ImsÉrs te Vdtrfs Brouwerij Masschelein ■Hémt* MMM DE POPERINGHENAAR BI. 5. 22-3-1931. N' 12. GEDACHTEN MET manneke Uil DE DE WANDELENDE JOOD TE YPER IN HET JAAR 1623 BALATUM kost voortaan de loopende meter 22,90 FTi. GROOTE KEUS VAN MEUBELPAPIER UITSLAG BURGERSTAND VAN BOEKBESPREKING MAART - LENTEMAAND MEUBELPAPIER Elke minuut van mijn leven brengt mij: een weinig arbeid te verrichten; een weinig liefde te schenken; een weinig berusting te beoefenen; een weinig geduld te oefenen; een weinig strijd te strijden; een weinig gebed uit den grond mijns harten opwaarts te zenden. v BESTE LEZERS, 'k geef u heel pedant eerst m'n groet en dan m'n hand en wil, met veel behagen eens naar uw gezondheid vragen. 'k Hoop dat ge 't allen stelt heel wel en pijp hebt noch aan vleesch, noch aan vel. Ik zelf ben gelukkiglijk weer gezond, precies gelijk nen jongen hond. Marenta ook die al ne tijdje ziekjes was, is Goddank nu weêr goed van pas! Ja, ja menschen, ge moogt er van zeggen en denken wat ge wilt, maar de gezondheid is toch nog de grootste schat die de mensch op dit tranendal kan bezitten. Als ik soms zoo aan mijn venster zit en 'k zie daar nep ottermobiel 40 paardekracht voorbij zoemen, dan zeg ik zoo in mijn eigend'r zijn toch mepschen die geluk en chancehebben op de wereld!... Maar dan komt mij zoo eensklaps 't tiende gebod van de tien gebo den God's te binnenbegeer geen ander mans' goed'k Maak een kruisken en den ottermobiel 40 chevo is vergeten en dan; Manneken uit de Maan zoo spreek ik dan m'n zeiven aan, 'k wil u vragen waarover hebt g'u te beklagen? g'hebt een goede vrouw die immer bleef u trouw als ge niet ziek en zijt, zijt ge gezond ge ziet er nog goed uit en pront, en daarom besluit ik dat iemand die gezond is, en dus kan werken om zijn brood t» verdienen, geen reden tot klagen heeft. Iedereen 't akkoord? WAAR ZE OOK OM TER MEEST 't akkoord zijn geweest dat is in de commissie die. onlangs werd samengesteld om te onderzoeken of er geen middel was, om 6 per honderd van de jaar wedde van de staatsambtenaars en -beamb ten af te trekken, 't Is nu eenmaal besloten en d'r is niet meer op terug te komen. Om die vermindering te doen hebben ze zich gebaseerd op de daling van 't index-cijfer Maar mijn gedacht is dat ge in 't huishou den nog niet goed gewaar kunt worden dat de marchandisenafgeslagen zijn. Nen boestering of ne rollmops moet ge nog altijd 1,25 fr. betalen gelijk verleden jaar, als ge ten minste zoo nen haring hebben wilt, waar 't de moeite waard is uwen mond aan vuil te maken, 't Zal nog een beetje duren eer we van ne serieuzen afslag zullen hooren spreken... als d'r ooit sprake van komt. Af wachten VADER, zei Jefken, 't zoontje van den slachter (na eenigen tijd met de oogen te hebben gevolgd hoe zijn vader worst be reidde), vader, nu weet ik waarom de wor sten en saucissen een huid hebben Waarom dan? vroeg de vader verwon derd. Opdat niemand zou zien wat er in is! "Jefken is', w^t ze in 't ffanscli noefhen un enfant terrible IEMAND intervieweeren dames en heeren, dat is bij iemand om nieuws uitgaan, over 't ambt dat hij doet of heeft gedaan. 't Manneken uit de Maan heeft ook ne keer zijn stoute schoenen aangetrokken en heeft 't geluk? gehad een... «pickpocket» of gauwdief te intervieweeren. Ge moet nu niet denken, beste Lezers en alderliefste Le- zereskens, dat 't mijn gewoonte is met zoo'n kerels om te gaan... 't is maar om u een beetje nieuws te kunnen leveren, dat ik mij eens dees week eens tot bij zoo nen type geriskeerd heb... 't heeft me anders duur genoeg komen te staan... want toen ik pas vijf minuten van bij hem weg was stelde ik vast dat het uurwerk en de ketting, die 'k met nieuwejaar van Marenta als kado gekregen had, gaan vliegen was. Ge kunt u inbeelden hoe 't kermis geweest is, toen ik dat aan Marenta vertelde. Bij ons is 't ook crisis, verklaarde mij de gauwdief, 's Winters zijn onze handen te stram en te stijf van de koude en dan kun nen we niet behoorlijk «werken»... Met handschoenen werken, daar moeten we niet aan denken, dan zijn we zekër van den eer sten keer geknipt. Wat meer is, 's Winters hebben de klantenaltijd een pardessus overjas ofte pelsmantel aan, dan is het voor ons vreeselijk moeilijk hun portefeuille of portemonnaie te bereiken. Tegenwoordig zijn bovendien de zakken gansch of bijna ledig. Zelfs de elegantste personen hebben de droe vige gewoonte genomen... valsche juweelen te dragen .Wij verdienen gemiddeld maar een 8 of 10 fr. per dag...! 't Moet op dezen oogenblik geweest zijn dat hij mijn uurwerk gepickpocket ii moet hebben... want toen ik hem nog een vraagsken wilde stellen, was de kerel weg. 'iBHHHBBaeBBHHHBIiaii&BaaBaHBl Mengelwerk van De Poperinghcnaar 22. