28" JAAR. Nr 12. WEEKBLAD': 35 CENTIEMEN ZONDAG 22 MAART 1931 pilUlllll NOTARIEEL-, ANNONCEN- EN NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck N' 15.570. CRISIS EN WERKLOOSHEID DE STRIJD TEGEN DE TERING EEN REDEVOERING DIE NIET GENOEG IS OPGEMERKT DE NAAKTEN KLEEDEN GEWELDIGE PAKHUISBRAND TE LONDEN Ontroomers MELOTTE, N. V. g Remicourt CRISIS IN ONZE COLONIE VELEN SPREKEN OVER AFSLAG DE FIRMA FL. VANDEVOORDE 31, Boterstraat, YPER PAST HEM TOE! «iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiiiiiiiiinil I Abonnementsprijs jg per jaar: (per post) iln 't Land: 18fr.g Ifln Stad: 17 fr.g gfrankrijk: 35 fr.g ijvndere landen40 fr. g I Alle annoncen zijn i vooraf te betalen i :en moeten tegen den! Donderdag noen i ingezonden worden.j Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF: Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen Prijzen op aanvraag. TARIEF: Kleine Berichten: 1 fr. per regel minimumprijs per inlassching 4 fr. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Postabonnenten in Belgie die van woonst Veranderen, moeten dit aangeven in 't post- ;bureel dat hun bedient, en niet aan ons. De belanghebbenden vragen zich af waar om 6 t. h. en niet meer of niet minder. De syndicaten beweren dat de loonregeling in 1927 gesteund was op het indexcijfer 700. In dat geval zou eene loonvermindering eerst gerechtvaardigd zijn wanneer de index on der het getal 806 zou komen. Nu staat hij aan 825. Wil de Regeering eene gebeurlijke verla ging der loonen den stempel van onwettig heid en willekeur niet geven, dan zal het onontbeerlijk zijn dat de regeering zich eens voor goed uitspreke nopens het indexcijfer waarop de perequatie van 1927 geschied is. DE MILITAIRE SLOKOP. Koken moet kosten. Soldaatje spelen ook. Voor het crisisjaar 1931 werd in ons land in ■de buitengewone begrooting 306 miüioBn ge vraagd. Voor de volledige uitvoering van het plan, waarmede Belgie zal gezegend zijn, zullen er 600 millioen noodig zijn. Thans werd er reeds 57 millioen besteed aan de herstelling der forten. Voor de inrichting van de vliegmacht en het verweer in de lucht is e ook 700 millioen noodig. Zoo worden de buitengewone uitgaven gebracht op 1 milliard 357 millioen. En de uitgaven van de gewo ne begrooting beloopen dit jaar tot 1 mil liard 205 millioen. In totaal zal er in ons land tijdens het vredig jaar 1931 de som uitgegeven worden van 2 milliard 562 mil lioen als militaire uitgaven. Minister Van Caeneghem vroeg 150 mil lioen om openbare werken te verrichten en duizenden menschen werk te geven. Hij kreeg ze niet en moet het met 60 millioen gedoen. IBBEaBaaflBBBflBBSBBBBBHBB&B&BMa. S8 Wie veen Ontroomer RECHTBANK VAN VEURNE. De Incidenten te Diksmuide. Dinsdag werd de zaak opgeroepen betref fende het verzet, aangeteekend door Schelle- kens en Jacobs tegen het vonnis, dat tegen hen bij verstek uitgesproken was voor het scheuren van het nationaal vaandel en op stand tegen de gendarmen. De zaak werd te gen het einde der morgenzitting opgeroepen. Verscheidene getuigen werden onder verhoor genomen. De namiddagzitting werd besteed aan het pleidooi van den heer substituut Tengels, die het ambt van het openbaar mi nisterie waarneemt. Hij eischt het behoud der uitgesproken straf. Mr Van Dieren pleitte voor betichten en vroeg de vrijspraak, zich steunende op het feit dat do veraatvvoordeüiikiieitl van alle moeilijkheden uitsluitelijk te vrijten is aan de drie vliegers, die tijdens de betooging de menigte in gisting brachten