gela ten. Op godsdienstig gebied, hebben we trachten zooveel gced mogelijk te stichten, dit door godsdienstige kwartiertjes, door deugddoende ziekenuurtjes, dit door de zoo aangename kinderuurtjes die eindidgen met een kert maar schoon avondgebedje. Alle onze kinders die kennen toch onzen sympathieken Nonkel Jan... herinneren zich nog wel 't be zoek van St Niklaas aan onzen omroep, en *«flraKflBflaBBRB'BB*nB&BBK»»M$m»m liever van signora Chiarina in Parijs is. Wij vermoeden, dat zij beiden tot de Broeders des Verderfs in betrekking staan, maar ook dat zij in 't geheim nun jongste zuster buiten de macht van het geheim genootschap heb ben willen houden Zco is het, dit briefje bevestigt hetgeen we reeds uit andere gegevens meenden te kunnen opmaken. Ik ga nu gelooven, dat wij 'een heel eind opschieten. We komen er nu langzamerhand achter met welke personen wij te doen hebben en het geheimzinnige waas, waarin de Broeders des Verderfs zich hullen, gaat verscheurd worden. We zullen spoedig niet langer tegen onbekenden vech ten en dit maakt onze kans ten slotte te overwinnen zeker heel wat grooter Maar hoe nu verder? vroeg de Tournel. Nu mij dunkt antwoordde lord Nib- blington, dat we naar Parijs kunnen terug- keeren. Hier lijkt mij onze taak afgedaan. En te Parijs zoeken wij op het spoor te komen van de vroegere zangeres, van haar broer, maar ook vooral van den man, die zijn weldoener heet en de weldoener van zijn zuster En wij wachten er bovendien de inlich tingen, die ik uit Rome denk te ontvangen. Missschien bevatten deze nog veel gewich tigs voegde de Linar er bij. Aldus werd besloten en den volgenden dag waren de drie edellieden weder binnen Parijs gearriveerd, maar opnieuw in een andere ver momming, cmdat zij vreesden, dat de Broe ders des Verderfs alle moeite zouden doen om hen op het spoor te komen. En zij wilden ongehinderd hun nasporingen voortzetten met nieuwe hoop op een gunstigen uitslag bezield. De verwachting van de Linar, dat hij van het detective-bureau dat hij in Italië met nasporingen had belast, spoedig nog wat nieuws zou hooren, werd niet beschaamd. Twee dagen toch waren de vrienden weder te Parijs toen hij uit Rome een pakket ont ving, dat inlichtingen en eenige portretten bevatte, te weten het portret van den broer en de zuster der vroegere zangeres, benevens de beeltenis van den Italiaanschen edelman, die zich als beschermer van signora Chiarina hoe St Niklaas onze kindertjes wist aan te spreken, en hoeveèl geschenken hij gaf aan zooveel arme weeskinderen. Voegen we er aan toe dat onzen omroep nog veel meer zou ge geven hebben, hadden we maar gemogen... en... hadden alle de luisteraars en allen die 't goed meenen, van meetaf zich dankbaar getoond en waren allen dadelijk lid geworden, hadden allen dadelijk geabonneerd op onzen VI. Radiogids, dan hadden we nog meer, veel meer kunnen geven; dan hadden we ons radioblad nog veel beter kunnen maken; dan had wellicht 't Nationaal Radio Instituut nooit zoo hard durven optreden tegenover onzen omroep en zoo maar eenvoudig weg voortaan op zondagavends onze uitzéndingen verbieden. 't Is maar spijtig ten anderen, dat zooveel katholieke luisteraars blijven abonneeren op neutrale radiobladen, die meestal toch niet neutraal zijn, maar in feite liberaal of socia listisch. Ze varen er 't beste bij met door te gaan als neutraal, omdat ze dan toch wegloopen met 't geld van vele katholieken, en met 't geld van niet geloovigen. Evenals we de katholieke pers moeten steunen, moeten we de katholieke radio, moeten we de katholieke radiopers steunen. Daarom neme men van nu af 't besluit voortaan enkel en alleen onzen Katholieken VI. Radio Omroep te steunen, enkel en al leen te abonneeren op onzen VI. Radiogids. We moeten met veel spijt zien dat de socia listen hunne radiouitzendingen steunen, dat de liberalen het evenzoo doen, dat zelfs nu de vlaamsche nationalisten beginnen hun uit zendingen te steunen, en dat te veel katho lieken nog, hun eigen uitzendingen niet steu nen. Bedenkt dan toch eens wat die uitzen dingen kosten. Weet U dan niet dat onze groote concerten, op een avond zoo maar van 5 tot 6000 fr. kosten. In 't katholieke Vlaanderen zijn wij, katholieke luisteraars, toch de meerderheid. Waarom dan moest 't Radio Instituut dan over zooveel uren be schikken, om nog eens kleurlooze uitzendin gen te geven beweren ze... maar hun taktiek dien ze gebruiken is over zooveel mogelijk uren te beschikken, opdat den godsdienst zou door gezwegen worden. Zij zwijgen den godsdienst dood. De socialisten gedurende hun uitzendingen, doen 't evenzoo meestal, mar vallen toch van