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT Mijn God, wat gebeurt er intusschen daar binnen welzei de Tournel ongedul dig, moeten wij onzen vriend niet ter hulp snellen «De Linar zal zich wel eenigen tijd weten te verdedigen. Hij houdt de Broeders bezig. Natuurlijk vermoeden zij niet, dat wij niet meer boven zijn Ja, dat moet wel zoo wezen, anders zou den er ziCh al wel eenige buiten vertoond hebben In angstige spanning stonden de vier man nen bulten den lichtschijn van de lantaarn •net den revolver in de vuist naar het huis te zien, maar geen een der personen daarin aanwezig scheen aan vluchten te denken. Misschien kunnen de kerels door de ach terdeur ontsnappenzei de Tournel. Niet zeer waarschijnlijk, dat zij dit doen. Zij weten niet, dat het huis omsingeld wordt en dat er ook van de straatzijde gevaar «treigt. En zij zijn de menschen niet om spoedig op den loop te gaan». En als zij aan de andere zijde ontsnap pen willen, zullen zij het spoedig moeten doen I.zei een der agenten, want de in specteur zal er wel aan denken hen dien uitweg af te snijden Lang duurde hen het wachten, toch was de inspecteur er binnen tien minuten terug. Zie zoo ii, zei hij, mijn maatregelen zijn genomen, terstond volgen er nog een viertal agenten en het achterhuis wordt eveneens bewaakt Dus hierdoor zullen zij niet meer ont snappen ji, vroeg de Tournel. «Zeker niet». Welaan, dan gaan wij weer naar onzen vriend Als ge 't wéér ne keer krijgt in uwen kop, zoo speelt Marenta op, een zakkenroller t'intervieweeren 'k herhaal het geen twee keeren laat dan uw uurwerk thuis, of 's sla u nog in gruis en doe, in plaats en steê uw verstand dan meê. 'k Heb 't beloofd! EEN BOERKEN van rond Poperinghe, om moeilijkheden te vermijden zal 'k zijnen naam maar verzwijgen, moest verleden week naar Laeken bij Brussel gaan. 't Was den eersten keer dat hij zoo ver ging. Miel, sprak zijn vrouw, in Brussel zijn het allemaal groote zwanzeursen poet senbakkers... bijzonder als ze met nen boer te doen hebben. Daarom, luister goed naar 't geen ik u zeggen ga... als ge om een in lichting vraagt, doe altijd 't tegenovergestel de van wat ze u zeggen... ge zult er wel meê varen. Ons boerken trok dus op... met 't vast ge dacht ze zullen mij niet vast hebben Als hij nu in Brussel gekomen is vraagt hij welken tram hij nemen moet voor Lae ken... Den 81 is 't antwoord. Miel pakt den 18 en... komt in Laeken toe, want... die beide trams rijden naar Laeken... Ha! zegt Miel zoo bij zijn eigen, m'n vrouw had toch gelijk. Aan den conducteurofte geleider zegt hij de straat waar hij moest afstappen en vraagt of deze ze hem wil aanduiden... ze zijn er juist. Pas op bij 't afstappen, zegt de geleider, ge moet met uw gezicht langs voor afstappen. Hola, zegt ons boerken bij zichzelven, en hij stapt averechts af... en maakt natuurlijk een tqjmelperte... juist met zijn rug in een paarde»:.keutel. Hewel! wat had ik u gezegd, roept de conducteur la chend... Zwijg, roept Miel, want hadde ik uw raad moeten volgen... 'k ware er juist met mijnen smoel ingekomen! EEN AMERIKAANSCH GENEESHEER (alweer ne keer) heeft onlangs, heel... moedig en koen een «experience gedaan die hij, wel te verstaan, geenen tweeden keer meer zal doen. Hij was er namelijk van overtuigd dat dê dood maar een eenvoudige inbeelding was, en... hij heeft zich zelf «dood gedaan» om zich van het feit te vergewissen! Men heeft hem gevonden met een kogel in d'hersens, en vóór hem lag een brief met den volgenden inhoud: Ik heb 't beste gedaan wat ik doen kon, ik heb me gedood. Ik heb me van mijn kleien kleed dat mijn lichaam is, ontdaan. Alleen de geest telt. Ik zal u op de hoogte houden van mijne opzoekingen* en werken die ik in mijn nieuw rijk doen ga! Het hoeft hier niet gezeid dat de man noch van God noch zijn gebod ooit heeft willen we ten... en dat hij dus noch aan hemel noch aan hel geloofde. Maar wat ik vergeten te zeggen heb, dat is dat het een geneesheer voor krankzinnigen was... en dat de man, door den invloed van het midden waarin hij leefde, ook ne slag op zijne ketel zal gekre gen hebben. Sedertdien wordt de krankzin nigheid onder de besmettelijke ziekten ge rangschikt. Opgepast dus! 'K HEB zoo'n pijn in mijn hoofd, kloeg mijnheer Dingemans tot zijne vrouw, 'k ben bang dat ik mijn verstand ga verliezen. Och kom! maak u om zoo'n kleinigheid niet bezorgd! was 't vriendelijk antwoord van zijn teedere echtgenoote. UIT ALLES KAN WORDEN NUT geput, beste Lezer, liefste Lezeres, tot zelfs uit een proces 't Nut dat uit het voorval, dat ik hier ga trachten te beschrijven, te trekken is, is dat het aanleiding gegeven heeft tot het ont dekken van een nieuwe spreuk, namelijk ef zijn mqnschen die te dom zijn om te helpen donderen Voor het assisenhof van Henegouwen wordt tegenwoordig de statie chef van Paturages gevonnisd, die zijn vrouw naar den anderen wereld verzond door haar een kogelken in d'hersenpan te jagen omdat ze een andere man, een zekere Setor, gaarne zag. Luistert of beter leest wat de voorzitter kunnen zeggen heeft over het slachtoffer: Zij gaf zich over aan eene drollige bijgeloovigheid, hier is een afschrift van het gebed dat zij geregeld opzegde: Daarvoor zijn noodig nieuwe spelden en een nieuwe kaars. Ik steek dertien spelden in de brandende kaars, en zeg op: Maak dat mijnheer Setor zich aan mij hecht, zoo als gij aan het kruis gehecht geweest zijt, Ons Heer Jezus Kristus».» (Zeg gedurende negen dagen negen Onze Vaders en negen Wees Gegroeten op.) 