door het uitwer pen van uitdagende strooibriefjes. Zonder dat incident ware er beslist en zeker niets ge beurd. Na zijn pleidooi legde Mr Van Die ren de gschreven besluitselen neer. Daar de h. substituut Tengels vroeg op deze besluit selen te antwoorden, werd de voortzetting der zaak uitgesteld tot 24 Maart e.k. De zaak der vliegers werd uitgesteld tot na de uitspraak van het Beroepshof te Gent op het verzet aangeteekend door het Bede- vaartkomiteit tegen de beslissing der recht bank, over de weigering tot het aanstellen eener burgerlijke partij. GU1DO. ■■IBnaHHIHIHIHBISaseHIB Uit het Verslag van de Commissie van Arbeid, Nijverheid en Sociale Voorzorg, in gediend in het Senaat, nemen wij de volgen de inlichtingen over: Op een globaal aantal verzekerden van 693.045, bedroeg het aantal volledige arbeids- loozen op 31 December jongstleden 63.540; het aantal gedeeltelijk arbeidsloozen 117.519. Op 31 Januari jongstleden waren er in 170 verzekeringskassen tegen onvrijwillige werkloosheid met een ledental van 680.802, 80.293 verzekerden (zegge 11.8 t. h. van het totaal) in staat van volledige werkloosheid. Deze verhouding bedroeg 9,2 t. h. de vorige maand en 3,5 t. h. in Januari 1930. Leden bovendien onder gedeeltelijke werk loosheid 108.694 verzekerden (zegge 16 t. h. tegen 17 t. h. de vorigemaand en 4 t. h. in Januari 1930). Het totaal verloren arbeidsdagen geduren de bedoelde maand bedroeg 2.485.782 dagen, zegge 913 per duizend verzekerden en per week, tegen 629 de vorige maand en 233 in Januari 1930. Neemt men als vergelijking (100) het getal arbeidsdagen dat de verzekerden hadden kunnen werken, dan vertegenwoordigen de verloren dagen 15,2 t. h. in Januari 1931, 11,2 t. h. de vorige maand en 3,9 t. h. in Januari 1930. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat in strijd met hetgeen sommige al te optimisti sche geesten gelooven de crisis niet afneemt. Trouwens, de eerste gevolgen van de crisis hebben zich in Frankrijk en in Belgie veel later doen voelen dan in de meeste overige landen, en men zou niet kunnen begrijpen dat de toestand hier zou verbeteren wanneer hij elders verscherpt. Voor het oogenblik, en bij deze gelegenheid, is het van geen belang de oorzaken van de werledcrisis op te sporen Aangaande de op lossingen voorgesteld door den Economischen Raad om de gevolgen van de crisis te ver zachten, oordeelt een lid dat men daaraan nog kan toevoegen dat voor landen, die, zoo als het onze, van hun uitvoer leven en weinig produkten van hun grond verbruiken, een verlaging van de loonen, die trouwens be antwoordt aan de daling van het index- number, in het vooruitzicht kan worden ge steld. Maar dan nog zou het voorbeeld van hooger hand moeten komen. Desaangaande zouden de Kamers een mooi gebaar kunnen doen. Men weet dat de Re- geeringsmeerderheid eene vermindering' van 10 t. h. van de parlementaire wedden zal voorstellen. Leden der Commissie waren begaan met de beslist valsche geruchten die in omloop zijn onder het publiek en vaak in de pers ten aanzien van het bedrag der uitkeeringen aan werkloozen. Sommigen beweren zelfs dat het bedrag dezer uitkeeringen het bedrag van het loon zoozeer benadert dat de arbei ders geneigd mochten zijn hun werk te ver laten om die uitkeeringen te trekken. Dergelijke toestand ware onzedelijk. Doch dit is volkomen in strijd met de waarheid en het past hier de zaak in haar waar dag licht te stellen. Het bedrag der uitkeeringen aan de werk loozen, met inbegrip van de eventueele ver