christelijk huwelijk rond een cartel echtelijk geluk aan een prinselijken aard landbouw tentoonstelling politiek overzicht ZONDAG 15 MAART 1931. 28 JAAR. N' 11. Telefoon N' 9. Uitgever SANSEW-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. I TARIEF: p Notarieele §f Verkoopingen 90 cent. HERDERLIJKE BRIEF VELEN SPREKEN OVER afslag DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! in het JUBELPALEIS te BRUSSEL WEEKBLAD 35 CENTIEMEN 3 - Abonnementsprijs per jaar: :per post) |ln't Land: 18fr.§| §In Stad: 17 fr.|g ^Frankrijk: 35 fr.g SAndere landen: 40fr.= mwmsw g TARIEF: Kle:ine Berichten: g 1 fr. per regel n per notarieel-, annoncen- en nieuwsblad voor poperinghe en omstreken sinlassching sbureel dat hun bedient, en niet aan ons. g Alle annoncen zijn vooraf te betalen gen moeten tegen den| Donderdag noen g ingezonden worden. H Kleine berichten I tegen den Vrijdag noen. M Wie inlichtingen begeert over aankondi- g g Annoncen'8 g gingen wordt verzocht een postzegel voor p |Prijzen op aanvraag.! antwoord bij zijn schrijven te voegen. van Z. E. den Kard. Aartsb. van Mechelen en van IIH. HU. de Bisschoppen van Belgie over het naar de aanleiding van den Wereldbrief Casti connubii van -Z. H. Paus Pius XI (Slot). Tf ifdertijd. Zeer beminde Broeders, dotal wij een, dringend beroep op eenieder van wij vragen u met nadruknu vooral de Vasten u herinnert aan de christelijke verplichting der boetvaardigheid, u beperkin gen op te leggen in uw levenswijze, alle over tollige weelde uit uw leven te verwijderen, alle fidele en tevens zoo kostelijke vermaken daar te laten. Deze laatste jaren, men moet het erkennen, heeft iedereen zich gewend aan een veel te breede levenswijze; men heeft veel geld willen winnen om er veel uit te geven. Men kome terug tot het eenvoudiger leven van vóór den oorlog; het welzijn van het land en het belang der familiën eischen het. Wij hebben gezegd dat de vruchtbaarheid het bijzonderste goed, de voornaamste reden is van liet, huwelijk. Helaas! hoeveel echtge- nooten ook in ons land, beseffen hun aller eerste plicht niet meer! Hoevelen ontwijken als een ondraagbaren last hetgeen hun vreug de en hun roem zou mosten zijn: het kind! De offieieele statistieken der geboorten in Belgie spreken een droevige taal: er zijn ste den en provinciën waar het geboortecijfer zóó laag is als in de meest onvruchtbare stre ken der wereld. Overal, buiten enkele lande lijke gewesten die de echt gezonde gewoonten steeds in eere houden, woekert het kwaad en groeit het aan. Van louter zedelijk standpunt uit vragen wij ons met ontzetting af, welke misdaden tegen het leven en welke zonden tegen de natuur zulk een treurige toestand laat ver onderstellen. Wij zeggen: misdaden tegen het leven; want het leven van het kind in den moeder schoot is even heilig als dat van ieder mensch; het wordt, zooals elk menschelijk leven. beschermd door het goddelijk gebod: Gij zult niet dooden Wij zeggen ook: zonden tegen de natuur; luistert naar het plechtig woord van den Paus: De Katholieke Kerk, waaraan God zelf de taak heeft toevertrouwd de zuiver heid en de eerlijkheid der zeden voor te hou den en te verdedigen, de Katholieke Kerk, getuige dezer zedelijke instorting, verheft luide haar stem door Onzen mond, ten tee- ken harer goddelijke zending, om de eerbaar heid van den huwelijksband van dat verderf te vrijwaren, en zij verkondigt nogmaals dat: elk gebruik yan het huwelijk, waarin de daad, door de meüischelijke boosheid, beroofd wordi van hare natuurlijke macht om het leven voort te zetten, een overtreding is der wei van God en van de natuur, en zij die zulks doen bedrijven een zware zonde Mochten de echtgenooten die deze wraak roepende zonde bedrijven tot inkeer komen! Mochten zij de schrikwekkende verantwoor delijkheid bedenken waarmede zij hun ge weten beladen! Dat zij ten minste die ge trouwe kinderen der Kerk willen blijven luisteren naar haar stem, en terugkeeren tot eerlijke zeden die alleen het heil hunner ziel en hun huiselijk geluk kunnen verzekeren! Dat zij in acht nemen dat het eerbiedigen der grondwetten van het leven de eerste en onmisbare voorwaarde is der goddelijke zege ningen. zonder dewelke men te vergeefs ook hel aardsche geluk zou verwachten. 