't Is te droevig om meê te lachen! Voor mij zouden de men schen die zoo'n papiertje opstellen en druk ken, vervolgd moeten worden, want ze stich ten meer kwaad dan ge u wel kunt inbeelden. En wanneer toch worden de menschen een beetje slimmer? Staat het dan nog niet uit drukkelijk genoeg in den catechismus dat bijgeloovigheid een zonde is! DE TERDOOD veroordeelde staat vóór 't schavot. Spreek, zegt de rechter, uw laatste wensch zal worden toegestaan! Ik zou willen... Chineesch leeren, ant woordt d'andere met 't onnoozelste gezicht van de wereld. Als ge slim zijt kunt ge die taal op... twin tig jaren tijds leeren! GE MOET ME BELOOVEN te gelooven mijnheeren en mademasellen hetgeen ik nu ga vertellen, of anders, 'k zeg het met verdriet, vertel ik het liever niet. Zult ge 't allemaal gelooven!... A la bonne Hij vertelde den politieambtenaar in wei nige woorden, hoe men door het naastgele gen huis op den vloer en de bovenverdiepin gen van de belegerde woning komen kon. «Goed», zei de inspecteur, «als hier straks de commissaris' komt, die ook ge waarschuwd is, zal ik u volgen De beide edellieden gingen het huis weer binnen, de trappen weder op en kwamen zonder ongelukken boven, waar zij schoten hoorden knallen. Het wordt tijd, dat we er zijn, geloof ik riep lord Nibblington en ongelijk had hij niet. Gianni was weder in onmacht gevallen en de Linar alleen verdedigde de trap. Hij was echter in den arm gewond, door een revol verkogel en blij zijn vrienden terug te zien. Welnu? vroeg hij. Het huis is omsingeld, dezen keer zullen de Broeders ons niet ontkomen. Zij zijn in een muizenval. Voor en achter wordt hun woning bewaakt en naar boven kunnen zij niet ontsnappen Op dit oogenblik klonken er beneden kre ten van schrik en toorn. Wij zijn ingeslotenhoorden de edel lieden roepen, een geheele politiemacht staat voor de deur Ook de achterzijde van het huis wordt bewaakt, er is geen ontkomen, dan naar boven Opeens klonk er nog meer geraas. Blijk baar was de politie bezig een inval te doën, de deur van het huis werd geforceerd en met de wapens in de vuist stormden de agenten naar binnen. De drie edellieden konden niets beters doen dan boven aan de trap blijven, maar ze trappelden van ongeduld. Zij hoorden ontzettend lawaai, er werden schoten ge wisseld, deuren dicht geslagen en zij stonden werkeloos. «Laten wij gaan helpen», riep de Linar. Neen zei lord Nibblington bedaard, als wij naar beneden gaan, zijn wij niet zeker, dat er niemand ontsnapt. De politie is sterk genoeg en niet een van de schurken zal er thans ontkomen. De bende moet thans ge heel en volkomen worden uitgeroeid heure! wat zijt ge toch allemaal vriendelijk, mensehkes. Hier is 't nieuws... boem!... Als ge 's nachts goed wilt slapen... hewel tapisseer- of behang of verf of schilder dan uwe slaapkander met groen of met blauw pa pier of verf. Koop u groene of blauwe lakens, doe een groen of blauw slaaphemd aan. Spring dan maar in uw bed en onder voor waarde dat de ressorts niet te veerkrach tig zijn en de matras niet te malsch, zult ge slapen en snorken gelijk een varksken! 't Is nog ne keer nen Amerikaqnschen aoktoor, een zeker A. Laird, profester aan d'uileversiteit van Chicago die dat uitgevon den heeft. Allo! wie van mijne beste Lezers en alder liefste Lezereskens probeert dat systeem eens? Laat me dan eens zwak weten welke de uitslag geweest is, want, holala ook Marenta heeft in zoo'n kamer lust en ze laat me niet meer gerust en 's morgens als wij opstaan 's avonds als wij slapen gaan is 't immer van Manneken uit De Maan koop zoo'n kamer, of 't is met mij gedaan. 'k Ben dat liêken moe... en daar ik precies zelf niet veel vertrouwen heb, in 't systeem van dien doktoor, zou 'k liever hebben dat ge 't zelf eerst eens beproefdet... en mij dan 't resultaat laat weten, alvorens ik zelf de onkosten doe! zie je...! De jood heeft gesproken, is 't eenig antwoord dat Marenta in al haar koleire nog vinden kan. DE MEID van onzen gebuur Pimpelmans is precies van de slimste niet, en nu met de volkstelling heeft ze nog ne keer een blijk gegeven vah haar groot verstand Hoeveel personen zijn hier in huis? vroeg de agent die met de telling belast was. Geen enkele, antwoordde ze, ze zijn allemaal uitgegaan. Ja maar, 'k bedoel, hoeveel menschen slapen hier, meende de agent te verduide lijken. Geen enkele, want mevrouw heeft een tweeling die ons