goedingen uit de hulpkassen en de tegemoet komingen vanwege de openbare besturen, mag niet hooger zijn dan twee derden van het loon. Deze grens mag tot de drie vierden worden opgevoerd voor het gezinshoofd met ten minste drie kinderen ten laste. Daaruit volgt dat een arbeider die 50 frank per dag won, slechts 34 frank vergoeding krijgt; heeft hij drie kinderen ten laste dan kan dit bedrag tot een maximum van fr. 37.50 wor den opgevoerd. Bovendien worden deze be dragen enkel toegekend gedurende een tame lijk korten tijd, meestal minder dan zestig dagen. Daarna wordt de werklooze in een oneindig geringe verhouding geholpen, ten hoogste 7 fr. per dag voor de vrijgezellen, we duwnaars of uit den echt gescheidenen zon der kinderen. Ten slotte valt hier vooral op te merken dat deze vergoedingen enkel aan onvrijwillige werkloozen worden uitgekeerd, wat elk misbruik onmogelijk maakt. Werk loosheid is gewis een zware last voor het land, vermits de Regeering het ontwerp van be grooting heeft gewijzigd met er een krediet van loö millioen op uit te trekken dat be- stettid is om toelagéil t4 verleenen aan het Nationaal Crisisfonds. Doch het ware hoogst onbillijk degenen die uitkeeringen trekken voor te stellen als iets anders dan de eerste slachtoffers van de crisis. En het ware onze delijk zelfzucht aan te wakkeren op een oogenblik dat de geheele Natie solidair moet staan tegenover de gevolgen van een nood- lottigen toestand die gewis al de burgers treft, doch die allerwreedst gevoeld wordt door de dappere arbeidende klasse waarvoor de uit keeringen van het Werkloozenfonds en van het Crisisfonds een tegemoetkoming zijn in het nederig bestaan van die arbeiders en van hun gezin. Kan men ernstig vreezen voor gewoonten van ledigheid die deze arbeiders zouden aan nemen, wanneer men nadenkt over de jaren van ongekende bedrijvigheid die volgden op de werkloosheid waartoe de oorlog de ar beiders had gedoemd? Wij bedoelen die welke de achtbare volks vertegenwoordiger, Dr Brutsaert, in de Ka mer heeft uitgesproken in de zitting van 25 Februari, bij de behandeling der begroo ting van binnenlandsche zaken en openbare volksgezondheid. De pers gaat in Belgie, en wel wat overal aan een groot euvel mank; aan politieke be sprekingen en lawaaierige incidenten wijdt zij kolommen; wanneer een redenaar han delt over onderwerpen van onmiddellijk nut en van werkelijk algemeen belang, maakt zij er zich van af met de bloote citatie: Dr Brut saert spreekt eene rede uit over de maatrege len tot bestrijding der verschillende ziekten. Het is om er iemand genoeg van te doen krijgen, heel eene massa gegevens op te zoe ken die, in hun geheel, een kostbaar docu ment vormen ten dienste der gemeenschap, en ten behoeve der gezondheid zijner mede burgers. En als ge u dan in 't zweet hebt gezet voor eene zaak, spreekt er niemand van! En toch is, wat Dr Brutsaert bijvoorbeeld over de bestrijding der tuberculosis zegde, merkwaardig en leerzaam genoeg om de aan dacht te trekken van allen die zich bekom merd toonen om deze ziekte die, naast het alkoolisme, het grootste sociaal gevaar daar- stelt, de ergste en de meest weerbarstige der sociale plagen. Dank aan de in 1930 gestemde dotatie van 100 millioen, voor de bestrijding der tubercu losis, aanziet Dr Brutsaert het voor nagenoeg zeker dat de eerstkomende jaren een aan zienlijke uitbreiding van 's lands anti-tuber- culeuse bewapening zullen brengen. Deze dodatie zal inderdaad in voornaamste orde aangewend worden tot de