'Eindelijk, Zeer beminde Broeders, wat is er noodig opdat de huwelijken waarlijk geluk kig zouden zijn? De "keuze van een levensstaat is een uiterst belangrijke zaak; om daarin voldoende waar borgen van geluk te hebben, moet men er zich eerst waardig toe voorbereiden. Het hu welijk vooral, waarin het niet enkel gaat om het lot van één enkel persoon, maar om dat van gansch een familie, mag niet op licht zinnige wijze worden aangegaan. Ouders en ■opvoeders liebben den plicht op de jeugd te "waken, haar een gezonde geestesrichting te geven, haar te doen begrijpen dat de manne lijke en volledige beoefening der kuischheid de beste en noodzakelijkste voorbereiding is tot een gelukkige echtverbintenis. Zij die aan ■^ereldsche beginselen gelooven; zij die er seen kwaad in zien dat de jeugd zich ver- wake om het even hoe omdat men zijn jeugd moet uitleven zij die beweren dat de jeugd op voorhand het leven moet kennen, gaan, zooals het blijkt uit de dage- li.ikscbe ondervinding, de bitterste teleurstel ling le gemoet. Wie niet stekeblind is, ziet waartoe de toepassing dezer beginselen leidt. Integendeel, niets is zoo schoon, niets zoo uitstekend voordeelig, niets zoo onmisbaar voor het leven, als een reine jeugd, welke sulver is van alle vlek naar het hart zoowel als naar het lichaam, en getrouw blijft aan de maagdelijke kuischheid alvorens die van het huwelijksleven te beoefenen. Een diep christelijke opvoeding, met al haar natuur lijke en bovennatuurlijke hulpmiddelen, en vooral het veelvuldig ontvangen der sakra- wienten, is de doeltreffendste voorbereiding tot den heiligen huwelijksstaat. Op het beslissend oogenblik, zal alles af hangen van den wijzen keus van dengsne of degene wien men zijn leven zal toevertrou wen Die keus moet geschieden na rijp en ge wetensvol overleg. Men hoeft veel meer reke ning te houden met de innerlijke hoedanig heden en de deugden dan met de rijkdommen en de uiterlijke begaafdheden. Men late zich bovendien voorlichten door het gebed en den wijzen raad van bevoegde personen, vooral van de ouders. Onbezonnen jonge lieden wel ke die noodzakelijke voorzorgen verwaarloo- aeri en zich, door bedriegelijke verlokkingen misleid, omdat zij de speelbal zijn hunner drillen, laten beetnemen tij toevallige ont moetingen in danszalen of andere vermaak- plaatsen, zullen enkel z-cii zelf hoeven te be schuldigen als zij te laat de jammerlijke werkelijkheid zullen inzien. Hei, huwelijk is vooral de vereeniging en dt samensmelting der zielen, veel meer dan die der lichamen; daarom is het boven alles noc,dig dat er overeenstemming weze der in nige gevoelens, gelijkvormigheid der diepe verzuchtingen van het hart, v< oral godsdien stige eensgezindheid, die zoo sterk in de ziel ingrijpt. Onafhankelijk zelfs van het zeer werkelijk gevaar waaraan de katholieke echt genoot den schat van zijn geloof en van dat zijner kinderen blootstelt door iemand te hu wen die geen godsdienst heeft, niet gedoopt is ei tot een ander geloofsbelijdenis behoort, is het klaarblijkend dat het verschil der gods dienstige overtuigingen en praktijken bij de gehuwden moet schaden aan hun weder- zijdsrh vertrouwen en aan hun volledige en bestendige liefde. De Kerk betreurt de ge- menyde huwelijkenwaar de eensluidend- hex van het katholieke geloof ontbreekt, en als zij die, in bepaalde gevallen en om ernsti ge redenen, met tegenzin toelaat, legt zij steeds voorwaarden op om zooveel mogelijk sie godsdienstige gezindheid van den katho lieken echtgenoot en van de kinderen te be veiligen. Om wille van de allereerste eischen der eerlijkheid, zullen de toekomstige echtgenoo ten elkander eveneens niet enkel hun for tuintoestand en hun hoedanigheden doen kennen, maar gebeurlijk ook hun geheime gebreken en de gevaren die hun gezondheid konden bedreigen. Daaromtrent werd de kwestie van het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk aan de Belgische openbare mee ning voorgelegd. Jonge lieden die zinnens zijn te huwen doen best een gewetensvollen geneesheer te raadplegen, liefst vooraleer zich jegens een bepaalden persoon te verbin den. Anderzijds houden wij er aan te verkla ren dat wij, onder geen voorwendsel, een wettelijke verplichting van zulk een onder zoek zouden kunnen goedkeuren, zelfs al moést er geen burgerlijk verbod'van het hu welijk uit volgen. Het waardig ontvangen van het huwelijks sakrament is de bijzonderste waarborg van gerustheid en geluk voor heel het echtelijk leven. Den gewichtigen dag waarop zij elkan der hun wederzijdsche trouw schenken aan den voet van het altaar, moeten de verloof den vooral bekommerd zijn om hun inwendi ge gesteltenissen, om overvloedig de zoo kostbare en zoo noodzakelijke genaden van het sakrament dat zij elkander toedienen te ontvangen; zij zullen veel minder belang hechten aan de wereldsche pleegvormen en feestelijkheden die rondom hen plaats grij pen. Het sakrament van het huwelijk is een bovennatuurlijke bron waaruit de echtge nooten, in de moeilijke uren, het licht, de kracht, de gelatenheid en den moed waaraan zij behoefte hebben zullen putten. Indien zij strenge plichten te vervullen en zware