den ganschen nacht wakker houdt, was 't antwoord. De agent gaf het op. DE CRISIS LAAT ZICH OVERAL VOELEN en velen trekken vieze smoelen, tot zelfs in de cirken is 't verdorie tegenwoordig groote miserie! Dat z'in de cirkussenvieze smoelen trekken dat verwondert mij geenzins, daar zijn toch... clowns genoeg. Maar dit is een andere affaire! In Oostenrijk was er over- laatst zoo ne cirk, die bijna failliet was en den directeur kon zijn wilde beesten geen eten meer bezorgen. Hij bedacht een mid del... en 't lukte. Op groote afïichen ofte plakbrieven stond te lezen, dat iedereen die een kat meebracht voor aan de wilde dferen te geven, gratis voor niet de avondvoorstel ling mocht bijwonen. D'r waren niet minder dan driehonderd toeschouwers die met een kat kwamen aangedraafd. Maar potdorie 't schoonste van d'historie is gewis dat er 's avonds op 't politiekantoor wel tweehonderd klachten kwamen... voor watte? [waarvoor? wel... voor diefstal van katten. Die mannen hadden niets beters gevonden, dan rqaar al de katten die z'op hun baan ontmoetten mede te scheren... daarvoor had den ze toch hun plaatsken voor niet... Slim zijn is maar ne weet. KARELTJE heeft d'oogen van zijn vader, zei tante Marie. En 't voorhoofd van z'n moeder, zei nicht Sofie. Ja, en de broek van mijn grooten broer, besloot Kareltje. En daarmeê m'n goeie menschen ga 'k 't u voor vandaag volgaarne en graag nogmaals wenschen 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFF1N 't is de beste. Ten jare 1623, den 26 Mei, zegt eene Yper- sche Kroniek, kwam tegen den avond een ouderling in oosterschen mantel gewikkeld, voor de Meessenpoort te staan. Hij was blootshoofds en barrevoets, had een langen grijzen baard en hield in de hand den pel grimstaf met de daarbijgaande kalebas. De wacht, zekere Daniël Debreyne, sprak den vreemdeling aan en vroeg hem in 't Vlaamsch wie hij was, waar hij vandaan kwam en wat hij verlangde of begeerde. Doch daar deze hem geen antwoord gaf, herhaalde de wacht de vraag in het Spaansch. En dadelijk klonk nu het antwoordIk ben de wandelende Jood. En zonder den minsten eerbied voor dit wereldberoemd personnage, leidde De breyne den vreemdeling naar Pieter Van- dencasteele, te dien tijde hoogbaljuw der stad. Deze ondervroeg hem insgelijks in 't Spaansch en gelijk de ouderling eenige stonden te voren reeds gezegd had, her haalde hij hier ookIk stond op den dor- pel mijner woning om Jezus-Christus te ii zien voorbijtrekken toen Hij naar Calvarie ging, beladen met zijn kruis. Recht over mijn huis hield Hij een oogenblik stil om een weinig uit te rusten en bot en brutaal sprak ik Hem aan, zeggendeWat staat ■I Gij hier te wachten, schandevlegel van het volk van Israël, gaat uwen weg door, daar verder zult gij uwe verdiende belooning Blijkbaar hadden de samengezworenen ge noeg ondervonden, dat zij niet behoefden te trachten naar boven langs de trap te ont komen. Het gerucht werd trouwens lang zamerhand minder, de politie had de mis dadigers overweldigd. Men zag beneden aap de trap opeens licht en de stem van den inspecteuur riep naar boven: Zijt gij daar, heeren, is dit de trap waar van gij gesproken hebt? Op het bevestigend antwoord klom hij om hoog. Groote God, wat een gevechtsprak hij halverwege gekomen. Maar hier op de trap ligt nog iemand.Hij lichtte met zijn lan taarn bij en de Tournel ging snel naar be neden Dood zei de inspecteur, een kogel in het hart, enfin er zijn meer van die schur ken geraakt». Hij klom verder omhoog en zag nu Gianni liggen. Deze is vlak bij u gekomen merkte hij op. «Neen zei de Linar, deze heeft geholpen de trap te verdedigen. Hij heeft dien vent daar neergeschoten, die als een kat zacht naar boven geslopen was. Maar hij lag lang uit óp den grond, hoorde hem, liet hem dicht bij komen en schoot hem toen koel bloedig neer. Het is Pietro, zei hij Zelf ook gewond? O, men haalt reeds doktoren. Twee agen ten hebben een kogel te pakken en een stuk of vier van de schelmen zijn gewond En hebt gij niemand laten ontsnappen? Weineen En de sïgnora? De signora? Wie bedoelt gij? Hebt gij dan geen dame beneden gevon den? ii Weineen Komriep de Tournel, zij moet er zijn, zij zal zich verscholen hebben, laten wij haar gaan zoeken «Voorzichtig», zei de inspecteur, «de trap is vol bloed De vrienden daalden nu naar beneden, gevolgd door den inspecteur, die een paar agenten bevel gaf Gianni te verzorgen, die ontvangen. Doch Christus antwoorddeIk I. zal stilhouden, doch gij zult gaan, maar gaan tot ten jongste dage. En zie, op het- I. zelfde «ogenblik, als het ware door eene .1 onzichtbare hand gedreven, werd ik op j ii straat gezet en sedert bijna zestien hon- ii derd jaren dwaal ik aanhoudend voort, ii waar hier, waar daar; en Heer hoogbaljuw, j indien ik van uwe hoogmogendheid eene ii gunst verzoeken mag, sta mij toe, dat ik .1 ter stede en ommelands mijn brood bede- len mag- gelijk ik tot nog toe gedaan heb. De baljuw willigde dezes vraag in, en de vreemddoende ouderling, gevolgd door tkl van nieuwsgierigen, ging van deur tot deur en kleinen en grooten gaven om ter meest, 's Avonds ging de bedelaar op logist in Brazilië eene herberg gelegen tusschen dé Hangewaertpoort en St Jacobskerkhof... 