oprichting van nieuwe sanatoria en dispensaria. Het is dus onontbeerijk dat, met het oog op de uitbreiding van onze anti-tuberculeuse bewapening het in de begrooting voor de prophyloxie der teringplaag ingeschreven krediet, alle jaren zou moeten vergroot wor den. Langs alle kanten aangevallen houdt niet temin de tuberculosis stand, omdat wij de on misbare specifieke behandelingswijze nog niet in handen hebben en ook yolgens Dr Brut saert, omdat wij misschien de middelen van onrech'Cstreeksche bestrijding zouden moeten wijzigen, 't is te zeggen de methodes van zachtheid en van overreding verscherpen. Zpo zou de aangifte der ziekte verplichtend moeten gemaakt worden. Dit bestaat in Con go sedert 1919. Elke in de kolonie ziek be vonden Europeaan moet binnen de zes maanden naar Europa terugkeeren; in 1929 zijn er alzoo zes moeten terugkeeren. De inboorlingen worden gezonden in eene lazaret of in een gasthuis voor tuberculosen; in de steden worden al de kinderen in de schooljaren, wiens reactie tegen de tubercu losis negatief is, ingeënt. Men zal zeggen het zijn krachtmethoden. Maar indien zij voortreffelijke uitslagen heb ben bereikt in de kolonie, waar zij hunne proef hebben gedaan, waarom ze dan niet voorschrijven in Belgie? DIT IS HET MISSIEWERK VAN ONZE EE R E r COMMUNIE K ANTE N Ik ben hier weder, en als een bedelaar, steek ik de hand uit om eene aalmooes te vragen voor de eerste-communiekantjes in de missiën. Die kinders, in Congo vooral, zijn naakt en zouden, zoo zij niet geholpen worden, in hunne naaktheid aan de Tafel des Heeren moeten verschijnen. Om in hunne kleeding te voorzien is het missiewerk De Naakten kleedenontstaan. Jaar op jaar worden duizenden kinders voor de groote plechtigheid hunner eerste communie van een kleedje voorzien, dank aan de milde gif ten van onze eere-communiekanten, hunne ouders en vrienden van zooveel missievrien den uit heel het Vlaamsche land die ons werk gelieven te ondersteunen. Mijne dankbaar heid voor uwe medewerking is van geener waarde, maar God zal 't U loonen en U ze genen in uwe ondernemingen, in uwe kin ders, in uwe familien. Sommigen, vernemen wij, werpen op dat ons werk uitsluitend is ten voordeeie van de Witte Zusters van Afrika. Dit is niet zoo. Het werk is ontstaan in de Congregatie der Witte Zusters en mag diens volgens aanzien worden als het missiewerk van die Congregatie. Doch ik herhaal wat ik reeds meermalen in mijne omzendbrieven geschreven heb. Alwie zijne medewerking verleent aan het werk, kan de propaganda middelen waarover ik beschik ontvangen en de opbrengst van zijne-propaganda opzenden met verzoek ze over te maken aan eene aan gewezene missiecongregatie. Aan zulk ver zoek zal ik onmiddellijk gevolg geven zooals ik tot hiertoe altijd gedaan heb. Alleenlijk verzoek ik de ie ver aars die eene andere mis siecongregatie willen bevoordeeligen. eene klei nigheid af te staan om de kosten te dekken van de propagandamiddelen die ik te hunner beschikking gesteld heb. Ik richt mijn oproep tot de eere-commu- niekanten van 't Viaamsche land en vraag hun dat zij hunne zwarte broertjes en zus tertjes van Congo zouden indachtig zijn op den blijden dag van hunne plechtige commu nie. Maar het is mij niet mogelijk mij recht streeks tot al de eere-communiekanten te wenden en daarom vraag ik aan de parochia le geestelijkheid, aan de oversten van alle scholen, als tusschenpersoon te willen dienen, de noodige propagandamiddelen ingevolge het getal eere-communiekanten te willen vra