verantwoordelijkheden te dragen hebben, leert het geloof hun ook dat God, die hun vereeniging bezegeld heeft, hen van de hulp middelen zijner oneindige barmhartigheid niet zal beroofd laten. Eindelijk, duurbare christene echtgenooten, onderwerpt u nederig aan den Heer in gansch uw leven, stelt al uw betrouwen in Hem al leen: dit weze de gulden regel van geheel uw handelwijze. Aanvaardt zijn heilige wet, be oefent getrouw hetgeen zij u oplegt, vooral dan als zij tegenstrijdig is met de slechte neigingen der natuur; vermijdt kost wat kost hetgeen zij verbiedt, en luistert niet naar de bederfelijke raadgevingen welke de moderne wereld rend uw ooren doet weer klinken, onder voorwendsel van vrijheid en vooruitgang. Doet immer uw plicht, en ver trouwt voor 't overige u zeiven en al de be langen uwer familie aan de goddelijke Voor zienigheid toe, u het heerlijk woord van Christus herinnerendAanschouwt de vo gelen des hemels; zij zaaien of maaien niet, en verzamelen niets in de schuren, en uw hemelsche Vader voedt ze. Zijt gij niet veel meer waard dan zijn?... Bekijkt de leliën des velds, hoe zij groeien: zij arbeiden en spinnen niet. En toch zeg ik u dat Salomon in al zijn heerlijkheid niet gekleed was als een van haar. Als God aldus het veldkruid omkleedt, dat er vandaag is en morgen in den oven geworpen wordt, zal Hij het dan niet veel meer voor U doen, kleingeloovigen?... Zoekt eerst het rijk Gods en zijn gerechtigheid, en al het overige, zal. u bijgegeven worden In ons nummer van 1" dezer wezen we er op hoe liberalen en socialisten het in die week in de Kamer roerend eens waren om hunne stemmen goedkeurend uit te brengen om het liberaal voorstel van lijkverbran ding in ons land, op de agenda der Kamer besprekingen te brengen. Die samenwerking van blauwen en rooden vervulde met blijdschap het hart van al hunne partijgangers en velen zagen reeds in hunne inbeelding verwezentlijkt den zoe ten langgewensehten droom: samenwerking van liberalen en socialisten, en het vormen van een anti-clericalen meerderheidsgroep in de Kamer. De zaak kwam zoo onverwacht, en, de kans mocht niet gemist worden onzen Aarts bisschop Kardinaal Van Roey, voor zijn hin ken brief over de lijkverbranding, op onbe schofte wijze te kleineeren. Maar na de vreugde van den eersten dag zijn de oogen open gegaan en Le Peuple van 4 dezer doet in een hoofdartikel ver staan dat tot het samenstellen van een anti- elericaal cartel moet gewacht worden tot na de algemeene kiezingen. Waarom? De socialisten zullen de legerbegrooting laten bespreken wijl katholieken en libera len aan het bewind zijn. Zijn de gevraagde kredieten voor forten en bewapening ge stemd, dan ruien de socialisten de bevolking op tegen .atholieken en liberalen en gaan met een anti-militarist programma ten strijde, voor de kiezing. Ze rekenen op de misnoegdheid van het volk om zoo stemmen bij te winnen. Intuschen hebben de liberalen hun goes ting gekrëgen op militair gebied en eens al die kredieten gestemd hebben ze de katho lieken niet meer noodig; ze mogen dan hunne oude bondgenooten die hun niet meer kunnen van dienst zijn laten schie ten en meegaan met de anti-katholieken. Een anti-katholiek programma zullen ze echter in den aanstaanden kiesstrijd toch moeten voeren, willen ze bij de goddeloozen der steden nog eenige stemmen verkrijgen. En de katholieken? Zullen de oogen op tijds opengaan? Ik heb altijd den indruk dat de liberalen, met hun klein hoopje, meeste?: zijn en meester spelen in ons Ministerie. Men kan zoodanig goed zijn dat men niet meer deugt, en onder onze katholieke Ka merleden zijn er wel zulke. Zullen ze nu eens klaar zien in het spel der liberalen? We zullen het niet beoordeelen of de ge vraagde forten en wapenuitrustingen er noo dig zijn of niet; dit valt buiten onze be voegdheid. Maar we hebben toch den laat- sten oorlog medegeleefd en kunnen besta- tigen hoe de sterkste verschansingen en forten het hebben moeten laten steken. Vliegmachienen en kanonnen houden geen rekening meer met versterkingen en zaaien dood en vernieling daar over heen. Ten anderen we zien dat bekende gene raals zelfs ermede niet eens ziin over de noodzakelijkheid al die versterkingen te bouwen. In alle geval rekenen we op het gezond verstand onzer volksvertegenwoordigers en senators omniets meer te stemmen dan noodig is. Maar hierop willen we heden komen Dat de katholieke Regeerders nu eens toonen dat ze de dienstknechten niet zijn van het handsvol overblijvende liberalen; vooraleer iets of wat verder met de libera len te beginnen bespreken dat ze hun in onbewimpelde taal zeggen: «We staan sa men in de Regeering. Het minste wat we van een medewerker kunnen verwachten, 