's Anderendaags zette hij zijne schoöironde voort en zijne tegenwoordigheid hier ter stede werd fel en druk besproken. Boven dien waren er hooggeplaatstepersonen die den bedelaar ter tafel noodigden, want hij sprak verschillige talen, onder meer: Ita- liaansch, Latijn, Spaansch, Fransch, En- gelsch en zelfs andere nog. Het Vlaamsch echter was hij niet machtig, daar hij nooit in Vlaanderen geweest was, zooals hij wist te zeggen. Op zekeren dag moest hij ter tafel gaan aanzitten bij een Italiaanschen kapitein die hier ter stede op garnizoen lag. Deze officier had een ouden knecht die ver telde dat hij den uitgenoodigde goed had aangekeken en dat deze, niet de wandelaar der Joden was, maar een oude kennis met wien hij in vroegere tijden in Spanje ge diend had. Zijn regiment lag nu in Gent en de naam van den ouderling was, Leopold Deiporte. De kapitein hechtte niet veel be- lang'aan het gezegde, doch zou de zaak eens van naderbij onderzoeken. Ondertusschen trok de wandelaar der Joden van dorp tot dorp en wist overal en maar al te wel de brave menschen te verschalken, 't Gebeurde, nu op zekeren dag dat eene jonge vrouw, uit St Omaars naar de stad gekomen was en links en rechts naar den vreemdeling' vroeg. Zij vernam weldra dat hij op logist lag in Brazilië en voor 't oogenblik zijne schooi- ronde deed te Becelaere. 't En duurde echter niet lang eer men te weten kwam dat zij de vrouw van den bedelaar, pas sedert drie maanden met hem te Atrecht in den echt getreden was. De waardin van Brazilië en hare dochter waren niet het minst ver heugd om het weinig bemoedigende nieuws dat zij van de vrouw vernamen en hunne verbazing werd grooter en grooter, toen zij zagen dat de zoogezeide echtgenoote zich schikte om in de herberg te blijven, 'tEn liep niet lang meer aan eer de klok het sluiten der stadspoorte aankondigde en dat de vermiste den klopper op de ijzeren plaat der deur weerbonzen liet. Nauwelijks had men de deur opengedaan en was de man op den dorpel der woning komen te staan, of de pas toegekomen vrouw schoot toe en overlaadde hem met eene vlaag verwijtselen, waarvan de bijzonderste waren dat hij haar zonder middelen achtergelaten had. Doch de man liet het zich niet wel gevallen en hij antwoordde dat hij de vrouw niet kende en maar niet vermoeden kon dat deze van hem wilde. Nu begon het voor goed en dezen keer in 't fransch en 't einde van 't spel was dat hij, na de vrouw fel afgetroefd te hebben, deze op straat wierp. Hierbij bleef het niet, de vrouw gerocht overeinde en ging dadelijk den baljuw op zoeken. Zij vertelde hem heel de droevige geschiedenis en voegde er bij, dat de man niets te maken had met de wandelaar der Joden, dat hij Franschman was, geboren te Parijs, en dat zij met Pol Deiporte, want zoo heette hij, drie maanden geleden te Atrecht in den echt getreden was. Daarop vroeg haar de magistraat zich 's anderen daags op den schepenkamer te komen aan bieden, want daar zou men de zaak wel regelen. 't Moest nu treffen, den volgenden dag ontving men een schrijven van den kolonel uit Gent, om te zeggen dat de deugniet het [garnizoen aldaar ontloopen was. Dadelijk we¥d nu de soldaten het bevel gegeven den vaandelvluchtige op te zoeken en 't en duur de niet lang eer zij hem te pakken kregen op de Vischmarkt, achter Belle's Godshuis, en sloten hem op in het gevang op de Groote Markt. Na onderhoor werd hij dooi de krijgsraad veroordeeld en denzelfden dag nog werd hij gekoord en gebonden met den wagen naar Gent gevoerd alwaar hij korte dagen daarna hoog en droog werd opge knoopt. De arme vrouw keerde nu moederziel al leen weder naar St Omaars en de schande kwam over de oude herberg. Dit is de geschiedenis van den wandelaar der Joden die slechts in 's menschens inbeel ding bestaan heeft, doch waarvan de goscle stad van Yper, eenigen tijd althans, in hare muren het bespottelijk conterfeitsel geher bergd heeft. YPERLING. IBBBBBBBflBBflBBBHBflBBBBBHBBBBBB1 bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat - 15 - Poperinghe en er ook te verkrijgen: Linoleum, Toile-cirée, Bedde-vellen EERE-COMMUNIE GESCHENKEN Koperen Spreuken - Dagbladrekkens - Schoone Werkdoozen in Japaansch Verlakt- Alle grootten van Kaders en «Pêle-mêles» - Portemonnaies, Por tefeuilles, Valiezen, Boek- en Muziektesschen. Vulpennen - Bureelgerief - Leesboeken - Gedachtenissen voor Eere-Communie WOUMEN, m. Januari en Februari 1931. Geboorten. Declerck Maria, d. v. Oscar en Bertha Morysse. Depuydt Willy, z. v. Evarist en Alice Timperman. Leeman Ro