gen en ze aan de kinders uit te deel en. Wat wij vragen is een paar meters katoen om een kleedje te maken of eene geldelijke hulp om stoffe te ltoopen. En daarnevens wend ik mij tot alle mis sievrienden om steun voor het werk. Ka* men een schooner daad van menscklievend- heid verrichten? Is er grooter armoede dan de naaktheid? Zijn die arme schaapkes va* kindertjes de beste vrienden niet van O. L. Heer? Zal God zulk werk van barmhartig heid onbeloond laten? Ik houd gratis ter beschikking van de EE. HH. Pastoors en Onderpastoors, van School bestuurders en -Bestuursters, van alle mis sievrienden, een oproep tot de ouders, ee* oproep tot de kinders eere-communiekanten, met eene kaart verbeeldenden een -groep eer ste communiekantjes uit de missiën, gekleed door ons werk alsook een kunstbeeldeke dat dienen zal, voor iederen eere-communiekant als een aandenken van de plechtige com munie. Het is voldoende mij het getal eere-com muniekanten, zonder meer te laten kennen; ik zal onmiddellijk gratis het noodige zen den. In de parochiën waar de plechtige com munie in den zomer plaats heeft, ware het zeer wenschelijk dat de noodige propaganda- bladjes en kaarten en beeldekes van nu af gevraagd worden. Ieveraarsters voor het werk: Mevr. Wed. J. DEVACHT, O. L. V. kruisse, 18, Poperinghe; Jufvr. A. VANDERGHOTE, de Stuersstr., Yper (Postch. 145.354). Giften worden ook met dank aanveerd, door de Witte Zusters-Missionarissen van Afrika, te Leuven, Schapenstraat, 13 (Post- check Sr 78388). Met hoogachting en innige dankbaarheid, JER. NOTREDAEME, Advokaat, Eere-Bestuurder van het Provinciaal bestuur van West-Vlaanderen, St Michels (Brugge) Dorpstraat, 3 Postcheck N' 934.91. IBBBBBBBBBBBBRBBSOSlffiBBiaamBBBB! Zaterdag morgen heeft een hevige brand gewoed aan den Theemsoever nabij de To wer. De vlammen werden door den wind aangewakkerd, zoodat een gebouw van zeven verdiepingen, toebehoorend aan de firma Butlers, waarin rubber n thee waren opge slagen, geheel afbrandde. Zoodra de brand uitbrak., verliet -een hon derdtal bedienden in allerijl het reusachtig stapelhuis. De muren stortten met een oorverdoovend lawaai in de Theems. Honderden brandweer lieden bestreden de vlammen doch slechts na twee uur van onafgebroken arbeid slaag de men er in, het vuur te dooven. De schade wordt op 60.000 a 70.000 pond sterling geschat. voor verschillende gebruiken dienende en met verlaagden melkbak draaiende op eene spil y^x benut- "•W-c* kerij. BBBBBBBBBBBBEBBBBBBBEH1SEBBSË3B?? VLAAMSCH ONDERWIJS. 't Hoofdbestuur van den Katholieken Vlaamschen Schoolbond, overwegende dat, voor de eenheid en sterkte zijner'cultuur, het vlaamsche Volk dringend behoefte heeft aan een gezond taairegiem in al de graden van het onderwijs, dat het huidig moment een historische beteekenis heeft in Vlaanderens heropleving, neemt het besluit met verdub belde kracht te ijveren: 1. Opdat, over heel het vlaamsche land. de katholieke gezinshoofden de gelegenheid zouden krijgen hunne kinderen eene oplei ding te geven, waarvan de voertaal van laag tot hoog het Nederlandsch zou zijn; 2. Om te verhinderen dat, onder voor wendsel de rechten van zoogenaamde min derheden en van de vreemdelingen te vrij waren, de heilzame uitwerkselen van een op voedkundig gezond stelsel zouden ontzenuwd en de onnatuurlijke toestanden in Vlaande ren zouden bestendigd worden. DE ZAAK VAN DE BELGISCHE PRÉVOYANTE. Die maatschappij telt in Belgie zoowat 125 duizend leden. Door de wet van 25 Juin 1930 werd zij ver