't is dat hij ons geen klap in 't gezicht geve. Welnu, dat voorstel over de lijkverbranding is een klap: 't is een daad gesteld uit zuiver sectarisme en anti-godsdienstigheid; geen volksbelang pleit er voor, integendeel. Stelt Ge die daad van vijandschap tegen ons, dan verbreekt Ge ons bondgenootschap. Stemt Ge uit godsdiensthaat met de socia listen in deze kwestie, vraag dan ook de stemmen der socialisten voor het overige. Aan U te verantwoorden voor de gevolgen. Het ware beter zoo handelen nu, dan de slaven blijven der liberalen. B. Sinds eenigen tijd loopen fantastische ge ruchten aangaande Prins Umberto van Italië en Prinses Marie-José. In De Standaardlezen we daarover volgende logenstraffing: (en onze fransch- sehrijvende katholieke bladen spraken in zelfden zin) Daar die geruchten bleven aanhouden, hebben wij er prijs op gesteld, uit de meest bevoegde en meest verschillende bronnen in lichtingen te gaan putten, om te weten te komen, in welke mate zij overdreven zijn. Al de hooge persoonlijkheden, die wij on dervraagd hebben, zeggen eenparig, dat 't hier booze, tendentieuze geruchten betreft, onop houdelijk in omloop gebracht met bedoelin gen, naar welke mm ioet gissen. In het Ita- liaansch prinselijk huishouden, voegen ze erbij, heerscht volmaakte eendracht. De Ita- liaansche prinsen en de Koninklijke Familie van België hebben voor dien misdadigen las ter, want zóó moeten al die valsche be richten worden bestempeld, diepe verach ting. Men kan zich niettemin de vraag stellen of de Justitie zich niet een weinig zou moeten bezighouden met degenen die deze berichten stelselmatig uitvinden of verspreiden, want de eer eener familie, zij moge van vorstelij- ken rang zijn of tot den burgerstand of den werkenden stand behooren, verdient te wor den beschermd. WAT AANLEIDING GAF TOT EEN OPENBARE RECHTZETTING Een eerste maal duikten deze geruchten op naar aanleiding' van 'n auto-ongeval in West-Vlaanderen verleden zomer, waarin naast een bekende filmvedette een voornaam Italiaan was betrokken. Deze werd uit het hospitaal te Brugge In geheimzinnige om standigheden weggehaald, vermoedelijk om dat hij niet openbaar zou zijn gecompro mitteerd. Een Gentsch spotblad, in gemeenen trant, uitgegeven door een Vlaamsch communist, Reynaertheeft in een uitgebreid spot- verhaal prins Umberto doen doorgaan voor den persoon die tijdens eene buitenechtelijke flirt in hoogergenoemd auto-ongeval betrok ken was. De verongelukte Italiaan is noch tans bekend, het gerecht heeft zijn indenti- teit vastgesteld, het is Mijnheer Nardi, de directeur van een voorname Fransch-Itali- aansche landbouwonderneming. Het feit dat nu aanleiding heeft gegeven tot de aangehaalde logenstraffing van hoo- gerhand, vond zijn oorsprong in het Berlijn- sche sensatieblad, de Welt am Montagen was buitengewoon dom. Het verscheen in het nummer van 1 Maart. Prins Umberto had zoogezegd verklaard dat hij het huwelijk met prinses Marie-José niet zou voortzetten. In België en in Italiëzoo luidde het be richt, <i verwacht men dat de Prins echt- cheiding zal uitspreken, doch Mussolini heeft verklaard dat hij aan een scheiding niet zal medewerken De Paus zou die echtscheiding uitspreken! Maar toch vond het bespottelijk berichtje een weg in de wereld, en verscheen o. a. in de socialistische pers van Nederland. Het Katholiek Nederlandsch dagblad De Morgen -> had dadelijk doen opmerken: He bericht ziet er heelemaal uit als een canard, maar de toegeving is in ieder geval klinkklare onzin. Er kan nimmer sprake ven zijn, dat éen Paus echtscheiding uitspreekt. En dat zou dan nog geschieden vlak na de verschijning van de encycliek Casti Connubii, waarin de eeuwenoude leer der Kerk daarom trent strak vastgehouden en doorgetrokken wordt Wij hebben te Rome geïnformeerd, schrijft de Maagbodeen kunnen deze details ab soluut tegen spreken. De onwaarheid ervan blijkt reeds uit de omstandigheid, dat prins en prinses op het punt staan, gezamenlijk een tocht naar Tripolis te maken. Ook in de omgeving van het Aartsbisdom te Mechelen verklaart men met de grootste zekerheid te weten, dat als katholieke ech telingen, de prins en de prinses van Piemont een stichtend, zeer gelukkig, en onverstoord huwelijksleven leiden. In Belgie deed dit nieuwsje in de laatste dagen ook de ronde in socialistische en libe rale pers en zelf in een groot sport-dagblad. Jammer dat dit sportblad zoo de eer van een jong gezin te krabel gooit voor eenige lezers meer. Misschien is den uitslag wel averechts en krijgt het met zulke onbetame lijke artikels wel eenige lezers min. In alle geval, bladen die met een soort ge noegen zulke verhaaltjes overnemen, zoo op z'n Pontius-Pilatus-wijze, en