ger, z, v. Hector en Zulma Viaene. Ascra- wat Denisia d. v. Marcel en Maria Vande Zande. Dedeyne André, z. v. Prudent en Celina Vanthuyne. Treve Gilbert, z. v. Karei en Maria Bulcke. Hosten Rosa," d. v. Jéröme en Helene Declercq. Vormezeele Henri, z. v. Jules en Palma Treve. Sterfgevallen. Dedeyne Nathalie, 83 j., wed. Frederic Geldof. Coemelck Gaston, 19 j. Rubben Emiel, 65 j. Tanghe Pha- raïlde, 44 j. Amery Bruno, 55 j., echtg. v. Julie Durie. Van Robaeys Virginie, 80 j., wed. Leonard Deleu. Décap René, 55 j., echtg. v. Eugenie Decock. Deleu Joseph, 28 jaar. Huwelijken. Prudent Debruyne v. Jon- ckershove en Madeleine Poublon. Marcel Noliet en Alida Vanthuyne v. Aerseele. ALVERINGHEM, maand Februari 1931. Geboorten. Magdalena Vanhoute, d. v. Julien en Estella Houvenaghel. Agnès Bailleul, d. v. Henri en Marie Duyver. Sterfgevallen. Louis Boucquey, 89 j., landbouwer, echtg. v. Clemence Roose. Leopold Vandermeeren, 90 j., schoenmaker, wed. v. Anna Versavel. Madeleine Heu- ghebaert, 8 m. Henri Coutereel, 77 j., wer ker, ongehuwd. Huwelijk. Aimé Seys, landbouwer te Eessen en Leonie Opsomer, landbouwster te Alveringhem. CïtOMBEKE, m. Januari en Februari 1931. Geboorten. Dumon Paul, z. v. Maurice en Devos Maria. Soekeel Frans, z. v. René en Leys Marie. Sterfgevallen. Poittié Florentine, echtg. v. Dumon Benjamin. Huwelijk. Deturck Honoré v. Rousbrug- ge-Haringhe met Vandevoorde Godelieve v. Crombeke. nog steeds bewusteloos was. Intusschen kwam reeds een politiedokter aan, die zich met de zorg voor de gewonden belastte en daar Gianni zeer ernstig gewond was, dezen het allereerst behandelde. ►7"De Tournel en de Linar doorzochten het geheele huis, maar zij vonden geen spoor van signora Chiarina, toen lord Nibblington zich opgewonden bij hen voegde en uitriep: Ik heb de gevangenen gezien, ze zijn allen gepakt, behalve een, de markies di Cava is er niet bij Wat ii, riep de Tournel ontzet, maar dan moet hij nog verborgen zijn, een ont vluchting was toch onmogelijk. Zou juist hij ons toch weder ontnapt zijn, neen, het is niet denkbaar Men waarschuwde de inspecteur van po litie, dat de hoofdman van de bende nog niet gevangen was en terstond begon er nu een uitgebreid onderzoek, waarbij geen ver trek werd overgeslagen, geen kast ondoor- zocht bleef. Maar de kapitein van de bende was spoorloos verdwenen en met hem signo ra Chiarina. Het is om moedeloos te wordenzei de Tournel, nu zijn we nog even ver Ho, hoantwoordde de Linar, de ge heele bende is gevangen, behalve hij Maar hij alleen telt meer dan al de an deren samen». En toch», zei lord Nibblington, hij kan niet ontsnapt zijn Maar hij was het wel terdege, want ieder onderzoek was vergeefsch, de vogel was ge vlogen. Ja i), zei de inspecteur van politie, maar de vangst is niettemin mooi. We danken die aan u, heeren. Gij zult morgen wel bij het justitieel onderzoek tegenwoordig moeten zijn, wilt u mij uw adres opgeven? Zij deden dit en konden nu naar huis gaan. De gevangen genomen boeven waren reeds weggevoerd, de gewonden, onder welke Gianni, werden per raderbaar naar het naastbij gelegen ziekenhuis vervoerd. De Linar had zich laten verbinden. Zijn wonde bleek slechts een schampschot te zijn van weinig beteekenis. VAN DEN BEELDHOUWKUNDIGEN PRIJSKAMP VOOR 4 BEELDEN VOOR HET IJZERMONUMENT ZoOals destijds medegedeeld, werd er een prijskamp uitgeschreven voor 4 beelden die op de voetstukken van 't IJzermonument de 4 symbolen van het Vlaamsche IJzerleed zouden verbeelden, namelijk Renaat De Rud der, de jonge student die om zijn Vlaming zijn werd gekerkerd en vervolgd, de ge broeders Van Raemdonck, de ideale broeder liefde, Joe English, de kunstenaar ten dienste van zijn volk, De Boninghe, de brankardier, gesneuveld terwijl hij naar de voorpost snelde om gewonden te halen. De prijskamp vroeg de uitbeelding dezer vier symbolen, waarvan één, Renaat De Rud der, dit jaar bij de XII" Bedevaart reeds moet geplaatst zijn. 33 Deelnemers stuurden ontwerpen in en op 15 Februari 1,1, werden de stukken (in de zaal Ganda te Gent opgesteld), eene eer ste maal aan de keuring der Jury onder worpen. Deze bestond uit de heeren Rector Aug. Vermeylen, kunstcritikus; Prof. Henri Van de Velde, best. van het hooger Instituut voor sierkunsten; E. H. Verschaeve; Jules Lagse, beeldhouwer; Gebroeders Van Aver- beke, ontwerpers van den toren; Ing. De Bondt; Dr J. Goossenaerts; Juul Platteau, Na onderzoek der Jury, werden als vijf besten gerangschikt: Lode Vleeshouwers, Van de Voorde Georges, Karei Aubroeck, Oscar Jespers en Poels Albert, echter werd geen rangschikking onder deze vijf kunstenaars gedaan; deze zou bij eene tweede bijeen komst te Diksmude bepaald worden. Aan de vijf bekroonden werd voorgesteld eene bij komende herwerking in te dienen van hun ontwerp, meer als hoog verheven beeldhouw werk opgevat. Op Zaterdag 7 Maart kwam opnieuw