tijd tot tijd ons en onzen godsdienst an; trachten altijd maar zielen los te rukken van Kristus. Velen trachten meer zedeloosheid te stichten door radiouitzendingen zelf en wij, katholieke Vlamingen, beschikken slechts over schamele 4 uurtjes in de week. Is dit redelijk? Neen, nietwaar. Vooruit dan allen die 't goed meenen, wordt allen lid van onzen omroep, opdat we meer zenduren zouden kunnen ver overen. Abonneert dadelijk op onzen VI. Radiogids. Dat kost voor 'n heel jaar, maar 70 fr. en daarmee kunt U nog beter van alle koncerten genieten, kunt U beter onze kin deruurtjes, enz., vervolgen. Wilt U nu steun- lid worden dan betaalt U 100 fr. per jaar. Van Februari tot einde September kost onzen Radiogids slechts 50 fr. Beproeft het zonder uitstel. En stort onverwijld op postrekening 111079 van Jan De Meester, te Rousselaere, Wapenplaats, 13. Voor alle inlichtingen moogt Gij U ook wenden tot hem. Besten dank bij voorbaat om 't goede werk dat U doet. Moge de goede God er U om loonen. Ónzen H. Vader den Paus zelf wenscht dat alle de katholieken de katholieke radio steunen. BI. 5. 22-2-1931. N 8. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND 22 Z Quadragesima. St. P. Stoei te Antioehië. 23 M H. Petrus Mamianus, biss. en kerkl. 24 D H. Mathias, apostel. H. Modestus, b. 25 W Quatertemperdag. H. Walburgis. m. 26 D H. Nestor, biss., m. H. Alexander, biss. 27 V Quatertemperdag. H. Leander, biss. 28 Z Quatertemperdag. H. Romanus, bel. VERSLAGBOEK 1930: Eerste Nationaal Congres voor Christelijke Politieagenten. Op 26 Juni 1930 werd te Antwerpen het eerste Nationaal Congres voor Crhistelijke Politieagenten gehouden. Het was een waar succes. Dit blijkt uit het Verslagboek dat door den Christelijken Bond van Beambten en arbeiders in openbaren dienst: groep Po litie, uitgegeven werd. Dit Verslagboek is niet bijzonder grcot maar het is zeer ver zorgd en bevat tal van wetenswaardige bij zonderheden waaraan niemand, die aan het politiekorps verbonden is of die belang stelt in de christene sociale werken, mag onver schillig blijven. De bond der Christene Politieagenten breidt zich zeer rap uit. Nu telt hij 340 leden en 18 afdeelingen. Uit dit Verslagboek blijkt dat weldra pogingen zullen aangewend wor den om den Christeijken Politiebond in West-Vlaanderen ook nog merkelijk grooter te maken. Mocht dit Verslagboek bijdragen om de Christelijke vakbeweginsgedachte verder bij onze katholieke Politieagenten te doen door dringen. Drukkerij Hooger opHelmstraat, 87, Borgerhout. Zonder opgeruimdheid bestaat er geen ge zonde handeling, lichamelijk, verstandelijk of zedelijk; zij is de normale atmosfeer van ons bestaan. Een goede vrouw veroudert niet. De ma.ii denk over het leven; het leven denkt in de vrouw. ZATERDAGAVOND Vredige avond. Zoete schemering ligt over 't land. Het land is moe, Ver verluiden klokken. In gebed vouwen eeltge handen toe. Sluit de deur der donkre wëek nu dicht. Morgen rijst de Zondagszon. Hoort Gij in uw hert geen stille stem: Kyrie eleison? EIGENAARDIGHEDEN VAN BEROEMDE MENSCHEN. Mgr Bourdalorie had de gewoonte een deuntje viool te spelen alvorens den kansel te bestijgen. Erasmus werd door koorts aangegrepen bij het zien van een visch. Levoisiér dronk enkel uit een inktkoker. Catharina van Medècés kon geen rozen geur verdragen. Richelieu leefde omringd van katten. Spinoza stak de teng uit wanneer hij zijn spiegelbeeld zag. Wij hebben misschien ook wel iets eigen aardigs. \vie weet? CITROENSCHILLEN. Als ge de citroe nen hebt uitgeperst voor limonade, gooi dan de schillen niet weg, maar laat ze in den oven bakken. Als ze geheel hard en bruin zijn, stamp ze dan fijn en bewaar het ci troenpoeder in een blikken busje. Het kan uitstekend gebruikt worden om spijzen te kruiden, of... als ge van den citroengeur houdt, voor het parfumeeren van een lin nenkast. Och! wie kan er zijn kruisbeeld niet lezen? De letters van dat boek zijn duidelijk e» goed leesbaar: zij zijn met bloed gedrukt, om meer in 't oog te springen. (Bossuet). EENE ANNONCE. Te koop, een splin ternieuwe plano aan half geld, te spreken dagelijks van 1 tot 3 uur! IBflBHBBRBaBBflflBRBBBBBBBBSflflBflB Verleden jaar kochten de Belgische fruit handelaars 39.355.110 Kg. appelsienen, 't zij bijna 5 Kgr. per inwoner, voor 77.885.000 fr. Spanje leverde er ens voor meer dan 53 mil- lioen fr. Onze appelsienenaankoop is dus zeer belangrijk. Maar deze vrucht is clan ook inderwaarhsid, zeer fijn; men eet ze niet al leen in natura, doch men kan er tevens heerlijke limonade, gelei, geconfijte of nog eenvoudiger gesuikerde appelsienen mede be reiden. Om de appelsienen op laatstgenoemde wijze te bereiden, ontdoet men ze van hare schil, verdeelt ze in schijven, geeft een in snijding in het velletje zoodanig dat het vleesch ontbloot wordt. Men legt de schijf jes in een schaal en strooit er suiker over heen. Dit is een fijn dessert, veel smakelijker dan wanneer men de appelsiener.schijven zoo gewoon op eet. ZOEKT UAV PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter Tel. 