zonder zich af vragen of het echt is of niet, maar enkel on, driften op te hitsen, verdienen geen plaats bij katholieken. Dat socialistische en liberale bladen zulk nieuws rondverspreiden verwondert ons niet. Hun eenig doel is overal en altijd de katho lieke leer en de katholieke princiepen ter, gronde boren, 't Is immers altijd van een vuilen pot dat men vuil gemaakt wordt. EEN AFDOENDE GETUIGENIS In verband met de- even lasterlijke als kinderachtige legenden over de zoogezegde verbreking van het echtelijk geluk tusschen prins Umberto en prinses Marie-José, lezen wij in n Le Vingtième Siècle de volgende getuigenis van Dokter Viévrin uit Ghistel: Ik werd geroepen om mijn zorgen te verleenen aan de twee slachtoffers van het auto-ongeluk van Ghistel, waartussehen men beweerd heeft prins Umberto herkend te heb ben. De twee slachtoffers waren, inderdaad, een Italiaansche bankier, en de dame die hem vergezelde. Ik verzeker dat de man ongeveer vijftig jaren oud was grijs, wordend. De Z. E. H. Pastoor van W., die ik heb laten roepen om de laatste Sakramenten toe te dienen aan de dame, die in doodstrijd was, kan U een getuigenis even afdoend als de mijne, afleggen. De groote schuldige in geheel deze zaak is het dagblad Le Soir dat enkele dagen na het ongeluk, een serie romanachtige ar tikelen deed verschijnen over een geheim zinnig ongeluk te Gistel», enz. EEN VERKLARING UIT ROME Anderzijds verklaart een voornaam Bel gisch kloosterling, te Rome verblijvend: <-Toen het ongeluk van Ghistel gebeurde, bevond prins Umberto zich met prinses Ma rie-José in het Koninklijk College van Mon- calieri, waar zij, op uitnoodiging; dér EE. PP. j van den oorlog. Deze Socialisten streven naar Bamabieten, de plechtige prijsuitdeeling presideerden. Ik heb het feit en de datum kunnen nazien en heb het rapport, door het College uitgegeven, in handen. Men kan er zeer duidelijk prins Umberto en prinses Ma rie-José, omgeven door de professoren' en de leerlingen van het College, op onderscheiden'.. La Dernière Heure dezer dagen verteldë wel dat Prins Leopold te Londen spoorloos wjdwene» was. En elk wist dat hij met Rittisis Astrid op terugreis was van fiaaï" ouders uit Noorwegen. De liberale Dernière Heurekan maar niet verdragen dat onze prinsen zich als goe de katholieken gedragen en tracht het goed moreel effect daar uitgaande voor onze ka tholieke bevolking, te verminderen door on eerlijke laster. En zeggen dat katholieken nog zulke bla den lezen en zelfs toegang er aan verleenen in hun huis! Dat is katholieken onweerdig. Indien deze Tentoonstelling ten doel had, de landbouwers te toonen, welke voordeelen het gebruik van deze of gene machine hen kan verschaffen, zullen onze geachte lezers zeker erkennen, dat de ontroomers Mélotte met verlaagden draaibaren melkbak eenen nieuwen stap in den verderen vooruitgang op het gebied der ontroomers beteekent. De Mélotte ontroomt het scherpst. (Dit werd bewezen door de laatste ambtelijke, beproefingenverder heeft de dagelijksche. praktische aanwending van den Mélotte aan den Stand der Firma deze voortreffelijkheid bekrachtigd) Met den Mélotte wordt het meeste tijd.en handwerk gespaard. Dit wordt bevestigd door de 100.000 belgische landbouwers die eenen Mélotte benuttigen. Voor hetgeen de melkmdchien betreft, ver klaarden al de bevraagde bezoekers eenstem mig, dat de melkmachine Mélotte nu alle der gelijke machinen overtreft. Zij geniet voor gemakkelijke reiniging en gemakkelijke handhaving door aanwending van den nieu ws? gébrevcteerden melkbeker de algemeene voorkeur. IRBflBHBaBRBBBBBflBRBRBBRBBEBBBR ONZE BUITENI .ANDSCHE POLITIEK. In de Kamer werd deze week zwaar werk geleverd. Minister Hymans, Staatsminister Poullet en Staatsminister Vandervelde hebben ieder in lange en groote redevoeringen het Fransch- Belgisch militair akkoord van 1920 ver dedigd, met een iever die weerd was vsai een veel betere zaak. Het Franseh-Belgisch militair akkoord dat is een beetje het kind van deze hooge Minis ters en mogelijks is het wel omdat dist kind tegenwoordig langs alle kanten aangevallen wordt, en er nog krank en ziekelijk, uitziet, dat zijne vaders het met zooveel vwaorden- praal verdedigen. Het Fransch-Belgisch militair veatoond is een zieke plek, ja zelfs een kankerplek in het politiek lichaam van ons landl Mocht een dokter komen en die met vaste;liand uit snijden, het ware een geluk voor Belgie. Dit v bond was voor ons land steeds eene bron van wantrouwen ih het ömtenland! zoowel als in het binnenland en tegen wan trouwen vermogen schoone woerden niet. Ö'ok Ward Hermans besprak, ditmaal op eene waardige wijze, de btutenlandscèe politiek van het land. Hij handelde over het Youngplan, de teruggave van Eupen-Mal- medy, de verzoening met Duiteehland, het oprichten der Vereertigde Statera van Europa en het opzeggen van hét Eftansch-Belgtseh militair akkoord. Het was niet zeer moedig vanwege de dag bladen der verschillende partijen de flinke rede van Ward Horman®-; te1 verzwijgen, wijl gansche lcolonnen met dé: aanspraken der Ministers gevuld waren; Er werd ouk nog wat gesproken over dé: vredesbemoeiïngen met betrekking tot de «rttwapeningjskonfe- rentie, die in 't volgend: jaar samenkomt. M. Poullet deecp met: nadruk een t /roep op: de pers van alle -ichtlng,. om de vredesge.