de Jury bijeen te Diksmude. De heer J. Lag» die om gezondheidsreden ontslag indiende werd vervangen door beeldhouwer Leon Sar- teel; de heer Juul Platteau door ziekte ver hinderd werd door J. Lannoo, komiteitslid, vervangen. Prof. Van de Velde en E. H. Ver schaeve hadden schriftelijk advies inge stuurd. Met meerderheid van stemmen (8 tegen 1) werden de stukken van beeldhouwer KAREL AUBROECK geklasseerd als het beste werk, dat benevens monumentale soberheid ook best den geest van den Ijzer weergeeft. Werden verder gerangschikt als tweede Oscar Jespers (met 5 tegen 4); als derde, Al- bert Poels; vierde, Van de Voorde; vijfde. Lode Vleeshouwers; (deze drie laatste) met algemeenheid van stemmen; Eene bestuursvergadering van het Bede- vaartkomiteit nadien gehouden verklaarde zich akkoord met de uitspraak der Jury zoodat de uitvoering der beelden die 7 meter hoogte zullen hebben aan beeld houwer KAREL AUBROECK werd toever trouwd. Het komiteit der Ijzerbedevaart neemt deze gelegenheid te baat, zijn wclgemeenden dank te zeggen aan de heeren Juryleden en vooral aan de talrijke kunstenaars die door hun inzendingen hun gewaardeerde mede hulp verleenden tot het wellukken van dezen prijskamp, Vlaanderen en onze duurbare ge sneuvelden ter eere. MASKERS OP?... MASKERS AF! door L. E. De Mey. Prijs 20 frank Romanserie Nr 7. Uitgave Excelsior Brugge Ongetwijfeld drijft er over Europa eene vlaag van oorlogsherinneringen sinds het ontstaan van het boek Aan 't Westerfront geen Nieuws door E. Remarque. Wat voor enkele jaren niet mocht veropen baard of ook wat na de ellendige armoede 22 Z Passiezondag. H. Catharina v. Zweden. 23 M H. Victorianus, m. H. Benedictus. 24 D H. Simeon, martelaar. 25 W O. L. V. Boodschap. H. Humbertus. 26 D H. Ludgerus, biss. H. Emmanuel, mart. 27 V O. L. V. der VII Weeën. H. Rupertus, b. 28 Z H. Sixtus III. paus. H. Guntranus. der oorlogsjaren niet meer smaakte haar gezonden levenszin neemt thans woerWi'aak en viert hoogtij. Denkelijk deugen boeken als MASKERS OP?... MASKERS AF!» als eene kuil»' de naoorlogsche gesteltenissen te zuiveren van de algemeene dwaze zedeloosheid en de ongezonde bedwelmende jacht naar- onmid dellijk genot en Stoffelijke welvaart, ja. ook om de levensopvattingen in zake plichten en rechten in hunne oude' waardigheid wégr te herstellen en eene verlichter vrijheid m te huldigen. Het boek is er een, ditmaal van een onder de bezetting- geblevene, welke aandachtig het uitbreken van den strijd volgde en nadien de wetenswaardigste gebeurtenissen welke hij meeleefde tot na den Wapenstilstand, weet te bekleeden met de beoordeeling' zijner toetsende bespiegelingen. Zonder van de kranigheid van zijn optre den en den gevoeden gebonden stijltrant te gewagen mag' schrijver gerust geloofd om de zuiverheid zijner bedoelingen waardoor hij Cesar geeft wat Cesar toekomt. De duitsche bezetters schildert hij genadeloos af zoowel als snoode overrompefa&rs als in hunriè sjofele menscheliikheid wijl hij ook met de zelfde menschelijke liefdadigheid voeling be houdt met onze aan den Yzer beulende sol daten. Daarin en daaruit, daaronder en daarbo- men stroomt de zuchten: de nood doorweven met poëtische stemmingen en eerbare ge moedelijkheid om vrede, om versterking', be houd, beschutting en verheerlijkte verdedi ging der vrede. Tevens ook eischt deze vrede als intiem ermede verbonden de gulle recht vaardigheid en de minzame doch volledige gelijkheid in rechten voor al de Belgen en naar de verleden jaren dit niet naar be- hooren verwezenlijkten, neemt toch de sterke kalme en verzekerde hoop in de toekomst niet weg. Een boek van degelijke litteraire waarde- PEE door B, Putteman. KLAK Prijs 18 frank. Schetsen uit het leven van een plezanten Moorseiaar. Romanserie Nr 8. Uitgave Excelsior Brugge Oprecht een boek van lol en pret: de leu tige levensgeschiedenis van een eenvoudigen guitigaard van af zijn jongste rekeljaren tot aan zijn dood. Schrijver is een gemoedelijke verteller en weet met sappigheid den teekenenden toon aan te wenden om de koddige luimigheid te vertellen van de menigvuldige streken waar mede Pee Klak gedurende zijn leven van leurder in haringen, enz. het volkske van zijn dorp en omtrek den duivel aandeed. Inderdaad leeft in den drolligaard een deel der snaaksche guitigheid van De Witte van Claes, de onafhankelijke vrijzeggers- sehap van den legendarischen Tijl Uilen spiegel en ook de levenslustige onverschillige levenopvatting van Timmerman's «Pallieter». Van het begin tot het einde volgt de eene gekke historie de andere, bijna op zijn wijlen Pastoor Vanhaecke's, hetgeen niet alleen, de lachlust verwekt doch tevens ook e'ené over wonnen bewondering voor de slimme, 'üpt'te- lijk gegunde toeren welke hij tegen eenieder mogelijk uitspeelt, ook tegen de Wét vermits hij namelijk acht en zestig maal op 't «bank- sken» heeft gezeten in