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week; den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: het fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak; had bekend gemaakt. Het meisjesportret was inderdaad dat van het arme kind, dat dooi den schrik verstomd was, doch de beide andere portretten baarden eenige teleurstel ling, daar zij beide personen voorstelden die onze vrienden geheel onbekend voorkwamen. De veronderstelling dat de Italiaansche edel man, het hoofd der misdadigersbende zou zijn, moest men dus wel laten vallen, daar het portret een heel ander persoon voorstel de, dan de man, die door Nibblington en de Linar gevangen genomen was en tegen de Tournel weer werd vrijgelaten. t Maar de inlichtingen, die het detective bureau zond, versterkten de vrienden weer in de meening, dat die weldoener van signora Chiarina toch wel tot de Broeders des Ver derfs behoorde. 1 De Italiaansche speurders, door het uit zicht op een royale belooning aangewakkerd hadden het verleden nagepluisd van markies di Cava en konden het volgende berichten: De markies was een jonge man nog van midden dertig jaren, bekend als een ontwik keld en knap edelman, die maar weinig :na- j len in het jaar en dan slechts kort in zijn vaderland vertoefde. Hij was reeds op zijn een en twintigste verjaardag in het bezit der vaderlijke goede- ren gesteld, alle op SArdinië gelegen, maai de waarde van zijn bezittingen was niet bijs ter groot. Zijn ouders waren beiden reeds ge- j storven toen hij een kind was en hadden hun goederen in tamelijk berooiden staat achter gelaten. Men vertelde bovendien, dat de jeug dige markies in de academiestad, waar hij gestudeerd had, meer had opgemaakt, dan j zijn voogden hem toestonden en dat hij daar- voor zijn toevlucht had moeten nemen tot woekeraars, die hem leenden in 't vooruit- zicht van zijn spoedige meerderjarigheid. Hij moest dus bij de aanvaarding van zijn be- zittingen groote schulden bezitten ook, zoo dat zijn finantieele positie nu juist niet zoo buitengewoon gunstig te noemen was. Even wel het scheen den markies gelukt, zijn toe stand te verbeteren, want hij stond chans als zeer rijk bekend. Hoe en waar hij dat geld geërfd of verdiend had. was niet na te gaan, wel was zeker dat hij het niet in zijn vaderland in het bezit had gekregen. Wat zijn betrekking tot de operazangeres Chiarina betrof, daarvan kon zoo heel veel niet gezegd worden. Vast stond wel, dat Chia rina geheel op kosten van den markies ge studeerd had, op wiens landgoed hare ouders weenden. De broer der zangeres was kamer dienaar van den markies geworden, doch scheen later meer als diens secretaris op te treden. De jongste dochter uit het huis was steeds bij hare ouders gebleven, doch zij was naar alle waarschijnlijkheid op den dag der begrafenis van haar moeder ontvoerd. De volksmeening was, maar daarvoor had men geen enkel bewijs, dat de markies hierin de hand had. Het had den schijn of de markies er belang bij heeft, aldus schreef het opspo ringsbureau, dat alle kinderen uit het huis dier ouders zich in zijn nabijheid en in zijn macht bevonden. Het is alsof zij iets van hem weten, waardoor zij voor hem gevaarlijk en lastig kunnen worden. Maar dit zijn losse vermoedens en geruchten, gelijk het volk die gelooft, zonder dat het precies zeggen kan waarom het dit meent. Verteld wordt ook door de menschen. die bij het voorvaderlijk kasteel van den markies wonen, dat deze met de zangeres Chiarina in het huwelijk wil treden, om welke reden, zij het zingen in de opera's geëindigd zou hebben. De markies moest in Parijs vertoeven, om trent signora Chiarina kon men dit niet met zekerheid mededeelen, terwijl van haar jon gere zuster sedert de ontvoering niets meer gehoord was Dit waren de inlichtingen die de Italiaan sche detectives weder verschaffen konden en men begrijpt, dat met de grootste belang stelling de drie edellieden daarvan kennis namen. Het blijft een raadselachtige geschiede nis meende de Linar. Als dat portret ons vermoeden niet weersprak, zou ik vast geloo ven, dat het hoofd van de Broeders des Ver derfs en deze markies di Cava dezelfde per soon zijn ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5