- dachte tusschen diiKtt'i-'-.s td bevornjsren. 19e rede van M. Vandervelde was van an dere opvatting.Hij; verklaardeTik zeg hat klaar en duidelijk, wij zijn geen voorstaan - ders van een eenzijdige ontwapening. Wij zijn voor de geHutieüjke gelijktijdige en. ge controleerde ontwapening.» Verder sprak, hij vooral als Voorzitter van j de Tweede Roode Internationale. Dat is zijn recht. W&t dieselfde Roof je Internatio nale vermag tegen den oorlog hebben wij iri 1914 kunnen ondervinden. De bespreking vs n onze buioenlandsaiie po litiek laat een gevoelen var* onvoldaanheid achter, omdat bet eens te «neer blijkt hoe ver ons land, spijts schooner woorden cn ron kende redevoeringen, hoever ons land staat van de richting die Z.H. djsn Paus aanduidt: Naar den vrede door de ontwapening. TER EERE VA> DE Dt, IF-SOLDAAT Zondag werd op de Varkensmarkt te Brus sel een prachtig gedenkteeke» onthuld ter eere van de duif-soMaatter herdenking van de 20 duizend diuivenliefhebbers, die in den oorlog gesneuveld zijn >rn van de dien sten door de rijsdui f aan de landsverdediging bewezen. SOCIALISTISCHE VERDEELDHEID. Vroeger hebben wij gewezen op de ver deeldheid die heerscht in de socialistische 1 rangen kwestie de landsverdediging, 't Werd ons vanwege de Socialisten kwalijk genomen, niaar de zaak blijft er niettemin waar om! Verledene week gaven wij het besluit van clcn Landsraad der socialistische partij, j waarbij de Baas Vandervelde gevolgd wordt in zijn streven naar geleidelijke, gelijktijdige i en gecontroleerde ontwapening. wijziging of opzegging van alle verdragen die in tegenspraak zijn met het princiep, van nationale ontwapening en naar herstel van de politiek van neutraliteit. Op het Congres van de socialstische jeugd, te Brussel gehouden, werd eene motie goed gekeurd ten voordeele van de onverwijlde en eenzijdige ontwapening. Het is wel mogelijk dat de Socialisten met lèede oogen den tweedracht in hunne partij, OP' zulke belangrijke kwesties, betreuren. Wij van onzen kant juichen..elke poging toe-die bijdraagt om het oorlogsmonster uit oris lartd te houden en zijn er ook spijtig om dat 'niet alle Katholieken het eens zijn in hunne middels om dat doel te bereiken. Er leiden echter veel wegen naar Rome. Laat ons ver hopen dat al de Katholieken en al de Socia listen elkander op den weg, die- leidt naar 'den strijd, tegen het militarisme, mochten ontmoeten. OORLOGSWINSTEN Tijdëïis het proces Shearer, die door de Amerikaansche leiders der scheepsbouwwer- ken 50 duizend dollar kreeg om propaganda te maken voor' de versterking der Amerikaan sche vloot en er 250 duizend verlangde, kwa- hien zouueriMnge cipiers aan den dag in De- trek met de oorlogswinsten in Amerika. Enkele dezer cijfers zullen ons eens te meer aantoonen dat zoo er velen zijn die door den oorlog sterven, er toch ook zijn die prvan: lëverr. en! er zich zelfs bij vetmesten. In den loop van 1913 tot 1916 werd de aan- deelenkoers der Amerikaansche staaitrust verviervoudigd. Ook met de kopertrust ging het onder den wereldoorlog niet slecht. De netto-winsten der suiker-indostrie ging Van 11 millioen. tot 34 millioen dollar onder tien - oorlog. De vleesch-concerns hadden ook niét: té klagen: Van 1915 tot 1917 bedroegen de netto-winsten' 140 rnïllïoen dollar. Na den' oorlóg daalden dér inkomsten met 21 De korenmagnaten bleven bij de groote verdèeling niet ten achteren. De rente gaf 30 winst: Niét geringer waren de oorlogs- wlnsten van: dè: kalen trust en der petroleum- producten. De winst der kleeding-industrie werd: tijdens ctèm oorlog vijf maal zoo groot als vroeger. Eür. zeggen" dat. het in Amerika alleen niet Is dat reusachtige oorlogswinsten gedaan werdén. IS-het daji" te- verwonderen dat er op de wereld' nog. menschen gevonden wtutfen die op oorlog aansturen of ten. minste niets doen om-hem tegen te houden.. Geefi. dan maar uw bloed voor het Vaderland wijl die haaien hun koffërs met goud en zilver vullen! DREIGENDE VERDEELDHEID. Na dén oorlóg ontstond: de Kathoiieke Unie samengesteld', uit: Christen Werkersverbond (vroeger Belgische