plicht zich te hervormen. Dat heeft ze niet gedaan! Het parket moeit zich daar thans meê. Nu wil zij zich hervormen in eene samen werkende maatschappij. Oorspronkelijk en tot heden was het eene chatelusiaansche maatschappij. Er bestaat geen vertalings woord daarvoor. M. Van Waileghem (soc.) heeft in de Ka mer M. Heyman daarover ondervraagd. De minister heeft gezegd: Alleen het gerecht is bevoegd om tusschen te komen. De maat schappij heeft laten weten aan hare leden, dat bij schorsing der bijdragen hunne rech ten niet zullen vervallen. De Regeering kan eenter de minister zegt dathaar waar borg van goeden afloop voor de uitvoering der loopende kontrakten niet geven. De be stuurders hebben geweigerd de maatschappij 'om te zetten in eene levensverzekering. De nieuwe vorm (coöperatief) zal eerst kunnen goedgekeurd worden wanneer de inventaris van de goederen en het bezit duidelijk zul len zijn medegedeeld. De minister heeft verder verklaard, dat hij nooit zal toelaten dat de rechten der le den zouden prijs gegeven worden. Om tot eene oplossing te komen, moet er goeden wil zijn bij het bestuur. Die was er totnogtoe niet. M. Bodart heeft gezegd, dat de nieuwe Belgique Prévoyante (standsregelen van Januari 1.1.) geen enkelen rechtskundigen band aangeeft met het bezit der oude maat schappij. Het kapitaal van de nieuwe maat schappij is slechts van 2000 fr. De bestuur ders van de oude en de nieuwe zijn dezelfde personen. De oude maatschappij heeft goud- franks ontvangen en da.armeê eigendommen gekocht. Hare boekhouding moet dus met winst afsluiten vermits zij renten in papier- franken uitkeert. Oud-minister Destrée is rechtskundige raadgever van die maatschappij. In die hoe danigheid heeft hij gevraagd dat een nieuw stukje wet hst bestaan der samenwerkende Belgique Prévoyantezou goedkeuren. Het bezit van 125.000 arme slachtoffers moet gered worden, zegde hij. Minister Heyman heeft geantwoord dat het de schuld is van de beheerders, dat die zaak in 't openbaar wordt besproken. De maat schappij moet eene oplossing aanbrengen niet de Regeering. De omvorming der maatschappij is geschied zonder den minister te raadplegen. Indien de maatschappij zich 'werkelijk wil verstaan met den minister zal hij daarvoor te vinden zijn. Ziedaar 'n beknopte samenvatting van de i*terpellatie. Naast de beteugeling van: de medicale kwakzalverij heette Dr Brutsaert de ver plichtende aangifte de meest dringende her vorming. Daarom was zijn besluit: 1. Men moet 's lands bewapening tegen de teringplaag aanvullen en volledigen. 2. Men moet eene wet maken, gelijkaardig aan die welke in andere landen in voege is, namelijk in Denemarken en in Noorwegen. In deze beide landen is de strijd tegen de tuberculosis hoofdzakelijk gegrondvest op eene strenge afzonderingsprophyloxie en dit door eene wet waarvan de hoofdbestand- deelen luiden: ■Verplichtende aangifte van elk geval van besmettelijke tuberculosis aan de plaatselij ke geneeskundige commissie; verplichtende uityoering der door de wet voorgeschreven voorbehoedmaatregelen, 't zij door den be- hapdelenden geneesheer, 't zij door den In specteur <jef openbare gezondheid. Ais sanctie laat de wet aan de sanitaire overheden toe de weerspannige zieken, of zij die niet in staat zijn zich behoorlijk te ver zorgen, in een gasthuis of in- welke andere instelling ook af te zonderen. Vermits dan toch al de sedert 30 jaren in gespannen pogingen, die vooral op overreding en goeden wil waren gesteund, ellendig faal den of