net gerechtshof te Dendermonde maar zjamee poer yolee volgens eigen bekentenisse. De historie van den halfgaren kluchtigaard leert dat hij zijn brood, noe zuur verdiend en gesmaakt, niet in ledigheid heeft gegeten. Ook dient onderlijnd de genatten stijl, de klare kwieke levendigheid waarmede de on afgebroken deelen worden uitgebeeld. Geen verstandelijk droog gepeuter, geen romanti sche trunterigheid, neen, iets voor eiken- deel van te genieten, te lachen en de letter kunde in eere te houden. Met reden heet De Standaarddezen oorspronkelijken Vlaamschen humoristische* roman het succes van 1931. Bij V. SANSEN-VANNESTE, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. ZOEKT UW PROFIJT Wilt gij aangename en voordeelige tafelbieren gebruiken in uw huishouden wendt u dan ter TeL 87 YPERSTRAAT - 87 - POPERINGHE Tel. 87 die u twee maal per week: den DINSDAG VOORMIDDAG en den VRIJDAG NAMIDDAG allerbeste tafelbieren aan de genadigste prijzen zal te huis bestellen. STERK: het smakelijkste bruin tafelbier aan 9 fr. de bak. GERSTEN: het voordeeligste blond tafelbier aan 10 fr. de bak. MAS-CAR: Let fijnste blond speciaal aan 17 fr. de bak. Nu zei de Tournel,.zullen wij nog met ons rijtuig gaan Zij gingen daarnaar zien, het was reeds daglicht geworden, maar het rijtuig was verdwenen. Zou de politie het paard op stal gebracht hebben? vroeg de Linar. Niet waarschijnlijkantwoordde de Tournel. Het is ook wel gevaarlijk paard en rijtuig den geheelen nacht onbeheerd te laten staan. Er zijn liefhebbers van zoo'n span genoeg in Parijs Of li, merkte de lord op, of heeft mis schien het hoofd van de Broeders zich met onze equipage uit de voeten gemaakt. Het zou iets voor hem zijn». Men moest zich tot gissingen bepalen en hoewel zij ongetwijfeld dien nacht een prachtigen slag geslagen hadden, waren de drie vrienden toch maar half tevreden. Zij hadden zoo vast gemeend, dat de markies di Cava thans in hun handen was, dat de teleurstelling hen erg trof nu hij toch weder ontsnapte. Zij gingen naar de woning van de Tournel terug; nu de geheele bende, op het hoofd na, gevangen was, hadden zij zeker geen aanslagen meer te vreezen Jean, de bediende van den graaf, ontving zijn heer en diens beide vrienden met tee kenen van groote verwondering, maar als een goede huisknecht vroeg hij niets, in hoe vreemdsoortig costuum de heeren ook wa ren, het gelaat vuil van den kruitdamp en met bloedspatten op de kleeren. Het beste is, dat wij een paar uren gaan slapenzei de Tournel, wij kunnen dan verder zien, want dit staat zeer zeker vast, dat onze taak nog niet ten einde is. Voor die markies di Cava onschadelijk gemaakt is, zullen wij niet rusten Daarmee waren de andere heeren het eens en 's morgens tegen tien uren waren alle drie weder present. De paar uren slaap had hen goed gedaan en meer nog waren zij opgeknapt, doordat zij zich in een ander pak kleeren hadden kunnen steken, na zich in het bad verfrischt te hebben. Jean had gezorgd voor een stevig ontbijt en de vrienden lieten het zich smaken. Zij waren nu minder somber gestemd dan in den vroegen morgen en de Linar zei; Welbezien zijn wij toch eigenlijk een heel eind gevorderd. Het is waar, die markies hebben wij nog niet, maar hij is toch vleu gellam. Zijn bende is gevangen en de ge heimzinnigheid, waarmede hij zich omringd had, die zijn grootste kracht was, is ver dwenen. Zijn hooge sprongen zijn in ieder geval uit Goed zei de Tournel, maar wij moe ten hem vinden. Voor het oogenblik mag hij dan weinig beginnen, iemand als hij herstelt zich spoedig. Wie zegt ons, dat hij hier nog andere, handlangers heeft of an ders, hij kan spoedig genoeg hier in Parijs een troep schurken om zich heen vergaren. In ieder geval was hij de ziel van het eed genootschap en zoolang hij in vrijheid is, bestaan de Broeders des Verderfs». Jastemde lord Nibblington in, onze taak is nog niet afgeloopen. Nog veel moe ten wij verklaren, nog veel ontdekken. En dan het lot van de twee zusters kan ons niet onverschillig laten Zeker nietantwoordde de Linar, maar ik stel mij zoo voor, dat wij met dit alles weinig moeite meer zullen hebben. Voqr het oogenblik is de hoofdman der Broeders verslagen en wij zullen van zijn tijdelijke machteloosheid gebruik maken om hem geheel te verderven. Hij is op onver klaarbare wijze verdwenen, evenals signora Chiarina, maar Gianni behoort tot onze bondgenooten. Hij zal ons waardevolle in lichtingen kunnen en willen geven, weest daarvan overtuigd Toen evenwel een uur later de drie edel lieden zich aan het ziekenhuis vervoegden, waar Gianni was opgenomen, hoorden zij, dat de ongelukkige overleden was. Zij ver namen het met grooten schrik. En heeft hij geen boodschap of iets der gelijks achtergelaten? vroeg de Tournel. ('t Vervolgt.) SPEELKAARTEN TEN BUREELE DEZER

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1931 | | pagina 5