Volksbond); Boerenbond; Fedératiè van- den Middenstand; Federatie dér K&tholièke Kringen en Vereenigingen. Héfcfc Kristen: Wérkersverbondi is geworden een der voornaamste fondamenten van de katholieke partij in België: 21CT duizend ge- sy noikeerden; 8511.000 mutualisten; 70.000 leden in de jeugdorganisatie; samenwerking met.400 winkels;, spaarwezen met 35 millioen dipositos; HoogesehooL voor maatschappelijk dienstbetoon. Al deze bloeiende instellingen zijn samengetrokken in het Algemeen Christen: Werkersverbond; van: Belgie dat bo ven- de, 200.000 ladén omvat. Doch ini meerdere gewesten van ons land worden- onder cfe bescherming van de Fede ratie dër Katholieke Kringen, evfeneens so ciale wei-ken- gesticht. En dat kan het Alge meen. Christen: Wërkersvèrbond niet aanvaar den, waat zullts moet noodzakelijk verdeeld heid verwekken en na-ijver eveneens. Dan alleen; kan: die Katholieke Unie een Stevig geheel vormen als. elk der vier afdee- |ingem zijn aangewezen terrein bewerkt, iets waar men zeker meer dan genoeg aan heeft: het Whrkersrerborcd voor de loonarbeiders;de Boerenbond voor d'e landbouwers; de Mid- dsnstandsafdëeling voor de middenstanders; en de Federatie der Katholieke Kringen voor wat dë vrije- beroepen aangaat. Dat ze de fa briekanten; d'e financiers, de geneesheeren, de advokaten,. enz: op. kristelijken grondslag groepeeren, gelijk de werklieden, de boeren en de middextslanders het doen elk op hun gebied, di»n zal: ze goed en noodzakelijk werk verrichten. Maar dat onverlet laten en dan nog in- de werkersorganisaties verdeeldheid zoeken- te' zaaien, fis tweemaal verkeerd, je tweemaal!' Hopen wij dat de Katholieke Unie over genoegzame energie zal beschikken om die jdreigeïide bitïï zacht maar flink uit te snij- jden. LEERLINGEN DIE MET VAKANTIE GAAN me en tegen: "ïlaamsch fascisme. Er werd dan ook op dat kongres voorgesteld en aangeno men dat diegenen uit V. O. S. zullen gesloten worden die werkdadig dneimaken van fas cistische organisaties, van Vlaamsche mili ties of welke andere organisaties ook, die op militairen leest reschoeid: zijn, of dienen ter voorbereiding van den legerdienst. Practisch komt. dit dus neer op uitsluiting uit V. O. S. der. Westvlaamsche volgelingen van Joris van Severen, en der leden vair de Vlaamsche verweerkorpsen. DE'VAKSCHOLUN: UÏ WLST-VLAANDEREN In 192" waren er in. West-Vlaanderen 13 dagberoepsscholen voor' jongens. 14 avondberoepsschol-sn voor jongens. 13 vakteekenscholen. 10 nijverheids- en. handelsscholen. 11 akademies voor schoone kunsten. 9 vlsschersscholen;. waarvan 2 dagscholen. 't Zij 70 scholen; waarbij 72: scholen of leergangen voor meisjes,, saam: 142 inrichtin gen met ongeveer 11,600 leerlingen, waarvan 2.600 dag- en 9.000 avondleerlingen. Daarbij komen niet dte lancfboirwavond- scholen er zijn er meer. dan. 70 noch de landbouwleergangen- voor meisjes. En voor de negen tienden, is. dat het werk 't zij van katholieke inrichtingen, van Wer kersverbond of Boerenbond of Middenstand. BELGIEVOORAAN! De Bond voor het Kroostrijk. Gezin in Belgie is in het afgeloopen- - jaar, naar de K. W. P. meldt, geweldig vooruitgegaan. Op 1 Januari 1930 bedroeg het aantal leden 102.000 en een jaar later- was liet ledental gestegen tot; 130.650, dat is ongeveer 37 van het aantal huisgezinnen van het geheele land. Pater Fallon S. J. is de ziel. van: dese orga nisatie, die in het afgeloopen: jaar weer een belangrijke belasting-vermindering voor de groote gezinnen wist te bewerken: De bond ontving reedt een- voorschot van acht millioen frank voor den bouw van goed- koope woningen voor groote gezinnen (er is een bedrag van 100 millioen. toegezegd). Ook werd er voor de groote gezinnen een aanzienlijke aftrek toegepast op de provin ciale en gemeentelijke belastingen. In het afgeloopen jaar werd: ook: verkre gen, dat aan de werklooze huisvaders van groote gezinnen een gezinstoeslag werd uit gekeerd. PROTECTIONISME. De Duitsche Regeering.heeft.de invoerrech ten op de rogge van. 15 -op 20'mark. per 10» kilos verhoogd. Na den Belgischen invoer van aardappelen en boter verboden te. hebben; wil de Fransche regeering nu ook den invoer van Belgische suikerij in wortels en- poeder verbieden. Dit zal een zware slag zijn voor de-landbouwers. Anderzijds is de invoer van: Belgische sier planten in FrankrijK.verboden,, tot groot na deel van onzen tuinbouw. HET WETSVOORSTEL VAN DE VLAAMSCHE NATIONALISTEN OF HET FEDERAAL STATUUT VAN BELGIE. De heer Debacker kondigt ih zijn blad De Nieuwe Kempen -aan.dat het voorstel houdende inrichting van. Belgie op federatie ve grondslag eerlang zal. worden ingediend. Tezelfdertijd 'düidt,liij.de groote- lijnen van dit voorstel aan. Wij