schipbreuk leden, dan blijft er niets anders over dan wettelijke dwang om het doel te bereiken. Dr Brutsaert eindigde met een ontmoedi gende overwegingZal men iets willen doen om den strijd aan te binden zooals het be hoort? De hygiëne heeft geen politieke klem-; zij is noch van rechts, noch van links, zij staat buiten onze taaltwisten en daarom gelukt zij er niet in zich aan de be kommernissen onzer huidige parlementen op te dringen. Is het niet droevig het door een Kamerlid dat sedert jaren in het parlement zetelt, te hooren vaststellen? TAXANDER. Uit Het Handelsblad van Antwerpen «BB»BBBBBlBBBBSllE3HglBiaBHBnBBBfla Dat er ook werkcrisis is in onze Congoco- lonie bewijst wel volgend antwoord dooi den bevoegden Minister gegeven op eene vraag van den Heer Van Hoeck, volksverte genwoordiger. VRAAG nr 9 van van den heer Van Hoeck, 12 Fe bruari: Het weze me toegelaten den achtba ren heer minister van koloniën te vragen of er heden voor Congo (in dienst van den Staat) aanvraag is naar Belgische arbeiders? Welke stielen of voor welke werken? Is het den heer minister mogelijk me mis schien maatschappijen aan te geven, die naar Belgische arbeiders voor Congo vragen? ANTWOORD van den Minister van Coloniën: In norma len tijd is het getal door het beheer, voor de kolonie, aangeworven ambachtslieden (mees- ter-metselaars, timmerlieden, schrijnwerkers, werktuigkundigen) weinig belangrijk. Om reden van de economische crisis, is de aanwerving van nieuwe elementen voorloopig geschorst. De koloniale vennootschappen hebben om dezelfde redenen de aanwerving merkelijk beperkt. Nochtans hebben sommigen, onder hen, in den laatsten tijd, nog eenige paswerkers, werktuigkundigen, baanleggers en houtza gers aangevraagd. Dit om de aandacht er op te trekken dat het thans vruchteloos is aanvragen te doen om in dienst van den Staat naar Congo te trekken. We komen nog altijd personen tegen die niet best weten welke stortingen zij te doen hebben, willen zij in regel zijn met de nieu we pensioenwet. Ziehier kort en bondig het juiste antwoord De vrijwillig verzekerden, in 1866 geboren, «toeten in den loop van hun verjaringsmaand storten: 36 fr., indien het vrouwelijke verze kerden zijn; 108 fr., indien het mannèlijke verzekerden zijn. Indien de verzekerden bij storting van vroegere jaren reeds gestort hebben minder dan 36 of 108 fr., deze moeten in 1931, het een of het ander bedrag aanvullen. De verzekerden die reeds vroeger in 't ge heel 36 of 108 fr. gestort hebben dienen geen storting meer te doen. Dat is voor de personen van 1866 en gebo ren van af Maart, want voor Januari en Februari is het te laat. De vrijwillig verzekerden in 1867 of later geboren, moeten in den loop van hun verja ringsmaand 24 fr. storten, indien het vrou welijke verzekerden, en 72 fr., indien het mannelijke verzekerden zijn. In 1932 en volgende jaren moet er jaarlijks gestort worden voor de verzekerden van 14 bot 18 jaar oud: 24 fr. Voor de mannelijke verzekerden van 18 tot 21 jaar en voor al de vrouwelijke verzekerden: 60 fr. Voor de mannelijke verzekerden boven de 20 jaar: 120 fr. Wie later wil storten moet zijn nummer komen aanvragen en niet wachten tot in zijn verjaringsmaand, want alsdan kan niet meer gestort worden. Voor de verplichte verzekerden is de stor ting nog als vroeger, t. t. z., 2 fr. of 6 fr. Met Juli eerstkomende gebeurt de verandering ®u dat zullen wij later kenbaar maken. Gebruikt Chicorei WYFELIER-TAFFIN

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 1