déslen dezE' ter inlich ting mede: Als minimum-programma, van politieke zelfstandigheid kunnen, wij alleen aannemen het schenken aan de: Vlamingen van een eigen VI.. uitvoerende macht,, eert eigen VI. rechterlijke macht. Vlaanderen moet voor taan zijn- eigen Vlaamsche instellingen heb ben en zoo zal het. federalisme de volgende toestanden jn het: layen, roepen: 1. Dafe Vlaanderen voortaan zal hebben een eigen Kamer en; eigen Senaat alleen ge kozen door. het Vlaamsche: land; 2. Dat Vlamingen zullen, staan aan het hoofd van., VI. ministeries, dat het bestuur van Vlaanderen in- handen; zal zijn van VI. ministers „.dat alle. VI.. aangelegenheden zul len afhankelijk zijn van VI. ministers; 3. Dat de gerechtelijke macht alleen zal samengesteld zijn door Vlamingen. Voor.de Walen;zullen dezelfde instellingen in 't leyen geroepen worden. Als hand., tusschen; dé; twee volkeren zulle» gelden de gemeenschappelijke belangen va* Vlamingen - er». Walen,, geen kultureele reek nationale, uitsluitend! ekonomische en inter nationale belangen, bijv. spoorwegen, poste rijen verkeer., handel an nijverheid. Deze worden beheerd door gemeenschappelijke diepsten volledig zelfstandig voor het V'siam- Ecfe» en het Waalsche volk. WfWATAJTOE, PENSIOENEN. Hoe stmt het met. de verhooging mn de fj»Htaire pensioenen, der ouders van sesneu- jjre.lde scwüaten? Die vraag merd dezer dagen nosj gesteld dn. de Kamer door volksvertegenwoordiger Van Hoeck. Men. weet dat ingevolge de wet van 21 Juli. 1930, deze pensioenen verhoogd zijjjL Doch de verhpoging is echter slechts toepasselijk op die ouders, wier inkomen niet honger is dan. 10.000 oi 42.000 of 15.000 frank 's jaars, naar gelang de plaats waar zij wonejj. Be heer Minister heeft desadmgaande ia- ten weten dat al de oudere, cjfc ingevolge de wet van 21 Juli 1930 nog niet, in bezit gesneld waren van de vermeerderipgg van 't pen- jjsioen, in de maand October 1930 een formu- Dtr leerlingen die met vakantie gaan of er uit weerkeeren, kunnen, op vertoon, van een door de orKlerwijsinrichtlng afgeleverd ge tuigschrift, een persoonlijke vermindering van- 35 bekomen op de prijzen .der biljetten; 2e en 3e klasse. Oncier leerling die met vakantie gaat offi er uit weerkeert, dient verstaan die, welka kostleerling is in een onderwijsinrichting en naar zijne familie weerkeert hij, het eindigen van de leergangen of die bij het eindigen van de vakantie naar de inrichting terug keert. De maatregel is niet alleem van toepassing bij de eigenlijke vakantie» (Kerstmig, Pa- schen, en de groote vakantie) maar ook wan neer de inrichting verlof geeft aan al haar leerlingen. Zij is niet toepasselijk in de andkre geval -f lier werd gezonden, waanjjede ze naar den len en onder meer: 1. voor den leerling die, gedurende- de vakantie, van zijn verblijf plaats naiar een zomerverblijf of naar een andere plaats reist» 2. voor de» leerling die buitengewoon verlof' bekomt om familie/aan- gelegeiaheden of andere; 3. voor de leerlin gen de gemachtigd zijn de school te verlaten hetzij 's Zondags, hetzij op een feestdag, wanneer er geen algemeen verlof is voor al de leerlingen van de inrichting. Het Antwerpsch partijbestuur gaat echter hiermede niet akkoord en vraagt de radicale afschaffing van alle legers en het beletten Cbteorci W Y BELTER-TAFFIN Belgische Fabriek Naaml. Vennootschap, YPER AFKEURING VAN VLAAMSCHE MILITIEVORMING, Er worde ons nog gewezen op een belang rijk besluit genomen op het Provinciaal Con gres van V. O. 8. te Antwerpen, gericht n. 1. tegen de Vlaamsche verweerkorpsen. Daar V. O.S. tegen alle militairisme en tegen alle fas cisme gekant is, verzet V. O. S. zich dus ook tegen elkep vorm van Vlaamsche militairis-. heer Controleur der Belastingen hoefden te gaan, ten einde hun rechten op verhooging te laten vaststellen. 11.000 formulieren werden alzoo iïj, October 1930 opgezonden. 5.000 gevallen zijn op dit oogenjoflk onder zocht. Tegen 1 Julj; a.s„ zal aJles nagezien, zijn. 2.867 ouders, wier rechten op vermeerdering van pensioenen zijn erkend, hebben reeds de verhooging ontvangen, bun toegezonden door de Nationale Kas voor ogrlogspensioe-.. nen, met daarbij de verschuldigde achter stellen vanaf 1 Juli 1930, De algeheele vereffening wordt zoo vlug mcgelijk doorgevoerd. Voegen wij hierbij dat de ouders, die voor 1 Juli 1930 reeds een zekere verhooging geno ten,, gezien hun ouderdom en behoeftigheid zonder meer de nieuwe venneerdering van pensioen hebben bekomen. Zij hebben geen formulier- f.re invulling gehad. De verhooging is voor v van zelfs geschied. Zij zijn dus niet pen n de 11.000 dassiers, die voor vevht hoeven onderzocht.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1